Da li je vrijedno staviti insulinsku pumpu? Za i protiv
Link odluka suda: http://batajsky.ros.sudrf.ru/modules.php?name=sud_delo&srv_num=1&name_op=doc&number=204954504&delo_>
Pozdrav svima!
Želimo s vama podijeliti historiju naših sukoba s izvršnom vlašću u oblasti javnog zdravstva.
Biće nam drago ako vam ova priča posluži kao mogući poticaj da poduzmete aktivne korake da biste podržali svoje pravo na život, uzimajući u obzir garancije koje su dostupne u zakonodavstvu Ruske Federacije.
„Gorki šećer“
Već smo pisali o naredbi Vlade Ruske Federacije od 29. decembra 2014. br. 2762-P „O odobravanju liste medicinskih sredstava ugrađenih u ljudsko telo prilikom pružanja medicinske nege u okviru programa državnih garancija besplatne medicinske nege građana, kao i o listi izdatih medicinskih proizvoda prema receptima za medicinske uređaje uz pružanje niza socijalnih usluga ”koji je potpisao predsjedavajući Vlade Ruske Federacije.
Na temelju ovog naloga pacijenti s dijabetesom tipa 1 i 2 prebacuju se na nadomjesnu terapiju inzulinom pomoću inzulinske pumpe, u okviru programa državnih garancija (pružanje visokotehnološke specijalizirane medicinske skrbi iz obveznog zdravstvenog osiguranja), bez naknade.
Odmah imate pitanje kako i gdje uključiti ovo pitanje.
Morate se obratiti svom liječniku u mjestu prebivališta endokrinologa, možemo odmah reći da će 60% liječnika endokrinologa odgovoriti na to da nisu ništa čuli! U ovom slučaju morate provesti master klasu za doktora iz oblasti zakonodavstva Ruske Federacije. Ispišite i upoznajte ljekara sa sljedećom regulatornom zakonskom dokumentacijom:
- Nalog Vlade Ruske Federacije br. 2762-r od 29. decembra 2014. godine „O odobravanju liste medicinskih sredstava ugrađenih u ljudsko telo prilikom pružanja medicinske nege u okviru programa državnih garancija besplatne medicinske nege građana, kao i liste medicinskih proizvoda koje se izdaju po medicinskim receptima proizvodi u pružanju skupa socijalnih usluga. "
- Uredba Vlade Ruske Federacije od 28. novembra 2014. N 1273 „O programu državnih garancija za besplatno pružanje medicinske pomoći građanima za 2015. godinu i za planirano razdoblje 2016. i 2017.“.
Ovi regulatorni dokumenti sadrže informacije o prelasku na nadomjesnu terapiju inzulinom pomoću inzulinske pumpe pacijenata sa dijabetesom tipa 1 i 2.
VAŽNO! Preporučujemo da se upoznate sa ovim regulatornim zakonskim dokumentima prije nego što pokažete dežurnom liječniku i stupite u dijalog s njim!
I tu je vaš prvi korak ka inzulinskoj pumpi.
Ljekar može odgovoriti da nema pojma kako sve to dogovoriti i gdje to uputiti.
A u ovom slučaju, vaš zadatak je da pomažete svom ljekaru u rješavanju ovog problema:
- Naredba Ministarstva zdravlja Ruske Federacije od 29. decembra 2014. N 930n „O odobrenju organizacije pružanja visokotehnološke medicinske nege koristeći specijalizovani informacioni sistem“.
Ova narudžba sadrži sve što je potrebno da se vaš liječnik može nositi s dizajnom i prikupljanjem vaših medicinskih dokumenata radi daljnjeg razmatranja i dodjele kvota za pružanje VMP iz obveznog zdravstvenog osiguranja od strane vašeg Ministarstva zdravstva ili Ministarstva zdravlja (u različitim regijama).
Razmislite o situaciji u kojoj vaš doktor kategorički ne želi, ne može, ne zna, ne dozvoljava, otpustiće me zbog ovoga, itd. itd.
Vaš zadatak je da pomognete svom lekaru da donese jedinu i ispravnu odluku, za to ste:
- napišite žalbu Ministarstvu zdravlja ili Ministarstvu zdravlja u vašoj regiji (imate sve potrebne regulatorne podatke o ovom pitanju i proučili ste ga) sa pozivom na zakonodavstvo o kojem smo gore navedeni.
- pisati sve isto, samo u ime tužioca vaše regije tužilaštvu regije ili teritorija.
Rok za razmatranje vaše prijave biće 30 dana u okviru Saveznog zakona Ruske Federacije od 02.05.2006. Br. 59 „o postupku razmatranja molbi građana Ruske Federacije“.
Kao što pokazuje praksa u vezi s ovim pitanjem, liječnik će vam pomoći da shvatite kako sastaviti i poslati svoje dokumente Ministarstvu zdravlja ili Ministarstvu zdravlja u vašoj regiji kako bi se odlučilo dodijeliti kvote za svoju pumpu na teret regionalnog (regionalnog) budžeta ili na teret obveznog zdravstvenog osiguranja ( ali u ovom slučaju potrebno je pribaviti mišljenje regionalnog liječnika endokrinologa, dobiti izvadak iz ambulantne karte, odluku VC za ugradnju inzulinske pumpe, kao i uputnicu u zdravstvenu ustanovu T rublje, koji, u skladu sa dozvolom za medicinske djelatnosti ima pravo da ima high-tech specijalizirana medicinska njega). Ova je opcija jednostavnija jer više nije potrebno izdavati kvotu, a vaš boravak u bolnici plaća se ne iz regionalnog budžeta u okviru dodijeljene kvote, nego iz sredstava obveznog zdravstvenog osiguranja.
A onda dolazi dugo očekivani dan kada dobijete kvotu za instaliranje inzulinske pumpe.
Na šta morate obratiti pažnju.
- O kvoti i opisu kvote (koji je uključen u popis) koji se pružaju putem VMP-a iz sredstava obveznog zdravstvenog osiguranja.
Nakon dodijeljene kvote, nađete se na odjelu za terapiju inzulinom za pumpu, vrlo je važno razumjeti da će vam bez treninga biti teško nositi se s tim uređajem, dok je prolazak kroz školu dijabetesa naprosto važan i važan.
Kao što praksa pokazuje, bit će vam omogućeno da potpišete papir u kojem stoji da ste upozoreni da potrošni materijal za inzulinsku pumpu nije uključen u popis medicinskih proizvoda koje se nude na recept (paramedicinski) besplatno, a pristajete na kupovinu potrošnog materijala o svom trošku.
! PAŽNJA! Ovaj rad nije vrijedan potpisivanja jer u budućnosti će biti mnogo teže postići besplatnu isporuku potrošnog materijala ili napisati nešto poput:
- Upoznat sam sa uslovima za obezbeđivanje zaliha inzulinske pumpe kao dela boravka u bolnici tokom obezbeđenja VMP, ali ne pristajem.
Za vas je ugrađena pumpa, otpušteni ste iz bolnice i izdata vam je episka kriza u kojoj mora biti opisana taktika daljnjeg ambulantnog liječenja, s naznakom lijekova i sredstava samokontrole, kao i zalihama za inzulinsku pumpu na temelju mjesečne potrebe. (UPOZORITE PAŽNJU na ovo je vrlo važna stvar). Važno je da se opskrba pumpom (kateterima) mora mijenjati jednom u 3 dana kako bi se izbjegle komplikacije zbog infekcije mjesta ubrizgavanja (infiltrata, fibroze), začepljenja katetera elementima krvnih stanica, što dovodi do oštrog povećanja šećera u krvi.
„FINANSIJSKI PORUKE“
Nakon svih koraka koje ste poduzeli za instaliranje inzulinske pumpe, odjednom ćete se zapitati o potrošnom materijalu. prosječni trošak, na osnovu mjesečnih potreba, iznosit će otprilike 10-12 tisuća rubalja! (bez troškova testnih traka, nadamo se da ćete dobiti besplatne alate za samokontrolu, u skladu s važećim zakonom). U ovom slučaju imate dvije mogućnosti za razvoj događaja:
- nabavite zalihe za lična sredstva (ovo je jednostavna, ali skupa opcija).
- tražiti besplatno snabdijevanje potrošnim materijalom (ovo je težak i dug put).
Ako ste odabrali prvu opciju za sebe i spremni ste da se rastanete sa svojim teško zarađenim novcem, onda se ovdje završava naša priča za vas).
Želimo malo razgovarati o drugom scenariju događaja s besplatnim potrošnim materijalom za inzulinsku pumpu, za one koji su odlučili ići na pobjednički kraj!
Obezbjeđenje za ove svrhe leži na regionalnom budžetu i regija neće biti voljna da vam pomogne u tom pravcu.
Prvo što vam treba je nabaviti ljekarski odbor koji će donijeti odluku o osiguravanju zaliha vaše pumpe za inzulin. Ovo je u ovom slučaju odluka VC u mjestu vašeg ambulantnog liječenja (klinika u mjestu prebivališta).
- pitanje pred komisijom treba biti: davanje medicinskih proizvoda koji NE spadaju u popis vitalnih i neophodnih lijekova i medicinskih proizvoda (ovo je zaista težak zadatak, ali to se može postići!)
Ako odbijete održavanje sastanka VK, dosadno je postići to bilo kojim sredstvima (glavni ljekar, nadzorno tijelo, tužilaštvo, Roszdravnadzor).
Ako vam se sreća nasmiješila i VC proveo, idite do cilja.
Prikupite sve dokumente i sud koji će vam pomoći!
Ako postoji odluka medicinske komisije, sud će biti na vašoj strani, ali to ne možete bez pomoći nadležnog odvjetnika!
Cijela ova priča temelji se na stvarnim događajima sakupljanim na ličnom iskustvu i praksi u ovom pitanju!
Vjerujte u sebe, borite se za svoja prava.
S poštovanjem, Dmitrij g. Rostov na Donu i Mihail g. Murom
Opće informacije
Dakle, inzulinska pumpa je kompaktan uređaj s elektronskim upravljanjem. U prosjeku težina takvog aparata iznosi 65-100 grama i u suštini to je elektronska proteza koja imitira normalno funkcioniranje endokrinog sustava. Pacijent uvek treba nositi pumpu.
Glavna razlika od standardnih injekcija je u tome što pumpa isporučuje samo brzo djelujuće analoge inzulina (bazalno-bolusna terapija inzulinom).
Kako se koristi inzulinska pumpa
Inzulinska pumpa sastoji se od tri dela:
- u stvari, pumpe sa elektronskim upravljačkim sistemom,
zamjenski rezervoar za inzulin,
infuzijski set sa kanalom i cevnim sistemom.
Kanila je posebna igla (metalna, plastična ili keramička) koja se neprekidno nalazi ispod pacijentove kože. Kroz nju se u unaprijed određenim intervalima ubrizgavaju unaprijed određene doze inzulina.
Ovisno o modelu, rezervoar inzulina može biti za jednokratnu upotrebu i zamjenjiv, ili za višekratnu upotrebu. U drugom slučaju pacijent bi ga trebao samostalno napuniti lijekom prije upotrebe.
Instaliranje insulinske pumpe je kako slijedi:
Otvorite rezervoar i uklonite klip koji ubrizgava lijek,
Umetnite iglu u ampulu sa insulinom,
Unesite vazduh u ampulu da biste izbegli vakuum u sistemu,
Ubacite inzulin u rezervoar i zatim uklonite iglu,
Iz rezervoara istisnite mjehuriće zraka, a zatim uklonite klip,
Spojite epruvetu za infuziju na sistem,
Ugradite sastavljenu jedinicu u pumpu i napunite epruvetu (potisnite inzulin i (ako je dostupan) vazdušne mehuriće kroz cev). U tom slučaju pumpu morate isključiti od osobe kako bi se izbjeglo slučajno snabdijevanje inzulinom.
Spojite se na mjesto ubrizgavanja (i napunite kanilo ako je ubačen novi kit).
Nedostaci inzulinskih pumpi
U Rusiji se broj pacijenata sa dijabetesom koji koriste inzulinske pumpe povećava godišnje - otprilike hiljadu pacijenata svake godine. Međutim, u usporedbi sa Sjedinjenim Državama, taj broj je još uvijek mali. U Americi se pumpe instaliraju kod otprilike 80% dijabetičara, u Evropi - u 70%.
Glavni razlog su visoki troškovi uređaja. A to je glavni nedostatak inzulinske pumpe, čija se cijena na tržištu kreće od 70 do 250 tisuća rubalja. Tome se moraju dodati redovna potrošnja na inzulin i zamjenjive infuzijske setove (igle, rezervoari itd.), A u prosjeku će troškovi iznositi 10-15 tisuća rubalja mjesečno.
Još jedan nedostatak: pumpa zahtijeva pažljivo rukovanje i općenito pažljiviji stav. Nakon instalacije morat ćete pažljivo nadzirati dozu inzulina - postoji rizik od dobijanja hiperglikemije ili obrnuto - ketoacidoze. U tom slučaju svaka pumpa prema zadanim postavkama izlaže unošenje inzulina nakon tri standardna obroka. Trebat ćete ga prilagoditi svojoj prehrani.
Postoje manje očite mane, poput neprijatnosti. Unatoč činjenici da pumpa nije veća od пейgera, može ometati svakodnevne aktivnosti.
Kako djeluje inzulinska pumpa?
Inzulinska pumpa sastoji se od pumpe koja isporučuje inzulin signalom iz kontrolnog sistema, uložak sa otopinom insulina, skup kanilica za umetanje ispod kože i spojne cevi. Takođe su uključene baterije sa pumpama. Uređaj se puni kratkim ili ultra kratkim inzulinom.
Brzina primjene inzulina može se programirati, tako da nema potrebe davati dugotrajni inzulin, a pozadinsko lučenje se održava čestim minimalnim injekcijama. Prije obroka daje se bolusna doza koja se može podesiti ručno, ovisno o uzetoj hrani.
Fluktucije šećera u krvi kod pacijenata na terapiji inzulinom često su povezane sa brzinom djelovanja dugih inzulina. Upotreba inzulinske pumpe pomaže u rješavanju ovog problema, jer kratki ili ultrašokorni lijekovi imaju stabilan hipoglikemijski profil.
Prednosti ove metode uključuju:
- Precizno doziranje u malim koracima.
- Broj proboja kože je smanjen - sistem se ponovo instalira jednom u tri dana.
- Potrebu za inzulinom iz hrane možete izračunati s velikom preciznošću, raspodjeljujući njeno unošenje u određenom vremenskom periodu.
- Praćenje nivoa šećera uz upozorenja pacijenta.
Indikacije i kontraindikacije za terapiju insulinom s pumpom
Da bi razumio značajke inzulinske pumpe, pacijent mora znati kako prilagoditi dozu inzulina ovisno o obroku i održavati bazni režim lijeka. Stoga se, pored želje samog pacijenta, u školi moraju steći i vještine terapije inzulinom za dijabetes.
Uređaj se preporučuje upotrebljavati za visok glikolirani hemoglobin (više od 7%), značajne fluktuacije šećera u krvi, česte napade hipoglikemije, posebno noću, fenomen „jutarnje zore“, prilikom planiranja trudnoće, rađanja djeteta i nakon porođaja, kao i kod djece.
Inzulinska pumpa se ne preporučuje pacijentima koji nisu savladali vještine samokontrole, planiranja prehrane, razine tjelesne aktivnosti, s mentalnim oštećenjima i bolesnicima sa slabim vidom.
Također, kod provođenja inzulinske terapije s uvođenjem putem pumpe, mora se imati na umu da pacijent nema inzulin produljenog djelovanja u krvi, a ako se lijek iz bilo kojeg razloga prekine, tada će krv početi rasti u roku od 3-4 sata šećer i stvaranje ketona će se povećati, što dovodi do dijabetičke ketoacidoze.
Stoga je uvijek potrebno voditi računa o tehničkim kvarovima uređaja i na zalihi imati inzulin i špricu za njegovu primjenu, kao i redovito kontaktirati odjel koji je uređaj instalirao.
Prvi put kada koristite pumpu za pacijenta s dijabetesom treba biti pod stalnim nadzorom ljekara.
Besplatna inzulinska pumpa
Trošak pumpe je dovoljno visok za obične korisnike. Sam uređaj košta više od 200 hiljada rubalja, osim toga, morate mjesečno kupiti zalihe za njega. Stoga, mnoge dijabetičare zanima pitanje - kako besplatno dobiti inzulinsku pumpu.
Prije nego što se obratite liječniku vezano za pumpu, morate provjeriti je li učinkovita i potrebna za određeni slučaj dijabetesa.Da biste to učinili, mnoge specijalizovane prodavnice koje prodaju medicinsku opremu nude testiranje pumpe besplatno.
Kupac u roku od mjesec dana ima pravo koristiti bilo koji model po svom izboru bez plaćanja plaćanja, a potom to trebate vratiti ili kupiti na svoj trošak. Za to vrijeme možete naučiti kako ga koristiti i odrediti nedostatke i prednosti nekoliko modela.
Prema regulatornim aktima, od kraja 2014. moguće je nabaviti pumpu za inzulinsku terapiju na teret sredstava koja izdvaja država. Budući da pojedini ljekari nemaju potpune podatke o ovoj mogućnosti, poželjno je da prije posjete imaju normativne akte, koji dijabetičarima daju pravo na takvu korist.
Da biste to učinili, potrebna su vam dokumenta:
- Uredba Vlade Ruske Federacije broj 2762-P od 29. decembra 2014.
- Dekretom Vlade Ruske Federacije br. 1273 od 28.11.2014.
- Naredba Ministarstva zdravlja Ruske Federacije broj 930n od 29. decembra 2014. godine.
Ako dobijete odbijanje liječnika, preporučuje se da se obratite regionalnom Ministarstvu zdravlja ili Ministarstvu zdravlja s vezama na odgovarajuće regulatorne dokumente. Prema zakonu, dana je za razmatranje takvih prijava mesec dana.
Nakon toga, sa negativnim odgovorom, možete se obratiti regionalnom tužilaštvu.
Instalacija pumpe
Nakon što liječnik izda zaključak o potrebi izdavanja besplatne inzulinske pumpe, morate dobiti detaljan izvadak iz ambulante, kao i odluku liječničke komisije o ugradnji uređaja. Pacijent ovo polje dobija upućivanjem na jedinicu pumpe inzulinske pumpe, gdje će se pumpa uvesti.
Kada se ugradi na odjeljenje, pregledava se dijabetičar i odabere se racionalan režim terapije inzulinom, kao i obuka u pravilnoj upotrebi elektroničkog uređaja. Na kraju dvotjednog boravka na odjelu, pacijenta se poziva da sastavi dokument u kojem se navodi da se potrošni materijal za pumpu ne izdaje besplatno.
Potpisivanjem takvog sporazuma pacijent s dijabetesom zapravo pristaje na nabavu zaliha o svom trošku. Prema grubim procjenama, koštat će od 10 do 15 hiljada rubalja. Stoga možete primijeniti slijedeće formulacije: „Ja sam upoznat sa dokumentom, ali ne slažem se“, i tek tada ga potpisujte.
Ako u dokumentu ne postoji takva klauzula, onda će biti teško nabaviti zalihe bez plaćanja. Proces njihove registracije u svakom slučaju je dugotrajan i morate biti spremni na kompetentno braniti svoja prava. Prvo trebate imati zaključak medicinske komisije na klinici o potrebi izdavanja besplatnih zamjenskih materijala za inzulinsku pumpu.
Kako takvi medicinski uređaji nisu uvršteni na popis vitalnih, ova odluka za donošenje je prilično problematična. Da biste postigli pozitivan rezultat, možda ćete trebati da se obratite sljedećim vlastima:
- Uprava klinike je glavni ljekar ili njegov zamjenik.
- Regionalno tužilaštvo.
- Roszdravnadzor.
- Sud.
U svakoj fazi je poželjno potražiti kvalificiranu pravnu podršku. Ako trebate instalirati inzulinsku pumpu za dijete, tada možete pokušati zatražiti pomoć javnih organizacija koje finansiraju kupovinu pumpe i potrebnih materijala.
Jedna od takvih organizacija je i Rusfond.
Poreska naknada
Dio troškova nabavke inzulinske pumpe za djecu može se nadoknaditi kroz sistem odbitka poreza. Od nabave ovog elektroničkog uređaja njegova instalacija i rad povezani su sa skupim postupkom koji se nalazi na relevantnoj listi, odnosno mogućnosti podnošenja poreznih olakšica.
Ako je kupovina napravljena za liječenje djeteta s urođenom dijabetesom, tada jedan od roditelja može dobiti takvu naknadu. Da biste to učinili, morate dostaviti dokumente koji mogu potvrditi očinstvo ili majčinstvo u odnosu na dijete kome je potrebna inzulinska pumpa.
Vrijeme koje je potrebno za povrat povrata je tri godine od datuma kupnje pumpe. Važno je i imati izvadak iz odeljenja za terapiju insulinom s pumpom sa datumom instaliranja uređaja. U računovodstvenom odjeljenju medicinske ustanove trebate uzeti kopiju dozvole za ugradnju pumpe s prilogom njoj nakon pražnjenja.
Postupak dobijanja naknade odvija se pod slijedećim uslovima:
- Kupac plaća mjesečni porez na dohodak koji iznosi 13% od plate.
- Ugradnju pumpe mora izvesti medicinska ustanova koja ima pravo na takvu aktivnost.
- Na kraju godine mora se podnijeti porezna prijava u kojoj se navodi iznos utrošen na kupovinu inzulinske pumpe i plaćeno uvođenje pumpe.
Svi troškovi potvrđuju se novčanim i prodajnim čekovima, kopija garancijske kartice za elektronički uređaj, izvadak iz odjeljenja pumpe za inzulinsku pumpu, u kojem se navode serijski broj i model inzulinske pumpe, kopija licence medicinske ustanove s odgovarajućom prijavom.
Kao rezultat razmatranja žalbe savezne porezne službe, kupcu se refundira 10 posto iznosa utrošenog na kupovinu uređaja i njegovu instalaciju, ali pod uvjetom da ta naknada nije veća od iznosa koji državi plaća u obliku poreza na dohodak.
Da bi se riješilo pitanje naknade, važno je kupiti pumpu i potrošni materijal u specijaliziranim prodavaonicama koje mogu pravilno izvršavati dokumente koji potvrđuju kupnju. Stoga u takvoj situaciji ne možete koristiti opciju prijema uređaja putem internetske trgovine ili unaprijed dogovoriti pružanje potvrde o prodaji.
Više o principu djelovanja inzulinske pumpe pročitajte u videu u ovom članku.
Šta je ovo
Inzulinska pumpa je mali uređaj koji radi na baterije i ubrizgava određenu dozu inzulina u ljudsko tijelo. Potrebna doza i učestalost su postavljeni u memoriji uređaja. Štaviše, lekar koji to obavlja treba učiniti je, jer Svi su parametri individualni za svaku osobu.
Ovaj se uređaj sastoji od više dijelova:
- Pumpa To je pumpa sa kojom se isporučuje insulin i računar u kojem se nalazi čitav upravljački sistem uređaja,
- Cartridge Ovo je posuda u kojoj se nalazi inzulin,
- Set za infuziju. Uključuje tanku iglu (kanilu), kojom se inzulin ubrizgava ispod kože i epruveta, tako da je moguće spojiti spremnik s inzulinom u kanilu. Sve je to potrebno menjati svaka tri dana,
- Pa i, naravno, trebaju baterije.
Kanilator kanile pričvršćen je flasterom na mjestu gdje se inzulin obično ubrizgava špricevima, tj. kukovi, stomak, ramena. Uređaj je pričvršćen na sigurnosnom pojasu pacijenta pomoću posebnog kopče.
Kapacitet u kome se nalazi insulin mora se promeniti odmah po njegovom završetku kako se ne bi poremetio raspored isporuke lekova.
Terapija inzulinom na bazi pumpi vrlo je pogodna za djecu, jer doza koja im je potrebna nije jako velika, a pogreške u proračunima s uvođenjem mogu dovesti do negativnih posljedica. A ovaj uređaj omogućuje vam da izračunate potrebnu količinu lijeka s vrlo velikom točnošću.
Liječnik treba postaviti ovaj uređaj. Uvodi potrebne parametre i uči osobu pravilnoj upotrebi. To nikako nije nemoguće učiniti sami, jer samo jedna mala greška može dovesti do nepovratnih posljedica, pa čak i do dijabetičke kome.
Crpku možete ukloniti samo dok plivate. Ali odmah nakon toga, osoba s dijabetesom definitivno mora izmjeriti šećer u krvi kako bi se uvjerila da razina nije kritična.
Dugi niz godina proučavam problem DIJABETE. Zastrašujuće je kada toliko ljudi umre, a još više postane invalid zbog dijabetesa.
Požurim da kažem dobre vesti - Endokrinološki istraživački centar Ruske akademije medicinskih nauka uspeo je da razvije lek koji u potpunosti leči dijabetes. Trenutno se efikasnost ovog lijeka približava 100%.
Još jedna dobra vijest: Ministarstvo zdravlja osiguralo je usvajanje posebnog programa koji nadoknađuje cjelokupni trošak lijeka. U Rusiji i zemljama ZND dijabetičari prije 6. jula može primiti lijek - BESPLATNO!
Načini rada
S obzirom na činjenicu da je svaka osoba individualna, postoje dvije vrste terapije insulinskim pumpama. Uređaj može raditi u dva načina:
U prvom slučaju opskrba inzulina u ljudskom tijelu se događa kontinuirano. Uređaj se konfigurira pojedinačno, što vam omogućava održavanje potrebnog nivoa hormona u tijelu tokom dana. Liječnik će prilagoditi uređaj tako da se inzulin isporučuje određenom brzinom u naznačenim intervalima. Minimalni korak je od 0,1 jedinice. na sat
Postoji nekoliko nivoa isporuke bazalnog inzulina:
- Dnevno.
- Nightly. U pravilu, tijelu je u ovom trenutku potrebno manje inzulina.
- Jutro U ovom periodu, naprotiv, raste potreba tijela za inzulinom.
Ove razine se jednom mogu podesiti zajedno s liječnikom, a zatim odabrati onu koja je u ovom trenutku potrebna.
Bolus je specifičan, pojedinačni unos hormona inzulina, kako bi se normalizirala dramatično povećana količina šećera u krvi.
U 47. godini dijagnosticiran mi je dijabetes tipa 2. Za nekoliko tjedana stekao sam gotovo 15 kg. Stalni umor, pospanost, osjećaj slabosti, vid su počeli sjediti.
Kada sam navršio 55 godina, već sam se ubodao insulinom, sve je bilo jako loše. Bolest se nastavila razvijati, počeli su periodični napadaji, kola hitne pomoći doslovno su me vratila iz sljedećeg svijeta. Sve vrijeme sam mislila da će ovaj put biti posljednji.
Sve se promijenilo kada mi je kćer dozvolila da pročitam jedan članak na internetu. Ne možete zamisliti koliko sam joj zahvalan. Ovaj mi je članak pomogao da se potpuno riješim dijabetesa, navodno neizlječive bolesti. Posljednje 2 godine počeo sam se više seliti, u proljeće i ljeto svaki dan odlazim u zemlju, uzgajam rajčice i prodajem ih na tržištu. Moje tetke su iznenađene kako pratim sve, odakle dolazi toliko snage i energije, još uvijek neće vjerovati da imam 66 godina.
Ko želi živjeti dug, energičan život i zaboraviti zauvijek ovu strašnu bolest, uzmi pet minuta i pročita ovaj članak.
Postoji nekoliko vrsta bolusa:
- Standardni. U tom slučaju se željena doza inzulina daje jednom. Obično se koristi ako se konzumira hrana sa velikom količinom ugljikohidrata i malom količinom proteina. Ovaj bolus brzo obnavlja normalan šećer u krvi.
- Kvadrat. Pri upotrebi ove vrste inzulina polako se distribuira u tijelu. Vrijeme tokom kojeg će hormon djelovati u tijelu će se povećavati. Ovu vrstu je korisno koristiti ako je hrana zasićena proteinima i mastima.
- Dvokrevetna. U ovom slučaju koriste se dva prethodna tipa istovremeno. I.e. prvo se daje dovoljno visoka početna doza, a kraj njenog djelovanja postaje duži. Ovaj oblik je bolje koristiti kada jedete masnu i visoko ugljikohidratnu hranu.
- Odlično. U ovom se slučaju povećava radnja standardnog oblika. Koristi se prilikom jela, zbog čega se šećer u krvi vrlo brzo podiže.
Specijalist će odabrati potrebnu metodu primjene inzulina za svakog pacijenta ponaosob.
Terapija inzulinom na bazi pumpe postaje sve popularnija. Može ga koristiti svako ko boluje od dijabetesa. Međutim, postoje određene indikacije u kojima ljekari savjetuju korištenje ove metode. Na primjer:
- Ukoliko je razina glukoze vrlo nestabilna, tj. često se naglo diže ili pada.
- Ako osoba često ima znakove hipoglikemije, tj. razina glukoze pada ispod 3,33 mmol / L
- Ako je pacijent mlađi od 18 godina. Dijetetu je često teško utvrditi određenu dozu inzulina, a greška u količini primijenjenog hormona može dovesti do još većih problema.
- Ako žena planira trudnoću ili je već trudna.
- Ako postoji sindrom jutarnje zore, naglo povećanje šećera u krvi prije buđenja.
- Ako osoba mora ubrizgati inzulin često i u malim dozama.
- Ako sam pacijent želi da koristi inzulinsku pumpu.
- Sa teškim tokom bolesti i komplikacijama koje su posljedica toga.
- Ljudi koji vode aktivan stil života.
Kontraindikacije
Ovaj uređaj ima svoje kontraindikacije:
- Takav se uređaj ne koristi kod ljudi koji imaju bilo kakvu mentalnu bolest. To je opravdano činjenicom da osoba može pumpu koristiti neadekvatno, što dovodi do složenijih zdravstvenih problema.
- Kad osoba ne želi ili ne može naučiti kako pravilno liječiti svoju bolest, tj. odbija uzeti u obzir glikemijski indeks proizvoda, pravila upotrebe uređaja i odabir potrebnog oblika davanja inzulina.
- Pumpa ne koristi inzulin dugog djelovanja, samo kratak, a to može dovesti do naglog skoka šećera u krvi ako isključite uređaj.
- Sa vrlo slabim vidom. Čovjeku će biti teško pročitati natpise na ekranu pumpe.
Ovaj mali uređaj ima brojne prednosti:
- Kvaliteta života pacijenta se poboljšava. Osoba ne treba stalno da se brine da ne zaboravi dati injekciju na vrijeme, sam inzulin se neprestano unosi u organizam.
- Pumpe koriste inzulin kratkog djelovanja, koji vam omogućava da u velikoj mjeri ne ograničite svoju prehranu.
- Korištenje ovog aparata omogućava čovjeku da ne nasljeđuje svoju bolest, posebno ako je za njega psihološki važna.
- Zahvaljujući ovom uređaju potrebna se doza izračunava s posebnom preciznošću, za razliku od upotrebe inzulinskih šprica. Osim toga, pacijent može izabrati način unosa hormona koji mu je trenutno potreban.
- Nesumnjiva prednost je što upotreba takvog uređaja može smanjiti broj bolnih proboja kože.
Međutim, insulinska pumpa ima i negativne aspekte koje takođe morate znati. Na primjer:
- Visoki troškovi. Održavanje takvog uređaja je prilično skupo, jer potrošni materijal treba često mijenjati.
- Mjesta ubrizgavanja mogu izazvati upalu.
- Potrebno je stalno pratiti rad pumpe, stanje baterija kako se uređaj ne isključi u pogrešno vrijeme.
- Pošto je riječ o elektroničkom uređaju, moguće su tehničke neispravnosti. Kao rezultat toga, osoba mora ubrizgati inzulin na druge načine da bi normalizirala svoje stanje.
- Pomoću jednog uređaja bolest se ne može izlečiti. Morate se pridržavati ispravnog načina života, pratiti razinu šećera u krvi, pridržavati se normi hljebnih jedinica u prehrani.
Košta i kako da ga dobijete besplatno
Nažalost, inzulinska pumpa trenutno je jako skup uređaj. Njegova cijena može doseći i do 200 000 rubalja. Plus, svaki mjesec morate kupiti potrebne zalihe, a to je otprilike 10 hiljada rubalja. Ne mogu si to svi priuštiti, pogotovo jer dijabetičari obično uzimaju puno istodobnih skupih lijekova.
Međutim, ovaj uređaj možete dobiti besplatno. Da biste to učinili, morate prikupiti neke dokumente koji potvrđuju potrebu korištenja ovog uređaja za normalan život.
Pumpna terapija inzulinom potrebna je djeci koja imaju dijabetes, tako da ne bude pogrešaka u doziranju hormona. Da biste besplatno dobili pumpu za dijete, morate pisati ruskom Fondu za pomoć. Pismu treba priložiti:
- potvrdu o financijskoj situaciji roditelja sa mjesta rada mame i tate,
- izvod iz penzijskog fonda o obračunu sredstava ako je djetetu odobren invaliditet,
- izvod iz matične knjige rođenih
- zaključak lekara o lečenju dijagnoze (sa pečatom i potpisom specijaliste),
- odgovor opštinske vlasti u slučaju odbijanja lokalnih odbrambenih vlasti,
- nekoliko fotografija bebe.
Još je teško besplatno nabaviti inzulinsku pumpu, no glavno je ne odustati i nabaviti uređaj koji vam je potreban za zdravlje.
Trenutno ovaj uređaj ima isti broj pozitivnih i negativnih strana, međutim, proizvodnja medicinske opreme ne stoji na jednom mjestu, već se stalno razvija. A možda će nakon određenog broja godina inzulinska pumpa postati dostupna ako ne svima, onda mnogim ljudima koji pate od ove užasne bolesti - dijabetesa. No, vrijedi upamtiti da se jednim bolešću ne možete spasiti od bolesti, trebate slijediti druge recepte liječnika i pridržavati se zdravog načina života i prehrane.
Ispitivanje upotrebe uređaja
Budući da kupovina uređaja nije jeftino zadovoljstvo, mnogi dijabetičari sumnjaju da li je inzulinska pumpa zaista učinkovita i može li u potpunosti nadoknaditi nedostajuću količinu inzulina.
Iz tog razloga, mnoge specijalizirane prodavaonice koje prodaju medicinsku opremu pružaju mogućnost testiranja inzulinske pumpe bilo kojeg modela za odrasle i djecu besplatno.
Kupac ima mogućnost da elektronski uređaj koristi mjesec dana bez plaćanja. Na kraju testnog perioda uređaj se može vratiti ili kupiti o svom trošku.
Danas se u prodaji može naći šest proizvođača inzulinskih pumpi: Animas Corporation, Insulet Corporation, Medtronic MiniMed, Roche, Smiths Medical MD i Sooil.
Tako potrošač može ne samo da iz prve ruke iskusi prednosti ili mane uređaja, već i nauči ga koristiti.
Uključivanje dijabetičara može pokupiti uređaj prikladnog modela bez trošenja vlastitih financijskih sredstava.
Upotreba državnih garancija
Prema nalogu Vlade Ruske Federacije od 29. decembra 2014. godine, 2762-P bolesnici sa šećernom bolešću tipa 1 i 2 prelaze na zamjensku terapiju inzulinom pomoću inzulinske pumpe. Na osnovu programa državnih garancija iz obveznog zdravstvenog osiguranja takva se usluga djeci i odraslima pruža apsolutno besplatno.
Da biste takav uređaj nabavili za sebe ili dijete, morate se obratiti svom endokrinologu. Nažalost, danas mnogi ljekari nemaju cjelovite informacije o programu, iz tog razloga, prije nego što odete na kliniku, trebali biste ispisati sve regulatorne dokumente koji ukazuju na pravo na besplatnu inzulinsku pumpu.
Da biste to učinili, potrebna su vam sljedeća dokumenta:
- Nalog Vlade Ruske Federacije od 29. decembra 2014. br. 2762-P,
- Uredba Vlade Ruske Federacije od 28. novembra 2014. br. 1273.
Ovdje možete pronaći potpune informacije da se dijabetičari kojima je dijagnosticiran dijabetes melitus tipa 1 i 2 besplatno prenose na nadomjesnu terapiju inzulinom.
Potpune informacije o dizajnu i prikupljanju potrebnih dokumenata za dobivanje kvota od MHI-a ili Odjela za zdravstvo mogu se dobiti iz naredbe Ministarstva zdravlja Ruske Federacije od 29. prosinca 2014. br. 930n.
U slučaju kategoričnog odbijanja lekara da pruži pomoć, advokati preporučuju da se odmah obrate:
- Ministarstvu zdravlja ili regionalnom Ministarstvu zdravlja sa svim regulatornim informacijama i uputom na relevantne zakone.
- Regionalnom tužilaštvu sa istim zakonodavnim informacijama.
U roku od mjesec dana bit će razmatrana žalba, nakon čega će na zakonodavnoj razini biti potvrđeno pravo besplatne dobivanja inzulinske pumpe.
Instalacija inzulinske pumpe
Nakon izdavanja mišljenja dežurnog liječnika, morate dobiti izvadak iz ambulantne isprave i odluku liječničke komisije za instaliranje elektroničkog uređaja. Zatim se uputnica daje na odeljenje terapije insulinom pumpe, gde se pumpa uvodi.
Čitav postupak instalacije obično traje oko dvije sedmice, u to vrijeme se pacijent pregledava i dijabetičare nauči pravilno koristiti uređaj. Važno je razmotriti neke karakteristike papirologije dok ste u medicinskoj ustanovi.
Nakon punjenja pumpe pacijent se obično traži da potpiše dokument u kojem se navodi da potrošni materijal za pumpu nije besplatan. Prema papiru, dijabetičar pristaje da kupi potrebne zalihe sam.
Međutim, to ne vrijedi raditi jer će u budućnosti biti teško postići njihovo besplatno izdavanje za slučaj da se takva prilika pokaže.
U ovom slučaju, pravnici preporučuju promeniti formulaciju u „upoznati, ali ne pristati“ i potom je potpisati.
Primanje potrepština
Nakon što je instalirana inzulinska pumpa, dijabetičar će morati potrošiti 10-15 tisuća rubalja svakog mjeseca kako bi kupio potrebne zalihe. Ovo je prilično brz, ali skup način.
Besplatno je nabaviti zalihe pumpe za odrasle ili decu, ali, kako kažu pravnici, moguće je. Glavno je pokazati povjerenje i upornost. Nažalost, danas se mnoge vlasti oklijevaju udovoljiti potrebama dijabetičara, pa morate biti spremni na dugotrajan i višesatni postupak dobivanja prava na besplatnu sigurnost.
- Pre svega, potrebno je dobiti odluku lekarske komisije o obezbeđivanju zaliha pumpi na klinici u mestu prebivališta. Budući da govorimo o materijalima koji nisu navedeni na popisu vitalno neophodnih medicinskih sredstava, to nije lak zadatak.
- U slučaju odbijanja, sljedeća instanca trebao bi biti glavni liječnik, regionalno tužilaštvo, Roszdravnadzor.
- Nakon toga je potrebno prikupiti sve dokumente i stvar poslati na sud. Ako odluka ljekarske komisije bude pozitivna, sud će biti na strani dijabetičara. Međutim, u svakom slučaju, može biti potrebna pomoć nadležnog odvjetnika.
Kako nabaviti pumpu za dijete
Pored gore navedenih metoda, danas postoji niz organizacija koje provode program pomoći djeci oboljeloj od dijabetesa. U tome pomažu brojni čitaoci sajtova koji ne zanimaju život takve djece.
Uz brojne novčane pomoći moguće je kupiti elektronički uređaj i potrošni materijal za to.
Konkretno, jedna od takvih organizacija je Rusfond, koja od 2008. provodi program pomoći dijabetičarima. U tom periodu bilo je moguće nabaviti više od trideset uređaja za djecu.
Učesnici programa su profesionalni endokrinološki centri i klinike.
Korištenje poreznih odbitka
Ako nije moguće besplatno nabaviti pumpu za djecu, pomoću sistema odbitka poreza možete nadoknaditi dio troškova kupovine medicinskog proizvoda.
Kao što znate, kupovina i instalacija elektronskog uređaja pripada uslugama uključenim u listu skupog liječenja. Iz tog razloga, kupac ima pravo zahtijevati registraciju odbitka poreza.
Kako se odvija postupak dobijanja naknade:
- Svaki mjesec kupac mora uplatiti porez na dohodak u iznosu od 13 posto svih zarada.
- Nakon što se kupi inzulinska pumpa, mora se instalirati u medicinsku ustanovu.
- Na kraju godine podnosi se prijava poreza u kojoj se navodi i iznos utrošen na pumpu i plaćena hospitalizacija. Uz njega se prilažu potvrda o gotovini i kupovini, garancijski list za elektronički uređaj, izvadak zdravstvene ustanove, u kojem su naznačeni model i serijski broj instalirane pumpe. Uz prijavu je potrebno priložiti i dozvolu medicinske ustanove.
- Nakon što federalna porezna služba pregleda poreznu prijavu, kupcu će biti vraćeno 10 posto iznosa koje pumpa košta. Važno je uzeti u obzir da izdati iznos ne premašuje iznos koji je državi dodijeljen u obliku poreza na dohodak.
Kada kupujete pumpu za djecu, poreski odbitci se vrše jednom od roditelja. Za to je neophodno priložiti dokumente koji dokazuju majčinstvo ili očinstvo u odnosu na dijete.
Za nadoknadu možete podnijeti zahtjev u roku od tri godine od dana kupnje inzulinske pumpe. Važno je osigurati da izjava sadrži tačan broj instalacije crpke. Kopija licence sa aplikacijom uzima se u računovodstvenom odjeljenju medicinske ustanove.
Što se tiče povrata troškova potrošnog materijala, teško će biti dobiti odštetu ako ih nisu kupili u ljekarni s receptom liječnika, nego u internetskoj trgovini. Iz tog razloga, vrijedno je razmisliti gdje nabaviti potrebne materijale. Također, mnoga su pitanja mnogo jednostavnija za rješavanje ako se lično obratite poreznom inspektoru.
Ko može dobiti pumpu besplatno
Prema programu visokotehnološke medicinske njege (VMP), građani Ruske Federacije kojima je dijagnosticiran dijabetes melitus tipa 1 i koji su navršili 17 godina života mogu besplatno instalirati inzulinsku pumpu * u slučaju popratnih komplikacija (na primjer, retinopatija, neuropatija, polineuropatija i drugi). Pumpe su instalirane u nekoliko gradova Rusije.
1. Pošaljite zahtjev za instaliranje pumpe
Inzulinska pumpa instalirana je u bolnici №1 KOGBUZ KKB br. 7 grada Kirova. Da biste to učinili, morate ići tamo na hospitalizaciju, što je vrlo jednostavno.
Da biste to učinili, pošaljite zahtjev na mail voditelja odjela endokrinologije br. 1 KOGBUZ KKB br. 7 Elsukova Olge Sergejevne. Donio sam joj e-poštu u izvorima. Pomoću nje možete odabrati datum pogodan za hospitalizaciju. U bolnicu za postavljanje pumpe stavljajte svakog ponedjeljka u periodu od 5 dana.
Prije hospitalizacije liječnik će morati poslati skenirane kopije putovnice, polise, SNILS-a. A isto tako i fotografija najnovijeg otpusta iz bolnice ili pregleda kod endokrinologa, okulista, neurologa - vrijedi najviše 3 mjeseca (možete iz privatnih klinika), gdje će biti zabilježene komplikacije šećerne bolesti.
2. Proći testove prije hospitalizacije
Za hospitalizaciju morate imati rezultate sljedećih testova:
- opšti test krvi
- analiza mokraće
- ALT (Alanin Aminotransferaza)
- AST (aspartat aminotransferaza)
- bilirubin, holesterol, kreatinin, protrombin
- natrijum, kalijum, hlor
- mikroalbumin
- Wassermanova reakcija
- glikovani hemoglobin
Treba imati na umu da je valjanost testova samo 15 dana.
3. Ponesite dokumente sa sobom
Sa sobom je potrebno imati dokumente: ambulantnu karticu ili kopije najnovijih izvoda sa nje, posljednja 1-2 pregleda endokrinologa i uskih specijalista (neurologa i optometrista).
Možete i uputiti uputnicu na obrazac za hospitalizaciju 057U sa svoje klinike i ubuduće, na osnovu ovog certifikata, možete refundirati cijenu karte. Kirov će biti prihvaćen bez ovog pravca, ali pomoći će vam da uštedite novac, posebno ako je put dug.
* Inzulinska pumpa - sistem stalnog unošenja insulina u organizam, alternativa olovkama za špriceve.
** Monitoring - sistem za kontinuirano praćenje glukoze u krvi. U članku govorimo o inzulinskoj pumpi Medtronic 722 koja je opremljena sistemom za nadziranje nivoa glukoze u krvi. Monitoring se sastoji od senzora, predajnika (uređaj za prijenos podataka s senzora na informacijski senzor) i punjača na njega.
Instagram o životu s dijabetesomDia_status