Pilule za hipertenziju kao hitna pomoć
Kako pružiti prvu pomoć kod visokog krvnog pritiska, potrebno je znati i pacijentima s arterijskom hipertenzijom i njihovim rođacima, to često pomaže u izbjegavanju razvoja teških posljedica arterijske hipertenzije, uključujući infarkt miokarda, moždani udar, akutno zatajenje srca itd.
Hitna pomoć je potrebna s oštrim porastom krvnog pritiska (BP), kao i sa znatnim povećanjem istog. Ako se napad ne dogodi prvi put, možete sami smanjiti pritisak slijedeći preporuke liječnika. Razlog za odmah traženje liječničke pomoći trebao bi biti oštro pogoršanje stanja pacijenta, intenzivna glavobolja koju analgetici ne mogu zaustaviti, bol u srcu, previsok ili nizak puls.
Hospitalizacija je potrebna kod prve hipertenzivne krize, u slučaju jake boli u predelu srca koja se ne može zaustaviti nitroglicerinom, s sumnjom na razvoj akutne cerebrovaskularne nesreće (gubitak svijesti, oslabljena artikulacija, smanjena osjetljivost.
Važno je uzeti u obzir da se krvni pritisak treba spuštati postepeno, ne više od 30 mm Hg. Čl. za 1 sat. Ako se učini prebrzo, povećava se rizik od razvoja ishemije miokarda.
Vruće kupke za stopala, oblozi za stopala sa stolnim sirćetom i senfom na telećim mišićima brzo će pomoći u smanjenju krvnog pritiska.
Koje lijekove i u kojoj dozi treba koristiti za snižavanje krvnog pritiska treba utvrditi lekar. Izbor određenih lijekova ovisi o uzroku razvoja patološkog procesa, kliničkim znakovima, prisutnosti komplikacija, kontraindikacija i niza drugih faktora. Samo-lijek protiv hipertenzije vrlo je nepoželjan, može samo pogoršati pacijentovo stanje.
Za normalizaciju pritiska mogu se koristiti narodni lijekovi na biljnoj osnovi, no treba imati na umu da oni obično nemaju brzi učinak, pa se stoga ne mogu upotrijebiti ako je potrebno hitno smanjiti pritisak.
Prva pomoć kod visokog krvnog pritiska kod kuće
Prije dolaska posade hitne pomoći pod visokim pritiskom, pacijentu treba pružiti hitnu pomoć, to uvelike poboljšava prognozu bolesti.
Prije svega, morate pomoći pacijentu da zauzme udoban ležeći ili polu sjedeći položaj, stavljajući nekoliko jastuka ispod leđa. Ovakvim položajem tijela smanjuje se opterećenje na srčani mišić i poboljšava se cirkulacija krvi. Pacijentu se savjetuje da obnovi disanje uzimanjem nekoliko sporih dubokih udisaja i pokuša se smiriti. Potrebno je osigurati pristup svježem zraku, za šta otvorite prozor ili prozor, olabavite odjeću koja stisne tijelo.
Prije dolaska hitne pomoći, poželjno je nekoliko puta izmjeriti krvni tlak, dobiveni rezultati moraju se prijaviti medicinskom osoblju. Krvni pritisak treba mjeriti otprilike svakih 15 minuta. Po dolasku liječnik mora dati informacije o tome, kao i o svim lijekovima koje je pacijent uzimao.
Hitna pomoć je potrebna s oštrim porastom krvnog pritiska (BP), kao i sa znatnim povećanjem istog.
Ako je osoba sa povišenim krvnim pritiskom sama kod kuće, nakon poziva hitne pomoći, poželjno je otvoriti vrata, zauzeti sjedeći položaj, staviti u zonu dohvata lijekove koji će možda biti potrebni prije dolaska medicinskih radnika, kao i tonometar.
Hitna pomoć visokog pritiska
Ako je pacijentu već propisao bilo koji lijek za takve slučajeve, ljekar ga treba koristiti. Neki lijekovi za visok krvni pritisak mogu se uzimati oralno ili apsorbirati ispod jezika, u potonjem slučaju brzina lijeka je veća.
Za takve se situacije često propisuju antihipertenzivni lijekovi dugog djelovanja (na primjer, Captopril). Tableta se stavlja ispod jezika, gdje bi se trebala držati dok se potpuno ne otopi.
15-20 minuta nakon upotrebe Captoprila ili njegovog analoga možete uzeti lijek s diuretikom (na primjer, Furosemid, Lasix). Tlak se obično smanjuje tokom 20 minuta.
Pola sata nakon uzimanja tableta Captopril možete izvršiti kontrolno mjerenje tlaka. Ako se indikator smanji za 20-30 jedinica od izvornika, ponovna upotreba lijeka nije potrebna. Ako nakon prve tablete kaptoprila nema učinka, možete je popiti drugu nakon 30 minuta. Ne treba uzimati više od dvije tablete.
Lijekovi za hitnu pomoć uključuju Validol, koji se koristi za ubrzan rad srca, aritmije i bolove u grudima. U sličnim slučajevima preporučuje se uzimanje nitroglicerina.
U slučajevima srčanih aritmija i angine, Anaprilin (Propranolol) je efikasan.
Da biste smanjili anksioznost, možete koristiti Valocordin ili Corvalol, tinkturu valerijane, matičnjaka.
Krvni pritisak treba mjeriti otprilike svakih 15 minuta. Po dolasku liječnik mora dati informacije o tome, kao i o svim lijekovima koje je pacijent uzimao.
Vruće kupke za stopala, oblozi za stopala sa stolnim sirćetom i senfom na telećim mišićima brzo će pomoći u smanjenju krvnog pritiska.
Hitna pomoć pod visokim pritiskom sastoji se u ubrizgavanju antihipertenzivnih lekova (Dibazol, Papaverine), ali to ne treba raditi samostalno, to je kompetencija medicinskog stručnjaka.
Simptomi visokog pritiska
Trebao bi biti u mogućnosti razlikovati visoki i visoki krvni tlak. Najoptimalniji način za određivanje vrijednosti krvnog pritiska je upotreba kućnog monitora za krvni pritisak. Uređaj će pokazati točne vrijednosti, na temelju kojih možete poduzeti potrebne mjere.
Visoki krvni pritisak je do 140-150 mm Hg. Mogu ga pratiti specifični simptomi, ali posebne mjere nisu uvijek potrebne. Obično je dovoljno piti diuretik ili antispazmodik, kako bi se pritisak brzo smanjio za 10-20 jedinica.
Visoki pritisak je preko 160 mm Hg. Simptomi su u ovom slučaju čisto individualni, neki pacijenti osjećaju značajno pogoršanje dobrobiti s porastom krvnog tlaka na 160 na 100, dok se drugi osjećaju normalno. Skok krvnog pritiska može biti praćen:
- kratkoća daha
- zimica
- glavobolja
- treperenje muva u očima
- lupanje boli u nosu
- bol iza grudi
- aritmija.
Često pacijent osjeća anksioznost, panični strah. U ovom slučaju moguće je crvenilo kože lica i drhtanje prstiju. Često pacijenti ne mogu duboko udahnuti, žale se na vrtoglavicu i osjećaj pulsiranja karotidne arterije.
Različiti ljudi imaju simptome visokog pritiska različitog intenziteta
Kada nazvati hitnu pomoć?
Kada se krvni tlak povisi na kritične vrijednosti, treba pozvati hitnu pomoć. Štoviše, koncept kritičnog pritiska za svakog čisto je individualan. Osoba koja živi sa hipertenzijom drugog stepena ne osjeća jaku nelagodu pri pritisku od 180, ali za drugu osobu ta vrijednost može biti opasna.
Otkrivši visok pritisak, trebalo bi da pozovete stručnjake, i u ovom trenutku pokušajte se opustiti. Preporučuje se zauzeti polu-sjedeći položaj otvaranjem prozora kako biste osigurali protok zraka. Dok vozilo hitne pomoći krvni pritisak treba izmjeriti nekoliko puta.Važno je normalizirati disanje i pokušati ne biti nervozni, u protivnom će se rezultati iskriviti.
Po dolasku tima ljekara trebali biste osigurati zapise o promjenama krvnog pritiska i izvijestiti o svim lijekovima koje je pacijent uzimao prije poziva. To će vam omogućiti da postupite ljekare tako da prilagodite krvni tlak što je brže i efikasnije moguće.
Snimanje podataka o dinamici krvnog pritiska nakon uzimanja lijekova pomoći će liječniku da odluči o akcionom planu
Razlog za poziv hitne pomoći je:
- pritisak preko 180 do 120 ili 200 do 140,
- tahikardija ili bradikardija,
- ozbiljno pogoršanje blagostanja,
- bol u srcu.
I tahikardija i bradikardija na pozadini visokog krvnog pritiska mogu biti opasni, pa ako je puls niži od 60 ili prelazi 100 otkucaja u minuti, preporučuje se nazvati liječnika kod kuće.
Algoritam visokog pritiska
Što učiniti ako pritisak naglo poraste, ali istovremeno osoba ostaje 1 kod kuće, a nema nikoga tko bi pružio prvu pomoć - sljedeći algoritam naučit će to, što vam omogućava da sami normalizirate visoki krvni pritisak.
- Za početak, trebali biste sjesti na krevet, stavljajući nekoliko jastuka ispod leđa. Ovakav položaj tijela smanjuje opterećenje na srce i olakšava cirkulaciju krvi. Istovremeno se preporučuje otvaranje prozora u sobi - priliv svježeg zraka pomoći će normalizaciji disanja.
- Pokušajte vratiti disanje izvodeći nekoliko dubokih sporih udisaja. Moramo se pokušati distancirati od subjektivnih senzacija kako bismo izbjegli razvoj panike. Stres i anksioznost tokom hipertenzivne krize glavni su neprijatelji srca.
- Može se uzimati hipotenzivni lijek dugog djelovanja, na primjer, Captopril. Jedna tableta se stavlja ispod jezika i drži dok se potpuno ne otopi.
- Kod srčanih bolova ili aritmija preporučuje se piti nitroglicerin.
- Možete napraviti vruću kupku za stopala, staviti vrući oblog ili senf. Ovo potiče protok krvi u nogama, što znači da smanjuje krvni pritisak u srcu, koji poboljšava dobrobit i smanjuje rizik od srčanog udara.
- Ako se nakon pola sata pritisak nije smanjio za 10-20 bodova, uzmite drugu tabletu Captopril.
- Morate nazvati hitnu pomoć ako vam se nakon uzimanja lijekova zdravlje nije promijenilo ili pogoršalo.
Krvni pritisak treba uzimati svakih 15 minuta. Ako trebate nazvati hitnu pomoć, trebalo biste zabilježiti sve pokazatelje prilikom mjerenja krvnog pritiska, kao i vrijeme uzimanja lijekova.
Nakon što ste uzeli hipotenzivni lijek, ne trebate se češati sa drugim - trebalo bi da sačekate četvrt sata i izmjerite krvni pritisak
Kako brzo sniziti krvni pritisak?
Za prvu pomoć pri visokom pritisku možete koristiti:
- nitroglicerin ili validol,
- Captopril
- vrući oblozi na donjim ekstremitetima,
- diuretici.
Vrući kompres ili kupka za stopala pomoći će vam da brzo smanjite pritisak. Preporučuje se da stopala držite na toplom 20 minuta. Trenutno možete uzimati kaptopril. Ponovljeno davanje tableta dozvoljeno je nakon 20 minuta.
U slučaju aritmije, visokog pulsa ili bola u predelu srca, treba staviti jednu tabletu validola ili glicerola ispod jezika. Ako se nakon 15 minuta nelagodnost ne smanji, možete ponovo uzimati lijek. Dozvoljene su tri doze u pravilnim intervalima.
15 minuta nakon uzimanja Captoprila možete piti bilo koji diuretik. Ovi lijekovi dobro djeluju zajedno i brzo normalizuju krvni pritisak. Možete piti Furosemid ili Lasix. Ti lijekovi djeluju vrlo brzo, tako da je zabilježeno smanjenje pritiska 20 minuta nakon uzimanja tablete.
Efikasan način za brzo oslobađanje pritiska bez lijekova je vruća kupka za stopala
Kako smanjiti pritisak od 140 do 100?
Iz nekoliko razloga, apsolutno zdrava osoba može imati porast pritiska do 140 mm Hg.Obično je ovo stanje kratkotrajno, ali ako se pritisak nije normalizirao sam, može se javiti glavobolja i nelagoda.
Ako vam je krvni pritisak lagano porastao i nema pitanja hipertenzivne krize, možete uzeti bilo koji antispazmodik kako biste umanjili nelagodu. Ovo je preporučljivo samo ako se radi o povećanju krvnog pritiska na 140 mm Hg. Antispazmodici (No-Shpa, Combispazam) smanjuju glavobolju uzrokovanu povećanjem krvnog pritiska i opuštaju krvne žile, što povlači za sobom smanjenje pritiska u prosjeku 10 bodova. Uz porast krvnog pritiska na 140 na 100 efikasno je uzimati i alkoholne tinkture valerijane, matičnjaka ili kapi Corvalola. Da biste to učinili, uzmite 30 kapi proizvoda sa šećerom, koji se stavljaju pod jezik ili upijaju.
Takođe će biti efikasno uzimati tablete sa diuretikom, dekociju divlje ruže ili peršun.
Hitne tablete visokog pritiska
Ako se tlak povećao, što učiniti i koja je prva pomoć u ovom slučaju prikladna, ovisi o specifičnim vrijednostima visokog tlaka.
U krizi možete uzeti jedan od sljedećih lijekova:
Captopril - jedan od najpopularnijih lekova
Prijem u šemi - 1 tableta interno ili ispod jezika. Nakon pola sata treba obaviti kontrolno mjerenje tlaka. Ako se smanjio za oko 20 jedinica, više ne trebate uzimati lijek. Uz neučinkovitost uzimanja pilula, nakon pola sata možete uzeti sekundu.
Više od dvije tablete su zabranjene. Corinfar se ne pije kod tahikardije, jer ovaj lijek može izazvati još veći rad srca.
S umjereno povišenim tlakom, bolje je raditi s diureticima ili antispazmodicima.
Proizvodi za srce visokog pritiska
Prva pomoć za povišen krvni pritisak uključuje ne samo lijekove za hipertenziju, tako da ako vas boli srce, možete uzeti tabletu nitroglicerina ili sličan lijek. Preporučljivo je kod aritmija, angine pektoris i brzog otkucaja srca. Nitroglicerin se stavlja pod jezik, nakon 15 minuta možete ponovo uzimati lijek. Najveća dopuštena doza je 3 tablete u razmaku od 15 minuta.
Takođe, kod aritmija i angine pektoris možete piti Anaprilin. Ovaj lijek normalizuje puls, ali ne utiče na krvni pritisak. Dopuštena pojedinačna doza je 10 mg.
Srčane kapi kao što su Cardomed, Tricardin imaju izražen antispazmodički efekat. Mogu se uzimati pod visokim pritiskom, jer efikasno smanjuju krvni pritisak, a istovremeno smanjuju aritmiju i normalizuju puls. Uz krizu ili samo visoki krvni pritisak, trebali biste piti 20 kapi proizvoda.
Korvalol i Valocordin tokom krize koriste se kao sedativ za ublažavanje anksioznosti. Ovi lijekovi nemaju direktan utjecaj na pritisak ili puls.
Često možete čuti preporuke o uzimanju vadola sa povećanjem krvnog pritiska. Ovaj lijek se koristi i kao sedativ. Njegov specifični ukus omogućava vam da prebacite pažnju sa vlastitog stanja na tabletu. U ovom slučaju, lek normalizuje otkucaje srca, što olakšava tok krize. Validol se smije uzimati dva puta, u razmaku od 20 minuta.
Validol - vremenski testiran, poznati sedativ
Ubrizgavanja pod pritiskom
Za brzo zaustavljanje hipertenzivne krize često se koriste injekcije. Nemoguće je samostalno koristiti takve lijekove, jer nisu namijenjeni za liječenje hipertenzije, već se koriste samo za hitno smanjenje krvnog pritiska.
Injekcije obično daju ljekari hitne pomoći. Učinkovite kombinacije lijekova - papaverin s dibazolom (Papazol) ili triad (papaverin s difenhidraminom i analginumom).
Raspon se može postaviti neovisno, ako se prethodno ovaj lijek koristio prema uputama liječnika. Ovaj lijek je kontraindiciran kod dijabetesa, glaukoma, kao i kod osoba starijih od 65 godina.
Triadu postavlja samo ljekar.Ovaj lijek ne možete kupiti sami, jer se priprema na licu mjesta iz ampula tri različita lijeka koji nisu dostupni bez recepta.
Obično se kod poziva hitne pomoći ovi lekovi koriste za zaustavljanje krize. Kod kuće možete staviti magnezijum. Ovaj alat ne smanjuje pritisak, već normalizuje otkucaje srca i sprečava opasne efekte krize.
Nemoguće je samostalno uzimati bilo koji moćan lijek bez recepta doktora tokom krize. Brz pad krvnog pritiska može imati negativne posljedice.
Kada povišene pritiske trebate nazvati hitnu pomoć
Ne postoji nedvosmislen odgovor na pitanje, za koji krvni pritisak trebate pozvati ekipu hitne pomoći. Treba djelovati u skladu sa situacijom. Na primjer, ako osoba obično ima nizak krvni pritisak (hipotenzija), ali odjednom se pritisak povećava na 130/85 mmHg. Čl. pa i više, onda je vrijeme da se oglasi alarm.
Sljedeći se slučajevi smatraju apsolutnim pokazateljem za poziv hitne pomoći:
- ovo je prvo oštro i snažno povećanje pritiska u životu čoveka,
- antihipertenzivni lijekovi koje je prethodno propisao ljekar nisu snizili krvni pritisak u roku od sat vremena nakon što su uzeti,
- postojala je bol u grudima: peckanje, stezanje,
- pacijentu je teško disati
- zimica, drhtanje ruku, nogu,
- znakovi hipertenzivne krize postali su očigledni: oslabljena koordinacija, ukočenost, udovi postaju nepokretni.
Nakon što ste nazvali broj hitne pomoći, potrebno je obavijestiti dispečera o rezultatima najnovijih mjerenja tlaka, ispričati o svim pritužbama pacijenta. Važno je da se posavjetujete o prvoj pomoći koju trebate pružiti osobi dok rade ljekari.
- stavio pacijenta u krevet na visoke jastuke i stavio valjak ispod koljena,
- ako je moguće, ubrizgajte hipotenzivni sprej u usnu šupljinu (ova vrsta lekova normalizuje krvni pritisak za 5 minuta),
- isključite glasnu muziku i električne uređaje koji stvaraju buku: perilica rublja, blender, sušilo za kosu,
- ugasite svjetla i nacrtajte zavjese
- prozračite sobu
- Ne palite aromatične lampe i ne koristite osvježivače zraka, jer jaki mirisi mogu izazvati još veći porast pritiska.
Lijekovi koje ljekari hitne pomoći daju za snižavanje krvnog pritiska
Pri visokom pritisku pacijentu se prije svega daju lijekovi iz skupine ACE inhibitora. Ovi lijekovi blokiraju proizvodnju angiotenzina drugog tipa (uzrokuje vazospazam). Lijekovi privremeno zaustavljaju proizvodnju određenog enzima zbog čega se lumen žila širi, a krv mirno prolazi kroz njih. To dovodi do normalizacije krvnog pritiska.
ACE inhibitori imaju kontraindikacije:
- trudnoća
- zatajenje jetre / bubrega,
- alergija na sastav.
Najbolji predstavnici ACE inhibitora:
- Captopril. Ne dopušta da se angiotenzin 1 pretvori u angiotenzin 2. U ovom prelaznom obliku ova supstanca je sigurna za ljude. Lijek je dostupan u tabletama. Lijek treba uzimati na prazan stomak, jer kad upotrebljavate Captopril odmah nakon jela, njegova efikasnost opada. Propisan je za zastoj srca i hipertenzije, kao i u vrijeme akutnog infarkta miokarda. Doktor hitne pomoći bira dozu u zavisnosti od težine pacijentovog stanja. Također uzima u obzir da li je pacijent prethodno uzimao ovaj lijek, jer uz redovnu upotrebu doza je puno veća (75 mg) nego sa primarnom (25 ili 50 mg),
- Burlipril. Za razliku od prethodnog lijeka, ovaj se lijek uzima bez navođenja unosa hrane. Proizvod je dostupan u obliku okruglih tableta. Aktivna supstanca je enalapril malaja. Pod uticajem ove komponente istovremeno se snižavaju i donji (dijastolički) i gornji pritisak (sistolički).Lijek je propisan za hipertenziju, kvar srčane klijetke, nakon infarkta miokarda i u slučaju zatajenja srca. Ne može se uzimati sa Quinckeovim edemom, što se može javiti kao odgovor na uzimanje lijekova koji ometaju stvaranje druge vrste angiotenzina u ljudskom tijelu. Burlipril je zabranjen kod porfirije i u toku trudnoće. Posebnu oprez treba posvetiti liječenju ovim lijekom ako je pacijent nedavno podvrgnut operaciji transplantacije bubrega, pati od koronarne bolesti, ima dijabetes melitus ili stenozu krvnih žila i aorte. Pacijenti stariji od 65 godina mogu ga uzimati samo u prisustvu lekara. Dnevna doza se kreće od 20 do 40 mg.
Diuretici koji normaliziraju visoki krvni pritisak
Često liječnici za hitne slučajeve daju diuretike hipertenzivnim pacijentima. Ako se pritisak jako povisio, daju se injekcije umjesto tableta, jer otopina odmah ulazi u opći krvotok i počinje pokazivati hipotenzivni učinak. Pored toga, injekcija traje duže od oralnog leka.
Pad krvnog pritiska uslijed unosa diuretika nastaje uslijed uklanjanja suvišne tekućine iz žila. Volumen krvi se smanjuje, krvni sudovi se opuštaju i krvni tlak se normalizira.
Posade hitne pomoći obično koriste:
Nedostatak diuretika je što oni ispiraju kalcijum iz ljudskog tijela, pa je nakon uzimanja diuretika potrebno nadoknaditi izgubljeni volumen ovog hemijskog elementa primjenom vitaminsko-mineralnih kompleksa.
Pored diuretika za snižavanje krvnog pritiska, kod kuće ljekari koriste lijekove drugih grupa:
- Beta blokatori (Leveton, Atenol, Bisoprolol). Smanjite nalet adrenalina, koji omogućava srcu da radi normalno. Činjenica je da kada nivo ovog hormona poraste u čovekovoj krvi, srce dobije signal od mozga da destilira biološku tečnost dvostruko brže nego inače, a pritisak raste.
- Blokatori kalcijuma (Norvask, Adalat, Amlodipin, Nifedipin). Ova grupa lijekova snižava vaskularni tonus i proširuje njihov lumen,
- Antagonisti receptora angiotenzin-2 (Losartan, Eprosartan, Valsartan). Lijekovi iz ove grupe opuštaju krvne žile, zbog čega se pritisak normalizira.
Tablete ispod jezika
Najbrže se smanjuju one tablete koje ne treba piti, ali ih stavljati pod jezik. Oni se rastvaraju u slini i za nekoliko minuta ulaze u krvotok.
Najpopularniji lijekovi:
- Corinfar. Njegov aktivni sastojak (nifedipin) pripada blokatorima kalcijumovih kanala. Ova supstanca privremeno smanjuje proizvodnju kalcijuma, što dovodi do opuštanja krvnih žila i smanjenja krvnog pritiska. Činjenica je da višak kalcijuma u cirkulacijskom sustavu dovodi do povećanja vaskularnog tonusa, a što povlači za sobom porast krvnog tlaka. Corinfar štiti srce od negativnih efekata naglog porasta krvnog pritiska: srčanog udara, zatajenja lijeve komore i poremećaja ritma. Ako se pritisak vrlo povećao, tada liječnik može pacijentu dati 1 tabletu 2 tablete. Sredstva se mogu uzimati samo na recept. Tijekom upotrebe Corinfara mogu se pojaviti neželjene reakcije: edemi donjih ekstremiteta, jaka slabost i usporavanje pulsa
- Fiziotene. Alternativa prethodnom lijeku. Hitna pomoć daje njegovom pacijentu dve tablete. Tlak se smanjuje 20 minuta nakon uzimanja lijeka.
Nitroglicerin
Hitna pomoć sa visokim krvnim pritiskom često koristi nitroglicerin. Ovaj lijek štiti srce od negativnih efekata skoka krvnog pritiska, obnavlja rad srca i ima analgetski efekat. Nitroglicerin se preporučuje za bolne ili pritiskajuće bolove iza sternuma.
Tableta se stavlja ispod jezika i potpuno se apsorbuje.Ako se stanje nije poboljšalo, nakon 15 minuta treba koristiti još jednu.
Injekcije visokog pritiska
Kad je krvni pritisak vrlo visok i postoji opasnost od hipertenzivne krize, pacijentu se daju injekcije koje normaliziraju krvni pritisak. Lijekovi koji se daju pacijentu i / m, iv ili supkutano namijenjeni su za pružanje hitne pomoći, pa ih se ne može koristiti kako želite. Treba da mu se daje samo medicinski radnik koji će nadzirati stanje osobe najmanje 3 sata posle injekcije.
Lijekovi kojima ljekari hitno ubrizgavaju hipertenziju:
- Domet Je kombinacija papaverina i dibazola. Smjesa ima opuštajući učinak na cijelo tijelo, proširuje lumen krvnih žila, anestezira,
- Triada. Ovu injekciju može davati samo lekar. Ovaj proizvod se ne prodaje u ljekarnama. Smjesa se priprema iz ampula koje se ne daju bez recepta. Triad se sastoji od tri komponente - difenhidramin, Papaverin, Analgin. Otuda i njegovo ime. Ova kombinacija lijekova smiruje osobu, ublažava glavobolju, stabilizira krvni pritisak,
- Magnezija. Daje se intramuskularno, a kako se osoba ne ozlijedi, u špric se dodaje ampula novokaina. Unošenje 10 ml ove otopine potiče naglo smanjenje pritiska. Da bi se lijek brže raspršio krvotokom, na mjesto ubrizgavanja stavlja se boca tople vode ili jastučić za grijanje.
Pritisak se povećao - šta učiniti?
Uz porast krvnog tlaka iznad norme potrebne su hitne mjere za njegovo normaliziranje.
Da bi se krvni pritisak doveo u normalu, mogu se koristiti različite metode i alati kao što su lijekovi, masaža ili recepti tradicionalne medicine.
Izbor metodologije izloženosti u velikoj mjeri ovisi o stupnju odstupanja indikatora i individualnim karakteristikama pacijenta.
Može biti teško odmah odlučiti možete li se samostalno nositi ili morate hitno potražiti kvalificiranu pomoć i pozvati hitnu pomoć.
Sledeći simptomi su apsolutna indikacija za odlazak lekaru:
- Iznenadna, vrlo oštra i jaka glavobolja, posebno s mučninom i povraćanjem.
- Umor i oslabljene motoričke funkcije lica, ruku i nogu, posebno jednostranih.
- Gubitak vidnog polja.
- Snažna bol u pečenju iza sternuma, koja se proteže na ruku, rame, čeljust, posebno u kombinaciji sa osjećajem nedostatka vazduha i osećajem srčane slabosti.
- Žgaravica, bol i težina u stomaku na pozadini visokog krvnog pritiska.
- Snažna kratkoća daha, plavkast nazolabijalni trokut i prsti i nožni prsti.
- Jak kašalj, praćen ružičastom pjenom iz usta.
U takvim slučajevima ne bi trebalo biti nikakve sumnje - potrebna je medicinska pomoć.
Prije svega, ne morate gubiti glavu i ostati mirni. Postoji niz općih mjera koje je u svakom slučaju potrebno provesti kod kuće, bez obzira na sljedeće radnje:
- da pacijenta položite na vodoravnu površinu s visokim uzglavljem, možete ga staviti na nekoliko jastuka, opustiti ovratnik ili kravatu, pružiti mir i svjež zrak,
- ako drhti, groznica, prekrijte se dekom, ugrijte noge,
- stavite hladan oblog na stražnju stranu glave i, možda, na čelo,
- napravite toplu kupku za stopala (možete je i namazati rukama) ili stavite grijaći jastučić ili senf na mišiće tele - ovaj „ometajući“ postupak pomoći će osigurati dotok krvi u udove i „olakšati“ srce.
- možete uzeti tinkturu matičnjaka, gloga ili valerijane, korvalol, valocordin, validol, koji su dizajnirani da pomognu u borbi protiv nervne napetosti,
- uz prisustvo znanja, učinkovito je utjecati na određene akupunkturne točke ili koristiti neke tehnike masaže.
Ne prisiljavajte osobu da radi ove postupke protiv svog pristanka, "po svaku cijenu" - glavno je ostati mirna i ne izazivati pretjeranu nervozu, što uzrokuje dodatni grč krvnih žila.
U slučaju da su se simptomi pojavili na ulici, na javnom mestu - radnje su približno iste. Da sjednete ili, ako je moguće, ležite pacijenta, podižući glavu i spuštajući noge, otvorite prozore ili uključite ventilator, otpustite kravatu, smirite se.
Ako osoba ima uobičajeni lijek za sebe, pomozite mu uzeti tabletu ili kapi, ostanite s njim dok se situacija ne riješi ili ne stigne brigada hitne pomoći.
Drobilice za hipertenziju
U posebno teškim slučajevima, ljekari za hitne slučajeve koriste kapljice za ublažavanje hipertenzije:
- Dibazole Dopušteno je ući samo s nekompliciranom vrstom hipertenzije, odnosno ako pacijent nema zatajenje bubrega, srčane aritmije i druge patologije koje mogu potaknuti skok krvnog tlaka. Upotreba kapalica poboljšaće cirkulaciju krvi u mozgu, što će spriječiti moždani udar, ukloniti grčeve,
- Aminazin. Ovaj alat kaplje se sa tjeskobom i nervozom. Liječnik mora izračunati doziranje s velikom točnošću, jer ovaj lijek brzo i snažno snižava krvni tlak, a ovo je opasno po zdravlje: postoji velika vjerovatnoća da je moždani edem, zatajenje bubrega.
Koje lijekove mogu uzimati kod kuće?
Pomoću odgovarajućih mogućnosti lakše je i efikasnije napraviti injekciju. Također postoji nekoliko opcija za to. Najčešće korišteni lijekovi za ubrizgavanje su Dibazole i Papaverine. Možete im dodati Analgin ili druge lijekove protiv bolova, diuretik ili Enalapril.
Efikasniji lijek je magnezijum sulfat (magnezija). Učinkovitije je i sigurnije davati ga intravenski u dobrom razrjeđivanju - tako se brzo pojavljuju vazodilatacijski, antispazmodični i sedativni efekti. U ekstremnim slučajevima uvođenje u mišić je moguće, ali obično je bolno, post-injekcijski infiltrat se dugo razrjeđuje i može prouzrokovati druge probleme. Ne možete unijeti ovaj lijek za zatajenje bubrega, crijevnu opstrukciju, respiratorne poremećaje.
Kapljično davanje lijekova obično je moguće samo u medicinskim ustanovama pod nadzorom medicinskog osoblja. Kapljice se koriste u kritičnim slučajevima kada je efekt potrebno postići vrlo brzo, jer postoji prijetnja po život.
Što se tiče preporuka tradicionalne medicine, prepoznala je rezultat prilikom primjene dekocija ili tinktura ljekovitog bilja - spomenutog glog, matičnjaka i valerijane, kao i livadni cvijet, sušeni cimet, metvica, geranij. Možete napraviti losione s biljnim infuzijama na vratu, vratu, ramenima. Ali ta su sredstva vjerovatno pomoćna i ne otkazuju uzimanje tableta i savjetovanje s liječnicima.
Postoje mnogi lijekovi dizajnirani za smanjenje visokog krvnog pritiska, mehanizmi djelovanja i „točke primjene“ vrlo su različiti.
Za hitnu njegu pogodno je nekoliko grupa lijekova:
- Diuretici Takozvani diuretici - Furosemid, Lasix, Indapamid i drugi - dizajnirani su za brzo uklanjanje tekućine iz tijela, kako bi se smanjila količina krvi koja cirkuliše u krvotoku. Često "brzi" diuretici zajedno s urinom uklanjaju mineralne soli potrebne tijelu, tako da morate biti oprezni i oprezni, pročitati upute ili konzultirati se s liječnikom.
- Lijekovi koji utječu na rad srca - Nifedipin, Amlodipin, Norvask, Bisoprolol, Atenol, Anaprilin itd. Kao i bilo koji lijek, oni imaju brojne kontraindikacije i nuspojave. Na primjer, lijekovi Nifedipin, Corinfar, Pharmadipine, Cordipin obično se uzimaju u dozi od 10-20 mg, brzo i učinkovito snižavaju krvni tlak, ali su kontraindicirani kod angine pektoris, srčanog udara, plućnog edema.Anaprilin, kao i bisoprolol i atenol, mogu smanjiti rad srca i uticati na rad srca.
- Nitroglicerin. Lijek za poboljšanje dovoda krvi srčanom mišiću efikasno proširuje krvne žile, što znači da pomaže u oslobađanju pritiska. Posebno je indiciran za bol u srcu, ali može izazvati glavobolju.
- Enalapril, Burlipril, Captopril - takozvani ACE inhibitori obično su efikasni, ali djeluju bolje ako se uzimaju više puta. Problemi s bubrezima ili trudnoća kontraindikacija su za upotrebu.
- Klonidin, Klonidin u dozi od 0,075 mg djeluje vrlo brzo, ali njegov učinak je slabo kontroliran i stoga nije siguran.
Često se preporučuje uzimanje Mexidola - lijeka koji štiti organe i tkiva od gladovanja kisikom u uvjetima vazospazma.
Preventivne mjere
Kad se čovjeku povisi krvni tlak, prvi impuls je odmah uzimati dvostruku dozu lijeka kako bi se brzo postigao rezultat i uklonili neugodni simptomi.
Ovakvi postupci predstavljaju veliku opasnost i kategorički ih ne odobravaju nadležni ljekari. Tijelo podnosi polako smanjenje broja - ne više od 25-30 mm Hg. na svaki sat.
Treba se suzdržati od iskušenja da uzmemo novu dozu u roku od pola sata nakon prve (osim sedativa), jer to može značajno povećati rizik od naknadne ishemije, gladovanja tkiva kisikom i drugih opasnih komplikacija.
Mora se imati na umu da starijim, oslabljenim ljudima, kao i bolesnicima s oštećenom funkcijom jetre i bubrega, doza svih lijekova mora biti smanjena za pola, to je uvijek napisano u uputstvu za lijek. U suprotnom možete učiniti zlo, a ne pomoći.
Nemoguće je ne reći o mjerama koje se moraju poduzeti kako bi se izbjegle takve nevolje sa pritiskom:
- Pratite ishranu. Ograničite životinjske masti, alkohol, sol i dimljeno meso. Obogatite prehranu povrćem, voćem i žitaricama, jedite hranu bogatu omega-3 masnim kiselinama, koje sprečavaju vaskularne promjene koje vode do hipertenzije,
- Prestanite pušiti.
- Redovno se bavite sportom - fizička vježba pomaže u treniranju srca i krvnih žila, hrani organe i tkiva kisikom te služi kao izvrsna prevencija mnogih bolesti.
- Riješite se viška kilograma, što je jedan od glavnih faktora rizika za razvoj arterijske hipertenzije, ateroskleroze i drugih bolesti KVB.
- Izbjegavajte stres, preopterećenje, uspostavite redovan režim spavanja i rada, provodite puno vremena na svježem zraku.
Osim toga, morate stalno pratiti nivo krvnog pritiska i redovito prolaziti medicinske preglede.
Kako smanjiti pritisak kod kuće opisano je u videu u ovom članku.
Uzroci i faktori rizika za hipertenziju
Krvni pritisak je pritisak koji krv vrši na vaskularni zid arterija. Vrijednost ovog pokazatelja ovisi o jačini srčanih kontrakcija, količini krvi u tijelu i tonusu krvnih žila.
Normalno, krvni pritisak iznosi od 120 do 80 mmHg. Čl., Ova vrijednost može malo odstupati u jednom ili drugom smjeru.
Povišen pritisak (arterijska hipertenzija, hipertenzija) smatra se indeksom većim od 140 do 90 mm RT. Čl. Opasnost od arterijske hipertenzije u prvom redu leži u činjenici da duže vrijeme nema simptoma i ne privlači pažnju pacijenta, često sve do razvoja hipertenzivne krize.
Arterijska hipertenzija se razvija kada pacijent ima bolesti kardiovaskularnog, centralnog nervnog sistema, bubrega, endokrine poremećaje, hormonske promene, loše navike i sedeći način života.Kratkotrajno povećanje krvnog pritiska može se dogoditi kada se promijene vremenske prilike, pretjerani fizički napor, upotreba određene hrane i pića, psihički stres, uzimanje niza lijekova.
Stres, fizički napor, promjene meteoroloških uslova kao i neke bolesti mogu provocirati razvoj hipertenzivne krize. Najčešće je uzrok hipertenzivne krize snažna psihoemocionalna preopterećenost.
Da biste smanjili anksioznost, možete koristiti Valocordin ili Corvalol, tinkturu valerijane, matičnjaka.
Simptomi visokog krvnog pritiska
Glavni znak visokog pritiska su uporni prljavi bolovi pritiska i pucanja, koji nisu podložni olakšanju uobičajenih analgetika. Pored toga, osoba se može žaliti na zimicu, kratkoću daha, hladnokrvne udove. Ima hiperemiju lica, pulsiranje karotidne arterije, panični strah. U nekim se slučajevima hipertenzija očituje razvojem apatije pacijenta, razdražljivošću, dnevnom pospanošću, oticanjem lica i / ili udova. Često kod visokog krvnog pritiska dolazi do pogoršanja sluha i vida, vrtoglavice.
Uz hipertenzivnu krizu uslijed oštrog i značajnog povećanja krvnog pritiska, povećava se opterećenje na zidovima krvnih žila i na srcu, što prekida dotok krvi u organe i tkiva. Stanje se očituje naglim i značajnim pogoršanjem dobrobiti: intenzivna glavobolja, mučnina do povraćanja, treperenje crnih točkica pred očima, šum ili škripanje u ušima, trnjenje prstiju i / ili mišići lica, zamagljen vid, pojačano znojenje i ponekad oslabljena svijest.
Prevencija
Da biste spriječili razvoj arterijske hipertenzije, preporučuje se normalizacija načina rada i odmora, odustajanje od fizičkog i psiho-emocionalnog preopterećenja kao i loših navika. Neophodan je adekvatan noćni san (najmanje 8 sati dnevno), pravilna prehrana, aktivan način života, pravovremeno liječenje bolesti koje mogu dovesti do povećanja krvnog pritiska. Pacijenti s hipertenzijom trebaju slijediti sve preporuke liječnika, redovito nadzirati krvni tlak i uzimati lijekove za održavanje.
Nudimo vam da pogledate video o temi članka.
Svojstva pilula za hipertenziju
Nije svaki lijek proizveden od farmakološke kompanije pogodan za bilo kojeg pacijenta. Lijekovi se razlikuju u mehanizmu djelovanja i glavnoj supstanci. To dovodi do pojave ograničenja koja se uzimaju u obzir pri odabiru terapije.
Lijekovi koji snižavaju krvni pritisak utječu prvenstveno na vaskularni zid, miokard i ostale organe. Pri odabiru sredstava uzimaju se u obzir moguće popratne patologije. U tu svrhu, tablete od visokog krvnog pritiska prema svojim svojstvima dijele se u nekoliko skupina:
- Dugo glume. Njihov terapeutski učinak postiže se laganom apsorpcijom iz probavnog sustava, što ne dopušta da se pritisak diže iznad normalnih vrijednosti. Pokazat će se da se pokazatelji smanjuju, uzimajući propisanu dozu lijeka jednom, izračunava se za jedan dan.
- Brza akcija. Lijekovi mogu izbjeći komplikacije koje su moguće kod naglih porasta pritiska. Mnogi pacijenti s arterijskom hipertenzijom se zanimaju kako brzo oboriti veliki broj bez štete zdravlju. Tablete iz ove grupe razlikuju se u mogućnosti liječenja samo ako je neophodno. Nazivaju se lijekovima hitne pomoći za razvoj hipertenzivne krize kako bi se brzo smanjio visoki krvni tlak.
Ne postoje sredstva koja će isti pacijent uvijek koristiti. Koje su tablete visokog pritiska najefikasnije, može reći lekar u svakom pojedinačnom slučaju. Bilo koji lijek propisan je pacijentu, uzimajući u obzir starost, moguće komplikacije i pridružene bolesti.Kada se tijelo navikne na komponente, često se mijenja propisani režim terapije.
Grupe lijekova
Da bi se održala učinkovitost u normalnim granicama kod rezistentnih pacijenata, preporučuje se kombinirani režim rada. Kombinacija nekoliko lijekova ne može samo brzo ublažiti visoki krvni pritisak, već i smanjuje rizik od komplikacija. Lista lijekova za liječenje hipertenzije:
- ACE inhibitori.
- Beta blokatori
- Nitrati.
- Diuretici
- Blokatori kalcijumovih kanala.
- Alfa blokatori.
- Sartani.
Uzimanje nekoliko tableta iz različitih grupa omogućava vam smanjenje dnevne doze zbog sinergističkog učinka između njih. Neke šeme sugeriraju jednu dozu lijeka za hipertenziju, koji se može piti cijeli dan.
Beta blokatori
Beta blokatori smanjuju pritisak smanjujući učinak presora amina (adrenalin, norepinefrin) na receptore koji se nalaze u srčanom mišiću. Ta sredstva utječu na kontraktilnost miokarda i usporavaju ritam, što utiče na fizičku aktivnost. Prije nego što isključite visoki tlak, morate brojiti puls. Takav je postupak važan kako bi se odabrala odgovarajuća doza i ne pogoršavao problem, uzrokujući slab sinusni čvor. Blokatori su dobre tablete za pritisak, a ovisno o stupnju djelovanja na srčani mišić dijele se u nekoliko skupina:
Lijekovi prve kategorije selektivno djeluju na miokard. Njihova glavna prednost je prevencija razvoja i napredovanja neuspjeha, smanjenje manifestacija koronarne bolesti. Uz to, usporavaju rad srca i rizik od iznenadne smrti.
Neselektivni lijekovi kontraindicirani su pacijentima koji pate od bronhijalne astme i bronhitisa u hroničnom toku s opstrukcijom. Slični beta blokatori se ne preporučuju sportašima i pacijentima s aterosklerozom. Uz blagi oblik bolesti, liječnik propisuje najmanju dozu, što će biti najbolje rješenje u liječenju takvih bolesnika. Radi se o neselektivnim lijekovima koji su uključeni u protokol za ublažavanje kroničnog zatajenja srca.
Efikasne pilule visokog pritiska iz ove grupe najčešće se propisuju ljudima mladog doba. Ako se lijek ne kombinira s drugima, tada terapija traje ne više od četiri sedmice. Zatim se lekovi za hipertenziju koji odgovaraju pacijentu kombinuju sa lekovima iz drugih grupa. Ovo je potrebno za sastavljanje dugog režima liječenja. Lijekovi koji se najčešće koriste su:
Lijekovi ove grupe nisu propisani pacijentima s oštećenom miokardnom provodljivosti, bez obzira na njihov pritisak. Za njih postoji određena taktika ponašanja s kombinacijom drugih, ne manje učinkovitih sredstava, koja brzo smanjuju stopu.
Alfa blokatori
Terapeutski učinak postiže se djelovanjem na vaskularne receptore. Kao rezultat toga, rad simpatičkog autonomnog sistema je blokiran. Smanjenje koncentracije aktivnih amina omogućava opuštanje zidova arterija, što dovodi do postepene obnove normalnog krvnog pritiska.
Tablete iz ove grupe su efikasni lijekovi za snižavanje krvnog pritiska. Najčešće se koriste:
Kao i bilo koji lijek protiv pritiska, i lijekovi ove kategorije imaju nedostatke. Nakon primjene terapijski učinak je kratkotrajan. Zbog toga se povećava rizik od razvoja cerebrovaskularne nesreće ili srčanog udara. Znajući kako brzo smanjiti pritisak tableta, morate biti spremni na komplikacije. Oštar pad pokazatelja dovodi do kratkotrajne ishemije tkiva, što negativno utječe na organizam. Najčešće se takvi skokovi dešavaju pod utjecajem faktora stresa za kratko vrijeme.
Diuretici
Zadatak diuretika je uklanjanje viška soli i tečnosti iz organizma.Na takve se načine ispada da brzo snizite pritisak i ublažite pacijentovo stanje. Na početku terapije diuretski učinak je značajno izražen. Mnogi lijekovi iz ove grupe ne mogu samo smanjiti krvni pritisak, već i smanjiti oticanje perifernih tkiva, uklanjajući elektrolite (kalijum, magnezijum). Da biste održali normalnu ravnotežu elemenata u tragovima, preporučuje se jesti sušeno voće, banane ili pečeni krompir ili uzimati lijekove koji ih zamjenjuju.
Efektivne tablete za pritisak sa diuretičkim delovanjem:
Kako biste sačuvali kalij u tijelu i ne pili dodatne lijekove, možete uzimati diuretike sa učinkom koji čuva kalijum. Od čitave liste ovih tableta, samo Veroshpiron i Torasemid zadržavaju ga. Uz nedostatak elemenata, pacijenti ujutro osjećaju snažne grčeve u telećim mišićima i druge simptome nestašice.
Ovisno o težini i lijeku koji će liječnik propisati, za brzo spuštanje visokog krvnog tlaka najbolje će biti provesti kombinacija diuretika s beta blokatorima.
CNS agenti
Sredstva za snižavanje krvnog pritiska u ovoj kategoriji inhibiraju rad nervnog sistema. Kao rezultat, opaža se inhibicija formiranog refleksa ili njegovog bloka u fazi prenosa sinaptičkog impulsa. Oni mogu brzo sniziti krvni pritisak uz njihovu pomoć u bilo kojoj stresnoj situaciji ili sa pogoršanjem stanja koje ne ovisi o provocirajućim faktorima.
Najbolji lijekovi koji stimulišu alfa:
Navedeni lijekovi se propisuju rijetko. Oni su nužni ako je nemoguće eliminirati provocirajući faktor na drugi način. Zbog razvoja nuspojava ne preporučuje se dugotrajna upotreba. Normalne pojave su slabost i pospanost nakon uzimanja stimulansa moždanog tkiva. Kontinuirano liječenje lijekovima za brzo smanjenje pritiska dovodi do narušenog pamćenja i koordinacije. Ako odgodite terapiju za nekoliko godina, tada lijek može izazvati razvoj demencije ili Alzheimerove bolesti.
ACE inhibitori
Zadatak lijekova je da blokiraju sintezu angiotenzina II. Tvari imaju vazokonstriktivni učinak, a također smanjuju masu srca, što dovodi do smanjenja hipertrofije (remodeliranje srca). Ovi lijekovi ne samo da brzo snižavaju krvni pritisak. Imaju zaštitna svojstva protiv organa koji postaju prva meta hipertenzije.
Uz prisustvo ozljeda na srčanom mišiću, sredstva za brzo smanjenje pritiska postepeno smanjuju njihovu ozbiljnost i poboljšavaju prognozu za život. Isti učinak primjećuje se i kod zatajenja srca uz stalnu upotrebu.
Najbolji lijek za visoki krvni pritisak je onaj koji je propisao liječnik pravovremenim liječenjem pacijenta u ranim fazama razvoja bolesti.
Tu spadaju sledeći lekovi:
- „Kapoten“, „Captopril“, „Enalapril“, „Diroton“.
- Physiotens, Moxogamma, Ebrantil.
- "Nifedipin."
- Metoprolol, Anaprilin.
Najbolji lijek za hipertenziju u slučaju oštrog skoka je Captopril. Propisan je kao prva pomoć kod hipertenzivne krize. Lijek se ne može dugo uzimati zbog visokog rizika od smrtnosti, hipotenzije i pojave nesvjestice.
U početku se prvih dana ili sedmice liječenja mogu pojaviti neugodni simptomi. Tablete brzih pacijenata visokog pritiska uzrokuju slabost, vrtoglavicu uz promjenu položaja tijela. Neki se žale na suhi kašalj - glavni razlog promjene lijeka. Inhibitori se ne preporučuju trudnicama.
Proizvodi koji sadrže nitrate nisu najbolje tablete protiv pritiska. Kao nezavisni lek se ne koriste. Antihipertenzivni mehanizam nastaje zbog vazodilatacije. U ovu svrhu najčešće se koriste Nitrosorbid i Nitroglicerin.
Antispazmodike
U nedostatku vozila hitne pomoći, pacijente brine kako brzo osloboditi pritisak. Dobro smanjuju otpornost lijekova iz krvnih žila iz grupe antispazmodika. Od toga, najbolji lijekovi:
Važno je da svaki pacijent zna kako brzo smanjiti pritisak tabletama kako bi se izbjegle komplikacije hipertenzije. Antispazmodici razvode male sudove i redistribuiraju tekućinu koja cirkuliše u krvotoku. Rezultat toga je postepeno smanjenje pritiska.
Prije spuštanja tlaka potrebno je izmjeriti njegov nivo. Uz visoku stopu i teške oblike tečaja, antispazmodici nisu efikasni. Stoga će biti potrebna sredstva koja imaju depresivan učinak na vaskularni centar.
Blokatori kalcijumovih kanala
Za održavanje tonusa vaskularne stijenke potreban je kalcijum. Povećana koncentracija elementa u tragovima doprinosi kontrakciji mišića. Da bi se smanjila, koriste se lijekovi koji antagoniziraju kanale kroz koje ulazi u stanice. Niska razina kalcijuma opušta stijenku posude, što vam omogućava da ublažite pritisak koji prelazi prihvatljive vrijednosti.
Najčešće se pacijentima sa hipertenzijom propisuju takvi lekovi:
Prije nego što započnete liječenje, morate shvatiti koje su tablete tlaka bolje. Sredstva su podijeljena u nekoliko grupa ovisno o trajanju djelovanja i ozbiljnosti učinka.
Blokatori sa kratkim efektom poželjno se koriste za zaustavljanje napada hipertenzivne krize. Omogućuju vam brzo snižavanje krvnog pritiska kod kuće. Za dugotrajno liječenje koriste se lijekovi s retardiranim djelovanjem (produženi).
Agenti ove grupe imaju sposobnost blokiranja određenih receptora. Kao rezultat, smanjuju pritisak za 48 sati. Suvi kašalj, kao nuspojava, pacijente nikada ne uznemirava. Sartanci ne izazivaju reakciju povezanu sa sindromom odvikavanja (koji je karakterističan za beta blokatore) i „proklizavanjem“ („minus“ ACE inhibitora). Najbolji lijek za hipertenziju, svojom dobrom učinkovitošću i podnošljivošću, postaje optimalan izbor za pacijente koji su prisiljeni svakodnevno uzimati lijekove. Najčešće se koriste:
Posebnost tableta je uklanjanje spazma sa vaskularnih zidova. To im omogućava da budu propisani za liječenje bubrežne hipertenzije.
Simpatolitičari
Kad je tlak visok i ne opada, bez obzira na to koji se lijek koristi, propisani su lijekovi koji inhibiraju vazomotorni centar. Mnogi se od njih rijetko koriste, što je povezano s vjerovatnoćom ovisnosti. Najbolji lijek za normalizaciju pokazatelja je „Klonidin“. Stariji u krizama propisan je kao prva pomoć. Možete brzo smanjiti pritisak drugim tabletama iz grupe simpatolitika:
- Andipal.
- "Moksonidin."
- "Uobičajeno."
- Reserpine.
- "Dopepeg."
Reserpin se uveliko koristi za terapiju po povoljnim cijenama, ali ima velik broj nuspojava. Zbog toga što se ovaj alat preporučuje upotrebljavati samo kao krajnje sredstvo. Brz pad pritiska postiže se blagim oblikom hipertenzije uz pomoć "Moxonidine" i "Andipal".
Najefikasnije tablete brzog delovanja
Pacijenti s hipertenzijom uvijek su zabrinuti kako brzo sniziti visoki krvni tlak kod kuće s pojavom simptoma krize. Postoji čitav spisak sredstava iz različitih grupa. Najčešće se koriste takve tablete za visok krvni pritisak:
Brzo uklonite simptome krize ispostavit će se uz pomoć tableta "Adelfan" ili "Captopril", koje se stavljaju pod jezik. U roku od 10-20 minuta pritisak će se smanjiti. Učinak koji lekovi daju brzo smanjuje pokazatelj, ali u prilično kratkom vremenskom periodu.
Ako je liječenje Furosemidom neophodno, pojava mokrenja se javlja u kratkom vremenu. Lijek protiv visokog pritiska u dozi od 40 mg ubrzava diurezu, a ista ostaje 6 sati.
Poboljšanje je povezano s takvim faktorima:
- Uklanjanje suvišne tečnosti, koja se zadržava u tkivima.
- Smanjenje volumena krvi koja cirkulira u žilama.
Postoje lijekovi koji brzo normaliziraju krvni pritisak koji pružaju trajniji rezultat. Lista uključuje:
Pogodnost tretmana takvim lekovima leži u učestalosti davanja (ne više od dva puta u toku dana). Lijekovi protiv hipertenzije s dugoročnim učinkom propisuju se pacijentima, počevši od drugog stupnja bolesti.
Da bi se postigao trajan rezultat, liječenje treba nastaviti s kombiniranom terapijom najmanje tri tjedna. Stoga, kad se pritisak normalizira, trebalo bi ih dalje uzimati.
Lijekovi za hipertenziju biraju se uzimajući u obzir karakteristike pacijenta i težinu njegovog stanja. Ovisno o situaciji, tableti se koriste samo jednom opcijom ili se kombiniraju sa drugim sredstvima. Ovakav pristup omogućava smanjenje terapijske doze i razvoj komplikacija i nuspojava. Pacijenti s dijagnosticiranom hipertenzijom primaju doze održavanja tijekom svog života.
Za pripremu materijala korišteni su sljedeći izvori informacija.
Šta učiniti sa visokim pritiskom - prva pomoć kod kuće
Svi bi trebali biti u mogućnosti pružiti prvu pomoć pri visokom pritisku, jer u protivnom pacijent može doživjeti hipertenzivnu krizu, koja se može liječiti samo vrlo jakim lijekovima. Pročitajte kako se ponašati u opasnoj situaciji. Moguće je da će vam mjere koje poduzmete pomoći u sprečavanju strašnih posljedica.
Pod kojim pritiskom zovete hitnu pomoć
Ovo je pitanje za svaku osobu individualno. Opšte je prihvaćeno da treba pozvati hitnu pomoć za tonometar 160/95, ali postoji mnogo odstupanja od ovog pravila. Na primjer, za hipotonike čak se i brojevi 130/85 smatraju kritičnim. Odluka o tome je li kontaktirati stručnjake donosi se ovisno o dodatnim faktorima.
Hitna pomoć pod visokim pritiskom mora doći i pružiti usluge u takvim slučajevima:
- Napad se dogodio kod osobe prvi put u njegovom životu.
- Prvo i opetovano uzimanje lijekova za smanjenje visokog krvnog pritiska koji su koristili hipertenzivni pacijenti prije nisu davali rezultata nakon sat vremena.
- Iza sternuma je bilo boli.
- Uočljivi su znakovi hipertenzivne krize.
Šta učiniti sa visokim krvnim pritiskom
Pazite da pacijent legne, da osigura mirno okruženje. Nemoguće je raditi bilo koji posao sa povišenim pritiskom, bilo fizičkim ili mentalnim. Prozračite sobu u kojoj se nalazi pacijent, prigušite svjetlost u njemu, promatrajte tišinu. Jakih aroma u sobi ne bi trebalo biti. Ako osoba već ima napadaje, dajte mu lijekove koje obično uzima. Ako se stanje pogorša ili nema pozitivne dinamike duže od sat vremena, nazovite ljekara.
Brzo smanjenje pritiska kod kuće
Postoji mnogo opcija:
- Preporučuje se brzo uzimanje posebnih lijekova za smanjenje pritiska kod kuće.
- Možete isprobati narodne metode koje pomažu da se dovede visoki pritisak u red.
- Učinci na određene akupunkturne točke i neke tehnike masaže su vrlo efikasni.
- Vježbe disanja pomažu u ublažavanju simptoma.
Mexidol za hipertenziju
Glavni aktivni sastojak lijeka je etilmetilhidroksipiridin sukcinat. Glavna funkcija Mexidola u hipertenziji je da čini organe i tkiva stabilnijima za vrijeme gladovanja kisikom, sprečavanjem štetnih učinaka slobodnih radikala. Lijek ima veliku listu indikacija. Pilule mogu izazvati manji poremećaj probavnog trakta.
Mexidol se uzima na sledeći način:
- Dvaput ili tri puta, 3-6 tableta dnevno.
- Lak tečaj liječenja je 14 dana, u teškim slučajevima i do mjesec i pol.
- Počnite i prestanite uzimati postepeno.Prvo, tijekom tri dana, doziranje se postepeno povećava od jedne do dvije tablete koju preporuči liječnik, a zatim se smanjuje dok se u potpunosti ne povuče.
Pilule za pritisak ispod jezika
Takvi lijekovi su vrlo popularni, jer djeluju što je brže moguće. Tabletu zbog pritiska pod jezikom treba apsorbirati. Njegove komponente odmah ulaze u krvotok i dopiru do srčanog mišića zaobilazeći probavne organe. U ovom slučaju, tvari ne dolaze u kontakt sa želučanom kiselinom, što negativno utječe na njih. Mnogo je droga koje se uzimaju pod jezik. Vrijedno je opisati najpopularnije.
Corinfar ispod jezika
Aktivna supstanca tableta je nifedipin (10 mg). Corinfar ispod jezika brzo snižava visoki krvni pritisak, minimizira stres na srce i proširuje lumen krvnih žila. Lijek se koristi i sporadično za hipertenzivne krize i za redovito liječenje. Indiciran je onima koji pate od arterijske hipertenzije i angine pektoris. S krizom bi trebalo apsorbirati 1-2 tablete, držeći se pod jezikom. Lijek djeluje nakon 20 minuta, efekat je dovoljan za 4-6 sati.
Lijek ima niz nuspojava, pa ga trebate piti samo ako postoji recept liječnika. Upotreba tableta može izazvati:
Corinfar je strogo zabranjeno uzimati sa:
- hipotenzija
- dojenje
- hroničnog zatajenja srca,
- prvo tromesečje trudnoće.
Fizioteni ispod jezika
U ovom je lijeku glavni aktivni sastojak moksonidin. Tablete sa 0,2 mg komponente su blijedo ružičaste boje, s 0,3 mg su koraljne, a 0,4 mg su zasićene crvene boje. Fizioteni ispod jezika snižavaju visoki krvni pritisak djelujući na određene receptore. Lijek djeluje vrlo brzo. Ako je za hipertenzivnu krizu potrebna hitna pomoć, ispod jezika treba staviti jednu ili dvije tablete u dozi od 0,2 mg. Dnevna doza ne smije biti veća od 0,6 mg. Lijek ima niz nuspojava, ali javljaju se tek u početnoj fazi primjene, a zatim nestaju.
Kapačica visokog pritiska
Intravenska primjena lijekova je indicirana za hipertenzivne krize. U pravilu se postavlja kapalica na povišenom tlaku, ako su indikatori kritični, postoji opasnost po život. Unesite jedan ili više od sledećih lekova:
- Dibazole Propisana je kao prva pomoć kod visokog krvnog pritiska bez komplikacija. Lijek ublažava grčeve, normalizira protok krvi u mozgu, srcu. Antihipertenzivni učinak kapaljka do tri sata, nakon čega dolazi do općeg poboljšanja dobrobiti. Dibazol ponekad ne pomaže starijim osobama.
- Magnezija Lijek se kaplje jednom ili dva puta dnevno, ukupna količina ne smije prelaziti 150 ml. Oslobađanje od zdravlja dolazi pola sata nakon početka postupka. Dopuštena je samo 25% rastvora magnezijuma, bez izuzetaka. Lijek ima mnogo kontraindikacija.
- Aminazin. Lijek je indiciran za hipertenzivne pacijente koji imaju simptome kao što su nervoza, anksioznost. Lijek oštro snižava visoki krvni pritisak, pa ga treba primjenjivati s krajnjim oprezom. Indikatori počinju padati čim ubace kapaljku, a nakon četvrt sata potpuno se normaliziraju. Lijek negativno djeluje na jetru.
Injekcije visokog pritiska
Često se prva pomoć kod hipertenzije pruža intramuskularnim i intravenskim injekcijama. Injekcije pod visokim pritiskom niko ne radi samostalno. Postupak provode ili u bolnici ili ljekari hitne pomoći. Izbor i doza lijeka vrši se na osnovu simptoma pacijenta. Prva pomoć za povišen krvni pritisak kod kuće vrši se s takvim lijekovima:
- trijada: Papaverin, Analgin, Difenhidramin,
- Enalapril
- Papaverin s Dibazolom,
- Klonidin,
- Furosemid
- Magnezijum sulfat.
U bolnici mogu da vam propisuju takve injekcije:
- Nitroglicerin
- Natrijum nitroprusid,
- Metoprolol
- Pentamin.
Sa hipertenzivnom krizom mogu vam staviti vruće injekcije:
- rastvora kalcijum hlorida,
- Magnezija
Srce opada pri visokom pritisku
Upotreba lijekova kao što su Corvalol i Valocordin je efikasna. Kapljice srca pri visokom pritisku pomažu usporiti rad srca, ublažiti anksioznost. Korvalol se obično rastvara u vodi ili žličici šećera. Koristi se i valocordin. Ublažava grčeve krvnih sudova. Ako je pritisak naglo skočio, možete pokušati pomiješati ga sa glogom, matičnjakom i valerijanom i piti malu porciju, razrijeđenu vodom.
Narodni lijekovi za smanjenje pritiska brzo
Postoji nekoliko efikasnih načina. Da biste smanjili pritisak narodnim lijekovima, brzo poduzmite sljedeće mjere:
- Držite stopala u vrućoj vodi 10 minuta.
- Navlažite krpu u sirćetu (jabuka ili stol) i pričvrstite na pete.
- Na teleća i ramena stavite senf od senfa.
Bilje od pritiska
Sjetite se nekih recepata:
- Prema 1 tbsp. l matičnjaka i glog, livadna slatka trava i kašalj i 1 žličica. izmiješati korijen valerijane, sipati pola litre votke. Ostavite tako ljekovito bilje da djeluje 2 tjedna. Tri puta na dan popijte 1 kašiku. l (prije jela).
- Napravite jaku decociju mente. Pijte ga, a pravite i losione na vratu, vratu, ramenima.
Video: Kako sniziti visoki krvni pritisak
Kad je pritisak visok, pokušavam odmah piti Burlipril. Iako pomaže bezuspješno. Dva puta je nastala hipertenzivna kriza i izazvala je hitna pomoć, jer zastrašujuće raditi nešto sam. Liječnici su prvi put ubrizgali trijadu, a drugi - klonidin. Tako da nema više kriza, trudim se jesti zdravu hranu, postao sam smirenijeg karaktera.
Pritisak mi rijetko raste, ali istovremeno se osjećam jako loše, zato uvijek zovem hitnu pomoć. Nikada me nisu odveli u bolnicu, ali ubrizgavali su mi Papaverin s Diabazole, jednom kada su se čak i zagrejali. Iz nekog razloga tableti mi uopće ne pomažu pa ih ne kupujem. Nisam isprobala narodne lijekove, bojala sam se izgubiti vrijeme.
Ako se osjećam loše i tonometr pokazuje visok pritisak, tada se pokušavam smiriti, ležim u mračnoj sobi i napravim oblog od sirćeta na petama. Velika prva pomoć za lični pritisak. Ako postane nepodnošljivo, onda stavljam Corinfar pod jezik, ali često pokušavam ne koristiti tablete kako se tijelo ne bi naviklo na njih.
Hitna pomoć kod hipertenzivne krize
Omogućuju hitnu skrb zbog hipertenzivne krize, nastojeći postići što je moguće niži krvni tlak u pacijenta što je brže moguće kako ne bi došlo do teškog oštećenja unutrašnjih organa.
Lijekovi za hipertenzivnu krizu:
- Kapoten (kaptopril),
- Corinfar (nifedipin),
- Klonidin (klonidin),
- Fizioteni (moksonidin).
Procijenite učinak tablete uzete nakon 30-40 minuta. Ako se krvni tlak smanjio za 15-25%, tada je nepoželjno dodatno ga oštro smanjiti, to je dovoljno. Ako lijek ne olakša pacijentovo stanje, mora se pozvati hitna pomoć.
Rani poziv ljekaru, pozivanje hitne pomoći zbog hipertenzivne krize pružit će efikasno liječenje i pomoći u izbjegavanju nepovratnih komplikacija.
Oporavak od hipertenzije u 3 tjedna je pravi! Pročitajte:
Naučite kako održati krvni pritisak stabilnim izbjegavajući hipertenzivne krize
Pročitajte o liječenju bolesti povezanih sa hipertenzijom:
- Koronarna bolest srca
- Infarkt miokarda
- Stroke
- Zatajenje srca
Kad hitnu pomoć nazovete tim za hitne slučajeve, morate jasno artikulirati pacijentove žalbe dispečeru i podatke o njegovom krvnom pritisku. U pravilu se hospitalizacija ne vrši ako pacijentova hipertenzivna kriza nije komplicirana oštećenjem unutrašnjih organa. Ali budite spremni na činjenicu da će možda biti potrebna hospitalizacija, posebno ako se hipertenzivna kriza pojavila prvi put.
Hitna pomoć za hipertenzivnu krizu pre dolaska hitne pomoći je sledeća:
- Pacijent bi trebao zauzeti polusjedeći položaj u krevetu uz pomoć jastuka.Ovo je važna mjera za prevenciju gušenja, nedostatka daha.
- Ako se pacijent već liječi zbog hipertenzije, tada mora uzeti izvanrednu dozu svog antihipertenzivnog lijeka. Imajte na umu da će lijek djelotvornije djelovati ako ga uzmete sublingvalno, to jest da otopite tabletu ispod jezika.
- Trebalo bi težiti smanjenju krvnog pritiska za 30 mm. Hg. Čl. na pola sata i 40-60 mm. Hg. Čl. u roku od 60 minuta od početnih cifara. Ako je bilo moguće postići takav pad, tada ne biste trebali uzimati dodatne doze lijekova koji snižavaju krvni tlak. Opasno je oštro „spustiti“ krvni pritisak na normalne vrijednosti, jer to može dovesti do nepovratnih poremećaja cerebralne cirkulacije.
- Možete uzeti sedativni lijek, poput Corvalola, za normalizaciju pacijentovog psiho-emocionalnog stanja, za oslobađanje od straha, uzbuđenosti, anksioznosti.
- Pacijent sa hipertenzivnom krizom ne bi trebao uzimati nikakav novi, neobični lijek, osim ako nije apsolutno neophodno, da bi se primio ljekar. To je neopravdan rizik. Bolje je pričekati dolazak tima za hitnu medicinu, koji će odabrati najprikladniji lijek i ubrizgati ga. Isti će se liječnici, ako je potrebno, odlučiti o hospitalizaciji pacijenta u bolnici ili daljnjem liječenju na ambulantnoj osnovi (kod kuće). Nakon zaustavljanja krize morate vidjeti liječnika opće prakse ili kardiologa kako bi pronašli najbolji antihipertenzivni lijek za "planirano" liječenje hipertenzije.
Hipertenzivna kriza može se pojaviti iz jednog od dva razloga:
- Puls je skočio, obično iznad 85 otkucaja u minuti,
- Krvne žile su se suzile i protok krvi kroz njih je otežan. U ovom slučaju puls se ne povećava.
Prva opcija se naziva hipertenzivna kriza sa visokom simpatičkom aktivnošću. Drugo - simpatična aktivnost je normalna.
Tablete za hitne slučajeve - šta odabrati:
- Korinfar (nifedipin) se generalno ne preporučuje. Koristite ga samo ako nema ničeg drugog.
- Klonidin (klonidin) je najsnažniji, ali i najčešće nuspojave od njega.
- Obratite pažnju na fizioten (moksonidin) - izvrsna zamjena za klonidin. Držite Physiotens u svom kabinetu za hitne slučajeve.
- Ako puls nije povećan, tada je prikladan Corinfarum (captopril).
- Ako je puls povišen (> 85 otkucaja / min), tada je bolje uzimati klonidin ili Fizioten. Captopril će malo pomoći.
O lijekovima za zaustavljanje hipertenzivne krize - pročitajte:
Proveli smo komparativno istraživanje učinkovitosti različitih tableta - nifedipina, kaptoprila, klonidina i fiziotena. Sudjelovalo je 491 pacijenta koji je potražio hitnu pomoć zbog hipertenzivne krize. U 40% ljudi pritisak raste zbog činjenice da puls naglo raste. Ljudi najčešće uzimaju kaptopril za brzo oslobađanje pritiska, ali pomaže pacijentima s povećanim ritmom srca. Ako je simpatička aktivnost velika, onda djelotvornost kaptoprila nije veća od 33-55%.
Ako je puls visok, bolje je uzimati klonidin. Djelovat će brzo i snažno. Međutim, klonidin u ljekarnama bez recepta možda se ne može prodati. A kad se hipertenzivna kriza već dogodila, onda je kasno da se mučite oko recepta. Klonidin ima i najčešće i neugodne nuspojave. Odlična alternativa njemu su lijekovi fizioteni (moksonidin). Nuspojave od njega su rijetke, a kupiti ih u ljekarni lakše je od klonidina. Ne liječite hipertenziju klonidinom svakodnevno! Ovo je vrlo štetno. Povećava se rizik od srčanog i moždanog udara. Hipertenzivni životni vijek se smanjuje za nekoliko godina. Fizioteni od pritiska mogu se uzimati svakodnevno samo prema uputu liječnika.
U istoj studiji ljekari su otkrili da nifedipin snižava krvni pritisak kod pacijenata, ali istovremeno mnogi od njih povećavaju puls. To može izazvati srčani udar.Ostale tablete - kapoten, klonidin i fizioteni - ne povećavaju precizno puls, već ga smanjuju. Stoga su sigurnije.
Naši čitaoci ga preporučuju!
Nema više kratkoće daha, glavobolje, povišenog pritiska i drugih simptoma HIPERTENZIJE! Naši čitaoci već koriste ovu metodu za liječenje pritiska. Saznajte više.
Nuspojave tableta za hitnu pomoć kod hipertenzivne krize
Napomena Ako se pojavili vrtoglavica, pojačana glavobolja i osjećaj vrućice zbog uzimanja fiziotenza ili klofenina, tada će to najvjerovatnije proći brzo i bez posljedica. Ovo nisu ozbiljne nuspojave.
Slede preporuke za bol u grudima, peckanje, pritisak.
- Ako su se ti osjećaji prvi put pojavili, hitno uzmite 1 tabletu nitroglicerina ili nitrosorbida pod jezik, 1 tabletu aspirina i pozovite hitnu pomoć!
- Ako u roku od 5-10 minuta nakon uzimanja 1 tablete nitroglicerina ispod jezika bol i dalje postoji, uzmite ponovo istu dozu. Maksimalno se mogu sukcesivno koristiti ne više od tri tablete nitroglicerina. Ako se nakon ove boli, peckanja, pritiska i nelagode iza sternuma i dalje nastave, hitno morate pozvati hitnu pomoć!
O srčanim problemima u hipertenzivnoj krizi - pogledajte takođe:
Ako imate otkucaje srca, "prekid" u radu srca
- Prebrojite puls, ako je veći od 100 otkucaja u minuti ili ako je nepravilan, pozovite hitnu pomoć! Liječnici će uzeti elektrokardiogram (EKG) i donijeti ispravnu odluku u vezi s daljnjom taktikom liječenja.
- Ne možete sami uzimati antiaritmike ako prethodno niste prošli kompletan pregled kod kardiologa, a lekar vam nije dao određena uputstva u slučaju napada aritmije.
- Naprotiv, ako znate koja je vaša aritmija, dijagnoza se postavlja potpunim pregledom od kardiologa, već uzimate jedan od antiaritmika ili, na primjer, znate koji lijek "ublažava" aritmiju (i ako to preporuči liječnik), tada ste Možete ga koristiti u dozi koju je odredio ljekar. U isto vrijeme, zapamtite da aritmija često prođe sama od sebe u roku od nekoliko minuta ili nekoliko sati.
Pacijenti s povišenim krvnim tlakom trebali bi znati da je najbolja profilaksa hipertenzivne krize redovita upotreba lijekova za snižavanje krvnog tlaka koje je propisao vaš liječnik. Pacijent ne smije, bez savjetovanja sa stručnjakom, samostalno naglo povući hipotenzivni lijek, smanjivati mu doziranje ili ga zamijeniti drugim.
Kako se pomoći kod hipertenzivne krize - pogledajte takođe:
Hipertenzija: odgovori na pitanja pacijenata
Koji lijek za pritisak može zamijeniti Anaprilin? Od njega je počela alergija u obliku crvenih mrlja na licu.
Odgovor.
Piše vam 54-godišnjak. Neočekivano sam otkrio da imam povišen krvni pritisak 160/100. Glava ne boli, nema nelagode. Ne želim baš „sjesti“ na lijekove. Šta savjetuješ?
Odgovor.
2 godine uzimao je Concor 5 mg od hipertenzije. Potom je, nakon konsultacija s kardiologom, prešao na Enap (10 mg). Sada se ponekad pritisak podiže na 150 do 90. Pitanje: koji lijekovi su najprikladniji za cjeloživotno davanje?
Odgovor.
- Izvori informacija: knjige i časopisi o hipertenziji
- Informacije na web mjestu nisu zamjena za medicinski savjet.
- Ne uzimajte lijek za hipertenziju bez recepta ljekara!
Suština primenjenih mera
Visoki krvni pritisak pogađa veliki broj stanovnika. Očitavanje tonometra iznad 140/90 mmHg ukazuje na hipertenziju. Pojava takvog problema prije svega svjedoči intenzivnom radu kardiovaskularnog sustava koji doživljava velika opterećenja.
Zbog toga je srce primorano da gura velike količine krvi kroz žile. No posude su često sužene.Oštrim porastom krvnog pritiska osoba može osjetiti glavobolju. Prijem analgetika u ovom slučaju ne daje pozitivan učinak. Naprotiv, lijekovi protiv bolova mogu samo maskirati simptome predstojeće kardiovaskularne nesreće. Ovo stanje zahtijeva hitan odgovor.
Prvi uvjet kvalificirane skrbi za hipertenzivnu krizu je dosljednost i pismenost. Nikada se pritisak ne smije oštro spuštati. To je glavni uvjet za hitnu pomoć pri visokom pritisku. Potrebno je da krvni pritisak pad ne bude brži od 30, a još bolje - i 25 milimetara u jednom satu. Brže smanjenje krvnog pritiska nije samo nepraktično, već i štetno.
Neophodno je osigurati da pacijent nema aritmiju. Mora se paziti da pacijent bude miran. Za otklanjanje psihomotorne agitacije indicirani su sedativi. Prije svega, potrebno je otkloniti uzroke koji utječu na porast krvnog tlaka.
Osiguravanje mirnog stanja pacijenta od suštinske je važnosti. Često uz visok krvni pritisak ga uhvati panika. Ovo stanje utječe na aktivnost simpatičkog odjeljenja živčanog sustava, zbog čega krvni tlak raste još više. Zbog toga se prije davanja tableta protiv visokog krvnog pritiska pacijent mora uvjeriti.
Prije dolaska hitne pomoći morate:
- stavite pacijentovu glavu na visoki jastuk,
- obezbeđuju dovoljno svežeg vazduha
- stavite senf na područje tele i na stražnju stranu glave,
- ako je disanje otežano, pacijentu treba nekoliko udaha i izdisaja.
Uzimajući lijekove protiv visokog krvnog pritiska, morate stalno mijenjati pritisak - barem jednom svakih 20 minuta. Ako se tlak ne smanji, a još više ako se bol u sternumu pridružila povećanom pritisku, hitno je pozvati tim hitne pomoći: to mogu biti znakovi infarkta miokarda.
Lijekovi protiv krize
Sledeće tablete se mogu uzimati tokom hipertenzivne krize za brzo snižavanje krvnog pritiska:
- 1. Captopril (aka Kapoten, Capril, Kapofarm itd.) Brzo ima hipotenzivni efekat. Za to se pilula stavlja pod jezik. Doziranje - prema uputstvu ili receptu doktora. Ne vrijedi povećavati dozu, jer može izazvati nagli pad pritiska, što je vrlo nepoželjno.
- 2. Nifedipin (Corinfar, Nifedicap itd.) Obavezno ga prožvakajte i popijte vodom. Sa slabim učinkom Nifedipina, preporučuje se ponavljanje lijeka na pola sata. Uz anginu pektoris, anamnezu srčanog udara, plućni edem, ne možete uzimati Nifedipin.
- 3. Anaprilin (analozi - Carvedilol, Metoprolol) ne samo da brzo smanjuje pritisak, već i usporava rad srca. Stoga je lijek kontraindiciran kod bradikardije, kardiogenog šoka, akutne faze zatajenja srca.
- 4. Nitroglicerin (Nitrogranulong) - uobičajeni lek sa visokim krvnim pritiskom. Akcija nastaje zbog širenja krvnih žila. Efikasno se koristi kod angine pektoris. Snižava krvni pritisak dovoljno brzo, zbog čega je propisano za brzo snižavanje krvnog pritiska. Proizvodi se ne samo u obliku tableta, već i u obliku spreja, otopine za alkohol. Međutim, kada koristite takav lijek, treba biti oprezan, jer izaziva glavobolju.
Upotreba kaptoprila
Captopril (Kapoten) je lek koji se može koristiti za lečenje hipertenzivne krize. Sigurnost takvog lijeka je proučavana i potvrđena u većini kliničkih ispitivanja.
Prednost izbora lijeka je da on brzo snižava krvni pritisak. Antihipertenzivni učinak kaptoprila počinje u roku od 15 minuta nakon primjene. Ne treba uzimati dodatnu dozu takvog lijeka.Maksimalni učinak lijeka pada unutar jednog sata nakon unutarnje primjene.
Upotreba kaptoprila garantuje predvidivi pad pritiska. Štoviše, tijekom upotrebe lijeka može se izbjeći pretjerani pad krvnog tlaka, što nije uvijek sigurno.
Ako pacijent ima nagli porast krvnog pritiska, treba uzeti ovaj lijek. Bolje je ako se uzima pod jezik. Takođe možete žvakati ili otopiti tabletu: nakon toga, nivo krvnog pritiska se smanjuje za 15 - 20 odsto. Ova je razina prilično pogodna za ublažavanje akutnih slučajeva povišenog krvnog pritiska.
Lijek nema nuspojave karakteristične za druge antihipertenzivne lijekove: glavobolja, mučnina, crvenilo kože, palpitacije srca.
Upotreba klonidina
Klonidin (Clonidin hidroklorid, Katapres) je efikasan lijek koji može brzo sniziti krvni tlak uslijed brzog smanjenja proizvodnje hormona norepinefrina. Posljedica prijema je smanjenje krvnog tlaka, proširenje krvnih žila. Budite oprezni: lijek ima izražen sedativni učinak.
Doziranje utvrđuje stručnjak u skladu s pacijentovim stanjem, njegovim individualnim karakteristikama i ovisi o dijagnozi i težini simptoma.
Klonidin brzo snižava krvni pritisak, ali ljekari ih ne preporučuju duže vrijeme. Neželjeni efekti uzimanja ovog lijeka uključuju:
- pospanost i efekti na sposobnost vožnje,
- suha usta, nos,
- noćne more
- Depresija
Injekcije za brzo djelovanje
Najpoznatije sredstvo koje brzo snižava krvni tlak prethodno je bila mješavina Dibazola i Papaverina za intramuskularnu injekciju. Danas postoje moderniji lijekovi za brzo uklanjanje manifestacija hipertenzivne krize, takva kombinacija se više ne koristi, jer nije djelotvorna.
Kod kuće možete unijeti magnezijum sulfat intramuskularno. Budući da je riječ o bolnoj injekciji, magnezij se razrjeđuje novokainom. Kontraindiciran je u smanjenju učestalosti srčanih kontrakcija, zatajivanju bubrega.
Za zaustavljanje naglo povećanog pritiska koristi se i Papaverin. Nježno i brzo smanjuje, poboljšava rad krvnih sudova i srca. Kao analog Papaverina, može se koristiti No-shpa (Drotaverin).
Injekcije difenhidramina pomažu u snižavanju krvnog pritiska. Njena nuspojava je pospanost. Trenutno se rijetko koristi.
Efikasne kapi
Korvalol ili Valocordin su kapi koje pomažu kod akutnih i naglih skokova krvnog pritiska. Korvalol se koristi za:
- neurotični poremećaji
- poremećaji spavanja
- palpitacije srca
- anksioznost
- razdražljivost.
Uz oštar porast krvnog pritiska, praćen porastom broja otkucaja srca, preporučuje se uzimanje nekoliko kapi lijeka odjednom. Može se uzimati rastvaranjem u vodi, ili na komadu šećera. Trajanje prijema mora propisati ljekar. Ne preporučuje se dugotrajna upotreba Corvalola. Obično se nakon pola sata stanje pacijenta poboljšava zbog smanjenja krvnog pritiska.
Na isti način se koristi i Valocordin. Uz vazospazam, kao i pri naglom povećanju pritiska, preporučljivo je uzeti nekoliko kapi lijeka. Preporučuje se priprema mješavine kapi tinkture gloga, valerijane, matičnjaka i Valocordina kao hitna pomoć za nagle skokove krvnog pritiska. Pri naglom porastu tlaka dovoljno je uzeti malo ove smjese, razrijediti je u maloj količini vode.
Sjetite se opasnosti!
Nagli porast krvnog pritiska signal je da se u tijelu razvijaju patologije kardiovaskularnog sistema, bubrega i mozga. Ni u kojem slučaju ne smijete ostavljati ove simptome bez nadzora.Čak i ako pacijenti nemaju izrazitu kliniku kardiovaskularnih bolesti, nisu imuni na infarkt miokarda ili moždani udar.
Za osobu koja pati od naglog povišenja krvnog pritiska izuzetno je važno što prije normalizirati indikator tonometra. Kod kuće to mogu svi.
Učinkoviti lijekovi za hipertenziju sljedeće generacije
Ako se nakon gore opisanih hitnih mjera krvni tlak ne smanji, postoje znakovi akutne bolesti srca i krvnih žila - hitna je hospitalizacija potrebna.
Možda osoba razvije srčani udar ili moždani udar. Važno je da ne gubite ni minut, jer o tome ovisi ishod liječenja i život pacijenta.
I malo o tajnama.
Jeste li ikada patili od SRCA U SRCU? Sudeći po tome što čitate ovaj članak, pobjeda nije bila na vašoj strani. I naravno, još uvijek tražite dobar način da svoje srce privedete normalnom stanju.
Zatim pročitajte šta kardiolog s velikim iskustvom Tolbuzina E.V. kaže na ovu temu. u intervjuu o prirodnim metodama za liječenje srca i čišćenje krvnih sudova.