Šta učiniti ako noge nabreknu od dijabetesa?
Ako pacijentove noge nabreknu od dijabetesa, to se ne može zanemariti, jer nedostatak odgovarajućeg liječenja može dovesti do razvoja ozbiljnih posljedica (dijabetičko stopalo), pa sve do potrebe za amputacijom.
Otečeni donji ekstremiteti dijabetičara postaju osjetljiviji na traume i sekundarne infekcije, opasne jer kod takvih bolesnika zacjeljivanje i regeneracija tkiva traje sporije.
Edem se može razviti sa dijabetes melitusom 1 i 2 tipa.
Liječenje edema nogu s dijabetesom
Prije svega, potrebno je stalno praćenje pacijentove razine glukoze. Održavanjem normalne razine glukoze smanjuje se vjerojatnost pojave oteklina.
Uz prisustvo grčeva u donjim ekstremitetima tijekom njihovog oticanja, mogu se propisati miotropni antispazmodici. Za liječenje zahvaćene kože koriste se antiseptička sredstva.
Ovisno o stanju i povezanim patologijama, pacijentima se mogu propisati:
- diuretski lekovi
- antihipertenzivna sredstva
- protivupalni lekovi.
Opće preporuke
Sa oticanjem donjih ekstremiteta, pacijenti su prikazani kako hodaju. Općenito se preporučuje pješačiti najmanje 3 kilometra dnevno, ali pacijent treba izbjegavati fizički stres. Mogu se koristiti i fizioterapeutske tehnike, terapijske vežbe.
Preporučuje se u prehranu pacijenta uključiti više svježeg povrća, voća, ljekovitog bilja, mliječnih kiselina. Osim šećera, prehrana bi trebala biti ograničena ili isključena previše slana, začinjena, masna, pržena hrana.
Da bi poboljšali stanje donjih ekstremiteta, pacijenti moraju pažljivo poštovati pravila higijene, preporučuje se ispiranje nekoliko puta dnevno hladnom vodom.
Masaža uz upotrebu masaže i esencijalnih ulja je efikasna, najbolje je to učiniti prije spavanja.
S razvojem kožnih bolesti potrebno ih je odmah liječiti.
Pored toga, pacijentima sa dijabetesom preporučuje se:
- Izbjegavajte dugotrajno sjedenje ili stajanje
- redovno tretirajte nokte i zanoktice na prstima donjih ekstremiteta pincetom i pilom za nokte (međutim, nokte nemojte rezati prekratko),
- redovno pregledavati noge zbog mikrotraume,
- nakon pranja donjih ekstremiteta, tretirajte ih hranjivom kremom,
- nosite udobne cipele s malom ustaljenom petom, kao i čarape od prirodnih materijala,
- opustite se s podignutim nogama.
Narodni lijekovi
Glavni tretman nakon konsultacije s lečenjem može se nadopuniti metodama tradicionalne medicine.
Popularni narodni lijekovi pripremljeni prema takvim receptima pomoći će ublažiti nadutost:
- Infuzija zobi, korijena ginsenga ili primrose. 1 kašika suhe sirovine (bilo koje od ovih biljaka) prelije se s 1 čašom kipuće vode, inzistira najmanje 30 minuta, filtrira i pije tokom dana.
- Infuzija manžeta zatvoriti. 10 g suhe trave prelijte 200 ml kipuće vode i inzistirajte nekoliko sati. Filtrirati infuziju i uzimati 1/4 šalice 4 puta dnevno.
- Čaj za bubrege. Gotovu ljekarničnu suhu zbirku bilja (3,5 g) prelije se s 1 čašom kipuće vode, inzistira na 45 minuta (prije toga možete držati tekućinu 15 minuta u vodenoj kupelji), procijedite i pijte u toplom obliku, 0,5 šalice 2 puta dnevno prije jela.
Zašto noge nabreknu od dijabetesa
Uzrok oticanja donjih ekstremiteta kod dijabetesa je kompleks promjena koje se događaju u tkivima donjih ekstremiteta kod ove bolesti. Tu spadaju lezije krvnih sudova, zglobova, živčanih vlakana.
Vaskularni zid promijenjen na pozadini bolesti prelazi krvnu plazmu u međućelijski prostor, gdje se akumulira, i kao rezultat, nastaje edem.
Povrede živčanih završetaka (poremećaj provodljivosti i sl.) Određuju da pacijent često ne osjeća nelagodu i bol na zahvaćenim mjestima, a da na vrijeme ne poduzme mjere, što pogoršava problem.
Još jedan uzrok natečenosti kod pacijenata s dijabetesom je oštećenje bubrega (dijabetička nefropatija). U ovom slučaju dolazi do kršenja filtracije krvne plazme u bubrežnim glomerulama tokom mokrenja i odlaganja tekućine u ljudskom tijelu, što može dovesti do razvoja edema.
Faktori rizika uključuju:
- prisutnost bolesti mokraćnog sistema,
- varikozne vene donjih ekstremiteta,
- period trudnoće kod žena
- kršenje metabolizma vode i soli,
- poremećaji prehrane
- pretežak
- loše navike
- nosi previše uske cipele.
Pažnja! Fotografija šokantnog sadržaja.
Za prikaz kliknite na vezu.
Pridruženi simptomi
U većini slučajeva u bolesnika sa dijabetesom gornji i / ili donji udovi nabreknu, a kod nekih bolesnika i donji trbuh i unutrašnji organi. Natečenost je posebno česta u potkolenicama (potplat, gležanj, potkolenica).
Pored natečenosti mogu se uočiti i drugi znakovi patološkog stanja:
- hiperemija kože donjih ekstremiteta (posebno pri nošenju cipela i čarapa od prirodnih materijala) ili, obrnuto, blijeda i cijanoza,
- ukočenost ekstremiteta, smanjena osetljivost tokom mehaničkog stresa,
- peckanje u prstima
- jaka pulsacija u udovima,
- suva koža, ožiljci, napukle pete,
- gubitak kose na nogama.
Oticanje na jednoj nozi može biti izraženije nego na drugoj. Često kod pacijenata postoji deformacija noktiju na nogama.
Znakovi bolesti bubrega kod dijabetesa:
Povećana koncentracija azota urea u krvi, smanjena stopa glomerularne filtracije
Brzo mokrenje noću
Mučnina, povraćanje, slabost ujutro, blijeda koža, anemija
Povišen krvni pritisak
Smanjuje potrebu za lijekovima protiv dijabetesa
U nedostatku odgovarajućeg liječenja, opaža se porast stupnja neugodnih senzacija na zahvaćenom udu, bol u nogama može se pojačati prilikom hodanja.
Nudimo vam da pogledate video o temi članka.
Obrazovanje: 2004-2007. "Prvi Kijevski medicinski fakultet", specijalnost "Laboratorijska dijagnostika".
Pronašli ste grešku u tekstu? Odaberite ga i pritisnite Ctrl + Enter.
Prema statističkim podacima, u ponedjeljak se rizik od ozljeda leđa povećava za 25%, a rizik od srčanog udara - za 33%. Budite oprezni.
Ljudski stomak čini dobar posao sa stranim predmetima i bez medicinske intervencije. Poznato je da želučani sok otapa čak i kovanice.
Jetra je najteži organ u našem tijelu. Prosječna težina joj je 1,5 kg.
74-godišnji australijski stanovnik James Harrison postao je darivatelj krvi oko 1.000 puta. Ima rijetku krvnu grupu, čija antitijela pomažu novorođenčadi koja boluje od teške anemije u preživljavanju. Tako je Australijanac spasio oko dva miliona djece.
Karijes je najčešća zarazna bolest na svetu sa kojom se čak ni grip ne može boriti.
Obrazovana osoba manje je podložna bolestima mozga. Intelektualna aktivnost doprinosi stvaranju dodatnog tkiva za nadoknadu obolelih.
Tokom kihanja naše telo potpuno prestaje raditi. Čak i srce zastaje.
Stomatolozi su se pojavili relativno nedavno. Još u 19. stoljeću bila je dužnost običnog frizera da izvadi bolesne zube.
Većina žena je u stanju dobiti više užitka od razmišljanja o svom lijepom tijelu u ogledalu nego od seksa. Dakle, žene, teže harmoniji.
Najviša tjelesna temperatura zabilježena je kod Willieja Jonesa (SAD), koji je u bolnicu primljen sa temperaturom od 46,5 ° C.
Tokom rada naš mozak troši količinu energije jednaku žarulji od 10 vati. Dakle, slika žarulje iznad vaše glave u trenutku pojavljivanja zanimljive misli nije daleko od istine.
Prosječni životni vijek lefti je manji od pravaša.
U Velikoj Britaniji postoji zakon prema kojem kirurg može odbiti da izvede operaciju na pacijentu ukoliko puši ili ima prekomjernu težinu. Osoba bi se trebala odreći loših navika i tada mu, možda, neće biti potrebna hirurška intervencija.
Ako padnete s magarca, vjerovatnije je da ćete zavaliti vrat nego ako padnete s konja. Samo nemojte pokušavati pobiti ovu izjavu.
Naši bubrezi mogu očistiti tri litre krvi u jednoj minuti.
Djelomični nedostatak zuba ili čak potpuna adencija mogu biti posljedice ozljeda, karijesa ili bolesti desni. Međutim, izgubljeni zubi mogu se zamijeniti protezama.
Zašto se edem pojavljuje kod dijabetesa
Oticanje u nogama s dijabetesom može se pojaviti iz nekoliko razloga:
- dijabetes može biti popraćen patologijama nervnih završetaka (dijabetička neuropatija),
- artropatija - oštećenje zglobova,
- nefropatija - bolest bubrega,
- kardiovaskularne bolesti
- problemi sa vodno-soli
- oštećene, oslabljene posude,
- nepravilna prehrana, obogaćena puno slane hrane, tekućine,
- nepravilno odabrane cipele, što dovodi do kršenja cirkulacije krvi,
- prekomjerna težina, pasivan način života, trudnoća, nedostatak sna.
Koja je opasnost od neuropatskog edema?
Oticanje nogu razvija se sa dijabetesom od 1,2 stepena, posebno ako osoba ne savjetuje ljekara za medicinsku njegu. Kao rezultat toga, promatra se oštećenje živčanih završetaka, zbog čega udovi mogu nateći. Takve uvjete prati:
- ukočenost nogu
- porast stopala,
- osjetljivost se smanjuje kod rana, opekotina,
- postoji osećaj nelagodnosti prilikom nošenja cipela.
Potpuni gubitak osjetljivosti u udu povećava vjerovatnost amputacije.
Oticanje se ne pojavljuje odmah - razvoj bolesti traje određeno vrijeme i dijeli se na 3 glavna stadija:
Početni | Nema izražene simptomatologije, posebne dijagnostičke metode pomažu u otkrivanju problema. |
Oštro | Sindrom boli se pojačava, postoje osećaji golicanja, peckanja. U starijih bolesnika bolest može biti praćena kritičnim gubitkom mišićne mase. |
Teški | Promatrano obrazovanje:
Obično je ovaj oblik bolesti potreban amputacijom. |
Jedna od opasnosti bolesti je tromboza dubokih vena. Ovo je stanje praćeno neujednačenim oticanjem donjih ekstremiteta, bolovima koji se pojačavaju u stojećem položaju. Važno je napomenuti - postupci masaže u ovom stanju se snažno ne preporučuju - velika je vjerovatnoća da će doći do blokade plućnih arterija, što dovodi do smrti.
Oticanje u prisutnosti dijabetesa dovodi do modifikacije nogu - dolazi do oticanja, crvenila kože, deformacija prstiju. Uobičajeni simptomi uključuju:
- peckanje, trnce u nogama,
- crvenilo kože,
- stratifikacija kože na nogama,
- oseti se snažna mrena
- osetljivost nogu postepeno opada
- javlja se ukočenost
- goosebumps
- stopala postaju gruba
- na ekstremitetima nestaje dlaka,
- proces zacjeljivanja rana znatno se usporava,
- redovno stvaranje kukuruza, kapusnica,
- bol u potkoljenici, stopalima.
Da biste otkrili oticanje nogu, morate pritisnuti prst na natečeno područje i odmah ga ukloniti. Ako rupa koja se pojavi ne nestane odmah, ali nakon nekoliko sekundi (otprilike 10), morate se obratiti stručnjaku za dijagnostičke mjere.
Dijagnostika
Da biste postavili tačnu dijagnozu, morate posjetiti hirurga ili endokrinologa. Doktor će pregledati kliničke manifestacije, obaviti pregled udova, propisati testove i uputiti pacijenta da prođe dijagnostičke mjere. Dijagnoza patologije odvija se u fazama:
- palpacija i pregled nogu,
- kontrola različitih vrsta osjetljivosti,
- ako nema opsežnog edema, izmerite puls u nogama,
- provjerite refleksne reakcije
- propisan je ultrazvuk,
- prolazak ENMG-a za određivanje stanja živaca i mišića.
Metode liječenja
Šta učiniti kada se stvori oteklina od dijabetesa i kako liječiti takvu bolest? Obično je terapija složena u skladu sa određenim pravilima:
- prvo morate normalizirati stanje - čak i izdvojiti nivo šećera u krvi, jer povišena razina dovodi do oštećenja krvnih žila,
- Važan uvjet za liječenje je dijeta. Važno je isključiti ili smanjiti upotrebu masne hrane, jer oni negativno utiču na stanje vaskularnog zdravlja,
- odreći se loših navika (duhanski proizvodi, alkohol).
Postoje dve vrste lečenja:
- konzervativni - usmeren na normalizaciju stanja, sprečavanje pogoršanja,
- hirurški - uklanjanje oštećenih područja kože koja se ne mogu liječiti, dovode do razvoja ozbiljnih patoloških stanja.
Liječenje natečenosti lijekovima je složeno uz primjenu lijekova različitih grupa:
- blokatori receptora angiotenzina za snižavanje krvnog pritiska,
- diuretici za uklanjanje viška tečnosti iz organizma,
- ACE inhibitori normaliziraju rad bubrega i sprečavaju razvoj patoloških stanja,
- analgetici pomažu u uklanjanju bolova
- metabolizam za vazodilataciju,
- antiseptička sredstva za borbu protiv patogenih mikroorganizama koji se razvijaju u ranama, čirima,
- Suplementi - zasiće organizam svim korisnim mineralima, vitaminima.
Vježbe za fizioterapijske vježbe odabire liječnik, uzimajući u obzir kontraindikacije. Fizičko vaspitanje treba svakodnevno davati oko 20 minuta.
Prvi set vježbi izvodi se do 15 puta, u početnom položaju (stojeći, ruke na naslonu stolice). |
|
Drugi kompleks je takođe 15 puta. Početni položaj, ležeći s ispravljenim nogama. |
|
Poslednja faza izvodi se sedeći na stolici. |
|
Prevencija
Da biste spriječili razvoj edema, morate se pridržavati nekih preventivnih mjera:
- pravovremena posjeta ljekaru, čak i bez pojave teških simptoma bolesti,
- ispiranje i njega stopala posebnom kozmetikom,
- svakodnevno vršiti preglede stopala kako bi se blagovremeno otkrile bilo kakve promjene,
- podrezati nokte, sprečavajući njihov rast u kožu, što može uzrokovati upalu,
- sprečiti razvoj gljivičnih bolesti,
- nosite samo udobne cipele, moguće sa posebnim ulošcima,
- ne zanemarujte kompresijske čarape jer štite od pojave natečenosti,
- pridržavati se adekvatne prehrane,
- pazite na vodenu ravnotežu, isključujući unos vode prije spavanja,
- voditi aktivan stil života, baviti se fizičkim vaspitanjem,
- izbegavajte prekomerno hlađenje i pregrevanje nogu,
- liječiti kronične bolesti pod nadzorom liječnika.
Razvoj oteklina kod dijabetesa uobičajen je fenomen koji bez pravovremene medicinske pomoći može dovesti do nepopravljivih posljedica. Kad se pojave prvi znakovi bolesti, za dijagnostičke mjere je bolje konzultirati se s liječnikom. Tek nakon što postavite tačnu dijagnozu, možete odabrati metodu terapije. Samo-lijek može značajno pogoršati problem, komplicirajući proces ozdravljenja.
Što je edem kod dijabetesa
Poremećen metabolizam ugljikohidrata povećava razinu šećera u krvi. Dijabetes prate različiti simptomi, među kojima je naznačeno oticanje. Oni su jedan od uobičajenih znakova bolesti. Edem kod dijabetesa je stanje pri kojem se tekućina nakuplja u mekim tkivima i unutrašnjim organima. Mehanizam razvoja ovog procesa je prodiranje plazme kroz oštećene vaskularne zidove. Tada se krv taloži u prostoru između ćelija, zarobljavajući tamo tekućinu.
Oticanje testisa poremeti rad svih vitalnih sistema. Pacijent počinje doživljavati nelagodu, koja se manifestuje u nemogućnosti nošenja omiljene cipele, dugo vremena provesti u stojećem položaju, u potpunosti se opustiti. Edem šećerne bolesti tipa 2 karakterizira bol u udovima, što je razlog smanjenja radne sposobnosti i kvalitete života dijabetičara.
Zašto noge nabreknu od dijabetesa
Da biste sprečili simptom, morate znati razloge njegove pojave. Tu spadaju:
- Dijabetička neuropatija - karakterizirana patologijom živčanih završetaka.
- Artropatija - zahvaća zglobni deo.
- Nefropatija je bolest bubrega.
- Zatajenje srca, ishemija, vazospazam.
- Kršenje metabolizma vode i soli.
- Slabost, oštećenje krvožilnog sustava.
- Neuspjeh u dijeti - uporaba velikih količina tekućine, soli u ishrani.
- Nošenje uskih cipela otežava cirkulaciju krvi u stopalu.
- Trudnoća, prekomjerna težina, nedostatak fizičke aktivnosti, nedostatak sna.
Vanjska manifestacija znakova počinje modifikacijom donjih ekstremiteta. Mogu nabubri, poprime crvenu boju, prsti se deformišu, postaju zaobljeni. Opći simptomi edema kod dijabetesa su sljedeći:
- peckanje i peckanje
- crvenilo kože
- stratifikacija kože stopala,
- jaka mrena
- smanjena osetljivost udova
- ukočenost nogu
- goosebumps
- hrapavost stopala,
- smanjenje dlaka na udovima do potpune ćelavosti,
- sporo zarastanje rana
- česta pojava kukuruza, kapusnica,
- bolovi u stopalima ili potkoljenici.
Ako osoba koja ima dijabetes ima neke simptome, ali nema načina da se posjeti ljekara, možete odrediti prisutnost oteklina kod kuće. Da biste to učinili, prstom pritisnite područje oticanja i naglo ga uklonite. Ako na mestu pritiska ostane rupa koja nestaje nakon 5–7 sekundi, to znači da se u tkivima akumulira, ne treba odlagati kontaktiranje stručnjaka.
Zašto su neuropatski edemi opasni?
Distalna senzorna neuropatija javlja se kod dijabetesa tipa 1 i 2. Uzrok bolesti je nedostatak pravovremenog liječenja. To dovodi do oštećenja živčanih završetaka. Kao rezultat toga, čovjekove noge padaju naopako, nestaje mogućnost osjećaja boli od rana, opekotina, neudobnog nošenja cipela. Rezultat gubitka osjeta može biti infekcija uslijed oštećenja kože što izaziva rizik od amputacije oštećenog udova.
Uz dijabetes bolest se razvija dugo vremena. Njegove glavne faze su:
- Početno - nema izraženih simptoma, problem možete dijagnosticirati pomoću posebnih postupaka.
- Akutno - noge mogu boljeti, pa trnjenje, peckanje. Kod pacijenata starijih od 60 godina i dijabetesa tipa 2 dolazi do smanjenja mišićne mase.
- Završno - započinje stvaranje čireva, nekroze tkiva i gangrene, nakon čega slijedi amputacija.
Opasna posljedica dijabetesa i edema je tromboza dubokih vena. Prati je neujednačeno oticanje nogu, bol, nelagoda u stojećem položaju. Strogo je zabranjeno raditi postupke masaže s ovom dijagnozom. To može trombom dovesti do akutne blokade krvnih žila plućne arterije, što u 85% slučajeva dovodi do smrti pacijenta.
Fizioterapijske vežbe
Vježbu je zabranjeno izvoditi s dijabetesom dekompenzacijom, bolovima u teladi bez opterećenja, suhom gangrenom, opsežnim oticanjem. Fizički odgoj mora se vježbati svakodnevno, barem 20 minuta. Svaki set vežbi izvodi se 10-15 puta. Početni položaj - stojeći, ruke naslonjene na naslon stolice:
- Pomicanje od pete do pete i nazad.
- Stojeći na jednoj nozi, potplat druge treba masirati potkoljenicu.
- Stanite na nožnim prstima i polako se spuštajte prema petama, premještajući težište s jedne noge na drugu.
Sljedeći set vježbi. Položaj - ležeći sa ravnim donjim udovima:
- Podignite ravnu nogu, povucite čarapu prema sebi što je više moguće, a zatim se vratite natrag. Slične radnje izvode se s drugim udom, a zatim - s obje istovremeno.
- Podignite noge, savijte se na koljenima i okrenite noge prema unutra. Zatim ih spojite tako da se potplati potpuno dodiruju.
- Stavite ravne noge na valjak, stopala razdvojena na udaljenosti od 15 cm. Zatim raširite sve nožne prste 4-5 sekundi, a zatim kliznite unazad.
- Držeći noge okomito na pod, podignite jednu po jednu i pravite kružne pokrete stopalima.
Posljednji skup tjelesnog odgoja za edeme. Pozicija - sjedenje na stolici:
- Jednorukni kolut 4 minute na podu rolom ili teniskom loptom.
- Pritisnite noge na pod, usredotočite se na pete i podignite čarape. Zatim savijte i odvijte nožne prste 10-15 puta.
- Podignite desno koljeno, ispravite nogu. Pomoću nožnih prstiju izvucite brojeve od 1 do 10. Zatim povucite nožni prst, spustite stopalo na pod i povucite ga prema sebi. Ponovite vježbu s lijevom nogom.
- Prstima držite kutiju šibica. Zatim ga pokupite i odmaknite od sebe. Olovke možete upotrijebiti za dovršavanje vježbe tako da ih presavijete u kutiju.