Napad pankreatitisa: simptomi i liječenje
Štetna ovisnost o masnoj hrani, pretjerano slanoj hrani i prženoj hrani krši funkcionalne karakteristike unutarnjih organa, u većoj mjeri ide i do gušterače. Štetni učinci hrane i okoliša dovode do upalnog procesa u ovom organu. Medicinska terminologija ovu vrstu bolesti naziva akutnim pankreatitisom.
Najblaži simptomi uključuju stalan osjećaj mučnine, povraćanja. No, najneugodniji simptom koji prati pankreatitis biće stalan osjet boli u pankreasu. Dakle, osoba koja se suočila sa upalnim procesom gušterače zainteresirana je za pitanje liječenja pankreatitisa kod kuće.
Karakteristične karakteristike bolesti
Glavna funkcija pankreasa u ljudskom tijelu je pružanje sposobnosti apsorbiranja hrane koja ulazi u osobu. Gvožđe aktivno izlučuje enzime i hormone, uključujući inzulin i glukagon. One doprinose asimilaciji ćelija organa svim hranjivim tvarima. S upalom gušterače, proizvodnja enzima zaustavlja se ili smanjuje. Enzimi koji su već u gvožđu stajaju zbog nedostatka aktivnosti. Pored učinka stagnacije, pankreatitis uzrokuje stanje edema i iritacije mekih tkiva žlijezde. Takvo stanje nestabilnosti u njenom radu može trajati više godina i spriječiti osobu da živi polnim životom.
Pankreatitis se može pojaviti u dva oblika:
Ljekari su otkrili koji je najefikasniji lijek protiv glista! Prema statistici, svaki 5 Rusa ima gliste. Pročitajte još recept koji će vam pomoći očistiti tijelo od glista u samo 7 dana.
- akutna upala
- hronični oblik bolesti.
Unatoč razlici u obliku, rezultat bolesti se svodi na jedno uništenje funkcionalnog pankreasa.
Čimbenici koji utječu na bolest
Izvori teške i dugotrajne bolesti mogu biti različiti uzroci. Identifikacija i dijagnoza pojave bolesti glavni je zadatak ljekara. Patologije koje dovode do samouništenja gušterače mogu se podijeliti u sljedeće kategorije:
- Kršenje režima i ishrane. Vjerovatnoća nastanka pankreatitisa nastaje zbog unosa velike količine masne pržene hrane. Takvu hranu ljudsko tijelo vrlo teško apsorbira, pri procesu prerade hrane oslobađa se pretjerano veliki broj enzima i sokova pankreasa, pa se mijenja i njihov sastav. Ovaj proces izaziva osjećaj mučnine i povraćanja kod ljudi. Pomoći prehrani, odbacivanju masne hrane.
- Pankreatitis može nastati kao posljedica mehaničkog oštećenja gušterače. U slučaju moždanog udara, modrice trbuha na području ovog organa, velika vjerovatnost upalnog procesa. Do ozljeda može doći i kao posljedica prometne nesreće, pada s velike visine, rane u želudac.
- Upala kao posljedica uzimanja određenih lijekova. Neki antibiotici, razni imunosupresivi, kortikosteroidi mogu izazvati kvar žlijezde. Takve lijekove treba koristiti samo prema uputama ljekara.
- Stanje stalne gladi. Ako postoji fascinacija dijetama i štrajkovima glađu, onda to ne može pozitivno uticati na rad unutrašnjih organa. Konkretno, izaziva upalu gušterače.
- Prisutnost bubrežnih kamenaca. Strana tvorba kreće se duž žučnih kanala, što pomaže da se blokira odliv enzima i izaziva edem. Nakon toga pacijent razvije mučninu i povraćanje.
- Bolesti želuca i crijeva. U nekim slučajevima ova vrsta patologije može uzrokovati upalu žlijezde.
Definicija simptoma pankreatitisa
Gotovo svi pacijenti kojima je dijagnosticiran pankreatitis žale se na dugotrajne i jake bolove u gušterači. Takvi simptomi su karakteristična za upalni proces. Bolno stanje može trajati više sati.
Pored bola, opažaju se i sljedeći faktori koji ukazuju na prisustvo bolesti:
- Bol u trbuhu. Ovaj simptom očituje se kod gotovo sto posto pacijenata. Bolove karakterizira konstantan osjećaj pečenja. Neprijatne senzacije lokalizirane su u trbuhu, koji se nalazi desno u gornjem dijelu, ispod grudnog koša. Do napada gušterače može doći zbog fizičke aktivnosti nakon jela. Nelagodnost se u nekim slučajevima može proširiti na leđa, klavikule, ramena i levu ruku. Ako osoba gladuje, rasprostranjenost boli može se smanjiti,
- Kršenje stolice. 50% obolelih pacijenata razvije simptome proliva. Za feces je karakterističan loš miris i bezoblično stanje. Takođe će pokazati tragove ne probavljene masti,
- Pacijent vidljivo gubi na težini. U prisustvu hroničnog oblika bolesti, pacijent vrlo često počinje naglo gubiti kilograme. To je zbog upornih povraćanja i mučnine. Zajedno s proljevom kod bolesne osobe javlja se dehidracija, pojavljuju se simptomi smanjene elastičnosti kože, suhoća na tijelu, pooštravanje crta lica
- Žučni kanal se začepljuje: na površini kože trbuha i grudi počinju se pojavljivati crveni tragovi koji podsećaju na akne. Nakon pritiska oni ne nestaju. Kršenje žučnih kanala uzrokuje žutost kože i sluzokože na tijelu,
- Groznica i zimica.
Sva upala unutar tijela bit će popraćena upravo takvim znacima. Ako simptome i liječenje kod kuće odredi liječnik, onda navodi ljekar, u slučaju akutnog napada odmah trebate konzultirati doktora, jer najviše neugodnih kod ove bolesti je postepeno uništavanje i raspadanje gušterače. Kako se leči pankreatitis, zna samo lekar koji to primećuje.
Terapija bolesti
Prigušivanje simptoma boli u trbuhu s lijekovima protiv bolova sa širokim spektrom djelovanja ne bi trebalo biti. Simptomi boli mogu ukazivati na prelaz kroničnog oblika pankreatitisa u pogoršani. Sa simptomima karakterističnim za napad pankreatitisa, liječenje kod kuće ne mora uvijek biti efikasno, čak i ako ste uzeli tabletu koju vam je prije toga propisao ljekar.
Ako je osoba počela osjećati uvijanje bolova u trbuhu, prvo bi trebalo nazvati hitnu pomoć. U iščekivanju medicinskog tima, bol se može ublažiti antispazmodicima koji smanjuju bolne grčeve i pružaju razmak za slobodniji prolazak soka pankreasa. U ovom slučaju često se koristi i efikasan lek je No-shpa.
Pacijent može uzimati lijekove koji pomažu u poboljšanju procesa probave. Svi kojima je dijagnosticiran hronični pankreatitis trebali bi u svom ormariću s lijekovima imati tablete Mezim, Festal, Pancreatin. Pomažu unutrašnjim organima u borbi za oporavak gušterače i ublažavanje bolova.
Dok čeka liječničku pomoć, pacijent može staviti hladan oblog na stomak. Podloga za grijanje napunjena ledenom vodom dobro je pogodna za ove svrhe. Ublažit će stanje bolesnog abdomena.
Priroda i karakteristike razvoja patologije
Pankreas se upala usred zastoja. Procesu prethodi povećano opterećenje na tijelu - potreba da se proizvodi veliki broj enzima. Najčešći predisponirajući faktor za pankreatitis je prejedanje i pijenje. Bolest ne podrazumijeva redovne poremećaje prehrane i trajne loše navike. Povremena konzumacija alkohola za neprebavljivu užinu može prouzrokovati napad.
Pored loših navika, pankreatitis izaziva oslabljenu prolaznost gušterače i pankreasa, redovito uzimanje lijekova, oboljenja gastrointestinalnog trakta.
Suština pankreatitisa je prerana aktivacija enzima pankreasa. Proces prati kontakt soka pankreasa i žuči, kod zdrave osobe javlja se u tankom crijevu. Kada se žuč baci u kanale pankreasa, enzimi se aktiviraju unaprijed i probavljaju tkivo same žlijezde. Parenhimske ćelije, vaskularni endotel mogu biti oštećene. Proces prati akutna upala, oticanje tkiva.
Napada pankreatitisa može rezultirati opasnim komplikacijama - pankreasnim ascitesom, pankreasnom nekrozom, zatajenjem više organa i smrću pacijenta.
Kako napad
Napad pankreatitisa razvija se 15-20 minuta nakon jela. Prvi i glavni simptom je oštra intenzivna bol u lijevom hipohondriju, koja se brzo širi na čitavu epigastričnu regiju. Pacijenti ga karakterišu kao "bodež", oštar, nepodnošljiv.
Bol u pankreatitisu je toliko jaka da može dovesti do bola šoka. Kod jakog sindroma pacijent može umrijeti.
Drugi znak napada pankreasa je mučnina. Osjećaji se postepeno pojačavaju i dovode do povraćanja. Pacijent povraća s ostacima hrane, zatim žuči. Povraćanje ne donosi olakšanje, već samo slabi pacijenta. Popratni simptomi pankreatitisa:
- tahikarije,
- brzo disanje
- slabost
- blijedost kože.
Napadi hroničnog pankreatitisa prate dispeptični poremećaji:
- žgaravica
- oslabljena stolica
- nadutost
- bol u crevima.
Pri prvoj i ponovljenoj upali pacijent može imati temperaturu. Prvu epizodu pankreatitisa prati teška hipertermija - preko 38 ° C. Za pogoršanje kronične upale karakteristična je subfebrilna tjelesna temperatura.
Šta se može, a što ne može učiniti s pankreatitisom
Zbog visokog rizika od komplikacija, akutni pankreatitis se liječi u bolničkom stanju. Kada se pojave prvi simptomi, pacijent treba leći, samostalno nazvati tim hitne pomoći ili pitati druge o tome. Dok liječnici stignu, preporučuje se nanošenje hladnog obloga na područje izbočenja žlijezde - podloga za grijanje, vrećica ili boca sa ledom umotani u tkivo, koji će smanjiti brzinu i aktivnost stvaranja enzima.
Ne možete ništa jesti ili piti To povećava rizik od komplikacija i često dovodi do pogoršanja boli. Mineralni, biljni čajevi i bilo koja druga pića samo dodatno opterećuju upalni organ.
Prvi lijek za napad pankreatitisa je uzimanje antispazmodika (Drotaverin, Buskopan, Spazmalgon, Baralgin). Uzimanje tableta moguće je samo ako je bol nepodnošljiv i pacijent je u onesviještenom stanju. Ako bol umire prilikom nanošenja kompresa ili promjene položaja tijela - ne možete piti lijek. Sredstva protiv bolova „podmazuju“ kliničku sliku, otežavaju dijagnosticiranje bolesti i procenu njene ozbiljnosti.
Ljekari bi trebali saznati ime i količinu lijeka koji se uzima odmah po dolasku kod pacijenta.
Šta će biti u bolnici
Pankreatitis se mora razlikovati od peptičnog čira na želucu, tankom crevu, holecistitisa, crevne opstrukcije. Urin (i eventualno izmet) će se odmah uzeti pacijentu na analizu. Napad pankreatitisa prati porast ESR-a i leukocitoza u OVK. Biohemijska analiza odražava višak enzima pankreasa i visok nivo bilirubina. U mokraći se otkrivaju protein i bilirubin, u izmetu - okultna krv i nešvarene čestice hrane.
Sljedeća faza dijagnoze je interni pregled. Doktor provodi palpacijski pregled peritoneuma. Otkriva se oštra bol u području izbočenja gušterače. Prednji trbušni zid je napet, što ukazuje na:
- povećano stvaranje plina,
- povećana žlijezda u veličini,
- nakupljanje tečnosti u trbušnoj šupljini.
Ako se na koži abdomena nađu plavkaste mrlje, pacijenta će odmah uputiti na odjel intenzivne njege. Ovaj simptom govori o razvoju nekroze pankreasa.
Hardverska dijagnoza akutnog pankreatitisa uključuje metode snimanja pankreasa - ultrazvuk, MRI i CT. Rezultati ocjenjuju veličinu i oblik organa, prisustvo pečata i inkluzije tečnosti, integritet kapsule. Po potrebi se vrši transdermalna biopsija radi procjene sterilnosti nekrotičnih promjena ili cističnih formacija. Ponekad se dijagnostika radi laparoskopsko tokom operacije.
Akutni pankreatitis može se javiti u blagom i komplikovanom obliku. U prvom slučaju pacijent je hospitaliziran za nedjelju dana, u drugom - za mjesec dana. Uz pogoršanje hroničnog pankreatitisa i zadovoljavajuće stanje pacijenta, moguće je ambulantno liječenje.
Kako liječiti napadaje pankreasa
Osnovna pravila za liječenje napada pankreatitisa: prehlada, odmor i glad. Za 2-3 dana enteralna ishrana u potpunosti je isključena. Ako nije bilo povraćanja, provodi se ispiranje želuca radi uklanjanja ostataka hrane. Ako je potrebno, parenteralna primjena hranjivih sastojaka (otopina ugljikohidrata i proteina) započinje 2. dana.
Akutni pankreatitis liječi se citostatskim lijekovima (za ublažavanje upale), znači suzbiti aktivnost enzima i ubrzati regeneraciju parenhima gušterače. Krvni nadomjestci i otopine za detoksikaciju daju se intravenski. S razvojem zatajenja više organa obavljaju pročišćavanje krvi zasnovano na hardveru i prilagođavaju pacijentovo stanje, ovisno o stupnju oštećenja organa.
S pogoršanim kroničnim pankreatitisom pored simptomatske terapije propisana je i supstitucija - enzimski pripravci. Oni smanjuju opterećenje gušterače, normaliziraju probavu i uklanjaju simptome dispepsije.
Uloga dijeta
Nakon gladovanja u akutnom pankreatitisu ili hroničnog napada, propisana je stroga dijeta. Jelovnik se sastoji od hrane i jela koja nisu u stanju potaknuti izlučivanje i povećati aktivnost pankreasa ili žučnih kanala. Meso, riba i mliječni proizvodi trebali bi biti nemasni. Sva jela se poslužuju topla i naribana. Jelovnik je zasnovan na kuhanom mukoznom kašu. Dozvoljeno je toplotno tretirano povrće s malom količinom vlakana. Od pijenja možete upotrebljavati slab bujon borovice ruža i mineralne vode koje vam je ljekar propisao bez plina. Iz menija su isključene masne namirnice, slatkiši, vlaknasto povrće i voće, sve vrste praktičnih namirnica, peciva i svježi kruh.
Uz bilo koji oblik pankreatitisa, ne možete samo-liječiti. Sve lijekove treba odabrati ljekar. Metode alternativne medicine trebaju se dogovoriti sa stručnjakom ako ih pacijent namjerava koristiti kod kuće. U klinici suzbijanje napada pankreatitisa je brzo i sigurno za pacijenta. U teškim slučajevima pružaju hiruršku pomoć (uklanjanje nekrotičnih područja, cista, drenaža). Uz pravovremenu medicinsku pomoć, rizik od komplikacija je minimalan.
Osnovni pojmovi
Pankreatitisom se naziva upala gušterače, čija je glavna funkcija endokrina (unutarnja) i egzokrina (vanjska).
- Unutrašnja funkcija odgovorna je za proizvodnju hormona važnih za ljudski život, na primjer, inzulina, koji regulira šećer.
- Zbog egzokrinske funkcije žlijezde stvara se pankreasni sok koji sadrži mnogo enzima koji osiguravaju razgradnju i apsorpciju tvari sadržanih u hrani.
Specifičnost bolesti
Glavni uzrok bolesti je djelomična ili potpuna blokada kanala. Za to su zaslužni žučni kamenci, ciste ili tumori. Poremećen je odliv želudačnog soka. Sok sadrži enzime, čija aktivnost djeluje nakon što tečnost izađe iz žlijezde, štiteći je od negativnih učinaka soka.
Ako je kanal blokiran, enzimi počinju djelovati unutar tijela. To izaziva upalu i, ako se ne preduzmu mjere, ne može se izbjeći uništavanje gušterače. Prokrastinacija prijeti pacijentu smrtnim ishodom.
Uzroci pojave
Ljekari su utvrdili mnoge uzroke bolesti. Glavni prepoznati zloupotrebu alkohola. Redovno uzimani alkohol negativno utiče na organizam, unutrašnji organi osobe pate. Prirodni proces stvaranja enzima poremećen je, što naknadno uzrokuje upalu.
Pored alkohola, postoji i niz štetnih faktora:
- Nervna iscrpljenost, stres,
- Intoksikacija tijela zbog uzimanja lijekova, lijekova, rada u opasnim industrijama,
- Unutrašnje povrede
- Post, dijeta, neuravnotežena prehrana,
- Prisutnost infekcija u tijelu.
U većini slučajeva sam pacijent može izbjeći pojavu pankreatitisa. Održavanje zdravog načina života, odsustvo stresa, pravilna prehrana minimiziraju rizik od bolesti. A za ljude koji već imaju bolest, gore će pomoći u sprječavanju napada pankreatitisa.
Vrste pankreatitisa
Opisano je nekoliko klasifikacija vrsta pankreatitisa ovisno o karakteristikama upalnog procesa. Svaka vrsta slične klasifikacije podijeljena je u više podvrsta. Češće nego ne, oni koriste razdvajanje na tri vrste:
- Oštro. Najopasnija vrsta pankreatitisa, bez pravovremenog liječenja, fatalna je.
- Reaktivni. Blagi oblik bolesti, koji prerasta u ozbiljan oblik bez nadzora od strane liječnika.
- Hronični Teče kroz život neke osobe. Karakteriziraju je periodi remisije i pogoršanja, koji se postupno zamjenjuju.
Ovisno o vrsti bolesti, prilagođava se tijek liječenja pacijenta. Imenuje ga lekar koji prolazi - gastroenterolog čija specijalizacija su bolesti gastrointestinalnog trakta.
Značajke tijeka bolesti
Pankreatitis je ozbiljna bolest koja zahtijeva stalno praćenje. Dijagnoza za pacijenta postaje znak fundamentalne promjene u načinu života. U akutnom pankreatitisu pacijent ima izražene simptome. Ovaj bol u trbušnoj šupljini s lijeve strane, kršenje funkcija gastrointestinalnog trakta. Moguće je povećanje tjelesne temperature i krvnog pritiska.
U akutnoj vrsti bolesti liječenje kod kuće i samo liječenje kategorički su neprihvatljivi. Akutni oblik pankreatitisa zahtijeva hospitalizaciju i stalno praćenje od strane ljekara. Nepridržavanje uvjeta može rezultirati smrću. Često, na pozadini neliječenog akutnog pankreatitisa, javlja se hronični oblik.
Hronična vrsta bolesti razvija se kod pacijenta zbog drugih hroničnih bolesti probavnog sustava. Oblik bolesti povećava se tokom godina. Simptomi su blagi, za razliku od akutnog oblika. Hospitalizacija se preporučuje pacijentu kada se primijeti pogoršanje pankreatitisa tijekom sporog tečaja. Liječenje hroničnog tipa usmjereno je na sprečavanje pogoršanja.
Najopasniji tokom bolesti smatra se napadom. Tokom napada simptomi pankreatitisa pojačavaju se i štetno djeluju na rad preostalih unutrašnjih organa osobe. Akutno je pitanje kako postupiti u slučaju napada pankreatitisa. Ako pacijentu ne pružite pomoć na vrijeme, postoji opasnost od smrti. Za svaku osobu koja boluje od upale gušterače važno je znati specifičnosti tijeka bolesti, imati informacije kako se ublažiti napad pankreatitisa kod kuće.
Napad pankreatitisa
U pravilu se napad bolesti dogodi zbog toga što pacijent ne poštuje propisani tretman. Ovo je pijenje alkohola, prejedanje, jedenje bezvrijedne hrane. Uzimanje antibiotika takođe može izazvati napade pankreatitisa. Da bi napad bolesti mogao nanijeti manje štete tijelu, važno je na vrijeme ga prepoznati i ukloniti.
Simptomi napada
Glavni simptom je bol. Bol u tijelu je lokalizirana na mjestu najvećeg oštećenja gušterače. U pravilu je to bol u epigastričnoj regiji i u gornjem lijevom dijelu trbuha. Ako je sindrom boli šindra, vjerovatno je pogođena cijela žlijezda.
Drugi znak je porast tjelesne temperature. Stupac termometra drži se unutar 38 stepeni, sa jakim napadom dostiže 39 - 40 stepeni i ostaje tamo dugo. Treba obratiti posebnu pažnju na visoku temperaturu praćenu peckanjem, to takođe postaje znak raka.
U prvih trideset minuta nakon početka napada počinje mučnina, praćena jakim neprekidnim povraćanjem žuči. Postaje nemoguće uzimati hranu, čak i gutljaj vode izaziva novi napad povraćanja. Možda se pojavi promjena boje kože, blijeda boja, žuta boja. Uz to, pojava modrica, koje su lokalizirane u trbuhu sa lijeve strane, proširila se i na ostale dijelove tijela.
Simptomi napada pankreatitisa posmatraju se naizmjenično ili istovremeno više. Pored nabrojanih simptoma, pacijent razvija natečenost, nadimanje. Stolica je slomljena - stolica sadrži krhotine hrane i mastan sjaj, stvara gadan miris. Postoji neugodan aftertast u usnoj šupljini, žgaravica. U ozbiljnom pogoršanju, pacijentovo šok stanje je takođe uključeno u znake napada pankreatitisa. Za šok su karakteristične:
- Blijeda koža,
- Vrtoglavica, dezorijentacija u prostoru, gubitak svijesti,
- Nagle promjene krvnog pritiska,
- Kratkoća daha.
Pojav simptoma zajedno karakterizira akutni napad pankreatitisa. U takvoj situaciji preporučuje se odmah potražiti pomoć ljekara. Važno je razumjeti da su simptomi nekih drugih bolesti gastrointestinalnog trakta u mnogočemu slični opisanim. Gastroenterolog će pokušati ublažiti i ublažiti napad, postaviti ispravnu dijagnozu i utvrditi uzrok bolesti.
Radnje tokom napada
Kada se ovi simptomi pojave, odmah pozovite tim hitne pomoći. Nemoguće je potpuno ukloniti napad pankreatitisa kod kuće. Dok čekate hitnu pomoć, možete pokušati ublažiti simptome. Poznato je da redoslijed akcija tokom napada pomaže da se skrati vrijeme i ublaži patnja pacijenta.
Šta se može učiniti kod kuće.
- Sindrom boli smanjuje se uzimanjem no-shpa i pacijentu pruža stanje mirovanja.
- Strogo je zabranjeno uzimati pripravke koji sadrže enzime pankreasa.
- Tokom napada propisano je poste, dozvoljeno je piti mineralnu vodu bez plina i juhu od šipka.
- Na mjesto lokalizacije boli primjenjuje se hladni oblog.
- Da bi se smanjio pritisak na upaljeno područje, pacijentu se preporučuje zauzeti sjedeći položaj s nagnutim trupom prema naprijed, a koljena pritisnuta na grudima. Držanje pomaže smanjiti bol.
Preporučuje se uklanjanje napada u stacionarnom osmatranju. U nekim slučajevima hospitalizacija pacijenta nije moguća. Tada liječnik propisuje liječenje kod kuće. Neophodan je pregled ljekara, samoliječenje će jako naštetiti i pogoršati pacijentovo stanje. Nakon pregleda lekar će dati preporuke šta uraditi kod kuće radi normalizacije zdravstvenog stanja pacijenta, kakvu negu treba pružati.
Dijeta za pacijente sa pankreatitisom
Za ublažavanje napada i sprečavanje recidiva u budućnosti je važno da pacijent stalno drži dijetu. Tijekom egzacerbacije, post se propisuje nekoliko dana. Za vreme stacionarnog posmatranja pacijentima se sonda unosi hrana sondom. Od pića dozvoljena mineralna voda bez plina, slab čaj, juha od divlje ruže. U novoj fazi dozvoljeno je jelo i ostala jela poput jela.
Nakon uspješnog ublažavanja napada pankreatitisa, proizvodi koji sadrže ugljikohidrate postepeno se unose u pacijentovu hranu: supe od pire, žitarice. Pokazalo se da hrana ima jednoliku konzistenciju. Hrana postepeno postaje složenija, sprečavajući oštra opterećenja gušterače.
Pacijent s dijagnozom pankreatitisa trebao bi razumjeti: jedenje masne, začinjene, vrlo pržene hrane, čak i u mikro dozama, izazvat će novi napad bolesti. Slično se odnosi i na pušenje i piće. Jelo se preporučuje u malim obrocima u kratkim intervalima.
Gušterača je vitalni unutrašnji organ koji utiče na funkcionisanje ljudskog tela. Povrede u radu žlijezde značit će smanjenje efikasnosti drugih unutarnjih organa. Važno je pratiti pravila zdravog načina života i zaštititi tijelo.
Kako se osloboditi napada pankreatitisa
Ako simptomi i liječenje kod kuće ukazuju na napad pankreatitisa, vaš liječnik nije zabranjen, važno je znati kako se ublažiti napad pankreatitisa kod kuće. Ljekari kažu da je za neko vrijeme neophodno potpuno isključiti unos bilo koje hrane, pacijent može piti samo čistu vodu.
Ako se ukloni akutni napad, a pacijentovo stanje ne zahteva obavezno bolničko bolničko lečenje, lekar pažljivo upućuje pacijenta šta tačno treba da učini kako bi ublažio stanje u slučaju ponovljenog napada i kako bi se sprečio njegov ponovni pojav. Takva uputstva daju se i ljudima koji žive sa pacijentom. Oni moraju znati radnje koje treba obaviti kada dođe do pogoršanja hroničnog pankreatitisa.
Kod kuće će najbolji asistent u slučaju bola pacijenta s pankreatitisom biti tablete No-Shpa. Fermentirani lijekovi uvijek trebaju biti pri ruci. Međutim, u roku od tri do četiri dana nakon napada, pacijentu je dozvoljeno da jede samo mrvice, vodu i slabi čaj.
U procesu liječenja napada upale gušterače, ne možete zagrijati stomak - ni grijaćim jastučićem, ni kupanjem - samo održavanje prehlade grijaćim jastukom ili kompresom pomoći će brzom oporavku.
Pacijentu se savjetuje da krene do kraja napada, ublažavajući bol tijekom pogoršanja bolesti.
Slijedom tako jednostavnih preporuka možete izbjeći moguće komplikacije u upalnom procesu gušterače, jer često upala dovodi do infekcije unutrašnjih organa, nekroze tkiva žlijezde, stvaranja ciste. S takvim komplikacijama pankreatitisa pomoći će samo operacija.
Recepti tradicionalne medicine
Kako bi se spriječila pojava upalnog procesa u gušterači, osoba uvijek mora slijediti zdravu i pravilnu prehranu. Nudimo nekoliko recepata za samo liječenje kroničnog pankreatitisa kod kuće:
- Heljda Treba jesti heljdu svaki dan. Čašu žitarica preko noći sipajte 0,5 litara kefira (1%). Stavite u tamno mesto. Jedite pola ujutro na prazan stomak, drugu polovinu - 2 sata prije spavanja uveče. Kurs liječenja je 10 dana, nakon desetodnevne pauze - novi kurs.
- Krompir. 2 sata prije jela popijte pola čaše svježe iscijeđenog soka, a zatim popijte 1% kefir s hranom.
Važno! Sok treba piti u roku od 10 minuta nakon pripreme, kako ne bi izgubio svoja ljekovita svojstva.
- Kopar. Za pripremu infuzije, 15 grama kopra sitno se sjecka, prelije čašu kipuće vode, inzistira, filtrira. Prije upotrebe razrijedite je vodom.
- Propolis. Uz napad pankreatitisa, morate žvakati komad propolisa. Jednom u probavnom traktu, želucu i crijevima liječi upaljena područja pomažući obnavu gušterače. Propolis poboljšava funkciju žlijezde koja je važna za ljude i normalizira proizvodnju enzima.
- Zob Za liječenje pankreatitisa, kod kuće se koristi zobna mliječ. Prvo se zob oprati, preliti vodom, filtrirati, osušiti i mljeti u brašno nakon 24 sata. Dobiveni prah prelijte vodom, kuhajte nekoliko minuta, ostavite 20 minuta. Pijte samo sveže pripremljeno.
Tradicionalna medicina poznaje mnoge takve recepte, ali koristeći ih u kućnom liječenju pankreatitisa, treba imati na umu da je prije korištenja bilo koje terapijske metode potrebna kvalificirana pomoć nadležnog stručnjaka i savjet o mogućnosti njihove primjene.
Ako je liječnik kod kuće odobrio liječenje pankreatitisa, dužni ste slijediti sve upute i preporuke stručnjaka, ne zaboravljajući slijediti dijetu.