Ako je šećer u krvi 6

Prvo se smiri. I razmislite kako je takav rezultat dobijen. Nasumično mjerenje glukometrom nakon srdačnog obroka možda neće ništa reći. Dijagnostički merač dijabetes melitus Ako se ne upotrebljava, kontrola mjerenja mora se provesti u laboratoriju i darivati ​​vensku krv za to. Da bi isključio dijabetes, liječnik će preporučiti i takozvanu „krivulju šećera“. Ovom metodom mjeri se dinamika šećera u krvi nakon uzimanja 75 g glukoze. Ako u ovom slučaju razina šećera u krvi ne pređe 7,8 mmol / l - ovo nije dijabetes i nema s tim nikakve veze. Ako se nakon opterećenja glukozom pokaže da je šećer u krvi veći od 7,8 mmol / L, ali manji od 11 mmol / L, tada govore o oslabljenoj toleranciji na glukozu i to je ozbiljan faktor rizika za dijabetes.

U ovoj situaciji liječnik započinje s preporukama za promjenu životnog stila - u pravilu se ovo stanje razvija kod onih koji puno jedu i malo se kreću. Dovoljno je da se jednostavno odreknete velike količine slatkog i masnog i hodate pola sata svaki dan. Gubitak samo 5% tjelesne težine (to je većina 3-4 kg) dovodi do smanjenja krvnog pritiska, poboljšanja blagostanja i normalizacije razine šećera u krvi.

Praktične mjere

Čisto praktično: nema potrebe odricati se svojih omiljenih proizvoda, važno je samo pronaći adekvatnu i manje štetnu zamjenu.

• Na primjer, volite kobasicu - ona je masna i kalorična, ali ne možete odbiti dimljeno meso? Kupite pureću šunku, dimljena pileća prsa ili kuhanu dimljenu govedinu - sadrže malo masti i mnogo manje kalorija, takvi proizvodi vjerojatno neće dovesti do pretilosti.

• Slatko je još jedna ljudska radost, ali ovdje možete pronaći razuman kompromis. Prvo, ako u čaj stavite šećer i ne želite ga mijenjati na kemijske nadomjestke, možete probati steviju, dovoljno je slatka i ne sadrži ugljikohidrate ili samo postupno smanjujete količinu šećera - vjerujte mi, nakon druge žličice, u čaši nema posebnih razlika - da tri, ta četiri, ta pet ... Odbijte slatka gazirana pića, birajte njihove verzije bez šećera. Slatkiše možete zamijeniti suhim voćem, sadrže vlakna, koja poboljšavaju rad crijeva i usporavaju porast šećera u krvi. Samo odaberite prirodno sušeno voće, a ne kandirano kandirano voće.

• Što se mliječnih proizvoda tiče sada možete pronaći puno sira, jogurta i drugih ukusnih stvari bez šećera i malo masti. Bolje je zasladiti gotova jela žlicom džema ili sjeckanim šljivama sa suhim marelicama - tada ćete sigurno znati da nećete iznijeti ni šećer, ni kalorije. Osnova prehrane za vas trebalo bi biti povrće i žitarice (osim kaše i, naravno, tjestenine). Bolje je odabrati žitarice ne brzo kuhanje, već obične - ima više vlakana i manje brzo se apsorbiraju ugljikohidrate.

Jednom riječju - sve je u vašim rukama, pa čak i šansa da se ne razbolite dijabetes.

Koji se broj šećera smatra normalnim?

Kad se šećer u krvi primijeti na oko 6 jedinica, to je normalno, a pokazatelj je u prihvatljivim granicama norme. Uporedo s tim, liječnik može posumnjati na patologiju, jer koncentracija glukoze od 6 mmol / l ili više ukazuje na razvoj predijabetičkog stanja.

Na temelju medicinskih izvora možemo reći da se varijabilnost od 3,3 do 5,5 jedinica smatra normalnim pokazateljima sadržaja glukoze. Prihvatljiva granica je broj 5.8 jedinica.

Što se tiče male djece, općenito prihvaćena norma za njih varira od 3,3 do 5,5 jedinica, ali sve ovisi o dobi djeteta:

  • Za bebu koja nema još mjesec dana, norma je od 2,8 do 4,4 jedinice.
  • Do 15 godina, raspon od 3,3 do 5,6 jedinica smatra se normalnim.

Ako se šećer fiksira do 60. godine, onda je to puno. Ali s godinama se granice normalnih pokazatelja pomiču prema gore. Stoga je nakon 60 godina općeprihvaćeno da su brojke od 5,1 do 6,0 mmol / L prihvatljive.

Trudnice imaju vlastitu razinu šećera u krvi. Zbog neprestanog porasta opterećenja na tijelu, hormonalnih promjena i ostalih fizioloških procesa, ono varira od 3,3 do 6,6 jedinica.

Treba napomenuti da šećer u krvi iz vena ima malo pristrane norme, povećavajući na taj način za 12% općeprihvaćenih normi.

Na primjer, tijekom trudnoće, sasvim je normalno ako je donja granica šećera 3,6 jedinica, a gornja granica 6,8 mmol / L.

Zašto šećer raste?

Prikladno je reći da se šećer može povećati u krvi pod utjecajem određenih fizioloških uzroka i okolnosti. Međutim, njegov porast u svim slučajevima bez izuzetka je kratkoročne prirode i uskoro će se normalizovati.

Možemo reći da sljedeći faktori izazivaju privremeni porast šećera: intenzivna fizička aktivnost ili trening, dugotrajan mentalni rad, jak strah, stres, nervno naprezanje.

Kao što praksa pokazuje, ljudsko tijelo je najsloženiji mehanizam na cijelom svijetu, a jedno kršenje može dovesti do raspada potpuno različitih organa. Povećanje šećera izaziva ne samo dijabetes melitus, već i druge patologije.

Bolesti koje uzrokuju porast glukoze:

  1. Moždani udar.
  2. Akutno zatajenje srca.
  3. Hirurgija
  4. Epileptični napad.
  5. Šok od bola.
  6. Teške bolesti jetre.
  7. Traumatične ozljede mozga

Međutim, povećanja na pozadini ovih bolesti i situacija su kratkotrajne prirode. A kad eliminira izvor, šećer u krvi se pacijent normalizira na prihvatljiv nivo i ne povećava se više.

Povećanje glukoze može biti povezano ne samo s ozbiljnom fizičkom aktivnošću, kada se mišići opterećuju i treba im više energije, već i s hranom. Uz pretjeranu konzumaciju štetne hrane, masne hrane i slatkiša, šećer se može povećati.

U pravilu, s vremenom nakon jela, koncentracija glukoze opada i ostaje u granicama normale.

Rast šećera i prvi simptomi

Mnogi pacijenti su zainteresirani, ako će šećer biti 6, hoće li biti negativnih simptoma ili neće osjetiti štetne promjene u svom tijelu? U stvari, pitanje nije jednostavno, jer odgovor na njega ovisi o mnogim faktorima.

Na simptome povišenog šećera može uticati više faktora: osetljivost osobe na takvu patološku promenu u organizmu, „iskustvo“ latentnog dijabetesa, starosna grupa i drugi faktori.

Kao što praksa pokazuje, svaki ima svoj prag osjetljivosti. Neki ljudi možda neće primijetiti da je došlo do povećanja šećera na 6 jedinica, a ova situacija se promatra u velikoj većini slučajeva.

U drugoj izvedbi, ako su muškarac ili žena podložni i najmanjim promjenama u svom tijelu, tada se može primijetiti određena klinička slika:

  • Stalni osjećaj žeđi koji budi dan i noć.
  • Obilno i učestalo mokrenje tokom 24 sata dnevno.
  • Povećana dnevna količina urina.
  • Hronični umor, gubitak radne sposobnosti.
  • Letargija, umor, apatija, pospanost.
  • Pojačani apetit na pozadini stalne želje za jelom.
  • Povećanje ili smanjenje tjelesne težine. I nema razloga za to.
  • Pogoršanje vidne percepcije, periodične glavobolje.

U velikom broju situacija se primećuju i drugi znakovi: suha koža, svrbež i peckanje.

Ako se opazi takva slika, tada se moraju poduzeti preventivne mjere koje će spriječiti daljnje povećanje šećera.

Analiza šećera: istaknuti i preporuke

Ne uvijek povećanje koncentracije glukoze ukazuje na razvoj dijabetesa. Kako bi se precizno utvrdili uzroci ovog stanja, potvrdili ili negirali prisutnost patologije, preporučuje se položiti test sa opterećenjem šećerom.

Test tolerancije na šećer omogućava vam da istražite poremećaje koji sprečavaju potpunu apsorpciju glukoze. I također saznajte odgovor na pitanje zašto je ovaj pokazatelj viši od normalnog na prazan stomak.

Obično se takav test ne preporučuje svim ljudima. U pravilu se propisuje onim pacijentima koji pripadaju starijoj starosnoj grupi (nakon 45 godina), imaju višak kilograma ili gojaznost bilo koje faze. Odnosno, oni su u riziku.

U gornjim opcijama test osetljivosti na glukozu je obavezna medicinska manipulacija. Suština analize je u takvim trenucima: krv se vadi iz prsta ili iz vene na prazan stomak.

Tada se pacijentu daje piće otopine glukoze, nakon 120 minuta ponovno uzimaju krv, što nam zauzvrat omogućava da odredimo stopu unosa glukoze.

Da biste dobili izuzetno pouzdane informacije, preporučuje se poslušanje nekih savjeta:

  1. Ne možete jesti prije analize. Vrijeme posljednjeg obroka prije odlaska u medicinsku ustanovu trebalo bi biti najmanje 8 sati unaprijed.
  2. 24 sata prije analize potrebno je isključiti teške fizičke napore, odbiti fizički rad itd.
  3. Prije analize ne trebate pratiti nijednu dijetu, a također nema potrebe prelaziti na zdravu prehranu. Jedino što možete savjetovati je da isključite masna jela jer mogu utjecati na krajnje rezultate.
  4. Pokušajte da se ne nervirate, izbjegavajući stres i nervnu napetost. Nekoliko dana prije studije, a na dan analize, emocionalno stanje bi trebalo biti mirno.
  5. Morate uzeti analizu nakon 8-satnog odmora. Ako odmah nakon noćne smjene odete u kliniku, ne možete se nadati pravim rezultatima.

Šta kažu rezultati laboratorijskih ispitivanja? Ako je koncentracija glukoze na prazan želudac do 7,0 jedinica, a test tolerancije se kretao od 7,8 do 11,1 mmol / l, tada nema poremećaja osjetljivosti.

Ako na prazan želudac razina šećera u ljudskom tijelu iznosi i do 7,0 jedinica, ali nakon opterećenja šećerom manja od 7,8 jedinica, tada možemo govoriti o kršenju tolerancije na glukozu.

Kad se otkrije prekršaj, nema potrebe za panikom odmah. Potrebno je proći dodatne preglede: ultrazvučni pregled gušterače, krvni test za enzime.

Ako na vrijeme promijenite način prehrane, unesete optimalnu fizičku aktivnost u svoj život, tada će se svi negativni znakovi ubrzo izravnati.

Kako sniziti šećer?

Zapravo, pokazatelj glukoze od 6 jedinica je prihvatljiva norma. Ali čak i uz takve pokazatelje, vrijedi razmišljati o svom zdravlju, jer nije isključena vjerojatnost da će uz prethodni način života šećer rasti.

Čak i ako se šećer stabilizirao na oko 6 jedinica, morate promijeniti način ishrane i pridržavati se određene prehrane. Tako da on ne raste, a zatim se ne pretvara u kroničnu bolest, trebate jesti pravilno i uravnoteženo.

Zbog toga se preporučuje odustajanje od alkohola, poluproizvoda, granuliranog šećera, raznih slatkiša, slatkog voća, koncentriranih sokova, različitih umaka i kečapa, meda, konzervi i niza drugih prehrambenih proizvoda.

Tjelesna aktivnost pomoći će održavanju šećera na normalnoj razini:

  • Pješačenje (otprilike 30 minuta dnevno).
  • Jutarnje vežbe.
  • Vožnja biciklom
  • Sporo trčanje
  • Fitnes časovi.

Optimalna fizička aktivnost poboljšava metaboličke procese u ljudskom tijelu, odnosno, šećer će se vjerovatnije apsorbirati na staničnoj razini, kao rezultat, što će biti manje u krvi.

Morate pažljivo slušati svoje stanje, a ne uvijek izraženi simptomi ukazuju na porast šećera. Zbog toga se preporučuje kupiti glukometar - poseban uređaj putem kojeg možete saznati svoje rezultate u kućnom okruženju. Možete kupiti i sat za dijabetičare. Izgledaju elegantno i lako ih možete nositi sa sobom.

Ako pravilna prehrana i fizička aktivnost ne pomažu u održavanju glukoze, primjećuje se njezin daljnji rast, preporučuje se konzultirati liječnika i podvrći se pregledu. Obrazac u ovom članku pomoći će utvrditi koja bi trebala biti norma šećera kod dijabetesa.

Pogledajte video: Koji su prvi znakovi dijabetesa? (Novembar 2024).

Ostavite Svoj Komentar