Da li je moguće jesti avokado s dijagnozom dijabetes melitusa, dozvoljena količina i načini upotrebe
Kod šećerne bolesti voće i povrće su nezaobilazni dio prehrane, glavni "dobavljači" vitamina i minerala za organizam. Kako ne bi naštetili, stručnjaci savjetuju dijabetičarima da jedu samo kiselo ili nezaslađeno voće, a avokado savršeno ispunjava ovaj zahtjev.
Zbog činjenice da masno voće ima nizak glikemijski indeks (taj pokazatelj ima u njemu nulu), može se i treba jesti često sa dijabetesom! Štoviše, avokado za dijabetičare zbog velikog kaloričnog sadržaja i prisutnosti ogromne količine vrijednih polinezasićenih masti može zamijeniti punopravni obrok.
S obzirom da ih se preporučuje koristiti sirove, recepti s avokadom spuštaju se na razne salate ili, recimo, pire krumpir. Ako govorimo o salati, onda će vam za njezinu pripremu trebati:
- pola šalice crvenog luka, koji će biti tanko isječen,
- jedno dovoljno voće avokada,
- tri srednje veličine grejpa,
- jedan veliki limun
- četiri lista bosiljka (po mogućnosti svježa),
- pola šalice sjemenki šipak,
- dva ili tri lista salate,
- dvije kašike maslinovog ulja.
Nakon pripreme sastojaka, savjetuje se natopiti luk u čaši s vodom, a zatim naribati jednu žličicu limunove korice. Bit će potrebno pomiješati kockice s maslinovim uljem, može se koristiti i sol i papar po ukusu.
Nakon toga, morat ćete oguliti grejp, ukloniti njegovo jezgro, isjeći na male kriške. Zatim narežite i ogulite avokado na potpuno isti način.
Dalje, pomiješajte dobivenu masu sa sjemenkama šipak i stavite na tanjur. Istovremeno se voda iz zdjelice s lukom odlije, pomiješa sa nasjeckanim bosiljkom i sve to pomiješa sa preostalim komponentama.
Dobivena salata rasporedjena je na lišće salate i poslužena, kao što je tablica 9. Dakle, avokado pripremljen protiv dijabetesa bit će izuzetno koristan.
Proizvodi su navedeni po porciji.
- kuhana pileća prsa bez soli (50 grama),
- avokado - 1,
- salata (bilo koja) - 3-4 lista,
- limunov sok - na ukus,
- malo morske soli.
Piletinu narežite na tanke trakice, dok avokado na kockice. Ocijedite salatu rukama na sitne komade. Pomiješajte sastojke, začinite limunovim sokom i dodajte sol. Kuvanje je potrebno neposredno prije posluživanja.
Druga salata je napravljena od grejpa i avokada:
- mali crveni luk
- limun (veliki)
- svježi zeleni bosiljak (nekoliko listova),
- grejpfrut - 3 komada (srednje),
- avokado (veliki),
- dvije žlice sjemenki šipak,
- glava salate
- maslinovo ulje za preljev.
Luk se nareže na uzdužne kriške i ispere vodom. Avokado i grejpfrut se isjeckaju na tanke kriške. Salata se nareže na sitne komade. Dresing se priprema na sljedeći način: ulje se pomiješa sa limunovom korom i doda se njegov sok (po želji), sol i papar.
Svi sastojci se lagano izmešaju.
Pire od umaka od sira
Voće srednje veličine oguliti i nasjeckati, zajedno s jednom jabukom, mikserom. U dobijenu masu se dodaje sok ½ limuna (obogatit će okus i spriječiti pire krompir da potamni). Razumljivo začinjen solju i biberom.
Sada je red na umaku. Za njega će vam trebati:
- 150 grama toplog sira s niskim udjelom masnoće (nije ga teško napraviti od kuće, od starog sira),
- tri do četiri šampinjona,
- sok od jednog malog luka (šalotka je idealna).
Ishrana pacijenta sa šećernom bolešću izgleda prilično loše. Avokado je u stanju da unese u svoj život ne samo zdravlje, već i razne dijete. Doista, iz ovog voća možete pripremiti razna jela i salate. Na primjer, ovo:
- Trebate uzeti jedno voće ljekovitog voća. Svježi krastavac, 2 pileća jaja, 5-6 režnja luka. Sve to se isječe na male kocke, češnjak se može izgnječiti nožem ili pomoću posebnog alata. Nakon toga pomiješajte sastojke, dodajte nekoliko kapi limunovog soka u salatu i nakon toga morate dobivenu salatu začiniti maslinovim uljem. Za to vam treba samo 1 tbsp. kašičica ulja. Ovu salatu možete jesti ujutro ili na ručku, nije preporučljivo služiti je za večeru, jer se ispostavila da je visokokalorična.
- Teže je pripremiti drugu salatu, ali ispostavit će se puno svjetlije i ukusnije, pa je možete poslužiti kao svečano jelo. Bit će koristan svima. Za njegovu pripremu trebat će vam - avokado, zeleni luk, rajčica, rukola, losos. Prvo trebate oguliti paradajz od koštica. Da biste to učinili, malo sipajte kipuću vodu preko njih, nakon čega će se i sama lako oguliti. Potom se rajčica, avokado i losos izrezaju na jednake kockice, rajčice mogu biti veće, a posipaju se sitno sjeckanim lukom i rugolom. Kad se sastojci pomiješaju, salata se može začiniti maslinovim uljem uz dodatak limunovog soka i senfa.
- Ovo tropsko voće lako se kombinira s različitim proizvodima, čak i sa mesom. Dokaz tome je pileća salata. Pileća prsa narezana na tanke kriške, naravno prethodno kuhana, pomiješana je sa kockicama voća, jeruzalemskim artičokom, svježim rajčicom i krastavcem. Dodajte sitno seckani beli luk i luk. U salatu možete dodati limunov sok, a trebate ga začiniti bilo kojim biljnim uljem.
Iz ovih recepata postaje jasno da jelov bolesnika s dijabetesom može biti jedinstven i čak svečaniji s jednim tropskim voćem. A ako je prije toga pacijent jeo dosadno i monotono, sada će mu zavidjeti svi članovi njegove porodice koji su za stolom s njim.
Šta je avokado?
Avokado je plod zimzelene vrste voćnih biljaka, porodice lovora, čija je domovina Meksiko. Sa engleskog zvuči kao kruška od aligatora. Drvo ima i istoimeni avokado koji je brzorastuće i može doseći do 18 metara visine.
Deblo je snažno granato i ravno sa eliptičnim lišćem do 35 cm, koji padaju tokom cijele godine. Na fotografijama ispod možete vidjeti kako stablo avokada raste i cvjeta. Ovo egzotično voće uzgaja se u tropskim regijama Brazila, SAD, Afrike, Izraela. Jedno stablo može donijeti 150-250 kg. voće. Broj sorti avokada premašuje 400 vrsta.
Plodovi avokada mogu biti različitih oblika - ovalni, kruškoliki ili sferični u dužini do 20 cm i težini od 200 g. do 1,8 kg. Ima čvrsto zelenu (tamnozelenu) kožu. Celuloza zrelog ploda avokada je uglavnom žutozelena (rjeđe zelena), vrlo masna.
U središtu ploda nalazi se veliko sjeme promjera 3-4 cm, to ga ne treba konzumirati zbog toga što sadrži štetne tvari. U nastavku ćemo detaljnije analizirati prednosti i štete avokada. Kao i mnoga druga voća, i avokado je dostupan na policama trgovina tokom cijele godine.
Unatoč korisnosti avokada za dijabetičare tipa 2, vrijedno je napomenuti da je nemoguće prejesti, dnevna norma za bolesnike koji nisu ovisni o inzulinu je 1,5–2 krupnih plodova.
Kosti fetusa su vrlo toksične i mogu uzrokovati trovanje ukoliko se pojedu. Kako avokado nije među voćem koje raste u našoj regiji, preporučuje se pažljivo nadgledati vaše dobro stanje pri prvoj upotrebi, jer se može otkriti pojedinačna netolerancija u obliku probavnih smetnji, a u tom slučaju je odbijanje ovog egzotičnog proizvoda najbolja opcija.
Kao i bilo koja biljka, i avokado može imati individualnu netoleranciju. Kosti avokada potpuno su neprikladne za jelo, osim što sadrže otrovne tvari, te stoga mogu izazvati trovanje ukoliko se pojedu.
I iako se avokado smatra najmanje alergenim proizvodom, morate pažljivo pratiti svoje dobro stanje pri prvoj upotrebi. Neki se žale na trbušni nemir, ali veća je vjerovatnoća da su ovi simptomi netolerantni.
U ovom slučaju, nažalost, trebate isključiti avokado iz prehrane.
Evo jedne tako divne biljke. Mi jednostavno volimo avokado. Kako se osjećate zbog toga? Predlažem da pogledate video o ovom divnom voću.
Mogu li jesti avokado sa dijabetesom?
Prednosti avokada kod ove bolesti nastaju zbog sadržaja takvog elementa kao što je mannoheptuloza, koja ima svojstvo da snižava koncentraciju glukoze u krvi i ubrzava njegovu apsorpciju u mišićima, mozgu i drugim organima. Redovita konzumacija voća osigurava stabilnost ovog učinka, pa se, s obzirom na nizak glikemijski indeks proizvoda (najznačajniji kriterij po kojem se određuju preporuke za dijabetičare), može pripisati proizvodima čija se upotreba toplo preporučuje kod ove bolesti.
Prednosti avokada kod dijabetesa
Pored navedenog, avokado ima i sljedeća svojstva:
Međutim, treba imati na umu da se voće zbog visokog udjela masti preporučuje pacijentima s ozbiljnom pretilošću samo u umjerenim dozama. Treba ga uvesti u prehranu postepeno, počevši s malom kriškom, jer je to tropsko voće, iako ne često, sposobno izazvati alergijsku reakciju kod stanovnika srednje zone.
Trudnice se pitaju je li proizvod indiciran za gestacijski dijabetes. Tijekom tog razdoblja nema prepreka za njegovu upotrebu, jer sadrži vrlo malo šećera i pogodna je za prehranu s malo ugljikohidrata propisanu za takve bolesnike.
Moguća šteta i dozvoljena količina korištenja
Stope potrošnje ovog dijetetskog fetusa kod dijabetesa značajno su liberalne: pacijent koji ne preti može prejesti dva voća dnevno. Ali puni ljudi trebaju se ograničiti na polovinu fetusa dnevno. Možete ga jesti u bilo koje doba dana, uključujući i na prazan stomak i nakon obilnog obroka. Međutim, kost se mora odbaciti, jer sadrži otrovne spojeve koji mogu provocirati poremećaje gastrointestinalnog trakta.
Recepti za korištenje i avokado
Proizvod se može konzumirati svjež, ali češće se koristi u kuhanju slično povrću, jer nema takva svojstva voća kao sočnost i slatkast ukus. Sljedeći recepti pogodni su za dijetalnu prehranu za dijabetes:
- Polovine voća koristite kao osnovu za sendviče. Kosti se uklanjaju sa polovina, udubljenje se stavlja u udubljenje i na unutrašnjoj površini. Može se napraviti od slane crvene ribe, sitno sjeckanog povrća (različite sorte luka, zelene salate, krastavca, paradajza), sira, škampi. Komponenta se može miješati u različitim kombinacijama,
- Možete napraviti i pire od krumpira koji ste rasporedili na hleb ili rendanu ili izmiješanim u voću. Na vrh možete staviti ribu, povrće ili sir. Pire od krumpira često se koristi i kao jedno od punila u pripremi punjenog pita hljeba ili kao sastojak salata,
- Pileća salata: 100 g narezanih pilećih prsa, jedan avokado, jedan krastavac i nekoliko sjeckanih listova salate. Sve promiješajte. Preporučeni fermentirani mliječni jogurt,
- Citrusna salata: uzmite jednu limun i dvije grejpa oguljene od jedne kore za jedno zeleno voće. Sitno isecite i stavite u jednu posudu. Njima dodajte nasjeckanu glavu crvene salate. Začinite salatu sa maslinovim uljem,
- Pomiješajte pire od voća sa umakom od jabuka u omjeru 1: 1. Dodajte malo limunovog soka. Ovaj pire možete poslužiti s umakom od skute, koji se priprema na sljedeći način: prosijte 100 g sira kroz sito, dodajte nekoliko kašika soka od rajčice, sok pola limuna i začine po ukusu, a potom ostavite u zamrzivaču dva sata. Nakon toga masa se mora dobro izmešati.
Zbog razvijenih dijetalnih kvaliteta, fetus se dokazao u ishrani pacijenata sa dijabetesom, uključujući kompliciranu gojaznost, aterosklerozu ili srčane bolesti. Fetus se preporučuje u ishrani čak i trudnicama koje imaju povišenu glukozu u krvi. Od njega možete kuhati široku paletu salata i grickalica.
Prednosti avokada
Avokado ima terapeutski učinak kod dijabetesa tipa 1 i 2. Ćelije nervnog sistema i unutrašnjih organa bolje apsorbuju glukozu. Verovatnoća da se razvije dijabetes tipa 2 je smanjena zbog vitamina K1 u voću koji sprečavaju bolest.
Avokado kod pacijenata s dijabetesom često je sastavni dio prehrane zbog velikog broja vitamina i minerala koji čine njegov sastav. Njegov ukus nije previše sladak i kiselkast.
- rijedak oblik monosaharida smanjuje razinu šećera, normalizira metaboličke procese,
- sprečava stvaranje aterosklerotskih plakova u arterijama,
- poboljšanje zdravlja tela,
- srce je sve jače
- poboljšava ravnotežu soli,
- osoba se uspijeva duže koncentrirati na svoje ciljeve
- s nedostatkom vitamina tijelo je ispunjeno nedostajućim tvarima,
- ćelije se pomlađuju
- stimulira se metabolizam.
Voće sadrži lako probavljive masti koje ne utječu na povećanje kolesterola, ova supstanca se ne akumulira na zidovima krvnih žila. Za dijabetičare ovo svojstvo je od velike važnosti. Kalorični sadržaj ove biljke je veći nego u mesu, ali količina masti je 30%. Kalijum takođe ima dobar uticaj na dobrobit dijabetičara. Glavna prednost ovog voća je smanjenje viška holesterola, sprečavanje ateroskleroze i ublažavanje simptoma ove bolesti.
Pomaže u prevenciji patologija kardiovaskularnog sistema, ovaj kvalitet čini avokadom nezamjenjivim proizvodom. Bakar i gvožđe inhibiraju razvoj anemije.
Niski glikemijski indeks omogućava vam stvaranje mnogih ukusnih i zdravih recepata. Veliki broj kalorija i masti omogućava vam stvaranje alternative uobičajenoj hrani.
Specijalisti holandskog medicinskog centra otkrili su da često jedenje zelenog voća smanjuje vjerojatnost dijabetesa tipa 2.
Kako odabrati pravo
Nezrelo voće sakupljamo tako da prezentacija ostane duže. U takvim se plodovima okus još nije očitovao u potpunosti. Da bi se poboljšala svojstva biljke umotala je u pergament papir i ostavila da sazri kod kuće nekoliko dana. Zrela pulpa pomaže bržem zacjeljivanju ogrebotina na koži. Emitovani etilen pozitivno utiče na sigurnost proizvoda.
Ako avokado planirate koristiti odmah nakon kupovine, bolje je davati prednost tvrdom mesu bez mrljastih mrlja. Kada se koža pritisne prstom, na njoj ostaje mali udubljenje, što ukazuje na zrelost. Dobro meso ima svijetlo zelenu boju, smeđa više nije jestiva. Provjerava se i mjesto na kojem je stabljika rasla. Nema dokaza o kvarenju na svježem voću. Najukusniji plodovi su poput tamnozelenih jaja, imaju orašasti okus.
Ulje se iscijeđuje iz avokada iz kojeg se proizvode lijekovi za parodontologiju, sklerodermiju, artrozu. Stariji pacijenti su propisani za upalu kože ili nedostatak kalcijuma.
Prilikom kuhanja hrane dijabetičarima, avokado ne prolazi toplinsku obradu, oni se uvijek koriste sirovi.
Avokado se odlično slaže sa takvim proizvodima:
Pire od krumpira iz ovog voća nutricionisti često preporučuju dijabetičarima.
Prvo se izvadi kost, jabuka se očisti, sastojci drobe u blenderu. Dodaju se začine, sos. Dijabetičarima se savjetuje da pripremaju preljev od jednostavnog sira sa gljivama. Istrljaju se rernom, preliju sokom od rajčice.
Salata od avokada
- avokado
- grejpfrut
- limun
- crveni luk
- bosiljak
- šipak
- biljno ulje
- zelena salata.
Grejpfrut se dodaje salatama, dijabetičarima je dozvoljeno da jedu agrume pred spavanje. Luk se namoči, usitni se malo limunove kore, navlaži maslinovim uljem, solju i biberom po želji. Avokado se sjecka na kriške, zatim se sve komponente izmiješaju i dobije se salata.
Salata od paradajza
- sastojci se očiste, kosti se odstrane, zgnječe, pomiješaju sa rajčicom i biljem,
- dodaje se so
- limunov sok koristi se kao preliv.
U tradicionalnoj medicini koristi se i ovo voće. Osušeni listovi razrjeđuju se u vodi, kuhaju 7-8 minuta, infuzuju nekoliko sati, tečnost se filtrira, konzumira 30 minuta prije jela. Tinktura se pije polako u malim količinama više od 2 tjedna.
Ulje pulpe avokada pomiješano je sa ekstraktima čajevca, lavande i narandže. Pamučni tampon se tretira takvim sredstvom, nanosi se na desni 15-20 minuta 2 puta dnevno.
Dijabetičari razvijaju složene simptome koji se mogu zaustaviti zahvaljujući čudesnim narodnim receptima pomoću ekstrakata avokada.
Kontraindikacije
Ljudi koji ne podnose djelovanje sastavnih sastojaka biljke, ljekari ga ne preporučuju. Toksini su prisutni u kostima, pa ih se ne jede. Avokado je kontraindiciran kod bolesti gastrointestinalnog trakta. Ako se nakon jela pojavi neugodan osjećaj ili drugi bolni simptomi, voće ćete morati napustiti.
Avokado je uključen u popis proizvoda koji se preporučuju dijabetičarima, ali su iz gornjih razloga zabranjeni.
Ovo je lista kontraindikacija:
- gojaznost
- alergije
- žučni mjehur
- problemi s bubrezima u akutnoj fazi,
- česti probavni problemi.
Tokom laktacije zabranjena je upotreba avokada, beba će imati proliv zbog elemenata u tragovima koji čine biljku.
Tako da se problemi s endokrinim sustavom ne pogoršavaju, ne možete prelaziti dnevnu stopu, koju liječnik pojedinačno odredi. Možete jesti 2 voća odjednom.
Jedna polovina se koristi kod pretilosti. Komponente u kosti izazivaju intoksikaciju. Ako se osoba odlučila probati takvu deliciju prvi put, bolje je ne jesti odmah, pratiti svoje dobro. Ponekad se oseća nelagodnost u trbuhu ako tijelo ne podnosi avokado.
Plodovi su savršeno očuvani, povoljno se prevoze, sakupljaju u čvrstom obliku. Prikladna temperatura skladištenja proizvoda iz Meksika je od 4 do 7 stepeni, rok trajanja nije veći od 1 mjeseca. Voće koje na tržište ulazi iz zapadne Indije može izdržati temperature do 13 stepeni 3-4 nedelje. Ako u skladištu ima puno kisika i ugljičnog dioksida, moguće je održavati stabilnu temperaturu do 4 stupnja, rok trajanja produžava se na šest mjeseci.
Drugi kursevi
Ogulite 1 jabuku i isto toliko avokada. Dodajte sok pola limuna, sol i crni biber, pobijedite u blenderu.
Da biste poboljšali ukus, možete dodati sos od prirodnog sira. Da biste ga skuhali, uzmite u proporcijama 2: 1 sir i sir sa gljivama. Krem sir sa gljivama možete zamijeniti krem sir i prirodne gljive.
Pečeni avokado
Ako želite diverzificirati jelovnik avokada, voće možete ispeći u krušnom obliku. Da biste to učinili, voće se reže na kriške, nakon čega se umoči prvo u razmućeno jaje, a potom i u smešu tvrdog sira i krekera. Zagrijte pećnicu i obložite lim za pečenje pergamentnim papirom. Stavite avokado i pecite 15 minuta.
Voćna salata
Takav desert ne može samo zasititi tijelo korisnim tvarima i poboljšati dijabetes, već i razveseliti svojim svijetlim bojama. Da biste ga pripremili, trebat će vam 1 avokado, 1 mandarina i čaša svježe maline.
Izrežite voće i bobice po želji, dodajte nekoliko oraha, zelenu salatu, mentu. Možete ga začiniti po vlastitom nahođenju: ocat od maline, limunov sok, jogurt s niskim udjelom masnoće (bez punila). Dozvoljeno je raditi mješoviti preljev.
Sendviči
Nakon što ogulite voće, potrebno je kašu razvući i jednostavno raširiti na komadu raženog hljeba ili krekera. Začinite solju i paprom. Za promjenu, kaša se može koristiti kao puter, na koji se stavljaju sir, šunka, riba, zelje i ostalo.
Ostali recepti s avokadom protiv dijabetesa
- Izrežite avokado, izvadite košticu i poškropite limunovim sokom. Po želji možete posipati solju i paprom.
- Kombinirajte nasjeckane rajčice s avokadom, lukom i maslinovim uljem. Ova salata savršena je za bilo koju gozbu.
- Lepljenje mase. Kombinujte avokado, kuhano jaje, beli luk, vlasac, začine. Izmiksajte sve sastojke vilicom i rasporedite na hleb. Možete dodati kuhano meso, ribu i bilo koje druge komponente.
- Olivier je u tradicionalnom obliku već nahranjen. Zbog toga, umjesto krompira, možete staviti kockice avokada. Okus je originalan i nov.
Još ukusnih i zdravih recepata od avokada za dijabetičare možete pronaći u ovom videu:
Avokado je koristan dijabetičarima, osim ako, naravno, nemaju kontraindikacije za upotrebu ovog voća. Možete eksperimentirati s njim ad infinitum, poslužiti ga kao povrtnu salatu i slatki desert. Sjetite se samo da je s dijabetesom nedopustivo jesti više od 2 voća dnevno!