Knedle za dijabetes tipa 2

Knedle - ovo je jedno od najpopularnijih i najukusnijih jela ruske kuhinje. Oni rado kuhaju i jedu, vjerovatno u svim porodicama naše zemlje. Ali nažalost, knedle ne spadaju u dijetalna jela pa ih se ne preporučuje za upotrebu kod mnogih hroničnih bolesti.

Iz tog razloga, mnogi ljudi s visokim šećerom u krvi se pitaju je li moguće jesti knedle sa dijabetesom tipa 2. Ovdje bi se svi pacijenti s ovom dijagnozom trebali oduševiti i obavijestiti da knedle nisu potpuno zabranjeno jelo za dijabetes.

Ali postoje knedle kuhane u kafiću i restoranu ili kupljene u trgovini, dijabetičari nisu dozvoljeni. Ovakvi knedle imaju previsok glikemijski indeks i sadrže puno masnoće, što je izuzetno štetno za pacijenta koji ima dijabetes.

Dijabetičari moraju kuhati knedle sami od pravih proizvoda i prema posebnim receptima. Stoga ćemo dalje govoriti o tome kako kuhati knedle za dijabetes tipa 2, koje proizvode koristiti i sa čim jesti.

Osnova bilo kojih knedla je tijesto, za pripremu koje se tradicionalno koristi pšenično brašno najvišeg razreda. Knedle od takvog brašna vrlo su bijele i dobro održavaju oblik, ali istovremeno imaju visok glikemijski indeks.

Stoga, prilikom dijeta za bolesnike s dijabetesom, pšenično brašno mora biti zamijenjeno drugim sa nižim jedinicama hljeba. Najbolja opcija za osobe sa povišenim šećerom u krvi je raženo brašno, koje sadrži malu količinu ugljikohidrata i bogato je esencijalnim vitaminima.

Ali ako kuhate knedle samo od raženog brašna, onda se može ispostaviti da nisu dovoljno ukusni. Zbog toga se preporučuje miješati ga sa drugim vrstama brašna, čiji glikemijski indeks ne prelazi 50. To će pomoći da tijesto postane elastičnije i poboljšate ukus jela.

Glikemijski indeks različitih vrsta brašna:

  1. Pirinač - 95,
  2. Pšenica - 85,
  3. Kukuruz - 70,
  4. Heljda - 50,
  5. Zobena kaša - 45,
  6. Soja - 45,
  7. Raž - 40,
  8. Posteljina - 35,
  9. Grašak - 35,
  10. Amarant - 25.

Najuspješnija je kombinacija raženog brašna s ovsenim ili amarantom. Ovi knedle su vrlo ukusne, zdrave i samo malo tamnije od normalnog jela od pšeničnog brašna. Važno je napomenuti da su knedle iz ovog testa zagarantovane da neće imati negativan uticaj na koncentraciju glukoze u tijelu.

Možda je najteže tijesto dobiveno od mješavine raženog brašna sa lanenim sjemenkama. Činjenica je da laneno brašno ima povećanu ljepljivost zbog čega se knedle mogu ispostaviti pretjerano gustim. Osim toga, laneno brašno ima primetni smeđi nijansu, tako da će knedle od takvog brašna biti gotovo crne boje.

Ali ako tijesto razvaljate što je tanje i ne obratite pažnju na neobično tamnu boju, onda će ovakvi knedle biti izuzetno korisni za dijabetičare.

Ako se neko zapita koliko jedinica kruha ima u takvim dijetalnim knedlama, onda ih je vrlo malo. Tačna količina heh ovisi o vrsti brašna koja je korištena za pravljenje jela.

Međutim, za sve vrste brašna s niskim glikemijskim indeksom ovaj pokazatelj ne prelazi dozvoljenu normu, jer sadrže malu količinu ugljikohidrata.

Većina domaćica radije koristi mješavinu goveđeg i svinjskog mesa s lukom i češnjakom od češnjaka za pripremu punjenja za raviole. Ali jelo pripremljeno prema takvom receptu bit će previše masno, što znači štetno za pacijente s dijabetesom tipa 2.

Važno je zapamtiti da se sva mesna jela za osobe koje pate od dijabetesa trebaju pripremati kao dio prehrane broj 5. Ova medicinska dijeta uključuje strogo ograničenje svih masnih mesnih proizvoda koji doprinose povećanju kolesterola u tijelu.

Tokom dijete petog stola pacijentu je zabranjeno jesti masno meso kao što su govedina, svinjetina, janjetina, patka, guska, kao i masnoća i ovčetine. Ali to ne znači da bi pacijent trebao potpuno napustiti tradicionalne recepte.

Tako zdravi i nemasni knedle mogu se pripremiti od goveđeg ili svinjskog srca. Srčani mišić ne sadrži gotovo nikakvu masnoću, pa se ovaj proizvod smatra dijetalnim i njegova upotreba je dozvoljena za dijabetes tipa 2.

Kako biste poboljšali ukus mljevenog mesa iz srca, možete dodati sjeckani bubreg i pluća životinja, kao i malo mesa mladog teleta ili svinje. Takvi će se knedle svidjeti poznavateljima tradicionalne ruske kuhinje i istovremeno pomoći pacijentu da izbjegne ozbiljne dijabetičke posljedice.

Knedle napravljene od bijelog mesa piletine ili puretine smatraju se još korisnijim. Ovi mesni proizvodi ne samo da imaju gotovo nulti glikemijski indeks, nego gotovo i ne sadrže masti. Važno je naglasiti da, kada pripremate knedle za dijabetičare, treba koristiti samo filete pilećih prsa, a ne noge. Ponekad se perad može zamijeniti sa zečjim mesom.

Da bi knedle bile sočnije mljevenom mesu, možete dodati sitno sjeckani kupus, tikvice ili zelje. Povrće će značajno poboljšati ukus nemasnog mesa, povećati njihovu prehrambenu vrijednost i usporiti apsorpciju glukoze u organizam.

Najoriginalniji knedle za dijabetičare možete dobiti od ribljeg punjenja. Prilikom kuhanja mljevenog mesa najbolje je koristiti filete lososa, koji su svijetlog ukusa i bogati su vrijednim korisnim tvarima koje su izuzetno potrebne pacijentima koji imaju dijabetes.

Zaista ukusan obrok možete pripremiti miješanjem mljevene ribe sa sitno sjeckanim gljivama. Takvi se knedle mogu značajno razlikovati od jela poznatih iz djetinjstva, ali bit će puno zdravije i hranjivije, pa čak i ukusnije.

Još jedno popularno punjenje nije toliko za knedle, koliko za krumpir. No, mnogi dijabetičari sigurni su da je krumpir kategorički zabranjen proizvod za dijabetes, a da li o njegovoj kombinaciji s testom govori kao o dvostrukom udarcu na razinu šećera u krvi.

Ali ako pripremite tijesto od brašna s niskim glikemijskim indeksom i prethodno natopite krumpir u vodi nekoliko sati, tada možete kuhati knedle koje neće donijeti ozbiljne probleme dijabetičaru.

Da sumiramo sve gore spomenuto, potrebno je istaknuti proizvode koji su pogodni za pripremu nadjeva za raviole s dijabetesom:

  • Svinjsko i goveđe srce, bubrezi i pluća,
  • Bijelo meso piletine i ćuretine,
  • Riba s malo masnoće, posebno losos,
  • Različite vrste gljiva,
  • Svježe povrće: bijeli ili pekinški kupus, tikvice, tikvice, svježe bilje.

Nekoliko savjeta za pripremu punjenja za dijetalne knedle sa visokim šećerom:

  1. Nadev za knedle za dijabetičare ne mora biti meso. Najveća korist u bolesnika sa dijabetesom tipa 2 je potpuno vegetarijansko jelo,
  2. Kao osnova za punjenje, dozvoljeno je koristiti morsku i riječnu ribu s niskim udjelom masnoće, različite vrste gljiva, svježi kupus i razne zelje. Dijabetičar može jesti takve knedle gotovo bez ograničenja,
  3. Najukusniji knedle dobivaju se kombiniranjem različitih sastojaka, na primjer, gljiva i ribe ili povrća i mršavog mesa. Ovako pripremljeno jelo biće vrlo korisno za pacijenta koji boluje od dijabetesa.

O umacima se mora reći nekoliko riječi. U klasičnom receptu preporučuje se da se knedle poslužuju s pavlakom, koja je kod dijabetesa zabranjena, jer riječ je o proizvodu s velikim udjelom masti.

Kiselo vrhnje možete zamijeniti jogurtom s niskim udjelom masnoće uz dodatak sitno sjeckanog bilja, korijena bijelog luka ili đumbira.

Uz to, knedle se mogu preliti sojinim umakom, što će jelu dati orijentalni dodir.

Recept za dijetalne knedle

Podizanje teme da li je moguće jesti knedle sa dijabetesom ne može se ne govoriti o ukusnim dijetama recepata za ovo jelo. Za početak, važno je napomenuti da pravljenje knedla za ljude s visokim šećerom u krvi nije težak zadatak, dostupan čak i neiskusnim ljudima u kuvanju.

Recepte možete stvoriti samostalno, slijedeći gore navedene preporuke ili pronaći gotove recepte u knjigama o dijetnoj hrani. Treba imati na umu da knedle za dijabetičare trebaju sadržavati minimum masti i ugljikohidrata, jer u protivnom neće biti moguće izbjeći skokove šećera u krvi.

Ovaj članak predstavlja jedan od najpopularnijih recepata za dijetalne knedle, koji će se svidjeti ne samo dijabetičarima, već i članovima njegove porodice. Ovo jelo ima vrlo svijetao i neobičan ukus, pa će samo donijeti koristi pacijentu.

Za pripremu dijetalnih knedla trebat će vam:

  1. Pileće ili pureće meso - 500 g,
  2. Soja sos - 4 kašike. kašike
  3. Susamovo ulje - 1 kašika. kašika
  4. Korijen đumbira isječen na male kockice - 2 kašike. kašike
  5. Tanko sjeckani pekinški kupus - 100 g,
  6. Balzamični sirće - ¼ čaša,
  7. Voda - 3 kašike. kašike
  8. Mješavina raženog i amarantovog brašna - 300 g.

U početku trebate obaviti pripremu punjenja. Da biste to učinili, samljejte meso peradi u mlincu za meso ili blenderu do konzistencije mesa. Kada pripremate knedle za dijabetičare, sami možete koristiti mljeveno meso. Upotreba proizvoda u trgovini strogo je zabranjena, jer u ovom slučaju ne postoji jamstvo da je uistinu dijetalni.

Zatim sitno nasjeckajte kupus i dodajte ga mlevenom mesu zajedno sa 1 kašikom. kašika zdrobljenog korijena đumbira i isto toliko sezamovog ulja i soja sos. Gotove nadjeve temeljito izmiješajte dok se ne dobije homogena masa.

Dalje pripremite testo. Da biste to učinili, pomiješajte u jednakim dijelovima brašno i amarantno brašno, 1 jaje i prstohvat soli. Zatim dodajte potrebnu količinu vode i zamijenite elastično tijesto. Tijesto razvaljajte u tankom sloju i pomoću kalupa ili čaše izrezite krigle promjera oko 5 cm.

Zatim na svaki krug stavite po 1 kašiku punjenja i oblikujte knedle u obliku ušiju. Dijetne knedle možete kuhati na tradicionalan način u blago zasoljenoj vodi, ali najbolje je kuhati ih u dvostrukom kotlu. Pareni knedle zadržavaju više prednosti i imaju svjetliji ukus.

Kuhajte knedle u dvostrukom kotlu oko 10 minuta, nakon čega ih rasporedite na tanjir i prelijte pripremljenim umakom. Da biste to učinili, pomiješajte 1 kašiku. žlica nasjeckanog đumbira sa sličnom količinom sojinog sosa i razrijedite 3 kašike. kašike vode.

Jedna porcija ovog jela, koja se sastoji od 15 komada raviola, sadrži 15 g ugljikohidrata, što je nešto više od 1 jedinice hljeba. Kalorični sadržaj jela ne prelazi 112 kcal po obroku, što ukazuje na njegovu visoku dijetalnu vrijednost i potpunu sigurnost za dijabetičare.

Takav će recept biti dobar odgovor onima koji su sigurni da su knedle i dijabetes nespojivi. U stvari, pravilna priprema knedla omogućit će dijabetesu da uživa u svom omiljenom jelu, a u isto vrijeme se ne boje akutnih komplikacija dijabetesa.

Kako kuhati zdrave knedle za dijabetičare reći će stručnjak u videu u ovom članku.

Da li je moguće jesti knedle za dijabetes?

Možeš. Ali ni u kojem slučaju ne čuvajte. Njihova proizvodnja usmjerena je prema zdravom potrošaču ili barem onom koji nema problema s probavom i apsorpcijom šećera. Zapravo niti jedan nutricionist neće savjetovati osobu koja želi biti zdrava da jede knedle, jer je kombinacija sastojaka u njima bezvrijedna. I zastrašujuće je čak i razmišljati o kvaliteti sirovina i umjetnih dodataka.

Naravno, domaće jelo, u kojem su provjereni svi sastojci, i svaki je knedla izlivena s ljubavlju, sasvim je druga stvar. Ali čak će i u ovom slučaju osoba koja boluje od „šećerne“ bolesti biti prisiljena da žvaće salatu i samo zamišlja ukus onoga što ostali jedu s takvim apetitom.

Druga stvar je ako pristupite tehnologiji kuhanja uzimajući u obzir sve značajke prehrane takve osobe. Tek tada možete jesti knedle za dijabetes i ne bojati se oštrog skoka šećera.

U čemu je tajna takvog jela?

Kod dijabetesa tipa 2 pacijent je prisiljen napustiti vrhunsko pšenično brašno s obzirom da ima vrlo visok glikemijski indeks, odnosno test iz ovog proizvoda sadrži jednostavne ugljikohidrate koji momentalno apsorbiraju crijevne stijenke i ulaze u krvotok. U njemu se momentalno povećava nivo glukoze. Gušterača žurno proizvodi inzulin, a šećer naglo pada. Ovaj lanac događaja opasan je ne samo za dijabetičare prvog i drugog tipa, već i za zdrave ljude.

Dozvoljeno je koristiti rižino brašno. Njegov glikemijski indeks, poput sadržaja kalorija, ima nižu stopu. Srećom, u trgovinama danas možete lako kupiti brašno iz bilo koje žitarice i sa nižim indeksom. Kako bi tijesto bilo pogodno za valjanje i oblikovanje, a istovremeno je apsolutno sigurno za zdravlje, najbolje je miješati koliko različitih vrsta proizvoda. Na primjer, možete uzeti raženo brašno kao osnovu i dodati mu zobeno brašno ili amarantovo brašno. Bolje je ne eksperimentirati sa mješavinom raži i lanenog sjemena - tijesto će ispasti previše ljepljivo, gusto, a knedle će postati gotovo crne. Ali postoje i plusevi: takvo jelo jednostavno ne šteti i čak će biti korisno.

Tradicionalno punjenje knedla je mljeveno meso. To je obično mješavina svinjetine i govedine, ali pileći i riblji punjenje su takođe uobičajeni. Za vegetarijance danas proizvode knedle sa povrtnim nadjevom.

Ali razmatramo tradicionalni recept prilagođen potrebama pacijenata sa šećernom bolešću, jer je njegova uobičajena verzija potpuno neprikladna za one koji prate razinu glukoze i težinu. Dopušteno je punjenje mješavinom mljevenog srčanog ili plućnog tkiva, bubrega i jetre. Moguće je dodati malu količinu teletine. Takve knedle mogu jesti ne samo dijabetičari - oni će biti korisni onima koji pate od bolesti jetre i gastrointestinalnog trakta.

Druga verzija dijetalnog punjenja za knedle je mljeveno meso peradi, tačnije njegovih prsa, ili riba. Odgovaraju piletina, ćuretina, losos. Na Dalekom istoku se takvim nadjevima dodaje i mast, kako bi jelo bilo sočnije i ugodnije. Ali ne radi se o dijabetesu. Gljive se mogu dodati bijelom mesu ili ribi kao alternativa. Ispostavit će se dijetalni, ali već ukusni knedle.

Ako još više odstupate od tradicija, onda se punjenje može napraviti od kupusa ili zelenila. Ispostavit će se ukusno, sočno i zdravo. Preporučuje se obratiti pažnju na ovakve varijante jela za bolesnike s dijabetesom starijima od 50 godina, jer bez obzira koliko je zdravo, čisto i dijetalno meso se u kombinaciji s kuhanim (ili, još gore, prženim tijestom) pretvara u tešku hranu, čija probava organizmu je potrebno mnogo vremena i truda.

Umaci i preljevi

Naravno, ne može se govoriti o kečapu ili majonezi. Kod pacijenata koji imaju dijabetes, takvi proizvodi jednostavno ne bi trebali biti u hladnjaku. Bilo koji umak, a on je obično slan i začinjen, pomaže zadržavanju velike količine tekućine u tijelu, što je pretrpano povećanjem krvnog tlaka. Benzinske postaje u trgovini često sadrže neočekivano velike količine ugljikohidrata, a masti koje se koriste u proizvodnji takvih umaka daleko su od najkorisnijeg. U svakom slučaju, visokokalorična je, masna i jednostavno opasna za pacijente sa dijabetesom.

Ekskluzivni recept za dijabetičke knedle

  • pureće meso (file) - 500 grama,
  • dijetalni soja sos - 4 kašike. kašike
  • sezamovo ulje - 1 kašika. kašika
  • mljeveni đumbir - 2 kašike. kašike
  • sjeckani pekinški kupus - 100 grama,
  • tijesto (možete kupiti gotovo) - 300 grama,
  • balzamični sirće - 50 mililitara,
  • malo vode za navlaženje ivica tijesta.

Što se testa tiče: ako ne možete dobiti poseban, možete ga napraviti od nerafiniranog ili rižinog brašna. Da biste to učinili, izmiješajte jaje, malo vode, prstohvat soli i, u stvari, brašno. Sve to mijesiti do elastične homogene mase. Gotovo testo ne bi trebalo da se lepi za ruke.

  1. meso je mleveno u mlincu za meso (može i dva puta),
  2. u dobijeno mleveno meso dodajte sojin sos, sezamovo ulje, đumbir, kupus i dobro izmešajte,
  3. tanko razvaljajte tijesto i napravite krug (buduće knedle) kašikom (ili šalicom odgovarajućeg promjera) što bliže jedna drugoj
  4. na svaki krug širite žličicu mlevenog mesa i navlažite rubove testa, "zapečite" knedle,
  5. pusti ih da se smrznu u zamrzivaču, a potom se kuhaju (korisnije za par).

Umak se može pripremiti miješanjem balzamičnog sirćeta (60 mililitara), malo vode, mljevenog đumbira i sojinog sosa.

Knedle protiv dijabetesa je jelo koje biste trebali zaboraviti da ne biste brinuli o opasnim skokovima razine šećera. Ali ugoditi sebi dijetalnom opcijom sasvim je moguće. Da biste to učinili, morate pažljivo odabrati sastojke i ne biti previše lijeni da sami kuhate knedle.

Šta je dijabetes tipa 1 i 2

Razlikovati između dijabetesa prvog tipa koji ovisi o insulinu i dijabetesa drugog tipa koji nije ovisan o insulinu. U prvom slučaju pacijentu su potrebne injekcije sintetičkog insulina, jer je iz nekog razloga prestao sintetizirati u ćelijama gušterače. Inzulin je vitalni hormon koji sudjeluje u razgradnji šećera, koji ulazi u ljudsko tijelo s hranom.

Kada nije moguće preraditi glukozu dobivenu hranom, osoba može razviti glikemijski napad (nesvjestica, koma). Kod dijabetesa drugog tipa, inzulin se proizvodi u odgovarajućoj količini, ali ne ispunjava svoju funkciju zbog prekida u metaboličkim procesima. Uobičajeno je da se dijabetes tipa 2 opaža kod prekomjerne tjelesne težine koji imaju oslabljen niz endokrinih funkcija.

Koncept jedinica XE hleba razvijen je radi pojednostavljenja izračunavanja pojedenih ugljenih hidrata. 1 jedinica hljeba jednaka je 12 grama ugljikohidrata i 48 kalorija. Ovaj pokazatelj može vas unaprijed obavijestiti kako će se povećati nivo gliciranog šećera u krvnoj plazmi nakon određenog jela i, shodno tome, pomoći će pravilnom reguliranju djelovanja inzulina.

Za održavanje normalne razine šećera kod dijabetesa ovisnog o insulinu, savjetuje se konzumiranje ne više od 7 jedinica hljeba odjednom.

Dijabetes podrazumijeva kršenje ne samo metabolizma ugljikohidrata, već i apsorpciju masti u tijelu. Masnoća se ne prerađuje u potpunosti i taloži se u obliku sklerotičnih plakova na zidovima krvnih žila. To dovodi do ozbiljnih posljedica u obliku moždanog udara i srčanog udara. Zdrava prehrana i zdrava hrana u ishrani pomoći će da se izbjegnu.

"Loš" holesterol se nalazi u životinjskim proizvodima. Najopasnije od njih su masno meso i pavlaka. Sva vidljiva masnoća iz mesa mora se ukloniti, a koža s peradi ukloniti prije kuhanja. Masna riba se također jede, ne preporučuje se. Jaja sa žumancem se jedu ne više od dva komada nedeljno.

Mesni juha treba kuhati u dva koraka. Nakon ključanja izvadite pjenu iz juhe, ostavite da meso malo prokuha, a zatim ocijedite juhu, isperite meso hladnom vodom, prelijte čistom kipućom vodom i nastavite kuhati.

Povremeno se mogu jesti ragu i kobasice. Što manje, to bolje za zdravlje. U bilo kojoj kobasici i kobasici puno masti i soli.

Među mliječnim proizvodima birajte hranu s niskim udjelom masti. U mlijeku - 1,5% masti, u siru - 0%, u kefiru - 1%.

Nije dozvoljeno kiselo vrhnje s bilo kojom masnoćom. Poluproizvodi iz trgovine za osobe sa dijabetesom nisu dopušteni.

Ne vjerujte pisanom tekstu na pakovanju. Kuhajte sami.

Maslac se mora zamijeniti biljnim. Ali zapamtite, iako nema holesterol, on je veoma kaloričan.

Stoga je potrebno ograničiti njegovu upotrebu na nekoliko kašika dnevno. To može biti preliv za salatu ili kaša.

Kako se ne bi pržili u ulju, pari ili pirjajte povrće.

Recepti za knedle od knedle

Pravi knedle za dijabetes tipa 2 trebaju biti dijetalne, a iako će to sigurno utjecati na njihov ukus, važnije je pridržavanje kanona stroge prehrane. Recepti za dijabetičare tipa 2 prilično su raznoliki, a uvijek postoji izbor, a jedan od najpopularnijih načina je sljedeći:

  • mlevena piletina
  • dvije žlice. l zobene mekinje
  • dvije žlice. l bez glutena
  • dvije žlice. l sojin protein
  • jedan i po do dve žlice. l kukuruzni škrob
  • 75 ml obranog mlijeka
  • jedno jaje
  • pola žličice soli.

Kuhanje počinje činjenicom da je potrebno samljeti mekinje i kombinirati u jednom tanjuru s glutenom, bjelančevinama i škrobom, nakon čega morate u njega ubaciti pileće jaje. Od dobivene smjese gustin zamijesite (dodavajući mlijeko u fazama) u obliku guste kuglice, koju potom morate prekriti krpom i ostaviti 15 minuta.

Sljedeći korak je da tijesto razvaljate u tankom sloju i oblikujete knedle, napunivši ih mljevenim mesom. Trebate ih kuhati kao i obično, ali je bolje da ih poslužite sa pavlakom, nego s umakom Bolognese.

Da biste mogli kuhati dijabetičare, ali od ovog ne manje ukusnog knedle, trebat će vam sljedeći sastojci:

  • pureće file, oko pola kilograma,
  • lagani soja sos, oko četiri kašike,
  • sezamovo ulje, jedna kašika,
  • ribani đumbir, dve kašike,
  • Kineski kupus, prethodno sjeckani, 100 grama,
  • tijesto s niskim udjelom masti, sastoji se od integralnog brašna, 300 grama,
  • balzamični sirće, 50 grama,
  • tri kašike vode.

Postupak pripreme ovih knedla, koji se potom može konzumirati sa šećernom bolešću ne samo prve, nego i druge vrste, započinje činjenicom da pureći file treba proći kroz posebnu mlin za meso.

Naravno, možete kupiti gotovu mljevenu meso, ali ona se najčešće priprema od ostataka i proizvoda drugog značaja. U tom pogledu ispada više nego podebljano.

To se ne može podnijeti kod bilo koje vrste dijabetesa. Zatim u posebnu posudu izmiješajte mljeveno meso, dodajte naznačenu količinu sojinog sosa, ulje napravljeno od sezamovih sjemenki, kao i malo naribanog đumbira te sitno sjeckani pekinški kupus.

Ako i dalje želite jesti knedle sa pravim mesom, uzmite dijetno pureće meso za mljeveno meso. Evo recepta u orijentalnom stilu. Mljevenom mesu dodaje se mekani kineski kupus. Ima puno vlakana, a punjenje sa njim bit će sočno. Umak je i dijetalni pa ga možete jesti gotovo bez ograničenja.

Za pripremu takvih knedla trebat će sljedeći proizvodi:

pureći file - 0,5 kg

  • soja sos - 40 g,
  • sezamovo ulje - 10 g,
  • ribani korijen đumbira - 2 kašike. l
  • Peking kupus sitno sjeckani - 100 g,
  • balzamični sirćet 0, 25 šoljica.
  • Osnovna pravila dijabetičke prehrane

    Dijetalni stol 9 ili 9a popularno se naziva dijetom s niskim udjelom ugljenih hidrata. Takva dijeta je pogodna ne samo dijabetičarima, već i onima koji sanjaju da izgube višak kilograma, a da ne naštete svom zdravlju. Osim dijabetesa, ovu dijetu liječnik propisuje za kardiovaskularne patologije i dermatitis.

    Glavne točke prehrane:

    • hrana treba da sadrži povećanu količinu proteinskih proizvoda,
    • ograničen unos soli i drugih začina,
    • jela su pečena, kuhana na pari ili jednostavno kuhana,
    • unos kalorija dnevno ne bi trebao prelaziti 2300 kcal,
    • frakcijska prehrana je prikazana svaka četiri sata,
    • možete jesti škrobnu hranu i slatko voće u ograničenim količinama,
    • ne mogu jesti: deserti koji sadrže šećer, peciva, sušeno voće, svinjetina, kobasice, grožđe.

    Temeljno načelo prehrane dijabetičara je brojanje krušnih jedinica i odabir namirnica s niskim glikemijskim indeksom.

    O prodavnici knedle

    Za proizvodnju knedla koristi se visokokvalitetno pšenično brašno s vrlo visokim GI. Masno meso je štetno i kod dijabetesa. Proizvodi od govedine ili svinjetine dostupni su u trgovinama knedlama. Takvo punjenje dugotrajnom upotrebom izaziva aterosklerozu, moždani udar i druge probleme s krvnim žilama. Kod dijabetičara su metabolički procesi poremećeni, pa jedenje mesa loše utječe na organizam, proces prerade masti se inhibira, a nastaju komplikacije zbog viška kolesterola.

    U proizvodnji dijabetičkih knedla koristi se rižino brašno, njegov glikemijski indeks je 70 jedinica, a za punjenje se koristi i dijetalno meso. Kako se bolest ne bi komplicirala, preporučuje se izračunati količinu ugljikohidrata i masti u takvom obroku.

    Alternativno, knedle možete uvijek probati s sirom. Dijabetičari takvim punjenjem neće naštetiti, jer ne sadrže masti. Suva konzistencija omogućava vam ga prikladno zatvaranje u tijesto. Da biste uklonili suvišnu vlagu sa skute, morat ćete je staviti na sito i pritisnuti. Ako izlazi puno vode, bolje je da proizvod stavite pod presu. Kad sve istekne, za nadev možete koristiti sir.

    Da bi recept bio ukusan, dodajte 1 jaje, med, sušeno voće sa niskim glikemijskim indeksom. Žumance i bjelančevine zamrzavaju se tijekom toplinske obrade, ne dopuštaju da se punjenje raspadne.

    Značajke kuhanja

    Dijetni knedle pomažu u raznolikosti prehrane sa tako složenom bolešću.

    Morate odabrati prave sastojke.

    Različite sorte se razlikuju u pogledu glikemijskog indeksa:

    • grašak - 35,
    • amarant - 25,
    • soja i zob - 45,
    • heljda - 50.

    Dijabetičarima se savjetuje da konzumiraju hranu s GI ispod 50 jedinica. U većini slučajeva je brašno s takvim karakteristikama ljepljivo, tijesto postaje tvrđe. Koriste se kombinacije različitih sorti, tijesto postaje smeđe ili tamno sivo. Koriste se i riža i kukuruz, ali imaju visoki GI, tako da morate biti spremni na poduzimanje odgovarajućih mjera.

    U gotovom testu nema nečistoća koje štetno djeluju na organizam, sadržaj kalorija u hrani se smanjuje.

    Sastav tijesta treba biti ujednačen ako se miješaju različite vrste brašna. Razvalja se u tanke široke palačinke, a zatim se režu mali krugovi. Punjenje se postavlja u središte takvog kruga, a zatim se zatvara, punjenje ne smije izaći. Velika ravna površina posuta je brašnom, na nju se polažu knedle. Praznine staviti u zamrzivač.

    Koriste se sljedeći sastojci:

    Tradicionalna svinjetina za dijabetičare ne može se koristiti zbog masti. Zbog toga se meso zamjenjuju jetrom, bubrezima i drugim iznutricama. Nutricionisti preporučuju korištenje srca, jer je to dijetalna hrana.

    Jakne sastojke možete miješati sa nemasnim mesom. Takvi se knedle mogu koristiti za probavne probleme. Dijetalni nadjev može se pripremiti od piletine ili purećeg fileta. Meso se zbog masnoće ne uzima sa rebara ili krila. Za izradu mljevenog mesa ne koristi se patka ili guska.

    Mljeveni losos ima odličan ukus. Gljive umjesto mesa omogućuju vam stvaranje jedinstvenog recepta. Punjenje na bazi biljaka je dobro za dijabetes.

    Proizvodi se odlikuju ugodnim mirisom, savršeno su kombinirani, ukusni, zdravi.

    Meso sadrži proteine ​​bez kojih je normalno funkcioniranje ćelija nemoguće. Neke vrste sadrže puno masnoće, a ovo je kontraindicirano kod dijabetesa pa se preporučuje biranje dijetalnih jela.

    Savjeti za pripremu punjenja:

    • koža se uklanja iz fileta,
    • Kuhanje ili pirjanje je pogodno kao način kuhanja, ne možete pržiti,
    • pileća zaliha zabranjena je dijabetičarima,
    • mlada ptica sadrži manje masti.

    Svinjetina za dijabetes konzumira se u minimalnim količinama, osoba neće moći dobiti dovoljno kod jednog obroka. Ovaj proizvod ima vitamin B1 i proteine. Prije kuhanja uklanjaju se masni slojevi, koriste se razni prilozi.

    Kako ne bi naštetili sebi, nutricionisti savjetuju da kuhate knedle sami. U trgovinskim jelima nema prirodnih sastojaka.

    File se usitnjava u mlincu za meso, pomešan sa pekinškim kupusom, sojinim sosom, đumbirom, biljnim uljem.

    Preporučuje se upotreba sojinog sosa, kisele pavlake, kečapa, majoneza sa malom količinom masti. Kako ne biste naštetili sebi, možete koristiti jogurt s niskim udjelom masti, kopar i peršun. Limunov sok odličan je dodatak ovom jelu.

    Sastojci umaka:

    Sve je izmiješano u homogenu kompoziciju. Umak poboljšava ukus raviola. Ovaj recept sadrži 110-112 kcal.

    U zamrzivaču se dugo čuvaju knedle, možete uzeti jednu porciju i odmah kuhati. Bolje je koristiti parnu kupelj. Listovi kupusa polažu se u dvostruki kotao kako se tijesto ne bi zalijepilo, knedle će se skuvati za 10 minuta.

    Kontraindikacije

    Knedle se teško probavljaju, tradicionalno se konzumiraju s ocatom, biljem, pavlakom, začinima za stimulaciju želuca. Prženi knedle sadrže 2 puta više kalorija, tako da nisu uključene u ishranu. Masna i pržena hrana negativno djeluju na gušteraču i zabranjena su kod dijabetesa.

    Ljekari omogućavaju da se knedle jedu pod sljedećim uvjetima:

    • ne zloupotrebljavajte ovu hranu, preporučena porcija je 100-150 g,
    • nemojte ih jesti prije spavanja zbog teške probave, podne je najbolje vrijeme, stomak bolje procesira masti,
    • niskokalorično povrće i zelenilo omogućavaju bolju probavu,
    • sirće i začini za aktivno lučenje želudačnog soka,
    • u iste svrhe koristi se sok od rajčice ili jabuke,
    • hljeb se ne konzumira sa knedlama, ne preporučuje ih piti s sodom, nakon ručka ljekari savjetuju piti čaj,
    • svinjetina je zabranjena dijabetičarima.

    • otvoreni čir na želucu,
    • pogoršanje simptoma crevnih bolesti,
    • holecistitis
    • pankreatitis
    • srčane bolesti
    • problemi sa bubrezima.

    Klasični knedle rade se od svinjetine i mljevene govedine umotane u tijesto. Kuhaju se, konzumiraju s sirćetom, pavlakom i drugim začinima. Ponekad želite pojesti svoj omiljeni proizvod protiv dijabetesa. Ali može ometati visok sadržaj kalorija i glikemijski indeks sastojaka.

    Za reprodukciju takvog recepta koristi se niskokalorična hrana, dijetalno meso s GI manjim od 50. Prehrana za dijabetičare tipa 1 i 2 može biti raznolika s neškodljivom dijetnom hranom odličnog ukusa.

    Pogledajte video: PŠENIČNI GRIZ IMA 7 DOBROBITI ZA DIJABETIČARE (Novembar 2024).

    Ostavite Svoj Komentar