Upute za upotrebu Forsiga recenzija
Događaju je prisustvovalo preko 70 vodećih stručnjaka iz oblasti endokrinologije iz različitih regiona Rusije. Predsjedavajući su bili dopisni član Ruske akademije nauka, dr. Med., Profesor, direktor Instituta za dijabetes Federalne državne budžetske institucije ENTs M.V. Shestakova i glavni endokrinolog moskovskog Ministarstva zdravlja, dr. Prof. M.B. Antsiferov.
U okviru foruma predstavljen je znanstveni program uz sudjelovanje vodećih stručnjaka o dijabetesu tipa 2. Prof. M.V. Shestakova je ispričala o historiji stvaranja nove klase lijekova za snižavanje šećera - inhibitora kotransportera natrijuma-glukoze tipa 2 (SGLT2). Prof. A.S. Ametov je predstavio podatke o ulozi bubrega u regulaciji homeostaze glukoze i njihovom doprinosu u održavanju visokog nivoa glikemije u bolesnika sa dijabetesom tipa 2. Prof. A.M. Mkrtumyan je istaknuo rezultate međunarodnih kliničkih ispitivanja lijeka Forsig ™.
Nakon plenarnog dijela, svi sudionici Foruma pozvani su na poster-sjednicu. Dr. Prof. G.R. Dr Galstyan, prof. Yu.Sh. Dr. Halimov O.Yu. Dr Sukhareva E.N. Ostroukhova i kandidat medicinskih nauka O.F. Malygina je prezentirala podatke iz kliničkih studija o onkološkoj i kardiovaskularnoj sigurnosti lijeka Forsig ™, učestalosti urogenitalnih infekcija i utjecaju dapagliflozina na kvalitetu života i dinamiku tjelesne težine bolesnika s dijabetesom tipa 2.
Tokom interaktivne rasprave, učesnici su mogli stručnjacima postaviti različita pitanja u vezi sa prvim inhibitorom SGLT 2 registrovanim u Rusiji i njegovim mestom u modernim pristupima upravljanju ovom bolešću.
Vrlo ozbiljan problem su poteškoće s kojima se liječnici i pacijenti širom svijeta susreću u liječenju dijabetesa tipa 2. Nažalost, dijabetes tipa 2 karakterizira progresivni tijek bolesti, što je prije svega povezano s porastom disfunkcije β-stanica i, kao posljedica toga, potrebom intenziviranja terapije zbog nemogućnosti održavanja glikemijske kontrole. Drugi problem moderne farmakoterapije predstavljaju neželjeni efekti koji su primijećeni uz primjenu niza lijekova za snižavanje šećera, poput hipoglikemije i debljanja koji značajno pogoršavaju kvalitetu života pacijenata, utječu na njihovu pridržavanje liječenja i umanjuju značaj rezultata smanjenja glikemije.
Forsiga ™ je prvi lijek iz nove klase inhibitora kotransportera natrijum-glukoze tipa 2, registrovanih u Rusiji u kolovozu 2014 godine. Lijek ima jedinstveni mehanizam djelovanja koji je neovisan o funkciji β-stanica i inzulina. U bolesnika sa dijabetesom tipa 2, povećana reabsorpcija bubrežne glukoze značajno doprinosi održavanju hiperglikemije. Lijek Forsig ™ blokira reapsorpciju glukoze u bubrezima, pridonoseći eliminaciji u prosjeku 70 grama glukoze dnevno, što smanjuje razinu glukoze u krvi kod pacijenata s dijabetesom tipa 2. Dodatne prednosti primjene lijeka Forsig ™ su nizak rizik od hipoglikemije i gubitak tjelesne težine. U kliničkim studijama liječenje lijekom Forsig ™ ne samo da je dovelo do smanjenja tjelesne težine zbog gubitka, prije svega, masnog tkiva, već je pacijentima omogućilo i postizanje postignutog rezultata 4 godine.4
Forsig ™ je indiciran za pacijente sa dijabetesom tipa 2, osim prehrane i vežbi za poboljšanje kontrole glikemije kao:
- monoterapija
- dodaci terapiji metforminom u nedostatku odgovarajuće glikemijske kontrole na ovoj terapiji,
- započinjući kombiniranu terapiju metforminom, ako je ta terapija preporučljiva.
Lijek se uzima bez obzira na unos hrane, 1 put dnevno, i što je važno, nije potreban odabir doze.
Lijek Forsiga ™ odobren je za upotrebu u Europi i SAD-u, gdje se uspješno koristi već 1,5 godina.5.6 U bliskoj budućnosti lijek Forsiga ™ bit će dostupan ruskim liječnicima i pacijentima kako bi im pomogao u teškoj borbi s dijabetesom 2
Pored novog lijeka Forsig ™, portfelj dijabetesa AstraZeneca predstavljen je i savremenim lijekovima za liječenje dijabetesa tipa 2: agonist peptid-1-Bayeta receptora glukagona, inhibitor dipeptidil peptidaze-4-Onglis, fiksna kombinacija metformina s modificiranim oslobađanjem i DPP-4 - Combombog inhibitor . Danas milioni pacijenata sa dijabetesom tipa 2 širom svijeta, uključujući Rusiju, uzimaju ove lijekove. Kompanija AstraZeneca nastavlja aktivno raditi na širenju portfelja dijabetesa i stvaranju inovativnih lijekova za liječenje ove bolesti.
O dijabetesu tipa 2
Dijabetes tipa 2 ozbiljan je medicinski, socijalni i ekonomski problem. Porast učestalosti dijabetesa tipa 2 trenutno je u prirodi globalne epidemije koja se proširila ne samo na zemlje s visokim životnim standardom, već i na zemlje u razvoju.
Prema Svjetskoj federaciji za dijabetes (IDF), 382 milijuna ljudi pati od dijabetesa, od čega je 85-90% bolesnika sa dijabetesom tipa 2. S obzirom na tempo širenja ove bolesti, stručnjaci Svjetske federacije za dijabetes predviđaju da će se broj oboljelih od dijabetesa povećati za 1,535 puta do 2035. godine i dostići 592 miliona ljudi!
Dijabetes tipa 2 povezan je sa značajnim rizikom od koronarne srčane bolesti (CHD), šloga, hipertenzije, hronične bolesti bubrega, amputacije donjih ekstremiteta, sljepoće.2 U bolesnika s dijagnozom dijabetesa tipa 2, utvrđene u dobi od 40 godina, životni vijek se smanjuje prosječno 14 godina, dok je u više od 50% slučajeva uzrok smrti kod pacijenata s dijabetesom tipa 2 upravo kardiovaskularna bolest.
O AstraZeneca
AstraZeneca je međunarodna inovativna biofarmaceutska kompanija usmjerena na istraživanje, razvoj i komercijalnu upotrebu lijekova na recept u takvim terapijskim područjima kao što su kardiologija, onkologija, respiratorne bolesti i upalni procesi, infekcije i psihijatrija. Kompanija je zastupljena u više od 100 zemalja, a milioni pacijenata koriste njene inovativne proizvode.
Diabeton MV: upute za upotrebu, recenzije, jeftini analozi
- Farmakološko djelovanje
- Farmakokinetika
- Indikacije za upotrebu
- Doziranje
- Nuspojave
- Kontraindikacije
- Trudnoća i dojenje
- Interakcija lijekova
- Predoziranje
- Obrazac za puštanje
- Pravila i uslovi skladištenja
- Sastav
- Upotreba lijeka Diabeton
- Prednosti i nedostaci
- Rezultati kliničkih ispitivanja
- Tablete sa modifikovanim izdanjem
- Kako uzimati ovaj lijek
- Ko mu ne odgovara
- Dijabetonski analozi
- Diabeton ili Maninil - što je bolje
- Često postavljana pitanja i odgovori
- Pregledi pacijenata
- Zaključci
Dugi niz godina neuspješno se bore sa DIJABETOM?
Voditeljica Instituta: „Bićete zapanjeni koliko je lako izliječiti dijabetes uzimajući ga svakodnevno.
Diabeton MV je lijek za dijabetes tipa 2. Aktivna supstanca je gliklazid. Stimulira beta ćelije gušterače na proizvodnju više inzulina, koji snižava šećer u krvi. Odnosi se na derivate sulfoniluree. MV su tablete s modificiranim oslobađanjem. Gliklazid se ne oslobađa odmah iz njih, već ravnomerno u periodu od 24 sata. To pruža koristi u liječenju dijabetesa. Međutim, dijabetes se ne smatra prvim izborom za dijabetes tipa 2. Preporučuje se propisati ga samo nakon metformina. Pročitajte u članku detaljne indikacije za upotrebu, kontraindikacije, doziranje, prednosti i nedostatke Diabeton MV.Saznajte koji se ovaj lijek može zamijeniti, tako da nema štete od njegovih nuspojava.
Proizvođač | Les Laboratoires Servier Industrie (Francuska) / Serdix LLC (Rusija) |
PBX kod | A10BB09 |
Farmakološka grupa | Oralni hipoglikemijski lek, derivati sulfoniluree druge generacije |
Aktivna supstanca | Gliclazide |
Obrazac za puštanje | Tablete sa modifikovanim oslobađanjem, 60 mg. |
Pakovanje | 15 tableta u blisteru, 2 blistera s uputama za medicinsku upotrebu priloženo je u kartonskom pakovanju. |
- dijabetes tipa 1
- dijabetička ketoacidoza, prekoma, koma,
- istodobna upotreba mikonazola,
- vitke i mršave osobe, ove su pilule posebno štetne, pročitajte članak LADA-dijabetes detaljnije,
- teška bubrežna i jetrena insuficijencija (u tim slučajevima morate ubrizgati inzulin, a ne uzimati tablete za dijabetes),
- istodobna upotreba mikonazola,
- trudnoća i dojenje,
- starost do 18 godina
- preosjetljivost na gliklazid, druge derivate sulfoniluree, pomoćne sastojke za tablete.
Propisujte oprezno:
- teške bolesti kardiovaskularnog sistema (zatajenje srca, srčani udar itd.),
- hipotireoza - smanjena funkcija štitnjače,
- nadbubrežna insuficijencija ili hipofiza,
- bolesti jetre ili bubrega, uključujući dijabetičku nefropatiju,
- nepravilna ili neuravnotežena prehrana, alkoholizam,
- starije osobe.
Upotreba lijeka Diabeton
Lijek Diabeton u konvencionalnim tabletama i modificiranom oslobađanju (MV) propisan je pacijentima s dijabetesom tipa 2, kojima prehrana i vježbanje ne kontroliraju bolest dovoljno dobro. Aktivna supstanca lijeka je gliklazid. Spada u grupu sulfonilureje.Gliklazid stimulira beta ćelije gušterače na proizvodnju i lučenje više inzulina u krv, hormona koji snižava šećer.
Prije svega, preporučuje se propisivanje dijabetesu tipa 2 ne Diabetonu, već lijekovima metformin - Siofor, Glucofage ili Gliformin. Doziranje metformina postepeno se povećava sa 500-850 na 2000-3000 mg dnevno. I samo ako ovaj lijek nedovoljno snižava šećer, dodaju mu se derivati sulfonilureje.
Gliclazid u tabletama sa produženim oslobađanjem djeluje jednolično 24 sata. Do danas, standardi liječenja dijabetesa preporučuju liječnicima da propisuju Diabeton MV svojim pacijentima dijabetesom tipa 2, umjesto sulfoniluree prethodne generacije. Pogledajte, na primjer, članak „Rezultati studije DYNASTY („ Dijabeton MV: promatrački program među pacijentima sa šećernom bolešću tipa 2 u uslovima rutinske prakse “)“ u časopisu „Problemi endokrinologije“ br. 5/2012, autori M. V. Shestakova, O K. Vikulova i drugi.
Diabeton MV značajno snižava šećer u krvi. Pacijentima kao da je prikladno uzimati ih jednom dnevno. Djeluje sigurnije od starijih lijekova - derivata sulfonilureje, no ima štetno djelovanje, zbog čega je dijabetičare bolje da ga ne uzimaju. Pročitajte dolje koja je šteta Diabeton-a, koja pokriva sve njegove prednosti. Web stranica Diabet-Med.Com promovira efikasne tretmane dijabetesa tipa 2 bez štetnih pilula.
- Liječenje dijabetesa tipa 2: tehnika korak po korak - bez gladi, štetnih lijekova i ubrizgavanja inzulina
- Siofor i Glucofage tablete - metformin
- Kako naučiti uživati u fizičkom vaspitanju
Prednosti i nedostaci
Liječenje dijabetesa tipa 2 uz pomoć lijeka Diabeton MV u kratkom roku daje dobre rezultate:
- pacijenti su značajno smanjili šećer u krvi,
- rizik od hipoglikemije nije veći od 7%, što je znatno niže nego kod ostalih derivata sulfoniluree,
- je prikladno uzimati lijek jednom dnevno, tako da pacijenti ne odustaju od liječenja,
- dok uzimamo gliklazid u tabletama sa produženim oslobađanjem, pacijentova tjelesna težina lagano se povećava.
Diabeton MB postao je popularan lijek protiv dijabetesa tipa 2, jer ima prednosti za ljekare i prikladan je za pacijente. Endokrinolozima je mnogo puta lakše propisati tablete nego motivirati dijabetičare da slijede dijetu i vježbanje. Lijek brzo snižava šećer i dobro se podnosi. Više od 1% pacijenata žali se na nuspojave, a svi ostali su zadovoljni.
Stručnjaci od 1970-ih znaju da derivati sulfoniluree uzrokuju prelazak dijabetesa tipa 2 u teški dijabetes tipa 1 ovisan o inzulinu. Međutim, ovi lijekovi se i dalje propisuju. Razlog je što oni uklanjaju teret s ljekara. Da nema tableta za snižavanje šećera, liječnici će za svaki dijabetičar morati napisati dijetu, vježbe i režim inzulina. Ovo je težak i nezahvalan posao. Pacijenti se ponašaju poput heroja Puškina: „nije me teško prevariti, drago mi je što sam sebe prevario.“ Oni su voljni uzimati lijek, ali ne vole slijediti dijetu, vježbanje, a još više ubrizgavati inzulin.
Destruktivno djelovanje Diabetona na beta ćelije gušterače praktično ne tiče endokrinologa i njihovih pacijenata. O ovom problemu nema medicinskih časopisa. Razlog je taj što većina pacijenata s dijabetesom tipa 2 nema vremena preživjeti prije nego što razviju dijabetes ovisan o inzulinu. Njihov kardiovaskularni sistem je slabija karika od gušterače. Stoga umiru od srčanog udara ili moždanog udara. Liječenje dijabetesa tipa 2 temeljeno na dijeti s niskim ugljikohidratima istovremeno normalizira šećer, krvni tlak, rezultate krvnih pretraga na kolesterol i druge kardiovaskularne faktore rizika.
Rezultati kliničkih ispitivanja
Glavno kliničko ispitivanje lijeka Diabeton MV bilo je istraživanje ADVANCE: Akcija kod dijabetesa i VAskularne bolesti -
preterax i Diamicron MR kontrolirana procjena. Pokrenuta je 2001. godine, a rezultati su objavljeni u periodu 2007-2008. Diamicron MR - pod ovim nazivom gliklazid u tabletama s modificiranim oslobađanjem se prodaje u zemljama koje govore englesko. To je isto kao i lijek Diabeton MV. Preterax je kombinirani lijek za hipertenziju, čiji su aktivni sastojci indapamid i perindopril. U zemljama koje govore ruski jezik prodaje se pod imenom Noliprel. Studija je uključila 11.140 pacijenata sa dijabetesom tipa 2 i hipertenzijom. Gledali su ih ljekari u 215 medicinskih centara u 20 zemalja.
Prema rezultatima studije, pokazalo se da tablete tlaka kod pacijenata s dijabetesom tipa 2 smanjuju učestalost kardiovaskularnih komplikacija za 14%, problema s bubrezima - za 21%, smrtnosti - za 14%. Istodobno, Diabeton MV snižava šećer u krvi, smanjuje učestalost dijabetičke nefropatije za 21%, ali ne utječe na smrtnost. Izvor na ruskom jeziku - članak „Vodeno lečenje pacijenata sa šećernom bolešću tipa 2: rezultati ADVANCE studije“ u časopisu System Hypertennsion No. 3/2008, autor Yu. Karpov. Izvorni izvor - „ADVANCE Collaborative Group. Intenzivna kontrola glukoze u krvi i vaskularni ishodi kod pacijenata sa dijabetesom tipa 2 ”u New England Journal of Medicine, 2008, br. 358, 2560–2572.
Pacijentima sa dijabetesom tipa 2 propisuju se tablete za snižavanje šećera i injekcije inzulina ako ishrana i tjelovježba ne daju dobre rezultate. U stvari, pacijenti jednostavno ne žele slijediti niskokaloričnu dijetu i vježbanje. Radije uzimaju lijekove. Službeno se vjeruje da drugi efikasni tretmani, osim lijekova i injekcija velikih doza inzulina, ne postoje. Zbog toga liječnici i dalje koriste tablete za snižavanje šećera koje ne smanjuju smrtnost. Na Diabet-Med.Com možete saznati koliko je lako kontrolirati dijabetes tipa 2 bez „gladne“ prehrane i ubrizgavanja inzulina. Nema potrebe da se uzimaju štetni lijekovi, jer alternativni tretmani dobro pomažu.
- Liječenje hipertenzije kod pacijenata s dijabetesom tipa 1 i 2
- Tablete pod pritiskom Noliprel - Perindopril + Indapamid
Tablete sa modifikovanim izdanjem
Diabeton MV - tablete s modificiranim oslobađanjem. Aktivna supstanca - gliklazid - iz njih se oslobađa postepeno, a ne odmah. Zbog toga se 24 sata održava ujednačena koncentracija gliklazida u krvi. Uzimajte ovaj lek jednom dnevno. U pravilu se propisuje ujutro. Uobičajeni dijabeton (bez CF) je stariji lijek. Njegova se tableta potpuno otapa u gastrointestinalnom traktu nakon 2-3 sata. Sav gliklazid koji sadrži odmah ulazi u krvotok. Diabeton MV glatko snižava šećer, a uobičajene tablete, i njihovo djelovanje brzo prestaje.
Moderne tablete sa modificiranim oslobađanjem imaju značajne prednosti u odnosu na starije lijekove. Glavno je da su sigurnije. Dijabeton MV uzrokuje hipoglikemiju (sniženi šećer) nekoliko puta manje nego običan dijabeton i druge derivate sulfonilureje. Prema istraživanjima, rizik od hipoglikemije nije veći od 7%, a obično nestaje bez simptoma. Na pozadini uzimanja nove generacije lijekova rijetko se javlja jaka hipoglikemija s oslabljenom sviješću. Ovaj lek se dobro podnosi. Nuspojave se primjećuju kod više od 1% pacijenata.
Tablete sa modifikovanim izdanjem
Tablete koje brzo deluju
U člancima u medicinskim časopisima napominju kako je molekul Diabeton MV antioksidans zbog svoje jedinstvene strukture. Ali to nema praktične vrijednosti, to ne utječe na efikasnost liječenja dijabetesa. Poznato je da Diabeton MV smanjuje stvaranje krvnih ugrušaka u krvi. Ovo može smanjiti rizik od moždanog udara.Ali nigdje nije dokazano da lijek zaista daje takav efekat. Nedostaci lijeka za dijabetes, derivati sulfoniluree, navedeni su gore. Kod Diabeton MV-a ti su nedostaci manje izraženi nego kod starijih lijekova. Ima blaži učinak na beta ćelije gušterače. Insulin dijabetesa tipa 1 se ne razvija tako brzo.
Kako uzimati ovaj lijek
Diabeton MV uzima se jednom dnevno, obično uz doručak. Tableta odrezanu od 60 mg može se podeliti u dva dela kako bi se dobila doza od 30 mg. Međutim, ne može se žvakati ili drobiti. Uzmi lijek sa vodom. Web lokacija Diabet-Med.Com promovira efikasne tretmane dijabetesa tipa 2. Omogućuju vam da napustite Diabeton kako ne biste bili izloženi njegovim štetnim efektima. Međutim, ako uzimate tablete, radite to svaki dan bez praznina. Inače će se šećer podići previsoko.
Uporedo s uzimanjem Diabetona, tolerancija na alkohol može se pogoršati. Mogući simptomi su glavobolja, kratkoća daha, palpitacije, bol u trbuhu, mučnina i povraćanje.
Derivati sulfonilureje, uključujući Diabeton MV, nisu lijekovi prvog izbora za dijabetes tipa 2. Službeno se pacijentima preporučuje prije svega tableta metformina (Siofor, Glucofage). Postepeno, njihova se doza povećava na maksimalno 2000-3000 mg dnevno. I samo ako to nije dovoljno, dodajte još Diabeton MV. Ljekari koji propisuju dijabetes umjesto metformina čine pogrešno. Oba leka se mogu kombinovati, a to daje dobre rezultate. Još bolje, pređite na program liječenja dijabetesa tipa 2 odbijanjem štetnih pilula.
Derivati sulfonilureje čine kožu osjetljivijom na ultraljubičasto zračenje. Povećani rizik od opeklina od sunca. Preporučuje se upotreba krema za sunčanje, a bolje je ne sunčati se. Razmislite o riziku od hipoglikemije koju Diabeton može izazvati. Kada vozite ili obavljate opasne radove, testirajte svoj šećer glukometrom svakih 30-60 minuta.
Ko mu ne odgovara
Diabeton MB ne treba nikome uzimati jer alternativne metode liječenja dijabetesa tipa 2 pomažu dobro i ne izazivaju nuspojave. Službene kontraindikacije su navedene u nastavku. Otkrijte i kojim kategorijama pacijenata treba sa oprezom propisati ovaj lijek.
Tokom trudnoće i dojenja, bilo koja pilula za snižavanje šećera je kontraindicirana. Diabeton MV nije propisan djeci i adolescentima jer nije utvrđena njegova učinkovitost i sigurnost za ovu kategoriju bolesnika. Ne uzimajte ovaj lijek ako ste prethodno bili alergični na njega ili na druge derivate sulfoniluree. Ovaj lijek ne bi trebali uzimati pacijenti s dijabetesom tipa 1, a ako imate nestabilan tijek dijabetesa tipa 2, česte su epizode hipoglikemije.
Derivati sulfoniluree ne mogu se uzimati kod ljudi koji imaju ozbiljne bolesti jetre i bubrega. Ako imate dijabetičku nefropatiju - razgovarajte s liječnikom. Najvjerovatnije će savjetovati zamjenu tableta injekcijama insulina. Za starije ljude Diabeton MV zvanično je pogodan ako im jetra i bubrezi rade dobro. Nezvanično, potiče prelazak dijabetesa tipa 2 u teški dijabetes tipa 1 koji ovisi o insulinu. Stoga je dijabetičarima koji žele dugo živjeti bez komplikacija bolje da ga ne uzimaju.
U kojim je situacijama Diabeton MV propisan sa oprezom:
- hipotireoza - oslabljena funkcija štitne žlijezde i nedostatak njenih hormona u krvi,
- nedostatak hormona koje proizvode nadbubrežne žlijezde i hipofiza,
- nepravilna ishrana
- alkoholizam.
Dijabetonski analozi
Originalni lijek Diabeton MV proizvodi farmaceutska tvrtka Laboratory Servier (Francuska).Od oktobra 2005. godine prestala je dostavljati Rusiji lijek prethodne generacije - Diabeton 80 mg tablete za brzo djelovanje. Sada možete kupiti samo originalne tablete Diabeton MV sa modificiranim izdanjem. Ovaj oblik doziranja ima značajne prednosti, a proizvođač se odlučio koncentrirati na njega. Međutim, gliklazid u tabletama za brzo oslobađanje i dalje se prodaje. Ovo su analozi Diabeton-a, koje proizvode drugi proizvođači.
Glidiab | Akrikhin | Rusija |
Gliklazid-AKOS | Sinteza OJSC | Rusija |
Diabinax | Shreya život | Indija |
Diabefarm | Proizvodnja lijekova | Rusija |
Pripravci čiji je aktivni sastojak gliklazid u tabletama za brzo oslobađanje sada su zastarjeli. Preporučljivo je koristiti Diabeton MV ili njegove analoge. Još bolji je tretman dijabetesa tipa 2 temeljen na dijeti sa niskim udjelom ugljikohidrata. Moći ćete zadržati stabilan normalan šećer u krvi, a nećete trebati uzimati štetne lijekove.
Diabeton ili Maninil - što je bolje
Izvor za ovaj odjeljak bio je članak „Rizici od opće i kardiovaskularne smrtnosti, kao i od infarkta miokarda i akutne cerebrovaskularne nesreće kod pacijenata sa šećernom bolešću tipa 2, ovisno o vrsti započete hipoglikemijske terapije“, u časopisu „Dijabetes“ br. 4/2009. Autori - I.V. Misnikova, A.V. Dreval, Yu.A. Kovaleva.
Različite metode liječenja dijabetesa tipa 2 imaju različite učinke na rizik od srčanog udara, moždanog udara i ukupne smrtnosti pacijenata. Autori članka analizirali su informacije sadržane u registru dijabetes melitusa moskovske regije, koji je dio Državnog registra šećerne bolesti Ruske Federacije. Ispitali su podatke o ljudima kojima je dijagnosticiran dijabetes tipa 2 2004. godine. Usporedili su učinak sulfonilureje i metformina ako se liječe pet godina.
Pokazalo se da su lijekovi - derivati sulfonilureje, više štetni nego korisni. Kako su postupili u odnosu na metformin:
- rizik od opšte i kardiovaskularne smrtnosti udvostručen,
- rizik od srčanog udara - povećan za 4,6 puta,
- rizik od moždanog udara povećan je tri puta.
U isto vrijeme, glibenklamid (Maninil) je bio još štetniji od gliklazida (Diabeton). Istina, u članku nije navedeno koji su oblici Manilila i Diabetona korišteni - tablete sa produženim oslobađanjem ili konvencionalne. Bilo bi zanimljivo usporediti podatke s pacijentima s dijabetesom tipa 2 kojima je odmah propisano liječenje inzulinom umjesto tabletama. Međutim, to nije učinjeno, jer takvih pacijenata nije bilo dovoljno. Ogromna većina pacijenata kategorički je odbila ubrizgati inzulin, pa su im propisane tablete.
Često postavljana pitanja i odgovori
Diabeton je 6 godina dobro kontrolirao moj dijabetes tipa 2, i sada mi je prestao pomagati. Povećao je dozu na 120 mg dnevno, ali šećer u krvi je i dalje visok, 10-12 mmol / l. Zašto je lijek izgubio učinkovitost? Kako sada biti tretiran?
Dijabeton je derivat sulfoniluree. Ove tablete snižavaju šećer u krvi, ali imaju i štetan uticaj. Postepeno uništavaju beta ćelije pankreasa. Nakon 2-9 godina njihovog unosa pacijentu, inzulin zaista nedostaje u tijelu. Lek je izgubio svoju delotvornost jer su vam beta ćelije „izgorele“. To se moglo dogoditi i prije. Kako sada biti tretiran? Treba vam ubrizgati inzulin, nema mogućnosti. Zbog dijabetesa tipa 2 pretvorio se u teški dijabetes tipa 1. Otkažite Diabeton, prebacite se na dijetu s malo ugljikohidrata i unosite više inzulina kako bi održali normalan šećer.
Starija osoba već 8 godina boluje od dijabetesa tipa 2. Šećer u krvi 15-17 mmol / l, pojavile su se komplikacije.Uzeo je manin, sada prebačen u Diabeton - bezuspješno. Trebam li početi uzimati amaril?
Ista situacija kao i autora prethodnog pitanja. Zbog dugogodišnjeg nepravilnog liječenja, dijabetes tipa 2 se pretvorio u ozbiljan dijabetes tipa 1. Nijedna pilula neće dati rezultat. Slijedite program dijabetesa tipa 1, počnite ubrizgavati inzulin. U praksi je obično nemoguće uspostaviti pravi tretman za starije dijabetičare. Ako pacijent pokaže zaboravnost i tvrdoglavost - ostavite sve kako je i mirno pričekajte.
Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
Za dijabetes tipa 2, doktor mi je propisao 850 mg dnevno Siofor. Nakon 1,5 mjeseca prebacila se na Diabeton, jer šećer uopće nije pao. Ali, novi lijek je i od male koristi. Da li se isplati otići na Glibomet?
Ako Diabeton ne snizi šećer, onda Glybomet neće biti od koristi. Ako želite sniziti šećer, počnite ubrizgavati inzulin. Za situaciju uznapredovalog dijabetesa još nije pronađen nijedan drugi učinkovit lijek. Prije svega, prijeđite na dijetu s malo ugljikohidrata i prestanite uzimati štetne lijekove. Međutim, ako ste već imali dugu povijest dijabetesa tipa 2 i liječili ste se pogrešno tokom posljednjih godina, onda ćete također trebati ubrizgati inzulin. Jer je gušterača osiromašena i ne može se nositi bez podrške. Dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata snižavat će vaš šećer, ali ne prema normi. Kako se komplikacije ne bi razvile, šećer ne bi trebao biti viši od 5,5-6,0 mmol / l 1-2 sata nakon obroka i ujutro na prazan stomak. Nežno ubrizgajte malo inzulina kako biste postigli ovaj cilj. Glibomet je kombinirani lijek. Sadrži i glibenklamid, koji ima isto štetno dejstvo kao i Diabeton. Ne koristite ovaj lijek. Možete uzeti „čisti“ metformin - Siofor ili Glyukofazh. Ali nikakve tablete ne mogu zamijeniti injekcije insulina.
Da li je moguće kod dijabetesa tipa 2 istovremeno uzimati Diabeton i reduksin za mršavljenje?
Kako Diabeton i reduksin međusobno djeluju - nema podataka. Međutim, Diabeton potiče proizvodnju inzulina od strane gušterače. Inzulin zauzvrat pretvara glukozu u masti i inhibira razgradnju masnog tkiva. Što je više inzulina u krvi, teže je smršavjeti. Dakle, Diabeton i reduksin imaju suprotan učinak. Reduxin uzrokuje značajne nuspojave i na njega se brzo razvija ovisnost. Pročitajte članak „Kako smršaviti sa dijabetesom tipa 2“. Prestanite uzimati Diabeton i reduksin. Prebacite se na dijetu sa niskim ugljikohidratima. Normalizira šećer, krvni pritisak, holesterol u krvi i višak kilograma takođe odlazi.
Već dvije godine uzimam Diabeton MV, šećer na glavi zadržava oko 5,5-6,0 mmol / l. Međutim, nedavno je počeo osjećaj pečenja u stopalima i vid pada. Zašto nastaju komplikacije dijabetesa iako je šećer normalan?
Liječnik je propisao Diabeton za visoki šećer, kao i za niskokaloričnu i nemasnu dijetu. Ali nije rekao koliko treba ograničiti unos kalorija. Ako pojedem 2.000 kalorija dnevno, je li to normalno? Ili ti treba još manje?
Gladna dijeta teoretski pomaže u kontroli šećera u krvi, ali u praksi ne. Jer svi pacijenti se odvajaju od nje. Ne treba stalno živjeti od gladi! Naučite i slijedite program liječenja dijabetesa tipa 2. Prebacite se na dijetu s niskim udjelom ugljikohidrata - ona je srdačna, ukusna i dobro snižava šećer. Prestanite uzimati štetne tablete. Ako je potrebno, ubrizgajte malo više inzulina. Ako vam dijabetes ne ide, tada možete zadržati normalan šećer bez ubrizgavanja inzulina.
Uzimam Diabeton i Metformin da nadoknadim svoj T2DM. Šećer u krvi sadrži 8-11 mmol / L Endokrinolog kaže da je to dobar rezultat, a moji zdravstveni problemi povezani su sa godinama. Ali osjećam da se razvijaju komplikacije dijabetesa.Koji efikasniji tretman možete preporučiti?
Normalni šećer u krvi - kao i kod zdravih ljudi, ne veći od 5,5 mmol / l nakon 1 i 2 sata nakon jela. U bilo kojem većem stepenu razvijaju se dijabetesne komplikacije. Da biste snizili nivo šećera i održali ga stabilno normalnim, proučite i slijedite program liječenja dijabetesa tipa 2. Povez na njega dat je u odgovoru na prethodno pitanje.
Ljekar je propisao da se Diabeton MV uzima noću, kako bi se ujutro na prazan stomak stvorio normalan šećer. Ali upute govore da trebate uzeti ove tablete za doručak. Kome da verujem - uputstva ili mišljenje lekara?
Pacijent s dijabetesom tipa 2 s iskustvom od 9 godina, starost 73 godine. Šećer raste do 15-17 mmol / l, a manin ga ne snižava. Počeo je dramatično gubiti kilograme. Da pređem na Diabeton?
Ako manin ne snizi šećer, onda neće imati smisla od Diabetona. Počeo sam dramatično smršavjeti - što znači da nijedna pilula neće pomoći. Obavezno ubrizgavajte inzulin. Trčanje dijabetesa tipa 2 pretvorilo se u teški dijabetes tipa 1, pa morate proučiti i implementirati program liječenja dijabetesa tipa 1. Ako nije moguće uspostaviti injekcije inzulina starijim dijabetičarima, ostavite sve kako je i mirno pričekajte kraj. Pacijent će živjeti duže ako otkaže sve tablete protiv dijabetesa.
Pregledi pacijenata
Kada ljudi počnu uzimati Diabeton, šećer u krvi im se brzo smanjuje. Pacijenti to bilježe u svojim recenzijama. Tablete sa modifikovanim oslobađanjem rijetko uzrokuju hipoglikemiju i obično se dobro podnose. Ne postoji niti jedan pregled lijeka Diabeton MV u kojem se dijabetičar žali na hipoglikemiju. Nuspojave povezane s iscrpljivanjem gušterače ne razvijaju se odmah, već nakon 2-8 godina. Stoga ih pacijenti koji su nedavno počeli uzimati lijek ne spominju.
Komplikacije dijabetesa nastaju kada se šećer drži povišen nekoliko sati nakon svakog obroka. Međutim, nivo glukoze u plazmi na testu može ostati normalan. Kontrolirati šećer na post i ne mjeriti ga 1-2 sata nakon obroka je samoobmana. To ćete platiti ranom pojavom hroničnih komplikacija. Napominjemo da su službeni standardi šećera u krvi dijabetičari precijenjeni. U zdravih ljudi šećer nakon jela ne poraste iznad 5,5 mmol / L. Isto tako trebate težiti takvim pokazateljima, a ne slušati bajke da je šećer nakon jela 8-11 mmol / l odličan. Postizanje dobre kontrole dijabetesa može se postići prelaskom na dijetu sa niskim udjelom ugljikohidrata i ostalim aktivnostima opisanim na web stranici Diabet-Med.Com.
U pretilih bolesnika sa dijabetesom tipa 2, derivati sulfoniluree iscrpljuju gušteraču, obično nakon 5-8 godina. Nažalost, vitki i mršavi ljudi to rade mnogo brže. Proučite članak o LADA dijabetesu i poduzmite testove koji su u njemu navedeni. Iako je došlo do neobjašnjivog gubitka kilograma, tada je bez analize sve jasno ... Proučite program liječenja dijabetesa tipa 1 i slijedite preporuke. Odbacite Diabeton odmah. Injekcije inzulina su neophodne, ne možete bez njih.
Opisani simptomi nisu nuspojave lijeka, već komplikacija dijabetesa koja se zove gastropareza, djelomična želudačna paraliza. Nastaje zbog poremećaja provođenja živaca koji ulaze u autonomni nervni sistem i kontroliraju probavu. Ovo je jedna od manifestacija dijabetičke neuropatije. Posebne mjere moraju se poduzeti protiv ove komplikacije. Pročitajte članak "Dijabetička gastropareza" detaljnije. On je reverzibilan - možete ga se u potpunosti riješiti. Ali liječenje predstavlja mnogo problema. Dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata, vježbanje i ubrizgavanje inzulina pomoći će normalizaciji šećera tek nakon što funkcionišete vaš želudac. Diabeton treba otkazati, kao i svi drugi dijabetičari, jer je štetan lijek.
Nakon čitanja članka naučili ste sve što trebate o lijeku Diabeton MV.Ove tablete brzo i snažno snižavaju šećer u krvi. Sada znate kako to rade. Detaljno je opisano gore kako se Diabeton MV razlikuje od derivata sulfoniluree prethodne generacije. Ima prednosti, ali nedostaci ih i dalje nadmašuju. Preporučljivo je preći na program liječenja dijabetesa tipa 2 odbijanjem uzimanja štetnih tableta. Isprobajte dijetu s malo ugljikohidrata - i nakon 2-3 dana vidjet ćete da lako možete zadržati normalan šećer. Nije potrebno uzimati derivate sulfonilureje i patiti od njihovih nuspojava.
Forsig tablete za dijabetes: upute za upotrebu i cijena
Danas je u ljekarnama predstavljen širok izbor lijekova za snižavanje šećera, od kojih mnogi imaju prilično slab hipoglikemijski učinak. To posebno vrijedi za već zastarjele lijekove koji ne sadrže komponente koje se mogu efikasno boriti protiv visokog šećera u krvi.
Srećom, nauka ne miruje i posljednjih godina razvijena je nova generacija hipoglikemijskih lijekova koji brzo mogu sniziti razinu glukoze u tijelu i držati je na normalnoj razini dugo vremena.
Jedan od ovih lijekova je Forsig-ov lijek za dijabetes melitus, čija se visoka učinkovitost dokazala u brojnim istraživanjima. Upravo taj lijek sve češće propisuju endokrinolozi svojim pacijentima za liječenje dijabetesa tipa 2.
Ali zbog čega je Forsig lijek toliko efikasan i sa kojim se nuspojavama možete susresti kad ga uzimate? Ova pitanja pacijenti sa dijabetesom najčešće postavljaju svojim liječnicima. Da biste ih razumjeli, trebali biste saznati što više o sastavu lijeka, njegovom učinku na ljudski organizam i mogućim negativnim posljedicama uzimanja Forsig-a.
Sastav i princip djelovanja
Glavna aktivna supstanca koja je dio lijeka Forsig je supstanca dapagliflosin. Pomaže u efikasnom snižavanju šećera u krvi sprečavajući apsorpciju glukoze u bubrežnim tubulima i uklanjajući je mokraćom.
Kao što znate, bubrezi su tjelesni filtri koji pomažu u čišćenju krvi od viška tvari koje se potom izlučuju zajedno s urinom. Za vrijeme filtracije krv se podvrgava nekoliko stupnjeva pročišćavanja, prolazeći kroz posude različitih veličina.
Tijekom toga u tijelu se formiraju dvije vrste urina - primarna i sekundarna. Primarni urin je pročišćeni serum krvi koji bubrezi apsorbiraju i vraćaju u krvotok. Sekundarno je urin, zasićen svim nepotrebnim za organizam supstancama, koje se prirodnim putem eliminiraju iz organizma.
Naučnici su dugo pokušavali koristiti ovo svojstvo bubrega kako bi očistili suvišnu krv za liječenje dijabetesa tipa 2. Međutim, mogućnosti bubrega nisu neograničene, stoga nisu u stanju potpuno ukloniti sav višak šećera iz tijela i na taj način osloboditi pacijenta od hiperglikemije.
Da bi to učinili, potreban im je pomoćnik koji može spriječiti apsorpciju glukoze bubrežnim tubulima i pojačati njezino izlučivanje zajedno s sekundarnim urinom. Upravo ta svojstva posjeduje dapagliflozin, koji prenosi veliku količinu šećera iz primarne mokraće u sekundarnu.
To je posljedica značajnog povećanja aktivnosti proteinskih transportera, koji doslovno zarobljuju molekule šećera, spriječavajući ih da apsorbiraju bubrežna tkiva i vrate se u krvotok.
Treba napomenuti da za uklanjanje viška šećera, lijek značajno povećava mokrenje, zbog čega pacijent počinje mnogo češće odlaziti u toalet. Stoga, za održavanje normalne vodene ravnoteže u tijelu, pacijentu se preporučuje povećati količinu konzumirane tekućine na 2,5-3 litre dnevno.
Ovaj lijek mogu uzimati čak i pacijenti s dijabetesom tipa 2 koji se liječe insulinskom terapijom.
Razina ovog hormona u krvi ne utječe na učinak Forsig-a, što ga čini univerzalnim terapijskim alatom.
Korisna svojstva
Jedna od velikih prednosti lijeka Forsig je ta da on pokazuje svoj hipoglikemijski učinak čak i ako pacijent ima oštećenje gušterače, što dovodi do smrti nekih β-stanica ili do razvoja neosjetljivosti tkiva na inzulin.
Istovremeno, učinak snižavanja šećera Forsig javlja se nakon uzimanja prve tablete lijeka, a njegov intenzitet ovisi o težini dijabetesa i pacijentovoj razini šećera u krvi. Ali kod većine pacijenata od samog početka terapijske terapije primjenom ovog lijeka primjećuje se smanjenje koncentracije glukoze na normalnu razinu.
Drugi važan faktor je da je lijek Forsig pogodan kako za liječenje pacijenata koji su nedavno saznali za njihovu dijagnozu, tako i za pacijente sa iskustvom dužim od 10 godina. Ovo svojstvo ovog lijeka daje mu ogromnu prednost u odnosu na druge lijekove za snižavanje šećera, koji su uglavnom osjetljivi na trajanje i težinu bolesti.
Normalna razina šećera u krvi, koja se postiže nakon uzimanja Forsig tableta, ostaje prilično dugo vremena. Međutim, važno je naglasiti da se najizraženiji hipoglikemijski učinak manifestuje dobrim funkcioniranjem mokraćnog sustava. Bilo koja bolest bubrega može značajno smanjiti efikasnost lijeka.
Forsig tablete za dijabetes pomažu snižavanju krvnog pritiska što pomaže u sprječavanju razvoja različitih kardiovaskularnih bolesti koje se često javljaju kod dijabetičara. Uz to, ovaj lijek se može uzimati istovremeno sa drugim hipoglikemijskim agensima, na primjer, Glucofage ili inzulin.
Lijek Forsig može se kombinirati sa lijekovima koji su razvijeni na temelju sljedećih aktivnih sastojaka:
- Sulfonilurea,
- Glyptin,
- Thiazolidinedione,
- Metformin.
Pored toga, Forsig ima i dva dodatna svojstva koja su, međutim, od velikog značaja za pacijente sa dijabetesom tipa 2 - to je uklanjanje viška tekućine iz tijela i borba protiv pretilosti.
Budući da lijek Forsiga značajno pojačava mokrenje za snižavanje razine šećera u krvi, pomaže u uklanjanju svih viška tekućine iz tijela. To omogućava pacijentu da izgubi do 7 kilograma viška kilograma u samo nekoliko tjedana uzimanja ovog lijeka.
Uz to, inhibirajući apsorpciju glukoze i potičući njeno izlučivanje zajedno s urinom, Forsig smanjuje kalorijski unos dijabetičara u dnevnoj prehrani za oko 400 Kcal. Zahvaljujući tome, pacijent koji samo uzima ove tablete može se uspješno boriti protiv prekomjerne težine, vrlo brzo stekavši vitkiji lik.
Kako bi pojačali učinak gubitka kilograma, liječnici preporučuju pacijentu da se pridržava pravila zdrave prehrane, potpuno isključujući ugljikohidratnu, masnu i visokokaloričnu hranu iz ishrane.
Ali treba naglasiti da se ovaj lijek ne smije upotrebljavati samo za mršavljenje, jer je njegov glavni zadatak snižavanje šećera u krvi.
Upute za upotrebu tableta
Lijek Forsig treba uzimati samo unutra. Ove se tablete mogu piti i prije i nakon jela, jer to ne utječe na njihov utjecaj na organizam. Dnevna doza Forsigi-ja je 10 mg, koju bi trebalo uzimati jednom - ujutro, poslijepodne ili navečer.
Pri liječenju šećerne bolesti lijekom Forsigoy u kombinaciji s Glucofageom doziranje lijekova treba biti sljedeće: Forsig - 10 mg, Glucofage - 500 mg. U nedostatku željenog rezultata, dopušteno je povećati dozu lijeka Glucofage.
Pacijenti s dijabetesom tipa 2 s blagim ili umjerenim oštećenjem bubrega, nema potrebe za promjenom doze lijeka. A pacijentima s teškom disfunkcijom bubrega preporučuje se spuštanje doze Forsig-a na 5 mg. Vremenom, ako pacijentovo tijelo toleriše učinke lijeka, njegova doza se može povećati na 10 mg.
Za liječenje bolesnika povezanih s dobi koristi se standardna doza od 10 mg.
Međutim, treba shvatiti da su kod pacijenata ove starosne kategorije bolesti mokraćnog sustava puno češće, što može zahtijevati smanjenje doze Forsig-a.
Lijek Forsig može se kupiti u ljekarni u bilo kojem regionu zemlje. Ima prilično visoku cijenu, koja u Rusiji u prosjeku iznosi oko 2450 rubalja. Ovaj lijek možete kupiti po najpovoljnijoj cijeni u gradu Saratov, gdje košta 2361 rubalja. Najviša cijena lijeka Forsig zabilježena je u Tomsku, gdje je od njega zatraženo da da 2695 rubalja.
U Moskvi se Forsiga u prosjeku prodaje po cijeni od 2500 rubalja. Nešto jeftinije ovaj će alat koštati stanovnike Sankt Peterburga, gdje košta 2.474 rubalja.
U Kazanju Forsig košta 2451 rublje, u Čeljabinsku - 2512 rubalja, u Samara - 2416 rubalja, u Permu - 2427 rubalja, u Rostovu na Donu - 2434 rubalja.
Recenzije o lijeku Forsig uglavnom su pozitivne i od pacijenata i kod endokrinologa. Kao prednosti ovog lijeka navodi se brzo i stabilno smanjenje nivoa šećera u krvi, pri čemu značajno prelazi mnoge njegove analoge.
Uz to, pacijenti su pohvalili sposobnost Forsigi-a da se efikasno nosi s prekomjernom težinom, što pomaže eliminiranju jednog od glavnih uzroka bolesti, jer su pretilost i dijabetes usko povezani. Također, većini bolesnika se svidjelo da ovaj lijek ne treba piti po satu, već ga treba uzimati jednom dnevno u bilo koje prikladno vrijeme.
Normalizacija razine šećera u krvi tijekom uzimanja Forsigi-a pomaže u uklanjanju neugodnih simptoma dijabetesa poput slabosti i hroničnog umora. I usprkos smanjenju unosa kalorija, mnogi pacijenti prijavljuju porast snage i energije.
Među nedostacima liječenja ovim lijekom pacijenti i specijalisti primjećuju porast sklonosti razvoju infekcija genitourinarnog sistema. To se posebno odnosi na žene koje su podložnije takvim bolestima.
Takav negativan učinak lijeka Forsig objašnjava se povećanjem koncentracije glukoze u urinu, što stvara povoljne uvjete za razvoj različitih patogenih mikroflora. To zauzvrat može izazvati upalni proces u bubrezima, mjehuru ili uretri.
Zbog uklanjanja velike količine tekućine iz tijela, neki pacijenti su se susreli s takvim problemom kao što su jaka žeđ i zatvor. Da bi ih eliminirali, ljekari savjetuju povećanje potrošnje čiste mineralne vode. U rijetkim slučajevima pacijenti se žale da doživljavaju hipoglikemiju kod dijabetes melitusa, koji se najčešće razvija kada se premaši preporučena doza.
Budući da je Forsig droga nove generacije, nema veliki broj analoga. To je zbog činjenice da su do danas razvijeni pripravci sa sličnim farmakološkim učinkom. U pravilu, kada se govori o Forsigijevim analogima, primjećuju se sljedeći lijekovi: Bayeta, Onglisa, Combogliz Prolong.
Video u ovom članku govori o principu djelovanja Forsiga.
Dokazan efikasan inhibitor Forsig-a
Forsiga je jedini SGLT2 inhibitor sa dokazanom efikasnošću i sigurnošću tokom 4 godine upotrebe. Jedna tableta dnevno, bez obzira na unos hrane, garantuje stalni pad krvnog pritiska, značajno i trajno smanjenje glikoziranog hemoglobina i neprestano smanjenje tjelesne težine. Lijek nije indiciran za liječenje gojaznosti i hipertenzije. Rezultati su bili sekundarne krajnje točke u kliničkim ispitivanjima.
Kome je propisan lijek
Dapagliflozin (trgovačka verzija Forxiga) u svojoj klasi lekova - inhibitori natrijum-glukoze-kotransportera tipa 2 (SGLT-2), prvi se pojavio na ruskom farmaceutskom tržištu.Registrovan je u monoterapiji za liječenje dijabetesa tipa 2, kao i u kombinaciji s Metforminom kao početnim lijekom i u progresivnom toku bolesti. Danas nam akumulirano iskustvo omogućava da lijek za dijabetičare „sa iskustvom“ koristimo u svim mogućim kombinacijama:
- Sa derivatima sulfaniluree (uključujući složenu terapiju metforminom),
- Sa gliptinima
- Sa tiazolidindionima
- Sa inhibitorima DPP-4 (moguća kombinacija sa metforminom i analogima),
- Sa inzulinom (plus oralna hipoglikemijska sredstva).
Kome je inhibitor kontraindiciran
Nemojte propisivati Forsig dijabetičarima s prvom vrstom bolesti. Uz pojedinačnu netoleranciju na komponente formule, zamjenjuju se i analogima. Dapagliflozin takođe nije indiciran:
- U slučaju kroničnih problema s bubrezima, kao i ako se glomerularna filtracija smanji na 60 ml / min / 1,73 m2,
- Dijabetička ketoacidoza,
- Netolerancija na laktozu,
- Manjak laktaze i povećana osetljivost na glukozu i galaktozu,
- Trudnoća i dojenje
- U djetinjstvu i adolescenciji
- Dok uzimate određene vrste diuretskih lekova,
- Gastrointestinalne bolesti
- Sa anemijom,
- Ako je tijelo dehidrirano,
- U zreloj dobi (od 75 godina), ako se lijek prvi put propiše.
Upotreba Forsigi-a zahtijeva oprez, ukoliko je hematokrit povišen, postoje infekcije genitourinarnog sistema, zatajenje srca u hroničnom obliku.
Prednosti Dapagliflozina
Terapeutski učinak postiže se inhibiranjem kotransportera natrijske glukoze, razvija se farmakološka glukozurija, što je praćeno gubitkom težine i smanjenjem krvnog pritiska. Ovo trostruko svojstvo efekta neovisnog o insulinu imat će niz prednosti:
- Učinkovitost ne ovisi o osjetljivosti tkiva na inzulin,
- Mehanizam delovanja ne opterećuje β-ćelije,
- Neizravno poboljšanje sposobnosti β-ćelija,
- Smanjenje inzulinske rezistencije,
- Minimalni rizik od hipoglikemije uporediv sa placebom.
Mehanizam djelovanja neovisan o insulinu implementira se u svim mogućim kombinacijama, u svim fazama upravljanja pacijentima - od debija do progresivnih oblika dijabetesa, kad su potrebne kombinacije s inzulinom. Samo njegove sposobnosti nisu proučavane u kombinaciji sa agonistima receptora GLP-1.
No unatoč činjenici da je mehanizam djelovanja lijeka neovisan o inzulinu, može se očekivati indirektno poboljšanje funkcije β-stanica i zbog glavnih mehanizama djelovanja za poboljšanje osjetljivosti tkiva na inzulin.
Trajanje bolesti ne utiče na sposobnost dapagliflozina. Za razliku od drugih analoga koji su djelotvorni samo u prvih 10 godina dijabetesa, Forsigu također može uspješno koristiti dijabetičare „s iskustvom“.
Nakon završetka kursa uzimanja inhibitora, terapeutski učinak traje dovoljno dugo. Mnogo će ovisiti o performansi bubrega.
Lijek pomaže hipertenzivnim pacijentima da kontroliraju krvni pritisak, pružajući blagi hipotenzivni učinak. To zauzvrat pomaže u smanjenju rizika od razvoja kardiovaskularnih stanja.
Forsyga brzo normalizuje glikemiju na testu, ali koncentracija holesterola (i ukupnog i LDL) može porasti.
Potencijalna šteta dapagliflozinu
Četiri godine nisu baš solidan period za kliničku praksu.
U usporedbi s pripravcima metformina koji se uspješno koriste decenijama, dugoročna učinkovitost Forsigi-ja nije proučena u svim aspektima.
Ne može se razgovarati o samoliječenju lijekom Forsiga, ali čak i ako je liječnik propisao lijek, čovjek mora slušati njegovo stanje, napisati sve promjene kako bi liječnika na vrijeme upozorio. Ovi uslovi uključuju:
- Poliurija - povećana količina urina,
- Polidipsija - stalan osjećaj žeđi
- Polifagija - pojačana glad,
- Umor i razdražljivost
- Neobjašnjivo mršavljenje
- Sporo zaceljivanje rana
- Infekcije mokraćnog sustava praćene svrabom i ispiranjem prepona,
- Glukozurija (pojava glukoze u testovima urina),
- Pijelonefritis,
- Noćni grčevi nogu (zbog nedostatka tečnosti)
- Loša neoplazija (nema dovoljno podataka),
- Onkologija mokraćnog mjehura i prostate (neprovjerene informacije),
- Kršenje ritma crevnih pokreta,
- Prekomjerno znojenje
- Povećana razina uree i kreatinina u krvi,
- Ketaocidoza (dijabetični oblik),
- Dislipidemija,
- Bol u leđima.
Važno je zapamtiti da dapagliflozin izaziva pojačanu funkciju bubrega, s vremenom se smanjuje njihova učinkovitost, kao i brzina glomerularne filtracije. Za dijabetičare bubrezi su najosjetljiviji organ, ako već postoje poremećaji s ove strane, treba napustiti bilo koji Forsigijev analog. Napredni oblik dijabetičke nefropatije uključuje umjetno čišćenje bubrega hemodijalizom.
Glukozurija (velika koncentracija šećera u testovima urina) loše utiče na mokraćovod. Inhibitor povećava volumen „slatkog“ urina, a sa njim i vjerovatnost infekcije praćene crvenilom, svrabom i nelagodom. Češće se takvi simptomi iz očitih razloga primećuju kod žena.
Opasno je koristiti inhibitor kod dijabetesa tipa 1, jer se glukoza koju tijelo prima s hranom izlučuje i bubrezima. Povećava se rizik od hipoglikemije koja se brzo mijenja u pretku i komu.
Ne postoji jasna slika u vezi s dijabetičkom ketoacidozom. Zabilježeni su pojedinačni slučajevi koji mogu biti povezani sa ostalim istodobnim komponentama metaboličkog sindroma.
Istodobna primjena diuretika brzo dehidrira organizam i može biti opasna.
Mehanizam uticaja Forsigija
Glavni zadatak dapagliflozina je sniziti prag za reverznu apsorpciju šećera u bubrežnim tubulima. Bubrezi su glavni organ koji filtrira koji čisti krv i uklanja višak tvari iz urina. U svome tijelu imamo svoje kriterije koji određuju kvalitetu krvi pogodnu za njegove vitalne funkcije. Stupanj njegovog "zagađenja" procjenjuju bubrezi.
Krećući se po mreži krvnih žila, krv se filtrira. Ako spojevi ne odgovaraju frakciji filtra, tijelo ih uklanja. Prilikom filtriranja nastaju dvije vrste urina. Primarna je, u stvari, krv, samo bez proteina. Nakon početnog grubog čišćenja podvrgava se resorpciji. Prvi urin je uvijek mnogo veći od drugog, koji se nakuplja na dan zajedno s metabolitima i uklanjaju ga bubrezi.
Kod dijabetesa tipa 2 urinarni testovi uključuju glukozu i ketonska tijela, koji ukazuju na hiperglikemiju koja može trajati dugo. Takvi viškovi prelaze maksimalni prag za bubrege (10-12 mmol / l), pa se pri razvoju primarnog urina djelomično iskorištava. Ali to je moguće samo uz neravnotežu.
Naučnici su pokušali iskoristiti ove mogućnosti bubrega kako bi ih konfigurirali za borbu protiv glikemije i s drugim vrijednostima šećera, a ne samo s hiperglikemijom. Da bi se to postiglo, bilo je potrebno da se prekine proces reverzne apsorpcije, tako da je većina glukoze ostala u sekundarnom urinu i bez odlaganja prirodno se izbacila iz tijela.
Studije su pokazale da su kotransporteri natrijum-glukoze lokalizovani u nefronu osnova najnovijeg mehanizma nezavisnog od insulina za ravnotežu glukoze. Normalno je da se 180 g glukoze dnevno filtrira u svim glomerulima, a gotovo čitav se ponovno apsorbira u krvotok u proksimalnom tubulu, zajedno s ostalim spojevima potrebnim za metaboličke procese. SGLT-2, smješten u S1 segmentu proksimalnog tubula, odgovoran je za oko 90% reapsorpcije glukoze u bubrezima. U slučaju hiperglikemije kod pacijenata sa dijabetesom tipa 2, SGLT-2 i dalje reapsorbira glukozu, glavni izvor kalorija, u krvotok.
Inhibicija kotransportera natrijum-glukoze tipa 2 SGLT-2 novi je pristup koji nije nezavisan od inzulina u liječenju dijabetesa tipa 2, koji doprinosi rješenju mnogih problema kontrole glikemije. Prvu violinu u tom procesu sviraju transporteri proteini, uglavnom SGLT-2, koji skupljaju glukozu kako bi povećali njegovu apsorpciju u bubrezima. SGLT-2 inhibitori su najefikasniji za izlučivanje glukoze u količinama od 80 g / dan. Istovremeno se smanjuje i količina energije: dijabetičar gubi i do 300 Kcal dnevno.
Forsiga je predstavnik klase inhibitora SGLT-2. Mehanizam njegovog djelovanja je da blokira i apsorbira glukozu u S1 segmentu proksimalnog tubula. To osigurava izlučivanje glukoze u urinu. Naravno, nakon uzimanja Forsigi-a, dijabetičari često posjećuju toalet: dnevna osmotska diureza povećava se za 350 ml.
Takav mehanizam neovisan o insulinu je vrlo važan, jer se β-stanice s vremenom progresivno oštećuju, a inzulinska rezistencija igra odlučujuću ulogu u progresiji dijabetesa tipa 2. Budući da na aktivnost inhibitora ne utječe koncentracija inzulina, preporučljivo je koristiti ga s dijabetesom tipa 2 u kombinaciji s metforminom i analogima ili pripravcima inzulina.
Lijek Forsiga - stručne procjene
Lijek je dovoljno proučavan u kliničkim ispitivanjima, uključujući i treću fazu ispitivanja u kojoj je sudjelovalo više od 7 hiljada dobrovoljaca. Prvi sloj studije je monoterapija (uključujući djelotvornost malih doza), drugi je kombinacija s drugim hipoglikemijskim agensima (metformin, inhibitori DPP-4, inzulin), treća opcija je sa derivatima sulfoniluree ili metforminom. Učinkovitost dvije doze Forsig-a odvojeno je proučavana - 10 mg i 5 mg u kombinaciji s metforminom programiranog učinka, posebno djelotvornost lijeka za hipertenzivne bolesnike.
Forsiga je dobila najviše kritika stručnjaka. Rezultati ispitivanja otkrili su da ima značajan klinički učinak na razinu gliciranog hemoglobina sa značajnom razlikom u skupini s placebom, sa dinamikom HbA1c od oko jedinstva (maksimalne vrijednosti su u kombinaciji s inzulinom i tiazolidindionima), pri početnim vrijednostima ne višim od 8%. Kada smo analizirali skupinu bolesnika kod kojih je početna razina gliciranog hemoglobina bila veća od 9%, nakon 24 tjedna dinamika promjena HbA1c u njima se pokazala većom - 2% (s monoterapijom) i 1,5% (u različitim varijantama kombinirane terapije). Sve su razlike bile značajne u usporedbi s placebom.
Forsyga je aktivna i na nivou glikemije na testu. Maksimalni odgovor daje početna kombinacija dapagliflozin + metformin, gdje je dinamika pokazatelja šećera na brzinu premašila 3 mmol / l. Procjena učinka postprandijalne glikemije uslijedila je nakon 24-tjednog uzimanja lijeka. U svim kombinacijama dobivena je značajna razlika u usporedbi s placebom: monoterapija - minus 3,05 mmol / L, dodavanje sulfonilureje u pripravke - minus 1,93 mmol / L, kombinacija s tiazolidindionima - minus 3,75 mmol / L.
Također je primjetna procjena utjecaja lijeka na gubitak kilograma. U svim fazama ispitivanja zabilježen je stabilan gubitak tjelesne težine: s monoterapijom prosječno 3 kg, u kombinaciji s lijekovima koji potiču debljanje (inzulin, sulfonilureja) - 1,6-2,26 mmol / L. Forsyga u složenoj terapiji može ukloniti neželjene efekte lijekova koji doprinose povećanju tjelesne težine. Trećina dijabetičara težine 92 kg ili više koji primaju Forsigu s Metforminom postigla je klinički značajan rezultat u roku od 24 tjedna: minus 4,8 kg (5% ili više). U procjeni učinkovitosti koristi se i surogat marker (opseg struka). Šest mjeseci zabilježeno je trajno smanjenje opsega struka (u prosjeku - za 1,5 cm), a taj se učinak nastavio i intenzivirao nakon 102 tjedna terapije (najmanje 2 cm).
Specijalna ispitivanja (dvoenergetska apsorptiometrija rendgenskih zraka) procijenila su obilježja gubitka tjelesne težine: 70% tijekom 102 tjedna izgubljeno je zbog gubitka tjelesne masti - i visceralne (na unutarnjim organima), i potkožne. Studije s uporednim lijekom pokazale su ne samo usporedivu djelotvornost, duže zadržavanje učinka Forsigi-a i Metformina tijekom 4 godine promatranja, već i značajan gubitak tjelesne težine u usporedbi s skupinom koja je uzimala Metformin u kombinaciji s derivatima sulfoniluree, gdje je zabilježeno povećanje težine od 4,5 kg.
Kada smo proučavali pokazatelje krvnog pritiska, dinamika sistoličkog krvnog pritiska bila je 4,4 mm RT. Art. Dijastolička - 2,1 mm RT. Čl. Kod hipertenzivnih bolesnika sa početnom stopom do 150 mm Hg. U slučaju primanja antihipertenzivnih lekova, dinamika je bila veća od 10 mm RT. Art., Preko 150 mm RT. Čl. - više od 12 mm RT. Čl.
Preporuke za upotrebu
Oralno sredstvo koristi se u bilo koje vrijeme, bez obzira na hranu. Pakirane tablete težine 5 mg i 10 mg u kartonskim pakovanjima od 28, 30, 56 i 90 komada. Standardna preporuka za Forsigi propisana u uputama za upotrebu je 10 mg / dan. Jedna ili dvije tablete, ovisno o doziranju, piju se jednom, zajedno s vodom.
Ako su funkcije jetre oslabljene, liječnik smanjuje normu u jednom i pol do dva puta (s početnom terapijom 5 mg / dan.).
Najčešća je kombinacija Forsigi-a sa Metforminom ili njegovim analogima. U takvoj kombinaciji propisano je 10 mg inhibitora i do 500 mg metformina.
Za prevenciju hipoglikemije, Forsig treba pažljivo propisati u pozadini terapije inzulinom i u kombinaciji s lijekovima grupe sulfoniluree.
Za maksimalnu efikasnost, poželjno je piti lijek u isto doba dana.
Bez modifikacije načina života, procjena potencijala inhibitora besmislena je.
Kombinovana terapija gliflozinima (od 10 mg) smanjiće vrednosti HbA1c.
Ako u složenom tretmanu postoji i inzulin, tada se glicirani hemoglobin smanjuje još više. U složenoj šemi, imenovanjem Forsigi-ja, doziranje inzulina dodatno se pregledava. Moguće je potpuno odbacivanje hormonskih injekcija, ali za sva ova pitanja isključivo je odgovoran endokrinolog koji dolazi.
Posebne preporuke
Bolesnike s bubrežnim zatajenjem treba liječiti s povećanom pažnjom: koristiti Forsigu u uravnoteženom kompleksu, redovito pratiti stanje bubrega, prilagođavajući dozu po potrebi. Uz duže (od 4 godine) upotrebe, dapagliflozin se može povremeno zamijeniti alternativnim lijekovima - Novonorm, Diagnlinid.
Kardioprotektori se propisuju dijabetičarima sa srčanim i vaskularnim problemima paralelno s lijekovima za snižavanje šećera, jer dapagliflozin može stvoriti dodatno opterećenje na žilama.
Simptomi predoziranja
Općenito, lijek je bezopasan, u eksperimentima su volonteri bez dijabetesa mirno tolerirali jednokratni višak doze za 50 puta. Šećer je otkriven u urinu nakon takve doze tijekom 5 dana, ali hipotenzija, hipoglikemija ili jaka dehidracija nisu zabilježeni.
S dvotjednom primjenom doze 10 puta većoj od norme, i dijabetičari i sudionici bez takvih problema razvili su hipoglikemiju malo češće nego kod placeba.
U slučaju slučajnog ili namjernog predoziranja, provodi se čišćenje želuca i terapija za održavanje. Izlučivanje Forsigi-a hemodijalizom nije proučeno.
Da li je moguće smršaviti uz Forsiga
Učinak gubitka kilograma dokazan je eksperimentalno, ali opasno je koristiti lijek isključivo za korekciju tjelesne težine, pa se lijek otpušta samo na recept. Dapagliflozin aktivno ometa normalan način rada bubrega. Ova neravnoteža utiče na rad svih organa i sistema.
Tijelo je dehidrirano.Mehanizam djelovanja lijeka sličan je učinku prehrane bez soli, koja vam omogućuje da izgubite 5 kg u prvim tjednima. Sol zadržava vodu, ako smanjite njenu upotrebu, tijelo uklanja suvišnu vodu.
Ukupni kalorični sadržaj prehrane je smanjen. Kada se glukoza ne apsorbira, već iskoristi, to smanjuje količinu dolazne energije: dnevno se troši 300-350 kcal.
Ako tijelo ne pretrpavate ugljikohidratima, težina aktivnije odlazi.
Oštro odbijanje upotrebe inhibitora ne garantuje stabilnost postignutih rezultata, stoga se zdravim osobama ne preporučuje hipoglikemijski lijek isključivo za korekciju tjelesne težine.
Rezultati interakcije lijekova
Inhibitor pojačava diuretički potencijal diuretika, povećavajući rizik od dehidracije i hipotenzije.
Dapagliflozin tiho koegzistira sa metforminom, pioglitazonom, sitagliptinom, glimepiridom, valsartanom, voglibozom, bumetanidom. Kombinacije s rifampicinom, fenitoinom, karbamazepinom, fenobarbitalom imaju malo učinka na farmakokinetiku lijeka, ali to ne utječe na izlaz glukoze. Nije potrebno prilagođavanje doze s kombinacijom Forsigija i mefenaminske kiseline.
Forsyga, pak, ne smanjuje aktivnost metformina, pioglitazona, sitagliptina, glimepirida, bumetanida, valsartana, digoksina. Učinak na sposobnosti simvastatina nije značajan.
Učinak na farmakokinetiku pušenja Forsigi-ja, alkohola, različitih dijeta, biljnih lijekova nije proučavan.
Uslovi kupovine i skladištenja
S obzirom na to da je lijek zamišljen kao opcionalni, njegova cijena neće biti dostupna svima: za Forsig cijena se kreće od 2400 - 2700 rubalja. za 30 tableta težine 10 mg. Kutiju s dva ili četiri blistera od aluminijske folije možete besplatno kupiti u ljekarničkoj mreži s receptom. Prepoznatljiva karakteristika ambalaže su zaštitni prozirni slagači s uzorkom duž linije suza u obliku žute mreže.
Za lijek nisu potrebni posebni uslovi za skladištenje. Komplet za prvu pomoć treba postaviti na nepristupačno za dečiju pažnju, u temperaturnim uslovima do 30 ° C. Na kraju isteka roka trajanja (prema uputama ovo je 3 godine), lijek se odlaže.
Forsiga - analozi
Razvijena su samo tri zamjenjiva analogna lijeka SGLT-2:
- Jardins (naziv marke) ili empagliflozin,
- Invocana (trgovačka opcija) ili canagliflozin,
- Forsiga, u međunarodnom formatu - dapagliflozin.
Sličnost u imenu sugerira da uključuju istu aktivnu komponentu. Cijena analognih lijekova je od 2500 do 5000 rubalja. Za lijek Forsig još uvijek nema jeftinih analoga ako u budućnosti razviju generičke generacije, tada se, najvjerojatnije, zasnivaju na osnovnoj komponenti lijekova.
Relevantnost izdanja
Kao što se može vidjeti iz recenzija stručnjaka, "Forsiga" je proizvod u obliku tableta namijenjen osobama sa dijabetesom. Primjećuje se ne samo djelotvornost lijeka u smislu kontrole koncentracije glukoze u cirkulacijskom sustavu, već i dodatni učinak jačanja lijekova koji stabiliziraju srčanu aktivnost. Na osnovu uzimanja lijeka, kao što je navedeno u recenzijama o „Forsig 10 mg“, tlak se značajno smanjio. Osobe kojima je propisan ovaj lijek mogli su kontrolirati koncentraciju holesterola u cirkulacijskom sistemu. Dobri bodovi, međutim, idu ruku pod ruku sa nedostacima. Dakle, druge osobe primijetile su potpuni nedostatak efekta. Stručnjaci to objašnjavaju pojedinačnim karakteristikama tijela.
Recenzije endokrinologa o Forsigu uglavnom su pozitivne, kao i one koje uzimaju ove tablete, ali u lijeku postoje i slabosti. Lijek izaziva nuspojave na koje morate biti spremni.Neki su imali grozničavo stanje, svrab je smetao, promijenila se učestalost poriva da se isprazni mjehur. Osobe koje pate od upalnih procesa u reproduktivnom, mokraćnom sustavu često imaju pogoršanja ovih patologija.
Pregledi pacijenata
Uz svu raznolikost metoda i lijekova u liječenju dijabetesa tipa 2, postoji mnogo neriješenih pitanja.
- Kasna dijagnoza bolesti (smanjuje se životni vijek za 5-6 godina).
- Progresivni tok dijabetesa, bez obzira na terapiju.
- Više od 50% ne postiže terapeutske ciljeve i ne održava glikemijsku kontrolu.
- Nuspojave: hipoglikemija i debljanje - cijena kvalitetne kontrole glikemije.
- Vrlo visok rizik od kardiovaskularnih događaja (CVS).
Većina dijabetičara ima pridružene bolesti koje povećavaju rizik od KVB - gojaznost, hipertenzija i dislipidemija. Smanjenje jednog kilograma težine ili promjena opsega struka za 1 cm smanjuje rizik od razvoja koronarne srčane bolesti za 13%.
Očekivani životni vijek širom svijeta određuje kardiovaskularnu sigurnost. Strategija za optimalno smanjenje rizika od SS-a:
- Korekcija životnog stila
- Modifikacija metabolizma lipida,
- Snižavanje krvnog pritiska
- Normalizacija metabolizma ugljikohidrata.
S tog stajališta, idealan lijek trebao bi osigurati 100% -tnu glikemijsku kontrolu, nizak rizik od hipoglikemije, pozitivan učinak na tjelesnu težinu i druge faktore rizika (posebno visoki krvni tlak, rizik od CVS-a). S tim u vezi, Forsig ispunjava sve moderne potrebe: značajno smanjenje glikoliranog hemoglobina (sa 1,3%), nizak rizik od hipoglikemije, gubitak tjelesne težine (minus 5,1 kg / godišnje uz postojanost 4 godine) i smanjenje krvnog pritiska (sa 5 mmHg) Kombinirani rezultati dviju studija pokazali su da je profil djelotvornosti i sigurnosti lijeka Forsig u liječenju dijabetičara sa različitim popratnim bolestima dobar. Ovo je najčešće propisani lijek (290 hiljada pacijenata u 2 godine).
Je li sve poznato?
Kao što možete saznati iz recenzija endokrinologa, „Forsiga“ je prilično pouzdan, mada se u posljednje vrijeme pojavio u prodaji lijek. Liječnici napominju: moguće negativne posljedice koje lijek može izazvati proizvođač je naveo u priloženim uputama. Ne događa se ništa iznenadno i neočekivano. Specijalisti mogu unaprijed upozoriti pacijente do čega može doći do upotrebe pilula.
Kako kažu pregledi pacijenata, „Forsiga“ je popraćena jasnim uputama. Osobe koje su ga detaljno proučavale priznaju da nije bilo neželjenih posljedica prijema, osim onih koje je naveo proizvođač. Uputa detaljno i detaljno opisuje kako alat radi, a sastavlja se na sasvim razumljivom jeziku. Nije teško razumjeti ni osobu daleko od medicine. U pregledu pacijenata na „Forsig“, odvojeno je uočena jednostavnost i razumljivost uputa u aspektima koji se odnose na program prijave: sve je opisano jasno. To uvelike smanjuje vjerojatnost pogrešne upotrebe lijeka nepažnjom.
Tehničke informacije
Kao što se može vidjeti iz recenzija, Forsig tablete su praktične i jednostavne za korištenje. Uputa opisuje tehničke parametre lijeka. Jedna tableta sadrži dapagliflozin u obliku propandiol monohidrata. U jednoj tableti ovog spoja - 6,15 mg ili 12,3 mg, što na osnovu čiste supstance odgovara 5 mg, odnosno 10 mg. Kao dodatne sastojke, proizvođač je koristio spojeve celuloze, laktoze, krospovidona, magnezijuma i silicijuma. Za proizvodnju školjke koristi se opadra u količini od 5 mg. Uputa opisuje izgled lijeka. Mnogi korisnici također govore o tome kako tablete izgledaju u svojim recenzijama o Forsig-u.Svaka kopija napravljena je žutom bojom, prekrivena školjkom - tankim filmom. Tablete su u obliku kruga. Proizvod je konveksan sa obje strane. Na jednoj je strani ukrašena gravura „5“ ili „10“, a na drugoj je prikazana kombinacija brojeva „1427“ ili „1428“.
Kao što ljudi koji su uzimali ovaj lijek ukazuju u recenzijama o Forsig-u, svako pakovanje sadrži tri blistera s desetak tableta. Prema kupcima, cijena lijeka je prilično visoka. Za pakiranje (30 tableta) u ljekarni traže od 2,5 tisuće rubalja.
Farmakologija
Da li pregledi zaista govore o dobroj učinkovitosti lijeka? U uputama za uporabu za Forsig, proizvođač detaljno opisuje farmakološke značajke lijeka, objašnjavajući na taj način zašto je djelotvoran i pouzdan. Također pokazuje da sredstvo pripada hipoglikemijskim lijekovima koji se koriste oralno, a koji inhibiraju transport glukoze.
Studije su pokazale da je dapagliflozin veoma moćna supstanca za selektivnu inhibiciju prenosa natrijuma i glukoze. Izražava se u bubregu. U istraživanju oko 70 tkiva ljudskog tijela, ovaj spoj nije nađen. Ne akumulira se u mišićno-koštanom sistemu, vlaknima i žlijezdama, nije u mjehuru i mozgu. Transporter je uključen u proces obrnute apsorpcije glukoze u tubulima bubrega. Kod druge vrste dijabetičke bolesti, hiperglikemija nije prepreka obrnutoj apsorpciji. Dapagliflozin usporava transport glukoze, smanjuje aktivnost procesa obrnute apsorpcije, pa se glukoza efikasnije izlučuje iz tijela urinom. Sadržaj ove komponente u ljudskom tijelu je smanjen i prije i nakon obroka. Sadržaj glikoziliranog hemoglobina smanjuje se na pozadini dijabetičke bolesti drugog tipa.
Farmakološka obilježja
U recenzijama o lijeku "Forsiga" zabilježeno je povećanje učestalosti nagona da se isprazni mjehur. Kao što se može saznati iz uputa, u određenoj mjeri to je posljedica glukozurnog učinka sastava lijeka. To je utvrđeno nakon prve upotrebe lijeka. Akcija traje 24 sata, uz kontinuirano davanje - tokom čitavog terapeutskog tečaja. Količine izlučene glukoze ovise o sadržaju ove tvari u cirkulacijskom sustavu i brzini filtracije krvi kroz glomerule bubrega.
Aktivni sastojak ne ometa endogene procese stvaranja glukoze. Njegov efekat ne ovisi o proizvodnji inzulina i osjetljivosti ovog hormona u tijelu. Provedena su klinička ispitivanja koja su potvrdila pozitivan učinak lijeka na beta ćelije tijela. Bubrežna eliminacija glukoze dovodi do gubitka kalorija. Kao što možete zaključiti iz recenzija, upotreba Forsigi-a pomaže u određenoj mjeri smanjiti težinu. To se događa upravo zbog takvog mehanizma za uklanjanje glukoze. Aktivni sastojak inhibira djelovanje prenosa natrijuma i glukoze, a istovremeno je slab diuretik i natriuretski tranzistor. On ne utiče na rad drugih supstanci koje prevoze glukozu i nose je na periferiju tijela.
Farmakodinamika
Provedeni su eksperimenti u kojima su učestvovali zdravi dobrovoljci kako bi se utvrdile karakteristike dinamike lijeka. Osobe s drugom vrstom dijabetičke bolesti također su privučene na eksperimente. U oba slučaja povećao se volumen glukoze izlučen bubrežnim sistemom. Pri korištenju deset miligrama na dan tokom dvanaestodnevnog tečaja za drugi tip dijabetesa, oko 70 grama glukoze dnevno se izlučivalo bubrezima. Uz dugi program (od dvije godine ili više), pokazatelji su se održavali.
Kao što možete zaključiti iz recenzija o "Forsig", ovaj lijek je povećao mokrenje kod ljudi koji ga uzimaju.Proizvođač u uputama skreće pažnju na osmotsku diurezu s povećanjem volumena tekućine koja se na taj način izlučuje iz tijela. Na pozadini druge vrste dijabetičke bolesti, kada se konzumira deset miligrama dnevno, količina se povećavala najmanje dvanaest tjedana. Ukupna količina dosegla je 375 mililitara za 24 sata. Uporedo s tim, aktivnost izlučivanja natrijuma putem bubrežnog sistema lagano je porasla, ali se sadržaj ovog elementa u tragovima u krvnoj plazmi nije mijenjao.
Studije i njihovi rezultati
Ispitivanja su vršena uz placebo kontrolu. Ukupno je organizirano trinaest takvih događaja. Kao što se može vidjeti iz recenzija o "Forsig", lijek vam omogućava da snizite pritisak - to samo potvrđuju eksperimenti s placebom. Sistola krvnog pritiska pala je u prosjeku za 3,7 jedinica, a dijastola - za 1,8. Trajni učinak uočen je u 24. sedmici uzimanja doze od deset miligrama dnevno. U grupi koja je primala placebo, smanjenje je procijenjeno na 0,5 jedinica za oba parametra. Slični rezultati su zabilježeni u trajanju od 104 sedmice.
Upotreba deset miligrama lijeka dnevno s neadekvatnom kontrolom glikemije i visokim krvnim tlakom dozvoljena je u kombinaciji s ACE inhibitorima koji inhibiraju drugi angiotenzin, lijekove i druge lijekove koji normaliziraju krvni tlak. Sa takvom višekomponentnom terapijom sadržaj glikoziliranog hemoglobina je pao za oko 3,1%. Sistola pritiska stalno se smanjivala u 12. sedmici kursa, u prosjeku za 4,3 jedinice.
Farmakokinetika
U recenzijama „Forsig-a“ mnogi primjećuju prilično brzi izgled prvog efekta - stanje osobe se stabilizira prvog dana korištenja sastava. To je zbog brze apsorpcije aktivne komponente. Dozvoljena je upotreba tableta za vrijeme obroka nakon njega. Maksimalna koncentracija aktivnog sastojka u cirkulacijskom sistemu promatra se u prosjeku par sati nakon upotrebe pripravka na prazan stomak. Vrijednost ove vrijednosti ovisi o primijenjenoj dozi. Apsolutna bioraspoloživost sa 10 mg procijenjena je na 78%. Obrok umjereno korigira kinetiku lijeka kod zdrave osobe. Ako jedete hranu bogatu masnoćom, maksimalna koncentracija aktivnog sastojka prepolovljena je. Trajanje boravka u plazmi povećava se za sat vremena. Takve promjene se ne smatraju klinički značajnim.
Kao što se može zaključiti iz recenzija, „Forsig“ dijabetes u slučaju druge vrste bolesti pomaže dobro, brzo, pouzdano, dok se nuspojave, iako jesu, ne pojavljuju u svih, već su uglavnom predvidljive. Do neke mjere to je posljedica karakteristika reakcija koje se događaju u ljudskom tijelu. Vezanje proteina u serumu procjenjuje se na 91%. Ispitivanje pojedinaca s različitim patologijama nije pokazalo promjenu ovog parametra. Dapagliflozin je glikozid povezan sa C. Inherentna je rezistentnost na glukozidaze. Metabolički proces nastavlja se stvaranjem neaktivnog spoja.
Poluživot zdrave osobe iz krvnog seruma procijenjen je na gotovo 13 sati uz jednostruku upotrebu 10 mg lijeka. Aktivna komponenta i proizvodi njene transformacije izlučuju se putem bubrežnog sistema. Oko dva posto osnovne tvari izlučuje se u svom izvornom obliku. Ispitivanja su vođena uz upotrebu 50 mg 14 C-dapagliflozina. 61 posto uzete doze metabolizira se u dapagliflozin-3-O-glukuronid.
Kada će to pomoći?
"Forsig" je propisan kao terapijsko sredstvo za drugu vrstu dijabetičke bolesti. Lijek se koristi u kombinaciji sa gimnastikom za dijabetičare. Za vrijeme terapije, potrebno je pridržavati se programa prehrane za prehranu. Lijek je namijenjen poboljšanju kvalitete kontrole glukoze u krvožilnom sistemu.Može se koristiti za monoterapiju ili u kombinaciji s drugim lijekovima.
Dozvoljene kombinacije s preparatima koji sadrže proizvode za obradu metformina, sulfoniluree. Možete prakticirati višekomponentan kurs sa inhibitornim DPP-4 supstancama, insulinskim agensima, tiazolidindionima. Forsiga se preporučuje kada liječenje metforminom tek počinje. Kombinacija ova dva lijeka pomaže u povećanju efikasnosti. Prije toga liječnik mora procijeniti izvedivost kombinacije.
Pravila prijema
Lijek je formulisan za oralnu upotrebu. Vrijeme prijema ne ovisi o obrocima. Za monoterapiju preporučuje se upotreba deset miligrama lijeka dnevno. Ako je potreban kombinirani tretman, preporučena doza je i deset miligrama dnevno. Da bi se smanjio rizik od hipoglikemije tokom višekomponentnog terapijskog kursa, moguće je smanjiti dozu inzulina ili onih sredstava koja aktiviraju njegovu proizvodnju u tijelu.
Uz kombinaciju Forsigija i Metformina, prvi lijek treba koristiti svakodnevno u dozi od 10 mg, drugi - 0,5 g. Ako nije moguće adekvatno nadzirati koncentraciju glukoze u cirkulacijskom sustavu, preporučuje se povećati doziranje metformina.
Značajke uticaja
U slučaju kvara funkcije jetre u blagom i umjerenom obliku, nije potrebno posebno prilagođavanje doze. Kod teškog oštećenja jetre, program liječenja treba započeti s dozom od pet miligrama. Ako tijelo dobro reagira, volumen se udvostručuje.
Učinkovitost dapagliflozina u velikoj mjeri određuje bubrežnu funkciju. U slučaju kvara ovog organa umjerene težine, efikasnost uzimanja lijeka se smanjuje. U ozbiljnim kvarovima, učinak je moguć nula. Ne koristite predmetne lijekove za teške, umjerene stupnjeve bubrežne insuficijencije, kada je klirens kreatinina manji od 60 ml / min. Ne možete koristiti sastav u terminalnoj fazi. U slučaju blagog zatajenja bubrega, posebna prilagođavanja doze se ne provode.
Starost i specifičnosti
Nisu provedena ispitivanja koja bi utvrdila efikasnost uzimanja lijeka od strane maloljetnika. Neorganizovan i takav rad koji bi otkrio sigurnost kursa za ovu starosnu grupu. Starije osobe ne trebaju prilagođavanje doze. Prilikom dizajniranja programa liječnik mora uzeti u obzir visoki rizik od oštećenja bubrega. Kliničko iskustvo davanja lijeka osobama starijim od 75 godina vrlo je ograničeno. Za ovu kategoriju bolesnika trebalo bi izbjegavati imenovanje predmetnog lijeka.
Postoji li alternativa?
Šta pacijenti kažu u pregledima? Analozi Forsigi-a su lijekovi:
Ako nije moguće kupiti sastav koji je propisao ljekar, zamjena mora biti dogovorena s liječnikom. Odabir alternative ovisi o dijagnozi, pratećim bolestima, karakteristikama određenog pacijenta. Mnogo je određeno tolerancijom raznih farmaceutskih proizvoda od strane tijela. Ponekad je najbolja opcija zamjene lijek "Invokana". Oni će možda preporučiti uzimanje Jardinsa. Troškovi navedenih lijekova su niži od „Forsigi“ (osim posljednjeg), ali je djelotvornost nešto drugačija, tako da se samo zamjenjivanje kategorički ne preporučuje i može prouzrokovati neželjene rezultate tečaja.