Tromboas ili kardiomagnil: što je bolje? Recenzije lijekova

Iz ovog članka ćete naučiti: ThromboASS ili Cardiomagnyl - što je bolje. Za i protiv oba lijeka. U kojim je slučajevima bolje uzeti prvo, a u kojim drugo.

ThromboASS i Cardiomagnyl su propisani u istim slučajevima. Naime: za primarnu i sekundarnu prevenciju srčanog udara i ishemijskog moždanog udara, sa stabilnom i nestabilnom anginom, radi sprečavanja tromboze i tromboembolije nakon hirurških intervencija.

Oba lijeka se mogu uzimati samo prema uputama liječnika. Kardiomagnil ili ThromboASS može vam napisati kardiolog ili terapeut.

Kontraindikacije i nuspojave lijekova su takođe identične.

TromboASS i kardiomagnil imaju istu aktivnu supstancu - acetilsalicilnu kiselinu. Ovo objašnjava iste indikacije, kontraindikacije i nuspojave. Međutim, cijena ova dva lijeka je različita.

Nadalje ćete naučiti: koja je razlika između ovih lijekova i koji je bolji u kojim slučajevima.

TromboASS i kardiomagnilni pripravci

Sastav lijekova

Glavni aktivni sastojak je isti - acetilsalicilna kiselina. Zbog toga oba lijeka imaju sljedeće efekte:

  1. Antitrombocit (sprečava stvaranje krvnih ugrušaka).
  2. Antipiretik.
  3. Lijekovi protiv bolova.
  4. Protivupalno.

Učinci su naznačeni silaznim redoslijedom, odnosno čak je i mala doza dovoljna za očitovanje djelovanja trombocita, ali trebaće više acetilsalicilne kiseline da se postigne klinički značajan protuupalni učinak.

U količini u kojoj je acetilsalicilna kiselina prisutna u pripremi ThromboASS-a (u tabletama je 50 i 100 mg), kao i u Cardiomagnyl-u (75 ili 150 mg) on ​​ima samo antiagregacijski učinak, preostali efekti nisu izraženi.

U pripremi ThromboASS-a nema drugih aktivnih tvari. Ali Cardiomagnyl ima dodatnu aktivnu tvar - magnezijum hidroksid. Pozitivno djeluje na gastrointestinalni trakt: smanjuje kiselost želuca i potiče crijevnu pokretljivost. Ovo je značajan plus u odnosu na kardiomagnil, jer acetilsalicilna kiselina povećava kiselost i iritira želučanu sluznicu. Zbog toga su nuspojave iz gastrointestinalnog trakta veoma česte: žgaravica, mučnina, povraćanje, bolovi u stomaku. Prisutnost magnezijumovog hidroksida smanjuje rizik od ovih neugodnih simptoma.

Međutim, Cardiomagnyl je skuplji od ThromboASS-a. Od travnja 2017. u moskovskim ljekarnama TromboASS košta oko 100 rubalja po pakovanju, a Cardiomagnyl oko 200 rubalja (to su prosječni podaci za obje doze).

Ostali lijekovi su potpuno identični.

TromboASS i kardiomagnilni preparati smanjuju rizik od stvaranja ugrušaka u krvi

Nuspojave i kontraindikacije

Isti su i za oba leka.

NuspojaveMučnina, povraćanje, žgaravica, bol u stomaku, vrtoglavica, zujanje u ušima, sklonost krvarenju i hematomi (najčešće krvarenje desni), alergijske reakcije.
Apsolutne kontraindikacijeČir na želucu ili crijevu u akutnoj fazi, pogoršanje gastritisa s povećanom kiselošću, gastrointestinalno krvarenje, hemoragična dijateza, bronhijalna astma, trudnoća (1 i 3 tromjesečja), dojenje, hronična bubrežna ili jetrena ili teška srčana insuficijencija, teške alergije acetilsalicilna kiselina. Također, lijek se mora prekinuti nekoliko dana prije operacije, čak i manji, na primjer stomatološke.
Relativne kontraindikacije (moguće koristiti s oprezom)Dječja dob, starost, blaga hronična bubrežna ili jetrena insuficijencija, giht, peptični ulkus želuca ili crijeva bez pogoršanja, hronični gastritis s visokom kiselošću, 2 tromjesečja trudnoće, alergija na lijekove na druge nesteroidne protuupalne lijekove u povijesti.

Međutim, pri uzimanju kardiomagnila, rizik od nuspojava iz gastrointestinalnog trakta je manji, jer magnezijum hidroksid smanjuje nadražujuće djelovanje acetilsalicilne kiseline na sluzokoži želuca i crijeva.

Ako je temeljno niža cijena lijeka TromboASS u usporedbi s Cardiomagnyl-om važna, možete sami smanjiti negativni učinak aktivne tvari na gastrointestinalne sluznice. Da biste to učinili, pijte tabletu sa velikom količinom alkalne mineralne vode (možete se posavjetovati s gastroenterologom kako biste pronašli mineralnu vodu koja je pogodna za vas) ili mlijeko.

Prisutnost magnezijumovog hidroksida u kardiomagnilu takođe ima nedostatke. S oštećenom funkcijom bubrega i dugotrajnom primjenom lijeka može se razviti hipermagnezimija - višak magnezijuma u krvi (koji se očituje depresijom središnjeg živčanog sustava: pospanost, letargija, usporen rad srca, poremećena koordinacija). Stoga bolesnicima s bubrežnim smetnjama treba propisati ThromboASS, a ne Cardiomagnyl.

U težim slučajevima može doći do krvarenja u probavnom sustavu - kao komplikacija čira uzrokovanog uzimanjem lijekova na bazi acetilsalicilne kiseline

Prednosti i nedostaci lijekova jedan naspram drugog

CardiomagnylTromboas
Plus kardiomagnil - manji rizik od neželjenih reakcija iz želuca i creva, jer sastav sadrži dodatnu supstancu - magnezijum hidroksid.

1,5 puta veća doza glavne aktivne tvari (150 i 75 mg nasuprot 100 i 50 mg u TromboASS-u)Prednosti lijeka TromboASS: cijena je nešto niža, upotreba s oprezom u slučaju blagog zatajenja bubrega. Protiv: što je veća cijena, to je nepoželjno koristiti za bolesti bubrega.Manje - u sastavu nema dodatnih tvari koje neutraliziraju iritantni učinak acetilsalicilne kiseline na želudac i crijeva.

Odabirom između dva pripravka ThromboASS-a ili Cardiomagnyl-a, preporučljivo je zaustaviti se na:

  • Cardiomagnylum ako ste skloni povećanoj kiselosti u stomaku i drugim probavnim smetnjama.
  • Tromboza ako bolujete od bubrežne bolesti.

Takođe, ovi lijekovi imaju puno drugih analoga s istom aktivnom tvari (Aspirin, Acetilsalicilna kiselina, Aspirin Cardio, Acecardol, itd.). Vrijedi obratiti pažnju i na njih.

"Tromboass": glavne karakteristike lijeka

Ovaj lijek spada u kategoriju sredstava protiv trombocita - lijekova koji smanjuju brzinu koagulacije krvi, a što zauzvrat djeluje kao profilaksa tromboze. Rezultat je određen sposobnošću aktivne komponente da inhibira sintezu tromboksana A2: koncentracija ovog elementa i njegovih derivata (metabolita) smanjuje se više od 90%.

  • Aktivni sastojak „Thrombo ACCA“ je acetilsalicilna kiselina, čija doza po 1 tableti iznosi 100 mg. Da bi se postigao gornji efekat (da bi se smanjila koncentracija tromboksana) dovoljno je dobiti pola - 50 mg aktivne supstance.

Dodatna i manje izražena svojstva lijeka su snižavanje temperature, ublažavanje bolova i ublažavanje upalnog procesa koji provocira ove simptome. Indikacije za upotrebu "Thrombo ACCA" su:

  • prevencija srčanog udara (i primarna i sekundarna),
  • poboljšanje cerebralne cirkulacije kod koronarne bolesti srca,
  • prevencija tromboze i / ili embolije (uključujući povećani rizik od njihove pojave nakon operacije).

Ovaj lijek smatra se dovoljno mekim za tijelo, posebno za ljude koji imaju osjetljiv stomak: ljuska tableta otporna je na želudačni sok i počinje se razgraditi samo u crijevu. Međutim, to ne smanjuje listu neželjenih reakcija i kontraindikacija na lijek.

  • "Trombo ACC" je zabranjen za ulcerativne lezije probavnog trakta, hipotrombinemiju, hemofiliju, pojačano krvarenje, nefrolitijazu,
  • Prihvatanje lijeka dopušteno je samo osobama starijim od 18 godina, a također nije dozvoljeno uključiti se u terapiju kod dojilja.

Važno je napomenuti da je tijekom trudnoće "Thrombo ACC" dozvoljen u I i II tromjesečju, no upotrebljava se solo i ne smije se kombinirati s drugim lijekovima. Konkretno, s hipoglikemijskim, diuretičkim agensima, glukokortikoidima, antikoagulansima.

  • Moguće su neželjene reakcije probavnog i reproduktivnog sustava (menstrualne nepravilnosti, dispeptični poremećaji), kao i anemija nedostatka željeza, bronhospazam, vrtoglavica.

Lijek treba pažljivo davati u liječenju osoba sa bubrežnom i jetrenom insuficijencijom.

Recenzije potrošača o lijeku

Kao što se može prosuditi po komentarima običnih pacijenata, lijek ako se pravilno koristi ne šteti organizmu i na njega praktički nema štetnih reakcija. S obzirom na nisku cijenu, on može biti spas za većinu ljudi koji pate od gustine krvi.

  • Tatyana: „Dobio sam preporuku za lečenje Thrombo ACC-om od ginekologa, koji je dugo posmatran. Pio sam prema uputama: 1 punu tabletu prije spavanja, 14 dana, što je počelo utjecati krajem prve sedmice - prsti i nožni prsti prestali su se zgužvati, a menstrualni ciklus koji je nastao nakon toga pokazao se manje bolnim. Testovi nakon tretmana pokazali su značajno smanjenje viskoznosti krvi. "
  • Julia: „Mama već 4 godine uzima Thrombo ACC, na nagoveštaj lekara: nakon srčanog udara odlučeno je da se sprovede terapija za održavanje. Jako sam se bojala za nju zbog velike osjetljivosti tijela i velikog broja kontraindikacija i mogućih nuspojava, ali tokom posljednjih godina nikada nije došlo do pogoršanja dobrobiti zbog pilula. "

Kada trebam uzimati Cardiomagnyl?

Ovaj lijek također spada u skupinu sredstava protiv trombocita, međutim ima širi spektar djelovanja zbog određenih promjena u njegovom kemijskom sastavu. Kardiomagnil je dostupan u obliku tableta sa oznakom 75 ili 150.

  • Aktivna supstanca - acetilsalicilna kiselina - djeluje u tandemu sa magnezijum hidroksidom, što omogućava lijeku da utječe ne samo na viskoznost krvi, već i na stanje srčanog mišića. Osim toga, magnezijum postaje dodatni faktor u zaštiti sluznice probavnog trakta, smanjujući vjerojatnost negativnog učinka glavne aktivne tvari na stanje želuca.
  • Proizvođač nudi nekoliko opcija doziranja za acetilsalicilnu kiselinu i magnezijum: 75 mg + 15,2 mg po tableti, odnosno 150 mg + 30,39 mg, respektivno. Najznačajnija supstanca označena je na ambalaži - 75 ili 150.

Indikacije za upotrebu lijeka "Cardiomagnyl" su sljedeće situacije:

  • prevencija srčanog udara (u bilo kojoj fazi),
  • prevencija embolije i tromboze,
  • operacija srca
  • angina pektoris
  • akutno zatajenje srca.

Istovremeno, postoji veliki broj kontraindikacija, uključujući pojačano krvarenje, uključujući unutrašnje krvarenje, čireve, zatajenje bubrega i jetre. Zabranjeno je koristiti "Cardiomagnyl" tokom I i III tromesečja trudnoće i tokom dojenja, kao acetilsalicilna kiselina prenosi se sa mlekom. Lijek je zabranjen osobama mlađim od 18 godina.

  • Nije dopušteno kombinirati kardiomagnil s metotreksatima, antikoagulansima, hipoglikemijskim sredstvima, digoksinom, valproičnom kiselinom.

Nuspojave uzimanja lijeka bilježe se na dijelu živčanog, probavnog i respiratornog sistema, kao i u obliku hematopoeze i anafilaktičkih reakcija.

Što korisnici kažu o lijeku?

S obzirom na to da se preparatu dodao potreban srčani magnezijum, a prema uveravanjima proizvođača, on djeluje s dodatnom zaštitom, kardiomagnil treba uzimati izuzetno pozitivno. Sudeći prema komentarima potrošača, ima nedostataka, iako je sam alat poznatiji i popularniji od Trombo ACC.

  • Katarina: „Kardiomagnil je pio tokom trudnoće kada je postojala opasnost od varikoznih vena. Tečaj je trajao mjesec dana, stanje se zaista poboljšalo, iako je postojala sumnja u dopuštenost ovog lijeka prije porođaja. Naknadno su bili opravdani - kako se ispostavilo, acetilsalicilna kiselina negativno utječe na otvaranje grlića maternice. Kao rezultat, nije se porodilo prirodnim putem, morala sam napraviti carski rez. "
  • Olga: Dobio sam „Kardiomagnil ne po preporuci lekara, već po savetu prijatelja koji ga je popio i pazio da samo-lek ne dovede do dobra. Odlučio sam ojačati srce, koje je počelo igrati igračke, i počeo da plašim neprestano hladne nožne prste. Pio sam tačno 18 dana, nakon čega sam morao otkazati liječenje: pojavila se bol u stomaku svakodnevno pojačavala i prolazila samo nekoliko dana nakon prestanka terapije i promjene prehrane. Jedno je dobro - prokrvljenost u krajnicima se poboljšala, ali sada ću odabrati nešto kompatibilnije sa mojim stomakom. "

Koje je bolje - „Tromboass“ ili „Cardiomagnyl“?

Analizirajući sastav svakog leka, može se tvrditi da su „Thrombo ACC“ i „Cardiomagnyl“ skoro identični jedni drugima: da imaju iste indikacije za upotrebu, pa čak i štetne reakcije, kontraindikacije se takođe ne razlikuju previše. U korist Cardiomagnyl-a kaže samo da bi, teoretski, trebao biti sigurniji za ljude s osjetljivim gastrointestinalnim traktom, a također vam omogućuje odabir bolje doze bez dijeljenja tablete - 75 ili 150 mg aktivne tvari.

Prema pregledima, dodavanje magnezijuma praktički nije imalo utjecaja na lijek, a rezultat uzimanja bilo kojeg od njih isti je, kao i vjerovatnost neželjenih reakcija. Stoga se ispostavilo da je trošak „Cardiomagnyl-a“ neopravdano precijenjen u odnosu na „Trombo ACC“, posebno je vrijedno obratiti pažnju na činjenicu da je osnova svakog lijeka peni acetilsalicilna kiselina.

Zbog toga je teško izdvojiti najbolji lijek - oni su apsolutno jednaki, a oba djeluju jasno u skladu s obećanjima proizvođača. Ali ako govorimo o razumnom omjeru cijena i kvaliteta, radije biste odabrali Trombo ACC, jer nema smisla preplaćivati ​​za isti alat, već s drugačijim nazivom.

Koje su razlike između droga?

Oba lijeka su indicirana za pacijente koji pate od takvih patologija:

  • angina pektoris i smanjeni rizik od infarkta miokarda,
  • sprečavanje recidiva nakon srčanog udara,
  • poremećaji protoka krvi u žilama mozga, uključujući ishemijski moždani udar,
  • prevencija tromboze usljed hirurške intervencije na žilama, uključujući stanja nakon bajpasa preskočenja koronarnih arterija,
  • prevencija prolaznih ishemijskih napada,
  • prevencija tromboflebitisa sa varikoznim venama.

Kardiomagnil i Thrombo ACC u svom sastavu imaju istu aktivnu supstancu - acetilsalicilnu kiselinu (ASA), koja ima protivupalno, antipiretsko i antiagregaciono delovanje. Upravo je ovo posljednje svojstvo omogućilo široku primjenu ovih lijekova u liječenju i prevenciji kardiovaskularnih bolesti.

Kardiomagnil se razlikuje od Thrombo ACC u sastavu dodatnih supstrata. U prvu, pored acetilsalicilne kiseline, uključuju se takve pomoćne tvari: kukuruzni škrob, magnezijum stearat, celuloza, talk i propilen glikol.Uključen je i magnezijum hidroksid, koji ima zaštitni učinak na želudačnu sluznicu i slabi iritantni učinak ASA, apsorbira solnu kiselinu, a ima i omotavajuće svojstvo.

Sastav Trombo ACC-a kao pomoćnih supstanci uključuje laktozu monohidrat, celulozu, bezvodni koloidni silicijev dioksid, skrob, talk, triacetin i disperziju metakrilatnog kopolimera. Zahvaljujući tim komponentama stvara se membrana lijeka koja se može otopiti u crijevima samo u uvjetima prevladavajućeg alkalnog okruženja, a da pritom ne utječe na želudac, čime se smanjuje rizik od štetnog djelovanja njegove sluznice.

Još jedna razlika između lijekova je doza. Kardiomagnil je dostupan u tabletama, koje mogu sadržavati 75 ili 150 mg acetilsalicilne kiseline. Trombotski ACC se proizvodi s količinama aktivnih tvari od 50 i 100 mg. Najmanja efikasna doza ASA za prevenciju kardiovaskularnih patologija je različita za određene grupe pacijenata s visokim kardiovaskularnim rizikom prikazane su u tabeli:

Grupe pacijenataMinimalna efektivna doza, mg
Istorija prolaznog ishemijskog napada ili ishemijskog moždanog udara50
Muškarci s velikim rizikom za kardiovaskularne nesreće75
Hipertenzija75
Stabilna i nestabilna angina75
Karotidna stenoza75
Prava policitemija100
Akutni ishemijski infarkt miokarda ili akutni ishemijski moždani udar160

Ovisno o specifičnoj patologiji, potrebna je različita doza acetilsalicilne kiseline. Trombotski ACC ili Cardiomagnyl imaju potrebnu količinu aktivne tvari za svaki slučaj. Važno je zapamtiti da se lijek s enterično topivom membranom ne može razbiti kako ga ne bi oštetili i izazvali početak djelovanja reagensa u želucu.

Još jedan prilično važan kriterij izbora lijeka za pacijenta je cijena. Trošak Trombo ACC-a gotovo je upola manji od cijene Cardiomagnyla. Ali vrijedi zapamtiti da se trebate fokusirati ne samo na cijenu, već i na sigurnost sastanka koji je preporučio ljekar. Uostalom, specijalista, terapeut ili kardiolog određuje potrebu za liječenjem, doziranjem i vrstom lijeka.

Koji da preferiram?

Prije odlučivanja o izboru lijeka, potrebno je proučiti kontraindikacije imenovanja. Za oba lijeka su ista:

  • preosjetljivost na salicilate ili bilo koju komponentu lijeka,
  • hronični tok bronhijalne astme, koji nastaje primjenom acetilsalicilne kiseline ili nesteroidne anti-inflamatorne povijesti,
  • peptički čir u akutnom stadiju,
  • krvarenja i hematološke patologije (hemoragična dijateza, hemofilija, trombocitopenija),
  • ozbiljan zastoj jetre i bubrega,
  • istodobna upotreba s metotreksatom.

S nepravilno odabranim oblikom farmaceutskog proizvoda ili njegove doze, kao i individualnom osjetljivošću i karakteristikama tijela, mogu se pojaviti sljedeće nuspojave zbog kojih je potrebno otkazivanje ili zamjena lijeka:

  • iz gastrointestinalnog trakta: žgaravica, belching, bol u epigastričnoj regiji, upalne i erozivno-ulcerativne lezije koje mogu dovesti do krvarenja i perforacije,
  • povećan rizik od krvarenja iz postoperativnih rana, pojava hematoma,
  • reakcije preosjetljivosti: svrbež, crvenilo, oticanje, bronhospazam,
  • prolazno zatajenje jetre,
  • hipoglikemija.

Značajke odredišta

Da biste odlučili da li ćete uzimati Cardiomagnyl ili Thrombo ACC, potrebno je da se konsultujete sa svojim lekarom. Samo doktor ukazuje na potrebu i doziranje lijekova. U nekim slučajevima samoliječenje lijekovima za razrjeđivanje krvi može biti opasno po zdravlje i imati ozbiljne nuspojave.

Na primjer, liječenje acetilsalicilnom kiselinom zabranjeno je tokom trudnoće, posebno u prvom i trećem tromjesečju. Postoji rizik da će se roditi dijete s oštećenjima u razvoju (cijepanje tvrdog i mekog nepca, kršenje strukture srca), pojava intrakranijalnog krvarenja. Također, uzimanje ovih lijekova može naštetiti majkama: preko trudnoće, slab porođaj, produženo vrijeme krvarenja. Ako postoji potreba za terapijom, doza treba biti što manja, a tijek liječenja kraći.

U liječenju varikoznih vena naglasak je na smanjenju viskoznosti krvi, mogućnosti tromboze i poboljšanju mikrocirkulacije. Za ovu upotrebu nisu dovoljni samo Thromboass i Cardiomagnyl, jer imaju samo razdvojeno svojstvo. Režim liječenja uključuje Actovegin (poboljšava protok krvi i metaboličke procese), Curantil (sprečava stvaranje krvnih ugrušaka), kao i lijekove koji jačaju vaskularni zid.

Prije nego što se odluči za određeni lijek, liječnik pažljivo prikuplja povijest bolesnika, obavlja fizički pregled (palpacija, auskultacija), a također proučava laboratorijske parametre krvi. Neki stručnjaci tvrde da magnezijum hidroksid, koji je dio Cardiomagnyl-a, ne obavlja funkciju antacida dovoljno dobro, te preferiraju enterički premaz, poput Thromboass-a. Drugi istraživači primjećuju slabo izraženo antiagregacijsko djelovanje lijekova sa niskom dozom koji se rastvaraju u crijevima.

Koji je od dva lijeka pogodan za određenog pacijenta, trebao bi odlučiti samo liječnik. Ako se pojave pritužbe na dispeptičke poremećaje, bolove u trbuhu, pogoršanje eroznih procesa gastrointestinalnog trakta, potrebno je prestati uzimati lijekove ili ga zamijeniti (ako je nemoguće prekinuti terapiju antiagrebovima), nadopunjujući liječenje antacidima.

Pripravci acetilsalicilne kiseline, naime Thromboass i Cardiomagnyl, moraju biti uključeni u liječenje bolesnika s visokim srčanim rizikom. Uprkos mogućnosti nuspojava, očekivani pozitivni učinak je mnogo veći. Pored toga, lijekovi su pristupačni i pogodni za upotrebu.

Za pripremu materijala korišteni su sljedeći izvori informacija.

Tromboas karakterističan

Lijek pripada farmakološkoj grupi sredstava protiv trombocita. Mehanizam djelovanja na tijelo je prorjeđivanje krvi i usporavanje stope koagulacije, što je pogodno i za liječenje i za prevenciju srčanog udara i varikoznih vena.

Lijek ima pomoćna svojstva - antipiretsko, analgetsko i protuupalno. Uzimanje lijekova propisano je u takvim slučajevima:

  • kao primarna i sekundarna prevencija srčanog udara,
  • da normalizuju i poboljšaju cirkulaciju krvi u mozgu,
  • s patologijom varikoznih vena,
  • za prevenciju i lečenje hipertenzije,
  • kako bi se spriječili tromboza ili embolija nakon operacije.

Lijek s acetilsalicilnom kiselinom u sastavu djeluje blago na organizam i dobro ga podnosi većina pacijenata. Zbog prisustva zaštitnih komponenti u membrani, koje suprotstavljaju želudačnom soku, propadanje lijeka vrši se direktno u crijevima. Uprkos blagom učinku lijeka i dobroj toleranciji, kod njegove primjene mogu se pojaviti sljedeće nuspojave:

  • zatajenje menstruacije kod žena,
  • poremećaji u probavnom sistemu - mučnina s povraćanjem, proliv, bol u stomaku,
  • dispeptički poremećaji
  • razvoj anemije nedostatka gvožđa,
  • glavobolja i vrtoglavica,
  • bronhospazam.

Kontraindikacije za upotrebu tromboze:

  • peptički čir na želucu ili dvanaestopalačnom crevu,
  • hemofilija
  • nefrolitijaza,
  • sklonost unutrašnjim krvarenjima.

Uz oprez, lijek se propisuje pacijentima kojima je dijagnosticirana jetrena ili bubrežna insuficijencija. Kontraindikacija povezana s uzrastom za uzimanje trombosa - maloljetnici. Preporučena doza je ½ tablete ili 1 pc. dnevno.

Cardiomagnyl Feature

Glavna aktivna supstanca tromboasa, poput kardiomagnila, je acetilsalicilna kiselina. Dodatna supstanca koja blago djeluje na probavne organe je magnezijum hidroksid. Ova komponenta proširuje spektar djelovanja lijeka, imajući pozitivan učinak ne samo na stepen zgrušavanja krvi, već i na srce. Indikacije kardiomagnil:

  • prevencija bilo koje faze srčanog udara,
  • prevencija tromboze i embolije, uključujući i posle operacije,
  • hirurške operacije na srčanom mišiću kao profilaktička,
  • angina pektoris
  • akutna faza zatajenja srca.

Kontraindikacije za upotrebu:

  • sklonost unutrašnjim krvarenjima,
  • peptični čir dvanaestopalačnog creva ili želuca,
  • sve faze zatajenja bubrega i jetre.

Starosno ograničenje - osobe mlađe od 18 godina.

Zabranjene su kombinacije lijekova s ​​antikoagulansima, hipoglikemijskim lijekovima, digoksinom, metotreksatom. Moguće nuspojave dok uzimate Cardiomagnyl su poremećaji u središnjem živčanom sustavu, disajnim i probavnim organima. Rijetko - anafilaktičke reakcije. Preporučena doza je 1 tableta dnevno, ovisno o težini kliničkog slučaja. Odabir su tablete s dozom od 75 ili 150 mg.

Poređenje ovih lijekova je potrebno kako bi se shvatilo koji je efikasniji i u kojim slučajevima se koristi.

Sličnost droga

Lijekovi su dio iste farmakološke grupe, imaju sličan spektar djelovanja. Sastav lijekova predstavljen je istim glavnim aktivnim sastojkom - acetilsalicilnom kiselinom. Indikacije za upotrebu su također iste - lijekovi se koriste kako u liječenju bolesti praćenih kršenjem procesa zgrušavanja krvi, tako i u profilaktičke svrhe za sprečavanje pojave srčanih udara i šloga, tromboze i embolije.

Oba lijeka imaju slične kontraindikacije i nuspojave.

Prilikom uzimanja ovih lijekova vjerovatnoća za razvoj neželjenih simptoma je samo ako je premašena preporučena doza ili ako postoje kontraindikacije za njih.

U čemu je razlika?

Uprkos mnogim sličnim karakteristikama, postoje razlike između lekova:

  1. Kardiomagnil sadrži dodatnu komponentu - magnezijum hidroksid, koji pruža blaži efekat na probavni sistem, posebno želudac.
  2. Kardiomagnil sadrži 1,5 puta više acetilsalicilne kiseline u 1 tableti od trombosa.
  3. Za razliku od Cardiomagnyl, Thromboass se može koristiti s oprezom u prisustvu blage ili početne faze bubrežne insuficijencije.

Koji je sigurniji?

Lijekovi nježno djeluju na organizam. Kardiomagnil će biti sigurniji samo ako pacijent ima patologije gastrointestinalnog trakta, kao magnezijum hidroksid štiti želudačnu sluznicu od iritirajućeg dejstva acetilsalicilne kiseline.

Trošak Cardiomagnyl iznosi 360 rubalja. za pakovanje od 100 tableta, cena Tromboass-a je 150 rubalja. za 100 kom. u paketu.

Mogu li zamijeniti Thromboass kardiomagnilom?

Kardiomagnil se može zameniti tromboasom i obrnuto, kao oba lijeka imaju isti raspon indikacija i mehanizam djelovanja. Nemoguće ga je zamijeniti samo kad pacijent ima abnormalnosti u organima za probavu, a uzima kardiomagnil. Uzimanje drugog lijeka u ovom slučaju može izazvati neželjenu nuspojavu.

Za stomak

Ako pacijent ima problema s probavnim organima, treba dati prednost kardiomagnil, kao Sadrži magnezijum hidroksid. Ova komponenta ima antacidni efekat, neutralizira negativan učinak acetilsalicilne kiseline na sluzokože želuca.

Stoga vjerojatnost da će uzimanje kardiomagnila izazvati nuspojave iz probavnog sustava kod ljudi koji imaju predispoziciju za to praktično nema.

Drugi lijek s tim u vezi je agresivniji u odnosu na probavni trakt, jer bez zaštitnih komponenti. S tim u vezi, bolesti probavnog sustava relativna su kontraindikacija za njegovu upotrebu.

Tokom trudnoće i dojenja

Ova sredstva je zabranjeno uzimati u 1. i 3. tromjesečju trudnoće. Tijekom 2. tromjesečja oba lijeka mogu se propisivati ​​isključivo po preporuci ljekara i samo u posebnim slučajevima kada pozitivan rezultat njihovog unosa premašuje rizik od komplikacija. Za vrijeme laktacije možete uzimati samo Thromboass, upotreba Cardiomagnyla od strane dojilja je strogo zabranjena.

Mišljenje kardiologa

Eugene, 38 godina, Perm: „Ne postoji posebna razlika između kardiomagnila i tromboasa. U praksi su to isti lijekovi. Pa ipak, u dugoročnoj terapiji preferira se kardiomagnil, kao utiče na želudac štedljivije, pa zbog toga izaziva manje štetnih reakcija na probavne organe. Ali sudeći po cijeni lijekova, većina ljudi preferira Thromboass jer on košta manje. "

Svetlana, 52 godine, Moskva: „Kardiomagnil je skuplji, ali se takođe smatra sigurnijim u pogledu pojave nuspojava. Tromboass je jeftiniji, može se koristiti za zatajenje bubrega i jetre, što proširuje spektar djelovanja lijeka. Ali u Tromboasu ne postoji zaštitna komponenta od acetilsalicilne kiseline, pa je morate pažljivo uzeti. Ako se pridržavate doze i nemate kontraindikacije, oba lijeka će biti sigurna. "

Pregledi pacijenata o Tromboassu i Cardiomagnyl

Marina, 32 godine, Rostov: „Napravila sam budalu od sebe počevši da uzimam Tromboass bez znanja lekara tokom trudnoće kako bih izlečila varikozne vene. Trebao sam mjesec dana. Za to vrijeme lijek je pomogao, ali pokazalo se da će samo takav tretman u budućnosti imati mnogo problema. Ispada da acetilsalicilna kiselina utiče na grlić materice. Za vrijeme porođaja nije se mogla otvoriti sa mnom, morala sam napraviti carski rez. "

Angela, 45 godina, Arkhangelsk: „Ljekar je propisao Cardiomagnyl, rekao je da je sigurniji za želudac. Lijek sam pio 2 tjedna, nakon čega je prijem bio prisiljen prekinuti zbog pojave dovoljno jakih i upornih bolova u trbuhu. Ljekar je propisao da uzimaju Thromboass umjesto Cardiomagnyl. Sve je to shvatila, nije bilo nikakvih nuspojava, mada sam pročitao da on nije tako "vjeran" stomaku, ali u mom slučaju je došao još više. "

Kakva je razlika između njih dvoje?

Da biste shvatili u čemu se ovi lijekovi razlikuju, morate detaljnije razmotriti u kojim slučajevima su propisani, koje komponente sadrže.

Važan je i mehanizam djelovanja aktivnih tvari na tijelo.

Indikacije za upotrebu

Ne postoje razlike u indikacijama za upotrebu ovih lijekova. Ponekad ih čak preporučuju naizmjence, kako ne bi došlo do ovisnosti o određenom lijeku.

Ovi lijekovi su propisani osobama koje imaju problema sa kardiovaskularnim sistemom. Koriste se za sprečavanje ishemijske bolesti, infarkta miokarda.

Ovi lijekovi su propisani za sprečavanje razvoja tromboze.

Oni također poboljšavaju cirkulaciju krvi u oboljelim organima i smanjuju nuspojave određenih lijekova (na primjer, kontrola rađanja).

Oba lijeka su propisana za anginu pektoris, bol u grudima i upalu vena.

Lijekovi su također efikasni za obnavljanje rada srca u postoperativnom periodu.

Osim toga, kardiolozi propisuju tromboas ili kardiomagnil u sljedećim slučajevima:

  • u prisustvu zatajenja srca,
  • za lečenje tromboflebitisa,
  • s kršenjem protoka krvi arterija mozga,
  • u slučaju oštećenja posuda koje hrane srce,
  • nakon bajtova koronarne arterije,
  • za stanjivanje krvi sa stvaranjem ugrušaka u venama,
  • s migrenom, cerebrovaskularnom nesrećom,
  • za sekundarnu prevenciju ishemije i srčanog udara.

Također, ovi lijekovi propisani su za liječenje bolesti zglobova, upale intervertebralnih diskova i ligamenata, kao sredstvo za olakšavanje isporuke glavnog lijeka, poboljšanjem mikrocirkulacije u zahvaćenom području.

Razlike u sastavu

Glavni aktivni element oba lijeka je acidum acetilsalicilikum - aspirin.

Ova supstanca široko se koristi za liječenje upalnih procesa. Takođe snižava temperaturu, ublažava glavobolje i bolove u mišićima.

Aktivna komponenta sprečava nakupljanje krvnih zrnaca - trombocita i sprečava stvaranje krvnih ugrušaka. Lijek smanjuje rizik od nekroze srčanog mišića s nedostatkom opskrbe krvlju. Efikasno u prevenciji bolesti kardiovaskularnog sistema.

Negativni aspekt upotrebe aspirina je taj da iritira unutrašnju sluznicu stomaka. Redovnom upotrebom lijeka mogu se pojaviti čirevi na unutrašnjim zidovima organa, praćeni krvarenjem. Upotreba ovog lijeka nakon operacije povećava rizik od krvarenja (krvarenja).

Tromboass, pored acetilsalicilne kiseline, sadrži i pomoćne elemente:

  • silika
  • laktoza
  • krompirov skrob.

Glavna supstanca prekrivena je filmskom membranom, koja se rastvara, ulazeći u dvanaesnik. Ne rastvara se u stomaku, što služi kao zaštita njegove sluznice.

Kardiomagnil ima nešto drugačiji sastav. Osim aspirina, uključuje:

  • magnezijum hidroksid,
  • krumpirov škrob, kukuruz,
  • talk u prahu
  • magnezijum stearat,
  • metoksipropil celuloza,
  • makrogol.

Na temelju tih svojstava može se zaključiti da je uporaba Cardiomagnyl sigurnija za želudac od Thromboass-a, jer sadrži tvari koje poboljšavaju probavni trakt.

Doziranjem

Oba lijeka su dostupna u obliku tableta:

  • Tromboass ima dozu od 50 mg i 100 mg. Ovo su okrugle tablete presvučene filmom, bikonveksno.
  • Kardiomagnil proizvode farmaceutske kompanije u obliku srca ili ovalnih tableta. Doziraju se u količini od 75 mg i 150 mg.

Odluku o tome koji je lijek pogodniji za određenog pacijenta donosi liječnik u pratnji. Propisao je režim liječenja i doziranje.

Razlike u cijenama

Tromboass je jeftiniji od Cardiomagnyl. Međutim, treba imati na umu da je njegova doza manja.

Približne cijene lijekova mogu se naći u tabeli:

TromboasCardiomagnyl
50 mg100 mg75 mg150 mg
28 kom. - 45 str.28 kom. - 55 p.30 kom - 120 p.30 kom - 125 p.
100 kom - 130 p.100 kom - 150 p.100 kom - 215 str.100 kom - 260 p.

Prijem je moguć

Prijem tromboa je moguć uz zatajenje bubrega.

Lijek možete uzimati trudnicama u I i II tromjesečju.

Nekompatibilnost

Zajedno sa trombonom ne možete uzimati:

  • hipoglikemijska i diuretička sredstva,
  • glukokortikoidi,
  • antikoagulansi.

Opće kontraindikacije za upotrebu

Lijekovi imaju niz identičnih kontraindikacija.

Ovi lijekovi se ne smiju uzimati u sljedećim slučajevima:

  • pacijenta nepodnosi glavnu komponentu ili druge elemente lijeka,
  • sklonost alergijskim reakcijama,
  • sklonost krvarenju,
  • period trudnoće i dojenja,
  • ozbiljna oštećenja srca
  • erozivne, ulcerativne lezije u želucu i dvanaestopalačnom crevu, pogoršanje gastritisa,
  • zatajenje bubrega.

Uz to su djeca i stariji relativne kontraindikacije.

I Thromboass i Cardiomagnyl treba uzimati s oprezom u slučaju gihta, hroničnih patologija respiratornog trakta i bolesti jetre.

Ne preporučuje se

Tromboass se ne preporučuje pacijentima koji imaju problema sa probavnim traktom, dojiljama.

Moguće posljedice

Nakon uzimanja lijeka postoji vjerojatnost menstrualnog ciklusa, vrtoglavica, anemija nedostatka željeza, bronhospazam.

U kojim slučajevima je propisano

  • sa srčanim udarima,
  • sa trombozom,
  • za poboljšanje cerebralne cirkulacije.

Karakterizacija kardiomagnila

Kardiomagnil se sastoji od acetilsalicilne kiseline i magnezijumovog hidroksida, koji neutralizira učinak kiseline na želudačnu sluznicu. Kardiomagnil se oslobađa u 75 i 150 mg aktivnog sastojka.

Dodatna svojstva

Lijek karakterizira laksativni i diuretski učinak. To pomaže kod edema i visokog krvnog pritiska. Prisutnost magnezijum hidroksida pozitivno deluje na srčani mišić.

Prijem je moguć

Kardiomagnil se može uzimati s bolestima probavnog sistema.

Ne preporučuje se

Lijek se ne preporučuje:

  • sa bolestima jetre i bubrega,
  • s poremećajima krvarenja:
  • trudnice u I i III trimestru,
  • dojenje.

Nekompatibilnost

Zajedno sa trombonom ne možete uzimati:

  • hipoglikemijska i diuretička sredstva,
  • glukokortikoidi,
  • antikoagulansi.

Ne preporučuje se

Tromboass se ne preporučuje pacijentima koji imaju problema sa probavnim traktom, dojiljama.

Moguće posljedice

Nakon uzimanja lijeka postoji vjerojatnost menstrualnog ciklusa, vrtoglavica, anemija nedostatka željeza, bronhospazam.

U kojim slučajevima je propisano

  • sa srčanim udarima,
  • sa trombozom,
  • za poboljšanje cerebralne cirkulacije.

Karakterizacija kardiomagnila

Kardiomagnil se sastoji od acetilsalicilne kiseline i magnezijumovog hidroksida, koji neutralizira učinak kiseline na želudačnu sluznicu. Kardiomagnil se oslobađa u 75 i 150 mg aktivnog sastojka.

Dodatna svojstva

Lijek karakterizira laksativni i diuretski učinak. To pomaže kod edema i visokog krvnog pritiska. Prisutnost magnezijum hidroksida pozitivno deluje na srčani mišić.

Prijem je moguć

Kardiomagnil se može uzimati s bolestima probavnog sistema.

Ne preporučuje se

Lijek se ne preporučuje:

  • sa bolestima jetre i bubrega,
  • s poremećajima krvarenja:
  • trudnice u I i III trimestru,
  • dojenje.

Nekompatibilnost

S kardiomagnilom ne možete uzimati zajedno:

  • metotreksati
  • antikoagulansi
  • hipoglikemijske materije
  • digoksin
  • valproična kiselina.

U kojim slučajevima je propisano

Kardiomagnil je propisan za:

  • prevencija srčanih napada, tromboze, embolije,
  • operacija srca
  • zatajenje srca
  • angina pektoris.

Poređenje lijekova

Budući da su oba lijeka analogni acetilsalicilnoj kiselini, oni djeluju na tijelo slično aspirinu.

Glavna svrha ovih lijekova je prorjeđivanje krvi, sprečavanje stvaranja krvnih ugrušaka. Ostale doze su potrebne za snižavanje temperature, ublažavanje bolova i liječenje upalnih procesa. Stoga se samo-lijek strogo ne preporučuje.

Ako uporedimo pripravke, ne postoje razlike u sastavu i namjeni obaju.

Oba lijeka propisuju:

  • za ublažavanje bolova u grudima (angina pektoris),
  • poboljšati moždani protok krvi,
  • s ishemijom
  • sa zatajenjem srca,
  • da se spreči infarkt miokarda i tromboza,
  • pri oporavku od operacije srca.

Koja je razlika

Za razliku od kardiomagnila, tromboass ima rastvorljivu membranu. Lako je rastvorljiv u crijevima, ali nepristupačan želučanom soku.

Ovo svojstvo pouzdano štiti želudac.

Pored acetilsalicilne kiseline, kardiomagnil sadrži magnezijum hidroksid. Ova supstanca smanjuje kiselost i ima pozitivan uticaj na probavni trakt. Sprečava bol u stomaku, žgaravicu, mučninu, povraćanje.

Što je sigurnije

Sigurnost oba sredstva leži u pouzdanosti tromboasne membrane i u efikasnom djelovanju magnezijevog hidroksida u kardiomagnilu.

Ako školjka prvog nije oštećena, onda je ova opcija sigurna za želudac.

Zauzvrat, kardiomagnil ne pravi probleme ako magnezijum hidroksid neutralizira agresivnost acetilsalicilne kiseline u stomaku.

Liječnici recenziju o trombozu

Terapeutkinja Olga Torozova, Moskva
Pacijenti često koriste jeftin lijek protiv trombocita. Tablete sadrže filmski omotač enteričkog filma koji umanjuje učinak aspirina (poput bilo kojeg NSAID-a) na gastrointestinalnu mukozu (posebno, kako bi se izbjegle gastropatije ovisne o NSAID). Dugotrajna upotreba je moguća. Ali povremeno treba da se konsultujete sa svojim lekarom. Kako bi se potvrdila potreba za daljnjim prijemom. A također izbjeći rizike nuspojava.

Hematolog Sokolova Nadežda Vladimirovna, oblast Volgograd
Tromboass spada u skupinu sredstava protiv trombocita. Ima enterički premaz koji štiti želudac od štetnog djelovanja aspirina. Lijek koristim i u kratkim tečajevima i za duži period s trombofilijom. Lijek je efikasan i pouzdan. Slobodno ga postavite savršeno.

Pregledi pacijenata o trombozi

Victoria, Bryansk
Proizvod tako dobro razrjeđuje krv da su se pokazatelji vratili u normalu. Žalim što nisam uzeo odmah s početkom menopauze. Opšte stanje se značajno poboljšalo. Pouzdan lijek za prevenciju moždanog udara.

Larina Marina Anatolivna, Vladivostok
Kvalitetni cool alat. Pristupačna pristupačna cijena. Ovo je važno prilikom imenovanja na dugi kurs. Na primjer, kao dijabetičar, doktor mi preporučuje stalno uzimanje tromboze. Prilikom upotrebe lijeka smanjuje se rizik od srčanog udara. Stoga ću uzimati lijek onoliko koliko treba. Štoviše, rezultati ispitivanja su ohrabrujući.

Recenzije ljekara o kardiomagnelu

Terapeut Kartashova S.V.
Stariji od 40 godina postoji rizik od kardiovaskularnih bolesti. Da bi ih smanjili, efikasno se koristi kardiomagnil u dozi od 75 mg. Dobro podnosi pacijente. U mojoj praksi nisu primećene nikakve nuspojave. Cijena i kvaliteta udovoljavaju zahtjevima. Lijek propisuje strogo liječeni kardiolog ili terapeut i prema utvrđenim indikacijama.

Vaskularni hirurg Novikov D.S.
Pacijentima starijim od 50 godina s vaskularnim problemima stalno se propisuje 75 mg 1 puta dnevno nakon obroka. Pristupačan učinkovit lijek koji pruža veliku pomoć svima s vjerojatnošću srčanih udara, šloga, tromboze. Korisni proizvod u vaskularnoj hirurgiji.

Pregledi pacijenta s kardiomagnilom

Alexander R.
Doktor na recepciji propisao je sredstvo za razrjeđivanje krvi. Među njima je jednostavno i Aspirin. Nakon moždanog udara uzeo je pola tablete nakon moždanog udara. Možete Aspirin Cardio ili Thromboass. Ali, po mom mišljenju, najbolji lijek je kardiomagnil. Štiti želudačnu sluznicu. A magnezijum podržava srce. Krv nije tako gusta kao prije. Srce je počelo bolje da radi.

Olga M.
Moja baka ima srčano stanje, povišen krvni pritisak. Kada se popnete na 3. kat, pati nedostatak daha, potamni u očima. Doktor je propisao kardiomagnil. U ljekarnama lijek košta 300 rubalja. Za umirovljenika iznos je opipljiv. Ali tablete su bile efikasne. Mnogi simptomi su prošli.

Uobičajene nuspojave

Tokom liječenja ovim lijekovima mogu se javiti neželjeni efekti.

Najčešća od njih:

  • bol u trbuhu, povraćanje, žgaravica,
  • pospanost
  • oslabljena hematopoeza, anemija,
  • vrtoglavica
  • oštećenje sluha
  • osip na koži, svrab,
  • iritacija nosne sluzokože.

U teškim slučajevima postoje:

  • anafilaktički šok,
  • stvaranje erozije, čireva u želucu i crevima,
  • krvarenje u probavnom traktu, stvaranje hematoma,
  • upala jednjaka
  • disfunkcija jetre.

Negativne manifestacije su u vrlo rijetkim slučajevima i reverzibilne su. U osnovi, pacijenti dobro reagiraju na uzimanje lijekova.

U slučaju predoziranja, moguće je trovanje organizma. Simptomi se pojavljuju nakon prelaska količine lijeka koja je jednaka 150 mg po 1 kg težine osobe.

U ovom slučaju se pojavljuju takve manifestacije:

  • mučnina, povraćanje,
  • slabost
  • zujanje u ušima
  • pojačano znojenje
  • depresija
  • smanjenje pritiska.

U slučaju predoziranja potrebno je isprati želudac, uzeti tablete aktivnog uglja ili druge sorbente. Uzimanje droga sa alkoholom nije preporučljivo, jer to dovodi do komplikacija.

Usporedba prednosti i nedostataka

Oba lijeka imaju isti mehanizam djelovanja i indikacije. Razlike su u sastavu tableta.

Prednosti Cardiomagnyla uključuju niži rizik od razvoja bolesti probavnog sustava, zbog prisutnosti magnezijevih spojeva u njemu. Štaviše, on u jednoj tableti sadrži veću količinu aktivne supstance. Plus može biti povećana doza lijeka (1,5 puta veća od one Thromboass-a), jer je prilikom propisivanja povećane doze povoljnije piti lijek.

A popis njegovih nedostataka uključuje malo veće troškove i rizik od prijema ako pacijent ima patologije bubrega.

Prednost Thromboass-a je niža cijena pilula. Takođe, mnogi pacijenti kažu da to podnose bolje od kardiomagnila.

Glavni nedostatak Thromboass-a je nedostatak komponenti koje mogu zaštititi unutarnje zidove želuca od negativnih utjecaja.

Prema tome, na osnovu prednosti i nedostataka oba lijeka, možemo zaključiti da je kardiomagnil bolji za one pacijente koji imaju problema sa gastrointestinalnim traktom, a tromboass za one koji imaju bubrežne bolesti.

Zamijenite lijekove sljedećim analogima:

  • Aspirin Cardio
  • Kardiopirin
  • Anopirin,
  • Acecardin,
  • Cormagnyl
  • Magnikor
  • Thrombogard,
  • Polokard,
  • Ecorin.
Najčešći supstitut je obični aspirin (acetilsalicilna kiselina).

Međutim, u svom čistom obliku, ovaj alat pacijenti lošije podnose nego lijekovi s pomoćnim komponentama. Prednost aspirina je njegova niska cijena - 10 - 15 rubalja po paketu.

Pogledajte video: Flekosteel Recenzije (Novembar 2024).

Ostavite Svoj Komentar