Lijekovi grupe Biguanide i njihova upotreba kod dijabetesa
Najčešći oralni lijekovi koji se koriste za liječenje šećerne bolesti jesu lijekovi na bazi metformina - biguanidi. Oni uključuju listu takvih lijekova: Metformin, Buformin, Fenformin, informacije o svakom mogu se naći u radarskom direktoriju. Upotreba ove grupe ima brojne prednosti. Prije upotrebe važno je upoznati se sa karakteristikama lijekova, njihovim učincima, indikacijama, efektima na tijelo dijabetičara, cijenama.
Šta je Biguanides?
Lijekovi Biguanides, lista lijekova iz ove grupe za liječenje dijabetičara, koriste se od 1970-ih. Farmakologija ovih lijekova nije osmišljena da aktivira proizvodnju inzulina u gušterači. Njihove funkcije su posljedica inhibicije glukoneogeneze. Najpopularniji lijek u grupi je biguanid zvan Metformin.
Za razliku od skupine koja sadrži sulfonilureju, bigvanidi ne snižavaju koncentraciju glukoze i stoga ne dovode do napada hipoglikemije. Ovo je veoma važno nakon noćnog odmora s hranom. Lijekovi ograničavaju porast glukoze u krvi nakon jela. Biguanidi povećavaju osjetljivost tkiva i stanica na inzulin kod prve i druge vrste dijabetesa, također pomažu u poboljšanju apsorpcije šećera iz krvi u tkiva i stanice, a usporava se i njegova apsorpcija u gastrointestinalnom traktu.
Dozu lijeka liječnik postavlja pojedinačno, može se prilagoditi već tijekom terapije. Potrebno je stalno pratiti pokazatelje glukoze posebnim uređajem - glukometrom. Obavezno uzmite u obzir opće dobrobit dijabetičara, jer se često nuspojave javljaju samo zbog kršenja utvrđenih doza.
Terapija započinje minimalnom dozom - ne većom od 500 - 1000 mg dnevno, što je jednako 1 ili 2 tablete od 500 mg. Ako se ne pojave ni minimalne nuspojave, liječnik može povećati dozu. Maksimalno je 3000 mg.
Mehanizam delovanja
Ljudsko tijelo prima šećer na dva načina:
- s hranom
- kroz proces glukoneogeneze u jetri.
Ispada da funkcionira čitav sistem održavanja šećera na normalnom nivou. Ujutro, glukoza se oslobađa u krvotok, ulazi u mozak, osiguravajući mu prehranu i nesmetano funkcioniranje. No ako se glukoza ne konzumira pravilno, tada se višak taloži zbog prekomjerne težine na tijelu. To se posebno odnosi na osobe sa šećernom bolešću.
Biguanide treba uzimati hranom, jer se oni bolje apsorbiraju i brže ulaze u krvotok. Aktivna supstanca utječe na hepatocite, povećavajući osjetljivost tkiva na hormon inzulin, dok usporava njegovu apsorpciju u crijevima.
Mogu se primijetiti takvi pozitivni učinci uzimanja biguanida:
- stabilno smanjenje viška masnih zaliha,
- normalizacija šećera u krvi
- smanjenje glikovanog hemoglobina na 1,5%,
- odsutnost efekta pada koncentracije glukoze nakon noćnog sna i razvoj osećaja gladi,
- aktiviranje procesa lipolize,
- usporavanje lipogeneze,
- smanjenje koncentracije štetnog holesterola.
Sastav i princip mehanizma djelovanja biguanida nema toksično djelovanje na koštanu srž i bubrege. Ali treba imati na umu da je ova skupina lijekova za liječenje dijabetesa kontraindicirana u teškim oblicima anemije, s bubrežnim patologijama praćenim neuspjehom glomerularne filtracije.
Nuspojave
Glavne nuspojave po pravilu se razvijaju pod utjecajem predoziranja. Tu spadaju:
- mučnina s povraćanjem i proliv,
- metalni ukus u usnoj šupljini,
- nedostatak apetita, što dolazi do averzije prema hrani,
- nelagodnost i bol u trbuhu,
- laktacidoza.
Uz smanjenje doze lijekova, navedene negativne reakcije brzo povlače. Napad proljeva ukazuje na potrebu za odbacivanjem biguanida.
Uz dugotrajno liječenje velikom dozom od 2000 do 3000 mg, morate zapamtiti da je apsorpcija takvih vitalnih tvari za svaku osobu kao što su:
- folna kiselina
- B vitamini
Ako je biguanide nemoguće otkazati, stručnjaci obično dodatno propisuju vitamine.
Neovisno o pozadini liječenja, koncentracija laktata u krvi prati se - najmanje 2 puta godišnje. Ovo je važno jer se lijekovi odlikuju njihovom sposobnošću pojačavanja glikolize u crijevima, inhibirajući glikogenolizu u jetri.
Ako se pacijent žali na bolove u mišićima, liječnik mora izmjeriti nivo laktata. S povećanjem terapije, biguanidi će trebati zaustaviti. Kada ne postoji mogućnost mjerenja indeksa laktata, liječenje se obustavlja do vremena ispitivanja.
Kontraindikacije
Biguanidi su kontraindicirani za lečenje dijabetičara u sledećim slučajevima:
- respiratorno zatajenje
- poremećaj jetre,
- dijabetesna anemija,
- moždani udar
- encefalopatija
- oštećena funkcija bubrega.
Takođe, lijekovi ove grupe zabranjeni su kod razvoja dijabetičke kome, uz ketoacidozu, kada pacijent ima anamnezu laktacidoze. Biguanidi su takođe kontraindicirani u stanjima hipoksije, poput angine pektoris, srčanog udara, poremećaja cirkulacije.
Interakcija lijekova
Učinak lijeka se pojačava u kombinaciji sa takvim lijekovima i sredstvima:
- Inzulin
- Acarbose.
- Clofibrate.
- ACE inhibitori.
- Salicilati.
- Sekretogeni.
- MAO inhibitori.
Suprotno tome, efikasnost lijekova je oslabljena dok se uzimaju takvi lijekovi i sredstva:
- Glukokortikosteroidi.
- Tiazidni diuretici.
- Hormonski oralni kontraceptivi.
- Derivati nikotinske kiseline.
- Glucagon.
- Epinefrin
Biguanidi se mogu kombinovati sa glitazonima, meglitinidima.
Zaključak
Najpristupačniji lijek u grupi s biguanidom je Metformin. Ovo je univerzalni i efikasan lijek. Pri prvim znakovima pogoršanja upotrebom biguanida morate posjetiti liječnika na pregled i testiranje. U slučaju ispravne upotrebe tableta, strogo poštujući doze koje je propisao liječnik, ne dolazi do nuspojava. Tokom liječenja poboljšava se opće dobro pacijenta.
Kako liječiti dijabetes tipa 2: pregled metoda liječenja
Dugi niz godina neuspješno se bore sa DIJABETOM?
Voditeljica Instituta: „Bićete zapanjeni koliko je lako izliječiti dijabetes uzimajući ga svakodnevno.
Šećerna bolest tipa 2 je bolest ovisna o inzulinu kod koje tkiva gube osjetljivost na hormon inzulin. Preduvjet za razvoj bolesti je nakupljanje lipida na površini staničnih receptora. Ovo stanje onemogućuje metabolizaciju glukoze.
Ovaj patološki proces uzrokuje povećanu proizvodnju inzulina u gušterači. Ako dijabetes prve vrste ne uključuje unošenje hormona, u toj je situaciji jednostavno nemoguće bez njega.
Svjetska zdravstvena organizacija insistira na tome da se ova bolest podjednako dijagnosticira u svim zemljama svijeta. Donedavno je dijabetes smatrao problemom starijih osoba, no do danas se slika radikalno promijenila.
Prema medicinskoj statistici, dijabetes je treće najveće stanje koje uzrokuje smrt. Ovo oboljenje bilo je drugo samo po onkologiji i kardiovaskularnim bolestima. U mnogim zemljama kontrola bolesti odvija se na državnom nivou.
Značajke dijabetesa tipa 2
Ova vrsta dijabetesa odnosi se na one zdravstvene probleme koji čovjeku ostaju cijeli život. Moderna znanost još nije naučila kako se efikasno riješiti ove opasne patologije. Uz to, prilično je velika vjerojatnost mikroangiopatije, koja izaziva probleme s vidom, kao i s bubrezima bolesne osobe.
Ako sistematski i efikasno pratite šećer u krvi, moguće je preuzeti kontrolu nad različitim agresivnim promjenama žila:
- krhkost
- prekomjerna propusnost
- krvnih ugrušaka.
Uz pravilnu terapiju, ishemijske promene i cerebrovaskularne bolesti mogu se smanjiti nekoliko puta.
Glavni cilj terapije je nadoknaditi neravnotežu metabolizma ugljikohidrata, ne samo u prisustvu problema s glukozom, već i u sekundarnim reakcijama sa strane metabolizma.
Vremenom, takve promjene postaju preduvjet za progresivno smanjenje mase beta ćelija koje proizvode gušterača.
Hipoglikemija je izuzetno opasno stanje kod starijih dijabetičara. Ako će s prvom vrstom bolesti obnavljanje neravnoteže u proizvodnji inzulina dovesti do dugoročne kontrole razine šećera, tada će s drugom vrstom patologije terapija biti prilično složena i duga.
Terapija lijekovima
U slučajevima kada monoterapija u obliku slijeđenja najstrože prehrane ne daje očekivani rezultat, potrebno je povezati posebne lijekove koji snižavaju razinu glukoze u krvi. Neki od najmodernijih lijekova koje može propisati samo vaš ljekar možda ne isključuju upotrebu ugljikohidrata. Ovo omogućava minimiziranje hipoglikemijskih stanja.
Odabir lijeka izvršit će se uzimajući u obzir sve pojedinačne karakteristike pacijenta, kao i njegovu medicinsku povijest. Samo odabir lijekova na temelju preporuka drugih bolesnika s dijabetesom je ekstremni stupanj neodgovornosti!
To može prouzrokovati značajnu štetu pacijentovom zdravlju ili čak uzrokovati smrt od dijabetesa.
Sredstva koja se koriste za liječenje kontraindicirana su u trudnoći i dojenju.
Postoji nekoliko generacija oralnih lekova protiv dijabetesa:
- Tolbutamid (butamid). Uzimajte 500-3000 mg / dan za 2-3 doze,
- Tolazamid (Tolinase). 100-1000 mg / dan za 1-2 doze,
- Hlorpropamid. Od 100-500 mg / dan jednom.
- Nateglinid (glibenklamid). Uzmite 1,25-20 mg / esenciju. Može biti 1-2 doze,
- Glipizide 2,5-40 mg / dan za 1-2 doze.
Ne postoje manje efikasni alternativni lijekovi za liječenje dijabetesa drugog tipa:
- Metformin. Uzimajte 500-850 mg / dan (2-3 doze). Ovaj lijek može se propisati za povećanje razine efikasnosti ili za prevazilaženje inzulinske rezistencije. Kontraindiciran je s velikom verovatnoćom da se razvije laktacidoza, zatajenje bubrega. Osim toga, Metformin se ne može primjenjivati nakon radiopakiranja, operacija, infarkta miokarda, kod upale gušterače, alkoholizma, srčanih problema, kao i sa tetraciklinima,
- Acarbose. Na 25-100 mg / dan (3 doze). Lijek se pije na samom početku obroka. To omogućava prevenciju razvoja hiperglikemije nakon jela. Lijek je kontraindiciran kod zatajenja bubrega, upalnih procesa u crijevima, ulceroznog kolitisa i djelomične opstrukcije ovog organa.
Međunarodna praksa da se riješi dijabetesa druge vrste
Postoje dokazani dokazi da kontrola šećera u krvi može pomoći smanjiti vjerojatnost pojave komplikacija dijabetesa. Za to je stvorena taktika upravljanja dijabetesom koja predviđa 4 faze:
- dijeta sa niskim ugljikohidratima
- tjelesna aktivnost prema propisanim režimima liječenja,
- lijekovi
- hormonske injekcije, ali samo kada se pojavi takva potreba.
Nadoknada ugljenih hidrata mora se izvršiti uzimajući u obzir stepen toka bolesti (hronika, pogoršanje, remisija). Ciklična priroda dijabetesa uključuje upotrebu lijekova, uzimajući u obzir ovaj postupak i moguće dnevne cirkadijanske ritmove proizvodnje inzulina.
Zahvaljujući dijeti s malo ugljikohidrata, šećer se može smanjiti i normalizirati. U narednim fazama glikemija se redovno prati. Ako lijek nije dovoljan da adekvatno održava glukozu, tada se može preporučiti posebna vježba terapija za dijabetes. Pomoći će ukloniti višak ugljikohidrata iz tijela i djelovat će kao svojevrsni tretman.
U nekim situacijama mogu se propisati samo prvi nivoi kontrole dijabetesa. Tablete za dijabetes melitus tipa 2 u obliku tableta mogu se naznačiti samo ako tijek bolesti nije kontroliran, kao i porast glikemije. U nekim slučajevima mogu se izvršiti dodatne injekcije inzulina. Ovo je neophodno za dovođenje glukoze u normalne nivoe.
Dijetalna prehrana za dijabetes tipa 2
Liječenje ove patologije trebalo bi početi adekvatnom prehranom koja se uvijek temelji na takvim principima:
- frakcijska prehrana najmanje 6 puta dnevno. Veoma je dobro jesti u isto vreme svaki dan,
- kalorični sadržaj ne može biti veći od 1800 kcal,
- normalizacija viška kilograma kod pacijenta,
- ograničavanje potrošnje zasićenih masti,
- smanjeni unos soli,
- minimiziranje alkoholnih pića,
- jesti hranu sa visokim procentom elemenata u tragovima i vitaminima.
Ako dođe do pogoršanja metabolizma masti na pozadini razvijene glikemije, tada to postaje preduvjet za stvaranje krvnih ugrušaka u žilama. Fibrinolitička aktivnost ljudske krvi i stepen njene viskoznosti mogu uticati na nivo trombocita, kao i fibrinogen - oni faktori koji su odgovorni za koagulaciju krvi.
Ugljikohidrati se ne mogu u potpunosti izbrisati iz prehrane, jer upravo su oni izuzetno važni za zasićenje tjelesnih stanica energijom. Ako ga nedostaje, tada može oslabiti snaga i učestalost kontrakcija u srcu i glatkim mišićima žila.
Fizioterapijske vežbe
Na pozadini šećerne bolesti drugog tipa mogu se uspješno primijeniti razne tjelesne aktivnosti koje pomažu u boljem suočavanju sa bolešću, a to je i vrsta liječenja koja ide u kombinaciji. Može biti:
- plivanje
- šetnje
- vožnja bicikla.
Medicinske vježbe daju pozitivan rezultat, smanjuju šećer u krvi, međutim, taj je učinak kratkotrajan. Trajanje i priroda opterećenja treba odabrati strogo pojedinačno za svakog dijabetičara.
Tjelesni odgoj postavlja dobro emocionalno raspoloženje i omogućava mu da se bolje nosimo sa stresnim situacijama. Takođe povećava nivo endorfina - onih hormona koji su odgovorni za zadovoljstvo, a takođe povećava koncentraciju testosterona (glavnog muškog hormona).
Vježbanje i druga tjelesna aktivnost mogu smanjiti šećer u onim slučajevima kada je njegova početna razina oko 14 mmol / L. Ako je ovaj pokazatelj veći, tada je opterećenje strogo kontraindicirano. Inače, može doći do povećanja izlučivanja glukoze i povećanog ketogeneze (njene prerade). Pored toga, fizičko vaspitanje se ne može naznačiti sa šećerom nižim od 5 mmol / L. Možete saznati više o fizičkoj aktivnosti iz našeg članka - sportovi kod dijabetesa.
Kako se leči?
Medicina je utvrdila da glikozilirani hemoglobin postaje kontrolni marker šećerne bolesti tipa 2. Referentna točka smatra se koncentracijom ove važne tvari koja će biti jednaka 7 posto.
Ako se ovaj pokazatelj smanji na 6 posto, to u ovom slučaju postaje signal da se počnemo riješiti bolesti. U nekim se situacijama ta koncentracija može smatrati normalnom.
Na početku dijabetes melitusa moguće je normalizirati pacijentovo stanje uz pomoć dijetalne prehrane i fizioterapijskih vježbi. Ozbiljno mršavljenje omogućava kontrolu glikemije. Ako to nije dovoljno, tada je potrebna povezanost lijekova.
Stručnjaci preporučuju upotrebu metformina u početnim fazama. Ovaj alat pomaže da preciznije kontroliramo glukozu u krvi. Ako nema značajnih kontraindikacija, tada se mogu povezati takvi lijekovi:
- biguanides. Ova lečenja od dijabetesa imaju impresivnu istoriju. Zbog vjerojatnosti acidoze na pozadini postojeće mliječne kiseline i visokih razina glukoze, upotreba biguanida 20 godina kasnije omogućila je pacijentima da šećer u krvi održavaju na prihvatljivoj razini. Vremenom, buformin i fenformin sa njihovim derivatima bili su isključeni iz režima liječenja,
- preparati sulfonilureje. Ova grupa lijekova odgovorna je za proizvodnju inzulina u gušterači. Takva supstanca je neophodna za poboljšanje unosa glukoze. Liječenje druge vrste tegobe preparatima sulfonilureje mora se započeti malim dozama. Ako pacijent ima povećanu toksičnost glukoze, svaki put se mora proizvesti volumen administrirane tvari pod kontrolom glukoze,
- glitazoni (tiazolidindioni). Ovi lijekovi su klasa oralnih hipoglikemijskih sredstava. Pomažu u povećanju osjetljivosti ćelija. Čitav mehanizam djelovanja je u tome da se povećava manifestacija više gena koji su odgovorni za kontrolu procesa prerade šećera i masnih kiselina
- glinidi (prandijalni regulatori). Takvi lijekovi snižavaju šećer u krvi. Njihova akcija je zaustavljanje kanala osjetljivih na ATP. Ova grupa lijekova uključuje nateglinid, kao i repaglinid,
- inhibitori alfa glukozidaze mogu se nadmetati sa ugljenim hidratima. Oni vrše snop crijevnih enzima i uključeni su u razgradnju glukoze. U domaćoj medicinskoj praksi koristi se lijek akarboza.
Kod ljudi koji imaju dijabetes tipa 2, važno je kontrolirati razinu šećera u krvi i upravo iz toga treba započeti bilo koju terapiju. Za to svaki od pacijenata mora imati vlastiti glukometar, bez kojeg je liječenje komplikovano. Zadržavanje koncentracije glukoze pod kontrolom je izuzetno važno pod uslovom da postoje srčane bolesti koje se kombiniraju s prebrzom učestalošću njenog smanjenja i visokim krvnim tlakom.
Kako se liječi oslabljeno unošenje glukoze?
Liječenje usmjereno na uklanjanje malapsorpcije glukoze treba biti efikasno. Svi patofiziološki aspekti ove bolesti omogućavaju održavanje ciljane razine glikemije.
Medicinska studija koja je bila usmjerena na provjeru učinkovitosti terapije inzulinom kod bolesnika sa šećernom bolešću tipa 2 pokazala je da s visokom koncentracijom šećera nije svaki put moguće ga normalizirati oralnim lijekovima.
Kad se odlučujete za metode terapije, važno je shvatiti da ćete se morati riješiti bolesti dovoljno dugo. Ako govorimo o kombiniranoj terapiji, ona se može provesti tijekom cijelog perioda života takvog pacijenta.
Studije su pokazale da dijabetes s vremenom samo napreduje. Počinje pogoršanje patologija, koje uključuju liječenje drugim sredstvima osim gore navedenih.
Dijabetes tipa 2 kod svakog pojedinog pacijenta je potpuno drugačiji. Ako kod jednog pacijenta ni nakon 10 godina neće doći do oštećenja stijenki krvnih žila, tada kod drugog pacijenta gangrena donjih ekstremiteta može vrlo brzo početi s dijabetesom.
Ako bolest stalno napreduje, to ne bi trebalo ostati bez pažnje i kontrole glikoziliranog hemoglobina. Ako dođe čak i do blagog smanjenja, u tom slučaju trebaju se propisati simptomatski lijekovi ili inzulinska terapija.
Prema statistici, da biste se oslobodili patologije potrebno je povećati dozu lijeka svake naredne godine tijeka bolesti. Normalno funkcioniranje beta ćelija pankreasa pogoršaće se za 5 posto svaki put. Za one koji su ovisni o inzulinu, funkcionalnost će se još više smanjiti.
Najmanje uloge u liječenju će igrati i to u kolikoj mjeri pacijent poštuje preporuke i recepte svog liječnika, kao i kontrolu šećera u krvi i upotrebu lijekova. Neki proizvođači mogu proizvesti kombinirane pripravke koji se sastoje od više komponenti velike aktivnosti.
Zaključno, treba napomenuti da:
- prilikom uklanjanja dijabetesa drugog tipa potrebno je stalno nadzirati glikemiju,
- ako je stadij bolesti početan, tada će se većina pacijenata moći nositi s bolešću dijetom koja sadrži malo ugljikohidrata i fizičkom aktivnošću,
- ako prve točke nisu učinkovite, tada se spajaju lijekovi,
- može se propisati insulinska terapija,
- ako se pojave neobični simptomi, treba koristiti kombinirane pripravke.
Ne smijemo zaboraviti da su navedeni podaci u informativne svrhe i ne mogu biti preduvjet za samostalnu primjenu lijekova. Zbog prilično velike vjerojatnosti komplikacija, važno je potražiti pomoć samo od liječnika.
Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
Biguanidna grupa: lista dijabetesa
Biguanidi spadaju u kategoriju guanidina koji su efikasni kod dijabetesa. Uostalom, ova klasa lijekova efikasno snižava koncentraciju glukoze u krvi.
Ta sredstva su: L-butil bigvanid (Buformin), N, N-dimetil bigvanid (Metformin), Fenetil bigvanid (Fenformin).
Razlika u strukturi biguanida za snižavanje šećera leži u njihovoj probavljivosti prema tijelu i količini doziranja. Ali utjecaj derivata gvanidina na metabolizam je u većini slučajeva identičan.
Međutim, antihiperglikemijska sredstva ne koriste se često kao monoterapija. U pravilu se to dešava u 5-10% slučajeva.
Kako djeluju biguanidi?
Kako ovi lijekovi utječu na tijelo, nije u potpunosti razumljivo, čak i pored brojnih studija. Ali zabilježeno je da derivati gvanidina snižavaju glukozu u krvi kod dijabetesa tipa 2, posebno ako pacijent ima problema s viškom kilograma.
Biguanidi imaju učinak "očuvanja inzulina", tako da s vremenom potreba za sintetskom primjenom hormona opada. Takođe, ovi lekovi smanjuju pojačanu glukoneogenezu proteina.
Uz to, takvi proizvodi poboljšavaju unos glukoze u mišićima pretvarajući šećer u laktat. Kao rezultat izloženosti derivatima gvanidina, proces apsorpcije tvari kao što su:
Vjeruje se da se u procesu inhibicije tkivnog disanja smanjuje stvaranje ATP-a zbog čega se usporavaju različiti metabolički procesi koji troše energiju (npr. Glukoneogeneza). Pretpostavlja se da je mehanizam djelovanja biguanida njihov utjecaj na metabolizam lipida.
Otkriveno je i da ti lijekovi kod dijabetičara koji nisu ovisni o inzulinu s prekomjernom težinom doprinose umjerenom smanjenju tjelesne težine.
Ali takav se efekat primećuje tek na početku terapije, kada se neke supstance ne apsorbuju u crevima, a pacijentov apetit je smanjen.
Doziranje i primjena
Klasa biguanida uključuje lijekove sa sljedećim nazivom:
- Siofor 1000/850/500,
- Bagomet,
- Metformin Acre
- Avandamet
- Glukofag,
- Metfogamma.
Danas se najčešće koriste metilbigvanidski derivati, to je metformin. Tu spadaju Gliformin, Glucofag, Dianormet i druge supstance.
Način primjene većine biguanida je sličan. U početku se propisuju male doze, ali s dobrom tolerancijom povećavaju se svaka 2-4 dana. Štaviše, poliheksametilen bigvanid se mora piti nakon jela, što će sprečiti razvoj nuspojava iz gastrointestinalnog trakta.
Skupina biguanida koja se koristi za liječenje dijabetesa koji nije ovisan o insulinu ima terapijski učinak u trajanju od dvanaest sati. Stoga dnevnu dozu treba podijeliti u 2 doze.
Na početku terapije, Metformin 850, Siofor i slično uzimaju se u količini od 500 mg jednom (navečer). Nakon tjedan dana, pod uvjetom da pacijent nema problema s gastrointestinalnim traktom, jedna se dnevna doza povećava na 850 mg ili pacijent popije dodatnih 500 mg ujutro.
U slučaju neželjenih reakcija, dozu je potrebno smanjiti, a nakon nekog vremena pokušajte ponovo da je povećate. Maksimalna koncentracija neke tvari u tijelu postiže se nakon 1-2 mjeseca liječenja.
Dozirajuća doza - do 2000 mg dnevno. Maksimalna dopuštena količina je 3000 mg dnevno, ali samo za mlade pacijente. Maksimalna doza za starije pacijente nije veća od 1000 mg.
Poliheksametilen bigvanid može se kombinovati sa sekretogenima (sulfoniluree i glinidi), inzulinom i glitazonima. Zbog toga, farmaceutske kompanije proizvode gotove kombinirane pripravke koji u nižoj dozi imaju hipoglikemijski učinak, što minimizira rizik od nuspojava:
- Glukovani (metformin i glibenklamid),
- Glibomet.
Ako uzmete takav kombinirani proizvod, tada se koncentracija šećera u krvi normalizira nakon 2 sata, a učinak će trajati i do 12 sati.
Takvi se lijekovi uzimaju uz obrok od 1 tablete dnevno, nakon čega slijedi povećanje doze na 2 kapsule dnevno.
Neželjene reakcije i kontraindikacije
Poliheksametilen bigvanid i druge supstance iz ove grupe mogu izazvati brojne negativne efekte. Najčešći su poremećaji u radu probavnog trakta, loš apetit, prisustvo metalnog ukusa u ustima i razvoj laktične acidoze.
Pokazatelj za zaustavljanje unosa supstanci iz serije gvanidina jeste napad dijareje. Međutim, prilagođavanjem doze, većina nuspojava nestaje.
Metformin je kontraindiciran u sledećim slučajevima:
- respiratorno zatajenje
- dijabetesna anemija,
- problemi sa jetrom
- moždani udar
- trudnoća
- akutne infekcije
- discirkulatorna encefalopatija,
- bubrežna disfunkcija kada je nivo kreatinina u krvi veći od 1,5 mmol / l.
Također, lijekovi se ne mogu uzimati uz dijabetičku komu, uključujući ketoacidozu, a ukoliko postoji anamneza laktacidoze. Osim toga, takvi lijekovi su kontraindicirani u hipoksičnim stanjima (srčani udar, angina pektoris, loša cirkulacija krvi).
Metformin nije kompatibilan s alkoholom. A ako je jetra povećana, onda se takvi lijekovi propisuju samo kada se hepatomegalija pojavi na pozadini dijabetičke hepatostatoze.
U slučaju distrofičnih, alergijskih ili zaraznih lezija jetre, biguanidi mogu utjecati na jetreni parenhim. Kao rezultat toga, promjene u funkcionalnim testovima su vidljive. Može se razviti i kolestaza, s jasnim znakovima žutice.
U usporedbi s derivatima sulfonilureje, lijekovi iz niza guanidina nemaju toksični učinak na bubrege i koštanu srž. Iako su kontraindicirani kod teške anemije, retencije, dušičnih toksina i uz prisustvo bubrežnih bolesti koje uzrokuju smanjenje glomerularne filtracije.
Također, ako se liječenje biguanidima kombinira s unosom fruktoze, antihistaminika, barbiturata, teturama i salicilata, tada će to pogoršati laktičnu acidozu.
Predavanje o lijekovima protiv dijabetesa nalazi se u videu u ovom članku.
Dijabetes melitus
Nažalost, dijabetes je bolest koja traje čitav život. Tijekom liječenja pacijent mora stalno učiti nove tehnike i kontrolirati svoj životni stil. Bolest se javlja ili sa nedostatkom hormona pankreasa (inzulinski ovisan oblik) ili s kršenjem njegovog djelovanja (tip koji nije ovisan o insulinu).
Oba oblika patologije kombiniraju se s hiperglikemijom (povećanje koncentracije glukoze u krvi). Paralelno s tim razvijaju se metabolički poremećaji i promjene u radu mnogih organa i sistema. Podjela bolesti na tipove 1 i 2 nema samo kliničku vrijednost koja se koristi za odabir potrebnih lijekova, već i etiološku, jer su uzroci ovih varijanti bolesti različiti.
Liječenje dijabetesa temelji se na korekciji načina života i prehrane, tjelesne aktivnosti i terapije lijekovima, što ovisi o vrsti patologije i mehanizmu njenog razvoja. U članku se razmatra šta efikasni lijek za dijabetes može ponuditi u ovoj fazi i koja su njegova obilježja.
Korištene droge
Lijekovi za dijabetes melitus (osim inzulina) dijele se u sljedeće glavne grupe:
- sredstva usmjerena na jačanje osjetljivosti tjelesnih stanica na hormon gušterače,
- lijekovi usmjereni na stimulaciju gušterače, uslijed čega se pojačava sinteza inzulina,
- lijekovi nove generacije - to uključuje nekoliko vrsta lijekova koji imaju različit mehanizam djelovanja,
- lijekovi protiv dijabetesa koji usporavaju protok šećera iz gastrointestinalnog trakta u krvotok (Acarbose).
Stimulatori pankreasa
Prva grupa predstavnika su sulfa lijekovi za dijabetes. Ovi lijekovi usmjereni su na poticanje rada sekretornih ćelija inzulina otočića Langerhans-Sobolev. Rezultat je povećanje sinteze supstanci koje djeluju hormonski.
Indikacije za upotrebu:
- stariji od 40 godina, pod uvjetom da se značajne doze inzulina nisu ranije koristile,
- prosječna težina bolesti, u kojoj korekcijom prehrane ne eliminiraju visoke stope šećera.
Kontraindikacije za upotrebu lekova:
- blagi oblik "slatke bolesti"
- prisutnost ketoacidoze, dijabetičke kome ili prekomatoznog stanja u ovom trenutku i ranije,
- visoka razina glukoze u krvi koja ostaje tokom korekcije prehrane,
- patologija koštane srži, mokraćnog sistema ili jetre,
- trudnoća i dojenje
Sulfonilureje
Podgrupa sulfatnih lijekova. Mehanizam njihovog djelovanja je stimuliranje inzulinskih sekretornih stanica, povećanje učinkovitosti hormona i smanjenje vezanja inzulina na antitijela. Derivati sulfonilureje mogu povećati osjetljivost stanica na hormon i povećati broj inzulinskih receptora u tkivima. Lijekovi zaustavljavaju oslobađanje šećera iz jetre i razvoj ketoacidotskog stanja.
Važno! Lijekovi ove grupe su u stanju da inhibiraju djelovanje glukagona i somatostatina, koji su antagonisti inzulina.
Lijekovi (Glibenklamid, Tolbutamid, Diabeton, Euglikon, Tolinase) propisuju se za liječenje dijabetesa tipa 2 s normalnom ili povećanom težinom pacijenta, ako se dijetoterapija ne može nositi s povišenim nivoom glikemije i s bolesti koja traje više od 12-15 godina.
Meglitinidi
Riječ je o lijekovima za snižavanje šećera, čiji je učinak povezan s stimulacijom proizvodnje inzulina. Učinkovitost lijeka ovisi o razini glikemije. Što su viši kvantitativni pokazatelji šećera u krvi kod dijabetesa, aktivniji su lijekovi. Novi predstavnici - Novonorm, Starlix. Sredstva imaju kratak efekt, unos bi trebao biti 5 minuta prije jela.
- Starlix je pripravak u obliku tableta čija je aktivna tvar nateglinid. Propisan je dijabetičarima tipa II zbog neučinkovite dijetalne terapije i adekvatnih fizičkih napora. Starlix se ne preporučuje za inzulinski ovisan oblik bolesti, razvoj ketoacidotskog stanja, u periodu gestacije i dojenja, za djecu mlađu od 18 godina.
- Novonorm je oralni lek koji se koristi u lečenju dijabetesa tipa 2. Može se kombinirati s biguanidima u slučaju neuspjeha monoterapije. Kontraindikacije su slične Starlixu. Treba biti oprezan kod patologije jetre, zatajenja bubrega, zloupotrebe alkohola i općeg ozbiljnog stanja organizma.
Lijekovi za osjetljivost
Riječ je o lijekovima čije je djelovanje usmjereno na povećanje osjetljivosti ćelija na inzulin koji djeluje hormonski. Ovo uključuje dvije grupe lijekova: bigvanid i tiazolidindioni.
Jedna od klasa oralnih antidijabetičkih lekova. Predstavnici grupe ne utiču na količinu inzulina i ne mogu djelovati u odsustvu ili kritičnom nedostatku.
Metformin je najbolja tableta. Kada ga koristite primjećuje se smanjenje tjelesne težine kod pacijenata, dok je suprotan rezultat moguć terapijom inzulinskim analogima i derivatima sulfonilureje. Metformin je u stanju da kontroliše metabolizam lipida, smanjujući količinu masti u krvi.
Duljom upotrebom možete primjetiti prisustvo metalnog ukusa u ustima, napade mučnine i povraćanja, prolive, naduvenost. U nekim se slučajevima razvija laktacidoza - stanje praćeno nakupljanjem mliječne kiseline u krvi u kritičnoj količini i zahtjeva hitnu medicinsku pomoć.
Siofor je još jedan popularni predstavnik biguanida. Siofor djeluje tako što usporava apsorpciju šećera u krv, pojačavajući osjetljivost tkiva na inzulin i inhibira stvaranje glukoze u jetri. Osim toga, lijek ima učinak na smanjenje lipida i pozitivno djeluje na sistem zgrušavanja krvi. Indiciran je za bolest tipa 2 u kombinaciji s pretilošću.
Tiazolidindioni
Lijekovi se koriste za postizanje hipoglikemijskog učinka zbog smanjenja otpornosti na inzulin. Ovo su najnoviji alati. Moderni lijekovi mogu ponuditi nekoliko opcija - Aktos, Avandia.
Lijekovi utječu na osjetljivost na inzulin zbog utjecaja na lipidno i mišićno tkivo, kao i na jetru, gdje dolazi do povećanog korištenja šećera i usporavanja njegove sinteze. Uzimanje lijekova može smanjiti glikovani hemoglobin za 1,5%.
Tiazolidindioni se propisuju onim pacijentima koji nisu pretili, jer dugotrajna upotreba može dovesti do povećanja tjelesne težine zbog zadržavanja tekućine u tijelu.
Inhibitori alfa glukozidaze
Predstavnici ove grupe regulišu apsorpciju saharida iz creva u krvotok i njihovo izlučivanje iz organizma. Lista lijekova:
- Glucobai (Acarbose) je oralni lijek koji treba koristiti s oprezom u slučaju mehaničkih oštećenja, zaraznih bolesti, hirurških intervencija. Ne propisuje se tokom trudnoće i dojenja, kod manjih pacijenata, sa kroničnim bolestima želuca i creva, teškim zatajenjem bubrega.
- Miglitol - povećava efikasnost biguanida i sulfonilureje. Nepoželjno je kombinirati s crijevnim adsorbentima, antacidima, enzimskim pripravcima. Pažljivo koristite s laksativnim lijekovima.
Lijekovi se moraju uzimati uz obroke. Djelovanje se temelji na hipoglikemijskom učinku, ali inhibitori alfa-glukozidaze ne utječu na funkcionalno stanje žlijezda koje luče inzulin izlučujuće. Dodeljuje se kao deo složene terapije "slatke bolesti".
Najnoviji kombinirani lijekovi, čiji je učinak povezan s utjecajem na sintezu inzulina, ovisno o glikemijskim indeksima. Aktivne supstance pokreću procese glukoneogeneze i proizvodnje hormona od strane ćelija pankreasa. Inkreti se mogu koristiti kao mono- i politerapija. Pozitivna tačka je postepeno smanjenje glukoze.
- Onglisa je lijek čija je aktivna tvar sansagliptin. Lijek se može kombinirati sa Metforminom, Aktosom, Avandia, Glibenklamidom. Istodobni tretman analozima Onglisa i inzulina nije proučavan.
- Januvia je tableta na bazi sansagliptina. Olakšava brzo visoku glikemiju na prazan stomak, ne utiče na težinu pacijenta.
- Vipidia - dozvoljena je kombinacija ovog sredstva i sa drugim hipoglikemijskim agensima i sa analogima inzulina.
Forsiga je savremeni lijek engleskog podrijetla. Naučnici su njegovo djelovanje zamislili na način da proizvod stimulira istjecanje šećera iz tijela povećavajući bubrežni prag glukoze. Lijek se može koristiti u kombinaciji sa drugim lijekovima za snižavanje šećera i inzulinom.
Alternativna antidijabetička sredstva
Kineski naučnici razvili su hipoglikemijsko sredstvo, Xiaoke pilule. Klinička ispitivanja dokazala su sposobnost lijeka da smanji glukozu, normalizuje opće stanje pacijentovog tijela, obnovi funkciju bubrega i eliminira simptome bolesti.
Xiaoke normalizuje nivo holesterola u krvi, uklanjajući „višak“ iz organizma, povećava tonus mišića, poboljšava opskrbu gušterače krvlju, jača krvne sudove. Lijek uklanja toksične tvari i toksine iz tijela.
Drugi alternativni lijek je Diabenot. Njeni aktivni sastojci su biljni sastojci. Diabenot su razvili njemački naučnici, tek nedavno se pojavio na ruskom farmaceutskom tržištu. Alat ima sledeće efekte na ljudsko telo:
- stimulacija sekretornih ćelija inzulina,
- čišćenje krvi i limfe,
- smanjenje glikemije,
- stimulacija obrane
- prevencija komplikacija.
Dodaci prehrani
U početnim fazama dijabetesa šećer se može prilagoditi dijetalnom terapijom i upotrebom dodataka prehrani.
- Inzulin - lijek potiče metaboličke procese, aktivira gušteraču, smanjuje apsorpciju šećera u krvi.
- Tuoti - ima hipoglikemijsko svojstvo, normalizuje metaboličke procese.
- Glucberry - lijek koji smanjuje tjelesnu težinu. Koristi se za sprečavanje razvoja komplikacija osnovne bolesti.
- Dialek je biološki aktivni dodatak u prahu, koji sadrži elemente u tragovima koji podstiču metaboličke procese.
Lečenje bolesti tipa 1
Tip 1 patologije je dijabetes melitus ovisan o insulinu. Lijekovi potrebni za takve bolesnike dijele se u dvije glavne skupine: inzulin i dodatni lijekovi koji uklanjaju povezane probleme.
Ovisno o tome koliko se brzo razvija učinak ubrizgavanja inzulina i kakvo je njegovo trajanje, razlikuju se kratkotrajni, srednjotrajni i produženi lijekovi. Kombinaciju inzulinskih analoga i raspored davanja pojedinačno potpisuje endokrinolog. Lekar bira tretman na osnovu glikemije, telesne težine pacijenta, prisustva komplikacija i stepena nadoknade. Inzulin se ubrizgava špricom ili pumpicom.
Dodatni lijekovi:
- ACE inhibitori - smanjuju krvni pritisak, smanjuju toksično djelovanje drugih lijekova na organizam,
- kardio i vazotonici - normaliziraju rad srca i krvnih sudova,
- sredstva koja podržavaju funkcionalno stanje probavnog trakta (enzimi, pro- i prebiotici),
- antidepresivi, antikonvulzivi, lokalni anestetici - namenjeni analgeziji u slučaju oštećenja perifernih delova nervnog sistema,
- statini i fibrati - grupe koje smanjuju pokazatelje „lošeg“ holesterola, pa se bore sa aterosklerotičkim promjenama u sudovima, tj.
- antikoagulansi - sprečavaju stvaranje krvnih ugrušaka.
Meke droge
Nažalost, bez lijekova, više od 95% dijabetičara ne može postići nadoknadu bolesti. Većina ponuđenih lijekova klasificirana je kao skupi lijek. Važno je zapamtiti da postoji lista preferencijalnih lekova za lečenje dijabetesa. To uključuje nekoliko vrsta inzulina, predstavnike biguanida, inhibitore alfa-glukozidaze, sulfonilureje.
Na ovaj popis mogu se dodati etilni alkohol, špricevi za primjenu inzulina. U državnim ljekarnama primaju preferencijalne lijekove prema dokumentu koji izdaje endokrinolog. Obično odmah izdaju takvu količinu lijekova koja je bila dovoljna za mjesec dana liječenja.
Važno je zapamtiti da dijabetes nije bolest koja se može liječiti "kroz rukave". Ova velika patologija može se brzo komplicirati poremećajima bubrega, živčanog sistema i žila. Zato je poštivanje savjeta lekara i pravovremeno traženje pomoći ključ za povoljan ishod.