Masaža za dijabetes

Masaža za dijabetes

Prije prvog postupka maser mora obaviti temeljito istraživanje s obzirom na bolest zbog koje je pacijent došao (na primjer, bol u kralježnici ili leđima, probleme s donjim ili gornjim udovima), kao i na druge pridružene bolesti (kardiološke, angiološke, neurološke, metaboličke).

Dijabetičar bi trebao ukratko ispričati anamnezu, stvarni rezultat razine šećera u krvi i koje lijekove uzima, a maser bi trebao koristiti ovo istraživanje kako bi otklonio kontraindikacije za masažu.

Šta treba učiniti za liječenje dijabetesa?

Tehnika masaže krajnje je jednostavna i za to vam je potrebno doslovno 2-3 lekcije. Neće vam trebati posebna medicinska znanja. Sve što je stvarno potrebno su vaše ruke, noge i namjera! Masažu treba izvoditi 2 puta dnevno - ujutro i uveče.

Prednosti masaže dijabetesa

Integrirani pristup podršci cijelog tijela izuzetno je važan kod ozbiljne bolesti kao što je dijabetes. I u ovom slučaju masaža je važan element terapije i neophodno podržavajuće sredstvo u pacijentovom životu. Ima opuštajući efekat, poboljšava cirkulaciju krvi u udovima, aktivira metabolizam.

Primjenom masaže za dijabetes moguće je potaknuti obnavljanje živčanih vlakana, mekih tkiva, kostiju, ako su pogođeni neki zglobovi, spriječiti osteoporozu, smanjiti bol tokom pokreta i općenito pozitivno djelovati na tijelo.

Jedno od glavnih pitanja koje se tiču ​​pacijenata je sigurnost ovog postupka. Hoće li masaža dijabetesa dovesti do komplikacija uprkos učinkovitosti kod mnogih drugih bolesti? Može se propisati u općem zadovoljavajućem stanju pacijenta, ali treba imati na umu da je u nekim slučajevima ovaj postupak kontraindiciran za dijabetičare.

Ako pacijent ima hiperglikemiju ili hipoglikemiju, u akutnoj je fazi primećena dijabetička artropatija, dijabetička angiopatija (s dijagnosticiranim trofičnim poremećajima), treba napustiti masažu.

Vrste masaže

Sa dijabetesom mogu provoditi:

    lokalna masaža - u ovom slučaju naglasak je na onim područjima gdje su uočena kršenja (obično su lumbosakralna zona, zglobovi, meka tkiva ruku i nogu). Takvi se postupci mogu izvoditi svakog dana, ali ne duže od 15 minuta, opća masaža - radi se ne više od 2 puta tjedno, a traje do 40 minuta. Posebno je efikasan kod viška kilograma, pa se kod ove patologije preporučuje propisivanje u kombinaciji s lokalnom.

Pozitivan efekat pruža akupresura za dijabetes, koja se može provoditi svakodnevno u trajanju od 2 tjedna. Pri korištenju ove vrste liječenja potrebno je stalno praćenje šećera u urinu i krvi.

Oni također preporučuju upotrebu pulsirane samo-masaže. To znači elementarne radnje u obliku udaranja, grebanja, uslijed kojih hranjive tvari dolaze na određena mjesta. Svrab kože koji prati dijabetičare smatra se skupom impulsa koje mozak prenosi na jedno ili drugo mjesto, u koje treba staviti masti i šećer.

Postupak

Masaža za dijabetes zahtijeva poseban pristup, pa bi ga trebalo provoditi isključivo u medicinskoj ustanovi. Budući da ova bolest prvenstveno pogađa žile i živčane završetke nogu, njima treba posvetiti veliku pažnju.

Ne postoje ograničenja upotrebe tehnika masaže za dijabetes. Nanesite trljanje, vibracije, gnječenje, milovanje. Glavni uvjet je nizak intenzitet postupka. Masaža započinje i završava potezanjem, zatim se veliki mišići gnete kako bi se pospješili metabolički procesi, s tim da se posebna pažnja posvećuje mjestima koja su najugroženija zbog poremećene cirkulacije krvi - prelascima mišića u tetive i njihovoj povezanosti s koštanim tkivom.

Ovu se tehniku ​​mora naizmjenično izmjenjivati. Zatim masirajte zahvaćene zglobove, živčane trupce trljanjem ,глаžavanjem, vibracijama. Postupak se poželjno izvodi u kombinaciji sa vježbama disanja.

Je li masaža za dijabetes dobra za vas?

Naravno, masaža je prikazana bilo kojoj osobi - jer je držanje svih nas daleko od idealnog, a način života ostavlja mnogo željenog. Ali ako imate dijabetes, vrijedi li razmotriti i razumjeti kakve posljedice može donijeti medicinski postupak? Hoće li biti tu i za? Pogledajmo bliže.

Zašto nam je uopće potrebna masaža, posebno kod dijabetesa?

Indikacije za ovaj postupak su:

    prekomjerna težina, oštećeno držanje, sport, sjedeći način života, mikro- i makroangiopatije, dijabetička artropatija, periferna neuropatija.

Ovo je samo odlomak s dugog popisa mogućih čitanja. Masaža povoljno djeluje na sve organe i funkcije tijela i za svaku od navedenih indikacija ima svoj pozitivan učinak. Dodatne indikacije mogu uključivati:

    gojaznost, dijabetička angiopatija I i II stadija, dijabetička artropatija periferna polineuropatija.

Međutim, imajte na umu da mogu postojati negativni aspekti ovako divne terapije. Masaža može biti kontraindicirana u sledećim slučajevima:

    dijabetička angiopatija s trofičkim poremećajima, pogoršanje dijabetičke artropatije, akutne dijabetičke komplikacije (hipoglikemija i hiperglikemija), pogoršanje somatskih bolesti povezanih sa dijabetesom

Zatim treba obratiti posebnu pažnju na obim postupka. Kao što znamo, postoji veliki broj vrsta masaža, međutim, navođenje njihovog detaljnog opisa, nažalost, izvan je okvira ovog članka, pa ćemo se ograničiti samo na upotrebu dijabetesnih bolesnika. Budući da se većina lokalnih poremećaja otkriva u donjim ekstremitetima, stoga se naglasak za vrijeme masaže treba staviti na lumbosakralnu regiju.

Šećerna bolest tipa 2 obično prati pretilost, pa je opća masaža posebno korisna u ovom slučaju. Masaža direktno na nogama, posebno u stopalima, kontraindicirana je u slučaju ozbiljnih komplikacija jer to može poremetiti zarastanje rana koje kod pacijenta već postoje. Za takve bolesnike masaža se provodi tek u početnom stadijumu bolesti, kada preovlađuju uglavnom funkcionalni poremećaji.

Masaža za dijabetes: kako to učiniti?

Dijabetes melitus karakterizira visoki šećer u krvi i izlučivanje mokraćom, što dolazi zbog kršenja regulacije metabolizma ugljikohidrata zbog apsolutne ili relativne insuficijencije inzulina u tijelu.

Tehnika masaže: Masirajte područje ovratnika, leđa (refleksogene zone), donjih udova, grudi i trbuha. Za suhu kožu izvodi se masaža uljem (eukaliptus, jela ili suncokret).

Trajanje masaže je 10-15 minuta. Kurs od 10-20 postupaka. Za godinu dana 3-4 kursa.

Glavne tehnike masaže za dijabetes

Šećerni dijabetes ima i druga imena: šećerni dijabetes ili šećerna bolest. Ovo je endokrina bolest kod koje zbog nedostatka inzulina (hormona kojeg proizvodi gušterača) dolazi do poremećaja svih vrsta metabolizma.

Kao rezultat toga, mišići i jetra nisu u stanju pretvoriti šećer koji ulazi u tijelo u glikogen što dovodi do povećanja šećera u krvi (hiperglikemija) i izlučivanja šećera u urinu (glikozurija).

Opći zadatak dodijeljen maseru - doprinijeti poboljšanju općeg stanja pacijenta.

Na početku masaže pacijent zauzima položaj leđa. Izlaganje započinje trbuhom koristeći: a) milovanje, b) trljanje, c) grickanje, d) vibracije: kontinuirano labilno.

Ove tehnike se izvode sa malo snage i intenziteta. U ovom slučaju prilikom fokusiranja na mjesta prijelaza mišića u tetive i velike mišićne skupine koristi trikove:

    grickanje klešta, kružno brušenje, kotrljanje.

Svi se pokreti izvode u skladu s uputama masažnih linija, odnosno prema najbližim velikim limfnim čvorovima. Nakon toga se masiraju zone ramena i ovratnika, počevši od donjeg dela okcipitalne regije glave do ramena takvi trikovipoput:

    hodanje: stezanje, klješta, češljasti oblik, trljanje: kružni, kružni, prelazeći, piljenje, gnječenje: poprečno, prečke, prešanje, pomicanje, istezanje, vibracija: kontinuirano labilno, izvedeno s jednom ili dvije ruke.

Prilikom masiranja karlične regije, lumbalne regije, stražnje površine donjih ekstremiteta, pokreti su usmjereni prema najbližim velikim limfnim čvorovima, pri čemu je glavni učinak na mjesta pričvršćivanja mišića na koštano tkivo, na prijelaz mišića u tetive, na velike mišiće.

Zaključno, vrši se masaža na grudima i trbuhu, koja se naizmjenično s kompleksom vježbi disanja.

Masaža se preporučuje u kombinaciji s vježbama disanja, jer se tako potiče apsorpcija i obrada glukoze iz krvi, što, sa svoje strane, doprinosi značajnom smanjenju šećera u krvi. Potpuni kurs liječenja uključuje 12-15 sesija, obično se izvode u intervalima od jednog dana. Svaka sesija traje od 30 do 40 minuta.

Još malo o masaži za dijabetičare

Dijabetes melitus je stanje apsolutnog ili relativnog nedostatka inzulina u kojem tijelo gubi sposobnost da koristi ugljikohidrate kao energetski materijal. Kao rezultat toga, razina glukoze u krvi raste i glukoza ulazi u urin, dok masti i bjelančevine tijelo koristi kao nosilac energije.

Dijabetes melitus kod djece i adolescenata ovisi samo o inzulinu, često započinje kao hitna medicinska pomoć jer se obično manifestuje iznenada i neočekivano. Ovo je hronična bolest uzrokovana nedostatkom inzulina gušterače ili vanstraktrakta, a karakterizira je poremećaj svih vrsta metabolizma, a posebno ugljikohidrata.

Dijabetes melitus jedna je od najčešćih endokrinih bolesti čovjeka, pri kojoj su poremećene sve vrste metabolizma. U laboratorijskom istraživanju otkrivaju se porast šećera u krvi (hiperglikemija), izlučivanje šećera u urinu (glikozurija), a u težim slučajevima povećanje nivoa ketonskih tijela u krvi (ketonemija) i pojava acetona u urinu (ketonurija).

Naziv "dijabetes" dolazi od grčkog "diabetus" - "prolaziti kroz nešto", "curenje" i latinskog "topiti" med, što ukazuje na slatki okus urina kod dijabetesa. Dijabetes melitus poznat je od davnina. Ova se bolest spominje u Ebers papirusu. Prepoznali su je pre više hiljada godina drevni lekari Kine, Indije, Egipta i Grčke.

Iako je Zeltser otkrio 1906-1907. Da je ubrizgavanje ekstrakta pankreasa životinje uzrokovalo određeno poboljšanje, tek 1921. godine, zahvaljujući otkrićima Buntinga i Best-a, pojavio se prvi klinički dostupan lijek - inzulin.

Dijabetes se danas smatra ne toliko bolešću koliko metaboličkom značajkom koja diktira određeni stil života. U složenoj terapiji šećerne bolesti važne su metode orijentalne medicine, posebno akupresura.

Mogu li napraviti masažu za dijabetes?

S takvom bolešću donji udovi trpe upravo zbog stopala zbog oštećenja nervnih receptora. Stoga je masaža uključena u sastavni dio složenog tretmana.

Ovaj postupak mora obavljati samo profesionalni masažni terapeut s medicinskom pozadinom. Ako fizički utjecaj izvrši stručnjak bez medicinske kvalifikacije, onda mogu postojati negativne posljedice. Masaža je odlična terapijska metoda korisna i za dijabetičare i za zdrave ljude.

Razvijene su različite metode manualne terapije:

  1. Lokalna izloženost. Izvodi se s ciljem utjecaja na pojedine dijelove tijela, ruku, nogu, leđa. Trajanje treba biti 15-20 minuta svaki dan.
  2. Univerzalna masaža. Izvodi se na cijelom tijelu. Trajanje postupka je 40 minuta 1 put u 3 dana i korisno je za osobe s prekomjernom težinom.
  3. Akupresurna masaža. Pogođeni su dijelovi tijela zahvaćeni hiperglikemijom. Vraća osjetljivost donjih ekstremiteta. Trajanje je 14 sesija.
  4. Self masaža. Naravno, teško je provesti takav postupak bez stručnjaka i to je neučinkovita metoda, ali bit će koristan u masiranju nogu.

Možete koristiti sledeće tehnike masaže:

  1. Stroking. Metoda je početni stadij u svim oblicima i sastoji se u različitom nivou pritiska na kožu.
  2. Trljanje. Prilikom trljanja specijalista pritiska na određeni dio tijela, premještajući se u različitim smjerovima. U ovo vrijeme aktivira se masno tkivo.
  3. Gnječenje Mišićno tkivo je aktivno uključeno u rad. Specijalist ih podiže i komprimira da poboljša mikrocirkulaciju.
  4. Vibracija To je glavni element postupka liječenja. Specijalist za prste, dlan i ivicu aktivno djeluje na sve dijelove tkiva kože. Ova akcija povećava cirkulaciju krvi i limfe, opušta. Vibracija se prenosi tijelom.
  5. Bobbing Maser je nekoliko puta udario šakom, dlanovima i prstima.
  6. Sjeckanje. Izrađuje stražnju stranu ruke. Maser mora voditi računa o stanju pacijenta, koji ne bi smio doživjeti nelagodu.

Samo-masaža za dijabetes

Kod dijabetesa pate stopala i žile nogu. Stoga bi masaža stopala s dijabetesom tipa 2 trebala biti obavezan postupak. Prije toga, morate napraviti kupku za stopala. Ruke treba tretirati dječjim puderom ili prahom od talka. Potrebno je započeti masirati površinu potkoljenice iz zgloba potezanjem, a zatim se kružnim pokretima, glatko približavati zglobu koljena. Naizmjenično mičite obje mišiće tele i obavite stiskanje.

Kružnim pokretima masirajte zglob koljena u različitim smjerovima. A zatim gore prednjim i vanjskim površinama, dostižući prepone.

Indikacije za masažu kod dijabetesa

Glavne indikacije za ovaj postupak su:

  • pretežak
  • kršenje držanja
  • bavljenje sportom
  • sjedilački način života
  • mikro i makroangiopatije,
  • dijabetička artropatija
  • periferna neuropatija.

Ovo je samo odlomak s dugog popisa mogućih čitanja. Masaža povoljno djeluje na sve organe i funkcije tijela i za svaku od navedenih indikacija ima svoj pozitivan učinak. Dodatne indikacije mogu uključivati:

  • gojaznost
  • dijabetička angiopatija I i II stepena,
  • dijabetička artropatija
  • periferna polineuropatija.

Kontraindikacije za masažu kod dijabetesa

Međutim, imajte na umu da mogu postojati negativni aspekti ovako divne terapije. Masaža može biti kontraindicirana u sledećim slučajevima:

  • dijabetička angiopatija sa trofičnim poremećajima,
  • pogoršanje dijabetičke artropatije,
  • akutne dijabetičke komplikacije (hipoglikemija i hiperglikemija),
  • pogoršanje somatskih bolesti povezanih s dijabetesom

Zatim treba obratiti posebnu pažnju na obim postupka.Kao što znamo, postoji veliki broj vrsta masaža, međutim, navođenje njihovog detaljnog opisa, nažalost, izvan je okvira ovog članka, pa ćemo se ograničiti samo na upotrebu dijabetesnih bolesnika. Budući da se većina lokalnih poremećaja otkriva u donjim ekstremitetima, stoga se naglasak za vrijeme masaže treba staviti na lumbosakralnu regiju.

Šećerna bolest tipa 2 obično prati pretilost, pa je opća masaža posebno korisna u ovom slučaju. Masaža direktno na nogama, posebno u stopalima, kontraindicirana je u slučaju ozbiljnih komplikacija jer to može poremetiti zarastanje rana koje kod pacijenta već postoje. Za takve bolesnike masaža se vrši samo u početnom stadijumu bolesti, kada preovlađuju uglavnom funkcionalni poremećaji.

Tehnika masaže

Završne falange 2. i 3. ili 1. prsta desne i lijeve ruke izvode se u početku kružnim rotacijskim pokretima polako pod malim pritiskom, zatim se efekt postepeno povećava sve dok se ne pojavi osjećaj pucanja, bolova, električne struje, a zatim se opet okreću svjetlijoj površinski pokreti. Trajanje masaže sa jednom tačkom je 3-5 minuta.

Akupresura se vrši svakodnevno, s naizmjeničnim receptorima. Kurs od 12-15 sesija: ponovljeni kursevi masaže u roku od dve nedelje. Broj tečaja tokom cijele godine je 5-7, liječenje se provodi pod kontrolom analize sadržaja šećera u krvi i urinu.

Pogledajte video: 172. emisija prilog Masaža (April 2024).

Ostavite Svoj Komentar