Dijeta za dijabetes i pankreatitis
Pankreatitis je upalna bolest pankreasa. Akutna je i hronična. Akutni pankreatitis je hitan slučaj, u većini slučajeva koji zahteva hirurško lečenje. Hronična upala može se pojaviti na različite načine, ovisno o razdoblju bolesti.
Dijabetičari moraju znati! Šećer je normalan za sve. Dovoljno je uzimati dvije kapsule svaki dan prije jela ... Više detalja >>
Tijekom egzacerbacija mora se pridržavati posebno stroge prehrane. U kombinaciji s dijabetesom, pankreatitis stvara ogromno opterećenje gušterače, a dijeta je jedna od glavnih metoda normalizacije stanja i održavanja dobrog zdravlja.
Svrha kliničke ishrane
Dijabetes melitus i pankreatitis su bolesti koje se ne mogu liječiti bez dijeta. Nijedna terapija lijekovima (injekcije, tablete) neće donijeti trajni rezultat ako osoba ne prilagodi svoju prehranu. Kombinacija prehrane s pankreatitisom i dijabetesom prilično je jednostavna, jer su osnova terapijske prehrane oni proizvodi koji se lako probavljaju i imaju nizak glikemijski indeks.
Glikemijski indeks obično se naziva pokazateljem koji pokazuje kako će upotreba proizvoda u hrani uzrokovati porast šećera u krvi. Uz ove bolesti nagle promjene nivoa glukoze u krvotoku krajnje su nepoželjne, jer prisiljavaju gušteraču na proizvodnju više inzulina i djeluju na nošenje.
Stoga pacijenti ne bi trebali jesti slana, začinjena i kisela jela, kao i proizvode s aromatičnim začinima. Takva hrana, naravno, ima vrlo ugodan ukus, ali ona izaziva prekomjerno izlučivanje želudačnog soka i potiče apetit. Kao rezultat toga, dijabetičar može pojesti puno više hrane nego što mu treba, što povećava rizik od problema s gušteračom i gojaznosti.
Smanjenje šećera i masti u hrani je korisno čak i onima koji imaju dijabetes koji ne boluju od pankreatitisa. Prevladavanje povrća i žitarica na jelovniku normalizuje aktivnost crijeva, smanjuje šećer u krvi i poboljšava stanje krvnih sudova, srca i nervnog sistema. Iscrpljeni pankreas uslijed dijabetesa s pankreatitisom treba duži period za oporavak, pa osoba treba slijediti strogu dijetu da bi se osjećala dobro.
Dijeta egzacerbacije
Kod akutnog pankreatitisa prvog dana pacijent ne bi trebao ništa jesti. U tom periodu može samo vodu bez plina. Trajanje posta utvrđuje liječnik u bolnici u kojoj se pacijent nalazi, ponekad se može produžiti i do 3 dana.
Nakon što egzacerbacija nestane, pacijentu se propisuje štedljiva dijeta, čija je svrha obnova gušterače i normalizacija općeg stanja. Konzistencija hrane treba biti sluzava i kaša, zgnječena do kašavog stanja. Masti i ugljikohidrati tokom ovog razdoblja su minimizirani, a proteini trebaju biti prisutni u prehrani u dovoljnim količinama. Dnevni sadržaj kalorija je također ograničen, a izračunava se na osnovu tjelesne težine, starosti i određene bolesti pacijenta. Ova vrijednost je individualna za svakog pacijenta, ali u svakom slučaju ne bi trebala biti niža od 1700 kcal dnevno.
Principi ishrane koje pacijent mora poštovati u akutnom periodu pankreatitisa:
- jaka gladovanja u periodu koje preporuči lekar,
- odbijanje dosadne, slatke i začinjene hrane u procesu smanjivanja neprijatnih simptoma,
- jesti male obroke
- preovladavanje proteinske hrane u ishrani.
Takva dijeta može trajati od tjedan do mjesec i pol, ovisno o brzini poboljšanja čovjekova stanja i ozbiljnosti akutnog pankreatitisa. Ista se prehrana propisuje pacijentu i sa pogoršanjem hroničnog oblika bolesti. Za razliku od akutnog pankreatitisa, u ovom slučaju pacijent se može liječiti kod kuće. Ali to je moguće tek nakon prolaska svih potrebnih laboratorijskih pretraga, prolaska detaljne dijagnoze i savjetovanja s liječnikom.
Prehrana tokom remisije
Tijekom perioda ublažavanja (remisije) pankreatitisa prehrana pacijenta ne razlikuje se mnogo od uobičajene prehrane dijabetičara. Osnova menija trebalo bi biti zdravo povrće i žitarice, nemasno meso i riba. Toplinska obrada proizvoda najbolje je raditi na pari ili kuvanjem. Osim toga, povrće i meso mogu se pirjati, ali to mora biti bez dodatka masti i ulja.
Često se ne preporučuje upotreba pečenih povrtnih i mesnih jela bolesnicima sa pankreatitisom. Postupci poput prženja, prženja i pečenja na žaru također su zabranjeni. Juhe se najbolje pripremaju u povrtnom juhu, ali uz produženu remisiju možete koristiti i mesni juh (nakon opetovanih promjena vode).
Prilikom kuhanja prvog i drugog jela nepoželjno je koristiti luk i češnjak. Iritiraju sluznicu probavnog sustava i nepovoljno djeluju na upalu gušterače.
Od mesnih proizvoda najbolje je koristiti kašu (filete). Prije kuhanja potrebno je odstraniti kožu s mesa, ukloniti sve kosti s nje i očistiti od masnih filmova. Za pripremu obroka za pacijenta s pankreatitisom protiv dijabetesa bolje je odabrati puretinu, piletinu i zeca. Tokom razdoblja dugotrajne remisije možete unositi govedinu u prehranu, ali bolje je potpuno odbiti svinjetinu i patku. Od ribe, oslića, polloke, bakalara i riječnog basa pogodni su za takve bolesnike. Može se kuhati ili kuhati na pari s povrćem. Takvi pacijenti ne mogu kuhati supe na ribljom juhu, jer mogu izazvati propadanje gušterače.
Voćna pića i nerazrijeđene sokove bolesna osoba ne može piti, jer sadrže previše voćne kiseline. Bolje je jesti voće u pečenom obliku (jabuke, banane), mada ponekad, pod uvjetom da se osjećate dobro, možete priuštiti malu količinu sirovog voća. Prilikom odabira morate obratiti pažnju da nemaju kiseli ukus. Od voća je za pacijente najbolje da jedu jabuke, šljive, banane i marelice. Ali čak i jestivu kožu s takvih plodova moramo ukloniti.
Kruh se, u principu, ne preporučuje dijabetičarima, pa ako je moguće, treba ga izbjegavati. Kod pankreatitisa dopušteni su samo krekeri napravljeni od pšeničnog kruha, ali glikemijski indeks ovog proizvoda je relativno visok, tako da je bolje da ih uopće ne jedete.
Šta treba isključiti?
Za dijabetes i pankreatitis morate iz prehrane izuzeti takvu hranu i jela:
- bogate i masne mesne juhe, supe,
- čokolada, slatkiši,
- pečenje i kolačiće,
- kiseli, začinjeni umaci,
- masni mliječni proizvodi,
- kobasice i kobasice,
- dimljeno meso
- gazirana pića, kafa, kvass,
- alkohol
- gljive
- paradajz, rotkvica, špinat, kislica,
- agrumi i sve voće kiselog ukusa.
Sa pankreatitisom ne možete jesti nikakvu konzervaciju, ne pijete jak čaj i jedete raženi hljeb. Ti proizvodi povećavaju kiselost probavnog sistema i mogu uzrokovati napad bolesti. Gljive u bilo kojem obliku spadaju pod zabranu. Uprkos njihovom niskom glikemijskom indeksu i visokoj hranjivoj vrijednosti, dijabetičari koji su istovremeno razvili ili su prethodno imali povijest pankreatitisa ne bi trebali jesti.
Za pacijente s pankreatitisom i dijabetesom, bijeli kupus bolje je odbiti u bilo kojem obliku.
Izaziva nadimanje i pojačava lučenje želudačnog soka, koji aktivira enzime pankreasa. To može dovesti do kršenja njegove funkcionalne aktivnosti i povećanja pogoršanja. Ovaj proizvod se može zamijeniti brokolijem i karfiolom. Sadrže mnogo više vitamina, minerala i drugih korisnih tvari, a istovremeno takvo povrće ne uzrokuje probavne probleme.
Opšti saveti o ishrani
Odaberite dijetu sa svojim ljekarom. S obzirom da takvi pacijenti pate od dvije bolesti, svoju prehranu bi trebali bolje uskladiti s endokrinologom i gastroenterologom. Bilo koji novi proizvodi bi trebali unositi u prehranu postepeno, nakon čega je važno pratiti reakciju tijela. Da biste to učinili, možete voditi dnevnik hrane koji će vam pomoći u sistematizaciji svih podataka i spasiti pacijenta od budućih nevolja zbog bilo koje određene vrste hrane.
Da biste poboljšali probavu i normalizirali dobrobit, preporučuje se dijabetičarima s pankreatitisom da zapamte ova pravila:
- jesti 5-6 puta dnevno,
- povećati količinu proteina u ishrani, od čega 60% treba biti proteina životinjskog porijekla,
- ograničiti ugljene hidrate i masti (bolje je davati prednost biljnim uljima nego maslacu i drugim mastima životinjskog porekla),
- jesti toplu hranu (ne hladnu ili toplu),
- tijekom razdoblja pogoršanja dobrobiti, koristite samo jela od sluzave i kaše,
- Ne jesti štetnu, zabranjenu hranu, čak ni u malim količinama.
Hronični pankreatitis, poput dijabetesa, bolesti su koje zahtijevaju reviziju uobičajenog načina života i korekciju prehrane. Samo privremeno dijeta neće dugoročno donijeti koristi pacijentu, tako da trebate usmjeriti se da je jedenje zdrave i zdrave hrane uvijek potrebno. Trenutak radosti od slatkiša ili brze hrane ne može zamijeniti dobrobit i zdravlje. Osim toga, pokazujući kulinarsku maštu, čak i uz jednostavne proizvode možete kuhati doista ukusna jela.
Mehanizam razvoja pankreatitisa i dijabetesa
Kao što smo već napomenuli, gušterača je odgovorna za dvije glavne funkcije u tijelu.
Funkcija | Opis akcije |
Exocrine | Proizvodnja soka pankreasa u kombinaciji sa probavnim enzimima. |
Endokrina | Proizvodnja hormona inzulina koji je odgovoran za suzbijanje viška razine šećera u plazmi. |
Rezultirajući upalni proces u gušterači negativno utječe na proizvodnju pankreasnog soka i hormona inzulina. Manjak hormona dovodi do toga da glukoza koja uđe u organizam gubi sposobnost prelaska u izmenjeno stanje (glikogen) i taloži se u staničnoj tkivu jetre, kao i u masnom i mišićnom tkivu.
Prekomjerni šećer dovodi do relativnog uništavanja stanica pankreasa koje proizvode inzulin. Ispada da uz dovoljnu proizvodnju hormona jednostavno nije u stanju u potpunosti da obavlja svoje funkcije. Ovo stanje karakteriše relativni nedostatak inzulina i povlači za sobom pankreatitis, dijabetes tipa II.
Ako upalni proces značajno pogorša rad stanica pankreasa i dovede do njihovog uništenja, onda to prijeti razvoju dijabetesa tipa I (apsolutni nedostatak inzulina).
Važno je. Uprkos činjenici da su pankreatitis i dijabetes povezani, razvoj pankreatitisa kod dijabetesa nije uvijek promatran, i obrnuto. Pravilna prehrana eliminirat će vjerovatnoću od razvoja različitih komplikacija dijabetesa. U nekim je slučajevima prehrana glavni lijek bolesti.
Značajke razvoja, tijek i uzroci pankreatogenog dijabetesa
Već je spomenuto da je glavni razlog razvoja pankreatitisa pogrešan način prehrane. Uistinu, u današnje vrijeme ljudi su navikli na prirodnu hranu, prebacili su se na praktičnu hranu, hranu iz supermarketa i, što je još gore, brzu hranu.
Umjesto da jede tri puta dnevno, čovjek sjedi za stolom samo u kasno popodne i puni stomak do deponije. Tokom dana mogući su samo međuobroci u jelima.
No večera ne bi trebala sadržavati puno kalorija, a pogotovo masne ili dimljene proizvode. Osim toga, ljudi koji su navikli svakodnevno jesti prženu, dimljenu i slanu hranu, prioritetni su kandidati za razvoj pankreatitisa.
Ljudi koji konzumiraju puno alkohola, začinjenu hranu, gazirana pića također su izloženi riziku od pankreatitisa. Nakon rođenja, gušterača se opterećuje i na mladim majkama, tako da je posebno važno da se brinete o sebi u prvim mjesecima nakon rođenja bebe.
Normalno funkcioniranje gušterače nema mjesto ako je pacijentu dijagnosticiran dijabetes melitus i hronični pankreatitis. Loša terapija i zanemarivanje preporuka za pravilnu ishranu doprinosi uništavanju β-stanica žlijezde. Nažalost, nemoguće je spriječiti proces smrti ćelije.
Mehanizam prelaska pankreatitisa u dijabetes
Već smo napomenuli da razdoblje razvoja dijabetesa na pozadini postojećeg hroničnog pankreatitisa traje dugo. Bolest se zvala pankreatogeni dijabetes melitus, njeno liječenje direktno ovisi o pravilnoj prehrani u kombinaciji sa inzulinskom terapijom i upotrebom lijekova koji sadrže probavne enzime.
Razvoj pankreatogenog dijabetesa odvija se u nekoliko faza.
Konzervativni tretman
Pankreatitis i dijabetes sugeriraju lijekove. U slučaju nedovoljne funkcije enzima pankreasa, neophodna je zamjenska terapija. Lekar pojedinačno bira doze enzimskih preparata koji razgrađuju proteine, masti i normalizuju metabolizam ugljenih hidrata.
Dijabetičarima koji imaju ovisnost o inzulinu daju se injekcije insulina. Za pacijente sa dijabetesom tipa 2, ne rade se injekcije. Pacijentima su propisani lijekovi koji snižavaju šećer u krvi.
Dijeta sa destruktivnim promjenama u strukturi akutnog gušterače sastavni je dio cjelokupnog liječenja bolesti u odrasle osobe i djeteta.
Liječenje pankreatitisa i dijabetesa usmjereno je na suzbijanje destruktivne funkcije pankreasa. Metodologiju terapije određuje endokrinolog ovisno o anamnezi pacijenta, ozbiljnosti patoloških procesa i individualnoj toleranciji tijela.
Značajke prehrane u pankreatogenom dijabetesu
Kombinacija bolesti poput pankreatitisa i dijabetesa čini da čovjek slijedi posebnu prehranu gotovo cijeli život.
Iz prehrane treba isključiti takvu hranu:
- začinjeni umaci i začini
- razne slatkiše
- pecivo i beli hleb,
- masna i pržena hrana,
- majonez
- dimljeno meso i kobasice.
Uz prisustvo dijagnoze dijabetesa tipa II, potrebno je stalno brojati konzumirane ugljikohidrate i potpuno eliminirati šećer.
Svakodnevna ishrana pacijenata sa dijabetesom i upalom gušterače treba da se sastoji od sledećih proizvoda:
- mala količina svježeg voća
- ne više od 300 grama povrća,
- ne više od 200 grama hrane bogate sadržajem proteina,
- i do 60 grama masti.
Savjet. Kuhanje se po mogućnosti vrši u dvostrukom kotlu ili u rerni. Dnevni obrok bi trebao biti 4 ili 5 puta na dan, jer kad hrana uđe u želudac, počinje se stvarati sok gušterače. Navikavanje tijela na ovaj režim omogućit će vam pravovremeno otpuštanje soka u potrebnoj količini.
Konzervativna terapija
Liječenje pacijenata s pankreatitisom i dijabetesom prilično je komplikovano. Prije svega, svi napori usmjereni su na obnavljanje metabolizma ugljikohidrata u tijelu i enzimske funkcije gušterače.
U osnovi, liječnik propisuje hormonske lijekove, statine (lijekovi koji snižavaju kolesterol) i enzime (lijekove koji normaliziraju metabolizam ugljikohidrata).Najčešći lijek koji razlaže masti, bjelančevine i ugljikohidrate je pankreatin, a posebno je potreban kod dijabetesa tipa 2 jer je liječenje ove vrste dijabetesa uglavnom povezano s pravilnom prehranom i obnavljanjem metaboličkih procesa.
Pankreatin poboljšava enzimsku funkciju gušterače.
Važno je. Liječenje pankreatitisa u kombinaciji sa dijabetesom provodi se u nekoliko faza. Trajanje lečenja može da se odloži na duže vreme. Sve lijekove treba uzimati samo prema uputama liječnika. Samo-lijek dovodi do nepovratnih posljedica.
Dijabetes melitus uvijek zahtijeva zamjensku terapiju, svodi se na normalizaciju razine glukoze u krvi i nadoknađuje nedostatak inzulina. Na osnovu stadija bolesti pacijentu su propisane injekcije insulina ili uzimanje tableta.
Međutim, na mnogo načina, pacijentovo zdravlje ovisi o pravilno prilagođenoj prehrani. I, naravno, ne zaboravite da uzimate pankreatin zbog dijabetes melitusa, koji će olakšati probavu i obradu hrane koja je primljena u stomaku.
Upotreba dijeta od 5p za pankreatitis
Pankreatitis je dugotrajna i složena bolest pankreasa s više faktora. Jedan od njih: oštro kršenje normi konzumiranja masne hrane, prejedanje, ovisnost o alkoholu. Poštivanje posebnih prehrambenih pravila za pankreatitis je pola uspjeha liječenja.
Dijeta protiv pankreatitisa osmišljena je tako da zamijeni i nadopuni jelovnik onim tvarima koje se loše obrađuju zbog nedostatka enzima pankreasa.
Neki pacijenti misle da se klinička prehrana za pankreatitis ne razlikuje od prehrane 5a i nastavljaju slijediti njegove preporuke. To je razumljivo, jer je većina pojedinaca u početku duže vrijeme liječena od holecistitisa, kolelitijaze ili hepatitisa. Dobro su upoznati sa tablicom br. 5a i 5, koja postavlja potrebne prehrambene standarde za ove bolesti.
Ali kada otkrijete pankreatitis, morat ćete modificirati 5a dijetu. Promjene koje se događaju kod oštećenja gušterače zahtijevaju korekciju sadržaja proteina, masti i ugljikohidrata.
Dijeta za pacijente sa pankreatitisom naziva se "5p." Povećao je udio proteina na 150 g (u broju 5 100-120 g), smanjio količinu masti (u br. 5 minimalno 70 g) i ugljenih hidrata (u br. 5 minimalno 300 g).
Opća su pravila kuhanje i ograničavanje izbora hrane.
Bitni prehrambeni zahtjevi
Predložena pravila o prehrani br. 5p ne isključuju upotrebu pratećih bolesti probavnog sustava. Važni su za maksimalno povećavanje opterećenja gušterače.
- Kuhajte samo kuhano, pirjano, pečeno ili na pari. Način prženja potpuno je zabranjen.
- Posmatrajte poštedu oštećenog organa mljevenjem svih posuđa za najoštriji stadij bolesti.
- Potreban je umjereni temperaturni režim (bez oštrih kolebanja od hladnog prema vrućem).
- Potrebno je hraniti pacijenta malim količinama hrane, ali nakon svaka 3-4 sata.
- Izbjegavajte jednokratnu obilnu hranu, prejedite čak i dijetalna jela.
- Svakodnevno održavajte kalorijsku vrijednost od najmanje 3000 kcal.
Preporučene dijetalne tablice prema Povzneru uzimaju u obzir mogućnosti razdoblja pogoršanja i šire, kada je bol nestala, ali vrlo je važno održavati i nastaviti pravilnu prehranu sa pankreatitisom.
5p opcija prehrane za pogoršanje pankreatitisa
Kliničke manifestacije akutnog i hroničnog pankreatitisa u akutnom stadiju (oštri bolovi, povraćanje, mučnina, proliv) ne dozvoljavaju pacijentu da jede na uobičajen način. Režim liječenja zahtijeva potpuno gladovanje od dva do četiri dana. Ne možete ni piti, već prvih dana tečnost daje intravenski.
Nakon zaustavljanja povraćanja, bolova, propisana je početna verzija 5p prehrane. Njen cilj je smanjiti stvaranje kiseline u želučanom soku i omogućiti gušterači da koncentrira sve svoje snage na proces borbe za preživljavanje.
Dijeta omogućava razdoblje upotrebe ne duže od dvije sedmice, jer sastav nije uravnotežen (proteini se smanjuju na 60 g, masti do 50 g, ugljikohidrati na 200-280 g, s ukupnim kalorijskim sadržajem od 1800 kcal). Naravno, preporučuje se odmor u krevetu i nedostatak fizičke aktivnosti.
Recepti za hranu
Dobar učinak na proces probave povrća je gulaš, ako ga kuhate prema posebnom receptu. Potrebno je uzeti pet velikih gomolja krompira, isječenih na srednju kocku. Nakon toga se jedna mrkva usitni, sitno sjeckani luk. Po ukusu dopušteno je dodati malu količinu rajčice, bundeve.
Sve povrće se stavlja u duboku posudu, prelije se čašom vode, lagano se usoljuje i pirja na laganoj vatri. Prije posluživanja, gotovo jelo ukrašava se zelenilom.
Važno je da pacijent s pankreatitisom zna kako kuhati ribu za dijabetičare i koje sorte odabrati. Možete kuhati pečenu ribu, ribe su pogodne za to: štuka, štuka, poljok, oslić.
Riba se može kuhati cijela ili izrezati na porcije. Riba se stavlja na listove aluminijske folije, pospite nasjeckanim lukom, mljevenom mrkvom, dodajte veliku količinu limunovog soka, sol.
Za kuhanje jela na temperaturi od 200 stepeni potrebno je 30 minuta.
Dobra alternativa bezvrijednoj hrani je puding od mrkve, trebate pripremiti takve proizvode:
- 1 šargarepa
- 5 g putera,
- 500 ml mleka
- 1 jaje
- 2 kašike kaše.
Dodajte pola žličice šećera, malo kisele pavlake bez masnoće i žličicu krekera od pšenice.
Mrkva se temeljito oprati, oguliti, isjeći na kriške, pa dinstati u mlijeku do potpuno skuhanog (na laganoj vatri). Kad mrkva postane mekana, usitnite je blenderom, dodajte šećer, pola maslaca, griz.
Nakon toga umutiti šlagom, pažljivo ga ulijte u smjesu mrkve. Po želji se jelu može dodati mala količina jabuka, skute ili bobica. Preostali maslac namastite posudom za pečenje, pospite krušnim mrvicama. Pire izlijte u kalup, glatku površinu, premažite vrhnjem za vrhnje. Puding se priprema u rerni do zlatno smeđe boje.
Treba napomenuti da kuhana mrkva ima visok GI.
Razmotrimo nekoliko vrsta recepata kroz koje možete kuhati osnovne potrepštine. Popularna dijeta protiv pankreatitisa je supa od pilećeg pireja.
Za pripremu takve supe morate izvršiti sljedeće korake:
- Prvo morate uzeti pileće meso, isjeći ga na sitne komade i prokuhati. Kad je meso spremno, mora se ohladiti i odvojiti od kostiju. Nakon toga dobiveno meso prolazi kroz brusilicu za meso s malom mrežicom.
- Kad je mesni kaše gotov, nastavljamo sa pripremom juhe od povrća. Da biste to učinili, uzmite krompir, šargarepu, peršun, kupus i kuhajte ih 30 minuta. Pre povrća treba nasjeckati, ali u velikim komadima. Nakon pripreme juhe, treba je filtrirati kroz gazu.
- Potreban nam je juha u koju ćemo dodati pire meso. Nakon toga, dobiveni radni komad stavi se na vatru i dovede do ključanja. Nakon što se juha ohladi, već je možete konzumirati. Ali da ga još više razvrstate možete dodati smjesu od jajevog mlijeka. Da biste ga pripremili trebate žumanca izmiješati sa mlijekom i staviti na vatru. Kad se smjesa zgusne, dodaje se juhu u juhu i poslužuje na stolu.
Takva supa korisna je i hranljiva za pacijente s pankreatitisom. Još jednostavniji recept može se napraviti brže:
- Da biste to učinili, morate prokuhati šargarepu i rižu.
- Mrkvu naribajte na sitnoj rerni, a rižu kroz sito.
- Dobijena masa se dodaje u povrtni bujoni i kuhana 5 minuta.
Nakon toga, supa je spremna za jelo, ali za dodavanje ukusa možete dodati 5 grama putera.
Hrana dozvoljena na dijeti na vrijeme i nakon akutnog pankreatitisa može se kombinirati jedna s drugom. Korisno je pripremiti od njih glavna i dodatna jela, deserte i unijeti ih u tjednu prehranu u razdoblju remisije.
Parne mesne kotlete
Parne kotlete možete pripremiti u nekoliko koraka:
- Prođite pola kilograma nemasnog mesa kroz mlin za meso ili blender, dodajte sjeckani luk i papriku.
- Rezanu rezance nadjenite. Ako je potrebno, izgnječite ga ponovo. Dodajte malo soli, promiješajte, oblikujte pire i uklonite pola sata na hladno.
- Dobijene mesne okruglice stavite u dupli kotao, kuhajte pola sata.
Sufle od kuhanog mesa
- Prokuhajte sto grama fileta. Preskočite kroz mlin za meso ili blender.
- U mleveno meso dodajte pileći žumanca, tučen protein i sol, izmiješajte.
- Stavite masu u kalup, kuhajte pola sata par sati.
- Otopite žličicu maslaca, dodajte joj pola žlice pšeničnog brašna, kuhajte nekoliko minuta, ohladite. Servirajte i jelo sa umakom.
Krompir kašika punjena kuvanim mesom
- Skuhajte pola kilograma oguljenog krumpira. Stisnite ga.
- Preskočite pola kilograma mesa bez masnoće sa sitnim lukom kroz mlin za meso, dodajte pileće jaje mljevenom mesu.
- Centimetar stavite pire krompir u namašćen oblik. Na vrh prebacite mljeveno meso, prekrijte ga ostatkom pirea, a vrh namažite uljem.
- Pecite pola sata.
Prognoza i opšti savjeti
Kliničke studije su pokazale da su za postizanje uporne remisije kod hroničnog pankreatitisa i dijabetesa potrebno da pacijenti prije svega pravilno jedu. Takođe je važno piti dovoljno vode. Doprinosi boljoj probavi hrane, normalizira ravnotežu vode i soli i pomaže u uklanjanju proizvoda propadanja iz tijela.
Uravnotežena prehrana i nadomjesna terapija poboljšavaju kvalitetu života pacijenata. Liječnik će vam reći koja je hrana dozvoljena za pankreatitis i dijabetes, odabrati dijetu i propisati tečaj liječenja. Ove mjere u 80% slučajeva dovode do produžene remisije.
Osnovna prehrana za pankreatitis i probavne smetnje
Osnovna prehrambena pravila za pankreatitis su uravnotežiti hranjivu vrijednost hrane koja se konzumira. Potrebno je povećati količinu proteina, smanjiti unos jednostavnih ugljikohidrata i optimizirati broj biljnih i životinjskih proizvoda.
Hrana bogata proteinima ima blagotvoran učinak na bolesti gušterače. Proteini se nalaze u hrani: mesu, ribi, soji, jajetu i orasima.
Bez obzira na povijest dijabetesa, frakcijski obrok je važan. Način uključuje 6 obroka dnevno u obrocima težinama ne većim od 300 g.
Za liječenje pogoršanih i hroničnih upalnih procesa gušterače razvijen je poseban dijetalni stol br. 5p. Za dijabetes se koristi tablica broj 9.
Za pacijente s pankreatitisom važno je ne izazivati snažno lučenje želudačnog soka, kao kod čira na želucu. Povećani sadržaj klorovodične kiseline uzrokuje proizvodnju gastrina. Hormon potiče lučenje gušterače, njegove probavne enzime i inzulin. Iz prehrane je potrebno isključiti začinjenu i kiselu hranu, jela koja su podvrgnuta prženju i pušenju. Zabranjeno je piti alkohol.
Dijeta za čireve, kao i za pankreatitis, uključuje kuhanje jela za par ili prokuhajte, samljejte i poslužite toplo. Mehanički učinci i temperaturne promjene nepovoljno djeluju na želudačnu sluznicu, izazivaju upalu i proizvodnju enzima pankreasa.
Proizvodi koje možete i ne možete učiniti sa pankreatitisom i dijabetesom
Jelo s pankreatitisom uvijek je potrebno u toplom obliku, od previše vrućih i hladnih jela treba odbaciti. Na meniju uvijek dominiraju namirnice bogate proteinima, a ugljikohidrati i masti smanjuju se na minimum. Zabranjeno je koristiti one namirnice koje sadrže previše kiseline.
Gušterača i probavni trakt mogu se zaštititi što je moguće više od kemijskih i mehaničkih oštećenja usljed parnog kuhanja u pećnici. Korisno je i kuhati hranu, te je samljeti prije upotrebe.
Ljekari insistiraju na tome da biste trebali napustiti proizvode koji sadrže puno grubih vlakana. Prosječni dnevni unos kalorija trebao bi biti unutar 2.000 kalorija. Uz to, piju najmanje 1,5 litara čiste vode, potrebno je osloniti se na toplo, mineralizirano piće.
Hemijski sastav jelovnika za dan je sljedeći:
Postoje dvije mogućnosti za dijetalnim stolom br. 5. Ako je dijabetičaru dijagnosticiran akutni oblik bolesti, bit će mu dodijeljena tablica od 5 a, s kroničnim oblikom, prikazana je tablica 5b.
Dijeta br. 5a predviđa upotrebu ne više od 1700 kalorija dnevno, sva se jela pacijentu serviraju u pažljivo obrisanom obliku. Potpuno isključite proizvode koji potiču sekretornu funkciju gušterače. Pored osnovnog hemijskog sastava, postoje stroga ograničenja za kuhinjsku sol - najviše 10 g dnevno.
Jedite bi trebali biti frakcijski, barem 6 puta dnevno, pripazite da izdržate određeni vremenski period. Trajanje takvog režima ishrane propisano je dijabetičaru ovisno o težini pankreatitisa, ali u prosjeku iznosi najmanje 7 dana.
Tablica 5b regulira 2700 kalorija dnevno, a hemijski sastav jela je sljedeći:
- masti (maksimalno 70 g),
- ugljikohidrati (do 350 g),
- bjelančevina (ne više od 140 g).
Razlika ove tablice je u tome što se isključuju decokcije i mesne juhe, to je potrebno za smanjenje stvaranja sekreta od gušterače. Hrana se takođe poslužuje u mljevenom obliku.
Da biste se riješili napadaja boli i neugodnih simptoma pankreatitisa, trebate kontrolirati svoju prehranu. Ako se ne pridržavate posebne prehrane, onda znaci bolesti neće ostaviti osobu na miru.
Stoga je prvo što se traži od pacijenta pravilna prehrana ili prehrana. Za početak, razmislite koje namirnice treba uključiti u prehranu osobe koja boluje od druge vrste bolesti.
Za vašu informaciju! Da biste smanjili opterećenje gušterače i ubrzali probavu hrane, preporučuje se samljeti povrće i od njih pripremate salate ili pire supe.
Stoga u prehranu moraju biti uključeni sljedeći proizvodi:
- krompira
- bundeva
- tikvice
- špinat
- mrkva
- zeleni grašak
- slatka paprika.
Treba kuhati čak i rajčicu i kupus, koji se može dodati u supe ili salate, ali s vremenom. Ishrana se mora sastojati od bundeve obogaćene jodom.
A jod, zauzvrat, pomaže da se obnovi oštećeno tkivo gušterače, kao i normalizira njegovo funkcionisanje. Stoga se repa može jesti svakodnevno, a najbolje od svega prije glavnog obroka.
Uz činjenicu da postoje poznati proizvodi koji se mogu konzumirati protiv pankreatitisa, morate biti u mogućnosti diverzificirati svoju tjednu prehranu. Da bismo to učinili, razmotrićemo približnu ishranu za pankreatitis za nedelju dana.
Dijetalnu prehranu kod akutnog pankreatitnog pankreatitisa propisuje lekar koji prolazi najranije tri do četiri dana nakon faze posta.
Najčešće se bira tablica broj 5 kao terapijska dijeta, koja je pogodna za pacijente gotovo svih dobnih skupina. Njegov jelovnik pomaže u obnavljanju tjelesnih rezervi energije, nadoknađivanju nedostatka vitamina i minerala, kao i smanjenju opterećenja od edematoznih organa.
Dijeta 5 trenutno može biti u dvije verzije:
- Jaka mesna i riblja juha,
- Kupus, kiselo vino, češnjak i luk,
- Svi slatkiši su strogo zabranjeni,
- Mahunarke
- Margarin i svinjska mast
- Gazirana pića, jak čaj i kafa,
- Sol.
U idealnom slučaju, pacijenti s dijabetesom i pankreatitisom trebali bi se stalno pridržavati dijeta s kuhanom hranom ili na pari. Ovakva obrada hrane nježna je za organe gastrointestinalnog trakta.
Do danas ne postoji standardni režim liječenja, ali svi se stručnjaci slažu u jednom: hitno je potrebno kombinirati dijetu s uzimanjem tableta radi uspješnog liječenja ove bolesti.
Kod akutnog pankreatitisa prvog dana pacijent ne bi trebao ništa jesti. U tom periodu može samo vodu bez plina. Trajanje posta utvrđuje liječnik u bolnici u kojoj se pacijent nalazi, ponekad se može produžiti i do 3 dana.
Nemoguće je lečiti akutni pankreatitis kod kuće, ovo je veoma opasno stanje, koje uz neblagovremena lekarska nega može rezultirati smrću. Pored apstinencije od hrane, u bolnici osoba prima lijekove, a po potrebi se pruža i hirurško liječenje.
Nakon što egzacerbacija nestane, pacijentu se propisuje štedljiva dijeta, čija je svrha obnova gušterače i normalizacija općeg stanja. Konzistencija hrane treba biti sluzava i kaša, zgnječena do kašavog stanja.
Masti i ugljikohidrati tokom ovog razdoblja su minimizirani, a proteini trebaju biti prisutni u prehrani u dovoljnim količinama. Dnevni sadržaj kalorija je također ograničen, a izračunava se na osnovu tjelesne težine, starosti i određene bolesti pacijenta.
Ova vrijednost je individualna za svakog pacijenta, ali u svakom slučaju ne bi trebala biti niža od 1700 kcal dnevno.
Principi ishrane koje pacijent mora poštovati u akutnom periodu pankreatitisa:
- jaka gladovanja u periodu koje preporuči lekar,
- odbijanje dosadne, slatke i začinjene hrane u procesu smanjivanja neprijatnih simptoma,
- jesti male obroke
- preovladavanje proteinske hrane u ishrani.
Takva dijeta može trajati od tjedan do mjesec i pol, ovisno o brzini poboljšanja čovjekova stanja i ozbiljnosti akutnog pankreatitisa. Ista se prehrana propisuje pacijentu i sa pogoršanjem hroničnog oblika bolesti.
Za razliku od akutnog pankreatitisa, u ovom slučaju pacijent se može liječiti kod kuće. Ali to je moguće tek nakon prolaska svih potrebnih laboratorijskih pretraga, prolaska detaljne dijagnoze i savjetovanja s liječnikom.
Često je, kako bi se isključila akutna patologija, potrebna dodatna konsultacija hirurga koja može jasno odrediti koju vrstu pankreatitisa je razvio pacijent
Tijekom perioda ublažavanja (remisije) pankreatitisa prehrana pacijenta ne razlikuje se mnogo od uobičajene prehrane dijabetičara. Osnova menija trebalo bi biti zdravo povrće i žitarice, nemasno meso i riba. Toplinska obrada proizvoda najbolje je raditi na pari ili kuvanjem. Osim toga, povrće i meso mogu se pirjati, ali to mora biti bez dodatka masti i ulja.
Često se ne preporučuje upotreba pečenih povrtnih i mesnih jela bolesnicima sa pankreatitisom. Postupci poput prženja, prženja i pečenja na žaru također su zabranjeni. Juhe se najbolje pripremaju u povrtnom juhu, ali uz produženu remisiju možete koristiti i mesni juh (nakon opetovanih promjena vode).
Prilikom kuhanja prvog i drugog jela nepoželjno je koristiti luk i češnjak. Iritiraju sluznicu probavnog sustava i nepovoljno djeluju na upalu gušterače.
Od mesnih proizvoda najbolje je koristiti kašu (filete). Prije kuhanja potrebno je odstraniti kožu s mesa, ukloniti sve kosti s nje i očistiti od masnih filmova.
Za pripremu obroka za pacijenta s pankreatitisom protiv dijabetesa bolje je odabrati puretinu, piletinu i zeca. Tokom razdoblja dugotrajne remisije možete unositi govedinu u prehranu, ali bolje je potpuno odbiti svinjetinu i patku.
Od ribe, oslića, polloke, bakalara i riječnog basa pogodni su za takve bolesnike. Može se kuhati ili kuhati na pari s povrćem.
Takvi pacijenti ne mogu kuhati supe na ribljom juhu, jer mogu izazvati propadanje gušterače.
Od pića, najbolje je konzumirati nekoncentriranu žele i pirjano voće bez dodanog šećera.
Voćna pića i nerazrijeđene sokove bolesna osoba ne može piti, jer sadrže previše voćne kiseline. Bolje je jesti voće u pečenom obliku (jabuke, banane), mada ponekad, pod uvjetom da se osjećate dobro, možete priuštiti malu količinu sirovog voća.
Prilikom odabira morate obratiti pažnju da nemaju kiseli ukus. Od voća je za pacijente najbolje da jedu jabuke, šljive, banane i marelice.
Ali čak i jestivu kožu s takvih plodova moramo ukloniti.
Kruh se, u principu, ne preporučuje dijabetičarima, pa ako je moguće, treba ga izbjegavati. Kod pankreatitisa dopušteni su samo krekeri napravljeni od pšeničnog kruha, ali glikemijski indeks ovog proizvoda je relativno visok, tako da je bolje da ih uopće ne jedete.
U 21. veku, u žurbi da učine mnogo, ljudi zaboravljaju na zdravlje. Grickalice u bijegu, nekvalitetna hrana, upotreba hrane štetne za organizam, stres, loše navike - ovo nije iscrpan popis, koji je među faktorima koji posebno utječu na gastrointestinalni trakt i na opće stanje u cjelini.
To se događa zbog površne percepcije zdravstvenog stanja. Ljudi opravdavaju vlastitu nepažnju nedostatkom slobodnog vremena. Izgovor nije uvijek pravičan.
Posljedica gore navedenih faktora na gastrointestinalnom traktu je istovremeno pogoršanje gastritisa i pankreatitisa. U normalizaciji procesa probave pomoći će samo pravilno dizajnirana i odabrana prehrana za određeni slučaj s pankreatitisom i gastritisom.
Opći savjeti o prehrani za pankreatitis i gastritis
Savjeti za bolesti su slični. Kada se razmatra anatomsko mjesto unutarnjih organa, primjetno je da se gušterača nalazi neposredno iznad stomaka. Loše funkcioniranje gušterače uzrokuje upalni proces želuca, poremećena je ravnoteža alkalija i kiselina - rezultat je pogoršanje gušterače.
Ovim ciklusom procesa probavnog sustava dajemo glavne preporuke za pogoršanje gastritisa i pankreatitisa:
- Hranu je potrebno dobro temeljiti tokom kuhanja, kada se konzumira - temeljno je žvakati.
- Prednosti kuhanja daju se jelima od pare, pečenih, kuhanih ili pirjanih. Ljubitelji jela sa zlatnom koricom trebaju zaboraviti na vlastitu slabost takve hrane, koristiti foliju za pečenje.
- Trebali biste jesti često, jesti u malim obrocima sa dlana.
- Konzumirana hrana uzima se topla.
- Bolje je napustiti naviku pijenja hrane s tekućinom, bolje je piti sat vremena nakon glavnog obroka.
- Bit će potrebno razviti određenu prehranu i strogo se je pridržavati, bez davanja olakšanja.
- Prije odlaska u krevet, ne biste trebali jesti, bolje je organizirati posljednji obrok nekoliko sati prije odmora.
U današnje je vrijeme mnogo lakše voditi zdrav način života, pravilno jesti, kuhinjski aparati dolaze u pomoć - blender i dvostruki bojler, jedino je želja da se pravilno jede.