Glukofag i Glukofag Long: šta je razlika, što je bolje, recenzije
Mnogi su zainteresirani za razlike između lijekova Glucofage i Glucophage Long. Oba lijeka smatraju se biguanidima, tj. niži šećer u krvi.
Sredstva se propisuju za stabilizaciju metabolizma kod ljudi, kada osjetljivost ćelijskih struktura na inzulin pogorša, a koncentracija glukoze raste, povećavaju se masne naslage. Terapeutski učinak oba lijeka je sličan.
Lijek je lijek hipoglikemije. Smanjuje količinu šećera u krvi koji se koristi u lečenju dijabetesa. Tablete imaju bjelkast nijansu, okruglog i ovalnog oblika.
Glukofag i Glukofag Long smatraju se biguanidima, tj. niži šećer u krvi.
Glavni aktivni sastojak u sastavu glukofaga je metformin. Ovaj spoj je biguanid. Ima hipoglikemijski efekat zbog činjenice da:
- osjetljivost staničnih struktura na inzulin se povećava, glukoza se bolje apsorbira,
- intenzitet proizvodnje glukoze u staničnoj strukturi jetre opada,
- dolazi do kašnjenja u apsorpciji ugljenih hidrata u crevima,
- metabolički procesi masti se poboljšavaju, smanjuje se koncentracija kolesterola.
Metformin ne utiče na intenzitet sinteze inzulina ćelijskim strukturama pankreasa, lek ne može izazvati hipoglikemiju.
Nakon upotrebe lijeka, aktivna komponenta prolazi kroz crijeva u opći krvotok. Bioraspoloživost je oko 60%, ali ako jedete, tada se pokazatelj smanjuje. Maksimalna količina metformina u krvi opaža se nakon 2,5 sata. Taj spoj je djelomično prerađen u jetri, a bubrezima se izlučuje. Polovina čitave doze odlazi za 6-7 sati.
Karakteristično glukofag dugo
To je hipoglikemijsko sredstvo iz grupe biguanida. Lijek je dostupan u obliku tableta sa produženim djelovanjem. Alat je također namijenjen za snižavanje razine šećera u krvi. Aktivna komponenta lijeka je i metformin.
Alat djeluje slično kao Glucofage: ne povećava proizvodnju inzulina, nije u stanju izazvati hipoglikemiju.
Kada koristite Glucofage Long, apsorpcija metformina je sporija nego u slučaju tableta standardnog delovanja. Maksimalna koncentracija aktivne komponente u krvi bit će postignuta nakon 7 sati, ali ako je količina uzete tvari 1500 mg, tada trajanje vremenskog razdoblja dostiže 12 sati.
Kada koristite Glucofage Long, apsorpcija metformina je sporija nego u slučaju tableta standardnog delovanja.
Glukofag i Glucophage Long su jedno te isto
Glukofag je efikasan lijek za hiperglikemiju. Zbog poboljšanog metabolizma, štetne masti se ne nakupljaju. Lijek ne utječe na intenzitet proizvodnje inzulina, pa se propisuje čak i osobama koje nemaju dijabetes.
Drugo hipoglikemijsko sredstvo je Glucophage Long. To je gotovo isto kao i prethodni lek. Lijek ima ista svojstva, samo je terapijski učinak trajniji. Zbog velike zapremine aktivne komponente duže se apsorbira u tijelu, a njegov učinak je dugoročan.
- pomoć u liječenju dijabetesa
- stabilizirati koncentraciju glukoze i inzulina,
- blagotvorno deluje na metabolizam i upotrebu ugljenih hidrata u organizmu,
- sprečavaju vaskularne bolesti, smanjuju holesterol.
Oba lijeka je dopušteno uzimati samo nakon propisivanja liječnika kako bi se spriječio razvoj poremećaja u tijelu.
Poređenje glukofaga i glukofaga duge
Unatoč činjenici da se oba lijeka smatraju istim lijekom, imaju sličnosti i razlike.
Oba proizvoda proizvodi MERCK SANTE iz Francuske. U ljekarnama se ne izdaju bez recepta. Terapeutski učinak lijekova je sličan, glavna komponenta u oba je metformin. Oblik doziranja - tablete.
Oba lijeka je dopušteno uzimati samo nakon propisivanja liječnika kako bi se spriječio razvoj poremećaja u tijelu.
Upotreba takvih lijekova dovodi do brzog suzbijanja simptoma koji se javljaju sa hiperglikemijskim stanjem. Blaga akcija omogućava vam da utičete na tok bolesti, pokazatelje šećera, i da to radite pravovremeno.
Glavne indikacije za upotrebu u lijekovima su iste. Takvi lijekovi se koriste u sljedećim slučajevima:
- dijabetes tipa 2, kada terapija dijetama ne pomaže,
- gojaznost.
Lijekovi su propisani za dijabetes kod djece starije od 10 godina. Za dijete mlađe od ove dobi (uključujući novorođenčad) lijek nije prikladan.
Kontraindikacije za upotrebu lekova su iste:
- koma
- dijabetička ketofacidoza,
- oštećena funkcija bubrega,
- problema u funkcionisanju jetre,
- egzacerbacije raznih bolesti,
- groznica
- infekcije izazvane infekcijama
- dehidracija
- rehabilitacija nakon povreda,
- rehabilitacija nakon operacija,
- alkohola,
- simptomi laktacidoze,
- trudnoća i dojenje
- preosjetljivost na komponente lijeka.
Ponekad lijekovi izazivaju nuspojave:
- problemi sa probavnim traktom: mučnina, gubitak apetita, proliv, nadimanje,
- laktacidoza
- anemija
- urtikarija.
Uz predoziranje glukofagom ili glukofagom Long, pojavljuju se sljedeći simptomi:
- proliv
- povraćanje
- groznica
- bol u jami stomaku
- respiratorno ubrzanje
- problemi sa koordinacijom pokreta.
U svim tim slučajevima morate prestati uzimati lijek i pozvati hitnu pomoć. Čišćenje se vrši hemodijalizom.
U čemu je razlika?
Razlike između lijekova su u njihovim sastavima, iako je glavna komponenta ista. Povidon i magnezijum stearat prisutni su u Glucofageu kao pomoćni spojevi. Sama školjka je napravljena od hipromeloze. Što se tiče glukofaga duga, on je dopunjen takvim supstancama kao što su:
- mikrokristalna celuloza,
- hipromeloza,
- karmeloza natrijum
- magnezijum stearat.
Izgled tableta je različit. Oblik je zaobljen dvokonsko izbočen s bjelkastim nijansama, a za lijek produljenog djelovanja tablete su bjelkaste, ali kapsule.
Razlike između lijekova su u njihovim sastavima, iako je glavna komponenta ista.
Dostupne su i značajke primjene oba lijeka. Glukofag treba uzimati sa 500 mg. Nakon 2 tjedna, postepeno povećavajte količinu. Prosječna doza je 1,5-2 g, ali ne više od 3 g dnevno. Da bi se smanjio rizik od nuspojava, ukupan broj se dijeli 2-3 puta dnevno. Tablete treba uzimati odmah nakon jela.
Što se tiče Glucofage Long, dozu određuje doktor pojedinačno za svakog pacijenta. U obzir se uzimaju opće zdravstveno stanje, oblik bolesti i njezina ozbiljnost, karakteristike tijela, starost. Ali istovremeno, zbog činjenice da lijek ima dugotrajni učinak, davanje tableta vrši se samo 1 put dnevno.
Koji je bolji, glukofag ili glukofag dugačak?
Lijekovi dobro djeluju na kardiovaskularni sistem, pomažu u borbi s viškom kilograma, poboljšavaju opće dobro i normaliziraju koncentraciju glukoze u krvi kod dijabetesa. Ali, što je bolje za pacijenta, samo liječnik utvrđuje, ovisno o bolesti, njegovom obliku, težini, stanju pacijenta, prisutnosti kontraindikacija.
Oba lijeka imaju iste aktivne komponente, korisna svojstva, nuspojave, kontraindikacije.
Metformin zanimljivih činjenica
Zdravlje Uživo do 120. Metformin. (20.03.2016)
Recenzije ljekara
Aydinyan SK, endokrinolog: „aktivno prepisujem glukofag u slučaju šećerne bolesti tipa 2 i gojaznosti. Dokazana je klinička učinkovitost. Lijek ima pristupačnu cijenu ".
Nagulina SS, endokrinolog: „Dobar lek za dijabetes tipa 2. Uz to se koristi u složenoj terapiji za gojaznost. U poređenju sa standardnim glukofagom, nuspojave su rjeđe. "
Glukofag i Glucophage Dugi pregledi pacijenata
Marija, 28 godina: „Lekar je propisao glukofag da smanji težinu. Uzimajte 2 puta dnevno, 1 tabletu. U početku sam bio malo bolestan, ali onda je prošlo. Sada se dobro podnosi. Težina se postepeno smanjuje. "
Natalia, 37 godina: „Endokrinolog je propisao glukofag Long zbog prekomerne težine i visokog pirinčanog razvoja dijabetesa (oba roditelja imaju ovu bolest). U početku se uplašila mnogih nuspojava. Prvi tjedan ujutro osjećao sam mučninu, ali tada se sve vratilo u normalno stanje. Povećana motorička aktivnost, jedite manje. U protekla 3 mjeseca smršavio je 8 kg. "
Koja je razlika između glukofaga i glukofaga dugo
Oni koji su iskusili glukofag znaju da je to biguanid, sredstvo za snižavanje šećera u krvi.
Propisujte lijek za normalizaciju metaboličkih procesa u tijelu, kada se pogorša osjetljivost ćelija na inzulin, koncentracija glukoze povećava i povećava količina masnih naslaga.
Njegovo djelovanje je slično tabletama Glucofage Long. Kakva je razlika između glukofaga i glukofaga duga, raspravlja se u nastavku.
Kako djeluje lijek?
Glukofag se smatra efikasnim lijekom za hiperglikemiju, koja povećava prijemljivost hormona inzulina i povećava brzinu razgradnje šećera.
Zbog poboljšanja metaboličkih procesa, lijek sprečava nakupljanje štetnih masti.
Ne povećava proizvodnju inzulina i ne dovodi do hipoglikemije, stoga je propisan za upotrebu čak i onima koji nemaju dijabetes. Kakva je razlika ovog glukofaga od Long-a?
Glukofag Long ima ista svojstva, samo sa dužim trajanjem. Zbog veće koncentracije glavne tvari metformina, tablete se duže apsorbiraju u organizam i njihov učinak je dugoročan.
Razlika između uobičajenog Glucofagea i Glucophage Long-a u obliku proizvedenog lijeka. U drugom slučaju, doza tablete je 500 mg, 850 mg i 1000 ml. To vam omogućuje da ga uzimate samo jednom ili dva puta dnevno.
Oba lijeka imaju sljedeće prednosti:
- pomoć u liječenju dijabetesa
- normalizacija nivoa glukoze i inzulina,
- poboljšati metaboličke procese i apsorpciju ugljenih hidrata,
- prevencija vaskularnih bolesti snižavanjem holesterola.
Lijek možete uzimati samo kako vam je propisao ljekar. Neovlašteni unos tableta može biti štetan. U ljekarni ih puštaju samo na recept.
Kada uzimate glukofag
Lijek je propisan za upotrebu u sljedećim slučajevima:
- dijabetes melitus tipa 2 u inzulinski neovisnom obliku u slučaju neuspjeha prehrane kod odraslih,
- Dijabetes tipa 2 kod djece stare 10 i više godina,
- jaka gojaznost,
- imunitet ćelije na inzulin.
Doziranje lijeka propisuje lekar i pojedinačno je za svaki slučaj. Ako pacijent nema nuspojava i nema kontraindikacija, Glucophage je propisan na duži period.
Početna doza lijeka nije veća od 1 g dnevno. Nakon dvonedjeljnih sati, volumen se povećava na 3 g dnevno ako organizam tablete dobro podnosi.
Ovo je maksimalna doza lijeka, koja je s hranom podijeljena u nekoliko doza.
Ako kažemo da je obični glukofag ili Glucophage Long bolji, tada je za praktičnost uzimanja lijekova odabrana druga vrsta lijeka. Omogućit će vam da pijete tabletu samo jednom ili dva puta dnevno i ne opterećujete se čestim trikovima. Međutim, efekat obaju lijekova na tijelo je jednak.
Kontraindikacije
Glukofag kao Glucophage Long se ne preporučuje za upotrebu u takvim uslovima:
- ketoacitoza, predak i koma,
- oštećena funkcija bubrega,
- akutne zarazne bolesti,
- srčani udar, zatajenje srca,
- postoperativni period
- plućni zastoj
- teške povrede
- teško trovanje
- konzumiranje alkohola
- period trudnoće i dojenja,
- X-zračenje
- laktacidoza,
- dob prije 10 i nakon 60 godina, posebno ako postoji povećana fizička aktivnost.
U odvojenom članku dovoljno smo detaljno ispitali kompatibilnost glukofaga i alkohola.
Nuspojave
Lijek se ne može tolerirati od strane tijela i uzrokovati nuspojave. U ovom trenutku mogu se pojaviti razni simptomi.
U probavnom sistemu:
- probavne smetnje
- osjećaj mučnine
- gagging
- smanjen apetit
- ukus metala u ustima
- proliv
- nadimanje, popraćeno bolom.
Iz metaboličkih procesa:
- laktacidoza,
- kršenje apsorpcije vitamina B12 i, rezultat toga, njegovog viška.
Na delu organa koji stvaraju krv:
Manifestacije na koži:
Predoziranje kod osobe koja uzima glukofag očituje se sljedećim simptomima:
- groznica
- proliv
- povraćanje
- bol u epigastričnoj regiji,
- oslabljena svijest i koordinacija,
- brzo disanje
- koma.
U prisustvu gore navedenih manifestacija, zajedno s uzimanjem lijeka, trebate zaustaviti njegovu upotrebu i nazvati hitnu medicinsku pomoć. U ovom slučaju se osoba čisti hemodijalizom.
Glukofag i glukofag Long ne doprinose povećanju proizvodnje inzulina, stoga nisu opasni oštrim padom šećera.
Značajke upotrebe
Glukofag ubrzava preradu masti i smanjuje protok glukoze u ćelije povećavajući osjetljivost na inzulin. Doprinosi gubljenju kilograma. Zbog toga se lijek često koristi u borbi protiv viška kilograma. Naročito je njegovo dejstvo efikasno kod trbušne pretilosti, kada se u gornjem dijelu tijela nakuplja mnogo masnog tkiva.
Upotreba Glucofage-a za mršavljenje biće korisna ako nema kontraindikacija za osobu koja gubi kilograme. Međutim, treba se pridržavati nekih prehrambenih pravila.
Kada koristite lijek za smanjenje težine, morate:
- uklonite brze ugljikohidrate iz menija,
- slijedite dijetu koju je propisao nutricionista ili endokrinolog,
- Glukofag uzimati 500 mg prije jela tri puta dnevno. Doziranje može varirati za svaku osobu, pa o tome treba razgovarati sa liječnikom.
- ako se pojavi mučnina, doziranje mora biti smanjeno na 250 mg,
- pojava dijareje nakon uzimanja može ukazivati na veliku potrošenu količinu ugljenih hidrata. U ovom slučaju treba ih smanjiti.
Dijeta kada uzimate Glucofage za mršavljenje treba sadržavati grubu vlakna, integralne žitarice, mahunarke i povrće.
Ne preporučuje se za upotrebu uopšte:
- šećer i proizvodi s njegovim sadržajem,
- banane, grožđe, smokve (slatko visoko kalorično voće),
- sušeno voće
- dušo
- krompir, posebno pire krompir,
- slatki sokovi.
Lijek Glucofage kao i Glucofage Long dobro djeluje na srce i krvne žile, pomaže u borbi protiv pretilosti, a također poboljšava dobrobit i normalizira razinu glukoze kod dijabetesa. Međutim, njegova upotreba trebala bi se temeljiti na receptu liječnika, jer komponente lijeka mogu uzrokovati ozbiljne nuspojave.
Poređenje preparata Glucophage i Glucophage Long - u čemu se razlikuju i koji je bolji?
Medicina se neprestano razvija, proizvode se mnogi lijekovi koji se bore protiv raznih bolesti.
Uključujući i dijabetes, za liječenje kojih postoji puno lijekova. Jedan od njih su Glucofage i Glucophage Long.
Mnogi su zainteresirani za razliku u predstavljenim sredstvima. Osim toga, često se koriste za smanjenje tjelesne težine. Kakav je učinak lijekova, da li su efikasni i koje razlike se mogu razlikovati pročitajte u ovom članku.
Proizvođač
Proizvođač je francuska kompanija MERCK SANTE. U ljekarnama je lijekove lako pronaći, ali ih je moguće kupiti samo na recept.
Glavna svojstva lijekova uključuju sljedeće:
- smanjenje šećera u krvi,
- povećana osjetljivost na inzulin svih ćelija, organa i tkiva,
- nedostatak uticaja na sintezu pankreasa inzulina.
Komponente lijekova ne reagiraju s proteinima u krvi, dakle, brzo se šire putem stanica.
Jetra ih ne prerađuje, ali oni izlučuju organizam mokraćom. U ovom slučaju, prisustvo bolesti bubrega može odgoditi lijek u tkivima.
Lijekovi imaju niz kontraindikacija, u čijoj je prisutnosti nemoguće koristiti lijek. Oni su kako slijedi:
Uzimanje lijekova također se ne preporučuje u slučaju jakih tjelesnih napora i kada se dostigne 60 godina. Ne samo u trudnoći zabranjeno je piti takve tablete, već i kada ga planirate.
Glukofag se koristi oralno. Tabletu se proguta cijela s hranom ili nakon jela, a zatim se popije dovoljna količina tekućine.
Doziranje treba odrediti liječnik, na temelju karakteristika bolesti i stanja organizma.
Obično počinju uzimati 500-850 mg 2-3 puta dnevno.
Tada se doziranje postepeno povećava za 500 mg u rasponu od 10-15 dana. Prilagođavanje doze ovisi o glukozi u krvi. Možete piti više od 1000 mg lijeka odjednom. Za jedan dan, maksimalna doza je 3000 mg.
Stariji pacijenti i oni koji imaju problema s bubrezima trebaju pristupiti određivanju doze što je pažljivije moguće. U tom slučaju mora se uzeti u obzir nivo šećera u krvi. Počnite nužno s minimalnom dozom.
Lijek mogu uzimati i djeca starija od 10 godina. Početna doza ista je kao i kod odraslih i iznosi 500-850 mg. Njeno povećanje može biti i s vremenom, ali ne ranije od 10 dana.
Ovo bi trebalo proći pod strogim nadzorom ljekara. U ovom slučaju, maksimalna dnevna doza ne može biti veća od 2000 mg, a pojedinačna doza - više od 1000 mg.
Glukofag Long
Ima sličan režim prijema sa glukofagom. Treba piti tablete ujutro ili ujutro i uveče.
Ono što je najvažnije, prijem treba uzimati uz obroke. Treba piti puno vode s vodom.
Početna doza obično je 500 mg.
Veća doza se mijenja nakon 10-15 dana, ovisno o razini šećera od 500 mg. Veoma često se Glucafage zamjenjuje ovim lijekom, jer ima dugotrajni učinak. U ovom se slučaju doziranje lijeka postavlja u istoj količini kao i prethodni lijek.
Prijem se obavlja svaki dan, vrijeme treba biti isto. Zaustaviti upotrebu lijeka može samo ljekar.
Glukofag Long nije namenjen deci mlađoj od 18 godina. Starije osobe i uz oštećenje bubrežne funkcije, lijek se može primjenjivati samo uz odgovarajuće prilagođavanje doze od strane stručnjaka.
Sastav ovih lijekova je vrlo sličan. Aktivna supstanca je metformin hidroklorid. Pomoćne komponente su povidon i magnezijum stearat.
Ove tablete imaju oblog hipromeloze. Na ovome se završavaju iste komponente. Glucophage Long sadrži i druge pomoćne komponente. Tu spadaju natrijum karmeloza, mikrokristalna celuloza.
Boja oba proizvoda je bijela, ali oblik Glucofage-a je okrugao, a Long je u obliku kapsule, sa graviranjem 500. Postoje tablete u blisterima od 10, 15, 20 komada. Oni se, pak, stavljaju u kartonsku ambalažu.
Ako je datum isteka istekao ili se ne poštuju pravila skladištenja lijeka, tada ga se ne može koristiti. Proizvod odmah odložite.
Lijek se čuva 3 godine, a važno je ne dopustiti porast temperature iznad 25 stepeni.
Glavna aktivna supstanca
Glukofag i Glucophage Long su zahvaljujući svojoj aktivnoj tvari sposobni zaustaviti simptome s razvojem hiperglikemijskog stanja.
Povećavanjem osjetljivosti na inzulin povećava se brzina raspada šećera.
U isto vrijeme lijekovi ne povećavaju proizvodnju inzulina, stoga su sigurni čak i u nedostatku šećerne bolesti, ne dovode do hipoglikemije i učinkovito kontroliraju razinu šećera u krvi.
Lijekovi doprinose gubljenju kilograma, pa se njihova upotreba distribuira u slučajevima viška tjelesne težine. Poseban efekat u ovom smjeru primjetan je kod trbušne pretilosti, kada se masno tkivo u većoj mjeri nakuplja u gornjem dijelu tijela. Istovremeno se morate pridržavati dijeta i paziti da nema kontraindikacija.
Uzimanje lijekova pomaže snižavanju holesterola.
Zbog sposobnosti poboljšanja metaboličkih procesa, proizvodi ne dopuštaju nakupljanju štetnih masti. Osim toga, oni uglavnom djeluju povoljno na tijelo, sprečavaju razne bolesti vaskularnog sistema, srca i bubrega.
Indikacije za upotrebu Glucofage-a i Glucophage Long-a ne razlikuju se, one su sljedeće:
Svojstva lijekova su ista, jer je aktivna supstanca u njima identična. Postoji bitna razlika. Sastoji se u koncentraciji metformina. Njegova doza u Glucofage Long je veća i iznosi 500, 850 ili 1000 mg. To osigurava duže djelovanje tvari, koja se duže apsorbira i zadržava učinak mnogo duže.
Dijetetičar o tome da li Glucofage zaista pomaže u mršavljenju:
Dakle, predstavljeni lijekovi su efikasni ako su potrebni za smanjenje šećera u krvi ili za rješavanje gojaznosti. Prema mnogim pacijentima efekat lijekova je uočljiv, a manifestacija nuspojava uočava se prilično rijetko. Glavni zadatak je slijediti upute za uporabu i isključiti slučajeve kad je kontraindiciran.
Koje su mane i nuspojave?
Glukofag Long - nije čarobna pilula za dijetu. Ne čekajte brzo mršavljenje bez napora. Gubitak kilograma metforminom odvija se nesmetano i postepeno - za gubitak težine "do ljeta" je početi uzimati metformin na jesen.
Metformin je značajno manje učinkovit za gubitak kilograma bez promjena u načinu života i prehrane. Ako u prehrani ima previše kalorija, a ne trošite višak - u najboljem slučaju, metformin će samo malo ublažiti posljedice takvog načina života - stabilizira težinu ili usporava njegovo povećanje. Definitivno nije moguće izgubiti težinu bez poteškoća,
Učinak metformina ovisi o dozi, ali nemoguće je uzimati visoke doze za mršavljenje bez indikacija (dijabetes tipa 2) zbog povećanog rizika od nuspojava. Iz tog razloga, najveća preporučena doza za mršavljenje je 1000 mg dnevno, a u idealnom slučaju da se rizik od nuspojava svede na minimum - 750 mg. Doza održavanja - 500 mg
Kada se uzimaju u velikim dozama (više od 1000 mg) i posebno na početku liječenja, moguće su izražene nuspojave iz gastrointestinalnog trakta. Vremenom oni prođu,
Dok uzimate Glucophage Long, ne možete sjediti stroga dijeta (manje od 1300 kcal / dan) i previše smanjiti količinu ugljikohidrata u prehrani. U isto vrijeme, „brzi ugljikohidrati“ (posebno slatki napici) mogu i trebaju biti uklonjeni iz prehrane. Zauvijek.
Uzimam Glucophage Long za mršavljenje više od godinu dana, a za to vrijeme ne samo da sam smršavio 10 kg (od 78 do 68 kg), već sam i vrlo stabilan u težini koja mi je potrebna. Naravno, bilo bi pretjerano reći da je za taj uspjeh "kriv" samo metformin. Bez promjena u načinu života i prehrane, rezultati bi bili puno skromniji.
Oblici puštanja lijekova, sastav i pakiranje
Obje formulacije sadrže metformin hidroklorid kao glavni aktivni sastojak. Glucofage tablete sadrže povidon i magnezijum stearat kao pomoćne komponente.
Membrana filma glukofage sastoji se od hipromeloze.
Sastav tableta lijeka Glucophage Long razlikuje se od Glucophage prisutnošću drugih pomoćnih komponenti.
Preparat za odloženo oslobađanje sadrži sledeća jedinjenja kao dodatne komponente:
- Karmeloza natrijum.
- Hipromelloza 2910.
- Hipromelloza 2208.
- Mikrokristalna celuloza.
- Magnezijum stearat.
Tablete lijeka uobičajenog perioda djelovanja su bijele boje i imaju bikonveksni okrugli oblik.
Lijek dugog djelovanja ima bijelu boju, a oblik tableta je kapsuliran i bikonveksan. Svaka tableta s jedne strane urezana je brojem 500.
Tablete lijekova su upakovane u blistere od 10, 15 ili 20 komada. Blister se stavlja u kartonsku ambalažu, koja sadrži i upute za upotrebu.
Obje vrste lijekova se prodaju isključivo na recept.
Lijekovi se moraju čuvati na mjestu koje je djeci nedostupno. Temperatura ne bi trebala preći 25 stepeni Celzijusovih. Rok trajanja lijekova je 3 godine.
Nakon roka valjanosti ili kršenja uvjeta skladištenja koje preporuči proizvođač, upotreba lijekova je zabranjena. Takav lijek se mora zbrinuti.
Akcija lijekova
Uzimanje lijekova Glucophage i Glucophage Long pomaže u brzom zaustavljanju simptoma karakterističnih za razvoj hiperglikemijskog stanja u tijelu.
Blagi učinak na tijelo omogućava kontrolu tijeka bolesti i pravovremeno reguliranje sadržaja šećera u tijelu.
Pored glavnog djelovanja, lijek ima niz prednosti, među kojima je glavna korisni učinak na tijelo i mogućnost upotrebe proizvoda za sprječavanje razvoja bolesti povezanih sa radom srca, krvožilnog sustava i bubrega.
Glavne indikacije za upotrebu Glucophagea i Glucophage Long su iste.
Lijekovi se koriste ako pacijent ima:
- dijabetes koji nije ovisan o insulinu, u nedostatku efikasnosti od dijetalne terapije kod odraslih pacijenata,
- gojaznost
- prisutnost dijabetesa tipa 2 kod adolescenata sa pacijentima starijim od 10 godina.
Kontraindikacije za upotrebu lekova su sledeće:
- Prisutnost znakova kome.
- Znakovi razvoja dijabetičke ketoacidoze.
- Poremećaji u radu bubrega.
- Prisutnost u tijelu akutnih tegoba, koje su popraćene pojavom poremećaja u bubrezima, pacijent ima febrilno stanje, razvoj zaraznih patologija, dehidrataciju i razvoj hipoksije.
- Izvođenje operativnih intervencija i ozbiljno ozljeđivanje pacijenata.
- Kršenja i kvarovi u jetri.
- Pojava akutnog trovanja alkoholom kod pacijenta i hronični alkoholizam.
- Pacijent ima znakove razvoja mliječne acidoze.
- Vremenski period je 48 sati prije i 48 nakon pregleda tijela pomoću rendgenskih metoda u kojima se koriste kontrastna sredstva koja sadrže jod.
- Period rađanja deteta.
- Prisutnost preosjetljivosti na komponente lijeka.
- Period dojenja
Ne preporučuje se upotreba lijeka ako je pacijent stariji od 60 godina, kao i oni pacijenti koji imaju povećanu fizičku aktivnost na tijelu.
To je posljedica povećane vjerojatnosti znakova laktacidoze u tijelu.
Upute za upotrebu tableta
Lijek se daje oralno.
Lijek se koristi u kombinaciji i monoterapiji šećerne bolesti tipa 2.
Najčešće, dežurni ljekar započinje propisivanje lijeka s minimalnom dozom od 500 ili 850 mg 2-3 puta dnevno. Lijek treba uzimati odmah nakon jela ili za vrijeme obroka.
Ako je potrebno, moguće je daljnje povećanje doze lijeka. Odluku o povećanju doze koja se koristi za vrijeme liječenja dijabetes melitusa tipa 2 donosi liječnik na temelju individualnih karakteristika pacijenta i podataka dobivenih tijekom pregleda tijela.
Kada se lijek koristi kao pomoćni lijek, doza Glucofagea može doseći 1500-2000 mg dnevno.
Da bi se smanjila vjerojatnost nuspojava, dnevna doza se dijeli na 2-3 doze dnevno. Najveća dopuštena doza lijeka može doseći 3000 mg dnevno. Takvu dnevnu dozu treba podijeliti u tri doze, a vezane su za glavne obroke.
Postepeno povećavanje doze koja se koristi može umanjiti vjerojatnost nuspojava od uzimanja lijeka iz gastrointestinalnog trakta.
Ako pacijent uzima Metformin 500 u dozi od 2000-3000 mg dnevno, može se prebaciti u Glucofage u dozi od 1000 mg dnevno.
Uzimanje lijeka može se kombinovati upotrebom drugih hipoglikemijskih sredstava.
Kada se koristi u toku terapije za dijabetes melitus drugog tipa, lek produženog delovanja, prijem se provodi jednom dnevno. Preporučuje se uzimati Glucofage Long tokom večernjeg konzumiranja hrane.
Upotrebu lijeka treba ispirati s dovoljnom količinom vode.
Dozu lijeka Glucofage Long koristi liječnik pojedinačno, uzimajući u obzir rezultate ispitivanja i karakteristike pacijentovog tijela.
Ako se propusti vrijeme uzimanja lijeka, doziranje se ne smije povećavati, a lijekove treba uzimati u skladu s rasporedom koji preporučuje lekar.
Ako pacijent ne provodi liječenje Metforminom, tada početna doza lijeka treba biti 500 mg jednom dnevno.
Dozvoljeno je povećati doziranje uzeto samo 10-15 dana nakon ispitivanja krvi na glukozu.
Neželjeni efekti kod uzimanja lijekova
Nuspojave koje se razvijaju tijekom uzimanja lijeka mogu se podijeliti u nekoliko skupina, ovisno o učestalosti pojave u tijelu.
Najčešće se opažaju nuspojave probavnog, nervnog, hepatobilijarnog sistema.
Uz to, neželjeni efekti se mogu razviti na dijelu kože i metaboličkim procesima.
Sa strane živčanog sustava često se opaža poremećaj u radu okusnih pupoljaka, pojavljuje se metalik ukus u usnoj šupljini.
Iz probavnog sustava se pojavljuju takve nuspojave poput:
- osjećaj mučnine
- nagon za povraćanjem
- razvoj dijareje,
- pojava bola u trbuhu,
- gubitak apetita.
Najčešće, nuspojave iz gastrointestinalnog trakta pojavljuju se u početnoj fazi terapije, a daljnjom primjenom lijeka nestaju. Kako bi se smanjila vjerojatnost nuspojava, lijek treba uzimati istodobno s hranom ili odmah nakon obroka.
Na dijelu hepatobilijarnog sustava nuspojave se javljaju vrlo rijetko i manifestuju se poremećajima u funkcioniranju jetre. Negativni efekti lijeka nestaju nakon prestanka upotrebe lijeka.
Vrlo rijetko se tijekom terapije alergijske reakcije pojavljuju na površini kože u obliku svrbeža i urtikarije.
Primjena Glucofagea može izazvati pojavu u tijelu metaboličkih poremećaja koji se očituju pojavom znakova laktacidoze kod dijabetesa tipa 2.
Ako se pojave nuspojave, lijek treba prekinuti i liječnika savjetovati promjene.
Znakovi predoziranja lijekovima i interakcija s lijekovima
U slučaju predoziranja Glucofageom kod pacijenta koji boluje od dijabetesa melitusa drugog tipa, pojavljuju se neki karakteristični simptomi.
Predoziranje lijeka nastaje kada se Metformin uzima u dozi od 85 g lijeka. Ova doza prelazi maksimalno dozvoljenih 42,5 puta. S takvim viškom doziranja kod pacijenta se ne razviju znakovi hipoglikemije, već se pojavljuju znakovi laktacidoze.
U slučaju prvih znakova laktacidoze kod pacijenta treba prekinuti terapiju lijekovima i pacijenta odmah hospitalizirati. Nakon hospitalizacije pacijenta treba pregledati kako bi se utvrdila koncentracija laktata i razjasnio dijagnozu.
Kako bi se pacijentovo tijelo laktatovalo riješilo, provodi se postupak hemodijalize. Uporedo s postupkom provodi se i simptomatsko liječenje.
Zabranjena je upotreba lijeka tokom pregleda tijela upotrebom sredstava koja sadrže jod.
Ne preporučuje se konzumiranje alkoholnih pića tokom liječenja Glucophageom i Glucophage Long.
Neželjeno je koristiti lijek kada primjenjujete niskokaloričnu dijetu.
Pažljivo je koristiti obje vrste lijekova kada se koriste lijekovi s indirektnim hipoglikemijskim učinkom.
Cijena Glucofage-a, koji ima normalan rok važenja, u prosjeku iznosi 113 rubalja na teritoriji Ruske Federacije, a cijena Glucofage Long-a je u Rusiji 109 rubalja.
Djelovanje lijeka Glucofage detaljno će opisati stručnjak u videu u ovom članku.
Navedite svoj šećer ili odaberite spol za preporuke. Pretraživanje. Nije pronađen. Prikaži. Pretraživanje. Nije pronađen. Prikaži. Pretraživanje. Nije pronađen.