Akutni pankreatitis: znakovi, simptomi i lečenje
Akutni pankreatitis - upala pankreasa. Simptomi akutnog pankreatitisa: akutna, nepodnošljiva bol u trbuhu. Ovisno o tome koji je dio žlijezde upaljen, moguća je lokalizacija bola u desnom ili lijevom hipohondriju, u epigastričnoj regiji bol može biti pojačana. Hronični pankreatitis prati gubitak apetita, probavne smetnje, akutna bol (kao u akutnom obliku) koja nastaje nakon jela masne, začinjene hrane ili alkohola.
Opće informacije
Pankreatitis je bolest koju karakterizira razvoj upale u tkivu pankreasa. Po prirodi tečaja pankreatitis se dijeli na akutni i hronični. Akutni pankreatitis zauzima treće mesto među akutnim trbušnim bolestima koje zahtevaju lečenje u hirurškoj bolnici. Prvo i drugo mjesto zauzimaju akutni upala slijepog crijeva i holecistitis.
Prema svjetskoj statistici, od 200 do 800 osoba od miliona oboli od akutnog pankreatitisa godišnje. Ova bolest je češća kod muškaraca. Starost pacijenata uvelike varira i ovisi o uzrocima pankreatitisa. Akutni pankreatitis usljed zloupotrebe alkohola pojavljuje se u prosjeku u dobi od oko 39 godina, a kod pankreatitisa povezanog sa kolelitijazom prosječna dob pacijenata je 69 godina.
Čimbenici koji doprinose nastanku akutnog pankreatitisa:
- zloupotreba alkohola, loše prehrambene navike (masna, začinjena hrana),
- kolelitijaza
- virusna infekcija (zaušnjaci, Coxsackie virus) ili bakterijska infekcija (mikoplazma, kampilobakter),
- ozljede gušterače
- hirurške intervencije za druge patologije gušterače i žučnih puteva,
- uzimanje estrogena, kortikosteroida, tiazidnih diuretika, azatioprina, drugih lijekova s izraženim patološkim učinkom na gušteraču (lijek pankreatitis),
- urođene malformacije žlezde, genetska predispozicija, cistična fibroza,
- upalne bolesti probavnog sistema (holecistitis, hepatitis, gastroduodenitis).
U razvoju akutne upale gušterače, prema najčešćoj teoriji, glavni faktor je oštećenje stanica prerano aktiviranim enzimima. U normalnim uvjetima, probavni enzimi proizvode gušterača u neaktivnom obliku i aktiviraju se već u probavnom traktu. Pod utjecajem vanjskih i unutarnjih patoloških faktora, mehanizam proizvodnje se poremeti, enzimi se aktiviraju u gušterači i počinju probavljati njegovo tkivo. Rezultat toga je upala, razvija se oticanje tkiva, zahvaćaju se žile parenhima žlijezde.
Patološki proces u akutnom pankreatitisu može se proširiti na obližnja tkiva: retroperitonealno tkivo, omentalnu bursu, peritoneum, omentum, mezenteriju creva i ligamente dvanaesnika. Teški oblik akutnog pankreatitisa doprinosi naglom porastu razine različitih biološki aktivnih tvari u krvi što dovodi do izraženih općih smetnji: sekundarne upale i distrofičnih poremećaja u tkivima i organima - plućima, jetri, bubrezima, srcu.
Klasifikacija
Akutni pankreatitis je klasifikovan po težini:
- oblika svjetla prolazi s minimalnim oštećenjem organa i sistema, izražava se uglavnom intersticijskim edemom žlijezde, lako je podložan terapiji i ima povoljnu prognozu za brzi oporavak tj.
- teški oblik akutni pankreatitis karakterizira razvoj teških poremećaja u organima i tkivima ili lokalnim komplikacijama (nekroza tkiva, infekcija, ciste, apscesi).
Teški oblik akutnog pankreatitisa može biti popraćen:
- akutno nakupljanje tečnosti unutar žlezde ili u periopankarecijskom prostoru, koje možda nema granulacijske ili vlaknaste zidove,
- pankreasna nekroza s mogućom infekcijom tkiva (postoji ograničena ili prolivena zona umirućeg parenhima i tkiva periankreasa, uz dodatak infekcije i razvoj gnojnog pankreatitisa povećava se vjerojatnost smrtnog ishoda),
- akutna pseudocista (nakupljanje soka pankreasa okruženo vlaknastim zidovima ili granulacija koja nastaje nakon napada akutnog pankreatitisa, formira se u roku od 4 ili više tjedana),
- apsces gušterače (nakupljanje gnoja u pankreasu ili u obližnjim tkivima).
Simptomi akutnog pankreatitisa
Karakteristični simptomi akutnog pankreatitisa.
- Sindrom boli. Bol se može lokalizovati u epigastrijumu, levom hipohondrijumu, ima oblik pojasa i zračiti ispod leve lopatice. Bol je izražene konstantne prirode, u ležećem položaju se povećava. Intenziviranje bolova pojavljuje se nakon jela, posebno masnih, začinjenih, prženih i alkohola.
- Mučnina, povraćanje. Povraćanje može biti neuništivo, sadrži žuč, ne donosi olakšanje.
- Groznica.
- Umjereno naglašena žutica sklera. Rijetko, blaga žutica kože.
Osim toga, akutni pankreatitis može biti popraćen dispeptičkim simptomima (nadimanje, žgaravica), manifestacijama na koži (plavkastim mrljama na tijelu, krvarenjima u pupku).
Komplikacije
Opasnost od akutnog pankreatitisa je velika vjerojatnost razvoja ozbiljnih komplikacija. Kada je zarazno tkivo žlijezde zaraženo bakterijama koje žive u tankom crijevu, moguća je nekroza mjesta žlijezde i pojava apscesa. Ovo stanje bez pravovremenog liječenja (do operacije) može biti kobno.
U teškom pankreatitisu može se razviti šok stanje i, kao rezultat toga, zatajenje više organa. Nakon razvoja akutnog pankreatitisa u tkivu žlijezde mogu se početi formirati pseudociste (nakupljanje tekućine u parenhimu) koji uništavaju strukturu žlijezde i žučnih kanala. Sa uništenjem pseudociste i istekom njenog sadržaja dolazi do ascitesa.
Dijagnostika
Dijagnoza pankreatitisa od strane gastroenterologa temelji se na pritužbama, fizičkom pregledu i identifikaciji karakterističnih simptoma. Kod mjerenja krvnog pritiska i pulsa često se primjećuju hipotenzija i tahikardija. Za potvrđivanje dijagnoze koriste se laboratorijski testovi krvi i urina, MSCT i ultrazvuk trbušnih organa i MRI gušterače.
- Biohemija krvi. U krvnom testu zapažaju se znakovi upale u općoj analizi (ESR je ubrzan, povećava se broj leukocita), u biokemijskom ispitivanju krvi otkriva se povećanje aktivnosti enzima gušterače (amilaza, lipaza), moguće su hiperglikemija i hipokalcemija. Može se primijetiti bilirubinemija i povećana aktivnost jetrenih enzima.
- Biohemija urina. Odredite koncentraciju enzima u urinu. Kada se dijagnosticira akutni pankreatitis, uzima se biohemijska analiza urina i određuje aktivnost amilaze urina.
- Instrumentalne metode. Vizualni pregled gušterače i obližnjih organa (ultrazvuk, CT, MRI) omogućava vam da identificirate patološke promjene u parenhimu, povećanje volumena tijela, da otkrijete apscese, ciste, prisustvo kamenja u žučnim kanalima.
Diferencijalna dijagnoza akutnog pankreatitisa provodi se sa:
- akutni upala slijepog crijeva i akutni holecistitis,
- perforacije šupljih organa (perforirani ulkusi želuca i creva),
- akutna crevna opstrukcija,
- akutna gastrointestinalna krvarenja (krvarenje čir na želucu i 12 creva, krvarenje iz varikoznih vena jednjaka, crevno krvarenje),
- akutni ishemični sindrom u trbuhu.
Terapijske mere:
- blokada novokaina i antispazmodici za ublažavanje jakih bolova,
- glad, led na području izbočenja žlijezde (stvaranje lokalne hipotermije kako bi se smanjila njegova funkcionalna aktivnost), prehrana se izvodi parenteralno, želučani sadržaj se usisava, propisuju se antacidi i inhibitori protonske pumpe,
- deaktivatore enzima pankreasa (inhibitori proteolize),
- potrebnu korekciju homeostaze (vode-elektrolit, acidobazna, ravnoteža proteina) infuzijom fizioloških rastvora i proteinskih otopina,
- detoksikaciona terapija,
- antibiotska terapija (lijekovi širokog spektra u velikim dozama) kao profilaksa zaraznih komplikacija.
Hirurško liječenje
Hirurške taktike su naznačene ako:
- kamenje u žučnim kanalima
- nakupljanje tečnosti u žlezdi ili oko nje,
- mjesta pankreasne nekroze, ciste, apscesa.
Operacije koje se izvode u akutnom pankreatitisu s stvaranjem cista ili apscesa uključuju: endoskopsku drenažu, cističnu marsupializaciju ciste, cistogastrostomiju itd. Kada se formiraju područja nekroze, ovisno o njihovoj veličini, provodi se nekrektomija ili resekcija gušterače. Prisutnost kamenja indikacija je za operacije na pankreasnom kanalu.
Hirurškoj intervenciji se također može pribjeći ako postoji sumnja u dijagnozu i vjerojatnost da će propustiti drugu hiruršku bolest koja zahtijeva hirurško liječenje. Postoperativni period podrazumijeva intenzivne mjere prevencije gnojno-septičkih komplikacija i rehabilitacijske terapije.
Liječenje blagog pankreatitisa u pravilu nije teško, a pozitivna dinamika zabilježena je već tjedan dana. Za izliječenje teškog oblika pankreatitisa potrebno je znatno više vremena.
Prognoza i prevencija
Prognoza za akutni pankreatitis ovisi o njegovom obliku, adekvatnosti terapije i prisustvu komplikacija. Blagi oblik pankreatitisa obično daje povoljnu prognozu, a kod nekrotičnog i hemoragičnog pankreatitisa veliku vjerojatnost smrti. Neadekvatno liječenje i nepoštivanje medicinskih preporuka o dijeti i režimu može dovesti do relapsa bolesti i razvoja hroničnog pankreatitisa.
Primarna prevencija je racionalna zdrava ishrana, isključenje alkohola, začinjene, masne, obilne hrane, prestanak pušenja. Akutni pankreatitis može se razviti ne samo kod ljudi koji redovno zloupotrebljavaju alkohol, već i kao rezultat jednog unosa pića koja sadrže alkohol za velike, pržene i začinjene zalogaje.
Koja je ovo bolest - opće informacije
Glavna funkcija gušterače je proizvodnja enzima za probavu masti, ugljikohidrata i proteina koji se realiziraju otpuštanjem soka gušterače. Vanjska tajna, koja se nakuplja u kanalu pankreasa, izlučuje se zajedničkim žučnim kanalom u dvanaesnik. Kada se poremeti ravnoteža mehanizama koji stabiliziraju ove procese, aktiviranje enzima u pankreasu dovodi do njegovog samoizlječenja i uništavanja okolnih tkiva, što značajno povećava rizik od nekroze pankreasa.
Kao rezultat toga, organ probavnog sustava može se nepovratno oštetiti, a urezane stijenke krvnih žila i probavnog trakta predstavljaju rizik od perforacije ili unutarnjeg krvarenja. Upala pankreasa, odnosno akutni pankreatitis, je odbrambena reakcija tijela na samoizlječenje organa za varenje vanjskih organa. Kada se u upalnu reakciju uključi nekoliko vitalnih organa, simptomi akutnog pankreatitisa podsećaju na simptome sepse. Komplikacije akutnog pankreatitisa su bubrežni i / ili zatajenje jetreporemećaj respiratornih funkcija i zgrušavanje krvi, kao i poremećen metabolizam proteina (amiloidna distrofija) u 10% slučajeva što je dovelo do smrti.
Uzroci akutnog pankreatitisa
U osnovi, svaki faktor koji ošteti stanice pankreasa utječe na pogoršanje mehanizma proizvodnje enzima. Evo najčešćih uzroka akutnog pankreatitisa:
- prekomjerna konzumacija alkohola
- sistematsko prejedanje,
- pretjerana strast prema masnoj hrani,
- bulimija
- metabolički poremećaj
- mehaničko oštećenje trbušne šupljine,
- nasljedna mutacija
- vaskularna bolest
- rezultat neoprezne endoskopske implantacije.
Međutim, najznačajniji uzročni faktor koji dovodi do porasta napada akutnog pankreatitisa na globalnoj razini je žučna bolest, koja je zauzvrat posljedica progresivne epidemije pretilosti i alkoholni pankreatitis.
Simptomi akutnog pankreatitisa godišnje se otkriju u 10-50 ljudi na 100 hiljada ljudi.
Kako se utvrđuju znakovi akutnog pankreatitisa?
Etiologija akutnog pankreatitisa, njegovi simptomi i liječenje kod odraslih i djece u potpunosti ovisi o prirodi destruktivno-upalnog procesa. Aseptička upala gušterače nema jasno definisanu kliniku. Dijagnoza pankreatitisa zahtijeva dodatna medicinska istraživanja. Tipične pritužbe pacijenta su:
- akutni epigastrični bol u trbuhu,
- mučnina
- povraćanje gastrointestinalnog sadržaja,
- gas, nadimanje i belching,
- groznica
- ubrzanje srčanih ritmova (tahikardija),
- simptomi peristaltičkih poremećaja gastrointestinalnog trakta.
U trećine bolesnika, uslijed kršenja izlučivanja žuči, određuje se žutost kože i proteina oka. Postoji takozvana opstruktivna žutica. Manifestacijom takvih simptoma potrebna je hitna medicinska pomoć. Kod akutnog pankreatitisa potreban je poziv hitne pomoći.
Liječenje akutnog pankreatitisa
Kombinovana terapija blagog oblika bolesti podrazumijeva sljedeći režim liječenja pankreatitisa:
- dijetalna hrana 3-5 dana,
- uzimanje analgetskih lekova
- intravenozno navodnjavanje organizma.
Ako je uzrok žučna kamena bolest, tada žučni mjehur treba odmah ukloniti.
Kada je riječ o akutnom pankreatitisu, dijeta je izuzetno potrebna klinička preporuka koja može smanjiti bol u epigastričnoj zoni, ukloniti mučninu, povraćanje i druge znakove akutne upale gušterače.
Liječenje akutnog pankreatitisa (video):
Mnogo je teže razmotriti teški oblik akutnog napada pankreatitisa. Od prvih nekoliko sati ili dana bolesti možete razgovarati o mogućim komplikacijama. Odabran je odgovarajući režim liječenja koji štiti od širenja upale na okolna tkiva. U ovom slučaju se koristi parenteralna prehrana i farmakoterapija, koja uključuje ne samo analgetske lijekove, već i antibiotike. U ekstremnom slučaju liječnici se odlučuju za hirurško uklanjanje cijelog gušterače (resekcija) ili dijela organa i dvanaesnika. Ako pacijent preživi s akutnim pankreatitisom, tada je probavni sustav lišen mogućnosti obavljanja endokrinih funkcija, osoba će morati uzimati enzime gušterače i inzulin.
Šta je bolest pankreatitisa?
Šta je pankreatitis i kako se liječiti. Pankreatitis je upalni proces u organu unutrašnje i vanjske sekrecije - gušterače. Čitava grupa bolesti i sindroma definirana je ovim nazivom. Pri dijagnosticiranju pankreatitisa potrebno je razvrstati koje su bolesti skrivene pod upalnim procesom.Svjetska međunarodna organizacija dijeli bolesti gušterače:
- Oštar proces. Razvija se iznenada sa živopisnom kliničkom slikom, potrebna je hitna hospitalizacija na odeljenju gastroenterologije.
- Hronični proces, uključujući alkoholni pankreatitis i druge vrste. Razvoj hroničnog pankreatitisa često je rezultat akutnog oblika.
- Cista pankreasa. Pojava patološke šupljine kao rezultat upalnih i destruktivnih procesa.
- Pseudocista. Rezultat akutnog ili hroničnog procesa. Karakterizira ga nakupljanje velike količine soka gušterače okruženog vlaknastim tkivom.
- Steatoreja pankreasa. Razvija se na pozadini hroničnog pankreatitisa i karakterizira ga kršenje regulatorne funkcije crijeva povezano s probavom i apsorpcijom masti.
Akutni pankreatitis je podeljen na apsces i nekrozu pankreasa, kao i pravi pankreatitis, koji se javlja u sledećim oblicima:
- oštar
- ponavljajući
- hemoragičan
- subakutni
- gnojni.
Vrste pankreatitisa uvjetno se mogu odvajati manifestnim simptomima i rezultatima laboratorijskih ispitivanja. Bol je glavni simptom upale gušterače.
Među vrstama hroničnog pankreatitisa izdvajaju se opstruktivni i neobstruktivni procesi. Razvoj prve bolesti karakterizira smrt ćelija gušterače s naknadnom zamenom tkiva vezivnim vlaknima i stvaranjem pseudocista. U ovom slučaju sve se funkcije vanjske i unutarnje sekrecije gube čak i nakon liječenja pankreatitisa i otklanjanja uzroka bolesti. Posebna opcija je kalcificirajući pankreatitis - rezultat stvaranja kalcifikacija izvan tijela, na parenhimu i membranama.
Za kronični neopstruktivni pankreatitis karakteristično je stvaranje kamenaca u tijelu žlijezde, širenje kanala i fibrotizacija tkiva organa. Javlja se atrofija ćelija koje proizvode enzime.
Naknadni razvoj bolesti dovodi do različitih nekroza pankreasa, koje se razlikuju u području oštećenja. Ovaj destruktivni oblik pankreatitisa je uvjetan, jer je zaključak pankreasne nekroze patološki i anatomski i ne upotrebljava se u obliku dijagnoze.
Osobe koje pate od bolesti probavnog trakta moraju znati sve o pankreatitisu. Poremećaj rada pankreasa dovest će do nepravilne izolacije i stvaranja enzima koji su potrebni za raspad hranljivih sastojaka i, kao rezultat,, do kršenja metaboličkih procesa u tijelu. Proizvodnja važnih hormona - inzulina i glukagona - mijenjat će se tijekom upale, što će izazvati razvoj drugih bolesti gušterače, poput dijabetesa.
Prvi znakovi pankreatitisa ukazuju na bilo kakve promjene u tkivima gušterače i oslabljeno funkcioniranje.
Kada proučavate pankreatitis, uzroke i simptome, sjetite se važnih funkcija koje gušterača obavlja:
- Sudjelovanje u metaboličkim procesima tokom probave.
- Proizvodnja hormona (inzulina i glukagona) koji bi učestvovali u ugljikohidratnom metabolizmu u tijelu.
Mehanizam gušterače je prilično složen. Tijelo je jedinstveno u svojoj strukturi i ne postoji zamjena za normalno funkcioniranje. Svi procesi destruktivne prirode su nepovratni.
Uzroci pankreatitisa
Upala gušterače izaziva suvremene bolesti koje su prisutne kod ljudi.
- Žučna kesica. Bilijarna diskinezija, stvaranje kamenaca i razne operacije na žučnom mjehuru uvijek će dovesti do razvoja akutnog pankreatitisa ukoliko se ne slijedi pristup održavanju zdravlja.
- Bolesti gastrointestinalnog trakta. Gastritis, duodenitis, kolitis, enterokolitis, čir i ostale moguće bolesti.
- Bolesti jetre i slezine: ciroza, hepatitis.
- Alergijska reakcija dovest će do upalnog procesa u organu, kao rezultat proizvodnje povećanih aktivnih biokomponenata u krvotoku, koji nepovoljno utječu na parenhim organa.
- Infekcije Bolesti infektivne etiologije, što dovodi do postepenog uništavanja gušterače. Na primjer, virusni hepatitis, grip.
Uzroci pankreatitisa povezani s faktorima rizika su raznoliki.
- Prejedanje. Velika količina hrane zbog čega gušterača stvara povećanu količinu pankreasnog soka što dovodi do povećanog rada organa, pojačanog stvaranja soka pankreasa koji počinje nepovoljno utjecati na okolno tkivo.
- Zloupotreba alkohola.
- Ozljede trbuha.
- Parazitske infestacije.
- Česta upotreba masne, pržene, začinjene, tople hrane.
- Uzimanje lijekova.
Mogući uzrok pankreatitisa biće poremećaji u razvoju ili strukturi gušterače i trbušnih organa, kao i nasljedna predispozicija.
Stadiji pankreatitisa
Ljekari ističu težinu pankreatitisa:
Svaki tok gravitacije odgovara specifičnoj simptomatologiji:
- Edem gušterače. Ćelijski edem i njihova naknadna smrt su karakteristični, praćeni upalnim procesom u peritoneumu susjednih organa. Postoji intoksikacija tijela zbog apsorpcije produkata propadanja gušterače, oštro pogoršanje općeg zdravlja, smrtni ishod moguć je uz neblagovremeno traženje liječničke pomoći.
- Stanja hemoragije. Uslijedi stvaranje gustog infiltrata gušterače u organu, povećanje tjelesne temperature, čir na želučanoj sluznici može se pojaviti uslijed povećanog stvaranja enzima pankreasa, razvoja žutice zbog oticanja vodova.
- Nekroza pankreasa karakteristična je gnojnim procesom i prati stvaranje flegmona, apscesa, fistula s gnojnim sadržajem, koji se mogu preliti u druge organe.
- Kolecistopankreatitis. Žučni mjehur i njegovi kanali su pogođeni, septikemija ili septikopemija, može započeti unutrašnje krvarenje. Veliki rizik da dođete do operativnog stola.
U nedostatku medicinske nege u bolnici, život osobe je u opasnosti. Nakon pravilnog liječenja započinje razdoblje oporavka koje karakteriziraju tri stupnja težine: blaga, umjerena i teška. Potonji se zauzvrat dijeli na:
- Faza iscrpljenosti. Opšti imunitet se smanjuje, oštećeno tkivo gušterače slabo zaraste. Prate ga dodatni simptomi u obliku zaraznih komplikacija, razvoja tromboflebitisa, pojave depresivnog i asteničnog sindroma.
- Fazu oporavka karakterizira pojava ciste pankreasa, razvoj dijabetes melitusa ili hronični proces.
Hronični pankreatitis dijeli se ovisno o simptomima koji su u tijeku:
- asimptomatski oblik
- bolno
- ponavljajući
- pseudotumor.
Prema trajanju procesa upala gušterače prolazi kroz nekoliko faza:
- Enzimski (3-5 dana),
- Reaktivno (6-14 dana),
- Sekvestracija (od 15 dana),
- Egzodus (od 6 meseci).
Klasifikacija pankreatitisa prema obimu nekrotičnih promena:
- Edematous ili intersticij - blagi tok,
- Mala žarišna nekroza masti - umerena
- Široko žarišna nekroza sa hemoragičnim sindromom - teški tečaj,
- Totalna i subtotalna nekroza govori o smrti.
Sve se vrste pankreatitisa razlikuju u kliničkoj slici, metodama liječenja i posljedicama za ljudski organizam.
Simptomi u akutnom obliku
Simptomi pankreatitisa razlikuju se u određenom toku, ovisno o stadiju upalnog procesa i težini tijeka bolesti.
Simptomi akutnog pankreatitisa:
- Bol Često „opasački“ lik, zrači na lijevu ključnicu, na obje lopatice, na lijevi rečni luk. Bolovi su neovisni o unosu hrane, ne zaustavljaju ih lijekovi.
- Dispeptički poremećaji. Povraćanje koje ne donosi olakšanje, opetovano, mučnina, žgaravica, belching, proliv, zatvor. Poremećaji stolice su neovisni o unosu hrane i zamjenjuju se tijekom prvog tjedna: napuhanost, nadutost.
- Povećani podaci o krvnom pritisku.
- Tahikardija.
- Do porasta temperature doći će zbog razvoja gnojnih procesa. Što su brojevi veći, to je teži postupak.
- Blijedost ili žutost kože povezana s oticanjem kanala pankreasa.
U akutnoj fazi razvoja pankreatitis treba tretirati u bolnici.
Indirektni znakovi pankreatitisa mogu se javiti prilikom dijagnosticiranja infarkta miokarda, perforiranog čira ili napada akutnog upala slijepog crijeva, stoga je potrebno pravilno razlikovati bolest.
Simptomi hroničnog procesa
Upala gušterače nakon akutnog pankreatitisa dovodi do razvoja hroničnog procesa. Klinička slika malo se razlikuje od simptoma akutnog procesa. Karakteristična je promjena u fazama remisije i pogoršanja. Ponovno pojavljivanje simptoma pankreatitisa provocirano je nepoštovanjem ili kršenjem prehrane, zloupotrebom alkohola, nervnog naprezanja.
Simptomi hronične bolesti kod odraslih:
- Bol u gušterači, lijevom hipohondrijumu. Povećava se s povećanim fizičkim naporom, kršenjem prehrane, stresnim uvjetima. Da biste odredili gdje boli kod pankreatitisa, sigurno je reći koji je dio pankreasa pretrpio upalne promjene.
* Upala u repu organa ublažava bol u levom hipohondriju,
* Kod upale glave, bol je lokalizovan na desnoj strani rebara,
* Čitava epigastrična regija boliće kod upalnog procesa u tijelu žlijezde. - Poremećaji stolice, karakterizirana dugotrajnom prolivom, koja je zamijenjena grčevima opstipacije. To se događa zbog nedovoljne proizvodnje potrebnih enzima za razgradnju hranjivih sastojaka. Pojava pojačanog stvaranja plina povezana je sa porastom rasta patogenih mikroorganizama.
- Gubitak kilograma često je povezan sa nedostatkom apetita.
- Pogoršanje kože: blijedost, suvoća, žutost, rjeđe - cijanoza vrhova prstiju.
- Razvoj anemije, hipovitaminoze, letargije zbog nedovoljne probave hrane.
Tokom razdoblja remisije, osoba se osjeća sjajno, ponekad primjećujući stolicu i probavne smetnje.
Šta izaziva akutni pankreatitis?
Bolesti bilijarnog trakta i alkoholizam čine više od 80% etioloških faktora akutnog pankreatitisa. Preostalih 20% nastalo je iz raznih drugih razloga.
Tačan mehanizam za razvoj pankreatitisa u slučaju opstrukcije sfinktera Oddija žučnim kamencem ili mikrolitijazom (talog) nije dovoljno jasan, međutim, to je najverovatnije zbog povećanja intraduktalnog pritiska. Produljena konzumacija alkohola (> 100 g / dan tijekom> 3-5 godina) može uzrokovati ubrzano taloženje proteina enzima pankreasa u lumenu malih pankreasnih kanala. Obstrukcija kanala tim proteinskim čepovima može biti razlog rane aktivacije enzima pankreasa. Zlouporaba alkohola kod takvih bolesnika može uzrokovati akutni pankreatitis zbog aktiviranja enzima pankreasa.
Pronađeno je mnogo mutacija koje određuju predispoziciju za pankreatitis. Prva je autosomno dominantna mutacija kationskog tripsinogenog gena, koja je uzrok pankreatitisa u 80% slučajeva, s porodičnom anamnezom. U drugim slučajevima mutacije imaju manju penetraciju i nisu ih uvijek klinički moguće pratiti, osim genetskih studija. Genetski poremećaji odgovorni su za cističnu fibrozu, što doprinosi povećanom riziku od ponovne pojave akutnog pankreatitisa.
Bez obzira na etiologiju, enzimi gušterače (uključujući tripsin, fosfolipazu A2 i elastazu) direktno se aktiviraju u žlijezdi. Enzimi oštećuju tkivo, aktiviraju komplement i pokreću upalnu kaskadu, proizvodeći citokine. To izaziva upalu, oticanje i ponekad nekrozu. Kod umjerenog pankreatitisa upala je ograničena na gušteraču, smrtnost je manja od 5%. Kod teškog pankreatitisa opaža se jaka upala s nekrozom i krvarenjima u žlijezdi i sistemskim upalnim odgovorom, smrtnost doseže 10-50%. Nakon 5-7 dana, crevna infekcija može se pridružiti nekrozi tkiva pankreasa.
Aktivirani enzimi i citokini koji uđu u trbušnu šupljinu izazivaju kemijski peritonitis i izlazak tekućine u trbušnu šupljinu, enzimi koji ulaze u sistemsku cirkulaciju izazivaju sistemski upalni odgovor koji može dovesti do akutnog respiratornog distres sindroma i zatajenja bubrega. Sistemski učinci uglavnom su rezultat povećane propusnosti kapilara i smanjenog vaskularnog tonusa. Smatra se da fosfolipaza A2 oštećuje alveolarne membrane pluća.
Otprilike 40% pacijenata nastaje nakupljanje enzimske pankreasne tečnosti i fragmenata tkiva i u gušterači i oko nje. U polovini slučajeva proces se rješava spontano. U drugim slučajevima, ovaj patološki supstrat postaje zaražen ili se formira pseudocista. Pseudociste imaju vlaknastu kapsulu bez epitela. Pseudociste mogu biti komplicirane krvarenjem, rupturom ili infekcijom.
Smrt tijekom prvih nekoliko dana obično je povezana s kardiovaskularnim poremećajima (s teškim šokom i zatajenjem bubrega) ili respiratornim zatajenjem (s hipoksemijom i ponekad sindromom respiratornog distresa kod odraslih). Ponekad je smrt posljedica sekundarnog zatajenja srca zbog neidentificiranog faktora supresije miokarda. Smrt nakon tjedan dana bolesti može biti uzrokovana infekcijom gušterače ili rupturom pseudocista.
Pankreatitis pankreatitis
Liječenje pankreatitisa simptomima i bilo kojim stupnjem razvoja bolesti potrebno je odmah. U akutnim simptomima terapija se provodi u bolnici s imenovanjem intravenskih infuzija za obnavljanje vode-soli i ravnoteže u tijelu i za sprečavanje dehidracije. Hladnoća u trbuhu usporava proizvodnju enzima koji nepovoljno djeluju na tkiva upaljenog organa. Pridržavanje stroge prehrane važan je korak na putu oporavka. Preporučljivo je koristiti lijekove protiv bolova za ublažavanje bolova.
Upala pankreasa u hroničnom razvoju pankreatitisa zahtijeva liječenje ambulantno. Međutim, s komplikacijom ljudskog blagostanja, indicirano je gastroenterološko odjeljenje. Propisuju se lijekovi za smanjenje boli, blokiranje ili inhibiciju aktivne proizvodnje enzima.
Šta učiniti ako gušterača upali:
- Ne jesti i ne pij.
- Lezite na leđa i pokušajte se opustiti.
- Ne pijte lijekove protiv bolova.
- Na hladno nanesite gušteraču.
- Pozovite hitnu pomoć.
Kako liječiti narodnim lijekovima
Liječenje pankreatitisa provodi se lijekovima i eventualno kombiniranom primjenom alternativnih metoda. Uklanjanje uzroka boli dijetom glavni je način obnove normalnog funkcioniranja žlijezde.
Liječnik propisuje glavnu terapiju i daje detaljna objašnjenja o alternativnim receptima.Izbor - kako liječiti pankreatitis i kako koristiti tradicionalnu medicinu, je sprječavanje recidiva bolesti.
Kako ublažiti upalu pankreasa:
- kamilica
- yarrow
- kora hrasta
- laneno sjeme
- kora i jagodičastog voća,
- kadulja
- kalendula
- immortelle
- kukuruzne stigme,
- korijen cikorije
- listovi jagoda, divlje jagode,
- elecampane
- korijen lovora
- maslačak
- Kantarion
Uz kombinaciju biljnih dekocija, pojačava se pozitivan efekat. Zalijevajte bilje na uobičajeni način naveden na pakovanju i pijte počevši od malih doza na prazan stomak. Promatrajući stanje organizma, upotreba narodnih recepata do 100-150 ml dnevno.
Nakon što smo shvatili kako se liječi pankreatitis, sjetite se da biljne infuzije trebaju imati sljedeća svojstva:
- antispazmodički,
- koleretik
- povećati apetit
- opšte jačanje organizma.
Primanje istih sredstava ne smije se odgađati više od dva mjeseca.
Dijeta protiv pankreatitisa
Efikasan tretman za pankreatitis je strogo pridržavanje dijeta koje je propisao vaš ljekar.
- Frakcija hrane do 6-7 puta dnevno.
- Hrana je topla.
- Dovoljna količina tekućine, uključujući mineralnu vodu sobne temperature.
- Male porcije hrane.
- Pravilna termička obrada - kuhanje, pečenje i pečenje.
- Post je dobrodošao.
- Dijeta tokom cijele godine.
- Povećana količina proteina u pripremi jelovnika.
Sve vrste pankreatitisa podložne su racionalnom tretmanu prilagođavanjem prehrane tokom pogoršanja upale. Apsolutni zabranjeni proizvodi su:
- masno, prženo, dimljeno,
- slatki deserti
- alkohol
- očuvanje
- maslo od testa
- kiselog voća i povrća.
Princip prehrane za upalne bolesti gušterače nježan je učinak na organ.
Prevencija pankreatitisa
Suština prevencije svodi se na pravilnu prehranu, održavanje zdravog načina života i pravovremeno liječenje pratećih patologija. Posledice pankreatitisa posle bolesti tokom života progonit će osobu:
- poremećaji stolice
- rizik od recidiva bolesti,
- razvoj drugih bolesti gastrointestinalnog trakta.
Šta je pankreatitis, a šta opasno, svi trebaju znati. Razvoj akutne i hronične, kao i ishod bolesti ovisi o pacijentu.
Teške komplikacije bit će onkološke bolesti, razvoj pankreasne nekroze, što će dovesti do djelomičnog uklanjanja organa.
Ponekad trpe organe drugih tjelesnih sistema: kardiovaskularnu patologiju, respiratorni sistem, doći će do razvoja sepse ili upalnih bolesti mozga.
Šta se može, a šta ne može učiniti sa akutnim pankreatitisom?
Terapeutska dijeta i pravilna prehrana kod akutnog pankreatitisa preduvjet su za brzu obnovu anatomskog organa. Principi dijetalne prehrane za pankreatitis ne razlikuju se od kliničkih preporuka za opću upalu gušterače, a sastoje se od sljedećeg načina ishrane:
- Tokom prva 2-3 dana pacijentu se preporučuje glad. Ovaj način rada omogućava opuštanje i obnavljanje gušterače. Pacijentu je dozvoljena samo mineralna voda bez plina.
- Nakon što glavni upalni simptomi akutnog tečaja nestanu, osoba mora sljedećih dana pridržavati stroge prehrane.
Sve prehrambene preporuke provode se u pozadini terapijskog liječenja u bolničkoj bolnici.
Opće prehrambene smjernice
Dijetalna tablica broj 5 za pankreatitis, koju su razvili sovjetski nutricionisti pod vodstvom M. I. Pevznera - ovo je najprikladniji izbor medicinske prehrane. Osnovni princip dijetalnog liječenja akutnog, kao i hroničnog pankreatitisa, je frakcijska prehrana u malim porcijama 5-6 puta dnevno.
Jela treba pripremati bez soli i šećera, a razni aditivi u hrani u obliku papra, začina i slično isključeni su. Hrana ne treba biti pržena i masna. Najbolja opcija za pravilnu prehranu kod akutnog pankreatitisa je kuhana i / ili parna hrana. Kako biste ubrzali proces probave, bolje je davati prednost tečnoj ili mljevenoj hrani. Osim toga, nutricionisti i gastroenterolozi preporučuju piti najmanje 2 litre vode dnevno. Ova količina uključuje tekuću hranu, ali nije ograničena na nju, supe, juhe, itd. Treba izbjegavati zalogaje i jesti noću. Dnevna prehrana ne smije prelaziti 1800-2200 kcal.
Dopušteni i zabranjeni proizvodi
Kod akutnog pankreatitisa, kao i kod hroničnih vrsta lezija pankreasa, postoji zabrana određenih vrsta proizvoda. Približni jelovnik akutnog pankreatitisa može se dobiti od konsultanta nutricionista ili od lekara koji prolaze. Preporučena dijeta će uzeti u obzir dob pacijenta, fiziološke karakteristike, spol i prisustvo pratećih bolesti.
Tabela dozvoljenih i zabranjenih namirnica kod akutnog pankreatitisa: