Novi lijekovi i metode liječenja dijabetesa tipa 2
Nudimo vam da pročitate članak na temu: „novi lijekovi i metode za liječenje dijabetesa tipa 2“, uz komentare profesionalaca. Ako želite postaviti pitanje ili napisati komentare, to lako možete učiniti u nastavku, nakon članka. Naš specijalistički endoprinolog će vam definitivno odgovoriti.
Video (kliknite za reprodukciju). |
Novi tretmani za dijabetes: inovacije i savremeni lijekovi u terapiji
Danas je savremena medicina razvila razne tretmane za dijabetes. Savremeno liječenje dijabetesa uključuje upotrebu različitih metoda, kako lijekova, tako i fizioterapeuta, na pacijentovo tijelo s dijabetesom tipa 2.
Kad se identificira u tijelu, nakon dijagnoze dijabetesa, prvo se primjenjuje monoterapija koja se sastoji od stroge prehrane. U slučaju da mjere poduzete za pacijenta sa šećernom bolešću nisu dovoljne, tada se odabiru i propisuju posebni lijekovi za upotrebu, čiji je rad usmjeren na smanjenje količine šećera u krvi.
Video (kliknite za reprodukciju). |
Neki savremeni lijekovi ne isključuju mogućnost jedenja ugljenih hidrata. Upotreba takvih lijekova za dijabetes melitus tipa 2 izbjegava razvoj hipoglikemijskog stanja kod ljudi.
Odabire se lijek i razvija se režim liječenja pacijenta u skladu s individualnim karakteristikama ljudskog tijela oboljelih od dijabetesa melitusa tipa 2 i podacima dobivenim prilikom pregleda pacijenta.
Metode modernog liječenja dijabetes melitusa tipa 2 uključuju upotrebu različitih metoda za kontrolu sadržaja glukoze u tijelu pacijenta tokom liječenja bolesti. Najvažnija točka terapije je izbor režima i lijekova koji se koriste za liječenje dijabetesa tipa 2.
Savremeno liječenje dijabetesa tipa 2 uz pomoć lijekova ne ukida zahtjeve za primjenu preporuka koje su usmjerene na promjenu životnog stila pacijenta.
Principi dijetalne terapije su:
- Pridržavanje pravila frakcijske ishrane. Treba jesti 6 puta dnevno. Jelo treba obavljati u malim porcijama, pridržavajući se istog rasporeda obroka.
- Ako imate prekomjernu težinu, koristi se niskokalorična dijeta.
- Povećani unos prehrane, koja je bogata vlaknima.
- Ograničivanje unosa hrane bogate mastima.
- Smanjenje dnevnog unosa soli.
- Izuzetak u ishrani su pića koja sadrže alkohol.
- Povećani unos hrane bogate vitaminima.
Pored dijetalne terapije u liječenju dijabetesa tipa 2, aktivno se koristi i tjelesno vaspitanje. Fizička aktivnost preporučuje se pacijentima koji imaju dijabetes tipa 2 u obliku iste vrste hodanja, plivanja i vožnje biciklom.
Vrsta tjelesne aktivnosti i njen intenzitet biraju se pojedinačno za svakog pacijenta koji ima dijabetes tipa 2. Pri odabiru tereta treba uzeti u obzir da:
- starost pacijenta
- opšte stanje pacijenta
- prisutnost komplikacija i dodatnih bolesti,
- početna fizička aktivnost itd.
Upotreba sporta u liječenju dijabetesa omogućava vam pozitivan utjecaj na brzinu glikemije. Medicinske studije korištenjem suvremenih metoda liječenja dijabetesa melitusa omogućuju nam da sa pouzdanjem tvrdimo da fizička aktivnost doprinosi korištenju glukoze iz sastava plazme, snižavajući njenu koncentraciju, poboljšava metabolizam lipida u tijelu, sprečavajući razvoj dijabetičke mikroangiopatije.
Prije nego što naučite kako djeluju inovativne metode u liječenju dijabetesa tipa 2, trebali biste proučiti kako se dijabetes tipa 2 liječi tradicionalnom metodom.
Koncept liječenja tradicionalnom metodom sastoji se prije svega u strogom praćenju sadržaja šećera u tijelu pacijenta, uzimajući u obzir individualne karakteristike organizma i karakteristike tijeka bolesti.
Koristeći tradicionalnu metodu, liječenje bolesti se provodi nakon što su provedeni svi dijagnostički postupci. Nakon primanja svih informacija o stanju tijela, liječnik propisuje sveobuhvatni tretman i odabire za pacijenta najpovoljniju metodu i shemu.
Terapija bolesti tradicionalnom metodom uključuje istovremeno korištenje u liječenju, na primjer, šećerne bolesti tipa 1, posebne dijetalne hrane, umjerenog vježbanja, a uz to biste trebali uzimati specijalizirani lijek kao dio terapije inzulinom.
Glavni cilj s kojim se lijekovi koriste za dijabetes je eliminiranje simptoma koji se pojavljuju kada nivo šećera u krvi poraste ili kad oštro padne ispod fiziološke norme. Novi lijekovi koje su razvili farmaceuti omogućuju postizanje stabilne koncentracije glukoze u pacijentovom tijelu prilikom uporabe droga.
Tradicionalni pristup liječenju dijabetesa zahtijeva upotrebu tradicionalne metode u dužem periodu, a period liječenja može trajati nekoliko godina.
Najčešći oblik bolesti je dijabetes tipa 2. Kombinacija terapije ovog oblika dijabetesa također zahtijeva dugotrajnu upotrebu.
Dugo trajanje liječenja tradicionalnom metodom prisiljava liječnike da započnu traženje novih metoda liječenja dijabetesa i najnovijih lijekova za liječenje dijabetesa tipa 2, što će skratiti trajanje terapije.
Koristeći se podacima dobivenim u modernim istraživanjima, razvijen je novi koncept za liječenje dijabetesa.
Inovacije u liječenju prilikom primjene novih pristupa su promjena strategije tokom liječenja.
Savremeni pristupi u lečenju dijabetesa tipa 2
Moderna istraživanja sugeriraju da je za liječenje dijabetesa tipa 2 došlo vrijeme za promjenu koncepta. Temeljna razlika koju moderna terapija bolesti ima u odnosu na tradicionalnu je ta što, koristeći moderne lijekove i pristupe liječenju, što je moguće brže normalizira razinu glikemije u pacijentovom tijelu.
Izrael je zemlja napredne medicine. Prvi o novoj metodi liječenja govorio je dr. Shmuel Levit, koji praktikuje u bolnici Asud koja se nalazi u Izraelu. Uspješno izraelsko iskustvo u liječenju šećerne bolesti novom metodologijom prepoznalo je Međunarodno stručno povjerenstvo za dijagnozu i klasifikaciju šećerne bolesti.
Upotreba tradicionalne metode liječenja u usporedbi s modernom ima značajan nedostatak, a to je da je učinak upotrebe tradicionalne metode privremen, povremeno je potrebno ponavljati kurseve liječenja.
Specijalisti iz oblasti endokrinologije razlikuju tri glavna stadija u liječenju šećerne bolesti tipa 2 koja omogućava modernu metodu liječenja poremećaja metabolizma ugljikohidrata u tijelu.
Upotreba metformina ili dimetilbigvanida - lijeka koji smanjuje sadržaj šećera u tijelu.
Djelovanje lijeka je sljedeće:
- Alat omogućava smanjenje koncentracije glukoze u krvnoj plazmi.
- Povećana osjetljivost ćelija u tkivima ovisnim o insulinu na inzulin.
- Omogućavanje ubrzanog unosa glukoze ćelijama na periferiji tijela.
- Ubrzanje procesa oksidacije masnih kiselina.
- Smanjena apsorpcija šećera u stomaku.
U kombinaciji sa ovim lijekom možete koristiti takva sredstva za terapiju, kao što su:
- insulin
- glitazon
- preparati sulfonilureje.
Optimalan učinak postiže se novim pristupom liječenju postupnim povećavanjem doze lijeka tijekom vremena za 50-100%
Protokol liječenja u skladu s novom metodologijom omogućava mogućnost kombiniranja lijekova koji imaju isti učinak. Medicinski uređaji omogućavaju vam da u najkraćem mogućem roku postignete terapeutski efekat.
Djelovanje lijekova koji se koriste u liječenju zamišljeno je da se mijenja kako se terapija provodi, količina inzulina koju proizvodi gušterača, uz smanjenje inzulinske rezistencije.
Lijekovi za liječenje dijabetesa tipa 2
Najčešće se terapija lijekovima suvremenom tehnikom koristi u kasnim fazama razvoja dijabetesa tipa 2.
Prije svega, prilikom propisivanja lijekova propisuju se lijekovi koji smanjuju apsorpciju šećera iz crijevnog lumena i stabiliziraju unos glukoze u stanične strukture jetre i poboljšavaju osjetljivost tkiva ovisnih o insulinu na inzulin.
Lijekovi koji se koriste u liječenju dijabetesa uključuju lijekove sljedećih grupa:
- biguanides
- tiazolidindioni,
- spojevi sulfaniluree 2. generacije itd.
Liječenje lijekovima uključuje uzimanje lijekova kao što su:
- Bagomet.
- Metfogama.
- Formin.
- Diaformin.
- Gliformin
- Avandia
- Aktos.
- Diabeton MV.
- Glurenorm.
- Maninil.
- Glimax
- Amaril.
- Glimepirid.
- Retard glibinoze.
- Novonorm.
- Starlix.
- Diagninide.
U teškim slučajevima bolesti u procesu liječenja koriste se inhibitori alfa-glikozidaze i fenofibrata. Lijek za liječenje bira endokrinolog koji je upoznat sa značajkama tijeka bolesti kod određenog pacijenta. Bilo koji novi lijek pacijentu treba propisati samo liječnik koji je razvio opći režim liječenja. Endokrinolozi Rusije imaju detaljno razumijevanje nove metode liječenja.
U našoj zemlji bolesnici sve više počinju liječiti pacijente prema metodama izraelskih ljekara, odustajući od tradicionalnog načina liječenja.
Karakterizacija grupa lijekova koji se koriste za dijabetes
Lijekovi iz skupine biguanida počeli su se upotrebljavati prije više od 50 godina. Nedostatak ovih lijekova je velika vjerovatnost njihove pojave laktacidoze. Buformin i fenformin pripadaju ovoj grupi lijekova. Nedostatak lijekova u ovoj grupi doveo je do toga da su u mnogim zemljama isključeni sa liste dozvoljenih. Jedini lijek odobren za upotrebu u ovoj grupi je metformin.
Djelovanje lijekova nastaje uslijed nekoliko mehanizama koji nisu povezani sa procesom lučenja inzulina beta ćelijama gušterače. Metformin je u stanju suzbiti proizvodnju glukoze ćelijama jetre u prisustvu inzulina. Pored toga, lek je u stanju da smanji inzulinsku rezistenciju perifernih tkiva u telu.
Glavni mehanizam djelovanja nove generacije sulfonilureje je stimulacija izlučivanja inzulina. Medicinske sestre ove grupe deluju na ćelije gušterače, pojačavajući njihove sekretorne sposobnosti.
U procesu terapije lijekovima započinje liječenje sulfonilureama najnižim mogućim dozama, a doze se povećavaju daljnjom terapijom samo ako je apsolutno neophodno.
Nuspojave upotrebe ovih lijekova su velika vjerovatnoća razvoja stanja hipoglikemije u tijelu pacijenta, debljanje, pojava osipa na koži, svrbež, poremećaji gastrointestinalnog trakta, poremećaji sastava krvi i neki drugi.
Tiazolidindioni su lijekovi koji spadaju u novu grupu lijekova koji smanjuju koncentraciju šećera u tijelu. Lijekovi iz ove grupe djeluju na nivou receptora. Receptori koji opažaju ovaj efekat nalaze se na masnim i mišićnim ćelijama.
Interakcija lijeka s receptorima može povećati osjetljivost stanica na inzulin. Tiazolidindioni osiguravaju smanjenje inzulinske rezistencije, što značajno povećava nivo iskorištavanja glukoze. Ovi lijekovi su kontraindicirani kod pacijenata koji imaju ozbiljno zatajenje srca. Video u ovom članku nastavit će temu liječenja dijabetesa.
Novo i efikasno u liječenju dijabetesa tipa 2
Dijabetes predstavlja veliki problem i za medicinu i za društvo. Broj slučajeva raste, potrebno je nešto novo u liječenju šećerne bolesti tipa 2 (u daljnjem tekstu - T2DM), što je učinkovitije. Ova vrsta bolesti povezana je sa oštećenjem inzulinskih receptora što dovodi do oslabljene funkcije b-stanica pankreasa i glavni je simptom bolesti. Ali stručnjaci su uvjereni da se disfunkcija ovih otočnih b-stanica može preokrenuti.
Unatoč činjenici da se liječenje bolesti odabire pojedinačno za svakog pacijenta, osnova medicinskih metoda su dijeta i umjerene, izvedive fizičke vježbe. Jedan od važnih zadataka s kojim se suočava liječenje T2DM je smanjiti koliko je moguće rizik pojave i razvoja kardiovaskularnih bolesti, ukloniti posljedice oštećenja inzulinskih receptora.
Tradicionalno uspostavljeno liječenje bolesti ima za cilj uklanjanje nastalih simptoma dekompenzacije. Obično se pacijent počne liječiti terapijskom dijetom. Ako se ispostavi da nije učinkovit, tada propisuju jedan lijek za snižavanje šećera i nastavljaju sa nadzorom, očekujući postizanje održive nadoknade metabolizma ugljikohidrata. Ako se to ne dogodi, onda postoje dvije mogućnosti: povećanje doze lijeka za snižavanje šećera koji pacijent već uzima, ili kombinacija nekoliko takvih lijekova. Takav tretman je trajao razdoblja od nekoliko mjeseci do nekoliko godina.
Ali odlaganje liječenja s vremenom komplicira sam proces. Stoga su međunarodne kompanije razvile ne samo nove lijekove za koje se pokazalo da su djelotvorni, već i moderne metode liječenja T2DM-om i druge pristupe postizanju ciljeva šećera u krvi, što pomaže uspješno pomoći pacijentima u kasnim fazama bolesti. O liječenju hiperglikemije u T2DM postignut je konsenzus.
Razvijeni algoritam terapije za snižavanje šećera nije samo vrlo jednostavan, njegova upotreba nije nužno praćena primjenom skupih, modernih lijekova. Pronađene su stvarne vrednosti za glikovani hemoglobin koji su manji od 7%. Održavanje na ovom nivou omogućava efikasnu prevenciju ne samo kardiovaskularnih komplikacija, već i neuroloških bolesti.
Skeptici vjeruju da ovaj pristup nije nešto novo, jer se u takvom liječenju koriste i prilično popularne i dobro poznate metode, metode i sredstva te njihova kombinacija. Ali to je zabluda, jer je sama strategija terapije pacijenta u osnovi nova. Temelji se na činjenici da se odmah nakon uspostavljanja dijagnoze T2DM, što je prije moguće, postiže normalna razina šećera u krvi, da se glikemija uspostavlja ili u normalnom rasponu ili pokazuje pokazatelje koji su joj blizu. Prema novim studijama iz medicine, dijabetes se liječi u 3 faze.
Prva faza - promjena načina života i primjena metformina
U ovoj fazi je upečatljiva sličnost nove tehnike sa tradicionalnim tretmanom. Ali činjenica je da doktori koji preporučuju dijetu, promjene načina života, svakodnevno izvedive fizičke vježbe zanemaruju da je to zaista vrlo teško učiniti. Promjena starih navika, prehrane, koje se pacijent držao duži niz godina, poštujući strogu samokontrolu za mnoge, je izvan moći. To dovodi do činjenice da se proces ozdravljenja ili ne odvija, ili napreduje veoma sporo.
Obično su se ljekari ograničili na uvjerenje da je i sam pacijent zainteresiran da slijedi sve propisane preporuke. Ali istina je i da hrana koju pacijent mora odreći uzrokuje u njemu svojevrsnu "opojnu" ovisnost. Ovo je ogroman razlog za nepoštivanje pacijenata medicinskih preporuka.
Novim pristupom uzima se u obzir ovaj faktor. Stoga je pacijentu, čim mu je dijagnosticiran T2DM, propisan lijek poput metformina, uzimajući u obzir moguće kontraindikacije.
Za otklanjanje navodnih nuspojava, koristi se shema titracije ovog lijeka u kojoj pacijent tijekom nekoliko mjeseci postepeno povećava dozu lijeka, dovodeći ga do najučinkovitijeg nivoa. Mala doza lijeka s kojim je započeto liječenje je 500 mg. Uzima se 1-2 puta tokom dana uz obroke, obično za doručak i večeru.
Pacijent može osjetiti gastrointestinalne nuspojave tokom sedmice. Ako nisu, tada se količina lijeka povećava za 50-100%, a unos se vrši tokom obroka.
Ali u tom slučaju mogu biti problema sa jetrom i gušteračom. Tada se uzimanje lijeka smanjuje na prethodnu dozu i povećava ga nešto kasnije.
Utvrđeno je da, uzimajući 850 mg lijeka dva puta dnevno, pacijent dobije maksimalan terapeutski učinak.
Druga faza liječenja je upotreba lijekova koji smanjuju šećer
U prvoj fazi pacijentova razina šećera u krvi može doći u normalno stanje. Ali ako to ne pomaže, pređite na drugu fazu, u kojoj se koristi nekoliko lijekova za snižavanje šećera, kombinirajući ih jedan s drugim. To se radi kako bi se povećalo izlučivanje inzulina i smanjila otpornost na inzulin. Ne postoje univerzalne preporuke za sve pacijente po ovom pitanju; lijekovi se biraju i kombiniraju strogo pojedinačno za svakog pacijenta.
Princip je da se lijekovi kombiniraju uzimajući u obzir činjenicu da svaki od njih ima različit mehanizam djelovanja na tijelo. Takvi lijekovi poput inzulina, glitazona, sulfoniluree kombiniraju se sa metforminom, koji su dovoljno efikasni da povećaju osjetljivost na inzulin, ali njihov učinak usmjeren je na različite unutrašnje organe.
Ako u prve dvije faze nije bilo moguće postići normalnu glikemiju, tada počinju dodavati ili povećavati inzulin, ili dodaju drugi, treći lijek za snižavanje šećera. Liječnik mora propisati uporabu brojila, propisujući kako, kada i koliko često ga treba koristiti za mjerenje. Treći lijek propisan je u slučajevima kada je indeks glikiranog hemoglobina ispod 8%.
U terapiji inzulinom koristi se dugo djelujući inzulin koji se bolesniku daje prije spavanja. Doza lijeka se redovno povećava sve dok nivo šećera u krvi ne dostigne normu. Glikolirani hemoglobin mjeri se nakon nekoliko mjeseci. Pacijentovo stanje može zahtijevati da ljekar doda inzulin kratkog djelovanja.
Među lijekovima koji imaju hipoglikemijski učinak i mogu se dodati kao treći, mogu biti sljedeći:
- inhibitori alfa glikozidaze - imaju niži učinak na snižavanje šećera,
- glinidi su jako skupi
- pramlintid i eksenatid - malo kliničko iskustvo u njihovoj upotrebi.
Dakle, predstavljeni novi pristup u liječenju T2DM ima niz značajnih razlika. Prvo se u početnoj fazi liječenja čim se dijagnosticira bolest koristi metformin koji se koristi zajedno s propisanom dijetom i umjerenim vježbanjem.
Drugo, uzimaju se u obzir stvarni pokazatelji za glikovani hemoglobin koji su manji od 7%. Treće, svaka faza liječenja ima određene ciljeve, izražene u stvarnom smislu. Ako se ne postignu, prijeđite na sljedeći korak.
Pored toga, novi pristup predviđa vrlo brzu primjenu i dodavanje lijekova koji snižavaju šećer. Ako nema očekivanog terapijskog učinka, odmah se primjenjuje intenzivna terapija inzulinom. Za tradicionalno liječenje njegova upotreba u ovoj fazi smatra se ranom. Upotreba samog praćenja od strane pacijenta je takođe dio novog pristupa.
U liječenju T2DM, učinkovitost ovisi o integriranom pristupu koji uključuje sveobuhvatni utjecaj na bolest.
Liječenje propisuje samo liječnik koji promatra pacijenta tokom cijelog procesa ozdravljenja.
Svako samo-liječenje tako složene bolesti je isključeno.
Novo u liječenju dijabetesa: tehnologije, metode, lijekovi
Svake godine naučnici širom svijeta provode mnoga istraživanja i razvoj novih metoda liječenja dijabetesa. Primenjena terapija samo doprinosi strogoj kontroli nivoa glukoze i sprečavanju komplikacija. Ali ipak, naučnici izmišljaju inovativne metode koje omogućavaju izlječenje.
Prije svega, potrebno je razgovarati o najnovijim dostignućima i poboljšanjima uređaja za liječenje dijabetesa tipa 1:
Praćenje glukoze pomoću 722 Medtronic pumpe (video)
Možete saznati više o Medtronic pumpi modela 722 iz videa koji vam je dostavljen. Nadgleda šećer, određuje nivo kalibracije senzora i pumpe, a također govori o karakteristikama modela:
Matične ćelije u ljudskom tijelu dizajnirane su za popravak oštećenih organa i normalizaciju metabolizma ugljikohidrata. Kod šećerne bolesti broj takvih stanica naglo se smanjuje, zbog čega se razvijaju komplikacije, a proizvodnja prirodnog inzulina prestaje. Uz to, imuni sistem slabi. Zbog toga je tako važno nadoknaditi nedostajući broj matičnih ćelija. Harvard naučnici su u laboratoriji naučili uzgajati aktivne hormonske B stanice zahvaljujući kojima se inzulin proizvodi u pravoj količini, oštećena tkiva se regenerišu i imunitet jača.
Istraživanja su vršena na miševima zaraženim dijabetesom. Kao rezultat eksperimenta, glodari su u potpunosti izliječeni od ove opasne bolesti. Trenutno se takva terapija koristi u Njemačkoj, Izraelu i Sjedinjenim Američkim Državama. Suština inovativne tehnike je vještačka obrada matičnih stanica i njihovo naknadno unošenje u tijelo dijabetičara. Stanice se pričvršćuju na tkiva gušterače, koja je odgovorna za inzulin, nakon čega se hormon proizvodi u potrebnoj količini. Posljedično, doza s unošenjem lijeka Insulin se smanjuje, a ubuduće se poništava.
Upotreba matičnih ćelija blagotvorno deluje na sve telesne sisteme. To je posebno važno za lezije u bubrezima, genitourinarnim organima i mozgu.
Najnovija studija novih liječenja dijabetesa je transplantacija smeđe masti. Ovim postupkom smanjuje se potreba za inzulinom i poboljšava metabolizam ugljikohidrata. To je zbog činjenice da će molekule glukoze u velikoj mjeri apsorbirati lipidne stanice masno smeđeg sloja. Ta se mast nalazi u velikim količinama u životinjama koje prezimuju u stanju hibernacije, kao i u novorođenčadi. Tijekom godina, masti se smanjuju u količinama, pa je važno nadopuniti je. Glavna svojstva uključuju normalizaciju razine glukoze u krvi i ubrzavanje metaboličkih procesa.
Prvi eksperimenti na presađivanju smeđeg masnog tkiva provedeni su na Univerzitetu Vanderbilt na miševima. Kao rezultat toga, ustanovljeno je da se više od polovine eksperimentalnih glodara riješilo dijabetesa. U ovom trenutku, ovoj terapiji još niko nije propisao.
Proizvodnja inzulina ovisi o stanju B-stanica. Za sprečavanje upalnog procesa i zaustavljanje napredovanja bolesti potrebno je promijeniti molekulu DNK. Stanfordski naučnik Steinman Lawrence radio je na ovom zadatku. Izumio je obrnutu vakcinu koja se zove Lawrence steinman. Suzbija imuni sistem na nivou DNK, zahvaljujući kojem se proizvodi dovoljno inzulina.
Posebnost cjepiva je u blokiranju specifičnog odgovora imunološkog sistema. Kao rezultat dvogodišnjih eksperimenata, otkriveno je da ćelije koje uništavaju inzulin smanjuju svoju aktivnost. Nakon vakcinacije nisu primijećene nuspojave i komplikacije. Cjepivo nije namijenjeno za prevenciju, već za terapiju.
Danas liječnici širom svijeta aktivno nude metodu transplantacije zahvaljujući kojoj je moguće izliječiti dijabetes tipa 1. Možete presaditi sljedeće:
- pankreas, u celini ili delimično,
- beta ćelije
- otočići Langerhans,
- dio bubrega
- matične ćelije.
Uprkos prividnoj efikasnosti, metoda je prilično opasna, a efekat nije dug. Dakle, nakon operacije postoji rizik od komplikacija. Dijabetičar nakon operacije može bez terapije inzulinom samo 1-2 godine.
Ako se pacijent još uvijek odluči na operaciju, potrebno je strogo pridržavati svih propisa liječnika. Veoma je važno da ljekar ima veliko iskustvo i puno znanja, jer nepravilno odabrana postoperativna terapija (kako se graft ne bi suzao) može dovesti do negativnog rezultata.
Druga vrsta dijabetesa nije ovisna o insulinu, pa se mnogi ljudi ne fokusiraju posebno na bolest. Međutim, to je neophodno, budući da se drugi tip lako razvija u prvi. Tada se odabiru metode liječenja što je moguće radikalnije. Danas postoje nove metode za liječenje dijabetesa tipa 2.
Uređaj broj 1. Inovativna oprema Magnetoturbotron uključuje tretman izlaganjem magnetnom polju. Terapija lijekovima je isključena. Koristi se za dijabetes tipa 2. Korištenjem ovog uređaja možete izliječiti ne samo dijabetes, nego i riješiti se mnogih drugih problema. Na primjer, za jačanje krvožilnog sustava, što je vrlo važno za dijabetes.
Unutar instalacije stvara se magnetno polje koje se neprestano vrti. To mijenja frekvenciju, brzinu i smjer rotacijskih pokreta. To omogućava prilagođavanje tokova određenoj patologiji. Akcija se temelji na stvaranju vrtložnih polja u tijelu, koja prodire u najdublja tkiva. Postupak traje najmanje 5 minuta tokom prve sesije. Daljnje vrijeme se povećava za par minuta. Dovoljno da prođem kroz 15 sesija. Efekat se može javiti kako tokom terapije, tako i nakon mjesec dana.
Uređaj broj 2. Još 2009. godine započela su istraživanja o metodi krioterapije za dijabetes. Do danas je provedeno mnogo eksperimenata koji su dali pozitivan rezultat. Stoga se kriosauna već koristi u medicini.
Tehnika se temelji na izlaganju kriogenom plinu sa niskom temperaturom. Tijekom postupka pacijent je smješten u posebnu kriosaunu, gdje se dovode pare zraka i dušika. Temperatura se snižava postepeno i održava se svega minutu i pol. Trajanje postupka je maksimalno 3 minute.
Takva izloženost hladnoći dovodi do sužavanja i širenja krvnih žila i aktiviranja funkcionalnosti živčanih završetaka, unutrašnjih organa. Ovo potiče obnovu ćelija i regeneraciju oštećenih ćelija.
Nakon krioterapije ćelije tijela percipiraju inzulin kao kod zdrave osobe. To se postiže ubrzavanjem i normalizacijom svih metaboličkih procesa - ugljenih hidrata, masti, minerala i tako dalje.
Uređaj broj 3. Laserska terapija se sada koristi gotovo univerzalno. U liječenju šećerne bolesti tipa 2 koriste se kvantni uređaji zahvaljujući kojima se laser šalje u aktivne biološke točke gušterače.
Koristi pulsno zračenje, infracrveno, magnetno i pulsira crvenom svjetlošću. Zračenje prodire u dublje slojeve tkiva i stanica, prisiljavajući ih da djeluju s novom energijom. Kao rezultat toga, razina inzulina raste. Slijedom toga, lijekovi koji smanjuju šećer smanjuju se u doziranju.
O metodama liječenja dijabetesa laparoskopskom hirurgijom možete saznati iz videa:
U posljednje vrijeme naučnici su sve skloniji mišljenju da je upotreba vlakana kod dijabetesa nužna. Naročito ako bolest prati gojaznost. Monoterapija je uvijek indicirana za poremećaj metabolizma ugljikohidrata. Zbog činjenice da biljna celuloza smanjuje količinu glukoze apsorbirane u crijevima, smanjuje se i šećer u krvi. Značajka - vlakna treba konzumirati zajedno sa složenim ugljikohidratima.
O ostalim tretmanima dijabetesa tipa 2 pročitajte ovdje.
Godišnje se razvijaju novi lijekovi za liječenje dijabetesa. Neki od njih ne prolaze klinička istraživanja, dok drugi, naprotiv, postaju panaceja. Ali lijekovi variraju ovisno o vrsti dijabetesa.
- Lantus SoloStar odnosi se na inzulin. Apsorbuje se polako, efekat traje 24 sata. Proizvodi ga kompanija Sanofi-Aventis.
- "Humulin NPH" ujedno je nova generacija inzulina. Omogućuje maksimalnu kontrolu glukoze u krvi.
- "Humulin M3" Smatra se analogom prethodnog lijeka, čiji efekat traje 15 sati.
- Inhibitor DPP-4 (dipeptidil peptidaza-4). Glavni aktivni sastojak je sitagliptin. On snižava glukozu u krvi brzo samo na prazan stomak, odnosno tako da je želudac gladan. Istaknuti predstavnik je droga Januvia. Rezultat traje dan. Dozvoljeno je koristiti za gojaznost u bilo kojoj fazi. Dodatno djelovanje je smanjenje glikoziranog hemoglobina i poboljšava se stanje i funkcionalnost stanica u gušterači.
- GLP-1 inhibitor (polipeptid sličan glukagonu). Akcija se temelji na proizvodnji inzulina, koji snižava šećer u krvi i sprečava razvoj glukagona, koji sprečava da inzulin rastvara glukozu. Posebnost ove grupe je u tome što se hipoglikemija ne razvija, jer nakon stabilizacije glukoze u krvi, lijek prestaje djelovati (pretjerano smanjuje šećer). Može se uzimati s pretilošću i zajedno s drugim lijekovima. Izuzetak su injekcije GLP-1 receptora i inzulin. Među poznatim lijekovima se može istaknuti Galvus i Onglizu.
- Agonisti receptora GLP-1 odnose se na hormone koji signaliziraju ćelijama gušterače o potrebi proizvodnje inzulina. Preparati obnavljaju oštećene B-ćelije i smanjuju osjećaj gladi, pa se preporučuju kod prekomjerne težine. Da bi lijek duže trajao, nepoželjno je jesti hranu nekoliko sati, jer hrana uništava aktivne tvari. Zamijenite agoniste lijekovima.: „Baeta“ i Victoza.
- Inhibitori alfa glukozidazes. Akcija je usmjerena na sprečavanje pretvaranja ugljikohidrata u šećer. Iz tog razloga, lekovi se uzimaju nakon obroka. Strogo je zabranjena upotreba zajedno s lijekom "Metformin".Popularni lijekovi: Diastabol i Glucobay.
Mnogi su ljudi sumnjičavi prema novim tretmanima dijabetesa i lijekovima nove generacije. Međutim, ovo je mišljenje pogrešno, jer naučnici širom svijeta pokušavaju pronaći najbolji i najefikasniji način za uklanjanje šećerne bolesti. Štoviše, sve metode i lijekovi usmjereni su na obnavljanje beta ćelija i proizvodnju vlastitog inzulina.
Danilova, N. Dijabetes. Metode tradicionalne i alternativne medicine (+ DVD-ROM) / N. Danilova. - M .: Vektor, 2010. - 224 str.
Danilova, Natalija Andreevna Dijabetes. Načini kompenzacije i održavanja aktivnog života / Danilova Natalya Andreevna. - M .: Vektor, 2012. - 662 c.
Tsyb, A. F. Radioiodinska terapija tirotoksikoze / A.F. Tsyb, A.V. Dreval, P.I. Garbuzov. - M .: GEOTAR-Media, 2009. - 160 str.- Serov V.N., Prilepskaya V.N., Ovsyannikova T. V. Ginekološka endokrinologija, MEDpress-inform - M., 2015. - 512 str.
- Krashenitsa G.M. Spa lječenje dijabetesa. Stavropol, Izdavačka kuća Stavropol, 1986, 109 stranica, tiraž 100 000 primjeraka.
Dozvolite da se predstavim. Moje ime je Elena. Radim kao endokrinolog više od 10 godina. Vjerujem da sam trenutno profesionalac u svojoj oblasti i želim pomoći svim posjetiteljima stranice da riješe složene i ne baš tako zadatke. Svi materijali za stranicu prikupljaju se i pažljivo obrađuju kako bi se što više prenijeli svi potrebni podaci. Prije primjene onoga što je opisano na web mjestu, uvijek je potrebno obavezno savjetovanje sa stručnjacima.