Ateroskleroza: uzroci, simptomi, lečenje
Kako očistiti žile, tačnije kako ukloniti aterosklerotske plakove, tema je kojoj će ovaj članak biti posvećen. Krvožilni sistem uključuje žile i šupljine koje služe za neprestano cirkulaciju krvotoka. Krvna tečnost zauzvrat nosi kiseonik i hranjive tvari do ćelija cijelog tijela. Budući da svi prehrambeni proizvodi, nakon što su prošli proces prerade u probavnom traktu, uđu u krvotok, vrlo je važno šta čovjek jede. Kada se teško probavljivi proizvodi životinjskog porijekla koriste na vaskularnim zidovima, nakupljaju se sklerotski plakovi i razvija se vaskularna ateroskleroza.
U početku razmislite šta je to ateroskleroza vaskularnog sistema? Definicija ateroskleroze doslovno iz grčkog jezika prevodi kao „pulpa“, „otvrdnjavanje“. Na temelju tih koncepata možemo prosuditi uzrok ateroskleroze krvnih žila. "Kaša" je štetna i višak holesterola, kao i sve masti uglavnom životinjskog porekla. Nisu samo životinjske masti krivci vaskularne skleroze. Neka biljna ulja, ona koja prolaze proces hibridizacije, takozvane trans masti, nisu manje opasne za ljudsko tijelo.
Aterosklerotski plakovi, uključujući one koji nastaju usljed česte upotrebe palminog i kokosovog ulja ili proizvoda u kojima su prisutni.
Iz prethodnog proizlazi da se uzroci ateroskleroze izražavaju kršenjem metabolizma proteina i lipida. Kao rezultat toga, u vaskularnom lumenu dolazi do nakupljanja holesterola i drugih lipoproteina, pa nastaju aterosklerotski plakovi. Manifestacije bolesti ateroskleroze izražene su u proliferaciji stranog tkiva, procesu koji se zove vaskularna skleroza.
To dovodi do postepenog sužavanja lumena krvotoka, što sa sobom povlači opasnost od njegovog potpunog preklapanja (opstrukcije).
Postoji još jedna patologija izražena vaskularnom sklerozom, koja se u medicini naziva arterioskleroza. Bolest zauzima drugo mjesto po prevalenciji među sklerozom krvnih žila. Za arteriosklerozu, koju je prvi otkrio Menkeberg, karakterizira nakupljanje u srednjoj membrani arterija ne od holesterola, već od kalcijevih soli. Takva arterioskleroza ima isto ime: arteriokalcinoza, arterijska kalcifikacija, medialna kalcifikacija arterija i druge definicije.
Arterioskleroza arterija i arterioskleroza razlikuju se ne samo po supstanci koja blokira tvari. Ali i značajka naslaga - aterosklerotski plakovi rastu u šupljini posude i dovode do njegove blokade. Dok kalcijeve soli, odložene u mediju (medij - srednja membrana posude), povlače za sobom istezanje, nastaje vrsta izbočenja arterije (aneurizma).
Stanje i uzroci plaka u žilama često su uzrokovani vanjskim faktorima, načinom postojanja i ishranom, fiziološkim karakteristikama. Aterosklerotski plakovi se rjeđe javljaju kao posljedica stečenih i posebno prirođenih patologija. Glavni razlog ove bolesti leži, naravno, u prekomjernom kolesterolu. Zbog toga će trebati manje napora da biste se riješili vanjskih uzroka vaskularne skleroze, dovoljno će biti promijeniti faktori ponašanja u vezi s hranom, stresnim situacijama i lošim navikama.
Uzroci vaskularne ateroskleroze:
- Općenito:
- Pušenje duhana i konzumiranje alkohola.
- Starost, nakon 50 i više godina.
- Prekomjerna težina.
- Jedenje štetne hrane.
- Sjedilački način života, nedostatak vježbanja.
- Stres i psihoemocionalni stres.
- Za žene, menopauza.
- Patološki:
- Genetska tendencija (homocistoinurija).
- Povišen krvni pritisak.
- Dijabetes melitus.
- Nedostatak hormona štitnjače.
- Povećanje fibrinogena u krvi.
- Pretjerano povišena razina lipoproteina, lipida u krvotoku.
Situacija je drugačija ako je arterioskleroza uzrokovana patološkim procesima koji se javljaju u tijelu. Zatim ćete u borbi protiv aterosklerotskih plakova morati koristiti "tešku artiljeriju", na pravom jeziku, medicinski tretman. A u posebno naprednim slučajevima ćete možda morati da pribegnete hirurškoj intervenciji.
Divizija
Klasifikacija vaskularne ateroskleroze provodi se ovisno o navodnim razlozima koji su poslužili kao poticaj za napredovanje ateroskleroze vaskularnog sustava. Naučnici s medicinskog područja identificirali su najčešće mogućnosti patogeneze za stvaranje aterosklerotskih plakova.
Vrste vaskularne ateroskleroze u ovom trenutku nisu službeno priznate, ali svejedno imaju potpuno opravdane razloge. Vrste vaskularne ateroskleroze:
- Teorija infiltracije uzroka ateroskleroze je primarno nakupljanje lipoproteina u vaskularnom zidu. Teorija "istjecanja" je mišljenja da se određeni dio zidova krvnih žila, posebno njegovih struktura lišenih pojedinačne zalihe krvi, nadoknađuje lipidima koji dolaze iz plazme.
- Teorija poremećaja endotela početna je disfunkcija zaštitnih kvaliteta endotela i njegovih neurotransmitera. Teorija "Reakcije na oštećenje" je da se kao rezultat reakcije na kršenje integriteta vaskularnog endotela razvijaju aterosklerotski plakovi.
- Monoklonska verzija zasniva se na pretpostavci o nastanku patološkog kloniranja tkiva glatkog mišića, tačnije njegovih ćelija (MMC). Prema toj teoriji, pretpostavlja se da oštećenje krvožilnog sustava nastaje uslijed benignog tumorskog procesa.
- Parazitska etiologija - oštećenje zidova krvnih žila virusima i bakterijama, uključujući klamidiju, citomegalovirusnu infekciju, herpes. Klinička ispitivanja aterosklerotske mase koja blokira krvne žile otkrila su prisustvo klamidije u krvotoku kod 80% bolesnika sa vaskularnom aterosklerozom.
- Hormonska geneza sugerira razvoj aterosklerotskih promjena uslijed viška adrenokortikotropnih i gonadotropnih hormona u tijelu. Ovaj proces izaziva porast proizvodnje građevinskih materijala za hormone koji utječu na holesterol.
- Teorija peroksida omogućava progresiju vaskularne ateroskleroze kao odgovor na oštro aktiviranje oksidativne razgradnje lipida u šupljini arterija. Uz to, efekti slobodnih radikala u agresivnom obliku kao rezultat kršenja antioksidacijskog sustava.
- Genetsku biogenezu karakterizira urođena deformacija zidova vaskularnog sistema.
- Autoimuna hipoteza nastaje zbog disfunkcije leukocita i makrofaga.
Ateroskleroza klasifikacija WHO:
- Metabolički aterosklerotski proces razvija se zbog nasljednog i ustavnog neuspjeha metabolizma lipida, patologija endokrinog sustava.
- Hemodinamička aterosklerotska patologija javlja se u pozadini vaskularnih patologija, na primjer, arterijske hipertenzije i drugih poremećaja.
- Mešovita, sa kombinacijom prve dve vrste u različitom stepenu.
Sistematizacija ateroskleroze ovisno o području oštećenja:
- cerebralna arterioskleroza,
- srčane arterije
- ateroskleroza aorte,
- disajne organe (tromboembolija),
- aterosklerotske lezije arterija bubrega, creva,
- aterosklerotske promjene u venama donjih ekstremiteta.
Uticaj na organizam
Posljedice vaskularne ateroskleroze mogu biti kobne, jer smrt nastaje kada je krvni kanal potpuno blokiran. Ali čak i tijekom razvoja patološkog stanja, kolesterolni plakovi u žilama daju se osjećaju, uvelike otrovajući potpunu egzistenciju. Bilo koja od gore navedenih klasifikacija predstavlja ogromnu opasnost ne samo za zdravo zdravlje, već i za život i uzrokuje komplikacije ateroskleroze krvnih žila.
Komplikacije povezane sa lokalizacijom vaskularne ateroskleroze:
- Ateroskleroza cerebralnih žila izaziva takve komplikacije kao paraliza, hemoragija, neuspeh određenih telesnih funkcija (motoričkih, vidnih, govornih, slušnih, mentalnih i drugih). Također dovodi do ishemijskog moždanog udara ili drugog moždanog infarkta.
- Ateroskleroza krvnih žila srca izražava se kod koronarne srčane bolesti, zatajenja srca, hipoksije, angine pektoris, infarkta miokarda, naglog zastoja srca, atrofičnih i distrofičnih promjena, rupture aneurizme, koja se završava fatalno.
- Ateroskleroza krvnih kanala u aorti dovodi do sistoličke hipertenzije, aneurizme i tromboembolije velikog kruga cirkulacije krvi.
- Plućna tromboembolija kruna je razvojem znakova plućnog srca, plućnog infarkta, zastoja disanja.
- Komplikacije ateroskleroze žila donjih ekstremiteta opasne su pojavom isprekidane klaudikacije, gangrene stopala i prstiju i trofičnih čira.
- Ateroskleroza sudova bubrega dovodi do hipertenzije i zatajenja bubrega. Aterosklerotična odstupanja crevnog trakta prijete nekrozi tkiva zidova crijeva.
Posledice vaskularne ateroskleroze direktno ovise o stadiju patološkog toka. U medicini je uobičajeno klasificirati četiri glavna perioda progresije ateroskleroze - to je pretklinička, početna, teška, s komplikacijama. Prva dva razdoblja smatraju se najmanje bezazlenim, kada možete brzo vratiti zdravo stanje krvožilnog sustava i spriječiti pojavu ozbiljnih posljedica.
Za holesterol se odlikuje postepena nakupljanja holesterola u tijelu. Dakle, razvoj bolesti ateroskleroze sudova događa se u porastu dugi niz godina. U pravilu, koleterinoza ima hronični oblik i stadijume koji se s vremenom pogoršavaju. Koji su stadijumi ateroskleroze?
Mikroskopski pokazatelji aterosklerotskih promjena u krvožilnom sistemu:
- Predklinički oblik patologije, kada su na pojedinim mjestima na unutrašnjem sloju žila (intima) vidljive mrlje od lipida.
- Početni stadij ateroskleroze s blagim znakovima kao što je oštećenje metabolizma lipida, rijetki aterosklerotični i vlaknasti plakovi.
- Izraženi simptomi ateroskleroze su neuspjeh metabolizma lipida, ateromatske promjene u krvnim žilama, razvijanje aterokalcinoze.
- Oštro manifestna aterosklerotska patologija s posljedicama u obliku kritičnog kršenja unutarćelijskog metabolizma lipida, teške ateromatoze i aterokalcinoze.
Stadiji vaskularne ateroskleroze, morfogeneze i patogeneze:
- Dolipid je izrazio izrazito oticanje, mikrotrombe u parietalnoj regiji vena, “rebrovanje” elastičnog sloja aorte. U intimu dolazi do nakupljanja kiselih glikozaminoglikana.
- Lipoidoza, faza je karakterizirana pojavom žutih tragova lipida koji ne strše iznad površine žila. U ovoj fazi se patologija ne može samo zaustaviti, već se ateroskleroza može i potpuno izliječiti.
- Liposkleroza nastaje zbog početka stvaranja aterosklerotskog plaka iz vezivnog tkiva, koji se sastoji od tkiva, mrtve mase (detritusa).
- Ateromatoza, koju karakteriše pojačan rast ateromatoznih masa. Zbog napredovanja tih nakupljanja, aterosklerotski plak može proći ulceracije, unutrašnja krvarenja i stvaranje trombotičkih slojeva. Ulceracija se izražava pojavom ateromatoznih ulkusa. Takva patologija dovodi do akutne blokade žila i srčanog udara organa koji se opskrbljuje krvlju kroz ovu arteriju.
- Aterokalcinoza je završni i najteži stadij. Fazu karakteriše petrifikacija sklerotskog plaka zbog kalcijumovih soli. U ovoj fazi, kada se pacijent zanima kako očistiti posude od holesterola od plakova, odgovor će ići u prilog operaciji.
U fazi ateromatoze u slučaju prorjeđivanja površinske membrane aterosklerotskog plaka pukne. A zatim otpuštanje detritusa u šupljinu posude, što dovodi do njegove blokade i povlači za sobom ozbiljne posljedice u obliku infarkta miokarda, ishemijskog moždanog udara i sličnih komplikacija. Drugi scenarij je kada se ljuske plakina kolesterola ne razrjeđuju, već naprotiv, gušće. Takav proces je tipičan za hroničnu aterosklerozu koja je krita srčanom ishemijom, discirkulacijskom encefalopatijom i drugima.
Dijagnostika
Kako dijagnosticirati vaskularnu aterosklerozu? Dijagnozu ateroskleroze može postaviti samo ljekar na osnovu raznolikog pregleda pacijenta. Ovisno o području oštećenja krvožilnog sustava s aterosklerotskim promjenama, bit će potreban pregled od strane različitih stručnjaka. Na primjer, da biste naučili kako izliječiti aterosklerozu krvnih žila srca, trebate kontaktirati kardiologa. Ako se opazi ateroskleroza cerebralnih žila, onda će neurolog provesti tretman. Nefrolog će preporučiti kako da se riješite ateroskleroze bubrežnih žila. A kako ukloniti holesterolne plakove u aorti, crijevima ili donjim ekstremitetima morat ćete pitati vaskularnog hirurga.
Dijagnoza vaskularne ateroskleroze je sljedeća:
- Vizuelni pregled pacijenta na znake ateroskleroze.
- Otkrivanje njegovih uznemirujućih simptoma.
- Palpacija arterija.
- Određivanje gustoće zidova arterija.
- Uzorkovanje krvi za testove vaskularne ateroskleroze, uključujući pojašnjenje:
- nivo holesterola
- trigliceridi
- pokazatelji metabolizma lipida,
- aterogeni koeficijent.
- Auskultacijom srčanih žila otkrivaju se sistolički šumovi.
Dijagnoza ateroskleroze instrumentalnim metodama:
- Dopplerografija (ultrazvuk) i reovasografija vena donjih ekstremiteta.
- Ultrazvuk trbušne regije i srčane zone.
- Koronografija i aortografija.
- Terapija magnetnom rezonancom (MRI) omogućit će vam da detaljno pregledate zidove arterija kako biste otkrili aterosklerotske lezije i odredili stadij patološkog procesa.
- Rendgenski snimak grudi i druge studije koje preporučuje vaš ljekar.
Dijagnoza ateroskleroze vaskularnog sistema nije lak događaj, jer se bolest često odvija bez simptoma i ne smeta čovjeku. Podmuklost aterosklerotske patologije sastoji se upravo u tome što se otkriva čak i kad su vidljivi karakteristični pokazatelji vaskularne ateroskleroze. U ovom se trenutku često razvijaju ireverzibilni procesi u tijelu pacijenta koji zahtijevaju ili drastične mjere, odnosno hiruršku intervenciju. Ili dugotrajno medicinsko liječenje ne samo aterosklerotske bolesti. Ali i učinci patologije na organe i sisteme koji su stekli oštećenja kao posljedica ateroskleroze.
Znakovi vaskularne ateroskleroze počinju otkrivati bliže drugom stupnju patologije. Odnosno, između perioda pojave lipidnih mrlja i početnog stadija stvaranja holesterola.
Prvi znakovi koji ukazuju na aterosklerotske procese u žilama ne pripadaju specifičnim simptomima i mogu upućivati na druge patologije.
Dakle, proučavanje kliničke slike ateroskleroze nastaje zajedno sa oštećenim područjem. Simptomi ateroskleroze i liječenje treba izvesti u skladu s lokalizacijom lezije određenog organa.
Simptomi vaskularne ateroskleroze dijele se prema:
- Aterosklerotske manifestacije u mozgu se javljaju sa nekim simptomima:
- cefalgija, osjećaj zamagljene svesti, stanja onesvestinja,
- hipertenzija u pratnji tinitusa,
- poremećaj faza sna, izražen poteškoćama u snu i pospanost tokom dnevnog vremena,
- mentalni poremećaji, razdražljivost, nervoza,
- umor koji nije povezan s odgovarajućim opterećenjima,
- kvarovi u govornom aparatu,
- problemi s orijentacijom u prostoru i koordinacijom pokreta,
- oštećenje pamćenja i pamćenje različitih događaja,
- nedostatak daha, zbunjeno disanje, bol u plućima.
- Koronarna ateroskleroza može se suditi po takvim znacima kao što su:
- bol u grudima i odjek u levoj predelu tela napred i sa leđa,
- osjećaj težine u sternumu,
- promena normalnog ritma srca prema povećanom ili oslabljenom,
- pritiskajući, tupi bol u donjoj vilici s povratkom u lijevo uho i vrat,
- zamagljivanje svijesti do nesvjestice,
- slabost u udova, zimica, hladnoća, pojačan znoj.
- Aterosklerotične promene srčane aorte karakterišu sledeći simptomi:
- peckanje u grudima,
- učestalo povećanje sistolnog krvnog pritiska,
- Vrtoglavica
- poteškoće s gutanjem dok jede,
- otkrivanje velikog broja wen-a, posebno u predelu lica,
- snažno sive i vanjsko starenje, neobično za dob,
- obilni rast dlaka u ušima.
- Aterosklerotske formacije u trbušnim organima izražavaju se takvim znacima:
- U trbušnoj aorti, kolesterolni plakovi se osjećaju oštećenim crevnim pokretima, nerazumnim gubitkom težine, bolovima nakon jela i povećanjem stvaranja gasova. A takođe ponekad postoji hipertenzija, zatajenje bubrega, bol u peritoneumu, ne reagirajući na lijekove protiv bolova.
- U crevnim arterijama creva, simptomi se pojavljuju kao pojačana bol nakon jela, natečenost, povraćanje, mučnina.
- U bubrežnim arterijama postoje holesterolni plakovi, bubrežni zatajenje, signali arterijske hipertenzije.
- Ateroskleroza donjih ekstremiteta karakteriziraju znakovi:
- blanširanje tijela u području mjesta kolesterola plakova u krvnim kanalima nogu,
- osjećaj ukočenosti i "gužvi" nakon što je tijelo dugo u neugodnom ili nepromijenjenom položaju,
- hladnoća ruku i nogu.
Simptomi i liječenje vaskularne ateroskleroze su produktivniji ako se izvode u kombinaciji sa terapijom pogođenog organa ili sistema. Proces formiranja aterosklerotskih plakova najvjerojatnije se može pripisati ne bolesti, već načinu života. Zapravo je to tako, kao i mnoge druge patologije. Stoga se ljudi koji su usmjereni na potpuno liječenje vaskularne ateroskleroze moraju pripremiti za kardinalne promjene što se tiče fizičke aktivnosti, dijetalnih karakteristika i definitivno se riješiti ovisnosti, govorimo o pušenju i alkoholu. Isključivanje štetnih faktora iz vašeg života već je pola uspjeha na putu čišćenja krvnih sudova od holesterola.
Gotovo 100% stanovništva pati od aterosklerotskih vaskularnih promjena u jednom ili drugom stupnju, posebno onih koji su prešli granicu od 30 godina. S obzirom na to, zdravstveni radnici zaokupljeni su prevencijom i ranom dijagnozom ateroskleroze. Ali mnoge ljude zanima da li je moguće izliječiti aterosklerozu i kako se riješiti holesterolnih plakova?
Potpuno izliječenje ateroskleroze krvnih žila, kao što je spomenuto ranije, realno je samo do stvaranja aterosklerotskih plakova. Nedvosmisleno odgovoriti kako se riješiti plakova ne uspijeva, bit će potrebno detaljno razmatranje problema. Jedino što se može reći je da je svaki klinički slučaj ateroskleroze jedinstven. Pošto je patogeneza aterosklerotske patologije različita, a zdravstveni potencijal svakog pacijenta različit, ista terapija ateroskleroze uzrokuje mnoštvo reakcija tijela.
Razmatrajući pitanje kako liječiti aterosklerozu krvnih žila, potrebno je istaknuti nekoliko područja:
- Sa lekovima.
- Hirurško
- Alternativnom medicinom.
- Jesti bez dijetalnih holesterola.
- Kroz sportske događaje.
- Odbijanje loših navika.
Terapija lijekovima
Ljekari često koriste integrirani pristup za potpuno i uspješno liječenje ateroskleroze. Uklanjanje početnih aterosklerotskih simptoma može se ograničiti na isključenje hrane bogate holesterolom iz dnevne prehrane ili na normalizaciju nivoa materije slične masnoći. Nježna terapija je opravdana samo u pretkliničkoj fazi ateroskleroze žila, liječenje sljedeće kliničke faze lipoidoze, a posebno drugih, treba provoditi primjenom terapije lijekovima.
Liječenje kolesterola plakom ima za cilj postići:
- Normalizira krvni pritisak.
- Korekcija metabolizma lipida.
- Praćenje šećera u krvi.
- Održavanje normalne brzine metabolizma.
U skladu s djelovanjem na procesu razvoja ateroskleroze, lijekovi su podijeljeni u nekoliko glavnih klasa:
- Smanjenje proizvodnje triglicerida, kolesterola u jetri i istovremeno smanjenje koncentracije tih tvari u krvotoku. Ova sredstva uključuju sekvestrante žučnih kiselina.
- Blokira apsorpciju holesterola u cirkulacijskom sistemu. Ovi lijekovi uključuju:
- Prva grupa su anionske smole (IA) i biljni sorbenti (IB).
- Druga grupa su statini (IIA), fibrati (IIB), nikotinska kiselina (IIC), probukol (IID).
- Poticanje razaranja i iskorištavanja lipoproteina i aterogenih lipida. Takvim ljekovitim supstancama pripadaju nezasićene masne kiseline.
- Kao adjuvansi kako bi se liječili plakovi protiv holesterola propisani su endoteliotropni lijekovi.
Hirurško uklanjanje kolesteroloških plakova je preporučljivo samo u slučaju potencijalne opasnosti od začepljenja žila kada se odstrani plak sa holesterolom. U drugim situacijama je bolje liječiti aterosklerozu lijekovima. Osim lijekova, preporučuje se dijeta sa niskim kolesterolom, a moguća je i alternativna medicina od ateroskleroze.
Narodna terapija
Tradicionalna medicina nije se uvijek razvijala kao danas. Zbog toga su ljudi masovno koristili darove prirode za liječenje ateroskleroze. Aterosklerotske vaskularne lezije nisu izuzetak. Često, samo zahvaljujući sistematskoj upotrebi određenih sastojaka, ateroskleroza sudova je potpuno izliječena.
Čišćenje posuda od holesterola sa prirodnim sastojcima:
- Dušo
- Beli luk.
- Limun
- Orah
- Mrkva (svježi sok) i mnoge druge kulture.
Vaskularna ateroskleroza se izvrsno liječi, a posude se čiste od plakova, koje su testirali mnogi ljudi s sastavom glavnih aterosklerotskih sastojaka - limuna i bijelog luka. Da biste pripremili mješavinu ateroskleroze, trebat će vam glava bijelog luka i limun. Temeljno izmrvite sastojke (limun s korom) i stavite u staklenu posudu. Kašu unaprijed zalijepite prokuhanom i ohlađenom vodom u količini od pola litre.
Stavite lijek za aterosklerozu na tamno mjesto da insistiraju tri dana. Nakon željenog vremena, smjesa se može uzimati na prazan stomak u dvije kašike. Tečaj se može ponoviti, čišćenje krvožilnog sustava manifestacija ateroskleroze zahvaljujući ovoj metodi događa se u blagom obliku, istovremeno obnavljajući cijelo tijelo. Postoji puno recepata za pripremu prirodnih lijekova za aterosklerozu, samo trebate odabrati pravi. Kako se nositi s aterosklerozom je privatna stvar za sve, glavna stvar je da se taj patološki proces liječi.
Uzroci ateroskleroze
Holesterol je organski spoj koji je bitan za funkcionisanje tijela. To je dio ćelijskih membrana tijela, sudjeluje u proizvodnji hormona i štiti živčana tkiva.
Postoje dve glavne vrste holesterola:
Konzumiranje namirnica bogate zasićenim mastima može dovesti do visokog LDL kolesterola. Ovaj holesterol dolazi iz jetre do ćelija kojima je potrebno. Svojim prekomjernim ulaskom u ćelije, LDL se može akumulirati na zidovima arterija u obliku naslaga (kolesteroloških plakova). Kao rezultat, s vremenom se kanal žile znatno sužava ili čak može i potpuno blokirati, što će zaustaviti dotok krvi.
Uzrok ateroskleroze može biti redovna i pretjerana konzumacija sljedećih proizvoda: kolačići, kolači, vafli, brza hrana, masna svinjetina, kobasice, prerađeno meso, maslac, vrhnje i drugi proizvodi.
Nedostatak redovnog vježbanja, pretilost i konzumiranje prekomjernih količina alkohola, također mogu povećati LDL kolesterol u vašem tijelu, što će sigurno utjecati na vaše zdravlje i uzrokovati niz neugodnih, pa čak i po život opasnih simptoma ateroskleroze.
Pušenje može oštetiti zidove arterija, što rezultira zaljepljenjem trombocita na mjestu oštećenja, u pokušaju da ih vrati. To može dovesti do sužavanja vaših arterija. Pušenje takođe smanjuje sposobnost krvi da opskrbljuje tijelo kisikom, što povećava šanse za stvaranje krvnih ugrušaka.
Povišen krvni pritisak
Ako imate visok krvni pritisak (hipertenzija), može oštetiti vaše arterije poput cigaretnog dima. Arterije su dizajnirane da pumpa krv pod određenim pritiskom. Ako se taj pritisak prekorači, zidovi arterija će biti oštećeni.
Uzrok visokog krvnog pritiska može biti:
- Prekomjerna težina
- Pijenje prekomjernih količina alkohola
- Stres
- Pušenje
- Nedostatak fizičke aktivnosti.
Dijabetes melitus
Ako loše kontrolirate dijabetes tipa 1 ili 2, višak glukoze u krvi može oštetiti zidove vaših arterija.
Prekomjerna težina ili gojaznost ne uzrokuju izravno aterosklerozu i kardiovaskularne bolesti, ali mogu dovesti do određenih posljedica, što u konačnici povećava rizik od razvoja ateroskleroze.
Konkretno, osobe sa prekomjernom težinom ili pretile
- Imate povećan rizik od razvoja visokog krvnog pritiska,
- Skloni su povećanju holesterola kao rezultat prekomjernog konzumiranja hrane s visokom količinom masti,
- U povećanom su riziku od razvoja dijabetesa drugog tipa.
Pijenje prekomjernih količina alkohola može izazvati visoki krvni pritisak (hipertenziju) i povišen holesterol u krvi, što može dovesti do ateroskleroze i kardiovaskularnih bolesti.
Simptomi ateroskleroze
Simptomi ateroskleroze su jednostavno skup manifestacija različitih bolesti izazvanih samom aterosklerozom.
Ateroskleroza obično nema nikakvih simptoma sve dok cirkulacija krvi nije ograničena ili blokirana, što dovodi do kardiovaskularnih bolesti (KVB). Vrsta kardiovaskularne bolesti i pridruženi simptomi ovise o mjestu blokade.
Simptomi ateroskleroze su različiti simptomi bolesti izazvanih samom aterosklerozom.
Patološka stanja uzrokovana aterosklerozom uključuju:
- Bolest perifernih arterija,
- Angina pectoris,
- Aneurizma
- Srčani udar
- Stroke
Patološka stanja i njihovi simptomi opisani su u nastavku.
Bolest perifernih arterija
Bolest perifernih arterija (bolest perifernih krvnih žila) je stanje koje nastaje kada su arterije vaših ekstremiteta blokirane (u većini slučajeva u nogama).
Najčešći simptom bolesti periferne arterije je bol u nogama (vidjeti Bolesti krvnih žila krvožilnog sustava). Obično na jednoj ili oba bedara, stražnjice ili teladi.
Bol može biti slična grčevima i može doći do osjećaja težine u mišićima nogu. Bol nije konstantan, javlja se i umire. Bol može biti jača tokom stresa na nogama - kod hodanja, čučnjeva, trčanja, penjanja stepenicama itd.
Navodimo i ostale simptome bolesti periferne arterije:
- Slabost ili ukočenost u nogama,
- Nezdravljujuće čireve na nogama ili stopalima,
- Promjena boje kože na nogama,
- Gubitak kose s nogu
- Zadebljanje noktiju,
- Erektilna disfunkcija (impotencija).
Angina pectoris
Uzrok angine pektoris je nedovoljan dotok krvi u srce.
Najčešći simptom angine pektoris je osjećaj boli ili nelagode u grudima. Kod bolova u grudima može se javiti osjećaj suženja i težine, bol može biti prigušena i obično nestaje u roku od nekoliko minuta.
Bol se može širiti od grudnog koša do leve ruke, vrata, čeljusti i obrnuto. To se obično događa kao rezultat fizičke aktivnosti ili emocionalnog stresa. U nekim se slučajevima bol može pojaviti tokom hladnog vremena ili nakon jela.
Neki ljudi sa anginom pektoris mogu takođe imati sledeće simptome:
- Kratkoća daha
- Nije mi dobro
- Umor (stalni osjećaj umora)
- Vrtoglavica
- Povraćanje
- Anksioznost
Simptomi angine pektoris ponekad se nazivaju napadima angine.
Ako ateroskleroza oslabi zidove krvnih žila, to može dovesti do stvaranja aneurizme (izbočenja stijenke krvne žile).
Ako je aneurizma narasla previše, postoji rizik od puknuća krvne žile, što može dovesti do jakog unutarnjeg krvarenja, što može prouzrokovati smrt ili oštećenje organa.
Aneurizma se može razviti u bilo kojem dijelu tijela, ali najčešće su aneurizme:
- Aneurizma moždanih žila (cerebralna aneurizma), koja se razvija u ljudskom mozgu,
- Aneurizma aorte koja se razvija unutar aorte (velika krvna žila koja prenosi krv iz srca prema stomaku i ispod).
Ako pukne aneurizma aorte, osjetit ćete nagle i oštre bolove u sredini ili na strani trbuha. Kod muškaraca se bol može širiti prema skrotumu (testisima).
Simptomi puknuća aneurizme mozga obično počinju iznenadnom i jakom glavoboljom, koja je slična boli zbog jakog udarca u glavu.
Ako sumnjate na puknuće aneurizme, morate hitno kontaktirati hitnu pomoć.
Simptom ateroskleroze i njegova posljedica je postepeno povećanje kolesteroloških plakova na žilama, što prirodno sužava krvni kanal. Plak stvara uvjet za stvaranje krvnih ugrušaka, koji mogu naknadno otpasti i blokirati protok krvi. Ako je ugrušak krvi blokirao dotok krvi u srce, to će vam uzrokovati srčani udar (srčani udar).
Uz srčani udar pojavljuju se sledeći simptomi:
- Bol u prsima - obično se lokalizira u centru grudnog koša i izaziva osjećaj pritiska ili kontrakcije.
- Bol u drugim delovima tela.Bol se može dati lijevoj ruci (ponekad desnoj ruci), vilici, vratu, leđima i trbuhu.
- Neodoljiv osjećaj anksioznosti (poput napada panike).
- Poteškoće sa disanjem.
- Nije mi dobro.
- Vrtoglavica
- Kašalj.
- Povraćanje
- Kratkoća daha.
Ako osjetite neki od ovih simptoma, hitno trebate kontaktirati hitnu pomoć.
Krvni ugrušci također mogu blokirati dotok krvi u mozak, što može uzrokovati moždani udar.
Evo glavnih simptoma moždanog udara:
- Vidljivi znakovi na licu osobe. Osoba može biti iskrivljena na jednoj strani (usta i oko), osoba se možda neće moći nasmiješiti.
- Vidljivi znakovi na rukama. Slabost ili ukočenost u ruci ili obje ruke, nemogućnost podizanja ili podizanja obje ruke ukazuje na moždani udar.
- Osoba sa šlogom može da se gnoji.
Ako vi ili vaša voljena osoba primijetite ove simptome, odmah potražite medicinsku pomoć i možda ćete moći spasiti život.
Gore navedeni simptomi moždanog udara pokrivaju oko 90% svih slučajeva.
Postoje i drugi znakovi i simptomi moždanog udara:
- Vrtoglavica
- Problemi u komunikaciji (teško je razgovarati i razumjeti šta drugi govore),
- Problemi s koordinacijom pokreta,
- Poteškoće s gutanjem
- Jake glavobolje
- Umor ili slabost što rezultira potpunom paralizom jedne strane tela,
- Gubitak svijesti (u teškim slučajevima).
Prolazni ishemijski napad (TIA) - dovod krvi u mozak privremeno zaustavlja, što rezultira mikrostrukom.
Simptomi TIA-e su isti kao i kod redovnog moždanog udara, ali mogu trajati od nekoliko minuta do nekoliko sati i nestaju sami.
Međutim, TIA nikako ne treba zanemariti, jer je ovo stanje ozbiljan znak da postoji problem sa dotokom krvi u mozak.
Ako osetite bilo kakve simptome ateroskleroze, koji se ispoljavaju manifestacijama gore navedenih patoloških stanja, da biste izbjegli ozbiljne posljedice, morate početi mijenjati svoj način života i započeti pravo liječenje.
Lečenje ateroskleroze
Uz značajno suženje lumena krvne žile može biti potreban postupak poput angioplastike.
Liječenje ateroskleroze uključuje obveznu promjenu životnog stila, upotrebu lijekova i medicinskih postupaka, ili u težim slučajevima, čak i operativne zahvate.
Ciljevi lečenja ateroskleroze:
- Ublažavajući simptome bolesti,
- Eliminacija mogućih uzroka koji doprinose napredovanju bolesti,
- Smanjenje rizika od krvnih ugrušaka
- Proširenje ili obilaženje začepljenih posuda,
- Daljnja prevencija ateroskleroze.
Koje proizvode moram odbiti?
Tokom prehrane, umanjite ili potpuno odustanite od hrane koja sadrži zasićene masti: masno meso, slanina, maslac, margarin, mlijeko i mliječni proizvodi, čokolada, vafli, pekarna, prženi krumpir, uzgajani proizvodi i razne vrste brza hrana. Potpuno odbijte dimljeno meso, konzerviranu hranu, kobasice, mesne juhe, majonez, pecivo ili lisnato tijesto, gljive i kavu, a minimizirajte dnevni unos soli. Ograničite ili potpuno prestanite piti alkohol.
Koju hranu treba jesti
Nezaobilazni dio zdrave prehrane treba biti hrana bogata topljivim vlaknima. Pomažu u sprečavanju apsorpcije štetnog holesterola iz gastrointestinalnog trakta. Mogu se konzumirati sljedeće namirnice:
- Celovite žitarice: zob, ječam, heljda, riža, proso.
- Voće: jabuke, banane, pomorandže, kruške i suhe šljive.
- Mahunarke: pasulj, leća, grašak, grašak crnokosi i grah.
- Meso: domaća piletina ili ćuretina, govedina s niskim udjelom masti, teletina i zec.
- Riba: losos, tuna, skuša, itd.
Dijeta bogata svježim voćem i povrćem povećava količinu važnih spojeva (fitosteroli) u vašoj prehrani koji snižavaju razinu lošeg kolesterola u tijelu. Crvena i slana riba odličan su izvor omega-3 masnih kiselina koje štite srce od krvnih ugrušaka, upala i smanjuju rizik od srčanih i moždanih udara. Pokušajte na svom jelovniku imati najmanje dva jela od ribe tjedno.
Budite fizički aktivni
Redovna fizička aktivnost može smanjiti mnoge faktore rizika za aterosklerozu: nivo lošeg holesterola, visoki krvni pritisak i višak kilograma. Vježbanje povećava i nivo dobrog kolesterola u tijelu, što pomaže u sprečavanju ateroskleroze. Vježbajte ujutro što intenzivnije, možete trčati uveče, više hodati, kretati se i postepeno će vam se zdravlje početi poboljšavati. Naravno, sve ovisi o stupnju zapostavljanja bolesti, stoga toplo preporučujemo da se prije početka fizičke aktivnosti posavjetujete s liječnikom za pojedinačnu preporuku.
Prestanite pušiti
Kako liječiti aterosklerozu ako pušite? Najbolje rješenje u ovom slučaju je napuštanje ove izuzetno loše navike, jer će u protivnom liječenje ove bolesti naići na prepreke. Pušenje oštećuje krvne žile i povećava viskoznost krvi, što dovodi do loše cirkulacije i povećava rizik od srčanih i moždanih udara. Rizik od razvoja ateroskleroze kod pušača znatno je veći nego kod drugih ljudi. Ako ne pušite ili ne prestajete pušiti, izbjegavajte pušenje iz druge ruke (biti u blizini ljudi koji puše).
Uzroci razvoja sistemske patologije ateroskleroze
Razvoj ateroskleroze zavisi od sledećih faktora:
- Iz stanja intime (unutrašnjeg zida) arterijske membrane,
- Iz nasljednog genetskog faktora,
- Kršenje metabolizma lipida u ljudskom telu.
Prosječna starosna kategorija bolesnika kojima je dijagnosticirana sistemska ateroskleroza je od 40 do 45 godina. Znakovi razvoja ateroskleroze u proteklih nekoliko decenija počeli su se manifestirati u mlađoj dobi.
Ateroskleroza je ranije dijagnosticirana kod pacijenata starijih od 60 do 70 godina.
Muškarci pate od ateroskleroze 4 do 5 puta češće od žena, a muški predstavnici ne žele da se bave profilaksom i ne smatraju ga ozbiljnom panaceom.
Žensko tijelo je zaštićeno seksualnim hormonima od srčanih i krvožilnih bolesti sve do menopauze, a žene su odgovornije u poduzimanju preventivnih mjera i više se brinu za svoje zdravlje.
Danas ljekari identifikuju takve faktore rizika za razvoj ateroskleroze:
- Nasljedna genetska priroda
- Neaktivnost (neaktivni način života),
- Poremećaji u endokrinom sistemu,
- Odstupanja u metaboličkim procesima u tijelu,
- Kultura ishrane (jedan od glavnih faktora rizika za aterosklerozu, jer do 20,0% molekula niskog holesterola uđe u organizam s hranom),
- Odstupanja u radnoj sposobnosti nervnog sistema koja narušavaju ravnotežu lipida u tijelu.
Glavni razlozi za razvoj sistemske ateroskleroze su:
- Hipertenzija visokog krvnog pritiska,
- Ovisnost o nikotinu,
- Alkoholizam
- Hiperholesterolemija i hipertrigliceridemija,
- Dijabetes melitus prvog i drugog tipa.
Glavni razlog za razvoj ateroskleroze je kršenje metaboličkih procesa u tijelu. Trajanje razvoja patologije je od 10 do 15 godina.
Prvi znakovi bolesti mogu se pojaviti u početnim fazama razvoja, ali nemaju ozbiljnost i većina pacijenata ih ne povezuje s aterosklerozom.
Glavni razlog za razvoj ateroskleroze je kršenje metaboličkih procesa u tijelu. do sadržaja ↑
Klasifikacija
Proces odlaganja ateromatoznih plakova u početnim fazama ne pokazuje znakove, ali oštećenja arterija nastaju i za kratko vrijeme, mnoge glavne arterije mogu biti pogođene aterosklerozom, posebno na mjestima njihovih zglobova i grana.
To mogu biti znaci različitih patologija u pacijentovom tijelu.
Ateroskleroza je klasifikovana prema aktivnosti progresije:
- Progresivna sistemska ateroskleroza - ovo je proces u kojem dolazi do stvaranja novih aterosklerotskih plakova i pojavljuju se znakovi kompliciranog oblika bolesti. Vrlo visok rizik od moždanog udara i fatalnog infarkta miokarda. Progresivna vrsta ateroskleroze je najopasniji tok bolesti tj.
- Stabilizirajući tip sistemske ateroskleroze - tijek patologije usporava, a aterosklerotski plakovi obustavljaju njihov rast. Simptomi bolesti ostaju nepromijenjeni ili težina simptoma počinje opadati. Uz stabilizujući tip bolesti, rizik od komplikacija je prilično nizak. Ako eliminiramo sve faktore koji provociraju razvoj patologije, tada ova vrsta ateroskleroze možda uopće neće napredovati prilično dugo,
- Regresivna vrsta sistemske ateroskleroze - znakovi razvoja patologije značajno su umanjeni, ljudsko stanje se poboljšava, a pokazatelji kliničkih laboratorijskih istraživanja također se poboljšavaju.
Lokalizacija i znakovi
Ovisno o lokalizaciji aterosklerotskih plakova, podijeljuju se ove vrste bolesti u kojima će biti i njihovi karakteristični znakovi:
- Patologija koronarnih arterija,
- Ateroskleroza različitih odseka aorte,
- Ateroskleroza arterija mozga
- Patologija žila bubrega,
- Patologija trbušne aorte i njenih glavnih grana,
- Obliteracija ateroskleroze donjih ekstremiteta.
Rijetki je poraz svih arterija i arterija prosječnog promjera cijelog organizma.
Znakovi koji ukazuju na razvoj patologije na određenom mjestu:
- Opstrukcija moždanih žila, koja izaziva ishemijski moždani udar i moždana krvarenja,
- Blokada glavnih žila vrata, koja krv dovode do moždanih stanica, što dovodi do moždanog udara,
- Začepljenje koronarnih arterija, što uzrokuje ishemiju srčanog organa i njegov srčani udar,
- Tromboza arterija bubrega sa plakovima dovodi do zatajenja bubrega i potpuno zaustavljanje rada oštećenog organa,
- Začepavanje glavnih arterija donjih ekstremiteta dovodi do razvoja okluzije zahvaćene noge i do gangrenizacije udova, praćene amputacijom.
Napredovanje patološke sistemske ateroskleroze, izražava se nedovoljnim protokom krvi kroz zahvaćenu arteriju, manifestuju se znakovi hipoksije organa, koji se putem te magistrale opskrbljuje krvlju.
Ako se na zahvaćenom dijelu trupa dogodila okluzija, tada organ koji ne prima potrebne hranjive tvari i kisik s krvlju prestaje funkcionirati, što može dovesti do smrti.
Nemoguće je tačno odrediti vremenski period za progresiju ateroskleroze.
Često razvoj ove patologije traje nekoliko desetljeća, a aterosklerotske promjene u krvnim žilama mogu se dogoditi bez izraženih znakova, pa će tada, pod utjecajem nekog faktora, bolest početi brzo napredovati, a simptomi njezinog kompliciranog oblika pojavljuju se u roku od nekoliko mjeseci.
Vrste ateroskleroze
Kod ostalih bolesnika razvoj patologije odvija se postepeno i nema oštrih skokova u progresiji.
Tok ateroskleroze ovisi o karakteristikama metaboličkih procesa u pacijentovom tijelu, kao i o provokativnim faktorima koji ubrzavaju napredak nakupljanja aterosklerotskih plakova.
Stadiji razvoja i znakovi sistemske ateroskleroze
Postoje 3 stadija razvoja patologije ateroskleroze.
Svaka faza razvoja ima svoje karakteristike, kao i rizike od komplikacija:
- Stadijum 1 Ateroskleroza - Ovo je početni stadij adhezije lipidnog mesta na unutrašnjoj strani arterijske membrane. Za akumulaciju molekula holesterola predviđeno je plodno mjesto u kojem intima ima mikropukotinu, a mjesto se zadržava na intimi, zbog smanjene brzine kretanja krvi na ovom mjestu. Najčešće, aterosklerotski plakovi rastu na mjestima gdje se pojavljuju vaskularne grananje i iz jednog krvotoka, gdje protok krvi usporava i prelazi se na nekoliko autocesta. Prvi stepen razvoja patologije ima različit period razvoja i odvija se bez izraženih znakova. Ateroskleroza žila u početnoj fazi formiranja plaka, može se potpuno izlečiti pravovremenom dijagnozom i terapijom,
- 2 stepena patologije. U ovoj fazi se formira plak koji se sastoji od molekula lipoproteina niske gustine. Ovo nije gusta i polutečna struktura plaka. Stvara opasnost za arterije, zbog moguće rupture, a naslage holesterola začepljuju arterije srednjeg i malog promjera, izazivajući patologiju tromboze. U ovoj fazi ateroskleroze pojavljuju se njeni prvi znakovi i uz pomoć terapije moguće je otapanje plakova i normalizacija prolaska krvi duž glavne mreže tj.
- 3 stepen razvoja. U ovoj fazi ateroskleroza počinje napredovati i molekuli kalcijuma su spojeni na masne naslage, koje mogu narasti u intimu arterijskih membrana i zatvoriti lumen glavnog krvotoka, uzrokujući hipoksiju unutrašnjih organa. U ovoj se fazi manifestiraju znakovi hipoksije, što može izazvati komplikacije u vidu okluzije i potpunog neuspjeha funkcioniranja pogođenih organa. Često znaci ateroskleroze u zadnjem stadiju su razvoj gangrene na udovima ili srčana angina.
Znakovi razvoja ateroskleroze u skladu s lokalizacijom plaka
Simptomi i znakovi ateroskleroze moraju se uzeti u obzir pri lokalizaciji plaka jer simptomi različitih dijelova aorte ne mogu biti isti.
Tabela simptoma na lokaciji aterosklerotskih plakova:
postavljanje plaka | znakovi bolesti i njeni simptomi |
---|---|
srčani organ | Simptomi lokalizacije aterosklerotskog plaka u srcu: |
Bol u grudima u predelu srca. Pritisak boli ili oštro pečenje često daje levoj ruci ili ramenskom zglobu, | |
· Snažno vrtenje glave, | |
Jaka i teška kratkoća daha. Pacijent jednostavno nema dovoljno zraka. Kada se pacijent nalazi u vodoravnom položaju, njegovo zdravlje se pogoršava i kratkoća daha postaje jača, | |
Jaka mučnina, koja može izazvati povraćanje iz tijela. | |
aorte aorte i grudnog koša | Znakovi ove lokalizacije: |
· Manifestira se u naglom porastu indeksa krvnog pritiska, | |
· Postoje zvukovi u gornjem dijelu grudnog koša i na mestu iznad mesta trbušne aorte, | |
Država bez svijesti | |
· Snažno vrtenje glave, | |
Ishemijski moždani udar | |
trbušne aorte | Simptomi sistemske ateroskleroze u aorti: |
Stalni zatvor ili jaka dijareja, | |
Nadimanje | |
Bol u probavnom sistemu nakon jela, | |
· Brzo mršavljenje, | |
Bol u peritoneumu, koji čak ni analgetici ne uklanjaju, | |
· Visok indeks krvnog pritiska i brzi razvoj arterijske hipertenzije, | |
Zatajenje bubrega. | |
trup donjih ekstremiteta | Znakovi lokalizacije plaka na donjim ekstremitetima autoputevima: |
· Bolnost u trenutku kretanja (znaci povremene klaudikacije), koji pacijenta periodično zaustavljaju i odmaraju, | |
· Privremeni nestanak pulsa na zahvaćenoj nozi, | |
· Ćelavost kože na nozi, | |
Krhkost nokatne ploče, | |
Trofični ulkusi na koži, koji u vrijeme napredovanja bolesti zahvataju sve veći dio kože mišićnog tkiva, | |
Nekroza kože u blizini ulceroznih lezija, | |
Okluzija arterija donjih ekstremiteta, | |
Gangrena pogođenog ekstremiteta. | |
cerebralne arterije | Znakovi razvoja ateroskleroze u mozgu: |
Tinitus, gluhoća se mogu razviti, | |
Gubitak vida, potpuno sljepilo je moguće, | |
· Porast indeksa krvnog pritiska na previsoke stope, | |
Jaka bol u glavi (cefalgija), | |
· Snažno vrtenje glave, | |
· Sistematska nesanica noću i pospanost tokom dana, | |
Povećana letargija i umor pacijentovog tela, | |
· Promjene ličnosti i ponašanja, | |
Uzbudljivost i agresivnost pacijenta, | |
· Pacijent postaje nervozan i nervozan zbog svakakvih sitnica, | |
· Pojavljuje se jaka suza, | |
Poremećaj u disanju, | |
Oštećenje pamćenja, postoji mogućnost potpune amnezije, | |
Poremećen govorni aparat, | |
Odstupanja refleksa gutanja, | |
· Kršenje koordinacije pokreta, | |
Nestabilno hodanje | |
Dezorijentacija u prostoru i vremenu, | |
Stanje depresije | |
Bol u grudima i srcu, | |
Jaka kratkoća daha | |
· Smanjenje fizičke aktivnosti, | |
· Nedostatak sposobnosti za rad, | |
· Smanjenje intelektualnih sposobnosti, | |
· Razvoj demencije | |
krvne žile bubrežnih organa | · Postoje promjene u analizi urina, |
· Povišeni indeks krvnog pritiska, | |
Bolovi u lumbalnoj regiji, | |
Bol u donjem dijelu trbuha, | |
Jaka mučnina, koja uzrokuje odvajanje povraćanja, | |
· Povećanje temperature do 40,0 stepeni, | |
Intenzivna vrućina i hladnoća, | |
· Nagli pad zdravlja pacijenata |
Znakovi komplicirane ateroskleroze
Ako se patologija ateroskleroze odvija u kompliciranom obliku, negativna posljedica bolesti često se javlja čak i nakon dužeg medicinskog liječenja.
Komplikacije nakon hirurškog liječenja su najopasnije za tijelo, pa se preporučuje pažljivo pripremiti za hirurško liječenje patologije.
Potrebno je proći kompletnu dijagnozu tijela i utvrditi moguće prateće bolesti.
komplikacije ateroskleroze | mehanizam udara | tipični primjeri komplikacija |
---|---|---|
sužavanje posude i njeno kalcificiranje | · Brzi rast vlaknaste neoplazme, | srčana ishemija miokarda |
Krvarenje iz aterosklerotskog plaka | ||
stvaranje tromba i začepljenje arterijskog lumena | Ruptura aterosklerotskog plaka, | Infarkt miokarda |
· Krvarenje u sklerotičnom plaku. | Srčana angina pektoris | |
Cerebralni infarkt (ishemijski moždani udar). | ||
embolija u perifernom krvotoku | · Kretanje embolija i krvnih ugrušaka u manjim arterijama. | Moždani udar, |
Zatajenje bubrega. | ||
snaga arterijske membrane se smanjuje | Atrofija ćelija mišićnih vlakana stijenki arterijskih membrana. | aneurizma aorte s mogućnošću rupture. |
Složen oblik razvoja ateroskleroze može se spriječiti uz pomoć terapije lijekovima, kao i uz pomoć preventivnih mjera.
Ako se tijekom dijagnoze utvrde istodobne patologije, moraju se liječiti, jer mogu biti provokatori prelaska ateroskleroze u kompliciran oblik.
Ateroskleroza nogu do sadržaja ↑
Ko leči sistemsku aterosklerozu?
Liječenje sistemske ateroskleroze započinje pregledom od strane liječnika te se u skladu s znakovima lokalizacije aterosklerotskih plakova pacijent upućuje specijaliziranim specijalistima:
- Kardiolog počinje liječiti bolest s izraženim znakovima razvoja aterosklerotske neoplazme, koji su karakteristični za arterije srčanog organa, aorte s njezinim granama i koronarne žile, tj.
- Neurolog započne liječenje ovog pacijenta ako vanjski znakovi karakteriziraju razvoj plakova u arterijama vrata i mozga,
- Nefrolog za sudjelovanje u liječenju ateroskleroze, pri prvom znaku oštećenja arterija bubrežnog organa,
- Antiohirurg je uključen u bolest koja je lokalizirana u perifernim dijelovima donjih ekstremiteta.
Principi liječenja sistemske ateroskleroze
Liječenje vaskularne bolesti ateroskleroze je prilično komplikovan i dug put. Nemoguće je izlečiti ovu patologiju samo jednom metodom.
Liječenje ateroskleroze događa se sveobuhvatno:
- Dijetalna hrana
- Fizička aktivnost i stres na tijelu,
- Tretmani bez lijekova
- Liječenje narodnim lijekovima i fito-lijekovima,
- Terapija lijekovima
- Hirurško hirurško liječenje,
- Konstantno se bavio prevencijom, i primarnom i sekundarnom nakon komplikacija i posljedica patologije.
Principi lečenja ateroskleroze su sledeći:
- Naglo ograničenje unosa molekula holesterola s hranom. Odbijte jesti hranu životinjskog porijekla,
- Jačanje metabolizma i uklanjanje molekula holesterola izvan tijela,
- Primjena hormonske nadomjesne terapije u liječenju žena tijekom menopauze,
- Učinak lekova na zarazne ili virusne uzročnike u organizmu pacijenta.
Dijeta kod prvih znakova sistemske ateroskleroze
Za osobe s znakovima ateroskleroze, prehrana ne bi trebala biti privremena pojava, već glavne komponente pravilne prehrane do kraja života:
- Odbijte upotrebu životinjskih masti u ishrani. Nemojte jesti takvo meso - svinjetinu, janjetinu, gusku i patku meso,
- Možete jesti u minimalnim količinama takve vrste mesa - kuniće, piletina ili puretina,
- Ne jesti salatu, dimljene i kuhane kobasice,
- Odbijte konzervirano meso i ribu, nemojte jesti ribu i mesne paste,
- Ne jesti mravlje i masne plodove mora (škampi, rakovi, tikvice),
- Ne jesti jela kuhana prženjem u tavi na ulju,
- Ne jedi maslac i odbijaj masne mliječne proizvode,
- Masnoću u organizam treba unositi samo u obliku biljnog ulja,
- Barem dva puta nedeljno jedite kuhanu ili pečenu ribu,
- Prestanite pušiti u potpunosti i prestanite pušiti,
- Ne konzumirajte šećer
- Umjesto kafe, pijte zeleni čaj,
- Jedite jaja - ne više od 2 nedeljno,
- Jedite orašaste plodove kao užinu ili kao glavno jelo,
- Jesti u malim porcijama, ali 6 puta dnevno,
- 60,0% ukupne dnevne prehrane dnevno treba činiti svježe povrće i voće. Jedite puno zelenog zelenila.
Hirurško hirurško liječenje ateroskleroze
vrlo invazivne tehnike | minimalno invazivna tehnika |
---|---|
· Metoda bajpasa je spajanje zahvaćene arterije na zdravu, što vam omogućava da stvorite novo deblo kako biste obnovili opskrbu krvlju, | · Angioplastika je tehnika za uvođenje katetera pomoću femoralne arterije. Koristeći modernu opremu, doktor čisti posudu od aterosklerotskog plaka ili unosi balon za proširenje arterijskog lumena. |
· Protetika arterija - izvodi se korištenjem modernih materijala, koji vam omogućavaju da u potpunosti zamijenite oštećeni dio posude ili potpuno zamijenite posudu protezom. |
Budite manje nervozni
Studije su pokazale da se najčešće javlja srčani udar kod ljudi koji su pod stresom. Naročito u slučaju ateroskleroze opasna je tako snažna emocija kao što je ljutnja. Često ljudi koriste stresne metode kao što su alkohol, pušenje i prejedanje kako bi se oslobodili stresa. Ove metode ne samo da poboljšavaju situaciju s aterosklerozom, već je i pogoršavaju. Uz stalni stres najbolje je pribjeći prirodnim, pravilnim načinima oslobađanja od stresa, o čemu možete saznati ovdje - Kako se riješiti stresa - 10 najboljih načina.
Prevencija
Metode prevencije:
- Konstantno pratite indeks holesterola i sprečite povećanje iznad takvih pokazatelja - OH - iznad 5,0 mmol / L, a LDL frakcije - iznad 3,0 mmol / L,
- Riješite se nikotinske ovisnosti,
- Prepustite se alkoholu
- Adekvatno dnevno opterećenje tijela,
- Konstantno se borite s viškom kilograma i normalizirajte težinu,
- Ograničite stresne situacije i emocionalna preopterećenja na nervnom sistemu i psihi,
- Konstantno pratite indeks glukoze u krvi i vratite šećer u normalu,
- Sprečiti porast krvnog pritiska većeg od 140/90 mm. Hg. Čl.,
- Konstantno se držite ishrane sa holesterolom.
Upotreba droga
Kako biste usporili rast holesterola, vaš liječnik će vam propisati posebne lijekove za snižavanje lošeg kolesterola i snižavanje visokog krvnog pritiska. Takođe se mogu propisati lijekovi čije je djelovanje usmjereno na sprečavanje stvaranja krvnih ugrušaka. Da biste uspešno uklonili bolest, preporučujemo da se pridržavate složenog tretmana koji vam je propisao ljekar. Da biste smanjili nuspojave, možete početi koristiti narodne lijekove pored glavnog liječenja, kao što možete pročitati ovdje - Liječenje ateroskleroze narodnim lijekovima.
Medicinski zahvati i operacije
Kako liječiti aterosklerozu ako bolest već ima zadnju fazu i ne liječi se medicinski? U takvim slučajevima liječnik vam može preporučiti ekstremne mjere za liječenje bolesti - poseban postupak ili operacija.
- Angioplastika Ovaj postupak se koristi za otvaranje suženih koronarnih arterija. Angioplastika poboljšava dotok krvi u srce i ublažava bol u grudima. Ponekad nakon zahvata u arteriju se stavi mali mrežasti rukavac (stent). Ovo je potrebno kako bi arterija bila otvorena.
- Kopiranje putem koronarnih arterija. Ovaj postupak uključuje upotrebu arterije ili vene koja se nalazi na drugom području vašeg tijela kako bi se zaobišla pogođena koronarna arterija. Ovo poboljšava protok krvi, ublažava bol u grudima i omogućava sprečavanje srčanog udara.
- Zaobići arterije donjih ekstremiteta. S aterosklerozom donjih ekstremiteta može se propisati operacija koja će zaobići blokiranu arteriju nogu. Da biste to učinili, koristite zdrav krvni žila kroz koji se preusmjerava protok krvi, čime se poboljšava dotok krvi u nogu.
- Karotidna endarterektomija. Ovo je operacija za uklanjanje sedimenta holesterola sa zidova karotidne arterije u vratu. Ovaj postupak obnavlja dotok krvi u mozak, što zauzvrat smanjuje vjerojatnost moždanog udara.
Liječenje ateroskleroze treba uzeti vrlo ozbiljno i ako su liječnici identificirali bilo koji od stadijuma ove bolesti u vama (vidi Faze ateroskleroze), počnite odmah liječiti bolest, jer ova bolest dovodi do opasnih po život patoloških stanja kao što su infarkt miokarda i udaraca. Kako liječiti aterosklerozu već znate. Koristite metode liječenja koje preporučuje liječnik i promijenite svoj način života, koristeći metode opisane u ovom materijalu i bit ćete zdravi.
Princip nastanka i manifestacije bolesti
Ateroskleroza se širi na zidove velikih i srednjih arterija. To se događa kada se nakuplja velika količina lošeg kolesterola. Uključuje lipoproteine niske i vrlo niske gustine koji su štetni za organizam.
Uzroci vaskularne ateroskleroze mogu biti različiti, od kojih je glavni kršenje procesa lipida, uslijed čega se mijenja struktura arterijskog endotela. U početnoj fazi ćelijska tkiva se mijenjaju i rastu.
Štetni holesterol kroz krvotok ulazi u žile i taloži se na unutarnjim membranama arterija. To dovodi do stvaranja aterosklerotskih plakova. Taj se postupak naziva nestenotska ateroskleroza.
- Nakon što se sakupe štetne komponente kolesterola, plakovi se povećavaju u volumenu, prelaze u lumen žila i uzrokuju njegovo sužavanje. Takva stenotička ateroskleroza često dovodi do djelomične ili potpune blokade arterija.
- U kasnijoj fazi se pojavljuju i kalcificiraju formacije holesterola što uzrokuje stvaranje opasnih krvnih ugrušaka. Ovo stanje prijeti ozbiljnim kršenjima, čak i smrću. Zato je važno pravovremeno dijagnosticirati patologiju i otkriti aterosklerotične izrasline.
Mogu biti zahvaćene i velike i srednje arterije u bilo kom delu tela. Da biste se zaštitili, morate znati ko je prije svega podložan aterosklerozi.
Ko je u riziku
Postoje takozvani hemodinamski uzroci ateroskleroze. Prije svega, to uključuje arterijsku hipertenziju.
Angiospazam izazvan hipertenzivnom krizom, živčanim naprezanjem, produženim pušenjem mogu izazvati bolest. Također, bolest se ponekad razvija zbog vazomotornih poremećaja uzrokovanih vegetovaskularnom distonijom, cervikalnom migrenom, hipoplazijom kralježnice, osteohondrozom i drugim patologijama.
Razvoj metaboličkog oblika ateroskleroze nastaje usled određenih faktora.
- Nasljedna predispozicija postaje razlog poremećaja metabolizma masti. Takve genetske karakteristike dovode do dijateze holesterola i ksantomatoze.
- Uz prekomjernu konzumaciju masne hrane i ugljikohidrata, razvija se pretilost. Kao rezultat toga, nivo štetnog holesterola u krvi raste i smanjuje se koncentracija korisnih lipida.
- Sjedilački način života često dovodi do povećanja tjelesne težine i kršenja metabolizma lipida.
- Endokrine patologije u obliku šećerne bolesti, neravnoteže spolnih hormona i insuficijencije štitne žlijezde također uzrokuju aterosklerozu.
- Značajno povećava nivo holesterola u krvi ako su jetra i bubrezi pogođeni nefrotskim sindromom, masnom hepatozom, kolelitijazom i drugim poremećajima.
Kao što je gore spomenuto, muškarci su osjetljiviji na bolest. Žene trebaju biti oprezne tokom trudnoće i hormonalnih promjena.
Starost često uzrokuje razne poremećaje.
Vrste ateroskleroze
Ovisno o tome gdje je bolest lokalizirana, razlikuju se ateroskleroza srčanih žila (koronaroskleroza), aorta, moždane žile, bubrežne arterije, trbušna aorta i njezine grane, žile donjih ekstremiteta.
Bilo koji oblik bolesti očituje se samo kad aktivno napreduje i sužava lumen krvnih žila dva ili više puta. U početnoj fazi pacijent možda čak i ne sumnja na prisustvo bolesti, jer očigledni znakovi obično nedostaju.
Simptomi ovise o tome koje su arterije zahvaćene. U slučaju ateroskleroze aorte osoba podvrgava simptomatskoj hipertenziji koja je povezana s poremećajima cirkulacije gornjeg ramenog pojasa i mozga. Pacijent ima sledeće simptome:
- Sistolni pritisak raste, dok dijastolički pokazatelji su normalni ili smanjeni.
- Pojavljuju se glavobolje i vrtoglavica.
- Često se pojavljuje nesvjestica, ruke slabe.
- S oštećenjem trbušne regije slabi pulsacija u bedrenim i poplitealnim arterijama, poremećen je rad nekih unutrašnjih organa.
Ako se bolest ne otkrije na vrijeme i ne započne liječenje, nastaju aneurizme aorte.
Kada je uzlazni dio žila oštećen, pojavljuje se dugotrajna i bolna grudna bol koja se postepeno pojavljuje i bledi. Poraz aortnog luka prati promuklost, respiratorno zatajenje, pomicanje grkljana. Ako je silazni deo aorte ateroskleroza, oseća se bol u leđima i grudima.
S disezijom aorte pojavljuje se intenzivna bol u predjelu grudnog koša, pacijent nema dovoljno zraka. Ovo je stanje smrtonosno, pa je važno na vrijeme pružiti potrebnu medicinsku njegu.
Ateroskleroza mezenteričnih žila po simptomima je vrlo slična peptičkom čiru.
- Stomakov pacijent nateče
- Peristaltika je odsutna ili značajno oslabljena,
- Tokom palpacije gornjeg dijela trbuha pojavljuju se bolni osećaji,
- Trbušni zid je blago napet,
- Osjeća se i bol nakon jela.
Ako lijekovi koji normaliziraju probavu ne pomognu, a Nitroglicerin omogućava brzo zaustavljanje boli, liječnik će dijagnosticirati aterosklerozu trbušne šupljine. Potrebno je na vrijeme liječiti patologiju kako bi se izbjegao razvoj tromboze i crijevne gangrene.
Kada su zahvaćene bubrežne arterije, osoba ima stalni porast krvnog pritiska. Ako se pojavi tromboza, javlja se bol u donjem dijelu leđa i na trbuhu, a otkrivaju se i simptomi dispepsije.
Obliterirajuća ateroskleroza donjih ekstremiteta praćena je isprekidanom klaudikacijom, pojavom hladnih stopala, parestezijom. Tijekom pregleda liječnik može otkriti oslabljenu pulsaciju, blijedu kožu, stanku i suhu kožu, trofične čireve na nogama, petama ili prstima. S trombozom se pojačava bol, javljaju se proširene vene na nogama.
U slučaju razvoja cerebralne ateroskleroze utiču moždane žile, što dovodi do izrazitog pogoršanja živčanog sistema. U ovom slučaju pacijent:
- Operativnost opada
- Memorija i pažnja se pogoršavaju
- Inteligencija opada
- Spavanje je poremećeno
- Pojavljuje se vrtoglavica.
Često osobu uznemire glavobolje, može se javiti i značajna promjena psihe. Slična komplikacija posebno je opasna za razvoj moždanog udara.
Ateroskleroza koronarnih arterija prati bol u sternumu, slabost i umor. Tijekom egzacerbacije razvija se kratkoća daha i lijeva ruka se stegne. U tom slučaju osoba osjeća strah od smrti, svijest postaje mutna ili potpuno izgubljena. Uz ovaj oblik bolesti, često se razvija i infarkt miokarda koji je prepun smrti.
Budući je hronična ateroskleroza sistemska bolest, često su pogođeni koronarni i moždani sudovi. Ovaj se oblik naziva multifokalna ateroskleroza. Ovo je opasnija patologija, koja zahtijeva integrirani pristup liječenju.
Terapija lijekovima može se kombinirati s kirurškom intervencijom nakon čega je potrebna duga rehabilitacija.
Kako bolest prolazi?
Ateroskleroza je opasna jer duže vrijeme prolazi neopaženo. Latentni pretklinički period može trajati veoma dugo i ne pokazuje znakove.
Da bi se utvrdila ishemijska promjena krvnih žila u ovoj fazi, u laboratoriji se provodi dijagnostički pregled. Povišeni holesterol i trigliceridi mogu signalizirati razvoj bolesti.
U kasnijoj fazi počinju se očitovati nervni, vazomotorni i metabolički poremećaji. Nakon fizičkog napora, elektrokardiogram može registrirati kršenje.
- U prvom ishemijskom stadijumu krvni sudovi se sužavaju, što postaje uzrok pothranjenosti unutrašnjih organa i njihovih distrofičnih promjena.
- Tijekom drugog trombonekrotskog stadija otkriva se velika ili mala žarišna nekroza, što često dovodi do arterijske tromboze.
- Doktor dijagnosticira treću fibroznu ili sklerotičnu fazu ukoliko se ožiljci formiraju u jetri, bubrezima i drugim unutrašnjim organima.
Ateroskleroza može, u zavisnosti od stepena razvoja, imati aktivni, progresivni ili regresivni stadij.