Glucovans: analozi, sastav, upute za uporabu i recenzije
Glucovans je kombinirani hipoglikemijski lijek, stvoren na osnovi metformina i glibenklamida.
Kao što je poznato, metformin spada u skupinu biguanida. Njegova upotreba pomaže u smanjenju sadržaja glukoze u sastavu. krvna plazma. U ovom slučaju ne dolazi do stimulacije sekrecije insulinstoga se ne razvija hipoglikemija.
Općenito su tri mehanizma djelovanja karakteristična za metformin, naime:
- smanjenje proizvodnje glukoze u jetri inhibiranjem glikogenolize i glukoneogeneze,
- osjetljivost na periferni receptor na inzulin, unos i korištenje glukoze u mišićnim ćelijama,
- odgođena apsorpcija glukoze u probavnom traktu.
Osim toga, lijek ima blagotvoran učinak na sastav krvsnižava nivo holesterolred trigliceridii tako dalje.
Glibenklamid, derivat sulfoniluree, može snižavati glukozu stimulišući izlučivanje inzulina β-ćelijama u gušterači.
Iako se za metformin i glibenklamid odlikuju različiti mehanizmi djelovanja, oni međusobno nadopunjuju hipoglikemijski učinak. U kombinaciji, ovi agensi pokazuju sinergističku aktivnost u smanjenju sadržaja glukoza.
Uz unutrašnju primjenu glibenklamida, njegova apsorpcija u gastrointestinalnom traktu iznosi najmanje 95%. Ova supstanca se mikronizuje. Maksimalna koncentracija u plazmi postiže se za 4 sata. Vezivanje na proteine u plazmi odgovara 99%. Kao rezultat toga metabolizam 2 neaktivna nastaju u jetri metabolitizlučuje bubrezima i žuči.
Metformin karakteriše potpuna apsorpcija iz gastrointestinalnog trakta, s postizanjem maksimalne koncentracije nakon 2,5 sata, a tvar se slabo metabolizira. Istovremeno, njegov dio se izlučuje nepromijenjen uz pomoć bubrega.
Kombinacija metformina i glibenklamida ima istu bioraspoloživost kao i tvari odvojeno. Prehrana ne utječe na bioraspoloživost metformina, ali povećava brzinu apsorpcije glibenklamida.
Indikacije za upotrebu
Indikacija za uzimanje tableta je dijabetes tipa 2 kod odraslih pacijenata:
- s neefikasnim dijeta, fizičke vježbe i prethodni tretman metforminom,
- kako bi se zamijenio prethodni tretman za pacijente kod kojih je kontrola nivoa glikemije.
Kontraindikacije
Lijek se ne preporučuje za:
- osetljivost na njega i njegov sastav,
- dijabetes tipa I
- zatajenje bubrega i bolesti bubrega,
- dijabetička ketoacidoza, precomi koma
- akutna stanja koja vode promenama u funkciji bubrega: dehidracija, teške infekcije, šok i tako dalje,
- akutne ili hronične bolesti praćene hipoksijom tkiva: srčani ili respiratorni zatajenje, prethodni infarkt miokardastanje šoka
- djetinjstvo
- zatajenje jetre
- porfirija
- dojenje, trudnoća,
- opsežna operacija
- hronični alkoholizam ili akutni alkohol opijenost,
- laktacidoza,
- pridržavanje niskokalorične prehrane.
Osim toga, lijek se ne preporučuje pacijentima starijim od 60 godina, osobama koje obavljaju naporan rad i imaju rijetke nasljedne bolesti povezane s netolerancijom galaktoze, sindromom malapsorpcije glukoze i galaktoze i nedostatkom laktaze.
Treba biti oprezan u liječenju pacijenata sa febrilnim sindromom, nadbubrežnom insuficijencijom, hipofunkcijom prednje hipofize, bolešću štitnjače i drugim poremećajima.
Nuspojave
Prilikom liječenja Glucovansima nuspojave često pogađaju različite organe i sisteme tijela.
Metabolički poremećaji mogu biti praćeni hipoglikemijom, napadima jetrene ili kožne porfirije, laktacidoze i tako dalje.
Krvožilni i limfni sistem mogu reagirati leukopenija, trombocitopenija, agranulocitozakoji obično prođu nakon povlačenja lekova.
Nuspojava koja utječe na funkcioniranje živčanog sustava je kršenje ukusa. Nisu isključena odstupanja u funkcijama organa vida, gastrointestinalnog trakta, kože i potkožnog tkiva.
Ponekad se mogu javiti imunološke reakcije, hepatobilijarni poremećaji i promjene laboratorijskih parametara, na primjer, porast koncentracije urea kreatininrazvojhiponatremija.
Upute za upotrebu glukovana (metoda i doziranje)
Ovo hipoglikemijsko sredstvo namijenjeno je oralnoj primjeni. U ovom slučaju, upute za uporabu Glucovansa navode da se doza lijeka određuje pojedinačno za svaki određeni slučaj i ovisi o razini glikemije.
Započnite liječenje jednom tabletom za jednu dnevnu dozu. Kako bi se spriječio razvoj hipoglikemije, potrebno je da početna doza ne pređe dnevno doziranje glibenklamida ili metformina, koji su korišteni i prije. Stoga možete povećati dozu samo za 5 mg + 500 mg dnevno svake 2 ili više tjedana. Ovaj pristup vam omogućava da postignete adekvatnu kontrolu nivoa glukoze u krvi.
Da bi se zamijenilo prethodno kombinirano liječenje metforminom i glibenklamidom, početna doza se postavlja u skladu s ranije prihvaćenim dozama. Svake 2 ili više tjedana od početka liječenja moguće je prilagođavanje doze ovisno o razini glikemije.
U ovom slučaju, maksimalna dnevna doza je 4 tablete Glucovans 5 + 500 mg ili 6 u 2,5 + 500 mg. Terapijska doza ovisi o pojedinačnoj preporuci stručnjaka.
Tablete treba uzimati uz hranu. Važno je da svaku upotrebu lijeka prati upotreba hrane s visokim sadržajem ugljikohidrata, što pomaže u sprečavanju pojave hipoglikemije.
Predoziranje
U slučajevima predoziranja može se razviti hipoglikemija. Za blage do umjerene manifestacije, normalizacija se može postići neposrednom konzumacijom šećera. Ali takođe morate hitno da prilagodite dozu i način ishrane.
Teške hipoglikemijske reakcije, praćene komom, paroksizmom, nekim neurološkim poremećajima zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć.
Esencijalni tretman uključuje ubrizgavanje otopine u venu. Dekstrozai druge istodobne terapije. Kad se svijest obnovi, bolesnika treba hraniti hranom bogatom lako probavljivim ugljikohidratima, što će izbjeći ponovni razvoj hipoglikemije.
Osim toga, nije isključen razvoj laktacidoze, čije se liječenje izvodi na klinici. Efikasna terapija koja pomaže uklanjanju metformina i laktata je hemodijaliza.
Interakcija
Uzimanje ove droge Mikonazol može izazvati razvoj hipoglikemije zbog sadržaja glibenklamida u njemu. Istodobna upotreba s kontrastnim sredstvima koja sadrže jod nije dozvoljena.
Fenilbutazon u stanju povećati hipoglikemijski učinak lijeka. Kombinacija sa Bosentan.
Tokom upotrebe ovog alata preporučuje se s oprezom Klorpromazin, tetrakozaktid, Danazol,β2-adrenergički agonisti, diuretici, neki ACE inhibitori koji mogu promijeniti sadržaj glukoze u krvi i uzrokovati razvoj neželjenih efekata. Stoga uzimanje bilo kojeg lijeka zahtijeva obaveznu konsultaciju stručnjaka.
Glucovanski analozi
Glavni analozi:Glybomet, Glucofast, Metformin i Siofor.
Istodobna upotreba alkohola može dovesti do razvoja laktacidoze, koja se može povećati akutnom alkoholnom intoksikacijom. Stanje se pogoršava od gladi ili loše ishrane, kao i od zatajenja jetre. Pored toga, alkohol često uzrokuje hipoglikemiju. Stoga se treba suzdržati od upotrebe alkohola i drugih proizvoda koji sadrže alkohol.
Glucovans Recenzije
Rasprave o ovom alatu često se nalaze na forumima koji se odnose na dijabetes. Pacijenti kojima je propisani ovaj lijek često raspravljaju o pitanju odabira šeme i doziranja, kao i zajedničkoj upotrebi različitih lijekova. Istovremeno, recenzije o Glucovansu 5 + 500 mg i 2,5 + 500 mg su najkontroverznije. Obično je za postizanje efikasnosti potrebno posmatrati broj kalorija koje troše ugljeni hidrati i, naravno, doziranje lijekova.
Nažalost, ponekad se pronađu recenzije da uzimanje ovog lijeka ne donosi olakšanje. Na primjer, kod nekih pacijenata postoji kvar u nivou šećera u krvi, odnosno hipoglikemija. Ostali pacijenti navode da im je za normalizaciju zdravlja potrebno dugo i temeljno prilagođavanje životnog stila i režima liječenja.
Ipak, lijekovi ove vrste su od posebnog značaja za medicinsku praksu, jer poboljšavaju kvalitetu života pacijenata sa dijabetesom. Takva dijagnoza ukazuje da će pacijentovo zdravlje uvijek trebati kontrolu i poseban tretman. Ovo je moguće samo zahvaljujući zajedničkim naporima liječnika i pacijenta, što dovodi do značajnih poboljšanja stanja.
Sastav, princip djelovanja i indikacije za upotrebu
Glukovans je lijek čiji su glavni aktivni sastojci metformin i glibenklamid. Spada u klasu kombinovanih hipoglikemijskih lijekova koji su razvijeni za primjenu u sklopu složene terapije za osobe sa šećernom bolešću drugog oblika (vrsta bolesti koja nije ovisna o insulinu). Oblik za puštanje - tablete za oralnu primjenu. Pakovanje sadrži dva ili četiri blistera, od kojih svaki sadrži 10 ili 15 tableta. Ovisno o broju tableta u pakovanju, troškovi variraju od 280 do 400 rubalja.
Princip djelovanja lijeka može se opisati jednostavnim riječima: kada se uzima s hranom, on pomaže usporavanju ili djelomičnoj apsorpciji ugljikohidrata, uslijed čega se može izbjeći neželjeni porast hormona u krvi. Glavna aktivna komponenta lijeka metformin uključena je u farmakološku skupinu biguanida, što je dokazano u uputama za upotrebu. Analozi glukovana učinkoviti su zbog iste tvari. Zbog toga ima smisla eksperimentirati s odabirom sebi prikladnog lijeka iz jeftinije cjenovne kategorije, ali s istim sastojcima u sastavu.
Za metformin (koji je glavni aktivni sastojak takođe za brojne glukuvanske analoge) karakteristična su tri principa izlaganja organizmu:
- smanjena proizvodnja glukoze u jetri inhibiranjem glikogenolize i glukoneogeneze,
- osjetljivost na periferni receptor na inzulin, unos i korištenje glukoze u mišićnim ćelijama,
- odgođena apsorpcija glukoze u probavnom traktu.
Zbog ovog složenog efekta, lijek se pokazao u liječenju šećerne bolesti tipa 2 - i kao neovisno sredstvo i kao potpornu terapiju (moguće ga je koristiti paralelno s drugim lijekovima, vitaminima i dodacima prehrani nakon što odobri tijek liječenja od strane nazočnog endokrinologa).
Dijabetes tipa 1 i 2
Dijabetes melitus je prava "kuga" našeg vremena. Endokrinolozi oglašavaju uzbunu: posljednjih godina su slučajevi dijabetesa melitusa ovisnog o insulinu sve učestaliji među adolescentima. Prije pedesetak godina ova je bolest dijagnosticirana u pravilu samo kod ljudi (uglavnom žena) starijih od 50 godina. Uzroci njegovog razvoja su u većini slučajeva loša prehrana dugi niz godina, neispravnost gušterače, teški živčani šokovi i produljeni kronični stres.
Ima smisla koristiti lijek ako pacijent ne prima injekciju insulinom. Nije važno da li se osoba s dijabetesom pridržava posebne dijeta sa niskim udjelom ugljikohidrata ili ne, Glucovans 5500 i analozi s istom količinom metformina u sastavu s redovitim unosom postići će minimalnu apsorpciju ugljikohidrata. Naravno, uzimanje takvih lijekova nije umanjivanje licemjernosti u pogledu hrane. Čak i na pozadini farmakološke terapije, pacijent se mora pridržavati pravila prehrane s malo ugljikohidrata. Međutim, endokrinolozi obično upozoravaju svoje pacijente da analozi glukovana s metforminom u sastavu omogućuju tako strogo praćenje prehrane, ne plašeći se posljedica lošeg zdravlja i naglog povišenja šećera. Ali nemojte se previše oslanjati na učinak lijeka - količina ugljikohidrata korištenih s hranom morat će se smanjiti u svakom slučaju.
Kontraindikacije i preporučena doza
Uputa za upotrebu navodi da postoje sledeće kontraindikacije za uzimanje tableta Glucovans:
- dijabetes tipa 1
- hroničnog zatajenja bubrega i drugih patologija bubrega (potrebna je konsultacija nefrologa),
- trudnoća, dojenje,
- period oporavka nakon operacije,
- hronični alkoholizam, period odvikavanja od alkohola,
- dehidratacija, razdoblje teških zaraznih bolesti,
- hronična bolest jetre (prijem je moguć nakon konsultacije s hepatologom).
Glucovans 500 i analozi ovog lijeka utječu na apsorpciju ugljikohidrata, stoga čak i sa jednom dozom mogu izazvati pogoršanje kod bolesnika sa bolestima jetre i bubrega. Samo-primjena lijeka je nemoguća - unatoč činjenici da se prodaje bez recepta i bilo tko ga može kupiti, prije uzimanja morate proći pregled unutrašnjih organa i obavezno se posavjetujte s endokrinologom. Često nije lako pronaći dozu prikladnu pacijentu - jedna tableta dnevno nekome je dovoljna, a tri nekome neće biti dovoljne. Optimalna doza ovisi o pojedinačnim karakteristikama tijela - težini, spolu, dobi, rezultatima krvnih pretraga.
Lista analoga po principu rada
Analozi i nadomjesci lijeka "Glucovans", koji također sadrže metformin kao glavnu aktivnu tvar:
- Galvus Met,
- Siofor
- Glukofag,
- Glibomet,
- Gluconorm,
- Amaril M
Svi ovi lijekovi imaju isti princip djelovanja - smanjuju apsorpciju ugljikohidrata tako da se pacijent počne osjećati bolje, žudnja za jednostavnim ugljikohidratima opada, postaje lakše održavati dijetu, a razina šećera u krvi normalizirati.
Najjeftiniji analog tableta Glucovans je Metformin. Međutim, u ljekarnama je prilično teško pronaći. Čak i ako je dostupan, farmaceuti radije izdaju skuplje analoge.
Galvus Met: upute za upotrebu i recenzije o analognom Glucovansu
Cijena lijeka je oko 1300 rubalja po pakovanju. Galvus Met skuplji je jer osim metformina, uključen je i vildagliptin. To su dvije hipoglikemijske komponente koje imaju nešto drugačiji učinak. Konkretno, vildagliptin je inhibitor dipeptidil peptidaze-4. Zajedno s metforminom, ova supstanca dovodi do produljenog smanjenja koncentracije glukoze. Većina pacijenata s dijabetesom tipa 2 treba uzimati samo jednu tabletu dnevno, dok Glucovans treba uzimati nekoliko puta dnevno.
Stoga je visoka cijena opravdana: kao rezultat toga, metoda Galvus Met često je ekonomičnija od Glucovansove metode. Recenzije o alatu "Galvus Met" različite su. Mnogo toga ovisi o tome koliko strogo čovjek slijedi dijetu. Većina pregleda i dalje je pozitivna: pacijenti ističu da su zahvaljujući redovitom unosu lijeka uspjeli vratiti normalnu razinu glukoze u krvi. To je, naravno, u većini slučajeva povišeno, ali stabilno, uslijed čega se pacijenti osjećaju veselo, efikasno i ne pate od vrtoglavice, mučnine i drugih manifestacija bolesti.
Opis oblika doziranja
Doziranje 2,5 mg +500 mg: bikonveksne tablete u obliku kapsule, obložene filmskom membranom svijetlo narančaste boje, s graviranjem "2,5" na jednoj strani.
Doziranje 5 mg +500 mg: bikonveksne tablete u obliku kapsule, obložene žutim filmom premaza, s gravurom "5" na jednoj strani.
Farmakokinetika
Glibenklamid. Kada se primenjuje, apsorpcija iz gastrointestinalnog trakta je veća od 95%. Glibenklamid, koji je dio lijeka Glucovans ®, mikroniziran je. Cmaks u plazmi se postiže za oko 4 sata, Vd - oko 10 litara. Komunikacija s proteinima plazme iznosi 99%. Gotovo se u potpunosti metabolizira u jetri uz stvaranje dva neaktivna metabolita, koja se izlučuju bubrezima (40%) i žuči (60%). T1/2 - od 4 do 11 sati
Metformin. Nakon oralne primjene apsorbira se iz probavnog trakta sasvim u potpunosti, Cmaks u plazmi se postiže u roku od 2,5 sata.U približno 20-30% metformina izluči se kroz gastrointestinalni trakt u nepromijenjenom obliku. Apsolutna bioraspoloživost je od 50 do 60%. Metformin se brzo distribuira u tkivima, praktično se ne veže za proteine plazme. Metabolizuje se u veoma slabom stepenu i izlučuje bubrezima. T1/2 prosječno 6,5 sati. U slučaju oštećenja bubrežne funkcije smanjuje se bubrežni klirens, kao i klirens kreatinina, dok T1/2 povećava, što dovodi do povećanja koncentracije metformina u krvnoj plazmi.
Kombinacija metformina i glibenklamida u istom doznom obliku ima istu bioraspoloživost kao i kad uzimaju tablete koje sadrže metformin ili glibenklamid u izolaciji. Na bioraspoloživost metformina u kombinaciji sa glibenklamidom ne utiče unos hrane, kao ni na bioraspoloživost glibenklamida. Međutim, brzina apsorpcije glibenklamida raste s unosom hrane.
Indikacije lijeka Glukovans ®
Dijabetes tipa 2 kod odraslih:
- s neučinkovitošću dijetalne terapije, vježbanja i prethodne terapije derivatima metformina ili sulfoniluree,
- zamijeniti prethodnu terapiju s dva lijeka (metformin i derivat sulfoniluree) kod pacijenata sa stabilnom i dobro kontroliranom razinom glikemije.
Trudnoća i dojenje
Upotreba lijeka je kontraindicirana tokom trudnoće. Pacijenticu treba upozoriti da je u razdoblju liječenja lijekom Glucovans ® potrebno obavijestiti liječnika o planiranoj trudnoći i početku trudnoće. Kada planirate trudnoću, kao i u slučaju trudnoće tokom perioda uzimanja Glucovansa, lijek treba otkazati i propisati liječenje inzulinom.
Glucovans ® je kontraindiciran kod dojenja, jer nema dokaza o njegovoj sposobnosti da pređe u majčino mleko.
Nuspojave
Sljedeće nuspojave mogu se pojaviti tijekom liječenja Glucovansom: Učestalost nuspojava lijeka procjenjuje se na sljedeći način: vrlo česta - ≥1 / 10, česta - ≥1 / 100, gastrointestinalni trakt: vrlo često - mučnina, povraćanje, proliv, bol u trbuhu i nedostatak apetita. Ovi simptomi su češći na početku liječenja i u većini slučajeva prelaze sami. Kako bi se spriječio razvoj ovih simptoma, preporučuje se uzimanje lijeka u 2 ili 3 doze, sporo povećanje doze lijeka također poboljšava njegovu toleranciju.
Na dijelu kože i potkožnog tkiva: rijetko, kožne reakcije, poput svrbeža, urtikarije, makulopapularnog osipa, vrlo rijetko, kožnog ili visceralnog alergijskog vaskulitisa, polimorfnog eritema, eksfolijativnog dermatitisa, fotoosjetljivosti.
Imunološke reakcije: vrlo rijetko - anafilaktički šok. Mogu se javiti reakcije unakrsne preosjetljivosti na sulfonamide i njihove derivate.
Hepatobiliarni poremećaji: vrlo rijetko - oslabljeni pokazatelji rada jetre ili hepatitis, koji zahtijevaju prekid liječenja.
Posebna uputstva
Uz pozadinu liječenja Glucovansom ®, potrebno je redovito nadzirati nivo glukoze na glasu i nakon jela.
Laktacidoza je izuzetno rijetka, ali ozbiljna (visoka smrtnost u nedostatku hitnog liječenja) koja može nastati uslijed nakupljanja metformina. Slučajevi laktacidoze kod pacijenata liječenih metforminom javljali su se uglavnom kod bolesnika sa šećernom bolešću s teškim zatajenjem bubrega.
Treba uzeti u obzir i druge povezane faktore rizika, kao što su slabo kontrolirani dijabetes, ketoza, dugo gladovanje, prekomjerna konzumacija alkohola, zatajenje jetre i bilo koja stanja povezana s teškom hipoksijom.
Treba uzeti u obzir rizik od laktacidoze s pojavom nespecifičnih simptoma, kao što su grčevi u mišićima, praćeni dispeptičkim poremećajima, bolovima u trbuhu i teškim smetnjama. U težim slučajevima može doći do acidotske kratkoće daha, hipoksije, hipotermije i kome.
Dijagnostički laboratorijski parametri su: nizak pH krvi, koncentracija laktata u plazmi iznad 5 mmol / l, povećani anionski interval i omjer laktata / piruvata.
Budući da Glucovans ® sadrži glibenklamid, uzimanje lijeka prati rizik od hipoglikemije kod pacijenta. Postepeno titriranje doze nakon početka liječenja može spriječiti pojavu hipoglikemije. Ovaj tretman može se propisati samo pacijentu koji se pridržava redovnog obroka (uključujući doručak). Važno je da je unos ugljikohidrata redovan, jer se rizik od razvoja hipoglikemije povećava sa kasnim obrokom, neadekvatnim ili neuravnoteženim unosom ugljikohidrata. Razvoj hipoglikemije najvjerojatnije je s hipokaloričnom dijetom, nakon intenzivnih ili produženih fizičkih aktivnosti, alkohola ili kombinacije hipoglikemijskih sredstava.
Zbog kompenzacijskih reakcija uzrokovanih hipoglikemijom, mogu se javiti znojenje, strah, tahikardija, hipertenzija, palpitacije, angina pektoris i aritmija. Potonji simptomi mogu izostati ako se hipoglikemija razvija sporo, u slučaju autonomne neuropatije ili dok uzimate β-blokatore, klonidin, rezerpin, gvanetidin ili simpatomimetike.
Ostali simptomi hipoglikemije kod pacijenata sa šećernom bolešću mogu uključivati glavobolju, glad, mučninu, povraćanje, jak umor, poremećaj sna, uznemirenost, agresivnost, oslabljenu pažnju i psihomotorne reakcije, depresiju, zbunjenost, oštećenje govora, zamagljen vid, drhtanje, paralizu i parestezije, vrtoglavicu, delirijum, konvulzije, sumnje, nesvjesnost, plitko disanje i bradikardiju.
Pažljivo propisivanje, odabir doze i pravilna uputstva za pacijenta od značaja su za smanjenje rizika od hipoglikemije. Ako se kod pacijenta ponavljaju napadi hipoglikemije, koji su ili ozbiljni ili su povezani sa nepoznavanjem simptoma, potrebno je razmotriti liječenje drugim hipoglikemijskim lijekovima.
Čimbenici koji doprinose razvoju hipoglikemije:
- istodobna upotreba alkohola, posebno tokom posta,
- odbijanje ili (naročito kod starijih pacijenata) pacijentove nesposobnosti za interakciju s liječnikom i pridržavanje preporuka navedenih u uputama za upotrebu,
- loša prehrana, nepravilan unos hrane, izgladnjivanje ili promjene u prehrani,
- neravnoteža između fizičke aktivnosti i unosa ugljenih hidrata,
ozbiljno zatajenje jetre
- predoziranje lijeka Glukovans ®,
- pojedinačni endokrini poremećaji: insuficijencija štitne žlijezde, hipofize i nadbubrežne žlijezde,
- istodobna primjena pojedinih lijekova.
Zatajenje bubrega i jetre
Farmakokinetika i / ili farmakodinamika mogu varirati u bolesnika s oštećenjem jetre ili ozbiljnim oštećenjem bubrega. Hipoglikemija koja se pojavljuje kod takvih bolesnika može se produžiti i u tom slučaju treba započeti odgovarajuće liječenje.
Nestabilnost glukoze u krvi
U slučaju operacije ili drugog uzroka dekompenzacije dijabetesa, preporučuje se razmatranje privremenog prelaska na terapiju inzulinom. Simptomi hiperglikemije su učestalo mokrenje, jaka žeđ, suha koža.
48 sati prije planirane hirurške intervencije ili iv ubrizgavanja radioaktivnog agensa koji sadrži jod, lijek Glucovans ® treba prekinuti. Liječenje se preporučuje nastaviti nakon 48 sati i to tek nakon što je bubrežna funkcija ocijenjena i prepoznata kao normalna.
Budući da se metformin izlučuje bubrezima, prije početka liječenja i redovito nakon toga, potrebno je odrediti Cl kreatinin i / ili serumski kreatinin: barem jednom godišnje u bolesnika s normalnom funkcijom bubrega i 2 do 4 puta godišnje u starijih bolesnika, i takođe kod pacijenata sa Cl kreatininom na VGN.
Preporučuje se posebna pažnja u slučajevima kada funkcija bubrega može biti narušena, na primjer, kod starijih pacijenata ili u slučaju započinjanja antihipertenzivne terapije, diuretika ili NSAID-a.
Ostale mjere opreza
Pacijent mora obavijestiti liječnika o pojavi bronhopulmonalne infekcije ili zaraznoj bolesti genitourinarnih organa.
Uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i rada sa mehanizmima. Bolesnike treba obavijestiti o riziku od hipoglikemije i pridržavati se mjera opreza pri vožnji i radu s mehanizmima koji zahtijevaju povećanu koncentraciju pažnje i brzinu psihomotornih reakcija.
Proizvođač
Pravna adresa: 37, rue Saint-Romaine, 69379, LION SEDEX, 08, Francuska.
Adresa mjesta proizvodnje: Center de Producion CEMOIS, 2, rue du Pressoir Ver, 45400, CEMOIS, Francuska.
Potražnje potrošača i informacije o štetnim događajima trebaju se poslati na adresu LLC Merka: 115054, Moskva, ul. Bruto, 35.
Tel .: (495) 937-33-04, (495) 937-33-05.
Kombinovani hipoglikemijski lijek Glucovans: cijena, analozi i upute za upotrebu
Glucovans je lijek hipoglikemijske kombinacije.
Namijenjen je za internu upotrebu.
Lijek ima pozitivan učinak na lipidni sastav krvi, nakon nanošenja, snižavajući ukupni nivo holesterola.
Obrazac za puštanje
Glucovanske tablete obložene su filmskom membranom svijetlo naranđaste nijanse, imaju oblik kapsule (bikonveksni).
Glucovans tablete 500 mg
Na jednoj strani svake tablete možete vidjeti graviranje "2,5" ili "5" (sadržaj glibenklamida u mg u jednoj tableti). Jedno pakovanje sadrži 2 ili 4 tablete. Na kartonskom pakovanju i plastičnom blisteru označeno je slovo „M (potrebno za zaštitu od neovlaštenog umetanja).
Opis lijeka
Glucovans - Kombinovani hipoglikemijski lek za oralnu upotrebu.
Glucovans ® je fiksna kombinacija dva oralna hipoglikemijska sredstva različitih farmakoloških grupa: metformin i glibenklamid.
Metformin spada u skupinu biguanida i smanjuje sadržaj bazne i postprandijalne glukoze u krvnoj plazmi. Metformin ne potiče lučenje inzulina i zbog toga ne izaziva hipoglikemiju. Ima 3 mehanizma delovanja:
- smanjuje proizvodnju glukoze u jetri inhibirajući glukoneogenezu i glikogenolizu,
- povećava osjetljivost perifernih receptora na inzulin, potrošnju i iskorištenje glukoze u stanicama mišića,
- odlaže apsorpciju glukoze iz probavnog trakta.
Takođe ima blagotvoran uticaj na lipidni sastav krvi, smanjujući nivo ukupnog holesterola, LDL i TG.
Metformin i glibenklamid imaju različite mehanizme delovanja, ali se međusobno nadopunjuju hipoglikemijska aktivnost jednih drugih. Kombinacija dva hipoglikemijska sredstva ima sinergistički efekat u smanjenju glukoze.
23 posjetitelja prijavila su dnevne stope unosa
Koliko često treba uzimati glukovane?Većina ispitanika najčešće uzima ovaj lijek 2 puta dnevno. Izvještaj pokazuje koliko često drugi ispitanici uzimaju ovaj lijek.
Članovi | % | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2 puta dnevno | 15 | 65.2% | |||||||||||||||||||||||||||||||||
3 puta dnevno | 4 | 17.4% | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Jednom dnevno | 3 | 13.0% | |||||||||||||||||||||||||||||||||
4 puta dnevno | 1 | Sedam posjetilaca prijavilo je doziranje
| 57.1% | ||||||||||||||||||||||||||||||||
101-200mg | 2 | 28.6% | |||||||||||||||||||||||||||||||||
6-10mg | 1 | Troje posjetilaca prijavilo je datume istekaKoliko treba vremena glukovanima da se poboljša poboljšanje pacijentovog stanja?Učesnici ankete u većini slučajeva nakon jednog dana osjetili su poboljšanje. Ali to možda ne odgovara periodu kroz koji ćete se usavršavati. Posavjetujte se s liječnikom koliko dugo trebate uzimati ovaj lijek. Tablica u nastavku prikazuje rezultate ankete o početku efikasne akcije.
|