Muesli za dijabetičare bez šećera: posebna prehrana za dijabetes
Muesli je mješavina cjelovitih žitarica žitarica (pšenice, riže, proso, ječma, zobi) s orasima, suhim voćem ili svježim bobicama (voćem).
Ovaj proizvod nije samo skladište tvari koje su korisne za tijelo, već je i prava "bomba" ugljikohidrata: na primjer, 100 g musli sadrži najmanje 450 Kcal. S tim u vezi, pacijenti s dijabetesom trebaju tretirati s ovom voćno-žitnom mješavinom oprez.
Jedinstvena mješavina
Glavna "ideja" ovog proizvoda je njegova prirodnost - zrno se drobi, spljošćuje, ali ne podvrgava značajnoj toplinskoj obradi (to je ključ za očuvanje njihovih korisnih svojstava). U prešane žitarice mogu se dodati jagode, jabuke, orasi, grožđice, bademi, sjemenke itd.
Koja je vrijednost proizvoda za tijelo pacijenata s dijabetesom:
- zbog visokog sadržaja dijetalnih vlakana, granola brzo zadovoljava glad i pruža dugotrajni osjećaj sitosti,
- doprinose uklanjanju "štetnog" holesterola, toksina, toksina iz organizma,
- poboljšati pokretljivost crijeva i imati pozitivan uticaj na rad probavnog trakta u cjelini,
- stimulišu funkciju pankreasa,
- u stanju da regulišu glukozu u krvi,
- „Opskrbljujemo organizam potrebnim vitaminima, mineralima, elementima u tragovima,
- uspostaviti rad kardiovaskularnog sistema (zbog visokog sadržaja magnezijuma i kalijuma),
- sprovesti prevenciju ateroskleroze,
- proizvod se preporučuje uvesti u prehranu osobama koje se bore s viškom kilograma (među njima ima puno pacijenata s dijabetesom tipa 2).
Važno: žitarice su među proizvodima koji su dozvoljeni bolesnicima sa šećernom bolešću, ali njihova dnevna norma treba biti ograničena na 30-50 g. Žitarice se pune vodom (mlijekom, sokom), konzumiraju za doručak. Muesliju je zabranjeno dodavati med ili šećer - to nisu samo dodatne kalorije, već i "okidač" za skok glukoze u krvi.
Osnovna pravila za upotrebu
Dijabetičarima je bolje jesti zdrave žitarice u svom čistom obliku ili s malom količinom voća.
U klasičnoj verziji "izvršenja", gotov proizvod ne sadrži "štetni holesterol i zasićene masti, ali nedavno u" trgovini "musli kokosovo ulje nije baš korisno za dijabetičare. Bolje je odbiti takve žitarice.
Uz to, neki proizvođači dodaju žitaricama egzotično voće - takvi su proizvodi „bogati“ konzervansima, aromama, stoga su opasni za ljude sklone alergijskim manifestacijama, kao i za one koji imaju problema s bubrezima i gastrointestinalnim organima.
Ne kupujte gotove smjese, koje sadrže med, čokoladu i veliku količinu soli.
Granola i mrvica, pečeni musli, zabranjeni su i dijabetičarima. Oni ne samo da sadrže veliki broj kalorija, već imaju i visoki glikemijski indeks.
Šipke napravljene od pahuljica s malo masnoće dobro su pogodne za užinu - sadrže veliku količinu vlakana i „sigurne“ spore ugljikohidrate. Takvi zalogaji pomažu u brzoj podnošenju gladi, pružaju dugotrajni osjećaj sitosti, a istovremeno ne izazivaju nagli porast razine glukoze u krvi.
U trgovinama možete kupiti i gotovu granolu, kreiranu posebno za pacijente s dijabetesom. Dodaju im fruktozu i veliku količinu dijetalnih vlakana. Važno: ako kupljene gotove žitarice puknu, to znači da su prethodno pržene - odnosno sadrže više kalorija. |
Takvo korisno i hranjivo jelo kao što je granola možete sami pripremiti kod kuće. Preporučuje se uzimanje nekoliko vrsta žitarica (proso, zob itd.) Ili kupnja gotove mješavine žitarica (ovo je vrsta žetve). Žitarice se drobe pomoću blendera ili mlinca za kafu, dodaju vam se omiljeno voće (bobice), orašasti plodovi itd.
Kao dodatak muslima možete koristiti nemasne kiselo-mliječne proizvode - kefir, fermentirano pečeno mlijeko, jogurt. Proizvod odlično ide uz grožđice sultana - sušene sorte grožđa s niskim glikemijskim indeksom, ali istovremeno pokazuju sposobnost regulacije glukoze u krvi.
U umjerenim količinama dozvoljeni su i orašasti plodovi (na primjer, bademi) - to nije samo izvor vitamina, već i proizvod koji aktivira proizvodnju inzulina pomoću gušterače.
Mjere sigurnosti
Ko bi trebao ograničiti količinu muslija u ishrani ili potpuno odustati od voćno-žitarice mješavine:
- pacijenti s upalnim bolestima probavnog trakta u periodima pogoršanja (na primjer, pacijenti s gastritisom),
- ljudi koji pate od čestih konstipacija
- oni koji su skloni alergijskim reakcijama, bolje je koristiti proizvod u čistom obliku (sa vodom ili mlijekom) kako bi se što bolje zaštitili od neželjenih nuspojava.
Dakle, musli je zdrava i hranljiva mješavina žitarica i voća koja se može umjereno unositi u svakodnevnu prehranu bolesnika sa šećernom bolešću. Proizvod se jede za doručak (ne više od 30-50 g / put), dodajući svježim bobicama, suhim voćem ili malom količinom orašastih plodova.
Šta je musli
Ako doslovno prevedete riječ "musli" s njemačkog, u prijevodu ovaj pojam znači "pire od krumpira". U posljednje vrijeme musli se smatra običnim proizvodom od žitarica uz dodatak kandiranog voća. Međutim, u stvari, ovo je poseban obrok za doručak koji se priprema od žitarica žitarica, mekinja, pšeničnih klica, orašastih plodova, suhog voća, meda.
Za razliku od drugih sličnih jela, muesli sadrži isključivo prirodne sastojke, međutim, neki proizvođači mogu dodati konzervanse i arome da bi dobili izvrstan ukus. Što je važno uzeti u obzir pri kupovini proizvoda.
Muesli je dvije vrste - sirov i pečen. Sirova smjesa se ne podvrgava toplinskoj obradi, sastojci su orasi, sjemenke, suho voće, žitarice. Pečeni musli se miješa sa prirodnom bradavicom i peče na niskoj temperaturi.
- Po pravilu se prirodni proizvod priprema od zobenih pahuljica, ali ponekad se dodaju i drobljena zrna raži, pšenica, ječam i riža. Takođe, mješavina može imati različite arome u obliku sušenog voća, meda, orašastih plodova i drugih aditiva.
- Ovisno o tome koje su komponente uključene u smjesu, određuje se energetska vrijednost proizvoda. 100 grama smjese žitarica i voća sadrži 450 kcal, uz dodatak mlijeka, šećera ili meda, glikemijski indeks i nivo kalorija povećavaju se u skladu s tim.
Da biste dobili niskokalorično jelo, musli je začinjen svježe cijeđenim sokom, vodom ili kompotom.
Korisna svojstva muslija
Ovaj proizvod nije samo nakupljanje hranjivih sastojaka, već je i prava "bomba ugljikohidrata", jer 100 grama muselija sadrži više od 450 kcal. Glikemijski indeks smjese može biti i optimalan i visok. Zbog toga dijabetičari moraju biti oprezni prilikom upotrebe ovog proizvoda.
Korisna svojstva smjese su u njenom prirodnom sastavu. Zrno zrna usitnjava se, spljošćuje, ali nije podvrgnuto značajnim termičkim obradama, zbog kojih će proizvod zadržati sve vitamine i minerale. Jagodama, jabukama, sjemenkama, grožđicama, orasima, bademima i drugim ukusnim i zdravim dodacima dodaju se presovanim žitaricama.
Osobama s dijagnozom dijabetesa takav je proizvod dopušten za upotrebu u malim količinama. Zbog visokog sadržaja dijetalnih vlakana, musli doprinosi brzom zadovoljavanju gladi i očuvanju dugog osjećaja sitosti.
- Smjesa također uklanja štetni holesterol, toksične tvari, toksine iz tijela, poboljšava rad crijeva i svih organa probavnog trakta. Zbog hranjivih sastojaka potiče se gušterača i, kao rezultat toga, reguliše se nivo šećera u krvi.
- Ogroman plus je prisutnost ogromne količine vitamina, minerala, elemenata u tragovima. Magnezijum i kalijum povoljno utiču na stanje kardiovaskularnog sistema, a sprečava se i ateroskleroza.
- Muesli se posebno preporučuje pacijentima s povećanom tjelesnom težinom. Zbog visokog sadržaja dijetalnih vlakana, dolazi do sporog varenja žitarica, zbog čega dugo ostaje osjećaj sitosti. Tako kod pretilosti dijabetičar može primjetno umjeriti apetit, smršati i održavati normalnu razinu glukoze u krvi.
Nakon jela smjesu od žitarica preporučuje se češće piti tekućinu, jer korisna svojstva muslija između ostalog uključuju učinak bubrenja supstanci primljenih u stomaku.
Dozvoljena doza za dijabetes
Općenito, musli je odobreni proizvod za dijabetes tipa 1 i 2. Ali, važno je pratiti dnevnu dozu. Dnevno je dozvoljeno jesti ne više od 30-50 g proizvoda.
Žitarice se prelijevaju vodom, obranim mlijekom ili svježe cijeđenim sokom, a konzumiraju se za doručak. Ni u kojem slučaju dijabetičari ne bi trebali dodati šećer ili med u smjesu žitarica, takvi proizvodi imaju visok glikemijski indeks, što može uzrokovati nagli skok razine šećera u krvi kod pacijenta.
Uz dijabetes, musli se obično konzumira u svom čistom obliku, dodajući malo količine voća ili bobica. Ovo jelo ne sadrži zasićene masti i loš holesterol. Ali prilikom kupovine proizvoda, važno je osigurati da sastav ne sadrži kokosovo ulje, što je vrlo štetno za dijabetičare.
- Često proizvođači dodaju egzotično voće u sastav proizvoda, takva mješavina sadrži konzervanse, arome, pa je stoga opasna za osobe koje pate od alergija, osobe s oštećenim radom bubrega i organa gastrointestinalnog trakta. Trebali biste odbiti kupiti granolu s medom, čokoladom i puno soli, glikemijski indeks takvih proizvoda je previsok.
- Uključujući dijabetes, ne možete kupiti musli u pečenom obliku, ovaj se proizvod naziva granola ili mrvica. Tokom termičke obrade dodaje se glazura, dodatni šećer, med, čokolada, kakao, takve komponente imaju visok glikemijski indeks i veliki broj kalorija, što nije dopušteno u slučaju hiperglikemije.
Izbor muslija za dijabetičare
Kada kupujete granolu, trebali biste pažljivo proučiti sastav proizvoda, koji je naveden na pakovanju. Ne smijete kupovati mješavinu ako sadrži biljne masti - ova supstanca izaziva proizvodnju zasićenih masnih kiselina i negativno utječe na funkcioniranje kardiovaskularnog sustava.
Budući da musli sadrži minimalnu količinu askorbinske kiseline koja je potrebna dijabetičaru, ovaj proizvod je najbolje konzumirati sa svježim voćem ili bobicama.
Ni u kojem slučaju ne biste trebali kupovati pržene muslice, jer sadrže veliku količinu masti, koja je vrlo štetna za jetru. Redovnom upotrebom takvih žitarica šećerna bolest se samo pogoršava. Muesli ne smije sadržavati konzervanse, stabilizatore i arome.
- Treba dati prednost prirodnim sirovim muslima, koji sadrže minimalnu količinu dodatnih sastojaka. Alternativno, žitarice mogu imati dva dodatka u obliku sušenog voća i orašastih plodova.
- Takvo jelo konzumira se u malim količinama za doručak. Prije odlaska u krevet, ne preporučuje se jedenje muslija, jer žitarice nemaju vremena za probavu u tijelu, zbog čega se talože u crijevima, izazivaju fermentaciju i truleži proces.
- U idealnom slučaju, ako dijabetičar kombinira musli s kefirom s niskim udjelom masti, fermentiranim pečenim mlijekom s udjelom masti ne većim od dva posto, i bifilinom. Žitarice su najvažniji dobavljač vlakana, što pruža dugotrajni osjećaj sitosti, a sadrže i korisne sporo probavljive ugljikohidrate koji tijelu dovode energiju.
Ako ujutro koristite takvo jelo, dijabetičar će napuniti tijelo energijom i snagom, osigurati ispravan proces probave i aktivirati pokretljivost crijeva. Kao užinu možete koristiti šipke s niskim udjelom masnoće posebne pahuljice, koje su bogate vlaknima i sigurnim sporim ugljikohidratima. Ovo zadovoljava glad, pruža dugotrajnu sitost i sprečava nagli porast glukoze u krvi.
Danas se na policama trgovina mogu naći posebni muesli bez šećera za osobe s dijagnozom dijabetesa. Umjesto šećera, ovoj mješavini dodaju se fruktoza i zdrava dijetalna vlakna. Važno je da kupljene pahuljice ne drobe, jer je takav proizvod unaprijed pržen, što znači da sadrži veliku količinu kalorija i ima visoki glikemijski indeks.
Morate shvatiti da čak i obična mješavina voća i žitarica može imati kontraindikacije. Granola se posebno ne smije koristiti za:
- Gastritis i druga upalna oboljenja probavnog sistema,
- Česte zatvor i dijabetički dijareja,
- Alergijska reakcija na voće ili bobice uključene u mješavinu.
Kako bi spriječili neželjene nuspojave, musli se konzumira u svom čistom obliku, dodajući vode ili mlijeka s niskim udjelom masti.
Dakle, musli je korisna i hranljiva smjesa od žitarica i voća koja je dozvoljena za konzumaciju u malim količinama kod dijabetesa. Jelo se konzumira ujutro za doručak, a jedno serviranje može biti najviše 30-50 g.
Dopušteno je u smjesu dodati svježe bobice, suho voće ili malu količinu orašastih plodova.
Pravljenje Mueslija kod kuće
Dijabetičari lako mogu sami pripremiti ovaj zdravi i hranjivi proizvod dok su kod kuće. Za to se obično koriste žitarice različitih vrsta, a u trgovini možete kupiti i gotovu mješavinu žitarica, koja već uključuje zob, proso i druga zrna.
Žitarice se pažljivo usitne u blenderu ili mlinu za kafu, nakon čega se u smjesu stave bobice, orasi i suho voće. Uz to, žitarice se mogu sipati s kefirom, fermentiranim pečenim mlijekom, jogurtom i drugim nemasnim kiselo-mliječnim proizvodima.
Preporučuje se u smjesu dodati posebnu ocjenu grožđica Sultan, koja ima nizak glikemijski indeks, ali istovremeno je u stanju normalizirati razinu šećera u krvi. Takav je sastojak izvor vitamina B skupine, fenola, raznih minerala.
Mala količina oraha kod dijabetesa tipa 2 je i korisna, jer je ovaj proizvod bogat vitaminima, mineralima, esencijalnim masnim kiselinama, a aktivira i sintezu hormona inzulina u gušterači. Zbog toga su orasi u maloj dozi vrlo korisni za bolesti dijabetesa prvog i drugog tipa.
Ovsena kaša sadrži polisaharide, ugljene hidrate, koji tijelu pružaju potrebnu energiju i normaliziraju šećer u krvi. Sastav zobi uključuje korisna vlakna, oni snižavaju holesterol u krvi i pozitivno utiču na rad kardiovaskularnog sistema. Magnezijum i vitamin B1 pomažu u stvaranju proteina i oslobađanju energije.
Kakve žitarice mogu slobodno konzumirati dijabetičari, reći će stručnjak u videu u ovom članku.
Koji su najukusniji sastojci u muslima od dijabetičara?
Idealan temelj za musli je zob (pahuljice). Sadrži polisaharide koji mogu osigurati konstantan nivo glukoze u krvi izbjegavajući kapi. Zobena kaša je i izvor dijetalnih vlakana i vlakana, što ne samo što čisti creva, već pomaže i uklanjanju holesterola iz organizma.Vitamini grupe B, minerali direktno su uključeni u metaboličke procese, dakle, hitno su potrebni bilo kojoj osobi.
Orašasti plodovi uključuju mnoge vrijedne vitamine, mikro, makroćelije, kao i polinezasićene masne kiseline, koje pomažu u održavanju normalnog funkcioniranja gušterače u smislu proizvodnje inzulina, i samim tim su jednostavno neophodne u ishrani pacijenata sa šećernom bolešću. Sultanove grožđice proizvod su s niskim glikemijskim indeksom, koji ne šteti dijabetičarima, već, naprotiv, snižava glukozni indeks. Takođe u grožđicama ima puno B vitamina, inulina (prirodni inzulin), fenolnih jedinjenja. Najbolje je kupiti u trgovini posebne žitarice za dijabetičare, koje neće biti samo ukusne, već i vrlo korisne za pacijenta.