Reaktivni pankreatitis kod djeteta
Upalne i zarazne bolesti organizam rijetko prolaze neopaženo. Nakon njih, ljekari često dijagnosticiraju reaktivni pankreatitis. Kod djece simptomi ove bolesti ukazuju na oštećenje glavnog organa probavnog sustava - gušterače. Međutim, nelagodnost u trbuhu, belching i žgaravica ne uvijek ukazuju na upalni proces. Ako se dijete žali na bol, odmah morate pozvati liječnika. Samo-liječenje može rezultirati komplikacijom patološkog procesa.
Šta treba da znate o bolesti?
Pankreatitis je jedna od najčešćih bolesti pankreasa. Događa se i kod odraslih i kod djece. Klinička slika i priroda tijeka patološkog procesa određuju njegov oblik - akutni ili hronični. Ovo je stanje vrlo opasno. Ako ne preduzmete pravovremene korake za uklanjanje uzroka bolesti, morat ćete slijediti strogu dijetu kroz život.
Reaktivni pankreatitis kod djeteta malo se razlikuje od glavnog oblika bolesti. Njegov razvoj počinje upalom gušterače. Kao rezultat toga, rad tijela je poremećen, a funkcije koje su mu dodijeljene ne obavljaju se u potpunosti. Enzimi koji sudjeluju u raspadu hrane ne mogu proći kroz upalne kanale. Ostaju u gušterači i počinju je doslovno probaviti iznutra.
Uzroci upalnog procesa
U posljednje vrijeme sve se češće dijagnosticira reaktivni pankreatitis kod djece. Liječnici objašnjavaju ovaj trend promjenom ukusnih sklonosti stanovništva. Danas se dječja dijeta uglavnom sastoji od proizvoda koji sadrže veliki broj konzervansa, boja i aroma. Te tvari negativno utječu na rad gušterače. Oni provociraju spazam organa, uslijed čega enzimi ne ulaze u probavni trakt. Upalni proces se postepeno razvija.
Reaktivni pankreatitis kod djeteta može se pojaviti zbog nedavnih infekcija. Na primjer, akutne respiratorne virusne infekcije ili akutne respiratorne infekcije često djeluju kao okidač za patološki proces. Drugi uzrok bolesti je antibiotska terapija. Upotreba "Metronidazola" ili "Furosemida" u liječenju povećava rizik od razvoja bolesti.
U rijetkim se slučajevima reaktivni pankreatitis razvija na pozadini urođenih bolesti gušterače. Oni uključuju nedostatak laktaze, cističnu fibrozu, nenormalnu promjenu prolaza dvanaesnika. Takvi pacijenti od rane dobi znaju za zdravstvene probleme pa slijede posebnu dijetu i uzimaju lijekove. Vjerojatnost upale gušterače je zanemarljiva, ali još uvijek postoji.
Prve manifestacije bolesti
Znakovi reaktivnog pankreatitisa kod djece praktički se ne razlikuju od simptoma bolesti kod odraslih. Razvoj patološkog procesa popraćen je jakim bolovima u epigastričnoj regiji. Kliničku sliku dopunjava mučnina, oslabljena stolica. Napadi proljeva ustupaju zatvoru. Kod proliva je stolica tečna, a izmet je prekriven sjajnim premazom. Djeca se često žale na suha usta, ekstremnu žeđ. Apetit se pogoršava, a neke bebe uopće odbijaju jesti.
Bolest je često praćena simptomima općeg lošeg stanja. Dijete postaje letargično i letargično, gubi interes za sve što se događa. Stalno želi spavati, a visoka temperatura ne dopušta mu da radi uobičajene stvari.
Težina simptoma bolesti ovisi o starosti pacijenta. Što je dijete starije, to su i jači znakovi bolesti. U novorođenčadi se bol u trbuhu izražava raspoloženje i pojačana motorička aktivnost. Reaktivni pankreatitis kod male djece prati i jak nemir u pupku. Međutim, ne mogu pokazati tačnu lokaciju boli. Starija djeca se obično žale na jaku mučninu i povraćanje. Svi ovi simptomi mogu poslužiti kao osnova za hitnu medicinsku pomoć.
Prva pomoć za napad pankreatitisa
Kada se pojave simptomi reaktivnog pankreatitisa, morate odmah pozvati tim medicinskih radnika. Prije dolaska pomoći morate pažljivo smjestiti dijete na sofu ili krevet kako biste mu osigurali potpuni mir. Na trbuh možete staviti hladnu podlogu za grijanje. Ne preporučuje se pacijentu davati analgetike ili druge lijekove, jer oni mogu podmazati ukupnu kliničku sliku. Reaktivni pankreatitis kod djece, čiji simptomi roditelji često zanemare, prolazna je bolest. Stoga bi se njegovo postupanje trebalo shvatiti sa ozbiljnošću i odgovornošću.
Dijagnostičke metode
Prije nego što započne sa liječenjem bolesti, mladi pacijent mora proći kompletan medicinski pregled.
- Za analizu bijelih krvnih zrnaca potrebna je potpuna krvna slika. Broj ovih elemenata raste s pankreatitisom.
- Ultrazvuk trbušnih organa pokazuje sabijanje u žlijezdi, kao i druge patološke promjene u organu.
- Biohemijski test krvi omogućava vam procjenu razine enzima koje proizvodi gušterača.
- Uz pomoć gastroskopije, liječnik može uzeti laboratorij za citološki pregled u laboratorijskim uvjetima.
Ako testovi potvrde reaktivni pankreatitis kod djeteta, liječenje bolesti započinje odmah.
Osnovni principi terapije
Liječenje upale gušterače zahtijeva integrirani pristup. Obično uključuje lijekove i strogu dijetu. Izbor specifičnih lijekova za liječenje ovisi o stanju pacijenta i karakteristikama njegovog tijela. Pacijent mora biti smješten u bolnicu. Tokom prvih nekoliko dana trebao bi osigurati potpuni odmor. Režim bolnice u razdoblju pogoršanja bolesti omogućava vam da se ne brinete kakav bi meni trebao biti reaktivni pankreatitis kod djece.
Roditelji se moraju strogo pridržavati preporuka liječnika, jer on želi djetetu samo što brži oporavak. Stoga se sva ograničenja prehrane ne mogu smatrati liječničkom hirom, kao što mnogi misle. Ako je mali pacijent već imao napad reaktivnog pankreatitisa, pokazali su se njegovi simptomi, stroga dijeta je sastavni dio terapije. U suprotnom može doći do recidiva.
Dijeta kod upale gušterače
Šta treba promijeniti u prehrani sa dijagnozom reaktivnog pankreatitisa? Dječja prehrana ne bi trebala biti neugodna. Smatrao bi to dijelom uobičajenog načina života, jer se glavna ograničenja odnose samo na štetne proizvode. Ova lista uključuje masna i začinjena jela, dimljeno meso i brzu hranu. Takođe se preporučuje isključenje čokolade, kakaa i koncentrovanih sokova. Preostala pravila o prehrani navedena su u nastavku.
- Potrebno je pankreasu osigurati funkcionalan odmor. Prije svega, sve dijelove iritacije treba isključiti iz prehrane malog pacijenta. Proizvode kuhane ili kuhane na pari treba poslužiti zdrobljene na sobnoj temperaturi.
- Važno je voditi računa o održavanju energetske i hranjive vrijednosti prehrane. Nema potrebe hraniti bebu isključivo proteinskom hranom. Ishrana bi trebala biti što raznovrsnija, a uključivati i hranu s ugljikohidratima.
- Trebali bi jesti u malim porcijama, ali često. Preporučuje se podsjetiti se principa frakcijske prehrane. Interval između obroka ne smije biti veći od četiri sata.
Da biste spriječili nove izbijanja bolesti, morate stalno pratiti svoju prehranu. Svaki eksperiment s hranom može dovesti do novog napada i potrebe za uzimanjem lijekova.
Kakva bi trebala biti prehrana za reaktivni pankreatitis?
Djeca sa znakovima upale primarno su smještena na dijetu protiv gladi. Tokom dva dana, pacijentima je dozvoljeno da piju samo običnu mineralnu vodu. Od trećeg dana liječenja dijeta se nadopunjuje s domaćim krekerima i čajem bez šećera, ovsene kaše na vodi. Zatim možete uključiti žele, mliječne proizvode, ustajali bijeli hljeb. Petog dana terapije dozvoljeni su jednostavni povrtni brodži ili pire krompir. Nakon dodatnih pet dana, podložni pozitivnoj dinamici, pacijenti mogu jesti nemasno meso, parne kotlete. Svježe povrće i voće u prehranu treba unositi postepeno, po mogućnosti najnovije. Potpuni popis dozvoljenih jela u svakoj fazi prehrane trebao bi utvrditi lekar.
Liječenje reaktivnog pankreatitisa lijekovima
Upotreba lijekova kod ove bolesti omogućava vam da zaustavite njegovu progresiju i zaustavite simptome. Svi lijekovi uključeni u standardni tečaj terapije mogu se podijeliti u dvije uvjetne grupe:
- Antispazmodike. Ova grupa uključuje „čiste“ lekove („No-shpa“) i lekove koji uključuju lijekove protiv bolova („Analgin“, „Paracetamol“).
- Enzimski agensi. Njihovo djelovanje usmjereno je na poboljšanje procesa probave. U ovoj skupini lijekovi su podijeljeni u dvije kategorije: enzimi (Mezim, pankreatin) i žuči koji sadrže (Festal, Ferestal). Nije potrebno zloupotrebljavati lijekove, jer se tijelo može naviknuti na takvu umjetnu pomoć. Pripravci iz druge grupe daju dobar terapeutski učinak, ali njihova je primjena kontraindicirana kod kolelitijaze i pogoršanja gastritisa.
Kako bi pojačali terapeutski učinak lijekova, ljekari preporučuju dodatno uzimanje antacida. Oni pomažu u smanjenju kiselosti želuca i na taj način povećavaju blagotvorno djelovanje lijekova.
Liječenje narodnim lijekovima
Reaktivni pankreatitis kod djeteta ne može se izliječiti bez upotrebe lijekova. Međutim, za zaustavljanje simptoma možete pribjeći pomoći recepta narodnih ljekara. Prije nego što započnete tečaj terapije, potrebno je posavjetovati se s liječnikom.
Jedan od popularnih proizvoda u liječenju pankreatitisa je matična mliječ. Može se koristiti samo ako dijete nije alergično na med. Trajanje kursa terapije je 2-3 meseca. Tada morate napraviti kratku pauzu nekoliko dana. Uzimanje matične mliječi preporučuje se po žličicu tri puta dnevno. Bolje je da polako rastopite slatku poslasticu, a ne da je progutate u celosti.
Od celandina možete napraviti i domaći kvas. Da biste ga pripremili, potrebna su vam 3 l sirutke. Ako ga ne možete pronaći, možete ga zamijeniti običnom vodom. Tečnost se mora sipati u posudu, dodati žličicu kisele pavlake i šećera. U kesu gaze treba sipati pola čaše celandinske trave, spustiti se u staklenku sa vodom ili surutkom. Dvije nedelje trebate miješati kvass dnevno. Ako jasno slijedite predstavljena uputstva, 10. dana piće bi trebalo početi pjeniti. Uzimajte kvas tokom jedne sedmice po kašiku tri puta dnevno.
Preventivne mjere
Ne uvijek roditelji mogu zaštititi svoje dijete od faktora koji pridonose nastanku reaktivnog pankreatitisa. Zato moraju objasniti djetetu ozbiljnost bolesti, razgovarati o potrebi da slijedi posebnu dijetu.
Mnoga djeca su slatki zubi. Upravo su kolači i peciva najteži udarac gušterače. Jedna od mjera za sprečavanje bolesti je ograničenje potrošnje slatkiša. Uloga njihovog zamjene može biti najčešće med. Ipak, s ovom delicijom važno je ne pretjerati. Dve kašike ovog proizvoda su dovoljne za bebu, pod uslovom da nema alergije. Drugo važno pravilo je ne prejesti. Dijete treba ustati od stola, uz lagani osjećaj gladi.
Drugi način prevencije bolesti je pravovremeno liječenje zaraznih i upalnih patologija, gastrointestinalnih bolesti. Vrlo često, na pozadini takvih problema, razvija se reaktivni pankreatitis kod djeteta. Samo kompetentnom terapijom može se izbjeći samouništenja gušterače. Treba napomenuti da bilo koje lijekove za liječenje treba propisati liječnik. Samo-odabir lijekova strogo je zabranjen.
Da sumiram
Reaktivni pankreatitis kod djece, čiji su simptomi i liječenje opisani u ovom članku, smatraju se opasnim stanjem. Kada se pojave prvi simptomi bolesti, hitno je potražiti medicinsku pomoć. Zanemarivanje patologije može dovesti do neprijatnih posljedica. Među njima je najviše alarmiranje samouništenja gušterače. Zbog neblagovremenog posjeta liječniku u budućnosti dijete može razviti dijabetes melitus.
Šta je reaktivni pankreatitis?
Da biste razumjeli šta je reaktivni pankreatitis koji se razvija kod djeteta, morate razumjeti uzroke njegove pojave. Potpuno neformiran organizam djece ima slab imuni sistem, pa je podložan napadima virusnih i zaraznih bolesti, poput akutnih respiratornih virusnih infekcija, akutnih respiratornih infekcija, tonzila i crijevnih upala. Među tim bolestima posebna se uloga daje sporednim procesima koje one uzrokuju. Zaista, u mladoj dobi koji se javljaju sporedni procesi nose razvoj bolesti za cijeli gastrointestinalni trakt. Šta je reaktivni pankreatitis kod djece?
Pankreatitis, koji pored zarazne komponente bolesti ima oblik reaktivnog razvoja, pokrenut će zbog neuhranjenosti i akutnim napadom trovanja. Ti faktori, koji imaju iritantan učinak na gušteraču i probavu, izazivaju upalu u kanalima za pankreasni sok, što daje djelomičnu ili potpunu blokadu dovodnog enzima i probavnog soka u dvanaestopalačno crijevo. Akumulirajući u kanalima, nastaje unutrašnji pritisak gušterače, mijenja smjer prema žlijezdi i aktivira se. Polazeći od nagrizavanja zidova krvnih žila, organa, vezivnog tkiva.
Pojavio žarište upale sa slabim imunološkim sustavom djeteta počinje se širiti, zahvaćajući nove organe, krvne sudove. U nedostatku terapije za rezultirajuću patologiju, mogući razvoj je stvaranje peritonitisa, nekroze tkiva i organa, što dalje razvija onkološke bolesti.
U liječenju reaktivnog pankreatitisa koristi se opća šema oporavka, kao i u liječenju akutne upale pankreasa.
Terapija uključuje glavne aktivnosti:
- striktna primjena prehrambenih standarda za jedenje hrane,
- ublažavanje simptoma reaktivnog pankreatitisa,
- propisati lijekove koji sadrže enzime koje proizvodi gušterača,
- uklanjanje iritantnih faktora iz žlezde, koristeći tradicionalne metode lečenja.
- Reaktivni oblik pankreatitisa, prema statističkim podacima, uglavnom se pojavljuje i prevladava u djece i adolescenata, a to je prije svega povezano s neuhranjenošću, trovanjem.
Pojava reaktivnog pankreatitisa nije dobra za dijete, praćena upalnim edemom tkiva gušterače, koji blokira sfinkter.Ta blokada doprinosi stagnaciji u kanalima pankreasnog soka, enzimima, što nakon toga dovodi do štetnih hroničnih bolesti.
Simptomi kod djece s reaktivnim pankreatitisom zahtijevaju pažljivo proučavanje i točnu dijagnozu za produktivno liječenje. Glavni simptomi reaktivnog pankreatitisa su:
- bol u pupku,
- povraćanje, refleksi povraćanja,
- pojačana bol u ležećem položaju,
- povećana tjelesna temperatura djeteta do 38 * C,
- proliv nezamislivim komadima hrane,
- sivo-bijeli premaz na jeziku,
- suha usta
- razdražljivost deteta,
- letargija.
Ovi simptomi su prekursori upale gušterače.
Što su djeca mlađa, to su slabiji simptomi reaktivnog pankreatitisa. Pri prvim znakovima manifestacije pankreatitisne bolesti hitno se posavjetujte s liječnikom koji prolazi.
U novorođenčadi je manifestacija reaktivnog pankreatitisa praćena neprestanim plačanjem, vrućicom. Može se pojaviti povraćanje, ali ovaj simptom se javlja više kod djece starijih od 3 godine. Rezultirajuća simptomatologija kod reaktivnog pankreatitisa kod djeteta zahtijeva potpunu dijagnozu i liječenje, kao i ublažavanje simptoma. Često kod egzacerbacija gušterače dolazi do reaktivne pankreatopatije. Šta dijagnoza reaktivne pankreatopatije kod djeteta znači?
Reaktivna pankreatopatija je dijagnoza koja se postavlja u slučaju kvara pankreasa bez upale. Nastaje iz direktnog utjecaja na organ žlijezde prehrambenih proizvoda, moguća je manifestacija zbog nuspojava zaraznih bolesti, alergija na hranu. Reaktivna pankreatopatija stvara grčeve u gušterači, što izaziva nepravilnosti u žlijezdi. U novorođenčadi se manifestuje u takvim slučajevima:
- kršenje pravila o komplementarnoj hrani,
- unos grožđa sok
- jesti meso
- začini i začine.
Ovi poremećaji uzrokuju da dijete ima obilnu proizvodnju plina, bol u crijevima i oslabljenu proizvodnju enzima pankreasa. Bol koja je u toku naglašava obaveznu konsultaciju pedijatra, gastroenterologa.
Također, nastaje druga vrsta bolesti gušterače - dispankreatizam. Bolest koja je nastala kod djeteta, dojenčadi, dispankreatizam se ne razlikuje od druge bolesti poput reaktivne pankreatopatije ili akutnog pankreatitisa, što stvara poteškoće u postavljanju ispravne dijagnoze. Klinička slika razvoja patologije je ista, s izuzetkom nedostatka temperature i bolova tokom dispankreatizma.
Dijagnoza i liječenje
Pojava znakova i simptoma zahtijeva hitnu konsultaciju sa ljekarom, jer za pankreatitis u bilo kojem obliku potrebna je hospitalizacija. No prvo se provode dijagnostičke mjere i utvrđuju dijagnoza i uzroci patologije. Lista neophodnih testova za sumnju na pankreatitis:
- biohemijski test krvi,
- Ultrazvuk abdomena,
- takođe, za određivanje dijagnoze propisana je računarska tomografija unutrašnjih organa.
Događa se da s intenzivnom njegom ne dođe do poboljšanja, pa morate kontaktirati onkologa koji će vam propisati dodatnu analizu - biopsiju.
Dijagnoza i dijagnoza reaktivnog pankreatitisa kod djece zahtijeva uporabu dijetalnih pravila za uživanje hrane i terapije lijekovima. Tokom liječenja opaža se složena upotreba lijekova: antibiotika, sredstava koja sadrže enzime, vitaminske komplekse. Redoslijed i obrazac upotrebe propisuje liječnik, prema rezultatima testova.
Liječenje lijekovima usmjereno na:
- ublažavanje boli,
- pomoć u radu probavnog trakta,
- eliminacija toksina i štetnih materija iz organizma,
- poboljšanje imunološkog sistema.
U komponenti uz uzimanje lijekova propisana je dijetska hrana.
Prevencija
S reaktivnim pankreatitisom u djece prevencija počinje pravilnim korištenjem hrane i dijetalnih normi. U vrijeme jela zabranjeno je jesti ogromnu količinu hrane u jednom sjedenju. Preporučljivo je da se recepti prekidaju 6-7 puta dnevno u malim porcijama.
Odrasli moraju postupno mijenjati prehranu i uklanjati štetne proizvode koji sadrže umjetne boje i aditive, zamjenjujući ih zdravim voćem koje sadrži vitamine.
Ako sumnjate na kvar u gastrointestinalnom traktu, obratite se svom liječniku koji će omogućiti brzo poduzimanje mjera za uklanjanje ukoliko se pojavi bolest.
Prema dr Komarovskom, sa upalom gušterače, reaktivni pankreatitis kod djece zasluga je roditelja. Da biste potpuno isključili patologiju i pojavu mogućih komplikacija, slijedite pravilnu i zdravu prehranu.
Principi dobre prehrane
Glavno pravilo u liječenju je pravilna prehrana za pankreatitis:
- Isključivanje iritansa pankreasa iz ishrane,
- kuha se na pari, peče se,
- svu hranu sastoje od kašastog sastojka (mljevenog),
- smanjite unos masne hrane i ugljenih hidrata,
- povećana učestalost obroka do 6-7 puta dnevno, u malim obrocima.
Prvog dana nakon napada pankreatitisa preporučuje se stroga apstinencija od 2-3 dana konzumiranja hrane. U ovom periodu dopušteno je uzimati dekocije sa bobicama ruže, kamilice, mineralnu vodu bez sadržaja plina.
Tek nakon što prijeđete prag pogoršanja pankreatitisa gladovanjem, možete postepeno početi upotrebljavati dijetalnu hranu, hranu.
Potrebna prehrana za pankreatitis pomaže obnavljanju gušterače i ubrzava oporavak.
Komplikacije
Ova bolest zahtijeva pravovremenu dijagnozu i započinjanje terapije. Jedini način da se izbjegne razvoj nuspojava patologije. U mnogim porodicama se prvi beznačajni znaci ignorišu i pripisuju djetetovim ćudoređama.
Stoga, bolest prelazi u hronični stadij, što izaziva ozbiljne zdravstvene komplikacije.
Proizvedeni enzimi pankreasa sadrže inzulin koji razgrađuje šećer. Ako nema viška komponente šećera u probavnom traktu, što dovodi do šećerne bolesti.
Zanemareni oblik pankreatitisa sa sobom nosi manifestaciju nekroze tkiva i organa, što izaziva: peritonitis, rak, gnojnu upalu.
Postoje popratne bolesti: hronična bolest jetre, žučnih puteva, koja izaziva pojavu hepatitisa B, C.
Veoma je važno da se blagovremeno podvrgne općoj terapiji i liječenju djece sa reaktivnim pankreatitisom, što će sačuvati zdravlje djeteta.
Ko je u riziku?
Sam reaktivni pankreatitis ne može se nedvosmisleno nazvati opasnom bolešću, međutim, ako se njegovo lečenje ne započne na vreme, bolest će preći u prilično ozbiljan oblik. Reaktivni pankreatitis je samo prvi znak da osoba slabo jede.
U pravilu, muškarci pate od ove vrste pankreatitisa zbog redovnog zanemarivanja prehrane i konzumiranja alkoholnih pića. Ovakav stav izaziva pritisak na žučni mehur i dvanaestopalačno crevo. Kao rezultat toga, zaustavi se odljev soka pankreasa i započinje aktiviranje bolesti. Pored toga, reaktivni pankreatitis može postati manifestacija svih postojećih bolesti:
- čir na želucu
- ciroza jetre,
- virusni hepatitis,
- gastritis
- žučna kamena bolest
- holecistitis.
Bolest može početi nakon primljenog udarca, što je dovelo do pucanja tkiva. U takvim situacijama želudačni enzimi prestaju ući u dvanaestopalačno crijevo, što dovodi do uništavanja tkiva i samo-probave želuca, simptomi će ovdje uvijek biti izuzetno sjajni.
U drugim slučajevima razvoj reaktivnog pankreatitisa može izazvati učestalu upotrebu lijekova:
Pankreatitis može izazvati i razvoj dijabetesa, jer upravo je gušterača organ koji je odgovoran za proizvodnju inzulina. Ako simptomi ukazuju na upalu žlijezde, tada se primjećuju kvarovi u njenom radu, razina šećera u krvi počinje padati i time izaziva nastanak dijabetesa kod odraslih i djece.
Simptomi reaktivnog pankreatitisa
Ako govorimo o karakterističnim simptomima, onda se bolest očituje dovoljno jakim bolovima u rezanju u rebrima, redovitim nagonom za povraćanjem i štucanjem. Simptomi boli mogu se pojaviti različitom učestalošću i intenzitetom, ali to ne može postati razlog samog uzimanja lijekova protiv bolova.
Osim toga, može boljeti na različitim mjestima, zbog činjenice da su upali razni dijelovi žučnog mjehura. Ako je zahvaćeno njegovo dno, tada će se nelagodnost osjetiti ispod desnog rebra, ako tijelo žlijezde, onda ispod lopatice. Upala vrata žučne kese će biti karakterizirana bolom ispod lijevog rebra. Ako se radi o nekrozi gušterače, tada će simptomi biti svijetli, a ishod nepovoljan.
Postoje i drugi znakovi razvoja ove bolesti. Takvi simptomi uključuju oštar gubitak apetita, odbojnost prema hrani, a može doći i do prekomjerne pljuvačke, nadimanja, napadaja mučnine različitog intenziteta, koji se očituju kod odraslih i djece.
Ako govorimo o djeci, tada bolest često je proljev, groznica i loš apetit.
Kako prepoznati bolest?
Poprilično je teško dijagnosticirati bolest i zbog toga je potrebno proći niz medicinskih postupaka:
- podvrgnuti ultrazvučnom pregledu (ultrazvuku) trbušne šupljine,
- dati urin za opću analizu,
- darivati krv za kliničku analizu i biohemiju,
- uradite gastroskopiju
- proći kroz računalnu tomografiju.
Svaki je od ovih postupaka važan i neophodan za utvrđivanje nivoa oštećenja tijela. Opšti test krvi pokazat će broj leukocita, jer će u prisustvu reaktivnog pankreatitisa njihova razina biti značajno povećana. Biohemija može otkriti nivo amilaze, što će pomoći postavljanju konačne dijagnoze pacijentu.
Nakon prolaska obaveznog postupka gastroskopije liječnik će moći dobiti rezultate biopsije, što će ujedno pojasniti opću sliku bolesti. Gastroskopija će pokazati stepen upale tkiva dvanaestopalačnog creva i želuca. Ultrazvučni pregled trbušne regije pomoći će utvrditi specifične promjene u organima i stupanj njihovog odstupanja od opće norme. Procjena stanja cijelog organizma vrši se pomoću računalne tomografije.
Reaktivni pankreatitis, iako nije opasan, zahtijeva liječenje bez prestanka. Uz to se preporučuje stalno praćenje njihovog zdravlja, kao i pridržavanje posebne dijete. Samo-lijek može biti glavni razlog prelaska bolesti u kategoriju kronične bolesti.
U nekim slučajevima, reaktivni pankreatitis uključuje najbržu hospitalizaciju i odraslih i djece. Ako je došlo do napada oboljenja, onda će za 4 dana u bolničkom okruženju izvršiti ispiranje želuca. Liječenje u ovom razdoblju uključuje režim pijenja na bazi mineralne vode bez plina, kao i nanošenje hladnog grijaćeg jastučića na stomak.
Da biste dobili osloboditi od tegobe kod odraslih i djece, potrebno je proći cijeli niz različitih postupaka oporavka kako bi se uspostavilo normalno funkcioniranje želuca i cijelog trakta. Liječenje pankreatitisa ovog oblika započinje kapaljkama, lijekovima protiv bolova i lijekovima s diuretikom koji mogu ublažiti oticanje. Uz to, liječnik propisuje lijekove za suzbijanje izlučivanja soka pankreasa.
Doktor nužno preporučuje redovitu kvalitetnu prehranu tokom dana i prilično krutu dijetu koju ne možete izbjeći. Sastojat će se od potpunog uklanjanja teške hrane s menija: slatke, pržene, slane, masne, dimljene, kao i isključenja alkoholnih pića. Najveći dio dnevne prehrane trebao bi biti tekuć.
Ako se, primjerice, kod djece dijagnosticira akutni pankreatitis, tada su metode liječenja blaže. Svi lijekovi propisani su uzimajući u obzir starost svakog pojedinog pacijenta i težinu bolesti. Uz pogoršanje reaktivnog pankreatitisa preporučuje se upotreba takvih lijekova:
Pored lijekova, liječenje uključuje posebnu prehranu tipa koji se preporučuje odraslim osobama.
Postoje lijekovi koji kvalitativno utječu na žučne putove odraslih i djece. U stanju su da poboljšaju svoju aktivnost, kao i da uspostave rad dvanaestopalačnog creva. Uz integrirani pristup liječenju bolesti mogu se preporučiti žive bakterije koje doprinose poboljšanju mikroflore gastrointestinalnog trakta.
Uzroci reaktivnog pankreatitisa kod djece
Za razliku od odraslih, djeca vjerovatnije reagiraju na infekcije i upale zbog kršenja gušterače.
Najkarakterističniji uzroci reaktivnog pankreatitisa kod dece su:
- grubo kršenje prehrane,
- redovno konzumiranje masne i slatke hrane, hrane s visokim sadržajem konzervansa i boja,
- dugoročno liječenje antibioticima,
- česte SARS, gripe, prehlade,
- ponovljena infekcija helminthima,
- alergijska reakcija (na hranu ili lijekove),
- urođene patologije probavnog trakta, doprinoseći razvoju upale pankreasa,
- stres, emocionalno preopterećenje.
Medicinska praksa pokazuje da su ključni uzroci reaktivnog pankreatitisa kod djece povezani s prehranom. Naime, uz kršenje njegovog režima, unošenje štetnih proizvoda u prehranu, kao i strast za junk hranu.
Proizvodi koji mogu izazvati pojavu reaktivnog pankreatitisa kod djece:
- pržena hrana (i povrće i maslac),
- masna hrana
- dimljeno meso
- začinjene začine
- brza hrana (hamburgeri, čips, pomfrit, krekeri),
- slatkiši sa bojama, umjetni dodaci,
- gazirana pića
- pakovani sokovi.
Liječenje reaktivnog pankreatitisa kod djece
Dijagnoza bolesti provodi se pretragom krvi (biohemijom) i ultrazvukom trbušne šupljine. Ako se dijagnoza pravilno postavi, tada liječenje reaktivnog pankreatitisa kod djece ima iste principe kao i liječenje akutnog oblika bolesti.
Mehanizam za lečenje reaktivnog pankreatitisa uključuje dijetu i složen efekat lekova. To mogu biti antibiotici, enzimi, antihistaminici - liječnik treba odrediti ispravan režim lijekova.
Važan uvjet za liječenje reaktivnog pankreatitisa kod djece je dijeta. Principi ishrane za bolest uključuju:
- isključivanje svih mogućih iritansa iz dječje prehrane kako bi se osiguralo funkcionalno istovarivanje gušterače,
- unošenje kuhanih proizvoda ili kuhanih proizvoda - preporučuje se uzimati u toplom i mljevenom obliku,
- održavanje energetske vrijednosti prehrane - potrebno je smanjiti udio proteina u korist masti i ugljikohidrata,
- frakcijska i česta prehrana - tri obroka dnevno kod reaktivnog pankreatitisa kontraindicirana. Umjesto toga, trebate se držati šeme 5-6 obroka dnevno u intervalima ne dužim od 4 sata.
Ljekar može preporučiti provesti prvi dan liječenja na medicinskom postu, koji omogućava upotrebu samo mineralne vode bez plina.I već sutradan možete uvesti lagani pileći ili zečji juh, žitarice, kuhano nasjeckano povrće (isključujući kupus, mahunarke, rotkvice i rotkvice), skuti sir, bez jaja.
Liječenje lijekova kod djece sa reaktivnim pankreatitisom ima za cilj:
- otklanjanje bolova
- poboljšanje probavnog trakta,
- detoksikacija
- ako je potrebno - uklanjanje manifestacija alergija,
- povećati otpornost organizma (vitaminska terapija).
Važan korak u liječenju reaktivnog pankreatitisa je normalizacija probavnog procesa. U tu svrhu koristi se moderni enzimski pripravak Creon®. Nadoknađuje nedostatak enzima pankreasa i doprinosi ugodnoj apsorpciji hrane. Zbog visokog sigurnosnog profila Creon® se može propisati djeci od rođenja, međutim, to se može učiniti samo u skladu s preporukama pedijatra.
Glavni uvjet za prevenciju reaktivnog pankreatitisa je poštivanje načela zdrave prehrane. Roditelji trebaju sistematski, ali uporno mijenjati gastronomske ukuse djeteta, shvaćajući da je ono ukusno i opasno - ovo je korak ka patologiji gušterače i kroničnim bolestima.
Materijal je razvijen uz podršku Abbotta kako bi se povećala svijest pacijenata o zdravstvenom stanju. Podaci u materijalu ne zamjenjuju savjet zdravstvenog radnika. Pozovite svog ljekara
RUCRE172469 od 13.07.2017
1. Klinička predavanja o gastroenterologiji i hepatologiji. / Uredili Kalinin A.B., Khazanova A.I. M .: Štamparija N.I. Burdenko. - 2002.
2. Loginov A.C., Sadokov V.M., Vinokurova L.V. i dr. Liječenje sandostatinom za pacijente s kroničnim pankreatitisom. // Ross. Zhurn. Gastroenterol. Hepatol. 1994. - Br. 3.
3. Pennin V.A. Pisarevsky G.N. Dijagnoza akutnog pankreatitisa. // Hirurgija. 1993. - Br. 12
4. Tarasenko B.C., Nazarov A.M., Chevychalova E.V. i druge analize liječenja i uzroka smrtnosti kod pacijenata s različitim oblicima pankreatitisa // Zbornik radova sa II naučno-praktične konferencije liječnika Volga-Uralskog vojnog okruga "Aktuelna pitanja vojne i praktične medicine". - Orenburg, 2001. - C 85-88.
5. Astashkin V.A. Pankreatitis kod dece.// Hirurgija. 1975. - br. 10
6. Boger M.M. Metode istraživanja gušterače. -Novosibirsk. 1982.
7. Veličenko V.M. Akutni pankreatitis u eksperimentu i klinici. Minsk: Belorusija. 1971.
8. Upute za medicinsku upotrebu lijeka Creon® 10000 od 11.05.2018