Da li je limun moguć kod dijabetesa tipa 2?
Za početak, visok sadržaj vitamina (posebno C) doprinosi ukupnom jačanju imuniteta. To je veoma važno za dijabetes.
Uz to, poznata su takva svojstva ploda kao normalizacija pritiska, nivoa holesterola i eliminacija štetnih supstanci. Samo još jednom ponavljamo: nema potrebe da se upuštate u upotrebu limuna.
I još jedna stvar: jedenje kiselog voća na prazan stomak uništava želudac. Vođeni ovim pravilima koristite niže recepte tradicionalne medicine koji su testirani vremenom.
Da biste smanjili šećer u krvi dijabetičara, kuhajte 5-7 minuta na tihoj vatri jedan sitno sjeckani limun s korom. Dovoljna je čaša vode. Koristite juhu tokom dana, otprilike sat vremena nakon jela. Uzgred, ovaj recept je pogodan za one ljude koji žele da izbjegnu opasne virusne bolesti, posebno u hladnoj sezoni.
Za početak, vrijedno je napomenuti da sastav ovog proizvoda sadrži mnogo vitamina, posebno vitamina C. To pomaže u jačanju imunološkog sistema, što je prilično važno za dijabetičare. Uz to, ovo voće je u stanju da normalizuje krvni pritisak, holesterol. Uz njegovu pomoć, štetne tvari uklanjaju se iz tijela. Glavna stvar je da se ne upuštate u upotrebu limuna, možete ih pojesti bez pretjerivanja s količinom.
Ne možete uzimati limun na prazan stomak, jer to šteti stomaku. Što se tiče glikemijskog indeksa, u limunu je ovaj pokazatelj jednak dvadeset i pet jedinica. Sadržaj kalorija u soku i voću iznosi 16 kcal.
Dijetalna terapija
Važnost dijetalne terapije ne može se procijeniti, jer je njen glavni zadatak održavanje koncentracije glukoze u krvi u normalnom stanju. Ako ne sledite principe dijetalne terapije za dijabetes melitus, tada će bolest brzo napredovati i razviti će se mnoge komplikacije - dijabetičko stopalo, nefropatija i drugi.
Koje proizvode odabrati za prehranu dijabetesa opisano je u temi glikemijskog indeksa. Ali je važno i da ishranu obogatite proizvodima koji mogu imati snižavajuća svojstva na glukozu koja se nalazi u krvi.
Takvu hranu svakodnevno treba konzumirati u hranu. Može biti i povrće i voće, i razni začini.
Da bi smanjili koncentraciju glukoze u krvi, dijabetičari jedu:
Prehrana dijabeta također podrazumijeva pravila prehrane. Dakle, trebali biste jesti pet puta dnevno. Ako pacijent osjeti osjećaj gladi, tada mu možete dodati još jedan lagani međuobrok, na primjer, čašu kefira ili 200 grama skučenog sira.
Slijedeći sve preporuke dijetalne terapije i redovnog vježbanja, možete smanjiti manifestaciju dijabetesa na gotovo nulu.
Videozapis u ovom članku daje preporuke kako odabrati dobar limun.
Ideje tradicionalne medicine
Limun se ne može koristiti kao jedino sredstvo za lečenje dijabetesa bilo koje vrste, ali može se koristiti za podršku oslabljenom ljudskom telu i povećavanje efikasnosti terapije lekovima.
Pored kaše, u medicinske svrhe možete koristiti i koru limuna, jer sadrži veliki broj biološki aktivnih tvari. Oguljena ogulina jednog ploda prelije se s 200 ml kipuće vode i inzistira na pola sata u vodenoj kupelji.
Nakon toga, proizvod se filtrira i uzima 100 ml tri puta dnevno prije jela.
Čak i jednostavna upotreba limuna u hrani prati niz pozitivnih učinaka na ljudsko zdravlje: povećava se vitalnost, metabolizam se normalizira i raspoloženje se poboljšava. A ako narodne lijekove na temelju njega uzimate prema određenoj šemi, tada možete postići još bolje rezultate i smanjiti koncentraciju šećera u krvi.
Kombinacija celera
Kombinacija limuna i celera omogućava vam da korisna svojstva ovih proizvoda koristite što je moguće efikasnije. Zahvaljujući zajedničkoj upotrebi moguće je sniziti nivo glukoze u krvi, očistiti organizam od nagomilanih toksina i toksina i normalizirati metabolizam.
Mješavina limuna i celera sadrži veliku količinu folne kiseline, vitamina B i C, esencijalna ulja i organske kiseline. Upotreba ovih proizvoda potiče poboljšanje imunološkog sistema, tonizira i jača organizam.
Da biste pripremili narodni lijek na osnovu njih, morate uzeti:
- 3 limuna
- 250 g oguljenog korijena celera.
Limun dijabetesa tipa 2 se široko koristi u obliku ljekovitih infuzija i mješavina.
Najpopularniji tandem: limunov sok (1 kom.) Pomiješa se sa sirovim jajetom (1 kom.) I pije se na prazan stomak, tri dana, svakog mjeseca. Takav jutarnji koktel ne treba uzimati kod stomačnih tegoba.
Mješavina limuna s češnjakom i rotkvicom ima snažan učinak na jačanje imuniteta, treba ga uzimati 1 žličica. dnevno na prazan stomak mesec dana, jednom godišnje.
Kao što je gore spomenuto, u narodnoj medicini postoji veliki broj različitih medicinskih recepata s citrusima. Evo nekoliko dobrih i efikasnih tretmana za šećernu bolest.
Da biste pripremili ovaj lek, morate:
- uzeti veliki limun, dobro ga oprati i prepoloviti,
- iscijedite 50 grama soka iz voćnih kriški,
- uklonite semenke iz gotovog soka,
- dodajte jedno tečno domaće pileće jaje,
- dobro izmešati.
Liječenje dijabetesa limunom i jajetom izvodi se strogo prije jela tokom tri dana. Nakon čega je potrebno napraviti pauzu u istom broju dana.
Ovo je recept za mješavinu koja može ojačati organizam i poboljšati opće stanje dijabetičara:
- pripremite srednju glavicu belog luka i jedan srednji limun,
- Limune dobro operite i uvijte u mlincu za meso,
- ogulite beli luk, operite i takođe prođite kroz mlin za meso,
- temeljno izmešati sastojke,
- u smjesu dodajte 40 grama prirodnog meda i opet sve dobro promiješajte.
Upotreba limuna kod dijabetesa tipa II nije doslovno liječenje riječi, jer ne utječe na osnove bolesti, njene uzroke. Dakle, nije panaceja, već služi samo kao jedno od sredstava stabiliziranja metabolizma ugljikohidrata i ispravljanja metaboličkih (tkivnih) poremećaja zbog bolesti, bez zamjene liječenja osnovnim antidijabetičkim lijekovima.
Najčešće se u narodnim lijekovima za dijabetes kombinira s biljem koje ima protuupalno i blago imunostimulirajuće djelovanje. Prednost treba dati receptima u kojima limun nije podvrgnut termičkoj obradi, jer uništava vitamin C.
Ovo voće odavno se koristi za pripremu ljekovitih koktela, dekocija, čajeva. Odgovor na pitanje da li limun smanjuje šećer u krvi ili ne, dan je u prethodnom odlomku, sada bismo trebali smisliti kako ga pravilno koristiti kako bismo postigli učinak snižavanja šećera.
Kao što je gore spomenuto, u narodnoj medicini postoji veliki broj različitih medicinskih recepata s citrusima. Evo nekoliko dobrih i efikasnih tretmana za šećernu bolest.
Da biste pripremili ovaj lek, morate:
- uzeti veliki limun, dobro ga oprati i prepoloviti,
- iscijedite 50 grama soka iz voćnih kriški,
- uklonite semenke iz gotovog soka,
- dodajte jedno tečno domaće pileće jaje,
- dobro izmešati.
Ovo je recept za mješavinu koja može ojačati organizam i poboljšati opće stanje dijabetičara:
- pripremite srednju glavicu belog luka i jedan srednji limun,
- Limune dobro operite i uvijte u mlincu za meso,
- ogulite beli luk, operite i takođe prođite kroz mlin za meso,
- temeljno izmešati sastojke,
- u smjesu dodajte 40 grama prirodnog meda i opet sve dobro promiješajte.
Medicinski stručnjaci preporučuju uključivanje agruma u prehranu kao profilaktičku. Što se tiče tradicionalne medicine, ovdje možete pronaći mnoge recepte koji uvelike olakšavaju tijek patologije.
Kontraindikacije
Prosto je neprihvatljivo jesti predstavljenu sortu agruma zbog prisustva određenih ograničenja. Prije svega, ovo je nepoželjno kod pogoršane hipertenzije i općenito s ozbiljnim patologijama povezanim sa vaskularnom aktivnošću.
Pored toga, zbog prisustva određenih komponenti u limunu, njegova uporaba se ne preporučuje za loše zube, peptični čir i 12 čira na dvanaesniku. Drugo ozbiljno ograničenje, stručnjaci nazivaju akutni oblik nefritisa, hepatitisa, pa čak i holecistitisa.
Dakle, uprkos glikemijskom indeksu limuna, pa čak i činjenici da jača imunitet, njegova upotreba je daleko od uvijek dopuštena. Zato će se prije upotrebe prezentiranog voća dijabetičar najvjerovatnije posavjetovati sa stručnjakom.
Moći će objasniti kako limun utječe na tijelo, podiže ili snižava šećer u krvi, a također i zašto se to događa i kako osigurati efikasan učinak na organizam.
Kontraindikacija upotrebi voća je činjenica da je alergija na agrume (njihova kategorična netolerancija).
Limune ne treba konzumirati ako dijabetes pogoršavaju sljedeće bolesti:
- periodične hipertenzivne krize,
- gastrointestinalne bolesti - čir na želucu, gastritis, kolitis, duodenitis,
- pankreatitis, akutni i hronični,
- bubrežni kamenci, žučni kanali, bešika,
- alergija na citrusno voće. Ne bavite se limunom tokom trudnoće, ne dajte djeci mlađoj od 3 godine jer je u ovom trenutku rizik od alergija veći,
- preosjetljivost cakline zuba.
Veliki broj limuna odjednom je opasan čak i za potpuno zdravu osobu. Zbog povećane kiselosti, moguća su iritacija sluznice usta i želuca, manja krvarenja u gastrointestinalnom traktu.
Naravno, teško je precijeniti prednosti citrusa, ali uprkos puno pozitivnih efekata, neki ljudi imaju i zabrane na ovom voću.
Dakle, limuni sa šećernom bolešću tipa 2 sa gastrointestinalnim čirima ne mogu biti kategorični.
Plod može dovesti do perforacije oštećenja zida, ubrzati rast erozije na sluznici, uzrokovati bol, grčeve, dispepsiju. Uz to, pacijenti sa zubnim problemima moraju biti tretirani krajnje oprezno.
Ako je caklina slaba, prorijeđena, upotreba voća je ograničena. Čak i u nedostatku zubnih bolesti nakon što je pojedena kriška limuna, bolje je isprati usta vodom. U slučaju da se voće često konzumira, treba odabrati meku četkicu za zube.
Treba biti oprezan pri liječenju ovog fetusa i osobama sklonim alergijama jer njegovo jedenje može izazvati osip.
Trudnice treba da se posavjetuju s liječnikom prije nego što uvode bilo koju agrumu, uključujući limun, u svoju prehranu.
Dojeće majke imaju medicinsku zabranu ovog voća. Nepoželjno ga je davati maloj djeci.
Korist i šteta
S obzirom na nizak sadržaj šećera (2,5 g) i količinu hranjivih sastojaka koji čine voće, kombinacija limuna i dijabetesa tipa 2 blagotvorno utječe na tijek bolesti i nema gotovo nikakvih nuspojava i kontraindikacija.
Zahvaljujući pektinu, jedenje voća pomaže u suzbijanju prekomjernog apetita i smanjenju gladi. To je jako važno za dijabetičare, jer je često hiperglikemija povezana s prekomjernom težinom, a riješavanje je je prilično izazov.
Kiseline sadržane u voću, posebno limunskoj, doprinose prirodnom smanjenju glukoze, pa je odgovor na pitanje mnogih dijabetičara da li limun snižava šećer u krvi moguće potvrdno.
Štoviše, rezultat ima dugoročan, a ne jednokratan učinak - ako redovno koristite limun, tada će se šećer smanjiti, a opće stanje organskih sustava značajno će se poboljšati.
Pored navedenog, voće ima i sljedeća svojstva:
- eliminira niske guste lipoproteine i smanjuje vjerovatnoću za razvoj srčanih i krvožilnih bolesti,
- pomaže povećati energiju, pruža nalet snage,
- smanjuje vjerojatnost rasta malignih karcinoma,
- obnavlja ćelijsku membranu, zbog čega se postiže pomlađujući efekat,
- uklanja toksine i toksične proizvode razgradnje lijekova iz tijela,
- eliminira uobičajeni problem dijabetičara - smanjuje regeneraciju kože,
- je protivupalno sredstvo.
Dijabetes tipa 2 limuna je štetan samo ako se koristi nepravilno:
- ne možete je jesti na prazan stomak,
- ne možete jesti više od pola limuna na dan,
- moguća je alergijska reakcija oslabljenog organizma,
- upotreba čudotvornih recepata s interneta bez savjetovanja s liječnikom nije dozvoljena.
Nastavljam temu o koristima limuna. Sada u liječenju i održavanju zdravlja ljudi koji su predisponirani za dijabetes tipa 2. Takođe sam u ovoj rizičnoj grupi. Nedavno otkriveno. Zbog toga su mi potrebni ovi recepti. Možda će vam neko drugi dobro doći. Limun kod dijabetesa pomoći će ublažiti zdravlje dijabetičara.
Ako se pravilno koriste, limun za dijabetičare nije zabranjena hrana. Suprotno tome, citrusno voće ne samo da doprinosi smanjenju glukoze u krvi, već je i vrlo bogato vitaminima B, P, A i D, makro- i mikroelementima, što mu omogućava da se koristi za prevenciju nedostatka vitamina i prehlade zimi i proljeće.
Ovaj proizvod ima nizak sadržaj kalorija i minimalni sadržaj ugljikohidrata, koji se pažljivo prate kod dijabetesa.
Dijabetes tipa 2 limuna pomaže:
- Normalizira krvni pritisak.
- Uklonite toksine i toksine iz tijela.
- Niži holesterol.
- Ubrzati regeneraciju oštećenih tkiva.
- Poboljšajte memoriju i koncentraciju.
- Povećajte performanse.
- Spriječiti uvjete imunodeficijencije.
Dijeta može uključiti sve dijelove limuna: koru, oguliti u cijelosti, kašu i sok. Kod dijabetesa je korisno jesti samo svježe voće i ni u kojem slučaju ih ne treba posipati šećerom.
S obzirom na nizak sadržaj šećera (2,5 g) i bogat spektar hranljivih sastojaka u voću, kombinacija limuna i dijabetesa tipa 2 blagotvorno utječe na tijek bolesti i nema gotovo nikakvih nuspojava i kontraindikacija.
Zahvaljujući pektinu, jedenje voća pomaže u suzbijanju prekomjernog apetita i smanjenju gladi. Ovo je vrlo važno za ljude s endokrinim poremećajima, jer je često hiperglikemija povezana s prekomjernom težinom, čega se prilično teško riješiti.
Limunska kiselina doprinosi prirodnoj normalizaciji nivoa glukoze, pa na pitanje mnogih dijabetičara da li limun snižava šećer u krvi može odgovoriti pozitivno. Štaviše, rezultat ovog procesa je dugoročan. Ako redovno jedete limun, koncentracija šećera ostat će u prihvatljivim granicama, a opće stanje vitalnih sustava tijela značajno će se poboljšati.
Pored navedenog, voće ima i sljedeća svojstva:
- eliminira lipoproteine male gustoće i smanjuje vjerovatnoću za razvoj srčanih i krvožilnih bolesti,
- pomaže povećati energiju, pruža nalet snage,
- smanjuje vjerojatnost rasta malignih karcinoma,
- obnavlja ćelijsku membranu, zbog čega se postiže pomlađujući efekat,
- uklanja toksine i toksične proizvode razgradnje lijekova iz tijela,
- eliminira uobičajeni problem dijabetičara - smanjuje regeneraciju kože,
- je protivupalno sredstvo.
Ekaterina Aleksandrovna oboljela sam od dijabetesa od svoje 20 godine, sada imam već preko 50 godina. Za to vrijeme pokušala sam puno, ali shvatila sam da nema ništa bolje od injekcija inzulina i dijeta.
Uzimam mješavinu celera sa limunom nekoliko puta mjesečno za opće jačanje imuniteta, ali jasno sam svjesna da na to ne vrijedi polagati velike nade. Da, kada uzmem ovaj lijek, osjećam se veselije, ali čini mi se da održavanje stabilne razine šećera u krvi nije zasluga limuna, već rezultat složenog liječenja i uravnotežene prehrane.
Anastasija, nisam vjerovala u narodne metode, ali jaje i limun pomogli su mi da snizim šećer u krvi. Paralelno s tim, kao i prije, slijedio sam preporuke za pravilnu prehranu i uzimao tablete (imam dijabetes tipa 2), ali rezultati na prikazu glukometra ugodili su mi mnogo više nego prije. Dok je prošao 1 kurs liječenja, mislim da će za šest mjeseci biti potrebno ponoviti ga.
Eugene Nemam dijabetes, ali već postoji kršenje tolerancije na glukozu. Stoga aktivno tražim načine kako da se ovaj problem riješi bez pilula.
Zajedno s liječnikom prilagodio sam prehranu i želim pokušati sistematski dodati limun i celer u hranu. Nisam sigurna da li mogu jesti na prazan stomak, ali pokušat ću tijekom dana dodati ove proizvode u svoju prehranu.
U svakom slučaju, nemam šta izgubiti. Čak i ako to ne utječe na razinu šećera, onda ću barem dobiti dodatne vitamine iz prirodnih proizvoda.
Alexander I. Limuni volim u bilo kojem obliku. Dodajem ih u čaj, vodenu salatu i ribu sa sokom, ponekad čak mogu jesti i kriške.
Nakon konsultacija s ljekarom, mjesec dana pokušavao sam se „liječiti“ limunom i celerom. Kao rezultat toga, šećer je za to vrijeme bio na ciljnoj razini, osjećam nalet energije, snage i poboljšanje raspoloženja.
Jeftin, zdrav i ukusan, tako da planiram ponavljati takve kurseve nekoliko puta godišnje.
Hemijski sastav voća
Limun je bogat prirodnim (prirodnim) šećerom, njihov ukupni sadržaj može preći 3,5%, od čega učestvuju:
- glukoza - 0,8-1,3%,
- fruktoza - 0,6-1%,
- saharoze - od 0,7 do 1,2-1,97%.
U odnosu na jagode koje sadrže i do 1,1% saharoze, to je znatno više. Ako procijenimo sadržaj u odnosu na masu ploda, tada će za jabuke biti 10 g na 100 g kaše, za jagode 5.
Zašto limun ima toliko kiseli okus u usporedbi s drugim bobicama i voćem, cijenjenim zbog slatkog deserta?
O slatkoći jagode izvještavaju glukoza i fruktoza sadržane u njoj - limun ih sadrži malo.
Limunska kiselina ovisi o zrelosti ploda (često se prodaje u zreloj formi, poput sakupljanja kako bi se jamčio uspješan transport), a ukus značajno ovisi i o sorti (sicilijanski ukusi su usporedivi s narančama).
Značajan faktor u stvaranju raspona ukusa je prisustvo limunske kiseline (do 5%) koja određuje senzacije kad se ovo voće jede nezrelo, dok je potpuno zrelo, velikodušno i polako se pije sunčevom svjetlošću i toplinom, ima mnogo nježnijeg ukusa i mirisa.
Prednosti limuna za dijabetičare
Preko pacijenta koji ima dijabetes, čitav svoj život visi na Damoklesov mač zabrane slatkiša koji povećavaju glukozu u krvi (stvarajući pretnju od hiperglikemije). Zbog niskog glikemijskog indeksa, limun je ugodna iznimka na ovoj listi. Jesti i limunov sok (sa ili bez pulpe) i sastojke koji se koriste u pečenju nije sposoban naštetiti zdravlju dijabetičara, poštujući opće principe liječenja i slijedeći propisane prehrane.
Osim osebujnog ukusa i mirisa svojstvenih isključivo citrusima, kao i jedinstvene kiseline koja izaziva stimulaciju apetita, limun ima i vrijedan sastav - pored limunske, jabučne i druge prirodne kiseline sadrži još:
- prirodni polisaharidi,
- dijetalna vlakna
- pektini
- prirodni pigmenti
- vitamina A, C, E, kao i grupe B,
- obilje mikro i makro elemenata.
Dakle, ako vlakna sadržana u strukturi celuloze i izdanka daju pokretljivost hrane (uspjeh u premještanju prehrambene mase duž probavnog trakta) i mišićni tonus želuca i crijeva, tada pektini, vezanjem, uklanjaju iz tijela beskorisne i otrovne tvari, vitamini pružaju energetsku stabilnost tijela, elementi u tragovima, kao biokatalizatori, osiguravaju uspješan tijek kemijskih reakcija u tkivima - metabolizam na molekularnoj razini.
Stabilnost metaboličkih procesa u tkivima dovodi do smanjenja opterećenja na najvećim probavnim žlijezdama: jetri i gušterači. Pored ekonomičnije potrošnje njihovih sokova, smanjuje se i opterećenje endokrine komponente njihove aktivnosti - potreba za hiperprodukcijom inzulina i glukagona od strane žlijezde gušterače, i somatomedina, ili inzulinu sličnog faktora rasta-1 (IGF-1), u jetri se više ne javlja.
Pored toga što smanjuju nivo imunosti tkiva na inzulin (otpornost na inzulin) i nizak sadržaj kalorija, materije sadržane u limunu zajedno pružaju efikasnu zaštitu organizma od patogena.
S obzirom na veliku osjetljivost tijela dijabetičara na razne vrste zaraznih i upalnih procesa, smanjenje razine osjetljivosti na njih također je nesumnjiva zasluga "Princa limuna", bezobzirnog prema bilo kakvim infekcijama.
Popularni naučni video o limunu:
Recepti tradicionalne medicine
Upotreba limuna kod dijabetesa tipa II nije doslovno liječenje riječi, jer ne utječe na osnove bolesti, njene uzroke. Dakle, nije panaceja, već služi samo kao jedno od sredstava stabiliziranja metabolizma ugljikohidrata i ispravljanja metaboličkih (tkivnih) poremećaja zbog bolesti, bez zamjene liječenja osnovnim antidijabetičkim lijekovima.
Moguće je koristiti i cijeli limun i njegov sok (ili sok sa pulpom):
- Za pripremu infuzije limuna i borovnice inzistira se 20 g njenog lišća, napunjenog 200 ml kipuće vode, 2 sata, nakon što se filtrira, pomiješa sa 200 ml limunovog soka. Koristite prije jela 3 puta dnevno po 100 ml.
- Takođe je infuzija, ali recept se sastoji od lista koprive, kupine, hrena i hrena korijena valerijane. Svaka komponenta uzima se u 10 g, smjesa se izlije u 900 ml kipuće vode, vrijeme za infuziju je otprilike 3 sata. Procijeđeni sastav pomiješa se sa 100 ml limunovog soka. Kao i prethodni lijek, uzima se oralno 3 puta u 100 ml prije jela.
- Za pripremu infuzije korijena limuna i celera, 5 cijelih plodova, zakrećenih kroz mlin za meso, pomiješa se sa 500 g sjeckanog celera. Dobivenu masu, nakon što je izdržala 2 sata u vodenoj kupelji i ohladila, čuvajte na hladnom mjestu. Koristite ujutro prije jela po 1 kašiku. kašika.
- Sastav koji se temelji na listiću limuna, češnjaka i peršuna zahtijeva miješanje 300 g sitno sjeckanog peršina sa 100 g češnjaka protisnutim kroz mlin za meso i 5 cijelih plodova limuna kuhanih na isti način. Gotova masa uklanja se 2 tjedna na tamnom mjestu. Primjenjujte oralno tri puta dnevno, 10 g prije jela.
- 2 ploda limuna, oguljen od žitarica, nasjeckan i pomešan sa 200 g korena peršuna. Smjesa se prelije ključalom vodom u staklenoj teglici. Zavarite da biste uštedjeli toplinu za 1 dan. Nakon filtriranja lijek se uzima 3 puta dnevno u količini od 3 žlice. kašike pre jela.
- Da biste napravili tinkture na bazi bijelog vina, oguliti koru od limuna stavite u 200 ml bijelog vina, aromatizirano s 1 g mljevene crvene paprike i zagrijati na laganoj vatri. U ohlađenu smjesu dodajte 3 režnja sjeckanog češnjaka. Infuzirani i procijeđeni proizvod razrjeđuje se vodom, uzima se 1 kašika. kašika tri puta dnevno tokom 2 nedelje.
- Infuzija limunove kore priprema se od kore 1 ploda. Zalijte ga kipućom vodom (1 litra), stavite na tihoj vatri, a zatim hlađenje, filtrirajte. Koristite ujutro na pola čaše pola sata prije jela.