Znakovi dijabetesa tipa 1 kod žena: razvoj simptoma
Dijabetes melitus naziva se endokrina patologija, praćena potpunom ili relativnom insuficijencijom inzulina u tijelu, što zauzvrat vodi kršenju funkcionalnosti unutrašnjih organa i sistema.
Konkretno, u tijelu pacijenta, poremećena je apsorpcija minerala, proteinskih komponenata, ugljikohidrata i soli. U skladu s tim, promatraju se problemi s krvnim žilama, kapilarima i centralnim živčanim sustavom.
Dijabetes tipa 1 kod žena ima svoje karakteristike u odnosu na manifestacije bolesti kod muškaraca. To ne znači da su karakteristične karakteristike značajne, ali utječu na dijagnostičke mjere i taktike liječenja.
Na tijek patologije utječu starosna skupina, faze menstrualnog ciklusa i druge pojedinačne karakteristike žena.
Stoga biste trebali saznati koji znakovi dijabetesa tipa 1 kod žena ukazuju na patologiju i kako ih na vrijeme otkriti?
Glavni simptomi šećerne bolesti tipa 1 kod žena
Najsigurniji znak razvoja patologije je akutni početak bolesti. Simptomi se javljaju primjetno i naglo, dolazi do naglog pogoršanja dobrobiti, a svakim danom je sve više i više novih simptoma.
Nažalost, dijabetes sve više pogađa djevojčice do 30. godine. Stoga se i u mladim godinama preporučuje pažljivo osluškivati svoje tijelo, proći preventivne preglede u medicinskoj ustanovi.
Prvi klasični simptom patologije je stalan osjećaj žeđi. Djevojčica stalno koristi veliku količinu tekućine, jer se u tijelu otkriva neravnoteža ravnoteže hormona i šećera.
Glukoza telesnim tkivima jednostavno ne može da se apsorbuje. Ovaj simptom prati suhoća u usnoj šupljini, lagano grlobolja. Karakteristična karakteristika je da je osjećaj žeđi nemoguće udovoljiti, čak i ako žena popije puno vode.
Manifestacija dijabetesa tipa 1 može biti praćena sljedećom kliničkom slikom:
- Obilno mokrenje. Budući da djevojčica konzumira veliku količinu vode, često posjećuje toalet. Međutim, ovaj simptom nije 100% znak dijabetesa, jer može pratiti i druge patologije (na primjer, cistitis ima slične simptome). Trebali biste brinuti ako odlazite u toalet više od 12 puta dnevno.
- Nerazumno mršavljenje. Kod dijabetičara nije poremećen samo metabolizam soli i vode, već su prisutni i hormonalni poremećaji. Metabolički procesi u tijelu ne rade pravilno, pa djevojčica može dramatično smršavjeti, čak do 11-13 kilograma mjesečno.
- Povećani apetit. Činilo bi se kako smršavjeti, dok jedete mnogo više nego prije. Međutim, sa šećernom bolešću, te dvije nespojive stvari se prilično dobro slažu. U stvari, hranjive tvari koje dolaze s hranom jednostavno se ne mogu apsorbirati, a tijelo "ostaje gladno".
Znakovi dijabetesa u dobrom spolu mogu se očitovati specifičnim mirisom iz usne šupljine. Aceton je produkt razgradnje hranjivih sastojaka u tijelu i normalno se može izlučiti u malim količinama zajedno sa urinom.
Na pozadini šećerne bolesti opaža se intoksikacija tijela, pa se otkrije voćni miris iz usta.
Dijabetes tipa 1 i mogući simptomi
U pravilu, „slatku bolest“ prvog tipa kod žena prati slabost, apatija, poremećaj sna, hronični umor. Ova simptomatologija može govoriti o razvoju patologije samo ako je kombinirana s gore navedenim simptomima bolesti.
U razvoju takve kliničke slike može se kriviti hormonalni neuspjeh u ženskom tijelu. Treba napomenuti da slabost i apatija mogu biti simptomi drugih patologija, a ne samo „slatka bolest“.
Upadljiva karakteristična karakteristika dijabetesa tipa 1 je takav simptom kao što je smanjenje temperature u tijelu. Napominje se da u ogromnoj većini slučajeva žene imaju stabilnu temperaturu od 35,7-36,3 stepena.
Žene takođe mogu imati ove simptome dijabetesa:
- Suva koža. Zauzvrat, koža bez potrebne količine vlage počinje se ljuštiti, na njoj se pojavljuju male pukotine i rane. U tom slučaju koža zaraste duži vremenski period. Kako se sposobnost oporavka smanjivala, mala površina rane može se transformirati u velike i opasne čireve.
- Oštećenje vida. Simptomatologija oštećenja vida kod dijabetesa prilično je neobična. Na primjer, „muhe“ trepere pred vašim očima, pojavljuje se nejasan veo. Svi ovi simptomi signaliziraju da se u tijelu pojavljuje patološka greška.
- Oplodnost donjih ekstremiteta. Takav je simptom karakterističniji u kasnim fazama šećerne bolesti. S vremenom se mogu primijetiti grčevi u nogama, prsti udova gube bivšu osjetljivost. Ako zanemarite ovo stanje, tada se gangrena može razviti s dijabetesom.
- Svrab kože na genitalnom području, u vagini.
- Smanjenje seksualne želje. Kao što praksa pokazuje, kod žena koje imaju dijabetes, libido se brzo smanjuje ili potpuno nedostaje. Ta činjenica se zasniva ne samo na hormonalnom zatajenju, već i na općem stanju ženskog tijela.
Svaka žena koja posumnja u prisutnost bolesti može samostalno uzeti testove krvi na šećer. Vredna brojka je do 5,5 jedinica. Ako je veći od 6,1 jedinica, tada možete posumnjati na prisutnost dijabetesa. U ovom slučaju provode se dodatne dijagnostičke mjere.
Još jedan pouzdan način provjere na dijabetes jeste uzimanje urina za ketonska tijela.
Ako se otkriju produkti raspada proteina, onda je to pouzdan znak prve vrste dijabetesa.
Trudnoća i dijabetes
Mnogi ljudi zbunjuju i vjeruju da su gestacijski dijabetes i dijabetes trudnica jedna i ista stvar. Zapravo, to uopće nije istina. Dijabetes trudnica je onaj kada predstavnik fer spola već ima postavljenu dijagnozu prije začeća djeteta.
Zauzvrat, gestacijski dijabetes - kada se glukoza povećava tokom dojenja djeteta. I prije trudnoće nisu primijećeni problemi sa šećerom.
Kao što medicinska praksa pokazuje, ovo stanje tokom trudnoće se opaža kod 2-10% žena. A ako to ne kontrolirate, onda se štetne posljedice otkrivaju ne samo za dijete, već i za majku.
Međutim, ako pogledate s druge strane, ovaj oblik patologije lako je kontrolirati, te se dobro podnosi terapiji unošenjem inzulina i posebne zdrave hrane.
Potrebno je nekoliko puta dnevno izmjeriti šećer u tijelu nakon jela. Isto tako, slijedite sve preporuke liječnika, čak i ako je šećer pao na potrebnu razinu, a više nema kapi.
Preporučuje se test glukoze u periodu između 24. i 28. nedelje gestacije. Treba napomenuti da analiza za prazan stomak nije najbolji izbor, jer može sakriti patologiju pružanjem lažno pozitivnih rezultata. Najbolji bi izbor bio dvosatni test tolerancije na glukozu.
Mogu se razlikovati sljedeći simptomi gestacijskog dijabetesa:
- Napadi mučnine i povraćanja.
- Konstantni osećaj žeđi.
- Česta i obilna mokrenja.
- Veliki umor.
- Procesi upale u mjehuru.
- Zamagljen vid.
Najčešće, nakon rođenja bebe, nivo šećera u organizmu se normalizuje. Ali još uvijek postoji određena šansa da će se razviti druga vrsta dijabetesa. Zbog toga se takvim ženama preporučuje da slijede preventivne mjere, periodično uzimaju analizu za glikovani hemoglobin.
Žensko tijelo i dijabetes
Poznato je da se, ovisno o stadiju menstrualnog ciklusa, hormonska pozadina mijenja u tijelu žene. Neki od hormona mogu povećati glukozu, dok drugi, naprotiv, snižavaju je kod dijabetesa.
U velikoj većini kliničkih slika šećer je visok kod žena nekoliko dana prije pojave menstruacije. Kada započnu kritični dani, glukoza počinje postepeno da pada i normalizuje se tokom dva dana.
Na pozadini visokog šećera pacijenti mogu osjetiti snažno pogoršanje dobrobiti i druge simptome tipične za dijabetes. Da biste popravili situaciju, morate pratiti porast šećera i kritičnih dana i utvrditi njegovu dinamiku.
Određivanjem koliko dugo traje jedan duži vremenski period, možete normalizirati svoje zdravlje dodatnom dozom inzulina. Ovaj sastanak obavlja isključivo lekar. Terapija inzulina se prilagođava na osnovu općeg stanja pacijenta.
Prirodna menopauza nastaje zbog činjenice da ženski jajnici proizvode manje hormona, a tijekom tog razdoblja detektira se povećanje kilograma. Mogu se primijetiti i drugi simptomi:
- Plima i oseka.
- Emocionalna labilnost.
- Umor
- Smanjene performanse.
Estrogen koji stvaraju jajnici doprinosi povećanju osjetljivosti tkiva na inzulin, zbog čega on postaje manji, a kontrola šećerne bolesti znatno je komplicirana.
Treba imati na umu da morate nadzirati svoje zdravlje u bilo kojoj dobi. Ako se pronađu karakteristični simptomi, preporučuje se posjet liječniku i uzimanje testova. Što se prije otkrije patologija, to će liječenje biti uspješnije. Detaljno o simptomima dijabetesa tipa 1 u videozapisu u ovom članku reći će stručnjaku.