Liječenje dijabetesa soda bikarbona
Mnogi se odnosi s tradicionalnom medicinom s velikim povjerenjem, jer domaći recepti zaista djeluju u korist organizma, što se vremenom provjerava. Liječenje dijabetesa sodom prakticira se već duže vrijeme i smatra se izvrsnom dodatnom metodom terapije. Napokon, "šećerna" bolest narušava metabolizam, što uzrokuje pretilost i razvoj drugih patoloških stanja. Ovdje je glavna stvar biti u skladu s preporukama medicinskih radnika i s njima koordinirati sve metode. Kako koristiti sodu za dijabetes tipa 2, postoje li ograničenja i kontraindikacije?
Odnos kiselosti i dijabetesa
Stepen kiselosti direktno ovisi o probavi i apsorpciji hranljivih sastojaka. Ona se povećava ako želudac proizvodi više želučanog soka nego što je potrebno. Prehrambeni proizvodi koji dugo vremena pružaju osjećaj sitosti (brza hrana, masna hrana, hrana sa štetnim aditivima, slatkiši) mogu pojačati stvaranje kiselina.
Pridržavajući se takvog prehrambenog sustava, osoba rizikuje da naruši rad jetre, želuca, gušterače, čija osiromašena ćelija počinje izbacivati inzulin u manjoj količini. Kao rezultat toga, rizik od dijabetes melitusa značajno se povećava. Preopterećen gušterača gubi sposobnost aktivnog razgradnje glukoze što dovodi do njenog nakupljanja u tkivima. Visoka kiselost značajno utječe na metaboličke procese.
Soda bikarbona (natrijum bikarbonat) pomaže u normalizaciji svih pokazatelja. Tijelo žrtve bit će pouzdano zaštićeno od naglih porasta glukoze, nelagode u stomaku, oslabljenog imuniteta koji će se uspješno boriti protiv dijabetesa. Uz to, soda se može lako kupiti u bilo kojem supermarketu po pristupačnoj cijeni za sve.
Učinak sode na dijabetesu tipa 2
Zahvaljujući mnogim korisnim osobinama sode, liječenje dijabetesa tipa 2 daje pozitivne rezultate. On uspostavlja metaboličke procese u tijelu i:
- značajno smanjuje kiselost, koja normalizira jetru i pomaže da se brzo odstrani žuč kroz kanale,
- pomaže u uklanjanju suvišne tekućine, koja inhibira apsorpciju masti. Kao rezultat toga, tjelesna težina opada, a problem viška kilograma eliminira se,
- čisti želudac i ublažava žgaravicu,
- normalizuje stanje nervnog sistema,
- uklanja otrovne tvari.
Soda bikarbona uz vanjsku upotrebu ublažava upalu i iritaciju, ima blagi antibakterijski učinak.
Soda se ljekovito koristi od rata. Već tada je dokazala svoju efikasnost. No, uprkos tome, pacijentima koji imaju dijabetes tipa 2, savjetuje se da ga koriste nakon razgovora s liječnikom.
Kako koristiti sodu u borbi protiv dijabetesa
Za liječenje „slatke“ bolesti tipa 2 soda, morate započeti terapiju s malom količinom praha, s najmanjim mogućim dozama. Piju sode bikarbone dodaje se u čašu vode (nije vruće) na vrhu noža. Promiješajte i pijte u jednom pokretu. Tokom dana prate reakciju organizma.
Ako imate:
- osećaj prije povraćanja
- gagging
- pad krvnog pritiska
- gubitak apetita
- bol u trbuhu
soda se više ne uzima. Ako nema neugodnih simptoma, tada možete povećati dozu na pola male žlice. U tom se slučaju mora uzgajati u istoj količini vode i uzimati na prazan stomak pola sata prije jela.
Trajanje kursa - 2 nedelje. Kada se završi razdoblje liječenja, svakako biste trebali pauzirati isto vrijeme. Zatim izmjerite udio šećera i kiselosti. Režim liječenja izgleda ovako: 2 tjedna unosa sode, dvonedjeljna pauza, mjerenje pokazatelja. Tek nakon dva ciklusa liječenja možemo shvatiti pomaže li soda dijabetičarima i ima li smisla uzimati je u budućnosti.
Vanjska upotreba sode je neophodna kod prisustva rana, ogrebotina, dubokih pukotina na nogama, koje su često povezane sa dijabetesom. Koža s visokim šećerom u krvi se polako i teško liječi. Za to vrijeme rana se može zaraziti patogenim mikrobima ili gljivicom. Soda bikarbona sprečava ove procese i pomaže da se brže riješite problema.
Dva puta dnevno liječe rane i ogrebotine slabom otopinom sode. Već nakon dana tretmana, pozitivni rezultati će biti vidljivi golim okom. Možete pripremiti mast sa sodom za liječenje gnojnih rana:
- naribajte pola komada običnog sapuna za rublje na krupnoj rerni,
- dodajte 100 ml hladne vode i zagrejte tako da se sapun slobodno otopi u tečnosti,
- nakon hlađenja sapunske otopine unesite 1 malu kašiku natrijum bikarbonata i nekoliko kapi glicerina,
- sve pomiješaj
- nakon što se mast za zadebljanje nagomila, nanosi se na oštećeno područje tela,
- prethodno upaljeno mesto tretirati hidrogen peroksidom,
- ranu nije potrebno prekrivati, jer treba osigurati pristup kisiku, koji potiče zarastanje,
- ako osjetite jaku nelagodu, mast se odmah obriše ubrusom,
- proizvod se mora nanositi jednom dnevno u trajanju od pola sata.
Ako se pacijent boji koristiti soda na otvorenoj, dugoj, ne liječivoj rani, možete koristiti kupke za stopala. Da biste to učinili, u zagrijanu vodu se unese malo praha. Stopala se spuštaju u otopinu 10-15 minuta. Nakon što se noge temeljito osuše i tretiraju antiseptičkim (ako je potrebno i protiv gljivičnim) sredstvom.
Možete pripremiti i umirujuću kupku. Da biste to učinili, jedno pakovanje sode bikarbone se uvodi u kadu s vodom 38 C. Zatim dodajte eterično ulje lavande, eukaliptusa, iglice. Postupci uzimanja vode dozvoljeni su ne duže od 20 minuta.
Doktor medicinskih nauka, šefica Instituta za dijabetologiju - Tatyana Yakovleva
Dijabetes studiram već duži niz godina. Zastrašujuće je kad toliko ljudi umre, a još više postane invalid zbog dijabetesa.
Požurim da kažem dobre vesti - Endokrinološki istraživački centar Ruske akademije medicinskih nauka uspeo je da razvije lek koji u potpunosti leči dijabetes melitus. Trenutno se efikasnost ovog lijeka približava 98%.
Još jedna dobra vijest: Ministarstvo zdravlja osiguralo je usvajanje posebnog programa koji nadoknađuje visoku cijenu lijeka. U Rusiji dijabetičari do 18. maja (uključivo) možeš dobiti - Za samo 147 rubalja!
Soda bikarbona i dijabetes prilično su kombinirani. Glavna stvar je ne odbiti preporuke liječnika, slijediti dijetu, uzimati propisane lijekove i ne zanemariti profesionalne preglede, jer pravovremena dijagnostika i precizno praćenje pacijentovog stanja mogu spriječiti razvoj popratnih bolesti i ozbiljnih komplikacija.
Kada ne možete koristiti soda
Kao i bilo koji ljekarnički lijekovi, narodni lijekovi imaju svoje kontraindikacije. Soda bikarbona se ne smije uzimati ako pacijent ima anamnezu želučanih bolesti. Iako sodi bikarbonat uklanja mnoge želučane poremećaje (žgaravica, hiperacidni gastritis), postoje gastroenterološke patologije u kojima je soda strogo kontraindicirana. Na primjer, liječenje se ne može provesti ako pacijent pati od slabog stvaranja kiseline. U ovom slučaju dijabetičar može izazvati razvoj onkologije.
Takođe, tretman soda je kontraindiciran kod:
- hipertenzija
- trudnoća i dojenje
- peptički čir
- uzimanje lijekova sa aluminijumom i magnezijumom,
- hronične bolesti u akutnom stadiju,
- prisustvo raka
Kako ne bi naštetili zdravlju, u liječenju sode bikarbone treba:
- isključite dugotrajni kontakt praha / gotove otopine sa izloženom kožom, jer to može uzrokovati jaku iritaciju,
- Izbjegavajte da nanesete puder na sluznicu oka, nosa, respiratornog sistema koji je prepun alkalne opekotine. Ako se to dogodi, oštećeno područje odmah isperite čistom tekućom vodom i potražite medicinsku pomoć.
- Ne dodajte u vodu tokom termičke obrade povrća, jer može uništiti vitamine i druge korisne materije.
Ponekad alkalna otopina izazove alergijsku reakciju, što treba uzeti u obzir za osobe koje pate na alergiju.
Mnogi radije piju soda u otopini za dijabetes. Ali to nije панаče koja ublažava tegobu, već alat koji poboljšava stanje i normalizira rad svih unutrašnjih organa i sistema ako se pravilno koriste. Koristeći prašak sode bikarbone morate slijediti upute i ne prekoračiti dozu.
Pročitajte uz članak:
Obavezno naučite! Mislite li da je cjeloživotna primjena tableta i inzulina jedini način da se šećer drži pod kontrolom? Nije istina! To možete sami potvrditi počevši s korištenjem. čitaj dalje >>