Maslinovo ulje za dijabetes tipa 2

Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.

Dijabetes melitus bilo koje vrste je vrlo ozbiljna bolest. Visoki šećer u krvi izaziva veliki broj komplikacija, čija se lista može nastaviti vrlo dugo. Zbog toga je toliko važno da se nivo šećera u krvi smanji na sve moguće načine - tabletama i injekcijama, drugim lijekovima i uz pomoć hrane. Važno je za dijabetes i laneno ulje.

Prednosti ulja

Naravno, pobjeda nad dijabetesom je i dalje nedostižan ideal, ali mnogi uspijevaju zadržati razinu šećera u krvi na najnižem mogućem nivou. Nedavne studije uvjerljivo su dokazale da je jedno od glavnih mjesta u pobjedi nad dijabetesom pravilna prehrana, posebno smanjenje nivoa životinjskih masti u hrani i zamjena maslaca biljnim.

Koje je biljno ulje najbolje za dijabetes tipa 1 i 2? Neophodno je razmotriti svaki od njih kako bi se uporedila njihova korisna (za dijabetes melitus bilo koje vrste) svojstva. Mora se imati na umu da svako ulje može biti rafinirano ili nerafinirano. U salatama je bolje koristiti prvo ulje, a kad kuhate, koristite drugo. Laneno ulje za dijabetes danas je veoma popularno.

Treba ukratko reći o prednostima ostalih biljnih ulja.

Suncokretovo ulje

Ova vrsta biljnog ulja bogata je mineralima i sadrži neke vitamine A, D, E i F koji su potrebni čovjeku.Pored toga, nedavna istraživanja pokazuju da upravo zbog nedostatka vitamina D ljudi imaju povećan rizik od dijabetesa tipa 2.

U većini dijeta radi smanjenja količine ugljikohidrata u prehrani maslac i ostale životinjske masti zamjenjuju se ovom posebnom vrstom biljnog ulja koje je važno za dijabetes.

Kukuruzno ulje

Ova vrsta ulja sadrži puno nezasićenih masnih kiselina. Uz to se u njemu nalaze fosfatidi. Preporučuje se za dijabetes bilo koje vrste kao dijetetski lijek. Može se koristiti i u kuvanju za sprečavanje dijabetesa. Kod šećerne bolesti tipa 2 mora se jesti, zamjenjujući masti životinjskog porijekla.

Maslinovo ulje

Ovo ulje, prema rečima nutricionista i kozmetologa, pomlađuje ljudsko telo. Bogata je velikim brojem elemenata u tragovima, vitaminima, raznim kiselinama. Ova kombinacija esencijalnih hranjivih sastojaka i nezasićenih masti za ljude donosi velike koristi cijelom tijelu.

Zahvaljujući ovom ulju u tijelu osobe s dijabetesom bolje se apsorbuje inzulin, koji je odgovoran za snižavanje šećera u krvi. Može poslužiti kao izvrsna zamjena za životinjske masti u prehrani pacijenta s dijabetesom.

Laneno ulje

Ova vrsta ulja je bolja od svih gore navedenih za dijabetes melitus tipa 1 i 2. Ako pacijent s dijabetesom tipa 2 koristi laneno ulje kao hranu (za oblačenje raznih salata ili za kuhanje), tada će se poboljšati učinak prirodnog hormona inzulina. Pomaže u smanjenju šećera u krvi, sprječava daljnji razvoj bolesti, smanjuje rizik od dijabetesa tipa 2 u starijih osoba.

Laneno ulje sadrži vitamine F, A i E. Vitamin E je odličan antioksidans. Također, ulje napravljeno od lana sadrži veliki broj mineralnih spojeva i elemenata u tragovima koje bi trebalo uključiti u prehranu pacijenta s dijabetesom tipa 2. Ali odvojeno uzimati takvo ulje i dalje se ne preporučuje, bolje je koristiti ga kao dodatak glavnim jelima.

Laneno ulje se efikasno pomaže u lečenju različitih bolesti usne šupljine - stomatitisa, laringitisa, bolesti desni, tonzila i drugih. Ima dezinfekcijsko svojstvo i smanjuje upalu u usnoj šupljini. Da biste to postigli, preporučuje se držati nekoliko žličica lanenog ulja nekoliko puta dnevno u ustima, pri čemu ne progutate odmah, već se rastope poput bombona.

Laneno ulje se uspešno koristi za lečenje određenih kožnih bolesti (kod psorijaze, osipa na suvoj koži i drugih). U tom slučaju zahvaćenu kožu treba podmazati lanenim uljem bez nečistoća dva do tri puta dnevno.

Mora se imati na umu da uzimanje lanenog ulja iznutra nije uvijek preporučljivo. Nakon svakog prijema na tečaj potrebno je napraviti pauzu - otprilike isti broj dana koliko je trajala njegova upotreba kao i lijek. Zatim po potrebi možete uzeti laneno ulje.

Prednosti semenki lana

U posljednje vrijeme laneno sjeme je počelo uživati ​​u velikoj popularnosti. Kako ih uzeti? I koja je upotreba istih kod dijabetesa?

Pokazalo se da sadrže esencijalne minerale, nezasićene masti, veliku količinu vitamina, kiselina i elemenata u tragovima, međutim, moraju se uzimati strogo u skladu s vremenski testiranim receptima.

Zbog ovog sastava, lanene semenke se uključuju u lijekove i mnoge dodatke prehrani. Pomaže u smanjenju razine "lošeg" kolesterola u krvi, sprječava razvoj ateroskleroze, pomaže u smanjivanju tjelesne težine (zbog toga se koristi u raznim dijetama za mršavljenje), poboljšava dobrobit.

Ovo sjeme sadrži lignane - tvari koje mogu usporiti diobu tumorskih stanica. Stoga ih mogu uzimati osobe koje pate od određenih vrsta karcinoma.

Oni poboljšavaju ljudski mokraćni sustav, pomažu kod poraza kašlja koji oslabljuju osobu kod opstipacije - a ovo nije potpuni popis uistinu ljekovitih svojstava lanenih sjemenki.

Ova semenka koriste se za izradu infuzija i dekocija koje se mogu uzimati za:

  • snižavanje krvnog pritiska
  • snižavanje šećera u krvi
  • smanjuju rizik od stvaranja ugrušaka u žilama.

Ako redovno uzimate takve „napitke“, tada će se srčana aktivnost normalizirati, a rizik od srčanih i moždanih udara će se smanjiti.

Sjemenke lana bogate su vlaknima pa imaju sposobnost poboljšanja funkcioniranja ljudskog probavnog trakta. Budući da sadrže polisaharide, dekocije i infuzije na bazi njih imaju svojstva omekšavanja, obavijanja i protuupalnog djelovanja. Stoga je za pacijente sa gastritisom ili čirom sjemenke lana jednostavno neprocjenjive vrijednosti.

Ta se sjemena mogu jesti nasjeckana (ispirana s puno vode). Obično za to nije potrebno prethodno natapanje - sjeme se nabrekne prilikom prolaska kroz crijevni trakt.

Preporučuje se mljevenje sjemena neposredno prije upotrebe, jer se one dovoljno brzo oksidiraju na otvorenom i tada se ljudsko tijelo još gore apsorbuje.

Kao preventiva, ove semenke se preporučuje uzimati svaki dan po čajnu kašičicu (bez klizišta). A u ljekovite svrhe trebate jesti 2 kašike takvih sjemenki prije jela.

Kao što se može vidjeti iz gore navedenog, lanene sjemenke i laneno ulje imaju vrlo pozitivan učinak na ljudski organizam s dijabetesom.

Bijeli pasulj za dijabetes

Za održavanje normalnog blagostanja pacijenta s dijabetesom važno je slijediti dijetu, jer je ključni element cijelog liječenja. S obzirom da je bolest hronična, prehrambena korekcija nije privremena mjera, već određeni način života. Bijeli pasulj je jedan od proizvoda koji je koristan dijabetičarima, a osim toga ima vrlo ugodan okus, pa ga možete dodati kao dodatnu komponentu u mnogim jelima ili kuhati kao glavni sastojak.

Kakva je upotreba proizvoda?

Grah sadrži veliku količinu proteina pa čovjeku pruža osjećaj sitosti, a vlakna u njegovom sastavu imaju blagotvoran učinak na crijeva. Takođe, biljka sadrži takve biološki aktivne supstance:

  • fruktoza
  • askorbinske i nikotinske kiseline, tokoferol, B vitamini,
  • makro i mikroelementi,
  • pektini
  • folna kiselina
  • aminokiseline.

Bogat hemijski sastav čini proizvod hranjivim i zdravim. Bijeli grah za dijabetes bilo koje vrste omogućava čovjeku da jede ne samo zdravo, nego i ukusno. Vrijedno je da se tijekom kuhanja ne gube osobine sastojaka ove biljke. Grah je dobar za dijabetičare jer:

  • snižava glukozu u krvi
  • stimulira proizvodnju inzulina aktiviranjem gušterače,
  • ubrzava zarastanje različitih kožnih lezija, pukotina, ogrebotina,
  • sprečava razvoj komplikacija iz vidnih organa i kardiovaskularnog sistema,
  • uklanja toksine i radionuklide iz ljudskog tela (zahvaljujući pektinskim supstancama u sastavu),
  • normalizuje metabolizam,
  • jača imunitet
  • zasitiva tijelo vitaminima i hranjivim tvarima.

Ukusni i zdravi recepti

Jelo bijelog graha sa dijabetesom omogućava vam da iz ove biljke izvučete sve dobrobiti za tijelo. Ali za to ga treba pravilno kuhati. Neželjeno je koristiti grah kod dijabetesa u kombinaciji s mesom, jer su oba ova proizvoda bogata proteinima. Njihova kombinacija u jednom receptu može dovesti do problema sa probavom, ne isključuje se pojava osjećaja težine u stomaku.

Pasulj treba napuniti hladnom vodom i ostaviti ga u ovom obliku za noć. Ujutro treba procijediti vodu (nikad je ne treba koristiti za kuhanje proizvoda) i kuhati proizvod dok ne kuva jedan sat. Paralelno trebate kuhati i mrkvu, tikvice i cvjetaču. Količina sastojaka bira se individualno prema ukusu, ovisno o tome koje povrće osoba voli više.

Pripremljene komponente treba sipati u posudu za blender, dodati malo prokuhane vode i maslinovog ulja. Nakon mljevenja, supa je spremna za jelo. Jelo je vrlo hranjivo i ukusno, pogotovo ako ga jedete odmah nakon kuhanja u toplom obliku.

Salata od kiselog kupusa

Kiseli kupus i grah kod dijabetesa su ukusna hrana koja se može kombinirati kako bi se poboljšala njihova korisna svojstva. Oni zasićuju tijelo vitaminima i drugim vrijednim tvarima, potiču procese regeneracije tkiva i normaliziraju gušteraču.
Za raznolikost poznatog jelovnika, kiselom kupusu možete dodati malo ohlađenog kuvanog graha i malo količine nasjeckanog sirovog luka. Za preljev salata odlično je maslinovo ulje koje podupire zdravlje srca i krvnih sudova. Ukusan i zdrav dodatak salati bit će lanene sjemenke, peršin, kopar ili bosiljak.

Tepsija sa povrćem

Zapečeni bijeli grah s povrćem popularno je grčko jelo u kojem mogu uživati ​​dijabetičari. Odnosi se na zdravu hranu i ne opterećuje probavni trakt. Da biste ga pripremili trebat će vam:

  • čaša pasulja
  • glava luka
  • 2 šargarepe (srednje veličine),
  • peršun i celer (svaki 30 g),
  • maslinovo ulje (30 ml),
  • 4 režnja belog luka,
  • 300 g sjeckanih rajčica.

Prethodno kuvani grah stavite na lim za pečenje, dodajte luk, isečen na pola prstena, a mrkvu narežite na tanke krugove. Zatim paradajz morate blanširati (kratko ih spustiti u kipuću vodu i oguliti). Rajčice treba nasjeckati u blenderu i njima stisnuti češnjak. U dobijeni umak trebate dodati nasjeckani peršun i celer i dodati maslinovo ulje. Pasulj sa povrćem se prelije ovom masnoćom i stavi u prethodno zagrijanu pećnicu na 200 ° C. Vrijeme pečenja je 40-45 minuta.

Grah u alternativnoj medicini

U nekim izvorima posvećenim narodnom liječenju dijabetesa možete pronaći preporuke da grah napunite hladnom vodom noću i zatim ga jedete bez ključanja. Za oslabljeni organizam bolesne osobe to je opasno, jer u svom sirovom obliku mahunarke slabo probavljaju i mogu prouzrokovati poremećaj probavnog sustava ili čak trovanje. S obzirom da kod dijabetes melitusa gušterača djeluje pod opterećenjem, grah se može konzumirati tek nakon termičke obrade.

Postoje recepti za sigurne ljekovite decokcije i infuzije, koji normaliziraju razinu šećera i jačaju organizam:

  • kašiku osušenih listova belog pasulja treba uliti 0,25 litara ključale vode i držati u vodenoj kupelji četvrt sata, procijediti i piti 60 ml tri puta dnevno prije jela,
  • u posudu sa 0,5 l kipuće vode trebate dodati 2 kašike. l zdrobljene suve mahune i inzistirati 12 sati, zatim procijediti i uzimati pola šalice 3 puta dnevno pola sata prije jela,
  • 5 grama graha, lanenih sjemenki i lišća borovnice treba dodati u čašu kipuće vode, 4 sata držati pod zatvorenim poklopcem i uzimati u 60 ml prije doručka, ručka i večere.

Ograničenja i kontraindikacije

Bijeli pasulj se može konzumirati kod dijabetesa i prvog i drugog tipa. Smatra se univerzalnim proizvodom koji je pogodan za različite dijete za ovu bolest. Prilikom odabira recepta za kuhanje trebate uzeti u obzir prisutnost bolesti probavnog sustava i, ako je potrebno, individualno ga prilagoditi svom liječniku.

Grah može izazvati pogoršanje hroničnih bolesti gastrointestinalnog trakta. Ovaj je proizvod nepoželjan za takve popratne bolesti:

  • gastrointestinalni čir i erozivne bolesti,
  • gastritis sa visokom kiselošću,
  • upala žučne kesice ili gušterače,
  • kršenje metabolizma soli mokraćne kiseline,
  • nefritis (upalni proces u bubrezima).

Grah je skladište hranljivih i korisnih komponenti za pacijenta koji boluje od dijabetesa. Sjajan ukus i dobra kompatibilnost s drugim povrćem otvaraju prostore za kulinarsku maštu, bez kršenja principa terapijske prehrane. Znajući kontraindikacije i mjere predostrožnosti tijekom pripreme ovog proizvoda, možete ga koristiti s maksimalnom koristi za tijelo.

Maslinovo ulje za dijabetes tipa 2: kako koristiti za dijabetičare?

  • Dugotrajno stabilizuje nivo šećera
  • Obnavlja proizvodnju inzulina pankreasa

Ulje dobiveno cijeđenjem maslina često se koristi za oblaganje salata, predjela i za pripremu mnogih jela. Maslinovo ulje cijenjeno je zbog velike količine masnih kiselina, vitamina, elemenata u tragovima korisnih za ljudsko zdravlje. Jedinstvena svojstva proizvoda uspješno se koriste za čišćenje jetre, pripremanje različitih tinktura za uklanjanje ateroskleroze sudova, dijabetes melitusa.

Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.

Ulje je bogato oleinskom kiselinom, sadrži oko 80% ove tvari, dok njegov sadržaj u suncokretovom ulju nije veći od 35%. Oleinska kiselina savršeno se apsorbuje u ljudskim crijevima, pomaže u poboljšanju tijeka metaboličkih procesa, jača vaskularne zidove.

Maslinovo ulje sadrži masne kiseline koje djeluju na krvni pritisak i postat će profilaktička bolest protiv dijabetes melitusnih bolesti.

Više puta je dokazano da proizvod normalizuje holesterol, smanjuje raznovrsnost njegove niske gustine.Linoleinska kiselina će ubrzati proces zacjeljivanja rana, kožnih lezija, poboljšati kvalitetu vida, jer se problemi s očima mogu nazvati najčešćom žalbom dijabetičara. Još jedno svojstvo ulja je da pomaže da se riješi tjelesne masti, obnavlja metaboličke procese, negira vjerojatnost stvaranja krvnih ugrušaka.

Može li maslinovo ulje biti dijabetično?

Maksimalni broj korisnih svojstava sadržan je u ulju takozvanog hladnog prešanja, kada se ulje zagrijava na ne više od 27 stepeni. Ova kategorija proizvoda smatra se najkorisnijim uljem, koristi se za oblačenje salata.Oso maslinovo ulje je rafinirano, sadrži malo korisnih elemenata u tragovima, ali je najprikladnije za prženje, jer ne puši i ne stvara pjenu.

Maslinovo ulje gotovo 100% apsorbira u ljudskom tijelu, sve vrijedne tvari u njemu djeluju što je moguće efikasnije. Proizvod sadrži nezasićene masti, koje pomažu u snižavanju razine glukoze u krvi, pa je bolje za pacijenta da apsorbuje inzulin. Zbog toga endokrinolozi i nutricionisti toplo preporučuju uključivanje takvog ulja u ishranu.

U idealnom slučaju dijabetičar bi trebao zamijeniti sva biljna ulja maslinovim, jer sadrži puno vitamina i minerala: kalijuma, natrijuma, magnezijuma i fosfora. Svaka od ovih tvari pozitivno će utjecati na tijelo pacijenta, potrebne su za adekvatno funkcioniranje tijela.

Vitamin B pomaže:

  1. sa dijabetesom tipa 1, smanjite potrebu za hormonom inzulinom,
  2. dijabetes tipa 2 smanjit će višak inzulina.

Zahvaljujući vitaminu A, moguće je održavati pokazatelje glikemije na odgovarajućem nivou, a rezultat toga tijelo bolesne osobe efikasnije koristi inzulin. Prisutnost vitamina K važan je za dobru regulaciju razine glukoze, vitamin E je odličan antioksidans, usporava proces starenja, oksidaciju masti i koristan je za krv. Vitamin A se takođe cijeni zbog smanjenja vjerojatnosti komplikacija i potrebe za dodatnim inzulinom.

Svaka od komponenti djeluje samostalno i pojačava djelovanje drugih.

Od maslinovog ulja je bolji od suncokretovog, GI, XE

Maslinovo ulje za dijabetes tipa 2 povoljno se uspoređuje s nekoliko njegovih svojstava: znatno se bolje apsorbira, ne emitira tvari štetne za zdravlje ljudi tijekom kuhanja, sadrži mnogo više omega 6 i omega 3 masti. Još jedno svojstvo maslinovog ulja - koristi se u medicini i kozmetologiji za borbu protiv simptoma i komplikacija dijabetesa.

Glikemijski indeks maslinovog ulja je 35, sto grama proizvoda sadrži 898 kalorija odjednom, u njemu je 99,9% masti. Pod glikemijskim indeksom proizvoda morate razumjeti brzinu kojom će povećati razinu šećera u krvotoku. U prehranu treba uključiti samo one namirnice čiji je glikemijski indeks ispod prosjeka.

U maslinovom ulju nema jedinica za hljeb jer se moraju izračunati na osnovu količine ugljikohidrata, a takvih tvari nema u ulju.

Međutim, to ne znači da je dopušteno konzumiranje ulja u neograničenim količinama.

Kome je kontraindiciran?

Ako pacijent s dijabetesom pati od pratećih bolesti, u nekim slučajevima mu je preporučljivo da potpuno odustane od konzumiranja ulja iz maslina ili značajno ograniči njegovu količinu u prehrani.

Dakle, jedu ulje s oprezom u prisustvu holecistitisa, kolelitijaze. Ovaj proizvod ima snažan choleretic efekat, može uzrokovati kretanje kamenja, izazivajući, začepljenje žučnih kanala.

Kao i svako drugo ulje, i maslinovo ulje će povećati opterećenje na organima gastrointestinalnog trakta, visoko je kalorično. Ako dijabetičar ne želi imati zdravstvenih problema, pogoršati mu stanje, mora dnevno uzimati ne više od dvije žlice ulja.

Potrebno je izuzeti prženu hranu, ona još više šteti organizmu, ako se skuha u rafiniranom maslinovom ulju. Isto tako, ne smijemo zaboraviti da je ovakav proizvod:

  1. za naše zemljopisne širine nije "domaće",
  2. organizmu će trebati vremena da se prilagodi.

Ako vam liječnik dozvoli, za dijabetes tipa 2 možete koristiti i laneno ulje.

Kako odabrati maslinovo ulje?

Maksimalnu korist od proizvoda možete dobiti samo pod uvjetom da se koristi i odabere pravilno. Potrebno je upoznati se s nekim pravilima koja će vam pomoći u izbjegavanju grešaka u ovom pitanju, kako biste pronašli stvarno kvalitetan proizvod.

Dokazano je da će ulje u kojem je koeficijent niske kiselosti biti korisnije i nježnijeg okusa. Ovaj pokazatelj će ukazivati ​​na postotak oleinske kiseline. Možete sigurno kupiti bocu ulja, ako na etiketi bude koeficijent 0,8% i ispod ove brojke.

Još jedan savjet je kupovina ulja od maslina, napravljena prije ne više od pet mjeseci, jer će takav proizvod zadržati sva opisana korisna svojstva, dati pozitivan učinak na tijelo pacijenta s dijabetesom.

Maslinovo ulje za dijabetes tipa 2 treba biti nerafinirano samo od maslina prvog hladnog prešanja. Ako je na ambalaži naveden izraz „miks“, to se odnosi na proizvod u koji se miješalo hladno prešano ulje i onaj koji je podvrgnut daljnjem pročišćavanju. Takav proizvod:

  • ima manje korisnih svojstava
  • bolje je koristiti kao krajnje sredstvo.

Proizvod se mora kupiti u posudi od tamnog stakla, što je više moguće zaštićeno od prodiranja zraka sunca i svjetlosti. No, boja ulja malo govori o njegovoj kvaliteti, odličan proizvod može imati tamno žutu i svijetlu nijansu. Boja ulja može ovisiti o sorti maslina, vremenu berbe kao i stupnju zrelosti.

Širom svijeta je uobičajeno kupiti ulje koje se skuplja i flašira u istoj regiji. Možete saznati i ove podatke na naljepnici proizvoda, trebate potražiti oznaku DOP.

Kakva je korist od maslinovog ulja na post?

Redovnom upotrebom ulje za dijabetes bilo koje vrste pozitivno će utjecati na stanje probavnog trakta. Dobro se i brzo apsorbuje u pacijentovom tijelu, povećava brzinu metaboličkih procesa, pa čak i do neke mjere smanjuje apetit.

Ako pijete ulje svakoga dana na prazan stomak, nakon nekog vremena krvne žile dijabetičara postaju elastičnije, rizik od razvoja hipertenzije, srčanog udara i moždanog udara smanjuje se. Upravo te bolesti često postaju pratitelji dijabetičara bilo koje dobi.

Smatra se da dugotrajnom upotrebom ulja na prazan želudac smanjuje gubitak kalcijuma, koštani aparat postaje izdržljiviji. Dijabetičari pate od problema s kožom, njihove ozljede, pukotine i posjekotine na koži zarastaju mnogo puta duže nego kod bolesnika bez hiperglikemije. Zbog toga treba nanošenje ulja izvana.

U alternativnoj medicini maslinovo ulje:

  • koristi se za poboljšanje probavnog trakta,
  • ako ga koristite na prazan stomak svako jutro.

A ova metoda liječenja ima pozitivan učinak na kvalitetu vida. Pijenje maslinovog ulja biće odlična prevencija dijabetičke katarakte.

Začudo, kod takve dijabetičke komplikacije kao što je poremećaj mentalnog zdravlja, pojačana razdražljivost, pretjerana anksioznost, pomažu i ulja od maslina. Još jedan lijepi bonus od primjene lijeka je kvalitativno smanjenje tjelesne težine, za to je dovoljno koristiti jednu žlicu ulja svako jutro na prazan stomak.

Prisutnost kiselina u ulju pomaže da se ubrza protok informacija o zasićenosti stomaka u dijabetički mozak. Ovo će vam pomoći da suzbite apetit, da biste se oslobodili masnih rezervi na stomaku, kukovima.

Mnogi ljekari potvrđuju činjenicu da maslinovo ulje ima izvrsnu sposobnost za smanjenje rizika od razvoja patologija raka, a posebno raka dojke. Ova karakteristika proizvoda izuzetno je važna za žene s dijabetesom s obzirom da je liječenje karcinoma dojke često samo hirurško.

Video u ovom članku pružit će informacije o prednostima maslinovog ulja za dijabetes.

  • Dugotrajno stabilizuje nivo šećera
  • Obnavlja proizvodnju inzulina pankreasa

Pogledajte video: Ukoliko imate dijabetes ili problema sa probavom treba da jedete samo ovakve banane! (Maj 2024).

Ostavite Svoj Komentar