Mildronate - šta pomaže i kako se prijaviti?

Problemi u kardiovaskularnom sistemu često dovode do činjenice da pacijent ne može voditi cjelovit način života. Pojavljuju se pretjerani umor, kratkoća daha i nesanica. Bez pomoći stručnjaka ne može učiniti. Liječnik propisuje lijek koji će pomoći poboljšanju pacijentovog stanja. Dobre rezultate pokazuje lijek "Meldonium". Uputa za upotrebu opisuje kako pravilno uzimati lijek.

Oblik oslobađanja lijeka i njegov sastav

Lijek se otpušta u obliku kapsula i otopine. Postoji i još jedno ime - u ljekarnama često možete naći Mildronate tablete. Ovaj alat ima identičan sastav i može se koristiti u medicinskoj praksi pod istim uslovima. Glavni aktivni sastojak je meldonijum dihidrat. Koloidni silicijum dioksid, krumpirov škrob, kao i kalcijum stearat koriste se kao pomoćne tvari u kapsulama. Pročišćena voda je dodatno prisutna u rastvoru.

Nakon oralne primjene, kapsule se brzo apsorbiraju iz gastrointestinalnog trakta. Maksimalna bioraspoloživost je 78% i postiže se za nekoliko sati. Glavni aktivni sastojak bubrega se gotovo u potpunosti izlučuje 6 sati nakon uzimanja lijeka.

Može biti deo složene terapije u lečenju lekova od bolesti srca i krvnih sudova "Meldonijum". Cijena kapsula je nešto niža od cijene rješenja, pa je često prva opcija koja se propiše. Osobe sa hroničnom zatajenjem srca uzimaju lijekove kako bi osigurali normalno funkcionisanje. Kako djeluje lijek "Meldonium"? Tablete poboljšavaju opće dobro pacijenta, povećavaju njegove performanse.

Kontraindikacije

Ne može se svima propisati lijek "Meldonium". Uputa za upotrebu kaže da lijek može biti opasan za ljude sa povišenim intrakranijalnim pritiskom. Prije upotrebe proizvoda, vrijedi konzultirati liječnika. Ljudima koji pate od ozbiljnih bolesti kardiovaskularnog sistema, preporučljivo je terapiju u bolnici.

Lijek "Mildronate" ("Meldonium") nije propisan maloljetnim pacijentima. Žene za vrijeme trudnoće i dojenja također trebaju odbiti upotrebu proizvoda. Glavni aktivni sastojak može dovesti do pojave abnormalnosti u razvoju ploda.

Posebna uputstva

Prije uzimanja Meldonijuma posavjetujte se s liječnikom. Kapsule se propisuju s oprezom pacijentima koji pate od zatajenja bubrega. Prije početka liječenja, poželjno je proći medicinski pregled. Lijek nije lijek prve linije u liječenju akutnog koronarnog sindroma. Kapsule ili rastvor mogu se uključiti samo u kompleksnu terapiju.

Meldonijum dihidrat ne utječe na psihomotorni odgovor osobe. Lijek mogu koristiti osobe čiji je rad povezan sa upravljanjem složenim mehanizmima.

Lijek "Meldonium" treba pravilno upotrebljavati. Uputa za upotrebu upućuje na to da lijek može dovesti do razvoja uzbudljivih reakcija. S tim u vezi preporučuje se iznošenje ujutro. Dnevna norma se postavlja pojedinačno, na osnovu oblika bolesti pacijenta, kao i njegovih individualnih karakteristika. Pojedinačna doza ako se uzima oralno ne smije prelaziti 1 gram. Višestrukost prijema ovisi o svjedočenju. Uz intravensku primjenu otopine, jedna doza je 0,5 g. Lijek u ovom obliku koristi se ne više od dva puta dnevno.

Nuspojave

Koje nuspojave mogu izazvati tablete Meldoniuma? Uputa za upotrebu opisuju najvjerojatnije simptome koji se mogu javiti prilikom uzimanja lijeka u velikim količinama. Na dijelu kardiovaskularnog sustava pacijenti mogu razviti tahikardiju, kao i promjene krvnog pritiska i gore i dolje. Sa strane centralnog nervnog sistema nuspojave se manifestuju u obliku psiho-emocionalne uzbuđenosti, poremećaja spavanja. Pacijenti se često žale na migrene i vrtoglavicu.

U nekim slučajevima se razvijaju alergijske reakcije. Pacijenti skloni osipu trebaju uzimati lijek „Meldonium“ s oprezom. Pregledi pokazuju da se preosjetljivost očituje prvenstveno u obliku ekcema i osipa na koži.

Analozi lijeka

Kako mogu zameniti "Meldonijum"? Analoge lijeka može preporučiti samo specijalist. U medicinskoj praksi koriste se mnogi lijekovi sličnog sastava. Rješenje Idrinol popularno je. U ljekarnama možete naći i lijek u obliku tableta. Glavni aktivni sastojak je meldonijum dihidrat. Kao pomoćne supstance koriste se magnezijum stearat, talk i pročišćena voda.

Rješenje Kardionat još je jedan popularni proizvod na bazi meldonijuma koji se koristi za brzo energetsko zasićenje tkiva. Lijek pomaže poboljšati cirkulaciju krvi. Zahvaljujući tome, kisik se brže dostavlja u sve organe i sustave. Pacijent se počinje osjećati mnogo bolje. Neželjene reakcije se razvijaju prilično rijetko. U slučaju predoziranja može se primijetiti tahikardija ili promjena krvnog tlaka. Uzimanje lijekova bez savjetovanja s liječnikom se ne preporučuje.

Pacijenti primjećuju da lijek pokazuje dobre rezultate u prvim danima upotrebe. Bioraspoloživost lijeka je prilično visoka. Stoga pacijent od samog početka osjeća nalet snage i energije. Ako pravilno uzimate lijekove iz ove grupe, rijetko se razvijaju neželjene reakcije. Nije slučajno što je Meldonijum danas toliko popularan.

4 komentara

Može se reći bez pretjerivanja da niti jedan lijek u čitavoj modernoj historiji nije tako dobro "promoviran", štoviše, proizvodna kompanija nije uložila ni trunku u svjetsku reklamnu kampanju. Govorimo o nizu dopinških skandala u "velikom sportu" u kojem je kriv meldonijum (INN), kako ga zovu u inozemstvu, ili Mildronat, kako ga zovu u Rusiji (komercijalno ime).

Sve je počelo 1. januara 2016. godine. Tada je WADA (Svjetska antidoping agencija) uvela meldonijum, zvani Mildronat, na listu zabranjenih sredstava. Razlog je bio činjenica da citoprotektivni i metabolički učinak mogu (navodno) toliko promijeniti miokard da srce postaje otpornije i puno jače, što će omogućiti postizanje pobjede, a samim tim i mnogo novca.

Istorija ovog lijeka je prilično isprazna. Prvo ga je sintetizirao u Latvijskom SSR-u Ivars Kalvins, a isprva su ga uglavnom željeli koristiti za odlaganje otrovnih komponenti raketnog goriva (dimetilhidrazin). Ali prilikom proučavanja toksičnosti ovog lijeka na životinjama, utvrđeni su takvi efekti da je od 1976. godine lijek zvan Mildronate registrovan u SSSR-u, a potom i u SAD-u (od 1984.).

Nije poznato zašto, ali u SAD-u je droga bila "nesretna": još u 80-ima prošlog vijeka bila je zabranjena. U našoj zemlji je upotreba tableta Mildronate počela u vojnoj medicini, a potom je, poslije raspada SSSR-a, postao široko korišten lijek u uobičajenoj medicinskoj praksi.

Supstanca i mehanizam delovanja

Mildronatna fotografija kapsula i otopina za injekcije

Lijek djeluje na srčani mišić kroz metabolizam masnih kiselina. Kao rezultat toga, koncentracija podoksidiranih proizvoda u stanicama miokarda - miokardiociti - smanjuje se, a mogućnost slobodne radikalne oksidacije opada. Obično se sve ove supstance ometaju u transportu ATP - univerzalnog molekula - „baterije“, koja svim ćelijama snabdijeva energijom.

Kao rezultat toga, miokardiociti mogu bolje iskoristiti glukozu, a poboljšava se i opskrba energijom miokarda. A to direktno dovodi do činjenice da se srce bolje nosi s povećanjem opterećenja. Uz to, ATP ne djeluje samo u miokardu. Različite skupine naučnika otkrile su da se lijek dobro podnosi ako tijelo mora raditi u uvjetima ćelijske hipoksije. Mildronat potiče brzi oporavak nakon teških napora, uključujući i oporavak psihoemocionalnih.

Lijek omogućava sportašima da se naprosto daju što više i "daju sve najbolje" u treningu. Međutim, nije hormon, nema anabolički efekat i ne dovodi do stvaranja mišića. Sprečava oštećenja srca, poboljšava prenošenje neurona i sprečava hipoksiju mozga.

Indikacije i oblici oslobađanja

Šta pomaže Mildronate? Naravno, službeni dokument (na koji je, između ostalog, usmjerena i WADA) predstavlja upute za upotrebu. Najpopularniji oblici oslobađanja su kapsule od 250 i 500 mg, kao i parenteralni oblik u ampulama (5 ml) 10% -tne otopine. Otopina se daje intravenski, intramuskularno i parabulbarno (u oftalmologiji).

Razmotrite najpopularniju dozu - "Mildronate" 500, otvaranje službenih uputstava za upotrebu:

  • lijek je indiciran za anginu pektoris i različite oblike hronične miokardijalne ishemije, kao i za akutni srčani udar,
  • u lečenju hroničnog zatajenja srca (niska kontraktilna funkcija miokarda),
  • s kardiomiopatijama različitog porekla i miokardnom distrofijom,
  • indicirano za ishemijske moždane udare, cerebrovaskularnu patologiju i demenciju,
  • sa umorom i smanjenom radnom sposobnošću,
  • ako su povećana opterećenja, uključujući sportske,
  • u lečenju alkoholizma (sa povlačenjem simptoma povlačenja).

To je sve zvanično svedočenje. Ali, zapravo, lijek je u stanju povećati izdržljivost, povećava otpornost na stres, aktivira centralni nervni sistem, ubrzava oporavak tijela.

Zato su mnogi doktori počeli propisivati ​​Mildronat svakom pacijentu, kako sa bolestima, tako i zbog prevencije. Istina, ovaj je lijek postao "panaceja" za one ljude koji imaju sumnjičavost, anksioznost i hipohondriju. Smatraju da ako posjet liječniku nije završio propisivanje lijeka, onda posjeta nije uspješna, a za liječnika je loše. Mildronat odaje počast ovoj situaciji.

Mildronate - upute za upotrebu i doziranje

Kako koristiti lijek?

Mildronat može imati uzbudljiv efekat, pa čak i dovesti do poremećaja spavanja. Zato onima koji ga prvi put koriste preporučuje se da ga ne uzimaju kasnije od 17 sati (ako se planira normalan san noću), ali bolje je ograničiti na jutarnji prijem. Postoji nekoliko različitih režima uzimanja lijeka, ovisno o dijagnozi:

  • Infarkt miokarda i oblici koronarne srčane bolesti trebaju i do 1000 mg dnevno, do 1,5 mjeseci. Recepcija kursa
  • Sa miokardijalnom distrofijom i kardiomiopatijama dovoljno je 500 mg jednom, 10-14 dana,
  • U akutnim cerebrovaskularnim nezgodama ishemijske prirode (moždani udari, privremeni ishemijski napadi) lijek se daje intravenski, na primjer, u kombinaciji s glukozom, inzulinom i kalijum-hloridom. Nakon kursa injekcija propisuje se 1000 mg dnevno ujutro ili 500 mg Mildronate kapsule (ujutro i popodne) u trajanju od 1 do 2 mjeseca.

Primjena injekcija Mildronata također je naznačena kao intravenski bolus. Treba imati na umu da jedna ampula u 5 ml ekvivalent je "velikoj" kapsuli u 500 mg lijeka, jer je sadržaj meldonijuma 100 mg u 1 ml otopine.

  • U slučaju hronične cerebrovaskularne nesreće (cerebralna ateroskleroza, hronična cerebralna ishemija), lek je indiciran za 500 mg jednom dnevno, takođe tokom dužeg vremena - do 2 meseca tj.
  • Preporučuje se primanje sportaša, kao i pojedinaca koji su izloženi ili su bili podvrgnuti značajnim fizičkim naporima u dozi od 500 do 1000 mg dnevno. Trajanje prijema je od 2 do 3 sedmice,
  • Kao dio složene terapije sindroma povlačenja alkohola, lijek je indiciran u velikoj dozi - do 2000 mg dnevno, podijeljeno u 4 doze. Kurs lečenja je kratak - u proseku - 7 dana.

Mnogi se pitaju - što je efikasnije: uzimanje tableta Mildronate ili injekcije? Da biste pravilno odgovorili na pitanje, potrebno je uputiti se na farmakokinetiku i farmakodinamiku lijeka. Poznato je da se maksimalna koncentracija u krvnoj plazmi događa 1 do 2 sata nakon uzimanja.

Lijek ne smije proći kroz jetru kako bi se aktivirao. Suprotno tome, uništava se u jetri, pretvarajući se u metabolite 3 do 6 sati nakon uzimanja. Stoga je bolje koristiti oblik za ubrizgavanje, jer je u tom slučaju prvi prolaz kroz jetru isključen (nakon apsorpcije lijeka u dvanaesniku u slučaju kapsula). Naravno, za to moraju postojati svi uvjeti i relevantni dokazi.

Analozi i generički proizvodi Mildronate

Pored Mildronata, na domaćem tržištu dostupan je i lijek Idrinol (Sotex). Takođe, aktivna supstanca (meldonijum) sadrži sledeće analoge Mildronata:

  • Meldonijum domaćeg koncerna "Biohemičar",
  • "Angiokardil" u ampulama proizveden od Novosibirske hemijske farme (OJSC "Novosibirskkhimpharm"),
  • "Kardionat" koji proizvodi STADA CIS takođe je generički lijek koji se proizvodi u Ruskoj Federaciji.

Dostupan je u kapsulama od 250 mg, a u ampulama iste koncentracije kao izvorni Mildronat - 5 ml, 100 mg / ml.

Koje je bolje - „Kardionat“ ili „Mildronat“? S financijskog stanovišta, uzimanje 1000 mg Cardionatea dnevno mjesečno koštat će samo 231 rubalja (najniža cijena), a uzimanje originalnog lijeka - 533 rubalja. Ali ako govorimo o efikasnosti, tada je originalni lijek uvijek bolji, jer je početni materijal uvijek čistiji.

Pored toga, nakon pojave interesovanja za lijek, pojavile su se generičke količine meldonijuma, koje proizvode LLC Organika, ZAO Binergiya, Solofarm. Tako Mildronate ima čitav klon INN analoga - generičke (meldonijum) i generičke marke (Angiocardil, Cardionate) koji imaju slična uputstva za upotrebu, niže cijene i različite preglede.

Ali, kao i do sada, najpoznatiji je "Mildronat" - prvobitni razvoj latvijskih naučnika. Upravo je on stekao popularnost širom svijeta kao kvalitetan alat za pacijente i sportaše, koji povećava otpornost na stres, izdržljivost tijela na stres i poboljšava prehranu miokarda i mozga.

Karakterizacija lijekova

Ovi lijekovi su propisani za pojačane fizičke napore, intenzivno bavljenje sportom i pamćenjem i koncentracijom.

Uz bolest srca i ishemiju, obnavlja isporuku kisika ćelijama. Povećava mentalne i fizičke performanse, uklanja efekte mentalnog stresa, ima kardioprotektivni efekat.

Lijek se koristi kod zatajenja srca i u liječenju hroničnog alkoholizma. Oblik za puštanje - kapsule i otopina za injekcije.

Lijek također povećava imunitet tijela i otpornost na stres.

Lijek skraćuje razdoblje oporavka nakon ishemijskog moždanog udara, pomaže u smanjenju područja nekroze.

Lijek pomaže da se smanji učestalost napada angine. Koristi se za povećanje izdržljivosti kod sportaša. Može dati pozitivnu reakciju na doping test. Lijek pomaže povećati dotok krvi do mjesta ishemije, što ubrzava obnovu pogođenog područja.

Mildronat pomaže smanjiti učestalost napada angine.

Lijek je propisan za patološke procese koji se događaju u fundusu. Lijek ima tonik učinak, pa ga je preporučljivo koristiti ujutro. Lijek je propisan dijabetesu kao pomoćno sredstvo.

Poređenje Meldonijuma i Mildronata

Lijekovi imaju sličan sastav i istu aktivnu tvar - meldonijum dihidrat. Indikacije za upotrebu oba lijeka:

  • bolesti kardiovaskularnog sistema,
  • poremećaji cirkulacije u mozgu,
  • sindrom povlačenja kod pacijenata sa hroničnim alkoholizmom,
  • jak mentalni i fizički stres,
  • patologija mrežnice,
  • period oporavka nakon operacije.

Kontraindikacije su istovjetne za oba lijeka:

  • visok krvni pritisak
  • period dojenja i trudnoće,
  • djeca mlađa od 18 godina,
  • povećani intrakranijalni pritisak.

Nuspojave lijekova su iste:

  • dispeptičke pojave
  • porast krvnog pritiska,
  • otkucaji srca
  • alergija

Proizvođač oba lijeka je Vidal. Lijekovi se ne smiju kombinirati sa alfa blokatorima i nitroglicerinom. Inače je moguća pojava tahikardije. Oba lijeka se s oprezom koriste kod teških bolesti bubrega i jetre.

Koje su sličnosti lijekova:

  • istu aktivnu supstancu
  • isti farmakološki učinak
  • slična lista kontraindikacija i nuspojava,
  • jedna te ista firma.

Čemu služi Meldonium? Upute, cijene i recenzije

U ovom medicinskom članku možete se upoznati s lijekom Meldonium. Uputa za upotrebu objasnit će u kojim slučajevima možete uzimati tablete i injekcije, od čega lijek pomaže, koje indikacije postoje za upotrebu, kontraindikacije i nuspojave. Napomena prikazuje oblik lijeka i njegov sastav.

Antiaritmično sredstvo klase IB, poboljšavajući metabolizam - metaboličke procese u ljudskom telu, je Meldonijum. Uputa za upotrebu sugerira uzimanje kapsula ili tableta od 250 mg i 500 mg, injekcije u ampulama za injekcije za liječenje cerebrovaskularnih nesreća, oporavak snage kod sportaša, ishemijske bolesti srca.

Važno! Meldonijum je prepoznat kao droga. Njegova upotreba u profesionalnom sportu je zabranjena!

Farmakološka svojstva

Pojačivač metabolizma, analog gama-butyrobetaine. Inhibira gama-butirobetain hidroksinazu, inhibira sintezu karnitina i transport masnih kiselina dugog lanca kroz stanične membrane i sprečava nakupljanje aktiviranih oblika neoksidovanih masnih kiselina u ćelijama - derivate acilkarnitina i acilkoencima A.

U uvjetima ishemije obnavlja ravnotežu procesa isporuke kisika i njegove potrošnje u stanicama, sprječava kršenje ATP transporta i istovremeno aktivira glikolizu koja teče bez dodatne potrošnje kisika.

Kao rezultat smanjenja koncentracije karnitina, intenzivno se sintetizuje gama-butirobetain sa vazodilatacijskim svojstvima. Mehanizam djelovanja određuje raznolikost njegovih farmakoloških učinaka: povećanje efikasnosti, smanjenje simptoma mentalnog i fizičkog stresa, aktiviranje tkivnog i humoralnog imuniteta, kardioprotektivni učinak.

Efikasnost

U slučaju akutnog ishemijskog oštećenja miokarda, usporava stvaranje nekrotične zone i skraćuje razdoblje rehabilitacije. Sa zatajivanjem srca povećava kontraktilnost miokarda, povećava toleranciju na vježbanje i smanjuje učestalost napada angine.

U akutnim i hroničnim ishemijskim poremećajima cerebralne cirkulacije poboljšava se cirkulacija krvi u fokusu ishemije, doprinosi preraspodjeli krvi u korist ishemijskog područja. Djelotvoran je za vaskularne i distrofične patologije fundusa.

Ima toničko dejstvo na centralni nervni sistem, eliminira funkcionalne poremećaje nervnog sistema kod pacijenata sa hroničnim alkoholizmom sa sindromom odvikavanja.

Upute za upotrebu

Meldonijum se preporučuje uzimati ujutro, jer može stvoriti uzbudljiv efekat. Doza se postavlja pojedinačno, ovisno o indikacijama i putu primjene.

Kada se uzima oralno, jedna doza je 0,25-1 g, učestalost primjene i trajanje liječenja ovise o indikacijama.

0,5 ml injekcijske otopine u koncentraciji od 500 mg / 5 ml daje se parabulbarno 10 dana.

Uz intravensku primjenu, doza je 0,5-1 g 1 put dnevno, trajanje liječenja ovisi o indikacijama.

Sportistima se propisuje rehabilitaciona terapija po posebnim shemama u kombinaciji sa drugim sredstvima. Zvanično priznat kao droga.

Kako se uzimati sa bolestima?

  1. U slučaju oštećene moždane cirkulacije, Meldonijum se preporučuje u toku egzacerbacije 0,5 g jednom dnevno tokom 10 dana, zatim u inkapsuliranom obliku - 0,5 g dnevno tokom 14-21 dana.
  2. Kod hroničnog oblika cerebrovaskularne nesreće propisan je tečaj liječenja u trajanju od 14-21 dana. Injekciona otopina daje se intramuskularno u 0,5 g jednom dnevno ili se daje oralno u 0,25 g (učestalost primjene ovisi o težini pacijentovog stanja).
  3. Sindrom povlačenja zahtijeva kurs liječenja Meldonijem 7-10 dana. Tada se pacijentu prikazuje četvorostruki unos lijeka tokom dana, 0,5 g unutar ili dva puta intravenski.
  4. Sa stabilnom anginom pektoris, prva 3-4 dana propisuju se 0,25 g 3 puta. Zatim se uzimaju oralno dva puta tjedno u dnevnoj dozi od 0,25 g 3 puta. Trajanje terapije je od 4 do 6 tjedana.
  5. Kod kardijalgije, u kombinaciji sa dishormonalnom distrofijom miokarda, lijek se daje intravenski, mlaznim metodama, jednom dnevno, 0,5-1 g ili IM do 2 puta dnevno, 0,5 g. Nakon 10-14 dana propisan je oblik kapsule 0,25 mg ujutro i navečer, liječenje se nastavlja još 12 dana.
  6. Uz nestabilni oblik angine pektoris i infarkt miokarda, Meldonium se koristi intravenski mlaznom metodom od 0,5 g ili 1 g jednom dnevno. Nakon toga propisuje se oralno: 3-4 dana - 0,25 g 2 puta, zatim 2 dana u sedmici 0,25 g 3 puta dnevno.
  7. U slučaju vaskularnih bolesti fundusa, distrofija mrežnice, Meldonijum se propisuje retrobulbarno i subkonjuktivno na 0,05 g u toku 10 dana.
  8. Kod hroničnog zatajenja srca, lijek se daje intravenski u mlazu svakog dana u dozi od 0,5-1 g ili se zamjenjuje intramuskularnom injekcijom od 0,5 g do 2 puta dnevno. Nakon 10-14 dana liječenja, pacijentu se prebacuje u kapsule od 0,5 g, koje uzima 1 put ujutro. Kurs liječenja je od 4 do 6 tjedana.

Pročitajte i ovaj članak: Ademethionin

Deca tokom trudnoće i dojenja

Meldonijum nije propisan trudnicama, jer nije bilo moguće dokazati njegovu sigurnost majci i djetetu. Ako trebate propisati lijek dojiljama, tada za vrijeme liječenja dojenje se zaustavlja: nije poznato da li tvar prodire u mlijeko.

U djece i adolescenata mlađih od 18 godina, djelotvornost i sigurnost meldonijuma nije utvrđena. Meldonijum u obliku kapsula kontraindiciran je za upotrebu kod djece i adolescenata mlađih od 18 godina, u obliku sirupa kod djece mlađe od 12 godina.

Sastav i oblik oslobađanja

Meldonijum je dostupan u više oblika odjednom: ampule za injekcije i kapsula za oralnu upotrebu. Meldonijum se može otpustiti u dvije doze - 250 mg i 500 mg. Ovisno o doziranju, boja same kapsule će se mijenjati: od čisto bijele za dozu od 250 mg do bijele sa žutom za 500 mg. Ampule se proizvode u zapremini od 5 ml, 5 ili 10 ampula po pakovanju.

S obzirom na sastav, ovo je jednokomponentni lijek. Glavna supstanca koja ima učinak je meldonijum dihidrat. Pomoćne tvari, s druge strane, ovise o tačnom obliku lijeka. Ampule sadrže samo vodu za injekcije, a u kapsulama će biti pomoćne tvari želatina, škrob, kalcijev stearat i druge farmakološki indiferentne tvari.

Kako djeluje Meldonium?

U osnovi, Meldonium je upravo kardioprotektivni lijek. Ona pojačava metabolizam srca, povećavajući njegovo zasićenje kisikom i doprinoseći normalizaciji prehrane. Takođe podstiče pretvaranje aktivnih oblika masnih kiselina u energiju. Sve to na najbolji način doprinosi podršci organizma u srčanim bolestima, a takođe poboljšava metabolizam.

Kao rezultat toga, ovaj lijek pomaže da se poveća nivo aktivnosti, fizičke i mentalne, i podstiče rad organizma u cjelini. Zahvaljujući djelovanju Meldonijuma na tijelo, srce počinje djelovati efikasnije, a metabolizam postaje uravnoteženiji. Uz to, postoje dokazi pozitivnog učinka lijeka na živčani sistem, a njegov učinak je posebno dobar na polju eliminacije ili smanjenja sindroma usvajanja alkohola.

Indikacije za upotrebu

Najčešći slučajevi u kojima je indiciran Meldonijum su različita stanja mentalne i fizičke prenapučenosti, posebno praćena povećanim opterećenjima na srčani mišić. Također, Meldonium je lijek koji pomaže da se oporavi nakon napornih treninga i bolesti koje krše cerebralnu cirkulaciju (u ovaj popis spada, na primjer, moždani udar).

Važno! Ne zaboravite da je lijek prepoznat kao droga i ne može se koristiti kada trenira profesionalne sportaše.

Specifične bolesti i simptomi kod kojih se može prepisati ovaj lek su sledeća stanja:

  • Problemi i bolesti srca (CHD, zatajenje srca). Meldonijum se može koristiti kao potporno sredstvo, kao i kao profilaktički lijek za sprečavanje rizika od infarkta miokarda.
  • Krvožilni poremećaji u mozgu: cerebrovaskularna insuficijencija i moždani udar.
  • Prenaponi fizičke i nervne prirode.
  • Kao sredstvo za provođenje rehabilitacijskog tečaja.
  • Sindrom odvikavanja od alkohola.
  • Poremećaji povezani sa hroničnim umorom, smanjenjem ukupnog učinka,
  • U nekim slučajevima, Meldonijum može poboljšati cirkulaciju krvi u mrežnici, koristi se i u liječenju hemoftalmusa.

Zasebno, mora se reći da se lijek koristi samo za odrasle pacijente, za djecu mlađu od 18 godina, lijek je kontraindiciran. To je zbog nedostatka pouzdanih kliničkih podataka o njegovoj sigurnosti za mlade pacijente.

Upotreba u djece

Dječja dob definitivno je kontraindikacija za uzimanje lijeka. To je zbog činjenice da istraživanja o učinku Meldoniuma na djetetovo tijelo nisu provedena, što znači da o tome nema kliničkih podataka. U kombinaciji s činjenicom da je supstanca farmakološki aktivna, to može dovesti do problema u dječijem organizmu. Ako za dijete postoji potreba za terapijom za održavanje, treba odabrati drugi lijek.

Tokom trudnoće i dojenja

Posebno bi trebalo razjasniti svrhu zbog koje se lijek uzima. Jedina opcija u kojoj je dozvoljen Meldonijum je ekstremna potreba i samo ako se radi o periodu dojenja tijekom kojeg je majka prestala dojiti. No čak i u ovom slučaju nisu potrebne samo preliminarne konzultacije sa stručnjakom, već i pažljivo praćenje stanja žene tijekom čitavog razdoblja uzimanja lijeka. Ako žena ima bilo kakve neželjene efekte, odmah trebate prestati uzimati i obratiti se ljekaru.

Kompatibilnost s alkoholom

Lijek se uklanja iz krvi u roku od oko 12 sati nakon posljednje upotrebe, što znači da do tog trenutka unos alkohola može izazvati efekat interakcije s lijekom. Međutim, općenito, alkohol i Meldonijum su neutralni jedan prema drugom. Iako postoje informacije da inhibicijski učinak alkohola na živčani i kardiovaskularni sustav može neutralizirati učinak uzimanja lijekova, što će automatski smanjiti na nulu sve prednosti liječenja. Osim toga, mora se razumjeti da u slučaju kada se Meldonium propisuje kao potporna terapija za kardiovaskularne bolesti, alkoholna pića treba u potpunosti isključiti iz upotrebe u cjelini. Primanje istih u ovom slučaju ne samo da će negirati unos lijeka, već će nanijeti i dodatnu štetu srcu i srčanom mišiću.

Interakcija

Istodobnom primjenom s nitroglicerinom, alfa blokatori, Nifedipinom, perifernim vazodilatatorima postoji mogućnost tahikardije i arterijske hipotenzije. Pojačava djelovanje antihipertenzivnih, antianginalnih lijekova, srčanih glikozida.

Možda kombinacija antianginalnih lijekova, antikoagulansa, antiaritmika i diuretika.

Važno! Ne upotrebljavati istovremeno s drugim lijekovima koji sadrže meldonijum.

Uvjeti odmora i cijena

Prosječna cijena Meldonijuma (injekcije od 5 ml br. 10) u Moskvi je 145 rubalja. U Ukrajini možete kupiti lijek za 195 grivna. u Kazahstanu apoteke nude analog Mildronatea. U Minsku prodaju drogu za 4-6 bel. rubalja. Da biste dobili lijek, potreban vam je recept.

Slijedom veza možete saznati koji se analozi koriste za liječenje bolesti: simptomi povlačenja, alkoholizam, hemoftalmus, dishormonalna kardiomiopatija, moždani udar, infarkt miokarda, krvarenje, angina pektoris, tromboza, fizički stres, hronična srčana insuficijencija, cerebrovaskularna insuficijencija

Mildronate - kako uzimati sportaše

Meldonijum je otkriven 70-ih godina 20. vijeka u latvijskom Institutu za organsku sintezu i u početku se koristio kao stimulator rasta biljaka i stoke, a kasnije se počeo primjenjivati ​​u medicinskom okruženju. S vremenom su liječnici počeli propisivati ​​ga različitim oboljenjima kao metaboličkim agensom i preporučivati ​​ga sportašima za što bolji oporavak.

Zašto je meldonijum potreban u sportu

Šta je blagoronat i mogu li ga uzeti amateri? Tvar je umjetni analog gama-butirobetaina - enzima koji se nalazi u svakoj ćeliji ljudskog tijela.

Mehanizam delovanja leka. Meldonijum blokira proizvodnju karnitina u tijelu i usporava upotrebu masnih kiselina kao energenta. Obično su to masti koje se troše kad energiju troše ljudi koji vode aktivni stil života.

I masne kiseline se pretvaraju u energiju u mišićnim ćelijama srca, zbog čega srce radi ubrzanim tempom. Djelovanje blagoronata je obnova i prelazak na proizvodnju energije iz glukoze i kisika. Na taj se način smanjuje opterećenje na srcu i drugim vitalnim organima.

U svom djelovanju lijek je suprotan aditivu kao što je L-karnitin.

Glavni cilj Mildronatea je poboljšanje metabolizma i zasićenja energijom na ćelijskom nivou.

Korisna svojstva meldonijuma u sportu

  • Ubrzava oporavak nakon fizičkog napora. Vlasništvo je relevantno za bilo koji sport, u teretani to može biti i kardio i trening snage. Proizvodi razgradnje brže se izlučuju iz ćelija, a procesi oporavka odvijaju se ubrzano. Kao rezultat toga, sportaš može trenirati češće i produktivnije.
  • Prigušuje reakcije tijela na živčane i fizičke prekomjerne napore. Ovaj učinak blagoronata bit će posebno koristan tijekom natjecanja ili sušenja, kada se brzo potroše svi resursi tijela.
  • Ukupna učinkovitost se povećava i brzina reakcije raste.U sportašu postaje okretniji, jači, povećava se ritam pokreta i količina stresa.
  • Ubrzava transport glukoze do ćelija i štiti srce od aritmija, angine pektoris. Ovo je prevencija težih kardiovaskularnih dijagnoza kao što su srčani udar ili moždani udar.
  • Korisno kod astenije. Uzimanje lijeka omogućava vam da se riješite sindroma hroničnog umora, pospanosti i slabosti. Sve to, naravno, pozitivno utiče na rezultate u sportu.

Meldonijum se može koristiti za bilo koju vrstu opterećenja u teretani. Ipak, ne treba očekivati ​​nakon uzimanja pokazatelja rasta snage i brzog nabora mišićne mase. Ovaj lijek ni na koji način ne utječe na rast mišića, a ako se primijeti neko povećanje snage, onda je vrlo beznačajno.

U fazi povećanja mase i u powerliftingu, vrijedi koristiti meldonijum samo radi bolje obnove i povećanja učinkovitosti tijela.

Mildronat će biti najefikasniji za vrijeme dugotrajne aerobne vježbe. Propisan je trkačima, fudbalerima, skijašima radi bolje izdržljivosti i poboljšanja srčanog tona. Štiti sportaše od preopterećenja.

Svi znaju slučajeve kada se sportaš onesvijestio pravo tokom takmičenja, jer tijelo nije moglo izdržati pretjerano opterećenje.

Primjena meldonijuma izbjegava situacije opasne po zdravlje.

Ako ste na strogoj dijeti dok aktivno trenirate, tada će uzimanje Mildronata-a biti također efikasno. Zbog poboljšanog metabolizma u stanicama metabolizam se povećava i ubrzava se proces gubitka kilograma.

Ipak, vrijedno je napomenuti da nije potrebno kombinirati meldonijum i bogate masnoće, kao ni dijetu bez ugljikohidrata.

Glavni izvor energije dok uzimate Mildronat je glukoza, tako da ne biste trebali u velikoj mjeri smanjivati ​​količinu jednostavnih i složenih ugljikohidrata, čak ni za vrijeme sušenja.

Zašto se meldonijum smatra dopingom

U siječnju 2016. Mildronate je uvršten na popis zabranjenih lijekova i sada se službeno smatra dopingom. Tada je izbio skandal sa ruskim sportašima, koji su dugo koristili blagorit.

Takvo uzbuđenje odigralo se u rukama proizvođača meldonijuma, jer je prodaja proizvoda naglo porasla. Danas pitanje što je potrebno za blage borbe uzbuđuje ne samo profesionalce iz različitih sportova, već i najobičnije posjetitelje teretane.

Do danas, mnogi doktori ne razumiju zašto se meldonijum odnosi na doping. Uostalom, stvoren je posebno za podršku zdravlju i imunitetu, nije se govorilo o bilo kakvom značajnom povećanju fizičkih sposobnosti.

Glavna verzija zabrane Mildronatea je njegov snažan utjecaj na rad ljudi, povećanje ukupne izdržljivosti i stimulativan učinak.

Zbog ovih efekata, sportaš koji uzima Mildronate imat će prednost u konkurenciji.

Ako vežbate za sebe, onda se ne bojte se koristiti drogu. Podložno standardima, sigurno je za tijelo. Ali za sportaše koji se takmiče i doniraju krv za doping testove, bolje je napustiti meldonijum ili ga koristiti mnogo prije nastupa.

Primjena lijeka u medicini

Raznovrsni spektar lijeka čini ga efikasnim kod raznih bolesti. Mildronat je propisan za sledeće probleme:

  • Hronični bronhitis, astma i druge patologije disajnih organa koje su povezane s nedostatkom kisika,
  • Kombinovana terapija kardiovaskularnih bolesti - angina pektoris, infarkt miokarda, zatajenje srca,
  • Cerebrovaskularna nesreća
  • Dugotrajni mentalni stres i nervna iscrpljenost,
  • Kao liječenje akutnog mamurluka i hroničnog alkoholizma,
  • Očne bolesti povezane sa poremećajem opskrbe mrežnice,
  • Kod nekih oblika dijabetesa
  • Postoperativno razdoblje za brži oporavak.

Uprkos masi pozitivnih svojstava, meldonijum, kao i svaki lijek, ima određena ograničenja. Ne preporučuje se uzimati ga djeci mlađoj od 18 godina, u trudnoći, s kraniocerebralnim ozljedama, oštećenim venskim odljevom, problemima s bubrezima, jetrom i živčanim sistemom. Nakon primjene mogući su sljedeći nuspojave:

  • Snižavanje krvnog pritiska
  • Povećani broj otkucaja srca,
  • Hiperaktivnost.

Da biste izbjegli nuspojave, preporučuje se upotreba Mildronata ujutro, a ne prekoračenje doze. U rijetkim slučajevima moguće su alergijske reakcije, kao i žgaravica, mučnina nakon uzimanja.

Kako uzimati meldonijum za sportaše

Lijek je predstavljen u obliku kapsula, tableta i sirupa, koji su namijenjeni za oralnu primjenu. Postoji i oblik rastvora koji se može dati intravenski ili intramuskularno.

Kako uzeti Mildronate za sportaše za postizanje visokih performansi? Naravno, potkožne injekcije su mnogo brže i efikasnije.

Međutim, u ovom je slučaju važno strogo poštivati ​​doziranje i imati vještinu injekcije, jer u suprotnom može biti štetno za zdravlje. Amaterskim sportašima bolje je odabrati oblik tableta i kapsula.

Kada se uzima oralno, Mildronate se pije ujutro pola sata prije jela, ili 30 minuta nakon obroka. Lijek se ne može drobiti ili žvakati, proguta se cijela i ispere s puno vode.

Da biste poboljšali sportske performanse, preporučuje se uzimanje meldonijuma u 500 mg dnevno, odnosno 250 mg 2 puta dnevno ili 1 puta dnevno 500 mg. Na dan treninga, tvari trebate uzimati pola sata prije nastave.

Tačna doza izračunava se težinom - 15-20 mg po kg tjelesne težine. Posljednji sastanak trebao bi biti najkasnije do 17.00 ili najkasnije 5 sati prije spavanja kako bi se izbjegla prekomjerna uzbudljivost.

Profesionalci mogu povećati dozu za 2 puta i uzimati supstancu 2-4 puta dnevno.

U standardnom pakovanju meldonijum sadrži 40 kapsula od 250 mg. Takođe su dostupni 60 oblika kapsula od 500 mg svaki. Trošak u ljekarnama varira od 230 do 400 rubalja.

Takođe možete dobiti 10% -tni rastvor Mildronata za injekcije - 10 ampula od 5 ml. Jedna ampula sadrži 500 mg meldonijuma. Važno je slijediti upute i ne brkati intravensku otopinu s intramuskularnom.

Nakon otvaranja ampule, tvar treba odmah ubrizgati, jer lijek ne dozvoljava kontakt sa zrakom dulje od 5 minuta. Trošak 1 paketa sa injekcijama iznosi od 68 do 150 rubalja. Trajanje uzimanja Mildronata-a je 3-5 nedelja.

Tada bi trebalo da napravite pauzu oko mesec dana da se ne biste navikli na organizam. Nakon toga kurs se može ponoviti.

„Mildronate - šta pomaže i kako se prijaviti?“

Može se reći bez pretjerivanja da niti jedan lijek u čitavoj modernoj historiji nije tako dobro "promoviran", štoviše, proizvodna kompanija nije uložila ni trunku u svjetsku reklamnu kampanju. Govorimo o nizu dopinških skandala u "velikom sportu" u kojem je kriv meldonijum (INN), kako ga zovu u inozemstvu, ili Mildronat, kako ga zovu u Rusiji (komercijalno ime).

Sve je počelo 1. januara 2016. godine. Tada je WADA (Svjetska antidoping agencija) uvela meldonijum, zvani Mildronat, na listu zabranjenih sredstava.

Razlog je bio činjenica da citoprotektivni i metabolički učinak mogu (navodno) toliko promijeniti miokard da srce postaje otpornije i puno jače, što će omogućiti postizanje pobjede, a samim tim i mnogo novca.

Istorija ovog lijeka je prilično isprazna.

Prvo ga je sintetizirao u Latvijskom SSR-u Ivars Kalvins, a isprva su ga uglavnom željeli koristiti za odlaganje otrovnih komponenti raketnog goriva (dimetilhidrazin).

Ali prilikom proučavanja toksičnosti ovog lijeka na životinjama, utvrđeni su takvi efekti da je od 1976. godine lijek zvan Mildronate registrovan u SSSR-u, a potom i u SAD-u (od 1984.).

Nije poznato zašto, ali u SAD-u je droga bila "nesretna": još u 80-ima prošlog vijeka bila je zabranjena. U našoj zemlji je upotreba tableta Mildronate počela u vojnoj medicini, a potom je, poslije raspada SSSR-a, postao široko korišten lijek u uobičajenoj medicinskoj praksi.

Mildronat (meldonijum) u sportu: činjenice, mehanizam djelovanja, kako prihvatiti i isplati li se to?

Istorija softronata (meldonijuma) u sportu počinje od poznate ruske teniserke Marije Šarapove. Godine 2016. postala je zvijezda doping skandala, nakon pozitivnog doping testa na Australian Openu.

Razlog nisu bili anabolički steroidi, eritropoetin ili hormoni, već ljekoviti kardio-lijek, na iznenađenje ne samo Šarapove, već i cijele svjetske zajednice, pa čak i sportaša koji čvrsto stoje na farmakologiji.

U ovom ćemo članku razmotriti činjenice o mildronatu, saznati koja je njegova medicinska svrha, mehanizam djelovanja, kao i moguće nuspojave.

Činjenice o Mildronatu (Meldonijum)

  • Meldonijum je razvila latvijska farmaceutska kompanija
  • Meldonijum je inhibitor oksidacije masnih kiselina (sprečava njihovo sagorevanje)
  • Upotreba blagoronata u sportu zabranjena je od strane Svjetske antidoping agencije (WADA)
  • Primarna indikacija za upotrebu softronata u medicini je liječenje srčanih problema, ali opći je popis indikacija mnogo širi
  • Meldonijum je zabranjen za upotrebu (nije licenciran) u Sjedinjenim Državama, dozvoljen je u Rusiji i drugim zemljama bivšeg bloka SSSR-a
  • Drogu su široko koristili sovjetski vojnici tokom rata u Afganistanu.

Što je meldonijum (blagoronat)?

Meldonijum je razvila latvijska farmaceutska kompanija Grendiks.

Jedan od početnih recepata za Mildronate bio je poboljšanje plodnosti (količina sperme) kod muških svinja i nekih drugih domaćih životinja. Nakon toga, opseg je proširen na 2.

  • Prodaja lijeka iznosila je 56 miliona eura u 2013. godini, što je Grendiks postalo jednim od glavnih izvoznika na latvijskom farmaceutskom tržištu.
  • Od 1979. do 1989. Mildronat je prošao opsežni "test" na ruskoj vojsci: u velikim količinama poslan je u Afganistan od 1979. do 1989. godine.
  • Zašto?
  • Prema programeru Ivanu Calvinsu, efekat meldonijuma je poboljšanje opskrbe tijela kisikom.
  • Vojnici su uzimali meldonijum dok su bili u planinskim predjelima Afganistana, kada je bilo potrebno nositi tešku opremu: droga je poboljšala izdržljivost u uvjetima tankog zraka.

Mildronate je danas lijek koji se u Istočnoj Evropi i Srednjoj Aziji (zemlje bivšeg Sovjetskog Saveza) koristi za liječenje mnogih zdravstvenih stanja, ali prije svega kardiovaskularne bolesti. U Sjedinjenim Državama i mnogim drugim zemljama zabranjeno je.

Pored medicinske upotrebe, meldonijum se široko koristi u sportu kao doping sredstvo koje poboljšava funkcionalne performanse.

Od početka 2016. godine, kada mu je Marija Šarapova donijela široku slavu, mnogi sportaši iz različitih zemalja (uključujući SAD, Rusiju i evropske zemlje) WADA je stavila na crnu listu sa njegove upotrebe.

Meldonijum je lijek čija je prvotna svrha bila povećati plodnost svinja. Danas se široko koristi za liječenje kardiovaskularnih bolesti.

Zašto se Mildronate propisuje u medicini?

U medicini se Mildronate propisuje pacijentima koji imaju oslabljenu opskrbu krvlju određenih dijelova tijela, posebno sa srčanim problemima i bolesti koronarnih arterija (koje njeguju samo srce), za liječenje angine i srčanog udara.

Naučna istraživanja potvrđuju njegovu efikasnost u lečenju hroničnog zatajenja srca i moždanog udara 5.

U nekim zemljama, uključujući Rusiju, Letoniju, Ukrajinu, Gruziju, Kazahstan, Azerbejdžan, Bjelorusiju, Uzbekistan, Moldaviju i Kirgistan, ljekari propisuju blagonanat kako bi poboljšali dotok krvi u mozak 6.

Pokazano je da poboljšava raspoloženje i poboljšava motoričke funkcije, uklanja vrtoglavicu i mučninu 8.

Takođe meldonijum ublažava simptome mamurluka nakon konzumiranja alkohola.

Ostale indikacije za uporabu Mildronatea 6:

  • čir na želucu
  • ozljede oka
  • plućne i respiratorne infekcije.

Ako pažljivo pročitate upute za upotrebu softronata, naći ćemo takve formulacije „poboljšavaju fizičke performanse i mentalnu aktivnost“, mada će tamo sadržavati i klauzulu „ne utiče na sportske performanse“.

Postoji razlika, jer je očito da sve što poboljšava opskrbu krvlju, poboljšava atletske performanse. Djelovanje tolikog broja doping preparata bazira se na ovom principu.

WADA-ino objašnjenje razloga dodavanja meldonijuma na listu zabranjenih doping lijekova precizno je usmjereno na ovo svojstvo: „meldonijum povećava sportske performanse pružajući kisik kardiovaskularnom sistemu i mišićima.“

U medicini se Mildronat propisuje za poboljšanje cirkulacije krvi u različitim organima, uključujući srce i mozak, kao i za ublažavanje simptoma mamurluka nakon intoksikacije.

Mildronat (Meldonium) u sportu

Popularnost Mildronata u sportu donijela je ruska teniserka Marija Šarapova, koja nije prošla doping kontrolu u martu 2016., tri mjeseca nakon što je meldonijum bio na crnoj listi WADA 1.

Priznala je da je drogu koristila 10 godina kako je propisao ljekar. Pogledajte recenzije kardiologa o upotrebi meldonijuma Sharapova.

  • Odmah nakon ovog priznanja prodaja Mildronata nekoliko puta je porasla.
  • Gotovo istovremeno sa zabranom Šarapove, WADA je primila rusku klizačicu Ekaterinu Bobrovu i iste godine, svjetsku prvakinju u utrci na 1500 m Abebu Aregawi, pobjednicu Tokijskog maratona 2015. godine, Endeshaw Negesse.
  • 13 medalja s Europskih igara u Bakuu 2015. godine također je pokazalo pozitivan test na upotrebu meldonijuma, a stručnjaci su sugerisali da je tokom njihovog provođenja oko 470 svih sudionika uzimalo drogu 17.
  • Od tada je geografija znatno proširena, a sportaši iz Rusije, Etiopije, Švedske, Njemačke i Ukrajine uhvaćeni su u različito vrijeme koristeći se meldonijem.

Navodno 17% ruskih sportista koristi meldonijum a samo 2% u ostalim zemljama. Ako je broj tačan, to potvrđuje njegovu efikasnost.

Nedavni dopinški skandal i zabrana sudjelovanja SVE ruske momčadi na Olimpijadi indirektno ukazuju na to da je ruska doping industrija, koja podržava profesionalni sport, jedna od najjačih i najnaprednijih na svijetu.

Mildronate je popularnost u sportu stekao velikim dijelom zahvaljujući imenu ruske teniserke Marije Šarapove: nakon njenog prepoznavanja, prodaja droge nekoliko se puta povećala

Prema WADA klasifikaciji, meldonijum spada u klasu metaboličkih modulatora, pored inzulina 7.

Ako smatrate da je važno da to učinimo - podržite naš projekt!

Za referencu. Tvar je uključena u doping list ako:

  • poboljšava atletske performanse,
  • predstavlja prijetnju zdravlju sportaša,
  • narušava duh takmičenja.

Značenje prvog kriterija je očito: sportaš koji uzima takve lijekove dobiva prednosti u odnosu na druge. Drugi kriterij odnosi se na gotovo svaki medicinski lijek, jer svi oni imaju potencijalne nuspojave. Ali značenje treće je najjasnije i omogućava vam da "zabranite" apsolutno bilo koju supstancu.

„Meldonijum demonstrira poboljšavanje izdržljivosti sportaša, stope oporavka nakon vježbanja, antistresna zaštita i stimulacija funkcije centralnog nervnog sistema. "

Općenita lista prednosti meldonijuma u sportu je ovako:

  • povećava ukupne fizičke performanse,
  • poboljšava opskrbu mišića kisikom,
  • ubrzava ekscitabilnost nervnog tkiva (to je važno za brzinu reakcije),
  • pomaže u borbi protiv psihološkog stresa tokom takmičenja,
  • poboljšava opskrbu ćelija srca i mozga glukozom = energijom,
  • ubrzava eliminaciju produkata raspadanja.

Učinak Mildronata-a koji je važan za sportaše je poboljšanje opskrbe mišića kisikom i glukozom, povećanje brzine reakcije i antistres učinak

Mehanizam djelovanja meldonijuma

  • Terapeutski učinak meldonijuma je blokirajući djelovanje karnitina, koji je uključen u metabolizam masti (izgaranje ih za energiju), za primarnu upotrebu glukoze 3.
  • Prilikom izvođenja aerobnih vježbi (koje troše puno kisika) L-karnitin pozitivno utječe na rad srca, čineći oksidaciju masti efikasnijom za energiju: približno 80% energije nastaje pomoću ovog mehanizma 10.
  • Međutim, u stanju kada nema dovoljno kisika u ćelijama, akumuliraju se otrovne tvari - nusproizvodi oksidacije masti.
  • Što čini meldonijum: onemogućuje mehanizam oksidacije masti karnitinom (smanjuje njegovu koncentraciju u stanicama) i aktivira upotrebu glukoze koja je primarni i efikasniji izvor energije u tijelu jer mu je potrebno manje kisika 11-13 da bi ga oksidiralo.
  • Štaviše, Mildronat direktno potiče glikolizu što dodatno povećava energetsku efikasnost sportiste 14.

Ima li smisla uzimati mildronat (meldonijum) u bodibildingu?

  1. Meldonijum je posebno popularan u aerobnim sportovimana primjer, među skijašima i trkačima u kojima su važna brzina i reakcija.
  2. Što se tiče upotrebe softronata u bodibildingu i powerliftingu, suprotno uvriježenom mišljenju, on NE utiče direktno na rast mišića.
  3. U sportovima snage se koristi. ublažiti simptome pretreniranosti, što je vjerojatno relevantno samo za profesionalne sportaše.

Pročitajte nas na internetu

Što je bolje: smanjite opterećenje ili dodajte drugu tabletu svom farmakološkom arsenalu - vi odlučite.

Mildronat u bodybuildingu ne utječe izravno na rast mišića, koristi se u borbi protiv simptoma pretreniranosti

Kako uzimati Mildronate za sportaše: upute

Indikacija za uzimanje meldonijuma u sportu je redovno stanje pretreniranosti.

U naučnim studijama koje demonstriraju pozitivan učinak mildronata za profesionalne sportaše, obično se koriste doze od 0,25-1 g dva puta dnevno 2-3 tjedna trenažnog razdoblja, 10-14 dana prije natjecanja.

Kad primate vrlo tačna doza je važna. Dnevna doza se izračunava na osnovu 15-20 mg po kilogramu tjelesne težine.

Meldonijum u sportu (i bodybuildingu) je prihvaćen 1 put dnevno 30 minuta prije treninga.

Koliko dugo mogu uzimati Mildronate bez odmora?

Trajanje kursa je od 6 nedelja do 3 meseca. Nakon toga, tijelo razvija ovisnost o drogi, gubi na efikasnosti. Nakon pauze od 4 tjedna, osjetljivost se obnavlja.

Meldonijum se može uzimati u dva oblika: tablete i injekcije. U obliku tableta, dnevna doza ne smije prelaziti 2 grama. Injekcije su oko dvostruko efikasnije.

Mildronat se ponekad preporučuje zajedno sa L-karnitinom i Riboxinom. U prvom slučaju postoji nelogičnost, jer je mehanizam delovanja blagoronata blokiranje delovanja karnitina.

Meldonijum u sportu i bodybuildingu uzima se u količini od 15-20 mg po kg tjelesne težine 1 put prije treninga

Koliko dugo se izlučuje meldonijum?

  • Na pitanje o vremenu izbacivanja meldonijuma iz organizma nema nedvosmislenog odgovora, jer ga naučnici nisu proučavali.
  • Neki izvori navode da je prosječno vrijeme povlačenja 24 sata s jednom dozom, ako se uzima redovno, tada je otkrivanje u krvi moguće i nakon nekoliko meseci nakon prestanka upotrebe.
  • Neki stručnjaci kažu da dolazi do potpunog eliminiranja blagonanata iz organizma za 100-120 dana.

Ukupno vrijeme za izbacivanje meldonijuma iz tijela može doseći 3-4 mjeseca uz redovnu upotrebu

Mildronate: nuspojave

Postojeće istraživanje sugerira nema ozbiljnih nuspojava u meldoniju.

Međutim, prema recenzijama kardiologa, ljekari smatraju da to pitanje nije dobro shvaćeno.

Tipične nuspojave navedene su u uputama za uporabu blagoronata:

  • alergije
  • tahikardija (povećani rad srca),
  • probavne tegobe.

Nakon riječi

Mildronate je proizvod domaće doping industrije, koju sportaši iz cijelog svijeta žele isprobati (hvala Mariji Šarapovi na tome).

Široka distribucija i upotreba ruskih sportaša ukazuje na njegovu vjerovatnu efikasnost. Nekoliko znanstvenih studija potvrđuje upotrebu meldonijuma u aerobnim sportovima (trčanje, skijanje, biciklizam) i posredovanje u moći (bodibilding, powerlifting).

Mildronat se izlučuje iz tijela nekoliko mjeseci i nema ozbiljnih nuspojava.

Ostavite Svoj Komentar