Joga asane za dijabetes
Mnogi ne razumeju vezu joge i dijabetesa. Da biste to shvatili, morate znati uzroke patologije. Čovjek se razboli zbog njega jer mu je metabolizam poremećen i tijelo ne može proizvesti dovoljno inzulina. Početni razvoj bolesti kod mnogih pacijenata je asimptomatski, a patologija se može dijagnosticirati tek u drugom stadiju.
Meditativne tehnike pomažu u smanjenju štete nastale bolešću, normaliziraju stanje gušterače i jetre. Sa stajališta ayuroscientists, dijabetes je kršenje metabolizma vode.
Vježbe
Razmotrite najefikasnije vježbe koje pomažu kod dijabetesa tipa 2:
Uticaji na zdravlje
Joga je korisna ne samo za pacijente sa šećernom bolešću, već i za zdrave ljude, jer ima sledeće efekte na organizam:
- čini mišiće tijela fleksibilnim i elastičnim,
- potiče gubitak težine, ubrzava metabolizam,
- čini vaša leđa jakim i nivoom držanja,
- jača kosti
- normalizuje rad gastrointestinalnog trakta, proces krvotoka, snižava krvni pritisak i nivo šećera,
- povećava koncentraciju u sadašnjem trenutku, smanjuje stres zbog povlačenja kortizola iz organizma - hormona stresa,
- povećava nivo posedovanja tela i svesti - postoje slučajevi kada su praktičari otkrili dar ekstrasenzorne percepcije, vidovitosti,
- pomaže u uklanjanju nekih vrsta bolova
- ispunjava tijelo energijom i energijom,
- pomaže postati društvenija i otvorenija osoba.
Razmotrite produktivne asane:
- Sjednite na prostirku s ispruženim nogama, povucite čarape prema sebi. Oči moraju biti zatvorene. Uvrnite torakalnu regiju, stavite desni dlan na bedro leve noge, a fokusirajte levu. Trebao bi biti smješten malo dalje od stražnjice.
- Postavite se kao u prethodnoj vježbi. Sada treba saviti desnu nogu, staviti bok na levu. Petom desnog stopala morate posegnuti za lijevim bedrom izvana. Stavite ruke iza sebe, oslanjajući se na njih. Napravite nagib, tijelo je bilo što niže. Sjednite na pete s ravnim leđima, stisnite šake, stavite ih na donji dio trbuha, savijte se dok čelo ne dotakne pod, opustite trbušne mišiće.
- Sjedeći na petama, naslonite dlanove na prostirku, savijte se na potezu kralježnice za 45 stepeni, prema površini. Naglo izdahnite „ha“. Savijte ruke i dodirnite svoj tepih čelom. Zadržite dah, ispravite ruke. Poravnajte početni položaj uvlačenjem trbuha, a dijafragma treba biti što bliže plućima. Ponovite vježbu 10 puta.
- Slično kao u prethodnoj vježbi - noge su produžene, čarape na sebi, ruke u oba smjera. Savijte se, uhvativši se za noge. Trbuh u ovom položaju trebao bi biti na bokovima, a donji dio leđa postaje zaobljen.
- Stavite noge na širinu ramena i savijte se. Naslonite se tako da trbuh dodiruje bokove, pridružite se dlanovima, snažnije savijajući noge, zdjelicu treba spustiti, a laktovi dodiruju noge, stomak se, kad se pravilno izvodi, pritišće na bokove.
Svaku vježbu izvodite svaki drugi dan, ujutro na prazan stomak. Minimalno vrijeme za svaku asanu je 30 sekundi, maksimalno 2 minute.
Vježbe disanja
Vježbe disanja za T2DM:
- Sjednite uspravno, glavom gore, ne kontrolirajući disanje. Oštro izdahnite. Morate da gurnete vazduh iz stomaka. Pazite na dužinu daha. U ovoj vježbi traje duže od izdisaja.
- Udahnite duboko, izdahnuvši sa silom. Nagnite glavu, pazite na bradu, treba je pritisnuti na prsa. Zadržite dah, držite trbušne mišiće okrenutim. Podignite glavu i udahnite zrak. Ponovite vježbu najmanje 5-8 puta.
- Udahnite, ispružite glavu prema gore, izdahnite, okrenite se oko tela. Udahni - istegni se, a izdisaj zakreni.
- Savijte ruke iza leđa. Grudi se protežu prema naprijed, a zatim lagano prema natrag. Odbacite glavu unazad, zategnuvši vrat. Ponovite 5–8 ciklusa disanja.
- Lezite na leđa i prihvatite naglasak na laktovima, bacivši glavu natrag tako da kruna dođe do poda, povucite pete prema naprijed. Obratite pažnju na grudni koš, trebao bi se potpuno otvoriti.
Savjeti i trikovi
Nekoliko općih smjernica koje će vam pomoći da započnete sa vježbanjem:
- Održavajte časove pod nadzorom kvalificiranog instruktora koji je upoznat sa specifičnostima dijabetesa. Slijedite savjete, slijedite preporuke trenera.
- Započnite s malim - od 15-20 minuta, postepeno dodajući 1-2 minute. Tako će se tijelo brzo naviknuti na fizičku aktivnost i nećete imati neugodnosti nakon vježbanja.
- Ako odlučite naučiti lekcije sami, uz pomoć video lekcija, prvo se posavjetujte s liječnikom.
- Slijedite uravnoteženu prehranu sa niskim glikemijskim indeksom.
- Stručnjaci preporučuju trening svaki drugi dan, a vježbe disanja ponavljajte svakodnevno.
- Izbacite namirnice koje sadrže visok nivo holesterola i životinjskih masti.
- Organizirajte dan posta jedenjem salata i ne večeranjem nakon 19 sati.
- Uzimajte 3 grama kurkume prije svakog obroka, ali ne više od tri puta dnevno.
- Odustanite od cigareta i alkohola.
- Ako osjetite želju da završite vježbu ranije - skratite trajanje i zamijenite vježbu drugom.
- Ako se ne osećate dobro, prekinite kurs.
Kada ne možete da radite jogu
Joga je prekrasna fizička i duhovna praksa, ali postoje slučajevi kada to ne možete učiniti. Lista kontraindikacija:
- period trudnoće
- povrede koljena
- probavne tegobe
- povrede grlića materice
- intervertebralna kila.
- pritisak pada gore ili dolje, trebao bi biti normalan.
- srčane bolesti.
Prije nego što se bavite jogom, potražite dozvolu od doktora. Ako je bolest izražena, tada gimnastika može biti beskorisna. Dok vežbate, pazite na dah. Nastavite pratiti nivo šećera u krvi i nemojte prestajati uzimati lijekove koje vam je propisao ljekar. Gimnastika bi trebalo da pomogne, ali nije bol. Joga je dodatna terapija koja se koristi zajedno sa lečenjem lekovima.
Gimnastička joga za dijabetes: 7 korisnih asana
Za mnoge je joga dobar način da poboljšate svoje zdravlje i budite budni. Ovo je sistem fizičkih vježbi sa kojima se oslobađa stresa. Gimnastika prema sistemu joge pomaže u suočavanju sa simptomima različitih bolesti, uključujući šećernu bolest tipa II.
Ljudi koji žive s dijabetesom trebali bi biti budni u nadgledanju šećera u krvi, pokušavajući spriječiti visoku razinu glukoze u svojim tijelima. Manjak metabolizma nastaje zato što tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina ili ovaj hormon ne koristi efikasno.
Bez inzulina, šećer koji uđe u krvotok tokom probave ne može prodrijeti u žive ćelije tijela onako kako je predviđeno. Umjesto toga, koncentracija ugljikohidrata u krvi raste, što s vremenom postaje uzrok raznih zdravstvenih problema koji vode do invaliditeta i smrti.
Niti službena niti alternativna medicina još nemaju lijekove koji mogu izliječiti osobu dijabetesa tipa I ili II tipa (urođenog i stečenog). Ipak, sa dijabetesom tipa 2 možete prilično dobro živjeti zbog zdrave prehrane i redovnih vježbi.
Kako dijeta i vježbe pomažu kod dijabetesa
Stabiliziranje šećera u krvi je izazov broj jedan za dijabetičare. U ovom će pacijentu pomoći pravilno odabrani, zdravi prehrambeni proizvodi, kao i fizička aktivnost u različitim oblicima. Ako pravilno pratite razinu glukoze u krvi, možete izbjeći komplikacije dijabetesa.
Zdrava prehrana i vježbanje pomažu osobi:
- Mršaviti
- Smanjite loš holesterol
- Održavajte normalan krvni pritisak.
Odavno je poznato da ti faktori zdravog načina života pomažu u izbjegavanju bolesti srca i krvnih sudova. Danas naučnici govore o tome kako prehrana i tjelesni odgoj poboljšavaju stanje pacijenata i čak smanjuju smrtnost od dijabetesa i njegovih komplikacija.
Kvalificirani doktor može utvrditi da li će fizička aktivnost (različitih nivoa) naštetiti nekom pacijentu, jer tokom vježbanja nivo glukoze u krvi opada. Osim toga, neki dijabetičari pate od neuropatije stopala, pa nisu sve fizičke vježbe za njih pogodne. To se odnosi i na jogu.
Mnogim ljudima koji žive s dijabetesom pomažu se živjeti dobar i stabilan život takvim vježbama kao što su hodanje (hodanje), plivanje, trening snage i istezanje. Postoji još jedna vrsta tjelesnog odgoja koja je u velikoj mjeri korisna za zdravlje dijabetičara, o kojoj je govora u ovom materijalu.
Šta je joga dobra za ljude koji imaju dijabetes?
Zemljani rade jogu više od hiljadu godina. Ova drevna praksa postala je posebno popularna u novom, našem stoljeću. Na primjer, u Americi broj joga vježbača neprestano raste: u 2012. bilo je oko 20 milijuna takvih ljudi, a u 2016. - već 36 milijuna muškaraca i žena.
Joga poboljšava fizičko i mentalno blagostanje zbog sledećih faktora:
Joga ublažava stres
U časopisu Psychoneuroendocrinology rečeno je da joga može poboljšati specifičnu hemijsku ravnotežu u nekim područjima mozga, a istovremeno smanjiti nivo stresa koji čovjek doživljava.
To je važno za pacijente sa šećernom bolešću, s obzirom da je ranije utvrđeno da stres, koji je sada gotovo univerzalan, može igrati ulogu u razvoju bolesti i njenih simptoma, izvijestila je publikacija Diabetes Spectrum.
Joga je dobra za zdravlje srca
Članak u Evropskom časopisu za kardiovaskularnu prevenciju i rehabilitaciju objavio je da "joga može biti korisna" u prevenciji bolesti srca i krvnih žila.
Joga asane se mogu odabrati u skladu sa mogućnostima pacijenta i njegovom nivoom kondicije. Stoga je joga atraktivna za one koji se tek počinju baviti sve većom snagom i izdržljivošću. Uz to, jogu možete sigurno raditi kod kuće, a ona obično košta mnogo novca.
Joga i dijabetes: šta misli nauka?
U brojnim medicinskim studijama koje pokriva industrijska štampa jasno se vidi kako joga može poboljšati zdravlje oboljelih od dijabetesa na nekoliko načina.
Prema članku u Indijskom časopisu za endokrinologiju i metabolizam, joga je prepoznata kao obećavajući i efikasan oblik terapije dijabetesa. To je zato što:
- Dijabetičari koji redovno upražnjavaju jogu primjetno poboljšavaju svoju kvalitetu života.
- Pacijentima pomaže holistički pristup joge kako bi fizičke vježbe dopunio drugim zdravim promjenama u svakodnevnom životu - pravilnom prehranom, praksama usmjerenim na upravljanje stresom, umjetnošću opuštanja.
- Neke varijacije gimnastike u skladu sa sistemom joge uključuju vežbe namenjene jačanju srca i krvnih sudova (tzv. „Kardio“).
Članak u časopisu "Joga joge i fizikalne terapije" izvještava da redovni časovi joge od po 10 minuta, pomažu u optimizaciji i poboljšanju:
- Post glukoze u krvi.
- Otkucaji srca i dijastolički krvni pritisak.
Studija nije bila opsežna, ali je posebno proučavala reakciju na časove joge pacijenata sa teškim dijabetesom. Prepoznato je da se joga jako dobro kombinira s tradicionalnom terapijom lijekovima.
Joga položaji korisni za dijabetičare
Posebno odabrane asane (položaji, pojedinačne vježbe) mogu vam pomoći da postanete jači, fleksibilniji i lakše se nositi sa stresom i njegovim pokretačkim faktorima. Sva ova poboljšanja pozitivno utiču na kvalitetu života onih koji moraju živjeti sa dijabetesom.
Sedam asana, nabrojanih i opisanih u nastavku, pogodne su za ljude s bilo kojim nivoom tjelesne spremnosti, pa čak i za one koji imaju neke fizičke nedostatke. Časove joge za dijabetičare možete započeti odmah nakon savjetovanja s liječnikom.
Planinska poza - Tadasana
- Stojite ravno, ruke na šavovima, noge mogu biti malo razdvojene, nožne prste ispružite duž prostirke.
- Zategnite mišiće kukova, stražnjice i trbuha, povucite mišiće stražnjeg dijela bokova prema gore.
- Povucite u stomak, ispravite leđa.
- Udahnite, raširite ruke u stranice i gore, dlanove prema gore.
- Izdišite polako spuštajući ruke. Ova asana pomaže u savladavanju umjetnosti pravilnog stajanja - poput neuništive planine.
Pas poziranje njuške dolje - Adho Mukha Shwanasana
- Stojte na četveronošcima, oslanjajući se na ruke i kolena.
- Polako ispravite koljena, usmjeravajući kukove prema stropu i ispravljajući kralježnicu koliko možete.
- Poza bi trebala izgledati kao obrnuto slovo "V".
- Usredotočite se na dodir ruku i nogu s podom, premještajući glavni teret s ruke na noge. Pete ne smiju dodirivati pod (prostirku).
- U ovom položaju tijela napravite 5-10 udisaja.
- Opustite se, lagano savijajući koljena sve dok ne padnu na pod - do početnog položaja.
Baby Pose - Balasana
Ova je asana vrlo pogodna za opuštanje između dva složenija i zahtjevnija gimnastička položaja u joga sistemu za dijabetičare.
- Započnite sjedeći za petama. Koljena su udaljena nekoliko centimetara.
- Polako nagnite glavu prema prostirki, pritiskajući stomak na bokove. Ako ste početnik, onda glava ne smije dodirivati pod.
- Polako ispružite ruke prema naprijed, dodirujući ih tepihom ispred glave.
- Zamrznite 10-20 sekundi.
- Opustite kičmu i noge. Disanje je besplatno, udobnost treba osjetiti.
Poza na mostu - Setu Bandhasana
- U početku lezite na leđa sa savijenim kolenima i petama pritisnutim na pod (prostirka, prostirka), s razgibanim bokovima.
- Oslonite se na pete i podignite zdjelicu tako da vam donji dio leđa i bokovi prestanu dodirivati pod.
- Zategnite ruke i ramena kako biste zaokružili grudi što je više moguće. Koristite trbušne i zadnjice.
- Polako se vratite u početni položaj nakon 20-30 sekundi stajanja u "mostu".
Poza - Kumbhakasana
- Početni položaj: fokusirajte se na kolena, dlanove smještene ispod ramenskih zglobova.
- Podignite koljena iznad prostirke, istovremeno podižući noge na noge i prebacujući osnove na nožne prste.
- Ispružujemo kralježnicu u ravnoj liniji (šipka, trupce), ravnomjerno raspoređujući napetost i povlačeći trbušne mišiće.
- Nakon nekoliko sekundi u položaju daske, polako se opustite.
Stablo drveta - Vrikshasana
- Asana se izvodi dok stoji. Prvo morate stati u goru pozu (tadasana), gore opisanu.
- Napravimo postolje s podrškom na stopalu desne noge. U ovom slučaju stopalo lijeve noge se pritisne desno ispod koljena, okomito na pod, prsti su usmjereni prema dolje.
- Ruke dižu. Dlanovi se mogu spojiti iznad glave ili u nivou gornjeg dela grudnog koša (položaj za molitvu).
- Disanje ravnomjerno, držite asanu nekoliko sekundi, a zatim se opustite.
- Ponavljamo asanu s podrškom ne na desnoj, već na lijevoj nozi.
Pozor mrtvog čoveka - Shavasana
- Lezite na leđa, šireći gornje i donje udove, dlanove prema gore.
- Pokušajte se opustiti cijelim tijelom. U tom slučaju udahnite nos, a izdah izdahnite.
- Završite ciklus gimnastičkih vežbi sa 10 minuta opuštanja (položaj mrtvog čoveka je upravo za to)
Ne bojte se improvizirati
Različiti ljudi imaju različite fizičke podatke i mogućnosti. Joga asane možete sami modifikovati. Početnici ne bi trebali isprobati teške pozi bez nadzora instruktora, čije se savjete moraju uzeti u obzir (kao i preporuke ljekara).
Pauze za ugađanje žeđi su obavezne. Ako postoje problemi sa održavanjem ravnoteže u nekim vježbama, koristite zid sobe ili naslon stolice za dodatnu podršku (za početnike je to oprostivo).
Joga za dijabetes: mogu li asane pomoći? (FOTO)
Dijabetes melitus u velikoj mjeri diktira životni stil osobe, uključujući i fizičku aktivnost. Ali oni su, prema navodima lekara, u stanju ublažiti stanje dijabetičara. „Bilo koji aktivni pokreti koji u rad uključuju mišiće doprinose apsorpciji šećera iz krvi. Dakle, njegov nivo je smanjen “, objašnjava Olga Boyarkina, endokrinolog Medicinskog centra Atlas.
Zašto je joga efikasna za dijabetes
Joga je od posebne koristi za obje vrste dijabetičara, tvrde indijski fiziolozi. Njihov eksperiment je dokazao da je grupa ispitanika koja je prakticirala drevnu praksu 90 dana imala znatno nižu razinu šećera u krvi. Takođe je stabilizovala težinu, normalizovala krvni pritisak i holesterol.
Prema riječima nekih stručnjaka, jedan se učinak može postići takozvanom vrućom, ili bikramskom jogom. „Redovnom praksom pokreće procese samočišćenja i obnavljanja tela, poboljšava rad unutrašnjih organa, uključujući pankreas“, kaže Bikram Chowdhury, Osnivač je škole bikramske joge, glavni gost Prvog moskovskog seminara bikrame joge. „To je omogućeno ne samo asanama s aktivnim radom mišića i uvijanjem tijela, već i povišenom temperaturom u časovima u kojima se održavaju časovi.“
Međutim, stanje ljudi koji pate od dijabetesa mogu olakšati časovi i bilo koja druga joga. Uslijedila bi pravilna tehnika disanja i prikladan set poza. „Ključ uspjeha je pranajama, zadržavanje daha, bandha i uvrtanje asana“, kaže Anna Kabanichy, učiteljica hatha joga studija Yoga klase. „Stimuliraju proizvodnju dovoljno inzulina za kontrolu nivoa šećera u tijelu i normalizaciju endokrinog sistema.“ Svi ti elementi sadržani su u našem kompleksu koji ćemo vam danas pokazati. "
Joga za dijabetičare: kako vježbati
- Izvodite kompleks asana mirnim tempom svaki drugi dan, vježbu disanja (uddiyana-bandha) - svaki dan (ujutro na prazan stomak i prije spavanja).
- Prije nego što radite kompleks, lagano zagrijte ili kompleks Surya Namaskar.
- Držite svaku asanu 30-120 sekundi dok ne poželiš da izađeš iz poza. "Dišite mirno i slobodno zatvorite oči u nekim asanama: ovo će vam pomoći da se fokusirate na rad unutrašnjih organa", savjetuje Anna Kabanichy.
Ardha Matsyendrasana (varijacija)
Joga za dijabetičare s dijabetesom tipa 1 i 2: položaji za snižavanje šećera i holesterola
Redovni čas joge eliminira razne bolesti, uključujući gojaznost, hipertenziju, probleme kardiovaskularnog sistema i kičme. Uključivanje takvih vježbi disanja i asane pomažu u snižavanju glukoze u krvi, snižava kolesterol kod dijabetesa tipa 2, a popravlja se i bolest tipa 1.
Kao što znate, dijabetičari tijekom života slijede određeni stil života, uključujući nužno uključuju redovnu fizičku aktivnost. Prema riječima ljekara, bilo koji aktivan pokret aktivira rad mišića, zbog čega se glukoza apsorbuje iz krvi. To izaziva smanjenje šećera i poboljšava pacijentovo stanje.
Joga protiv dijabetesa je posebno korisna. Takve vježbe dovode do proizvodnje prave količine inzulina, što vam omogućava kontrolu razine glukoze u krvi, normalizaciju rada endokrinog sustava. Glavno je odabrati pravi kompleks poza i vježbe za disanje.
Šta je joga za dijabetes
Joga za dijabetičare smatra se vrlo korisnim načinom poboljšanja zdravlja. U jogi se morate pridržavati pravilne prehrane i redovno se baviti propisanim vježbama.
Skup vježbi se odabire nakon savjetovanja s liječnikom koji će pohađati postupak, to će vam omogućiti da saznate tačan uzrok neispravnosti unutarnjih organa i pravilno sastavite skup vježbi.
Redovnim joga vežbanjem dijabetesa dovodi do sledećih pozitivnih rezultata:
- Ublažava stres u cijelom tijelu,
- Poboljšava cirkulaciju krvi,
- Normalizira ton trbušnih organa, poboljšava probavu,
- Aktivira gušteraču,
- Stimulira nervne završetke u bubrezima i leđima,
- Smanjuje taloženje masti u trbuhu, uklanja holesterol,
- Povećava ukupnu vitalnost tela,
- Poboljšava psihološko stanje osobe.
U početku pacijent, ako ima dijabetes tipa 2, može izvoditi joga poza paralelno s uzimanjem lijekova, ali nakon tri mjeseca doziranje lijekova se postepeno smanjuje i minimizira. U skladu sa svim pravilima, dijabetičar će moći potpuno odustati od liječenja lijekovima.
Možete se jogijski oporaviti od dijabetesa tipa 1 i 2 i poboljšati svoje stanje kod dijabetesa tipa 2 nakon dva do tri mjeseca aktivnog rada. Ovo obnavlja gušteraču, normalizuje metabolizam i snižava šećer i holesterol u krvi. Kao rezultat toga, simptomi osobe nestaju i dijabetičar se osjeća zdravim.
Prilikom izvođenja vježbi važno je kontrolirati nivo glukoze u krvi. Ako se primijeti barem jedan slučaj naglog porasta šećera, potrebno je konzultirati liječnika i prilagoditi kompleks poza. Za dijabetičare je razvijen poseban program, koji se zove Kalmyk joga. Međutim, morate znati kako čak i takav fizički napor utječe na šećer u krvi.
Više o ovoj tehnici možete saznati u videu.
Osnovne joga poza za dijabetes
Slijedi skup asana i vježbi disanja koji normaliziraju razinu glukoze i snižavaju kolesterol u krvi.
Studiranje tehnike nauli trebalo bi se odvijati na više pristupa, postupno se količina povećava na potrebnu. Vježbe se izvode na prazan stomak. Istovremeno bi od trenutka jela trebao proći veliki jaz od nekoliko sati.
Važno je izvoditi asane koje snažno djeluju na trbušnu šupljinu. Oni uključuju prakse padma mayurasana, mayurasana. Za intenzivno vučenje prednjeg dijela tijela koristi se duboka modifikacija urdhva dhanurasana, utrasana. Zavoji sa dubokim naprijed preporučuju se također u obliku modifikacije agni stambhasane, joga mudre.
- Leđa su ispravljena, a vrh glave povučen prema gore, nekontrolirano udahnuvši zrak i oštro izdahnuvši, istiskujući zrak uz pomoć trbuha. Važno je uzeti u obzir da je udisanje duži od izdisaja. Vježba se izvodi u roku od 5-20 minuta. Takvi pokreti doprinose čišćenju nosne šupljine, toniranju gornjeg dijela tijela.
- Udahnite duboko i duboko izdahnite. Glava se savija, brada je pritisnuta na grudi. Osoba zadržava dah, uvlači se i trbušne mišiće, napreže mišiće karlice. Kada postoji želja za dahom, diže se glava i osoba udiše zrak. Vježba se izvodi 6 do 8 puta. Ovo čisti tijelo od zagušenja i poboljšava rad želuca, ali vježba je kontraindicirana za hipertenziju i bolesti srca.
- Za obavljanje jednostavnih zavoja u sjedećem položaju, leđa su ispravljena. Osoba udiše i dostigne vrh glave. Tokom izdisaja tijelo se rotira. Svakim udisanjem tijelo se proteže sve više, pri svakom izdisaju jače se steže. Vježba se izvodi u različitim smjerovima tokom 5-7 respiratornih ciklusa.
- Vježba otkriva torakalnu regiju. Ruke su namatane iza leđa, grudi se pružaju prema gore i lagano leđa. U isto vrijeme, glava je blago odbačena natrag, mišići vrata su produženi. Izvodi se u roku od 3-5 respiratornih ciklusa.
- Otklon se nadoknađuje naginjanjem prema naprijed, leđa su ravna. Glava je ispružena prema naprijed. Zatim idite do šanka sa velikim naglaskom. Stomak je zategnut, noge su napete. Položaj se zadržava za 4-5 ciklusa disanja. Nakon što su ruke u laktovima savijene sporim tempom, u tom položaju osoba iznosi 4-5 ciklusa. Nakon vremena, trebate se odgurnuti, istegnuti kičmene mišiće.
- Usvajaju pseću pozu, noge i ruke su ispravljeni, lice se proteže na grudima. Kost kosti se proteže natrag i nagore, leđa mišića nogu su ispružena, pete treba da se nagnu u pod. Trebate slijediti Tako da se leđa ne savijaju, ravna linija trebala bi proći kroz cijelo tijelo. Glava i vrat moraju biti opušteni. Vježba se izvodi 4-5 respiratornih ciklusa.
- Muškarac stoji na ivici prostirke, savija se u koljenima i kukovima, spušta zdjelicu do razine koljena. Trbuh treba položiti do kukova, ruke ispružene prema naprijed i prema gore, paralelno s podom. Kost kosti treba da se spusti, ispod sebe. Ako se izvodi složenija verzija, ruke su podignute, telo se podiže, lopatice spuštaju. Tako bi ruke trebale nastaviti tijelo. Vježba se izvodi 5-8 respiratornih ciklusa.
- Nastavite izdahnuti. Tijelo je raspoređeno udesno, lijevi lakat počinje iza desnog koljena. Uradite 1-3 udisaja i izdisaja, zatim se uspravite i vratite u prethodno opisanu pozu. Drugi put kad se vježba izvodi u suprotnom smjeru, stranice se mijenjaju dva do tri puta.
- Da bi se istegnuo prednji dio tijela, kukovi su gurnuti prema naprijed. Noge moraju biti snažne tako da se grudi i stomak podižu naprijed i prema gore. Vrat i glavu treba lagano povući natrag. Kako bi kompenzirali odstupanje, naginju se prema naprijed, a prsti su zaključani u bravi.
- Čovjek sjedi na prostirci, ispravlja leđa, noge su ispravljene i položene pred njega. Desna noga se savija u zglobu koljena i kuka, stopalo slijedi lijevo koljeno. Savija se i lijeva noga, stopalo bi trebalo biti pored desne stražnjice. Udahne dah, a krošnja doseže dok se uz izdisaj tijelo rasklapa. Udah i izdisaj ponavljamo 4-5 puta, nakon čega se vježba izvodi u suprotnom smjeru.
- Pacijent se odmara na laktovima, naginje glavu unazad i dodiruje krunu baze poda. Prsa se trebaju otvoriti što je više moguće. Noge bi trebale biti snažne, noge ispružene, pete koje čovjek pruža prema naprijed. Ova poza jača mišiće trbuha, poboljšava vid, pomaže glatkoći kože, normalizaciji menstrualnog ciklusa.
Za uvijanje dok leži, desno koljeno treba povući u područje grudnog koša i polako okrenuti na lijevu stranu.
Desna ruka produžava se u stranu, a oči gledaju u predjelu desnog dlana. Vježba se izvodi u suprotnom smjeru, nakon čega se cijelo tijelo opušta.
Ovo je glavni skup vježbi koji se može lako izvesti bez prethodne fizičke pripreme. Međutim, postoje i složenije prakse koje pomažu da se riješite dijabetesa.
Uvrtanje je korisno za intenzivan učinak na unutarnje organe, u kojem slučaju oni vježbaju vatayanasana, yoga dandasana i ashtavakrasana.
Kako biste poboljšali protok i odliv krvi, koristite obrnuti položaj tijela, dok je poželjno izvoditi padmasanu.
Preporuke za vježbanje
Ayurveda, bolest poput dijabetesa, smatra se kršenjem metabolizma vode. S tim u vezi je potrebno revidirati prehranu, isključiti sva jela koja sadrže holesterol, životinjske masti. Uključujući potrebno je zapamtiti glikemijski indeks kako bi se kontrolirao šećer u krvi.
Preporučuje se da jednom tokom sedam dana istovarite tijelo, u tom periodu ga zasipajte povrćem i voćem pomoću salata. Važno je da hranu ne jedete kasnije od 19 sati, kako biste postepeno prešli na pravilnu prehranu. Jedite samo povrće ili voće koje smanjuje šećer. Danas postoje razna dodatna jela za dijabetičare i prva jela, tako da nema problema u ishrani.
Sa proizvodima gorkog ukusa, možete kontrolirati nivo glukoze u krvi. Jedan od najboljih načina za spuštanje šećera je kurkuma. Preporučuje se piti ga prije jela tri puta dnevno po 1-3 grama. Ovo će poboljšati stanje dijabetičara.
Potrebno je potpuno odustati od upotrebe alkoholnih pića, kafe i pušenja, to će ubrzati proces ozdravljenja i učiniti dijetnu hranu efikasnijom.
Budući da ljudi koji imaju dijabetes tipa 1 i 2 ne mogu jesti slatkiše u velikim količinama, često pate od nedostatka takozvanih hormona radosti. Naročito je teško starijim ljudima koji su tokom života gomilali neugodne emocije, pa ne mogu u potpunosti da osjete vedrinu i radost. Zbog toga je joga prvenstveno usmjerena na proučavanje vašeg tijela, na učenje o emocijama, na zadovoljstvo u životu, sreći i zdravlju.
Video u ovom članku pokazuje nekoliko vježbi koje čak i početnici mogu raditi.
Kako započeti jogu s dijabetesom
Prije nego što se uključio u program gimnastike u sistemu joge, bilo bi lijepo konzultirati se s liječnikom. Da bi časovi joge bili uspešni, morate to imati na umu:
Svaki set fizičkih vježbi, pogotovo ako zdravlje nije u savršenom redu, u početku je težak test. Pretjerati, pretjerano treniranje znači ili povrijediti sebe ili biti razočaran i odustati od nastave.
Kako joga može pomoći kod dijabetesa
Časovi joge mogu biti jednako korisni koliko i jogging i vožnja biciklom. Časovi joge pomažu u snižavanju šećera u krvi, snižavanju krvnog pritiska. Joga se može preporučiti i kao brzi način oslobađanja od stresa, što uzrokuje povećanje šećera u krvi, što može dovesti do komplikacija u budućnosti.
Osim toga, časovi joge poboljšavaju rad pluća, razveseljavaju se, poboljšavaju san i ukupnu kvalitetu života. Pokušajte savladati ovih 10 jednostavnih joga poza korisnih za dijabetes tipa 2.
Duboko disanje ili položaj lotosa.
Pogodno za početnike.
Korist. Prednost ove vježbe je što duboko disanje doprinosi boljoj oksigenaciji krvi, poboljšava cirkulaciju krvi. Ovo pomaže da se oslobodite napetosti i stresa, opušta nervni sistem.
Sjednite u udobnom položaju. Istegnite kičmu i leđa ispravite. Savijte noge u koljenima i stavite ruke na njih s dlanovima prema gore. Lagano povucite stomak. Spojite lopatice i spustite ramena. Bradu držite paralelno s podom. Zatvori oči.
Udahnite u uobičajenom ritmu, slušajući i realizirajući svaki dah i nekoliko puta izdahnite.
Zatim duboko udahnite kroz nos. Na vrhuncu inspiracije zadržite dah, mentalno računajući do pet. Izdahnite polako kroz nos, potpuno oslobađajući pluća zraka. Ponovite ovo 10 puta.
Nakon posljednjeg izdisaja, trljajte jednu ruku drugom dok ne osjetite toplinu i stavite ih na oči. Laganim pokretom sklonite ruke s očiju i polako otvorite oči.
Baby poza
Pogodno za početnike.
Korist. Pozira djeteta savršeno ublažava stres i umor. Zateže bokove, stražnjicu i potkoljenice, oslobađa napetost u leđima i vratu. Ova poza omogućava vam da lagano istežete mišiće leđa, ublažavajući umor i bol nakupljene dugim sjedenjem.
Za dodatnu udobnost, ispod čela možete staviti jastuk, presavijenu pokrivač, valjak.
Zauzmite mačku pozu i kleknite. Spustite zadnjicu prema petama, lagano raširivši kukove.
Ispružite ruke ravno napred, ispružujući kralježnicu, kao da ispružite ruke prema nečemu i želite dosegnuti.
Ako već imate iskustva s jogom ili bilo kojom drugom vježbom, naslonite se čelom na pod. Ruke nije potrebno izvlačiti, samo ih povucite prema naprijed. Disanje je ujednačeno, u uobičajenom ritmu.
Budite u ovom položaju 5 do 10 ciklusa izdaha iz udisaja.
Kad izlazite iz poza na udisanje, sjednite, ispravite leđa i podignite ruke uvis. Dok izdahnete, spustite ruke prema dolje.
Kontraindikacije: trudnoća, povrede kolena, proliv.
Hero poza
Pogodno za početnike.
Korist. Ovo jednostavno držanje opušta, smiruje i poboljšava probavu. Osim toga, ova poza je korisna svima koji imaju reumatske bolove u koljenima, pate od gihta, uz pete. Poza junak pomaže kod bolova u nogama i nogama.
Herojeva poza takođe masira takozvanu Kanda tačku koja se nalazi oko 50 centimetara od baze kičme i koja se, u skladu sa drevnom ajurvedskom praksom, naziva tačka konvergencije više od 72.000 živaca.
Stanite u pozi mačke. Preklopite joga prostirku na pola ispod koljena. To pruža dodatnu udobnost za koljena.
Spustite zadnjicu između peta za koje se noge trebaju raširiti tako da razmak između peta iznosi oko 35 centimetara. Nije potrebno naprezati i povlačiti leđa, izravnati ga ravnomjerno. Ruke stavite na kolena, dlanove gore. Zatvorite oči, ravnomjerno dišući. Sjedite u ovom položaju oko 3 minute.
Za dodatnu udobnost, ispod zadnjice možete staviti mali jastuk ili presavijeni pokrivač. Opisana poza je pojednostavljena modificirana osnovna poza.
Pogodno za početnike (modificirane).
Korist. Ova poza savršeno jača mišiće leđa, kičme, stimulira reproduktivne organe, ublažava menstrualne bolove, oslobađa od stresa i umora. U početku će možda biti teško podići kukove. Radi praktičnosti, stavite pokrivač ispod stražnjice.
Ako vam je teško doći do gležnjeva, upotrijebite poseban remen za jogu ili bilo koji drugi predmet da biste došli do gležnja.
Lezite na stomak. Ali širina ramena. Savijte se na koljenima i rukama zgrabite gležnjeve.
Udahnite duboko i podignite grudi. Gledajte očima u jednom trenutku ispred vas. Udahnite duboko, koji omogućava vašim mišićima da se opuste.
Zadržite se u tom položaju 20-30 sekundi. Izdahnite i spustite noge i ruke na pod. Opusti se.
Kontraindikacije Visoki ili niski krvni pritisak, hernija, povrede vrata i kralježnice, bolovi u donjem dijelu leđa, glavobolje, migrene ili nedavne abdominalne operacije. U trudnoći ne možete raditi ovu pozu.
Držanje na ramenu ili breza
Srednja poza. Ako ste početnik, poslušajte ovu pozu pod vodstvom trenera.
Korist. Položaj na ramenu, ili kako ga još nazivaju i breza, reguliše štitnu žlijezdu koja je odgovorna za normalno funkcioniranje mnogih organa, uključujući i probavni, živčani i reproduktivni sustav. Takođe utiče na metabolizam i funkcionisanje disajnog sistema.
Ova poza je korisna i za kičmu, poboljšava cirkulaciju krvi, poboljšava nervni sistem i općenito zdravlje.
Radi praktičnosti, prvi put možete da stavite pokrivač ispod leđa ili napravite naslon za rame uz zid. Lezite uza zid. Glava je usmerena prema zidu.
Sada polako podignite noge i uspravite ih. Odvojite zdjelicu od poda. Ruke podržavaju leđa.
Težina tijela u ovom položaju trebala bi biti na ramenima, a ne na vratu. Laktovi bi trebali ležati paralelno jedan prema drugom.
Duboko duboko udahnite. Ostanite u ovom položaju onoliko dugo koliko možete. Zatim spustite noge i vratite se u položaj leđa.
Kontraindikacije Ozljede vrata, kičme, kičmene moždine, visoki krvni pritisak.
Ova poza je takođe posrednička. Prve vježbe izvodite pod vodstvom trenera.
Korist. Jastuk za pozu poboljšava držanje, posebno je korisno onima koji moraju sjediti cijeli dan.
Stimuliše štitnu žlijezdu, pluća, trbušne organe.
Lezite na pod. Savijte kolena, a zatim ih ispravite iza glave. Ruke leže ravno uz tijelo. Diši duboko.
Zadržite ovu pozu 15-20 sekundi.
Kada napuštate pozu, podignite noge gore, polako ih spustite na pod, podržavajući bokove rukama.
Posežni most
Pogodno za početnike
Korist. Ovo držanje poboljšava cirkulaciju krvi, što vam omogućava kontrolu pritiska. Opušta i povoljno djeluje na probavni sistem, ublažava simptome menopauze. Jača mišiće vrata i kralježnice.
Lezite na leđa. Noge su savijene u koljenima, stopala su oslonjena na pod, razmak između stopala je nekoliko centimetara. Približite noge zadnjici.
Ruke leže uz bokove. Udahnite i izdahnite podignite zdjelicu od poda i izbočite leđa koliko možete. Držite glavu i ramena od poda.
Dišite normalnim tempom i držite ovu pozu 15-20 sekundi.
Kontraindikacije Ozljede vrata i kralježnice.
Pozirajući sjedeći uvijanje ili uvijanje dok sjedite
Pogodno za početnike.
Korist. Ova poza povećava kapacitet pluća, što vam omogućava da udahnete i primite više kisika. Opušta i kičmu i ublažava bolove u leđima.
Sjednite na pod sa prekriženim nogama ispred vas. Ispravite leđa.
Zgrabite petu lijevog stopala i stavite je pored desnog bedra. Levu ruku postavite ispred leve noge. Vratite desnu ruku nazad.
Okrenite glavu prema desnoj ruci. Zadržite ovaj položaj nekoliko dubokih udisaja i izdisaja.
Polako izađite iz poza i ponovite u suprotnom smjeru.
Odmah izvedite pozu kada nema fleksibilnosti nemoguće. Lagana verzija koja vam omogućava da istegnete mišiće: sjedite na podu na turskom jeziku. Lijevom rukom zgrabite desno koljeno. Desna ruka je sa strane i lagano uvučena iza leđa. Okrenite tijelo i vrat udesno. Zatim ponovite drugi put.
Kontraindikacije U slučaju povreda leđa, postupite oprezno.
Prednja nagnuta poza
Korist. Ova poza potiče protok krvi u lice, pomaže u poboljšanju funkcija želuca, jača mišiće kukova i leđa.
Sjedite na podu uspravljenih nogu. Stavite ruke na noge, licem prema dole. Duboko udahnite i dok izdahnite nagnete se naprijed. Sa svakim izdisajem nagnite se više naprijed dok ne uzmete velike nožne prste rukama i pritisnete glavu na noge. Držite ovaj položaj 15-20 sekundi i vratite se u početni položaj.
Kontraindikacije Pažljivo izvedite s bolovima u leđima i ozljedi kralježnice.
Pozira ležeći uvijanje ili uvijanje ležećih
Pogodno za početnike.
Korist. Ova poza omogućuje vam da istegnete mišiće kralježnice, ublažite napetost i stres.
Lezite na pod na leđima. Ruke raširene. Glava i ramena čvrsto pritisnuta na pod.
Savijte desnu nogu i omotajte je oko leve noge. Istovremeno okrenite glavu udesno. Ne odvajajte ramena od poda.
Trebali biste osjetiti istezanje u bokovima, preponama, rukama. Zadržite u tom položaju nekoliko udisaja.
Polako napustite pozu okrećući glavu ravno i ponovite drugi put.
Kontraindikacije U slučaju povreda kičme, nastupite s oprezom.
Kada radite joga vježbe, uvijek kontrolirajte svoj šećer u krvi. Časovi joge nisu izuzeti od uzimanja lekova koje je propisao lekar.
Časovi joge mogu se izvoditi ujutru ili uveče od 40 minuta do jednog sata. To će u početku biti teško izvesti, pogotovo ako postoji nedostatak fleksibilnosti tijela. Zato počnite da izvodite vježbe, zadržavajući se u svakom položaju nekoliko sekundi, i postepeno povećavajte vrijeme izvršenja poza.
Kada radite joga poza, uvijek obratite pažnju na svoje disanje.
Joga za dijabetes tipa 1: blagodati koje preporučuju asane
U borbi protiv slatke bolesti koriste se različite metode. Ovo je posebna dijeta, te vježbanje, lijekovi. Joga je prilično efikasna za dijabetes tipa 1. Različite asane izvode se u lakšoj verziji.
Uz njihovu pomoć živčani sistem se normalizuje. Isto vrijedi i za endokrinu. Poboljšava se rad srca, jačaju žile. Masna tkiva sagorijevaju, glad nestaje. Pored toga, obnavlja se rad probavnog trakta.
Svako može naučiti jogu samostalno ili u učionici sa trenerom.
Korisni savjeti
Vježbe se izvode u roku od četvrt sata - najviše 30 minuta. Raspon nastave odabire se pojedinačno. Šest tjedana nakon početka nastave, primjetno je poboljšanje zdravlja dijabetičara, bez obzira na starosnu dob i stadijum bolesti.
Kao rezultat fizičke aktivnosti gubi se puno tekućine. Zbog toga je potrebno piti dovoljnu količinu tekućine dnevno.
Ljudi koji imaju slatku bolest tipa 2 ili prvi su skloni kožnim tegobama. Zbog toga, nakon što radite vježbe, obavezno se obavezno zagrijte.
Posebnu pažnju treba obratiti na stanje nogu. Cipele se ne bi trebale srušiti, u čarapama su isključeni grubi šavovi. U protivnom je vjerojatna pojava podočnjaka i čireva.
Kada osoba praktikuje jogu, važno je prilagoditi prehranu. Isto se primjenjuje na doze inzulina ako pacijent ima prvu vrstu dijabetesa. Da biste uklonili rizik od hipoglikemije, treba uzimati brze ili ugljene hidrate prije ili poslije vježbanja. Uz stalnu fizičku aktivnost, trebali biste promijeniti prehranu, povećavajući kalorični sadržaj hrane.
Kako biste postigli maksimalni terapeutski učinak joge, trebali biste kombinirati različite varijacije.
Prednosti joge u borbi protiv dijabetesa
Odabirom tradicionalnog pristupa liječenju dijabetesa, osoba treba slijediti dijetu, promijeniti način života. Osim toga, treba dozirati fizičku aktivnost. Za borbu protiv, ovisno o vrsti dijabetesa, u tom slučaju su propisani lijekovi - inzulin, kao i lijekovi usmjereni na smanjenje šećera.
Pročitajte i Preporučljivost propisivanja aspirina za dijabetes
Što se tiče joge, ova originalna metoda slična vježbama fizioterapije djeluje na istom principu. Blagotvorno deluje na gušteraču.
- Poboljšava se mikrocirkulacija. Zbog raznolikosti asana, postaje moguće uplesti se u neaktivizirane dijelove tijela.
- Tokom vežbanja, telo se zagreva. Isto se odnosi na različite mišićne grupe.
- Dovoljno je odabrati pravu tehniku disanja kako bi se omogućilo obogaćivanje kisikom na odgovarajućoj razini i stanica i tjelesnih tkiva.
- Aktivira se proizvodnja vlastitog inzulina, što je vrlo važno za dijabetičare prve vrste bolesti.
Ovo nisu sve prednosti bavljenja jogom. Ima ih još mnogo. Dakle, ovakve vježbe pomažu u impresivnom mršavljenju. Osim toga, krvni tlak se normalizira, metabolički procesi u tijelu pacijenta se normaliziraju, a ateroskleroza ne napreduje. Ova metoda terapije omogućava vam brzo i učinkovito oslobađanje od stresa.
Na šta obratiti pažnju kada se upoznamo sa tehnikom joge
Kompleks asana trebalo bi izvoditi jednom u nekoliko dana. Vježbe radite polako, tempo je umjeren. Vježbe disanja uddiyana bandhe izvode se svakog dana - ujutro, prije doručka, a također i dvadeset minuta prije spavanja.
Prije nego što započnete nastavu, trebalo bi se zagrijati za zagrijavanje mišića. Svaka poza se zadržava od trideset sekundi do nekoliko minuta.
Kontraindikacije za jogu
Prije nego što počnete liječiti dijabetes broj dva ili broj jedan uz pomoć joge, trebali biste se posavjetovati sa stručnjakom. Ova metoda ima svoje kontraindikacije:
- akutni stadij patologija koje prate slatku bolest,
- komplikacija poput nefropatije,
- isto vrijedi i za retinopatiju.
Duboko disanje i položaj lotosa.
Ova je poza prikladna za one koji tek počinju učiti osnove, koja uključuje i jogu za dijabetes. Poboljšava se cirkulacija krvi, krv je dobro zasićena kisikom. Odličan pomagač za opuštanje i suočavanje sa stresom.
Morate da sednete. Donji udovi trebaju biti savijeni u koljenima, ruke trebaju biti položene na njih s dlanovima prema gore. U tom slučaju je kičma produžena, leđa su ravna. Želudac treba malo povući. Lopatice su spojene, ramena su spuštena. Oči su zatvorene. Trebate udisati, kao i obično, dok slušate dah, osjećajući i udisaj i izdisaj.
Ponovite nekoliko puta, a zatim duboko udišite zrak kroz nos. Na maksimalnom dahu morate zadržati dah. U tom slučaju morate računati do pet. Polako, polako izdahnite kroz nos. U tom slučaju zrak izlazi iz pluća. Vježba se ponavlja deset puta. Nakon što konačno izdahnete, morate dlanove trljati jedno o drugo dok ne osjetite toplinu, a zatim ih staviti na oči.
Nadalje, oči se otvaraju, dok se ruke uklanjaju od očiju.
Da li su časovi joge efikasni za dijabetes tipa II?
Općenito prihvaćeni standard za kontrolu glukoze u krvi kod dijabetesa tipa II je prehrana, poseban program vježbanja i uporaba lijekova za snižavanje šećera. Slijed imenovanja ovih metoda odvija se navedenim redoslijedom, a njihov kvalitativni i kvantitativni sadržaj čisto je individualan.
Da li se časovi joge za dijabetes melitus II mogu uključiti u plan terapije vežbanjem, a joga kompleksi mogu dijabetičaru pružiti potrebnu fizičku aktivnost? Ako je tako, koliko dugo treba da traje lekcija, koje asane (vježbe) treba da se sastoje i kako ih izvoditi?
Joga šećerna bolest tipa II pomaže u snižavanju glukoze u krvi
Terapija dijabetesne joge odavno se koristi u Indiji. Učinkovitost različitih ayurvedskih tehnika i jogijskih praksi u liječenju dijabetesa dokazana je ne samo praktičnim rezultatima, već i laboratorijskim istraživanjima.
Ovaj članak će objasniti zašto joga pomaže pri smanjivanju i uz stalnu praksu normalizaciju nivoa šećera u krvi, kakve rezultate možete postići, i predstavlja kompleks asana za dijabetes koji mogu provesti gotovo svi pacijenti.
Učinci joge na dijabetičare
Šećerna bolest tipa 2 je bolest koja je uzrokovana razvojem inzulinske rezistencije. Ovom patologijom beta ćelije gušterače stvaraju hormon inzulin potreban za apsorpciju glukoze u tjelesnim tkivima u dovoljnim količinama.
Međutim, membrane ćelija organa i tkiva jednostavno ne „vide“ inzulin. Dakle, glukoza se ne prerađuje, već cirkuliše u krvi, povećavajući razinu njene koncentracije.
Glavni oblici tradicionalne terapije za vježbanje dijabetesa II su:
- poseban trening snage za velike mišićne grupekoji pomažu obnovi osjetljivosti ćelijske membrane na inzulin,
- kardio opterećenjapodržavajući rad kardiovaskularnog sustava na razini koja sprječava dugoročne posljedice dijabetesa - aterosklerozu, hipertenziju, moždani udar, srčani udar, obliterativni endarteritis.
Jedan od „bonusa“ joge od dijabetesa je smanjenje i naknadna kontrola tjelesne težine
Ipak, za pacijente koji već imaju umjerenu ozbiljnost dijabetesa otpornog na inzulin, stariji od 40 godina, trening snage nije moguć. Prekomjerna težina i loše opće fizičko stanje i kondicija ometaju. U takvim slučajevima, dinamičko zadržavanje mišića zamjenjuje se statičkim zadržavanjem joga položaja.
Kada se izvode, rješava se i glavno - iskorištenje glukoze poboljšanjem izlučivanja inzulinskih receptora u mišićima i ostali važni zadaci za kontrolu dijabetesa:
- povećanje broja vezivnih receptora na molekule inzulina,
- smanjena proizvodnja glukagona,
- smanjena koncentracija kortizola u serumu,
- poboljšani metabolizam
- obnavljanje ravnoteže općeg metabolizma,
- normalizacija arterijskog, intrakranijalnog i intraokularnog pritiska,
- mokraćnog sistema
- povećani tonus mišića i žila donjih ekstremiteta,
- povećavaju otpornost na stres.
Važno! Dokazano je da intenzivno ubrzanje mišića povećava glukozu u krvi, dobivajući ga iz zaliha glikogena u jetri. Za razliku od zbirki dinamičnih vježbi snage, kada su „greške“ u učionici sasvim moguće, prilikom obavljanja joga kompleksa, takva opterećenja se teško mogu dobiti.
Učinkovitost pozitivnog učinka na tijelo pacijenta s dijabetesom tipa II nije neutemeljena, ali dokazano je nekoliko medicinskih studija. Na primjer, dajemo rezultate jednog od njih.
Na efikasnosti praktičnih kompleksa joge zasnovane na dokazima
Na fotografiji: 1 - startna pozicija za Nauli i Agnisar Dhauti, 2 - Shavasana
Studija je provedena u bolnici BHEL (Haridwar, Indija). Sljedeći uslovi su ispunjeni:
- U programu je učestvovalo 50 ljudi - 30 muškaraca i 20 žena. Nasumično uzorkovanje dogodilo se među pacijentima s dijagnozom dijabetes melitusa tipa II, pretilosti II ili hipertenzije III stupnja i hipertenzije stupnja I.
- Razine šećera u krvi provjerene su hemijskim analizatorom RA-50, krvni pritisak živinim sfigmomanometrom.
- Statistička analiza podataka izvršena je pomoću Student t-testa.
- Praksa joge trajala je 9 nedelja i uključivala je:
- čišćenje uz pomoć Langhu Shankhaprakshalana - nedjeljom,
- čišćenje Kunjal Kriya - utorkom i četvrtkom,
- dnevno, ujutro i navečer, izveden je kompleks iz: 20 puta Nauli (trbušni dvorac) + 20 puta 3 dijela Agnisara Dhautija (dah vatre) + 10 minuta u Shavasanovoj asani (poza leša) - vidi fotografiju gore.
- Dodatni zahtjevi za predmete:
- poštivanje uobičajenog, koje je liječnik propisao prije ispitivanja, kliničku ishranu i fizičku aktivnost,
- odbijanje uzimanja bilo kakvih lijekova za snižavanje šećera i snižavanje krvnog pritiska.
Kao rezultat "eksperimenta" dobijeni su sljedeći rezultati. I i II - nivo glukoze (mg / dl) pre i posle jela, III i IV - gornji i donji pritisak (mmHg)
Kao što vidite iz dijagrama, oba pokazatelja nivoa glukoze su se značajno smanjila, a krvni pritisak se vratio u normalu! Istovremeno, razina intervala pouzdanosti smanjena je za sva 4 pokazatelja, a njihove t-vrijednosti dodatno potvrđuju neospornost pozitivnog utjecaja ove prakse na tijelo dijabetičara.
Savjet. Ako vas zanima naznačeni sustav za kontrolu dijabetičke bolesti, tada potražite preporuke o primjeni njegovih komponenti samo na specijaliziranim web lokacijama za jogu. Također, budite sigurni da razumijete razliku između Abdominal dvorca i Vatrenog daha.
Početak i kraj predavanja
Za početak i kraj praksa kompleksa treba biti vježbom disanja Prodiranje sunčeve svjetlosti (vidi fotografiju iznad):
- sjedite u udobnom položaju
- stavite na čelo vrhove kažiprsta i srednjih prstiju desne ruke,
- izdahnite kroz nos
- pritisnite lijevu nosnicu jastukom prstena,
- udisati kroz lijevu nosnicu i zatvoriti je snopom palca,
- otvorite lijevu nosnicu i izdahnite kroz nju što je više moguće,
- zadržite dah dok izdahnete dok nemate prirodnu želju za udisanjem.
Dišite glatko i polako. Ponovite ciklus - udisajte s lijevom, a izdahnite desnom nozdrvom - najmanje 10 puta.
Dinamične i statičke asane
Ovaj set vježbi sastavili su ruski certificirani fizikalni terapeuti koji su obučavani u joga terapiji na indijskom Univerzitetu Dev Sanskriti. Dozirajte teret postepeno.
Započnite s brojem ponavljanja i vremenskim intervalima nepomičnog stanja koje vam je dostupno, fokusirajući se na činjenicu da asane izazivaju osjećaj blagog umora. Povećajte ove pokazatelje samo na vrijednosti navedene u tablici. Nije potrebno duže i više izvoditi asane.
Slika i naslov | Objašnjenja i doziranje |
Dynamic Shashankasana (zec) | Zauzmite položaj kao na fotografiji 1. Ispružite ruke i leđa. Dok udahnete, zaokružite leđa, stavite glavu na vrh glave, pomaknite ruke prema naprijed, pokušavajući dodirnuti pete (2). Ostanite u ovom položaju nekoliko sekundi, nekoliko udaha, udišite i dok izdahnite polako se vratite u položaj 1. U njemu također ostanite nekoliko sekundi, obraćajući pažnju na istezanje mišića ruku i leđa.Ponovite 10 puta. |
Dynamic Virabhadrasana (Hero I) |
|
Sarpasana (zmija) | Prihvatite položaj kao na fotografiji. Nije potrebno odvojiti noge od poda i baciti glavu natrag. Cervikalna i torakalna kralježnica trebaju biti u ravnoj liniji. Držite ovaj položaj, maksimalno zakrivljenog u donjem dijelu leđa, od 60 do 90 sekundi. Tijekom asane, ne zaboravite da dišete površno. |
Navasana (pola broda) | Sjedite u položaju 1. Povucite čarape prema sebi i ispružite ruke prema naprijed, dlanovima jedan prema drugom. Izdahnite, zadržite dah i “zadržite u uglu” od 60 do 90 sekundi. Kada postoji želja da se udahnete, kratko udahnite i potpuno izdahnite i nastavite držati asanu određeno vrijeme.Ako je pozicija 1 teška, tada izvedite laganu opciju 2. |
Važno! Provedba ovog kompleksa ne oslobađa vas dijeta i dnevnih šetnji doziranjem. Ali od tableta za snižavanje šećera, nakon 5-7 dana prakse u dozama navedenim u tablicama, moguće je odbiti. Međutim, prije toga, u roku od 2-3 dana, potrebno je izvršiti kontrolna mjerenja glukoze glukometrom prije i nakon ručka.
Slika i naslov | Objašnjenja i doziranje |
Dhanurasana (kravata) | Čak i ako vam fleksibilnost kralježnice i pokretljivost zglobova dopuštaju snažnije savijanje nego na fotografiji, to ne biste trebali činiti. Naprotiv, pokušajte da donja rebra dodirnu pod. Način hvatanja zglobova gležnja rukama (izvana ili iznutra) nije važan. Držite asanu 60-90 sekundi. |
Mačke sa zaobljenim leđima | Ova asana je kompenzacijske prirode iz prethodnog položaja otklona. Ipak, tokom pojačanog zaokruživanja leđa, 60-90 sekundi udišite stomak - pijte dok udišete, pa udišite dok izdahnete. Takvo disanje će dati dodatni ljekoviti efekat. |
Pozdrav iz Sunčevog položaja | U idealnom slučaju, pod bi trebao dodirnuti: zategnute nožne prste, koljena (malo odvojena), dlanove i bradu. Maksimalno vrijeme zadržavanja, zadržavanje daha na izdisaju - 30 sekundi. |
Visoka traka | Ovdje je sve jednostavno.Morate stajati 30 sekundi u ležećem položaju. Prije zadržavanja, izdahnite, zadržite dah, zategnite sve mišiće tijela pazeći na gluteusne mišiće. Ako ne možete zadržati dah 30 sekundi, napravite kratak plitki dah, potpuno izdahnite i nastavite s vježbom. |
Poza mudraca Bharadwaji | Sjednite na pete, a zatim povucite zadnjicu na stranu poda. Ako je to teško učiniti, stavite jastuk ili valjak ispod stražnjice. Tijelo okrenite što je više moguće prema sivom, kao što je prikazano i na fotografiji. Dok držite asanu (60-90 sekundi), dišite ravnomerno i radite opružne uvijanje s ramenima. Ponovite vježbu u drugom smjeru. |
Zaključno, vrijedno je napomenuti da učinkovitost liječenja dijabetesa ovisi o kombiniranim naporima liječnika i dijabetičara. Međutim, pacijentova nedisciplina je previše lijena da bi se pridržavalo svih recepata, posebno nutricionista i metodologa za terapiju vježbanjem, što utječe na kontrolu dijabetesa.
Potpuno je moguće izliječiti dijabetes otporan na inzulin, ali za to će trebati 5-7 godina mukotrpnog tjelesnog odgoja, redovno potpuno čišćenje cijelog gastrointestinalnog trakta primjenom prakse Shankhaprakshalana i poštivanjem potrebnih ograničenja u načinu prehrane.
Joga za dijabetes - liječenje bolesti i uklanjanje popratnih patologija
Joga savršeno potiče procese samočišćenja tijela, opetovano se primjećuje njezin utjecaj na razinu šećera u krvi, stanje krvožilnog sustava i pokazatelje tlaka.
Moderni integrirani pristupi liječenju dijabetesa uključuju eliminaciju svih metaboličkih poremećaja.
Joga za dijabetes ublažava simptome ove bolesti i doprinosi dodatnom izlučivanju inzulina.
Dijabetes i joga
Dijabetes je izravno povezan s metaboličkim poremećajima i nedovoljnom proizvodnjom hormona inzulina.
U ranoj fazi bolesti mnogi ne primjećuju pogoršanje dobrobiti, ali ova bolest ima vrlo ozbiljne posljedice.
Meditacija, redovne fizičke vježbe i vježbe disanja pomažu poboljšanju rada gušterače, kao i jetre što je vrlo važno za pacijente s dijabetesom.
Uz dijabetes tipa 2, joga će pomoći čovjeku da vrati zdravlje, normalizuje probavu i čak reguliše šećer u krvi. Ova se bolest ponekad naziva „blizance od gojaznosti“, često pogađa ljude koji imaju prekomjernu težinu.
Dijeta i joga u ovom su slučaju idealni pomagači i glavni ključevi za ozdravljenje. Zahvaljujući njima, metabolički procesi počinju se intenzivnije odvijati, proizvodnja inzulina raste i smanjuje se nivo šećera u krvi.
Časovi joge takođe će biti dobra prevencija bolesti.
Ako osoba ima dijabetes tipa 1, prilično je teško utjecati na proizvodnju inzulina uz pomoć joge, međutim, ova tehnika iscjeljivanja bit će korisna.
Pomaže u održavanju unutrašnje ravnoteže, izbjegavanju stresa i na taj način poboljšava kvalitetu života.
Osim toga, časovi joge olakšavaju liječenje pratećih patologija - vaskularne insuficijencije i hipertenzije.
Učinak joge na organizam pacijenta koji boluje od dijabetesa
Skup jednostavnih i pristupačnih asana predstavljenih na video snimku i izvodjenih u štedljivom načinu rada čak i u najlakšim verzijama ima pozitivan učinak na dobrobit pacijenta koji ima dijabetes, a:
- rad gastrointestinalnog trakta se normalizuje,
- potrebna dnevna doza inzulina je smanjena,
- količina konzumirane hrane se smanjuje,
- smanjen apetit
- metabolizam ugljikohidrata se normalizira
- tjelesna masnoća se smanjuje
- poboljšava se endokrini sistem, kao i imunološki i kardiovaskularni sistem.
Najefikasnija asana za dijabetes
Određene joga asane imaju stimulativan učinak na gušteraču, što doprinosi dodatnom izlučivanju inzulina. Uz to, rad mišića i ligamenata doprinosi boljoj apsorpciji šećera u plazmi, a to dovodi do smanjenja nenormalnih razina glukoze.
Prilikom odabira skupa joga vježbi i videa za liječenje dijabetesa bilo koje vrste, preporučuje se obratiti veliku pažnju na sljedeće asane:
- malasana
- vajrasana
- čakrasana
- sarvangasana,
- mayurasana
- pashchimottanasana,
- Matsyendrasana
- apanasana
- salabhasana
- anantasana
- Surya Namaskar.
pomaže naučiti ispravnu tehniku za njihovo provođenje i bolje pamtiti redoslijed pokreta.
Joga pomaže u smanjenju suvišne težine, a proces se odvija bez nasilnih mjera, što prirodnije i sigurnije.
U kombinaciji s pravilnom prehranom, ova wellness praksa daje jednostavno nevjerovatne rezultate. Pacijenti imaju pad šećera u krvi, kao i normalan holesterol.
Otkriveno je da je čak i kod dijabetesa melitusa ovisnog o inzulinu potreba za inzulinom smanjena ako liječenje uključuje doziranu fizičku aktivnost. Tkiva tijela počinju intenzivnije apsorbirati glukozu jer motorna aktivnost doprinosi povećanju broja receptora koji su osjetljivi na inzulin.
Vježbe disanja
Oni koji pate od dijabetesa tipa 1 i 2 trebaju obratiti veliku pažnju na pranajamu - vježbe za respiratorni trakt. Oni toniraju centralni nervni sistem, smiruju psihu i smanjuju efekte stresa.
Štaviše, vrlo lako ih je izvesti, ako znate tehniku. Vjeruje se da je kombinacija vježbi disanja i rada mišića najbolji učinak na endokrini sistem.
Takav integrirani pristup najbolje dovodi tijelo u ravnotežu, što je izuzetno važno za pacijente s dijabetesom bilo koje vrste.
Najbolje za početak istraživanjem Nadi Shodhan Pranayama - naizmjenično disanje uz pomoć nosnica. Zatim možete prijeći na tehniku dubokog i brzog disanja. Bhramari savršeno smiruje nervni sistem i Bhastrika pranayama pomaže u zasićenosti krvi kisikom i uklanjanju nakupljanja ugljičnog dioksida.
Joga za dijabetes: kontraindikacije
Liječenje jogom mora biti dogovoreno s liječnikom, ponekad s teškim dekompenziranim dijabetesom, fizička aktivnost možda nije praktična.
Kontraindikacije su i različite patologije povezane s dijabetesom, ako su u akutnom stadijumu, kao i komplikacije, poput nefropatije i retinopatije.
Liječenje će biti učinkovito samo ako mu pristupite pažljivo i kompetentno, pažljivo analizirajući sve postojeće zdravstvene probleme.
Ako klase izazivaju u pacijenta negativne emocije, morate odabrati drugu vrstu fizičke aktivnosti. Uz dijabetes, vrlo je važno pratiti unutarnju ravnotežu i na sve moguće načine izbjegavati stres. Također je potrebno pridržavati se mjere, previše intenzivne vježbe mogu negativno utjecati na zdravlje.
Glavni kriteriji u liječenju dijabetesa jogom su osjećaj ugode i blagostanja!