Mikardis® (40 mg) Telmisartan

Lijek su bijele tablete duguljastog oblika s 51H gravurama na jednoj ivici i logotipom kompanije na drugoj ivici.

7 takvih tableta s dozom od 40 mg u blisteru; 2 ili 4 takva blistera u kartonskoj kutiji. Bilo 7 takvih tableta s dozom od 80 mg u blisteru, 2, 4 ili 8 takvih blistera u kartonskoj kutiji

Farmakodinamika i farmakokinetika

Farmakodinamika

Telmisartan - blokator selektivnih receptora angiotenzin II. Ima visok tropizam prema AT1 receptorska podvrsta angiotenzin II. Nadmeta se angiotenzin II u specifičnim receptorima bez istog dejstva. Vezivanje je kontinuirano.

Ne pokazuje tropizam za ostale podvrste receptora. Smanjuje sadržaj aldosteron u krvi, ne suzbija renin i jonske kanale u plazmi u ćelijama.

Početak hipotenzivni efekat promatrana tokom prva tri sata nakon primjene telmisartan. Akcija traje jedan dan ili više. Izraženi efekat razvija se mjesec dana nakon stalnog davanja.

U osoba sa arterijska hipertenzijatelmisartan smanjuje sistolni i dijastolički krvni pritisak, ali ne mijenja broj srčanih kontrakcija.

Ne izaziva sindrom povlačenja.

Farmakokinetika

Kada se uzima oralno, brzo se apsorbuje iz crijeva. Bioraspoloživost se približava 50%. Nakon tri sata koncentracija u plazmi postaje maksimalna. 99,5% aktivne supstance veže se na proteine ​​u krvi. Metabolizira se odgovaranjem sa glukuronska kiselina. Metaboliti lijeka su neaktivni. Poluvrijeme eliminacije je više od 20 sati. Izlučuje se kroz probavni trakt, izlučivanje mokraćom je manje od 2%.

Kontraindikacije

Tablete Micardis kontraindicirane su kod osoba koje imaju alergije na komponente lijeka, teške bolestijetra ilibubreg,intolerancija na fruktozu, tokom trudnoće i dojenje, djeca mlađa od 18 godina.

Nuspojave

  • Iz centralnog nervnog sistema: depresijavrtoglavica glavoboljaumor, anksioznost, nesanica, grčevi.
  • Iz respiratornog sistema: bolesti gornjih disajnih puteva (sinusitis, faringitis, bronhitis), kašalj.
  • Iz krvožilnog sistema: izražen pad pritiska, tahikardija, bradikardijabol u grudima.
  • Iz probavnog sistema: mučnina, proliv, dispepsijapovećava koncentraciju jetrenih enzima.
  • Iz mišićno-koštanog sistema: mijalgijabol u donjem dijelu leđa artralgija.
  • Iz genitourinarnog sistema: edemi, infekcije genitourinarnog sistema, hiperkreatininemija.
  • Reakcije preosjetljivosti: Osip na koži, angioedem, urtikarija.
  • Laboratorijski pokazatelji: anemija, hiperkalemija.
  • Ostalo: eritemsvrbež dispneja.

Mikardis, upute za upotrebu

Prema uputstvu za upotrebu Mikardisa, lek se uzima oralno. Preporučuje se odraslima doza 40 mg jednom dnevno. Kod velikog broja bolesnika, terapijski učinak već se primjećuje kod uzimanja doze20 mg dnevno. Ako se ne opazi pad pritiska na željenu razinu, tada se doza može povećati na 80 mg dnevno.

Maksimalni učinak lijeka postiže se pet tjedana nakon početka terapije.

U bolesnika sa teškim oblicima arterijska hipertenzija moguća upotreba 160 mglijek dnevno.

Interakcija

Telmisartan aktivira hipotenzivni efekat druga sredstva za spuštanje pritiska.

Kada se koristi zajedno telmisartan i digoksin potrebno je periodično određivanje koncentracije digoksin u krvi jer može da se digne.

Kada uzimate drogu zajedno litijuma i ACE inhibitori može se primijetiti privremeno povećanje sadržaja litijumau krvi, što se očituje toksičnim efektima.

Lečenje nesteroidni protuupalni lijekovi zajedno s Mikardisom kod dehidriranih pacijenata može dovesti do razvoja akutnog zatajenja bubrega.

Posebna uputstva

Za dehidrirani pacijenti (ograničenje soli, lečenje diuretici, proliv, povraćanje) potrebno je smanjiti dozu Mikardisa.

Sa oprezom imenovajte osobe sa stenozaoboje bubrežne arterije, stenoza mitralnog zalistakaili hipertrofična kardiomiopatija aorte opstruktivna, teška bubrežna, jetrena ili srčana insuficijencija, bolesti probavnog trakta.

Zabranjena je upotreba kada primarni aldosteronizami intolerancija na fruktozu.

Sa planiranom trudnoćom prvo morate pronaći zamjenu za Mikardis sa drugom antihipertenzivni lijek.

Koristite oprezno pri vožnji.

Uz istodobnu upotrebu s lijekovima litijuma prikazano je praćenje sadržaja litija u krvi, jer je moguće privremeno povećanje njegove razine.

Dozni oblik

Tablete 40 mg, 80 mg

Jedna tableta sadrži

aktivna supstanca - telmisartan 40 ili 80 mg, respektivno,

pomoćne tvari: natrijum hidroksid, povidon K 25, meglumin, sorbitol P6, magnezijum stearat.

40 mg tablete - tablete duguljastog oblika, bijele ili gotovo bijele boje, s oznakom 51N na jednoj strani i logotipom kompanije s druge, s dvostrukom konveksnom površinom, debljine 3,6 - 4,2 mm.

80 mg tablete - tablete duguljastog oblika, bijele ili gotovo bijele boje, s oznakom 52N na jednoj strani i logotipom firme na drugoj, s dvostrukom konveksnom površinom, debljine 4,4 - 5,0 mm.

Farmakološka svojstva

Farmakokinetika

Telmisartan se brzo apsorbuje, količina apsorbirane varira. Bioraspoloživost telmisartana je približno 50%.

Kada uzimamo telmisartan istovremeno s hranom, smanjenje AUC-a (površina ispod krivulje koncentracija-vrijeme) kreće se od 6% (u dozi od 40 mg) do 19% (u dozi od 160 mg). 3 sata nakon uzimanja, koncentracija u krvnoj plazmi se smanjuje, bez obzira na obrok. Neznatno smanjenje AUC-a ne dovodi do smanjenja terapeutskog efekta.

Postoji razlika u koncentraciji u plazmi kod muškaraca i žena. Cmax (maksimalna koncentracija) i AUC bili su približno 3 i 2 puta viši kod žena u usporedbi s muškarcima bez značajnog utjecaja na efikasnost.

Komunikacija s proteinima plazme više od 99,5%, uglavnom s albuminom i glikoproteinom alfa-1. Zapremina distribucije je oko 500 litara.

Telmisartan se metabolizuje spajanjem polaznog materijala sa glukuronidom. Nije nađeno farmakološko djelovanje konjugata.

Telmisartan ima dvoeksponencijalnu prirodu farmakokinetike s krajnjim poluživotom eliminacije> 20 sati. Cmax i - u manjoj mjeri - AUC se povećavaju nerazmjerno s dozom. Nije otkrivena klinički značajna kumulacija telmisartana.

Nakon oralne primjene telmisartan se gotovo u cijelosti izlučuje kroz crijeva nepromijenjen. Ukupno izlučivanje mokraće je manje od 2% doze. Ukupni plazma klirens je visok (približno 900 ml / min) u poređenju s jetrenim protokom krvi (približno 1500 ml / min).

Stariji pacijenti

Farmakokinetika telmisartana u starijih bolesnika se ne mijenja.

Pacijenti sa zatajenjem bubrega

Kod pacijenata sa zatajenjem bubrega koji su podvrgnuti hemodijalizi uočene su niže koncentracije u plazmi. U bolesnika s bubrežnim zatajivanjem telmisartan se više povezuje s proteinima plazme i ne izlučuje se tijekom dijalize. Uz zatajenje bubrega, poluživot se ne mijenja.

Pacijenti sa zatajenjem jetre

U bolesnika s hepatičkom insuficijencijom, apsolutna bioraspoloživost telmisartana povećava se na 100%. Poluvrijeme zatajenja jetre se ne mijenja.

Farmakokinetika dvije injekcije telmisartana procjenjivana je u bolesnika s hipertenzijom (n = 57) u dobi od 6 do 18 godina nakon uzimanja telmisartana u dozama od 1 mg / kg ili 2 mg / kg u razdoblju od četiri tjedna liječenja. Rezultati studije potvrdili su da je farmakokinetika telmisartana kod djece mlađe od 12 godina u skladu s onima kod odraslih, a posebno je potvrđena nelinearna priroda Cmaxa.

Farmakodinamika

MIKARDIS je efikasan i specifičan (selektivni) antagonist receptora angiotenzina II (tip AT1) za oralnu primenu. Telmisartan s vrlo visokim afinitetom istiskuje angiotenzin II sa svojih mjesta vezivanja u receptore AT1 podtipa, koji su odgovorni za poznati učinak angiotenzina II. Telmisartan nema agonistički efekat na AT1 receptor. Telmisartan se selektivno veže za AT1 receptore. Veza je kontinuirana. Telmisartan ne pokazuje afinitet prema drugim receptorima, uključujući AT2 receptor i ostale, manje proučavane AT receptore.

Funkcionalni značaj ovih receptora, kao i učinak njihove moguće prekomjerne stimulacije angiotenzinom II, čija se koncentracija povećava imenovanjem telmisartana, nisu proučavani.

Telmisartan smanjuje nivo aldosterona u plazmi, ne blokira renin u ljudskoj plazmi i ionskim kanalima.

Telmisartan ne inhibira enzim koji pretvara angiotenzin (kinaza II), koji uništava bradikinin. Stoga nema pojačanja nuspojava povezanih s djelovanjem bradikinina.

Kod ljudi, doza od 80 mg telmisartana gotovo u potpunosti inhibira porast krvnog pritiska (BP) uzrokovanog angiotenzinom II. Inhibicijski učinak održava se duže od 24 sata i još uvijek se određuje nakon 48 sati.

Liječenje esencijalne arterijske hipertenzije

Nakon uzimanja prve doze telmisartana, krvni tlak se smanjuje nakon 3 sata. Maksimalno smanjenje krvnog pritiska postepeno se postiže 4 tjedna nakon početka liječenja i zadržava se dugo.

Antihipertenzivni učinak traje 24 sata nakon uzimanja lijeka, uključujući 4 sata prije uzimanja sljedeće doze, što potvrđuju ambulantnim mjerenjima krvnog pritiska, kao i stabilni (iznad 80%) omjeri minimalnih i maksimalnih koncentracija lijeka nakon uzimanja 40 i 80 mg MIKARDIS-a u kontroliranim kliničkim ispitivanjima .

U bolesnika sa hipertenzijom, MIKARDIS smanjuje i sistolički i dijastolički krvni pritisak bez promjene srčanog ritma.

Antihipertenzivni učinak telmisartana upoređen je s predstavnicima drugih klasa antihipertenzivnih lijekova, poput: amlodipina, atenolola, enalaprila, hidroklorotiazida, losartana, lizinoprila, ramiprila i valsartana.

U slučaju naglog otkazivanja MIKARDIS-a, krvni tlak se postupno vraća na vrijednosti prije liječenja nekoliko dana, bez znakova brzog nastavka hipertenzije (nema sindroma „povratka“).

Klinička ispitivanja pokazala su da je telmisartan povezan sa statistički značajnim padom mase lijeve klijetke i indeksa mase lijeve komore kod pacijenata s arterijskom hipertenzijom i hipertrofijom lijeve komore.

Pacijenti s hipertenzijom i dijabetičkom nefropatijom liječeni MIKARDIS-om pokazuju statistički značajno smanjenje proteinurije (uključujući mikroalbuminuriju i makroalbuminuriju).

U višecentričnim međunarodnim kliničkim ispitivanjima pokazano je da je bilo znatno manje slučajeva suvog kašlja kod pacijenata koji su uzimali telmisartan nego u bolesnika koji su primali inhibitore angiotenzin-pretvarajućeg enzima (ACE inhibitori).

Prevencija kardiovaskularne morbidnosti i smrtnosti

U bolesnika starijih od 55 godina s koronarnom srčanom bolešću, moždanim udarom, perifernom vaskularnom bolešću ili dijabetes melitusom s oštećenjem ciljnih organa (retinopatija, hipertrofija lijeve komore, makro i mikroalbuminurija), primjena MIKARDIS-a može smanjiti učestalost infarkta miokarda, udaraca i hospitalizacije zbog zagušenja. zatajenje srca i smanjenje smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti.

Antihipertenzivni učinak telmisartana procjenjivan je u bolesnika s hipertenzijom u dobi od 6 do 18 godina (n = 76) nakon uzimanja telmisartana u dozi od 1 mg / kg (liječen n = 30) ili 2 mg / kg (liječen n = 31) u razdoblju od četiri tjedna liječenja .

Sistolni krvni pritisak (SBP) u prosjeku se smanjio od početne vrijednosti za 8,5 mm Hg i 3,6 mm Hg. u telmisartanskim skupinama 2 mg / kg i 1 mg / kg, respektivno. Dijastolički krvni pritisak (DBP) u prosjeku se smanjio od početne vrijednosti za 4,5 mmHg. i 4,8 mm Hg u telmisartanskim skupinama 1 mg / kg i 2 mg / kg, respektivno.

Promjene su ovisile o dozi.

Profil sigurnosti bio je uporediv s onim u odraslih pacijenata.

Doziranje i primjena

Liječenje esencijalne arterijske hipertenzije

Preporučena doza za odrasle je 40 mg jednom dnevno.

U slučajevima kada se ne postigne željeni krvni tlak, doza MIKARDIS-a može se povećati na maksimalno 80 mg jednom dnevno.

Pri povećanju doze treba uzeti u obzir da se maksimalni antihipertenzivni učinak obično postigne u roku od četiri do osam tjedana nakon početka liječenja.

Telmisartan se može koristiti u kombinaciji sa tiazidnim diureticima, na primjer, hidroklorotiazidom, što u kombinaciji s telmisartanom ima dodatno hipotenzivno djelovanje.

U bolesnika s ozbiljnom arterijskom hipertenzijom, doza telmisartana je 160 mg / dan (dvije kapsule MIKARDIS-a 80 mg), a u kombinaciji s hidroklorotiazidom 12,5-25 mg / dan dobro se tolerira i bila je efikasna.

Prevencija kardiovaskularne morbidnosti i smrtnosti

Preporučena doza je 80 mg jednom dnevno.

Nije utvrđeno da li su doze ispod 80 mg efikasne u smanjenju kardiovaskularnog morbiditeta i smrtnosti.

U početnoj fazi upotrebe telmisartana za prevenciju kardiovaskularnog morbiditeta i smrtnosti, preporučuje se praćenje krvnog pritiska (BP) i prilagođavanje krvnog pritiska lijekovima koji snižavaju krvni pritisak.

MIKARDIS se može uzimati bez obzira na unos hrane.

Promjene doze kod pacijenata sa zatajivanjem bubrega nisu potrebne, uključujući bolesnike na hemodijalizi. Telmisartan se ne uklanja iz krvi tokom hemofiltracije.

U bolesnika s blagom do umjereno oslabljenom funkcijom jetre, dnevna doza ne smije prelaziti 40 mg jednom dnevno.

Prilagođavanje doze nije potrebno.

Sigurnost i efikasnost upotrebe MIKARDIS-a kod djece mlađe od 18 godina nije utvrđena.

Sastav i farmakološko djelovanje Mikardisa

Glavni aktivni sastojak lijeka je Telmisartan. U jednoj tableti može sadržati 80, 40 ili 20 mg. Pomoćne tvari lijeka koji poboljšavaju apsorpciju glavne komponente su meglumin, natrijum hidroksid, polividon, sorbitol, magnezijum stearat.

Mikardis je antagonist hormona angiotenzin-2. Ovaj hormon povećava tonus vaskularnih zidova, što dovodi do smanjenja lumena sudova. Telmisartan je po svojoj hemijskoj strukturi sličan podvrstu angiotenzinskih AT1 receptora.

Nakon ulaska u tijelo, Mikardis formira vezu s AT1 receptorima i to dovodi do premještanja angiotenzina, odnosno uklanja se uzrok povećanja krvnog tlaka. Telmisartan dovodi do smanjenja sistolnog i dijastoličkog pritiska, ali ova supstanca ne mijenja snagu i broj kontrakcija srčanog mišića.

Prva upotreba Mikardisa dovodi do postepene stabilizacije krvnog pritiska - polako se smanjuje tokom tri sata.Antihipertenzivni učinak nakon uzimanja tableta primjećuje se najmanje jedan dan, odnosno da biste održali pritisak pod kontrolom, lijek morate piti samo jednom dnevno.

Maksimalni i trajni pad pritiska nastaje nakon četiri do pet tjedana od početka liječenja Mikardisom. U slučaju da se lijek naglo poništi, efekt povlačenja se ne razvija, odnosno krvni tlak se ne vraća na prvotne svoje pokazatelje, obično se to događa za nekoliko tjedana.

Sve komponente Mikardisa, oralno uzete iz creva, apsorbiraju se prilično brzo, bioraspoloživost lijeka dostiže gotovo 50%. Maksimalna koncentracija aktivne tvari u plazmi određuje se nakon 3 sata.

Metabolizacija nastaje reakcijom telmisartana sa glukuronskom kiselinom, rezultirajući metaboliti su neaktivni. Poluvrijeme eliminacije iznosi više od 20 sati. Prerađeni lijek izlučuje se zajedno s izmetom, mokraćom se oslobađa manje od 2% lijeka.

Kada se koristi

Lijek Mikardis osmišljen je za liječenje hipertenzije. Neki ljekari propisuju lijekove bolesnicima starijim od 55 godina koji imaju povećan rizik za razvoj teških kardioloških bolesti povezanih s arterijskom hipertenzijom.

Pored redovnog Mikardisa, dostupan je i Mikardis Plus. Ovaj lek, osim telmisartana, sadrži dodatnih 12,5 mg hidroklorotiazida, ova supstanca je diuretik.

Kombinacija diuretika i antagonista angiotenzina omogućava vam postizanje većeg hipotenzivnog efekta leka. Diuretički efekat se javlja otprilike dva sata nakon uzimanja tablete. Uputa za mikardis plus ukazuje da se ovaj lijek propisuje ako nije moguće postići željenu redukciju pritiska pri uzimanju uobičajenog oblika antihipertenzivnog lijeka.

Kada je Mikardis kontraindiciran

Mikardis 40 ima potpuno iste kontraindikacije kao i tablete s različitom količinom aktivne tvari. Liječenje ovim antihipertenzivnim lijekom se ne provodi:

  • Ako se utvrdi preosjetljivost na glavne ili dodatne komponente lijeka,
  • Sva trimestra trudnoće i dojenja,
  • Ako pacijent ima patologiju žučnih puteva koja utječe na njihovu prolaznost,
  • Uz značajna kršenja u radu jetre i bubrega,
  • Uz nasljednu intoleranciju na fruktozu.

Mikardisovi analozi moraju se tražiti u liječenju hipertenzije kod adolescenata i djece, to je zbog činjenice da nije utvrđen učinak telmisartana na nepotpuno oblikovani organizam.

Uputa za mikardis plus kaže da, pored gore navedenih kontraindikacija, lijek se ne smije propisivati ​​pacijentima s vatrostalnom hiperkalcemijom i hipokalemijom, s nedostatkom laktaze i netolerancijom na laktozu i galaktozu.

Postoje relativne kontraindikacije za lijek mycardis. Odnosno, liječnik treba biti oprezan i započeti liječenje smanjenom dozom, ako u anamnezi hipertenzije ima:

  • Hiponatremija ili hiperkalemija,
  • CHD - ishemija srca,
  • Srčane bolesti - hronični zastoj, stenoza ventila, kardiomiopatija,
  • Stenoza obe arterije bubrega - ako pacijent ima samo jedan bubreg, treba biti oprezan prilikom propisivanja leka ako postoji stenoza jedine arterije za opskrbu krvlju,
  • Dehidracija izazvana povraćanjem i prolivom,
  • Prethodni tretman diureticima,
  • Oporavak nakon transplantacije bubrega.

Izvodljiva nuspojava

Recenzije Mycardisa nisu uvijek pozitivne. Neki pacijenti primjećuju pojavu različitih neugodnih promjena u dobrobiti, a njihov razvoj direktno ovisi o dozi lijeka, starosti pacijenta i prisutnosti pratećih patologija. Najčešće su moguće sledeće promene:

  • Periodična vrtoglavica, glavobolja, umor i anksioznost, depresija, nesanica, u rijetkim slučajevima, konvulzije.
  • Povećana osjetljivost respiratornog sistema na infektivne patogene, što zauzvrat uzrokuje faringitis, sinusitis, bronhitis i paroksizmalni kašalj.
  • Dispeptički poremećaji u obliku mučnine, trbušnih grčeva i proliva. Kod nekih pacijenata testovi pokazuju povećanje jetrenih enzima.
  • Hipotenzija, bol u grudima, tahikardija ili obratno bradikardija.
  • Bol u mišićima, artralgija, bol u lumbalnoj kralježnici.
  • Infektivno oštećenje genitourinarnog trakta, zadržavanje tečnosti u tijelu.
  • Alergijske reakcije u obliku osipa na koži, urtikarije, angioedema, svrbeža, eritema.
  • U laboratorijskim testovima - hiperkalemija i znakovi anemije.

Pretklinička ispitivanja Mikardisa utvrdila su fetotoksični učinak lijeka. S tim u vezi, nepoželjno je koristiti ovaj lijek tokom trudnoće.

Ako se planira začeće, tada pacijent, na preporuku liječnika, treba preći na sigurnije antihipertenzivne lijekove. U slučaju trudnoće na pozadini liječenja Mikardisom, primjena ovog lijeka se odmah prekida.

Značajke aplikacije

Mikardis lijek mora propisati liječnik i može se upotrebljavati samostalno i s drugim lijekovima čije je djelovanje usmjereno na poboljšanje funkcioniranja kardiovaskularnog sustava. Proizvođač preporučuje da dnevni unos bude ograničen na jednu tabletu Mikardis sa 40 mg aktivne tvari.. Ali mora se imati na umu da se kod pacijenata s blagom hipertenzijom ponekad uzima trajni hipotenzivni učinak prilikom uzimanja lijeka s dozom od 20 mg.

Odabir terapijske doze provodi se najmanje 4 tjedna. Potrebno je toliko vremena da lijek pokaže svoje puno terapijsko djelovanje. Ako se željeni rezultat ne postigne za to vrijeme, tada se pacijentu preporučuje uzimati Mikardis 80, jednu tabletu dnevno. Kod težih oblika hipertenzije može se propisati 160 mg telmisartana, odnosno trebaće dvije tablete od po 80 mg.

U nekim slučajevima nije moguće postići izraženo smanjenje krvnog pritiska prilikom upotrebe jednog lijeka. Liječnik preporučuje takvim pacijentima da kupuju Mikardis plus, zahvaljujući diuretiku koji je uključen u ovaj proizvod, tlak se smanjuje brže i bolje. Doza kombinovanog lijeka se odabire na osnovu težine tijeka hipertenzije. Recenzije mycardis plus potvrđuju njegovo izraženije antihipertenzivno djelovanje.

Lijek se uzima u bilo koje doba dana, jedenje ne utječe na probavljivost sastojaka lijeka. Opće trajanje prijema određuje liječnik, ovisno o dobrobiti pacijenta, liječnik može preporučiti prelazak na održavajuću dozu od 20 mg.

Kako Mikardis komunicira s drugim lijekovima

Ako je potrebno koristiti lijekove s telmisartanom, liječnik treba otkriti koje lijekove pacijent još uzima. Istodobnom primjenom niza lijekova može se povećati njihov učinak ili učinak Mikardisa.

  • Telmisartan pojačava antihipertenzivna svojstva drugih lekova sa sličnim dejstvom,
  • Istodobnim liječenjem Digoxinom i Mikardisom povećava se koncentracija komponenata prvog lijeka
  • Koncentracija Ramiprila povećava se gotovo 2,5 puta, ali klinički značaj međusobnog uticaja ova dva lijeka nije utvrđen,
  • Povećava se postotna koncentracija proizvoda koji sadrže litij što je praćeno porastom toksičnih učinaka na organizam,
  • Istodobnom primjenom NSAID-a i telmisartana u bolesnika s dehidracijom povećava se rizik od razvoja zatajenja bubrega i smanjenje hipotenzivnog učinka Mikardisa.

Učinak aktivne supstance na sposobnost upravljanja složenim mehanizmima

Priložena uputstva za upotrebu Mikardisa od 80 mg i 40 mg pokazuju da nisu provedena posebna ispitivanja o tome kako uzimanje lijekova utječe na koncentraciju pažnje i brzinu njegovih reakcija. Međutim, pri uzimanju lijekova s ​​hipotenzivnim mehanizmom djelovanja, uvijek biste trebali imati na umu da lijekovi iz ove skupine često uzrokuju pospanost i periodičnu vrtoglavicu. Ako radnici povezani s servisiranjem složenih mehanizama imaju slične simptome, tada im se trebaju dati analozi mikardisa.

Značajke skladištenja

Lijek se mora čuvati tamo gdje je njegova dostupnost djeci isključena. Temperatura na mestu skladištenja ne sme da bude veća od 30 stepeni. Tablete s dozom od 40 do 80 mg čuvaju se bez narušavanja integriteta blistera najviše četiri godine od datuma njihove proizvodnje. 20 mg tablete imaju kraći rok trajanja od 3 godine.

Cijena Mikardisa ovisi o doziranju aktivne tvari u lijeku. Mikardis 40 sa 14 tableta u pakovanju možete kupiti za 500 i više rubalja. Mikardis 80 sa 28 tableta možete kupiti u ljekarnama u prosjeku od 950 rubalja. Cijena mycardis plus 28 tableta počinje od 850 rubalja.

Općenito, recenzije o lijeku Mikardis su pozitivne - ljudi koji koriste lijek primjećuju rijetki razvoj nuspojava i nagli pad krvnog tlaka. Ali mnoge nabavke ovog lijeka zaustavljaju njegove velike cijene.

Liječnik treba odabrati jeftinije analoge mikardisa, najpoznatiji lijekovi sa sličnim učinkom uključuju:

Ostavite Svoj Komentar