Liječenje pankreasa tokom pogoršanja
Pogoršanje pankreasa obično se odnosi na pankreatitis. Ali postoje i druge bolesti koje utječu na ovaj organ. Sva kršenja njegovih funkcija pogoršavaju blagostanje i ometaju normalan život. Takve patologije trebaju pravovremeno otkrivanje i adekvatnu terapiju. Jedna od mogućnosti liječenja je slijediti posebnu dijetu.
Uloga gušterače
Organ je od velikog značaja. Odgovoran je za proizvodnju inzulina i tvari koje učestvuju u probavi hrane.
Svako pogoršanje gušterače izaziva neugodne simptome i ugrožava pacijentov život. Nijedan organ nije sposoban da preuzme svoje funkcije. To znači da se proces asimilacije hranjivih sastojaka tokom upale ne provodi normalno.
Akumulacija gušterače prati smrt tkiva. Ćelije prekidaju svoju aktivnost. Poremećen je mehanizam proizvodnje inzulina, što dovodi do šećerne bolesti. Ova se bolest često nalazi kod pacijenata s pankreatitisom. Pored toga, pri upali, komprimirani kanali žlezde nisu u mogućnosti da uklone enzime u crevnu šupljinu. Pod utjecajem probavnih sokova dolazi do stanične smrti. Masno tkivo se pretvara u vezivno tkivo, ali normalno ne može obavljati svoje funkcije. Za hronični tip pankreatitisa karakteristični su blagi simptomi. Akumulacija gušterače dramatično pogoršava pacijentovo stanje.
Zašto nastaje patologija?
Bez obzira na vrstu bolesti, postoje česti uzroci njegove pojave. Među faktore koji provociraju bolest spadaju:
- Često pijenje.
- Patologije zarazne prirode.
- Mehanička oštećenja.
- Loša naslednost.
- Sklonost alergijskim manifestacijama.
- Zloupotreba štetnih proizvoda (slana, kisela hrana, peciva, gazirana pića).
Akumulacija gušterače podijeljena je u nekoliko vrsta. Oblici patologije opisani su u sljedećem odjeljku.
Sorte
Postoji nekoliko vrsta akutnih upala ovog organa. Tu spadaju:
- Purulentni tip pankreatitisa.
- Upala popraćena edemom.
- Hemoragični tip patologije.
- Bolest praćena smrću tkiva.
Bolest prati mnoštvo manifestacija. Priroda i intenzitet znakova određuju se prema pojedinačnim karakteristikama osobe. Ali stručnjaci su u mogućnosti dijagnosticirati bolest pomoću nekih uobičajenih simptoma.
Manifestacije
Akumulacija gušterače prati sledeće simptome:
- Nelagodnost herpes zostera. Neprijatne senzacije lokalizirane su u gornjem dijelu peritoneuma, između rebara.
- Napadi opetovanog povraćanja, što je praćeno ubrzanjem ritma.
- Česte i labave stolice s oštrim mirisom i žute boje. Polu-probavljeni fragmenti hrane nalaze se u izmetu.
- Porast temperature.
Simptomi se pojavljuju bez obzira na unos hrane. Međutim, nakon jela, pacijentovo stanje se pogoršava. Muči mučnina i napadi povraćanja. Takvi znakovi upućuju na to da se tijelo ne nosi s funkcijom asimilacije hranljivih sastojaka. Nakon uzimanja analgetika, nelagodnost se smanjuje samo nakratko.
Drugi simptomi
Ako pacijent ne potraži pomoć lekara, njegovo stanje postaje još ozbiljnije. Postoje takve manifestacije:
Uz pogoršanje gušterače, liječenje treba biti pravovremeno. Uostalom, napadi povraćanja i učestala stolica doprinose dehidraciji, što prijeti ne samo zdravlju već i životu.
Pomoć pacijentu se pruža samo u bolničkom okruženju. Nakon što radnici hitne pomoći isporuče pacijenta u medicinsku ustanovu, on mora proći dijagnozu. Takvi događaji uključuju:
- Laboratorijska ispitivanja biološkog materijala (krv, izmet, urin).
- Procjena stanja peritonealnih organa pomoću ultrazvuka.
- Kompjuterska tomografija.
- FGDS.
Ako se navodna dijagnoza potvrdi, liječnik propisuje odgovarajuću terapiju. Kako alternativne metode borbe protiv bolesti nisu u stanju utjecati na uzrok patološkog procesa, ne bi ih trebale koristiti kao glavnu metodu. Bolje je koristiti lijekove pod nadzorom stručnjaka. Liječenje upalnog procesa uključuje:
- Uzimanje lijekova protiv bolova.
Hirurška intervencija se koristi u teškim situacijama kada je patologija uznapredovala.
Ako se pacijentovo stanje može normalizirati i bez operacije, preporučuju se lijekovi i posebna dijeta. Dijeta kod pankreasnog pankreatitisa s pogoršanjem igra važnu ulogu, jer pomaže da se tijelo rastereti i omogući mu da se oporavi.
Kako jesti u prisustvu upale?
Ako pacijent ima jaku nelagodu, mora potpuno odbiti hranu 3 dana. Da bi se smanjila nelagoda, nanose se losioni sa hladnom vodom, koji se nanose na područje pogođenog organa. Tokom posta, osoba mora biti stalno u krevetu. Prva 3 dana dijeta za pogoršanje gušterače je vrlo stroga i može uključivati samo tekućinu (slabo varivi čaj bez dodatka šećera, dekocija divlje ruže ili zob, mineralna voda bez plina). Potom u ishranu možete dodati sušenje ili kekse u malim količinama, juhu napravljenu od povrća. Petog ili sedmog dana pacijentu je dozvoljeno jesti malo pire mrkve ili krumpira u pari, kaše kuhane u vodi (ječam, biserni ječam ili proso su isključeni). Nakon stalnog poboljšanja, prehrana se proširuje. Sadrži pastu od kuhanog fileta bijele ribe mršavih sorti, kasiku od sira s niskim udjelom masnoće, kiselu.
Unošenje novih namirnica u prehranu, potrebno je proučiti reakciju tijela na njih. Koliko se strogo pacijent pridržava pravilne prehrane, ovisi njegovo daljnje zdravstveno stanje. Pacijent mora biti svjestan dozvoljenih i zabranjenih proizvoda.
Preporučena hrana
Šta mogu jesti kod pogoršanja gušterače? Popis proizvoda koji su korisni pacijentima uključuje:
- Kiselo-mliječna hrana s niskim udjelom masti (na primjer, domaći sir ili jogurt bez dodataka nemasnog ukusa).
- Pudingi, kesice, parni ili u rerni.
- Pire ili kuhano povrće.
- Kaša od mljevenih žitarica.
Šta se ne bi trebalo jesti?
Uz listu proizvoda koji mogu biti sa pogoršanjem gušterače, pankreatitisa, postoji opsežna lista zabranjene hrane. Evo posuđa koje je preporučljivo odbiti:
- Masne sorte mesa (kaša od svinjetine, guske ili patke), jake dekocije od njih.
- Mahunarke.
- Kobasice, dimljeno meso, konzervirana hrana.
- Svježa peciva, integralni kruh, pržene pite, tortilje.
- Neke vrste žitarica (ječam, kukuruz, biserni ječam).
- Mliječna hrana s visokom masnoćom.
- Salo.
- Bijeli kupus, kelj.
- Ukusno povrće.
- Salo.
Izbornik za pogoršanje gušterače treba isključiti previše kiselu, gorku ili slatku hranu. Doprinosi iritaciji tkiva, pojačava nelagodu.
Primer racije
Ovo poglavlje sadrži jednodnevni uzorak dijeta.
Doručak uključuje pire od pšeničnih žitarica, nemasni sir, kruh od pšeničnog brašna, suhu voćnu kašu. Nešto kasnije možete jesti pire povrće i čaj s dodatkom bobica ružinog voća. Popodne se preporučuje pire krompir s ribljem mesnim okruglicama, slabi čaj s malo nadomjestka šećera. U sred popodneva nudi se sušenje voćnim želeima. Večernji obroci uključuju pire od vegetarijanske supe, kasiku od sira.
Prije odlaska u krevet, preporučuje se čaša jogurta za konzumiranje bez masnih kiselina.
Jelovnik za pogoršanje pankreatitisa gušterače može varirati ovisno o ličnim preferencijama pacijenta. Međutim, ključno je da postoje samo dozvoljena hrana i jela.
Bolest pankreasa
Gušterača proizvodi enzime koji učestvuju u probavi, kao i hormon inzulin koji je odgovoran za apsorpciju glukoze. Svaka bolest koja pogađa ovaj organ uvelike remeti rad čitavog organizma.
U gušterači se najčešće razvijaju upalni procesi. Ova bolest se naziva pankreatitis. Upala može biti akutna ili hronična. Može biti kompliciran gnojnim procesom, pojavom apscesa ili nekroze tkiva. Pored toga, unutrašnja površina zidova organa može biti pogođena čirima ili erozijom. Ova patologija se takođe često odvija s periodičnim pogoršanjima.
Ponekad se u tkivu gušterače degenerira. Normalne ćelije zamenjuju masne ćelije, što dovodi do oslabljenog rada organa. Ako su stanice koje proizvode inzulin pogođene ovim procesom, pacijent razvije šećernu bolest. Pankreatolithiasis ili stvaranje kamenca također se odnosi na takve patologije.
Uz to, tkiva ovog organa mogu biti pogođena tumorima. Najčešće su to ciste ili vlaknaste tvorbe koje su bezopasne ako ne utječu na krvne žile, živce ili kanale. Ali rak gušterače jedna je od najozbiljnijih onkoloških bolesti koja se često završava smrću.
Simptomi i uzroci
Gotovo sve patologije gušterače tijekom pogoršanja očituju iste simptome. Samo dijabetes prate posebni simptomi. Pogoršanja ove bolesti nazivaju se hipoglikemija, kada pad nivoa šećera, ili hiperglikemija, kada se podigne iznad normalne. Štaviše, svi simptomi su povezani sa opštim stanjem organizma. To može biti slabost, poremećaj srčanog ritma, vrtoglavica, pad krvnog pritiska.
Za sve ostale patologije u prvi plan dolaze simptomi povezani sa samom gušteračom i drugim organima probave.
Najčešći znakovi pogoršanja uključuju:
- bol
- smanjen apetit
- dispeptični simptomi.
Bol se javlja tokom pogoršanja bilo koje patologije gušterače. Može biti povezan sa upalnim procesom, nekrozom tkiva ili rastom tumorskih formacija. Bol je u ovom slučaju često vrlo jaka. Mogu se lokalizirati na jednoj strani ili proširiti na cijelu trbušnu šupljinu. Ponekad daju i leđima ili ramenima. Bol za vrijeme pogoršanja najčešće je konstantna, ali se može povremeno pojačavati. To se događa nakon jela, tokom pregrijavanja ili tijekom fizičkog napora.
Uz bilo koje bolesti gušterače tokom pogoršanja, apetit pacijenta opada. To je zbog činjenice da je upravo to tijelo odgovorno za normalnu probavu hrane. Ako je pogođena upalom ili nekrozom, enzimi neophodni za njegovu asimilaciju ne proizvode se u pravim količinama. Stoga svi pacijenti brzo gube na težini, slabe.
Uz to, često se primjećuju sljedeći simptomi pogoršanja gušterače:
- mučnina, povraćanje,
- štucanje, belching, žgaravica,
- povećana nadutost, nadimanje, nadutost,
- povreda stolice - najčešće proliv, ali može se smenjivati sa zatvorom,
- konzistencija stolice se mijenja, postaje podebljana, lagana, fetišna,
- često žutost kože i proteina za oči,
- kod komplikacija temperatura može porasti.
Uz pogoršanje bilo koje patologije gušterače, poremećena je apsorpcija hranjivih sastojaka. Pacijent osjeća nedostatak vitamina i minerala, on razgrađuje proces odvajanja masnoća, apsorpciju ugljikohidrata. Najčešće to dovodi do dramatičnog gubitka kilograma, ali s dijabetesom, naprotiv, težina može porasti.
Unatoč činjenici da su gušterača pogođena različitim patologijama, uzroci pogoršanja su obično isti u svim slučajevima. Najčešće se najprije razvije upalni proces. I progresija hroničnog pankreatitisa postaje uzrok nekroze, apscesa, razvoja cista i tumora.
Ali glavni uzrok egzacerbacija gušterače je kršenje prehrane, infekcije, traume i stres. Naravno, prehrana dolazi na prvom mjestu. Uostalom, aktivnost gušterače direktno ovisi o tome šta čovjek konzumira. Njegove funkcije najviše narušavaju alkoholna pića i pušenje. Stoga se bolesti gušterače najčešće nalaze kod osoba koje imaju ove loše navike.
Uz to, pankreatitis, nekroza, pa čak i rak često pogoršavaju oni koji vole masnu hranu, prženu hranu, kafu, slatkiše, brzu hranu. U većini slučajeva napad se razvije nakon gozbe, prejedanja. Ali snažan nervni šok takođe može postati njegov uzrok. Doista, pod stresom postoji grč glatkih mišića, što može dovesti do začepljenja pankreasnih kanala.
Infekcija može postati i čest uzrok pogoršanja bolesti ovog organa. Jednom unutar žlijezde, bakterije se počinju razmnožavati, oštećujući njena tkiva. Rezultat toga može biti razvoj gnojne upale, nekroze tkiva, apscesa. Povrede u trbuhu ili komplikacije nakon hirurških intervencija takođe dovode do sličnih posljedica.
Uz to su druge bolesti probavnog sustava prilično čest uzrok napada u gušterači. Stanje žučne kesice i kanala, kao i dvanaestopalačno crevo, posebno se snažno odražava na rad ovog organa. Stoga akutnu bol u gušterači često doživljavaju pacijenti sa kroničnim holecistitisom, bilijarnom diskinezijom, žučnom kamenom ili peptičnom čirom. Tipično, ove patologije dovode do poremećenog odljeva soka pankreasa, on stagnira u gušterači. To može uzrokovati stvaranje kamenca, čireva ili cista, upalu ili nekrozu tkiva.
Značajke liječenja
Najčešće se napadi pogoršanja događaju kod hroničnog pankreatitisa. U ovom se slučaju pacijentovo stanje naglo pogoršava. Bol, mučnina i proliv mogu ga mučiti. Značajke liječenja ovise o težini stanja. U blagim slučajevima s pogoršanjem može se liječiti kod kuće. Ali najčešće je potrebno posjetiti ljekara. Obvezna medicinska nega potrebna je kod rasta cista, začepljenja pankreasnih kanala sa kamenjem, nekroze, gnojnih upala ili apscesa. A budući da je teško sami odrediti zašto se pojavila bol u gušterači, bolje je da se za svaki napad savjetujete s liječnikom.
Neki se pacijenti plaše toga, jer vjeruju da će ih odmah poslati na operaciju. Ali u stvari je hirurško liječenje potrebno samo u četvrtini slučajeva. Obično se koristi konzervativna terapija. Ali samo liječnik može utvrditi kako liječiti gušteraču. Izbor metoda liječenja ovisi o težini pacijentovog stanja, njegovoj dobi i individualnim zdravstvenim karakteristikama, uzrocima pogoršanja i simptomima.Veoma je važno da se što prije propisuje ispravan tretman. Uostalom, sa upalom, a posebno sa stagnacijom pankreasnog soka, brzo se razvija smrt ćelije gušterače koja se kasnije ne može vratiti.
Obvezni tretman treba biti sveobuhvatan. Bez obzira na patologiju koja se pogoršala, glavne metode terapije su uporaba lijekova i posebna dijeta. Takav tretman pomaže ublažavanju bolova i upala, oslobađa gušteraču, pružajući joj mogućnost oporavka, nadoknađuje nedostatak hranjivih sastojaka i normalizira sekretorne funkcije. U osnovi te ciljeve izvode droge. Ali posebna je prehrana također jako važna, jer određena hrana može dovesti do pojačane upale.
Pored ovih osnovnih metoda, ponekad se koriste i druge. Najčešće su to narodni recepti. Mnogo je ljekovitih biljaka koja imaju choleretic, anti-upalne i analgetske učinke. Uz pomoć alternativnog liječenja, nemoguće je zaustaviti egzacerbaciju, ali kao dodatna terapija djeluju. Osim toga, često se koriste fizioterapeutski postupci, terapeutske vježbe, masaža. Ali ove se metode mogu primijeniti samo kad egzacerbacija već umire.
Činjenice bolesti
Glavni mehanizam nastanka upalnih promjena u tkivima gušterače je intraduktalna aktivacija enzima pankreasa, posebno tripsina, što dovodi do samo-probave njegovih tkiva. Nastaje edem tkiva, što dovodi do sekundarnog kršenja cirkulacije krvi uz razvoj ishemije, što doprinosi napredovanju upale. Postepeno, proces postaje spor. S pogoršanjem napreduje fibroza zbog koje se smanjuje funkcionalna aktivnost.
Kada se pojave simptomi pogoršanja pankreatitisa, većina ljudi ima 2 pitanja:
- Koliko će trajati
- Šta učiniti da se brže vratim u formu
Da biste odgovorili na ova pitanja, morate detaljno razumjeti uzroke, prirodu tijeka, simptome i liječenje ove bolesti.
S obzirom na opsežnu listu funkcija koje obavlja gušterača, poremećaj njegovog rada dovodi do ozbiljnih zdravstvenih problema i pogoršanja kvalitete života.
Prema modernoj klasifikaciji, nazivaju se sljedeći etiološki i pokretački uzroci nastanka i napredovanja hroničnog pankreatitisa:
- Toksična upotreba alkohola, droga, trovanje solima teških metala, nekim drogama. Postoje i studije koje dokazuju da pušači češće razvijaju bolest.
- Nasljedno je otkriven veliki broj kromosomskih mutacija što dovodi do razvoja ranog i brzog progresivnog pankreatitisa.
- Zapreka u kanalima u slučaju mehaničkih oštećenja, onkoloških bolesti i insuficijencije sfinktera Oddija.
- Metabolički poput cistične fibroze, hroničnog zatajenja bubrega.
- Imunološka proizvodnja autoantitijela prema vlastitim ćelijama, manifestuje se kao primarni autoimuni pankreatitis i posljedica je drugih sistemskih bolesti.
Svi etiološki faktori su uvjetno podijeljeni na kontrolirani i nekontrolirani. Među uzrocima nastanka hroničnog pankreatitisa i njegovim pogoršanjem može se prilagoditi samo prva skupina. Stoga, osoba koja ima povijest takve dijagnoze, bez obzira na učestalost pogoršanja, mora u potpunosti promijeniti svoj način života, prestati piti alkohol i smanjiti funkcionalno opterećenje probavnog trakta.
Hronični pankreatitis dugi niz godina može biti asimptomatski, ali funkcija žlijezda brzo će opadati. Klinički značajni funkcionalni poremećaji pojavljuju se tek sa smrti 90% tkiva organa.
Simptomi koji se razvijaju tijekom pogoršanja pankreatitisa razlikuju sljedeće faze:
- pretklinički stadij, karakteriziran potpunim odsutnošću simptoma. Morfološke promjene u organu otkrivaju se nasumično tijekom CT-a i ultrazvuka.
- pozornica se manifestuje epizodičkim egzacerbacijama. Nekoliko godina kasnije, relapsi su lakši, ali simptomi ostaju u remisiji.
- stadijski bol u trbuhu postaje hroničan. Poremećena je ne samo egzokrina, već i endokrina funkcija organa.
- stadij se manifestuje potpunom atrofijom žlijezde gubitkom svih njenih funkcija.
Uz pogoršanje pankreatitisa glavna je bol. Epicentar boli nalazi se u epigastričnoj regiji i zrači u leđa. Ponekad bol poprima herpes zoster. Intenzitet se kreće od blagog bola do nepodnošljivog bodeža.
Većina pacijenata radije zauzima prisilni položaj, zagrli stomak rukama i povlačeći koljena na prsa, jer to ublažava patnju.
Bol u pravilu prati mučnina i osjećaj gorčine u ustima, gubitak apetita.
Mnogi se žale na labavu stolicu fekalija, s karakterističnim masnim sjajem i slabo ispranim. Ovaj simptom ukazuje na dalekosežan proces i ozbiljnu egzokrinu insuficijenciju.
U nekim se slučajevima primjećuje porast temperature. Rijetko je iznad subfebrilnih brojeva. Međutim, gnojno-septičke komplikacije poput apscesa ili flegmona postaju uzrok grozne groznice.
U trećem i četvrtom stadijumu bolesti egzacerbacije se ne pokazuju tako živo. Pacijenti počinju gubiti kilograme, razvijaju malapsorpciju i promjene tolerancije na glukozu.
Uz pravovremeno liječenje u ranim fazama pogoršanja, traju od 2 do 7 dana.
Dijagnostika
Često dijagnoza hroničnog pankreatitisa, njegovih pogoršanja, predstavlja velike poteškoće, koje nastaju zbog anatomske lokacije organa i njegove uske funkcionalne povezanosti s drugim organima probavnog sustava. Također, simptomi pogoršanja koji se javljaju u početnim fazama bolesti ne razlikuju se po specifičnosti i nalaze se u porazu mnogih probavnih organa.
Određivanje enzima pankreasa u serumu krvi i urinu
Ova metoda je, zbog svoje jednostavnosti i pristupačnosti, metoda probira i provodi se za sve pacijente koji boluju u trbuhu. Sadržaj amilaze najčešće se određuje
Još jedna minimalno invazivna i pristupačna metoda dijagnostike. Njegova tačnost dostiže 60-85%. Glavni znakovi otkriveni tijekom pogoršanja pankreatitisa su: povećanje organa, nejasne konture i promjene u ECHO strukturi. Međutim, dijagnostička vrijednost očituje se samo sveobuhvatnom procjenom kliničkih podataka i rezultata ultrazvuka. Izolirane promjene gušterače na ultrazvuku u nedostatku simptoma ne mogu biti uzrok dijagnoze.
Coprogram
Omogućuje vam da procijenite ekskretornu funkciju gušterače. Tokom egzacerbacije hroničnog pankreatitisa u izmetu otkrivaju se:
- Steatoreja - prisustvo neutralnih masti
- Kreatorrhea - prisustvo mišićnih vlakana i vezivnog tkiva, što ukazuje na kršenje varenja proteina
- Amilorrhea - nalazi se nešvareni vanćelijski škrob
Test tolerancije na glukozu
Prema njegovim rezultatima ocjenjuje se očuvanje endokrine funkcije.
Svim pacijentima koji boluju u trbuhu savjetuje se da se prije propisivanja lijekova protiv bolova konsultiraju s kirurgom; u nedostatku podataka za hiruršku patologiju, oni se obvezuju na sekvencijalno konzervativno liječenje.
Zlatni standard prve pomoći za pogoršanje hroničnog pankreatitisa je "glad, hladnoća i mir". U prva tri dana pacijentima se propisuje potpuna glad. Sva potrebna ishrana se daje parenteralno. Pokazuje i odmor u krevetu i hlađenje mesta bola.
- Anestezija
Nenakonski analgetici koriste se za ublažavanje bolova. - Dijetalna terapija.
Nakon zaustavljanja akutne faze, postepeno počinju proširiti prehranu. U ranim danima više vole terapijske prehrambene smjese. Nakon toga propisana je dijeta 5P. Ovo je visoko proteinska dijeta s ograničenim udjelom masti i ugljikohidrata. - Enzimska nadomjesna terapija.
Propisan je svim pacijentima koji boluju od steatorreje ili trajanja pankreatitisa duže od 5 godina. Kao i enzimi pankreasa koriste se u lečenju hroničnog pankreatitisa u akutnom stadijumu. Lijek izbora u modernoj praksi je Creon. Lekar koji prolazi propisuje dozu u zavisnosti od težine pacijentovog stanja. Učinkovitost lijekova za zamjensku terapiju veća je ako ih uzimate na vrijeme ili odmah nakon obroka.
Hirurško liječenje
Ima vrlo ograničene indikacije:
- Prekid zbog neprekidnog bola
- Neefikasnost konzervativne terapije duže od šest mjeseci
- Hirurške komplikacije
- Navodni rak pankreasa
Važno je zapamtiti da ukoliko se pojave simptomi pogoršanja hroničnog pankreatitisa i potreba prilagodbe liječenja obratite se liječniku. Liječenje kod kuće ili uzimanje neadekvatnih doza lijekova dovodi do pogoršanja i razvoja strašnih komplikacija.
Prevencija
Prevencija je modifikacija životnog stila. Svim se pacijentima savjetuje da trajno prestanu piti alkohol i prestati pušiti. Također je potrebno slijediti prehranu i dijetu koja je propisana u liječenju pankreatitisa. Uzmite zamjensku enzimsku terapiju na vrijeme, strogo u propisanim dozama.
Komplikacije
S neblagovremenim ili potpunim odsustvom liječenja za pogoršanja hroničnog pankreatitisa, rizik od razvoja brojnih životnih komplikacija je visok:
- Razvoj pseudociste s mogućom kompresijom susjednih organa.
- Opstruktivna žutica, koja u nedostatku liječenja provocira razvoj ciroze jetre.
- Nekroza pankreasa
- Duktalni adenokarcinom.
Sve gore navedene komplikacije liječe se hirurški, nakon čega je potrebno dugotrajno propisivanje antibiotika, posebno kod nekroze pankreasa.
Glavni znak razvoja komplikacija je nemogućnost da se nekako uklone simptomi. Bez obzira na to što je sindrom boli uklonjen tijekom pogoršanja, potpuno je nemoguće zaustaviti ga, čak i uz upotrebu opojnih analgetika. Ova situacija zahtijeva pojačanu budnost liječnika i dodatne preglede.
Prognoza za oporavak
Važno je shvatiti da sama egzacerbacija obično ne traje dugo, najviše tjedan dana, ali nestanak simptoma ne znači oporavak. Nemoguće je postići potpuni lijek za pankreatitis. Zadatak pacijenta i liječnika zajedničkim naporima da se spriječi pojava pogoršanja i razvoj funkcionalnog zatajenja organa. Ovo zahtijeva potpuno odbacivanje loših navika, cjeloživotnu prehranu i periodične preglede prema rasporedu koji predloži lekar.
Pankreas - jedinstveni organ
Bilo koja bolest gušterače je opasna, jer za vrijeme njene disfunkcije nijedan drugi organ nije sposoban da preuzme posao koji obavlja žlijezda.
Prema tome, smrt tkiva gušterače nezamjenjiv je gubitak za tijelo, ozbiljno utječući na dobro pacijenta.
Direktne dužnosti gušterače mogu se podijeliti u dva velika bloka. Prva je proizvodnja inzulina, koja je neophodna za kontrolu nivoa šećera u krvi. Što manje stanica pankreasa sudjeluje u proizvodnji, to je veći rizik da osoba dobije dijabetes. U bolesnika s kroničnim oblikom pankreatitisa dijabetes je često njegov pratitelj.
Drugi dio funkcija organa je proizvodnja enzima za probavu. Pankreas normalno razgrađuje masti, ugljene hidrate i proteine koje čovjek prima izvana s hranom kada uđe u dvanaesnik. Ako se kanal začepi iz nekog razloga, enzimi nisu u mogućnosti "izaći" u crijevo i ostati unutar žlijezde, probavljajući ne hranu već ćelije samog organa. Ispada da gušterača počinje raditi u režimu samouništenja.
Pankreasno stanje kod hroničnog pankreatitisa
Na pozadini samouništavajućeg rada željezo se uništava, živo tkivo se pretvara u vezivno tkivo, razvija se upala. To je stanje koje ljudi nazivaju "pogoršanjem gušterače", u stvari se dijagnosticira akutni ili hronični oblik pankreatitisa. U akutnoj fazi brzo dolazi do skoka razaranja - za kratko vrijeme umiru tkiva. Kod hroničnog tijeka bolesti gušterača se uništava vrlo sporo, ali dugo vremena, a lezija se može proširiti na područje cijelog organa.
Akutni pankreatitis
Najčešće se prva epizoda pogoršanja pankreatitisa bilježi kod odraslih, četrdeset do pedeset godina. Postoji problem zbog pozadine zloupotrebe alkohola, masne i začinjene hrane i poremećaja prehrane uopšte. Medicinski radnici razlikuju četiri glavne vrste akutnog pankreatitisa:
- Gnojni oblik.
- Edematski (međuprostorni) oblik.
- Hemoragični oblik.
- Djelomična ili potpuna nekroza pankreasa (smrt tkiva).
Glavni problem u dijagnosticiranju akutnog pankreatitisa je multipektralnost simptoma. To znači da se kod različitih ljudi ista bolest može očitovati potpuno različitim znacima. Međutim, klasični tijek bolesti i dalje ima karakteristične simptome koji pomažu liječnicima da otkriju bolest.
Tipični simptomi pogoršanja gušterače
Akutni pankreatitis je nemoguće ne primijetiti. Osoba doživljava bol u pojasu, čiji je centar u epigastriju (između rebara i pupka). Na početku upale može se javiti višestruko povraćanje, nakon čega nema olakšanja, dolazi do brzog otkucaja srca. Ako je osoba u stanju zanemariti ove znakove, nakon dva ili tri dana njegova temperatura raste.
Za pacijente s pankreatitisom, bjelkast premaz na jeziku, gorak okus u usnoj šupljini, loš zadah
Kod akutnog pankreatitisa bol je stalno prisutan, ne povezuje se s obrokom ili tekućinom. Međutim, reakcija na obrok i dalje traje - nakon jela osoba osjeća mučninu ili doživljava jedno povraćanje, često s elementima ne probavljene hrane. Kada uzimate lijekove protiv bolova, bol umire, a nakon prestanka djelovanja lijeka protiv bolova on se postepeno povećava.
Pored uobičajenih simptoma, svaka od sorti akutnog pankreatitisa ima svoje posebne simptome. Razmotrite karakterističnu manifestaciju u obliku tablice.
Tabela 1. Simptomi akutne upale pankreasa
Pankreatitis | Simptomi i senzacije pacijenata |
---|---|
Gnojni | Karakteriziraju je visoka groznica, uporna mučnina i depresivno stanje pacijenta. |
Hemoragični | Bol inervira kralježnicu, može se uzdići uz leđa do lopatica. Često se ovaj oblik bolesti miješa sa anginom pektoris ili srčanim udarima. |
Edematous | Čvrsta, adstrigentna bol zbog kompresije nervnih završetaka tkivima, istezanje samog organa, začepljenje kanala. |
Smrt tkiva | Vrlo jak i svijetao sindrom boli, u kojem osoba iz straha od smrti padne u stanje šoka. |
Upala pankreasa: proliv i povraćanje
Ključni simptom pankreatitisa su funkcionalni poremećaji gastrointestinalnog trakta. Pacijent doživljava mučninu koja se u 80% završava povraćanjem oslobađanjem polu-probavljene hrane, istovremeno dolazi do crijevne disfunkcije ili, jednostavnije, proljeva. Tečni izmet sadrži i polu-probavljena prehrambena vlakna.Nadalje, slika se može promijeniti - proljev ustupa mjesto zatvoru, pacijent pati od nadutosti, nadimanja, pretjeranog stvaranja plinova. Sve su to posljedice nedostatka probavnih enzima.
Povraćanje i labava stolica neminovno dovode do dehidracije. Dehidracija je takođe jedan od simptoma akutnog pankreatitisa. Prvo, osoba osjeća letargičnu, žeđ, suhu sluznicu, disanje postaje ubrzano. Ako se ne poduzmu mjere za vraćanje vodene ravnoteže, simptomi napreduju: koža gubi turgor, puls raste, mokraća potamnjuje i volumen mu se značajno smanjuje. U trećoj fazi dehidracije pacijent pada pritisak, srčani ritam se smanjuje, reakcije su smanjene, svijest je zamagljena.
U ovom stanju potrebna je hitna medicinska pomoć, inače će doći do prestanka rada srca i mozga.
Promjene na koži
Pri upalnom procesu gušterača nabrekne, dobije se u veličini i počne crpiti susjedne organe. Pored nelagode, ovaj postupak sprečava i normalan odljev žuči, kao rezultat toga, koža reagira promjenom boje.
Opća boja kože postaje blijeda, moguća je zelenkasta ili ikterska nijansa. Nasolabijalni trokut može postati cijanotičan, na rukama i nogama, u pupku se pojavljuju plavkaste mrlje.
Ostali simptomi
Ljekari bilježe niz drugih karakterističnih simptoma koji omogućuju dijagnosticiranje akutnog pankreatitisa kod pacijenta u fazi pregleda i palpacije. Dakle, doktori hitne pomoći vođeni su takvim signalima tela:
- Kada je pritisnut na dva centimetra iznad pupka, osoba osjeća bol kako ide unutra i prema gore
- Nakon pritiska na stomak, u trenutku otmice ruku, pankreas reagira tupim bolom.
- Palpacija trougla ispod rebara sa leve strane i do kičme uzrokuje bol.
Simptomi ostalih patologija pankreasa
Akutni pankreatitis je najčešća, ali ne jedina bolest pankreasa. Većina tegoba izražava se bolom, ali to nije jedini simptom koji vam omogućava dijagnosticiranje određenog problema.
Tabela 2. Simptomi ostalih vrsta bolesti
Bolest | Bol | Kršenje funkcija probavnog trakta | Značajke |
---|---|---|---|
Dijabetes melitus (tip I) | Suptilni ili odsutni. | Mučnina, povraćanje, stalna glad. | Suva sluznica, stalni osjećaj žeđi, učestalo mokrenje, svrbež kože. |
Onkologija | Ovisi o pozornici - od manje do bolne. | Masna i nestabilna stolica, u kasnijim fazama neprestanog proliva. | Žutilo kože, nagli skok težine na manju stranu, distrofija na pozadini dobre prehrane. |
Ciste i tumori | S malom cistozom su odsutni, s velikim područjem obrazovanja - tupa bolna bol. | Brze, bezbojne stolice, nadutost, nadimanje. | Na velikom području cistoze osjećaju se formacije, s suppuracijom se temperatura podiže. |
Hronični pankreatitis | Bol samo u „akutnom“ periodu. | Za vrijeme pogoršanja: mučnina, povraćanje, poremećaji stolice. | Do odvikavanja dolazi od odstupanja od ishrane. |
Lečenje pankreasa
Pacijentu koji pristiže sa dijagnozom akutni pankreatitis prvo se propisuju lijekovi protiv bolova i kapi za obnavljanje ravnoteže elektrolita (glukoza, Ringer). Takođe, pacijentu su propisani inhibitorni lekovi koji blokiraju proizvodnju enzima i zaustavljaju samouništavanje gušterače.
Od velike važnosti je prehrana. Tijekom egzacerbacije pacijentu se propisuje potpuna glad, nakon otpusta osoba treba formirati posebnu dijetu koja se temelji na dijetalnoj tablici br. 5 P. Suština menija liječenja je isključiti štetne i teške proizvode za probavni trakt, usredotočujući se na nemasno mlado meso, žitarice, povrće mliječni proizvodi.
Osnova prehrane treba biti jela na pari ili kuhana, osoba treba jesti frakcijski i malo po malo
Idealna dijeta bi bila pet do šest puta dnevno, za jedan obrok trebate jesti hranu ne više u količini stegnute šake. Potpuno isključeni soda, alkohol, pušenje je zabranjeno. Za održavanje gušterače pacijenti uzimaju pripravke koji sadrže enzime: "Creon", "Mezim", piju probiotike, vitamine za održavanje mikroflore i imuniteta.
Treba razumjeti da samo liječenje u slučaju pogoršanja gušterače može biti ne samo neučinkovito, već i kobno. Režim liječenja trebao bi izraditi liječnik, dok pacijent treba redovito dolaziti kod njega na sastanke, razgovarati o svim promjenama.
Sažetak
Pankreatitis, kao i svaka bolest gušterače, opasna je bolest koja može lišiti čovjeka radosti zbog punopravnog života. Spomenuli smo da je gušterača jedinstven i nezamjenjiv organ, stoga ga je posebno potrebno zaštititi.
Prevenciju bolesti ovog organa možete započeti u bilo kojem dobu, kvalitativno mijenjajući svoje navike, prvenstveno prehrambene navike. Ljekari su dokazali da se, ceteris paribus, kod nepušača koji se bave sportom i pridržavaju se razumne prehrane, pankreatitis javlja deset do petnaest godina kasnije.
Simptomi upale kod odraslih i djece
Klinička slika pogoršanja gušterače prati niz karakterističnih simptoma akutne prirode:
- Pojava akutne boli u lijevom hipohondriju postepeno se povećava, što može preći u šok stanje. Neprijatne senzacije često su lokalizovane u lumbalnoj regiji,
- Pojava mučnine, stalno povraćanje, koje ne donosi olakšanje,
- Vomit sadrži nečistoće žuči, što ukazuje na kršenje prirodnog procesa varenja hrane,
- Suha usta, žgaravica, belching s neugodnim okusom,
- Kratkoća daha koja je posledica velikog gubitka elektrolita tokom povraćanja,
- Nagli porast temperature na 38-40 stepeni,
- Pojačana brzina otkucaja srca
- Blijeda koža,
- Pojava sivo-zemljane nijanse na licu,
- Okačene karakteristike
- Pojava plavkastih mrlja na koži u pupku, donjem dijelu leđa, koje ukazuju na ulazak krvi ispod kože.
Znakovi upale gušterače kod dece imaju identične manifestacije. U tom se slučaju primjećuje pojava specifičnog simptoma u obliku opstruktivne žutice. Sabijanje tkiva u upalom organu komprimira žučne kanale, što dovodi do ovog stanja.
Akutni oblik pankreatitisa prati snažan nadimanje zbog nepostojanja normalnih kontrakcija želuca i crijeva. Na palpaciji, napetost u trbuhu nije jako izražena.
Jedan od simptoma pankreatitisa smatra se pojavom opstipacije ili proljeva. Izmet je pjenast s ostacima neprobavljene hrane s izraženim grozničavim mirisom. Konstantna opstipacija ukazuje na početak pogoršanja.
Ako se pojave sumnjivi simptomi, potrebno je hitno se obratiti bolnici, jer pogoršanje može prouzrokovati smrt sa širokim područjem oštećenja organa i nedostatkom pravodobnog i pravilnog liječenja.
Akutno trajanje
Hronični pankreatitis ima dug period pogoršanja (oko 5-7 dana, pod uslovom da bude propisano liječenje). Teške upale mogu se pojaviti dvije sedmice, jer je gušterača izgubila sposobnost brzog oporavka.
Dugo razdoblje pogoršanja nastaje zbog činjenice da se regeneracija oštećenih tkiva odvija vrlo sporo. Za dobivanje dugog recidiva važno je pridržavati se propisanih preporuka, potpuno promijeniti vlastitu prehranu i eliminirati iritate koji izazivaju upalu (alkoholna pića, cigarete, masna i visokokalorična hrana).
U skladu sa svim metodama liječenja, pacijent može primiti dugo razdoblje remisije bez pogoršanja. U ovo se vrijeme također preporučuje kontinuirano pridržavati se terapijske prehrane jer upotreba zabranjene hrane može uzrokovati nepoželjno pogoršanje.
Prva pomoć
Teški tijek upale gušterače i prisustvo jakih bolova uključuje prvu pomoć pacijentu prije dolaska hitne pomoći. U tom je slučaju potrebno zauzeti vodoravni položaj, isključiti unos bilo koje hrane.
Na mjesto lokalizacije upale možete pričvrstiti grijaći jastučić s ledom da biste osigurali analgetski učinak. Preporučuje se obilno i toplo piće (mirna voda, juha od divlje ruže).
S jakom boli možete uzeti anestetik u obliku analgetika ili antispazmodika (No-shpa, Spazmalgon). Preostale lekove treba uzimati samo prema uputu lekara.
Kako brzo ublažiti upalu
Nakon dijagnoze srednjeg toka pankreatitisa, nema potrebe za operacijom. Propisan je sljedeći režim liječenja:
- Odbijanje bilo koje hrane tokom prva dva dana. Preporučeni umjereni unos tekućine (još uvijek mineralne vode),
- Usklađenost s frakcijskom prehranom (žitarice, povrtne juhe, pire krompir). Čvrsta hrana treba biti isključena 14 dana,
- Prijem enzima antispazmodičnog, enzimskog porijekla, inhibitora protonske pumpe, koji su dogovoreni s liječnikom. Ako ovakvi lijekovi ne daju odgovarajući rezultat, tada je neophodno imenovanje dodatnih sredstava.
Liječenje akutnog pankreatitisa najbolje je provesti u bolnici pod nadzorom liječnika dok se opće stanje ne stabilizira i ne uspostavi remisija.
Ovisno o predstavljenoj kliničkoj slici, liječnik može propisati sljedeće kategorije lijekova:
- Lijekovi protiv koleretike
- Sedativni preparati (Valerian, Motherwort),
- Unos kalcijuma
- Kortikosteroidi
- Kompleksi metabolita,
- Preparati za omotavanje.
Dijeta
Hronični tijek pankreatitisa zahtijeva stalnu prehranu. U slučaju pogoršanja preporučuje se tablica liječenja br. 5 (prevladavanje u prehrani jela s niskim udjelom masnoće, uglavnom pare u obliku kuhanih žitarica, ribanih supa, kuhane govedine s niskim udjelom masti).
Piće ne smije izazivati iritaciju gušterače (mliječ, dekocija iz crijeva bez šećera, mirna voda). Voće se poželjno konzumira u pečenom obliku, a iz opće prehrane isključuju se takvi proizvodi:
- Kafa, jak čaj (dozvoljena doza nije veća od 200 ml uz dodatak obranog mlijeka svakih šest mjeseci),
- Sve vrste alkoholnih pića,
- Juhe kuhane u masnoj juhi
- Gazirana pića (Coca-Cola, Fanta, limunada),
- Žumanjke
- Sve vrste pečenja,
- Konditorski proizvodi, sladoled.
Prehrana se treba provoditi u frakcijskim porcijama (oko 5-7 puta dnevno, svaka 3-4 sata). Cilj kliničke prehrane je obnavljanje normalnog funkcioniranja gušterače i sprečavanje mogućih pogoršanja.
Tehnika lečenja
Liječenje egzacerbacije gušterače treba provoditi samo u bolnici. Ako se opće stanje stabilizira, tada se daljnji oporavak može obaviti kod kuće, pod nadzorom liječnika.
U početnom stadiju izraženi sindrom boli uklanja se različitim antispazmodicima (Diklofenak, Ibuprofen, Paracetamol).
Eliminacija upale temelji se na inhibiciji kinina, proteaza tokom posebnih kapi. Oticanje organa može se ukloniti imenovanjem diuretika i daljnjom obnavljanjem kapilarne mreže kože uz pomoć Heparina.
U jakoj upali i riziku od infekcije, potrebni su antibiotici pod nadzorom lekara, ovisno o pojedinačnom stanju organizma. Funkcionisanje gušterače potiče se upotrebom enzima (Creon, Pangrenol).
Uklanjanje upale kod kuće
Brzo uklanjanje jake boli s pankreatitisom kod kuće zasniva se na tri jednostavna pravila:
- Dijeta gladovanja
- Koristeći hladnoću za anesteziju
- Osiguravanje potpunog odmora prije posjete ljekaru ili dolaska hitne pomoći.
Najbolje je potpuno isključiti hranu, osigurati obilje pića i primijeniti hladne jastučiće za grijanje na mjesto upale. Uz stalno povraćanje, potrebno je dobro izvršiti pritisak na korijen jezika, jer takva djelovanja sprječavaju ponavljanje napada.
Ako je potrebno isprazniti sadržaj želuca, tada možete popiti nekoliko kašika slane vode. Nakon povraćanja, opće stanje pacijenta se poboljšava nekoliko sati. Liječenje treba nadzirati ljekar, jer pojedinačni lijekovi mogu dati suprotan učinak.
Efikasni i zabranjeni lijekovi
Sledeći lijekovi se smatraju najefikasnijim lijekovima u liječenju pankreatitisa:
- Razne antispazmodike (Papaverin, Baralgin, Platifillin),
- Lijekovi s ljekovitim biljem (Oraza, Nygeda),
- Imenovanje pankreatina, Octreotide u hroničnom toku bolesti kako bi se vratio normalan proces probave.
Tijekom liječenja zabranjena je upotreba lijekova koji sadrže žuč (Digestal, Festal, Enzistal) jer su kontraindicirani u pogoršanju gušterače.
Kao profilaksu egzacerbacija možete uzimati lijekove kao što su Enzym forte, Omeprazole koji je propisao liječnik.
Pravilna prehrana
Osnova dugog perioda remisije kod pankreatitisa je pravilna prehrana. Preporučuju se frakcijski obroci (oko 5-7 puta dnevno) i obavezno isključivanje masnih, dimljenih, prženih i začinjenih jela iz opće prehrane.
U vašu dnevnu prehranu treba uključiti jela poput dijetalnog mesa, peradi, povrtnih supa, žitarica. Povrće, voće najbolje je peći ili pirjati bez dodavanja biljnog ulja.
Važno je isključiti sve poslastice, alkohol, cigarete. S ozbiljnim pogoršanjem provodi se terapijsko postenje (potpuno isključivanje hrane uz uporabu tople tekućine). Kako se oporavljate, možete u prehranu postepeno uvoditi nemasne kaše i supe, nakon čega slijedi dijeta br. 5.
Moguće posljedice
Postepeni razvoj pankreatitisa ima ozbiljne komplikacije za organizam u obliku čira, fistula, cistoze u tkivu pankreasa. S ozbiljnim pogoršanjem moguće je stvaranje peritonitisa (upale trbušne šupljine).
Na pozadini dužeg napredovanja razvija se nedostatak izlučenog sekreta što dovodi do stvaranja šećerne bolesti. Upala uzrokuje djelomičnu smrt tkiva i pojavu nekroze s visokom statistikom smrti.
Upala pankreatitisa tokom trudnoće smatra se posebno opasnom, jer takvo stanje ugrožava normalan razvoj, buduću bebu. Koncepciju je najbolje planirati u stabilnom periodu remisije i slijede preventivne mjere.
Prognoza i prevencija
Prognoza za egzacerbacije gušterače može biti pozitivna, podložno svim prepisima liječnika i preventivnim mjerama. Remisija je prilično duga i traje nekoliko godina, tako da je važno voditi zdrav način života, eliminirati loše navike i pravilno jesti.
Prevencija pogoršanja temelji se na sljedećim preporukama:
- Poštivanje pravilne ishrane (u ishrani treba prevladavati nemasna hrana u kuvanom obliku bez prekomjerne masnoće),
- Zabrana upotrebe alkohola, cigareta, visokokalorične i masne hrane,
- Isključenje čestih i dugotrajnih lijekova bez hitne potrebe,
- Umjerena fizička aktivnost i odsustvo jakih stresova za tijelo,
- Pravovremeno posjećivati doktora i liječiti bolesti koje mogu izazvati upalu.
Dragi čitatelji, vaše mišljenje nam je veoma važno - stoga ćemo biti drago da u komentarima pregledamo egzacerbaciju gušterače, bit će korisno i drugim korisnicima web stranice.
Imam kronični pankreatitis, pa se povremeno javljaju i egzacerbacije, posebno ako sam vrlo nervozan. S upalom je najbolje odmah ići na dijetu i piti maksimalnu količinu tekućine. Ali generalno je opšte stanje se postepeno stabiliziralo.
Irina, Sevastopol
Uz egzacerbacije gušterače potrebno je odmah poduzeti terapijske mjere, jer ako sve zanemarite, bit će potrebna hirurška intervencija. Terapeutska dijeta treba da se sastoji od kuhane vitke hrane, kuhanog povrća i pečenog voća. Od mesa, piletine, kunića će dobro. Važno je da se u potpunosti prebacite na pravilnu ishranu.
Uzroci pogoršanja pankreatitisa
Unos alkoholnih pića i masne (pržene) hrane sa slabim gušteračom doprinosi pogoršanju pankreatitisa, pa je osnova svake terapije terapijska dijeta s selektivnim popisom prehrambenih proizvoda. Osim konzumiranja alkohola, uzroci ove bolesti predstavljeni su na takvoj listi:
- ograničene obroke proteinske hrane,
- nervni šokovi, stresne situacije,
- akutne zarazne bolesti
- nasljedni faktor
- pušenje i druge loše navike,
- posljedica terapije lijekovima,
- recidivi holecistitisa, kolelitijaze, holangitisa,
- izlaganje otrovnim, otrovnim tvarima
- sistematsko prejedanje (prekomjerno jedenje)
- hronične bolesti jetre, dvanaestopalačnog creva,
- senilna dob
- komplikacije nakon operacije,
- autoimune bolesti
- mehaničke ozljede trbuha.
Simptomi pogoršanja pankreatitisa
Relaps počinje akutnom boli u trbuhu, čija je lokalizacija teško odrediti. U nedostatku pravovremene konzervativne terapije, neugodan osjećaj boli se samo pojačava, ista se stvar događa i nakon konzumiranja hrane i sistematskog prejedanja. Da biste pravilno razlikovali pogoršanje pankreatitisa, važno je znati njegove kliničke manifestacije:
- mučnina, dugotrajno povraćanje,
- zamagljen osjećaj boli, jake žgaravice,
- tutnjava, nadimanje, nadutost,
- teški znakovi dispepsije (slabljenje stolice, proliv),
- endokrini poremećaj,
- groznica, groznica,
- suvoća, gorčina u usnoj šupljini,
- nedostatak apetita, nagli gubitak težine,
- ugnjetavanja nervnog sistema,
- povlačenjem boli u leđima neodređene lokalizacije.
Liječenje pogoršanja pankreatitisa
Bolest je teška i može se dugo liječiti lijekovima, zahtijeva integrirani pristup zdravstvenom problemu. Glavni cilj liječenja je zaustaviti sindrom boli, obnoviti koncentraciju pankreasnog soka, osloboditi gušteraču i produljiti trajanje razdoblja remisije. Da biste postigli željeni rezultat, morate se strogo pridržavati tako vrijednih stručnih preporuka:
- Važno je omogućiti pacijentu potpuni odmor, smanjiti fizički i emocionalni stres, posebno uz sljedeće pogoršanje.
- Strogo se pridržavajte terapijske prehrane uz strogo ograničenje masne, pržene, slane, dimljene i začinjene hrane.
- Prva dva dana faze pogoršanja zahtijevaju potpuno odustajanje od unosa hrane, odaberite terapijsko postenje.
- Potrebno je nanijeti hladno na navodno područje lezije kako bi se olakšalo opće zdravstveno stanje, riješilo se nepodnošljivih bolova.
- Važno je kontrolirati protok tekućine u organizam, redovno uzimati takve lijekove poput Bourget mješavine za žgaravicu, Almagel, Gordox, Contrikal protiv upale.
- Redovan unos prirodnih vitamina ili multivitaminskih kompleksa u punom kursu je dobrodošao.
Terapija lijekovima
Uz napad akutne boli, potrebno je odmah djelovati. Oralna primjena antispazmodika, analgetika, enzimskih pripravaka, prokinetika, ne-opojnih analgetika preporučuje se prema individualnoj preporuci liječnika (ovisno o težini simptoma u određenoj kliničkoj slici). Ostali lijekovi su posebno popularni za pogoršanje pankreatitisa, koji treba uzimati u punom toku:
- Blokatori H2-histamina: Ranitidin, Famotidin,
- inhibitori protonske pumpe: omeprazol, rabeprazol,
- za suzbijanje izlučivanja pankreasa: somatostatin i oktreotid,
- antifermentalni preparati: Contrical, Gordox.
- enzimi gušterače: Creon, Pangrol,
- Prokinetika: Motilium, Cisapride,
- antiholinergici: Atropin, Metacin, Platifillin,
- antispazmodici: drotaverin, no-shpa, papaverin,
- ne-opojni analgetici: natrijum metamizol, Analgin, paracetamol, Ketorolac,
- opioidni analgetici: Tramadol, Promedol, Meperidin.
Navedene lijekove može propisati samo vaš ljekar. Neovlašteni izbor složenog režima liječenja može izazvati pogoršanje druge bolesti probavnog sustava (pored pankreatitisa), nuspojave, akutne znakove intoksikacije, rizik od interakcije lijekovima. Pored predstavljenih farmakoloških grupa, važno je ne zaboraviti na prednosti vitaminske terapije, terapijske prehrane.