Kako trajno izliječiti pankreatitis i je li moguće
Svaka ozbiljnija bolest, koja uključuje pankreatitis, postavlja pacijentu pitanje može li ga potpuno izliječiti i vratiti se svom uobičajenom načinu života. Nažalost, postoji niz bolesti, čija je potpuna eliminacija gotovo nemoguća. A razlog takve prognoze ne ovisi o razini vještina liječnika ili drugim faktorima. Leži u specifičnostima same bolesti.
Nemoguće je dati nedvosmislen odgovor na pitanje o mogućnosti potpunog liječenja akutnog ili hroničnog pankreatitisa. Rizik da bolest postane hronična i njene periodične pogoršanja će uvijek biti prisutan. Međutim, pacijent ne bi trebao tretirati ovu bolest kao potpuno neizlječivu. Da bi se postigli željeni rezultati, osoba će se morati potruditi da promijeni svoju sliku u korijenu i pridržava se strogih pravila i preporuka liječnika dugi niz godina. Ne može ih svaki strogo slijediti. No u nekim je slučajevima još uvijek moguće riješiti se manifestacija akutnog ili kroničnog pankreatitisa.
Šta se događa s gušteračom sa ovom bolešću?
Kada se dogodi prvi akutni napad pankreatitisa, željezo se upali, probavi vlastita tkiva i više ne može u potpunosti obavljati svoje funkcije izlučivanja hormona i pomažući u probavi. Pomoću tih procesa zahvaćena tkiva zamjenjuju se drugim strukturama, a cjelovit rad organa postaje nemoguć.
Rana posjeta liječniku tokom napada obavezna je i u velikoj mjeri određuje dalju prognozu bolesti. Samo se na taj način može spriječiti daljnje širenje oštećenja organskih tkiva. Ako bolest nije zahvatila većinu tkiva, tada je moguće razgovarati o potpunom izlječenju bolesti.
Može li se akutni pankreatitis izliječiti u potpunosti?
Akutni pankreatitis može biti različitog stupnja ozbiljnosti, a upravo taj parametar u velikoj mjeri određuje daljnje prognoze za oporavak pacijenta i mogućnost da bolest postane hronična.
Uz blagi oblik pankreatitisa zahvaćeno je malo područje žlijezde koje je uglavnom izraženo u njegovom intersticijskom edemu i lako se liječi. U nekim slučajevima, ovaj tijek bolesti daje povoljne prognoze, bolest ne postaje hronična i ako sve preporuke liječnika o uzimanju lijekova, slijede dijetu i postupnom proširivanju, oslobađanju od loših navika i promjeni životnog stila, pacijent može računati na mogućnost potpunog izliječenja od akutne pankreatitis. Uz neadekvatno liječenje ili nepoštivanje svih ovih pravila, bolest može postati hronična, a prognoze potpunog zbrinjavanja postaju manje povoljne.
Teški oblik ove bolesti prati veća lezija žlijezde što može uzrokovati razvoj lokalnih komplikacija poput nekroze pankreasa i infekcije tkiva, pojave cista ili apscesa. Te su promjene nepovratne i naknadno dovode do zamjene tkiva organa drugim strukturama i značajnim kršenjima njegovih funkcija. Bolest u takvim slučajevima postaje hronična i njeno potpuno izlječenje nije uvijek moguće.
Kod teškog akutnog pankreatitisa mogu se pojaviti sledeće nepovratne promene u žlezdi:
- Akutno nakupljanje tečnosti u žlezdi ili u blizini pankreasnog prostora,
- Nekroza tkiva žlijezde praćena pojavom ograničene ili prosute zone mrtvog tkiva,
- Kada su tkiva zone nekroze zaražena, razvija se gnojni pankreatitis koji povećava verovatnoću smrti pacijenta,
- Apsces gušterače, praćen nakupljanjem gnoja u žlijezdi ili radijalno lociranim tkivima,
- Akutna lažna cista, praćena nakupljanjem soka pankreasa u vlaknastim zidovima ili granulacijama.
Takav komplicirani tijek akutnog pankreatitisa nije uvijek podložan terapijskom liječenju i može postati razlog za imenovanje hirurških intervencija. Uz nastanak apscesa ili cista mogu se izvoditi operacije poput cistogastrostomike, cistične marsupializacije, endoskopske drenaže itd. A kod nekroze pankreasa, ovisno o njegovoj veličini, izvodi se nekrektomija (operacija očuvanja organa) ili resekcija pankreasa. Hirurške intervencije značajno pogoršavaju predviđanja za mogućnost potpunog uklanjanja akutnog pankreatitisa, bolest postaje hronična, a sposobnost minimiziranja njenih pogoršanja ovisit će o stupnju oštećenja organa i poštivanju svih preporuka liječnika.
Da li se hronični pankreatitis može zauvijek izliječiti?
Mnogi pacijenti s kroničnim pankreatitisom, postavljajući pitanje o mogućnosti potpunog izlječenja bolesti, pitaju doktora o tome mogu li se jednom vratiti svom dosadašnjem načinu prehrane i življenja, pušenja ili uzimanja alkoholnih pića. Odgovor u takvim slučajevima je nedvosmislen - svako kršenje prehrane koju je propisao liječnik, stres ili loše navike neće vam omogućiti da se riješite bolesti, a osoba će imati i pogoršanje bolesti čak i na pozadini produžene remisije. Rizik od recidiva prisutan je čak i kod onih pacijenata koji slijede preporuke liječnika.
Kako zauvek izlečiti bolest? Kako bi se životni stil pacijenta trebao promijeniti? Samo strogo pridržavanje takvih preporuka može se u potpunosti riješiti hroničnog pankreatitisa, postići njegovu maksimalnu remisiju i minimalizirati broj pogoršanja na minimum:
- Prestanak alkohola i pušenje.
- Strogo pridržavanje propisane prehrane i prehrane.
- Maksimalno isključenje stresnih situacija.
- Redovni tečajevi praćenja i preventivnog liječenja.
Dijeta za hronični pankreatitis
Dijeta u bilo kojem stadiju pankreatitisa osnovni je dio liječenja. Popis dozvoljenih i zabranjenih proizvoda i određivanje načina njihove pripreme treba obaviti liječnik. Zato je prilikom uvođenja proizvoda u prehranu bolje prvo konzultirati liječnika.
Osnovni principi prehrane bolesnika sa hroničnim pankreatitisom
Glavni dio prehrane bolesnika sa hroničnim pankreatitisom jesu žitarice, nešto povrća i voća. Prehrana s malom količinom šećera može biti uključena u prehranu, a sadržaj životinjskih masti i holesterola treba svesti na najmanju mjeru. Hrana se mora temeljito prožvakati, a pacijent treba izvršiti samopregled na toleranciju pojedinačnih jela. Posluživanje hrane treba biti malo, a djelimični obrok - 5-6 puta dnevno.
Pacijenti s kroničnim pankreatitisom imaju koristi od žitarica (posebno heljde i zobene kaše). Hljeb se može konzumirati u blago osušenom obliku, a od mesnih proizvoda dopuštena je upotreba teletine s niskom masnoćom, govedine, zeca, puretine i pilećeg mesa (bez kožice). Mesna jela treba kuhati na pari ili kuhati. Prilikom odabira ribe, treba dati prednost štuci, bakalaru, štuku i šaranu. Jela iz nje treba pripremati kuhanjem.
Od mliječnih proizvoda dozvoljena je upotreba skute, kiselo-mliječnih napitaka, male količine nemasne kisele pavlake i maslaca za oblaganje posuđa, mekih, nezaslađenih i blagih sireva. Mleko se može koristiti za kuvanje.
Jaja se u prehranu uvode u obliku parne omlete, te kuhana ili u pripremi jela od jela, sufle ili mljevenog mesa. Dnevno možete pojesti ne više od 1 piletine ili 2 prepelice.
Piće treba biti umjereno slatko. Ovo može biti pirjano voće, kiseli sokovi razrijeđeni vodom, dekocije divlje ruže ili sušeno voće, slab čaj.
Kod hroničnog pankreatitisa zabranjena je upotreba takvih jela:
- Konzervirana hrana i proizvodi za konzervans,
- Mesne ili riblje juhe,
- Masno meso
- Pržena, začinjena, kisela, kisela, slana ili začinjena jela,
- Konditorski proizvodi
- Smeđi hljeb
- Kiselo voće i bobice,
- Kafa, čokolada i kakao,
- Gazirana pića i kvass,
- Alkohol
Popis zabranjene hrane podložan je promjenama od strane vašeg zdravstvenog radnika. Takva ograničenja ovise o težini bolesti.
Konstantna dijeta kod hroničnog pankreatitisa može biti osnovni faktor potpunog uklanjanja bolesti, sprečavanja njenog ponovnog pojava i početka duge i uporne remisije. Nepridržavanje preporuka doktora o prehrani i loše navike u većini slučajeva izazivaju pogoršanje bolesti.
Medicinski nadzor
Učestalost posjeta liječniku radi praćenja ovisi o težini tijeka hroničnog pankreatitisa:
- Sa blagim tokom - 2 puta godišnje,
- U umjerenim do teškim slučajevima, 3-4 puta godišnje.
Prilikom pregleda pacijenta liječnik uzima u obzir njegove pritužbe, opće stanje, fizički pregled i krvne pretrage na enzime gušterače i šećer. Pored toga, pacijentu je dodijeljeno da provede koprološku analizu izmeta i ultrazvuk gušterače, jetre i bilijarnog sistema.
Dobiveni podaci omogućuju liječniku da napravi plan za daljnje upravljanje pacijentom. Pacijentu se mogu dati preporuke o potrebi za korekcijom ishrane, lekovima protiv relapsa i biljnim lekovima.
Da li se pankreatitis može izliječiti narodnim lijekovima?
U medijima i na Internetu postoji mnogo načina kako se riješiti pankreatitisa uz pomoć narodnih lijekova i dodataka prehrani. Unos krompirovog soka, propolisa, zobene kaše, različitih biljnih pripravaka, samostanskog čaja i različitih dodataka prehrani (Tiens, Evalar, Siberian Health, Vision, itd.) Može se uključiti u kompleksnu ili preventivnu terapiju kroničnog pankreatitisa, ali njihova samostalna upotreba nije sposobna pružaju "čudesno ozdravljenje". Upotrebu ovih sredstava uvijek treba dogovoriti liječnik koji se fokusira na pokazatelje analize i pacijentovo stanje.
Upotreba narodnih lijekova ili dodataka prehrani za liječenje akutnog oblika bolesti je neprihvatljiva. Akutni pankreatitis treba lečiti medicinski, u bolničkom okruženju i samo pod medicinskim nadzorom. U budućnosti, s početkom uporne remisije, liječnik može uključiti takva sredstva u plan liječenja, uzimajući u obzir sve moguće indikacije i kontraindikacije za njihov prijem.
Fitosbor br. 1
Biljke se uzimaju u jednakim omjerima.
Ovaj fito-zbirka ima kompleksan učinak i ima antispazmodična, choleretic, regenerativna, protuupalna, sedativna i imunostimulirajuća svojstva. Njegova upotreba normalizirat će probavu, ukloniti nelagodu u trbuhu i nervozu, što se često primjećuje kod pacijenata s pankreatitisom. Lišću čaja možete dodati biljkama, a od dobijene smeše pripremiti ljekovite čajeve. Preporučuje se uzimanje infuzija ili čaja iz takvog bilja prije jela po 100 ml. Takvi tečajevi preventivnog liječenja, u kombinaciji s drugim preporukama liječnika, mogu spriječiti pogoršanje bolesti.
Fitosbor br. 2
- Korijeni Valerijana - 3 dijela,
- Korijenje slonovače - 2 dijela,
- Cvjetovi ljubičaste boje - 1 dio,
- Sjemenke komorača - 1 dio.
Ova fito-zbirka ima umirujuće, restorativno, blago choleretic, antispazmodičko, anti-upalno i regenerativno djelovanje. Preventivni kursevi njegove primjene ukloniće pojačanu ekscitabilnost nervnog sistema, normalizirati probavu i ojačati imunološki sistem.
Fitosbor br. 3
- Paprika - 2 dela,
- Stolar - 1, 5 dijelova,
- Calendula - 1 dio,
- Močvarska gusjenica - 1 dio.
Ovaj fito-zbirka ima holeretik, protuupalno, regenerativno, blago sedativ, normalizuje pokretljivost organa za varenje i lučenje enzima pankreasa. Berba biljaka može se koristiti za sprečavanje egzacerbacija upale gušterače i normalizaciju probave u njenom hroničnom toku.
Fitosbor br. 4
- Brezovi pupoljci
- Kantarion
- Immortelle
- Cvetovi kamilice.
Biljke se uzimaju u jednakim omjerima.
Ova fito-zbirka ima izražen protuupalni učinak i ima antispazmodični, choleretic, ukusan, umirujući i aktivirajući oslobađanje efekta enzima pankreasa. Tijek njegove primjene može biti dobra preventivna mjera protiv pogoršanja bolesti i može ukloniti probavne smetnje i nelagodu u trbuhu, normalizirati sastav i odljev žuči, ukloniti nervozu i mnoge druge neugodne simptome koji su primijećeni kod pankreatitisa.
Fitosbor br. 5
- Sjeme kopra - 3 dijela,
- Cvjetovi ljubičaste boje - 3 dijela,
- Immortelle - 3 dijela,
- Cvetovi kamilice - 1 deo.
Ova fito-zbirka omogućava aktiviranje proizvodnje enzima gušterače i žuči, normalizira sastav žuči, eliminira grčeve glatkih mišića sfinktera žučnog mjehura i žučnih kanala, normalizira probavu i uklanja mnoge njegove simptome. Takav se alat može koristiti kako u sklopu sveobuhvatnog liječenja hroničnog pankreatitisa, tako i u prevenciji njegovih pogoršanja.
Narodne lijekove na bazi ljekovitog bilja za profilaktičko liječenje hroničnog pankreatitisa treba odabrati liječnik ili fitoterapeut, uzimajući u obzir sve moguće indikacije i kontraindikacije. Trajanje prijema i učestalost tečaja takve terapije su individualni za svakog pacijenta.
Iskustvo - 21 godina. Pišem članke tako da osoba može putem interneta dobiti istinite informacije o mučnoj bolesti, razumjeti suštinu bolesti i spriječiti pogreške u liječenju.
Komentari
Hvala vam puno, pomažete vam informacijom da nije sve izgubljeno, da se morate boriti i nastaviti živjeti.
Pozdrav Natalya! Takođe vam mogu preporučiti da češće čitate literaturu o pozitivnom raspoloženju i volite li art terapiju (crtanje, pjevanje, pisanje bajki i sl.). Okreni se uskoro.
Da biste mogli postavljati komentare, molimo vas da se registrirate ili prijavite.
Je li moguće ili ne?
Da biste shvatili da li se pankreatitis može zauvijek izliječiti, trebate malo porazgovarati o mehanizmu razvoja ove bolesti. Dakle, za pankreatitis karakteriziraju upale stanica gušterače, zbog kojih im je narušen integritet i one prestaju funkcionirati kao prije.
Istovremeno, upalni proces obuhvaća kanale pankreasa kroz koje se pankreasni sok ispušta u dvanaestopalačno crevo. Kao rezultat toga, u njima se povremeno pojavljuju grčevi, uslijed kojih se lumen kanala znatno sužava i pankreasni sok, koji u sebi sadrži probavne enzime, počinje se akumulirati unutar žlijezde, započinjući procese samo probave u njoj. Rezultat toga je još veće oštećenje stanica organa i kršenje njegove funkcionalnosti.
A govoreći o tome može li se pankreatitis izliječiti u potpunosti, treba imati na umu da sve ćelije ljudskog tijela imaju svojstvo samoizlječenja. Međutim, s razvojem ove bolesti, uništavanje stanica pankreasa događa se mnogo brže od njihove obnove. Istovremeno se metabolizam u žlijezdi poremećuje i procesi regeneracije znatno se usporavaju.Kao rezultat toga, postoje područja u gušterači koja potpuno prestaju funkcionirati, a nažalost, nemoguće ih je obnoviti.
Gdje započeti?
Zapamtite glavnu stvar: pankreatitis je neizlječiv, a nemoguće ga je potpuno riješiti! I ne treba vjerovati raznim oglasima i postovima na Internetu, koji živopisno opisuju kako je osoba izliječila gušteraču uzimajući jedan ili drugi lijek. Bilo koji liječnik reći će vam da se ova bolest ne može liječiti, bilo u kroničnom ili akutnom obliku.
U tom slučaju možete samo spriječiti povratak bolesti, pridržavajući se nekih pravila:
- Jednom zauvijek odustanite od loših navika. Duhanski dim i etanol sadržani u alkoholnim pićima nepovoljno djeluju na rad gušterače i pojačavaju razvoj upalnih procesa u njoj, što dovodi do čestih pogoršanja bolesti.
- Konstantno se pridržavajte terapijske prehrane. Apsolutno svakom pacijentu s pankreatitisom dodijeljena je dijeta, koja podrazumijeva isključenje prehrambenih proizvoda koji imaju iritantan i stimulativan učinak na gušteraču. Bilo koja pogreška u prehrani također može dovesti do ponovne pojave bolesti.
- Ne uzimajte nikakve lijekove bez znanja liječnika. Ovo je vjerovatno najvažnije pravilo. Kao što je već spomenuto, postoji obilje reklama da postoje najnoviji lijekovi koji mogu u potpunosti izliječiti hronični pankreatitis. Mnogi joj vjeruju i počinju uzimati lijekove, o čijem podrijetlu nema pojma. Na kraju krajeva, za njih je važno da dobiju rezultat. Međutim, neadekvatno liječenje može samo pogoršati tok bolesti i uzrokovati potpunu disfunkciju pankreasa. Stoga morate uzimati bilo koje lijekove samo uz dozvolu liječnika. A to se odnosi ne samo na lijekove za gušteraču, već i na lijekove protiv bolova, imunostimulirajuće i druge radnje.
Čak i ako osoba slijedi ova jednostavna pravila, neće se zauvijek riješiti pankreatitisa, ali će moći zaboraviti na pogoršanja bolesti dugi niz godina i voditi normalan način života.
Opća pravila za lečenje pankreatitisa
Liječenje akutnog pankreatitisa ili pogoršanje hronične bolesti ima opća pravila:
- Ako se dogodi akutni napad, potrebno je brzo suzbiti proizvodnju probavnih enzima od gušterače. Stoga, kad se javi bol, ni u kojem slučaju ne smijete uzimati enzimske pripravke, već morate odmah pozvati tim hitne pomoći. Napadi koji se javljaju kod pankreatitisa uklanjaju se samo u stacionarnim uvjetima.
- Čim se napad dogodi, morate potpuno odustati od upotrebe bilo koje hrane, uključujući „pluća“. Tokom ovog perioda i naredna 2-3 dana potrebno je pridržavati se gladne ishrane. Ovo će smanjiti fermentaciju gušterače i smanjiti ozbiljnost boli.
- Nakon zaustavljanja napada morate 4-6 tjedana slijediti strogu dijetu, a nakon povratka svom uobičajenom načinu ishrane, trebati ćete povremeno proći tečajeve liječenja koji će spriječiti daljnje napredovanje bolesti. Ako pacijent ima vrlo česte pojave pogoršanja, stalno je propisana stroga dijeta.
Čim osoba uđe u bolnicu, propisana mu je terapija usmjerena na ublažavanje grčeva koji nastaju u kanalima pankreasa. Za to se koristi "No-shpa" ili "Papaverine". Za ublažavanje bolova koriste se lijekovi protiv bolova. A da bi se spriječio razvoj komplikacija tijekom pogoršanja, koristi se antibakterijska terapija.
Nakon ublažavanja napada boli i pacijentovog stanja postaje stabilno, koriste se enzimski pripravci koji pomažu pankreasu da se nosi sa svojim funkcijama dok se ne oporavi. U istom periodu se ukida dijeta protiv gladi i pacijent se prebacuje na niskokaloričnu hranu. Kako se vraćate dijeta se neprestano prilagođava. Ovi ili oni proizvodi se postepeno dodaju prehrani. To vam omogućava da postupno pripremite gušteraču za opterećenja s kojima će se ona morati dodatno nositi.
Nakon pražnjenja pacijent će također morati uzimati posebne lijekove i pridržavati se stroge prehrane. Koliko će ovo trajati ovisi o individualnim karakteristikama tijela i njegovoj sposobnosti da se oporavlja. Nadalje, pacijentova prehrana ponovo se proširuje i postupno se osoba vraća u uobičajeni način života. Ali to se ne odnosi na uzimanje droga. U većini slučajeva oni se imenuju doživotno.
Treba razumjeti da sa svakim pogoršanjem pankreatitisa dolazi do smrti pojedinih stanica pankreasa. Svako vrijeme postaje tijelu i teže da se nosi s dužnostima. Zbog toga se pacijentima savjetuje da stalno uzimaju enzimske pripravke i pridržavaju se terapijske prehrane. Ako se zanemaruju ova pravila, tada će postizanje stabilne faze remisije i produljeno odsustvo pogoršanja biti problematično.
Detalji prehrane
Dijeta je sastavni dio liječenja akutnog i hroničnog pankreatitisa. Njegovo poštivanje je obavezno i u vrijeme remisije i za vrijeme pogoršanja jer je od toga šta čovjek jede i od čega ovisi njegovo daljnje stanje.
Kao što je već spomenuto, tijekom akutnog napada propisana je dijeta protiv gladi. Preporučuje se da ga se pridržavate nekoliko dana. Tijekom ovog razdoblja dozvoljeno je piti samo vodu u malim količinama i u pravilnim intervalima.
Nakon uklanjanja napada boli, ishrana se zasniva na principima hranjenja šestomesečne bebe, ali sa izuzetkom mleka. Tokom ovog perioda dozvoljeno je koristiti:
- povrtne supe s niskom masnoćom (moraju se pire)
- pire miješa
- svježe cijeđeni sokovi od povrća, samo nekoncentrirani i u malim količinama (dnevno se ne smije piti više od 1,5 čaša biljnih sokova).
Tijekom perioda rehabilitacije nakon napada dozvoljeno je koristiti samo kuhana ili kuhana jela bez dodavanja soli i drugih začina. Možete ih kuhati od krompira, riže, leće, bjelanjaka itd. Kako se tijelo oporavlja, u prehranu se postepeno dodaju mesna i riblja jela kao i nemasni mliječni i kiselo-mliječni proizvodi. Detaljniji spisak dozvoljene hrane nakon pogoršanja treba da pruži lekar.
Najvažnije za svaku osobu koja boluje od pankreatitisa jeste poznavanje koje je hrane strogo zabranjeno jesti, kako bi se spriječilo napredovanje bolesti i spriječilo njezino pogoršanje. Ovi proizvodi su:
- sva masna mesa i ribe,
- pržena i masna hrana
- masnoća
- konzervirana hrana
- dimljeno meso
- kiseli krastavčići
- kobasice,
- poluproizvodi
- Maslac za pečenje
- mliječne namirnice s visokom masnoćom i kiselo mlijeko.
Ako pacijent odbije loše navike i stalno se pridržava terapijske prehrane, moći će na duže vrijeme zaboraviti na egzacerbacije i održavati svoje zdravlje još mnogo godina!
Narodni lijekovi
Za prevenciju pogoršanja pankreatitisa i pojavu komplikacija na njegovom pozadini, osim prehrane i uzimanja enzimskih preparata, može se koristiti i alternativna medicina. Međutim, to treba učiniti samo nakon prethodne konsultacije sa svojim ljekarom.
Kako bi se spriječila ponovna pojava bolesti, alternativna medicina preporučuje redovitu upotrebu razrijeđenog soka bijelog nezaslađenog grejpa. Sokovi iz nektara, sjemenke grožđa i kurkumina takođe su vrlo korisni za gušteraču.
Da biste uklonili nelagodu u lijevom hipohondriju, možete piti biljne čajeve koje priprema njihov helichrysum, pelin ili zlatni brkovi. Mnoge korisne tvari koje pomažu rad probavnog trakta nalaze se i u košticama marelice. Tokom dana, preporučuje se pojesti 15 nukleola podijeliti ih u 3-4 doze.
Efikasna je i parna heljda. Priprema se na sljedeći način: žitarica se izlije u duboki tanjir, prelije vrućom vodom (trebalo bi u potpunosti prekriti heljdu) i staviti preko noći na toplo mjesto. Ujutro će heljda biti spremna za upotrebu. Kao što savjetuju iscjelitelji, trebalo bi ga konzumirati za doručak i večeru.
Dekocija zobi pomaže i kod pankreatitisa. Njegove žitarice u količini jedne čaše treba preliti litrom vode i staviti da ključa na laganoj vatri. Nakon 3 sata, dobiveni brod treba filtrirati. Potrebno ga je uzimati 100 ml prije svakog obroka.
Ako postoji nelagoda u projekciji gušterače, alternativna medicina preporučuje dvonedjeljni tečaj liječenja sokom od krumpira. Da biste ga pripremili, trebate uzeti mali krumpir, isprati ga tekućom vodom, naribati ga i iscijediti sok iz dobivene kaše. Samo popijte to odmah. Nakon 10-15 minuta, izgubit će sva svoja korisna svojstva. Krumpir sok takođe treba piti prije svakog obroka.
Još uvijek postoji ogromna količina alternativnog lijeka koji vam omogućava da trajno riješite osobu napada pankreatitisa. Ali zapamtite da ih možete koristiti, kao i lijekove, samo uz dozvolu liječnika. Ako pacijent slijedi sve njegove preporuke i ne prekrši zabrane, lako će se "slagati" s pankreatitisom i voditi normalan način života.
Malo anatomije i fiziologije
Gušterača je parenhimski (ne šuplji, s gustom unutrašnjom strukturom posebnog tipa) organa koji uključuje nekoliko dijelova:
Gušterača - struktura i funkcije
Svi dijelovi zajedno su dugački otprilike 13-15 cm i u obliku su ružičaste gomoljaste orgulje koja u obliku podsjeća na zarez "postavljen sa strane". Izlučni kanal žlijezde nalazi se gotovo duž cijele svoje dužine i, napuštajući organ, spaja se sa žučnim kanalom (choledochus).
Posebni organi koji mogu proizvesti određene tvari u ljudskom tijelu dijele se na organe egzokrinog tipa (vanjska sekrecija) i endokrinog tipa (unutarnja sekrecija). Razlikuju se i tijela koja rade u oba smjera.
Tabela. Vrste žlezda u tijelu.
Tip žlijezda | Vrsta oslobođene tvari | Opis aktivnosti tijela | Primjer |
---|---|---|---|
Žlezde unutrašnje sekrecije. | Tajna su u raznim hormonima. | Kontrolišite aktivnost tijela hormonima, hormoni se oslobađaju u krvotok ili limfu. | Govorimo o hipotalamičkim, hipofiznim, epifiznim strukturama, štitnoj žlijezdi, paratireoidima, suprarenalnoj, timusnoj žlijezdi. |
Žlezde spoljašnje sekrecije. | Tajna su nehormonske tvari (znoj, pljuvačka, suza, kolostrum, majčino mlijeko itd.). | Imaju kanale duž kojih se tajna koja se proizvodi dostavlja na površinu kože ili u lumen šupljih organa. | Znoj, pljuvačka, suza, mliječne žlijezde. |
Mješovite žlijezde. | Tajna obje vrste se ističe. | Hormoni koji uđu u krvotok imaju i izlučne kanale za još jednu tajnu. | Jetra, gonade, gušterača. |
Topografija endokrinih žlijezda
Gušterača je odgovorna za dva najvažnija procesa u tijelu. Njen egzokrina funkcija Ona je usmjerena na proizvodnju enzima koji razgrađuju glavne hranjive tvari: amilaze (uništavaju ugljikohidrate), lipaze (masti) i proteaze (proteini). Zauzvrat endokrina funkcija odgovoran za proizvodnju nekoliko hormona:
- insulin (smanjuje šećer u plazmi)
- glukagon (povećava sadržaj šećera u plazmi)
- somatostatin (utječe na ostale žlijezde, sprječava njihovo lučenje)
- polipeptid pankreasa (pojačava lučenje želudačnog soka)
- ghrelin (povećava glad, budi apetit).
Uloga gušterače u probavi
Gvožđe se može "slomiti" u bilo kojoj fazi bilo koje funkcije. Međutim, postoje najčešće i stoga najvažnije grupe bolesti na koje treba obratiti posebnu pažnju:
- dijabetes melitus
- hronična hipoglikemija,
- pankreatitis
- nekroza pankreasa,
- rast tumora,
- pankreolitijaza.
Dijagram opstrukcije kanala s kamenjem
Dijabetes melitus
U strukturi gušterače izdvaja se posebna vrsta formacija - Langerhansove β-ćelije. Zaduženi su za proizvodnju inzulina. Zauzvrat, ovaj hormon pospješuje apsorpciju glukoze u stanicama, jer se glikogen akumulira u tkivu jetre. Pod njegovim djelovanjem, ugljikohidratni spojevi u tijelu se razgrađuju sporije. Uz to, stimulira sintetičke procese povezane sa nukleinskim kiselinama, inhibira razbijanje proteinskih struktura. Takođe utiče na metabolizam masti, aktivira sintezu masnih kiselina i usporava razgradnju masti.
Većina otočića Langerhansa su beta ćelije
Dijabetes melitus je poremećaj metabolizma ugljikohidrata kojeg karakteriziraju povišene razine glukoze u krvi. Glavna klasifikacija bolesti dijeli je na dvije vrste. Prvo, ili dijabetesa ovisna o insulinu - To je situacija u kojoj se hormona proizvodi premalo. U ovom slučaju govorimo o patologiji gušterače. Kod drugog tipa, nivo inzulina ostaje u granicama normale ili može biti povišen, ali u ćelijama za njega nema receptora.
Postoji još jedna opcija - sekundarni dijabetes. Ova se bolest razvija ne zato što je rad Langerhansovih stanica poremećen, već zbog druge patologije gušterače. Posredno ima utjecaj na njegovu endokrinu funkciju, što izaziva dijabetes.
Simptomi dijabetesa tipa 2
Dijabetes tipa 1 nastaje zbog autoimune agresije na gušteraču, uništavanja β-stanica, često nakon toksičnih učinaka ili zaraznih bolesti. Bolest se obično razvija u mladoj dobi, akutno, manifestuje izraženim kliničkim simptomima.
Ova je opcija manje povoljna od dijabetesa tipa 2, jer se ne ispravlja unošenjem inzulina u tijelo. I, nažalost, danas je nemoguće izliječiti dijabetes prvog ili drugog tipa. Međutim, postoje efikasne metode za ispravljanje stanja bolesne osobe i značajno poboljšanje njihovog životnog standarda.
Nevjerovatno je važno slijediti dijetu za dijabetes:
- dijetalna terapija propisana je doživotno,
- kršenje prehrane prijeti ozbiljnim komplikacijama,
- Potrebno je izračunati kaloriju (sadržaj kalorija, nutritivni sastav i dijeta koju je odabrao dijabetolog),
- ugljikohidrate treba uzimati u strogo određeno vrijeme i u strogo definiranoj količini - to olakšava kontrolu šećera u krvi i odabir doze inzulina,
- masnu hranu treba svoditi na minimum
- preporučuje se frakcijska prehrana 4-6 puta dnevno u isto vrijeme.
Prehrana dijabetesa
Postoji samo jedan tretman lijekovima za dijabetes tipa 1 - terapija inzulinom. Oralni hipoglikemijski lekovi u ovom slučaju neće biti efikasni. Odabir doze kategorički treba provesti samo endokrinolog, doziranje se mora redovito prilagođavati. Važno je zapamtiti da predoziranje inzulina dovodi do hipoglikemijske kome, pa se primjena mora obaviti pažljivo i oprezno.
Pankreatitis
Pankreatitis je upalni proces u gušterači, koji neprestano napreduje, karakterizira uništavanje tkiva organa i dovodi do smanjenja njegovih egzokrinih i endokrinih funkcija.
Razloga za razvoj ove bolesti postoji puno, a ona se često razvija bez razloga.Međutim, potrebno je istaknuti neke faktore koji su najvažniji u etiologiji bolesti.
- Zloupotreba alkohola. Etanol je izuzetno toksičan za tkivo gušterače, uzrokuje edeme, upale u njemu i uništava njegovu strukturu.
- Prisutnost kamenja u žučnoj kesici i kanalima. Ako se infekcija pridruži holedokolitijazi koja potom preko limfnog sistema prolazi do gušterače gušterače, tada se može razviti upala organa.
- Hiperkalcemija.
- Cistična fibroza.
Pankreatitis može biti akutni i hronični, s periodima pogoršanja i remisije. Hronični pankreatitis također je podijeljen u nekoliko različitih oblika (porijeklo, klinika, strukturne promjene u organu i vrsta funkcionalne insuficijencije). Neki simptomi bolesti:
- bolovi u leđnom hipohondriju,
- mučnina, povraćanje koje to ne olakšava,
- "Masna", obezbojena stolica - steatoreja,
- žgaravica
- nadimanje itd.
Način terapije bira se ovisno o stanju osobe. Mogu se izvesti i konzervativni i hirurški zahvati. Glavno pravilo u lečenju pankreatitisa je hladnoća, glad i mir.
- Dijetalna terapija. U prvih 12-14 sati nakon razvoja početnog napada ili pogoršanja, preporučuje se glad, posle - parenteralna ishrana. Za sljedeće bolesnike predlaže se stroga dijeta s izuzetkom masnih, prženih, začinjenih i začinskih - tablica br. 5B.
- Peremptorily alkohol se otkazuje, preporučuje se prestanak pušenja.
- Ublažavanje bolova. Koriste se uglavnom antispazmodici (drotaverin, papaverin, mebeverin), antikolinergici (platifillin).
- Antisekretorni lijekovi (rabeprazol, pantaprazol).
- Detoksikacija terapija ako je potrebno (fiziološka otopina, koloidi ili kristaloidi intravenski kapljeju).
- Enzimi. U slučaju smanjenja rada žlijezda, propisani su probavni enzimi. To su obično Creon, Pancreatin itd.
Egzacerbacije pankreatitisa tretiraju se nepomično. U slučaju akutnog pankreatitisa (na primjer, nakon gozbe uz obilnu konzumaciju alkohola), moguće je potpuno izlječenje. Oticanje i upala će nestati, žlijezda će se oporaviti i s daljnjim pridržavanjem štedljive prehrane neće biti recidiva. Ali hronični pankreatitis ne može se zauvek izlečiti, samo se mora kontrolisati.
Međutim, sekundarni pankreatitis može se liječiti - onaj koji se razvija kao reakcija na određeni faktor. Na primjer, sa pankreolitijazom - formiranjem kamenja u gušterači i njihovim začepljenjem Wirsungova kanala (pankreasni kanal) - formira se reaktivni pankreatitis. Uklanjanje problema - uklanjanjem kamenja, možete se u potpunosti riješiti pankreatitisa.
Režim lečenja akutnog pankreatitisa
Nekroza pankreasa
Nekroza pankreasa je veoma grozna bolest koja se razvija kao ishod akutnog ili pogoršanog pankreatitisa ili kao nezavisna patologija. U tom se slučaju narušava integritet sekretornih struktura žlijezde, a djelovanje svih njegovih enzima usmjereno je protiv nje. Čini se da sama probavlja. Zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju, operativni zahvat: obavi se obdukcija i drenaža apscesa, ako ih ima, ekscizija nekrotičnog tkiva žlijezde, postavljanje drenaža. Takođe će biti potrebne ponovljene operacije čišćenja ostataka. Ova patologija, naravno, neće proći bez traga. Međutim, postoje slučajevi kada su pacijenti nakon nekroze pankreasa živjeli dug život, poštujući sve preporuke u pogledu prehrane, enzimske terapije itd.
Druga komplikacija pankreatitisa je stvaranje ciste pankreasa. Ostali faktori rizika za njegov razvoj su trauma organa, krvarenje u parenhimu. Cista je šupljina u organu ispunjenom bilo kojim sadržajem. U ovom slučaju to je "koktel" tkiva žlezde i probavnih enzima. Liječenje u ovoj situaciji obično je brzo. Konzervativna terapija je prikazana samo kao pripremni stadij, kada postoji upalni proces u organu. Postoji mnogo metoda uklanjanja cista, i laparoskopskim (probijanjem pomoću video opreme), i klasičnim pristupom (abdominalna operacija rezom). Izbor metode provodi se ovisno o stanju tijela. Nakon uklanjanja ciste i pankreatitisa izlečenje pankreasa može se smatrati zdravim.
Neoplazme pankreasa
Nažalost, promjene tumora danas su česte, kako benigne tako i zloćudne. Njihovi simptomi se neznatno razlikuju.
Tabela. Simptomi promjena tumora.
Simptom | Benigni tumor | Maligni tumor |
---|---|---|
Sastav tumora | Prerasle ćelije sopstvenih žlezda, nisu promenjene, nisu mutirane | Mutirane stanice žlijezde, atipične, gube specifičnost |
Stopa rasta | Vrlo sporo | Relativno brzo |
Klijanje u susjednim organima | Nemoguće | Po mogućnosti i često |
Bol | Počinje od ranih faza i izražava se intenzivno. To je zbog nemogućnosti tumora da raste izvan vlastite kapsule. Obično jasno lokalizovan, konstantan | Pojavljuje se kritično kasno. Nije lokalizovano, nije trajno |
Osjećaj suženja | Postoji, posebno kod rasta tumora | Ne uvek |
Metabolizam ugljikohidrata | Uz opsežne tumore, deformaciju i značajnu kompresiju organa | Sa velikim tumorima |
Probavni poremećaji | Često | Retko |
Simptomi opće intoksikacije | Nikad | Razvijajte se od ranih faza |
Tumor pankreasa
Kod benignih neoplazmi prognoza je prilično povoljna. Moguće je ukloniti tumor na različite načine i, kao rezultat, potpuno izlječenje. To se ne događa uvijek, događaju se i komplikacije, ali u većini slučajeva bolest se uspješno završava.
Ali kancerska patologija ovog organa je vrlo ozbiljan problem. U vezi s kasnom dijagnozom zbog malosimptoma, složenom mjestu tumora i karakteristikama samog organa, bolest se često otkriva već u neizlječivoj (neizlječivoj) fazi. Međutim, ako se patologija otkrije na vrijeme, postoji šansa za borbu: primjenjuje se hemoterapija, zračenjem zahvaćena regija. Glavna metoda ostaje hirurška intervencija. Uz povoljne okolnosti, rak se može izliječiti u potpunosti i nikada se neće ponoviti.
Karcinom gušterače
Liječenje bolesti gušterače je vrlo složen i ponekad nepredvidiv proces. Ne uvijek, čak i uz klasičnu kliničku sliku i dobar odgovor na terapiju, uspjeh liječenja može biti zagarantovan. Pored toga, potpuno izlječenje bolesti je, nažalost, daleko od uvijek moguće. Zbog toga je tako važno poduzeti sve moguće mjere prevencije bolesti ovog organa.
Da li je moguće potpuno zaboraviti bolest?
Nemoguće je nedvosmisleno odgovoriti na pitanje, jer to ovisi o težini patologije, o vjerojatnosti prelaska u kronični oblik. Blagi pankreatitis zahvaća malo područje gušterače, bolest se manifestuje samo u malom oticanju. Nije teško izlečiti ovaj stepen. Prognoza bolesti u pravilu je povoljna, pankreatitis ne prelazi u hronični oblik.
Ako pacijent poštuje sve preporuke lekara, koristi propisane lijekove, strogo slijedi dijetu, potpuno odustaje od loših navika, tada možete računati na lijek za bolest. Ako se pacijent ne pridržava preporuka specijalista, tada pankreatitis može lako preći u kronični stadij, a prognoze za potpuno izlječenje postaju nepovoljne.
Kad se prihvati bolest većeg obima, kada su se pojavile ciste i apscesi, ćelije su zaražene, nije uvijek moguće potpuno oporaviti jer, nažalost, patološki procesi koji se javljaju u organu su nepovratni. Trajno je izlečiti hronični pankreatitis jer ponekad izaziva sledeće komplikacije:
- nekroza tkiva
- razvoj gnojnog pankreatitisa,
- nakupljanje tečnosti u pankreasu,
- apsces gušterače
- cista.
Hrana nakon otpusta iz bolnice
Nakon otpuštanja pacijenta iz bolnice, obično se preporučuje suzdržati od začinjene, masne, kisele hrane, alkohola i pušenja. Ove mjere često nisu dovoljne za obnovu gušterače.
Ako osoba ima napad pankreatitisa prvi put u životu, tada postoji velika vjerovatnost da se zauvijek riješi bolesti. Ako se ne poštuju sve preporuke, pacijent može preći u kronični oblik koji pacijent ne primijeti.
Da biste izbjegli takav razvoj događaja, morate se pridržavati sljedećih preporuka:
- Šta možete jesti kako biste spriječili razvoj bolesti
Na pitanje šta jesti sa pankreatitisom kako bi se spriječio razvoj komplikacija i živjeti miran život, mnogi nutricionisti daju sljedeće preporuke:
- Mnogo je rasprava o rajčici za pacijente s pankreatitisom. Međutim, svi ljekari tvrde da sok od rajčice neće naštetiti, isto tako zabranjeni su ni u gulašu, ali ni u fazi pogoršanja, tj.
- sirovi kupus može naškoditi gušterači, pirjani kupus ne šteti organizmu. Kiseli kupus i kupus, gljive, takođe će iritirati
- agrumi, kisele jabuke, višnja, šljiva, nepoželjni su
- ograničena upotreba jagoda, lubenica, ananasa neće naštetiti pacijentu,
- jaja treba jesti u ograničenim količinama. Pileća jaja ne treba konzumirati više od 2-3 sedmično, prepelica mogu biti više, 1-2 jaja na dan,
- bit će koristan za jelo kefira s niskim udjelom masti, skute, sira,
- nemasno meso
- mršava riba
- malo osušeni bijeli hljeb
- žele
- kompot
- žele.
U toku godine nakon napada pankreatitisa zabranjeno je jesti:
- slatkiše i čokoladu
- sok od grožđa
- alkohol u bilo kojoj količini
- pržena riba
- konzervirana riba
- masna, začinjena hrana,
- masni mliječni proizvodi,
- biserni ječam i proso
- sveže pečenje
- šećer.
Bolje je kuhati hranu za par, bolje je davati je u zdrobljenom obliku, tako da za njegovu obradu ne treba veliki broj enzima. Hladna i vruća jela štete organizmu.
Nutricionisti kažu da čak i ako je osoba barem jednom imala napad pankreatitisa, tada je neophodna frakcijska i česta prehrana.
Dakle, hrana nema vremena da stagnira u probavnom traktu, a za obradu je potrebno manje probavnih enzima. Tema prehrane važna je kod bolesti pankreasa, jer je gutanje utječe na dalji tok bolesti.
Narodni recepti za bolest
Postoje mnogi popularni recepti koji pomažu da se riješite ove bolesti. Tradicionalna medicina uvijek treba kombinirati s tradicionalnom. Na pitanje kako izliječiti hronični pankreatitis alternativnim metodama, doktori odgovaraju kako ih ne možete sami koristiti i nadaju se potpunom izlječenju, tako da možete izdvojiti dragocjeno vrijeme, postoji veća šansa za razvoj kroničnog stadija bolesti.
Primanje alternativnih recepata mora biti dogovoreno s liječnikom. Nakon uporne remisije, specijalista može propisati dugotrajnu upotrebu biljnih lijekova koji pomažu u konsolidaciji rezultata.
Najkorišteniji i najefikasniji recepti uključuju sljedeće:
- Jednake su proporcije svetog luka, matičnjaka, paprike. 1 kašika. l prelijte smešu sa 1 šoljicom ključale vode i inzistirajte 30 minuta. Ova kolekcija ublažava grčeve, obnavlja tkivo, aktivira proizvodnju žuči i ima sedativni efekat. U stanju je normalizovati probavu, otkloniti nelagodu u stomaku. Ako u tretiranu infuziju dodate listove čaja, umesto čaja možete popiti ½ šalice prije čaja. Ako se ova zbirka uzima 3 mjeseca, tada se može spriječiti razvoj komplikacija.
- Uzmite 3 dijela rizoma valerijane, 2 dijela elecampane, 1 dio cvasti ljubičice i sjemenke komorača. 1 kašika. l sastav se prelije s 1 čašom kipuće vode, infuzirano pola sata. Ova kolekcija može imati umirujući, grčeviti učinak. Ako se uzima kao mjesec dana kao profilaksa, tada možete ublažiti nervozu, prekomjernu pobuđenost, ojačati zaštitne funkcije tijela i normalizirati proces probave.
- Uzmite 2 dijela paprene metvice, 1 dio kalendule, močvarni cimet, yarrow. 1 kašika. l zbirke preliti 1 šolju kipuće vode, inzistirati 30 minuta. Ova fito-zbirka ima dobar choleretic, restorativni, anti-upalni, umirujući učinak. U stanju je normalizirati proizvodnju probavnih enzima. Često se pripravak koristi kod hroničnog pankreatitisa kako bi se izbjegao razvoj relapsa, u akutnom tako da bolest ne pređe u hronični stadij.
- Koriste se 3 dela gustina, cvasti ljubičice, šmekavica, 1 deo kamilice. 1 kašika. l zbirka se prelije sa 1 šalicom kipuće vode i infuzija 30 minuta. Ovaj sastav je u stanju normalizirati probavu, otkloniti znakove bolesti, otkloniti grčeve, aktivirati proizvodnju žuči. Može se koristiti kako u akutnom stadiju, tako i u liječenju hroničnog tijeka.
Potpuni oporavak od pankreatitisa ne znači poboljšanje zdravlja do takvog stanja da bi se moglo vratiti lošim navikama. Možete postići nedostatak relapsa i povratak u puni život, ali istovremeno uz razumijevanje da će biti potrebno strogo slijediti dijetu i redovite liječničke preglede.