Tumor glave gušterače
Najčešće se benigni tumori gušterače, sve dok ne dostignu velike veličine, ni na koji način ne manifestiraju, pa se dijagnoza postavlja slučajno, tokom rutinskog ultrazvučnog pregleda (ultrazvuka) trbušnih organa. Izuzetak je insuloma. Takav tumor čak i malih dimenzija utječe na hormonsku pozadinu osobe i mijenja ga - smanjenje šećera u krvi dovodi do odgovarajućih pritužbi:
- slabost
- osjećaj straha
- pretjerano znojenje
- vrtoglavica, ponekad gubitak svijesti.
Postoji niz znakova koji razlikuju dobroćudne tumore (vrsta ćelija je jednaka vrsti ćelija organa iz kojeg su potekli) od malignih (vrsta ćelija se razlikuje od vrste ćelija organa iz kojeg su potekli).
- Nedostatak opterećene anamneze raka pankreasa.
- Nepostojanje živopisnih kliničkih manifestacija (simptoma).
- Odsutnost intoksikacije tumora (trovanja) - opća slabost, umor, gubitak apetita, mučnina, povraćanje, groznica, cijanoza (plavkalost) i blijedost kože.
- Normalna razina tumorskih markera (posebni proteini prisutni u malignim novotvorinama u povećanoj količini) je CA 19-9, KEA.
- Značajke opskrbe krvlju (neravnomjerna raspodjela krvnih žila u tumoru) tijekom angiografije (rendgenski pregled krvnih žila).
- Nedostatak rasta tumora ili lagani rast tokom dugog perioda.
- Uobičajeni simptomi svih bolesti gušterače.
- Bol Nastaju tijekom mehaničke kompresije susjednog organa pomoću tumora. Bolovi su lokalizovani (nalaze se) u desnom ili lijevom hipohondrijumu (sa strane), epigastrijumu (područje ispod sternuma, što odgovara projekciji stomaka na prednjem trbušnom zidu), blizu pupka, često imaju pojas (osjećaju se duž opsega debla), obično ne ovise o prijemu hrana može biti uporna ili paroksizmalna.
- Žutica Rastući tumor opstruira (blokira) zajedničke žučne i pankreasne kanale, što dovodi do opstruktivne žutice koja se očituje požutjenjem kože, svrbežom, promjenom boje izmeta i tamnom bojom urina.
- Mučnina, povraćanje, osjećaj težine u trbuhu nakon jela - simptomi crijevne opstrukcije (poremećeno kretanje hrane kroz crijeva) kada tumor komprimira dvanaesnik.
Vrste benignih tumora pankreasa.
- Insuloma (benigni tumor koji potiče iz žljezdanog tkiva).
- Fibroma (benigni tumor koji potiče iz vezivnog tkiva).
- Lipoma (benigni tumor koji potiče iz masnog tkiva).
- Leiomyoma (benigni tumor koji potiče iz mišićnog tkiva).
- Hemangioma (benigni tumor koji potiče iz krvnih žila).
- Neurinoma (benigni tumor koji potiče iz nervnog tkiva)
- Schwanoma (benigni tumor koji raste iz Schwannovih stanica (ćelije u živčanom omotaču)).
- Cistoma (kapsula sa tečnošću iznutra).
Po lokalizaciji (lokaciji) razlikuju se sljedeće vrste:
- tumori glave gušterače,
- tumori tijela gušterače,
- tumori repa gušterače.
Razlozi bolesti nisu dobro shvaćene.
Među faktori rizika emitiraju nekoliko.
- Loše navike (pijenje, pušenje).
- Nasljednost (rizik od razvoja karcinoma gušterače je veći ako su u anamnezi bliski rođaci imali tumore).
- Značajke prehrane (jedenje velike količine masne hrane (često životinjskog porijekla), nedostatak prehrambenih proizvoda koji sadrže vlakna (kruh od cijelog zrna, mekinje, grah, heljda i kukuruz, povrće, voće)).
- Pankreatitis (upala pankreasa).
- Nepovoljni uslovi okoline.
Onkolog će pomoći u liječenju bolesti
Dijagnostika
- Analiza medicinske anamneze bolesti i pritužbi (kada (koliko davno)) bolova u trbuhu, žutila kože, svrbeža, promjene boje stolice i tamne boje mokraće, sa kojom pacijent povezuje pojavu ovih simptoma).
- Analiza pacijentove životne anamneze (pacijent ima crevne bolesti (posebno lekara zanima za pankreatitis (upala gušterače)), druge prošle bolesti, loše navike (pijenje alkohola, pušenje), priroda ishrane).
- Analiza porodične anamneze (prisutnost karcinoma među rođacima).
- Objektivni podaci inspekcije. Lekar obraća pažnju na to da li pacijent ima:
- blijeda koža, njihovo požutjelo, svrbež,
- pojačano znojenje
- promjene boje izmeta, zamračenje urina.
- Instrumentalni i laboratorijski podaci.
- Opšti test krvi Može se otkriti anemija (anemija, smanjenje hemoglobina u krvi (protein koji prenosi kiseonik u krvi)).
- Biohemijski test krvi. Dolazi do smanjenja glukoze (šećera) u krvi (s insulomom).
- Za diferencijalnu (razlikovnu) dijagnozu dobroćudnog i zloćudnog tumora gušterače koristi se identifikacija tumorskih markera CA 19-9, KEA (posebni proteini koji se izlučuju u krv s određenim zloćudnim tumorima (karcinom dojke, gušterača, itd.).
- Analiza izmeta (postoji nedostatak sterkobilina (stolica smeđeg pigmenta (boja)) pomoću mikroskopa).
- Analiza mokraće Urobilinogen (tvar koja se formira iz bilirubina (jedan od žučnih pigmenata (boje boje)), a zatim se pretvara u urobilin (pigment koji mrlje urin žutom)) smanjuje se, a zatim prestaje otkrivati u urinu. To se događa zbog opstruktivne žutice (stanja u kojem dolazi do opstrukcije (zatvaranja) žučnog kanala i poremećenog protoka žuči).
- Ultrazvučnim pregledom (ultrazvukom) trbušnih organa - utvrđuje se tumor u gušterači.
- Kompjuterska tomografija (CT) se izvodi radi otkrivanja tumora pankreasa.
- Magnetska rezonanca (MRI) - vrši se radi otkrivanja tumora pankreasa.
- Endoskopska retrogradna holangiopankreatografija (ERCP) je rendgenska metoda za ispitivanje žučnih kanala i glavnog izlučnog kanala pankreasa. Kanali se pune endoskopom (poseban optički uređaj koji se unosi u ljudsko tijelo) s kontrastnom supstancom rendgenskih zraka (tvar koja je vidljiva na rendgenu), a liječnik opaža stanje kanala kroz rendgensku jedinicu. Otkriva se da li tumor komprimira kanale.
- Pankreatoholangiografija magnetne rezonance (MRPC, kompjutersko skeniranje pankreasnih, vanhepatičkih i intrahepatičkih žučnih kanala u elektromagnetskom polju). Izvodi se kako bi se utvrdilo stanje kanala, da li su komprimirani tumorom.
- Scintigrafija (unošenje u tijelo radioaktivnih elemenata sposobnih da emitira zračenje koristi se za dobivanje slike gdje i u kojim organima se ovi elementi kasne) otkriva lokalizaciju (mjesto) tumora, njegovu veličinu.
- Angiografija (rendgenski pregled krvnih žila). Izvršeno je u ekstremnim slučajevima, ako su rezultati računarske tomografije (CT), magnetne rezonancije (MRI) i scintigrafije bili neinformativni.
- Probijanje biopsijom aspiracije sitnom iglom (uzimanje komada tumorskog tkiva na histološki (tkivni) pregled).
- Moguće su i konsultacije gastroenterologa, terapeuta.
Liječenje benignih tumora gušterače
Lečenje samo benigni tumori pankreasa hirurški Konačno je moguće uspostaviti benigni ili maligni tumor tek nakon obavljanja operacije i provođenja histološke (ispitivanja tkiva pod mikroskopom) uklonjenog tumora.
Do danas, glavne operacije za uklanjanje tumora pankreasa uključuju 4.
- Resekcija (uklanjanje dijela gušterače). U pravilu se takva operacija koristi kada se tumor nalazi u repu žlijezde.
- Uklanjanje tumora (šupljenje). U pravilu se rade s tumorima koji stvaraju hormone - tumorima koji stvaraju (proizvode) hormone (na primjer, s insulomom, stvara se hormon inzulin (hormon koji u krvi snižava glukozu (šećer)).
- Pankreatoduodenalna resekcija - uklanjanje tumora zajedno s dvanaesnikom 12 tokom lokalizacije (postavljanja) tumora u glavi žlijezde.
- Selektivna arterijska embolizacija (začepljenje žila) - ponekad se izvodi s hemangiomom (benignim tumorom koji raste iz krvnih žila) kako bi se zaustavila njegova opskrba krvlju.
Komplikacije i posljedice
Unatoč činjenici da su tumori benigni, mogu izazvati neke prilično ozbiljne komplikacije.
- Malignost (transformacija benignog tumora u maligni tumor gušterače).
- Opstruktivna žutica (stanje kod kojeg dolazi do začepljenja žučnog protoka i poremećen je protok žuči. Karakterizira ga požutjelost kože, svrbež, promjene boje izmeta i zamračenje mokraće).
- Kršenje probave hrane uslijed smanjenog protoka žuči i enzima (proteina koji ubrzavaju hemijske reakcije u tijelu) u crijevni lumen.
- Crijevna opstrukcija (djelomični ili potpuni poremećaj kretanja kvržice hrane u crijevima) - može se pojaviti zbog velikog tumora koji blokira većinu lumena dvanaesnika.
Prevencija benignih tumora pankreasa
Ne postoji specifična prevencija benignih novotvorina pankreasa. Preporučeno:
- pridržavajte se načela dobre prehrane (ograničite unos pržene, masne, začinjene i dimljene hrane, brze hrane, gaziranih pića, kafe),
- konzumirajte hranu s visokim sadržajem vlakana (povrće, hljeb od cijelog zrna, heljde i kukuruzno griz), biljna ulja, mliječne proizvode, hranu koja sadrži dijetalna vlakna (celuloza koja se nalazi u voću, povrću, mahunarkama), veliku količinu tekućine (najmanje 2 litre po dan)
- eliminirati loše navike (pijenje, pušenje),
- blagovremeno i u potpunosti liječiti pankreatitis (upalu gušterače).
REFERENČNE INFORMACIJE
Potrebna je konsultacija s ljekarom
- Klinička hirurgija: Nacionalni vodič: 3 vol. / Ed. V.S. Savelyeva, A.I. Kiriyenko. - M: GEOTAR-MEDIJ, 2009.
- Klinička gastroenterologija. P.Ya. Grigoryev, A.V. Yakovlenko. Medicinska novinska agencija, 2004
- Standardi dijagnostike i liječenja unutarnjih bolesti: Shulutko B.I., S.V. Makarenko. Prepravljeno i revidirano četvrto izdanje. "ELBI-SPb" SPb 2007.
Razlozi za napredovanje
Kao što je već spomenuto, stručnjaci još ne mogu reći zašto je pankreas zahvaćen. Ali postoje poznati faktori koji povećavaju rizik od stvaranja tumora na organu. Tu spadaju:
- nasljedna predispozicija
- pušenje Ovaj faktor povećava rizik od stvaranja neoplazme za gotovo tri puta,
- gojaznost
- istorija dijabetesa
- dugotrajna upotreba alkoholnih pića,
- prisutnost pankreatitisa kod osobe sa hroničnom prirodom kursa,
- štetni radni uslovi. Rizik od stvaranja tumora na glavi žlijezde povećava se ako je osoba prisiljena da dođe u kontakt s kancerogenim tvarima po prirodi svoje aktivnosti.
Benigni tumor
Benigni tumor glave gušterače ima nekoliko obilježja - ne metastazira, ne klija u susjednim organima i ne krši osnovna svojstva tkiva iz kojih je formirana. Ovisno o strukturi, razlikuju se takvi tumori glave žlijezde:
- leiomyoma
- adenoma
- insulinoma
- fibroma,
- ganglioneuroma,
- hemangioma.
Dugo vremenski period tumor ove vrste se ne može izraziti nikakvim znakovima. Jedini izuzetak je formirani insuliom, koji izaziva pojačano lučenje inzulina. Kao rezultat toga, to značajno mijenja hormonsku pozadinu pojedinca. Prvi karakteristični simptomi se općenito javljaju u slučaju značajnog povećanja veličine tumora. Zbog činjenice da komprimira obližnje lokalizovane organe, kod osobe se pojavljuju sljedeći simptomi:
- bol u trbuhu različitog stepena intenziteta. Ponekad se mogu pružiti za ruku ili leđa. Ne ovisite o unosu hrane,
- opstruktivna žutica. Čini se da je neoplazma stisnula žučni kanal,
- mučnina i povraćanje
- težina u trbuhu i natečenost,
- crevna opstrukcija.
Ako se pojavi takva klinička slika, morate odmah kontaktirati kvalificiranog liječnika koji može dijagnosticirati, odrediti vrstu tumora i provesti njegovo uklanjanje. Upotreba narodnih lijekova u ovom slučaju nije preporučljiva, jer neće pomoći eliminiranju obrazovanja, ali može izazvati pogoršanje općeg stanja pacijenta. Za liječenje takve bolesti indicirano je samo u stacionarnim uvjetima.
Maligni tumori
Ovu vrstu tumora nije samo teško dijagnosticirati, već je i teško izliječiti. Možemo reći da se to ne može izlečiti. Možete samo produžiti život osobe za određeni period. Veoma je teško utvrditi prisustvo tumora, jer se on uopšte ne pojavljuje u ranim fazama svog nastanka. Postoje i situacije kada su simptomi raka nevidljivi do 4. stupnja.
- karcinom pločastih ćelija
- adenokarcinoma
- endogeni karcinom
- karcinoma akinarnih ćelija,
- cistadenokarcinoma.
Zbog činjenice da se tumor na glavi nalazi u neposrednoj blizini probavnog trakta, tada se prije svega osjeća samim simptomima probavnih smetnji. Osoba razvija mučninu i povraćanje, proliv, izlučivanje izbojnosti, primjećuje se natečenost, urin potamnjuje. Pored toga, postoji još nekoliko simptoma:
- povećanje glukoze u krvotoku,
- smanjen apetit
- gubitak kilograma
- opstruktivna žutica. Ovaj simptom se pripisuje karakterističnom. Opstruktivna žutica nastaje kada je tumor komprimiran žučnim kanalom.
Opasnost od neoplazme leži i u činjenici da može prerasti u druge organe. To se promatra u 2 ili 3 faze njegovog formiranja. U 4 se primjećuje širenje metastaza na druge organe. U ovom slučaju operacija se više ne izvodi. Osnova liječenja je terapija održavanja.
Dijagnostičke mjere
Nešto je teško otkriti prisustvo neoplazme na glavi žlijezde. Iz tog razloga dijagnoza treba biti samo sveobuhvatna. Propisane su i laboratorijske i instrumentalne tehnike. Prva faza dijagnoze je anketa i pregled pacijenta. Uz to je važno da liječnik razjasni neke točke - prirodu izraženih simptoma, njihov intenzitet, da li je neko od rođaka imao rak (nasledni faktor) i tako dalje.
Standardni dijagnostički plan uključuje sljedeće metode:
- opšti klinički test krvi,
- krvni test za tumorske markere,
- opća klinička analiza urina,
- biohemija krvi
- endoskopski pregled probavnog trakta,
- Ultrazvuk
- CT i MRI
- biopsija.Jedna od najinformativnijih metoda jer omogućava razjašnjenje da li se stvorio benigni ili maligni tumor.
Nakon primanja svih rezultata ispitivanja dodjeljuje se najefikasniji plan liječenja.
Terapijske mere
Liječenje tumora gušterače je samo hirurško. Lijekovi za uklanjanje tumora dok ne postoji mogućnost. Ako je neoplazma benigne prirode, tada će operativna intervencija omogućiti postizanje potpunog izlječenja pacijenta, i on će moći nastaviti normalan život. Osim toga, mogu se propisati lijekovi za smanjenje intenziteta simptoma, a također se propisuje i posebna dijeta.
Maligni tumor ima lošiju prognozu. Zbog činjenice da se obično otkriva u kasnijim fazama, osoba možda više neće biti u mogućnosti da se podvrgne operaciji, jer će tumor ili prerasti u druge organe ili dati metastaze. Terapija je usmjerena na održavanje ljudskog života. U tu svrhu propisane su zračenje i hemoterapija, opojni analgetici.