Simptomi i liječenje hipoglikemije
Hipoglikemija | |
---|---|
mjerač glukoze u krvi | |
ICD-10 | E 16,0 16,0 -E 16,2 16,2 |
ICD-10-KM | E16.2 |
ICD-9 | 250.8 250.8 , 251.0 251.0 , 251.1 251.1 , 251.2 251.2 , 270.3 270.3 , 775.6 775.6 , 962.3 962.3 |
ICD-9-KM | 251.2 i 251.1 |
Diseasesdb | 6431 |
Medlineplus | 000386 |
eMedicina | emerg / 272 med / 1123 med / 1123 med / 1939 med / 1939 ped / 1117 ped / 1117 |
Mrežica | D007003 |
Hipoglikemija (od drugog grčkog ὑπό - odozdo, ispod + γλυκύς - slatko + αἷμα - krv) - patološko stanje karakterizirano smanjenjem koncentracije glukoze u krvi ispod 3,5 mmol / l, periferne krvi ispod normalne (3,3 mmol / l ), nije naveden izvor 2771 dan kao rezultat toga nastaje hipoglikemijski sindrom. Patogeneza
Patogeneza uredi |Kada treba posjetiti ljekaraOdmah potražite medicinski savjet ako:
Potražite hitnu pomoć ako:
Hipoglikemija nastaje kada šećer u krvi (nivo glukoze) padne prenisko. Nekoliko je razloga zašto se to može dogoditi, najčešće nuspojave lijekova koji se koriste u liječenju dijabetesa. Regulacija šećera u krviAli kako biste shvatili kako nastaje hipoglikemija, pomaže vam da otkrijete kako vaše tijelo obično prerađuje šećer u krvi. Kada jedete, vaše tijelo razgrađuje ugljikohidrate iz hrane - kao što su hljeb, riža, tjestenina, povrće, voće i mliječni proizvodi - na različite molekule šećera, uključujući glukozu. Glukoza je glavni izvor energije za vaše tijelo, ali ne može prodrijeti u stanice većine vaših tkiva bez pomoći inzulina, hormona kojeg luči gušterača. Kada nivo glukoze poraste, određene ćelije (beta ćelije) u vašem pankreasu oslobađaju inzulin. To omogućava glukozi da uđe u ćelije i osigurava gorivo u kojem ćelije moraju pravilno funkcionirati. Sva dodatna glukoza pohranjuje se u jetri i mišićima kao glikogen. Ako niste jeli nekoliko sati i šećer u krvi propada, drugi hormon vašeg gušterače, nazvan glukagon, signalizira vašoj jetri da razgradi pohranjeni glikogen i pusti glukozu natrag u krvotok. To vam pomaže da zadržite šećer u krvi u normalnom rasponu dok ponovo ne jedete. Osim činjenice da vaša jetra razgrađuje glikogen u glukozu, vaše tijelo ima sposobnost stvaranja glukoze. Taj se proces događa prije svega u jetri, ali i bubrezima. Mogući uzroci dijabetesaOsobe sa dijabetesom možda ne proizvode dovoljno inzulina (dijabetes tipa 1) ili su možda manje podložne njemu (dijabetes tipa 2). Kao rezultat toga, glukoza ima tendenciju nakupljanja u krvotoku i može dostići opasno visoke razine. Kako bi riješio ovaj problem, osoba koja ima dijabetes može uzimati inzulin ili druge lijekove za snižavanje šećera u krvi. Ali previše inzulina ili drugih lijekova protiv dijabetesa može sniziti šećer u krvi, uzrokujući hipoglikemiju. Hipoglikemija se također može pojaviti ako ne jedete toliko hrane kao inače nakon uzimanja lijekova protiv dijabetesa ili ako vježbate više nego inače. Mogući uzroci bez dijabetesaHipoglikemija kod ljudi bez dijabetesa mnogo je rjeđa. Razlozi mogu biti sljedeći:
KomplikacijaAko simptome hipoglikemije zanemarite predugo, možda ćete izgubiti svijest. To je zato što je vašem mozgu potrebna glukoza da bi pravilno radio. Prerano je za prepoznavanje znakova i simptoma hipoglikemije jer neliječena hipoglikemija može dovesti do: Hipoglikemija takođe može doprineti: Manjak hipoglikemijeVremenom, ponovljene epizode hipoglikemije mogu dovesti do nedostatka svijesti o hipoglikemiji. Tijelo i mozak više ne proizvode znakove i simptome koji upozoravaju na nizak šećer u krvi, poput drhtanja ili nepravilnog rada srca. Kad se to dogodi, povećava se rizik od teške, po život opasne hipoglikemije. Nedovoljno dijabetesaAko imate dijabetes, epizode niskog šećera u krvi su neugodne i mogu biti zastrašujuće. Ponavljane epizode hipoglikemije mogu uzrokovati manje inzulina kako nivo šećera u krvi ne opada. Ali dugoročno šećer u krvi može biti opasan, što može oštetiti živce, krvne sudove i razne organe. Kontinuirani monitor glukoze
Ako vam šećer u krvi padne prenisko, neki CGM modeli upozorit će vas na anksioznost. Neke inzulinske pumpe sada su integrirane sa CGM i mogu onemogućiti isporuku inzulina kada šećer u krvi prebrzo padne da se spriječi hipoglikemija. Obavezno imate uvijek djelotvorne ugljikohidrate poput soka ili glukoze kako biste mogli liječiti pada šećera u krvi prije nego što opasno padne.
Pored toga, vaš liječnik će vjerojatno imati fizički pregled i pregledati vašu medicinsku povijest. Liječenje hipoglikemije uključuje:
Odmah početni tretmanPočetni tretman ovisi o vašim simptomima. Rani simptomi se obično mogu liječiti konzumiranjem 15 do 20 grama brzog djelovanja ugljikohidrata. Ugljikohidrati velike brzine su hrana koja se u tijelu lako pretvara u šećer, poput glukoznih tableta ili gela, voćnog soka, redovitih, a ne dijetnih - bezalkoholnih pića i slatkih slatkiša poput slatkog slatkog slatkog mesa. Hrana koja sadrži masti ili proteine nije dobar tretman za hipoglikemiju, jer utiče na apsorpciju šećera u tijelu. Ponovno provjerite šećer u krvi 15 minuta nakon tretmana. Ako vam je šećer u krvi još uvijek ispod 70 mg / dl (3,9 mmol / L), tretirajte još 15-20 g brzog djelovanja ugljikohidrata i ponovno provjerite šećer u krvi za 15 minuta. Ponavljajte ove korake sve dok nivo šećera u krvi ne pređe 70 mg / dl (3,9 mmol / L). Nakon što se razina šećera u krvi vrati u normalu, važno je da dobijete grickalice ili hranu koja će vam omogućiti stabilizaciju šećera u krvi. Takođe pomaže tijelu da nadoknadi zalihe glikogena, koje su mogle biti potrošene tokom hipoglikemije. Ako su vaši simptomi jači, što smanjuje vašu sposobnost da uzimate šećer u usta, možda će vam trebati injekcija glukagona ili intravenska glukoza. Ne dajte hranu ili piće nekome tko je bez svijesti, jer on ili ona mogu aspirirati ove tvari u pluća. Ako ste skloni teškim epizodama hipoglikemije, pitajte svog ljekara da li vam kućni glukagon možda odgovara. Općenito, osobe s dijabetesom koji se liječe inzulinom trebali bi imati komplet glukagona za hitne situacije sa niskim šećerom u krvi. Porodica i prijatelji moraju znati gdje pronaći komplet, a treba ga osposobiti kako ga koristiti prije nego što se dogodi hitan slučaj. Liječenje osnovnog stanjaPrevencija ponavljajuće hipoglikemije zahtijeva da vaš liječnik utvrdi osnovno stanje i liječenje. Zavisno od osnovnog uzroka, liječenje može uključivati:
Priprema za sastanakHipoglikemija je uobičajena kod dijabetesa tipa 1, a simptomatska hipoglikemija se javlja u prosjeku dva puta tjedno. Ali ako primijetite da imate više hipoglikemije ili ako vam je šećer u krvi znatno niži, razgovarajte s liječnikom kako biste saznali kako će vam trebati da promijenite način upravljanja dijabetesom. Ako vam nije dijagnosticiran dijabetes, dogovorite se s liječnikom primarne njege. Evo nekoliko informacija koje će vam pomoći da se pripremite za sastanak i otkrijete šta možete očekivati od svog ljekara. Šta možeš učiniti?
Pitanja koja trebate postaviti lekaru ako imate dijabetes:
Pitanja koja postavljate ako vam nije dijagnosticiran dijabetes uključuju:
Šta očekivati od svog ljekaraLjekar koji vas primijeti zbog simptoma hipoglikemije vjerovatno će vam postaviti niz pitanja. Liječnik može zatražiti:
Pogledajte video: Koji su prvi znakovi dijabetesa? (Novembar 2024). |