Mogu li koristiti steviju za dijabetes tipa 1 i 2
Stevia je jedinstvena biljka, prirodni zaslađivač. Proizvod je nekoliko puta ispred šećera iz repe u slatkoći, ali ne utiče na nivo glukoze u krvi, ima minimalan udio kalorija i pomaže obnavljati metabolizam u tijelu. Ipak, prije uvođenja stevije u prehranu za dijabetes, potrebno je detaljno proučiti njena svojstva i karakteristike konzumacije.
Prednosti i mogućnosti
Korisna svojstva stevije:
- jača zidove krvnih žila
- normalizuje metabolizam ugljenih hidrata,
- snižava krvni pritisak
- uklanja višak holesterola,
- pomaže u smanjenju tjelesne težine
- posjeduje učvršćujuća i tonička svojstva.
Stevija smanjuje apetit, postepeno gubi tijelo od šećera, povećava aktivnost i pomaže pri mobiliziranju snaga za regeneraciju tkiva. Neki dijabetičari primjećuju da prirodni zaslađivač ima lagani diuretski učinak, savršeno ublažava umor i normalizira san.
Sa dijabetesom tipa 2
Uz dijabetes tipa 2, uključuje se u zdravstvenu prehranu i koristi se kao profilaktička.
Biljka praktički nema nuspojava. Može biti štetno samo ako se zlostavlja. Upotreba stevije u neograničenim količinama može izazvati navale pritiska, ubrzani puls, bol u mišićima i zglobovima, alergijske reakcije, probavne probleme.
Prirodni nadomjestak šećera treba uzimati s oprezom tokom trudnoće i dojenja, teških kardiovaskularnih patologija, u slučaju preosjetljivosti i u prehrani djece do 1 godine.
Čaj od stevije
Ukusni listovi stevije prave ukusan čaj. Da biste to učinili, samljejte ih u praškasta stanja, sipajte ih u čašu i sipajte kipuću vodu. Inzistirajte 5-7 minuta, a zatim procijedite. Biljni čaj možete piti i vrući i hladni. Suvo lišće trave koristi se za očuvanje voća i povrća, dodaje se u kompote, džemove i konzerve.
Infuzija od stevije
Infuzija stevije se uzima kod dijabetesa kao prirodni zaslađivač. Da biste ga pripremili, uzmite 100 g suvog lišća. Sklopite ih u kesu gaze i prelijte 1 litrom ključale vode. Držite na laganoj vatri 50 minuta. Tečnost izlijte u drugu šolju. Vrećicu lišća ponovo prelijte kipućom vodom (0,5 L) i kuhajte ponovo 50 minuta. Kombinirajte obje tinkture i filtrirajte. Čuvati u frižideru.
Od infuzije stevije dobije se odličan sirup. Da biste to učinili, uparite ga u vodenoj kupelji. Pustite sirup preko vatre dok se kap iz njega, stavljen na čvrstu površinu, ne pretvori u gustu kuglu. Kuvani slatkiši imaju mnoštvo korisnih svojstava i mogu se koristiti kao antibakterijski i antiseptički. Sirup se preporučuje čuvati na sobnoj temperaturi 1,5 do 3 godine.
Izbor i kupovina
Stevia se prodaje u obliku sušenog bilja, praškastog lišća, sirupa, ekstrakta ili tableta. Po želji možete kupiti svježe lišće biljke. Međutim, pri odabiru treba uzeti u obzir neke nijanse.
Osušeni listovi su najbolja opcija, jer biljka skoro nije hemijski tretirana. U ovom obliku stevija se koristi kao zaslađivač u Japanu i Južnoj Americi. Ima slatko-gorak okus.
Ekstrakti tvorničke stevije smatraju se manje korisnim. Proizvođači najčešće koriste različite metode izolacije slatkiša iz sirovina kako bi dobili tekući pripravak. Slatki okus medene trave nastaje zbog glikozida koji se nalaze u njoj: stevijazida i rebaudiozida. Ako ekstrakt sadrži više steviazida, okus proizvoda nije tako gorak. Prevladavanje rebaudiozida učiniće ekstrakt manje korisnim i gorkim.
Često se stevija može naći u proizvodima za mršavljenje. Na primjer, poput "Leovita". Endokrinolozi ne savjetuju dijabetičarima da takve proizvode uključuju u svoju prehranu. Uvjerenja proizvođača da su njihovi proizvodi potpuno prirodni daleko su od istine. Često u aditivima za hranu sadrže dodatne komponente koje štetno djeluju na organizam. Korisnici koji koriste ovu hranu izvijestili su o mnogim nuspojavama. Stoga, ako želite smanjiti težinu, bolje je pridržavati se osnova pravilne prehrane i povezati se s umjerenom fizičkom aktivnošću.
Stevija je korisna biljka koja se dokazala kod dijabetesa. Ima mnoga korisna svojstva, blagotvorno utiče na funkcionisanje gušterače, poboljšava opće dobro. No, kako proizvod ne uzrokuje nuspojave i ne šteti zdravlju, važno je pridržavati se preporučenih normi upotrebe. Kada kupujete njegove derivate, trebali biste pažljivo proučiti etiketu da biste isključili štetne aditive i komponente.
Stevia - šta je to?
Stevia je nadomjestak šećera, ali koristan i bez nuspojava. Svi zaslađivači napravljeni su sintetički. Ali ne i stevija. Biljnog je porijekla i zbog toga je koristan zaslađivač.
Znate li koja je vrijednost stevije? U stvari što ona nema! Na primjer, ne dodaju kalorije. Srodne biljke su kamilica i amputa. Domovina stevije je Arizona, New Mexico i Texas. Raste i u Brazilu i Paragvaju. Lokalno stanovništvo koristi lišće ove biljke za zaslađivanje hrane stotinama godina. Tradicionalna medicina iz ovih regija također koristi steviju kao lijek za opekotine i stomačne tegobe. A ponekad čak i kao kontracepcijski.
Začudo, stevija je 300 puta slađa od šećera. Ali ova biljka ne sadrži ugljene hidrate, kalorije i sintetičke komponente.
Nauka o steviji
Nauka kaže da stevija ima mnoga ljekovita svojstva za zdravlje organizma, ne samo za pacijente s dijabetesom, već i za mnoge druge ljude. Prema Univerzitetu u Masačusetsu, stevija je od velike koristi ljudima koji pate hipertenzija i dijabetes tipa 2.
Stevia je biljka iz vrtnog cvijeća porodice krizantema. Ima antioksidativna i antidijabetička svojstva, kao i snižava glikozide u plazmi.
Ostala korisna svojstva stevije za dijabetičare:
- stabilizacija šećera u krvi
- povećana proizvodnja inzulina,
- sve veći učinak inzulina na ćelijske membrane,
- borba protiv efekata dijabetesa tipa 2,
Sve je to vrlo dobro. Ali kako koristiti steviju za zaslađivanje hrane?
Šteta od umjetnih zaslađivača
Ako se još uvijek s tugom prisjećate kako je ugodno jesti slatkiše, vjerojatno ćete morati pribjeći umjetnim zaslađivačima. Međutim, mogu biti opasne. Čak i ako proizvođači tvrde da njihov zaslađivač i dijabetes mogu napraviti prijatelje, to nije uvijek slučaj. Prema istraživanjima, mnogi zaslađivači imaju suprotan učinak. Prema časopisu Prehrana, ove materije može podići glukozu u krvi.
Druga studija je otkrila da ti zaslađivači mogu promeniti sastav crevnih bakterija, što može dovesti do intolerancije na glukozu i, kao rezultat, do dijabetesa. Takođe oni doprinose debljanju i druge komplikacije.
Sladila Stevia
Dopuniti dijetu stevijom nije teško. Prvo ga možete dodati svojoj jutarnjoj kafi ili posipati zobene kaše kako biste poboljšali njen ukus. Ali postoji mnogo drugih načina.
Za izradu limunade ili umaka možete koristiti svježe lišće stevije. Listove možete namočiti u šalicu kipuće vode i dobiti ukusan biljni čaj.
Odbićete gazirane napitke! Ovaj članak predstavlja rezultate brojnih naučnih studija o opasnosti bezalkoholnih pića i drugih slatkih gaziranih pića.
Zaslađivač u prahu može se pripremiti od osušenih listova stevije. Držite hrpu obrnutih svježih listova na suhom mjestu i ostavite ih da tamo ostanu dok se potpuno ne osuše. Zatim odvojite listove od stabljika. Napunite procesor ili brusilicu hrane s pola suvih listova. Samljeti velikom brzinom nekoliko sekundi i dobit ćete zaslađivač u obliku praha. Može se čuvati u hermetički zatvorenoj posudi i koristiti kao zaslađivač za kuhanje.
Zapamti! - 2 kašike stevije jednako je 1 šalici šećera.
Stevija se koristi za pripremu širokog spektra pića, kao koristan dodatak u čaju. Ekstrakt biljke koristi se u pečenju konditorskih proizvoda, slatkiša, pa čak i žvakaćih guma.
Može da kuha zaslađivač sirup. U četvrtinu zapremine napunite sveže sitno nasjeckane listove stevije. Smjesu ostavite u hermetički zatvorenoj posudi i ostavite da stoji do 24 sata. Procijedite sastav i pirjajte na laganoj vatri. Dobiti koncentrirani sirup. Morate ga dugo čuvati u hladnjaku.
A sada jedno od glavnih pitanja:
Stevia za dijabetičare - koliko je sigurna?
Mala količina stevije ne utječe značajno na glukozu u krvi. Rezultat istraživanja provedenog u Brazilu 1986. godine pokazao je da uzimanje stevije svakih 6 sati tokom 3 dana povećava toleranciju na glukozu.
Iranski naučnici zaključili su da stevija djeluje na tkivo gušterače. Naučnici širom svijeta zaključuju da stevije ima antidijabetički efekat. Stevija takođe snižava nivo glukoze u krvi i inzulina. Dodavanje stevije hrani pomaže u suzbijanju štetnih učinaka šećera i pojačava prehrambene osobine različitih namirnica.
Prema izvještaju koji je objavilo Ministarstvo zdravlja Vermont, jedan od glavnih problema slatkiša je taj što njihovo konzumiranje više vjerovatno prejeda. No, kako stevija ne sadrži kalorije i ugljikohidrate, ovaj problem nestaje.
U časopisu regulatorne toksikologije i farmakologije objavljena je publikacija koja Steviju dobro podnose pacijenti koji imaju dijabetes tipa 1 i 2.. Studija objavljena 2005. pokazala je da steviozid, jedno od spojeva stevije, pomaže u smanjenju koncentracije glukoze u plazmi, poboljšava osjetljivost na inzulin i razvija početak inzulinske rezistencije. Provedena su ispitivanja na štakorima, ali sličan se efekat očekuje kod ljudi.
Stevija u zaslađivačima, budite oprezni!
Kada govorimo o steviji za dijabetes, mislimo na svježe lišće stevije. Ova biljka ima dva prirodna jedinjenja - steviozid i rebaudiozidkoji su zaslužni za njen slatki ukus. Ali na tržištu možete pronaći zamjenske šećere sa stevijom, što također uključuje dekstroza, eritritis (od kukuruza) i eventualno još nekih umjetnih zaslađivača.
Postoje mnogi popularni brendovi koji proizvode proizvode sa stevijom koji prolaze kroz nekoliko faza proizvodnje. Sve se to radi kako bi se povećala proizvodnja. Ali svi se slažu da na kraju govorimo o povećanju profita.
Slijedi popis umjetnih zaslađivača, koji može uključivati proizvode sa stevijom:
- Dekstroza, što je drugi naziv za glukozu (postojani šećer). Pravilo se proizvodi iz genetski modificiranog kukuruza. A ako proizvođač tvrdi da je uništavanje prirodna komponenta, to daleko nije slučaj.
- Maltodekstrin - skrob, koji se dobija iz kukuruza ili pšenice. Ako je ovaj proizvod izveden iz pšenice, nije pogodan za osobe s netolerancijom na gluten. Maltodekstrin je i komponenta podvrgnuta intenzivnoj obradi tokom koje se uklanja velika količina proteina. Možete ga očistiti od glutena, ali malo je vjerojatno da će se ova komponenta nazvati prirodnom.
- Saharoza. Ovo je običan šećer koji koristite svakodnevno. Jedina vrlina saharoze je da daje energiju ćelijama. Međutim, pretjerani unos šećera uzrokuje propadanje zuba i druge probleme, poput dijabetesa, visokog krvnog pritiska i pretilosti.
- Šećerni alkoholisadržane u voću i drugim biljkama. Iako ovi sastojci sadrže kalorije i ugljikohidrate, oni su puno manje od konzumnog šećera. Šećerni alkoholi trebaju s oprezom koristiti dijabetičare i ljude koji pate od bradikardije, zbog činjenice da su ovi proizvodi poseban oblik ugljikohidrata.
Shvatili smo da je prirodna stevija vrlo koristan proizvod za dijabetičare. Ali ko još može imati koristi od konzumiranja ove čarobne biljke?
Ostala ljekovita svojstva stevije
Stevija je uglavnom korisna za dijabetičare i ljude koji pate od visokog krvnog pritiska. Uz to će upotreba proizvoda imati koristi ljudi sa srčanom bolešću. Rezultati istraživanja ukazuju da stevija može sniziti LDL kolesterol, a na taj način sprečava takve probleme.
Ostala istraživanja pokazuju da steviju ima antikancerogena i protivupalna svojstva. Piće iz ove biljke jača organizam i pomaže u borbi protiv kroničnog umora i sloma.
Dekocije s stevijom savjetuje se pranje za kožne problemena primjer s aknama. Trava daje koži zdrav i svjež izgled.
Kao što vidite, korisna svojstva stevije su velika. Ali ne smijemo zaboraviti na kontraindikacije za upotrebu lijeka.
Šteta i kontraindikacije za steviju
Treba izbjegavati upotrebu stevije za trudnice i dojilje, jer ima malo informacija o ovoj temi.
Još jedna kontraindikacija je nizak krvni pritisak. Jelo stevije može biti štetno jer pritisak još više opada. Stoga se o tome posavetujte sa svojim lekarom.
Počevši koristiti steviju, pažljivo pratite svoje stanje. Ponekad neki proizvod može izazvati nuspojave u obliku alergijskih reakcija.
Halva crvene bundeve.
Trebat će vam:
- 500 g crvene bundeve,
- 1 kašika čistog ghee-ja,
- 10 komada badema,
- 5 grama stevije,
- 1/2 kašike kardamoma u prahu,
- 2 lanca šafrana (namočite u malo količine mlijeka),
- 1/4 litre vode.
Recept:
- Ogulite bundevu ogulite i izvadite semenke. Rešetka.
- Bademe ispržite u šlaga, ostavite da se ohlade i stavite na stranu.
- Dodajte pire i pire od bundeve. Prolazite na laganoj vatri 10-15 minuta.
- Dodajte vodu i zatvorite poklopac štednjaka. Nakon dva zviždanja, smanjite vatru i ostavite da kuha na 15 minuta na tihoj vatri. Kad bundeva omekša, možete je razvući.
- Dodajte steviju, kardamom i šafran u prahu. Dobro promiješajte.
- Povećajte vatru tako da višak vode nestane.
Na kraju možete dodati i bademe. Uživajte!
Crveni Zen Cheesecake s limunskom kremom
Trebat će vam:
- 1/4 žličice stevije,
- 2 kašike kaše,
- 1 kašika zobene kaše
- 3 kašike nezaslađenog putera,
- Prstohvat soli
- 1/2 kašike želatine
- 1/2 limunove kore,
- 1 kašika limunovog soka
- 1/5 žumanjka,
- 1/4 šolje sira,
- 1 kašika borovnica,
- List metvice
- 1/8 žličice cimeta u prahu
- 1/2 vrećice crvenog zen čaja.
Recept
- Zamesite testo od zobi, kaše i maslaca. Možete dodati malo vode. Razvaljajte testo i isecite na komade, a zatim ispecite.
- Umutite žumance, steviju, mleko, limunov sok i gnječite dok se ne stvori gusta penasta masa. Dodajte sir i opet tucite.
- Otopite želatinu u toploj vodi. U smešu dodajte jaje.
- Sve to dodajte u pečeno testo i stavite u hladnjak na par sati.
- Skuhajte hladan crveni zenički čaj i pomiješajte ga sa želatinom.
- Tijesto smjesom premažite. Ostaviti 3 sata.
- Napravite zarez. Stavite borovnice u njih i ukrasite vrhom metvice na vrhu. Možete zdrobiti malo cimeta u prahu.
Vrlo je dobro što sada postoji zaslađivač za dijabetičare. Ali ne zaboravite na oprez i kontraindikacije za upotrebu ovog proizvoda. A svakako biste se trebali posavjetovati s liječnikom ako imate problema.
Sama pronalaženja izlazaka iz problema je dobro, ali ne i kada je u pitanju zdravlje. Podijelite ovu objavu sa svojim prijateljima i komentirajte je u nastavku.
Šta je ova biljka?
Medena trava Stevia rebaudiana višegodišnji je zimzeleni grm sa zeljastim stabljikama porodice Asteraceae, aststre i suncokreti su svima poznati. Visina grma dostiže 45-120 cm, ovisno o uvjetima uzgoja.
Porijeklom iz Južne i Srednje Amerike, ova biljka uzgaja se za proizvodnju svog ekstrakta steviozida kako kod kuće tako i u istočnoj Aziji (najveći izvoznik steviozida je Kina), u Izraelu i u južnim oblastima Ruske Federacije.
Steviju možete uzgajati kod kuće u saksiji s cvijećem na sunčanom prozoru. Nepretenciozan je, brzo raste, lako se razmnožava reznicama. Za ljetno razdoblje možete saditi mednu travu na ličnoj parceli, ali biljka mora zimi u toploj i svijetloj sobi. Kao zaslađivač možete koristiti i svježe i osušene lišće i stabljike.
Istorija aplikacija
Pioniri jedinstvenih svojstava stevije bili su Južnoamerički Indijanci, koji su koristili „medenu travu“ da bi pićima dali slatki ukus, a takođe i kao lekovita biljka - protiv žgaravice i simptoma nekih drugih bolesti.
Nakon otkrića Amerike, njenu su floru proučavali europski biolozi, a početkom XVI vijeka steviju je opisao i klasificirao valencijski botaničar Stevius, koji joj je dodijelio ime.
1931. godine Francuski naučnici prvi su proučavali hemijski sastav listova stevije, koji obuhvata čitavu grupu glikozida, koji se nazivaju steviozidi i rebuadosidi. Slatkoća svakog od tih glikozida je deset puta veća od slatkoće saharoze, ali kada se konzumiraju, ne dolazi do povećanja koncentracije glukoze u krvi, što je posebno vrijedno za pacijente sa dijabetesom tipa 2 i koji pate od pretilosti.
Interesovanje za steviju, kao prirodni zaslađivač, pojavilo se sredinom dvadesetog vijeka, kada su objavljeni rezultati studija umjetnih zaslađivača uobičajenih u to vrijeme.
Kao alternativa hemijskim zaslađivačima predložena je stevija. Mnoge zemlje istočne Azije su tu ideju prihvatile i počele su gajiti „medenu travu“ i naširoko koriste steviazid u proizvodnji hrane još od 70-ih godina prošlog veka.
U Japanu se ovaj prirodni zaslađivač široko koristi u proizvodnji bezalkoholnih pića, konditorskih proizvoda, a prodaje se u distribucijskoj mreži više od 40 godina. Očekivani životni vijek u ovoj zemlji jedan je od najviših u svijetu, a stopa učestalosti pretilosti i dijabetesa među najnižima je.
Ovo samo po sebi može poslužiti, iako indirektno, kao dokaz o koristima koje stevi glikozidi jedu.
Izbor zaslađivača kod dijabetesa
Dijabetes melitus nastaje zbog kršenja metabolizma ugljikohidrata. Kod dijabetesa tipa 1, u tijelu se prestaje proizvoditi hormon inzulin, bez kojeg iskorištavanje glukoze nije moguće. Dijabetes tipa 2 se razvija kada se inzulin proizvodi u dovoljnim količinama, ali tjelesna tkiva na njega ne reagiraju, glukoza se ne iskorištava pravodobno, a razina njegove krvi se stalno povećava.
Kod dijabetesa tipa 2 glavni je zadatak održavati količinu glukoze u krvi na normalnoj razini, jer njezin višak uzrokuje patološke procese koji na kraju dovode do patologija krvnih žila, živaca, zglobova, bubrega i organa vida.
Kod dijabetesa tipa 2, unos šećera uzrokuje odgovor u β-stanicama pankreasa hormona inzulina da procesuiraju primljenu glukozu. Ali zbog neosjetljivosti tkiva na ovaj hormon, glukoza se ne koristi, njegova razina u krvi se ne smanjuje. To uzrokuje novo oslobađanje inzulina, što se također ispostavlja uzaludnim.
Takav intenzivan rad b-stanica s vremenom ih iscrpljuje, a proizvodnja inzulina usporava dok se potpuno ne zaustavi.
Prehrana pacijenata sa dijabetesom tipa 2 drastično ograničava upotrebu hrane koja sadrži šećer. Kako je zbog navike slatkog zuba teško ispuniti stroge potrebe ove prehrane, razni proizvodi bez glukoze upotrebljavaju se kao zaslađivači. Bez takve supstitucije šećera, mnogim pacijentima prijetila bi depresija.
Od prirodnih zaslađivača u prehrani pacijenata s dijabetesom tipa 2, koriste se tvari slatkog ukusa za čiju obradu inzulin nije potreban u tijelu. To su fruktoza, ksilitol, sorbitol, kao i stevia glikozidi.
Fruktoza je kalorična po sadržaju saharoze, glavna joj je prednost što je približno dvostruko slatkiši od šećera, tako da je zadovoljio potrebu za slatkišima manje. Ksilitol ima kalorijski sadržaj jednu trećinu manje od saharoze i slađi okus. Kalorični sorbitol je 50% veći od šećera.
No dijabetes tipa 2 u većini se slučajeva kombinira s pretilošću, a jedna od mjera koja pomaže zaustaviti razvoj bolesti, pa čak i preokrenuti je gubitak kilograma.
U tom pogledu stevija je bez premca među prirodnim zaslađivačima. Njegova slatkoća je 25-30 puta veća od šećera, a kalorijska vrijednost joj je praktično nula. Uz to, tvari sadržane u steviji ne samo da zamjenjuju šećer u prehrani, nego imaju i terapeutski učinak na funkcioniranje gušterače, smanjuju otpornost na inzulin, snižavaju krvni tlak.
To jest, upotreba zaslađivača na bazi stevije omogućava pacijentu oboljelom od dijabetesa tipa 2:
- Ne ograničavajte se slatkišima, što je za mnoge ekvivalentno održavanju normalnog psihološkog stanja.
- Da bi se održala koncentracija glukoze u krvi na prihvatljivom nivou.
- Zahvaljujući nula kaloričnih sadržaja, stevija pomaže smanjiti ukupni unos kalorija i izgubiti težinu. Ovo je efikasna mjera za borbu protiv dijabetesa tipa 2, kao i veliki plus u smislu sveukupnog oporavka organizma.
- Normalizirajte krvni tlak sa hipertenzijom.
Osim preparata na bazi stevije, sintetički zaslađivači imaju i nulta kalorijski sadržaj. Ali njihova je upotreba povezana s rizikom od negativnih nuspojava, tijekom kliničkih ispitivanja otkriven je kancerogeni učinak mnogih od njih. Stoga se umjetna sladila ne mogu uporediti s prirodnom stevijom, što je svoju korisnost dokazalo višegodišnjim iskustvom.
Metabolički sindrom i stevija
Šećerna bolest tipa 2 obično pogađa osobe starije od 40 godina koji imaju višak kilograma. Po pravilu ova bolest ne dolazi sama, već u stabilnoj kombinaciji sa drugim patologijama:
- Trbušna gojaznost, kada se značajan dio masne mase taloži u trbušnoj šupljini.
- Arterijska hipertenzija (visok krvni pritisak).
- Pojava simptoma koronarne bolesti srca.
Obrazac ove kombinacije naučnici su utvrdili krajem 80-ih godina dvadesetog vijeka. Ovo patološko stanje naziva se "smrtonosnim kvartetom" (dijabetes, gojaznost, hipertenzija i koronarna bolest srca) ili metaboličkim sindromom. Glavni razlog pojave metaboličkog sindroma je nezdrav način života.
U razvijenim zemljama metabolički sindrom javlja se u oko 30% ljudi starih 40-50 godina i u 40% stanovnika starijih od 50 godina. Ovaj sindrom može se nazvati jednim od glavnih medicinskih problema čovječanstva. Njegovo rješenje u velikoj mjeri ovisi o svijesti ljudi o potrebi vođenja zdravog načina života.
Jedan od principa pravilne ishrane je ograničenje upotrebe „brzih“ ugljenih hidrata. Naučnici su odavno zaključili da je šećer štetan, da je upotreba hrane s visokim glikemijskim indeksom jedan od glavnih uzroka prevladavanja gojaznosti, karijesa, dijabetesa i njegovih komplikacija. Ali, čak i znajući opasnosti od šećera, čovječanstvo ne može odbiti slatkiše.
Zaslađivači na bazi stevije pomažu u rješavanju ovog problema. Omogućuju vam da jedete ukusno, ne samo bez štete zdravlju, nego i obnavljate metabolizam, uznemiren pretjeranom konzumacijom šećera.
Raširena upotreba zaslađivača na bazi stevije u kombinaciji s popularizacijom drugih pravila zdravog načina života pomaže u smanjenju učestalosti metaboličkog sindroma i spašava milione života od glavnog ubojice našeg vremena - „smrtonosnog kvarteta“. Za provjeru ispravnosti ove izjave dovoljno je podsjetiti se na primjer Japana koji više od 40 godina koristi steviazid kao alternativu šećeru.
Objavite obrasce i prijavu
Sladila Stevia dostupna su u obliku:
- Tečni ekstrakt stevije koji se može dodati slatkom ukusu u tople i hladne napitke, peciva za pečenje, bilo koja jela prije i nakon termičke obrade. Pri upotrebi je potrebno pridržavati se preporučene doze koja se izračunava u kapi.
- Tablete ili prašak koji sadrže steviozid. Obično je slatkoća jedne tablete jednaka jednoj žličici šećera. Potrebno je neko vrijeme da se zaslađivač otopi u obliku praha ili tableta, s tim u vezi je tečni ekstrakt praktičniji za upotrebu.
- Osušene sirovine u cijelosti ili u drobljenom obliku. Ovaj oblik se koristi za dekocije i vodene infuzije. Najčešće se suvi listovi stevije piju poput redovitog čaja, inzistirajući najmanje 10 minuta.
U prodaji se često mogu naći različita pića u kojima se steviozid kombinira s voćnim i povrtnim sokovima. Kada ih kupujete, preporučuje se obratiti pažnju na ukupni kalorijski sadržaj, koji se često ispostavi toliko visokim da se time eliminiraju sve prednosti upotrebe stevije.
Preporuke i kontraindikacije
Unatoč svim korisnim svojstvima stevije, njena pretjerana upotreba je neprihvatljiva. Preporučuje se ograničiti njegov unos na tri puta dnevno u dozi koja je navedena u uputama ili na pakiranju zaslađivača.
Deserte i pića sa stevijom najbolje je uzimati nakon konzumiranja ugljikohidrata s niskim glikemijskim indeksom - povrća, voća, žitarica i mahunarki. U ovom slučaju, dio mozga odgovoran za sitost dobit će svoj dio sporih ugljikohidrata i neće slati signale gladi, "prevarene" slatkoćom steviozida bez ugljikohidrata.
Zbog mogućih alergijskih reakcija, trudnice i dojeće žene trebale bi se suzdržavati od uzimanja stevije, također se ne preporučuje davati je maloj djeci. Osobe sa gastrointestinalnim bolestima trebaju koordinirati uzimanje stevije sa svojim liječnikom.
Koristi i štete biljaka
Šećerna bolest tipa 1 ovisi o insulinu, što dovodi do ideje da je potrebno piti zamjenu za granulirani šećer, na primjer, čaj, jer prevencija neće izaći na kraj s problemom. U ovom slučaju ljekari jednoglasno savjetuju jedenje slatke trave, čija su svojstva zaista raznolika.
Poboljšava opće dobro pacijenata, omogućava prorjeđivanje krvi, što poboljšava cirkulaciju krvi u tijelu, jača imuni sistem čovjeka i povećava prirodne barijere.
Kod dijabetesa tipa 2 nema ovisnosti o inzulinu, stoga steviju kod dijabetesa tipa 2 treba uključiti u zdravstvenu prehranu, može se koristiti kao preventivna mjera.
Osim što upotreba biljke smanjuje šećer u krvi, ona ima i sljedeća svojstva:
- Jača vaskularne stijenke krvnih žila.
- Normalizira metabolizam ugljikohidrata u tijelu.
- Snižava krvni pritisak.
- Smanjuje količinu lošeg holesterola.
- Poboljšava cirkulaciju krvi.
Jedinstvenost ljekovite biljke leži u činjenici da je slatki proizvod, a ima minimalan kalorijski sadržaj. Naučnici su dokazali kako jedan list biljke može zamijeniti žličicu granuliranog šećera.
Kliničke studije su pokazale da se stevija kod dijabetesa može koristiti duže vrijeme, a da ne izazove nuspojave. Osim toga, biljka ima i druga svojstva: sprečava razvoj raka, pomaže u smanjenju tjelesne težine, ima učvršćujući i tonik efekat.
Tako ljekovita biljka smanjuje apetit, poboljšava imunološki sistem pacijenata, eliminira želju za konzumiranjem slatke hrane, daje aktivnost i vitalnost, mobilizira tijelo da ih usmjeri u obnavljanje tkiva.
Značajke i prednosti meda trava
Treba napomenuti da je najveća prevalencija biljke bila u Japanu. Oni koriste proizvod za hranu više od 30 godina, a nisu zabilježene negativne posljedice od njegove upotrebe.
Zato se biljka univerzalno nudi kao zamjena za granulirani šećer, a dijabetičari ga aktivno prebacuju. Glavna prednost je što u sastavu trave potpuno nedostaju ugljeni hidrati.
Prema tome, ako u hrani nema šećera, tada se koncentracija glukoze u krvi neće povećati nakon jela. Stevia ne utječe na metabolizam masti, primjenom biljke količina lipidima se ne povećava, naprotiv, smanjuje se, što povoljno utječe na rad srca.
Za dijabetičare se mogu razlikovati sljedeće biljne prednosti:
- Pomaže izgubiti višak kilograma. Minimalne kalorije u travi sjajne su za pomoćni tretman dijabetesa tipa 2, koji je kompliciran gojaznošću.
- Ako usporedimo slatkoću stevije i šećera, onda je prvi proizvod mnogo slađi.
- Ima blagi diuretski učinak, što je posebno korisno ako dijabetes komplicira arterijsku hipertenziju.
- Ublažava umor, pomaže u normalizaciji sna.
Listovi stevije mogu se sušiti, smrznuti. Na osnovu njih možete napraviti tinkture, dekocije, infuzije, sa stevijom, čaj možete napraviti i kod kuće. Osim toga, biljka se može kupiti u ljekarni, ima različite oblike ispuštanja:
- Biljni čaj uključuje usitnjene listove biljke, obrađen kristalizacijom.
- Sirup se preporučuje dijabetičarima.
- Ekstrakti iz trave koji se mogu koristiti kao profilaksa dijabetes melitusa, gojaznosti.
- Tablete koje regulišu koncentraciju glukoze u krvi, normaliziraju rad unutrašnjih organa, drže težinu na potrebnoj razini.
Pregledi pacijenata pokazuju da je biljka uistinu jedinstvena i omogućava vam uživanje u slatkom ukusu bez opasnosti od izazivanja komplikacija osnovne bolesti.
Stevia Prehrana
Prije nego što kažete kako uzimati i jesti biljku, morate se upoznati s nuspojavama. Treba napomenuti da se negativne reakcije mogu pojaviti samo u slučajevima kada pacijent zlostavlja biljku ili lijekove na osnovu nje.
Trava može izazvati promjene u krvnom tlaku, ubrzan rad srca, bol u mišićima i zglobovima, opću slabost, poremećaj probavnog i gastrointestinalnog trakta, alergijske reakcije.
Kao i bilo koji lijekovi, stevija ima određena ograničenja za dijabetičare: teški oblici kardiovaskularne bolesti, trudnoća, dojenje, djeca mlađa od godine dana i preosjetljivost na komponentu. U drugim slučajevima, to je ne samo moguće, već je i potrebno koristiti.
Biljni čaj možete kupiti u ljekarni, ali možete ga napraviti sami. Da biste to učinili, morate učiniti sljedeće:
- Osušene listove samljeti do praškastog stanja.
- Sve izlijte u šolju, prelijte kipućom vodom.
- Ostavite da vari 5-7 minuta.
- Nakon filtriranja pijte vruće ili hladno.
Sirupi Stevia koriste se u medicinske svrhe, mogu se dodavati u razna jela. Na primjer, u kolačima, pecivima i sokovima. Ekstrakti biljke koriste se u različite svrhe: prevenciju dijabetes melitusa, regulaciju emocionalne pozadine. Usput, završavajući s temom čaja, ne može se zaboraviti napitak poput Kombucha za dijabetes tipa 2.
Ekstrakti se konzumiraju prije svakog obroka, mogu se razrijediti običnom tekućinom ili čak dodati direktno u hranu.
Tablete sa stevijom doprinose normalizaciji šećera na potrebnoj razini, pomažu jetri i želucu da funkcionišu u potpunosti. Uz to, oni regulišu metabolizam čovjeka, aktiviraju metaboličke procese.
Ovaj efekt omogućava želucu da brže probavlja hranu i pretvara je ne u masne naslage, nego u dodatnu energiju za tijelo.
Dozni oblik stevije i komplementarnog bilja
Farmaceutska industrija osigurava mnogo različitih lijekova, gdje je glavna komponenta biljka stevija. Lijek Stevioside uključuje biljni ekstrakt, korijen sladića, vitamin C. Jedna tableta može zamijeniti jednu žličicu šećera.
Stevilight je pilula protiv dijabetesa koja može zadovoljiti želju za slatkišima, a istovremeno ne povećava tjelesnu težinu. Na dan možete uzeti ne više od 6 tableta, dok 250 ml vruće tekućine koristite ne više od dva komada.
Sirup Stevia uključuje ekstrakte iz biljaka, običnu vodu, vitaminske komponente, preporučuje se uvrstiti u prehranu za dijabetes. Primjena: čaj ili slastičarski zaslađivač. Za 250 ml tečnosti dovoljno je dodati nekoliko kapi lijeka da bude slatko.
Stevia je jedinstvena biljka. Dijabetičar koji jede ovu biljku osjeća sve efekte na sebi. Bolje se osjeća, šećer u krvi se normalizira, a probavni trakt u potpunosti funkcioniše.
Druga vrsta dijabetesa zahtijeva složenu terapiju, pa pored toga možete koristiti i druge biljke, čiji je terapeutski učinak u kombinaciji sa stevijom nekoliko puta veći:
- Običan zob sadrži inulin koji je analog ljudskog hormona. Redovna i pravilna upotreba smanjuje potrebu ljudskog tijela za inzulinom. Preporučuje se upotreba dva ili više puta sedmično.
- Obična manžeta ima sedativno, adstrigentno i zaceljujuće svojstvo rana. Može se koristiti za razne lezije na koži koje često prate dijabetes.
Ukratko, vrijedi reći da je preporučljivo pažljivo unositi steviju u svoju prehranu, potrebno je pratiti reakciju tijela, jer netolerancija može dovesti do alergijske reakcije.
Kombinacija stevije i mliječnih proizvoda može dovesti do slabe probave. A da biste uklonili travnati ukus biljke, može se kombinovati sa paprom, limunom ili crnim čajem. Video u ovom članku reći će vam više o steviji.
Prirodni nadomjestak šećera za steviju
Pod ovim imenom se skriva zelena trava, koja se još naziva i med. Izvana izgleda kao kopriva. Upotreba stevije kod dijabetesa posljedica je prirodnog porijekla i slatkog ukusa njenih listova, u kombinaciji s minimalnim udjelom kalorija. Također je važno da je biljni ekstrakt mnogo puta slađi od samog šećera. Prednosti slatke trave su sledeće:
- Ne utiče na glukozu u krvi.
- Prema istraživanjima, može smanjiti količinu šećera.
- Ne usporava metabolizam, tj. ne pogoduje debljanju.
Ljekovita svojstva
Pored svoje sposobnosti snižavanja razine šećera, biljka stevije ima sljedeće prednosti dijabetesa:
- jačanje krvnih žila,
- normalizacija metabolizma ugljikohidrata,
- snižavanje krvnog pritiska
- smanjenje holesterola,
- poboljšana cirkulacija krvi.
Nuspojave upotrebe zaslađivača
Negovan učinak medene trave može se pojaviti ako se prekorači doziranje lijeka na osnovu njega. Neželjeni efekti su sljedeći:
- Skokovi u krvnom pritisku.
- Brz puls.
- Bol u mišićima, opća slabost, ukočenost.
- Probavni poremećaji.
- Alergija
Kontraindikacije
Kao i bilo koji lijek, stevija kod dijabetesa ima listu ograničenja:
- Kardiovaskularne bolesti.
- Problemi s krvnim pritiskom.
- Trudnoća i dojenje
- Individualna netolerancija na komponentu.
- Dijete mlađe od jedne godine.
Saznajte više o tome čemu služi dijeta za dijabetičare.
Oblici doziranja za steviju kod dijabetesa tipa 2
Zaslađivači za dijabetes tipa 2 na bazi stevije dostupni su za pacijente s ovom bolešću u nekoliko oblika:
- Tablete za oralnu primjenu.
- Koncentrirani sirup.
- Biljni čaj na bazi usitnjenih listova stevije.
- Tečni ekstrakt koji se dodaje u hranu ili rastvoren u prokuhanoj vodi.
Stevia u obliku tableta ima nekoliko opcija za efikasne lijekove:
- "Stevioside." Sadrži ekstrakt listova stevije i korijena slatkog slatkog luka, radič, askorbinsku kiselinu. Jedna tableta je ekvivalent 1 kašičici. šećera, pa treba uzeti do 2 komada po čaši. Maksimalna dnevna doza je 8 tableta. Pakovanje od 200 tableta košta 600 r.
- Stevilight. Tablete za dijabetes koje zadovoljavaju želju za slatkišima i ne povećavaju težinu. Preporučuje se uzimanje ne više od 6 tableta dnevno, koristeći do 2 komada po čaši vruće tekućine. Cijena 60 tableta od 200 r.
- "Stevija plus." Sprečava hiper- i hipoglikemiju kod dijabetesa. Pod uslovom da jedna tableta sadrži 28 mg 25% ekstrakta stevije i daje 1 tsp u slatkoći. šećer se preporučuje ne više od 8 kom. dnevno. Cijena 180 tableta od 600 p.
Stevia je dostupna i u tečnom obliku u obliku sirupa, a ima različite ukuse, na primjer, čokolada, malina, vanilija, itd. Evo popularnih:
- "Stevia sirup." Sastav uključuje ekstrakt stevije - 45%, destiliranu vodu - 55%, kao i vitamine i glikozide. Indiciran je za terapijsku prehranu dijabetičara. Preporučuje se kao zaslađivač za čaj ili slastice. Na čaši ne bi trebalo biti više od 4-5 kapi sirupa. Cijena 20 ml od 130 p.
- Stevia sirup sa ekstraktima Fucusa, plodova ananasa. Odrasli trebaju uzimati 1 kašiku. ili 5 ml dva puta dnevno s hranom. Tijek liječenja nije više od 3-4 tjedna dobrobiti. Cijena boce je 50 ml od 300 r.
- Stevia sirup "Opće jačanje". Sadrži ekstrakt iz kolekcije ljekovitog bilja Krima, poput slatke biljke, ehinaceja, lipa, plantaža, slonovina, hren. Preporučuje se dodavanju 4-5 kapi sirupa u čaj. Cijena 50 ml od 350 p.
Svježe ili osušene listove stevije možete piti i piti. Kao prirodni zaslađivač, med zamjenjuje šećer. Uz to, biljni čaj sa stevijom indiciran je kod pretilosti, virusnih infekcija, bolesti jetre, disbioze, gastritisa i čira na želucu. Možete kupiti suhu travu u ljekarni. Zakuhati treba malo ohlađene ključale vode. Nakon 15 minuta, čaj je spreman za piće. Osim toga, postoje gotova zapakirana pića, na primjer, čaj sa stevijom "Green Slim" ili "Steviyasan"
Ekstrakt stevije
Još jedan od uobičajenih oblika oslobađanja bilja meda je suhi ekstrakt. Dobiva se ekstrakcijom pomoću vode ili alkohola i naknadnim sušenjem. Rezultat je bijeli prah, koji se u zajednici naziva steviziod. Tada je osnova za sirup ili tablete, koji se dobivaju presovanjem. Sam prah je dostupan u obliku vrećice, što odgovara 2 žličice. šećer. Uzmite na bazi 1 čaše tečne polovine ili čitav takav paket umjesto granuliranog šećera.
Video: kako zaslađivač steviozid u prehrani pomaže kod dijabetesa
Natalia, 58 godina, moje iskustvo dijabetičara je gotovo 13 godina. Nakon dijagnoze bolesti bilo je vrlo teško odvojiti se slatkim, pa sam uporno tražio kako šećer zamijeniti dijabetesom. Potom je stigao članak o steviji - slatkoj travi. U početku je to pomoglo, ali primijetio sam navale pritiska - morao sam prestati. Zaključak - nije za sve.
Aleksandra, 26 godina Moj muž je dijabetičar iz djetinjstva. Znao sam da umjesto šećera koristi prah, ali češće sirup stevije. Jednom sam mu posudila torbu i svidjelo mi se, jer sam primijetila pozitivan efekat na sebi - trebalo mi je oko 3 kg za 2 tjedna. Savetujem ne samo dijabetičare.
Oksana, 35 godina Slatki ukus stevije kombiniran je s okusom sapuna koji ne mogu svi podnijeti. Prirodnost, profitabilnost i pristupačnost zasjenila je ovaj nedostatak, pa ne savjetujem da odmah uzmete puno - bolje je isprobati nečiji ukus. Dijabetičari ne moraju da biraju, pa opet sjedim preko šalice "sapune" kafe.
Šta je stevija i njen sastav
Stevia, ili Stevia rebaudiana, višegodišnja je biljka, mali grm s lišćem i stabljikom koja podsjeća na vrtnu kamilicu ili metvicu. U divljini se biljka nalazi samo u Paragvaju i Brazilu. Lokalni Indijanci široko su ga koristili kao zaslađivač tradicionalnim matičnim čajem i ljekovitim decoctions.
Stevia je svjetsku slavu stekla relativno nedavno - početkom prošlog stoljeća. U početku se uzgajala suva mlevena trava da bi se dobio koncentrirani sirup. Ova metoda konzumiranja ne garantira stabilnu slatkoću, jer snažno ovisi o rastućim uvjetima stevije. Prah suve trave može biti 10 do 80 puta slađi od šećera.
1931. godine iz biljke je dodata supstanca kojoj je dalo slatki ukus. Zove se steviozid. Ovaj jedinstveni glikozid, koji se nalazi samo u steviji, pokazao se da je 200-400 puta slađi od šećera. U travi različitog porijekla od 4 do 20% steviozida. Da biste zasladili čaj, potrebno vam je nekoliko kapi ekstrakta ili na vrhu noža prašak ove tvari.
Osim steviozida, sastav biljke uključuje:
- Glikozidi rebaudiozid A (25% ukupnih glikozida), rebaudiozid C (10%) i dilkozid A (4%). Dilkozid A i Rebaudiozid C su malo gorki, pa biljka stevije ima karakterističan aftertast. U steviozidu je gorčina minimalno izražena.
- 17 različitih aminokiselina, glavne su lizin i metionin. Lizin ima antivirusni i imunološki učinak. Uz dijabetes, koristit će njegova sposobnost da smanji količinu triglicerida u krvi i spriječi dijabetičke promjene u žilama. Metionin poboljšava rad jetre, smanjuje masne naslage u njoj, smanjuje holesterol.
- Flavonoidi - tvari s antioksidacijskim djelovanjem, povećavaju snagu zidova krvnih žila, smanjuju koagulaciju krvi. Uz dijabetes, rizik od angiopatije je smanjen.
- Vitamini, cink i hrom.
Sastav vitamina:
Vitamini | U 100 g biljke stevije | Akcija | ||
mg | % dnevne potrebe | |||
C | 29 | 27 | Neutralizacija slobodnih radikala, efekat zarastanja rana, smanjenje glikacije proteina u krvi kod dijabetesa. | |
Grupa B | B1 | 0,4 | 20 | Sudjeluje u obnovi i rastu novih tkiva, stvaranju krvi. Akutno je neophodno za dijabetičko stopalo. |
B2 | 1,4 | 68 | Neophodna je za zdravu kožu i kosu. Poboljšava funkciju pankreasa. | |
B5 | 5 | 48 | Normalizira metabolizam ugljikohidrata i masti, obnavlja sluznicu i potiče probavu. | |
E | 3 | 27 | Antioksidant, imunomodulator, poboljšava cirkulaciju krvi. |
Sada se stevija široko uzgaja kao kultivirana biljka. U Rusiji se uzgaja kao godišnjak u Krasnodarskom teritoriju i na Krimu. Steviju možete uzgajati u vlastitom vrtu, jer je nepretenciozna za klimatske uvjete.
Prednosti i štete stevije
Zbog prirodnog podrijetla biljka stevia nije samo jedan od najsigurnijih zaslađivača, već je, nesumnjivo, koristan proizvod:
- smanjuje umor, vraća snagu, energizira,
- djeluje poput prebiotika, koji poboljšava probavu,
- normalizuje metabolizam lipida,
- smanjuje apetit
- jača krvne žile i potiče cirkulaciju krvi,
- štiti od ateroskleroze, srčanog udara i moždanog udara,
- smanjuje pritisak
- dezinficira usnu šupljinu
- obnavlja želudačnu sluznicu.
Stevia ima minimalni kalorijski sadržaj: 100 g trave - 18 kcal, dio steviozida - 0,2 kcal. Za poređenje, kalorični sadržaj šećera je 387 kcal. Stoga se ova biljka preporučuje svima koji žele smršavjeti. Ako samo zamijenite šećer u čaju i kavi sa stevijom, možete izgubiti kilogram kilograma za mjesec dana. Još bolji rezultat možete postići ako kupite slatkiše na steviozidu ili ih sami kuhate.
O štetnosti stevije prvi put su razgovarali 1985. godine. Za biljku se sumnjalo da utječe na smanjenje aktivnosti androgena i kancerogenost, odnosno sposobnost provociranja raka. Otprilike u isto vrijeme zabranjen je njegov uvoz u Sjedinjene Države.
Brojne studije su pratile ovu optužbu. Njihovim tokom otkriveno je da steviji glikozidi prolaze kroz probavni trakt a da ih se ne probavljaju. Mali dio apsorbira crijevne bakterije i u obliku steviola ulazi u krvotok, a zatim se nepromijenjeno izlučuje s urinom. Nisu otkrivene druge hemijske reakcije s glikozidima.
U eksperimentima s velikim dozama biljke stevije nije otkriveno povećanje broja mutacija, pa je odbačena mogućnost njegove kancerogenosti. Otkriven je čak i antikancerogeni efekat: primijećeno je smanjenje rizika od adenoma i dojke, smanjenje napredovanja raka kože. No, utjecaj na muške spolne hormone djelomično je potvrđen. Utvrđeno je da se primjenom više od 1,2 g steviozida po kilogramu tjelesne težine na dan (25 kg u smislu šećera) aktivnost hormona smanjuje. Ali kada se doza smanji na 1 g / kg, ne dolazi do promjena.
Sada je SZO zvanično odobrena doza steviozida 2 mg / kg, bilje stevije 10 mg / kg. Izvještaj WHO-a uočio je nedostatak kancerogenosti stevije i njen terapeutski učinak na hipertenziju i dijabetes melitus. Ljekari sugeriraju da će uskoro dozvoljeni iznos biti revidiran naviše.
Mogu li koristiti za dijabetes
Uz dijabetes melitus tipa 2, svaki višak unosa glukoze može utjecati na njegov nivo u krvi. Brzi ugljikohidrati posebno su utjecajni na glikemiju, zbog čega je šećer dijabetičarima potpuno zabranjen. Lišenje slatkiša je obično vrlo teško uočiti, kod pacijenata je česta raspada, pa čak i odbijanja prehrane, zbog čega dijabetes melitus i njegove komplikacije napreduju mnogo brže.
U ovoj situaciji stevija postaje značajna podrška pacijentima:
- Priroda njene slatkoće nije ugljikohidrat, tako da se šećer u krvi neće povećati nakon njene konzumacije.
- Zbog nedostatka kalorija i uticaja biljke na metabolizam masti, lakše će izgubiti težinu, što je važno za dijabetes tipa 2 - o pretilosti kod dijabetičara.
- Za razliku od ostalih zaslađivača, stevija je potpuno bezopasna.
- Bogat sastav podržavat će organizam pacijenta koji boluje od dijabetesa i povoljno će uticati na tok mikroangiopatije.
- Stevia pojačava proizvodnju inzulina, tako da nakon njegove upotrebe dolazi do blagog hipoglikemijskog efekta.
Kod dijabetesa tipa 1, stevija će biti korisna ako pacijent ima rezistenciju na inzulin, nestabilnu kontrolu šećera u krvi ili samo želi smanjiti dozu inzulina. Zbog nedostatka ugljikohidrata kod bolesti tipa 1 i od inzulina ovisnog oblika tipa 2, steviji nije potrebna dodatna injekcija hormona.
Kako primijeniti steviju na dijabetičare
Iz listova stevije proizvode se različiti oblici zaslađivača - tablete, ekstrakti, kristalni prah. Možete ih kupiti u ljekarnama, supermarketima, specijaliziranim prodavaonicama, od proizvođača prehrambenih dodataka. Sa dijabetesom je pogodan bilo koji oblik, razlikuju se samo po ukusu.
Doktor medicinskih nauka, šefica Instituta za dijabetologiju - Tatyana Yakovleva
Dijabetes studiram već duži niz godina. Zastrašujuće je kad toliko ljudi umre, a još više postane invalid zbog dijabetesa.
Požurim da kažem dobre vesti - Endokrinološki istraživački centar Ruske akademije medicinskih nauka uspeo je da razvije lek koji u potpunosti leči dijabetes melitus. Trenutno se efikasnost ovog lijeka približava 98%.
Još jedna dobra vijest: Ministarstvo zdravlja osiguralo je usvajanje posebnog programa koji nadoknađuje visoku cijenu lijeka. U Rusiji dijabetičari do 18. maja (uključivo) možeš dobiti - Za samo 147 rubalja!
Stevija u lišću i steviozid u prahu su jeftiniji, ali mogu biti malo gorak, neki ljudi imaju miris travnatog mirisa ili specifičan okus. Kako bi se izbjegla gorčina, udio rebaudiozida A u zaslađivaču se povećao (ponekad i do 97%), ima samo slatki okus. Takav zaslađivač je skuplji, proizvodi se u tabletama ili u prahu. Može se dodati eritritol, manje slatka zamjena za šećer proizvedenu od prirodnih sirovina fermentacijom kako bi se u njima stvorio volumen. Uz dijabetes, eritritis je dozvoljen.
Obrazac za puštanje | Količina jednaka 2 žličice. šećer | Pakovanje | Sastav |
Lišće biljke | 1/3 žličice | Kartonska ambalaža sa izrezanim listovima iznutra. | Suvi listovi stevije zahtijevaju varenje. |
Listovi, pojedinačno pakovanje | 1 paket | Filtrirajuće vrećice za varenje u kartonskoj kutiji. | |
Sachet | 1 vrećica | Porcijene papirne kesice. | Prah iz ekstrakta stevije, eritritol. |
Tablete u pakiranju s dozatorom | 2 tablete | Plastična posuda za 100-200 tableta. | Rebaudiozid, eritritol, magnezijum stearat. |
Kocke | 1 kocka | Kartonska ambalaža, poput prešanog šećera. | Rebaudiozid, eritritis. |
Puder | 130 mg (na vrhu noža) | Plastične limenke, vrećice od folije. | Stevioside, ukus ovisi o tehnologiji proizvodnje. |
Sirup | 4 kapi | Staklene ili plastične boce od 30 i 50 ml. | Ekstrakt iz stabljika i lišća biljke; mogu se dodati arome. |
Također, stevija se proizvodi u prahu od cikorija i dijetalnih dobrota - deserti, halva, pastila. Možete ih kupiti u trgovinama za dijabetičare ili na odjeljenjima zdrave prehrane.
Stevia ne gubi slatkiše kada je izložena temperaturi i kiselini. Stoga se dekocija njegovih ljekovitih biljaka, praha i ekstrakta može upotrebljavati u kuvanju, staviti u peciva, kreme, konzerve. Količina šećera zatim se preračunava prema podacima na pakiranju stevije, a preostali sastojci se stavljaju u količini navedenoj u receptu. Jedina mana stevije u usporedbi sa šećerom je njen nedostatak karamelizacije. Stoga će se za pripremu guste pekmeze morati dodati zgušnjivači na bazi jabučnog pektina ili agar agarja.
Kome je kontraindicirana
Jedina kontraindikacija upotrebe stevije je individualna netolerancija. Manifestira se vrlo rijetko, može se izraziti mučninom ili alergijskom reakcijom. Najvjerojatnije je alergična na ovu biljku kod ljudi koji imaju reakciju na obitelj Asteraceae (najčešće ragweed, quinoa, pelin). Mogu se primijetiti osip, svrbež, ružičaste mrlje na koži.
Ljudima sklonim alergijama savjetujemo da uzmu jednu dozu biljke stevije, a zatim gledaju kako tijelo reagira na dan. Osobe s visokim rizikom od alergija (trudnice i djeca do godinu dana) ne smiju koristiti steviju. Studije o unosu steviola u majčino mlijeko nisu provedene, tako da majke koje doje također trebaju biti oprezne.
Djeca starija od jedne godine i bolesnici s ozbiljnim bolestima kao što su nefropatija, hronični pankreatitis, pa čak i onkologija, stevija je dozvoljena.
Obavezno naučite! Mislite li da je cjeloživotna primjena tableta i inzulina jedini način da se šećer drži pod kontrolom? Nije istina! To možete sami potvrditi počevši s korištenjem. čitaj dalje >>