Glucovans - upute, zamjene i pregledi pacijenata
Ovisno o vrsti dijabetesa koriste se različiti lijekovi.
Za tip 1 propisani su insulini, a za tip 2, uglavnom preparati tableta.
Lijekovi za snižavanje šećera uključuju glukovane.
Opće informacije o lijeku
Glukovan (glukovancija) - složen lijek koji ima hipoglikemijski efekat. Njegova je posebnost kombinacija dvije aktivne komponente različitih farmakoloških grupa metformina i glibenklamida. Ova kombinacija pojačava efekat.
Glibenklamid je predstavnik 2. generacije derivata sulfoniluree. Prepoznat je kao najučinkovitiji lijek u ovoj grupi.
Metformin se smatra lijekom prve linije koji se koristi u nedostatku efekta dijetalne terapije. Supstanca, u odnosu na glibenklamid, ima niži rizik od hipoglikemije. Kombinacija dviju komponenti omogućava vam postizanje opipljivog rezultata i povećanje efikasnosti terapije.
Delovanje leka nastaje usled 2 aktivne komponente - glibenklamida / metformina. Kao dodatak upotrebljavaju se magnezijum stearat, povidon K30, MCC, natrijska kroskarmeloza.
Dostupno u obliku tableta u dvije doze: 2,5 mg (glibenklamid) +500 mg (metformin) i 5 mg (glibenklamid) +500 mg (metformin).
Farmakološko djelovanje
Glibenklamid - blokira kalijumske kanale i stimulira ćelije gušterače. Kao rezultat toga, lučenje hormona se povećava, ulazi u krvotok i međućelijsku tekućinu.
Učinkovitost stimulacije lučenja hormona ovisi o uzetoj dozi. Smanjuje šećer i kod pacijenata sa dijabetesom i kod zdravih ljudi.
Metformin - inhibira stvaranje glukoze u jetri, povećava osjetljivost tkiva na hormon, inhibira apsorpciju glukoze u krvi.
Za razliku od glibenklamida, on ne stimuliše sintezu inzulina. Uz to, pozitivno deluje na lipidni profil - ukupni holesterol, LDL, trigliceridi. Ne smanjuje početnu razinu šećera kod zdravih ljudi.
Farmakokinetika
Glibenklamid se aktivno apsorbuje bez obzira na unos hrane. Nakon 2,5 sata, dostiže se najviša koncentracija u krvi, nakon 8 sati postepeno opada. Poluvrijeme života je 10 sati, a potpuno uklanjanje 2-3 dana. Skoro potpuno se metabolizira u jetri. Tvar se izlučuje urinom i žuči. Vezanje za proteine u plazmi ne prelazi 98%.
Nakon oralne primjene, metformin se gotovo u potpunosti apsorbira. Prehrana utiče na apsorpciju metformina. Nakon 2,5 sata postiže se najveća koncentracija tvari u krvi je niža nego u krvnoj plazmi. Ne metabolizira se i ostavlja nepromijenjen. Poluvrijeme eliminacije iznosi 6,2 sata, izlučuje se uglavnom mokraćom. Komunikacija sa proteinima je beznačajna.
Bioraspoloživost lijeka je ista kao sa zasebnom dozom svakog aktivnog sastojka.
Indikacije i kontraindikacije
Među indikacijama za uzimanje tableta Glucovans:
- Dijabetes tipa 2 u nedostatku efikasnosti dijetalne terapije, fizičke aktivnosti,
- Dijabetes tipa 2 u nedostatku efekta tokom monoterapije i Metforminom i Glibenklamidom,
- prilikom zamjene liječenja u bolesnika s kontroliranom razinom glikemije.
Kontraindikacije za upotrebu su:
- Dijabetes tipa 1
- preosjetljivost na derivate sulfoniluree, metformin,
- preosjetljivost na druge komponente lijeka,
- disfunkcija bubrega
- trudnoća / dojenje
- dijabetička ketoacidoza,
- hirurške intervencije
- laktacidoza,
- alkohola,
- hipokalorična dijeta
- uzrasta dece
- zatajenje srca
- respiratorno zatajenje
- teške zarazne bolesti
- srčani udar
- porfirija
- oštećena funkcija bubrega.
Upute za upotrebu
Doziranje određuje ljekar, uzimajući u obzir nivo glikemije i lične karakteristike tijela. U prosjeku, standardni režim liječenja može se podudarati s propisanim. Početak terapije je jedan dnevno. Da bi se spriječila hipoglikemija, ne treba odvojeno premašiti prethodno utvrđenu dozu metformina i glibenklamida. Povećanje se, ako je potrebno, provodi svake 2 ili više tjedana.
U slučaju prelaska s lijeka na Glucovans, terapija se propisuje uzimajući u obzir prethodne doze svake aktivne komponente. Utvrđeni dnevni maksimum je 4 jedinice od 5 + 500 mg ili 6 jedinica 2,5 + 500 mg.
Tablete se koriste u kombinaciji s hranom. Kako biste izbjegli minimalni nivo glukoze u krvi, prilikom svakog uzimanja lijeka obavezno dodajte obrok sa ugljikohidratima.
Video dr Malysheva:
Posebni pacijenti
Lijek nije propisan tokom planiranja i u trudnoći. U takvim slučajevima pacijent se prebacuje na inzulin. Pri planiranju trudnoće morate obavijestiti svog liječnika. Zbog nedostatka podataka o istraživanju, sa laktacijom se ne koriste glukovani.
Starijem pacijentu (> 60 godina) nije propisan lijek. Osobama koje se bave teškim fizičkim naporom takođe se ne preporučuje uzimanje lekova. To je povezano sa visokim rizikom od laktične acidoze. Kod megoblastične anemije vrijedno je razmotriti da lijek usporava apsorpciju B 12.
Posebna uputstva
Pažljivo koristite kod bolesti štitne žlijezde, febrilnih stanja, nadbubrežne insuficijencije. Nije propisan lijek djeci. Glukovani se ne smiju kombinirati s alkoholom.
Terapiju treba pratiti mjerenje šećera prije / nakon jela. Takođe se preporučuje provjera koncentracije kreatinina. U slučaju oštećenja bubrežne funkcije kod starijih osoba, nadzor se provodi 3-4 puta godišnje. Uz normalno funkcioniranje organa, dovoljno je uzeti analizu jednom godišnje.
48 sati prije / nakon operacije lijek se ukida. 48 sati prije / nakon rendgenskih pregleda radioaktivnom supstancom, Glucovans se ne koristi.
Ljudi sa zatajenjem srca imaju povećan rizik od razvoja zatajenja bubrega i hipoksije. Preporučuje se jače praćenje rada srca i bubrega.
Nuspojava i predoziranje
Među neželjenim efektima tokom unosa uočeni su:
- najčešća je hipoglikemija,
- laktacidoza, ketoacidoza,
- kršenje ukusa
- trombocitopenija, leukopenija,
- povećani kreatinin i urea u krvi,
- nedostatak apetita i drugi poremećaji gastrointestinalnog trakta,
- urtikarija i svrbež kože,
- pogoršanje funkcije jetre,
- hepatitis
- hiponatremija,
- vaskulitis, eritem, dermatitis,
- poremećaji vida privremene prirode.
Uz predoziranje glukovanana, hipoglikemija se može razviti zbog prisutnosti glibenklamida. Uzimanje 20 g glukoze pomaže u zaustavljanju pluća umjerene težine. Nadalje, provodi se prilagođavanje doze, preispituje se prehrana. Teška hipoglikemija zahtijeva hitnu njegu i moguću hospitalizaciju. Značajno predoziranje može dovesti do ketoacidoze zbog prisutnosti metformina. Slično stanje se liječi u bolnici. Najefikasnija metoda je hemodijaliza.
Interakcija s drugim lijekovima
Ne kombinujte lek sa fenilbutazonom ili danazolom. Ako je potrebno, pacijent intenzivno prati izvedbu. ACE inhibitori smanjuju šećer. Povećanje - kortikosteroidi, hlorpromazin.
Ne preporučuje se kombinacija glibenklamida s mikonazolom - ova interakcija povećava rizik od hipoglikemije. Moguće je pojačano djelovanje tvari dok uzimate Flukonazol, anaboličke steroide, klofibrate, antidepresive, sulfalamide, muške hormone, derivate kumarina, citostatike. Ženski hormoni, hormoni štitnjače, glukagon, barbiturati, diuretici, simpatomimetici, kortikosteroidi smanjuju učinak glibenklamida.
Istodobnom primjenom metformina s diureticima povećava se mogućnost razvoja laktacidoze. Radioaktivne supstance kada se uzimaju zajedno mogu da izazovu zatajenje bubrega. Izbjegavajte ne samo upotrebu alkohola, već i droge s njegovim sadržajem.
Dodatne informacije, analozi
Cijena lijeka Glukovans iznosi 270 rubalja. Ne trebaju određeni uvjeti skladištenja. Izdaje se na recept. Rok trajanja je 3 godine.
Proizvodnja - Merck Sante, Francuska.
Apsolutni analog (aktivne komponente se poklapaju) su Glybomet, Glybofor, Duotrol, Glukored.
Postoje i druge kombinacije aktivnih komponenti (metformin i glikolid) - Dianorm-M, metformin i glipizid - Dibizid-M, metformin i glimeperid - Amaryl-M, Douglimax.
Zamjena mogu biti lijekovi s jednom aktivnom tvari. Glukofag, Bagomet, Glikokomet, Insufort, Meglifort (metformin). Glibomet, Maninil (glibenklamid).
Mišljenje dijabetičara
Pregledi pacijenata govore o efikasnosti Glucovansa i o prihvatljivoj cijeni. Također se napominje da bi se mjerenje šećera dok uzimate lijek trebalo češće javljati.
U početku je uzimala Glucophage, nakon što su joj prepisali Glucovans. Doktor je odlučio da će biti efikasnije. Ovaj lijek bolje smanjuje šećer. Tek sada moramo češće vršiti mjerenja kako bismo spriječili hipoglikemiju. Doktor me obavijestio o tome. Razlika između glukovana i glukofaga: prvi lijek sastoji se od glibenklamida i metformina, a drugi sadrži samo metformin.
Salamatina Svetlana, 49 godina, Novosibirsk
Ja imam dijabetes već 7 godina. Nedavno su mi propisali kombinirani lijek Glucovans. Odmah na prednosti: efikasnost, jednostavnost upotrebe, sigurnost. Cijena se takođe ne grize - za pakovanje svega što dam samo 265 r, dovoljno za pola mjeseca. Među nedostacima: postoje kontraindikacije, ali ja ne pripadam ovoj kategoriji.
Lidia Borisovna, 56 godina, Jekaterinburg
Lijek je bio propisan mojoj majci, dijabetičar je. Uzima Glucovans oko 2 godine, osjeća se prilično dobro, vidim je aktivnu i veselu. U početku mi je majka imala uznemiren želudac - mučninu i gubitak apetita, nakon mesec dana sve je nestalo. Zaključio sam da je lijek efikasan i da pomaže dobro.
Sergeeva Tamara, 33 godina, Uljanovsk
Prije sam uzimao Maninil, šećer se zadržao oko 7,2. Prešao je u Glucovans, za tjedan dana šećer se smanjio na 5,3. Liječenje kombiniram s fizičkim vježbama i posebno odabranom dijetom. Šećer mjerim češće i ne dozvoljavam ekstremne uvjete. Potrebno je prijeći na lijek samo nakon savjetovanja s liječnikom, promatrati jasno određene doze.
Alexander Savelyev, 38, Sankt Peterburg
Razlozi imenovanja glukovana
Usporavanje napredovanja komplikacija kod dijabetičara moguće je samo dugotrajnom kontrolom dijabetesa. Podaci o naknadi postaju stroži posljednjih decenija. To je zbog činjenice da su doktori prestali smatrati dijabetes tipa 2 blažim oblikom bolesti od tipa 1. Utvrđeno je da se radi o teškoj, agresivnoj, progresivnoj bolesti koja zahtijeva stalno liječenje.
Da bi se postigla normalna glikemija, često je potrebno više od jednog lijeka za snižavanje šećera. Složen režim liječenja uobičajena je stvar za većinu dijabetičara s iskustvom. Kao opće pravilo, nove tablete se dodaju čim prethodne više ne daju ciljani postotak gliciranog hemoglobina. Lijek prve linije u svim zemljama svijeta je metformin. Obično mu se dodaju derivati sulfonilureje, od kojih je najpopularniji glibenklamid. Glucovans je kombinacija ove dvije tvari, omogućava vam pojednostavljenje sheme terapije dijabetesa bez smanjenja njegove učinkovitosti.
Propisani su glukovani s dijabetesom:
- U slučaju kasne dijagnoze bolesti ili njenog brzog, agresivnog toka. Indikator da sam metformin neće biti dovoljan za kontrolu dijabetesa i da su potrebni glukovani - glukoza na glavi veća od 9,3.
- Ako su u prvoj fazi liječenja dijabetesa dijeta koja nedostaje ugljikohidrata, tjelovježba i metformin ne snižavaju glikovani hemoglobin ispod 8%.
- Uz smanjenje proizvodnje vlastitog inzulina. Ova indikacija je ili laboratorijski potvrđena ili predložena na osnovu rasta glikemije.
- Sa slabom tolerancijom metformina, koja se povećava istovremeno s povećanjem njegove doze.
- Ako je metformin u velikim dozama kontraindiciran.
- Kada je pacijent prethodno uspješno uzimao metformin i glibenklamid, i želi da smanji broj tableta.
Kako uzimati lijek tokom liječenja
Lijek Glukovans proizvodi se u dvije verzije pa na početku lako možete odabrati pravu dozu i povećati ga u budućnosti. Naznaka na pakovanju od 2,5 mg + 500 mg sugerira da se 2,5 mikroformirani glibenklamid stavi u tabletu, 500 mg metformina. Ovaj lijek je indiciran na početku liječenja upotrebom PSM-a. Za intenziviranje terapije potrebno je opcija 5 mg + 500 mg. Za bolesnike s hiperglikemijom koji primaju optimalnu dozu metformina (2000 mg dnevno), indikovano je povećanje doze glibenklamida za kontrolu dijabetes melitusa.
Preporuke za lečenje Glucovans-om iz uputstva za upotrebu:
- Početna doza u većini slučajeva je 2,5 mg + 500 mg. Lijek se uzima s hranom, koja bi trebala biti ugljeni hidrati.
- Ako je ranije dijabetes tipa 2 uzimao oba aktivna sastojka u visokim dozama, početna doza može biti veća: dva puta 2,5 mg / 500 mg. Prema dijabetičarima, glibenklamid kao dio Glucovansa ima veću efikasnost od uobičajene, stoga prethodna doza može izazvati hipoglikemiju.
- Prilagodite dozu nakon 2 tjedna. Što je bolesnik s dijabetesom lošije tolerirati liječenje metforminom, duže uputstvo preporučuje da se ostavi kako bi se navikao na lijek. Brzo povećanje doze može dovesti ne samo do problema sa gastrointestinalnim traktom, već i do prekomjernog pada glukoze u krvi.
- Maksimalna doza je 20 mg mikroniziranog glibenklamida, 3000 mg metformina. U smislu tableta: 2,5 mg / 500 mg - 6 komada, 5 mg / 500 mg - 4 komada.
Preporuke iz uputstva za uzimanje tableta:
Dodeljeno za sto. | 2,5 mg / 500 mg | 5 mg / 500 mg |
1 kom | ujutro | |
2 kom | 1 kom. ujutro i uveče | |
3 kom | prijepodnevni dan popodne | |
4 kom | ujutro 2 kom., večer 2 kom. | |
5 kom | ujutro 2 kom., ručak 1 kom., večer 2 kom. | — |
6 kom | jutro, ručak, večer, 2 kom. | — |
Nuspojave
Informacije iz uputstva za upotrebu o učestalosti nuspojava:
Učestalost% | Nuspojave | Simptomi |
više od 10% | Reakcije iz probavnog trakta. | Smanjen apetit, mučnina, jačina u epigastriju, proliv. Prema pregledima, ovi simptomi su karakteristični za započinjanje liječenja, a zatim kod većine dijabetičara nestaju. |
manje od 10% | Kršenja ukusa. | Ukus metala u ustima, obično na prazan stomak. |
manje od 1% | Blagi rast uree i kreatinina u krvi. | Nema simptoma, utvrđuje se pretragom krvi. |
manje od 0,1% | Porfirija jetre ili kože. | Bol u trbuhu, oslabljena crevna pokretljivost, zatvor. Upala kože, povećavajući njezinu traumu. |
Pad nivoa belih krvnih zrnaca ili trombocita u krvi. | Prolazni poremećaji nestaju s povlačenjem lijeka Glucovans. Dijagnosticira se isključivo na osnovu krvne pretrage. | |
Kožne alergijske reakcije. | Svrab, osip, crvenilo kože. | |
manje od 0,01% | Laktacidoza. | Bol u mišićima i iza sternuma, respiratorno zatajenje, slabost. Dijabetičarima je potrebna hitna medicinska pomoć. |
Manjak B12 zbog smanjene apsorpcije tokom duže upotrebe metformina. | Nema specifičnih simptoma, mogući su bolovi na jeziku, poremećeno gutanje, povećana jetra. | |
Jaka intoksikacija tokom uzimanja alkohola. | Povraćanje, porast pritiska, jaka glavobolja. | |
Manjak natrijum jona u krvnoj plazmi. | Privremeni prekršaji, liječenje nije potrebno. Simptomi su odsutni. | |
Manjak crvenih krvnih zrnaca, belih krvnih zrnaca, suzbijanje hematopoetskih funkcija koštane srži. | ||
Anafilaktički šok. | Mogući su edemi, pad pritiska, respiratorno zatajenje. | |
frekvencija nije postavljena | Hipoglikemija je posljedica predoziranja lijekom. | Glad, glavobolja, drhtanje, strah, ubrzani rad srca. |
Prema pregledima, najveći problemi pacijenata koji uzimaju lijek Glukovans, uzrokuju nelagodu u probavnom traktu. Spreči ih se može samo vrlo sporo povećavanje doza i upotreba tableta isključivo s hranom.
Kod dijabetičara javlja pretežno blaga hipoglikemija. Vrlo brzo se eliminira glukoza neposredno nakon pojave simptoma. Pacijentima koji ne osjete pad šećera, uputa ne preporučuje uzimanje tableta Glucovans i njihovih grupnih analoga. Prikazuje kombinaciju metformina i gliptina: Galvus Met ili Yanumet.
Kontraindikacije
Upotreba glukovana opasna je za dijabetičare koji imaju kontraindikacije za metformin ili glibenklamid:
Doktor medicinskih nauka, šefica Instituta za dijabetologiju - Tatyana Yakovleva
Dijabetes studiram već duži niz godina. Zastrašujuće je kad toliko ljudi umre, a još više postane invalid zbog dijabetesa.
Požurim da kažem dobre vesti - Endokrinološki istraživački centar Ruske akademije medicinskih nauka uspeo je da razvije lek koji u potpunosti leči dijabetes melitus. Trenutno se efikasnost ovog lijeka približava 98%.
Još jedna dobra vijest: Ministarstvo zdravlja osiguralo je usvajanje posebnog programa koji nadoknađuje visoku cijenu lijeka. U Rusiji dijabetičari do 18. maja (uključivo) možeš dobiti - Za samo 147 rubalja!
- alergijske reakcije na metformin ili bilo koji PSM,
- Dijabetes tipa 1
- bolest bubrega, ako je kreatinin> 110 mmol / L kod žena,> 135 kod muškaraca,
- u slučaju akutnih bolesti, pitanje mogućnosti upotrebe lijeka kod pacijenta odlučuje liječnik,
- trudnoća, dojenje,
- ketoacidoza, laktacidoza,
- sklonost laktacidozi, njen visoki rizik,
- dugoročna niskokalorična prehrana ( Opoziv Sofije . Počeo sam uzimati Glucovans sa 1 tabletom ujutro, u tjedan dana mi je šećer pao sa 12 na 8. Sada pijem 2 tablete, šećer je normalan, ali ponekad se pojavi hipoglikemija. Veoma je radosno što tako mala doza djeluje. Biljke i dijeta koja im je propisao ljekar nisu pomogli. Šteta je što se cena lekova povećala, a to je daleko od toga da je uvek na raspolaganju besplatno u klinici.
Obavezno naučite! Mislite li da je cjeloživotna primjena tableta i inzulina jedini način da se šećer drži pod kontrolom? Nije istina! To možete sami potvrditi počevši s korištenjem. čitaj dalje >>
Sastav i oblik oslobađanja
Kao aktivni sastojci upotrebljeni su glibenklamid i metformin hidrohlorid.
U obliku pomoćnih komponenti koje se koriste:
- kroskarmeloza natrijum
- mikrokristalna celuloza,
- magnezijum stearat,
- povidone K30,
- Opadry OY-L-24808 sa ružičastim nijansama.
Oblik za puštanje - tablete, na čiju se površinu nanosi filmski premaz. Alat se proizvodi s količinom aktivnih sastojaka 500 mg i 5 mg, odnosno 500 i 2,5. Tablete se pakuju u konturnim pakovanjima od 15 komada, a svaka kutija sadrži 2 ili 4 od ovih pakovanja.
Upute za upotrebu
Lijek je indiciran za upotrebu odraslim pacijentima koji imaju dijabetes tipa 2 u sljedećim situacijama:
- ako dijeta, vježbanje i terapija metforminom, koja se odvijala prije, nisu bili efikasni,
- zamijeniti početni tretman za pacijente s kontroliranim glikemijskim indeksom.
Tablete se uzimaju oralno tokom konzumacije hrane, a dijeta treba biti obogaćena ugljikohidratima.
Doziranje lijeka odabire pojedinačno liječnik koji bi trebao uzeti u obzir glikemijski indeks.
Važno! U početku biste trebali uzimati Glucovans 500 mg + 2,5 mg ili Glucovans 500 +5, 1 tabletu jednom dnevno.
Ponekad se pacijent prebacuje iz kombinacije ili samo-liječenja lijekovima koji sadrže sulfonilureju i metformin u glukovane. U tom slučaju, da bi se izbjeglo stvaranje glikemije, početna doza je propisana u količini koja je jednaka dnevnoj količini lijekova prije.
Da bi se postigla odgovarajuća kontrola nad glikemijskim indeksom, doziranje se s vremenom povećava, maksimalno 500 mg + 5 mg dnevno svakih 14 dana ili manje. Reguliranje volumena lijeka treba dati glikemijskom indeksu.
Dnevna doza glukovana je najviše 4 komada s dozom od 500 mg i 5 mg aktivnih sastojaka, odnosno 6 s aktivnim sastojcima u količini od 500 i 2,5. Učestalost upotrebe lijeka odabire liječnik pojedinačno, određuje se prema dnevnoj dozi lijeka:
- 1 komad s bilo kojom količinom aktivnih tvari - jednom dnevno, za doručkom,
- 2 ili 4 komada s bilo kojom količinom aktivnih sastojaka - dva puta dnevno, za doručak i večeru,
- 3, 5 ili 6 komada 500 mg + 2,5 mg ili 3 komada 500 + 5 - tri puta dnevno, prijem se vrši u toku doručka, ručka i večere.
Stariji ljudi prvo trebaju piti tablete u količinama od najviše 1 pc. s aktivnom tvari u volumenu od 500 mg + 2,5 mg. Glucovans se propisuje i koristi pod stalnim nadzorom bubrežnog sistema.
Prije nego što počnete liječiti ovim pilulama, potrebno je isključiti prisustvo bilo kakvih kontraindikacija. Ne možete uzimati Glucovans sa:
- preosjetljivost na tvari poput metformina, glibenklamida ili drugih derivata sulfoniluree, kao i na dodatne komponente,
- Dijabetes melitus tipa 1,
- dijabetička ketoacidoza,
- dijabetička koma ili dijabetički prekom,
- zatajenje bubrega ili nepravilno funkcionisanje organa (klirens kreatinina više od 60 ml po minuti),
- akutna stanja koja mogu uzrokovati promjene u funkciji bubrega: kršenje vodno-elektrolitne ravnoteže u tijelu, jaka infekcija, šok, intravaskularna primjena kontrastnog sredstva koja sadrži jod,
- patologije akutnog ili hroničnog toka praćene gladovanjem kisikom u tkivima: insuficijencija u srcu i plućima, infarkt miokarda, šok,
- zatajenje jetre
- porfirinova bolest,
- rođenje deteta i u periodu dojenja,
- istovremeno liječenje mikonazolom,
- opsežna operacija
- hronična ovisnost o alkoholu, trovanje alkoholom u akutnom obliku,
- laktacidoza, uključujući u anamnestičkim podacima,
- slijedeći niskokaloričnu dijetu (manje od 1000 kalorija dnevno).
Lijek se ne preporučuje dijabetičarima starijim od 60 godina, koji se bave teškim fizičkim radom, jer se u pozadini takvog liječenja povećava rizik od nastanka bolesti poput laktacidoze. Pogledaj (otvara se u novoj kartici)
Glukovani sadrže laktozu, zbog čega ga ne treba uzimati ako se na pozadini dijabetesa dijagnosticiraju rijetke nasljedne patologije u kojima se razvijaju intolerancija galaktoze, nedostatak laktaze ili sindrom malabsorpcije glukoze i galaktoze.
Oprez treba uzimati Glucovans sa:
- febrilni sindrom
- adrenalna insuficijencija,
- hipofunkcije anterolateralne regije hipofize,
- problemi sa štitnom žlijezdom praćeni nekompenziranim promjenama u radu tijela.
Kako bi se izbjeglo stvaranje ikakvih komplikacija potrebno je konzultirati liječnika prije upotrebe lijeka.
U slučaju kada Glucovans iz nekog razloga pacijentu ne odgovara, propisan je jedan od analoga:
- po aktivnoj komponenti: Glibomet, Glyconorm, Metglib, Gluconorm plus,
- prema učinku na organizam: Glucobaia, Maninila, Humaloga, Gliformina, Glyurenorma.
U svakom slučaju, potrebno je konzultirati stručnjaka, jer svaki lijek ima određene kontraindikacije za upotrebu i može dovesti do stvaranja negativnih patoloških reakcija.
Razmatranje ovog lijeka može se naći na brojnim forumima na kojima ljudi komuniciraju o dijabetesu. Pacijenti kojima je propisani ovaj lijek razgovaraju o problemima u pogledu odabira režima i doze lijeka, kao i istodobne primjene s drugim lijekovima. Recenzije o liječenju glukovanima prilično su kontradiktorne. U pravilu, da bi se postigao željeni efekat, potrebno je pratiti količinu konzumiranih ugljenih hidrata, kalorijski sadržaj proizvoda i dozu lijeka.
Ali neki pacijenti negativno govore o lijeku. Povremeno se pojave propuste u glikemijskom indeksu, tj. stvaranje hipoglikemije. U drugim slučajevima, pacijenti tvrde: da bi stabilizirali svoje dobro, morali su pažljivo i pažljivo prilagoditi svoj način života i režim liječenja.
Ipak, lijek s takvim mehanizmom djelovanja na tijelo važan je dio liječenja pacijenata kojima je dijagnosticiran dijabetes melitus, jer pomaže poboljšati njihovu kvalitetu života. Ovom bolešću pacijenti trebaju stalno praćenje i poseban tretman. To se može učiniti samo uz suradnju ljekara s pacijentom, što će značajno poboljšati dobrobit potonjeg.
Dijabetička recenzija
- Valentine, 41 godina. Dijagnosticiran mi je dijabetes tipa 2. Lekar je propisao glukovane. Povremeno iz zaborava preskočim uzimanje lijeka, iako razina glukoze u krvi i dalje ostaje unutar normalnih granica. Pridržavam se svih medicinskih preporuka u vezi s dijetom i vježbanjem. Osjećala se bolje, šećer je smanjen analizom, ali ne značajno.
- Antonina, 60 godina. Liječena je metforminom, ali učinak se smanjio nakon duže upotrebe zbog čega je propisana Glucovans. Razina šećera smanjila se za pola, pokazatelj na mjeraču ne prelazi 7. Tablete pomažu puno, osjećam se bolje. Ne sumnjam da će nova kutija lijekova imati isti učinak, jer Ista situacija je bila i sa prethodnom medicinskom ustanovom.
Glucovans se može kupiti u ljekarnama na mjestu gdje se izdaju recept. Trošak lijeka u dozi od 500 mg +2,5 mg - 210-310 rubalja, s aktivnim supstancama u iznosu od 500 mg + 5 mg - 280-340 rubalja.
Indikacije za upotrebu
Lijek je propisan u takvim slučajevima:
- dijabetes tipa 2
- loš kvalitet prehrane i manualne terapije,
- zamijeniti prethodnu terapiju kod bolesnika s kontroliranom koncentracijom glikemije.
Lijek ima hipoglikemijski učinak.
Obrazac za puštanje
Glukovani se proizvode s aktivnim tvarima 5 + 500 mg i 2,5 + 500 mg. Lijekovi su upakovani u blistere od 15 tableta. Pakovanje sadrži 2 ili 4 blistera.
30 tableta Glucovans 2,5 + 500 mg košta 220-320 rubalja, 5 + 500 mg košta 250-350 rubalja.
- glibenklamid,
- metformin hidroklorid,
- natrijeva karmeloza,
- MCC
- Povidone K30.
Dodatne komponente: Opadry OY-L-24808 roze.
Značajke aplikacije
Glukovan utječe na sve organe, pa ga možete koristiti samo po preporuci ljekara. Dijabetičari tipa 1 ne bi trebali koristiti ovaj lijek. Pacijenti u djetinjstvu ili stariji od 60 godina također su zabranjeni od Glucovanana.
Ljudima koji redovno doživljavaju fizički stres prepisuju se i drugi lijekovi. Komponente koje čine glukovani uzrokuju mliječnu acidozu. Laktoza utječe na dobrobit bolesnika s bolestima uzrokovanim netolerancijom.
Problemi s bubrezima su takođe kontraindikacije. U nekih dijabetičara tablete nakon unošenja u tijelo uzrokuju različite bolesti, ozbiljne probleme sa jetrom čak i sa manjim oštećenjima organa.
Prije operacije terapija se prekida 2 dana, ista će se količina morati pričekati prije nego što se nastavi. Akutne ili hronične patologije respiratornog sistema, srce pogoršavaju se nakon uzimanja lekova. Ne možete piti tablete sa alkoholom.
Interakcije s drugim lijekovima
Glucovans se odnosi na kontraindikacije uz istovremeno liječenje mikonazolom i upotrebu kontrastnih tečnosti koje sadrže jod.
Neželjeno je istovremeno uzimati takve tablete:
- Fenilbutazon komplicira razvoj hipoglikemije,
- Bozentan ima toksično dejstvo, trovajući jetru,
- Alkohol izaziva laktičnu acidozu.
Rendgenskim pregledom upotreba glukovana je ograničena. Tokom terapije potrebno je proučiti nivo glukoze. Glibenklamid u povećanom doziranju izaziva pojavu hipoglikemije. Pacijent ima sve šanse da dobije takav poremećaj dijetom uz ograničenu količinu ugljikohidrata.
Nuspojave
Navodimo nuspojave:
- loš apetit
- gagging
- težina u stomaku
- proliv
- metalik ukus na prazan stomak,
- boli me stomak
- zatvor
- oštećena crevna pokretljivost,
- na mjestima koža postaje upaljena
- povećavaju se povrede
- osip, crvenilo,
- bolovi u mišićima
- otežano disanje.
Ako se pojavi laktacidoza, za pomoć se trebate obratiti stručnjaku. Nakon povećanja utvrđuje se lagani porast koncentracije uree i kreatinina, simptomi se ne javljaju.
Ne postoje specifični znakovi koji imaju nedostatak vitamina B12 zbog problema s njegovom apsorpcijom uz dugotrajnu upotrebu metformina. Ponekad pacijenti imaju upaljen jezik, gutanje je otežano, a jetra raste u veličini.
S anafilaktičkim šokom snižava se krvni pritisak, javlja se oticanje i pojavljuju se problemi sa disanjem. Hipoglikemija nastaje kada se zloupotrebljava lijek, pacijent stalno želi jesti, osjeća se bol, ruke drhtaju, nervoza se povećava, srce češće kuca.
Gastrointestinalni poremećaji uzrokuju najviše problema. Moguće ih je spriječiti nakon blagog povećanja doziranja i primjene lijeka s hranom. Dijabetičari razvijaju blagi oblik hipoglikemije koja se eliminira što je prije moguće nakon pojave prvih znakova. Pacijentima koji ne osjećaju pad razine šećera ne preporučuje se uzimanje glukovana i analognih lijekova.
Predoziranje
Hipoglikemija se javlja sa predoziranjem. Ako pojedete malo šećera, možete se nositi s blagom do umjerenom manifestacijom. Obavezno promijenite dozu i način prehrane.
Komplicirane hipoglikemijske reakcije koje su praćene komom, paroksizmom i neurološkim patologijama zahtijevaju bolničko liječenje i pomoć kvalificiranog stručnjaka.
Dekstroza se ubrizgava pacijentima intravenski i pruža im potrebna terapija. Nakon povratka svijesti, pacijenta se hrani hranom s malo ugljikohidrata. To pomaže u sprečavanju ponovljenog napada hipoglikemije.
Uvijek postoji mogućnost laktacidoze, čija se borba vodi u bolnici. Hemodijaliza vam omogućuje brzo uklanjanje laktata i metformina iz tijela.
Navodimo glavne analoge:
Ta se sredstva razlikuju po sastavu i glavnoj namjeni, ali djelomično se mogu zamijeniti.
Što je bolje - Glucofage ili Glucovans
Metformin je glavni aktivni sastojak ovih lijekova.
Da biste odredili koji je bolji, potrebno je proučiti farmakološki učinak:
- kontrola glukoze
- efikasna kontrola glikemije,
- gubitak težine metaboličkim prilagođavanjem,
- Komplikacije glavne patologije ne javljaju se toliko često u usporedbi s drugim lijekovima.
Možda je istodobna primjena lijeka s drugim lijekovima. Glukofag i glukovani preporučuju se dijabetičarima koji imaju višak kilograma.Prilikom odabira treba se usredotočiti na cijenu lijeka i savjet stručnjaka.
Imam dijabetes tipa 2, lekari su mi propisali Glucovans. Ponekad zaboravim piti tablete, ali ipak uspijevam održati normalan šećer. Uvijek slijedim savjete ljekara o dijeti i radim fizičke vježbe.
Metformin više ne djeluje, liječnik je propisao Glucovans. Glukoza se smanjila za 2 puta, uređaj ne pokazuje više od 7. Lijek uvijek pomaže, daje samopouzdanje. Ne sumnjam da ću nakon kupovine novog paketa dobiti sličan efekt bez promjena.
Opće karakteristike lijeka
Sastav kombinovanog hipoglikemijskog sredstva uključuje dva aktivna sastojka: Metformin i Glibenklamid. Njihov omjer u kapsulama varira:
Doziranje mg | glibenklamid, mg | metformin mg |
2,5 /500 | 2,5 | 500 |
5/500 | 5 | 500 |
U lijekovima se nalaze i pomoćne tvari: natrijeva karmeloza, magnezijum stearat, celuloza, povidon K 30.
Lijek se izdaje u obliku tableta. Školjka kapsule može biti žuta ili narandžasta. U prvoj verziji na prednjoj je strani ugraviran broj "5", u drugoj - "2,5".
Farmakološka obilježja
Metformin je predstavnik klase biagudina. Njegova glavna svrha je smanjenje koncentracije bazalne i postprandijalne glukoze u krvotoku. Tvar ne potiče proizvodnju endogenog inzulina, stoga ne izaziva hipoglikemiju. Glavni mehanizmi njegovog utjecaja:
- Smanjenje sinteze glikogena u jetri inhibiranjem procesa glukoneogeneze,
- Eliminacija „slepila“ receptora za periferne hormone,
- Povećana potrošnja i iskorištenje glukoze u ćelijama,
- Inhibicija apsorpcije glukoze
Metformin takođe aktivno utiče na metabolizam lipida: nivo triglicerola i „lošeg“ holesterola značajno je smanjen.
Glibenklamid je predstavnik lijekova druge generacije sulfonilureje. Spoj glikemije pomaže u normalizaciji uslijed stimulacije β-stanica odgovornih za proizvodnju vlastitog inzulina.
Mehanizam djelovanja komponenata formule je različit, ali oni uspješno nadopunjuju hipoglikemijske sposobnosti svakog, stvarajući sinergistički efekat. Uz zasebnu upotrebu, doziranje svakog lijeka za sličan rezultat bit će znatno veće.
Farmakokinetičke mogućnosti
Glibenklamid kada se guta u probavnom traktu, apsorbuje se za 95%. Kao dio lijeka Glucovans® mikronizira se. Vrhunska koncentracija u krvi postiže se nakon 4 sata, zapremina raspodjele tvari je do 10 litara. Glibenklamid se veže na proteine 99%. Metabolizam lijeka se vrši u jetri, gdje se pretvara u dva inertna metabolizma. Oni izlaze iz tijela putem bubrega (do 40%) i putem žučnih puteva (do 60%). Proces poluživota kreće se od 4-11 sati.
Kada se primi oralno, metformin se apsorbuje u potpunosti, tvar dostiže maksimalnu koncentraciju u krvi nakon dva i pol sata. Bez većih promjena, 20-30% komponente izlučuje crijeva. Bioraspoloživost metformina je 50-60%. U tkivima se lijek širi gotovo trenutno i uopće se ne veže za proteine u krvi. Tvar gotovo ne podliježe metabolizmu, većinu se izlučuje bubrezima. Poluvrijeme traje oko 6 i pol sati.
Kod hroničnih bubrežnih patologija, smanjuje se klirens kreatinina. T1 / 2 ciljanog organa kasni, lek se nakuplja u krvi. Bioraspoloživost glukovana slična je onoj za svaki pojedinačni oblik doziranja. Jelo ne utječe na ovaj parametar, ali brzina apsorpcije glibenklamida paralelno s hranom bit će veća.
Kome su prikazani lijekovi
Kompleks je dizajniran za liječenje dijabetesa tipa 2. Propisuje se ako modifikacija životnog stila i prethodno liječenje metforminom ili alternativnim lijekovima nisu doveli do očekivanog rezultata.
Lijek se preporučuje dijabetičarima s potpunom nadoknadom šećera kako bi prethodno režim liječenja zamijenili s dva odvojena lijeka - Metformin i predstavnicima klase sulfonilureje.
Kako se prijaviti
Ovisno o kliničkim značajkama tijeka bolesti određenog dijabetičara endokrinolog razvija osobnu shemu. U preporukama proizvođača nalaze se standardne norme za početnu dozu: jedna kapsula bilo koje vrste glukovana.
Ako odabrana doza ne nadoknađuje glikemiju tijekom modifikacije načina života, možete je prilagoditi, ali ne ranije od 2 tjedna, 5 mg glibenklamida + 500 mg metformina dnevno.
Kada se zamjenjuje prethodna složena terapija Glucovansom, početna doza treba biti jednaka dnevnoj normi glibenklamida ili sličnih lijekova iz grupe sulfonilureje, kao i metformina, koja su propisana u prethodnoj fazi liječenja.
U skladu s očitavanjima brojila nakon 2 tjedna, možete prilagoditi dozu glukovana.
Maksimalan broj tableta koje se mogu propisati dijabetičaru je 4 komada u dozi od 5 mg / 500 mg ili 6 komada Glucovans®, upakovanih u 2,5 mg / 500 mg.
Način primjene ovisit će o shemi koju je odabrao liječnik. Za tablete od 2,5 mg / 500 mg i 5 mg / 500 mg postoje standardne preporuke.
- Ako je propisana 1 tableta dnevno, piju se ujutro uz hranu,
- Kada je dnevna norma 2 ili 4 tablete, raspoređuju se ujutro i naveče, održavajući iste intervale,
- Ako se preporučuje, uzmite 3,5 ili 6 tableta dnevno. u dozi od 2,5 mg / 500 mg, piju se uz doručak, tokom ručka i večere,
- U dozi od 5 mg / 500 mg propisane su 3 tablete dnevno. i podijelite ih na 3 prijema: za doručak, ručak i večeru.
Veoma je važno tablete zaplijeniti s dovoljno hrane. Uzimanje glukovana na prazan stomak može izazvati hipoglikemiju.
Za dijabetičare zrele dobi, prilikom sastavljanja algoritma liječenja oni se fokusiraju na funkcionalnost bubrega.
Početna doza ni u kom slučaju ne prelazi 1 tabletu od 2,5 mg / 500 mg. U tom se slučaju stalno mora pratiti stanje bubrega.
Ne postoje pouzdani podaci o učinku Glucovans® na djecu, njegovoj djelotvornosti i sigurnosti, stoga se njegova uporaba ne preporučuje maloljetnicima.
Laktacidoza
Komplikacija je rijetka, ali toliko ozbiljna da bi o tome trebao znati svaki dijabetičar. U nedostatku hitne medicinske pomoći, žrtva može umrijeti. Uz nakupljanje metformina razvija se opasno stanje. Neblagovremeno izlučivanje povezano je s zatajivanjem bubrega, stoga s pijelonefritisom i drugim hroničnim i akutnim bubrežnim patologijama lijek treba uzimati s oprezom.
Ostali faktori rizika uključuju nepotpunu kontrolu dijabetesa tipa 2, ketozu, produženo post ili sistematsku neuhranjenost, zloupotrebu alkohola i disfunkciju jetre.
Rizik od laktacidoze povećava se kod grčeva u mišićima, dispeptičnih poremećaja, bolova u epigastričnoj regiji, teške slabosti.
U nedostatku hitne hospitalizacije, razvija se acidotski nedostatak daha, nedostatak kisika, hipotermija, koma.
Hipoglikemija
Glibenklamid je prisutan u formuli Glucovans®, što znači da se ne može isključiti verovatnoća hipoglikemije prilikom upotrebe tableta. Serijska titracija doze pomoći će da se izbjegnu nagle promjene šećera u plazmi. Važno je informirati pacijenta o pravovremenim međuobrokima, jer kasna večera ili doručak koji je previše lagan, bez ugljikohidrata, prerana večera može izazvati hipoglikemiju. Uz povećana opterećenja mišića (intenzivan sportski trening, naporan fizički rad), nakon obilne gozbe, hipokalorične prehrane ili primjene kompleksa antidijabetičkih lijekova, vjerovatnoća za pojavu hipoglikemije je vrlo velika.
Kompenzatorne reakcije koje ovo stanje izaziva manifestuju se u obliku pojačanog znojenja, napadaja panike, pojačanog znojenja, poremećaja srčanog ritma, hipertenzije, koronarne bolesti srca.
Ako se hipoglikemija postepeno intenzivira, koronarna srčana bolest se ne razvija uvijek, posebno s neuropatijom ili istodobnim liječenjem β-blokatorima, rezerpinom, klonidinom, gvanetidinom.
Ostali znakovi hipoglikemije uključuju:
- Nekontrolirani apetit
- Glavobolja
- Gagging,
- Slom
- Loša kvaliteta sna
- Nervoza
- Agresivnost
- Smetanje
- Retardacija
- Oštećenje vida
- Poremećaji govora
- Tremor
- Gubitak koordinacije
- Grčevi
- Usporeni rad srca
- U nesvijesti.
Pažljiv izbor lijekova, precizan izračun doze i informiranje pacijenata o mogućim posljedicama važni su faktori prevencije. Ako je dijabetičar već imao bolove hipoglikemije, vrijedi preispitati terapijski režim.
Nestabilna glikemija
Ako je potrebno, konzervativnim liječenjem ili iz nekog drugog razloga koji uzrokuje dekompenzaciju dijabetesa, pacijent se privremeno prebacuje na inzulin. Znakovi hiperglikemije mogu biti učestalo mokrenje, stalna žeđ, pospanost, slabost, suha koža donjih ekstremiteta zbog loše cirkulacije. Dva dana prije operacije ili ubrizgavanja u venu kontrastnog sredstva za rendgenske studije, Glucovans® se otkazuje, liječenje se nastavlja najkasnije dva dana nakon operacije i pregleda, s dovoljno funkcije bubrega.
Problemi s bubrezima
Bubrezi su aktivno uključeni u povlačenje metformina, stoga prije početka kursa i sustavno prilikom primjene lijekova treba provjeriti klirens kreatinina. Dijabetičare sa zdravim bubrezima treba testirati najmanje 1 r. / Godišnje, osobama zrelije dobi, kao i bolesnicima s klirensom kreatinina na gornjoj granici normale - 2-4 r. / God.
Bubrežna disfunkcija primjećuje se kod hipertenzivnih bolesnika koji uzimaju diuretike i nesteroidne antirepijske lijekove, pa ovoj kategoriji dijabetičara treba posvetiti posebnu pažnju.
Nuspojave
Učestalost neželjenih posljedica upotrebe Glucovansa procjenjuje se prema posebnoj ljestvici WHO:
- Vrlo često: ≥ 0,1,
- Često: ≥ 0,01, Rezultati interakcije lijekova
Dijabetičar je dužan obavijestiti liječnika o svim uzimanim lijekovima kako bi se njihove mogućnosti uzele u obzir pri sastavljanju algoritma unosa i pravovremeno prepoznali znakove neželjenih efekata.
- Kontraindicirano: Minazol s glibenklamidom (izaziva hipoglikemiju), metforminom i lijekovima koji sadrže jod (glukovani otkazani nakon 48 sati).
- Znakovi predoziranja i kontraindikacije
Predoziranje je opasno kod hipoglikemije različite težine. Uz blagi oblik, simptomi se mogu ukloniti i sa komadićem šećera, pri ozbiljnijim simptomima neophodna je hospitalizacija jer postoji prijetnja laktacidoze i kome, posebno uz produženu hipoglikemiju. Sa liječnikom morate prilagoditi dozu i koordinirati prehranu.
- Preosjetljivost na osnovne sastojke i pomoćne tvari,
- Dijabetes tipa 1
- Ketoacidoza, koma i njeno prethodno stanje,
- Bubrežne disfunkcije (klirens kreatinina - do 60 ml / min),
- Stanja koja izazivaju infekcije, šok, dehidraciju,
- Patologije koje uzrokuju hipoksiju mišića,
- Srčane i respiratorne bolesti,
- Disfunkcija jetre,
- Trudnoća i dojenje,
- Ozbiljno hirurško lečenje,
- Istodobna upotreba mikonazola,
- Alkoholizam
- Laktacidoza (istorija),
- Hronična neuhranjenost
Troškovi i uslovi skladištenja
Tablete su upakovane u blistere. U svakoj kutiji - 2 tanjira. Na ambalaži je utisnuto slovo „M“ - zaštita od falsifikata. Prodajte lijek na recept.
U Glucovansu cijena u lancu ljekarni ovisi o regiji, vrsti ljekarne i doziranju. U prosjeku, pakovanje od 2,5 mg / 500 mg može se kupiti za 220 rubalja., 5 mg / 500 mg - za 320 rubalja.
Lijek čuvajte u sobnim uvjetima, bez pristupa djeci. Rok trajanja je 3 godine.
Glukovani: mišljenja ljekara i korisnika
Što se tiče glukovana, recenzije dijabetičara su različite. Ljudi zrele dobi razgovaraju o praktičnoj upotrebi: nema potrebe da se sećam koje sam tablete pio i koju sam zaboravio. Za neke je lijek postao uspješna alternativa inzulinu, jer niko ne voli injekcije. Neki se žale na vrtoglavicu, bol u trbuhu, stalni apetit.
Ljekari u komentarima primjećuju da su nuspojave u prvoj fazi liječenja Glucovansom normalne. Vremenom se tijelo prilagođava. Ne treba se bojati inzulina, ponekad je to prisilna privremena mjera. U svakom slučaju, izbor lijekova je uvijek u nadležnosti liječnika. Mnogi primjećuju dostupnost lijeka, uprkos njegovom autoritativnom podrijetlu.
Značajke lijeka
Ako detaljnije razgovaramo o tome kako piti glukovane, tada ovdje prije svega trebate obratiti pažnju na to da sulfonilurea, koja je dio sastava, kao i druge komponente, efikasno smanjuju razinu glukoze koju stvaraju beta ćelije u tijelu, tačnije gušterača. Zato se lijek treba uzimati samo onako kako je propisao ljekar i u dozi koju on propisuje.
Također, ne smije se zaboraviti da metformin i glibenklamid, koji su dio ovog lijeka, imaju isti glikemijski učinak, iako na tijelo utječu na različite načine.
Kada postoji unutrašnji unos navedenih sredstava, tada je njegov sadržaj u probavnom traktu najmanje 95%. Ali maksimalni sadržaj jedne od komponenti u krvnoj plazmi dostiže se već četiri sata nakon uzimanja Glucovans-a od 5 mg ili 2,5 mg. U ovom se vremenu metformin u probavnom traktu potpuno rastvara u roku od dva i pol sata.
Veoma mnogo ljudi zanima pitanje koliko tableta treba piti da biste postigli željeni efekt. U ovom slučaju, sve ovisi o konkretnoj dijagnozi. Pretpostavimo da je važno uzeti u obzir dob, pol i ostale karakteristike tijela određenog pacijenta. Tačnu dozu može propisati samo lekar, nakon detaljnog pregleda.
Često se postavljaju pitanja mogu li Metformin i Glibenklamid uzimati istovremeno, tada će, naravno, odgovor biti "da". Pozitivan učinak istodobne upotrebe ovih komponenti može se vidjeti zahvaljujući gore navedenom lijeku.
Također je važno da jedenje apsolutno ne utječe na metformin, ali istovremeno ubrzava učinak glibenklamida.
Koje su kontraindikacije za upotrebu lijeka?
Glucovans ima analoge koji su stvoreni na bazi istih aktivnih sastojaka, pa ih treba uzimati s posebnom pažnjom i u skladu s dozama.
Prilikom uzimanja lijekova trebalo bi uzeti u obzir sve moguće kontraindikacije.
Iskusni stručnjaci preporučuju da ne započinjete liječenje ovim lijekom ako pacijent ima određena ograničenja upotrebe.
Glavne kontraindikacije su:
- individualna osjetljivost na komponente koje čine lijek,
- prisutnost dijabetes melitusa prvog tipa,
- zatajenje bubrega, naime zastoj ovog organa,
- porast broja tela ketoacidoze, kao i stanja prekoma,
- zdravstveno stanje koje je praćeno simptomom poput hipoksije tkiva (insuficijencija srca ili respiratornog sistema, rani infarkt miokarda, šok stanje),
- rano doba deteta
- zatajenje bubrega
- period dojenja kod žena, kao i vrijeme trudnoće,
- sa ozbiljnim hirurškim intervencijama,
- tokom alkoholizma koji je u fazi hroničnog razvoja bolesti.
Također, vrlo je pažljivo potrebno uzimati lijekove za osobe starije od šezdeset godina, a za one koji izvode naporan fizički rad.
U nekim slučajevima ljekari preporučuju da se lijek uopće ne koristi, na primjer, može biti febrilni sindrom ili insuficijencija nadbubrežne žlijezde.Na ovu listu se može pripisati i insuficijencija štitnjače. Da bi se shvatilo što tačno ljudi koji uzimaju Glurenorm ili Glucovans, kao i Glucofage, trebaju biti temeljito pregledani, prvo moraju proći kompletan pregled od strane iskusnog stručnjaka koji može utvrditi točnu dijagnozu i preporučiti ili ne preporučiti uzimanje ovog lijeka.
Kada trebam uzimati lijek?
Proizvođač preporučuje uzimanje glukovana u dijagnozi dijabetesa tipa 2 kod starijih pacijenata. Tačnije, u kojim konkretnim situacijama lekari propisuju ovaj lek svom pacijentu, prvo o čemu govorimo su slučajevi u kojima pacijentova prehrana ne daje željeni rezultat. Slučajevi liječenja lijekovima također su široko poznati kada je rani pacijent uzimao metformin u svom čistom obliku, ali liječenje nije dalo željeni rezultat.
Treba napomenuti da Glucovans 500 tablete imaju nekoliko prednosti u usporedbi s drugim lijekovima sličnog djelovanja. Čak i kada vam trenutni lijek omogućava kontrolu razine glukoze u krvi, ali daje određenu nuspojavu. Cijena lijeka je sasvim prihvatljiva, iznosi oko tristo rubalja za pakovanje od trideset komada.
Iako je važno imati na umu da Glucovans 500mg 5mg, kao i svaki drugi lijek, može imati određenu nuspojavu.
Na primjer, to mogu biti takve reakcije tijela kao što su:
- Porfirija jetre ili kože, koja postaje uzrok poremećaja metabolizma pacijenta.
- Laktacidoza.
- Poznati su slučajevi pogoršanja krvožilnog ili limfnog sistema.
Neki se pacijenti žale da se kao posljedica uzimanja Glucovansa 500 mijenjaju njihovi okusni pupoljci.
Ali ne bojte se odmah, ako uzimate Glyurenorm ili bilo koji drugi lijek sa sličnim učinkom, tada liječenje neće biti praćeno tolikim nuspojavama.
Istina, još uvijek mogu postojati situacije kada pacijent ima individualnu netoleranciju na pojedinačne komponente lijeka.
Izjave pacijenata koji uzimaju drogu
Naravno, skoro svi koji su se morali lično suočiti s dijabetesom stalno pokušavaju detaljnije saznati učinak redovite upotrebe navedenih lijekova. Oni su također zainteresirani za saznanje koji su analozi lijeka. Treba napomenuti da se Glyrenorm smatra najpopularnijim analogom ovog lijeka. Ovaj lek takođe često propisuju lekari za lečenje dijabetesa tipa 2.
Što se tiče pregleda pacijenata, one su pomalo nejasne. Neko tvrdi da je terapeutski učinak lijeka vrlo velik. Nekima se, naprotiv, čini kako redovita upotreba lijeka ne daje odgovarajući rezultat, a u nekim situacijama čak šteti liječenju.
Pa, o tome kako se točno Glucovans razlikuje od lijeka Glurenorm, tada na prvom mjestu možemo primijetiti različito doziranje glavnih komponenata i različitih komponenti koje obavljaju pomoćne funkcije. Točnu dozu ili potrebu zamjene bilo kojeg od ovih lijekova može utvrditi samo iskusni stručnjak nakon temeljnog pregleda pacijenta.
Pa, ako govorimo o tome koji lijekovi imaju najsličniji sastav kao lijek Glucovans, onda su prije svega to Glucofast i Glybomet.
Više pregleda mnogih pacijenata sugerira da za najbolji učinak lijekova uvijek trebate slijediti pravilnu prehranu. Na primjer, trebate pokušati potpuno odustati od upotrebe alkohola, kontrolirati količinu konzumiranih ugljikohidrata, a također minimizirati unos hrane koja povećava razinu šećera u ljudskoj krvi.
Šta je važno zapamtiti prilikom upotrebe?
Neki se pacijenti vrlo plaše započeti liječenje nakon što su pročitali recenzije koje ovaj lijek nekome nije odgovarao. Ili one recenzije u kojima ljudi pišu da kažu da pijem ovaj lijek, a on ne daje željeni efekat.
Željela bih odmah napomenuti da ne možete odmah paničariti i kategorički odbiti ovaj režim liječenja. Ponekad se ova situacija pojavi zbog činjenice da doze uzimanih lijekova ne odgovaraju dijagnozi pacijenta ili težini same bolesti.
Da biste točno shvatili koji lijek trebate nabaviti, na internetu možete unaprijed vidjeti fotografije ovih tableta.
I naravno, uvijek je važno zapamtiti datum proizvodnje lijeka. Uzimanje tableta kojima je istekao rok trajanja može biti vrlo štetno za pacijenta.
Već je rečeno o tome koje su konkretne komponente dio ovog lijeka. Također treba napomenuti koje ime INN ima ovaj lijek, u ovom slučaju naziva se metformin.
Naravno, svaki lijek daje najpozitivniji učinak samo ako pacijent koji ga koristi jasno se pridržava preporučene doze i ujedno vodi pravi način života. U ovom je slučaju važno slijediti odgovarajuću prehranu, kao i ne zapostavljati tjelesne aktivnosti kod dijabetesa. Istovremeno se ne preporučuje preveliko opterećenje tijela.
Pa, naravno, ne možete zanemariti pravila za kontrolu šećera u krvi. Ako se ovaj pokazatelj ne mjeri pravovremeno, onda je vjerovatno da uzimanje lijeka može naštetiti zdravlju.
Koji su najučinkovitiji hipoglikemijski lijekovi opisani u videu u ovom članku.