Tablete inzulina: Američki naučnici napravili su napredak u dijabetesu
Dijabetes tipa 1ranije nazvan "šećer" je hronična bolest u kojoj gušterača nije u stanju proizvesti pravu količinu insulin za raspad glukoze. To je povezano s činjenicom da su otočići Langerhansa selektivno pogođeni, ali preostale stanice žlijezde koje proizvode ostale probavne enzime ostaju sposobne. Razlozi ove selektivne patologije još uvijek nisu poznati.
Nažalost, u sadašnjoj fazi još uvijek nije uspjelo razviti metode liječenja dijabetes tipa 1 i decenijama su samo redovite injekcije spasile život pacijenata insulin, ali nisu je štedjeli od popratnih teških zdravstvenih komplikacija.
Istraživači sa Univerziteta McGill bili su prvi koji su stvorili lijek koji djeluje na matične ćelije i uzrokuje njihovo degeneriranje u beta ćelije koje proizvode inzulin, kao i u tri druge vrste endokrinih ćelija koje formiraju otočiće Langerhansa.
Kako su istraživači primijetili, zahvaljujući ovom otkriću, po prvi put se nauka približila stvaranju lijeka koji može zauvijek prevazići dijabetes.
Suština razvoja
U časopisu pod nazivom Materijali Nacionalne akademije nauka objavljeno je izvješće o razvoju tableta inzulina. Kako se ispostavilo, Sveučilište Harvard se tim problemom bavilo već dugo vremena, ali tek nedavno je profesor bioinžinjeringa Samir Mitragotri uspio doći do konkretnih rezultata.
Stvorena je polimerna ljuska koja štiti inzulin od djelovanja želučanog soka, ali se otapa u alkalnom okruženju tankog crijeva. Odatle, usput, inzulin se apsorbuje bez problema. Laboratorijske studije su dokazale efikasnost - sada je na redu klinička istraživanja. Prvo na miševe, pa na volontere. I samo zbog toga počet će ga uvesti u industrijsku proizvodnju.
Štoviše, upotreba polimerne ljuske značajno je produžila rok trajanja inzulina. Sada može izdržati i do dva mjeseca na sobnoj temperaturi. I ovo je san ogromnog broja pacijenata s dijabetesom tipa 1, skoro vezanih za hladnjake, u kojima bi mogao normalno da se skladišti standardni inzulin.
Posljedice
Općenito, otkriće načina zaštite složenih proteinskih spojeva od djelovanja želučane kiseline odlična je vijest. Uostalom, ne samo da se inzulin ne može uzimati oralno, već i određeni broj drugih lijekova. A što manje injekcija - to je manji rizik od infekcije, aktiviranja stvaranja vezivnog tkiva u koži i vjerojatnosti oštećenja krvnih žila.
A koliko će korist povećati rok trajanja - to je teško prenijeti. To je korisno čak i za farmakološke kompanije jer će proširiti opseg proizvodnje i prodaje. A zbog toga, sasvim je moguće postići smanjenje cijene inzulina. Ozbiljno, da nije državnih programa sponzorstva, većina pacijenata ne bi imala nikakve šanse. Vrlo kvalitetan inzulin je skup.
Ekipa Joinfo.ua i novinar Artyom Kostin iskreno se raduje ovom divnom otkriću. Teško je precijeniti koliko će lakši život postati milionima ljudi koji moraju cijeli život boliti od dijabetesa.
Također vjerujemo da bi vam bilo korisno saznati oko 10 simptoma koji mogu ukazivati na sklonost razvoju dijabetesa ili čak na njegovu prisutnost. Samo zato što se može dogoditi apsolutno bilo kome.
Od čega se proizvodi insulin?
Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
Inzulin je glavni lijek za liječenje dijabetesa tipa 1. Ponekad se koristi i za stabilizaciju pacijenta i poboljšanje njegove dobrobiti kod druge vrste bolesti. Ova supstanca po svojoj prirodi je hormon koji je sposoban utjecati na metabolizam ugljikohidrata u malim dozama. Pankreas normalno proizvodi dovoljno inzulina koji pomaže u održavanju fiziološke razine šećera u krvi. Ali s ozbiljnim endokrinim poremećajima, jedina šansa za pomoć pacijentu često su injekcije inzulina. Nažalost, nemoguće ga je uzimati oralno (u obliku tableta), jer se on potpuno uništava u probavnom traktu i gubi svoju biološku vrijednost.
Pripravci dobiveni od sirovina životinjskog porijekla
Dobivanje ovog hormona iz gušterače svinja i goveda stara je tehnologija koja se danas rijetko koristi. To je zbog niskog kvaliteta primljenog lijeka, njegove sklonosti izazivanju alergijskih reakcija i nedovoljnog stepena pročišćavanja. Činjenica je da se, pošto je hormon proteinska supstanca, sastoji od određenog niza aminokiselina.
Početkom i sredinom 20. stoljeća, kada slični lijekovi nisu postojali, čak je i takav inzulin bio proboj u medicini i omogućio je liječenje dijabetičara na novi nivo. Hormoni dobiveni ovom metodom smanjili su šećer u krvi, međutim oni su često izazivali nuspojave i alergije. Razlike u sastavu aminokiselina i nečistoća u lijeku utjecale su na stanje pacijenata, posebno kod ranjivijih kategorija bolesnika (djece i starijih osoba). Još jedan razlog loše tolerancije takvog inzulina je prisustvo njegovog neaktivnog prekursora u lijeku (proinsulin), kojeg se nije bilo moguće riješiti u ovoj varijaciji lijeka.
Danas postoje napredni svinjski inzulini koji su lišeni tih nedostataka. Dobivaju se iz gušterače svinje, ali nakon toga podvrgavaju se dodatnoj obradi i pročišćavanju. Višekomponentne su i sadrže pomoćne tvari.
Takve lijekove pacijenti tolerišu puno bolje i praktički ne uzrokuju neželjene reakcije, ne inhibiraju imunološki sustav i učinkovito smanjuju šećer u krvi. Goveđi inzulin danas se ne koristi u medicini, jer zbog svoje strane strukture negativno utječe na imuni i ostale sisteme ljudskog tijela.
Genetski inzulin inzulin
Ljudski inzulin, koji se koristi za dijabetičare, u industrijskoj se mjeri dobiva na dva načina:
- koristeći enzimski tretman svinjskog inzulina,
- primjenom genetski modificiranih sojeva Escherichia coli ili kvasca.
S fizikalno-hemijskom promjenom, molekuli svinjskog inzulina pod djelovanjem posebnih enzima postaju identični ljudskom inzulinu. Aminokiselinski sastav dobivenog preparata ne razlikuje se od sastava prirodnog hormona koji se proizvodi u ljudskom tijelu. Tijekom procesa proizvodnje lijek se podvrgava visokom pročišćavanju, stoga ne izaziva alergijske reakcije ili druge nepoželjne manifestacije.
Ali najčešće se inzulin dobija pomoću modificiranih (genetski modificiranih) mikroorganizama. Korištenjem biotehnoloških metoda, bakterije ili kvasci modificiraju se na takav način da sami mogu proizvesti inzulin.
Postoje dvije metode za takvu proizvodnju inzulina. Prvi od njih temelji se na korištenju dva različita soja (vrste) jednog mikroorganizma. Svaki od njih sintetizira samo jedan lanac molekule hormona DNA (postoje ih samo dva i spiralno su upleteni zajedno). Tada se ti lanci povezuju, a u rezultirajućem rješenju je već moguće odvojiti aktivne oblike inzulina od onih koji nemaju biološki značaj.
Drugi način dobivanja lijeka pomoću Escherichia coli ili kvasca temelji se na činjenici da mikrob prvo proizvodi neaktivni inzulin (to jest, njegov prethodnik je proinsulin). Tada se pomoću enzimskog liječenja ovaj oblik aktivira i koristi u medicini.
Svi su ti procesi automatski automatizirani, zrak i sve površine u kontaktu s ampulama i bočicama su sterilne, a linije s opremom hermetički su zatvorene.
Biotehnološke metode omogućavaju naučnicima da razmišljaju o alternativnim rješenjima za dijabetes. Na primjer, do danas se provode predklinička ispitivanja proizvodnje umjetnih beta ćelija gušterače, koja se mogu dobiti metodama genetskog inženjeringa. Možda će ih u budućnosti koristiti za poboljšanje funkcionisanja ovog organa kod bolesne osobe.
Dodatne komponente
Proizvodnja inzulina bez pomoćnih sastojaka u modernom svijetu gotovo je nemoguće zamisliti, jer oni mogu poboljšati njegova kemijska svojstva, produžiti vrijeme djelovanja i postići visoki stupanj čistoće.
Svi dodatni sastojci se prema svojim svojstvima mogu podijeliti u sljedeće klase:
- sredstva za produženje (tvari koje se koriste da osiguraju duže trajanje djelovanja lijeka),
- komponente za dezinfekciju
- stabilizatori, zbog kojih se u otopini lijeka održava optimalna kiselost.
Dodaci za produženje
Postoje inzulini dugog djelovanja čija biološka aktivnost traje 8 do 42 sata (ovisno o skupini lijeka). Taj se učinak postiže dodatkom posebnih tvari - produživača otopini za ubrizgavanje. U ovu svrhu se najčešće koristi jedno od sledećih jedinjenja:
Proteini koji produžuju djelovanje lijeka podvrgavaju se detaljnom pročišćavanju i nisko su alergeni (na primjer, protamin). Cink soli takođe ne utiču negativno na aktivnost inzulina niti na dobrobit ljudi.
Antimikrobni sastojci
Dezinficijensi u sastavu inzulina potrebni su kako se mikrobna flora ne razmnožava tokom skladištenja i upotrebe u njoj. Ove tvari su konzervansi i osiguravaju očuvanje biološke aktivnosti lijeka. Uz to, ako pacijent primjenjuje hormon iz jedne bočice samo u sebe, lijek može trajati nekoliko dana. Zbog visokokvalitetnih antibakterijskih komponenti neće imati potrebu bacati neiskorišteni lijek zbog teorijske mogućnosti reprodukcije u otopini mikroba.
Sledeće tvari se mogu koristiti kao dezinficijensi u proizvodnji inzulina:
Za proizvodnju svake vrste inzulina pogodne su određene komponente za dezinfekciju. Njihova interakcija s hormonom mora se istražiti u fazi predkliničkih ispitivanja, jer konzervans ne smije poremetiti biološku aktivnost inzulina ili na drugi način negativno utjecati na njegova svojstva.
Upotreba konzervansa u većini slučajeva omogućava davanje hormona ispod kože bez prethodnog tretmana alkoholom ili drugim antisepticima (proizvođač to obično navodi u uputama). To pojednostavljuje primjenu lijeka i smanjuje broj pripremnih manipulacija prije same injekcije. Ali ova preporuka djeluje samo ako se otopina primjenjuje pomoću pojedinačne inzulinske šprice s tankom iglom.
Stabilizatori
Stabilizatori su potrebni tako da se pH rastvora održava na zadanom nivou. Očuvanje lijeka, njegovo djelovanje i stabilnost hemijskih svojstava ovise o razini kiselosti. U proizvodnji hormona ubrizgavanja za pacijente s dijabetesom u ovu se svrhu obično koriste fosfati.
Za inzulin sa cinkom nisu uvijek potrebni stabilizatori rastvora, jer ioni metala pomažu u održavanju potrebne ravnoteže. Ako se ipak koriste, tada se umjesto fosfata koriste drugi kemijski spojevi, jer kombinacija tih tvari dovodi do taloženja i nepodobnosti lijeka. Važno svojstvo koje je pokazano svim stabilizatorima je sigurnost i nemogućnost ulaska u bilo kakve reakcije na inzulin.
Nadležni endokrinolog treba se baviti odabirom lijekova za ubrizgavanje dijabetesa za svakog pojedinog pacijenta. Zadatak inzulina nije samo da održava normalnu razinu šećera u krvi, već i da ne nanosi štetu drugim organima i sistemima. Lijek treba biti hemijski neutralan, slabo alergen i po mogućnosti dostupan. Također je prikladno ako se odabrani inzulin može miješati sa ostalim njegovim verzijama prema trajanju djelovanja.
Istorija dijabetesa
Istorija dijabetesa ide u korak sa istorijom čovječanstva. Zagonetka dijabetesa jedna je od najstarijih! To je bilo moguće riješiti samo zahvaljujući modernoj znanosti, uključujući tehnologije genetskog inženjeringa i poznavanje staničnih i molekularnih struktura.
- Studija dijabetesa
- Savremena terminologija
- Istorija dijabetesa u datumima
- Lijek koji je promijenio svijet
- Preinzulinska era
- Sobolev radi
- Otkrivanje inzulina
- Započnite upotrebu inzulina
- Genetski inzulin inzulin
- Nova faza u evoluciji dijabetesa
- Proboj u liječenju dijabetesa tipa 1
- Proboj u liječenju dijabetesa tipa 2
Naučnici i ljekari antike, srednjeg vijeka i sadašnjosti pridonijeli su proučavanju ovog problema. O dijabetesu se znalo još prije Krista u Grčkoj, Egiptu, Rimu.
Prilikom opisivanja simptoma ove bolesti koriste se riječi poput "oslabiti" i "bolno". Kakav je napredak postignut u proučavanju ove bolesti i kakav pristup koriste ljekari u naše vrijeme?
Studija dijabetesa
Istorija naučnog razumevanja dijabetesa povezana je sa promenom u sledećim pogledima:
- inkontinencija vode. Grčki učenjaci antike opisali su gubitak tečnosti i nezamislivu žeđ,
- inkontinencija glukoze U sedamnaestom veku naučnici su pokazali razlike između slatkog i neukusnog urina. Riječi je "dijabetes" prvo dodana riječ, koja sa latinskog jezika znači "slatka kao med". Insipid se zvao dijabetes, uzrokovan hormonskim poremećajima ili bubrežnim bolestima,
- povišena glukoza u krvi. Nakon što su naučnici naučili kako odrediti glukozu u krvi i urinu, otkrili su da se u početku hiperglikemija u krvi ne može odražavati na urin. Objašnjenje novih uzroka bolesti pomoglo je reviziji pogleda na inkontinenciju glukoze, pokazalo se da mehanizam zadržavanja glukoze putem bubrega nije poremećen, tj.
- nedostatak inzulina. Naučnici su eksperimentalno dokazali da nakon uklanjanja gušterače dolazi do dijabetesa. Smatrali su da je nedostatak hemikalija ili „otočića Langerhansa“ pokrenuo razvoj dijabetesa.
Istorija dijabetesa u datumima
Pogledajmo kako su ljekari napredovali u istraživanju dijabetesa
- II st. Pr e. Grčki doktor Demetrios iz Apamanije dao je ime bolesti,
- 1675. Drevni rimski lekar Areataus opisao je okus šećera u urinu,
- 1869. Njemački student medicine Paul Langerhans proučavao je strukturu gušterače i skrenuo pažnju na stanice koje su raspoređene po cijeloj žlijezdi. Kasnije je otkriveno da tajna formirana u njima igra važnu ulogu u procesima probave tj.
- 1889. Mehring i Minkowski uklonili su gušteraču sa životinjama i time uzrokovali dijabetes melitus,
- 1900. Tokom istraživanja na životinjama Sobolev je otkrio vezu između dijabetesa i funkcije pankreasa,
- 1901Ruski istraživač Sobolev dokazao je da hemikalija, koja je danas poznata kao inzulin, proizvodi formacija gušterače - otočići Langerhans,
- 1920. Razvio je sistem razmjene prehrane,
- 1920. Izolacija psećeg insulina iz gušterače
1921. Kanadski naučnici primenjivali Sobolelove metode i primili čisti insulin, - 1922. Prva klinička ispitivanja inzulina na ljudima,
- 1936. Harold Percival podijelio je dijabetes na prvi i drugi tip,
- 1942. Upotreba sulfonilureje kao antidijabetičkog leka koji utiče na dijabetes tipa 2,
- 50-ih. Pojavile su se prve tablete za snižavanje nivoa šećera. Počeli su se koristiti u liječenju bolesnika sa dijabetesom tipa 2,
- 1960. Nobelova nagrada za otkriće imunohemijske metode za merenje insulina u krvi,
- 1960. utvrđena je hemijska struktura humanog insulina,
- 1969. Stvaranje prvog prenosivog glukometra,
- 1972. Nagrada za utvrđivanje strukture biološki aktivnih materija pomoću rendgenskih zraka. Utvrđena je trodimenzionalna struktura molekule inzulina,
- 1976. Naučnici su naučili da sintetišu humani inzulin,
- 1988. Definicija metaboličkog sindroma,
- 2007. Inovativni tretman pomoću matičnih ćelija koje se uzimaju iz vaše vlastite koštane srži. Zahvaljujući ovakvom razvoju, čoveku nisu potrebne injekcije inzulina duže vreme.
Preinzulinska era
Drevni rimski ljekar Areataus u drugom stoljeću prije nove ere prvo opisao ovu bolest. Dao mu je ime, što s grčkog jezika znači "proći". Doktor je pažljivo posmatrao pacijente, koji su mislili da tečnost koju piju u velikim količinama jednostavno teče kroz cijelo tijelo. Čak su i stari Indijanci primijetili da mokraća ljudi koji imaju dijabetes privlači mrave.
Mnogi ljekari pokušali su ne samo utvrditi uzroke ove bolesti, već i pronaći efikasne metode borbe protiv nje. Uprkos tako iskrenim težnjama, nije bilo moguće izliječiti bolest, što je pacijente osudilo na muke i patnje. Ljekari su pokušavali liječiti pacijente ljekovitim biljem i određenim fizičkim vježbama. Uglavnom ljudi koji su umrli, kao što je sada poznato, imaju autoimunu bolest.
Koncept "dijabetes melitusa" pojavio se tek u sedamnaestom veku, kada je lekar Tomas Willis primetio da mokraća dijabetičara ima sladak ukus. Ta je činjenica dugo bila važno dijagnostičko obilježje. Nakon toga, ljekari su otkrili povišenu razinu šećera u krvi. Ali šta je uzrok takvim promjenama urina i krvi? Dugi niz godina odgovor na ovo pitanje ostao je misterija.
Sobolev radi
Veliki doprinos u istraživanju dijabetesa dali su ruski naučnici. Godine 1900. Leonid Vasilijevič Sobolev sproveo je teorijske i eksperimentalne studije o proizvodnji inzulina. Nažalost, Sobolevu je uskraćena materijalna podrška.
Naučnik je svoje eksperimente sprovodio u Pavlovoj laboratoriji. U toku eksperimenata, Sobolev je došao do zaključka da otočići Langerhansa sudjeluju u metabolizmu ugljikohidrata. Naučnik je predložio korištenje gušterače mladih životinja kako bi se izolirala hemikalija koja može liječiti dijabetes.
Vremenom se rodila i razvijala endokrinologija - nauka o radu endokrinih žlijezda. Tada su ljekari počeli bolje razumjeti mehanizam razvoja dijabetesa. Fiziolog Claude Bernard osnivač je endokrinologije.
Otkrivanje inzulina
U devetnaestom stoljeću njemački fiziolog Paul Langerhans pažljivo je pregledao gušteraču, rezultirajući jedinstvenim otkrićem. Naučnik je govorio o stanicama žlijezde koje su odgovorne za proizvodnju inzulina. Tada je uspostavljena direktna veza između gušterače i dijabetesa.
Početkom dvadesetog vijeka kanadski liječnik Frederick Bunting i student medicine Charles Best koji su mu pomogli primio je inzulin iz tkiva gušterače. Izveli su eksperiment na psu koji ima dijabetes, u kojem je bila izrezana gušterača.
Ubrizgali su joj inzulin i vidjeli rezultat - razina šećera u krvi postala je mnogo niža. Kasnije se inzulin počeo izlučivati iz gušterače drugih životinja, poput svinja. Kanadski naučnik potaknut je da pokuša da stvori lijek za dijabetes tragičnim incidentima - od ove bolesti umrla su dva njegova bliska prijatelja. Za ovo revolucionarno otkriće Macleod i Bunting 1923. godine dobili su Nobelovu nagradu za fiziologiju ili medicinu.
Još prije Buntinga mnogi su naučnici razumjeli utjecaj gušterače na mehanizam dijabetesa te su pokušali izoliti supstancu koja bi utjecala na šećer u krvi, no svi njihovi pokušaji bili su bezuspješni. Sada naučnici razumiju razloge tih neuspjeha. Problem je bio što naučnici jednostavno nisu imali vremena da izoluju željeni ekstrakt, jer su enzimi pankreasa sintetizovali inzulin u proteinske molekule.
Uz pomoć hirurške intervencije, Frederick Bunting odlučio je izazvati atrofične promjene gušterače i zaštititi stanice koje proizvode inzulin od djelovanja njegovih enzima, a nakon toga pokušati izolirati ekstrakt iz tkiva žlijezde.
Njegovi pokušaji su bili uspješni. Samo osam mjeseci nakon eksperimenata na životinjama, naučnici su uspjeli spasiti prvu osobu. Dvije godine kasnije, insulin je pušten u industrijskoj mjeri.
Zanimljivo je da se razvoj naučnika tu nije završio, on je uspeo da izolici ekstrakta insulina iz pankreasa mladih teladi, u kojem je insulin sintetizovan u dovoljnim količinama, ali probavni enzimi još nisu razvijeni. Kao rezultat toga, uspio je sedamdeset dana da podrži život psa koji ima dijabetes.
Započnite upotrebu inzulina
Prvu injekciju inzulina dobio je četrnaestogodišnji dobrovoljac Leonard Thompson, koji je jednostavno umro od dijabetesa. Prvi pokušaj nije bio potpuno uspješan, jer je ekstrakt bio loše očišćen kao posljedica alergijske reakcije kod tinejdžera.
Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
Naučnici su i dalje naporno radili na poboljšanju ovog lijeka, nakon čega je dječak dobio drugu injekciju, što ga je vratilo u život. Vijest o uspješnoj upotrebi inzulina jednostavno je postala međunarodna senzacija. Naučnici su doslovno oživeli pacijente s teškim komplikacijama dijabetesa.
Genetski inzulin inzulin
Sljedeća faza u razvoju naučnika bio je izum lijekova koji bi imali ista svojstva i imali bi istu molekularnu strukturu kao i ljudski inzulin. To je omogućeno zahvaljujući biosintezi, naučnici su uveli ljudski inzulin.
Prvu umjetnu sintezu inzulina početkom 1960-ih gotovo su istovremeno izveli Panagiotis Katsoyanis na Univerzitetu u Pittsburghu i Helmut Zahn na RFTI Aachen.
Prvi genetski inženjerski ljudski inzulin dobili su 1978. Arthur Riggs i Keiichi Takura na Beckman Research Instituteu, uz sudjelovanje Herberta Boyera iz Genentecha koristeći tehnologiju rekombinantne DNK (rDNA), oni su također razvili prve komercijalne pripravke takvog inzulina - Beckman Research Institute 1980. i Genentech u 1982. (pod brendom Humulin).
Nova faza u evoluciji dijabetesa
Razvoj analoga inzulina sljedeći je korak u liječenju dijabetesa. To je dovelo do značajnog poboljšanja kvalitete života pacijenata i pružilo šansu za pun život. Analozi inzulina mogu postići sličnu regulaciju metabolizma ugljikohidrata, što je svojstveno zdravoj osobi.
Analozi inzulina u usporedbi s konvencionalnim inzulinama mnogo su skuplji i zato ih ne mogu svatko priuštiti. Ipak, njihova popularnost dobija sve jači zamah, a za to postoje najmanje tri razloga:
- lakše je boriti se protiv bolesti i stabilizovati pacijentovo stanje,
- rjeđe dolazi do komplikacija u obliku naglog smanjenja glukoze u krvi što prijeti razvoju kome,
- jednostavnost i jednostavnost upotrebe.
Proboj u liječenju dijabetesa tipa 1
Naučnici su proveli malu studiju tokom koje je otkriveno sposobnost novog eksperimentalnog lijeka da vraća sposobnost tijela da proizvodi inzulin, a to značajno smanjuje potrebu za injekcijama.
Naučnici su testirali novi lijek na osamdeset pacijenata s dijabetesom tipa 1. Primijenjeni su im anti-CD3 antitijela koji ometa razvoj autoimune reakcije. Tokom ovog eksperimenta, dobijeni su sledeći rezultati: potreba za injekcijama inzulina smanjena je za dvanaest procenata, dok je sposobnost proizvodnje inzulina povećana.
Bez obzira na to, sigurnost takvog alternativnog liječenja nije velika. To se događa zbog pojave nuspojava iz hematopoetskog sistema. Pacijenti koji su uzimali lijek tokom kliničkih ispitivanja imali su stanje nalik gripu, uključujući glavobolju i temperaturu. Trenutno su u toku dvije nezavisne studije ovog lijeka.
Također je vrijedno napomenuti i studije koje se trenutno provode u Americi. Već su vršeni eksperimenti na životinjama sa dijabetesom tipa 1. Novi lijek uglavnom eliminira potrebu za stalnim nadgledanjem nivoa glukoze i ubrizgavanja inzulina. Trebat će samo jedna doza, koja će cirkulirati u krvi, a ako je potrebno, doći će i njena aktivacija.
Proboj u liječenju dijabetesa tipa 2
Neki trenutni tretmani za dijabetes tipa 2 dizajnirani su tako da povećaju osjetljivost tijela na inzulin. Međutim, američki su naučnici predložili radikalno drugačiju strategiju u borbi protiv bolesti. Njegova suština je da uspori proizvodnju glukoze u jetri.
Tijekom pokusa na životinjama, ustanovljeno je da se zbog inhibicije određenog proteina u jetri smanjuje proizvodnja glukoze i smanjuje se njegova razina u krvi.
A naučnici sa Novog Zelanda vjeruju da su uspjeli napraviti značajan pomak u liječenju dijabetesa tipa 2. Njihova metoda je upotreba vježbe i ekstrakta keratina.
Naučnici su provodili klinička ispitivanja na ljudima tijekom kojih je jedan pacijent primijetio poboljšanje sna i koncentracije, dok je drugi imao izrazito smanjenje glukoze u krvi. U pedeset posto slučajeva nivo šećera se vratio u normalu. Još je rano govoriti o bilo kakvim otkrićima, jer istraživanje još traje.
Dakle, tehnologije genetskog inženjeringa koje se koriste za liječenje bolesti uistinu su čudo. Ipak, relevantnost dijabetesa i dalje ne gubi na značaju. Svake godine sve više i više ljudi postaju žrtve ove strašne bolesti.
Pravilnim načinom života, uključujući uravnoteženu zdravu prehranu i umjerenu fizičku aktivnost, pomoći će u sprečavanju nastanka bolesti. Ne ostanite sami sa svojim problemom, obratite se stručnjaku. Liječnik će vam otvoriti anamnezu, dati vam korisne preporuke i propisati vam najbolji tretman.
Naučnici ne prestaju pokušavati izmisliti lijek koji se u potpunosti može riješiti bolesti. Ali dok se to ne dogodi, zapamtite da je rano otkrivanje bolesti ključ uspješnog oporavka. Ne povlačite se sa izletom kod doktora, ne podvrgavajte pregledu i budite zdravi!
Klasifikacija tableta za dijabetes tipa 2
Informacije u članku neće biti nove za ljude koji iz prve ruke znaju što je bolest XXI vijeka, što je dijabetes, i taj cilj nije postavljen. Međutim, biće vrlo korisno za one kojima su potrebne detaljne i sistematske informacije o dijabetesu tipa 2 i kako ga liječiti.
Ukratko o dijabetesu
Za osvježavanje pamćenja, vrijedno je napomenuti da se svijet s različitim uspjehom bori s dvije vrste dijabetesa. Koja je njihova osnovna razlika?
Prva je povezana s disfunkcijom gušterače, koja prestaje stvarati potrebnu količinu inzulina, koja regulira šećer u krvi.
Kod druge vrste šećerne bolesti gušterača proizvodi dovoljno inzulina, ali određeni organi i tkiva više ne primjećuju ovaj regulatorni inzulinski signal.
Tada pogrešno shvaćen „generator inzulina“ počinje proizvoditi sve više i više ovog hormona, što dovodi do ranog trošenja beta ćelija odgovornih za njegovu sintezu.
Zahvaljujući takvim razlikama, bolesti su dobile svoje ime:
- Prva vrsta je ovisna o insulinu.
- Druga vrsta je neovisna o insulinu.
Nadamo se da je sada sve postalo jasno i logično je prijeći na sljedeći odjeljak - liječenje dijabetesa tipa 2. Usput, javlja se kod 90% pacijenata s ovom bolešću.
Upotreba lijekova za dijabetes tipa 2
Danas medicinski tretman dijabetesa tipa 2 nije u stanju potpuno otpustiti bolest, zaboravljajući na nju zauvijek. Ali ovo, tako da shvatite, nije rečenica. Ishrana i upotreba istodobnih lijekova omogućit će vam da nastavite uživati u životu i da ne izgubite sjaj svojih boja.
Prilikom izrade strategije liječenja, ljekari razmatraju četiri taktička koraka, uključujući i medicinsku pomoć:
- Prvo: dijeta sa niskim udjelom ugljenih hidrata.
- Drugo: dijeta sa malo ugljenih hidrata + uključivanje aktivne fizičke aktivnosti.
- Treće: prve dvije tablete za dijabetes, koje podstiču percepciju ćelija na inzulin.
- Četvrto: uključeno u teške, napredne oblike dijabetesa. Prva dva + ubrizgavanje insulina + lekovi.
Glavni lijekovi za liječenje
Predviđajući detaljan pregled lijekova koji utječu na povoljan ishod u liječenju šećerne bolesti, treba napomenuti da je lista tableta za dijabetes tipa 2 prilično velika i podijeljena je u nekoliko kategorija.
Razlikuju se u tijelima na koja su pogođeni i u lokaciji:
- gušterače
- jejunum
- periferna tkiva.
Objedinjujući simptom i glavna svrha svih lijekova je smanjenje šećera u krvi.
Glavne grupe uključuju:
- Sulfonilurea. Ova grupa, zbog motivacije pankreasa, pomaže u snižavanju razine šećera.
- Biguanides. Mehanizam djelovanja zasnovan je na poticanju procesa unosa glukoze suzbijanjem glukoneogeneze.
- Tiazolidindioni. Prilikom uzimanja ovih lijekova smanjuje se inzulinska rezistencija, odnosno ćelije počinju aktivno reagirati na inzulin, čime snižavaju šećer u krvi.
- Inhibitori alfa glukozidaze. Kad želudac apsorbuje različite ugljikohidrate, ovi lijekovi smanjuju crijevnu aktivnost, što zauzvrat, smanjuje sadržaj glukoze.
- Glinidi. Motiviraju proizvodnju inzulina i, shodno tome, smanjuju šećer u krvi.
- Incretini. Nova grupa lijekova koji povećavaju proizvodnju inzulina.
Sulfonilureje
U procesu liječenja dijabetesa tipa 2, lijekovi za snižavanje šećera, koji se zasnivaju na sulfonilureji, djeluju na više načina:
- smanjiti prisustvo glikogena u krvi,
- motivirati lučenje inzulina,
- aktivirati funkciju β-stanica pankreasa.
Nazivi lijekova: Amaryl, Diabeton, Minidiab, Glyurenorm, Maninil, Gliclazide MV.
- Svi lijekovi imaju značajan hipoglikemijski učinak.
- Neki lijekovi (vidjeti indikacije) umanjuju mogućnost krvnih ugrušaka.
- Sredstva poput Gliclazide MV - aktivno štite bubrege.
- Postoji prilično visok rizik od hipoglikemije - pada šećera ispod normalnog.
- Brz razvoj otpornosti - otpornost tijela na ove lijekove.
- Kada utječe na proces proizvodnje inzulina, velika je vjerojatnost poticanja apetita i, kao rezultat, povećanja tjelesne težine.
Ova grupa lekova „probudi“ ćelije, motiviše njihovu reakciju na percepciju sopstveno proizvedenog insulina, a takođe usporava creva kada se glukoza apsorbuje.
Nuspojave prepoznate tokom kliničkih ispitivanja nameću određena starosna ograničenja starijim osobama, kao i pacijentima koji pate od bolesti srca, jetre i bubrega.
Nazivi: Metformin, Glucophage, Siofor.
- Oni ne potiču proizvodnju viška inzulina, ali motiviraju dublju konzumaciju već razvijenog hormona, koji zauzvrat, štiti gušteraču od pretjeranog stresa.
- Imaju prilično djelotvoran učinak u odnosu na sredstva grupe sulfoniluree.
- Ne pojačavaju glad - to ima blagotvoran učinak na gubitak kilograma.
- U procesu uzimanja lipidnog profila (holesterola u krvi) značajno se poboljšava.
- Značajno se poboljšava trombocitna veza hemostaze, procesa stvaranja krvnih ugrušaka na oštećenim žilama (zacjeljivanje).
- moguća manifestacija gastrointestinalne disfunkcije,
- nije isključen rizik od stvaranja mliječne kiseline - laktacidoza.
Video dr Malysheva:
Inhibitori Α-glukozidaze
Neprijatelji dijabetičara su razni ugljikohidrati, poput saharoze, maltoze, škroba i drugih, iako se crijevima lako apsorbuju, nanoseći značajnoj šteti organizmu. Da bi se smanjio apetit potonjeg i smanjila njegova aktivnost, uzimaju se inhibitori α-glukozidaze (alfa-glukozidaza).
Imena: Acarbose, Miglitol, Diastabol, Glucobay. U svim preparatima aktivna supstanca je akarboza.
- Dok uzimate inhibitore, nivo inzulina se ne povećava, to jest nema opasnosti od hipoglikemije.
- Acarbose minimizira apsorpciju ugljikohidrata, stvarajući uvjete za smanjenje broja konzumiranih kalorija i, kao rezultat, smanjuje težinu pacijenta.
- Primijećeno je da produljena konzumacija akarboze smanjuje stopu razvoja aterosklerotskih procesa u kardiovaskularnom sistemu.
- Inhibitori se sami po sebi ne integrišu u krvnu strukturu i nisu opasni od komplikacija.
- U procesu probave neki ugljikohidrati nisu podložni enzimskom djelovanju pa su u crijevima glavni provokatori fermentacije, očituje se u nadutosti i proljevu.
- U usporedbi s bigvanidima i sulfonilurejom, akarboza ima niži učinak na snižavanje šećera.
Terapeutski mehanizam ovih lijekova je da blokiraju kalijumske osjetljive na ATP kanale, koji sudjeluju u regulaciji inzulina koju luče beta stanice i smanjuju rizik od hiperglikemije (viška šećera), koja može uslijediti nakon jela.
Imena: Novonorm, Starlix, Repaglinide, Nateglinide.
- inzulinotropni učinak postiže se što je prije moguće - 7 minuta nakon jela,
- obnavljanje prve faze izlučivanja inzulina događa se zbog redovnog unosa gline
- lijekovi ove grupe pružaju optimalnu koncentraciju inzulina između obroka.
- Klinike, djelujući na tijelo, indirektno izazivaju porast mase dijabetičara.
- produljena upotreba ovih lijekova dovodi do ovisnosti i, kao rezultat, njihova učinkovitost opada.
Kao i kod klasične konfrontacije, poboljšanje medicinskih sredstava za borbu protiv dijabetesa ne miruje. U posljednjih deset godina napravljen je pravi pomak u okviru alata. Otkrivena su zadivljujuća ljekovita svojstva hormona koja mogu aktivno stimulirati proizvodnju inzulina - inkretina.
Suština njihovog utjecaja je da se nakon jela zahvaljujući inkretinima u tijelu izlučuje više od 70% inzulina. I nažalost, kod pacijenata sa dijabetesom tipa 2, aktivnost ovog procesa se značajno smanjuje.
U pomoć tijelu su došli novi lijekovi koji aktiviraju reprodukciju inzulina.
Kombinovani su u dvije grupe hormona:
- Agonisti glukonskog peptida-1 ili GLP-1.
- Glukozno ovisan inzulinotropni polipeptid ili HIP.
Kontraindikacije i nuspojave
Listu stranih lijekova odobrava Ministarstvo zdravlja, njihova je cirkulacija dozvoljena u Rusiji.
Evo najpopularnijih lijekova:
- Exenatide (Baeta) je lijek iz Njemačke.
- Liraglutide je danska farmaceutska grupa.
- Sitagliptin (Januvia) - proizveden od strane holandske farmaceutske fabrike.
- Vildagliptin (Galvus) - švicarska proizvodnja.
- Saksagliptin je američki lijek protiv dijabetesa.
- Linagliptin (Transeta) - proizvodi se u Njemačkoj.
- Liksysenatyd je francuski lijek.
- Albiglutide (Tanzeum) je lijek iz Njemačke.
Tematski video materijal sa medicinske konferencije:
Ostali lijekovi koje koriste dijabetičari
Kao što je više puta napomenuto, "rat" s dijabetesom tipa 2 vodi se u svim smjerovima, a ne samo na lijekove za snižavanje šećera.
Da bi izbjegli nuspojave i općenito jačanje funkcionalnih sposobnosti tijela, ljekari koriste lijekove u različite svrhe:
- Kontrola visokog krvnog pritiska - antihipertenzivni lijekovi.
- Jačanje srčanih mišića i krvnih žila - kardio i vazotonika.
- Enzimski agensi za uravnoteženo funkcionisanje probavnog trakta: probiotici - posebno dobivene bakterije i prebiotici - “hrana” za probiotike.
- Sredstva protiv bolova i antikonvulzivi. Ova su sredstva potrebna za neutralizaciju polineuropatije - komplikacije dijabetesa.
- Antikoagulansi su lijekovi koji blokiraju trombogene manifestacije.
- Za vraćanje metabolizma (metabolički procesi) propisani su fibrati i statini.
Kombinovano
U odjeljcima članka, gdje su razmatrane glavne skupine lijekova, naglašeno je da ponekad isključivo (mono) korištenje lijekova iste vrste ne daje željeni rezultat.
Naučnici su zaključili da je efikasnost kombiniranih lijekova. Ova odluka omogućila je pojačanje terapijskog učinka djelovanjem na različite točke tijela, kao i smanjenje nuspojava.
Primjeri tako uspješne kombinacije mogu se vidjeti u tabeli:
Naziv i sastav kombinacije
Lijekovi za starije dijabetičare
Za efikasno liječenje dijabetesa kod starijih i starijih bolesnika, osim učinka lijeka na bolest, potrebno je uključiti i dva istodobna motivacijska programa:
- Odbijanje bezvrijedne hrane.
- Uključivanje izvodljive fizičke aktivnosti u svakodnevnu rutinu.
Pored toga, sledeće grupe lekova se koriste za kompleksno lečenje:
- Biguanidi: Siofor, Metfogamma, Glyukofazh, Avandamet, Bagomet.
- Derivati sulfonilureje: gliklazid, glimepirid, glikvidon, glipizid GITS.
- Gliptini: Sitagliptin, Vildagliptin, Saksagliptin.
- Inhibitori alfa glukozidaze: Diastabol, Glucobay.
- Inzulin
Antihipertenzivi
Lijekovi koji snižavaju krvni tlak najduža su linija među svim "braćom" velike porodice lijekova.
Riječ je o arterijskoj hipertenziji (AH) koja je istodobna patologija šećerne bolesti. Često se njeni simptomi javljaju i ranije nego klinička slika osnovnog oboljenja.
Popis lijekova s antihipertenzivnim funkcijama prilično je opsežan, ali ne mogu svi oni zatražiti status asistenata u liječenju dijabetesa tipa 2 - sve je to povezano s pojavom nuspojava.
Naučnici razlikuju pet glavnih grupa antihipertenzivnih lijekova:
- Diuretici Statini i fibrati
Svrhu ove grupe teško je podcijeniti, jer predstavlja efikasno sredstvo u borbi protiv aterosklerotskih vaskularnih lezija.
Statini regulišu proces stvaranja holesterola, odupiru se pojavi plakova na unutrašnjim zidovima krvnih žila.
Lista lijekova iz skupine statina:
- Pitavastatin
- Simvastatin
- Lovastatin
- Pravastatin,
- Osuvastatin
- Fluvastatin
- Atorvastatin.
Fibrati su koncentrirani na inhibiranje sinteze triglicerida - neutralnih masti u jetri i uklanjanje iz krvi.
Tu spadaju:
Video dr Malysheva:
Neuroprotektori
Podmuklost "slatke bolesti", kako se naziva dijabetes, manifestuje se na više načina. U nekim slučajevima čak ni naš nervni sistem nije u stanju da mu se odupre.
Njen poraz i depresija imaju sledeće manifestacije:
- moždani udar,
- dijabetička encefalopatija.
- simetrična distalna polineuropatija,
- dijabetička neuropatija,
- autonomna polineuropatija,
- dijabetesna amiotrofija,
- kranijalna neuropatija
- dijabetička neuropatija stopala.
Stoga je glavna svrha neuroprotektora uravnotežiti metabolizam mozga (metabolizam) i maksimalnu opskrbu energijom njegovih ćelija.
Upravo su neuroprotekteri pouzdani pomagači mozga u suzbijanju različitih negativnih manifestacija, među kojima je i šećerna bolest tipa 2.
Prema lokacijama aplikacije, neuroprotektivna grupa podijeljena je u pet podskupina:
- Lijekovi za cirkulaciju krvi: Tiklid, Sinkumar, Clopidogrel, Fenilin, Clopidogrel, Warfarin.
- Nootropni: Piracetam, Cerebrolysin, Semax. Picamilon, Ceraxon.
- Antioksidanti: Corvitin, kvercetin, glicin, flacumin, niacin, glutamin, pritužba
- Lijekovi kombiniranog djelovanja: Thiocetam, Fezam.
- Adaptogenovi: tinktura Eleutherococcus, tečni ekstrakt ginsenga, tinktura loze kineske magnolije.
Dijabetes tipa 2 je ozbiljna bolest koja dramatično mijenja cjelokupni stil života osobe. Međutim, ne očajavajte.
U ruke uzimamo dašak, i svaki dan smo ga obojili jarkim bojama, stavljajući tri glavne komponente kao osnovu palete: niskokaloričnu zdravu prehranu, optimalnu fizičku aktivnost i složene lijekove.
Vjerujte, slika će biti nevjerovatna.
Budite oprezni
Prema WHO, svake godine u svijetu 2 milijuna ljudi umre od dijabetesa i njegovih komplikacija. U nedostatku kvalificirane podrške tijelu, dijabetes dovodi do različitih vrsta komplikacija, postepeno uništavajući ljudsko tijelo.
Najčešće komplikacije su: dijabetička gangrena, nefropatija, retinopatija, trofični čir, hipoglikemija, ketoacidoza. Dijabetes također može dovesti do razvoja karcinoma tumora. U gotovo svim slučajevima dijabetičar ili umire, boreći se sa bolnom bolešću ili se pretvara u pravu osobu s invaliditetom.
Šta rade ljudi koji imaju dijabetes? Endokrinološki istraživački centar Ruske akademije medicinskih nauka uspeo je da napravi lek koji u potpunosti leči dijabetes melitus.
Trenutno je u toku savezni program "Zdrava nacija", u okviru kojeg se ovaj lijek daje svakom stanovniku Ruske Federacije i ZND BESPLATNO . Za više informacija pogledajte službenu web stranicu MINZDRAVA.
Izvući zaključke
Ako pročitate ove redove, možete zaključiti da ste vi ili vaši najmiliji bolesni od dijabetesa.
Proveli smo istragu, proučavali gomilu materijala i najvažnije provjerili većinu metoda i lijekova za dijabetes. Presuda je sljedeća:
Svi lijekovi, ako se daju, bili su samo privremeni rezultat, čim je prekinuo unos, bolest se naglo pojačala.
Jedini lijek koji je dao značajan rezultat je Difort.
Trenutno je to jedini lek koji može potpuno izlečiti dijabetes. Naročito snažno djelovanje Difort pokazalo se u ranim fazama dijabetesa.
Zatražili smo od Ministarstva zdravlja:
A za čitatelje naše stranice sada postoji prilika
dobiti nelagodu BESPLATNO!
Pažnja! Slučajevi prodaje lažne droge Difort postali su sve učestaliji.
Ako narudžbu koristite na gore navedenim vezama, zajamčeno je da ćete od službenog proizvođača dobiti kvalitetan proizvod. Osim toga, prilikom narudžbe na službenoj web stranici, dobivate jamstvo povrata novca (uključujući troškove prijevoza) u slučaju da lijek nema terapeutski učinak.
Lijekovi za dijabetes
Kapsule protiv dijabetesa DiabeNot efikasan su lijek koji su razvili njemački naučnici iz Labor von Dr. Budberg u Hamburgu. DiabeNot je zauzeo prvo mjesto u Europi među lijekovima protiv dijabetesa.
Fobrinol - smanjuje šećer u krvi, stabilizira gušteraču, smanjuje tjelesnu težinu i normalizira krvni pritisak. Ograničena zabava!
Lijekovi su podijeljeni u 2 grupe: inzulin koji je od vitalne važnosti za osobe koji pate od dijabetesa tipa 1 i lijekovi za uklanjanje osnovnih bolesti. Može se razvrstati u nekoliko vrsta, za pokazatelj isteka, trajanje akcije:
- Inzulin kratkog djelovanja. Hormon djeluje petnaest minuta nakon gutanja.
- Lijek srednjeg djelovanja se aktivira 2 sata nakon primjene.
- Inzulin dugog djelovanja počinje djelovati četiri, šest sati nakon injekcije.
Moguće je ubrizgati inzulin u tijelo pacijenata sa dijabetesom tipa 1 injekcijom, koristeći posebnu štrcaljku s tankom iglom ili pumpom.
Ako je osoba zdrava, tada njegov gušterača proizvodi potrebnu količinu inzulina za kontrolu šećera u krvi. Kad ovaj skladni mehanizam ne uspije, počne se razvijati dijabetes.
Ako govorimo o dijabetesu tipa 2, onda su njegovi preduvjeti nedovoljna proizvodnja inzulina ili oslabljena sposobnost tijela da ga koristi.
Glavni razlog otpornosti hormona gušterače je prekomjerno nakupljanje lipida u stanicama jetre i mišića. To je masnoća koja može poremetiti cijeli proces u kojem inzulin tjera tijelo da adekvatno troši glukozu i koristi je kao gorivo.
Najveći dio viška šećera ostaje u krvotoku, a može oštetiti tjelesna tkiva, posebno u visokim koncentracijama. Pored toga, visok šećer u krvi može uzrokovati:
- sljepoća
- bubrežne patologije
- bolesti srca i krvnih sudova.
Iz tog razloga, moderni naučnici dobili su zadatak izmisliti novu metodu za smanjenje sadržaja masti. Tokom naučnih istraživanja na miševima masnoća im je uklonjena iz jetre.
To je pomoglo eksperimentalnim životinjama da adekvatno koriste inzulin, što je rezultiralo i smanjenjem nivoa glukoze u njihovoj krvi i rješavanju dijabetesa.
Metoda disocijacije mitohondrija
- Dugotrajno stabilizuje nivo šećera
- Obnavlja proizvodnju inzulina pankreasa
Kada doktor dijagnosticira dijabetes kod pacijenta, neki se ljudi uplaše, drugi to gledaju sa „optimizmom“, jer nauka ne miruje i neprestano se razvija. U svakom slučaju, svakog dijabetičara zanima što je novo u liječenju dijabetesa.
U zdrave osobe, gušterača proizvodi potrebnu količinu hormona inzulina, što pomaže u kontroli šećera u krvi. Kada je narušena funkcionalnost organa, tada se razvija šećerna bolest.
Kada je riječ o dijabetesu drugog tipa, njegovi preduvjeti su nedovoljna proizvodnja hormona u tijelu ili je uočena inzulinska rezistencija, odnosno, meka tkiva gube punu osjetljivost na hormon, a glukoza se ne može apsorbirati.
Potrebno je razmotriti moderne metode liječenja dijabetesa. I, također, saznajte što je novo u liječenju dijabetesa tipa 2? Takođe, saznajte kako liječiti dijabetes tipa 1 prema najnovijim tehnikama?
Novi tretmani za dijabetes tipa 1
Patologija prvog tipa razvija se zbog nedostatka funkcionalnosti pankreasa, a hormon inzulin se ne proizvodi u tijelu dijabetičara. Klinička slika je akutna, simptomi su jako progresivni.
U srcu bolesti, kao što je već spomenuto, je uništavanje ćelija koje proizvode hormon u ljudskom tijelu. Glavni uzrok koji dovodi do takvih poremećaja je genetska predispozicija za bolest.
U medicinskoj praksi razlikuju se i pretpostavke koje izazivaju patologiju: bolesti virusne prirode, stres, nervna napetost, oslabljena funkcionalnost imunološkog sistema.
U liječenju dijabetesa tipa 1 pojavile su se nove metode koje se temelje na modificiranim ćelijama jetre i njihovoj sposobnosti da proizvode inzulin pod utjecajem određenih terapija.
U liječenju dijabetesa tipa 1 mogu se razlikovati sljedeće metode:
- Transplantacija smeđe masti. Klinička istraživanja pokazala su da ovaj postupak osigurava normalizaciju glukoze u tijelu, smanjuje potrebu za visokim dozama hormona.
- Naučnici su razvili uređaj u obliku posebnog uređaja za čitanje informacija, koji pomoću laserskog otiska određuje koncentraciju šećera u krvi.
- Lijek je razvijen u obliku vakcine koji pomaže imunološkom sistemu da "nauči" da ne napada stanice koje osiguravaju proizvodnju hormona u tijelu. Pod utjecajem lijeka dolazi do inhibicije upalnih procesa, koji su usmjereni na gušteraču.
- U 2016-2017 godini razvijen je novi inhalator koji ubrizgava glukagon direktno u nos. Vjeruje se da je ovaj uređaj praktičniji za upotrebu, a njegova cijena nije previsoka.
Među novim proizvodima može se izdvojiti kompanija lijekova Sanofi-Aventis, koja se zove Lantus Solontar. Na temelju mišljenja liječnika, ovo je takav lijek, zahvaljujući kojem možete nadoknaditi prvu vrstu bolesti što je prije moguće.
Prvo što treba reći u članku o novim metodama liječenja dijabetesa nije previše oslanjati se na čudo, već sada normalizirati šećer u krvi. Da biste to učinili, morate dovršiti program liječenja dijabetesa tipa 1 ili program liječenja dijabetesa tipa 2.
Istraživanja o novim tretmanima dijabetesa su u toku, a prije ili kasnije naučnici će uspjeti. Ali do ovog sretnog vremena, ti i ja moramo preživjeti.
Također, ako vaš gušterača još uvijek proizvodi svoj inzulin u barem nekoj količini, tada je jako poželjno održati tu sposobnost, a ne pustiti da nestane.
Istraživanje novih tretmana dijabetesa usmjereno je na pronalaženje efikasnih lijekova za dijabetes tipa 1 kako bi se pacijenti oslobodili potrebe da ubrizgavaju inzulin. S dijabetesom tipa 2, danas možete učiniti bez inzulina u 90% slučajeva, ako pažljivo pratite dijetu s malo ugljikohidrata i vježbate s užitkom.
U članku ispod saznat ćete u kojim područjima se razvijaju nove metode za učinkovito liječenje dijabetesa tipa 1, kao i LADA, autoimuni dijabetes melitus koji kasno nastaje.
Podsjetimo, inzulin u ljudskom tijelu proizvodi beta ćelije, koje se nalaze na otočićima Langerhans u pankreasu. Dijabetes tipa 1 se razvija jer imunološki sistem uništava većinu beta ćelija.
Zašto imuni sistem počinje napadati beta stanice, još uvijek nije precizno utvrđeno. Poznato je da ovi napadi izazivaju neke virusne infekcije (rubeola), prerano upoznavanje bebe sa kravljim mlijekom i neuspješno nasljedstvo.
Cilj razvoja novih tretmana dijabetesa je vraćanje normalnog broja funkcionalnih beta ćelija.
Trenutno se razvija mnogo novih pristupa za rešavanje ovog problema. Sve su podijeljene u 3 glavna područja:
- transplantaciju gušterače, njenih pojedinačnih tkiva ili ćelija,
- reprogramiranje ("kloniranje") beta ćelija,
- imunomodulacija - zaustaviti napad imunološkog sistema na beta ćelije.
- Kako se liječiti od dijabetesa tipa 2: tehnika korak po korak
- Koju dijetu slijediti? Usporedba dijeta s niskom kaloričnom i niskom razinom ugljikohidrata
- Lijekovi za dijabetes tipa 2: detaljni članak
- Siofor i Glucofage tablete
- Kako naučiti uživati u fizičkom vaspitanju
- Program liječenja dijabetesa tipa 1 za odrasle i djecu
- Dijabetesna bolest tipa 1
- Period medenog mjeseca i kako ga produžiti
- Dijabetes tipa 1 kod djeteta liječi se bez inzulina primjenom ispravne prehrane. Intervjui sa porodicom.
- Kako usporiti razaranje bubrega
Transplantacija gušterače i pojedinih beta ćelija
Dijabetes melitus tipa 2 (T2DM) sistemska je bolest u razvoju čija tjelesna stanica gubi osjetljivost na inzulin i prestaje apsorbirati glukozu, uslijed čega počinje lučiti u krvi.
Kako bi spriječili prekomjerno nakupljanje šećera u krvi, liječnici preporučuju dijabetičarima da se stalno pridržavaju dijeta i vježbanja sa malo ugljikohidrata. Međutim, ove mjere ne daju uvijek pozitivan rezultat, a bolest počinje napredovati, što prisiljava osobu da pređe na ozbiljnije mjere - podvrgnuti se tečajevima medicinskog liječenja.
Ali, postoji nešto novo u liječenju dijabetesa tipa 2, o čemu će se sada raspravljati.
Nekoliko riječi o bolesti
Za razliku od dijabetesa melitusa tipa 1, T2DM se može puno bolje liječiti, naravno ako ga započnete pravodobno. Uz ovu bolest sačuva se rad gušterače, odnosno nema nedostatka inzulina u tijelu, kao u prvom slučaju. Stoga ovdje nije potrebna zamjenska terapija.
Međutim, s obzirom na činjenicu da s razvojem T2DM nivo šećera u krvi prelazi normu, gušterača "vjeruje" da ne djeluje u potpunosti i pojačava proizvodnju inzulina. Kao rezultat toga, organ se stalno izlaže ozbiljnim stresima, što uzrokuje postepeno oštećenje njegovih stanica i prelazak T2DM u T1DM.
Zbog toga liječnici preporučuju svojim pacijentima da redovno prate razinu šećera u krvi, a kad se povećaju, odmah poduzmu mjere koje će ga smanjiti na normalne granice. Uz T2DM, dovoljno je samo slijediti dijetu i vježbati umjerene fizičke aktivnosti. Ako to ne pomogne, možete pribjeći pomoći lijekovima za snižavanje šećera.
Ali svi su ovi tretmani za dijabetes zastarjeli. A uzimajući u obzir činjenicu da se broj oboljelih od ove bolesti svake godine povećava, liječnici sve više koriste novi tretman dijabetesa tipa 2 koji nude naučnici i različite farmaceutske kompanije.
Dopuštaju li da poraze ovu bolest ili bar spriječe njeno napredovanje? O ovome će se razgovarati sada.
Nove metode liječenja T2DM sugeriraju uporabu lijekova najnovije generacije, koji uključuju takozvane glitazone. Podijeljeni su u dvije grupe - pioglitazoni i rosiglitazoni.
Ove aktivne tvari doprinose stimulaciji receptora smještenih u jezgrama masnog tkiva i mišića. Kad se ovi recepti aktiviraju, dolazi do promjene u transkripciji gena odgovornih za regulaciju metabolizma glukoze i lipida, uslijed čega ćelije tijela počinju komunicirati s inzulinom, apsorbirati glukozu i spriječiti je da se taloži u krvi.
Unos ovih lijekova vrši se samo 1 put dnevno, bez obzira na vrijeme konzumiranja hrane. Na samom početku liječenja, njihova doza je 15-30 mg.
U slučaju da pioglitazon u takvim količinama ne daje pozitivne rezultate, njegova se doza povećava na 45 mg. Ako se lijek uzima u kombinaciji s drugim lijekovima za liječenje T2DM-a, tada njegova maksimalna doza ne smije biti veća od 30 mg dnevno.
Ovi najnoviji lijekovi se uzimaju oralno nekoliko puta dnevno, takođe bez obzira na vrijeme jela. U početnim fazama terapije, dnevna doza rosinlitazona iznosi 4 mg (2 mg odjednom). Ako se efekt ne primijeti, može se povećati na 8 mg. Pri provođenju kombinirane terapije, ovi se lijekovi uzimaju u minimalnim dozama - ne više od 4 mg dnevno.
U posljednje vrijeme se ovi lijekovi sve više koriste u medicini za liječenje dijabetesa tipa 2. I rosiglitizanci i pioglitazoni imaju brojne prednosti. Njihov prijem osigurava:
- smanjena otpornost na inzulin,
- blokiranje lipolize, što dovodi do smanjenja koncentracije slobodnih masnih kiselina u krvi, što negativno utječe na preraspodjelu masnog tkiva,
- smanjenje triglicerida,
- povećana razina HDL u krvi (lipoproteini velike gustine).
Zahvaljujući svim tim akcijama, kada se uzimaju ovi lijekovi, postiže se stabilna kompenzacija za dijabetes melitus - nivo šećera u krvi gotovo je uvijek u granicama normale i opće stanje pacijenta se poboljšava.
Vakcinacija
Vijesti o dijabetesu tipa 1 u 2016. godini stigle su od Američke asocijacije koja je uvela vakcinu protiv bolesti. Razvijeno cjepivo je potpuno inovativno. Ne stvara antitela protiv bolesti, kao druge vakcine. Vakcina blokira proizvodnju specifičnog imunog odgovora na ćelije gušterače.
Novim cjepivom prepoznaju se krvne stanice koje utječu na gušteraču, a da ne utječu na druge elemente. Tokom tri mjeseca 80 volontera je učestvovalo u studiji.
U kontrolnoj grupi otkriveno je da su ćelije gušterače samostalno oporaviti. To povećava izlučivanje sopstvenog inzulina.
Dugotrajna upotreba vakcine dovodi do postepenog smanjenja doze inzulina. Treba napomenuti da tokom kliničkih ispitivanja nisu primijećene komplikacije.
Međutim, vakcinacija je neučinkovita kod pacijenata koji imaju dugu povijest dijabetesa. Ali ima dobar terapijski efekat u manifestaciji bolesti, kad uzrok postane infektivni faktor.
BCG vakcina
Naučna laboratorija u Massachusettsu provela je klinička ispitivanja dobro poznate BCG vakcine koja se koristi za sprečavanje tuberkuloze. Naučnici su zaključili kako se nakon vakcinacije smanjuje proizvodnja bijelih krvnih zrnaca koja su u stanju utjecati na gušteraču. Uz to se stimulira oslobađanje T ćelija koje štite beta ćelije od autoimunog napada.
Promatrajući pacijente sa dijabetesom tipa 1, uočeno je postepeno povećanje populacije T-ćelija, što ima zaštitni učinak. Vremenom je sekrecija vlastitog inzulina postala normalna.
Nakon dvostruke vakcinacije u razmaku od 4 tjedna, pacijenti su pokazali značajno poboljšanje. Bolest je prešla u stadij trajne kompenzacije. Vakcinacija vam omogućuje da zaboravite na ubrizgavanje inzulina.
Inkapsulacija beta ćelija gušterače
Dobar rezultat za liječenje dijabetesa je najnoviji biološki materijal koji može prevariti vlastiti imunološki sistem. Materijal je postao popularan zahvaljujući naučnicima sa Univerziteta u Masačusetsu i Harvarda. Tehnika je uspješno testirana na laboratorijskim životinjama i nije imala nuspojava.
Za eksperiment su otočne ćelije gušterače uzgajane unaprijed. Matične ćelije su za njih postale supstrat, koji su se pod uticajem enzima transformisali u beta ćelije.
Nakon dobivanja dovoljne količine materijala, stanice otočića inkapsulirane su posebnim gelom. Ćelije obložene gelom imale su dobru propusnost hranjivih sastojaka. Dobivena supstanca davana je eksperimentalnim laboratorijskim životinjama oboljelim od dijabetesa melitusa koristeći intraperitonealnu injekciju. Gotovi otočići ugrađeni su u gušteraču.
S vremenom, otočići gušterače proizvode svoj vlastiti inzulin, ograničen utjecajem imunološkog sustava. Međutim, životni vijek implantiranih ćelija je šest mjeseci. Tada je potrebna nova transplantacija zaštićenih otočića.
Redovita primjena otočnih stanica umotanih u polimernu membranu omogućava vam da zauvijek zaboravite na terapiju inzulinom. Naučnici planiraju razviti nove kapsule za otočke stanice s produženim životnim vijekom. Uspjeh kliničkih ispitivanja biti će poticaj za održavanje dugoročne normoglikemije.
Transplantacija smeđe masti
Smeđa mast je dobro razvijena u novorođenčadi i životinja koje prezimuju u stanju hibernacije. Kod odraslih je prisutan u maloj količini. Funkcije smeđeg masnog tkiva:
- termoregulacija,
- metaboličko ubrzanje,
- normalizacija šećera u krvi
- smanjene potrebe za insulinom.
Narodni lijekovi
Mnogi pacijenti sa šećernom bolešću tipa 1 koriste tradicionalne metode za borbu protiv bolesti. Neke namirnice, bilje, nadoknade mogu smanjiti nivo šećera u krvi ili ga čak normalizirati. Popularni lijekovi za alternativnu, kućnu medicinu su:
- Pasulj (5-7 komada) preliti preko noći 100 ml vode na sobnoj temperaturi. Na prazan stomak jedite nabubreni grah i pijte tečnost. Doručak bi trebao biti odgođen za sat vremena.
- Napravite infuziju koja uključuje 0,2 litre vode i 100 grama zobenih zrna. Za upotrebu tri puta na dan doziram 0,5 šoljica.
- Napunite termos za noć kombinacijom 1 šolje vode (kipuće vode) i 1 kašike. ja pelin. Procijedite ujutro i pijte po 1/3 šolje u toku petnaest dana.
- Samljeti nekoliko srednjih češnjaka češnjaka dok se ne formira grudica, dodati vodu (0,5 litara) i inzistirati pola sata na toplom mjestu. Za dijabetes pijete kao čaj cijeli dan.
- 7 minuta kuhajte 30 grama bršljana, natopljenog 0,5 l vode, inzistirajte nekoliko sati, ocijedite. Pravila prijema: pijte prije glavnih obroka.
- Nakupite particije četrdeset oraha, dodajte 0,2 l čiste vode i pirjajte sat vremena u vodenoj kupelji.Ocijedite i pijte tinkturu prije jela po jednu žličicu.
Odabir pravog lijeka za dijabetes tipa 2 vrlo je važan i presudan korak. Trenutno je na tržištu farmaceutske industrije predstavljeno više od 40 hemijskih formula lijekova za snižavanje šećera i ogroman broj njihovih trgovačkih imena.
- Koji su lijekovi za dijabetes?
- Najbolji lijek za dijabetes tipa 2
- Koje lijekove treba izbjegavati?
- Novi lijekovi protiv dijabetesa
Ali nemoj se uzrujati. U stvari, broj zaista korisnih i visokokvalitetnih lijekova nije tako velik i o njemu će se raspravljati u nastavku.
Koji su lijekovi za dijabetes?
Osim ubrizgavanja inzulina, svi lijekovi za liječenje „slatke bolesti“ tipa 2 dostupni su u tabletama, što je vrlo povoljno za pacijente. Da biste razumjeli šta odabrati, morate razumjeti mehanizam djelovanja lijekova.
Jedine tablete za snižavanje šećera u krvi koje se ponekad propisuju pacijentima koji imaju dijabetes tipa 1 su metformin. Korisni su samo nekolicini ljudi kod kojih je autoimuni dijabetes kompliciran prekomjernom težinom. U takvih bolesnika, metformin povećava osjetljivost tkiva na inzulin. Zbog toga se smanjuje doza hormona u injekcijama, razina glukoze u krvi ostaje stabilnija i ne skače.
Vitak tanki dijabetičari metformin je beskorisno uzimati. Ne koristite kombinirane pripravke koji sadrže metformin i bilo koji drugi sastojak. Namijenjeni su samo bolesnicima sa dijabetesom tipa 2. Medicinski tretman dijabetesa tipa 1 ni na koji način ne može u potpunosti zamijeniti injekcije inzulina.
Mnogi dijabetičari uzimaju lijekove za povišen holesterol koji se nazivaju statini. Ovo je vrlo složena grupa lijekova.
Statini smanjuju rizik od infarkta miokarda, posebno kod muškaraca. To se vjerovatno ne događa jer je holesterol u krvi smanjen, ali iz drugih razloga.
Statini vjerovatno neće smanjiti rizik od prvog srčanog udara. Često izazivaju nuspojave.
Ovdje pročitajte više o procjeni kardiovaskularnog rizika i preporučenosti uzimanja statina.
Pravljenje tabletiranog hormona
Trodimenzionalni model monomera humanog inzulina
Istraživanje ruskih naučnika završilo je predstavljanjem potpuno gotovog preparata insulina s preliminarnim nazivom „Ransulin“, koji je podvrgnut dodatnom testiranju.
Proboj u ovom području bilo je stvaranje neobičnih kapsula od strane američkih naučnika sa Univerziteta u Kaliforniji. Izmislili su divnu kapsulu sa zaštitnom ljuskom, koja sadržaj štiti od djelovanja želudačnog soka i mirno ga prenosi u tanko crijevo.
U unutrašnjosti kapsule nalaze se posebni mukoadhezivi (posebni polimeri koji su sposobni da drže bilo koju supstancu) „mrlje“ natopljene insulinom.
Polimerna supstanca od koje je napravljen flaster ima sposobnost prianjanja za crevnu stijenku.
Pričvršćen na crijevnu stijenku, on štiti inzulin od štetnog djelovanja enzima s jedne strane, a hormon u njemu apsorbira se s druge strane u krvotok.
Princip rada
Inzulin je hormon koji proizvodi gušterača. Kroz krvotok dopire do tkiva i organa i osigurava prodor ugljikohidrata u njih.
Ako su metabolički procesi poremećeni, dodijeljena količina možda neće biti dovoljna za ove svrhe. Postoji dijabetes. Postoji potreba za insulinskom terapijom.
Najviše provjeren i pouzdan način održavanja šećera u krvi je unošenje određenih, posebno izračunatih, za svakog pacijenta, doze hormona.
Pacijenti su primorani da primjenjuju lijek nekoliko puta dnevno posebnom štrcaljkom. Nije iznenađujuće da svi sanjaju o vremenu kada se lijek može dobiti oralno.
Čini se da se tvar spakuje u tablete - i problem je riješen. Ali nije tako jednostavno. Stomak doživljava inzulin kao normalan protein koji treba probaviti.
Naučnici su tvrdoglavo tražili rješenje pitanja - može li se to učiniti tako da želučana kiselina ne djeluje na njega?
Istraživanje se odvijalo u nekoliko faza.
Prvo je trebalo pronaći ljusku koja se ne boji kiselog okruženja.
Odlučili smo staviti inzulin u takozvani liposom. Ovo je masna kapsula stvorena iz ćelijskih membrana koja štiti od djelovanja želučane kiseline.
Još jedna ljuska sloja molekula polielektrolita postala je antifermentna zaštita. Zvali su ga „sloj“. Morala se rastopiti, a lijek je upijao. Ali do apsorpcije nije došlo. Bilo je potrebno puno rada i vremena da bi se postigao pozitivan rezultat.
U ove svrhe, ruski naučnici su predložili hidrogel. Dodan je polisaharid, čija je svrha bila stimuliranje aktivnosti receptora smještenih na zidovima tankog crijeva. Lijek je primijenjen unutar hidrogela, tako da se nije kombinirao sa polisaharidom.
Shema nano premaza mikročestica inzulina ili inzulina i hitozana u kapsulama s nanoinženjeriranim polisaharidima.
Folna kiselina (vitamin B9) korištena je kao polisaharid, svojstvo za koje se zna da se brzo apsorbira u tankom crijevu. Ova nekretnina je ovdje vrlo korisna.
Svi ostaci gelova i polimera mirno su izašli prirodno s produktima raspadanja. I inzulin se savršeno apsorbirao u krv. Ostaje izračunati i izračunati željenu dozu.
Eksperimentalno je utvrđeno da bi koncentracija insulina u tabletama trebala biti povećana.
Prednost lijeka u tabletama
Prednost oralnog uzimanja lijeka je očita.
Pacijenti su umorni od stalnih injekcija.
Bezbolna doza lijeka u tabletama pružit će:
- izbegavanje stalne vreve sa štrcaljkama,
- nepotrebna nega sterilnih igala,
- nedostatak postupka odabira mjesta ubrizgavanja,
- ukidanje intenzivne pažnje pri uvođenju igle pod određenim uglom.
Tablet možete progutati u pogodno vrijeme i bilo gdje. Nema potrebe da tražite posebne prostorije. Možete ga skladištiti i nositi sa sobom bez dodatnih napora. Lakše je nateći dijete da proguta tabletu nego beskrajno ozlijediti injekcije.
U eksperimentalnim studijama uočeno je: da bi doza u tabletama bila efikasna za pacijenta, trebalo bi je povećati za oko 4 puta. Također je uočeno da oralno davanje inzulina mnogo duže održava hipoglikemijski učinak.
Dijabetičari čitave planete rado će preći na inzulin u tabletama. Još nije lansirana u masovnu proizvodnju, nema ime. Gotovo je nemoguće dobiti pripravke inzulina u tabletama - njihov trošak je i dalje previsok.
Ali pojavila se nada da ćete se riješiti bolnih injekcija.