Uzroci i posljedice dekompenzacije šećerne bolesti
Dijabetes je najčešći endokrini poremećaj. Često se bolest razvija na pozadini nedostatka hormona inzulina koji luči gušterača. Ali bolesti se mogu oblikovati i iz drugih razloga.
Liječenje bolesti usmjereno je na stabilizaciju nivoa šećera u krvi. U tu svrhu pacijent ili prima injekcije inzulina ili uzima lijekove za snižavanje šećera. No u nekim slučajevima predložena terapija ne pomaže i bolest prelazi u fazu dekompenzacije.
Razlozi dekompenzacije dijabetesa
Nekompenzirani dijabetes - šta je to? Ovo je stanje kod kojeg predloženi režim liječenja ne donosi potrebni rezultat: šećer u krvi stalno ostaje visok.
Glavni razlog dekompenzacije je nepoštivanje prehrambenih načela i stalno prejedanje. Ako pacijentov meni sadrži preveliki postotak ugljikohidrata - i brzi i složeni - tada se lijekovi ne mogu nositi sa zadatkom, a razina glukoze ostaje visoka tokom cijelog sata.
Ovo se stanje može razviti i kao rezultat:
- Nepravilno razvijena taktika lečenja. Na primjer, pacijent prima nedovoljnu dozu lijeka za svoj slučaj. Patologija se takođe može pojaviti na pozadini dužeg odbijanja uzimanja lijekova.
- Zamjena lijekova dijetalnim dodacima. Dodaci prehrani nisu u stanju da kontroliraju nivo šećera u krvi. Oni se mogu smatrati samo pomoćnim sredstvima.
- Odbijanje lijekova za snižavanje šećera u korist narodnih lijekova.
- Zarazne bolesti u akutnom stadiju. Dekompenzacija dijabetesa melitusa može se dogoditi na pozadini patologija praćenih dehidracijom i smanjenjem imunološke obrane.
Važno! U nekim slučajevima dekompenzacija se događa na pozadini stalnog psiho-emocionalnog stresa.
Kako utvrditi da je dijabetes u fazi dekompenzacije? Glavni znak - koji se nalazi u 90% svih slučajeva - postaje snažna žeđ. Stanje je popraćeno jakim suhim ustima i željom da stalno pije. Osoba može popiti dvije do tri litre vode tokom dana.
- učestalo i obilno mokrenje,
- ukočenost / trnce vrhova prstiju,
- jak svrbež kože.
Na pozadini naglog skoka šećera u krvi ovi se simptomi pojačavaju. Ali s dijabetesom tipa 2, oni možda nisu toliko izraženi. U rijetkim slučajevima znakovi dekompenzacije bolesti mogu u potpunosti izostati.
Dijagnostika
Dijagnoza bolesti uključuje polaganje testova. I nakon primanja rezultata, liječnik može dijagnosticirati dekompenzirani dijabetes. Glavni kriteriji: nivo šećera u mokraći, razina glukoze natašte i nakon jela, stopa gliciranog hemoglobina.
I sljedeći pokazatelji također igraju ulogu:
- trigliceridi
- krvni pritisak
- holesterol
- indeks tjelesne mase
Fazu dekompenzacije karakteriziraju sljedeći pokazatelji:
- šećer na brzinu - iznad 7,8 mmol / l,
- šećer nakon obroka - više od 10 mmol / l,
- mokraćni šećer - više od 0,5%,
- glikovani hemoglobin - više od 7,5% (s normom do 6%),
- ukupni holesterol - povećan, više od 6,5 mmol / l,
- trigliceridi - više od 2,2 mmol / l,
- krvni pritisak - povećajte se na 160/90 mm. Hg. Čl. i više
- indeks tjelesne mase - uvelike se povećao, osoba ima gojaznost.
Da ne biste propustili simptome dekompenzacije, morate periodično pratiti šećer u krvi pomoću kućnog mjerača glukoze u krvi. Isto se odnosi na šećere u mokraći i ketonskim telima. Da biste ih odredili u ljekarni, možete kupiti specijalizirane test trake.
Za dekompenzirani oblik ne postoji poseban tretman, jer je glavni razlog njegove pojave neusklađenost s propisanim tretmanom i odbijanje praćenja prehrane.
Da bi se smanjila stopa napredovanja patologije, potrebno je poštivati niz preporuka:
- uravnotežena dijeta - hrana koja sadrži veliki postotak ugljikohidrata ne bi trebala prevladavati u prehrani,
- količina "dnevnih" ugljenih hidrata treba strogo regulirati,
- dijeta se mora kombinirati s izvedivom tjelesnom aktivnošću.
Kako bi se spriječio početak dekompenzacije, potrebno je uzimati propisane lijekove u pravim dozama, bez zamjene lijekova biološki aktivnim aditivima.
Moguće komplikacije
Dekompenzacija dijabetesa može uzrokovati mnoge ozbiljne komplikacije. Najčešći su:
- Ketoacidoza. Predstavlja ozbiljnu opasnost po život pacijenta. Stanje prati nezasitna žeđ, glavobolja, mučnina, pospanost, pojava mirisa acetona iz usta. U težim slučajevima moguć je gubitak svijesti. Ako se ne pruži medicinska nega, pacijent može pasti u dijabetičku komu.
- Hipo- ili hiperglikemija. Oba stanja su izuzetno opasna za dijabetičare. U nedostatku pomoći, oni mogu i provocirati razvoj kome.
- Glukozurija. Glukoza se otkriva u pacijentovoj mokraći, što ukazuje na njen pretjerano visok nivo u krvi.
- Dijabetička koma.
- Poremećaji mišićno-koštanog sistema. Dekompenzacija dijabetesa značajno povećava vjerovatnoću da će osoba razviti osteoartropatiju i osteoporozu.
- Dermatoza, trofični čir. Uzrok ove vrste komplikacija je kršenje cirkulacije krvi.
- Displastična gojaznost. Relativno je rijedak. Tipično za njega je nakupljanje tjelesne masti isključivo u gornjem dijelu tijela. U isto vrijeme, noge su vrlo tanke.
- Lipodistrofija. Za patologiju je tipičan potpuni nestanak masnog tkiva u području primjene inzulina.
- Kršenje probavnog procesa. Na pozadini dekompenzacije vjerovatnoća je za razvoj hemoragičnog oblika dijateze, unutarnjeg krvarenja, peritonitisa velika.
- Kršenja vidnog aparata. Mogu prouzrokovati potpuno sljepilo.
- Smanjena ukupna učinkovitost, povećana razdražljivost, depresija, slabljenje pamćenja.
- Ateroskleroza
U nedostatku odgovarajuće terapije, dob je vjerovatnoća za razvoj srčanih i krvožilnih bolesti. Dekompenzacija je često praćena zatajenjem srca i koronarnom srčanom bolešću. Ne isključuje se pojava srčanog udara.
Posljedice
Hronična dekompenzacija dijabetesa je vrlo opasna. Konstantno povišen šećer u krvi uzrokuje oštećenje krvnih žila i živčanih završetaka, što može uzrokovati razvoj nepovratnih promjena.
Pacijent može formirati:
- Nefropatija Oštećenje bubrega zbog povišenog unutrašnjeg pritiska i stalno visokog šećera u krvi. Bolest često uzrokuje invalidnost pacijenta.
- Mikroangiopatija. Karakterizira ga lezija malih krvnih žila.
- Dijabetička retinopatija. Bolest nastaje oštećenjem žila vlakana oka, što može uzrokovati potpuno sljepilo.
Također je moguć razvoj nepovratnih poremećaja rada srca i krvožilnog sustava.
Prevencija
Postoji niz preventivnih mjera koje mogu pomoći dijabetičaru da izbjegne dekompenzaciju bolesti. Potrebno je što više ograničiti, a bolje je potpuno isključiti upotrebu brašna i namirnica koje sadrže veliki postotak glukoze, kao i hrane s previše začinjenim / slanim ukusom.
Izuzeti prženu hranu. Preporučljivo je posuđe kuhati na pari ili u pećnici. Hrana treba biti frakcijska i male veličine. Morate pratiti broj unesenih i potrošenih kalorija.
Izvodljive fizičke aktivnosti, naročito plivanje, hodanje brzim tempom. Pridržavanje režima rada i odmora, jer prekomjeran rad takođe negativno utječe na nivo šećera u krvi.
Da bi na vrijeme uočili početak dekompenzacije, dijabetičarima se savjetuje da prate promjene glukoze u krvi. Kada se pojave karakteristični simptomi, potrebno je odmah konzultirati liječnika. Što se prije otkrije patologija, to će manje štete nanijeti ljudskom tijelu.
Razlozi stanja
Šećerna bolest koja se odvija u fazi dekompenzacije karakteriše pojavom posebnog stanja kada se nivo glikemije ne može popraviti.
Injekcije inzulina koje obavlja pacijent, ili tablete uzete sa ciljem da smanje vrijednosti glukoze u krvi, ne nose se sa svojim izravnim zadatkom.
- Prejedanje. Prekomjerna potrošnja ugljikohidrata dovodi tijelo do stanja u kojem lijekovi ne mogu normalizirati nivo glikemije. Doze lijekova uzimanih u bolesnika u vrijeme nekontrolirane prehrane najčešće ne odgovaraju broju primljenih jedinica hljeba (1 XE je 12 g ugljikohidrata). Kao rezultat toga, razina inzulina u tijelu postaje nesposobna za obradu viška glukoze pa se njegova koncentracija u krvi značajno povećava.
- Pogrešna taktika lečenja. Prevelike doze lijekova za snižavanje šećera dovode do neizbježnog razvoja dekompenzacije bolesti.
- Prekid terapije lijekovima, kada pacijenti zaborave da uzmu lijek ili ubrizgavaju inzulin supkutano, a također potpuno prestanu nakon režima liječenja.
- Primjena alternativnih metoda ili dodataka prehrani (biološki aktivni aditivi) umjesto farmakoloških pripravaka koje preporuči liječnik.
- Zarazne bolesti koje se javljaju u akutnom obliku.
- Psihološki stres ili čest boravak pacijenta u stresnim situacijama.
Bilo koji od nabrojanih razloga može pogoršati tok bolesti i izazvati zdravstvene komplikacije.
Klinička slika
Dekompenzaciju dijabetesa prate sljedeće manifestacije:
- Žeđ. Ovaj simptom smatra se jednim od prvih znakova nepovoljnog toka bolesti.
- Suha usta. Osoba počinje piti neobičnu količinu vode za svoje uobičajeno stanje.
- Česta mokrenja. Simptom je često posljedica uzimanja velike količine tekućine.
- Nemir ili periodično peckanje u području vrhova prstiju.
- Jak svrbežosjeti na površini kože.
- Bolovi mučnine povraćanje i bol u trbuhu.
- Tahikardijasnižavanje krvnog pritiska.
Važno je razumjeti da se svi ovi simptomi pojavljuju istovremeno u rijetkim slučajevima. Najčešće se dekompenzacija očituje pojedinačnim simptomima, što komplicira njegovu ranu dijagnozu.
Kriterijumi za ocenu dekompenzacije:
- vrijednost glukoze na glasu - više od 14 mmol / l,
- dnevno oslobađanje šećera prelazi 50 g,
- prisutna je ketoacidoza.
Procjena dijabetesa događa se na osnovu analize laboratorijskih ispitivanja. Ako su pokazatelji karakterizirani malim odstupanjima od norme, to ukazuje na razvoj takvog stupnja bolesti kao subkompenzacija. S pravilnom prehranom i režimom liječenja, stanje pacijenta se stabilizira.
Dekompenzacija za dijabetes tipa 1
Manjak inzulina kod pacijenata s identificiranom dijabetesom tipa 1 doprinosi manifestaciji toksičnih svojstava koja utječu na moždane stanice. Uz to, sinteza hormona u gušterači nije dovoljna da se osigura da se ugljikohidrati primljeni iz hrane razgrade i potpuno apsorbiraju.
Znakovi dekompenzacije vrste inzulinske bolesti:
- opća slabost
- žeđ
- brza promjenljivost blagostanja,
- suha usta
- miris acetona
- lomljive kosti
- pad imuniteta
Dekompenzacijski tretman uključuje:
- mere za normalizaciju glikemije,
- uklanjanje dehidracije,
- obnavljanje kiselosti krvi,
- poštovanje režima terapije insulinom,
- praćenje glikemije
- Pridržavanje preporuka o ishrani
- stalni nadzor od strane ljekara.
Najopasnija posljedica za tijelo je dijabetička koma. U tom stanju se aceton nakuplja u velikim količinama, koji nastaju kao rezultat nedostatka inzulina.
Dekompenzirani dijabetes tipa 2
Dijabetes tipa 2, podliježe svim liječničkim receptima, mnogo je lakše kontrolirati nego inzulinski ovisan oblik bolesti. Uprkos tome, zanemarivanje preporuka o ishrani i terapiji može dovesti do dekompenzacije bolesti.
Česte komplikacije ovog stanja:
- hipoglikemija (oštar pad glukoze)
- retinopatija (oštećenje mrežnice)
- polineuropatija (gubitak osjeta u udovima ili djelomično smanjenje)
- stvaranje trofičnih čira,
- parodontna bolest (upala desni),
- moždani udar
- srčani udar
- bolest bubrega.
Kod pacijenata s dijabetesom tipa 2, pacijentima je najlakše izbjeći dekompenzaciju bolesti pravilnom prehranom.
Preventivne mjere
Možete spriječiti razvoj dekompenziranog oblika dijabetesa ako slijedite neka pravila:
- stalno pratiti nivo glikemije, bilježiti njene vrijednosti u dnevnik,
- slijedite dijetu
- Ne preskačite uzimanje lijekova koje je propisao vaš ljekar
- posjetite liječnika koji nije zakazao čak i uz blago pogoršanje,
- pokušajte uvijek biti pozitivni
- aktivno se kretati i provoditi umjerena sportska opterećenja, ako je moguće,
- nemojte koristiti dodatke prehrani kao glavnu metodu liječenja.
Video materijal o uzrocima, vrstama i liječenju dijabetesa:
Važno je razumjeti da će poštivanje ovih preporuka omogućiti pacijentu da izbjegne razvoj komplikacija opasnih po zdravlje.