Mogući efekti gestacijskog dijabetesa tokom trudnoće i efekti na plod
Gestacijski dijabetes javlja se tokom trudnoće (gestacije). Kao i druge vrste dijabetesa, gestacija utječe na sposobnost stanica da koriste glukozu.
Takva bolest uzrokuje povećanu količinu šećera u serumu krvi što može negativno utjecati na opću sliku trudnoće i zdravlje ploda.
U nastavku pročitajte o rizičnim skupinama, opasnostima, posljedicama ove vrste dijabetesa.
Što je opasna gestacijski dijabetes?
Razina glukoze u krvi obično se vraća u normalu odmah nakon rođenja. Ali, uvijek postoji rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.
Kada ste trudni, hormonalne promjene mogu povećati nivo glukoze u serumu. Gestacijski dijabetes povećava vjerojatnost komplikacija prije / nakon / za vrijeme trudnoće.
Nakon postavljene dijagnoze, vaš liječnik / babica će pažljivo pratiti vaše zdravlje i zdravlje vaše bebe do kraja trudnoće.
Većina žena s ovom vrstom dijabetesa rađa zdrave bebe.
Čimbenici koji doprinose razvoju bolesti
Tačni uzroci ove vrste bolesti još uvijek nisu utvrđeni. Da bismo shvatili mehanizam bolesti, potrebno je jasno razumjeti kako trudnoća utiče na preradu šećera u tijelu.
Majčino tijelo probavlja hranu kako bi proizvelo šećer (glukozu) koji potom ulazi u krvotok. Kao odgovor na to, gušterača reprodukuje inzulin - hormon koji pomaže glukozi da se preseli iz krvi u ćelije tijela, gdje se koristi kao energija.
Na pozadini trudnoće, placenta koja povezuje bebu s krvlju proizvodi veliki broj različitih hormona. Gotovo svi oni prekidaju učinak inzulina u ćelijama, povećavajući razinu glukoze u krvi.
Umjereno povećanje šećera nakon jela normalna je reakcija u trudnica. Kad fetus raste, posteljica proizvodi sve veći broj hormona koji blokiraju inzulin.
Gestacijski dijabetes obično se razvija tokom posljednjeg tromjesečja trudnoće - ali ponekad se manifestuje već u 20. tjednu.
Čimbenici rizika
- Stariji od 25 godina
- Slučajevi dijabetesa u obitelji
- Rizik od razvoja dijabetesa povećava se ako pacijent već ima predijabetičko stanje - umereno povišenu razinu šećera, što može biti prethodnik dijabetesa tipa 2,
- Pobačaj / pobačaj,
- Višak kilograma
- Prisutnost sindroma policističnih jajnika.
Postoje i mnoge druge bolesti koje povećavaju vaš rizik, uključujući:
- Visoki holesterol
- Povišen krvni pritisak
- Pušenje
- Fizička neaktivnost,
- Nezdravu prehranu.
Dijagnoza
Da biste potvrdili prisustvo dijabetesa, doktor dijagnostike vam daje slatko piće. To će povećati glukozu. Nakon nekog vremena (obično pola sata - sat), provest će se analiza krvi kako bi se shvatilo kako se vaše tijelo nosi s dobivenim šećerom.
Ako rezultat to pokazuje glukoza u krvi je 140 miligrama po decilitru (mg / dl) ili više, Biće vam savetovan da postete nekoliko sati, a zatim ponovo uzmete krv.
Ako su vaši rezultati u normalnom / ciljanom rasponu, ali velika je vjerovatnoća da ćete razviti gestacijski dijabetes, preporučuje se praćenje tijekom trudnoće tijekom trudnoće i tijekom trudnoće kako biste bili sigurni da ga već nemate.
Ako već imate dijabetesi razmišljate o tome da imate dijete konsultujte svog lekara pre trudnoće. Loše kontrolirani dijabetes može uzrokovati komplikacije kod vašeg nerođenog djeteta.
Opasnost za majku
- Veća vjerovatnost korištenja carskog reza tokom porođaja (češće zbog pretjeranog rasta djeteta),
- Pobačaj
- Povišen krvni pritisak
- Preeklampsija - nastaje u drugom tromjesečju trudnoće. Ako se ne liječi, preeklampsija može prouzrokovati probleme i za pacijenta i za plod koji mogu dovesti do smrti.
Jedini lijek za preeklampsiju je porođaj. Ako se preeklampsija razvije u kasnoj trudnoći, pacijentkinja će možda trebati carski rez da rodi dijete prije vremena.
Razina šećera u krvi vjerovatno će se vratiti u normalu nakon poroda. Ali pacijent će imati veći rizik za razvoj dijabetesa tipa 2 u budućnosti ili ponavljajući gestacijski dijabetes s drugom trudnoćom.
Opasnost po plod
Visoki šećer u krvi utiče na fetus, jer on prima hranjive materije iz majčine krvi. Dijete će početi skladištiti višak šećera u obliku masti, što u budućnosti može uticati na njegov rast.
Dete može imati i sledeće komplikacije:
- Oštećenja tokom porođaja zbog veličine fetusa - makrosomija,
- Niski šećer na rođenju - hipoglikemija,
- Žutica,
- Prerano rođenje
- Nizak nivo kalcijuma i magnezijuma u krvi deteta. Na pozadini gestacijskog dijabetesa može se razviti stanje koje uzrokuje grčeve u rukama / nogama, trzanje / grčeve mišića,
- Privremeni problemi u respiratornom sistemu - bebe rođene rano mogu doživjeti respiratorni distres sindrom - stanje koje otežava disanje. Takvoj djeci je potrebna pomoć oko disanja; potrebna je hospitalizacija dok im pluća ne ojačaju.
Posledice nakon rođenja bebe
Gestacijski dijabetes obično ne uzrokuje urođene mane ili deformitete. Većina oštećenja u tjelesnom razvoju javlja se tijekom prvog tromjesečja trudnoće, između 1. i 8. tjedna. Bolest se obično razvija nakon otprilike 24 tjedna trudnoće.
Ako je beba pri rođenju bila makrosomna ili velike plodove, bit će izložena većem riziku od razvoja gojaznosti. Velika djeca su također izložena većem riziku od zaraze dijabetesom tipa 2 i često ga otkriju u ranijoj dobi (mlađoj od 30 godina).
Šta možete učiniti?
Evo nekoliko pravila koja treba slijediti:
- Uravnotežena prehrana. Surađujte s nutricionistom kako biste isplanirali dijetu kojom će šećer u krvi biti u zdravom rasponu.
Obično je potrebno ograničiti količinu ugljenih hidrata.jer mogu izazvati povećanje glukoze u serumu. Izbegavajte hranu sa visokim šećerom.
Kada potražiti ljekarsku pomoć
Odmah potražite pomoć ako:
- Imate simptome visokog šećera u krvi: problemi sa koncentracijom, glavobolje, pojačana žeđ, zamagljen vid ili gubitak težine,
- Imate simptome niskog šećera u krvi: anksioznost, zbunjenost, vrtoglavica, glavobolja, glad, brzi puls ili palpitacije, drhtanje ili drhtanje, blijeda koža, znojenje ili slabost,
- Kod kuće ste testirali šećer u krvi i on je iznad / ispod vašeg ciljanog raspona.
Zapazi
- Gestacijski dijabetes najvjerovatnije se javlja između 24. i 28. tjedna gestacije,
- Ako imate visoku glukozu u krvi, vaše dijete (s određenom vjerovatnoćom, od 5 do 35%) također će imati povećanu stopu šećera,
- Liječenje dijabetesa znači poduzimanje akcija za održavanje razine glukoze u ciljnom rasponu,
- Čak i ako vam se nivo glukoze nakon trudnoće vrati u normalu, šanse za dobivanje dijabetesa, obično tipa 2, u budućnosti ostaju velike.
Zaključak
Rizici od razvoja gestacijskog dijabetesa u početku se mogu umanjiti zdravom prehranom i redovnim vježbanjem. Međutim, injekcije inzulina strogo će biti naznačene za neke pacijente.
Za sve simptome i znakove bolesti vrlo je važno odmah potražiti medicinsku pomoć kako bi se izbjegle negativne posljedice i komplikacije za majku i njeno nerođeno dijete.