Test šećera u krvi s opterećenjem

Za dijagnozu dijabetes melitusa, pored klasičnog testa za nivo glukoze u krvi, provodi se i analiza opterećenja. Takva studija omogućava vam da potvrdite prisustvo bolesti ili da identificirate stanje koje joj je prethodilo (predijabetes). Test je indiciran za ljude koji imaju skokove šećera ili su imali višak glikemije. Studija je obavezna za trudnice koje su u riziku od razvoja gestacijskog dijabetesa. Kako donirati krv za šećer s teretom i što je norma?

Test tolerancije na glukozu (krvni test na šećer s opterećenjem) propisan je u prisutnosti dijabetes melitusa ili u slučaju povećanog rizika njegovog razvoja. Analiza je indicirana za osobe s prekomjernom težinom, bolesti probavnog sustava, hipofize i endokrini poremećaji. Ispitivanje se preporučuje pacijentima s metaboličkim sindromom - nedostatkom reakcije organizma na inzulin, zbog čega se razina glukoze u krvi ne vraća u normalu. Ispitivanje se provodi i ako je jednostavni test krvi na glukozu pokazao previsoke ili niske rezultate, kao i kod sumnje na gestacijski dijabetes u trudnica.

Test šećera u krvi s opterećenjem preporučuje se osobama sa dijabetesom tipa 1 i 2. Omogućuje vam praćenje situacije i procjenu tretmana. Dobiveni podaci pomažu u odabiru optimalne doze inzulina.

Kontraindikacije

Odgađanje testa tolerancije na glukozu trebalo bi biti tokom pogoršanja hroničnih bolesti, sa akutnim zaraznim ili upalnim procesima u organizmu. Studija je kontraindicirana za pacijente koji su pretrpjeli moždani udar, infarkt miokarda ili resekciju želuca, kao i osobe koje pate od ciroze jetre, crijevnih bolesti i poremećaja ravnoteže elektrolita. Nije potrebno provoditi studiju u roku od mesec dana nakon operacije ili povrede, kao i u slučaju alergije na glukozu.

Krvni test za šećer ne preporučuje se s opterećenjem za bolesti endokrinog sustava: tirotoksikoza, Cushingova bolest, akromegalija, feokromocitoza itd. Kontraindikacija testiranju je upotreba lijekova koji utječu na razinu glukoze.

Priprema analize

Da biste dobili tačne rezultate, važno je pravilno se pripremiti za analizu. Tri dana prije testa tolerancije na glukozu nemojte se ograničavati na hranu i iz izbornika isključite hranu s visokim udjelom ugljenih hidrata. Dijeta mora uključivati ​​hljeb, krompir i slatkiše.

Uoči studije morate jesti najkasnije 10-12 sati prije analize. Tokom pripreme dozvoljena je upotreba vode u neograničenim količinama.

Postupak

Učitavanje ugljikohidrata vrši se na dva načina: oralnom primjenom otopine glukoze ili njegovom ubrizgavanjem u venu. U 99% slučajeva koristi se prva metoda.

Da bi obavio test tolerancije na glukozu, pacijent ujutro na prazan želudac napravi krvni test i procjenjuje nivo šećera. Odmah nakon ispitivanja mora uzeti otopinu glukoze, za pripremu koja je potrebno 75 g praha i 300 ml obične vode. Neophodno je zadržati proporcije. Ako je doziranje netočno, apsorpcija glukoze može biti poremećena, a dobiveni podaci pokazaće se pogrešnim. Pored toga, u otopini se ne može koristiti šećer.

Nakon 2 sata, krvni test se ponavlja. Između testova ne možete jesti i pušiti.

Ako je potrebno, može se provesti intermedijarno istraživanje - 30 ili 60 minuta nakon unosa glukoze radi daljeg izračuna hipo- i hiperglikemijskih koeficijenata. Ako se dobiveni podaci razlikuju od norme, potrebno je iz prehrane isključiti brze ugljikohidrate i ponovno proći test nakon godinu dana.

Za probleme sa probavom hrane ili apsorpcijom tvari, otopina glukoze daje se intravenski. Ova metoda se koristi i tokom testa na trudnicama koje pate od toksikoze. Razina šećera procjenjuje se 8 puta u istom vremenskom intervalu. Nakon dobivanja laboratorijskih podataka izračunava se koeficijent asimilacije glukoze. Normalno, indikator bi trebao biti veći od 1,3.

Dešifriranje krvne pretrage za šećer s teretom

Za potvrdu ili pobijanje dijagnoze šećerne bolesti mjeri se glukoza u krvi koja se mjeri u mmol / l.

VremePočetni podaciNakon 2 sata
Krv prstaVena krvKrv prstaVena krv
Norma5,66,1Ispod 7.8
Dijabetes melitusViše od 6,1Više od 7Iznad 11.1

Povećani pokazatelji govore da organizam glukozu loše apsorbuje. Ovo povećava opterećenje gušterače i povećava rizik od razvoja dijabetesa.

Na pouzdanost rezultata mogu utjecati niže opisani faktori.

  • Nepoštivanje režima fizičke aktivnosti: s povećanim opterećenjima, rezultati se mogu umjetno smanjiti, a u njihovom odsustvu - precijeniti.
  • Poremećaj prehrane tokom pripreme: jedenje niskokalorične hrane sa malo ugljikohidrata.
  • Uzimanje lijekova koji utječu na glukozu u krvi (antiepileptik, antikonvulzivi, kontraceptivi, diuretici i beta blokatori). Uoči studije važno je obavijestiti liječnika o uzimanju lijekova.

U prisustvu barem jednog od nepovoljnih faktora, rezultati ispitivanja smatraju se nevaljanima, a potreban je i drugi test.

Test tolerancije na glukozu tokom trudnoće

Tokom trudnoće tijelo djeluje u pojačanom režimu. U tom se razdoblju primjećuju ozbiljne fiziološke promjene koje mogu dovesti do pogoršanja hroničnih bolesti ili razvoja novih. Posteljica sintetiše mnoge hormone koji mogu utjecati na nivo glukoze u krvi. U tijelu se smanjuje osjetljivost ćelija na inzulin što može uzrokovati razvoj gestacijskog dijabetesa.

Čimbenici koji povećavaju rizik od razvoja bolesti: starost veća od 35 godina, hipertenzija, visok holesterol, gojaznost i genetska predispozicija. Uz to, test je indiciran i na trudnicama sa glukozurijom (povećanim šećerom u urinu), velikim plodom (dijagnosticiranim tokom ultrazvučnog pregleda), polihidramnijama ili malformacijama fetusa.

Kako bi se pravovremeno dijagnosticiralo patološko stanje, svakoj trudnici je obavezno dodijeljen krvni test na šećer s opterećenjem. Pravila za provođenje testa tokom trudnoće su jednostavna.

  • Standardna priprema za tri dana.
  • Za istraživanje se uzima krv iz vene u laktu.
  • Krvni test za šećer provodi se tri puta: na prazan stomak, sat i dva nakon uzimanja otopine glukoze.

Tablica dešifriranja krvne pretrage za šećer s opterećenjem u trudnica u mmol / l.
Početni podaciNakon 1 sataNakon 2 sata
NormaIspod 5.1Manje od 10.0Manje od 8.5
Gestacijski dijabetes5,1–7,010.0 i više8.5 i više

Ako se otkrije gestacijski dijabetes, ženi se preporučuje ponavljanje studije u roku od 6 mjeseci nakon porođaja.

Krvni test za šećer s opterećenjem je prilika za pravovremeno otkrivanje sklonosti dijabetesu melitusu i uspješno nadoknađivanje korekcijom prehrane i fizičke aktivnosti. Za dobivanje pouzdanih podataka važno je slijediti pravila za pripremu ispitivanja i postupak njegovog provođenja.

Sorte GTT-a

Vježbanje testiranja glukoze često se naziva i ispitivanjem tolerancije na glukozu. Studija pomaže procijeniti koliko brzo se šećer u krvi apsorbira i koliko dugo se razgrađuje. Na osnovu rezultata studije, liječnik će moći zaključiti koliko brzo se šećer vraća u normalu nakon primanja razrijeđene glukoze. Postupak se uvek izvodi posle uzimanja krvi na prazan stomak.

Danas se test tolerancije na glukozu provodi na dva načina:

U 95% slučajeva analiza za GTT provodi se korištenjem čaše glukoze, odnosno oralno. Druga se metoda rijetko primjenjuje, jer oralni unos tekućine s glukozom u usporedbi s injekcijom ne uzrokuje bol. Analiza GTT kroz krv provodi se samo za bolesnike s netolerancijom na glukozu:

  • žene u položaju (zbog teške toksikoze),
  • sa bolestima gastrointestinalnog trakta.

Ljekar koji je naredio studiju reći će pacijentu koja je metoda relevantnija u konkretnom slučaju.

Indikacije za

Doktor može preporučiti pacijentu da krv za šećer dariva u sljedećim slučajevima:

  • dijabetes tipa 1 ili 2. Ispitivanje se provodi kako bi se procijenila učinkovitost propisanog režima liječenja kao i da bi se otkrilo je li se bolest pogoršala,
  • sindrom inzulinske rezistencije. Poremećaj se razvija kada ćelije ne opažaju hormon koji proizvodi gušterača,
  • tokom porođaja deteta (ako žena sumnja na gestacijski tip dijabetesa),
  • prisutnost viška tjelesne težine sa umjerenim apetitom,
  • disfunkcije probavnog sistema,
  • poremećaj hipofize,
  • endokrini poremećaji,
  • disfunkcija jetre
  • prisutnost teških kardiovaskularnih bolesti.

Značajna prednost ispitivanja tolerancije na glukozu je ta što se uz njegovu pomoć može utvrditi stanje predijabetesa kod osoba u riziku (vjerojatnost bolesti kod njih povećava se 15 puta). Ako pravovremeno otkrijete bolest i započnete liječenje, možete izbjeći neželjene posljedice i komplikacije.

Kako se pripremiti za analizu

Da bi test pokazao pouzdanu koncentraciju šećera, krv mora biti pravilno davana. Prvo pravilo koje pacijent treba zapamtiti je da se krv uzima na prazan stomak, tako da možete jesti najkasnije 10 sati prije postupka.

A također je vrijedno uzeti u obzir da je izobličenje pokazatelja moguće i iz drugih razloga, tako da se 3 dana prije testiranja morate pridržavati sljedećih preporuka: ograničite konzumiranje bilo kojeg pića koje sadrži alkohol, isključite pojačanu fizičku aktivnost. 2 dana prije uzimanja krvi, preporučuje se odbiti posjetiti teretanu i bazen.

Važno je napustiti upotrebu lijekova, da smanjite potrošnju sokova sa šećerom, muffinima i slastičarima, kako biste izbjegli stres i emocionalni stres. A takođe ujutro na dan postupka zabranjeno je pušenje, žvakanje žvakaćih guma. Ako se pacijentu svakodnevno propisuju lijekovi, o tome treba obavijestiti liječnika.

Kako se provodi postupak

Testiranje za GTT je prilično jednostavno. Jedina negacija postupka je njegovo trajanje (obično traje oko 2 sata). Nakon tog vremena laboratorijski asistent će moći reći da li pacijent ima zatajenje metabolizma ugljikohidrata. Na osnovu rezultata analize ljekar će zaključiti kako ćelije tijela reagiraju na inzulin, te će moći postaviti dijagnozu.

GTT test se provodi prema sljedećem algoritmu djelovanja:

  • rano ujutro pacijent treba doći u medicinsku ustanovu u kojoj se vrši analiza. Prije postupka važno je pridržavati se svih pravila o kojima je govorio ljekar koji je naredio studiju,
  • sljedeći korak - pacijent treba piti posebno rješenje. Obično se priprema miješanjem posebnog šećera (75 g.) S vodom (250 ml.). Ako se postupak izvodi za trudnicu, količina glavne komponente može se malo povećati (za 15-20 g.). Za djecu se mijenja koncentracija glukoze i izračunava se na ovaj način - 1,75 g. šećer po 1 kg djetetove težine,
  • nakon 60 minuta laboratorijski tehničar prikupi biomaterijal za utvrđivanje koncentracije šećera u krvi. Nakon sat vremena, vrši se drugo uzorkovanje biomaterijala, nakon ispitivanja koje će se moći prosuditi ima li osoba patologiju ili je sve u granicama normale.

Dešifriranje rezultata

Dešifriranje rezultata i postavljanje dijagnoze treba učiniti samo iskusni stručnjak. Dijagnoza se postavlja ovisno o tome što će biti očitavanje glukoze nakon vježbanja. Pregled na prazan stomak:

  • manje od 5,6 mmol / l - vrijednost je u granicama normale,
  • od 5,6 do 6 mmol / l - stanje predijabetesa. Uz ove rezultate, propisana su dodatna ispitivanja,
  • iznad 6,1 mmol / l - pacijentu je dijagnosticiran dijabetes melitus.

Rezultati analize 2 sata nakon konzumiranja rastvora sa glukozom:

  • manje od 6,8 ​​mmol / l - nedostatak patologije,
  • od 6,8 ​​do 9,9 mmol / l - stanje predijabetesa,
  • preko 10 mmol / l - dijabetes.

Ako gušterača ne proizvodi dovoljno inzulina ili ćelije ne percipiraju dobro, razina šećera će tijekom testa premašiti normu. To ukazuje da osoba ima dijabetes, budući da se kod zdravih ljudi nakon početnog skoka koncentracija glukoze brzo vraća u normalu.

Čak i ako je testiranje pokazalo da je razina komponenata iznad normalnog, ne biste se trebali uznemiriti prije vremena. Test za TGG uvek se uzima 2 puta kako bi se osigurao krajnji rezultat. Obično se ponovno testiranje provodi nakon 3-5 dana. Tek nakon toga, liječnik će moći donijeti konačne zaključke.

GTT tokom trudnoće

Svim predstavnicama pripadnica ljepšeg pola koji su na položaju, analiza za GTT propisuje se bezuspješno i obično ga provode tokom trećeg tromjesečja. Testiranje je posljedica činjenice da za vrijeme trudnoće žene često razvijaju gestacijski dijabetes.

Obično ova patologija prođe neovisno nakon rođenja bebe i stabilizacije hormonske pozadine. Da biste ubrzali proces oporavka, žena mora voditi pravilan način života, pratiti prehranu i odraditi neke vježbe.

Normalno, kod trudnica testiranje treba dati sljedeći rezultat:

  • na prazan stomak - od 4,0 do 6,1 mmol / l.,
  • 2 sata nakon uzimanja rastvora - do 7,8 mmol / L.

Pokazatelji komponente tokom trudnoće malo su različiti, što je povezano s promjenom hormonske pozadine i povećanim stresom na tijelu. Ali u svakom slučaju, koncentracija komponente na prazan stomak ne smije biti veća od 5,1 mmol / L. U suprotnom, liječnik će dijagnosticirati gestacijski dijabetes.

Treba imati na umu da se test provodi na trudnicama malo drugačije. Krv će se trebati darivati ​​ne 2 puta, već 4. Svako naredno uzorkovanje krvi vrši se 4 sata nakon prethodnog. Na osnovu primljenih brojeva, liječnik postavlja konačnu dijagnozu. Dijagnostika se može obaviti na bilo kojoj klinici u Moskvi i drugim gradovima Ruske Federacije.

Zaključak

Test glukoze s opterećenjem koristan je ne samo osobama u riziku, već i građanima koji se ne žale zbog zdravstvenih problema. Takav jednostavan način prevencije pomoći će pravovremenom otkrivanju patologije i spriječiti njeno daljnje napredovanje. Ispitivanje nije teško i nije praćeno nelagodom. Jedini negativan rezultat ove analize je trajanje.

Pogledajte video: Test oralne tolerancije glukoze (Maj 2024).

Ostavite Svoj Komentar