Dijabetička angiopatija: uzroci, simptomi, stadijumi bolesti, lečenje
Angiopatija pogađa žile i kapilare. Ova je bolest usko povezana s dijabetesom i jedna je od njegovih komplikacija. Prema međunarodnoj klasifikaciji ICD 10, ova patologija spada u skupinu šećerne bolesti E10-E14.5, a ima i vlastiti kod - I79.2.
U bolesnika sa šećernom bolešću angiopatija se manifestuje u žilama donjih ekstremiteta, na primjer, gangrenom stopala.
Odvojeni izolirani poremećaji cirkulacije u mrežnici - retinopatija koja također može biti uzrokovana dijabetesom.
Kako tačno izgledaju prekršaji možete vidjeti na fotografiji ispod:
Vrste patologije
Ova bolest je podijeljena u dvije vrste:
Dijabetička makroangiopatija je ubrzani oblik ateroskleroze.
Često pogađa velike posude nogu, glavne žile srca. Zbog poremećenog metabolizma ugljikohidrata, lipida i proteina nastaju aterosklerotski plakovi na žilama, sužavajući lumen i uzrokujući nedovoljno opskrbu krvlju tkivima.
Dijabetička mikroangiopatija izaziva poremećaje u onim organima koji imaju veliki broj krvnih sudova - očiju i bubrega. Nefropatija ili - zatajenje bubrega dovodi do povećanog pritiska i komplikacija bolesti, a retinopatija vremenom uskraćuje vid.
Oštećenja na koronarnim arterijama povećavaju rizik od infarkta miokarda, a oštećenja krvotoka u srcu nastaju i na mikro i na makro nivou.
Razlozi razvoja
Razvoj angiopatije velikih žila kod dijabetes melitusa temelji se na hormonskoj neravnoteži. Promjene u hormonalnom sustavu dovode do smanjenja faktora vaskularne relaksacije - one se stalno sužavaju.
Druga poveznica bolesti je smanjena propusnost stijenke žila, koja je pogoršana nakupljanjem sorbitola i fruktoze, što dodatno smanjuje propusnost.
Uz to, metabolizam masti je poremećen u tijelu, i umjesto lipida visoke gustoće normalnih za ljudsko tijelo, formiraju se lipidi niske i vrlo niske gustoće.
Višak tih masti makrofaga prenosi se u vaskularni zid. To dovodi do stvaranja aterosklerotskih plakova i sužavanja krvnih sudova.
Mikroangiopatija u metaboličkim arterijama i venulama javlja se prema Virchowovoj triadi:
- Promjena u zidu posude.
- Patologija zgrušavanja krvi.
- Usporavanje protoka krvi.
Angiopatija je neizbježna za dijabetes i njezin se početak može odgoditi samo pravilnim liječenjem. Razlozi za pojavu su nedostatak terapije, neblagovremeni unos lijekova za snižavanje šećera i nedostatak korekcije kardiovaskularnog sistema. Hipertenzija ili zatajenje srca takođe uzrokuju ubrzani razvoj bolesti.
Simptomatologija
Simptomi angiopatije su:
- Oplodnost donjih ekstremiteta.
- Osjećanje hladnoće.
- Trnce u nogama.
- Grčevi.
- Preliven bol.
- Hromost ili umor prilikom hodanja i trčanja.
- Oticanje, plava koža i keratinizacija.
- U ekstremnim fazama - trofični čir, gangrena, flegmon i osteomijelitis.
Manifestacija ovih znakova ovisi o stepenu bolesti. Često u ranim fazama dolazi samo do nestanka i peckanja, brzo zamrzavanje nogu. Napredniji proces očitovat će se konvulzijama, boli i lijenosti.
Najneugodnija i najopasnija manifestacija su trofični čiri, koji su oštećenja na koži. Izgledaju kao nezdravljujuće rane sa zadebljanom, natečenom kožom koja ih okružuje. Koža može svrbeti, ljuštiti se, osim toga može se upaliti.
Čirevi su prethodnica gangrene udova.
Kako se postavlja dijagnoza?
Ispitivanje prisutnosti dijabetičke angiopatije provodi se ovisno o planiranoj lokaciji.
Uobičajene analize uključuju:
- Općenita analiza urina za tijela proteina, glukoze i ketona.
- Određivanje azota u krvi, uree, kreatinina u krvi.
- Analiza masnog sastava krvi.
Povećanje proteina, glukoze i pojava ketonskih tijela u urinu može ukazivati na razvoj nefropatije. Visoki nivoi zaostalog azota u krvi, urea i kreatinin takođe ukazuju na oštećenje krvnih sudova bubrega.
Sastav masti je važan i za dijagnozu makroangiopatije. Glavni markeri su holesterol i lipoproteini.
Holesterol je individualni parametar, ali ljekari smatraju da je nivo holesterola od 6 mmol / litra opasan. Lipoproteini iznad 2-3 mmol / litra takođe ukazuju na rizik od makroangiopatije.
Instrumentalna dijagnostika uključuje:
- Dopplerografija donjih ekstremiteta.
- Arteriografija.
- MRI
- EKG i ehokardiografija.
- Oftalmoskopija
Dopplerografija vam omogućava da prepoznate zastoj u dubokim i površnim venama nogu, da odredite stepen oštećenja venskog kruga cirkulacije krvi. Arteriografija ima za cilj dijagnosticiranje arterijskog oštećenja i otkrivanje suženja, tromboze. MRI vam omogućuje procjenu stanja moždanih žila i sprečavanje rizika od moždanog udara.
EKG i EcoCG provode se za sve bolesnike s dijabetesom kako bi se utvrdilo stanje srca i isključio razvoj patologija kao što je insuficijencija. Posebni je značaj ritam srca - aritmija može dovesti do stvaranja krvnih ugrušaka i oštećenja krvožilnog sustava.
Oftalmološkim istraživanjima se procjenjuje stanje očiju - postoji li retinalni edem, stanje fundusa.
Angiopatija se može izlečiti operacijom i terapijom.
Terapijski tretman je poželjniji, jer pacijenti koji imaju dijabetičke poremećaje mogu imati kontraindikacije za operaciju respiratornog i kardiovaskularnog sistema.
Terapija lijekovima
Suština liječenja lijekom je u uklanjanju uzroka koji dovode do razvoja angiopatije.
Obično se propisuju sledeći lekovi:
- Regulatori metabolizma glukoze
- Regulatori metabolizma masti.
- Antihipertenzivi.
- Tablete koje sprečavaju agregaciju trombocita.
Prije svega, potrebna je odgovarajuća terapija lijekovima za snižavanje šećera, koji obnavljaju metabolizam glukoze, smanjuju šećer u krvi i smanjuju rizik od komplikacija. Odabir lijekova donosi liječnik, ovisno o vrsti dijabetesa.
Uz to, propisani su lekovi iz tabele ispod za kontrolu nivoa glukoze:
Lijek | Akcija | Doziranje | Značajke |
Glycon, Siofor | Poboljšava unos glukoze | Početna doza je do 1 g dnevno u nekoliko doza. Maksimalno 3 g dnevno, ovisno o nivou šećera. | Propisan je za bilo koju vrstu dijabetesa. |
Maninil | Povećava oslobađanje inzulina. | Početna doza je do 3,5 mg s porastom do 10,5 mg da bi se dobio željeni učinak. | Nije efikasno za dijabetes tipa 1. |
Diabeton, Reclid | Smanjuje viskoznost krvi, sprečava pojavu krvnih ugrušaka. | Početna doza do 150 mg u tri doze prije obroka, ako je potrebno, povećava se na 300 mg dnevno. | Propisan je za bilo koju vrstu dijabetesa. |
Kao regulatori metabolizma masti određuju:
- Simvastatin, u dozi od 10 do 80 mg dnevno.
- Lovastatin, u dozi od 20 do 40 mg dnevno.
- Atorvastatin, u dozi od 10 do 40 mg za teške angiopatije dnevno.
Simvastatin je svestraniji lijek jer sveobuhvatno smanjuje količinu holesterola i lipida niske i vrlo niske gustine. Međutim, njegova upotreba ne nosi snažno opterećenje jetre.
Da biste smanjili krvni pritisak i smanjili opterećenje na srcu i krvnim žilama, propisani su sljedeći lijekovi:
- Izoptin 40 mg 3 puta dnevno.
- Nifedipin 10 mg 4 puta dnevno.
- Lisinopril 5 mg jednom dnevno.
Ovi lijekovi su najčešći i u pravilu se koriste odvojeno. Za liječenje se smatra najispravnijim samo jedan lijek, ali se često koriste različite kombinacije tvari koje bi trebao odabrati samo liječnik.
Od supstanci koje sprečavaju nakupljanje trombocita često se propisuje aspirin, u dozama od 100 mg dnevno do 325 mg jednom u tri dana. Aspirin je takođe nesteroidni protuupalni lijek koji može smanjiti bol u udovima.
Hirurgija
Operacija ove bolesti obično se izvodi na donjim ekstremitetima.
- Zaobići ili protetirati velike posude.
- Uklanjanje krvnih ugrušaka i plakova, proširenje pogođenih područja krvnih žila.
- Uklanjanje simpatičke nutrine koja je odgovorna za sužavanje krvnih žila.
Kada se pojave gnojni procesi u tkivima, otvara se apsces, uklanjanje neživih tkiva.
U slučaju potpune lezije udova, amputacija se radi u nivou prednjeg dijela stopala, skočnog zgloba s osteoplastikom, u koljenu ili bedru, ovisno o opsegu procesa.
Šta učiniti za prevenciju?
Prevencija je:
- kontrola šećera u krvi
- održavanje optimalnog pritiska
- dijeta
- dobra higijena
- odustajanje od loših navika.
Kao i pacijenti s dijabetesom, dva puta godišnje trebaju posjetiti endokrinologa i obaviti dupleksni pregled vena donjih ekstremiteta. Bol u nogama, pokožica kože i stvaranje čireva hitna su indikacija za posjetu ljekaru.
Osim toga, dvaput godišnje morate pregledati oftalmologa kako biste spriječili razvoj nefropatije.
Moderna medicina daje optimističnu prognozu uz održavanje optimalne razine šećera i pridržavanje savjeta ljekara.
Umerena fizička aktivnost i razvijeno mišićno tkivo mogu povećati trajanje i životni standard, kao i smanjiti šanse za dalji razvoj bolesti.
Ako se poštuju svi zahtjevi, osoba s dijabetičkom angiopatijom može preživjeti nekoliko desetljeća, a da ne iskomplikuje bolest.
Ako se otkrije u ranim fazama, bolest se može zaustaviti gotovo postizanjem remisije. Nažalost, pacijenti s dijabetesom uvijek imaju rizik od daljnjeg razvoja angiopatije, stoga bi trebao biti u toku specijalistički nadzor.
Uzroci
Uzroci ove bolesti leže u poremećajima koji nastaju u metabolizmu. Ovi poremećaji su uzrokovani promjenama u krvnim žilama koje se javljaju kod dijabetes melitusa.
Uz to, uzroci pojave mogu ovisiti i o nekim drugim faktorima, kao što su:
- Kršenje metabolizma lipida i mukoproteina. Ovo ima uticaj na vaskularni sistem.
- Težina i stupanj dijabetesa, trajanje bolesti.
- Sekundarni dijabetes, kojem je prethodila ozljeda gušterače, pankreatitis, njegova potpuna ili djelomična amputacija, povećava vjerovatnoću razvoja dijabetičke angiopatije nekoliko puta.
- Nasljedna predispozicija.
- Metabolički poremećaji.
- Nasljedne endokrine patologije.
Simptomi bolesti
Ako razmotrimo prirodu oštećenja krvnih žila, tada možemo razlikovati:
- Mikroangiopatija. Promjene se događaju u kapilarima.
- Makroangiopatija. Promjene utječu na arterijski i venski sistem.
Simptomi dijabetičke angiopatije (šta je to, sada je jasno) direktno ovise o tome koja su posuda bila oštećena. Patologije mogu utjecati na bubrege, mrežnicu, kapilare srca, koronarne arterije, žile donjih ekstremiteta, žile mozga. Sledeći simptomi su karakteristični za dijabetičku angiopatiju:
- Bol praćena natečenima ili grčevima.
- Umor ekstremiteta, osećaj hladnoće, pojava goosebumpsa.
- Stanjivanje kože na nogama. Nastaje zbog nedostatka hranljivih sastojaka i kisika.
- Trofični čir i suppurations koji zahvaćaju koštano i mišićno tkivo. Slične promjene se javljaju kod dijabetesa u završnoj fazi distrofije. Svaka manja ozljeda ili modrica može dovesti do stvaranja čira koji se ne liječi i često, kao rezultat smanjenog imuniteta, zarazi se. U slučaju da dijabetes ima dekompenzirani oblik, moguć je razvoj gangrene stopala. Gangrena je vrlo ozbiljna bolest koja se može liječiti samo hirurškim putem.
Ako pacijent ima simptome dijabetičke angiopatije, onda to ukazuje da je počelo ozbiljno kršenje trofizma periosteuma i mekih tkiva. Zaustaviti bolest u njenom prvom stadiju i izbjeći ozbiljne patologije omogućit će pravovremeni početak liječenja.
Anginopatija mrežnice
Angiopatija očiju je jedna od mogućih komplikacija koje se razvijaju kod dijabetesa. Liječnici razlikuju dva oblika takve bolesti - makroangiopatiju i mikroangiopatiju. Uz mikroangiopatiju male posude smještene u očima podliježu promjenama. Mikroangiopatija uzrokuje manje krvarenja i poremećaje protoka krvi. Kod makroangiopatije pogođene su velike posude očiju. Ako bolest napreduje u teškom obliku, oslabi se trofizam tkiva, smanjuje se oštrina vida, javlja se krvarenje.
Dijabetesna angiopatija nalazi se uglavnom kod starijih ljudi. Vrijedno je napomenuti da u posljednje vrijeme ova bolest počinje da pogađa i ljude mlađeg uzrasta. Ako zanemarite poštivanje preporuka liječnika i odbijete liječenje, tada se može razviti patologija očnih žila. Kao rezultat edema zidova kapilara dolazi do sužavanja lumena posude. Takva promjena može dovesti do kršenja trofičnih očiju. Optičar tokom pregleda može otkriti mrlje žućkaste boje na mjestu izlaska optičkog živca, primjetna su višestruka krvarenja. Sve to može utjecati na oštrinu vida.
Dijabetička angiopatija donjih ekstremiteta
Liječenje treba biti pravovremeno. Glavni razlog ovog patološkog stanja je značajno kršenje metaboličkih procesa u tijelu. Povezana je s nedostatkom hormona inzulina. Bolest se očituje oštećenjem žila donjih ekstremiteta - od malih kapilara do velikih arterija. Na zidu unutar posude pojavljuju se izrastaji, slični plakovima kod ateroskleroze. To se objašnjava činjenicom da dijabetes stvara povoljne uslove za nastanak povezanih bolesti. Angiopatija je u ranoj fazi svog razvoja slična obligacijskom endarteritisu, ali razlike ipak postoje. Tu spadaju:
- Polineuritis se manifestuje različitim intenzitetom. U tom se slučaju može primijetiti preosjetljivost i peckanje cijelog stopala ili njegovog malog dijela.
- Sačuvana je pulsacija perifernih arterija, čak i ako postoji opterećen oblik i trofični jezik i gangrena prstiju su već formirani.
- Angiopatija se može kombinovati sa retinopatijom i nefropatijom.
Najčešće je poplitealna arterija sa svojim granama izložena bolesti. Za razliku od obliterirajuće ateroskleroze, uz angiopatiju, moguć je razvoj gangrenousnog oštećenja.
Ako dijagnosticirate dijabetičku mikroangiopatiju donjih ekstremiteta u njegovim ranim fazama, kada poremećaj cirkulacije tek započinje, tada je moguće izbjeći pojavu ozbiljnih komplikacija.
Tok angiopatije, ovisno o stupnju oštećenja krvnih žila, obično je podijeljen u šest faza:
- U nultoj fazi pacijent nema određene pritužbe, a samo detaljnim pregledom je moguće utvrditi degenerativne promjene krvnih žila.
- Prvi stupanj karakterizira pojava blijede kože, mogući su ulcerozni rani na donjim ekstremitetima. Izgovorena bol izostaje.
- Drugi stadij karakteriziraju dublje ulcerozne lezije. Oni mogu utjecati na mišićni sloj do njegove čitave dubine i doći do kosti. Pacijent doživljava izraženu bol.
- U trećem stadiju razvija se nekroza tkiva duž ivica ulceracija. Smrti prate: ozbiljno crvenilo, oticanje, gnojni apscesi, flegmona, upala koštanog tkiva.
- Prsti i stopala izloženi su nekrotičnim oštećenjima.
- Peta faza. Nekrotična lezija prekriva cijelo stopalo. Kao efikasna metoda liječenja naznačena je hirurška intervencija pomoću amputacije.
Gore smo ispitali patogenezu dijabetičke angiopatije. A sad pređimo na dijagnozu.
Dijagnoza
Ne zapostavljajte studije koje je propisao ljekar, jer trofične lezije mrežnice, bubrega, srca i drugih organa mogu dovesti do ozbiljnih komplikacija. Nisu važni samo testovi krvi i urina, već i test funkcionalnosti organa koji su najviše pogođeni dijabetičkom angiopatijom.
Da biste potvrdili dijagnozu, morat ćete proći sljedeće testove:
- Krvni test na preostali azot. Prekoračenje normalne razine od 14-28 mmol / litra ukazuje na kršenje u radu mokraćnog sistema. Najinformativniji su pokazatelji uree, kreatinina. Ako prelaze normu, onda možemo razgovarati o problemima s bubrezima.
- Analiza mokraće za protein, glukozu, ketonska tijela, mikroglobulin. Postepeno povećanje ovih pokazatelja ukazuje na progresivno oboljenje bubrega.
- Analiza za određivanje spektra lipida u krvi. Razina kolesterola i lipoproteina u dijabetičkoj angiopatiji donjih ekstremiteta (simptomi koji su gore raspravljani) znatno se povećava.
Instrumentalne metode istraživanja
Ako razmotrimo instrumentalne studije, tada su najučinkovitije za dijagnozu:
- Provođenje sveobuhvatnog pregleda kod oftalmologa.
- Elektrokardiografija, koronarna angiografija, ehokardiografija.
- Arteriografija i dopplerografija nogu.
- Ultrazvuk bubrega.
Liječenje bolesti
Kada se dijagnosticira dijabetička angiopatija donjih ekstremiteta, liječenje treba biti odmah. Prije svega, naznačena je terapija osnovne bolesti, tj. Dijabetes melitus. Ako je pacijentovo stanje previše zapostavljeno, tada je poželjnije liječiti simptome i komplikacije. Na primjer, retinopatija se liječi fotokoagulacijom: rašireni posude kateteriziraju se bodljivo. Ovaj postupak omogućava produljenje života pacijenta za oko 10-15 godina. Pored toga, koristi se liječenje lijekovima: parabulbarna primjena kortikosteroida, intravitrealno davanje lijekova koji inhibiraju vaskularno grananje.
Ako se primijeti ozbiljno oštećenje bubrega, tada se pacijentu propisuje hemodijaliza.
Ako se komplikacije nisu mogle izbjeći i nastala je gangrena, tada se pacijentu prikazuje hirurška intervencija - amputacija pogođenog režnja.
Uz angiopatiju donjih ekstremiteta kod dijabetes melitusa, liječenje u osnovi uključuje normalizaciju razine šećera u krvi. Uz patologiju drugog stupnja, indikovani su lijekovi koji normaliziraju protok krvi, jačaju krvne žile, poboljšavaju trofično tkivo.
Treba imati na umu da se lijekovi koji snižavaju razinu šećera moraju uzimati uz stalno praćenje glukoze i jetrenih enzima. Važna u liječenju je prehrana. Režim i pravilna prehrana pomoći će u održavanju normalne razine šećera u krvi.
Tri ključna područja sanacije vaskularnih patologija, ukoliko postoje odstupanja u metabolizmu:
- Kontrola nivoa kontra-hormonskih hormona, auto-alergena. Potreban je kako bi se spriječio njihov hiperrazvoj.
- Oporavak i normalizacija metabolizma.
- Terapija uz pomoć lijekova za obnavljanje neurovaskularne regulacije, jačanje zidova krvnih žila, normalizacija koagulacije krvi.
Na taj način treba planirati terapiju dijabetičke angiopatije ekstremiteta (donjih ekstremiteta).
Lijekovi
Glavna uloga u normalizaciji metabolizma igra se lijekovima koji smanjuju glukozu u krvi. Takvi lijekovi uključuju agense koji sadrže dugotrajno djelovanje i lijekove za oralnu primjenu. Paralelno s njima, preporučuje se unos vitamina grupa B i P. Podržavaju rad jetre, normaliziraju metaboličke procese, jačaju krvne žile i poboljšavaju protok krvi.
Anabolički steroidi koji normalizuju metabolizam proteina i inhibiraju aktivnost glukortikoida takođe pokazuju dobar rezultat. Sljedeća kategorija korištenih lijekova uključuje sredstva koja poboljšavaju propusnost zidova krvnih žila, poboljšavaju resorpciju nastalih krvarenja.
Fizioterapija
Pored liječenja lijekovima, koristi se fizioterapija, na primjer, elektroforeza otopinom novokaina ili heparina, vježbanje i masaža.
Trofični ulkusi se liječe topički antiseptičkim oblogama, Vishnevskyjevom mašću, inzulinom. Također je indicirano intravensko davanje lijekova koji zamjenjuju krv. Ponekad je moguće izvesti plastične operacije na arterijama, što vam omogućava da vratite protok krvi.
Zaključak
Ako se suha gangrena pojavi kao komplikacija, tada liječnici poduzimaju moguće radnje kako bi spriječili da postane vlažna. Ako se to nije moglo izbjeći, nekroza se širi, a pacijent osjeća jaku bol, tada se donosi odluka o amputiranju udova malo iznad mjesta lezije.
Naravno, u okviru jednog članka nemoguće je detaljno reći šta uključuje dijabetička angiopatija. Ipak, nadamo se da smo uspjeli prenijeti čitatelju opće informacije o liječenju ove bolesti.
Šta je ovo
Dijabetička angiopatija je promjena u strukturi krvnih žila zbog povišene razine glukoze. Manifestacije ove bolesti pogađaju sve ljude koji imaju progresivan dijabetes.
Dijabetička angiopatija donjih ekstremiteta
S oštećenjem žila donjih ekstremiteta dolazi do gubitka elastičnosti arterije. S vremenom se začepljuju. Poremećena cirkulacija stopala (ishemija). Što duže ud pati od ishemije, pojavit će se više komplikacija.
Na samom početku se javljaju funkcionalne promjene u stopalima. Čovjek ih prestaje osjećati. Kasnije se pojavljuju bol i trofične promjene na koži. Javlja se lokalna nekroza, koja ima tendenciju širenja. Na kraju, osoba može izgubiti ud zbog nedovoljne opskrbe krvlju.
Bolest je podijeljena u nekoliko vrsta. Za početak liječenja morate ga pravilno dijagnosticirati. Važno je zaustaviti glavni uzrok angiopatije. Što prije osoba započne sa liječenjem, povoljnija će mu biti prognoza.
Klasifikacija angiopatije
Zbog dijabetesa mogu utjecati različita plovila. Bolest će biti klasificirana ovisno o tome gdje će se tačno dogoditi blokada. Razlikuju se sledeće vrste bolesti:
Patologija donjih ekstremiteta
- makroangiopatija
- mikroangiopatija
- mešovita angiopatija
Kod makroangiopatije zahvaćeni su veliki žili među kojima je obično aorta ili poplitealna arterija. Kod mikroangiopatije pretežno su pogođene različite kapilare. Može se javiti i miješana angiopatija koja je praćena oštećenjem velikih i malih vaskularnih elemenata.
Ljekari napominju da oštećenje vaskularnog sistema donjih ekstremiteta rijetko prolazi bez popratnih komplikacija. Uz dijabetes, ishemija utječe i na unutrašnje organe. Ako se otkrije patologija, terapija se započinje što je prije moguće.
Uzroci bolesti
Angiopatija se može pojaviti samo kod ljudi koji imaju dijabetes. Rizik od bolesti povećava se ako je razina glukoze u krvi duže od normalne.
Postoje faktori koji povećavaju rizik od razvoja bolesti. Među njima su:
- značajno viši nivo šećera čak i kod dijabetičara
- dug tijek dijabetesa
- prisustvo ateroskleroze
- venska insuficijencija
- gojaznost
- pušenje
- pojačana koagulacija krvi
Ako osoba ima pridružene bolesti, rizik od razvoja dijabetičke angiopatije značajno se povećava.
Svaka osoba s dijabetesom treba posjetiti stručnjaka koji će kontrolirati razinu glukoze u krvi. Ako ima prekomjernu težinu ili prateće bolesti krvožilnog sustava, uklanjaju se pojedinačno odabranom terapijom.
Postoji li veza s godinama
Mnogi ljudi pogrešno vjeruju da je vjerovatno da će starije osobe dobiti ovu komplikaciju. U stvari, iskusni ljekari kažu da nema veze između dobnih i vaskularnih lezija donjih ekstremiteta. Međutim, starija osoba često pati od vaskularnih patologija, što zauzvrat, zajedno s dijabetesom, može doprinijeti razvoju patologije.
Oštećenja krvožilnog sustava u ranoj dobi dovode do značajno smanjene kvalitete života. Kombinacije dijabetičara treba pravilno zaustaviti. Od osobe se traži da strogo poštuje preporuke specijalista i koristi čitav niz lijekova za održavanje normalne razine šećera u krvi.
Simptomi patologije
Dijabetes sam po sebi izaziva mnoge simptome. Zbog toga osoba možda ne primjećuje da se razvija angiopatija. Uz pogoršanje stanja i razvoj ove komplikacije, javljaju se sljedeći simptomi:
- bol u stopalu
- oticanje
- osjećaj ukočenosti i hladnoće u donjim ekstremitetima
- promjene boje kože stopala
- pojava čira
U najmanju ruku se pojavljuje nekrotični čir. Ako je pacijent s dijabetesom primijetio da ima rane simptome angiopatije, odmah treba konzultirati liječnika. Nedostatak terapije dovodi do napredovanja bolesti.
Prvi simptomi su obično bol i umor. Nemojte ih ignorisati. U ranoj fazi lako se obnavlja tonus vaskularnog sistema i eliminiraju se sve promjene koje se u njemu događaju.
Ne primijetiti bolest u terminalnom stadiju je nemoguće. Osoba počinje da pati od jakih bolova i ne zaceljujućih rana. U ovom je slučaju tretman mnogo složeniji i zahtijeva integrirani pristup.
Težina angiopatije
Na osnovu broja simptoma i njihove ozbiljnosti može se utvrditi težina toka bolesti. To nećete moći sami. Oni se obraćaju specijalisti, nakon čega se vrši pregled.
Ljekari razlikuju sljedeće vrste stepena bolesti:
- 1 stepen - najlakši tok angiopatije, među simptomima su samo umor, neznatna bol pri hodu i hladnoća u krajnicima
- 2 stepena - pojava jakih bolova prilikom hodanja na kratke udaljenosti
- 3. razred - nemogućnost u potpunosti hodanja udaljenosti veće od 100 metara, kao i sindrom stalne boli
- Stupanj 4 - pojava čira, boli koji uzrokuje veliku nelagodu i rizik od razvoja gangrene
Ovisno o težini bolesti, odabire se odgovarajući tretman. Kada se dogodi gangrena, amputira se ud koji sprečava širenje nekroze.
Vrijedi napomenuti da liječnici razlikuju tzv predklinički stadij angiopatije, kada su svi simptomi odsutni. Skeniranjem krvnih žila i dobivanjem pouzdanih informacija o razini glukoze u krvi možete dijagnosticirati bolest u ranoj fazi.
Dijagnostičke mjere
Svaki je bolesnik s dijabetesom u riziku, stoga treba provoditi preventivni pregled. Ako iz nekog razloga to nije učinio, a angiopatija se razvila, tada se provodi puna dijagnoza. Na osnovu rezultata propisano je liječenje.
Za otkrivanje bolesti koriste se sljedeće metode i dijagnostički postupci:
- ultrazvučno dupleksno skeniranje
- kapilaroskopija
- angiografija
Dupleksnim skeniranjem i angiografijom moguće je dobiti informacije potrebne za postavljanje dijagnoze. Ako se sumnja da su pogođena mala plovila, koristi se angiografija.
Izvodi se vizuelni pregled. Sve dijagnostičke procedure započinju s tim. Uz pomoć modernih instalacija moguće je dijagnosticirati i utvrditi težinu bolesti u najkraćem mogućem roku.
Takođe se provode i dodatne studije među kojima su:
- test glukoze
- Ultrazvuk organa na koji bi mogli biti pogođeni zbog šećerne bolesti
Na osnovu rezultata odabran je režim liječenja bolesti. Ljekar je u mogućnosti dodati preglede koji će pomoći da se postavi tačna dijagnoza. Dijagnoza je najvažnija faza cijelog liječenja, jer omogućava točno određivanje težine bolesti i odabir ispravne metode eliminacije.
Značajke savremenih metoda dijagnostike
Najbolje metode istraživanja su obostrano dvostrano skeniranje, kapilaroskopija, angiografija i klasično Dopplerovo istraživanje. Uz njihovu pomoć moguće je dobiti cjelovitu sliku onoga što se događa s cijelim vaskularnim sistemom. Dijagnosticiraju se i male kapilare i velike arterije.
Dupleksno skeniranje je vrsta ultrazvuka koji koristi nekoliko načina ultrazvuka (doplerski i b-način). Pomoću ove dijagnostičke studije moguće je procijeniti:
- stanje cirkulacije krvi
- stopa protoka krvi
- stanje stijenke posude
Metoda je apsolutno bezopasna i bezbolna, pa se koristi više puta: prije sastavljanja režima liječenja, tijekom terapije i nakon postizanja remisije.
Kapilaroskopija - istraživanje pod mikroskopom kapilara koje se uzimaju iz nokta dna donjih ekstremiteta. Za dobivanje uzorka nisu potrebne složene manipulacije. Nakon primanja materijala proučava se u posebnoj laboratoriji. Pomoću ove studije možete pronaći promjene u najmanjim kapilarama. Studija vam omogućava da postavite dijagnozu u ranoj fazi.
Angiografija je kontrastni rendgenski pregled koji vam omogućava da procijenite stanje žila i dobijete tačne podatke o stupnju njihove zahvaćenosti. Dijagnostička metoda ima kontraindikacije i ne može se često koristiti. Prije svega, uvijek postavljaju dijagnozu ultrazvučnim dupleksnim skeniranjem.
Imenovanje dijagnostičke metode je ljekar. Poželjno je da se za precizno određivanje lokacije lezije koriste moderne metode istraživanja.
Režim lečenja
Režim liječenja bira specijalist. Trebat će vremena da se postigne pozitivan rezultat u liječenju dijabetesa i njegovih komplikacija. U početku se uvek koriste metode konzervativne terapije.
Koristi se sveobuhvatno lečenje bolesti. Neophodno je postići sljedeći efekat:
- snižavanje šećera u krvi
- niži holesterol
- poboljšati cirkulaciju krvi
- vraćaju se normalnim metaboličkim procesima u tkivima udova
- eliminacija infekcije (ako postoje ulcerozne lezije)
Koriste se različite klase lijekova. Režim liječenja ovisi o individualnim karakteristikama osobe.
Koriste se sledeći lekovi:
Lijekovi za liječenje
- Za smanjenje šećera u krvi - Diabeton, Insulin. Lijekovi se koriste u stalnoj osnovi.
- Oslobađanje od visokog kolesterola - Lovastatin, Simvastatin. Koristi se kratko vrijeme. Nakon standardnog kursa vrši se krvni test. Ako je kolesterol dostigao normu, primjena se zaustavlja.
- Poboljšanje cirkulacije krvi - Reosorbilact, Vazaprostan, Ilomedin, Pestazol. Tijek liječenja određuje se individualno.
- Poboljšanje metaboličkih procesa na zahvaćenom području - vitamin A i E, Mildronat, Actovegin.
- Oslobađanje od bakterijske infekcije - Levofloksacin, Ciprinol ili bilo koji sličan antibiotik. Ako nema ulcerozne infektivne lezije, tada se ne koriste antibiotici.
Režim liječenja po potrebi se dopunjava drugim klasama lijekova. Da biste postigli rezultat, trebat će dugo vremena da se uzme kolegije na medicinama. U kontinuitetu se koriste lijekovi koji se bore protiv manifestacija dijabetesa.
Osoba koja boluje od dijabetesa dužna je da se pridržava svih recepata liječnika. Ako prestanete sa zaustavljanjem osnovne bolesti, komplikacija će se vratiti čak i ako se koriste lekovi. Angiopatija se javlja isključivo kao sekundarna lezija. Sve snage usmjerene su za borbu protiv temeljnog uzroka promjena vaskularnog sistema.
Principi terapije
Glavni princip je posvetiti više pažnje suzbijanju dijabetesa. Pored toga, razlikuju se sljedeći principi liječenja:
- odustajanje od svih loših navika
- upotreba dijeta broj 9
- redovni pregledi u stacionarnim uslovima
Da biste postigli rezultat, morat ćete trajno promijeniti svoj životni stil. Ako ima višak kilograma, morat ćete ga se riješiti. Prekomjerna tjelesna težina doprinosi blokadi krvnih žila. Zbog toga se angiopatija razvija mnogo brže. Mršavite tokom remisije bolesti.
Za suzbijanje visokog šećera u krvi potrebno je oko 1 mjesec. Nakon toga prestaju promjene u strukturi krvnih žila. Osoba će trebati da nastavi liječenje i postigne stabilnu remisiju.
Hirurško liječenje
U nekim slučajevima rezultat terapije može se postići samo kirurškim liječenjem. Postoji nekoliko vrsta operativnih zahvata kojima se možete riješiti teške faze angiopatije:
- Kod težih lezija velikih posuda primjenjuju se bypass operacije, trombektomija i endovaskularna vazodilatacija. Bypass operacija omogućava zamjenu zahvaćenih područja vaskularnog sistema protezama iz vlastitih vena osobe. Trombektomija je uklanjanje tkiva koje pokriva žile. Endovaskularna ekspanzija uključuje umjetno širenje suženih arterija pomoću posebnog alata.
- S gnojnim zaraznim oštećenjima uslijed poremećaja cirkulacije, izvode se operacije za otvaranje apscesa i čišćenje šupljine. Pogođeno područje se drenira i liječi. Nakon toga koriste se konzervativne metode terapije.
- S gangrenom se vrši amputacija. Ovisno o stupnju oštećenja mogu se ukloniti prsti, stopalo, potkoljenica ili cijela bedra. Gangrena predstavlja prijetnju ljudskom životu i brzo se razvija pa se odluka o operaciji mora donijeti brzo.
Hirurško liječenje pomaže u savladavanju čak i teških oštećenja donjih ekstremiteta. Ako konzervativne metode nisu dale rezultate, nužno se koristi jedna od metoda hirurške intervencije.
Ne može se svako odlučiti na operaciju. Potreba za operacijom javlja se samo s vrlo teškim ili fulminantnim razvojem bolesti. Do ovog trenutka konzervativna terapija se ne može izostaviti.
Prognoza i komplikacije
Prognoza ovisi o tome hoće li biti moguće zaustaviti dijabetes. Čim se razina šećera u krvi vrati u normalu, dijabetička angiopatija znatno će usporiti njegov razvoj. Općenito, prognoza je povoljna ako osoba potraži pomoć u samom početku. Moguće je značajno usporiti razvoj promjena u strukturi vaskularnog sistema. Pri ignorisanju bolesti nastaju komplikacije među kojima su:
- pojava takozvanog dijabetičkog stopala (edem, bol, gnojna bakterijska infekcija, čir)
- nekroza (pojava nekroze prstiju, zatim cijelog stopala)
U svakom slučaju, osoba mora učiniti sve što je moguće da spriječi razvoj dijabetičke angiopatije. Da biste to učinili, koristite sva dostupna sredstva, uključujući tradicionalnu medicinu. Tokom složenog tijeka dijabetesa, za pomoć se obraćaju u bolnicu.
Doktor daje prognozu tek nakon početka terapije. Ako se dijabetes manifestira agresivno i ne reagira na liječenje, tada će se brzo razviti bilo koja od njegovih komplikacija. Neophodno je koristiti različite sheme kako biste odabrali najprikladniju opciju.
Prevencija dijabetičke angiopatije
Svaka osoba koja boluje od dijabetesa trebala bi se pridržavati prevencije. Takođe, potpuno zdrava osoba to može posmatrati. Pacijent s dijabetesom obavlja sljedeće radnje:
- održava strogu kontrolu šećera u krvi
- koristi lijekove koji poboljšavaju cirkulaciju krvi u udovima
- pridržava se prehrane koja isključuje brze ugljikohidrate i proizvode koji izazivaju hipoglikemiju
- redovno posećuje bolnicu radi dijagnostike
Osoba koja ne boluje od dijabetesa treba:
- normalizirati prehranu
- ponašati se aktivno
- smršavjeti
- pratiti zdravlje krvnih žila
- odreći se loših navika
Prevencija je u toku. Uz njegovu pomoć, rizik od razvoja bolesti značajno se smanjuje.
Ako osoba već pati od dijabetesa, mora maksimalno obratiti pažnju na prehranu i način života. Kad dostignete stabilnu remisiju, nije vam potrebno da se opuštate. Redovni pregledi pomoći će otkriti bilo kakve komplikacije u najranijoj fazi razvoja, a zatim brzo otkloniti.
Dijabetička angiopatija je opasna bolest koja može značajno narušiti kvalitetu života. Ova se patologija ne može pojaviti sama od sebe, pa prvo morate zaustaviti dijabetes.
Ispravan pristup liječenju i besprijekorna provedba svih recepata liječnika postići će rezultat u terapiji. Poremećaj cirkulacije u dijabetesu veliki je problem s kojim se moraju pozabaviti endokrinolog i vaskularni hirurg.
Jeste li primijetili grešku? Odaberite ga i pritisnite Ctrl + Enterda nas obavestite.