Rane protiv dijabetesa: kućno liječenje ljekarnama i narodnim lijekovima
Dijabetes melitus jedan je od glavnih razloga razvoja komplikacija poput sindroma dijabetičkog stopala, koji se razvija u prosjeku kod 10% pacijenata. Bolest se izražava u činjenici da ulkusi dugo ne zacjeljuju, prate ih infektivni procesi i često su uzrok amputacije pogođenog režnja, tj. 40-60% ne-traumatičnih amputacija izvodi se za pacijente sa dijabetesom.
Zašto dijabetes ne liječi dobro
S povećanjem šećera u krvi prije svega utječe kapilarna cirkulacija. Zbog toga ćelije su u stalnom stresu: nedostaje im kiseonika, dok postoji povećani nivo glukoze. To doprinosi činjenici da posude trpe i propadaju, koža ne prima hranjive tvari, pukotine i rane se samo povećavaju.
Dolazi do kršenja glavnog protoka krvi zbog smanjenja promjera velikih arterija. U ovom slučaju stopalo je u stalnoj ishemiji (nedostatak kisika u tkivima).
Najprije pacijent počinje primjećivati bol s povećanom fizičkom aktivnošću, trčanjem ili hodanjem na velike udaljenosti. Tada bolovi postaju vidljivi čak i uz minimalno opterećenje i u mirovanju. U tom stanju čak i manje rane ne zarastaju.
Kako nastaje komplikacija neuropatije - povreda provođenja nervnih impulsa duž vlakana, prvenstveno osjetljiva. Osjetljivost taktilnosti, boli, temperature i vibracija su smanjena.
Edemi samo pogoršavaju situaciju. Nakon toga se pridružuje sekundarna infekcija, a šanse za povoljan ishod postaju još manje.
Obratite pažnju! Ogreba koja zaraste kod obične osobe za nekoliko dana, kod dijabetičara, može se postepeno pretvoriti u veliku nekrotičnu ranu, zaražiti se i dovesti do gubitka udova, ako ne i života.
Opći principi za liječenje rana kod dijabetesa
U pravilu pacijenti sa dijabetesom dobivaju liječenje na hirurškim odjeljenjima. I liječenje rana kod takvih bolesnika razlikuje se od liječenja konvencionalnim ranama: pored hirurga endokrinolog provodi i liječenje.
Glavni principi liječenja su:
- Korekcija glikemijetako da se nivo glukoze u krvi održava ispod 10 mmol / litra što je potrebno za povoljan tijek procesa rane.
- Njega kože: svakodnevni preljevi, liječenje rana antisepticima, hidrosirurška, ultrazvučna ili konvencionalna hirurška metoda.
Obratite pažnju! Ne preporučuje se upotreba obloga od masti za liječenje rana kod pacijenata s dijabetesom, ova sredstva omekšavaju okolno tkivo i usporavaju proces ozdravljenja.
- Sistemska etiotropna antibiotska terapija (uzimanje antibiotika intramuskularno, intravenozno ili u obliku preparata u obliku tableta) ako je potrebno. U ovom slučaju lokalna antibiotska terapija (liječenje oštećenja antibiotskim otopinama ili zaspalih rana s prahom) obično nije djelotvorna.
- Potpuno iskrcavanje stopala (gipsana imobilizacija, upotreba plastičnih gipsanih obloga, obloga i potpornih sistema) dok se rana u potpunosti ne zacijeli.
- Vaskularna, metabolička i neurotropna terapija poboljšati popravak tkiva i svojstva krvi.
- Fizioterapija i magnetoterapija u nedostatku aktivnog upalnog procesa.
- Adekvatno ublažavanje bolova (nespecifični protuupalni lijekovi, regionalne blokade, lokalna anestezija, anestezija putem epiduralnog katetera, centralni analgetici). Ovo je važan dio terapije, jer kontinuirani stres protiv boli iscrpljuje ionako nezdravo tijelo.
Neuropatske rane
Neuropatija je komplikacija dijabetesa koja se javlja kod polovine pacijenata. Kao rezultat toga pacijent uopće ne primjećuje kako je ozlijedio nogu.
Ovo je važno! Neuropatija je nepovratan proces i metode liječenja mogu samo djelomično poboljšati osjetljivost ili smanjiti bol.
Ostaje glavni tretman snižavanje šećera u krvi i naučite da je držite na optimalnom nivou. Od lijekova koji se koriste samo kao simptomatsko lečenje:
- Antikonvulzivi
- Inhibitora
- Antidepresivi
- Opoidi su lijekovi koji imaju učinak sličan opijumu.
- Antiaritmički lekovi.
Svi ovi lijekovi imaju veliki broj nuspojava, a mnogi pacijenti ih odbijaju uzimati, radije podnoseći bol.
Terapija dijabetičkog stopala
Sindrom dijabetičkog stopala je komplikacija dijabetesa koja je karakterizirana pojavom ne zacjeljujućih rana na nogama.
Stopala i gležnjevi su najosjetljiviji dijelovi tijela za dijabetes. Stalno se nabubre, što ne doprinosi brzom oporavku, kornjače se često pojavljuju na nogama zbog ranjivosti, nožni prsti pate od gljivica stopala, koje se brzo pretvaraju u gnojno-destruktivne lezije. Manifestacijom SDS-a smatraju se trofični ulkusi, osteomijelitis kostiju donjih ekstremiteta, posebno stopala, hronične neozdravljujuće ozljede, flegmona i gangrena stopala, nožnih i nožnih prstiju.
Ovo je važno! Najvažnije pravilo za dijabetičare je praćenje stanja kože i sprečavanje oštećenja, a još više infekcije ekstremiteta.
Bilo kakve rane bi trebale da obradiantiseptici.
Da bi se rane na nogama zacelile i zacelile, važno je da ih dobro očistite od bakterija, mrtvih ćelija i stranih tela. Da biste to učinili, koristite konvencionalnu sterilnu fiziološku otopinu.
Kad je ranom nemoguće očistiti ranu, provodi se hirurška ekscizija oštećeno tkivo.
Važno je pratite i za tačno hrana, kako bi se spriječio porast razine glukoze i unos dovoljne količine vitamina i minerala.
Obavezno se preporučuje. upotreba ortopedskih cipela ili mekani silikonski ulošci. To pomaže u održavanju oblika stopala i izbjegavanju deformacija luka.
Ulja za liječenje dijabetičkih rana
Upotreba masti za liječenje neizlječivih dijabetičkih rana nije preporučljiva.
Mogu se koristiti masti tek u fazi kada počnu da se povlače.
S pažnjom mogu se koristiti sljedeći atraumatski preljevi za rane:
- Povidon jod za čišćenje rana od fibrina i malih nekroza u fazi upale.
- Hlorheksidin Parapran ili metiluracil nameću se trofičnim čirima koji već zarastaju.
- Hidrogeli zavoji da se pokriju opsežni nedostaci kako bi se smanjilo njihovo područje, verovatnoća infekcije i količina pražnjenja.
- Lidokainski preljevi umanjiti bol kod neinficiranih nedostataka.
- Sorpcijski prelivikoristi se za velike čireve sa bogatim pražnjenjem za isušivanje površine.
Narodni recepti
Tradicionalna medicina liječi samo dijabetičke rane kao dodatne merekako bi se sprečio razvoj bolesti.
Koristite ohlađene dekocije bilja i bobica za ispiranje rana:
- dekocija trešanja (kašika sušenih bobica u čaši vode)
- eukaliptus (2 kašike po čaši)
- mješavina ljekovitog bilja: plantaž, kantarion, sukcesija).
Svaki juha inzistirati sat vremena, a zatim procijediti.
Ako takav tretman ne uspije, potrebno je odmah konzultirati liječnika.
Ne liječite se dijabetesomi sa svakom ogrebotinom je bolje otići u bolnicu.
Prevencija
Ali, izvediv zadatak za pacijenta je sprečavanje razvoja dijabetičkih rana.
Pravila preventivnih mjera imaju za cilj:
- Izbjegavajte oštećenjai ako se pojavi neki kvar, imate na raspolaganju antiseptik za pravodobnu obradu.
- Pažljivo se upoznajtekako ne bi propustili ni najmanju ogrebotinu koja se može pretvoriti u čireve.
- Na vrijeme i redovno posjetite ljekara pratite glukozu u krvi.
Zašto se kožne lezije kod dijabetesa ne liječe dobro?
Razlozi zbog kojih dijabetičar pati od lošeg zacjeljivanja kože mogu biti više odjednom:
Dijabetička neuropatija je komplikacija dijabetesa koja se razvija kod otprilike 50% pacijenata. Na pozadini ovog poremećaja procesi prenošenja nervnih impulsa se uništavaju, što dovodi do činjenice da pacijent gubi osjetljivost, što znači da možda neće primijetiti bol prilikom kontakta sa vrućim, hladnim, oštrim ili drugim predmetima.
Kako i kako liječiti dijabetičke rane stopala kod kuće?
Kako biste spriječili nastajanje dugotrajnih ne zacjeljujućih rana, važno je pažljivo nadzirati vlastitu kožu. Inspekciju treba provoditi svakodnevno, na primjer, nakon večernjeg toaleta.
Bilo kakve rane treba pravodobno liječiti antiseptikom. Sledeći lijekovi se smatraju najboljima za pacijente sa dijabetesom: Kalijev permanganat, Dioksidin, Furacilin, Hlorheksidin.
Dugi niz godina proučavam problem DIJABETE. Zastrašujuće je kad toliko ljudi umre, a još više postane invalid zbog dijabetesa.
Požurim da kažem dobre vesti - Endokrinološki istraživački centar Ruske akademije medicinskih nauka uspeo je da razvije lek koji u potpunosti leči dijabetes melitus. Trenutno se efikasnost ovog lijeka približava 100%.
Još jedna dobra vijest: Ministarstvo zdravlja osiguralo je usvajanje posebnog programa koji nadoknađuje cjelokupni trošak lijeka. U Rusiji i zemljama ZND dijabetičari prije 6. jula može primiti lijek - BESPLATNO!
Razmislite o ozbiljnijim situacijama: