Razlika između Maninila i Diabetona
Metformin je složen medicinski proizvod koji ima hipoglikemijska svojstva. Prema recenzijama produžava se život. Upute za upotrebu osvjetljavaju najtačnije nijanse koje moraju biti poznate svakom pacijentu koje je ljekar propisao. Lijek protiv starenja i starosti Elena Malysheva. Kako uzeti, naštetiti ili imati koristi tijelu, kompatibilnost, trgovački naziv, što je bolje i o čemu se govori u nastavku.
Lijek ima poseban sastav - aktivnu supstancu - metformin hidrohlorid i brojne pomoćne agense - povidon, kukuruzni škrob, magnezijum stearat, talk. Oblik za puštanje - žute bikonveksne tablete.
Količina i kolika ovisi o državi proizvodnje. Cijene koje vas zanimaju možete vidjeti na službenoj web stranici zastupnika.
U koju svrhu, indikacije za upotrebu
Lijek je efikasan za:
- 1. Sa dijabetesom
- 2. Za pomlađivanje
- 3. produžiti mladost
- 4. Za prevenciju raka
- 5. U bodibildingu
- 6. Sa pretilošću
- 7. Sa policističnim jajnikom
- 8. U ginekologiji
- 9. Na sušilici
- 10. Sa bolestima jetre
- 11. Sa perifernim upalama creva
Lijek ima brojne zamjene i jeftinije analoge koji se razlikuju u proračunskim cijenama.
- 1. Richter
- 2. Glibenklamid
- 3. Siofor
- 4. Glukofag
- 5. Formentin
- 6. Dijabeton
- 7. Reduxin
- 8. Vidal
- 9. Biguanide ED
- 10. Vildagiptin
- 11. Maninil
- 12. Saksagliptin
Lijek Diabeton
Lijek je propisan za dijabetes tipa 2. Pomaže u proizvodnji inzulina, povećava osjetljivost tkiva, skraćuje vrijeme prehrane od inzulina i snižava kolesterol. Ako se u toku bolesti razvije nefropatija, tada lijek može smanjiti nivo proteinurije.
Uprkos pozitivnom uticaju na ljudsko telo, Diabeton ima niz kontraindikacija:
- dijabetes tipa 1
- koma ili stanje predaka,
- oslabljena funkcija bubrega i jetre,
- preosjetljivost na sulfonamide i sulfonilureju.
U slučaju bolesti propisan je niz fizičkih vježbi i dijeta, ukoliko se ovom bolesti ne može dobro kontrolirati, tada se propisuje lijek Diabeton. Gliklazid, koji je njegov dio, pomaže ćelijama gušterače da stvaraju više inzulina. Rezultati upisa su uglavnom pozitivni. Pacijenti prijavljuju značajno smanjenje šećera u krvi, dok je rizik od hipoglikemije manji od 7%. Prikladno je uzimati lijek jednom dnevno, tako da pacijenti ne razmišljaju da prekinu sa liječenjem, već ga nastavljaju niz godina. Pokazatelji težine malo se povećavaju, što ne utiče na dobrobit pacijenta.
Liječnici propisuju Diabeton jer je pogodan za pacijente i dobro podnosi. Većini je pacijenata lakše uzimati pilulu jednom dnevno nego se iscrpiti naporima i strogim dijetama. Samo 1% pacijenata žalilo se na nuspojave, ostali se osjećaju sjajno.
Nedostaci lijeka su efekti na smrt beta ćelija pankreasa. U ovom slučaju bolest može preći u težak prvi tip. Grupa rizika uključuje mršave ljude. Prelaz u težak stadij bolesti je od 2 do 8 godina. Lijek snižava šećer, ali ne smanjuje smrtnost, što pokazuje veliko međunarodno istraživanje.
Mnogi ljekari odmah propisuju lijek Diabeton, ali to nije u redu. Brojna su istraživanja dokazala da trebate započeti s Metforminom koji se temelji na istoimenoj aktivnoj tvari. U istu grupu spadaju lijekovi Siofor, Gliformin i Glucofage.
Izaberite šta treba propisati - Metformin ili Diabeton - treba biti kvalifikovan specijalista. U skladu sa službenim preporukama, uzimanje prve pomoći će smanjiti ljudski šećer u krvi. Dobra kompatibilnost komponenti ovog lijeka omogućava vam održavanje šećera na normalnoj razini nekoliko godina. Ako se Metformin ne nosi s povećanim šećerom, dodaju mu se drugi lijekovi (derivati sulfoniluree) i doza se povećava.
Maninil i njegovo djelovanje
Tablete za dijabetes Maninil je propisan za smanjenje glukoze u krvi osobe s bolešću tipa 2. Lijek ima pankreasni efekat, stimulira beta ćelije gušterače. Takođe povećava osetljivost inzulinskih receptora.
Kontraindikacije za upotrebu su dijabetes tipa 1, preosjetljivost na komponente, uklanjanje gušterače, bubrežna patologija, bolest jetre i vrijeme nakon operacije. Ne uzimajte tablete tokom trudnoće, tokom laktacije i crevne opstrukcije.
Lijek ima niz nuspojava: rizik od hipoglikemije, mučnine i povraćanja, žutice, hepatitisa, osipa na koži, bolova u zglobovima, vrućice. Ako odlučite zamijeniti lijek s njegovim analogima, tada se treba konzultirati s liječnikom koji će sačiniti raspored i doziranje.
Pokazalo se da su sulfonilureje više štetne nego korisne za organizam u slučaju bolesti. Razlika između Maninila i Diabetona je što se ova smatra još štetnijom. Rizik od srčanog udara ili kardiovaskularne bolesti povećava se 2 ili više puta prilikom uzimanja ovih lijekova.
Tablete se preporučuju za farmakoterapiju pacijenata sa dijabetesom tipa 2. Dejstvo Metformina se razlikuje od drugih lekova po tome što ima antihiperglikemijski efekat. To je zato što proces snižavanja glukoze u krvi nije povezan sa povećanjem inzulina. Mehanizam djelovanja izgleda ovako:
- dolazi do suzbijanja proizvodnje glukoze u jetri,
- povećava se osjetljivost na inzulin
- poboljšava se apsorpcija šećera u mišićima i jetri
- crijevna apsorpcija glukoze usporava.
Dobar učinak Metformina je kontrola nivoa glikemije i smanjenje rizika od stvaranja ugrušaka u krvi. U ovom slučaju vjerovatnoća za kardiovaskularne bolesti je prepolovljena. Ovaj lijek propisuje se pacijentima s povećanom tjelesnom težinom i gojaznošću.
Nuspojava uzimanja tableta je dijareja i neki dispeptični simptomi.
Ali ove se komplikacije obično izgrade nakon nekoliko dana. Da bi se spriječio neželjeni efekt, liječenje treba započeti s minimalnom dozom tableta. Lijek uzimajte nakon večere ili neposredno prije spavanja, pijući puno vode ili čaja. Učinak Metformina može se proceniti nakon nedelju dana redovne upotrebe. Obično se lijek koristi 1 put dnevno, što je za pacijente bolje i povoljnije.
Učinkovite kombinacije lijekova za snižavanje šećera
Sa kratkom poviješću dijabetesa tipa 2, kod mnogih pacijenata učinak liječenja hipoglikemijskim lijekom je zaista visok. Vremenom se efikasnost liječenja prirodno smanjuje, zbog, možda vrlo sporog, ali napredovanja bolesti. U tim slučajevima morate pribjeći kombinaciji nekoliko lijekova koji smanjuju šećer. Različite kombinacije tableta za snižavanje šećera i inzulina su takođe efikasne.
Kombinacije koje se najčešće koriste su:
1) Metformin + tiazolidindion.
2) Derivat metformina + sulfoniluree.
Naravno, nemoguće je kombinirati različite tablete za snižavanje šećera unutar iste podskupine. Na primjer, Avandia i Aktos se ne mogu koristiti istovremeno. Ili Glibenklamid i Glimepirid. Također, ne preporučuje se kombinacija lijekova iz skupine meglitinida i derivata sulfoniluree. Uz neučinkovitost istodobne primjene nekoliko skupina lijekova za snižavanje šećera, potrebno je pribjeći imenovanju inzulina uz održavanje unosa jednog od njih.
Za veću udobnost pacijenata, neke farmaceutske kompanije proizvode lijekove za snižavanje šećera u gotovim kombinacijama. U osnovi su to kombinacije metformina i lijeka koji snižava šećer iz druge grupe.
1) Kombinacija metformina i glibenklamida: Bagomet Plus (Argentina), Glibomet (Njemačka), Glukovans (Francuska), Gluconorm (Rusija).
2) Kombinacija Meftormina i gliklazida: Glimecomb (Rusija).
3) Kombinacija metformina i glimepirida: Amaril M (Koreja).
4) Kombinacija Metformina i Vildagliptina: Galvus Met (Švicarska).
5) Kombinacija Metformina i Sitagliptina: Yanumet (SAD).
Ostavite komentar i nabavite POKLON!
Podijelite sa prijateljima:
Pročitajte više o ovoj temi:
- Princip glukometra
- Smernice za ishranu dijabetesa
- Kojim vrijednostima treba težiti u kontroli dijabetesa? Tražite sredinu ...
Upute za mršavljenje metformina za recenzije
Prema recenzijama ljepšeg spola, metformin je odličan stimulator gubitka kilograma, sprječava da se višak kilograma taloži na struku. Potrebno je uzimati 1 tabletu 2 puta dnevno. Međutim, svakako se obratite liječniku.
Lijek ima niz kontraindikacija:
- 1. U slučaju oštećenja funkcije jetre
- 2. Zatajenje bubrega
- 3. Individualna netolerancija na lijek
- 4. Preosjetljivost na aktivnu komponentu proizvoda
- 5. intoksikacija alkoholom
- 6. Bolesti u akutnom periodu
- 7. Postoperativni period
Nuspojave
- 1. Hipoglikemija
- 2. Alergijske reakcije - urtikarija, svrab na koži, dermatitis, osip.
- 3. Laktacidoza
Uz predoziranje, postoje slučajevi laktacidoze sa smrtnim ishodom. Potrebno je odmah prekinuti lijek i isprati stomak.
Lijek nije kompatibilan s alkoholom. Fotografije, međunarodno ime, istraživanje, kako to djeluje, koliko dugo, pregledi onih koji su smršavili, kako to koristiti uz dijetu, Teva, recept na latinskom - pogledajte više sličnih podataka na pakiranju ili na Wikipediji.
Nemozol: upute za upotrebu za djecu
Upute za upotrebu Neuromidin tableta
Upute za upotrebu Groprinosina
Enap: uputstva za upotrebu leka
Nurofen tablete upute za upotrebu, svijeće za djecu, sirup ...
Nasonex za djecu upute, recenzije, analozi su jeftiniji
Kako se zaštititi ako morate piti alkohol?
Dijabetičari se na prazničnim zabavama ne moraju osjećati kao prognanici i ne piju alkohol. Važno je razumjeti nekoliko važnih pravila ponašanja i rukovanja alkoholom. Tada će sve biti u redu. Ljekari vjeruju da je važno uzeti u obzir količinu konzumiranog alkohola i nivo ugljikohidrata u njima. Otprilike dijabetičari mogu konzumirati 50–70 ml jakog alkohola, osim slatkih tinktura i likera. Suha vina, polusuvi šampanjac mogu se konzumirati 150-200 ml. Apsolutno je nemoguće koristiti likere, desertna, obogaćena vina koja sadrže samo ogromnu količinu šećera. Sva konzumacija alkohola treba da bude praćena unosom hrane. Ove se doze izračunavaju za muške dijabetičare, za žene ih je potrebno prepoloviti, jer su podložnije hipoglikemiji i osjetljive su na alkohol.
Pravila pijenja alkohola za dijabetičare:
- Najbolje je piti alkohol okružen ljudima koji znaju o dijabetesu i koji su u mogućnosti pružiti prvu pomoć ako je potrebno.
- Ne pijte alkohol na prazan stomak.
- Bolje je jesti „duge“ ugljene hidrate prije gozbe, koji će se razgraditi tokom nekoliko sati. Oni će stvoriti tampon koji sprečava nagli pad šećera u krvi, neće dozvoliti da šećer padne na kritični nivo, a istovremeno ga znatno ne poveća. U svakom slučaju, bolje je prošetati malo sa visokim šećerom, nego preživjeti hipoglikemiju.
- Ako se morate puno kretati, onda možete malo smanjiti dozu inzulina, a uopće ne možete uzimati lijekove za snižavanje šećera.
- Najbolje je na zabavi piti grožđe suha i polusuha vina, koja su čak korisna umjereno.
- Naravno, bilo bi lijepo izmjeriti šećer glukometrom za vrijeme gozbe, ali to se rijetko čini u obličju zabave.
- Prije odlaska u krevet morate provjeriti razinu glukoze i, ako je potrebno, konzumirati hranu koja sadrži ugljikohidrate.
VAŽNO! Alkohol je apsolutno kontraindiciran kod popratnih bolesti poput dijabetičke nefropatije i zatajenja bubrega, gihta, poremećaja metabolizma lipida, što dovodi do povećanja kolesterola.
Ljudima sa dijabetesom dozvoljeno je da piju alkohol u malim količinama. Doista, ponekad iskušenje slavljenja značajnog događaja, pijani istovremeno, nadmašuje strah od hipoglikemije ili drugih zdravstvenih problema. Ponekad dijabetičari nemaju pojma kakav učinak alkohol može imati na razinu glukoze u krvi i ukupni metabolizam ugljikohidrata. Ali to morate znati da biste shvatili kako kombinirati alkohol i dijabetes. Uz podatke o učinku alkohola na glukozu u krvi, možete pravovremeno prilagoditi dozu lijeka i obroka. A onda će se svečani događaj odvijati bez incidenata.
Kako obnoviti jetru nakon alkohola
Povlačenje alkohola iz krvi
Kontraindikacije
Glukofag nije propisan ili otkazan kada:
- Prisutnost preosjetljivosti (alergija na lijek),
- Znaci teškog zatajenja bubrega ili jetre,
- Teške popratne bolesti kardiovaskularnog, nervnog sistema (akutni infarkt miokarda, akutno zatajenje srca, akutni moždani udar),
- Teške zarazne bolesti, tokom opsežnih operacija ili u akutnoj fazi opsežne traume,
- Hronični alkoholizam, uopće se ne preporučuje uzimati alkohol,
- Metabolički poremećaji (ketoacidoza, istorija laktacidoze),
- Pogoršanje tijeka dijabetesa, praćeno razvojem kome ili prekoma,
- Obavljanje (najmanje 2 dana prije i nakon) rendgenskih ispitivanja pomoću kontrastnog medija koji sadrži jod,
- Glukofag je kontraindiciran kod dojenja. Ako se laktacija očuva i postoji potreba za primjenom lijeka tijekom dojenja, dojenje treba prekinuti.
Način primjene
Glukofag se može propisati kao lijek prve linije (kao inicijalna terapija) u liječenju dijabetesa tipa 2. Doziranje lijeka za pacijenta liječnik odabire pojedinačno, ovisno o tjelesnoj težini, nivou glikemije.
Preporučuje se upotreba iznutra u propisanoj (u receptu) dozi, obično 2-3 puta dnevno, piće prije ili za vrijeme obroka. Za vrijeme liječenja, doza i učestalost primjene lijeka mogu varirati prema nahođenju liječnika. Liječenje traje onoliko dugo koliko je potrebno za postizanje ciljeva liječenja.
Propisuje se bez obzira na spol pacijenta: muški ili ženski. Zbog spola i težine pacijenta, doziranje se može prilagoditi.
- Kod djece se ovaj lijek ne preporučuje, jer nema dovoljno podataka o djelotvornosti i sigurnosti lijeka u dječjoj dobi. U skladu s tim, teško je predvideti kako će se deca primati.
- Za starije pacijente potrebno je pažljivije praćenje bubrežne funkcije, često se koriste niže doze lijeka.
- Tokom trudnoće ili njenog planiranja, kao i u slučaju trudnoće dok uzimate Metformin, lijek se mora otkazati (propisan je inzulin). Učinak metformina na fetus takođe nije dobro shvaćen.
Interakcija s drugim lijekovima
Imenovanje glukofaga razmatra se s oprezom uz istodobnu upotrebu:
- Klorpromazin
- Glukokortikosteroidi,
- diuretici petlje
- Radioaktivni lijekovi koji sadrže jod,
- β2-adrenergički agonisti,
- Propisivanje drugih hipoglikemijskih lijekova.
Namjena lijeka dopuštena je (u nedostatku kontraindikacija) u slučajevima kada je neophodno koristiti antibiotik.
Datum isteka
5 godina Čuva se na temperaturi koja ne prelazi plus 25 ° C.
liječenje šećerne bolesti (naime, ne-inzulinski ovisna ili šećerna bolest tipa 2)
) Glukofage se koristi kao hipoglikemijski lijek. "Data-url =" https://diabet-help.ru/kategoriya/preparaty/glyukofazh/ "data-services =" vkontakte, facebook, twitter, odnoklassniki, moimir, gplus ">
Farmakološka grupa - lijekovi za snižavanje šećera, koji su derivati sulfonilureje i koriste se samo oralno. Mehanizam delovanja zasnovan je na stimulaciji sinteze inzulina od strane ljudskog pankreasa.
- povećana proizvodnja inzulina,
- antioksidacijska svojstva
- smanjena vjerojatnost vaskularnih komplikacija kod dijabetesa,
- snižavanje glukoze
- profilaksa tromboze usled smanjene agregacije trombocita,
- povećana izdržljivost tijela pri velikim opterećenjima (uporaba Diabetona u bodibildingu, ali samo pod nadzorom ljekara).
Indikacije za upotrebu
Među indikacijama za upotrebu Diabetona, proizvođač je registrirao bolest poput dijabetesa tipa 2. Dijabeton je propisan zbog neefikasnosti osnovnih načina za kontrolu nivoa glukoze:
- Dijeta
- Aktivnosti za smanjenje tjelesne težine.
- Fizička vježba.
Sljedeće kontraindikacije za upotrebu karakteristične su za lijek:
- alergije
- dijabetička koma
- dijabetes tipa 1
- zatajenje bubrega
- upotreba antifungalnog lijeka Mikonazol,
- dojenje
- zatajenje jetre
- trudnoća
- uzrasta dece. Diabeton se ne koristi kod djece mlađe od 18 godina,
- ketoacidotska koma.
Opasne posljedice koje nastaju u slučaju predoziranja:
- hipoglikemija,
- koma
- konvulzije.
Mjere za pomoć oboljelom pacijentu:
- hospitalizacija
- dijeta
- prilagođavanje doze
- unos ugljenih hidrata
- Intravenska glukoza
- praćenje koncentracija glukoze
Nuspojava navedena u napomenama proizvođača i u opisima studija lijeka je hipoglikemija. Razvija se na pozadini uzimanja lijeka s nepravilnom prehranom (preskakanje obroka). Prate je takvi simptomi:
- mučnina
- umor
- napad povraćanja
- glad
- poremećaji spavanja
- depresivni uslovi
- usporavanje otkucaja srca,
- poremećaji govora
- razdražljivost
- vrtoglavica
- smanjen vid
- drhtavi udovi
- gubitak svijesti
- koma
- smrtni ishod.
- unos ugljenih hidrata (šećera),
- hitna pomoć zbog neefikasne upotrebe ugljikohidrata.
Ostale nuspojave:
- alergije
- hepatitis
- bolovi u stomaku
- dispepsija
- odstupanja u formuli krvi,
- žutica.
Interakcija s drugim sredstvima
Povećava se djelotvornost Diabetona (vjerojatnost nastanka hipoglikemije) kada se kombinira s takvim lijekovima (zajednička upotreba se ne preporučuje):
- Mikonazol (kompatibilnost je kontraindicirana),
- Etanol
- Fenilbutazon.
Uz oprez, upotrebu Diabetona treba kombinovati sa takvim agensima (rizik od hipoglikemije):
- Inzulin
- β-blokatori
- Biguanides
- Flukonazol
- NSAID
- Acarbose
- inhibitori monoamin oksidaze
- blokatori receptora histamina,
- ACE inhibitori.
Kombinacija sa sljedećim lijekovima smanjuje učinkovitost Diabetona (rizik od hiperglikemije):
- kortikosteroidi
- Terbutalin
- Klorpromazin
- Ritodrin
- Tetrakozaktid,
- Salbutamol.
Diabeton povećava efikasnost antikoagulansa. Dozu lijekova koji smanjuju koagulaciju krvi treba prilagoditi.
Interakcija lijeka s alkoholom je kontraindicirana. Važno je znati da se istodobnom primjenom Diabetona i alkohola rizik od hipoglikemije značajno povećava, što ukazuje na vrlo malu kompatibilnost.
Sinonimi (ruski i strani analozi) Diabetona su sredstva sa ove liste:
- Diagnizid
- Gliklazid različitih proizvođača,
- Diazide,
- Dianorm,
- Diabetalong (domaći analog),
- Glykinorm,
- Glidia
- Reclide
- Panmicron
- Diabresid.
Ti se analozi uvoze ili su ruski (jeftini) punopravne opcije za zamjenu Diabetona, a razlikuje se od njih samo u proizvođaču (oblik oslobađanja za sve lijekove su tablete).
Ostali analozi Diabetona, koji se razlikuju po sastavu, ali imaju slične efekte i efekte na organizam, su takvi lijekovi:
- Diabetal, Forenga (BAA),
- proizvodi koji sadrže glimepirid (Amaryl, Altar),
- Pripravci na bazi glibenklamida (Maninil),
- lijekovi koji sadrže glipizid (glenez),
- Proizvodi na bazi metformina (Siofor, Glucofage),
- proizvodi koji sadrže glicidon (glurenorm).
Važno! Samo liječnik koji liječi može zamijeniti lijekove koji smanjuju šećer. Treba razumjeti da se lijek može zamijeniti postepeno samo pod budnim nadzorom liječnika, kako bi se spriječile komplikacije i pogoršanja bolesti.
Uslovi prodaje i skladištenja
Lijek se može izdavati iz ljekarni samo ako pacijenti imaju recepte na latinskom jeziku.
Skladištenje sredstava treba da se vrši pod sljedećim uslovima:
- suve sobe
- temperatura ne veća od 25⁰S,
- daleko od djece.
Opasnost od hipoglikemije može utjecati na sposobnost pacijenata da upravljaju vozilima i preciznim mehanizmima. Važno je biti izuzetno oprezan, posebno na početku liječenja.
U pozadini uzimanja lijeka važno je promatrati pravilnu prehranu, otkloniti propuste u obrocima. Tijekom liječenja lijekom može se smanjiti osjetljivost tijela na njega, što zahtijeva pažljivo praćenje koncentracije glukoze u krvi i pravovremeno prilagođavanje doze.
Trošak Diabetona ima razlike za različite doze:
- tablete od 30 mg mg koštaju od 272 rubalja,
- tablete mv 60 mg - od 320 rubalja.
Oksana Palerna, endokrinolog: Diabeton savršeno pomaže normalizaciji razine glukoze u krvi. Prikladan režim doziranja (jednom dnevno) uklanja greške u upotrebi lijeka. Trajanje prijema ovisi o stanju pacijenta, bira se pojedinačno.
Ivanna Radchenko, endokrinolog: prije uzimanja lijeka Diabeton za dijabetes važno je proučiti upute za uporabu i upute liječnika. Diabeton je propisan samo za bolest kao što je dijabetes tipa 2. Važno je pratiti dijetu, fizičku aktivnost pacijenata. Takav kompleks čini terapiju efikasnijom.
Irina G .: s dijabetesom tipa 2, isprobala sam lijekove poput Diabetalong, Amaril, Diabeton, Siofor. Sva ta sredstva su djelotvorna, ali imaju razliku u sastavu. Reći ću da se pokazalo da je Diabeton za mene efikasniji, što već dugo uzimam. Lijek dobro podnosim, pratim dijetu koju je propisao ljekar.
Oleg N .: ranije je kod dijabetesa liječnik propisao Maninil. Sada smo prešli na upotrebu Diabetona. Nemoguće je nedvosmisleno reći koje je bolje - Maninil ili Diabeton. Napominjem da sam bolje podnio dijabeton, koji nivo glukoze održava normalnom tokom 24 sata. Kada primjenjujete Maninil (košta manje) do večeri (nakon večere) u nekim se slučajevima razina glukoze povećala, rijetko se bilježi da boli glava.
Kako je Maninil
Maninil je antidijabetičko sredstvo čiji je glavni aktivni sastojak glibenklamid.
Maninil je antidijabetičko sredstvo čiji je glavni aktivni sastojak glibenklamid.
Takođe uključuje:
- laktoza monohidrat,
- želatina
- talk u prahu
- magnezijum stearat,
- krompirov skrob
- boja
Oblik za puštanje su pločaste cilindrične tablete, koje se u količini od 120 komada nalaze u bezbojnim staklenim bocama, stavljenim u kartonsko pakovanje.
Uticaj leka na organizam je da beta ćelije aktiviraju proizvodnju inzulina. To se događa u ćelijama gušterače nakon što ih je osoba pojela, uslijed čega se razina glikemije u krvi smanjuje. Terapeutski efekat traje jedan dan. Lijek se apsorbira brzo i gotovo do kraja. Njegova najveća koncentracija nakon primjene postiže se nakon 2,5 sata.
Glavna komponenta je u mogućnosti da se u potpunosti veže za proteine plazme. Metabolizam aktivne supstance odvija se u ćelijama jetrenog tkiva, pri čemu nastaje 2 neaktivna metabolita. Povlačenje jednog provodi se žuči, a drugo urinom.
Maninil je indiciran za dijabetes tipa 2. Osim toga, lijek se može koristiti istovremeno sa drugim antidijabetičkim sredstvima, pored sulfonilureje i glinida.
Maninil je indiciran za dijabetes tipa 2.
- dijabetes tipa 1
- crevna opstrukcija, pareza želuca,
- ozbiljno zatajenje bubrega i jetre,
- nakon operacije za uklanjanje gušterače,
- dijabetička ketoacidoza,
- dijabetička prekoma i koma,
- leukopenija
- manjak glukoze-6-fosfat dehidrogenaze,
- dekompenzacija metabolizma ugljikohidrata u slučaju opekotina, ozljeda, zaraznih bolesti ili nakon operacije s propisanom inzulinskom terapijom,
- starost do 18 godina
- trudnoća i dojenje,
- pojedinačna netolerancija na komponente lijeka.
S oprezom, Maninil treba uzimati kod pacijenata koji imaju akutnu alkoholnu intoksikaciju, febrilni sindrom, hronični alkoholizam, bolest štitne žlijezde sa oštećenom funkcijom, hiperfunkciju prednje hipofize ili nadbubrežne kore, bolesnike starije od 70 godina.
Uzimanje lijeka može biti praćeno razvojem nuspojava od:
- probavni: mučnina, povraćanje, jakost u stomaku, proliv, metalik ukus u ustima, bolovi u trbuhu,
- hematopoetski: trombocitopenija, leukopenija, eritropenija, agranulocitoza, pancitopenija, hemolitička anemija,
- imunološki: urtikarija, svrbež, purpura, petehije, povećana fotoosjetljivost, alergijske reakcije koje prate proteinurija, žutica, groznica, kožni osip, artralgija, alergijski vaskulitis, anafilaktički šok,
- metabolizam: hipoglikemija koja se očituje drhtanjem, gladi, pospanost, tahikardija, hipertermijom, glavoboljom, općom anksioznošću, poremećenom koordinacijom pokreta, vlagom kože, osjećajem straha,
- jetra i žučni trakt: hepatitis, intrahepatička kolestaza.
Pored toga, nakon uzimanja lijeka, vid može biti oslabljen, diureza se može pojačati, može se razviti prolazna proteinurija, hiponatremija. Koristeći Maninil morate strogo slijediti upute liječnika, promatrajući dijetu i kontrolirati razinu glukoze u krvi.
Proizvođač lijeka je Berlin-Chemie AG, Njemačka.