Test glukoze u trudnoći: kako ga uzeti?
Svaka žena zna da je tokom trudnoće, za potpunu kontrolu njenog stanja i zdravlja bebe, potrebno polagati razne testove.
Procjena šećera u krvi se ne može smatrati izuzećem. Ovo je najvažnija tehnika praćenja trudnoće. Da bi to postigli, stručnjaci propisuju pretrage urina ili krvi na šećer.
Ako je glukozni test tijekom trudnoće pokazao značajno odstupanje od norme, potrebno je otkriti razlog zašto se takvi poremećaji pojavljuju u tijelu buduće majke.
Nakon toga, liječnik propisuje lijekove, zahvaljujući kojima će biti moguće brzo vratiti pokazatelj u normalu. Na osnovu rezultata možete odabrati najbolji alat.
Važnost pripreme prije darivanja krvi za glukozu
Da bi se dobio pouzdan rezultat, žena se mora pripremiti za postupak.
Stručnjaci kažu da bi se analiza trebala raditi na prazan stomak (otprilike 8 sati nakon posljednjeg obroka).
Najpogodnije vrijeme za pretragu krvi je jutro. Prije postupka možete piti neku (nezaslađenu) mineralnu ili običnu vodu. Analiza se takođe ne sme uzimati nakon terapijskih postupaka (rendgenski snimci, masaža ili fizioterapija). Rezultat u ovom slučaju također može biti izobličen.
Ako žena koristi bilo koji lijek u vrijeme ispitivanja, to se također mora prijaviti liječniku. U pravilu se krvni test za šećer u trudnica provodi 2 puta - u trajanju od 8 do 12 tjedana. Upravo u ovom periodu registruje se većina žena.
Ako su pokazatelji normalni, ponovna evaluacija provodi se u roku od 30 tjedana. U razmaku između ovih analiza, žena treba da prođe studiju za utvrđivanje koncentracije glukoze.
Ako je indikator previsok, potrebno je ponovo pristupiti analizi. Činjenica je da takav porast može biti kratkog trajanja.
Liječnici posebnu pažnju posvećuju pacijentima u riziku.
Najvjerovatnije će nivo šećera biti povećan kod pacijenata koji podliježu ovim kriterijima:
- žene starije od 25 godina
- pacijenti čiji indeks tjelesne mase prelazi 25,
- bliske rodbine pacijenta oboljele od dijabetesa.
Kako donirati krv za šećer tokom trudnoće?
Specijalist može dobiti biološki materijal prstom ili venom.
Nakon uzorkovanja krvi u vodi, morate otopiti glukozu i popiti je. Nakon 2 sata, obavlja se drugo uzorkovanje krvi. U tom periodu šećer se potpuno apsorbuje u tijelu.
Normalno da u uzorcima ne bi trebalo biti tragova glukoze.. Pokazatelji su u prihvatljivim granicama. Ako je nakon napornog opterećenja pokazatelj glukoze trudnice visok, liječnik šalje pacijenta na ponovnu analizu.
Skriveni dijabetes u trudnica može se otkriti pomoću posebnih testova. Propisani su ako je u krvi otkriven latentni šećer. U procesu davanja krvi, liječnik odabire analizu najprikladnijeg tipa.
Što ne možete jesti i piti trudne?
Da bi se zaštitili od razvoja dijabetesa u slučaju trudnoće, ljekari preporučuju ženama da se s posebnom pažnjom odnose prema svom zdravlju.
Trudnice treba da se pridržavaju određenih preporuka:
- ne pijte slatka gazirana pića, prirodne voćne sokove,
- ograničite upotrebu riže, heljde, krompira, tjestenine,
- Ne jesti ugljene hidrate koji se brzo apsorbuju (šećer, slatkiši, konditorski proizvodi, pire krompir).
Minimiziranje fizičke aktivnosti
Unatoč činjenici da je povećana tjelesna aktivnost trudnicama kontraindicirana, dijabetesu se preporučuje održavanje optimalne pokretljivosti.
Umereno svakodnevno vežbanje minimizira nivo glukoze u plazmi.
U skladu s tim, potreba za inzulinom je također svedena na minimum. Međutim, važno je zapamtiti da previše nagle promjene tjelesne aktivnosti mogu dovesti do dekompenzacije bolesti.
Ako doktor nije preporučio mirovanje u krevetu, pacijent treba pokušati održati umjerenu aktivnost.
Izuzetak od droge
Kao što je gore spomenuto, rezultat studije može biti iskrivljen zbog unosa lijekova od strane žene.
Imenovanje ili, obrnuto, ukidanje lijeka može biti popraćeno značajnom promjenom laboratorijskih parametara.
Stoga, prije uzimanja testa, potrebno je posavjetovati se s liječnikom o mogućem isključivanju lijeka (barem tijekom trajanja testa).
Šta još može uticati na rezultate?
Povećanje šećera u krvi uglavnom ukazuje na prisutnost dijabetesa kod žene. Međutim, specijalista postavlja ovu dijagnozu nakon prolaska dodatnih studija.
Razlozi povećanja šećera u krvi mogu biti i:
- epilepsija
- poremećaji u pankreasu,
- preopterećenje (emocionalno ili fizičko),
- bolesti hipofize, nadbubrežne žlezde, kao i štitne žlezde.
Unatoč činjenici da trudnice doniraju krv za šećer u laboratoriji, ovaj pokazatelj možete provjeriti sami, kod kuće. Da biste to učinili, dovoljno je koristiti poseban glukometr.
Prijenosni uređaj koji mjeri razinu šećera u krvi na raspolaganju je svim dijabetičarima.
Međutim, ova metoda mjerenja često pokazuje kvarove (pogrešni pokazatelji). U skladu s tim, da bi se dobili pouzdani rezultati, potrebno je provesti ovaj postupak u laboratoriji.
Srodni videozapisi
O tome kako pravilno uzeti opći test krvi tokom trudnoće, u videu:
Ako žena tijekom trudnoće jede kvalitetno i neprestano prati svoje zdravlje, u ovom slučaju se brine ne samo o sebi, već i o nerođenom djetetu.
Kompetentnim pristupom beba će se roditi zdrava, snažna. Iz tih razloga je vrlo važno pratiti nivo glukoze u krvi, kao i pratiti izbalansiranu prehranu, pravovremeno uzimati potrebne analize.
- Dugotrajno stabilizuje nivo šećera
- Obnavlja proizvodnju inzulina pankreasa
Saznajte više. Nije droga. ->
Gestacijski dijabetes: zašto je opasan?
Tijekom razdoblja gestacije osjetljivost tjelesnih stanica na inzulin opada. To je posljedica povećanog nivoa hormona u krvi. Osim toga, tokom trudnoće i fetus i posteljica također trebaju glukozu. Pod utjecajem ovih faktora, gušterača pojačava proizvodnju inzulina. Ako se ne nosi s ovim zadatkom, pojavljuje se gestacijski dijabetes.
Glavni razlog njegove pojave je nasljedna predispozicija, a pokretački faktori su:
- prekomjerna težina, gojaznost,
- povišen šećer u urinu
- stariji od 30 godina
- razne smetnje u radu kardiovaskularnog sistema,
- toksikoza
- mrtvorodjenost kao rezultat prethodnih trudnoća ili rođenja djeteta s težinom većom od 4 kg,
- pobačaja
- urođene oštećenja srca i nervnog sistema kod postojeće dece,
- gestacijski dijabetes već je dijagnosticiran tokom prethodnih trudnoća.
Žene ne primjećuju karakteristične znakove tijekom razvoja bolesti, pa je stoga analiza tolerancije na glukozu tijekom trudnoće jedini način da se kršenje pravovremeno otkrije.
Gestacijski dijabetes ima negativan učinak na intrauterini razvoj djeteta. Ako se bolest pojavila u prvom tromjesečju, rizik od pobačaja ili stvaranja urođenih malformacija moždanih struktura i srca u ploda znatno se povećava. Kasnije pojavljivanje kršenja u pravilu dovodi do prekomjerne težine pri rođenju i dijabetičke fetepatije. To je komplikacija koju karakteriziraju neispravni rad bubrega i gušterače, velika količina potkožne masti, uznemiren respiratorni proces, povećana brzina viskoznosti krvi i visok udio šećera u njemu.
Pravodobno otkrivena bolest, uz poštivanje svih uputa lekara, smanjuje vjerovatnoću da će se roditi dijete s patologijama za oko 2%, zbog čega bi svaka žena trebala napraviti test glukoze tokom trudnoće.
Kada je imenovan?
Osobe u riziku dobivaju uputnicu za istraživanje prilikom registracije na antenatalnu kliniku, tj. Kad prvi put idu liječniku. Moraju darovati krv bez promjene uobičajene prehrane i intenziteta fizičke aktivnosti. Ako je koncentracija šećera u krvi povećana, dodatno se propisuje glukoza s opterećenjem - analiza tijekom trudnoće koja daje najtablije podatke.
Žene koje nisu izložene riziku testiraju se u otprilike 24-28 tjedana. Tijekom trudnoće dopušteno je ponovljeno testiranje glukoze (prema uputi liječnika).
Priprema
Prije provođenja studije moraju se poštivati sljedeća pravila:
O tome kako uzeti test glukoze tokom trudnoće, lekar koji se bavi treba detaljno informisati uzimajući u obzir posebno zdravlje pacijentice.
Kontraindikacije
Do 32. tjedna, studija ne predstavlja opasnost ni za plod ni za buduću majku. Nakon ovog perioda nije mu dodijeljena jer može štetno utjecati na razvoj djeteta.
Tokom trudnoće analiza glukoze se ne obavlja ako postoje sljedeće kontraindikacije:
- izražena toksikoza,
- ako žena treba da se pridržava kreveta,
- patologija gastrointestinalnog trakta, posebno ranije operisana,
- zarazne ili upalne bolesti u akutnom obliku.
U prisustvu apsolutnih kontraindikacija, krv se donira na pozadini uobičajenog režima dana i ishrane, relativne - nakon oporavka.
Kako se izvodi?
Analiza glukoze tokom trudnoće provodi se u nekoliko faza:
- Pacijent uzima krv iz vene i provodi studiju biomaterijala. Ako je razina šećera u njemu povišena, u ovoj fazi proces se završava i ženi se dijagnosticira gestacijski dijabetes.
- Ako je indikator u granicama normale, studija se nastavlja. U drugoj fazi, žena se poziva da pije 250 ml tople vode u kojoj je otopljen glukozni prah u količini od 25 g. To se mora učiniti za 5 minuta, a zatim ostati u mirovanju sat vremena.
- Potom se obavlja drugo uzimanje krvi, nakon 60 minuta - još jedno.
Tako pacijent biomaterijal prođe maksimalno 3 puta. Svaka naredna faza se otkazuje ako se prema rezultatima prethodnog otkrije gestacijski dijabetes.
Šta znače dobijeni pokazatelji?
Tokom trudnoće stopa analize glukoze je sljedeća:
- Ako se krv daje na prazan stomak, razina šećera u njemu treba biti 5,1-7 mmol / L. Neznatno odstupanje prema dolje nije alarmantni znak.
- Nakon obje faze opterećenja, koncentracija glukoze ostala je unutar normalnih granica i nije prelazila 7 mmol / L.
Indikator koji je premašio 10 mmol / L nakon prvog stadija i 8.5 mmol / L nakon drugog, ukazuje na prisutnost bolesti.
Otkriven gestacijski dijabetes: šta dalje?
Važno je razumjeti da ako test glukoze tijekom trudnoće pokaže razvoj poremećaja, njegov će tijek biti kompliciran potrebom za svakodnevnim nadziranjem koncentracije šećera u krvi i prehrane. Terapija lijekovima tijekom razdoblja gestacije kontraindicirana je, stoga morate prilagoditi razinu glukoze u ovom trenutku s umjerenom fizičkom aktivnošću i promjenama uobičajene prehrane. Samo ako su ove mjere pokazale svoju neučinkovitost, liječnik propisuje primjenu inzulina.
Kao dio dijeta morate se pridržavati sljedećih pravila:
- Jedite svaki dan u isto vrijeme, ne dozvolite duge pauze između obroka.
- Ne jedite masnu, prženu, dimljenu, slanu, slatku hranu.
- Glavni proizvodi u prehrani trebaju biti: žitarice, povrće, voće, kruh, tjestenina, nesto meso, riba.
- U procesu kuhanja koristite minimalnu količinu biljnog ulja.
- Ne zaboravite na tečnost. Svakog dana trebate piti oko 1,5 litara čiste vode bez plina.
U zaključku
Ispitivanje glukoze u trudnoći jedno je od najvažnijih studija. Tokom rođenja deteta metabolički procesi su poremećeni. Kao rezultat toga, gušterača se možda neće nositi sa povećanim potrebama tijela za glukozom i stvarati dovoljno inzulina. U tom slučaju dijagnosticira se gestacijski dijabetes. Ovaj prekršaj negativno utječe na razvoj fetusa, ali njegovo pravovremeno otkrivanje smanjuje vjerojatnost urođenih patologija kod djeteta. O tome kako uzeti test glukoze tijekom trudnoće, to morate saznati od svog liječnika, priprema za to nije teško, ali pouzdanost rezultata izravno ovisi o tome.
Uloga glukoze u gestaciji
Komponente glukoze prodiru u naše tijelo iz voća ili povrća, konditorskih proizvoda, šećera, meda i proizvoda koji sadrže škrob. Tijelo proizvodi hormon inzulin koji osigurava uravnoteženi sadržaj glukoze. Kad se smanji ili poveća, dijagnosticira se patološki poremećaj, poput dijabetesa, koji se formira u pozadini stalnog nedostatka hormona inzulina.
Kada osoba pojede nešto slatko, glukoza u krvi se odmah podiže, što daje signal za aktivnu proizvodnju inzulina. Ovo je potrebno da ćelije apsorbiraju energiju i potrebne elemente dobivene iz svoje pojedene hrane, nakon čega koncentracija glukoze brzo opada. Ako previše šećera uđe u organizam, tada je inzulin sposoban da stvori zalihe glukoze za budućnost.
S gestacijom metabolički procesi na pozadini hormonalne neravnoteže mogu usporiti, a nivo inzulina se mijenja, što je opasno za razvoj dijabetičke gestoze, što je spojeno s razvojem različitih patoloških poremećaja u plodu. Pravodobnim pregledom pomaže se utvrditi stanje majčinog tijela i po potrebi prilagoditi sadržaj glukoze.
Indeksi glukoze tijekom trudnoće prilično su važni, jer njegova neravnoteža može izazvati majčinske patologije i nepovoljno utjecati na zdravlje ploda. Zbog toga je ginekolog obavezno propisan test glukoze tokom trudnoće.
Dodatne indikacije za dijagnozu
Da bi se odredio šećer, biomaterijal se dobija iz vene ili prsta. Ako je glukoza povećana, tada postoji potreba za dodatnim pregledom krvi na šećer opterećenjem (GTT test), kada se biomaterijal uzima nakon konzumiranja ugljikohidratnih proizvoda. Takav test pomaže utvrditi koliko je visok rizik od dijabetesa.
Slična dijagnoza je propisana i trudnicama:
- Imajući genetsku predispoziciju za nastanak dijabetesa, kad bilo koja od krvnih srodnika trudnice pati od ove patologije,
- Ima višak kilograma i nije važno, pacijent je gojazan od rođenja ili je nedavno dobio višak kilograma,
- Uz prvu trudnoću, štoviše, ranije je otkriven povećan sadržaj šećera, a prethodnim porođajima bebe su se rodile s viškom kilograma
- Ako postoji povijest spontanih pobačaja,
- Imajući više od 35 godina,
- Ima infektivne lezije genitourinarne sfere.
Krvni test za šećer s opterećenjem tijekom trudnoće pomaže da se izbjegnu vjerojatne abnormalnosti i doprinese uspješnom prirodnom porodu. Da biste utvrdili sadržaj komponenata glukoze u krvi, možete se obratiti laboratoriji, gdje će oni uzeti analizu, ili koristiti kućni glukometr.
Kao što i treba biti
Krv za koncentraciju šećera dariva se ujutro, na prazan stomak, iz prsta ili u venu. Za vrijeme trudnoće norma glukoze ovisi o mjestu primanja dijagnostičkog biomaterijala. Kada se uzima iz vene, 4-6,3 mmol / L bit će normalno, a prilikom primanja krvi iz prsta test šećera s glukozom tokom trudnoće trebao bi pokazati rezultate od 3,3-5,8 mmol / L.
Pod opterećenjem, normalni šećer za trudnice bi trebao biti oko 7,8 mmol / L. Obično slatka voda djeluje kao opterećenje, uzimajući u obzir težinu dijagnosticirane. Ako se uzorkovanje krvi vrši bez orijentacije na obroke, tada bi pokazatelj glukoze trebao biti najmanje 11,1 mmol / L. U razdobljima prvog i trećeg tromjesečja smatra se sasvim normalnim ako će krvni test za glukozu dati rezultate malo iznad norme za oko 0,2 jedinice. Pod opterećenjem dopuštena je normalna vrijednost koncentracije šećera manja od 8,6 mmol / L. Ali budite sigurni da razmislite, prolazeći test krvi na šećer u različitim laboratorijima, možete dobiti različite rezultate.
Značajno iskrivljuju rezultati ispitivanja mogu faktori kao što su opće stanje pacijenta i psihoemocionalno raspoloženje. Stoga se sa jednim viškom normalnih vrijednosti ne paničite. Trebate samo uraditi krvni test za šećer tokom trudnoće, kada se pacijentica smiri.
Šećer spušten
Snižene vrijednosti glukoze karakteristične su kada se organskim strukturama ne daje dovoljno šećera, ali gušterača i dalje proizvodi puno inzulina. Ljekari ovo stanje nazivaju hipoglikemija. Karakteriše ga oštar pad glukoze u krvi. Postoji slično odstupanje iz različitih razloga. Ako je studija pokazala značajno smanjenu glukozu u krvi kod trudnice, to se može dogoditi pod utjecajem nekoliko faktora poput:
- Jedenje niskokaloričnih obroka i u malim obrocima. U takvoj situaciji tijelo ne prima dovoljno energije, što se brzo troši, pa dolazi do naglog pada glukoze. Potrebno je prilagoditi prehranu i način ishrane, koji će pomoći da se brzo riješite hipoglikemije zbog pothranjenosti.
- Velike razlike između obroka, koje čine malu količinu hrane. U takvim slučajevima pacijent potroši dolaznu rezervu energije za nekoliko sati, pa organizam već do sljedećeg obroka doživi akutni nedostatak glukoze.
- Sportski trening. U procesu treninga tijelo brzo troši energiju. S sličnim problemom se obično susreću trudnice koje se profesionalno bave sportom i ne žele prekinuti karijeru. Takvim se pacijentima preporučuje uzimanje askorbinske kiseline s glukozom.
- Zloupotreba sode ili alkohola. Takvi proizvodi sadrže previše šećera, pa nakon konzumacije u krvi dolazi do naglog skoka i tada šećer pada.
- Zloupotreba slatkiša i visoko-glikemijske hrane. Dolazi do aktiviranja inzulinskih proizvoda, što dovodi do brze apsorpcije šećera. Zbog toga se razina glukoze brzo smanjuje, što pacijent osjeća poput naglog umora i letargije, pospanosti i žudnje za slatkišima.
Ako krvni test za glukozu tokom trudnoće daje smanjene rezultate, to onda može nepovoljno utjecati na razvoj fetusa. Uz nedostatak glukoze, stanične strukture fetusa takođe ne dobivaju potrebnu prehranu, kao rezultat toga, beba se može prerano roditi, s prekomjernom težinom, endokrinim patologijama ili imunološkom slabošću. Zbog toga se trudnicama savjetuje da jedu hranu bogatu ugljikohidratima koja ima nizak GI. Takva će se jela dugo apsorbirati, stoga će glukoza ući u organizam polako i ravnomjerno.
Povećana je glukoza
Osim smanjenja, analiza latentnog šećera može ukazati i na prisutnost povišenih vrijednosti glukoze. Glavni razlog ovog odstupanja je nedostatak inzulina. Ova hormonska supstanca proizvodi strukture gušterače i ima prilično značajnu ulogu u normalnom organskom djelovanju. Inzulin ima ulogu vodiča za glukozu u strukturi tijela.
Ako se smanji krvna vrijednost glukoze tijekom trudnoće, tada se zapravo glavni dio glukoze koji se isporučuje s hranom odmah izlučuje putem bubrega, nemajući vremena za asimilaciju, što dovodi do energetske gladi za tijelo. Nakon razdoblja trudnoće od 20 tjedana, žensko tijelo počinje proizvoditi specifične hormonske tvari, čije djelovanje na inzulin blokira u prirodi.
Kako bi se normalizirao sadržaj glukoze u kasnijim fazama gestacije, više inzulina počinje proizvoditi gvožđe strukture gušterače. U zdravih žena njegova koncentracija može trostruko premašiti normalne vrijednosti, u usporedbi s trudnicama. Ali ponekad strukture gušterače nemaju dovoljno resursa da bi se mogle nositi s takvim opterećenjem, zbog čega se razvija nedostatak inzulina. Slično patološko stanje kod trudnica naziva se gestacijski dijabetes.
Ako je koncentracija šećera u prvom tromjesečju znatno veća od norme, tada to često izaziva pobačaje. Razlog je taj što posteljica nema vremena za potpuno razvijanje, dakle, ne nosi se s dodijeljenim zadacima. Opasnost od visokog šećera povezana je s vjerojatnim rizikom od abnormalnih abnormalnosti u razvoju ploda, što će dovesti do neispravnosti organa nakon rođenja djeteta.
Na pozadini povećanog šećera u trudnica često se rađaju bebe s neurološkim poremećajima, srčanim ili respiratornim problemima ili patološkom urođenom hipoglikemijom.
Kako proći analizu
Testovi na trudnoću, poput nivoa šećera, rade se ujutro na prazan stomak. Krv se uzima venski ili sa prsta. Ako je potrebno, mogu se propisati testovi urina za određivanje glukoze. Ako bi trebalo da obavi ispitivanje s opterećenjem, pacijent isprva uzima normalan test krvi. Ako se otkrije povišena razina glukoze, dijagnosticira se gestacijski dijabetes.
Ako su pokazatelji normalni, tada ispitivanje tolerancije na glukozu ulazi u novu fazu - pacijent pije glukozni sirup. Zatim nakon jednog, dva i tri sata uzimaju krv. Za provođenje takve studije, kako bi se dobili što istinitiji rezultati, preporučuje se pravilno pripremiti za testiranje.
Sažetak istraživanja
Ako su se kao rezultat ispitivanja utvrdila odstupanja od normalnih pokazatelja, studija se ponavlja nakon par dana. Ako ponovljeni pregled potvrdi prisustvo tolerancije na glukozu u trudnica, tada se pacijentica upućuje na endokrinološku konzultaciju. Specijalist će dati potrebne preporuke, možda zakazati bilo kakav sastanak. Da bi se izbjegao gestacijski dijabetes, pacijentu se preporučuje da ih podrazumijevano slijedi. Ako je dijagnoza gestacijskog dijabetesa već uspostavljena, tada su propisani potrebni dijetalni program ishrane, odgovarajuća fizička aktivnost i sistematsko određivanje nivoa glukoze kako bi se izbjegle trudnoće.
Trudni dijabetes
Gestacijski dijabetes melitus (GDM) je komplikacija koja se razvija tokom gestacije i najčešće se javlja u drugom i trećem tromjesečju. Ovo je najčešće endokrini poremećaj koji se pojavljuje u prosjeku kod svake desete žene. Unatoč dostignućima medicine, 80% pacijenata s GDM-om razvije komplikacije trudnoće i bolesti kod novorođenčadi. Da bi se spriječila i liječila ova bolest na početku njenog razvoja, test trudnoće za toleranciju na glukozu provodi se kod svih trudnica.
Gestacijski dijabetes melitus razlikuje se od običnog dijabetesa po nijansi po tome što se prvi put u krvi dolazi do povećanja nivoa glukoze upravo tijekom gestacije.
Test glukoze u trudnoći svaka žena
Posledice GDM-a za majku:
- debljanje
- polyhidramnios
- kardiovaskularne patologije,
- arterijska hipertenzija
- hronični pijelonefritis,
- rizik od razvoja dijabetesa nakon porođaja,
- komplicirano porođaj koji zahtijeva carski rez.
Posledice GDM-a za nerođeno dete:
- hipoksija
- težina veća od 4 kg u trenutku isporuke,
- porođajne povrede usled komplikovanog porođaja,
- povećan rizik od smrti fetusa,
- nezrelost pluća
- hipoglikemija i hipokalcemija nakon rođenja,
- patološka žutica.
Pravovremenom dijagnozom i poštivanjem preporuka liječnika moguće je smanjiti rizik od komplikacija i za žene i za djecu. Postaje jasno zašto su testovi propisani svim trudnicama bez izuzetka.
Vrste istraživanja
Obično je GDM asimptomatski i bez izraženog prekomjernog nivoa glukoze u krvi. Stoga je konvencionalni test krvi za otkrivanje neefikasan. U Ruskoj Federaciji i drugim zemljama u kojima je bolest uobičajena, provodi se aktivni probir u dva stupnja - istraživanje venske glukoze u krvi i analiza tolerancije na glukozu.
Prva faza skrininga provodi se odmah nakon što je žena registrirana zbog trudnoće. Moguće je izvršiti na tri načina:
- Glukoza na testu u venskoj krvi. Obično se provodi u sveobuhvatnoj biohemijskoj analizi, što je također dio dijagnostičkih standarda.
- Određivanje količine glikoziliranog hemoglobina HbA1C. Ovaj test nije uključen u standarde obaveznog medicinskog osiguranja, ali po želji žena to može učiniti sama.
- Mjerenje glukoze u venskoj krvi u bilo koje vrijeme, bez obzira na unos hrane. Takođe nije uključeno u standarde obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Pomoću posljednja dva testa možete uspostaviti dijagnozu novo dijagnosticiranog dijabetesa, ali ako su njihovi rezultati normalni ili sumnjivi, to neće isključiti dijagnozu GDM. Morate proći takvu analizu kao test glukoze na gladovanje, a prema njenim rezultatima liječnik će suditi o prisutnosti GDM-a.
Druga faza je analiza tolerancije na glukozu u periodu od 22 do 28 nedelja. Ponekad se istraživanje izvodi i do 32 tjedna. Optimalno vrijeme je između 22. i 26. tjedna trudnoće. Analiza je propisana svim trudnicama, pa čak i onima kojima prethodno nije dijagnosticiran dijabetes.
Test glukoze u trudnoći obavlja se u laboratoriji; test za glukometre prihvatljiv je za nadgledanje već dijagnosticiranog GDS-a
Test tolerancije na glukozu
Najčešće se test propisuje u periodu od 22 do 26 nedelja, obično se izvodi u porodilištu ili ambulanti, ako ima svoju laboratoriju. Test tolerancije siguran je način analize poremećaja metabolizma ugljikohidrata tokom trudnoće. Vodeća ženska ljekar-akušer-ginekolog može procijeniti rezultat, ali u slučaju primarnog dijabetesa pacijentu se preporučuje konzultacija s endokrinologom.
- prethodno postavljenu dijagnozu dijabetesa,
- patologija probavnog trakta s poremećenom apsorpcijom glukoze.
Ispitivanje se mora odgoditi u takvim slučajevima:
- toksikoza sa povraćanjem,
- akutna infekcija
- ležaj u krevetu.
Babica ili liječnik trebaju obavijestiti kako se obavlja ovaj skrining test. Žena može pitati o svrsi testa. Medicinsko osoblje mora pružiti potpune informacije zašto su im propisani. Tada je dogovoren dan kada će trudnica doći na pregled.
Priprema za analizu identična je pripremi pre analize venske krvi na testu. Također, ako je moguće, potrebno je odgoditi lijekove do kraja studije. Test se uzima ujutro i traje najmanje dva sata. Obično traže da uzmeš bocu pitke vode bez plina, možeš uzeti limun.
Tri dana prije testa žena bi trebala slijediti uobičajenu dijetu, a istovremeno konzumirati najmanje 150 g ugljikohidrata dnevno. Posljednja porcija hrane (8-14 sati prije pregleda) trebala bi sadržavati najmanje 30 g ugljikohidrata.
Faze testa tolerancije na glukozu:
- Obično se analiza provodi ujutro. Medicinska sestra izvede punkciju odgovarajuće vene i na prazan stomak crpi krv. Nakon toga odvija se odmah test glukoze. Kod viših vrijednosti test se zaustavlja.
- Ako je razina šećera normalna, pacijent bi u roku od 5 minuta trebao piti otopinu glukoze u prahu. Medicinsko osoblje treba informirati kako ga uzgajati.
- U posudu sa 75 g suhog praška glukoze potrebno je dodati 250-300 ml malo tople vode i miješati dok se potpuno ne otopi. Mala količina limunovog soka dopuštena je za bolju toleranciju.
Drugi i treći put uzorkovanje venske krvi vrši se 1 i 2 sata nakon početka davanja glukoze. Ako drugi rezultat ukazuje na dijabetes, treći test se ne radi.
U bilo kojoj fazi studije, s pogoršanjem dobrobiti, žena bi trebala o tome obavijestiti medicinsku sestru. Možda je prijevremeni prekid testa.
Stopa glukoze tokom gestacije
Tokom trudnoće laboratorijske se norme razlikuju od normalnih, a glukoza nije iznimka.
- glukoza natašte u venskoj krvi manja od 5, 1 mmol / l,
- glikozilirani hemoglobin - manji od 6,5%,
- glukoza, bez obzira na unos hrane tokom dana - manje od 11, 1 mmol / l.
Za test tolerancije na glukozu:
- na prazan stomak - do 5, 1 mmol / l,
- nakon 1 h - do 10 mmol / l,
- nakon 2 sata - do 8,5 mmol / l.
Ako je norma prekoračena ili je na gornjoj granici, tada vrijednosti pokazuju prisutnost dijabetesa kod pacijenta - manifestni ili gestacijski oblik. U takvim slučajevima potrebno je hitno savjetovanje opstetričara-ginekologa.
Postoji li alternativa testu tolerancije na glukozu?
Glikozilirani hemoglobin ne može poslužiti kao kriterij za dijagnozu GDM-a, njegove vrijednosti tijekom gestacije mogu se podcijeniti i ne odražavaju stvarnu sliku porasta šećera u krvi nakon jela. Stoga trenutno ne postoje alternative za evaluaciju u konvencionalnoj laboratoriji.
Testovi na glukozu u trudnoći bitan su dio rutinskog pregleda žene prije porođaja. One su potrebne za pravovremenu dijagnozu gestacijskog i manifestnog dijabetesa melitusa, koji su opasni svojim učinkom na organizam trudnice i djeteta.
Uloga glukoze u trudnoći
Šećer (uobičajeni) ili glukoza najjači su izvor ugljikohidrata za tijelo.
Ti su elementi odgovorni za opskrbu energijom cijelog organizma. Ako im nije dovoljno, najznačajniji zdravstveni problem bit će pospanost ili stalni umor. Oni će podrazumevati blage mentalne poremećaje usred povećanog stresa.
Odnosno, ovaj element u tragovima mora biti u krvnom sistemu u dovoljno velikim količinama, jer je apsolutno neophodan.
Na začeću treba potrošiti više napora jer neke majke radije održavaju svoj dosadašnji način života. A to ne uzima u obzir činjenicu da velike snage takođe idu u hranjenje beba.
Glavni problemi počinju ne zbog glukoze, već zbog nedostatka posebnog hormona štitnjače koji se naziva inzulin, koji je odgovoran za njegovu preradu direktno u energiju.
Ostaci tvari izlučuju se prirodno, ali višak u urinu može ukazivati na prvi stadijum dijabetesa ili probleme s bubrežnim sistemom.
U svakom slučaju, potrebno je obaviti niz dodatnih pregleda kako biste bili sigurni u svoje zdravlje.
Kako se daju testovi tokom trudnoće
Postoje određeni postupci koji su neophodni. Žene u položaju imaju malu kontrolu kako bi osigurale zdrav porođaj bez operacije.
Potrebno je proći opći test krvi, po potrebi dopuniti ga biokemijskim. Isto vrijedi i za ljudske otpadne proizvode.
Ako su, kao rezultat, pronađena značajna odstupanja od norme, tada se studija izvodi ponovno i tek nakon što se uvjeri u stvarno postojeću dijagnozu započinje razdoblje liječenja i rehabilitacije.
To je potrebno da bi se smanjio rizik od razvoja embrionalnog sistema, jer može izazvati:
- Provođenje carskog reza zbog velike veličine ploda. U ovom će slučaju biti potreban kontinuirani ultrazvuk da bi se zabilježili promjene u težini.
- Hiperglikemija (povišena razina glukoze) uzrokuje urođene abnormalnosti i mentalne probleme.
- U nekim slučajevima dijete možda neće primati inzulin, tada šećer u njegovom neformiranom tijelu neće biti prerađen, što može dovesti do smrti.
Glukoza
Postoji tablica norma glukoze u urinu tokom trudnoće, ali ove informacije mogu se izraziti mnogo jednostavnije:
- Količina šećera je manja od 1,6 mol po litri. Apsolutna norma.
- Pokazatelji se kreću od 1,7 do 2,7 mol po litri. Dozvoljena koncentracija, međutim, pažnja ljekara značajno je povećana.
- Više od 2,8 mol po litri ukazuje na ozbiljne zdravstvene probleme koje treba brzo otkloniti.
Niže šećera
U većini slučajeva to je dobar pokazatelj, ali ako uopće nema šećera, potrebno je provesti cjelovito biohemijsko istraživanje krvnih stanica.
Kod vrlo malog broja, postoji mogućnost nedostatka ugljikohidrata.
To će rezultirati u:
- brza iscrpljenost
- pospanost
- visok krvni pritisak
- česte glavobolje
- problemi sa probavom.
Kontrolni test
Budući da se urin mijenja tokom dana, a ponekad je taj period i nešto kraći, postoji prilično velika vjerojatnost pogrešne dijagnoze. Stoga se sa sumnjom ne preduzimaju mjere odmah, već tek nakon kontrolnog testa, koji uključuje:
- opšti test krvi
- biohemija
- test osjetljivosti na glukozu
- analiza mokraće
- u nekim se slučajevima vrši ultrazvučni pregled.
Prevencija i liječenje šećera u urinu tokom trudnoće trebaju biti pravovremeni, efikasni i odvijati se pod nadzorom stručnjaka.