Suva gangrena: uzroci, liječenje (bez amputacije), prognoza
Dugi niz godina neuspješno se bore sa DIJABETOM?
Voditeljica Instituta: „Bićete zapanjeni koliko je lako izliječiti dijabetes uzimajući ga svakodnevno.
Suva i ljuskava koža nogu može izgledati neprivlačno, pa nam treba nega kože. Međutim, ponekad suha i ljuskava koža nogu može biti simptom ozbiljne bolesti. Otkrivanje simultanih simptoma i dovođenje liječniku ne samo da će pomoći da pravilno liječite noge, već vam može čak i spasiti život.
Jedan od uzroka ljuskave kože na nogama je suha koža, koja se pojavljuje s godinama ili u suvoj klimi. Međutim, postoje neki razlozi koji možda nisu toliko očigledni. Gljivične infekcije poput mikoze mogu oštetiti kožu na nogama, posebno oko nožnih prstiju, što izaziva suhoću i ljuskanje. Stanje kože poput ekcema i psorijaze može utjecati i na vaše noge. Suva i ljuskava koža na nogama takođe može biti simptom ozbiljnije bolesti, poput dijabetesa.
Prepoznavanje
Utvrđivanje uzroka suvih i ljuštećih nogu vjerovatno će zahtijevati posjet ljekaru. Neki simptomi mogu dati predstavu o uzroku. Pretjerani svrbež i miris mogu ukazivati na mikozu, dok specifična područja suhoće i ljuštenja mogu biti pokazatelj ekcema. Oticanje u nogama i stopalima i diskoloracija u istim područjima mogu ukazivati na ozbiljno stanje poznato kao kongestivni dermatitis. Gubitak osjetljivosti na nožnim prstima ili stopalima, praćen suhom i ljuštenjem kože može biti simptom dijabetesa.
Vlaženje kože stopala losionom ili kremama dobro je poznat tretman suhoće i pilinga, a glikol piling možete primijeniti i kod kuće, ali neke bolesti mogu zahtijevati daljnje liječenje. Mikoza se može uspješno liječiti bezgljivičnim lijekovima bez recepta. Ovisno o uzroku, mogu biti potrebni topikalni steroidi ili antibakterijske kreme. Ako suhoću i ljuskanje stopala uzrokuju ozbiljnije bolesti poput kongestivnog dermatitisa ili dijabetesa, trebat će vam oralni ili injekcijski lijekovi za liječenje osnovnog uzroka.
Prevencija
Nanesite malu količinu hidratantnog sredstva nakon kupanja, to će pomoći da koža na nogama ostane zdrava. Ako su suvoća i ljuskice rezultat loše cirkulacije, podignite noge kad god je to moguće, to također može spriječiti da vaša koža postane suha ili ljuskava. Razvoj mikoze možete izbjeći svakodnevnim pranjem stopala, a također možete nositi cipele na javnim mjestima, poput plaže ili svlačionice u teretani.
Oprez
Ako imate dijabetes ili poremećaj krvotoka, važno je da odmah dobijete pravilan tretman kako biste izbjegli ozbiljnije komplikacije, poput amputacija, pa čak i smrti. Ako su vam noge kronično suhe ili ljuskaste, posjetite liječnika kako biste utvrdili uzrok i uspostavili najbolji plan liječenja za vas.
Gangrena donjih ekstremiteta kod dijabetes melitusa: liječenje dijabetičke gangrene
To postaje razlog što su liječnici prisiljeni poduzeti radikalne mjere u liječenju takvih pacijenata, što pomaže u produljenju njihovog životnog vijeka i isključenju smrtnog ishoda.
Jedna od najozbiljnijih komplikacija tokom dijabetesa postaje dijabetička vlažna gangrena s dijabetesom. Slično stanje, gangrena kod šećerne bolesti, razvija se u slučajevima kada tijelo bolesne osobe pokreće niz negativnih procesa. Tu spadaju:
- lezije kostiju i zglobova,
- čir na nogama
- krvožilni problemi koji su nastali kao rezultat ateroskleroze.
Ako dijabetičar ne poduzme pravovremene mjere koje bi omogućile kvalitetan i cjelovit tretman, tada u takvim situacijama počinje razvoj gangrene donjih ekstremiteta.
Gangrena donjih ekstremiteta
Dijabetička mokra gangrena - ovaj termin treba razumjeti kao smrt lokalnog tkiva u ljudskom tijelu, što dovodi do činjenice da su živa tkiva i krv zaraženi kadaveričnim i toksičnim tvarima. Kao rezultat toga, započinju teška oštećenja vitalnih organa: pluća, jetre i bubrega. Ako se ne bavite liječenjem, onda je fatalan ishod u takvim slučajevima jednostavno neizbježan.
Ako se ne potraži kvalificirana medicinska pomoć, neadekvatno liječenje i nepravilan način života dijabetičara mogu uzrokovati radikalan način da se riješe bolesti, dijabetičke mokre gangrene - amputaciju udova.
S tokom dijabetesa nastaje gangrena donjih ekstremiteta. To može biti različit stupanj oštećenja - od jedne falange prsta, čitavog prsta, stopala, te do amputacije noge do i iznad koljena. Posljednja opcija mora se primijeniti samo u najtežim i najzaostalijim slučajevima gangrene.
Glavni razlozi za razvoj gangrene
Čimbenici koji uzrokuju razvoj komplikacija šećerne bolesti u obliku izumiranja tkiva udova uključuju:
- ishemijska gangrena nastaje na pozadini ateroskleroze, koja začepljuje krvne sudove i ometa prirodni protok krvi. Rezultat ovog procesa je nedostatak krvi i kisika, a potom počinje smrt tih zahvaćenih tkiva
- dijabetičko stopalo manifestuje se čirima na stopalu ili potkoljenici. Oni se ne liječe predugo, zaraze se i tako počinje napad zarazne gangrene,
- polineuropatija nastaje zbog poremećaja u metabolizmu šećera koji se javlja u svakoj stanici nervnog sistema. Tokom ovog procesa utiču se mikrovesele, a stanice prebrzo ostare,
- pate male posude, a propusnost zidova kapilara znatno se smanjuje,
- pogođena su velika žila zbog ateroskleroze, što dovodi do tromboze,
- kršenje prirodnih procesa nakupljanja koštanog tkiva i razvoj osteoporoze, apscesa, aseptičke nekroze i fistule,
- imunološka svojstva su smanjena, pojavljuje se prekomjerna težina.
Vrlo često ne jedan razlog dovodi do pojave gangrene, već čitav niz njih, pri čemu je jedan u stanju da pojača manifestaciju drugog.
Bilo koja vrsta dijabetesa može biti prijetnja komplikacijama na nogama. U bolesnika s dijabetesom mogu se pojaviti rane i čirevi na donjim ekstremitetima. U pravilu, zbog preniskog praga boli, osoba jednostavno ne osjeća takve povrede nogu. Vrlo je važno znati kako izgleda noga dijabetičara u početnoj fazi kako ne bi izazvali problem.
Kako prepoznati pojavu gangrene?
Teško je utvrditi određene početne znakove oštećenja živog tkiva nogu, kao i njihovu infekciju kadveričnim supstancama, jer ih zbog izgubljene osjetljivosti gotovo da nema. Međutim, postoje neki zabrinjavajući pozivi na koje bi trebalo obratiti ekstremnu pažnju, jer možete prepoznati rizik od početka bolesti.
Glavni primarni simptomi razvoja dijabetičke gangrene uključuju:
- mogući su i stalni osjećaji težine i umora nogu, peckanje, peckanje i ukočenost,
- razvija se deformacija stopala i bol u mišićima
- dolazi do promjene boje kože stopala, njegove temperature. To se može očitovati crvenilom, blijedošću, kao i cijanozom stopala. Uvijek će biti hladno, ponekad čak i sa oteklinama, žuljevima ili žarištima crvenila.
Kasniji simptomi gangrene kod dijabetesa:
- na zahvaćenim područjima nogu postoji sindrom stalne boli koji se ne može zaustaviti,
- koža problematičnih područja postaje crna ili ljubičasta,
- nema opskrbe krvlju u žarištima nekroze,
- infekcija se pridružuje procesu, posebno sa mokrom gangrenom,
- postoji mučnina, zimica, visoka telesna temperatura i obilno izlučivanje gnoja.
Da bi razjasnili dijagnozu, ljekarima će biti potreban vanjski pregled pacijenta, neurološki, bakteriološki pregled, analiza uree, kreatina, glikemije, ultrazvučna dijagnoza cirkulacije krvi, kao i rendgenski snimci.
Metode liječenja
Dijabetička mokra gangrena može se liječiti na dva glavna načina. Govorimo o konzervativnim i hirurškim manipulacijama, međutim, potonja metoda - najefikasnija.
Za konzervativno liječenje gangrene kod dijabetes melitusa potrebno je proći kompletan pregled i dobiti sljedeće rezultate:
- kompenzacija dijabetesa
- smanjenje širenja infekcije i intoksikacije upotrebom antibiotika,
- smanjenje razine opterećenja na nogama, a posebno na zahvaćenom području,
- uz pomoć vitamina i minerala potrebno je postići nivo obrane i imunosti organizma.
Ako je ovo dijabetička mokra gangrena, tada je definitivno potrebna hirurška metoda liječenja da bi se isključila smrt pacijenta. Tokom operacije, hirurg uklanja zahvaćena područja tkiva, a takođe čisti okolno.
Ako je zahvaćen samo prst, stopalo se može ukloniti kako bi se spriječile komplikacije. Sa gangrenom na stopalu morate razgovarati o uklanjanju noge u nivou koljena. Ista akcija se ponekad može zahtijevati u dijagnostici dijabetičke angiopatije donjih ekstremiteta, liječenje u ovom slučaju također može biti radikalno.
Zajedno s operacijom moguće su sljedeće akcije:
- upotreba antibiotika širokog spektra,
- provođenje terapije usmjerene na smanjenje nivoa intoksikacije tijela,
- transfuzija krvi.
Pored uklanjanja mrtvih ćelija, provodi se i istodobna obrada. Može se očitovati eliminacijom krvnih ugrušaka iz krvnih žila ili arterija koje nastaju kao posljedica koronarne bolesti. Do danas, postoji najnapredniji način za rješavanje ovog problema. Medicina čisti arterije pomoću posebne sonde umetnute unutar njih. Ovom metodom eliminiraju se posjekotine na koži i krvnim žilama, što je važno za dijabetičare.
Može se izvesti mikrokirurško ljuljanje, što pomaže u očuvanju stopala u slučaju gangrene prsta. Uz to se vrši stentiranje koje ima blagotvoran učinak na tok hirurške operacije i, u nekim slučajevima, pomaže u uklanjanju amputacije. Ako se provodi liječenje ishemije, tada će to pomoći u smanjenju boli za vrijeme mokre gangrene.
Klasifikacija gangrene
Ako razmotrimo podrijetlo gangrenousnih stanja, tada možemo razlikovati 4 vrste bolesti:
- Ako je bolest nastala kao rezultat oštećenja živčanih vlakana, tada se naziva neuropatska.
- S destruktivnim vaskularnim lezijama javlja se angiopatska gangrena.
- Bolest je zahvatila koštano tkivo - govorimo o osteopatskoj gangreni.
- Ponekad možete naići na miješanu vrstu bolesti.
Po prirodi toka bolesti dijeli se na 2 glavna tipa:
- Suva gangrena. Javlja se ako posude i najmanji kapilari postepeno (tijekom nekoliko godina) izgube svoje funkcije. Ljudsko se tijelo djelomično prilagođava ovoj situaciji, dok mrtvo tkivo ne zarazi, što znači da bolest ne predstavlja veliku prijetnju za pacijenta. Intoksikacija tijela je mala, jer je oslobađanje toksina u krv spor ili odsutno. Suva gangrena najčešće se javlja na donjim ekstremitetima i pogađa samo nožne prste. Gangrena u prisustvu dijabetes melitusa, nastavljajući se prema suvom tipu, u početnoj se fazi može očitovati kao jaka bol u nogama.
- Mokra gangrena. Obavezno ga prati infekcija, to dovodi do povećanja mesta oštećenja. Mikrobi se umnožavaju velikom brzinom, koža udova potamni ili čak izgleda crno. Proces sa stopala se aktivno kreće do potkoljenice ili čak bedara. Obično se gangrena kod dijabetesa javlja na donjim ekstremitetima, ali ponekad pogađa i gornje.
Simptomi patologije
Zbog činjenice da s povišenom razinom šećera u krvi osoba gubi osjetljivost udova, mogu se pojaviti rane koje pacijent jednostavno ne primijeti. Dolazi do infekcije pogođenog područja kože, u proces je uključena sve veća količina živog tkiva. Nervozni završeci odumiru, osoba ne osjeća bolne signale, započinjući proces nekroze.
Takođe je oštećeno znojenje, koža se stalno presuši, pa postoje rane, pukotine. Najopasnija komplikacija dijabetesa može biti fulminantna gangrena. Javlja se prilično rijetko, ali istovremeno je opasno jer dovodi do brze venske tromboze.
Češće možete susresti gangrenu koja se sporo razvija, što je lako prepoznati po sljedećim simptomima:
- oštri bolni impulsi u udupu zahvaćenim promenama,
- gubitak osjeta u prstima ili nožnim prstima,
- promjene boje kože: blijedo / plavkast nijansa, crvenilo kože,
- tijekom kretanja pacijent primjećuje konstantan umor u udovima, često ga muči osjećaj ukočenosti donjih udova i trnce u njima,
- zahvaćeno područje ruke ili noge počinje nateći,
- udovi izgledaju stalno hladno
- oblik stopala se mijenja, dolazi do njegove deformacije,
- nokat na zahvaćenom prstu može da se uruši ili promijeni boju, oblik nokatne ploče takođe se može promijeniti,
- gljivične bolesti često se javljaju na zahvaćenom području kože.
Ako je nekroza tkiva zahvatila veliko područje stopala, osoba osjeća jaku bol u udovima.
Vlažna gangrena kod dijabetesa prati infektivni proces i gnojni sadržaj iz rane. Nekroza uzrokuje jaku intoksikaciju tijela, što dovodi do povećanja tjelesne temperature. Osoba može osjetiti mučninu, ponekad se otvori povraćanje. Često pacijent drhti, teško mu je da se ugrije.
Metode liječenja i prevencija gangrene
Gangrena kod dijabetesa liječi se na 2 načina:
Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
- Konzervativna metoda je uklanjanje učinka dijabetesa na organizam. Za to se provodi kompenzacijsko liječenje osnovne bolesti. Pogođena područja udova ne bi smjela biti pod opterećenjem. Za otklanjanje zarazne upale propisan je kurs antibiotika i protivupalnih lekova. Ako su prisutni simptomi intoksikacije, uklanjaju se i lijekovima. Kursevi omogućavaju vitaminizaciju organizma u cilju povećanja obrambenih sposobnosti.
- Ako konzervativni tretman ne donese rezultate, pribjegavaju hirurškoj metodi. Pogođeni ud je amputiran, propisana je infuzijska kapalica za uklanjanje toksina iz tijela. Može se propisati transfuzija krvi.
Savremena medicina ima nekoliko progresivnih metoda za izbegavanje potpune amputacije udova:
- mikrohirurgija vam omogućuje da prodrete čak i do najmanjih žila (1-2 mm) i proširite ih na svoje prethodne veličine,
- angioplastika, sting,
- djelomična amputacija i uporaba mikrokirurgije ili angioplastike za preostali dio udova.
Dijabetičari moraju zapamtiti prevenciju gangrene:
- pregledajte stopala radi rana, pukotina,
- kada se rane identifikuju, lečite ih,
- cipele trebaju biti lagane, a ne komprimiraju noge,
- kožu stopala treba namastiti masnom kremom ili uljem,
- Voda za kupanje ne smije biti pretopla, dovoljno je 36 stepeni.
Da bi izbjegli gangrenu, pacijenti s dijabetesom trebaju slijediti sve preporuke ljekara, bez obzira koliko ih ima!
Bypass operacija
Jedan od najefikasnijih načina lečenja gangrene u slučaju poremećaja cirkulacije u donjim ekstremitetima jeste obilazna operacija. Ovom operacijom stvara se obilazni kanal koji vam omogućava da normalizirate protok krvi zaobilazeći krvni ugrušak ili aterosklerotski plak.
Santing se propisuje za kritičnu ishemiju, ova metoda u 89% svih slučajeva pomaže u održavanju pogođenog udova. Vrijedi napomenuti da od početka gangrene do potrebe amputacije pacijent nema više od šest mjeseci, tako da ne odgađajte s liječenjem.
Vrste zaobilaznih operacija donjih udova:
- Femur-tibia
- Bypass peronealne arterije,
- Višestrana zaobilaznica
- Zaobići arterije stopala.
Femur-tibijalni bajpas najčešći je zahvat za krvožilne poremećaje u donjem udu. U ovom se slučaju protok krvi obnavlja uz pomoć velike safene vene, kroz nju se uvodi protok krvi što osigurava prehranu stopala, sprječavajući dalju nekrozu tkiva. Tibijalne arterije su male, ali često nisu dovoljne za normalnu cirkulaciju, pa se peronealna arterija zaobilazi.
Multistorijsko mazanje vrši se kada nema propusnosti arterije u nekoliko područja. Najčešće se u ovom slučaju vrši amputacija, ali višesatno shuđivanje može spasiti ud. U tom slučaju je instalirano nekoliko kratkih šantova, ali može doći do njihovog preopterećenja, pa je postavljanje fistule neophodno.
Prebacivanje stopala najteža je operacija, koja zahtijeva tačnost, ali to može ukloniti gangrenu u početnoj fazi i izbjeći amputaciju. U više od 80% slučajeva takva operacija je korisna za pacijenta.
Operacije se obično izvode sa spinalnom anestezijom, liječnik pravi posjekotine kroz koje provodi sve daljnje manipulacije. Specijalist instalira šant, što dovodi do poboljšanog protoka krvi u tkivima. Nakon operacije, specijalista dijagnosticira je li operacija bila uspješna, tada se zavode rane, a ako se protok krvi loše oporavio, postupak se ponavlja. Takva operacija košta u prosjeku 100-150 hiljada rubalja.
Angioplastika
Balonska angioplastika izvodi se za uklanjanje suženja arterija, ova se metoda široko koristi kod ateroskleroze i dijabetičkog stopala. Zahvaljujući metodi moguće je poboljšati cirkulaciju krvi u stopalu i spasiti pacijenta od potrebe za amputacijom udova.
Procedura je minimalno invazivna, a provode se u posebnoj rendgenskoj sobi, gdje ljekari mogu pratiti šta se događa. Procedura je gotovo bezbolna, u arteriju se metodom punkcije ubacuje poseban kondukter, koji ljekar kreće uz pomoć angiografa, promatrajući konduktora.
Uz balonsku angioplastiku, mali balon nalazi se na kraju provodnika u ispuštenom stanju. Doktor postavlja balon na mjesto gdje se opaža sužavanje lumena posude i u njega se unosi zrak, balon napuhuje i izravnava plak, zatim se uklanja, a lumen posude se povećava.
Budući da nakon balonske angioplastike postoji rizik od recidiva bolesti, provodi se odvojeno od ostalih metoda liječenja samo s lezijama donjih ekstremiteta. Na primjer, ako je angioplastika potrebna za liječenje posuda koje hrane mozak, tada se nadopunjuje stencijom, to jest ugrađuje se metalni okvir da se posuda ponovno ne suži, jer gladovanje mozga kisikom dovodi do nepovratnih posljedica.
S udovima je sve jednostavnije, poremećaj cirkulacije ne dovodi do trenutne smrti tkiva, pa je postupak moguće ponoviti ako je potrebno. Moguće je koristiti i angioplastiku uz bypass operaciju. Postoje slučajevi kad je nemoguće uspostaviti shunt zbog suženja arterije, prije nego što je u ovom slučaju to uvijek bila amputacija. Sada možete proširiti posudu angioplastikom, a zatim zaobići operaciju.
Prilikom liječenja suhe gangrene važno je ne samo normalizirati prehranu tkiva, već i osloboditi od nekroze udova. Nakon uklanjanja zahvaćenog područja potrebno je izvršiti plastične operacije stopala u cilju normalizacije njegove funkcije. Ako nema dijela stopala, čovjek se ne može normalno kretati, a također stalno osjeća nelagodu, moralno mu je teško živjeti s takvom defektu.
Osim toga, gangrena vrlo često pogađa područje pete, koje prilikom kretanja doživljava veliki stres. Kao rezultat toga, rana se dugo ne zacjeljuje, a plastika kože u tom slučaju može pomoći. Tako će doktor obnoviti integritet stopala, a pacijenta olakšati bol.
Plastifikacija kože provodi se samo ako je cirkulacija krvi u krajnicima normalna, a nekrotično tkivo u rani nema, a u protivnom se koža neće ukorijeniti i liječenje će biti beskorisno.
Postoji nekoliko metoda cijepljenja kože, a najpovoljnija za pacijente je metoda pomicanja pregiba otočića kože. U tom se slučaju na vaskularnom pediklu stvara kožni rezak koji se može kretati u različitim smjerovima, a da ne narušava njegovu prehranu. Otočić se sastoji ne samo od kože, već i od potkožnih slojeva, mišića, a uzimaju ga iz dijela stopala koji se ne opterećuje tijekom pokreta.
Veliki plus ove metode je što se rana zatvara vlastitom kožom, sličnom strukturom koži zahvaćenog područja. To jest, naknadno ovaj odjeljak neće trpjeti opterećenja i funkcija udova će se u potpunosti oporaviti.
Uz veliko oštećenje stopala, izoliran je pregib kože u bilo kojem dijelu tijela, nakon čega se prebacuje u zahvaćeno područje. Takva operacija je vrlo teška, ali pomaže vratiti funkciju stopala nakon normalizacije cirkulacije krvi i spasiti pacijenta od amputacije.
Često postoje slučajevi kada pacijenti žive u zabačenim kutovima zemlje, gdje ne postoji način da se brzo konsultuju s liječnikom i riješe se problema. Naravno, uz gangrenu se ne preporučuje samoliječenje lijekova, sigurno će dovesti do amputacije udova. Ako osoba ima barem neku priliku da ode u bolnicu, to morate odmah iskoristiti.
Da biste ublažili stanje gangrenom, možete koristiti recepte tradicionalne medicine. Narodni lijekovi mogu se upotrebljavati u složenom liječenju gangrene, ali samo pod nadzorom stručnjaka. Također je vrijedno napomenuti da se vlažna gangrena nikada ne može liječiti alternativnim metodama, to će dovesti do trovanja krvi i smrti pacijenta. Za znakove vlažne gangrene odmah potražiti medicinsku pomoć.
Jedna od efikasnih metoda je tinktura iglica. Za njegovu pripremu trebat će vam svježe igle od crnogorice ili osušene. Na litru vode uzima se 5-6 kašika iglica, kašika šipka i šnicle luka. Sve pomiješajte i kuhajte 10 minuta, nakon čega trebate pokriti posudu poklopcem, zamotati peškirom i inzistirati cijelu noć. Alat se mora filtrirati i piti 500 ml dnevno, dijeleći u nekoliko doza tokom dana.
Drugi poznati lijek je kompresa od smeđeg hljeba. Dobro ga prožvakajte i pospite solju, nanesite dobivenu masu na zahvaćeno područje. Veoma je važno da pljuvačka uđe u kompres, jer u protivnom neće biti efekta od tretmana.
Djelotvoran je kod gangrene i biljnih ljekova, s biljem možete izvoditi aplikacije. Prije upotrebe proizvoda, bolno mjesto trebate oprati sapunom za pranje rublja, nakon čega možete nanijeti kompres. Da biste ga pripremili, uzmite kalendulu, rabarbaru, crvenu djetelinu, dječji kamen i žutu slatku djetelinu. Sva se bilja pomiješaju i usitne, a u litru kipuće vode uzima se kašika sakupljanja. Biljke treba pustiti da se infuziraju, nakon čega se juha filtrira i natapa gazom. Komprimirati treba primjenjivati 4 sata, nakon čega slijedi dvosatna pauza.
Kompresija s uljem heljde pomaže da prije upotrebe ranu isperete hidrogen peroksidom. Nakon toga zahvaćeno područje mora se namazati uljem i zavojiti, ostaviti preko noći. Ujutro morate ukloniti zavoj i ostaviti koži da diše neko vrijeme.
Za liječenje suhe gangrene preporučuje se uzimanje sredstava za razrjeđivanje krvi kako bi se poboljšala cirkulacija krvi u tkivima. To mogu biti pripravci s aspirinom, a također morate jesti hranu koja razrjeđuje krv, a hranu koja zgušnjava krv treba potpuno isključiti iz prehrane da ne biste pogoršali situaciju.
Djelotvorna je sa suhom gangrenom i kupkama, ali ni u kojem slučaju ne bi trebala grivati noge, voda treba biti topla, ne više od 37 stupnjeva. Preporučuje se i da svakodnevno sipate hladnu vodu na noge i nakon toga trljate ručnikom kako biste poboljšali cirkulaciju krvi.
Takođe, da biste poboljšali ishranu tkiva, morate masirati oko pogođenog područja, ali ono je kontraindicirano kod vaskularnih bolesti i tromboze. Preporučuje se i izbjegavanje opstipacije kako bi se toksini brzo eliminirali iz tijela. Zbog toga u prehrani treba uključiti dovoljnu količinu vlakana.
Prognoza za suhu gangrenu u većini slučajeva je povoljna, jer ne truje tijelo i ne širi se na okolna tkiva. Čak i u nedostatku liječenja, zahvaćeno područje mumificira se i samoamputira, što za pacijenta nije smrtno.
Jedina opasnost je mogućnost da suha gangrena postane vlažna zbog infekcije. U ovom slučaju nijedno liječenje neće pomoći, hitna je amputacija potrebna, inače je moguć smrtni ishod.
Ako se obnavljanje krvi uspostavi mašenjem, tada je prognoza prilično povoljna. U početnoj fazi gangrene više od 90% slučajeva završava potpunim oporavkom pacijenta, ali je vrlo važno da se operacija izvodi na vrijeme dok se ne pojave nepovratni procesi.
Angioplastika je takođe efikasna metoda lečenja i prognoza je nakon nje povoljna, ali moguć je i ponovni recidiv, odnosno ponovljeno sužavanje lumena žila. Iz tog razloga, pacijentu je potrebno ne samo podvrći se liječenju, već i promijeniti način života.
Veoma je važno pravilno jesti, pratiti nivo šećera kod dijabetesa i u slučaju pretilosti pokušati smršavjeti. Nemoguće je spriječiti povećanje kolesterola i zgrušavanja krvi, jer postoji rizik od nastanka ugrušaka u krvi, začepljenja krvnih žila i pojave gangrene. Da biste to učinili, pacijentu se u profilaktičke svrhe mogu propisati lijekovi za smanjenje krvi, također je potrebno izvoditi terapijske vježbe i pratiti prehranu.
Koliko ih živi sa gangrenom bez amputacije donjih ekstremiteta?
Očekivano trajanje života s gangrenom nogu u velikoj mjeri ovisi o vrsti nekroze. Ako se radi o suhom tipu uništavanja gangrenog tkiva, tada pacijent može živjeti od 10 do 20 dana, a pacijenti s jakim srcem, imunološkim sustavom i dobro funkcionirajućim bubrezima također su pokazali duže životne vijeke tijela. Cijela poanta je u tome da je kvaliteta takvog života kritična i bolesna osoba, ako ne prima lijekove protiv bolova iz kategorije opojnih droga, jednostavno pati od jakih bolova, koji često mogu izazvati šok i zastoj srca.
Vlažna raznolikost gangrene razvija se još brže i bez intenzivne terapije lijekovima ne ostavljaju pacijentu nijednu priliku za oporavak. U ovom slučaju, osoba će moći živjeti bez amputacije duže od 10 dana. Tijekom tog razdoblja patogena mikroflora u mekim tkivima udova dostići će svoj vrhunac u porastu populacije, kadaverična raspada mesa postat će toliko dinamična da se pacijentovo tijelo jednostavno neće moći nositi s takvom količinom toksina, bubrezi se više neće nositi s funkcijom pročišćavanja krvi i doći će do smrti. Jedina je razlika što ako je bol prisutna suhom gangrenom, ali nije toliko izražena, tada je vlažna vrsta gangrene još bolnija.
Život sa nekrozom donjih ekstremiteta moguć je samo ako osoba ima odgovoran stav prema svom zdravlju, odnosno je liječnik i dobro poznaje simptome manifestacije ove bolesti. Na prve znake bolesti nije oklijevao i odmah se obratio hirurgu radi liječničke pomoći, a doktor je sa svoje strane odmah započeo liječenje mjesta potencijalne nekroze. Samo u takvoj situaciji moguć je život s gangrenom, njegovo učinkovito liječenje i suzbijanje procesa napredovanja bolesti, sprečavanjem patogene infekcije na svim velikim područjima nogu i dovršenjem procesa razgradnje tkiva hirurškim izrezom ekstremiteta. Uprkos svim naporima medicinskog osoblja, čak i u ovom slučaju bit će potreban individualni odabir moćnih lijekova i dugi tijek terapije.
Da li se gangrena može izliječiti bez amputacije i kako?
Doista je moguće riješiti se gangrene bez obzira na njezinu prirodu i sortu, ali prema statistikama, više od 23% pacijenata uspijeva se potpuno oporaviti od ove bolesti, a da pritom ne izgube noge. To je vrlo nizak pokazatelj povoljne prognoze i uspjeh terapije uglavnom se bilježi u velikim medicinskim centrima i bolnicama koji su opremljeni novom dijagnostičkom opremom, a osoblje zdravstvene ustanove zapošljava prave profesionalce. Na periferiji u malim okružnim centrima stope liječenja gangrenom bez amputacije redoslijed su niže i u većini slučajeva liječnici se odlučuju na kirurško rezanje nogu čak i u ranim fazama nekroze, kako ne bi ponovno riskirali život pacijenta.
Razmotrimo detaljnije uz pomoć kojih lijekova i metoda liječenja moguće je izliječiti gangrenu donjih ekstremiteta bez korištenja amputacije, a također ćemo ispitati preglede pacijenata koji su iskoristili ove mogućnosti liječenja i bili u mogućnosti pobijediti ozbiljnu zaraznu bolest.
Vaskularna hirurgija
Ova metoda liječenja gangrenom koristi se ako je bolest uzrokovana začepljenjem glavnih krvnih žila, što onemogućuje ulazak krvi u donje segmente udova s pojavom suhe ili vlažne nekroze. U tom slučaju kirurg izvodi operaciju trake, ubacuje šant u tromiziranu posudu i obavlja operaciju bajpasa, čime očisti venu ili arteriju krvnih ugrušaka koji narušavaju stabilnu cirkulaciju.
Nakon uklanjanja patološkog uzroka bolesti, donji dijelovi nogu ponovno dobivaju cirkulacijsku prehranu i proces ćelijske smrti se završava.
Stabilizacija glukoze u krvi
Smatra se da se u 15% slučajeva gangrena razvija zbog činjenice da ljudi pate od dijabetesa tipa 1 i ne sumnjaju da imaju ovu bolest pankreasa. S tim u vezi, prekomjerni nivo kristala šećera u krvi sustavno začepljuje i najmanju krvnu posudu kapilara, što postaje uzrok gangrene. Da bi izbjegao amputaciju i uklonio patološki faktor koji pridonosi razvoju bolesti, hirurg u uskoj suradnji s endokrinologom odabira pacijentu potrebnu vrstu doze inzulina kako bi održao optimalnu koncentraciju glukoze u krvi. Čim se ovaj razlog eliminira, pacijent se odmah oporavlja, a rana na udovima postepeno zacjeljuje.
Intenzivna terapija antibioticima
U onim kliničkim situacijama kada se osoba u ranim fazama obratila na kliniku za pomoć, odličan način liječenja gangrene bez pribjegavanja rezanju udova je propisivanje pacijentu kurs antibakterijskih lijekova širokog spektra. Lijek se bira pojedinačno na temelju kakvih mikroba je prodrlo u površinu rane i izazvalo tako akutni upalni proces s znakovima suppuracije tkiva, kao i njihovom kadaveričnom razgradnjom. Sa mješovitom vrstom infekcije, kada se dijagnosticiraju dva ili više sojeva bakterija odjednom, provodi se kombinirano liječenje i unošenje više vrsta antibiotika.
Strip rezovi
Postoji vrsta bakterijske infekcije kao što su klostridije, koje žive u tlu i ako uđu u ljudsko tijelo kroz ranu površinu, prodiru u duboka tkiva gdje nema pristupa zraku. Nakon toga počinje proces propadanja mesa s znakovima nekroze. Čim pristup kisiku uđe u patološki fokus klostridijalnog nakupljanja, patogena mikroflora odmah umire, opterećenje imunološkog sustava se smanjuje nekoliko puta, a pacijent se može oporaviti ne samo zahvaljujući terapiji lijekovima, već i zbog vitalnih resursa vlastitog tijela.
Da bi to učinio, hirurg, u operacijskoj sali, vrši incizije u obliku lampe oko upaljenog režnja, zaceljuje ranu, odrezuje nekrotično tkivo i zatim uspostavlja drenažu tako da sav gnojni eksudat i anemoni koji nastaju tokom raspadanja udova struju u poseban spremnik i ne nakupljaju se u tijelu bolestan, otrovao ga je. Ovo je efikasna metoda lečenja, ali nosi rizik za život pacijenta i postoji velika opasnost da sekundarna infekcija upadne u rane na lampi i tada se ne može izbeći amputacija.
Lokalna terapija antibioticima
To je još jedan efikasan način liječenja gangrenozne nekroze tkiva udova bez korištenja amputacije. Da bi se to postiglo, antibiotici se pacijentu ne daju intramuskularno ili intravenski, kao što je to obično slučaj s formiranjem općeg terapijskog kursa, a pacijent prima injekcije u potkožno tkivo direktno oko mjesta razvoja gangrene. Ovu metodu je preporučljivo koristiti ako nema znakova raspadanja trupla tkiva na bolnoj nozi.
Takođe, lokalna primjena antibiotika omogućava vam zaustavljanje napredovanja demarkacijske linije koja odvaja bolesni dio noge od zdravog. Najčešće se u liječenju koriste antibakterijska sredstva kao što su Bicelin, Eritromicin, Biodroxil, Rizolin, Sporidex. Pacijenti koji su bili podvrgnuti terapiji gangrenom koristeći ovu metodu napominju da metoda zaista pomaže da se smanji napredak nekroze, ali ubrizgavanje injekcija direktno u bolnu nogu uzrokuje vrlo jaku bol. Preporučujemo čitanje o razvoju Fournierove seksualne gangrene.
Ulja i kreme
Odvojena skupina lijekova koji su dio sveobuhvatnog režima liječenja i omogućavaju ljekarima da spasu ud pacijentu, izbjegavajući potrebu za kirurškim rezanjem. Načelo liječenja je da se na kožu zahvaćene gangrene noge nanosi ravnomjeran sloj antiseptičke, protuupalne i zacjeljujuće rane, čije aktivne komponente prodiru u gusti epitelni sloj i direktno dospijevaju u fokus upalnog procesa. Većina lijekova iz ove skupine su antibakterijski lijekovi, ali samo oni koji su stvoreni na bazi masti.
Najefikasnije kreme i masti smatraju se: tetraciklin, levomicin, klindamicin, levomekol, gentamicin, eritromicin. Učestalost liječenja stopala zahvaćenog nekrozom zasićena je i provodi se svaka 3-4 sata u toku dana. Takva gustoća terapijskih manipulacija maksimalno će nahraniti pogođena tkiva donjeg udova i značajno smanjiti upalni proces, suzbiti rast bakterijske mikroflore i doprinijeti procesu ozdravljenja mekih tkiva uništenih gangrenom.
Pacijenti koji koriste kreme i masti za liječenje nekrotičnih procesa u nozi pozitivno reagiraju na ovu vrstu lijekova, jer je učinak njegove upotrebe vrlo velik, a bol u proceduralnim trenucima potpuno izostaje.
Antiseptički rastvori
Tečni preparati koji sadrže određeni postotak antibakterijske komponente koji ima lokalni učinak na gnojne mikrobe koji uzrokuju napredovanje gangrene. Kako bi se izbjegla amputacija, pacijentu se propisuje brisanje ranih formacija i površine noge koja je promijenila boju, takvim otopinama kao što su klorheksidin s koncentracijom od 3 ili 16%, Furacilin, Miramistin, hidrogen peroksid, kalijev permanganat (priprema se samostalno na osnovi medicinskog osoblja ili samog pacijenta ako je kod kuće, rastvara 2-3 kristala kalijevog permanganata na 1 litru tople vode). Pacijentima koji imaju mokri oblik gangrene s prisustvom otvorenih ulcerativnih formacija prikazano je ne samo da obrišu udove, već i da operu upaljena tkiva. Recenzije o ovoj vrsti terapijskog tretmana mogu se klasificirati kao pozitivne, jer se ozbiljnost upalnog procesa smanjuje za 2-3 dana od početka liječenja. Provjerite indikacije amputacije za gangrenu.
Biljne kupke
Ovo je odvojena kategorija metoda liječenja gangrene, kako se ne bi izvršilo hirurško eksciziranje udova. Za to se koriste ljekovite decokcije lišća, stabljika i cvjetova ljekovitih biljaka. Mogu se nabaviti u gotovoj formi u obliku napitaka, ili ih pripremiti samostalno. Da biste to učinili, dovoljno je kupiti pakovanje suhe kamilice, šargarepe, žalfije, pjegavice, plantaže ili timijana. Svako od ovih biljaka ima izražena anti-upalna, antibakterijska i zacjeljujuća svojstva rana.
15 grama biljaka navedene vrste baca se u čistu metalnu posudu, prelije se s litrom tekuće vode i kuha na laganoj vatri 15-20 minuta. Tokom ovog razdoblja sve korisne i ljekovite tvari sadržane u ljekovitom bilju ići će u vodu i uz pomoć njih moguće je liječiti upalne procese u tkivima upaljene noge. Rezultirajući juha dodaje se u posudu s toplom vodom iz omjera 1 litra juhe i tri litre obične vode. Pogođeni ud uranja u ljekovitu tekućinu i prave se protivupalna kupka.
Preporučeni broj postupaka je 3-4 puta dnevno. Istovremeno, važno je poštovati obavezno pravilo da voda u spremniku nije vruća, naime topla i ne prelazi temperaturne pokazatelje od 38-40 stupnjeva. Tek tada će se postići pozitivan terapeutski efekat. Pacijenti koji su liječili gangrenu decocijama ljekovitog bilja i mogli su izbjeći amputaciju tvrde da je metoda zaista efikasna, ali da se ne može koristiti kao neovisna metoda terapije. Bolje je uključiti ga u ukupni režim lečenja.
Hormonski lekovi
Posebna grupa lijekova koji se takođe koriste za liječenje gangrene, kad postoji stvarna prilika da se ukloni upalni proces, zaustavi truljenje tkiva i na taj način se izbjegne amputacija. Riječ je o lijekovima stvorenim na temelju sintetskih hormona, čija su terapijska svojstva ubrzavanje metaboličkih procesa i intenzivnija regeneracija ćelija tkiva. Hormoni lijekova imaju sličan učinak na ćelije imunološkog sistema.
Zbog toga se otpornost tijela na bakterijsku mikrofloru, koja parazitira u donjem udu zahvaćenom nekrozom, povećava nekoliko puta. Lijek se smatra zaista učinkovitim i omogućuje vam da se riješite gangrene bez rezanja udova, ali ima značajan minus, koji se sastoji u prisutnosti velikog broja nuspojava koje negativno utječu na pacijentovu hormonalnu pozadinu.
Također, u svim fazama liječenja vlažne gangrene bez amputacije, koriste se serumski ASD 2 i ASD 3 (Dorogov antiseptički stimulans). Posljednja mikropreparat je namijenjena za vanjsko liječenje udova, a prva vrsta lijeka koristi se za oralnu primjenu. Doziranje i trajanje terapije određuje isključivo lekar, s obzirom da lijek još nije u potpunosti prošao sva klinička ispitivanja.