Formmetin ": opis sastava lijeka, upute za upotrebu, popis analoga, cijena i recenzije
Oblik doziranja Formetina su tablete: 500 mg - okrugle, ravne cilindrične, bijele boje, s rezom i izbočinom, 850 mg i 1000 mg - ovalne, bikonveksne, bijele boje, s prorezom na jednoj strani. Pakovanje: blister pakovanja - 10 komada, u kartonskom pakovanju 2, 6 ili 10 pakiranja, 10 i 12 komada, u kartonskom pakovanju 3, 5, 6 ili 10 paketa.
- aktivna tvar: metformin hidroklorid, u 1 tableti - 500, 850 ili 1000 mg,
- dodatne komponente i njihov sadržaj za tablete 500/850/1000 mg: magnezijev stearat - 5 / 8,4 / 10 mg, natrijum karmeloza (primelloza) - 8 / 13,6 / 16 mg, povidon (povidon K-30, polivinilpirolidon srednje molekulske mase ) - 17/29/34 mg.
Farmakodinamika
Metformin hidroklorid - aktivna supstanca formina - supstanca koja inhibira glukoneogenezu u jetri, pojačava perifernu iskorišćenost glukoze, smanjuje apsorpciju glukoze iz creva i povećava osetljivost telesnih tkiva na inzulin. U ovom slučaju, lijek ne utječe na lučenje inzulina beta ćelijama gušterače, a također ne izaziva razvoj hipoglikemijskih reakcija.
Metformin snižava lipoproteine i trigliceride male gustine u krvi. Smanjuje ili stabilizira tjelesnu težinu.
Zbog sposobnosti suzbijanja inhibitora tkivnog aktivatora plazminogena, lijek ima fibrinolitički učinak.
Farmakokinetika
Nakon oralne primjene, metformin se polako apsorbira iz gastrointestinalnog trakta. Nakon uzimanja standardne doze, bioraspoloživost je oko 50-60%. Maksimalna koncentracija u plazmi dostiže se u roku od 2,5 sata
On se praktično ne veže za proteine plazme. Akumulira se u bubrezima, jetri, mišićima i pljuvačkama.
Poluvrijeme eliminacije je od 1,5 do 4,5 sati, izlučuju se bubrezima nepromijenjeno. U bolesnika sa oštećenom funkcijom bubrega može doći do nakupljanja metformina.
Kontraindikacije
- dijabetička ketoacidoza,
- dijabetički prekoma / koma
- oslabljena funkcija jetre,
- teška bubrežna disfunkcija,
- teške zarazne bolesti
- trenutna ili istorija laktacidoze,
- dehidracija, akutna cerebrovaskularna nesreća, akutna faza infarkta miokarda, zatajenje srca i disajnih puteva, hronični alkoholizam i druge bolesti / stanja koja mogu doprinijeti razvoju laktacijske acidoze,
- ozbiljne povrede ili operacije kada je indicirana terapija insulinom,
- akutno trovanje alkoholom,
- pridržavanje hipokalorične prehrane (manje od 1000 kcal / dan),
- trudnoća i dojenje,
- Rendgenske / radioizotopske studije sa kontrastnim sredstvom koje sadrži jod (u roku od 2 dana pre i 2 dana nakon)
- preosjetljivost na lijek.
Formetin se ne preporučuje osobama starijim od 60 godina koje izvode teške fizičke radove, jer imaju povećan rizik za razvoj laktacidoze.
Uputa za upotrebu formetina: metoda i doziranje
Tablete formetina indicirane su za oralnu upotrebu. Treba ih uzimati u cjelini, bez žvakanja, sa dovoljnom količinom vode, tokom ili nakon obroka.
Optimalna doza za svakog pacijenta postavlja se pojedinačno i određuje se nivoom glukoze u krvi.
U početnoj fazi terapije obično se propisuje 500 mg 1-2 puta dnevno ili 850 mg jednom dnevno. Ubuduće, ne više od 1 puta sedmično, doza se postepeno povećava. Najveća dopuštena doza Formetina je 3000 mg dnevno.
Stariji ljudi ne bi trebali prelaziti dnevnu dozu od 1000 mg. Kod težih metaboličkih poremećaja zbog velikog rizika od laktacidoze, preporučuje se smanjivanje doze.
Nuspojave
- iz endokrinog sistema: kada se koristi u neadekvatnim dozama - hipoglikemija,
- sa strane metabolizma: retko - laktacidoza (zahteva povlačenje lekova), uz produženu upotrebu - hipovitaminoza B12 (malapsorpcija)
- iz probavnog sistema: metalni okus u ustima, proliv, nedostatak apetita, mučnina, bol u trbuhu, nadimanje, povraćanje,
- iz hemopoetskih organa: vrlo retko - megaloblastična anemija,
- alergijske reakcije: kožni osip.
Farmakološke karakteristike
Aktivna komponenta lijeka suzbija jetrenu glukoneogenezu, potiče preradu glukoze, smanjuje apsorpciju šećera iz gastrointestinalnog trakta i izaziva povećanje osjetljivosti tijela na inzulin. Lijek ne uključuje reakcije hiperglikemije. Njegovo djelovanje smanjuje trigliceride i pomaže u gubitku kilograma.
Metformin se u potpunosti apsorbuje iz crijeva i distribuira nakon tri sata. Lijek nakuplja mišićno tkivo i jetru. Poluživot se kreće od dva do pet sati.
Zašto je propisan "Formin"?
Tablete su našle primjenu u liječenju bolesnika ovisnih o insulinu za koje prehrana nije donijela željeni rezultat. Ispravno propisati terapiju može samo kvalificirani liječnik.
"Formin" je kontraindiciran ljudima koji pate od:
- dijabetička koma
- oslabljena jetrena i bubrežna funkcionalnost,
- teške zarazne bolesti
- akutni poremećaji cirkulacije glave,
- infarkt miokarda
- CH
- hronični alkoholizam
- akutna alkoholna intoksikacija,
- povećana osjetljivost lijeka.
Važno! Nemoguće je imenovati „Formetin“ trudnicama i dijabetičarima starijeg doba.
Nuspojave
Terapija "Formetinom" ne isključuje nuspojave.
Digestivni sistem reagira s mučninom, povraćanjem, okusom metala u ustima, nedostatkom apetita, nadimanjem, proljevom i bolovima u trbuhu.
Sa strane metabolizma nalazi se laktacitoza i hipovitaminoza.
Neadekvatne doze mogu pokrenuti hipoglikemiju.
Epitelij reagira osipom.
Doziranje i predoziranje
Uputa predviđa upotrebu lijeka oralno tokom obroka dva puta dnevno, dvije tablete (500x2 = 1000 mg) po dozi. Ova se doza djetetu može dodijeliti nadgledanjem razine šećera u tijelu. Moguće je liječenje jednom tabletom (500 mg) po dozi tri puta dnevno. Tablete sa dozom od 850 mg propisuju se ujutro i navečer, jedna po jedna. Maksimalna doza na dan je tri grama. Za "Formin Long", različiti lijekovi, karakterističan je dugotrajniji učinak na tijelo.
Predoziranje farmaceutskog sredstva izaziva:
- slabost
- gagging
- boli mučnine
- uzrujana stolica
- snižavanje tjelesne temperature
- bolovi u mišićima
- snižavanje pritiska u arterijama,
- brzo disanje
- vrtoglavica
- oslabljena svest
- kome.
Otkrivši laktičnu acidozu, terapija se zaustavlja i pacijenta se hitno određuje u bolnici kako bi se potvrdila dijagnoza.
Predoziranje
Predoziranje metforminom može dovesti do fatalne laktacidoze. Laktična acidoza se takođe može razviti zbog nakupljanja lijeka kod pacijenata s oštećenom funkcijom bubrega. Rani znakovi ovog stanja su: smanjenje tjelesne temperature, opća slabost, bolovi u mišićima i želucu, proliv, mučnina i povraćanje, refleksna bradiaritmija i smanjenje krvnog pritiska. U budućnosti su mogući vrtoglavica, ubrzano disanje, oslabljena svijest, koma.
Ako se pojave simptomi laktacidoze, odmah trebate prestati uzimati tablete formin i pacijenta treba hospitalizirati. Dijagnoza se potvrđuje na osnovu podataka o koncentraciji laktata. Hemodijaliza je najefikasnija mjera uklanjanja laktata iz tijela. Daljnje liječenje je simptomatsko.
Interakcija
„Formmetin“ je univerzalni lek, jer savršeno deluje kao monoterapija i u kombinaciji sa drugim lekovima, uključujući injekcije insulina i hipoglikemijske supstance.
Ali ponekad terapija paralelno sa trenutnim bolestima može negativno uticati na lekoviti efekat „Formina“:
- Istodobna primjena s Danazolom može dovesti do hipoglikemijskog ishoda, pa se doziranje lijeka mora jasno kontrolirati ili se treba koristiti jedan od njegovih analoga.
- "Cimetidin" zaustavlja izlučivanje GM, pa se supstanca počinje akumulirati u tijelu. Ovaj fenomen dovodi do nekontroliranog hipoglikemijskog efekta.
- Metoformin usporava delovanje derivata kumarina.
- GM aktivnost pojačana je djelovanjem karbazola, NSAID-a, klofibrata, inzulina, ACE inhibitora, citofosfamida, β-blokatora, oksitetraciklina i lijekova sa sulfanilurejom.
- Glukagon, epinefrin, tiazidni diuretik i hormoni štitne žlijezde negativno utječu na funkcionalnost lijeka “Formin”.
Ako dijabetičarka uzme OK, dužna je o tome obavestiti svog lekara, tako da on prilagodi dozu „Formmetina“. Ovaj farmaceutski agens se ne može propisati zajedno sa Nifedipinom, jer negativno utiče na farmakološka svojstva Formetina. Ako pacijent pati od bubrežnih tegoba, ova kombinacija može dovesti do kome.
Posebna uputstva
Pacijente koji primaju terapiju metforminom treba stalno nadzirati radi bubrežne funkcije. Barem 2 puta godišnje, kao i u slučaju mijalgije, potrebno je odrediti sadržaj laktata u plazmi.
Ako je potrebno, može se propisati formin u kombinaciji s derivatima sulfoniluree. Međutim, liječenje treba provoditi pod budnim nadzorom nivoa glukoze u krvi.
Tijekom liječenja, trebali biste se suzdržati od pijenja alkohola, jer etanol povećava rizik od laktične acidoze.
Uticaj na sposobnost upravljanja vozilima i složenih mehanizama
Prema uputama, Formmetin koji se koristi kao pojedinačni lijek ne utječe na koncentraciju pažnje i brzinu reakcija.
U slučaju istodobne primjene drugih hipoglikemijskih sredstava (inzulina, derivata sulfonilureje ili drugih), vjerovatno je da će se pogoršati sposobnost upravljanja automobilom i baviti se potencijalno opasnim aktivnostima koje zahtijevaju brzinu mentalnih i fizičkih reakcija, kao i povećana pažnja.
Interakcija lijekova
Hipoglikemijski učinak metformina može se pojačati derivatima sulfoniluree, nesteroidnim protuupalnim lekovima, derivatima klofibrata, inhibitorima enzima koji pretvaraju angiotenzin, inhibitorima monoamin oksidaze, blokatorima adrenergike, oksitetraciklinom, akarbozom, ciklofosfamidom, inzulinom.
Derivati nikotinske kiseline, hormoni štitnjače, simpatomimetici, oralni kontraceptivi, tiazidni i petlji diuretici, glukokortikosteroidi, derivati fenotiazina, glukagon, epinefrin mogu smanjiti hipoglikemijski učinak metformina.
Cimetidin usporava eliminaciju metformina i kao rezultat povećava rizik od laktične acidoze.
Vjerovatnoća nastanka laktacidoze povećava se uz istodobnu upotrebu etanola.
Kationski lijekovi koji se izlučuju u tubulama (kinin, amilorid, triamteren, morfij, kinidin, vankomicin, prokainamid, digoksin, ranitidin) nadmeću se za cevasti transportni sistem, pa zbog dugotrajne upotrebe mogu povećati koncentraciju metformina za 60%.
Nifedipin pojačava apsorpciju i maksimalnu koncentraciju metformina, usporava njegovo izlučivanje.
Metformin može smanjiti učinak antikoagulanata koji izvode kumarin.
Analozi Formmetina su: Bagomet, Gliformin, Gliformin Prolong, Glucofage, Glucofage Long, Diasphor, Diaformin OD, Metadiene, Metfogamma 850, Metfogamma 1000, Metformin, Metformin Zentiva, Metformin Long, Metformin Long Canon, Metformin S-Metformin-M-Metformin-M -formformin-M Canon, Metformin-Richter, Metformin-Teva, Siofor 500, Siofor 850, Siofor 1000, Sofamet, Formin Long, Formin Pliva.
Recenzije o Formetin
Recenzije o Forminu na specijaliziranim medicinskim forumima koje ostavljaju pacijenti liječeni lijekom su kontradiktorne: postoje i pozitivni i negativni komentari. To sugeriše da ovaj lijek nije prikladan za sve, pa ga treba koristiti strogo prema propisu liječnika.
Formmetin: cijene u internetskim ljekarnama
Kartica Formetin. 500mg n30
Formine 500 mg tablete 30 kom.
FORMETIN 0,5 g 30 kom. tablete
FORMETIN 0,5 g 60 kom. tablete
Formine 500 mg tablete 60 kom.
Kartica Formetin. 500mg n60
Formine tablete od 850 mg 30 kom.
Formine 1 g tablete 30 kom.
FORMETIN 1 g 30 kom. tablete
Formine tablete od 850 mg 60 kom.
FORMETIN 0,85 g 60 kom. tablete
FORMETIN 1 g 60 kom. tablete
Formine 1 g tablete 60 kom.
Formetinski dugačak jezičak. s produljenjem. puštanje n / a zarobljeni. 750mg br. 30
Formine Long 750 mg tablete sa produljenim oslobađanjem filmom obloženih 30 kom.
Kartica Formetin. 1g n60
Formetinski dugačak jezičak. s produljenjem. puštanje n / a zarobljeni. 500mg br. 60
Formin Long 500 mg tablete sa produljenim oslobađanjem filmom obloženih 60 kom.
Formetinski dugačak jezičak. s produljenjem. puštanje n / a zarobljeni. 750mg br. 60
Formethine Long 750 mg tablete sa produljenim oslobađanjem filmom obloženih 60 kom.
Obrazovanje: Prvo moskovsko državno medicinsko sveučilište nazvano po I.M. Sečenov, specijalnost „Opšta medicina“.
Podaci o lijeku su generalizirani, daju se u informativne svrhe i ne zamjenjuju službena uputstva. Samo-lijek je opasan za zdravlje!
Većina žena može dobiti više užitka od razmišljanja o svom lijepom tijelu u ogledalu nego od seksa. Dakle, žene, teže harmoniji.
Pored ljudi, samo jedno živo biće na planeti Zemlji - psi, pati od prostatitisa. Ovo su zaista naši najverniji prijatelji.
Težina ljudskog mozga je oko 2% ukupne tjelesne težine, ali on troši oko 20% kisika koji ulazi u krv. Ta činjenica čini ljudski mozak izuzetno osjetljivim na oštećenja uzrokovana nedostatkom kisika.
Prema statističkim podacima, u ponedjeljak se rizik od ozljeda leđa povećava za 25%, a rizik od srčanog udara - za 33%. Budite oprezni.
Kada se ljubavnici poljube, svaki od njih izgubi 6,4 kcal u minuti, ali istovremeno razmjenjuju gotovo 300 vrsta različitih bakterija.
Osoba koja uzima antidepresive u većini slučajeva opet će patiti od depresije. Ako se osoba sama snalazi s depresijom, ima sve šanse da zauvijek zaboravi na ovo stanje.
Naši bubrezi mogu očistiti tri litre krvi u jednoj minuti.
Karijes je najčešća zarazna bolest na svetu sa kojom se čak ni grip ne može boriti.
Prosječni životni vijek lefti je manji od pravaša.
Milioni bakterija rađaju se, žive i umiru u našem crijevu. Mogu se vidjeti samo pri velikim uvećanjima, ali kad bi se udružili, uklopili bi se u običnu šalicu kafe.
Nekada je zijevanje obogatilo tijelo kiseonikom. Međutim, ovo gledište je opovrgnuto. Naučnici su dokazali da zijevanjem čovjek hladi mozak i poboljšava njegove performanse.
Tokom rada naš mozak troši količinu energije jednaku žarulji od 10 vati. Dakle, slika žarulje iznad vaše glave u trenutku pojavljivanja zanimljive misli nije daleko od istine.
Prvi vibrator izumljen je u 19. vijeku. Radio je na parnom stroju i trebao je liječiti žensku histeriju.
Čak i ako čovjekovo srce ne tuče, tada može dugo živjeti, kao što nam je pokazao norveški ribar Jan Revsdal.Njegov "motor" stao je 4 sata nakon što se ribar izgubio i zaspao u snegu.
U Velikoj Britaniji postoji zakon prema kojem kirurg može odbiti da izvede operaciju na pacijentu ukoliko puši ili ima prekomjernu težinu. Osoba bi se trebala odreći loših navika i tada mu, možda, neće biti potrebna hirurška intervencija.
Djelomični nedostatak zuba ili čak potpuna adencija mogu biti posljedice ozljeda, karijesa ili bolesti desni. Međutim, izgubljeni zubi mogu se zamijeniti protezama.
Lista analoga i zamjena
Među svim vrstama lijekova, koje su po opisu i mehanizmu djelovanja slične obliku "Formin", razlikuju se sljedeći strani lijekovi.
Naziv lijeka | Glavna komponenta | Maksimalni efekat lekova | Trošak (rub.) |
Glukofag | MG | 24 | Od 150 |
Metformin teva | MG | 24 | Od 160 |
Gliformin | Metformin | 24 | 130-450 |
Siofor | MG | 24 | 270-370 |
Janumet | Sitagliptin, metformin | 24 | 2850-3100 |
Imenovanje analoga bilo kojeg lijeka treba provesti samo specijalist.
Na Internetu možete pronaći mnoštvo recenzija koje karakteriziraju "Formin" iz različitih uglova.
Pet godina sam se lečio Gliorminom, ali za to vreme sam razvio naviku u organizmu i nisam osećao nikakav pozitivan rezultat. Kada mi je doktor predložio prelazak na Forsigu, iz nekog razloga sam sumnjao u efikasnost ovog lijeka i počeo se brinuti da ću morati ubrizgati inzulin. Ali moji su osjećaji bili uzaludni: „Forsyga“ vrlo dobro kontrolira šećer i nije mi izazvao nikakve nuspojave. Primjećuje se čak i lagano mršavljenje. Pijem pilulu ujutro i prije spavanja. Pakovanje broja 60 dovoljno je za mjesec dana. Trošak lijeka je također vrlo pristupačan.
Antonina, 51 godina
Nekada sam uzimao uvezeni Metformin, ali zbog određenih problema morao sam preći na Formmetin. Pijem tjedan dana i jako sam nezadovoljan. Nakon prve tablete počeli su me mučiti bolovi u trbuhu, stalno sam bila vrtoglavica, počeli su probavni poremećaji i osjećam se bolesno nekoliko sati nakon uzimanja lijeka. Osim toga, tablete su vrlo slane, a uzimati ih je vrlo neprijatno. Najvjerojatnije ću tražiti zamjenu, jer ne planiram da žrtvujem opće zdravlje radi kontrole šećera.
Nikolaj Petrovich, 49 godina
U ljekarni za 60 tableta morat ćete platiti od 90 do 225 rubalja. Cijena ovisi o dozi lijeka.
„Formin“ se dobro pokazao kao lijek koji smanjuje koncentraciju šećera u krvi i pomaže u gubitku kilograma. Dostupno u ljekarnama samo na recept. Lijek treba čuvati na tamnom mjestu u uvjetima ne višim od sobne temperature. Dozvoljena je upotreba dvije godine od datuma proizvodnje.