Tablete protiv dijabetesa
Sav iLive sadržaj pregledavaju medicinski stručnjaci kako bi se osigurala najveća moguća točnost i dosljednost činjenicama.
Imamo stroga pravila pri odabiru izvora informacija i pozivamo se samo na ugledna mjesta, akademske istraživačke institute i, ako je moguće, na dokazana medicinska istraživanja. Imajte na umu da su brojevi u zagradama (,, itd.) Interaktivne poveznice na takve studije.
Ako mislite da je bilo koji od naših materijala netačan, zastareo ili na drugi način upitan, odaberite ga i pritisnite Ctrl + Enter.
Dijabetes melitus dijeli se na dvije vrste - prvu i drugu, odnosno dijabetes, za koju nije potrebno unošenje inzulina, i ovisnu o inzulinu. Zbog toga tablete za dijabetes mogu biti različite, ovisno o vrsti bolesti. Takvih je lijekova puno. Radi praktičnosti mogu se podeliti u sledeće kategorije:
- lijekovi koji stimulišu proizvodnju inzulina,
- lijekovi koji povećavaju osjetljivost tkiva na djelovanje inzulina,
- sredstva za regulisanje apsorpcije ugljenih hidrata u crevima i njihovo uklanjanje iz organizma,
- lijekovi kombinovanog djelovanja.
Pokušajmo razumjeti najčešće medicinske recepte za dijabetes.
Indikacije za upotrebu antidijabetičkih tableta
U svjetskoj praksi glavni pokazatelj prisilne upotrebe tableta za dijabetes je količina glikogemoglobina, specifičnog proteina koji odražava prosječnu razinu glukoze u krvi u dužem periodu (do 3 mjeseca). Međutim, kod nas je takva analiza izuzetno rijetka. Najčešće liječnik određuje potrebu za liječenjem lijekovima na temelju rezultata glukotesta s kojim se mjeri šećer u krvi na prazan stomak i 2 sata nakon obroka.
U većini slučajeva tablete se propisuju nakon prvih negativnih rezultata ispitivanja glukoze. Kako bolest napreduje, terapija se može poboljšati dodatnim lijekovima. Da biste to učinili, liječnik redovito provodi ponovljena ispitivanja koja vam omogućavaju da pratite potrebu za povećanjem doze ili upotrebom pomoćnih lijekova. Ako nivo glukoze u krvi ostane nepromijenjen, režim liječenja ostaje isti.
Farmakodinamika i farmakokinetika
Svaki lijek koji se može koristiti za liječenje dijabetesa ima svoja jedinstvena farmakološka svojstva.
Glavni efekti hipoglikemijskih lijekova su sljedeći efekti:
- snižavanje glukoze u krvi,
- stimulisanje proizvodnje inzulina od strane beta ćelija,
- povećana osjetljivost perifernih tkiva,
- ograničenje apsorpcije i taloženja glukoze i njeno uklanjanje iz krvotoka.
Farmakokinetička svojstva mogu se razlikovati ovisno o produženom djelovanju određenog lijeka. Sistemska apsorpcija je oko 95%. Poluvrijeme eliminacije može trajati od 10 do 24 sata.
Upotreba pilula protiv dijabetesa tokom trudnoće
Većina pilula protiv dijabetesa kontraindicirana je tokom trudnoće i dojenja, zbog nedostatka podataka o učinku takvih lijekova na tijek gestacije i direktno na bebu. U slučaju bolesti ovisne o insulinu, preporučuje se uzimanje inzulina - jedinog lijeka koji je zapravo dozvoljen tokom trudnoće.
Kontraindikacije
Tablete protiv dijabetesa nisu propisane:
- sa sklonošću alergijama na bilo koju od komponenti izabranog leka,
- u kritičnim dijabetičkim stanjima (ketoacidoza, prekoma ili koma),
- sa teškim povredama jetre ili (i) bubrega,
- tokom trudnoće i dojenja,
- u detinjstvu.
Starijem pacijentu, osobama oboljelim od alkoholizma, kao i bolesnicima s drugim endokrinim poremećajima, tablete za dijabetes propisuju se s velikom pažnjom i samo pod nadzorom liječnika.
, , , , , , , , , , , , ,
Nuspojave
Neželjeni efekti uzimanja pilula protiv dijabetesa mogu uključivati:
- dispeptički poremećaji (mučnina i povraćanje),
- hiperhidroza, „ljepljivost“ kože,
- kolestaza, žutica,
- agranulocitoza,
- hiponatremija,
- anemični sindrom
- osip i druge alergijske pojave.
Uz neredovit unos hrane ili gladovanja može se razviti hipoglikemija, koja je praćena glavoboljom, jakim osjećajem gladi, dispepsijom, razdražljivošću, zbunjenošću, razvojem koma, pa sve do smrti pacijenta.
Nazivi pilula protiv dijabetesa
Ako se propisivanje tableta ne može izbjeći, tada će liječnik pacijentu najvjerovatnije ponuditi lijekove koji smanjuju šećer. Njihov učinak može biti različit - smanjenje apsorpcije glukoze u tijelu ili povećanje osjetljivosti tkiva na inzulin. Preporučljivo je koristiti lijekove u slučajevima kada tijelo nije u mogućnosti regulirati količinu glukoze u krvi.
Uz glavni tretman inzulinom mogu se propisati tablete za dijabetes tipa 1. Pripravci inzulina mogu varirati u trajanju izlaganja, obliku oslobađanja, nivou pročišćenja i porijeklu (životinjski i ljudski inzulin).
Tablete za dijabetes tipa 2 su lijekovi navedeni u nastavku, čija je glavna svrha nadoknaditi visoku razinu glukoze u krvi i usporiti napredovanje bolesti. Lijekovi su propisani za neučinkovitost takvih terapijskih metoda kao što su dijeta i vježbanje, kao i za povišeni nivo šećera u krvi 3 ili više mjeseci zaredom.
- Metformin je dobro antidijabetičko sredstvo koje se dobiva iz biguanida. Tablete mogu sniziti nivo šećera, i na prazan stomak i nakon jela. Metformin ne utiče na proizvodnju inzulina, dakle, ne izaziva razvoj hipoglikemijske kome.
- Siofor je sredstvo slično prethodnom lijeku, u kojem je aktivni sastojak metformin.
- Galvus je tableta sa inhibitorima DPP-4. Aktivna tvar lijeka je Vildagliptin. Galvus je stimulator otočnog aparata gušterače. Nakon uzimanja povećava se izlučivanje peptida poput glukagona i polipeptida ovisnog o šećeru iz probavnog sustava u krvotok. Istovremeno se povećava osjetljivost beta stanica pankreasa: ovo pomaže aktivirati proizvodnju inzulina ovisna o šećeru.
- Dialect (ispravno - Dialect) biološki je dodatak, čiji je aktivni sastojak Sylvester Hymn, kisela supstanca koja regenerira oštećene ćelije gušterače.
- Glukofag je potpuni analog lijeka Metformin koji je gore razmotren.
- Forsiga (Dapagliflozin ili Forsen) je sredstvo za poticanje izlučivanja glukoze putem bubrega. Zahvaljujući lijeku, šećer u krvi se snižava, i na prazan stomak i nakon jela. Uz to se smanjuje nivo glikogemoglobina.
- Amaryl je lijek na bazi glimepirida, poznati lijek za snižavanje šećera iz sulfoniluree treće generacije. Amaril ima kompleksan učinak: poboljšava proizvodnju i oslobađanje inzulina, a također povećava osjetljivost mišićnog i masnog tkiva.
- Maninil je sulfonamidni lijek koji djeluje zahvaljujući glibenklamidu, koji je njegov dio. Glavno svojstvo Maninyl tableta je povećanje izlučivanja inzulina od strane gušterače.
- Diabeton je antidijabetičko sredstvo na bazi gliklazida, predstavnika sulfonilureje druge generacije. Ima kombinirani učinak, poput Amarila.
- Yanumet (pogrešno - Yanulit) je složen lijek zasnovan na kombiniranom djelovanju metformina i sitagliptina. Yanumet ima izražen komplementarni učinak na snižavanje šećera: povećava sintezu inzulina i inhibira proizvodnju glukoze u jetri.
- Glibomet su antidijabetičke tablete koje kombiniraju djelovanje metformina i glibenklamida. Pored učinka na smanjenje šećera, Glibomet smanjuje koncentraciju masti u krvotoku, ubrzava potrošnju mišićne energije, blokira proizvodnju glukoze i apsorpciju ugljikohidrata iz probavnog sustava.
- Kineske tablete za dijabetes:
- Sanju tantai je biljni pripravak koji obnavlja i stimulira funkciju oštećene gušterače,
- Kordyceps - lijek na bazi micelija koji regeneriše tkivo gušterače i ima tonik učinak,
- Fitness 999 je lijek koji se preporučuje za primjenu kod dijabetes melitusa koji se javlja na pozadini pretilosti.
Homeopatske tablete za dijabetes vrlo su popularne posljednjih godina. Ne izazivaju ovisnost o lijekovima, nemaju nuspojave, pacijenti ih lako podnose i bez problema se mogu kombinirati s drugim lijekovima.
- Koenzim kompozit - vraća endokrini status, efikasan je kod dijabetičkog stopala.
- Hepar compositum - vraća metabolizam lipida i ugljikohidrata, poboljšava rad jetre.
- Sluznica sluznice - uklanja znakove upalnog procesa u gušterači, umiruje pankreatopatiju.
- Momordika compositum - stabilizira proizvodnju inzulina, obnavlja tkivo gušterače.
Liječenje ovim lijekovima preporučuje se ponavljati 1-2 puta godišnje.
Pored tableta za snižavanje šećera mogu se propisati lijekovi za smanjenje tjelesne težine (ako je prisutna gojaznost). To su lijekovi kao što su Orlistat ili Sibutramine. Za poboljšanje metaboličkih procesa indicirana je upotreba složenih mineralno-vitaminskih pripravaka.
Koje su tablete protiv hipertenzije kod dijabetesa?
Za pacijente s dijabetesom ponekad je teško odabrati lijekove: oslabljeni metabolički procesi i nemogućnost uzimanja lijekova zaslađivačima ograničavaju izbor lijekova. Tablete za hipertenziju za dijabetes treba da ispunjavaju sledeće zahteve:
- efikasno stabilizuju krvni pritisak,
- imati minimalnu količinu nuspojava,
- ne utiču na nivo glukoze u krvi,
- ne utiču na količinu holesterola,
- ne opterećuju kardiovaskularni sistem.
U malim dozama sa hipertenzijom mogu se uzimati tiazidni diuretici (hidroklorotiazid, indapamid). Ovi lijekovi ne utječu na razinu glukoze i neutralno su "povezani" s kolesterolom. Diuretici poput kalijuma i osmotskih sredstava - spironolakton, manitol, zabranjeni su dijabetičarima.
Dopuštena je i upotreba kardioselektivnih beta blokatora, poput Nebivolola, Nebileta.
Često se pacijentima koji imaju dijabetes s visokim krvnim tlakom propisuju ACE inhibitori. Ovi sami lijekovi mogu povećati osjetljivost tkiva na inzulin i mogu poslužiti kao prevencija dijabetesa tipa 2.
Kako odabrati tablete urinarne inkontinencije za dijabetes?
Tablete propisane za urinarnu inkontinenciju jesu nootropni lijekovi, adaptogenovi i antidepresivi. Takve lijekove propisuje samo medicinski stručnjak. Kontraindicirano je uzimati ih sami bez recepta lekara.
Najčešće, kod dijabetesa i urinarne inkontinencije, propisan je lijek Minirin - ovo je lijek u obliku tableta na bazi desmopresina. Minirin smanjuje učestalost mokrenja i s uspjehom se primjenjuje kod odraslih pacijenata i djece od 5 godina.
Mogu li uzimati tablete za pušenje zbog dijabetesa?
Tablete koje pomažu da se riješite ovisnosti o nikotinu postoje i na biljnoj i na sintetskoj osnovi. Od najčešćih lijekova poznati su Tabex, Lobelin, Citizen, Gamibazin i drugi lijekovi koji ograničavaju potrebu osobe za nikotinom.
Prihvatiti ili ne uzimati tablete za pušenje istovremeno s liječenjem dijabetesa, liječnik mora odlučiti. Do danas nema dovoljno iskustva s primjenom takvih lijekova kod dijabetičara, pa većina stručnjaka preporučuje suzdržati ih od uzimanja.
, , , , , , , , , ,
Doziranje i primjena tableta za dijabetes
Doziranje lijekova izračunava endokrinolog, sastavljajući pojedinačni režim liječenja. Takva shema ovisi o:
- od nivoa glukoze i glikogemoglobina u krvi,
- od prisustva drugih bolesti u tijelu,
- od starosti pacijenta,
- od rada bubrega i jetre bolesnika.
Ako pacijent slučajno propusti lijek, tada ga ne treba uzimati sa sljedećom dozom, već nastaviti liječenje kao i obično.
Ako standardni tretman tabletama ne donese očekivani učinak, tada je poželjno prijeći na terapiju inzulinom.
Simptomi predoziranja
Uz predoziranje, obično se razvija hipoglikemija.
Ako su simptomi hipoglikemije umjereni, tada povećajte unos ugljikohidratne hrane i smanjite naknadnu dozu tableta. Stalni medicinski nadzor pacijenta uspostavlja se sve dok se stanje ne stabilizuje u potpunosti.
Uz trajnu hipoglikemiju s oslabljenom sviješću ili neurološkim simptomima, pacijentu se ubrizgava otopina glukoze intravenski. Mjere oživljavanja provode se najmanje dva dana.
Dijaliza u slučaju predoziranja nije efikasna.
Interakcije s drugim lijekovima
Tablete protiv dijabetesa ne preporučuje se kombinirati:
- sa mikonazolom i fenilbutazolom (povećava se rizik od razvoja hipoglikemijske kome),
- sa etanolom
- s velikim dozama antipsihotika i antikoagulansa.
Kako bi se izbjegle interakcije s lijekovima, upotrebu bilo kojeg lijeka treba uskladiti s liječnikom.
Uslovi skladištenja i rok trajanja
Jedini uvjet za pravilno skladištenje tableta za dijabetes jest njihova nedostupnost djeci. Temperatura skladištenja - soba.
Rok trajanja određuje se za svaki određeni lijek odvojeno i najčešće je 3 godine.
Nemoguće je nedvosmisleno odgovoriti na pitanje koje su možda najučinkovitije tablete za dijabetes. Sve ovisi o stupnju bolesti, o ishrani, načinu života itd. Jedno je sigurno: univerzalne tablete protiv dijabetesa ne postoje. Liječenje se uvijek odabire pojedinačno, na temelju rezultata testova i studija. A ako se takva terapija nadopunjuje pridržavanjem dijeta i održavanjem zdravog načina života, tada možete značajno poboljšati stanje i čak postići stalni pad razine glukoze na normalne razine.
Tablete protiv dijabetesa: koji su sigurni?
Standardni ljekarnički lijekovi protiv kašlja u obliku sirupa i lijekova kontraindicirani su dijabetičarima, jer sadrže dodatke šećera i alkohola. Šećer i neki drugi zaslađivači uzrokuju porast glukoze u krvi, a alkohol pogoršava ionako oštećenu gušteraču. Zbog toga, kad birate lijekove, treba obratiti više pažnje na tabletirane lijekove, a ujedno pažljivo proučiti sastav.
U pravilu, pastile, poput pastila, neodoljivo sadrže šećer, stoga također nisu prikladne za bolesnike s dijabetesom.
Izlaz su lijekovi za oralnu primjenu i biljni lijekovi. Prikladne opcije su lijekovi za iskašljavanje (lazolvan, ambroxol).Međutim, uzimanje ovih ili bilo kojih drugih pilula protiv dijabetesa mora odobriti vaš zdravstveni radnik.