Morska heljda sa pritiskom
Morska heljda ima mnoga ljekovita svojstva za ljude. Prije svega, koristan je za korekciju krvnog pritiska, normalizaciju kardiovaskularnog sistema. Ali činjenica da morska heljda podiže ili snižava krvni tlak trebala bi biti poznata svakoj osobi koja ima rizik od razvoja hipertenzije ili hipotenzije. Uostalom, čak i najkorisnija biljka, ako se koristi nepravilno, može izazvati loše zdravlje.
Učinak morskog šipka na krvni pritisak
U narodnoj medicini najčešće se koriste zrele bobice heljde, jer imaju najviše korisnih materija. Od kore, lišća i cvijeća pripremaju se dekocije, čaj. Plodovi se konzumiraju u bilo kojem obliku. Jedu ih svježe sa šećerom, prave sok, džem i puter. Biljka sadrži cijeli niz tvari neophodnih za regulaciju kardiovaskularnog sustava.
U morskoj heljdi postoje takve komponente:
- antioksidanti
- vitamini K, B 1, B 2, B 3, B 9,
- askorbinska kiselina i rutin, ostali flavonoidi,
- magnezijum
- kalijuma
- fosfor
- kalcijuma
Ali kako ovaj kompleks tvari utječe na krvni tlak nije poznato svima. Biohemijski sastav heljde pomaže u snižavanju krvnog tlaka. Korisna je za osobe sa povišenim ili visokim krvnim pritiskom. Uz to, обліnaca se jede za prevenciju ateroskleroze, s povećanjem holesterola u krvi, nedostatkom vitamina.
Morska heljda sa hipertenzijom
Pri stalno visokom pritisku, stanje posuda se pogoršava. Njihovi zidovi postaju krhki, često se stvaraju mikropukotine, koje tijelo pokušava „zapečatiti“ holesterolom. Budući da ova masna tvar stalno cirkulira krvlju, nove ploče sustavno se lijepe za flaster, a lumen žile se sužava sve dok se ne začepi.
Morska heljda sadrži beta-sitosterol. Redovnom upotrebom, ovaj fitosterol efikasno smanjuje količinu "lošeg" holesterola koji sprečava stvaranje velikih plakova, a koristan je i kao profilaktički lijek protiv srčanih udara, šloga i hipertenzivne krize.
Morska heljda pod pritiskom cijeni zbog prisutnosti kompleksa vitamina i makronutrijenata. Tiamin (B1) je koristan za funkcionisanje nervnog sistema, koji je odgovoran i za kontraktilnost srca, glatke mišiće. Riboflavin (B2) je uključen u proizvodnju crvenih krvnih zrnaca, normalizaciju funkcionisanja endokrinih i spolnih žlijezda, stvaranje antitijela i poboljšanje elastičnosti kože i krvnih žila. Folna kiselina s nikotinskom kiselinom (B9, B3) pomaže u apsorpciji mnogih tvari, povećavajući njihova svojstva korisna za aktivnost krvožilnog i imunološkog sustava. Vitamin C u kombinaciji s flavonoidima smanjuje propusnost i krhkost krvnih žila i kapilara. Rutin takođe smanjuje stopu tromboze.
U morskoj heljdi postoje korisni elementi magnezijum, kalijum, kalcijum, željezo, fosfor - oni učestvuju u regulaciji srčanih kontrakcija, glatkih mišića, prenošenju nervnih impulsa i podržavaju ravnotežu vode i elektrolita. U agregatu, njihovo djelovanje normalizira rad srca, puls, pospješuje pravovremeno sužavanje i širenje krvnih kanala, opuštanje i uklanjanje grčeva stjenki krvnih žila.
Navedene sastavnice biohemijskog sastava oraščića toniraju tijelo, nadopunjuju međusobno djelovanje i lijekove. Također smanjuju vjerojatnost nuspojava lijekova, poboljšavaju cirkulaciju krvi.
Kontraindikacije za upotrebu morske heljde
Biljka ima jednu osobinu: ako se može zabraniti samo jedan dio sirovine, na primjer, lišće, onda je vjerovatno da je čovjeku dozvoljeno da uzima bobice, kora ili ulje. Morat ćete se upoznati s indikacijama i kontraindikacijama za uporabu svakog od dijelova oraha. Ovo će vam pomoći da odaberete najbolje recepte za svoje liječenje.
Glavne kontraindikacije za liječenje heljde:
- nizak krvni pritisak (nivo manji od 100/60 mm RT),
- individualna netolerancija,
- peptički čir
- akutni holecistitis
- hipotenzija ili rizik od njenog razvoja,
- pankreatitis
- gastritis
- alergija na karoten,
- urolitijaza,
- patologija žučnog mjehura,
- dispepsija.
Uz oprez, potrebno je koristiti morsku heljdu za osobe s vegetativno-vaskularnom distonijom. Kada dođe do skoka krvnog tlaka na snižavanje krvnog tlaka, bolje je konzultirati fitoterapeuta prije početka liječenja. Ljekar će vam reći dozvoljenu količinu proizvoda kako ne bi izazvali nagli pad krvnog pritiska.
Kako uzimati morsku heljdu s hipertenzijom
Uz povećani pritisak koristi se biljka u obliku čaja (vruće infuzije) od mladih grančica i lišća, svježih bobica ili soka iz njih. Dozvoljeno je branje sirovina za zimu: sušiti, praviti džem, ali bolje je smrznuti ili mljeti sa šećerom. Korisno je za hipertenzivno piće i sok od repe.
Recepti za pritisak i metode njihove upotrebe su raznoliki. Dakle, pripremite vruću infuziju lišća. U tavu stavite 2 kašike. kašike sitno sjeckanih sirovina (možete dodati mlade grančice), prelijte 500 ml kipuće vode, ostavite da prokuha i uklonite s vatre, držite pod poklopcem 60–90 minuta. Pijte 3 puta dnevno, 65–75 ml.
Jagode morske heljde sa šećerom (berba za zimu) također su vrlo korisne. Voće se pere, suši, usitnjava brusilicom za meso. Potom se uzima 1 kg šećera na 1 kg bobica heljde, sve se temeljito izmiješa, stavi u čiste staklenke i uskladišti na hladnom mjestu. Da biste smanjili krvni pritisak, trebate jesti 1 kašiku dnevno. mješavine isprane toplom vodom.
Sok od heljde nije samo bogat vitaminima, već je i vrlo ukusan. Čiste zrele bobice prolaze kroz sokovnik ili seckaju peteljkom, a zatim se iscijede kroz višeslojni filter za gazu. Uzmite 1 g koncentriranog soka za svaki kilogram svoje težine.
Takođe možete kuhati i sok od heljde i cikle. Sirova crvena repa se trlja na sitnu rernu, pažljivo se procijedi kroz gazu i ostavi da stoji 50 minuta. Zatim se bobice heljde izmlede, odvoji se sok. Potom se 2 dijela soka od cvekle pomiješaju sa 1 dijelom morske heljde i piju se po 150 ml tri puta dnevno. Trajanje kursa je mesec dana.
Sve lijekove protiv morske heljde protiv pritiska preporučuje se konzumirati 1–1,5 sati nakon jela ili 30 minuta prije jela. Sok se može piti na hladnoj temperaturi (iznad 15 C), a preporučuje se uzimanje infuzije, dekocije ili čaja u toplom obliku. Ovo poboljšava apsorpciju hranljivih sastojaka u tijelo.
Zaključak
Hipotonični bolesnici i ljudi s nestabilnim krvnim tlakom trebaju imati na umu da morski heljda snižava krvni tlak. Stoga se može povremeno koristiti u ograničenim količinama, ali ako nema drugih kontraindikacija. Za bolesnike s hipertenzijom, heljda je učinkovit pomoćnik u korekciji pritiska, borbi protiv ateroskleroze i poboljšanju općeg zdravlja, samo trebate odabrati najbolje recepte za sebe.
Kako morska heljda utječe na pritisak
Morska heljda sa hipertenzijom je koristan i efikasan alat. Ali važno je razumjeti kako kemijske komponente bobice djeluju na pritisak i mogu li ukloniti uzroke koji vode promjeni pokazatelja na tonometru.
Hipertenzija se uslovno može podeliti u dve vrste:
- primarno ili esencijalno kod kojih osoba nema oštećenja organa i sistema koji utiču na stvaranje i održavanje krvnog pritiska,
- sekundarno, kada je hipertenzija simptom druge osnovne bolesti.
Ima smisla razmotriti odnos između morske heljde i pritiska u primarnoj hipertenziji. U ovom slučaju dolazi do promjene elastičnosti krvnih žila uslijed aterosklerotskih naslaga, stoga svaki provocirajući faktor koji svuda okružuje osobu (stres, klimatske promjene, režim dana itd.) Uzrokuje da osoba ima trajnu hipertenziju, što prvo izaziva mala odstupanja od norme (prvi stepen hipertenzije), a potom - izraženije. Ali što duže bolest napreduje, veći je rizik od oštećenja organa koji uzrokuju sekundarnu hipertenziju, poput bubrega.
A u fazi kada se hipertenzija tek počinje razvijati, izražen terapeutski efekat može dati bilo šta, ako ovo bude:
- normalizuje holesterol u krvi,
- vraća elastičnost stijenki krvnih žila,
- normalizuje aktivnost nervnog sistema.
Uzimajući u obzir kako morska heljda utječe na tijelo i pritisak, možemo vidjeti da može poboljšati snagu i elastičnost vaskularnog tkiva i imati blagotvoran učinak na nervni sistem. A zahvaljujući antioksidansima koji se nalaze u bobici, on uklanja toksine iz tijela i ima blagotvoran učinak na rad srčanog mišića. Kao rezultat toga, redovita upotreba heljde može sniziti krvni tlak.
Ali, morska heljda snižava krvni pritisak samo u početnom stadiju bolesti, a kod teške i progresivne hipertenzije njegova upotreba neće donijeti nikakvu posebnu korist za krvni tlak. Da, njegov pozitivni učinak na tijelo ostaje isti, ali to nije dovoljno da se kardiovaskularni sistem potpuno obnovi. U tom slučaju je zagarantiran samo kompleks lijekova koji pojedinačno bira lekar.
Isto se odnosi i na sekundarnu hipertenziju. Ako je povišen krvni pritisak izazvan oštećenjem bubrežne arterije, tumorima mozga, hipertireoidizmom ili drugim patologijama koje su uvrštene na popis uzroka bolesti, morska heljda se ne može nositi s njima. Jedina funkcija koju može obavljati je pružanje općeg tonika i iscjeljujućeg djelovanja na tijelo na pozadini glavnog tretmana - lijekovima ili operacijama.
Što se tiče hipotenzije, smanjeni tlak okupanke može se malo regulirati povećanjem tonusa i elastičnosti krvnih žila sa slabim stupnjem ozbiljnosti patologije i odsutnosti bolesti koje izazivaju hipotenziju.
Ako je smanjeni tlak uzrokovan psiho-neurološkim poremećajima, na primjer, vegetovaskularnom distonijom, bobica može povećati pritisak na normalnu razinu i poboljšati dobrobit. To je zbog blagotvornog djelovanja na živčani sistem uz redovnu sistematsku uporabu oraha. A zbog placebo efekta, kada osoba koja je sigurna da mu određeni lijek pomaže da se osjeća bolje, zaista osjeća nalet snage i energije. U tom se slučaju indikatori na tonometru možda neće mijenjati.
Recepti za pritisak
Uprkos činjenici da morska heljda djeluje na tijelo na isti način sa visokim i niskim krvnim pritiskom, recepti su podijeljeni u dvije kategorije: za hipotenzivne i za hipertenzivne.
Prije upotrebe recepata morate znati nekoliko pravila:
- prije početka liječenja, trebali biste se posavjetovati sa svojim liječnikom kako biste saznali postoje li kontraindikacije za upotrebu heljde, da li će njene komponente biti "u sukobu" s uzimanim lijekovima,
- svi su recepti dizajnirani za dugotrajnu upotrebu: od 14 do 30 dana, nakon čega biste trebali napraviti dvotjednu pauzu i, ako je potrebno, ponoviti kurs ponovo.
Recepti za hipertenzivne pacijente:
Naslov | Sastojci | Kuvanje | Raspored prijema |
Juha od morskog gloga | 2 žlice suhog i nasjeckanog lišća i grančica stabla morske heljde, 500 ml vode | grančice prelijte vodom, stavite na polaganu vatru 1,5 sati ili sirovine prelijte kipućom vodom u termos i inzistirajte 24 sata | piti 2 puta dnevno po pola čaše |
Džem od morskog oraha | Jagodičastog voća i meda u jednakim omjerima, umjesto meda mogu se koristiti šećer | prokuhati sirove bobice kroz mlin za meso ili samljeti mikserom, pomiješati sa medom | jesti čajnu kašiku tri puta dnevno |
Sok od morske heljde | 1 kg svježih bobica | napravite sok u sokovniku | piti 50 grama jednom dnevno (Recept djeluje zbog diuretičkog učinka, koji je u stanju brzo (ali ne zadugo) sniziti krvni pritisak na 10 mmHg. Iz istog razloga, ne pijte sok noću.) |
Sok od heljde od cvekle | sok od repe i morske heljde | pomiješajte 2 vrste soka u jednakim omjerima | piti 100 grama soka jedanput na dan (cvekla i heljda povećavaju diurezu, stoga, kao u prethodnom receptu, ne smijete piti sok prije spavanja.) |
Sok od planinskog pepela i oraha | bobice heljde (1 dio), bobice rogača (2 dijela), med (na ukus) | iscijedite sok od bobica, promiješajte, dodajte med u piće neposredno prije upotrebe | piti 100 ml napitka jednom dnevno |
Dekocija morske heljde | zdrobljena sušena kora morske heljde (2 kašike), 1 litra ključale vode | kuhajte koru u kipućoj vodi sat vremena, procijedite | piti 100 ml jednom dnevno |
Hipotonički recepti
Osobe sa niskim krvnim pritiskom mogu koristiti gornje recepte, ali samo tijek liječenja trebao bi biti smanjen sa 14 na 7 dana. Ali postoje posebni lijekovi na bazi heljde za ljude s hipotenzijom. Djeluju kao simptomatski lijek koji se bori protiv učinaka karakterističnih za hipotenziju: slabost, glavobolja, pospanost.
- Za pripremu će vam trebati: listovi heljde zdrobljene u prašinu (10 g), medicinski alkohol (100 ml).
- Priprema: listove prelijte alkoholom, zatvorite posudu poklopcem i ostavite da stoji sat i pol na tamnom mjestu.
- Raspored doziranja: ½ čajne kašike poslije večere tokom 14 dana.
Sastav i ljekovita svojstva
Morska heljda je nepretenciozna biljka koja može rasti u bilo kojim uvjetima. Biljka je dobila ime po činjenici da su njene grane gusto prekrivene bobicama jarko narančaste boje. Za lečenje bolesti možete koristiti ne samo plodove, već i ostatak biljke, jer svako od njih ima posebna svojstva:
- korteks sadrži tanine, alkaloide, serotonin, koji pomažu kod bilo koje vrste krvarenja, pospješuju regeneraciju tkiva i zacjeljuju rane,
- lišće sadrži tanin i vitamin C, pa recepti uz njihovu upotrebu imaju protuupalna dejstva, aktiviraju imunološki sistem i štite ćelije jetre od negativnih faktora,
- sastav sjemenki orahove sjemenke uključuje vitamine skupine B, tanine, karoten i masna ulja, pa se mogu koristiti u slučaju oštećenja gastrointestinalnog trakta kao laksativ i kao opće sredstvo za jačanje,
- biljni cvjetovi se široko koriste u industriji ljepote za omekšavanje i pomlađivanje kože.
Jagodičare bobice sadrže najviše korisnih tvari - sadrže vitamine i provitamine, organske kiseline, glukozu i neke vrste prirodnih antibiotika. Snažan je prirodni antioksidans koji uklanja slobodne radikale iz tijela i sprečava proces starenja. Bobice ima pozitivan učinak na metaboličke procese, povećava imunitet i štiti organizam od manjka vitamina.
Savjet: morska heljda sadrži više vitamina C nego agrumi, tako da je za bolesti uzrokovane nedostatkom ove tvari bolje koristiti plodove ove biljke.
Morska heljda i hipertenzija
Hipertenzija često prati aterosklerozu, koja se razvija uslijed "lošeg" kolesterola taloženog na zidovima krvnih žila. Ateroskleroza pogoršava tok bolesti, pogoršava stanje kardiovaskularnog sistema i stvara povoljne uslove za stvaranje holesterola.
Upotreba morskog šipka kod hipertenzije smanjuje količinu "lošeg" holesterola u tijelu i sprečava razvoj teških komplikacija - hipertenzivne krize, moždani udar, srčani udar.
B vitamini, tiamin i riboflavin, koji su dio plodova oraha, povećavaju elastičnost krvnih žila i poboljšavaju kontraktilnost srčanih mišića, a folna i nikotinska kiselina pomažu u boljem apsorpciji tvari neophodnih za zdravlje krvožilnog i kardiovaskularnog sustava.Vitamin C u kombinaciji sa rutinom smanjuje propusnost vaskularnih zidova, krhkost kapilara i smanjuju rizik od nastanka krvnih ugrušaka. Zajedno, sve komponente morske buđi doprinose proširenju krvnih žila i ublažavaju grčeve, opuštaju zidove krvnih žila zbog čega se visoki tlak postupno normalizira.
Savjet: kao i bilo koja druga tradicionalna medicina, irapija osip polako snižava krvni tlak, pa ga trebate uzimati na duže vrijeme.
Kontraindikacije i mere predostrožnosti
U biljnoj medicini, heljda se smatra moćnim lijekom, tako da njena upotreba ima niz kontraindikacija, što uključuje:
- hipotenzija i nizak krvni pritisak,
- teška kršenja probavnog trakta (gastritis, peptički čir),
- akutni holecistitis
- pankreatitis
- patologija mokraćnog i žučnog sistema,
- dugotrajna dijareja.
S obzirom da morska heljda snižava krvni pritisak, treba je koristiti s oprezom kod vegetativno-vaskularne distonije, jer je za njen klinički tijek karakterističan skok krvnog tlaka (može brzo rasti i pasti, u doslovno minutima). Da ne biste snizili pritisak na kritične granice, osobe sa sličnom dijagnozom trebale bi se posavjetovati s fitoterapeutom - on će vam reći koliko bobica se može konzumirati.
Kod nekih ljudi morska heljda izaziva alergiju, pa treba započeti liječenje malim dozama lijeka kako bi se provjerila reakcija tijela.
Savjet: ako postoje kontraindikacije za uporabu jednog dijela stabla morske heljde, tada je obično dopušteno uzimanje lijekova iz drugih njegovih dijelova, pa stoga treba dublje ispitati značajke upotrebe ove biljke. Na primjer, sa gastrointestinalnim bolestima, ne možete jesti bobice plodova heljde, već možete piti dekocije iz listova.
Kako uzimati heljdu u krvnom pritisku
Postoji puno recepata s morskom heljdom, koje se lako pripremaju kod kuće. Od plodova možete napraviti džem, koristiti ih sa šećerom ili medom, pripremiti deserte ili dodati u čaj. Najčešće se koristi sljedeća metoda jela od heljde - operite bobice, isjeckajte ih u blenderu ili mlinu za meso, pomiješajte sa šećerom i jedite bez ograničenja. Umjesto šećera, možete uzeti med - tada će lijek biti još efikasniji.
- Berba za zimu. Proizvod jednostavan za pripremu koji vam omogućuje da spremite svu korisnu morsku heljdu. Bobice dobro isperite, ostavite da se osuše, a potom mljevenje ili listanje u mlincu za meso. Izmešajte dobivenu kašu sa šećerom u omjeru 1 prema 1 i rasporedite u čiste staklenke. Takav lijek se može čuvati na hladnom nekoliko mjeseci, do proljeća. Uzimajte čajnu kašičicu tri puta dnevno s vodom.
- Sok od morske heljde. Sok od biljnih bobica se takođe može pripremiti za buduću upotrebu. Zrele, dobro oprane bobice, prolaze kroz sokovnik, kuhajte na laganoj vatri dok se ne formira pjena. Sipajte u sterilizirane staklenke, razvaljajte. Sok se uzima od 1 g po kilogramu tjelesne težine nekoliko puta dnevno. Možete ga miješati sa sokom od cvekle, koji ima svojstvo pročišćavanja krvi. Za jedan dio soka od heljde uzmite dva dijela repu, koje treba ostaviti da se ukuva 40-50 minuta, promiješajte i pijte tri puta dnevno najmanje mjesec dana.
- Infuzija lišća heljde. Uzmite dvije kašike lišća i grana biljke, prelijte 0,5 litara vode, prokuhajte i inzistirajte 1-1,5 sati. Pijte četvrtinu šolje tokom 1-2 nedelje.
- Dekocija kora. Osušite suhu koru, uzmite 4 kašike sirovina, prelijte litrom vode i kuhajte 40 minuta. Dobiveni proizvod filtrirajte, iscijedite koru i uzimajte 75 ml tri puta dnevno tri tjedna. Nakon ovoga je potrebna pauza od tjedan dana i ponovljeno liječenje.
- Ulje heljde. Ulje heljde prodaje se u ljekarnama, ali može se pripremiti kod kuće. Da biste to učinili, uzmite čiste, osušene bobice, mletite ih u blenderu ili mlinu za meso, odvojite tortu od soka i iscijedite. Tortu stavite u teglu, prelijte biljnim uljem (najbolje je uzeti maslinovo ulje) - za 3 šolje iscijeđenih bobica trebat će vam 0,5 litara ulja. Posudu zatvorite, ostavite na tamnom mjestu tjedan dana, a zatim procijedite. Dvije nedelje morate piti ulje po kašiku dnevno, nakon čega napravite pauzu od mesec dana i ponovite kurs.
Savjet: ulje morskog šipka može zaprljati kožu i odjeću, ostavljajući tvrdokorne mrlje na njoj, zato pažljivo radite s njom.
Prema recenzijama hipertenzivnih pacijenata, heljda je efikasno i sigurno sredstvo koje ne samo da stabilizuje krvni pritisak, već i poboljšava imunitet, štiti organizam od negativnih faktora i ima općenito jačanje. Uz pravilnu upotrebu i pridržavanje svih sigurnosnih mjera opreza, ovaj lijek će donijeti neprocjenjive zdravstvene koristi.
Korisna svojstva biljke
U narodnoj medicini ne koriste samo plodove, već i koru i lišće heljde od pritiska i drugih bolesti. Morska heljda ne povećava pritisak, jer pomaže uklanjanju viška tekućine iz tijela.
Korisna svojstva ove biljke:
- imunostimulirajući
- protuupalno
- zaceljivanje rana
- antioksidans.
U kore biljke nalazi se mnogo tanina koji imaju izražen protuupalni učinak. Morsko ulje od heljde je poznato sredstvo za zarastanje rana koje pomaže obnavljanju kože rezima, ogrebotinama i opekotinama.
Ulje ove biljke ne pomaže kod pritiska, ali bi trebalo biti prisutno u svakoj ormariću za lijekove kao sredstvo za liječenje rana. Pored toga, često se koristi za razne dermatološke bolesti.
Ulje heljde poznato je po svojim regenerativnim svojstvima.
Ekstrakti i ekstrakti plodova i listova heljde uveliko su korišteni u kozmetologiji. Ova biljka je bogata antioksidansima, štiti kožu od preranog starenja i smanjuje bore na licu.
Da biste shvatili kako morska heljda utječe na pritisak, morate razumjeti uzroke njezinih oscilacija. U većini slučajeva, skok krvnog pritiska kao i nagli pad krvnog pritiska primjećuju se na pozadini stresa i psihoemocionalnog stresa. Morska heljda sadrži niz elemenata u tragovima i vitamina koji jačaju živčani sistem, pomažući u borbi protiv destruktivnih učinaka stresa. Dakle, обліnaca ne smanjuje ili povećava krvni pritisak, već eliminira uzrok njezinih kolebanja.
Bobice ove biljke koriste se i kao tonik. Pored pozitivnog učinka na nervni sistem, biljka štiti cijelo tijelo od preranog starenja, veže i uklanja toksine i toksine, normalizira rad srca i bubrega.
Popis ljekovitih svojstava heljde, osim kontrole pritiska, veoma je širok, ali sadrži i kontraindikacije o kojima bi trebalo razmisliti prije liječenja ovom biljkom.
Učinak pritiska
Prije svega, utjecaj oraha na pritisak očituje se jačanjem krvnih žila i normalizacijom rada srca. Ne može se tvrditi da heljda eliminira visoki ili visoki krvni pritisak, ali ova biljka minimizira negativne efekte hipertenzije. Redovnom upotrebom bobica ili njihovih dekocija mogu se primjetiti pozitivne promjene krvnog pritiska, no to se, prije svega, događa zbog poboljšanja elastičnosti krvnih sudova.
Pacijenti s hipertenzijom trebaju uzimati heljdu ne toliko da bi smanjili pritisak, već kako bi ojačali krvne sudove. Osobe s hipotenzijom koje zanima hoće li osip povećati pritisak razočarat će jer bobica nema ovo svojstvo. Ipak, preporučuje se uzimanje lijeka od heljde pod sniženim pritiskom kao opće sredstvo za jačanje živčanog sustava, u tu svrhu su pogodne tinkture od heljde, džem ili svježe bobice, ali ne i dekocije i infuzije.
Morska heljda nije u stanju da poveća ili snizi krvni pritisak, ali ima blagotvoran uticaj na krvne sudove
Recepti za lijekove
Nakon što ste shvatili kako morska heljda utječe na pritisak, trebali biste odabrati najbolju opciju za pripremu lijeka.
- Skupite male grane heljde i lišće, osušite i nasjeckajte nožem. Uzmite 2 velike kašike sirovine i prelijte dvije šolje ključale vode. Lijek se stavlja na malu vatru i kuha se sat i po. Uzimajte lek dva puta dnevno u pola čaše. Sirovine možete i napuniti u termos, preliti dve čaše kipuće vode i insistirati jedan dan.
- Jam od heljde pomoći će smanjiti ili normalizirati krvni tlak. Da biste ga pripremili, temeljno operite kilogram voća, stavite u mljevenje mesa ili blender i gnječite dok ne dobijete homogenu masu. Bobice ne trebate kuhati, džem se pravi od sirovog voća. Zatim se dobivena smjesa pomiješa u jednakim omjerima sa šećerom ili medom i izlije u prikladne posude. Takvu poslasticu držite u hladnjaku. Kod hipertenzije uzimajte 1 žličicu lijeka tri puta dnevno, a kod hipotenzije - 1 veliku kašiku prije spavanja.
- Sok od heljde ima izražen diuretski učinak, pa vam omogućava brzo smanjenje pritiska. Od ovakvog lijeka ne trebate očekivati čuda, tlak se smanjuje ne više od 10 mmHg, a efekat je kratkotrajan. Takav lijek je bolje koristiti dugoročno, uzimajući u malim porcijama mjesec dana, ali ne treba se oslanjati na sok od heljde kao hipotenzivni lijek. Da biste napravili sok, usitnite kilogram voća u sokovniku. Uzimajte lijek od 50 g dnevno.
- Sa hipertenzijom se preporučuje dnevno piti pola čaše soka od heljde i repe. Sastojci se uzimaju u jednakim omjerima i stavljaju u sokovnik. Takav sok jača krvne sudove i ima diuretski učinak.
- Još jedno ljekovito piće je sok od roga bobica i morske heljde. Za kuhanje treba uzeti dva dijela planinskog pepela i jedan dio morske heljde i sok preživjeti putem sokovnika. Pijte svakodnevno u pola čaše. Za svjetliji ukus u soku možete dodati jednu kašiku meda neposredno prije upotrebe.
- Dekoracija kore se preporučuje i hipertenzivnim i hipotenzivnim pacijentima. Da biste ga pripremili, trebate mljeti suhu koru nožem, uzeti dvije velike kašike sirovine i kuhati kipuću vodu u litri na sat vremena. Potom se proizvod filtrira kroz gazu i svakodnevno uzima u pola čaše.
Za liječenje hipotenzije preporučuje se tonik tinktura od listova oraha. Povećava vaskularni tonus i smanjuje glavobolju karakterističnu za nizak krvni pritisak. Za pripremu se uzima 10 g lišća i 100 ml medicinskog alkohola. Listovi se usitne u prašinu i stave u prikladnu posudu, a potom napune alkoholom. Proizvod treba začepiti poklopcem i inzistirati 10 dana na tamnom mjestu. Potom se tinktura uzima 2 tjedna, pola žličice nakon večere.
Osim bobica, tradicionalna medicina koristi druge dijelove grma.
Kako morska heljda utječe na krvni pritisak osobe?
Hipertenzija je najčešća bolest na planeti, koju karakteriše trajno povećanje krvnog pritiska. Hipertenzivni pacijenti (osobe sa povišenim krvnim pritiskom) suđeno su da se liječe cijeli život. Uporedo sa lekovima, narodne metode imaju ogroman pozitivan efekat. Liječenje infuzijama može smanjiti negativne manifestacije hipertenzije, a u I-II fazi potpuno vratiti pritisak i vratiti zdravlje čovjeku. Među svim ljekovitim receptima posebno mjesto zauzimaju infuzije bobica heljde. Da shvatimo, zvjerica podiže ili snižava krvni pritisak, kako pravilno pripremiti lijekove za to i kada ih uzimati?
Tamo gdje raste morska heljda
Morska heljda je biljka koja pripada porodici Sucker. Može biti grm ili drvo do 6 m visine. Rasprostranjen je svugdje, raste podjednako u blizini vodnih tijela, u stepkama i planinama. Plodovi jarko žute ili tamno narančaste boje, ponekad s crvenkastim nijansama, kisele mesnate bobice, zrele u septembru i oktobru. To su bobice morskog kupca, koje iscjelitelji najčešće koriste za pripremu raznih infuzija i mješavina. Takođe pomažu u liječenju hipertenzije, s obzirom na činjenicu da morska heljda snižava krvni tlak.
Stari Grci znali su za korisna svojstva bobica heljde. Oni su obično smatrali biljku panaceom od svih bolesti i dali joj je grančicu kao simbol zdravlja i dugog života.
Korisna svojstva bobica heljde
Da biste shvatili kako morska heljda pomaže kod pritiska i kako ona općenito utječe na tijelo, trebate razumjeti njezin kemijski sastav.
Elementi koji osiguravaju svojstva heljde:
- gotovo sve vitamine grupe B, uključujući
- tiamin (B1), neophodan za normalno funkcionisanje nervnog i kardiovaskularnog sistema,
- riboflavin (B2), koji poboljšava elastičnost krvnih sudova,
- folna kiselina (B9), korisna za krvožilni sistem,
- nikotinska kiselina (B3), čije prisustvo garantira smanjenje "lošeg" holesterola u krvi,
- askorbinska kiselina (vitamin C), koja smanjuje krhkost i propusnost krvnih sudova,
- rutin koji smanjuje stopu tromboze,
- mnogi elementi u pulpi bobica heljde, uključujući magnezijum, fosfor, željezo, kalcijum i kalij, izravno su uključeni u regulaciju srčanog ritma i prijenos živčanih impulsa,
- beta-sitosterol, koji sprečava stvaranje kolesteroloških plakova na zidovima krvnih žila,
- antioksidanti, uključujući tokoferol. Ove tvari poboljšavaju disanje tkiva, regeneraciju na staničnoj razini, povećavaju otpornost tijela na stres i sprečavaju razvoj kardiovaskularnih patologija.
Ovako bogat kemijski sastav bobica u potpunosti objašnjava zašto morski heljda tako dobro pomaže kod pritiska. Također je vrijedno primijetiti jednoliku orijentaciju utjecaja svih elemenata na normalizaciju živčanog, vaskularnog i srčanog sustava. Takva „jednoglasnost“ čini bobice heljde tako korisnim pod pritiskom.
Učinkoviti recepti za snižavanje krvnog pritiska
Kroz stotine godina iscjelitelji su akumulirali puno znanja koja pomažu u suzbijanju bolesti bez ljekovite hemije, ali uz pomoć prirodnih darova. Iscjelitelji u drevnoj Grčkoj znali su koliko je heljda efikasna kod hipertenzije. Preporučili su korištenje svježih bobica, u obliku džema i ljekovitih infuzija. Ispod je nekoliko najzanimljivijih i najefikasnijih recepata. Njihova nesumnjiva prednost je jednostavnost pripreme i pristupačan set sastojaka.
Buća od šećera sa visokim pritiskom
Isperite 1 kg slatkih i kiselih zrelih bobica pod tekućom vodom i osušite. Meso odvojite od sjemenki i izgnječite ga u pire krumpir (možete ga mlatiti bakinim metodama kroz sito ili na moderan način mikserom), dodajte 1 kg šećera i stavite na laganu vatru. Uz neprestano miješanje, pričekajte da se šećer potpuno otopi, sklonite s vatre i stavite u čiste, zagrijane limenke. Čuvati u frižideru. S obzirom na to kako morski heljda aktivno utječe na krvni pritisak, hipertenzivnim pacijentima i osobama s normalnim krvnim tlakom preporučuje se jesti ovu slatkoću u kašiku prije spavanja s čajem od kamilice.
Ulje heljde kod visokog krvnog pritiska
Može se kupiti u bilo kojem velikom supermarketu. Cijena nafte je prilično visoka. Uzimajte žličicu tri puta dnevno pola sata prije jela tokom dvije sedmice. Zatim dati tijelu odmor i ponovite tok oporavka. Uzimajući u obzir kako morska heljda utječe na organizam, možemo sa sigurnošću reći da će ovaj kurs pomoći u normalizaciji ne samo krvnog pritiska, već i metabolizma, metabolizma, jetre i crijeva, riješiti se kolika i uspostaviti stolicu, povećati imunitet i pomladiti cijelo tijelo.
Sok od morske heljde od bobica od visokog pritiska
Osušite 3 kg opranih bobica, a meso bez soka prenesite kroz sokovnik.Stavite sok u frižider, a kolač prelijte vodom u količini od 1 kg pogače - 0,5 litara vode i ostavite da se kuva 3 sata (više ne da fermentira). Nakon naprezanja, dobro izgnječite. Izbacite tortu, kombinirajte infuziju s sokom, dodajte 0,5 kg šećera i prokuhajte. Skinite pjenu, prokuhajte ponovo i sipajte u sterilne staklenke, razvaljajte. Sok od heljde ima visoku biološku aktivnost, dakle, obnavlja zdravlje općenito, uključujući snižavanje krvnog pritiska. Morate ga piti kao lijek u obliku vrućine ne više od 0,5 šalica (100 grama) dnevno. Ovaj način je izvrsna prevencija srčanih i moždanih udara kod hipertenzije, jer je heljda kod hipertenzije vrlo korisna.
Dekocija lišća heljde pod visokim pritiskom
Lišće iz grmlja (stabla) orahovine pokupite, isperite, osušite na dobro prozračenom mjestu. Rukama osušite suho lišće. Dvije pune žlice gotovih suhih sirovina, prelijte 0,5 litara ključale vode, kuhajte još minutu, a zatim uklonite s vatre i inzistirajte dok se ne ohlade. Pijte 50 g tokom dve do tri nedelje, a zatim napravite pauzu od nedelju dana, posle čega se kurs ponavlja. Pomaže dekocija lišća heljde od visokog krvnog pritiska.
Dekocija kora od morske osipke
Uklonite sa debla jednog grma ili stabla širok sloj kore, dobro osušite na suncu na prozračenom mjestu (duže vrijeme sušite), usitnite. Četiri žlice suhe sirovine bez brežuljka prelijte s litrom kipuće vode i kuhajte 40 minuta na laganoj vatri (tako da sadržaj posude jedva zakuha). Procijedite juhu, ohladite. Pijte 50 g tri puta dnevno tokom nepune tri nedelje, a zatim odmarajte telo nedelju dana i ponovo ponovite kurs. Kora heljde pomaže i u suzbijanju visokog krvnog pritiska.
Važno! Prijem ljekovitih odreska i infuzija od pritiska nije zamjenska terapija. To znači da hipertenzivni pacijenti bez prestanka moraju da piju lijekove koje je propisao ljekar. Ali ljekovito bilje može pomoći znatno smanjiti dozu lijekova, što znači smanjenje negativnih nuspojava i opterećenja na jetri.
Morska heljda povećava ili smanjuje pritisak
Osobe koje pate od hipertenzije i hipotenzije često postavljaju pitanje, povećava li ili ogrpica pritisak ili smanjuje pritisak? Prije svega, ukusan lijek normalizira opće stanje žila. Beta-sitosterol sadržan u svježim bobicama inhibira apsorpciju holesterola, sprječavajući njegovo odlaganje na vaskularne zidove i formiranje aterosklerotskih plakova. Vitamini C i P su u stanju da efikasno povećaju elastičnost krvnih sudova. Filokinon izvršava posao smanjenja zgrušavanja krvi u arterijama. Zahvaljujući sadržaju oleanske kiseline, heljda normalizira krvožilni sistem.
Navedena svojstva bobice su jednostavno neophodna za hipertenziju. Redovita upotreba oraha polako i samouvjereno uklanja arterijsku hipertenziju. Ali to ne znači da je hipotonički lijek kontraindiciran. Mala količina heljde neće dovesti do naglog pada pritiska, a tijelo će imati značajne koristi.
Važno! Čaj, infuzije i dekocije od morske heljde preporučuju se pacijentima sa hipertenzijom. Za hipotenzivne preferiraju se alkoholne tinkture, čaj od zdrobljenog lišća i pekmez od heljde u malim količinama. Jedinstveni proizvodi neće podići pritisak, ali će smiriti nervni sistem, ojačati krvne žile i tako stabilizirati pritisak.
Indikacije za upotrebu
Svježe bobice, sok od heljde, infuzija lišća, jedinstveno ulje - svaki od ovih proizvoda ima svoje naznake za upotrebu. Ulje se koristi za:
- čir dvanaestopalačnog creva i želuca,
- ginekološke bolesti (kolpitis, erozija grlića materice, endocervicitis),
- stomatoloških problema (gingivitis, stomatitis),
- rane, opekotine, promrzline, druga oštećenja integriteta kože,
- očne bolesti.
Svježe bobice i sok od njih koriste se za liječenje:
- kardiovaskularni poremećaji, uključujući hipertenziju,
- anemija, nedostatak vitamina, sezonski pad imuniteta,
- bolest jetre
- poremećaji u respiratornom sistemu,
- zglobne patologije
- nervni poremećaji.
U medicini se široko primjenjuju decokcije, tinkture i infuzije na bazi kore, grančica, lišća i plodova heljde koja se uspješno primjenjuje u liječenju zaraznih i kataralnih bolesti, arterijske hipertenzije, bolova u zglobovima itd.
Infuzija bobica
- Za prvi recept trebat će vam: 150 g bobica, 1 žličica. crnog čaja, pola litre ključale vode. Bobice se moraju temeljito oprati, malo ih samljeti, staviti u termos. Ulijte čaj od listova čaja do mase morske heljde i prelijte kipućom vodom. Nakon 15 minuta, ukusni lonac sipajte u čaše i po želji zasladite medom.
- Infuzija meda i heljde meda ima zagrijavajući okus. Za pripremu napitka 3 kašike. voće se usitnjava na bilo koji pogodan način i prelije se čašom ključale vode. Nakon 40 minuta inzistiranja pod poklopcem, piću se dodaje med (2 kašike) i limunov sok po ukusu. Infuzija vitamina može se čuvati u hladnjaku, konzumirajući ne više od 100 ml dnevno.
Morska heljda sa šećerom
- Da biste pripremili desert koji može smanjiti pritisak tokom hipertenzije, bobice se temeljito isperu pod tekućom vodom, bacaju u drugar i ostave da se potpuno ocijede.
- U sledećem koraku plodovi su položeni na peškir koji apsorbuje zaostalu vlagu.
- Morska heljda prolazi kroz mlin za meso i miješa se sa šećerom u omjeru 1: 1.
- Radni komad se stavlja u male staklenke i ostavlja za čuvanje u podrumu ili hladnjaku.
Uz visoki krvni pritisak i hronični umor, uzmite 1 žličicu. morska heljda sa šećerom tri puta na dan, ispirana s malom količinom vode. Za djecu se recept može malo izmijeniti dodavanjem mješavine morskog heljdina šećera fermentiranom mliječnom proizvodu, na primjer, kefiru ili fermentiranom pečenom mlijeku. Takva delicija lako može zamijeniti popularne voćne jogurte.
Povećava ili snižava pritisak oraha, svojstva bobica, metode primjene, recepte
Ljudi koji samo vole morsku heljdu, ne razmišljaju uvijek o tome je li sposobna podići ili sniziti krvni tlak. Ova bobica ima slatko-kiseli ukus. U svom sastavu sadrži minerale, flavonoide i karoten. Ovaj grm možete pronaći skoro svuda. Ako pravilno koristite bobicu, možete pripremiti napitak koji će vam pomoći u rješavanju problema s pritiskom.
Sastav i ljekovita svojstva
Morska heljda se odnosi na one biljke koje mogu rasti u potpuno različitim uvjetima. Ime bobice je zbog činjenice da se gusto prianja na grane jarko narančastim plodovima. Za pravljenje ljekovitih lijekova koristi se ne samo sama bobica, već i ostatak grma ili stabla.
Svaki od njih sadrži svoja posebna svojstva, i to:
- Kada govorimo o cvijeću, oni se koriste u industriji ljepote za pomlađivanje ili omekšavanje kože.
- U korteksu se nalaze komponente poput serotonina i alkaloida. Mogu pomoći kod krvarenja, pomažući zacjeljivanju kože.
- Seme sadrži vitamine B grupe, kao i masna ulja i karoten. S tim u vezi mogu se koristiti ako osoba ima problema s radom organa gastrointestinalnog trakta, kao laksativ ili restorativ.
- Listovi sadrže vitamin C i tanin. Komponente tijela imaju protuupalni učinak uz istovremenu stimulaciju imunološkog sustava. Takođe, ove supstance pomažu u zaštiti ćelija jetre od negativnih efekata.
Glavni korisni vitamini koncentrirani su u bobicama. Sadrže glukozu, provitamine, prirodne antibiotike i organske kiseline. Takav antioksidans prirodnog porijekla može ukloniti slobodne radikale iz tijela i zaustaviti prirodni proces starenja.
Čak i heljda ima pozitivan učinak na metaboličke procese, štiteći osobu od nedostatka vitamina u hladnim sezonama i obnavljajući zaštitne funkcije tijela.
Kako utiče na krvni pritisak: povećava ili smanjuje
Ako pravilno koristite morsku heljdu, ojačat će krvne žile i normalizirati rad kardiovaskularnog sustava. Trenutačno nijedan stručnjak za to nije siguran da li bobica podiže pritisak ili utječe na njegovo smanjenje. Nedvosmisleno možemo samo reći da će biljka umanjiti efekte hipertenzije.
Ako se redovito konzumiraju juhe iz bobica, rad tijela se stabilizira, što se događa zbog pozitivnog utjecaja na elastičnost krvnih žila.
Pravila za upotrebu kod problema sa pritiskom
Prije nego što upotrebljavate heljdu u ljekovite svrhe, svakako biste trebali saznati što uzrokuje probleme sa pritiskom u tijelu, a zatim se posavjetovati sa svojim liječnikom možete li ga koristiti kao lijek ili ne. Kao i bilo koji narodni lijek, ako se upotrebljava nepravilno i bez znanja o svim svojstvima biljke, može značajno pogoršati situaciju.
Sa hipotenzijom
Kada govorimo o niskom krvnom tlaku, to je direktna kontraindikacija primjeni oraha od buke za pripremu lijekova. Također, osoba bi trebala imati na umu da mu je u principu zabranjeno koristiti bilo koje lijekove na bazi ove komponente. Ali čak i ovdje postoje izuzeci.
Kada govorimo o soku ili džemu od heljde, ako ih konzumirate u maloj količini, hipotenzijskim osobama neće naštetiti, ali je bolje pratiti stanje krvnog pritiska.
Bolje je ne jesti takvu hranu ako osoba ima sljedeća odstupanja:
Za takve ljude opasno je jesti hranu ili bobice s heljdom ako je trenutno pad krvnog tlaka. Ako se ovo pravilo ne uzme u obzir, može se još više smanjiti, pogoršavajući pacijentu dobrobit. Ali ako tlak malo premaši normu, jelo s dodatkom morske heljde biće dobar lijek za aterosklerozu i za toniranje vaskularnih zidova.
Sa hipertenzijom
Ako osoba dugo pati od visokog pritiska, stanje posuda u tijelu se pogoršava. Naknadno će njihovi zidovi postati lomljivi, što će podrazumijevati stvaranje mikropukotina, koje tijelo pokušava popraviti holesterolom. Budući da ova komponenta uvijek cirkulira venama, ploče će se zalijepiti za pukotine, sužavajući lumen dok se u potpunosti ne začepi.
Obratite pažnju! Morska heljda sadrži beta-sitosterol. Ako ga redovno koristite, koncentracija holesterola u tijelu će se smanjiti, što neće dopustiti stvaranje prepreka u žilama. Druga supstanca je korisna kao profilaktička bolest protiv hipertenzivne krize, srčanog udara i moždanog udara.
Morska heljda koristi se pod pritiskom, zbog prisustva vitaminskih kompleksa i makroćelija u njoj. Komponenta B1 koristi živčanom sustavu koji je odgovoran za kontraktilnost srca, kao i glatke mišiće. Komponenta B2 sudjeluje u procesima proizvodnje crvenih krvnih zrnaca, stvaranju antitijela, a također pozitivno utječe na krvne žile i elastičnost kože.
Nikotinska i folna kiselina pomažu tijelu da upije tvari nakon obroka, stimuliraju imunološki sustav i funkcije cirkulacijske mreže. Flavonoidi i vitamin C mogu smanjiti krhkost i propusnost kapilara i krvnih sudova. Rutin sadržan u bobici pomaže usporavanju procesa tromboze.
U morskoj heljdi postoje korisni elementi kao što su:
Gotovo svaki od njih sudjeluje u regulaciji srčanih kontrakcija, podržavajući ravnotežu elektrolita, kao i prijenos živčanih impulsa. Kompleks ovih elemenata također utječe na uklanjanje grčeva vaskularnih zidova i njihovo opuštanje. Biljka će biti posebno korisna u slučajevima kada se pravilno koristi zajedno sa lijekovima.
Recepti za morske buče pod visokim pritiskom
Za pripremu lijekova, u prisustvu određenih odstupanja, osoba mora posjedovati određene vještine, jer uz nepravilnu uporabu heljde možete patiti od negativnih posljedica. Također, ne zaboravite da se prije upotrebe ove bobice posavjetujete s liječnikom.
Simptomi hipertenzije
- glavobolja
- muhe (crne tačkice) pred očima,
- palpitacije srca,
- razdražljivost
- apatija i pospanost,
- pretjerano znojenje
- oteklina na licu,
- ukočenost prstiju
- hronični umor
Ako primjetite dva ili više ovih simptoma, za dijagnozu i liječenje trebali biste se posavjetovati s liječnikom.
Tradicionalna medicina nudi mnoštvo korisnih preporuka za prevenciju i liječenje početnih stadija hipertenzije i njihovu primjenu u složenoj terapiji. Sposobnost čudotvornih bobica heljde koristi se za snižavanje krvnog pritiska u narodnim receptima.
Ljekovita svojstva
Morska heljda - nepretenciozni trnoviti grm sa jantarnim plodovima. Ova biljka otporna na mraz već je dugo poznata po svojim ljekovitim svojstvima.
Kao izvor vitamina i antioksidanata, voće i ulje heljde široko se koriste u tibetanskoj, kineskoj i ruskoj medicini.
Ulje tamne naranče je zasićeno askorbinskom kiselinom, karotenom, vitaminima C, P, K, E, oleinskom, palmitinskom, linolnom kiselinom i mješavinom glicerida.
Ulje se koristi izvana i iznutra kao sredstvo protiv raka i zacjeljivanja rana za liječenje:
- čir na želucu i dvanaestopalačnom crevu,
- erozije i opekotine,
- oštećenja kože od zračenja,
- prehlade
- nedostatak vitamina
- ateroskleroza
- ginekološke bolesti (erozija grlića maternice, kolpitis itd.).
U morskoj heljdi ogroman broj biološki aktivnih komponenti i oko 15 elemenata u tragovima. Voće i sok od heljde daju tijelu energiju i vitalnost, produžuje mladost (vitamin E se smatra vitaminom mladosti), uklanja depresivno raspoloženje i liječi od mnogih bolesti.
Za medicinske recepte koriste se svi njegovi dijelovi (bobice, lišće, kora i korijenje). Na primjer, čaj od listova heljde (osušen ili osušen) odličan je za depresiju i nesanicu.
Bobice orahovine, naribane šećerom, preporučuje se upotreba kod nedostatka vitamina, anemije, hipertenzije.
Kao antiseptik, pomaže kod proljeva, trovanja.
Ulje heljde koristi se za liječenje ženskih bolesti, u kozmetologiji. Decocija listova kod bolesti zglobova. Kapice morskog kupca za liječenje očnih bolesti (konjuktivitis, oštećenje rožnice).
Sve vrste na bazi morske buđi koriste se za liječenje probavnih smetnji, gastritisa, stomatitisa, artritisa, za poboljšanje metabolizma, jačanje kose, zacjeljivanje rana, pa čak i za borbu protiv tumora.
Dokazano je da morska heljda snižava krvni pritisak.
Korisna svojstva heljde
Ova bobica sadrži rekordnu količinu askorbinske kiseline, odnosno vitamina C. Tradicionalna medicina koristi sve dijelove heljde za stvaranje decokcija i tinktura:
- Cvijeće se koristi u kozmetologiji, jer proizvodi na bazi njih omekšavaju kožu.
- Listovi ne sadrže samo vitamin C, već i serotonin, tanin. Takve tinkture blagotvorno djeluju na imunitet, povećavaju otpornost tijela na zarazne bolesti i sprečavaju pojavu upalnih procesa.
Morska heljda sadrži rekordnu količinu askorbinske kiseline, odnosno vitamina C
- Sjemenke su bogate B vitaminima i taninima. Takođe su uključeni karoteni. Dekocija sjemenki ponekad se koristi kao laksativ.
- Veliki broj tanina, alkaloida i serotonina nalazi se u kore heljde. Tinktura iz ovog dijela bobica pomaže kod krvarenja, pospješuje zarastanje rana. Kora je također poznata po sposobnosti ublažavanja upale. Bujoni su korisni i za oralnu higijenu - smanjuju krvarenje desni.
Najčešće se u alternativnoj medicini koriste bobice. Prirodni su antioksidans, pomažu u jačanju zidova krvnih žila, blagotvorno djeluju na centralni nervni sistem i poboljšavaju rad jetre. Korištenje oraha ima dobar učinak na metabolizam masti i proteina.
Na koji način olupina utječe na krvni tlak: povećava li se ili smanjuje pritisak?
Alternativna medicina ima nekoliko recepata od heljde za snižavanje krvnog pritiska. Upotreba ove bobice je primjerena u borbi protiv hipertenzije - bolesti u kojoj je krvni pritisak mnogo viši od normalnog. Uz tako ozbiljnu bolest, potrebno je uzimati lijekove koji snižavaju krvni pritisak. Izvrsna alternativa su narodni recepti s heljdom. Dobar učinak može se postići ako se koriste u ranim fazama hipertenzije. Takođe, morski oraščić se može koristiti za prevenciju.
Recepti za pritisak
Morska heljda može se koristiti u narodnoj medicini u obliku svježih ili osušenih bobica. Od nje se prave tinkture i decokcije, uključuju u naknade za lijekove. Pacijenti s hipertenzijom trebaju dugo uzimati ovu bobicu. Pored toga što morska heljda snižava pritisak, ima blagotvoran učinak na zidove krvnih žila, jačajući ih. Zbog toga je rizik od stvaranja aterosklerotskog plaka minimalan. Osim što jača krvne žile, bobice povećavaju svoju elastičnost.
Glavni recepti od heljde koji smanjuju krvni pritisak:
- Utrljane svježe bobice vrlo su korisne pri visokom krvnom pritisku. Nakon uklanjanja kostiju trebate da ih obrišete u blenderu ili kroz sito. U bobici kaše dodajte istu količinu šećera. Stavite ovu smjesu na vatru i grijejte dok se šećer ne otopi, povremeno miješajući.
- Pomiješajte sok od heljde s cveklom u jednakim omjerima i pijte odjednom 125 g. Uzimajte tri puta dnevno tokom jednog meseca.
- 2 žlice. l lišće sipa 0,5 litara vode i prokuha. Ostaviti da se utapa sat vremena. Uzimajte tri puta dnevno po četvrtinu šolje.
- Možete uzeti čist sok od heljde sa pulpom. Optimalna količina je 1 g na 1 kg ljudske težine.
Sok od bobica heljde od krvnog pritiska
- Kora morske heljde koristi se i za normalizaciju krvnog pritiska. Treba ga nasjeckati. 4 žlice. l kora se prelije sa litrom vode i kuha 40 minuta. Nakon što se juha ohladi, mora se filtrirati i iscijediti. Dodaje se voda tako da sredstva budu tačno 1 litra. Trebate piti tri puta dnevno tokom tri tjedna. Tada morate napraviti pauzu od 7 dana i ponoviti kurs.
Sok od heljde od morskog oraha možete kupiti u trgovini, a možete ga i sami napraviti ako želite biti sigurni u njegovu kvalitetu. Svježe bobice se uzimaju, peru i prolaze kroz sokovnik. Smjesa se mora napuniti prokuhanom vodom i ostaviti da se kuha dva sata. Opet ga morate procijediti i iscijediti sok. Sada treba prokuhati i redovno uklanjati pjenu. Sok se sipa u sterilne tegle koje se kotrljaju.