Hiperglikemijska koma - prva pomoć i simptomi
Najopasnija komplikacija dijabetesa je hiperglikemijska koma. To je stanje kod kojeg dolazi do povećanja nedostatka inzulina u tijelu i do globalnog pada iskorištavanja glukoze. Koma se može razviti s bilo kojom vrstom dijabetesa, međutim, slučajevi njegove pojave kod dijabetesa tipa 2 izuzetno su rijetki. Najčešće, dijabetička koma posljedica je dijabetesa tipa 1 - inzulinsko ovisna.
Postoji nekoliko razloga za razvoj kome:
- nedijagnosticirani dijabetes melitus,
- nepravilnog postupanja
- neblagovremena primjena doze inzulina ili unošenje nedovoljne doze,
- kršenje prehrane
- uzimanje određenih lijekova, poput prednizona ili diuretika.
Pored toga, može se razlikovati nekoliko vanjskih faktora koji mogu pokrenuti mehanizam kome - razne infekcije koje prenosi pacijent sa šećernom bolešću, hirurške intervencije, stres i mentalne ozljede. To je posljedica činjenice da s upalnim procesima u tijelu ili povećanjem mentalnog stresa potrošnja inzulina naglo raste, što se ne uzima u obzir uvijek prilikom izračuna potrebne doze inzulina.
Važno! Čak i prelazak s jedne vrste inzulina na drugi može izazvati hiperglikemijsku komu, pa je bolje zamijeniti je pod nadzorom i pažljivo pratiti stanje organizma neko vrijeme. Ni u kojem slučaju ne smijete koristiti smrznuti ili istekli inzulin!
Trudnoća i porod također su faktori koji mogu izazvati sličnu krizu. Ako trudnica ima latentni oblik dijabetesa, za koji ni ne sumnja, koma može uzrokovati smrt i majke i djeteta. Ako je dijagnoza dijabetes melitusa postavljena prije trudnoće, morate pažljivo nadzirati svoje stanje, prijaviti bilo kakve simptome ginekologu i nadzirati nivo šećera u krvi.
Za bolesnike sa šećernom bolešću tipa 2, komplikacija, hiperglikemijska koma mogu biti pokrenuta bolestima povezanim s radom gušterače, na primjer, nekrozom pankreasa. To dovodi do činjenice da inzulin, tako proizveden u nedovoljnim količinama, postaje još manje - kao rezultat, može se razviti kriza.
Grupa rizika
Kriza je najgroznija, ali ne uvijek razvija komplikacija. Grupa rizika uključuje - pacijente sa hroničnim bolestima, koji se nalaze na operaciji, trudnice.
Rizik od razvoja hiperglikemijske kome značajno se povećava kod onih koji su skloni kršenju propisane prehrane ili nerazumno podcjenjuju dozu primijenjenog inzulina. Unos alkohola takođe može potaknuti komu.
Primijećeno je da se hiperglikemijska koma rijetko razvija kod pacijenata u starosti, kao i kod onih koji imaju prekomjernu težinu. Najčešće se ova komplikacija manifestuje kod djece (najčešće zbog grubog kršenja prehrane, za koju roditelji često ni ne sumnjaju) ili pacijenata u mladoj dobi i s kratkim trajanjem bolesti. Gotovo 30% pacijenata s dijabetesom ima simptome precoma.
Šta je hiperglikemijska koma
Komplikacija hiperglikemije ili šećerne kome je stanje tijela povezano sa povećanjem razine glukoze u krvi i nedovoljnom proizvodnjom inzulina. U međunarodnom imeniku - klasifikacija bolesti - hiperglikemija je navedena pod oznakom mcb E 14.0. Sindrom se češće razvija kod ljudi sa šećernom bolešću tipa 1, rjeđe kod pacijenata sa zatajenjem bubrega i dijabetesom tipa 2.
Ovisno o prirodi tijeka i uzrocima pojave hiperglikemije kod dijabetes melitusa, dijeli se na nekoliko vrsta:
- Hiperosmolarna koma - javlja se s ketoacidozom s prekomjerno visokom razinom glukoze i natrijuma, slabom difuzijom ovih tvari unutar ćelije i općom dehidracijom tijela. Javlja se kod pacijenata starijih od 50 godina.
- Ketoacidotska koma - uzrokovana nedovoljnom proizvodnjom inzulina, visokom koncentracijom glukoze, pojavom ketonskih tijela, smanjenim urinom, povećanom kiselošću i narušenom svih vrsta metabolizma.
Uzroci hiperglikemijske kome
Postoji nekoliko razloga za pojavu kome u dijabetes melitusu, od kojih je većina povezana s neadekvatnim liječenjem osnovne bolesti:
- nedovoljna primena lekova koji sadrže insulin,
- odbijanje pacijenta od lečenja insulinom,
- nekvalitetni ili istekli lijekovi
- zanemarivanje preporuka, produženo post, nepoštivanje ishrane.
Ostali uzroci hiperglikemijske kome uključuju:
- bolest pankreasa
- teški upalni procesi i zarazne bolesti,
- teške ozljede udova što su izazivale prekomjernu potrošnju inzulina tjelesnim tkivima,
- jak stres
- kršenje regulacije i funkcioniranja hormonskog sistema,
- neodređena dijagnoza dijabetesa.
Patogeneza hiperglikemijske kome
Kod pacijenta koji ima dijabetes, dijabetička koma nikada ne nastaje naglo, često duže vrijeme, tome doprinose procesi. Ako gušterača izlučuje dovoljnu količinu prirodnog inzulina, tada se dijabetička koma javlja samo ako su funkcije bubrega narušene. Opći algoritam razvoja je sljedeći:
- postepeno povećanje glukoze u krvi
- metaboličke promjene na ćelijskom nivou,
Patogeneza hiperglikemijske kome na pozadini nedostatka inzulina je nešto drugačija. Tada će tijelu nedostajati energije. Kako bi napunio rezerve, tijelo će početi pretvarati bjelančevine i masti u glukozu, dok bubrezi neće moći tako brzo ukloniti sve proizvode raspada. Najopasnija od svih otrovnih tvari biće ketonska tijela. Kao rezultat toga, tijelo će osjetiti dvostruko opterećenje: s jedne strane - manjak energije, s druge - ketoacidoza.
Znaci hiperglikemijske kome
Dijabetička kriza je podijeljena u dvije faze: prekoma i hiperglukozemija, što dovodi do gubitka svijesti. Prijelazno razdoblje između tih faza može trajati od 24 sata do nekoliko dana. Tijekom prijelaznog razdoblja, pacijent je zabrinut:
- stalna žeđ i suha usta
- povećan urin
- umor,
- crvenilo lica
- smanjenje turgora kože,
- nagli pad telesne težine,
- bolovi u trbuhu i povraćanje,
- proliv
- gubitak apetita.
Komulina inzulina, pored stvarnog gubitka svijesti, ima i niz posebnih prethodnih znakova. Kad hiperglikemija i ketoacidotska kriza dosegnu maksimalnu koncentracijsku točku, poliurija se zamjenjuje oligurijom ili potpunim odsustvom izlučenog urina. Tada se pojavljuje Kussmaul duboko disanje, karakterizirano čestim i bučnim unosom zraka, kao i zbrkom govora i oslabljenom sviješću.
Simptomi hiperglikemijske kome su sljedeći:
- suva koža,
- učestalo i bučno disanje
- miris acetona iz usta,
- zasuti kapci
- meke očne jabučice
- pojava smeđeg plaka na usnama,
- reakcije na podražaje su usporene ili uopšte nema refleksa,
- napetost kožno-masnih nabora peritoneuma,
- filamentozni puls
- suv jezik
- mogući su visoki krvni pritisak, temperatura, hiperemija,
- tonus mišića u napetosti, mogući su grčevi,
- u nekih pacijenata s diferencijalnom dijagnozom kome, ljekari primjećuju vrućicu i šok.
Liječenje hiperglikemijske kome
U prekomatoznom stanju, taktika liječenja je stalno nadzirati nivo glukoze u krvi, pa je toliko važno znati na kojem šećeru dolazi do kome. Normalna razina glukoze je 3,5 mmol / L; 33-35 mmol / L smatra se kritičnom tačkom. Međutim, do kome može doći kada je nivo šećera ispod normalnog, ovo stanje se naziva - hipoglikemijska koma.
Sveobuhvatno liječenje hiperglikemijske kome i prekoma kod šećerne bolesti provodi se samo na klinici, odjelu intenzivne njege (reanimacija):
- Prvo, zadatak lekara je da normalizuju nivo glukoze, spreče razvoj anurije i ketoacidozne kome.
- Kada prođe hipoglikemijska kriza, oni počinju vraćati izgubljenu tečnost. Otopina natrijum-hlorida unosi se kroz kapaljku, zajedno sa 10% suspenzijom kalijum-hlorida, zagrejanom na 36,6 stepeni.
- Da bi se spriječile moguće posljedice kome, sve doze se izračunavaju strogo na osnovu medicinske anamneze i starosti pacijenta.
Simptomi kome
Hiperglikemijska koma se razvija unutar nekoliko sati, a ponekad čak i dana. Znakovi nadolazeće kome se postepeno povećavaju. Prvi simptomi su:
- nepodnošljiva žeđ, suha usta,
- poliurija
- mučnina, povraćanje,
- svrbež kože
- uobičajeni znakovi intoksikacije su slabost, sve veća glavobolja, umor.
Ako postoji barem jedan simptom, odmah provjerite razinu šećera u krvi. U stanju blizu kome može dostići 33 mmol / L i više. Najgore u ovom stanju je miješati ga sa trovanjem običnom hranom, bez ikakve veze sa hiperglikemijom. To dovodi do činjenice da se propušta vrijeme potrebno za poduzimanje mjera za sprečavanje razvoja kome i razvija se kriza.
Ako nisu poduzete nikakve mjere za uvođenje dodatne doze inzulina, simptomi se pomalo mijenjaju, započinje prekoma: umjesto poliurije - anurija, povraćanje se intenzivira, postaje ponavljana, ali ne donosi olakšanje. Iz usta se pojavi miris acetona. Bol u trbuhu može biti različitog stepena intenziteta - od akutnog bola do bolnog. Ili se razvija dijareja ili zatvor, a pacijentu će trebati pomoć.
Posljednju fazu prije kome karakterizira zbrka, koža postaje suha i hladna, ljušti se, tjelesna temperatura ispod normalne. Ton očne jabučice pada - kada se pritisne, osjećaju se kao meko, turgor kože je smanjen. Postoji tahikardija, pada krvnog pritiska.
Kussmaul-ovo bučno disanje karakterizira rijetki ritmički ciklusi disanja s bučnim dubokim udahom i oštrim pojačanim izdisajem. Miris acetona pri disanju. Jezik je suh, obložen smeđim premazom. Nakon toga dolazi prava koma - osoba gubi svijest, ne reagira na vanjske podražaje.
Stopa razvoja hiperglikemijske kome uvijek je individualna. Obično prekoma traje 2-3 dana. Ako se u bolnici ne pruži potrebna medicinska njega, smrt nastupi u roku od 24 sata od početka kome.
Hitna pomoć kod hiperglikemijske kome
Pri prvim simptomima visokog šećera u krvi potrebno je odmah konzultirati liječnika ili nazvati hitnu pomoć, posebno ako su se u djeteta pojavili karakteristični znakovi. Čak i ako ne znate šta je tačno uzrokovalo komu ili prekomu kod pacijenta s dijabetesom, visok ili nizak nivo glukoze, ipak daju šećer žrtvi. Uz inzulinski šok, to može spasiti ljudski život, a ako je sindrom uzrokovan povećanjem glukoze, ta pomoć neće donijeti štetu.
Ostatak prve pomoći za hitne slučajeve kod hiperglikemijske kome sastoji se od sljedećih radnji:
- Ako je pacijent bez svijesti, potrebno je provjeriti je li mu disanje ubrzano, osjetiti puls, vidjeti zjenice. Kad nema pulsa, odmah započnite indirektnu masažu srca. Ako pacijent diše, okrenite ga na lijevoj strani i omogućite mu pristup svježem kisiku.
- Kad je pacijent pri svijesti, treba mu piti piće ili proizvode koji sadrže šećer.
Dijabetička kriza - mehanizmi
Glavna točka u razvoju kome je kršenje staničnog metabolizma kao rezultat prekoračenja razine glukoze u krvnoj plazmi.
Visoka razina glukoze u kombinaciji s nedostatkom inzulina dovodi do činjenice da stanice tijela ne mogu iskoristiti energiju raspada glukoze i doživljavaju "energetsku" glad. Da bi se to spriječilo, mijenja se metabolizam ćelije - iz glukoze prelazi se na metodu proizvodnje bez glukoze i, preciznije, započinje razgradnja proteina i masti na glukozu. To doprinosi nakupljanju velikog broja produkata raspada, od kojih su jedan ketonska tijela. Dosta su toksični i u fazi prekoma njihova prisutnost izaziva osjećaj sličan euforiji, a daljnjim nakupljanjem - trovanjem tijela, depresijom središnjeg živčanog sustava i mozga. Što je viša razina hiperglikemije i više ketonskih tijela - to je jači njihov utjecaj na tijelo i posljedice same kome.
Moderne ljekarne nude test trake za određivanje ketonskih tijela u urinu. Ima smisla koristiti ih ako nivo glukoze u krvi prelazi 13-15 mmol / l, kao i kod bolesti koje mogu izazvati nastanak kome. Neka brojila glukoze u krvi imaju funkciju otkrivanja ketonskih tijela.
Hitna pomoć kod dijabetičke kome
Ako postoje dokazi o nadolazećoj komi, potrebno je davati kratki inzulin supkutano - svaka 2-3 sata, ovisno o razini glukoze u krvi, kontrolirajući razinu šećera svaka 2 sata. Unos ugljenih hidrata treba biti strogo ograničen. Obavezno uzimajte preparate sa kalijem i magnezijumom, pijte alkalne mineralne vode - to će sprečiti hiperacidozu.
Ako nakon dva puta primjene inzulina simptomi nisu nestali, a stanje se nije stabiliziralo ili pogoršalo, hitno je zatražiti medicinsku pomoć. Poseta lekaru je potrebna čak i ako se olovka koristila za insulinsku špricu i to je omogućilo da se situacija stabilizira. Specijalist će vam pomoći razumjeti uzroke komplikacije i propisati adekvatno liječenje.
Ako je pacijentovo stanje ozbiljno i nestane bez svijesti, potrebna je hitna pomoć. Moguće je ukloniti pacijenta iz kome s minimalnim posljedicama za tijelo samo u ordinaciji.
Prije dolaska hitne pomoći možete pružiti prvu pomoć:
- stavite pacijenta na jednu stranu da spriječi gušenje i povraćanje na povraćanje jezika,
- toplota ili prekrivanje grejačima,
- kontrolirajte svoj puls i disanje,
- kad prestanete disati ili palpitacije, započnite s reanimacijom - umjetnim disanjem ili masažom srca.
Tri kategorične "NE" u prvoj pomoći!
- Ne možete pacijenta ostaviti na miru.
- Ne možete ga spriječiti da primjenjuje inzulin, smatrajući to neadekvatnim djelovanjem.
- Ne možete odbiti da pozovete hitnu pomoć, čak i ako se stanje stabiliziralo.
Prevencija hiperglikemijske kome
Kako se tijelo ne bi dovelo u tako teška stanja kao što je koma, potrebno je pridržavati se jednostavnih pravila: uvijek slijedite dijetu, stalno pratite razinu glukoze u krvi i dajte inzulin na vrijeme.
Važno! Obavezno obratite pažnju na datum isteka inzulina. Ne možete koristiti istekli!
Bolje je izbjegavati stres i teške fizičke napore. Svaka zarazna bolest se liječi.
Roditelji djece kojima je dijagnosticiran dijabetes tipa 1 trebali bi obratiti veliku pažnju na praćenje prehrane. Dosta često dijete krši dijetu potajno od roditelja - bolje je unaprijed objasniti sve posljedice takvog ponašanja.
Zdravi ljudi moraju povremeno provjeravati razinu šećera u krvi, ako je abnormalno, obavezno se obratiti endokrinologu.
Rehabilitacija nakon kome ili prekoma
Nakon tako ozbiljnih komplikacija kao što je koma, treba obratiti mnogo pažnje na rehabilitacijski period. Kada pacijent napusti bolničko odjeljenje, morate stvoriti sve uslove za njegov potpuni oporavak.
Prvo, sledite sve upute liječnika. To se odnosi i na ishranu i način života. Ako je potrebno, odričite se loših navika.
Drugo, nadoknadite nedostatak vitamina, mikro i makro elemenata izgubljenih tokom komplikacija. Uzimajte vitaminske komplekse, obratite pažnju ne samo na količinu, već i na kvalitetu hrane.
I, konačno, ne odustajte, ne odustajte i pokušavajte uživati u svakom danu. Uostalom, dijabetes nije rečenica, to je samo način života.