Stvoren inzulinski gel za nos kao alternativa injekcijama za dijabetes
Dugi niz godina neuspješno se bore sa DIJABETOM?
Voditeljica Instituta: „Bićete zapanjeni koliko je lako izliječiti dijabetes uzimajući ga svakodnevno.
Dijabetičari se često suočavaju s činjenicom da kao rezultat kršenja metabolizma ugljikohidrata počinju problemi s očima. Redovnim nadzorom oftalmologa možete spriječiti pojavu i napredovanje niza bolesti. Može preporučiti kapi za oči kod dijabetesa tipa 2. Potrebne su da bi se minimiziralo patološko dejstvo na oči povećana količina glukoze.
Moguće bolesti
Dijabetičari moraju pratiti razinu šećera u krvi i učiniti sve što je potrebno za kompenzaciju dijabetesa. Ali ponekad je nemoguće normalizirati vrijednosti glukoze. To može dovesti do određenih problema.
Visoke vrijednosti glukoze utječu na prozirnost sočiva, stanje žila očiju, oštrinu vida. Uz dijabetes razvijaju se sledeće bolesti:
Točna dijagnoza treba postaviti ljekar i propisati liječenje. Ako oftalmolog kaže da stanje neće biti moguće popraviti kapima i potrebna je hirurška intervencija, onda je bolje da se operacija ne odbija.
S visokim udjelom šećera mogu započeti nepovratne promjene u sočivu. Počinje da se zamagli. Kod dijabetičke katarakte uočeni su sljedeći simptomi:
- gubitak vida
- osjećaj je veo pred očima,
- ljuskaste mrlje.
Ako se katarakta otkrije u prvoj fazi, a simptomi i dalje nisu prisutni, liječnik može preporučiti upotrebu kapi. Takođe su propisani za profilaksu u slučajevima kada se ne može postići normalizacija šećera.
Za zaustavljanje razvoja katarakte propisani su "Catalin", "Katachrom", "Quinax". Kapljanje u oči treba im biti 2 kapi tri puta dnevno. Kurs lečenja traje mesec dana. Po njegovom završetku potreban je drugi pregled oftalmologa. Može preporučiti mjesec dana odmora i nastavak liječenja.
U nekim slučajevima se moraju koristiti tokom života. Ako lijekovi ne pomažu da se zaustavi napredovanje bolesti, tada je potrebna hitna operacija.
Kod dijabetesa mogu započeti problemi sa odljevom intraokularne tekućine. Njegovo nagomilavanje dovodi do povećanja intraokularnog pritiska. Glaukom se mora liječiti od trenutka otkrivanja. Uostalom, ova bolest je uzrok oštećenja krvnih žila, živaca i narušava vid. Nedostatak odgovarajuće terapije može dovesti do potpunog slepila.
S ovom patologijom propisuju se Timolol, Fotil, Okumol. Oni smanjuju stvaranje tekućine u očima.
Retinopatija
Sa vaskularnim lezijama očnih jabučica dijagnosticira se dijabetička retinopatija. Ova patologija može dovesti do sljepoće, jer je smanjen protok krvi do mrežnice. Pacijenti se žale na zamagljene slike, pojavu zamračenja. Uz retinopatiju, opaža se pogoršanje općeg stanja dijabetičara.
Spriječiti napredovanje bolesti omogućit će samo sveobuhvatno liječenje. Važno je normalizirati šećer, a bez toga poboljšanja neće uspjeti. Kapi za oči kod dijabetičke retinopatije biraju se ovisno o vrsti bolesti. Pacijenti sa inzulinsko neovisnim oblikom patologije mogu preporučiti Riboflavin. Oni uklanjaju suhoću, umor i smanjuju upalu.
Takođe, mogu imenovati Quinax, Taufon, Taurine. Poseban članak posvetili smo laserskom liječenju dijabetičke retinopatije.
Značajke katarakte
Ako se pronađu problemi sa sočivima, liječnik može preporučiti upotrebu Quinax-a. Ovaj lijek potiče proces resorpcije neprozirnih proteina. Kapi spadaju u grupu lijekova koji regulišu mineralnu, masnu i proteinsku ravnotežu.
Kada ih koristite, veo ispred oka može nestati. No, da bi se postigao efekt, potrebno ih je kapljati i do 5 puta dnevno.
Takođe, kod dijabetičke katarakte propisan je "Catalin". Ovaj lijek pomaže normalizaciji metabolizma glukoze i usporava taloženje sorbitola. Da biste pripremili rastvor u tečnost, stavite tabletu koja ide odvojeno. Dobijena žuta otopina kapa se tri puta na dan tokom dužeg vremena.
Kapi „Katahrome“ u stanju su da zaštite leću od uticaja slobodnih radikala, imaju protivupalna dejstva. Ako su neka tkiva oštećena kao rezultat napredovanja bolesti, ovaj lijek potiče njihov oporavak. Poboljšava se metabolizam tkiva.
Komplikacije dijabetesa
Ako se pojave problemi s očima dijabetičarima, ljekari zabranjuju sebi da otkriju koje kapi za oči mogu da se koriste za dijabetes. Uostalom, prvo biste trebali uspostaviti dijagnozu.
Betaxolol (Betoptic kapi) koristi se za hronični glaukom otvorenog kuta. Nakon nanošenja, pritisak unutar očiju smanjuje se sat vremena nakon upotrebe. Efekat traje oko jedan dan.
U liječenju betaksololom moguće je razvijanje neželjenih reakcija:
- povećana lakriminacija,
- nelagodnost
- lokalne alergijske reakcije,
- razvoj depresivne neuroze,
- pojava nesanice.
Ove kapi možete koristiti samo s dijagnosticiranim glaukomom otvorenog kuta kada ih je propisao ljekar.
Moguće je sniziti pritisak unutar očiju uz pomoć proizvoda na bazi latanoprosta - „Xalatan“. Pojačavaju odliv vlage. Propisani su u kombinaciji s drugim lijekovima dizajniranim za snižavanje krvnog pritiska. Ali na pozadini njihove upotrebe mogu se pojaviti takvi simptomi nuspojava:
- pigmentacija irisa se mijenja
- koža kapka potamni
- razvija se molekularni edem,
- pojavljuje se zamućenje vida
- razvija se hiperemija konjunktiva.
Popularni su lijekovi na bazi timolola (Oftan, Timolol, Arutimol). Učinkovito snižavaju intraokularni pritisak povećavajući protok tečnosti. Ove kapi za oči kod dijabetesa počinju djelovati u roku od 20 minuta nakon primjene. Ali maksimalni učinak njihove upotrebe uočava se nakon 2 sata.
Ali lijekovi uzrokuju puno neželjenih reakcija pa je zabranjeno ih koristiti bez liječničkog recepta. Na pozadini liječenja može se razviti:
- konjuktivitis
- krvarenja iz nosa
- oštećenje vida
- oticanje epitelijskih tkiva rožnice,
- hiperemija konjuktivije i kože kapka.
Ganfort kapi namijenjene su smanjenju intraokularnog pritiska. Uključuju timolol i bimatoprost. Ali, kao i drugi lijekovi za liječenje glaukoma, imaju nuspojave:
- hiperemija konjunktiva,
- glavobolje
- rinitis
- površni keratitis,
- oticanje kapka
- suva sluznica
- hirzutizam.
Ako postoje indikacije, može se propisati Pilocarpine Prolong. Ovo je sredstvo za smanjenje pritiska unutar očiju, preporučuje se i kod tromboze mrežnice i centralnog suda, atrofičnih promjena vidnih živaca. Prilikom upotrebe potrebno je pratiti pojavljuju li se neželjene reakcije u obliku:
- obilni iscjedak iz nosa,
- oštećenje vida
- crvenilo konjunktiva,
- vremenske glavobolje
- smanjena brzina otkucaja srca.
Sva sredstva koja se koriste kod problema s očima kod progresivnog dijabetesa treba propisati ljekar. Oftalmolog mora pratiti efikasnost tretmana. Ako se pojave neželjeni efekti, odmah se obratite svom ljekaru.
Kapi u nos za dijabetičare: sprej za dijabetes
Mnogi pacijenti koji pate od „slatke“ bolesti zainteresirani su za pitanje kakav se lijek može uzeti za razne bolesti. Na primjer, ako govorimo o prehladi koja pada od prehlade, smatra se najbezbjednijom.
Da biste dali tačan odgovor na takvo pitanje, treba razumjeti što je uključeno u sastav određenog lijeka i kako ovaj ili onaj element utječe na pacijentovo tijelo, naime, doprinosi li povećanju glukoze u krvi i može li naštetiti općem blagostanju osobe s gornjom dijagnozom .
Jasno je da u trenutku kada se pojavi neugodna trnce ili začepljenje nosa u nosu, prvo što želim učiniti je da uklonim ovaj neugodni simptom i učinim sve što je moguće da se osjećam puno bolje. Stoga neki ljudi odmah odu u ljekarnu i kupe prvi dostupni lijek ili onaj koji je najpopularniji.
Liječenje na ovaj način uzrokuje još veće pogoršanje zdravlja, a ponekad se može vrlo loše završiti za pacijenta. Da biste to izbjegli, uvijek je važno pročitati upute prije nego što počnete koristiti lijek i saznati što je uključeno u sastav određenog lijeka, a tek potom postupiti s izravnim liječenjem.
Kako liječiti začepljenje nosa kod dijabetesa?
Jasno je da s dijabetesom nisu svi lijekovi prikladni za upotrebu.
Mnogi lijekovi su kontraindicirani za određenu osobu.
Prije početka liječenja važno je shvatiti što je tačno dio ovog ili onog lijeka i ima li pacijent kontraindikacije za njegovu upotrebu.
Za početak, vrijedno je pojasniti da postoji nekoliko oblika lijekova. Naime:
- vazokonstriktori, koji pripadaju prvoj grupi lekova,
- lijekovi koji se koriste za inhalaciju,
- rastvora za pranje nosa,
- kapi ulja.
Želio bih podsjetiti da ako pacijent ima jak curenje iz nosa, kapljice ulja mu definitivno neće odgovarati. Ali s obzirom na rješenja za pranje nosa, oni se mogu koristiti zajedno s drugim terapijskim lijekovima, koji takođe imaju terapijski učinak na tijelo.
Neki su pacijenti sigurni da je udisanje apsolutno bezopasno, pa zato lijek koristi u neograničenim količinama. Kao rezultat toga, takva nepažnja dovodi do činjenice da pacijent počne razvijati snažnu alergijsku reakciju, a željeni učinak, naravno, ne postiže se.
Kapi ulja treba koristiti samo ako pacijent ima znakove prezadužene nazofarinksa, ali uz jaku prehladu oni će biti beskorisni.
Kako odabrati prave kapi?
Ako govorimo o tome koje se kapi u nosu kod dijabetesa smatraju najefikasnijim, onda su, prije svega, to antiseptici koji aktivno uklanjaju sve bakterije. Najčešće je ovo sprej koji se koristi zajedno s vazokonstriktorima.
Što se tiče lijekova koji su pogodni posebno za dijabetičare, to su, prije svega, oni koji ne sadrže glukozu, a takođe čiji sastav ne utječe na gušteraču.
Također je važno uzeti u obzir preporuke liječnika o tome kako koristiti lijek kako liječenje ne bi nanijelo još veću štetu zdravlju. Na primjer, sprej se ne može koristiti duže od sedam dana.
Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
Isto se odnosi na one kapi koje mogu otpustiti toksične tvari. Pa, naravno, zabranjeno je prekoračenje preporučene doze lijeka.
Na osnovu onoga što je gore rečeno, postaje jasno da nisu svi lijekovi prikladni za dijabetičare. Stoga trebate vjerovati profesionalnom doktoru i kupiti upravo one proizvode koje on preporučuje. Na kraju krajeva, samo-lijek može završiti vrlo loše.
Naravno, ne može se reći da pacijenti s gornjom dijagnozom mogu koristiti samo jedan određeni sprej.
Općenito, postoji puno lijekova koje mogu koristiti osobe koje imaju ovu bolest. Pretpostavimo da su među kapi najpopularniji NokSprey, Dlya Nos, Sanorin, Nazol i mnogi drugi.
Ali samo liječnik može preporučiti ovaj ili onaj lijek, zabranjeno je samostalno odabrati izbor.
Savjeti za pravilnu upotrebu
Ako govorimo o vazokonstriktorima, onda je najbolje kapnuti u nos s određenom epizodičnošću. Pretpostavimo samo kada postoji jaka začepljenost nosa, jer u protivnom postoji vjerojatnost da će se žile pokvariti, a sluznica se osušiti.
Noću trebate kapati one lijekove koji imaju najveće trajanje djelovanja.
Kad postane potrebno odabrati lijekove za dijete s dijabetesom tipa 2, važno je uzeti u obzir ne samo pacijentovu dob, već i individualne karakteristike njegovog tijela. Na primjer, za pacijente s takvom dijagnozom važno je odabrati ona sredstva koja ne utiču negativno na rad gušterače.
Također je važno prije temeljitog ukopavanja lijeka u nos kako biste očistili nosne prolaze.
Doktor uvijek preporučuje odabir lijeka u zavisnosti od toga u kojoj je fazi bolest, kao i od vrste bolesti.
Na primjer, kada postane potrebno ukloniti edeme, kao i vratiti pravilno disanje i potpuno ukloniti zagušenja, potrebno je kupiti vazokonstriktivne lijekove.
Kada je potrebno smanjiti viskoznost sekreta, bolje je odlučiti se za lijek koji ima efekt stanjivanja.
Za alergijski rinitis treba obratiti pažnju na antialergijske supstance, kao i one koje sadrže glukokortikosteroide.
Postoje i kapi za ulje, preporučuju ih onima koji pate od hroničnog rinitisa ili imaju jako slabe žile.
Ako pacijent ima virusni rinitis ili vrlo jaku upalu, tada morate odabrati lijekove koji uključuju antibiotike.
Obavezno uzmite u obzir i popis dozvoljenih antibiotika za dijabetes.
Što je važno zapamtiti pri odabiru kapi za nos?
Gore je rečeno da pacijenti koji pate od dijabetesa melitusa tipa 2 treba da biraju lijekove koji ne sadrže glukozu, a takođe nemaju negativan uticaj na gušteraču. Takođe morate pažljivo odabrati hormone.
Općenito, za ljude koji su iskusili dijabetes tipa 2, postoje određene preporuke za odabir bilo kojeg lijeka, a ne samo kapi ili spreja za nos. No, ipak se ne bi trebali sami odlučiti na takav izbor, bolje je vjerovati iskustvu profesionalnog ljekara.
Ako govorimo o kapi koja liječi rinitis, koji je nastao na pozadini ARVI, onda su, naravno, to one koje sadrže antivirusne tvari u svom sastavu, Interferon, Grippferon i druge pripadaju listi takvih lijekova.
Postoje i lijekovi koji se preporučuju kod bakterijskog rinitisa. Ovi lijekovi su sljedeći:
Ali opet, moguće je da određeni pacijent može imati kontraindikacije na gore navedene lijekove. Zato je prije nego što nastavite s liječenjem, važno posjetiti doktora koji će izvršiti cjelovito istraživanje tijela i zaključiti koji se lijek može koristiti, a koji je bolje odbiti.
Ako slijedite sve preporuke liječnika, brzo možete prevladati neugodan rinitis, a pritom još više ne naštetite svom zdravlju.
Za sve pacijente koji pate od dijabetesa vrlo je važno da pažljivo odaberu lijekove na osnovu utječu li na funkcioniranje gušterače. Treba obratiti pažnju na to sadrže li lijekovi glukozu ili druge tvari koje utječu na djelovanje inzulina.
Kako odabrati lijek za prehladu, reći će video u ovom članku.
Koje kapi za oči za dijabetes mogu koristiti?
- Koje se očne patologije često javljaju kod dijabetičara?
- Osnovna pravila upotrebe kapi za dijabetes
- Kapi za oči protiv katarakte
- Glaukom i dijabetes
- Šta je propisano retinopatija?
- Kapi za prevenciju očnih bolesti
Očne bolesti kod dijabetes melitusa daleko su od neuobičajene, pogotovo u uvjetima dugog tijeka patologije. Zato posebnu pažnju treba posvetiti metodama liječenja takvih problema. Jedna od najjednostavnijih metoda u ovom slučaju su kapi za oči kod dijabetesa tipa 2, čija se primjena i vrste moraju prvo razumjeti.
OSTALI KLINIČKI PRESUDI:
Mads Krogsgor Thomsen: „Stvaranje inzulina u tabletama naš je cilj u skoroj budućnosti“
10 biotehnoloških kompanija na svijetu za koje se očekuje da će se probiti u 2012. godini
Još jedan razvoj neinvazivnog glukometra
Beta ćelije pred spermu
Novi senzor provodi bezbolni test šećera u krvi
Još jedan pokušaj oslobadanja inzulina od dijabetičara
Mjerač glukoze u krvi
Novi metar: bez probijanja i jeftin
Izraelski naučnici predložili su novi način liječenja dijabetesa tipa 1
Koje se očne patologije često javljaju kod dijabetičara?
Povišeni šećer u krvi negativno utječe na stanje vaskularnog sistema. Ovakve promjene utječu na sve unutrašnje organe bez izuzetka. Stare posude brzo se uništavaju, dok one koje ih zamjenjuju karakterizira povećani stupanj krhkosti. Kao rezultat toga, višak tekućine se nakuplja, čak i za očne jabučice. Kod dijabetičara vizualne se funkcije počinju pogoršavati i razvija se zamagljivanje leće oka. Treba uzeti u obzir najčešće patologije:
- katarakta - promjena leće oka, što dovodi do zamagljivanja ili zamagljivanja, što pogoršava sposobnost fokusiranja na predmet,
- glaukom - kršenje uobičajene drenaže tekućine u oku. Kao rezultat toga, intraokularni pritisak raste, što u najgorem slučaju dovodi do gubitka vida,
- dijabetička retinopatija je vaskularna komplikacija u kojoj mogu biti pogođene sve strukture: od malih do najvećih žila.
Da biste isključili razvoj komplikacija, potrebno je upoznati se s glavnim pravilima za upotrebu kapi dijabetičarima.
Osnovna pravila upotrebe kapi za dijabetes
Ovisno o vrsti kapi kod dijabetesa, značajke njihove uporabe mogu varirati. U početnoj fazi preporučuje se konzultirati oftalmologa koji će vam reći osnovne norme postupka i pomoći vam u odabiru najprikladnijih naziva za dijabetes tipa 1 i 2.
Opća pravila su u ovom slučaju krajnje jednostavna: prije upotrebe lijeka preporučuje se pranje ruku antibakterijskim sapunom, nakon čega se preporučuje malo sjediti i nagnuti glavu unatrag. Zatim će pacijent morati povući donji kapak i pogledati, na primjer, na strop. Određena količina lijeka prelije se preko donjeg kapka nakon čega ćete morati zatvoriti oči. Ovo je potrebno kako bi se kapi za oči kod dijabetesa tipa 2 raspodijelile što ravnomjernije.
U nekim slučajevima dijabetičari nakon instilacije mogu osjetiti ukus lijeka. Prestalo je objašnjenje predstavljene okolnosti: kapi prodiru u lakrimalni kanal, te odatle kroz nos ulaze u usnu šupljinu. Uobičajeno, endokrinolozi inzistiraju da kurs za oporavak traje duže od dvije do tri sedmice, kako bi se uklonila ovisnost.
Kapi za oči protiv katarakte
Kapi za oči dijabetičarima s kataraktom su Quinax, Catalin i Catachrome. Govoreći o imenu, obratite pažnju na to da:
- lijek može stimulirati resorpciju neprozirnih proteina,
- Quinax je klasificiran kao lijek koji reguliše ravnotežu minerala, proteina i masti,
- njihova upotreba može dovesti do nestanka vela pred očima. Međutim, ovo je moguće samo ukoliko nema ozbiljnih komplikacija i podložno je sistematskoj upotrebi pripravka (do pet puta dnevno).
Sledeće kapi za dijabetes su Catalin. Lijek ima pozitivan uticaj na metabolizam glukoze, a takođe odlaže odlaganje sorbitola. Kako bi se pripremilo terapijsko rješenje, u tečnost se stavlja posebna tableta. Dobijena žuta otopina upala je tri puta u roku od 24 sata. Tečaj lečenja može trajati dovoljno dugo.
Nasalni gel insulina kao alternativa injekcijama
Potraga za alternativnim načinima davanja inzulina ne prestaje. A razlog je jednostavan: ljudi koji pate od dijabetesa prisiljeni su da rade potkožne injekcije do četiri puta dnevno. Naučnici sa Univerziteta Sunderland (Velika Britanija) usredotočili su se na mogućnost inzulina kroz nosnu membranu. Drugim riječima, hormon mora poprimiti oblik hidrogela. Ovim se osigurava bezbolna primjena lijeka, njegova relativno velika bioraspoloživost, a izbjegava se i učinak prvog prolaza (metabolizam lijeka prije nego što uđu u sistemski promet).
U posljednje vrijeme uloženi su znatni napori u razvoju alternativnih neinvazivnih sistema za isporuku inzulina u krvotok, uključujući popularne metode poput oralne i transdermalne primjene. Glavne prepreke stvaranju nazalnih metoda su brzi mukocilijarni klirens lijeka u nazofarinks, što naglo smanjuje vremenski interval tijekom kojeg može doći do njegove korisne apsorpcije, kao i niska propusnost nosne membrane za peptide (koji je inzulin), uslijed prisustva nepropusnih sepse između epitela. ćelije.
Međutim, Britanci su jednim kamenom uspjeli ubiti dvije ptice: suočili su se s oba problema odjednom, koristeći trimetilirani hitozan pomiješan sa dva dodatka - glicerofosfat i polietilen glikol. Dakle, stvoren je sastav koji se spontano transformira u gel na fiziološkoj temperaturi karakterističnoj za nosnu šupljinu. To stvara potrebnu barijeru stalnom mehanizmu čišćenja, a omogućava vam i maksimiziranje vremena liječenja na mukocilijarnim površinama.
Sada su snovi programeri povezani sa vremenom kada će moći dobiti „pametan“ hidrogel koji može reagovati na povećane nivoe šećera u krvi delimično izlučujući inzulin koji se nalazi u njemu. Ovo bi omogućilo odbijanje ne samo redovitih potkožnih injekcija već i ne manje dosadnih injekcija, koje proizvode monitori koji prate razinu šećera u krvi.
Za više informacija o razvoju pogledajte Biomaterials Science: Nazar et al., Oblik doziranja jednom dnevno za isporuku inzulina nazalnim putem: in vitro procjena i in vivo evaluacija
(crtež je grafički sažetak ovog članka - VM :).
Kapi u nos i njihov pravi izbor
Kada se u nosu pojavi čudno trnjenje i neugodna začepljenost nosa, jasno je da su ovo prvi znakovi curenja iz nosa. Nekoliko sati i proces će početi dobijati na značaju. Rinitis može biti različite prirode, ali sad ne govorimo o njegovom alergijskom obliku, već o zaraznoj bolesti povezanoj sa prehladom. Postoji mišljenje da je moguće liječiti curenje iz nosa i on će proći za sedam dana ili ga ne možete liječiti, a proći će i za sedam dana. Ljekari preporučuju da ne eksperimentirate sa sobom i primijenite adekvatan tretman.
U terapeutske svrhe koriste se razne kapi koje imaju vazokonstriktivno djelovanje. Općenito, postoji nekoliko grupa kapljica. Ne ponašaju se svi isti, pa morate znati pravila njihove primjene. Kao što je već spomenuto, prva grupa uključuje lijekove s vazokonstriktivnim učinkom. Tokom prehlade oni su prvi pomagači koji daju kratkotrajno olakšanje za disanje. Obratite pažnju na važnu točku koja ih se preporučuje koristiti kada udisanje ili ispiranje nosa otopinom soli više ne daje željeni učinak. Činjenica je da ova grupa kapi može biti zarazna, a predoziranje u sedmici može izazvati glavobolju.
U ljekarni možete čuti preporuke za nazalne kapi. Ako imate curenje iz nosa koji „izliva reku“, onda nema posebne potrebe za ovom vrstom lekova. U medicinskoj praksi se obično koriste u slučajevima jake suhoće sluznice nosa, kao i kod prisutnosti atrofičnog rinitisa.
Kapi u nos mogu se kupiti za rinitis raznih etimologija. Pored uobičajene prehlade, postoji i gnojni rinitis, što je već komplikovan oblik bolesti. U takvim slučajevima potrebno je koristiti antiseptičke kapi kako bi se suzbio razvoj stvaranja bakterija. Takve kapi imaju blagi kateritirajući učinak, pomažući smanjenju količine pražnjenja iz nosa. Ne znaju svi da se takvi lijekovi primjenjuju paralelno s kapi vazokonstriktorima kako bi se postigao maksimalan terapeutski učinak.
Kao što je već spomenuto, na primjer, kod prehlade, upotreba kapi za nos je spas, ali ovisnost treba izbjegavati. Da biste to učinili, morate znati jednostavna pravila:
- koristite kapi (sprej) samo sa potpunim nosnim prolazima,
- ne može se koristiti duže od navedenog razdoblja u uputama (5-7 dana),
- zapamtite da neke kapi imaju toksično dejstvo,
- ne prekoračite doze.
Zdravlje je u vašim rukama, ali sredstva za njegovo održavanje moraju se odabrati pravilno. Upamtite da ne možete samo-liječiti se. Bilo kakva upotreba lijekova treba biti pod vodstvom liječnika.
Ako curenje iz nosa ili začepljen nos traje manje od 10 dana i postepeno nestaju
- Osobe koje ne žele podvrći se bilo kojem tretmanu mogu bez straha odbiti upotrebu simptomatskih lijekova i čekati prirodni oporavak.Oduzetak od ovog pravila su slučajevi curenja iz nosa i začepljenja nosa kod djece u prvim mjesecima života. Detaljne preporuke za liječenje prehlade kod novorođenčadi predstavljene su u nastavku.
- S druge strane, ljudi koji bi željeli ublažiti curenje iz nosa, začepljenje nosa ili učestalo kihanje mogu koristiti simptomatske lijekove opisane u sljedećem odjeljku nekoliko dana. Takav tretman je relativno jeftin, vrlo učinkovit (u smislu kratkotrajne kontrole simptoma), siguran i može se izvesti kod kuće.
Vrste lijekova za liječenje rinitisa
Prije nego što kupite lijek, morate sami odrediti koji rezultat želite dobiti. U jesen i proljeće, kada virusna aktivnost eskalira, ljudi troše mnogo novca na lijek za prehladu. Ali isplati li se preplaćeni za reklamirane skladbe? Da li su efikasni za odrasle i decu?
Svi efikasni tretmani za prehladu kod odraslih i dece mogu se podeliti u dve vrste:
- Olakšanje pacijentovog stanja (vazokonstriktivne kapi i sprejevi). Lijekovi mogu ublažiti zagušenje, nos počinje da diše. Olakšanje je privremeno, a potrebno je nanijeti kapljice protiv prehlade ponovo i ponovo. Opasni lijekovi za naftizin opet, sluznica se zadebljava tijekom njihove uporabe i dolazi do ovisnosti. Nemoguće je disati bez kapi. Tu spadaju naftizin. Cijena lijeka je od 25 p., Možete koristiti ne duže od 2-3 dana. Vječnost se snima 2 sata,
- Liječenje rinitisa Lijekovi uključuju lijek na bazi: antibiotika, antivirusnih spojeva, respektabilne i fiziološke otopine, antihistaminske kapi. Lijekove propisuje ljekar. Prvo neće otkloniti dug, ali pomoći će izliječiti curenje iz nosa.
Ako se pojavi curenje iz nosa, obratite se stručnjaku. Činjenica je da je curenje iz nosa simptom jedne od mnogih bolesti. Da bi utvrdio koji je lijek potreban pacijentu, liječnik će obaviti niz pregleda. Tek nakon dijagnosticiranja osnovne bolesti, možete pokupiti sve potrebne lijekove.
Moje iskustvo upotrebe
Otrivin sprej koristim pet dana, a zatim curenje iz nosa nestaje na neko vrijeme. Kad se ponovo pojavi, zbog alergija, ponovo se leči 5 dana.
Želim naglasiti da je Otrivin sprej moj jedini spasilac tokom alergijske sezone. Samo mi on pomaže u takvim trenucima.