Je li masaža stopala dobra za dijabetes?
Masaža za dijabetes ima specifičan cilj - normalizaciju općeg blagostanja pacijenta, obnavljanje poremećene cirkulacije krvi u nogama, uklanjanje efekata dijabetičkog oštećenja živčanih vlakana.
Kada se takva manipulacija kombinira s određenim vježbama disanja, osigurava se proces aktiviranja unosa šećera u mišićnom tkivu, kao rezultat kojeg se koncentracija glukoze u krvi smanjuje.
Uz patologiju, složeno liječenje nije od male važnosti. A masiranje je njegov sastavni dio. Međutim, ovaj postupak ima svoje kontraindikacije, i dozvoljen je samo s kompenzacijskim oblikom dijabetesa koji ima umjeren tijek bolesti.
Potrebno je razmotriti što je akupresura za dijabetes i kako to raditi pravilno? Da li je moguće masirati noge akutnim komplikacijama i koje su kontraindikacije za ovaj postupak?
Korist i šteta
Glavni razlog koji dovodi do razvoja dijabetesa tipa 1 i 2 je kršenje metaboličkih procesa u tijelu, zauzvrat, pretilost bilo koje faze može biti uzrok poremećaja metabolizma.
Zato su tjelesna aktivnost i razne fizičke aktivnosti koje doprinose poboljšanju metabolizma izuzetno važne za dijabetičare.
Uz dijabetes zahvaćeni su nervni završeci žila donjih ekstremiteta. Osim toga, u posljednjim fazama oblik jednog ili oba stopala može biti poremećen, a što je viši inzulin u pacijentovom tijelu, to će biti značajnije promjene.
Na pozadini takvog stanja pacijenta prate jaki bolovi, poremećena je koordinacija pokreta, bolno je hodati, zbog čega pacijent ubrzo prestaje kretati. Zbog toga je kod dijabetesa tipa 2 potrebno da izvršite masažu, čija je korist sljedeća:
- Masaža stopala pomaže da se opusti stresni mišići. To su opušteni mišići koji se ponašaju mnogo produktivnije tokom fizičkog napora, koji su propisani za dijabetes.
- Masaža pomaže poboljšanju cirkulacije krvi, a posebno se ta izjava odnosi na udove.
- Tokom postupka aktiviraju se metabolički procesi što pomaže u regulaciji šećera u krvi.
- Obnavljaju se nervna vlakna. A ovo je vrlo važno, jer visoka glukoza dovodi do uništavanja nervnih završetaka.
- Obnavljaju se meka tkiva, pretilost se liječi (u ovom utjelovljenju učinak je najvjerovatnije neizravan, zbog ubrzavanja metaboličkih procesa u tijelu).
- Prevencija patologija mišićno-koštanog sistema.
Kao što pokazuju gornje informacije, postupak je zaista koristan i nosi puno pozitivnih aspekata. No masažu treba dopustiti isključivo liječnik, budući da postoje posebne kontraindikacije, bez znanja za koje, pacijent može sebi nanijeti značajnu štetu.
Kontraindikacije za postupak su sljedeće situacije:
- Ne preporučuje se pribjegavanje masiranju u akutnoj fazi zubnih patologija koje prate osnovnu bolest.
- Akutne dijabetičke komplikacije.
- Općenito slabost, slabost, jak umor, fizičko preopterećenje kod dijabetesa tipa 1 i 2.
- Teški oblici dijabetesa.
Patološka promjena donjih ekstremiteta takođe je kontraindikacija.
Ako je jedan ud zahvaćen trofičnim čirom ili gangrenom, tada masiranje donijet će mnoge komplikacije.
Glavne vrste i tehnike masaže
Masaža za terapiju dijabetesa podijeljena je u određene vrste koje se odabiru individualno za pacijenta. Ovaj izbor ovisi o karakteristikama kliničke slike, pacijentovom stanju. Tehnika masaže za dijabetes može se kombinovati i primenjivati istovremeno s drugim metodama.
Preporučuje se generalna masaža gotovo svih dijelova tijela dva puta tjedno, trajanje takvog postupka je oko pola sata. Najefikasnije je ako pacijent ima višak tjelesne težine.
Lokalna masaža problematičnih područja tijela. U pravilu su to donji udovi i lumbalni. Obično se izvodi jednom dnevno u trajanju od 10 minuta, a glavna svrha ovog postupka je poboljšanje cirkulacije krvi.
Masaža može biti sledećih vrsta:
- Točka masaža (akupresura) - kada se stimulira određena tačka na pacijentovom telu. Tečaj traje dva tjedna, dozvoljena masaža radi se svaki dan i pomaže u regulaciji sadržaja glukoze u urinu.
- Samo-masaža s dijabetesom uključuje neovisnu provedbu najprimitivnijih pokreta, na primjer, milovanje, grebanje i tako dalje.
Liječnici vjeruju da masaža dobro pomaže kod dijabetesa, jer normalizira sadržaj šećera u tijelu, pomaže u sprečavanju ozbiljnih komplikacija s udovima i sprečava i druge unutrašnje bolesti.
Masaža stopala za dijabetes, kao i masiranje drugih dijelova tijela, nemaju posebna ograničenja. Osnovno pravilo je da se postupak izvodi što pažljivije. Razlikuju se sledeće tehnike koje omogućavaju manipulacije:
- Strokingom započinje i završava bilo koja sesija masaže. Omogućuju vam da pripremite tijelo za intenzivnije manipulacije, pozitivno utječu na funkcionalnost lojnih žlijezda.
- Trljanje pomaže u revitalizaciji krvnih žila.
- Grickanje ima tonik i učvršćujuće dejstvo, nakon takvog prijema pacijent oseća da su mu mišići "potreseni".
- Vibracije. Mogu se izvesti na različite načine: kroz šaku, prst, dlan ili prste. Ako se masira na ovaj način, tada koža i gornji potkožni sloj vibriraju, što dovodi do tonusa mišića i krvnih žila.
- Bobbing je tehnika udaraljki, ima sličan učinak kao prethodni stavak.
- Sjeckanje se može obaviti ako osoba ima određene vještine. Tokom postupka izvode se udarci rubom ruke, a pritom se mora osebujno saviti.
Promatrajući tehniku terapeuta masaže, možemo izvući određene zaključke o njegovom iskustvu.
Treba napomenuti da masaža ne smije voditi bolnim senzacijama.
Masiranje, kako to učiniti ispravno?
Kao što je već spomenuto, drugi i prvi tip dijabetesa uključuju masažne postupke. Izvedena masaža je dobra preventivna mjera za sprečavanje dijabetičkog stopala i drugih komplikacija.
Masaža se može raditi i kod kuće. Trenutno postoje mnogi videozapisi u kojima se detaljno prikazuje kako se izvodi ova ili ona vrsta masaže, kako se pravilno izvodi i druge točke.
Prije masiranja donjih ekstremiteta, potrebno ih je zagrijati. Obična kupka s toplom vodom pomoći će vam. Treba napomenuti da voda treba biti ugodno topla, a ne vruća uopće. Kako bi se spriječilo oštećenje kože, svako stopalo i stopalo treba posipati prahom.
Karakteristike i tehnika masiranja nogu:
- Postupak započinje od potkoljenice gladeći, nakon što se ruke postepeno pomaknu u koljenu.
- Poplitealna fosa se ne masira.
- Prsti se trljaju tokom postupka, a to se radi polako i tačno.
- Najbolje tehnike u ovom slučaju su vibracija, gnječenje, trljanje.
- Obavezna masaža pete. Može se iskopati, utrljati prstima.
Kod dijabetes melitusa potrebna je masaža gušterače (kontraindikacije su pankreatitis). Osnovno pravilo je da opterećenje treba biti umjereno.
Vježba se izvodi na sljedeći način: lezite na leđa, duboko udahnite i izdahnite. Tada se ponavlja posljednja akcija, ali morate zadržati dah, naduvati stomak 3 sekunde, nakon čega dolazi do opuštanja. Ponovite. Na sljedećem izdisaju prstima pritisnite tvrdu površinu organa, ponovite nekoliko puta. Vrijeme postupka nije više od 2 minute.
Masaža za dijabetes nije samo ugodna, nego i terapijska manipulacija, opuštanje mišića, poboljšanje cirkulacije krvi i regulacija apsorpcije glukoze u organizmu. Videozapis u ovom članku demonstrirat će osnove masaže dijabetesa.
Da li je moguće masaža za dijabetes: kontraindikacije
Kod dijabetesa utječu nervni receptori, žile na nogama, a oblik stopala se mijenja. Glavni zadatak s kojim se suočava maser je kompetentna masaža za dijabetes donjih ekstremiteta. Postupak se izvodi radi poboljšanja stanja pacijenta.
U dijabetesu je vrlo važno sveobuhvatno liječiti. Stoga je masaža sastavni dio terapije, ona pomaže poboljšanju tonusa tijela.
Važno! Prije početka sesije potrebno je napraviti kupku za čišćenje čistih stopala. Ovaj postupak ima blagotvoran učinak na zglobove i noge.
Masažni pokreti će opustiti i poboljšati cirkulaciju krvi u udovima, postepeno uspostavljajući metaboličke procese u tijelu. Specijalnom masažom specijalista aktivira meko koštano tkivo i živčane završetke. Uz to, masaža pomaže da se riješite bolova dok hodate, odlična je prevencija osteoporoze i sprečava debljanje viška.
Vrste masaže
Postoji nekoliko efikasnih vrsta masaža koje pomažu kod različitih problema koji nastaju kod dijabetesa.
- Lokalna masaža - postupak se fokusira na područje na kojem se osjeća bol (zglobovi, meka tkiva ruku i nogu, sakro-lumbalna regija. Takva masaža radi se svakodnevno u trajanju od 15 minuta dnevno.
- Opća masaža - postupak će pomoći onima koji imaju višak kilograma. Često se kombinira s lokalnom masažom. Opća masaža se radi 1 put u 3 dana po 40 minuta.
- Akupresura takođe donosi odlične rezultate. Propisana je za svakodnevne performanse tokom 14 dana. Međutim, pri provođenju tačkaste masaže, potrebno je kontrolirati razinu šećera u urinu.
- Impulsivna samo-masaža sastoji se u samočišćenju i milovanju, tako da se hranjive komponente nađu u određenom dijelu tijela.
Obratite pažnju! U dijabetičara se često javlja svrab, koji je skup impulsa koji mozak prenosi na onaj dio tijela kojem trebaju šećer i masnoća.
Metode masaže
Kod dijabetes melitusa, izvođenje posebne masaže zahtijeva od stručnjaka određene vještine, pa se mora učiniti u medicinskom centru. Uostalom, ova bolest se odražava na nervnim završecima krvnih žila i nogu, na koje je potrebno posvetiti veliku pažnju.
Prije nego što započne postupak, maser provodi temeljit pregled donjih ekstremiteta kako bi utvrdio stanje krvožilnog sustava. U tom slučaju za dijabetičare nema posebnih ograničenja masaže.
Obratite pažnju! Masaža donjih ekstremiteta po pravilu započinje opuštajućim postupcima - toplom kupkom.
Glavni uvjet masaže za dijabetes je umjerena upotreba sile tokom postupka. U osnovi medicinski radnik primjenjuje pokrete vibracije, boli i trljanja. Svaka sesija započinje i završava udarcima, koji su najbolje kombinovani sa vježbama disanja.
Osnovne tehnike masaže
Glavne metode masaže uključuju:
- milovati
- trljanje
- gnječenje
- vibracija
- upečatljiv
- sjeckanje.
Način udaranja koristi se u svim vrstama masaže. Pokreti su različitih stupnjeva pritiska na koži, dok se ruke masaža terapeuta trebaju kretati tako da se koža ne skuplja u brazde. Ovom metodom se opuštaju mišići, poboljšava cirkulacija krvi i rad lojnih i znojnih žlijezda.
U procesu trljanja, ruke masera pritiskaju se na određeno područje tijela, premještajući obližnja tkiva u različitim smjerovima. Nakon mlevenja, tkiva postaju elastičnija, čime se ublažava bol. Takvo masiranje ima pozitivan učinak na potkožne slojeve, što dovodi do normalizacije metaboličkih procesa, a bol postaje manje primjetna.
Tijekom obavljanja klečenja, specijalist pokriva mišićno tkivo, lagano ih podižući, a zatim stisnuvši i oslobađajući. Zapravo ova vrsta masaže aktivira mišiće, ima tonik učinak i ublažava upalu.
Način vibracije tokom cijelog sesija masaže je glavni. Prilikom izvođenja vibracije osciliraju tako da se vibracijsko stanje prenosi na cijelo tijelo. Korištenjem prsta, sastavljene šake ili stražnje strane ruke medicinski radnik utiče na pacijentovu kožu.
Ova vrsta masaže uklanja napetost u mišićima, poboljšava kretanje mišićnog tkiva i zglobova u aparatu ligamenta i aktivira cirkulaciju krvi u donjim ekstremitetima.
Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
U procesu izvođenja pokreta, majstor koji udara prstima, pesnicom i rebrima dlanova čini niz masažnih udaraca.
Prilikom obavljanja masažnog pokreta sjeckanja, maser uzima u obzir stanje dijabetičara. Važno je da pacijent ne oseća nelagodu i bol, treba doživljavati samo pozitivne osećaje.
Obratite pažnju! Uz dijabetes, masažu treba raditi samo profesionalni masažni terapeut s medicinskom pozadinom. U suprotnom, takav postupak može nanijeti nepopravljivu štetu zdravlju.
Kontraindikacije
Osobe s dijabetesom koje su odlučile poboljšati svoje zdravlje masažnim postupcima moraju znati neke kontraindikacije:
- kod težih oblika dijabetesa masaža je zabranjena,
- masaža je kontraindicirana, ako pacijent ima trofične čireve ili dijabetičku gangrenu s dijabetesom,
- postupak je nepoželjan kod općeg lošeg stanja, prekomjernog rada i vrtoglavice,
- masaža se ne preporučuje kod akutnih dijabetičkih komplikacija (hiper-, hipoglikemija),
- postupak je nepoželjan za pogoršanje zubnih bolesti koje prate dijabetes melitus.
Masaža s dijagnozom dijabetesa nije samo ugodan, opuštajući, već i terapeutski postupak koji pomaže opuštanju mišića nakon vježbanja (potrebno je svim dijabetičarima), poboljšavaju cirkulaciju krvi i reguliraju apsorpciju šećera u tijelu.
Masaža takođe doprinosi regeneraciji nervnih vlakana, obnovi mekih tkiva i sprečavanju bolesti mišićno-koštanog sistema i gojaznosti, ubrzavanjem metabolizma.
Kako liječiti masažu tijela i stopala sa dijabetesom
Uz dijabetes melitusa prvog i drugog tipa, mnoge tjelesne funkcije pate, uključujući i centralni nervni sistem (centralni nervni sistem). To utiče na stanje krvnih sudova, arterija, pa čak i nogu, posebno kada trebate sniziti šećer. Mnogi ljudi znaju koncept dijabetičkog stopala. Šta dovodi do njenog stvaranja i kako to izbjeći?
O problemima sa stopalima
Dakle, prije svega, sa takvom užasnom bolešću dolazi do oštećenja živčanih završetaka i krvnih žila nogu. Osim toga, u jednoj od posljednjih faza, poremećen je i oblik jednog ili oba stopala - što je više inzulina povećano, to je veća i promjena. To je praćeno snažnom boli, poremećenim hodanjem i, na kraju, nemogućnošću kretanja.
Kod dijabetesa bilo koje vrste događa se vrsta "skinutih" i polumrlih stanica nervnog tipa.Upravo oni mogu dovesti do predstavljenih prilično ozbiljnih posljedica, uključujući oštro nizak šećer. To se može izbjeći na samo jedan način, i to primjenom masaže stopala i stopala. To možete naučiti ili od stručnjaka, ili proučavanjem posebnih video zapisa.
O pripremi
Prije svega, potrebno je pripremiti kupku za čišćenje stopala, a posebno stopala. Treba napomenuti da ovo radije nije higijenski, već najviše opuštajući postupak koji omogućava glatko povećanje šećera - u nekim slučajevima. Upravo ona blagotvorno djeluje ne samo na zglobove, već i na ligamente.
Mora se imati na umu da se tekućina ne smije koristiti u vrućem obliku, isključivo u toplom.
Cijeli proces dijabetesa prvog i drugog tipa mora se provesti prosječnim ili sporijim tempom - posebno s visokim šećerom.
Prije nego što započnete masažu ruku, preporučuje se tretiranje dječjim puderom ili prahom od talka. Ovo je:
- omogućiti bolje klizanje po koži,
- pomoći da se izbjegne oštećenje (kao što se vidi gledanjem videa).
Važno je zapamtiti da se u slučaju dijabetes melitusa masaža ne samo nogu, već i stopala mora izvesti ležeći na leđima ili na boku ili u sjedećem položaju s osloncima na leđima. Svaka od tehnika, naime vibracija, gnječenje, trljanje i milovanje, izvodi se isključivo ne vrlo brzim tempom.
Značajnu pažnju treba posvetiti najvećim mišićima i onim područjima gdje glatko prelaze u sferu tetiva. Također, sa bilo kojom vrstom dijabetesa to se odnosi na intermuskularni prostor, čija je opskrba krvlju prilično loša. S tim u vezi potrebna je i njegova stimulacija.
O početku procesa
Algoritam masaže trebao bi početi površinom potkoljenice. Prije svega, područje nogu iz skočnog zgloba se „obrađuje“. Nakon toga, laganim, a zatim i pokretima u krug, polako biste trebali krenuti do zgloba koljena. Svi pokreti moraju se raditi polako i pažljivo.
Tada, zauzvrat, svaka ruka udara po mišićnom području teladi. Važno je zapamtiti da nema potrebe za masiranjem fosa u poplitealnom dijelu. Tada je kod dijabetes melitusa bilo koje vrste potrebno izvršiti specifično “stiskanje” udova. Kako se to tačno radi, možete vidjeti i proučiti gledajući video.
Prije nego što započnete masažu direktno na stopalima, morate voditi računa o ovom postupku u koljenom zglobu.
Ovo će se takođe trebati izvoditi pokretima u krugu u raznim smjerovima.
Nakon toga kretanje treba da se podigne prema prednjoj kao i prema vanjskoj ravnini bedara. Preporučuje se prelazak s koljena na ingvinalnu regiju. To osigurava uspješnost masaže stopala.
O masaži stopala
Laganim, ali sigurnim pokretima trebat ćete protrljati prste. Zašto trebate jednom nogom držati stopalo, a drugom rukom, masirajte redom svaki prst. To se radi sa šećernom bolešću prvog i drugog tipa na ovaj način:
- na početku procesa svaka se falanga trlja pokretima u pravoj liniji,
- nakon čega se prave slični pokreti, ali već u spirali.
Tada je neophodno započeti masirati praznine između svakog prsta nakon čega se čvrsti dio šake tretira s onim dijelom stopala koji je plantarni. Prikazani masažni pokreti nožnih prstiju napravljeni su i stižu do same pete. Stručnjaci inzistiraju na tome da se sam petu utrlja, a zatim sa samo četiri prsta izvodi specifične pokrete, kao da ih pritišće.
Jednim prstom, naime velikim, provodi se trljanje u krug male amplitude. Područje pete treba pratiti masaža Ahilove tetive (Ahilova tetiva). Izvodi iste pokrete koji su uključeni u masažu područja pete. Smjer je postavljen na ovaj način: od pete do mišića mišića. Ne treba zaboraviti na stražnju stranu stopala, jer je potrebna i temeljita i spora masaža. Prijmovi se u ovom slučaju potpuno podudaraju sa svim ostalim. To važi za dijabetes bilo koje vrste.
O prevenciji
Da bi se izbjegli ozbiljni problemi koji se ne mogu riješiti konzervativnom metodom, preporučuje se praćenje mjera za sprečavanje ekstremiteta. To se odnosi ne samo na stopala, već i na noge u celini.
Za uspješnu prevenciju takve pojave kao što je dijabetičko stopalo, svaki od dijabetičara trebao bi što češće tretirati kožu nogu hidratantnim kremama. Ovo omogućava sprečavanje naknadnog stvaranja pukotina. Kako bi se spriječile i pojave karijesa, stručnjaci savjetuju:
- očistiti pete i stopala od ostataka kože,
- boriti se protiv postojećih kukuruza.
Istovremeno, ne preporučuje se da ostatcima masne kreme ostanu na koži. Takođe će biti nepoželjno lupanje udova kako bi se ublažio stepen tvrdoće stopala, a i upotreba hemijskih materija za piling.
Ne preporučuje se upotreba pečiva i drugih uređaja za obavljanje obrade kože, koji se svode samo na mehanički stres.
Izuzetno, slijedeći predstavljena pravila, masaža za dijabetes će biti što uspješnija i pomoći će svima koji se suoče sa šećernom bolešću da izbjegnu brojne probleme.