Lekcija 5
Danas u svijetu ima oko 357 miliona ljudi koji imaju dijabetes. Prema procjenama, do 2035. godine broj oboljelih od ove bolesti dostići će 592 miliona ljudi.
Preciznije metode isporuke lijeka u krv zasnivaju se na unošenju inzulina pod kožu pomoću katetera s iglama, koji se moraju povremeno mijenjati nakon nekoliko dana, što pacijentu uzrokuje dosta neugodnosti.
Povratak na sadržaj
Inzulinske zakrpe - praktične, jednostavne, sigurne
"Patch" je mali komad kvadratnog silikona, opremljen velikim brojem mikro-igla, čiji promjer ne prelazi veličinu ljudske trepavice. Mikroneedle imaju posebne rezervoare u kojima se skladište inzulin i enzimi koji mogu pronaći molekule glukoze u krvi. Kada nivo šećera u krvi poraste, šalje se signal enzima i pod kožu se ubrizgava potrebna količina inzulina.
- hijaluronska kiselina
- 2-nitroimidazol.
Matična mliječ: sastav, korisna svojstva. Kako se matična mliječ koristi za dijabetes?
Statini za snižavanje holesterola. Zašto dijabetičari, koji su najpopularniji lijekovi?
Kombinujući ih, naučnici su dobili molekulu izvana koja ne komunicira sa vodom, ali iznutra stvara vezu s njom. Enzimi koji prate nivo glukoze i inzulina postavljeni su u svaku bočicu.
Glukonska kiselina, uništavajući sav kisik, vodi molekulu do gladi kisika. Kao rezultat nedostatka kisika, molekul se razgrađuje, oslobađajući inzulin u krv.
Nakon razvoja specijalnih inzulinskih bočica - skladišta, naučnici su se suočili s pitanjem stvaranja načina za upravljanje njima. Umesto da koriste velike igle i katetere, koji su neugodni za svakodnevnu upotrebu pacijentima, naučnici su razvili mikroskopske igle postavljajući ih na silikonsku podlogu.
Mikroneedle su stvorene od iste hijaluronske kiseline koja je dio mjehurića, samo tvrđe strukture da igle mogu probiti ljudsku kožu. Kad se „pametni flaster“ nađe na pacijentovoj koži, mikroneogle prodiru kroz kapilare najbliže koži ne uzrokujući neugodnosti pacijentu.
Stvoreni "flaster" ima niz prednosti u odnosu na standardne metode primjene insulina - jednostavan je za upotrebu, netoksičan, izrađen od biokompatibilnih materijala.
Pored toga, naučnici su sebi postavili cilj razviti još „pametniji flaster“ stvoren za svakog pojedinog pacijenta, uzimajući u obzir njegovu težinu i individualnu toleranciju na inzulin.
Šta liječi endokrinolog i koliko često mu treba posjetiti dijabetičara?
Glucometer Contour TS u usporedbi s Ascensijom: prednosti i nedostaci. Pročitajte više ovdje.
Povratak na sadržaj
Prvi testovi
Inovativni flaster uspješno je testiran na miševima sa dijabetesom tipa 1. Rezultat ispitivanja bio je pad nivoa šećera u krvi u miševa tokom 9 sati. Tokom eksperimenta, jedna grupa miševa primila je standardne injekcije insulina, druga grupa je tretirana „pametnim flasterom“.
Na kraju eksperimenta, ispostavilo se da su u prvoj grupi miševa nivo šećera u krvi nakon primjene inzulina naglo opali, ali potom ponovo porastao do kritične norme. U drugoj grupi je zabilježeno smanjenje šećera na normalnu razinu unutar pola sata nakon primjene flastera, ostajući na istoj razini još 9 sati.
Bazalni inzulin
Simulacija pozadinske (bazne) sekrecije moguća je uvođenjem ljudskog inzulina srednjeg trajanja (NPH-inzulina) ili analoga inzulina dugog djelovanja.
"Idealni" bazalni inzulin:
- ne bi trebao imati vrhunac djelovanja kako bi se izbjegao rizik od hipoglikemije,
- imaju malu varijabilnost djelovanja (isti hipoglikemijski učinak svakog dana) kako bi se osigurala dobra kontrola šećera u krvi
NPH-inzulin | Ljudski analozi inzulina | |
---|---|---|
Vrhunska akcija | Postoji Visok rizik od hipoglikemije | Ne Nizak rizik od hipoglikemije |
Provjerljivost radnja | Visokog Različiti šećer u krvi u različite dane | Nizak Isti šećer u krvi različitih dana |
Trajanje radnja | Manje od 24 2 injekcije dnevno | do 24 sata 1-2 injekcije dnevno |
Bolus inzulin
Za simulaciju prandijalne (bolusne) sekrecije koriste se ultra-kratkodjelujući analozi inzulina ili humani inzulini kratkog djelovanja.
"Idealni" bolus inzulin:
- trebalo bi početi djelovati što je brže moguće, idealno odmah nakon primjene. Mogućnost davanja lijeka neposredno prije, za vrijeme ili čak i nakon obroka čini njegovu upotrebu prikladnom,
- vrhunac djelovanja trebao bi se podudarati s vrhom probave (1-2 sata nakon jela): osiguravanje normalne razine glukoze u krvi nakon jela,
- kratko trajanje djelovanja: sposobnost izbjegavanja kasne hipoglikemije nakon jela.
Glavne karakteristike ultra kratkog djelovanja inzulina inzulina pred ljudskim uvredama su:
- mogućnost primjene neposredno prije obroka ili u roku od 10 minuta nakon početka obroka, dok se kratko djelujući inzulini daju 20-30 minuta prije obroka,
- vrhunac djelovanja je izraženiji i podudara se sa apsorpcijom ugljikohidrata: poboljšana kontrola glikemije nakon jela,
- kraće trajanje djelovanja (3-4 sata), čime se smanjuje rizik od hipoglikemije.
Postoje dva načina za simulaciju fiziološke sekrecije inzulina:
1. Režim višestrukih injekcija (sinonimi: bazični-bolus režim, pojačani režim inzulinske terapije):
- unošenje bazalnog inzulina 1-2 puta dnevno u kombinaciji sa bolus inzulinom prije svakog obroka.
2. Kontinuirana kontinuirana infuzija inzulina pomoću inzulinske pumpe (sinonim: pumpa inzulinska terapija):
- uvođenje ultra kratkog analoga inzulina ili ljudskog kratkog inzulina (retko) u neprekidnom režimu,
- kod nekih pumpi postoji mogućnost kontinuiranog praćenja nivoa glukoze u krvi (uz dodatnu ugradnju senzora).
Proračun doze inzulina u režimu višestrukih injekcija
Ukupnu dnevnu dozu inzulina koju trebate izračunati sa svojim liječnikom, jer ovisi o više faktora, a prije svega o težini i trajanju bolesti.
Doza baznog inzulina:
- 30-50% ukupne dnevne doze
- davani 1 ili 2 puta dnevno, ovisno o profilu delovanja inzulina istovremeno,
- adekvatnost doze procjenjuje se postizanjem ciljane razine glukoze u krvi na glasu i prije glavnih obroka,
- jednom u 1-2 tjedna preporučljivo je mjeriti glukozu u 2-4 sata ujutro kako bi se isključila hipoglikemija,
- adekvatnost doze procjenjuje se postizanjem ciljane razine glukoze u krvi natašte (za dozu inzulina koja se daje prije spavanja) i prije glavnog obroka (za dozu inzulina koja se daje prije doručka),
- s produljenom fizičkom aktivnošću može biti potrebno smanjenje doze.
Prilagođavanje doze inzulina:
Inzulin dugog djelovanja - bez obzira na vrijeme primjene, korekcija se provodi prema prosječnoj razini glukoze u toku prethodna 3 dana. Korekcija se vrši najmanje 1 puta sedmično:
- ako je postojala hipoglikemija, doza se smanjuje za 2 jedinice,
- ako je prosječna glukoza na glasu u ciljnom rasponu, tada nije potrebno povećanje doze,
- ako je prosječna glukoza na glavi viša od ciljane, tada je potrebno povećati dozu za 2 jedinice. Na primjer, vrijednosti glukoze u krvi na glasu 8,4 i 7,2 mmol / L. Cilj liječenja je glukoza na glasu 4,0 - 6,9 mmol / L. Prosječna vrijednost 7,2 mmol / l veća je od ciljane, stoga je potrebno povećati dozu za 2 jedinice.
NPH-inzulin - algoritam titracije za bazni inzulin je isti:
- algoritam titracije za dozu primijenjenu prije spavanja sličan je algoritmu titracije za dugo djelujuće insuline,
- algoritam titracije za dozu primijenjenu prije doručka sličan je algoritmu titracije za dugo djelujuće inzuline, međutim provodi se prema prosječnoj glukozi u krvi prije večere.
Doza prandialnog inzulina iznosi najmanje 50% ukupne dnevne doze, a daje se prije svakog obroka koji sadrži ugljene hidrate.
Doza ovisi o:
- količina ugljikohidrata (XE) koju planirate jesti,
- planirana fizička aktivnost nakon primjene inzulina (možda će biti potrebno smanjenje doze),
- adekvatnost doze procjenjuje se dostizanjem ciljane razine glukoze u krvi 2 sata nakon jela,
- individualna potreba za inzulinom u 1 XE (ujutro u 1 XE obično je potrebno više inzulina nego dan i večer). Proračun individualnih potreba za inzulinom po 1 XE vrši se u skladu s pravilom 500: 500 / ukupna dnevna doza = 1 jedinica prandialnog inzulina potrebna je za apsorpciju X g ugljikohidrata.
Primjer: ukupna dnevna doza = 60 jedinica. 500/60 = 1 Jedinica prandialnog inzulina potrebna je za apsorpciju 8,33 g ugljikohidrata, što znači da je za apsorpciju 1 XE (12 g) potrebno 1,5 jedinice prandialnog inzulina. Ako je sadržaj ugljikohidrata u hrani 24 g (2 XE), trebate unijeti 3 jedinice inzulina prandial.
Korekcija doze inzulina (inzulin kratkog djelovanja ili ultra-kratko djelujući analog inzulina) daje se za ispravljanje povećane razine glukoze u krvi (ujutro, prije sljedećeg obroka ili nakon nje, noću), a također je potrebno u slučaju istodobne upalne bolesti ili infekcije.
Metode izračunavanja prilagođavajuće doze inzulina
Nekoliko je načina izračunavanja prilagodbene doze, morate koristiti najpovoljniji i razumljiviji za vas.
Metoda 1. Prilagođavajuća doza izračunava se na osnovu ukupne dnevne doze inzulina (bazalni i prandialni inzulin):
- pri nivou glikemije do 9 mmol / l, nije potrebno dodatno davanje insulina („poplite“),
- pri nivou glikemije od 10-14 mmol / l, prilagodljiva doza („poplite“) je 5% ukupne dnevne doze inzulina. Pri nivou glikemije iznad 13 mmol / l neophodna je kontrola acetona u urinu,
- pri nivou glikemije od 15-18 mmol / l, prilagodbena doza („poplite“) je 10% ukupne dnevne doze inzulina. Pri nivou glikemije iznad 13 mmol / l neophodna je kontrola acetona u urinu,
- pri nivou glikemije većoj od 19 mmol / l, prilagodljiva doza („poplite“) je 15% ukupne dnevne doze inzulina. Pri nivou glikemije iznad 13 mmol / L neophodna je kontrola acetona u urinu.
Metoda 2. Izračunavanje prilagodbene doze uzima u obzir ukupnu dnevnu dozu i koeficijent osjetljivosti na inzulin ili korekcijski faktor (pojedinačni indikator).
Koeficijent osjetljivosti pokazuje koliko mmol / l jedna jedinica inzulina snižava nivo glukoze u krvi. U proračunu se koriste sljedeće formule:
- "Pravilo 83" za kratko delujući inzulin:
koeficijent osjetljivosti (mmol / l) = 83 / po ukupnoj dnevnoj dozi inzulina - "Pravilo 100" za ultra-kratko djelujući analog inzulina:
koeficijent osjetljivosti (mmol / l) = 100 / po ukupnoj dnevnoj dozi inzulina
Primjer izračuna
Ukupna dnevna doza inzulina je 50 jedinica. Dobijate analog kratkog djelovanja inzulina - što znači da je koeficijent osjetljivosti 100 podijeljen s 50 = 2 mmol / L.
Pretpostavimo da je razina glikemije 12 mmol / L, ciljna razina 7 mmol / L, pa je potrebno smanjiti nivo glikemije za 5 mmol / L. Da biste to učinili, morate unijeti 5 mmol / L podijeljeno sa 2 mmol / L = 2,5 jedinica (zaokružite na 3 Jedinice, osim ako je olovka špriceva s dozom od 0,5 jedinica) ultra kratkog inzulina.
Nakon uvođenja prilagodive doze inzulina kratkog djelovanja, potrebno je sačekati 3-4 sata i 2-3 sata nakon uvođenja ultra kratkog analoga. Tek nakon toga, ponovo izmjerite nivo glukoze u krvi i opet, po potrebi, unesite prilagodbenu dozu.
U prisustvu acetona, prilagodbena doza će biti veća zbog smanjenja osjetljivosti na inzulin. Ako imate simptome ketoacidoze, nazovite hitnu pomoć
1. Ako je hiperglikemija tokom dana, a vi idete jesti,
tada se doze korektivnog inzulina mora dodati izračunatoj dozi prandialnog inzulina
Preporučljivo je da doza ne pređe 20 jedinica, bolje je smanjiti količinu ugljikohidrata i jesti kasnije, s normalizacijom glikemije. Doza inzulina kratkog djelovanja koja prelazi 10 jedinica, bolje je podijeliti i unijeti na 2 mjesta.
Ako planirate obrok, a razina glikemije prije jela je visoka, tada morate povećati interval između injekcije i hrane na 40-45 minuta za inzulin kratkog djelovanja i do 10-15 minuta za ultra-kratki analog. Ako je glikemija veća od 15 mmol / l, tada je bolje suzdržati se od hrane, unošenjem samo korektivnog inzulina i odgađanjem hrane dok se glukoza ne normalizira
u krvi.
2. Hiperglikemija prije spavanja
Opasno je uvesti prilagodbenu dozu zbog rizika od noćne hipoglikemije.
- analizirati uzrok i izbjegavati ponavljanje,
- možete odbiti užinu prije spavanja,
- ako se ipak odlučite na primjenu korektivnog inzulina, provjerite nivo glukoze u krvi u 2-4 ujutro.
3. Uzroci hiperglikemije ujutro
- visok nivo glukoze u krvi pre spavanja, zanemaren,
- nedovoljna doza baznog inzulina prije spavanja (prije spavanja, razina glukoze je normalna, ali s ponovljenim mjerenjima u 2-4 sata primjećuje se njegovo povećanje). Potrebno je povećati dozu za 2 jedinice svaka 3 dana dok se rezultat ne postigne,
- rano davanje bazalnog inzulina ("nije dovoljno" do jutra ") - odložite injekciju za 22-23 sata,
- povratna hiperglikemija: povećana glukoza nakon noćne hipoglikemije. Preporučljivo je jednom u 1-2 tjedna kontrolirati nivo glukoze u krvi u 2-4 ujutro. Ako se otkrije hipoglikemija, zaustavlja se uzimanjem 1-2 brzo probavljivog XE, a doza baznog inzulina primijenjena prije spavanja smanjuje se za 2 jedinice,
- fenomen „jutarnje zore“: porast glikemije u 5-6 ujutro kod normalnih nivoa prije spavanja i u 2-4 ujutro. Povezan je s viškom kortizola, koji ometa rad inzulina.
Da biste ispravili fenomen „jutarnje zore“ možete:
- koristite „poplite“ inzulina kratkog djelovanja ili ultra-kratko djelujući analog inzulina,
- prenijeti ubrizgavanje NPH inzulina kasnije,
- davati analog dugog djelovanja inzulina. Svoju opciju možete odabrati savjetovanjem sa ljekarom.
4. Uzroci hiperglikemije nakon jela
- visoka glukoza u krvi prije jela, zanemarena,
- XE je pogrešno izračunato
- pogrešno izračunata potreba za prandial inzulinom u 1 XE,
- glikemijski indeks se ne uzima u obzir,
- postojala je „skrivena“ hipoglikemija.
Kontrole rađanja za dijabetes
Za liječenje zglobova naši čitaoci su uspješno koristili DiabeNot. Uvidjevši popularnost ovog proizvoda, odlučili smo ga ponuditi vašoj pažnji.
Neke metode mogu imati uticaja na šećer u krvi. Saznajte o mogućnostima kontrole rađanja za žene s dijabetesom.
Žena s dijabetesom mora se suočiti s istim problemima s kojima se susreće većina žena, poput odabira metode kontrole rađanja. Međutim, za razliku od žena koje nemaju dijabetes, ona mora voditi računa o tome kako će oblik kontracepcije koju odabere utjecati na njezin šećer u krvi.
Tablete za dijabetes i kontracepciju
U prošlosti, tablete za kontrolu rađanja nisu se preporučivale ženama oboljelim od dijabetesa zbog hormonskih promjena koje liječenje može izazvati. Velike doze hormona mogu imati značajan utjecaj na šećer u krvi, što ženama otežava upravljanje dijabetesom. Međutim, istraživanje novih formulacija dovelo je do lakših kombinacija hormona. Novije tablete, poput oralnog pripravka Jess, sigurnije su za mnoge žene, ne samo kod dijabetesa. Ako nemate iskustva s upotrebom ovog kontraceptiva, pročitajte recenzije liječnika o tabletama. Žene sa dijabetesom koje se odluče za upotrebu tableta za kontrolu rađanja trebale bi uzeti najmanju moguću dozu kako bi ograničile učinak lijeka na dijabetes.
No, žene koje uzimaju kontracepcijske pilule trebaju imati na umu da još uvijek postoji povećani rizik od infarkta miokarda ili moždanog udara kod žena koje koriste ovu metodu kontracepcije. Budući da ljudi koji imaju dijabetes također imaju povećan rizik od srčanih bolesti, žene bi se trebale obratiti liječniku.
Dijabetes i drugi hormonski kontraceptivi
Kontrole rađanja nisu jedini način da se hormoni koriste za sprečavanje trudnoće. Postoje i injekcije, implantati, prstenovi i flasteri.
Injekcije postaju popularan izbor jer jedna injekcija depot medroksiprogesterona acetata (Depo-Provera) može spriječiti trudnoću do tri mjeseca. Pomoću ove metode žene bi trebale razmišljati o kontroli rađanja četiri puta godišnje. Međutim, kako se u injekciji koristi hormon progestin mogu se javiti nuspojave poput debljanja, neželjenog rasta kose, vrtoglavice, glavobolje i anksioznosti.
Ako ne volite ubrizgavanje svaka tri mjeseca, možete isprobati implantat za kontrolu rađanja. Ovo je mali plastični štapić veličine šibice koji se uklapa pod kožu podlaktice. Kada se implantat postavi, oslobađa progestin, isti hormon kao i injekcija.
Drugi novi uređaj uključen u skupinu kontraceptiva je vaginalni prsten, koji se nosi 21 dan. Taj se prsten nalazi u gornjoj regiji vagine, kada ga nalazite, ne osećate. Prsten isporučuje ne samo progestin, već i estrogen, što znači da će žene koje ga koriste mogu osjetiti nuspojave vrlo slične kontracepcijskim tabletama.
Na kraju, postoji kontracepcijski flaster. Kao i drugi ljekoviti flasteri, na primjer, koji vam pomažu da prestanete pušiti, kontracepcijski flaster djeluje kada se nanese na kožu. Flaster oslobađa estrogen i progestin u jednoj sedmici, a zatim se zamjenjuje novim, to se radi ukupno tri sedmice zaredom. Flaster se ne nosi četvrtu sedmicu (tokom menstruacije), a tada se ciklus ponavlja. Opet, nuspojave mogu biti slične tabletama za kontrolu rađanja ili vaginalnim prstenovima, plus što može doći do iritacije na području kože na kojem koristite flaster.
Kao i tablete za kontrolu rađanja, i druge vrste hormonske kontracepcije mogu utjecati na šećer u krvi. Ako se odlučite za neku od ovih metoda, možda ćete trebati prilagoditi dozu vašeg lijeka za dijabetes.
Dijabetes i intrauterini uređaji
Intrauterusni uređaji (IUD) su uređaji koji se ubacuju u maternicu. IUD ostaje na mjestu tokom određenog vremena, dok ga liječnik ne ukloni. Iz razloga koje doktori ne razumiju u potpunosti, IUD sprječava implantaciju oplođenog jajašca u stijenku maternice i na taj način pomaže u sprječavanju trudnoće. Iako je IUD prilično efikasna metoda kontrole rađanja, jedan od rizika upotrebe uređaja je infekcija u maternici.
Žene koje imaju dijabetes već su izložene većem riziku od razvoja infekcija zbog svoje bolesti, tako da ova vrsta kontrole rađanja možda nije najbolji izbor ako imate dijabetes.
Dijabetes i barijere metode kontracepcije
S obzirom na zabrinutosti zbog spolno prenosivih bolesti, barijerne metode postaju sve popularnije među ženama. Sprečavanjem da spermatozoidi dospeju u maternicu smanjuje se rizik od trudnoće, kao i prenosa bolesti.
Za većinu žena metode pregrade mogu biti efikasna metoda kontracepcije, a kondomi i vaginalne dijafragme ne utiču na šećer u krvi. Važno je, međutim, shvatiti da barijerne metode imaju intenzitet oštećenja veći od tableta i da ih treba pravilno upotrebljavati, pri svakom seksualnom odnosu. Pored toga, žene s dijabetesom mogu imati veći rizik od infekcije kvascem prilikom upotrebe dijafragme.
Dijabetes i sterilizacija
Konačno, možda najsigurnija metoda kontrole rađanja je sterilizacija pomoću hirurškog postupka koji se naziva vezivanje tubusa. Ovo je, međutim, trajna metoda kontracepcije ako žena podvrgne operaciji. Pouzdanost ove metode je velika Pro, a činjenica da je ona stalna može biti "protiv" ako niste 100 posto sigurni da ne želite djecu.
Još jedna poanta u korist ove metode za žene s dijabetesom je da sterilizacija ne utječe na razinu šećera u krvi žene. Međutim, operacija nije bez rizika, uključujući infekciju i druge komplikacije.
Što god odabrali, pouzdana metoda kontrole rađanja važna je za žene s dijabetesom, jer je neplanirana trudnoća povezana s rizikom za zdravlje majke i djeteta. Preuzimanje odgovornosti za vaše reproduktivno zdravlje postavlja vas na vozačko mjesto.
Vrste proizvoda od zobi
Karakterističan okus zobenih proizvoda rezultat je procesa pečenja. Kada se ljuske uklone iz ove žitarice, ljuska i zametak su sačuvani. Ovo doprinosi zadržavanju vlakana i različitih hranjivih sastojaka u ovoj žitarici. Daljnja prerada zobene kaše omogućava vam dobijanje različitih vrsta proizvoda.
- Zobeno brašno dobiva se preradom ove žitarice, nakon čega slijedi spljoštavanje. Nakon toga često se dodaje šećer, sol i ostali sastojci.
- Paste ovsene pahuljice prolaze kroz sličan postupak pripreme kao i obične pahuljice, s jedinom razlikom što su se sitnije sjeckane prije spljoštenja.
- Nedovršena žitarica od ove žitarice često se koristi za pravljenje žitarica.
- Drobljene žitarice dobivaju se mljevenjem čeličnim sečivima.
- Mekinje iz ove žitarice su ljuske zrna smještene ispod ljuske. Ova komponenta je prisutna i u zobenoj kaši, te u integralnim žitaricama i drobljenim žitaricama. Ovsene mekinje se takođe prodaju kao zaseban proizvod.
- Zobeno brašno koristi se u pečenju, često kombinirano s drugim vrstama brašna.
Što je manja zapremina tehnološke prerade podvrgnuta ovsenom zrnu, to je niži njegov glikemijski indeks. Zbog toga, kad odaberete proizvod sa ovsenom masom, pokušajte izbjegavati instant zobene pahuljice.
Sastav zobi
Među svim žitaricama zob sadrži najmanje količine ugljikohidrata (58%). Beta-glukani (oblik polisaharida zastupljen vlaknima ovsenih mekinja topljivih u vodi) koji se nalaze u proizvodima iz ove žitarice doprinose normalizaciji kolesterola i šećera. Zob takođe sadrži mnogo hranljivih sastojaka, uključujući B vitamine i minerale:
Ova žitarica sadrži amide antranilne kiseline, koji imaju antihistaminska i anti-upalna svojstva i suzbijaju aterosklerozu.
Prednosti proizvoda od zobi
Uključivanje namirnica iz ove žitarice u prehranu za kontrolu dijabetesa tipa 2 ima i prednosti i nedostatke. Prednosti su sljedeće.
- Oni pomažu u regulaciji razine šećera zbog visokog sadržaja vlakana i niskog glikemijskog indeksa. U svom čistom obliku, žitarice iz ove žitarice mogu smanjiti količinu inzulina koja je potrebna pacijentu.
- Dobri su za zdravlje srca i pomažu u snižavanju holesterola. Sigurno je reći da su jedenje zobi i liječenje srčanih bolesti dvije potpuno kompatibilne stvari.
- Može smanjiti potrebu za injekcijama inzulina ili njihovom količinom.
- Ako se kuva unaprijed, zobena kaša može biti brza i jednostavna opcija za doručak.
- Zobena kaša je bogata vlaknima, stvara dug osjećaj punoće i pomaže u kontroli tjelesne težine.
- Dobar je izvor složenih ugljikohidrata koji daju trajni izvor energije tokom dana.
- Pomaže u regulaciji probave.
Protiv zobene kaše
Zobena kaša je siguran proizvod za većinu bolesnika sa dijabetesom tipa 2. Međutim, važno je izbjegavati vrste zobenih pahuljica punih raznih dodataka hrani, šećera i soli.
Ovsena kaša može imati neželjene efekte za pacijente sa gastroparezom. Za one koji pate i od dijabetesa tipa 2 i od gastropareza, vlakna u zobene kaše mogu biti štetna i nepovoljno utjecati na liječenje. Za dijabetičare koji ne boluju od gastropareza, glavni nedostaci konzumiranja zobene kaše su.
- Nadimanje usled visokog sadržaja vlakana. To se može izbjeći pitkom vodom dok konzumirate zobene kaše.
- Dodaci prehrani koji se nalaze u nekim vrstama zobenih kaša mogu djelovati protiv vas. Neki koriste porcionirane paketiće zobene kaše. Međutim, obično sadrže aditive u obliku šećera, zaslađivača ili drugog sredstva za poboljšanje hrane koja šteti pacijentima sa dijabetesom tipa 2, što može negativno uticati na liječenje.
Kuhanje zobene kaše
Postoji svaki razlog da dijabetičari dnevno konzumiraju oko 3-6 obroka proizvoda od zobene kaše (jedna porcija je ¼ šalice žitarica). Zobeno brašno obično se priprema u vodi ili mlijeku, uz dodatak orašastih plodova, voća i drugih pojačivača ukusa. Često se priprema unaprijed, a ujutro ga samo zagrijavaju za doručak, što je vrlo povoljno.
Različite vrste proizvoda od zobi treba pripremati na različite načine. Obično se ovsena kaša ili žitarice dodaju hladnoj vodi, dovedu do vrenja i kuhaju neko vrijeme na laganoj vatri. Žitarice od celog zrna ove žitarice zahtevaju više vode i vremena za kuhanje. Mljevena zobena kaša je posredna po ovim pokazateljima.
Šta može, a što ne može
Zobna hrana može biti odličan dodatak prehrani za kontrolu dijabetesa tipa 2, ali samo kad se pravilno kuha. Ovo su pravila koja bi dijabetičari trebali pridržavati prilikom izrade zobene kaše.
- Dodajte cimet, đumbir, orašaste plodove ili bobice.
- Umjesto zobene pahuljice, bolje je koristiti žitarice od drobljenog zobi ili, još bolje, nezaslađene žitarice.
- Kuhajte u mlijeku s malo masnoće ili u vodi.
Ono što ne može biti
- Ne jesti ovsenu kašu u malim kesama ili instant ovsenu kašu. Ove vrste zobene kaše često sadrže brojne dodatke u obliku šećera, soli i drugih, štetnih kako za bolesnike s dijabetesom tipa 2, tako i za ljude koji ne pate od ove bolesti.
- U ovsenu kašu ne dodajte previše sušenog voća, jer ono često sadrži puno šećera.
- Ne zloupotrebljavajte zaslađivače. Neki dodaju šećer, med, smeđi šećer ili sirup u zobenu kašu što značajno smanjuje zdravstvene koristi dijabetičara i može negativno utjecati na njegovo liječenje.
- Ne koristite maslac ili mlijeko sa punim udjelom masti.
Započnite dan s ovsenom kašom
Nije potrebno uključiti zobene kaše u svaki obrok. Ali pokušajte jesti zobene kaše svaki dan za doručak. Možete povećati unos zobene kaše laganim mijenjanjem tradicionalnih recepata, zamijenivši hljebne mrvice sa ovsenom kašom. Ovsenu kašu možete mljeti i mlinom za kafu da biste je koristili u raznim receptima za kućno pečenje. Za poboljšanje prehrane koristite različite recepte, uključujući proizvode od ove žitarice.
Zobeni juha
Kako dekocija ovsa može biti korisna za dijabetičare? Sam po sebi nije lijek za dijabetes, ali će biti koristan, jer ima učinak čišćenja i oporavka, normalizira probavu. Sam Hipokrat, uvjeren u ljekovitost ove biljke, preporučio je ispijanje bujona kao zamjenu za čaj.
Bujon sadrži raznovrsne korisne tvari i mikroelemente koji prelaze od zrna zrna do vodene frakcije za vrijeme blage termičke obrade. Lako je napraviti kod kuće, a možete ga piti svaki dan. Dekocija zrna ove žitarice može se pripremiti na vrlo različite načine, ali je važno upamtiti neka pravila.
- Potrebno je koristiti cjelovite žitarice, po mogućnosti sa ljuskom, pa je korisnije.
- Dekocija se može pripremiti od zobenih pahuljica dugog kuhanja, ali korist od nje bit će mnogo manja.
- Recepti za pripremu dekocija su raznoliki i ovise o zdravstvenom stanju određenog pojedinca.
- Da biste očistili tijelo, decokcije inzistiraju u termosu, pirjajte u vodenoj kupelji ili kuhajte na laganoj vatri.
Na jednostavan način, uvečer sipajte 2 šolje ključale vode 1 kašiku zdrobljenih žitarica i kuhajte 5-10 minuta ujutro, procijedite i pijte prije jela. Pijte luk u malim gutljajima otprilike pola sata prije jela. Pravilna dnevna doza decokcije najbolje se dogovara sa stručnjakom.
Zobene mekinje
Kaša od ovsenih mekinja kuhana na vodi će biti dobar i zdrav početak dana. Jedna šolja takve kaše sadrži samo 88 kalorija, 25 g ugljenih hidrata, 1,8 g masti i 7 g proteina.
Rastvorljiva vlakna mekinja normalizuju nivo holesterola i šećera. Imajte na umu da u maloprodaji postoje zobene mekinje pripremljene korištenjem različitih tehnoloških pristupa, a to utječe na njihov sastav i utjecaj na zdravlje i liječenje osoba s dijabetesom tipa 2.
Prije kupovine pažljivo proučite informacije o sastavu na pakovanju. Preferiraju se vrste ovsenih mekinja koje su prošle minimalnu obradu i sadrže najviše vlakana.
Mjere sigurnosti
Svaki organizam je individualan i na različite proizvode reagira različito. Izmjerite učinke zobene kaše na razinu šećera pomoću naknadnih mjerenja nakon uzimanja ovog proizvoda. Svaki pacijent s dijabetesom tipa 2 trebao bi se posavjetovati s liječnikom prije nego što napravi značajne promjene u prehrani kako bi se izbjegli negativni efekti na njihovo liječenje.