Kako koristiti ljudski inzulin za dijabetes
Farma akcija. Pripravak inzulina kratkog djelovanja. Interakcijom sa specifičnim receptorom na vanjskoj membrani ćelija, formira kompleks receptora inzulina. Povećavanjem sinteze cAMP (u masnim stanicama i ćelijama jetre) ili direktno prodiranjem u stanicu (mišiće), kompleks receptora inzulina stimulira unutarćelijske procese, uključujući sinteza niza ključnih enzima (hekokinaza, piruvat kinaza, glikogen sintetaza itd.). Smanjenje glukoze u krvi uzrokovano je povećanjem njezinog unutarćelijskog transporta, povećanom apsorpcijom i asimilacijom tkiva, stimulacijom lipogeneze, glikogenogeneze, sintezom proteina, smanjenjem brzine stvaranja glukoze u jetri (pad raspada glikogena) itd. Nakon s / c ubrizgavanja, učinak se javlja unutar 20-30 min, dostiže maksimum nakon 1-3 sata i traje, ovisno o dozi, 5-8 sati Trajanje lijeka ovisi o dozi, načinu, mjestu primjene i ima značajne individualne karakteristike.
Farmakokinetika Potpunost apsorpcije ovisi o načinu davanja (s / c, i / m), mjestu ubrizgavanja (trbuh, bedro, stražnjica), dozi, koncentraciji inzulina u lijeku itd. Neravnomjerno je raspoređena u tkivima. Ne prelazi placentnu barijeru i ulazi u majčino mlijeko. Uništava ga insulinaza, uglavnom u jetri i bubrezima. T 1/2 - od nekoliko do 10 minuta. Izlučuje se bubrezima (30-80%).
Indikacije. Dijabetes melitus tipa 1, šećerna bolest tipa 2: stadijum rezistencije na oralne hipoglikemijske lijekove, djelomična rezistencija na oralne hipoglikemijske lijekove (kombinirana terapija), dijabetička ketoacidoza, ketoacidotska i hiperosmolarna koma, dijabetes melitus koji se javio tokom trudnoće (ako nije djelotvoran za dijetsku terapiju) povremena upotreba kod pacijenata sa šećernom bolešću protiv infekcija praćenih visokom telesnom temperaturom, predstojećim hirurškim operacijama, povredama, porođajem i kršenjima oko ene materije prije nastavka tretmana produženog inzulin pripreme.
Kontraindikacije Preosjetljivost, hipoglikemija.
Doziranje Doza i način primjene lijeka određuju se pojedinačno, u svakom slučaju, na osnovu sadržaja glukoze u krvi prije jela i 1-2 sata nakon jela, a također u zavisnosti od stupnja glukozurije i karakteristika tijeka bolesti.
Lijek se daje s / c, in / m, u / u, 15-30 minuta prije jela. Najčešći način primjene je sc. Uz dijabetičku ketoacidozu, dijabetičku komu, tokom hirurške intervencije - u / u i / m.
Kod monoterapije učestalost primjene je obično 3 puta dnevno (ako je potrebno i do 5-6 puta dnevno) mjesto ubrizgavanja svaki put se mijenja kako bi se izbjegao razvoj lipodistrofije (atrofija ili hipertrofija potkožnog masnog tkiva).
Prosječna dnevna doza je 30-40 IU, u djece - 8 IU, zatim u prosječnoj dnevnoj dozi - 0,5-1 IU / kg ili 30-40 IU 1-3 puta dnevno, ako je potrebno - 5-6 puta dnevno . Pri dnevnoj dozi koja prelazi 0,6 U / kg, inzulin se mora davati u obliku 2 ili više injekcija u različita područja tijela.
Moguće je kombinirati s dugotrajnim inzulinama.
Otopina insulina skuplja se iz bočice probijanjem sterilnom iglom štrcaljke gumenim čepom obrisanim nakon uklanjanja aluminijske kapice sa etanolom.
Nuspojava. Alergijske reakcije (urtikarija, angioedem - vrućica, kratkoća daha, snižen krvni pritisak),
hipoglikemija (blijeda koža, pojačano znojenje, znojenje, palpitacije, drhtavica, glad, uznemirenost, tjeskoba, parestezije u ustima, glavobolja, pospanost, nesanica, strah, depresivno raspoloženje, razdražljivost, neobično ponašanje, nedostatak pokreta, poremećaji govora i govora i vid), hipoglikemijska koma,
hiperglikemija i dijabetička acidoza (u malim dozama, preskakanje injekcija, loša prehrana, u pozadini groznice i infekcija): pospanost, žeđ, smanjen apetit, crvenilo lica),
oslabljena svijest (do razvoja prekomatoze i kome),
prolazno oštećenje vida (obično na početku terapije),
imunološke unakrsne reakcije s ljudskim inzulinom, porast titra anti-inzulinskih antitijela, praćen porastom glikemije,
hiperemija, svrbež i lipodistrofija (atrofija ili hipertrofija potkožnog masnog tkiva) na mestu ubrizgavanja.
Na početku liječenja - oticanje i oslabljena refrakcija (privremeni su i nestaju s nastavkom liječenja).
Predoziranje Simptomi: hipoglikemija (slabost, „hladan“ znoj, blijeda koža, palpitacije, drhtanje, nervoza, glad, parestezija na rukama, nogama, usnama, jeziku, glavobolja), hipoglikemijska koma, konvulzije.
Liječenje: pacijent može sam ukloniti blagu hipoglikemiju gutanjem šećera ili hrane bogate lako probavljivim ugljikohidratima.
Subkutano, i / m ili iv ubrizgavano glukagon ili iv hipertonična otopina dekstroze. S razvojem hipoglikemijske kome 20-40 ml (do 100 ml) 40% -tne otopine dekstroze ubrizgava se intravenski u tekućinu pacijentu sve dok pacijent ne izađe iz kome.
Interakcija. Farmaceutski nije kompatibilan s otopinama drugih lijekova.
Hipoglikemijski efekat pojačan je sulfonamidima (uključujući oralne hipoglikemijske lekove, sulfonamide), MAO inhibitorima (uključujući furazolidon, prokarbazin, selegilin), inhibitore karboanhidrata, ACE inhibitore, NSAID (uključujući salicilate), anaboličke (uključujući stanozolol, oksandrolon, metandrostenolon), androgeni, bromokriptini, tetraciklini, klofibrat, ketokonazol, mebendazol, teofilin, ciklofosfamid, fenfluramin, preparati Li +, piridoksin, kinidin, kinin, hlorokinin.
Hipoglikemičkih od smanjenja glukagon, hormon rasta, kortikosteroidi, oralni kontraceptivi, estrogeni, tiazidnih i diuretika, BCCI, tiroidni hormoni, heparin, sulfinpirazon, simpatomimetici, danazol, triciklici, klonidin, antagonisti kalcijuma, diazoksid, morfin, marihuana, nikotin, fenitoin, epinefrin, blokatori H1 histaminskih receptora.
Beta blokatori, rezerpin, oktreotid, pentamidin mogu i pojačati i oslabiti hipoglikemijski učinak inzulina.
Posebna uputstva. Prije uzimanja inzulina iz bočice potrebno je provjeriti prozirnost otopine. Kada se na čaši bočice pojave strana tijela, zamagljivanje ili taloženje tvari, lijek se ne može upotrijebiti.
Temperatura primenjenog insulina treba da bude sobna temperatura. Doza inzulina mora se prilagoditi u slučaju zaraznih bolesti, u slučaju disfunkcije štitne žlijezde, Addisonove bolesti, hipopituitarizma, hroničnog zatajenja bubrega i dijabetes melitusa kod osoba starijih od 65 godina.
Uzroci hipoglikemije mogu biti: predoziranje inzulina, zamjena lijekova, preskakanje obroka, povraćanje, proliv, fizički stres, bolesti koje smanjuju potrebu za inzulinom (uznapredovala oboljenja bubrega i jetre, kao i hipofunkcija nadbubrežne kore, hipofize ili štitne žlijezde), promjena mjesta injekcije (na primjer, kožu na trbuhu, ramenu, bedrima) kao i interakciju s drugim lijekovima. Moguće je smanjiti koncentraciju glukoze u krvi prilikom prelaska pacijenta iz životinjskog inzulina u ljudski inzulin.
Prijelaz pacijenta na humani inzulin uvijek bi trebao biti medicinski opravdan i provoditi se samo pod nadzorom liječnika. Sklonost razvoju hipoglikemije može smanjiti sposobnost pacijenata da aktivno učestvuju u prometu, kao i na održavanju mašina i mehanizama.
Pacijenti s dijabetesom mogu zaustaviti blagu hipoglikemiju koju osjećaju jedući šećer ili hranu s visokim udjelom ugljikohidrata (preporučuje se da sa sobom uvijek imate najmanje 20 g šećera). Neophodno je obavijestiti liječnika o prenesenoj hipoglikemiji kako bi se riješilo pitanje potrebe za korekcijom liječenja.
U liječenju inzulina kratkog djelovanja u izoliranim slučajevima, moguće je smanjenje ili povećanje volumena masnog tkiva (lipodistrofija) u području ubrizgavanja. Ovi se fenomeni uglavnom izbjegavaju stalnom izmjenom mjesta ubrizgavanja. Tokom trudnoće, potrebno je uzeti u obzir smanjenje (I trimestra) ili povećanje (II-III trimestra) potrebe za insulinom. Tokom i neposredno nakon rođenja, potreba za insulinom može drastično pasti. Tokom laktacije potrebno je svakodnevno praćenje nekoliko meseci (dok se ne stabilizuje potreba za inzulinom).
Idealna hormonalna razina je osnova za cjeloviti razvoj ljudskog tijela. Jedan od ključnih hormona u ljudskom telu je inzulin. Njegov nedostatak ili višak dovodi do negativnih posljedica. Dijabetes melitus i hipoglikemija dvije su krajnosti koje postaju stalni neugodni pratioci ljudskog tijela, koji zanemaruje podatke o tome što je inzulin i koja bi trebala biti njegova razina.
Hormonski inzulin
Čast stvaranja prvih djela koja su postavila put ka otkrivanju hormona pripada ruskom naučniku Leonidu Sobolevu koji je 1900. godine predložio pomoću gušterače za dobivanje lijeka protiv dijabetesa i dao koncept šta je inzulin. Više od 20 godina potrošeno je na daljnja istraživanja, a nakon 1923. godine započela je industrijska proizvodnja inzulina. Danas je nauka dobro proučavala hormon. On sudjeluje u razgradnji ugljikohidrata, odgovornom za metabolizam i sintezu masti.
Koji organ proizvodi inzulin
Pankreas, gde se nalaze konglomerati B-ćelija, naučnom svetu poznatiji kao Lawrenceovi otočići ili otočići pankreasa, služi kao organ koji proizvodi inzulin. Specifična težina ćelija je mala i čini samo 3% ukupne mase gušterače. Dolazi do stvaranja inzulina beta ćelijama, podtipu proinsulina luči hormon.
Koji je podtip inzulina nije u potpunosti poznato. Sam hormon prije preuzimanja konačnog oblika ulazi u Golgijev ćelijski kompleks gdje se dovodi do stanja punopravnog hormona. Proces se završava kada se hormon stavi u posebne granule gušterače, gdje se čuva dok osoba ne uzme hranu. Resursi B-ćelija su ograničeni i brzo se troše kada osoba zloupotrebljava jednostavnu hranu iz ugljikohidrata, što je uzrok dijabetesa.
Što je hormon inzulin - to je najvažniji metabolički regulator. Bez njega, glukoza koja uđe u organizam putem hrane ne može ući u ćeliju. Hormon povećava propusnost ćelijskih membrana, uslijed čega se glukoza apsorbuje u ćelijsko tijelo. Istovremeno, hormon potiče pretvaranje glukoze u glikogen, polisaharid koji sadrži opskrbu energijom koju ljudsko tijelo koristi po potrebi.
Funkcije inzulina su različite. Omogućava rad mišićnih ćelija, utičući na procese metabolizma proteina i masti. Hormon igra ulogu mozga informatora, koji prema receptorima određuje potrebu za brzim ugljikohidratima: ako ih ima puno, mozak zaključuje da stanice gladuju i moraju se stvoriti rezerve. Uticaj inzulina na organizam:
- Sprečava razbijanje važnih aminokiselina na jednostavne šećere.
- Poboljšava sintezu proteina - temelj života.
- Ne dopušta proteinima u mišićima da se razgrade, sprečava atrofiju mišića - anabolički učinak.
- Ograničava nakupljanje ketonskih tijela, čija je prevelika količina smrtonosna za ljude.
- Potiče transport jona kalijuma i magnezijuma.
Uloga inzulina u ljudskom tijelu
Deficit hormona je povezan s bolešću koja se zove dijabetes. Oni koji pate od ove bolesti prisiljeni su da redovno ubrizgavaju dodatne doze inzulina u krv. Drugi krajnost je višak hormona, hipoglikemija. Ova bolest dovodi do porasta krvnog pritiska i smanjenja vaskularne elastičnosti. Povećava porast izlučivanja inzulina hormonom glukagonom proizvedenim od alfa ćelija otoka pankreasa Langerhansa.
Tkivo zavisno od insulina
Inzulin potiče proizvodnju proteina u mišićima, bez čega se mišićno tkivo ne može razvijati. Formiranje masnog tkiva koje normalno obavlja vitalne funkcije nemoguće je bez hormona. Pacijenti koji su započeli dijabetes suočeni su sa ketoacidozom, oblikom metaboličkog poremećaja u kojem dolazi do šok unutarćelijskog gladovanja.
Inzulin u krvi
Funkcije inzulina uključuju podržavanje prave količine glukoze u krvi, regulisanje metabolizma masti i proteina, pretvaranje hranjivih sastojaka u mišićnu masu. Na normalnoj razini materije događa se sljedeće:
- sinteza proteina za izgradnju mišića,
- održava se ravnoteža metabolizma i katabolizma,
- potiče sintezu glikogena, što povećava izdržljivost i regeneraciju mišićnih ćelija,
- aminokiseline, glukoza, kalijum ulaze u ćelije.
Koncentracija inzulina mjeri se u µU / ml (0,04082 mg kristalne tvari uzima se kao jedna jedinica). Zdravi ljudi imaju takav pokazatelj jednak 3-25. Za djecu je dopušteno smanjenje na 3-20 μU / ml. U trudnica je norma drugačija - 6-27 mkU / ml, u starijih osoba starijih od 60 godina taj je pokazatelj 6-35. Promjena norme ukazuje na prisutnost ozbiljnih bolesti.
Povišen
Dugotrajni višak normalne razine inzulina prijeti nepovratnim patološkim promjenama. Ovo stanje nastaje zbog pada nivoa šećera. Višak koncentracije inzulina možete shvatiti po znakovima: drhtanje, znojenje, palpitacije, nagli napadi gladi, mučnina, nesvjestica, koma. Sljedeći pokazatelji utječu na porast razine hormona:
- intenzivne fizičke aktivnosti,
- hronični stres
- bolesti jetre i gušterače,
- gojaznost
- kršenje otpornosti ćelija na ugljene hidrate,
- policistični jajnik,
- neuspjeh funkcije hipofize,
- rak i benigni tumori nadbubrežne žlijezde.
Spušten
Do smanjenja koncentracije inzulina dolazi zbog stresa, intenzivnog fizičkog napora, živčane iscrpljenosti, svakodnevne konzumacije velike količine rafiniranih ugljikohidrata. Manjak inzulina blokira protok glukoze, povećavajući njegovu koncentraciju. Kao rezultat toga, prisutna je jaka žeđ, anksioznost, nagli napadi gladi, razdražljivost i učestalo mokrenje. Zbog sličnih simptoma niskog i visokog inzulina, dijagnoza se provodi u posebnim studijama.
Koji je insulin napravljen za dijabetičare
Pitanje sirovina za proizvodnju hormona uzbuđuje mnoge pacijente. Inzulin u ljudskom tijelu proizvodi gušterača, a vještački se dobijaju sljedeće vrste:
- Svinjetina ili goved - životinjskog porijekla. Za proizvodnju rabljenih gušterača životinja. Priprema svinjskih sirovina sadrži proinzulin, koji se ne može odvojiti, postaje izvor alergijskih reakcija.
- Biosintetski ili svinjski modificirani - poluintetički pripravak dobiva se zamjenom aminokiselina. Među prednostima su kompatibilnost s ljudskim tijelom i odsutnost alergija. Nedostaci - manjak sirovina, složenost rada, visoki trošak.
- Rekombinantni genetski inženjering - na drugi način ga zovu "humani inzulin", jer je potpuno identičan prirodnom hormonu. Supstanca se proizvodi enzimima sojeva kvasca i genetski modificiranom E. coli.
Upute za upotrebu inzulina
Funkcije inzulina su vrlo važne za ljudsko tijelo. Ako ste dijabetičar, onda imate uputnicu liječnika i recept prema kojem se lijek besplatno izdaje u ljekarnama ili bolnicama. U hitnim slučajevima može se kupiti bez recepta, ali se mora poštovati doziranje. Da biste izbjegli predoziranje, pročitajte upute za upotrebu inzulina.
Indikacije za upotrebu
Prema uputama priloženim u svakom pakovanju pripravka inzulina, indikacije za njegovu upotrebu su dijabetes melitus tipa 1 (koji se naziva i inzulinski ovisan) i, u nekim slučajevima, dijabetes melitus tipa 2 (o inzulinu ovisan). Takvi faktori uključuju netoleranciju na oralne hipoglikemijske agense, razvoj ketoze.
Primjena inzulina
Lijek propisuje lijek nakon dijagnoze i pretraga krvi. Za liječenje dijabetesa koristite lijekove različitog trajanja djelovanja: kratko i dugo. Izbor ovisi o težini tijeka bolesti, stanju pacijenta, brzini početka djelovanja lijeka:
- Preparat kratkog dejstva namenjen je supkutanoj, intravenskoj ili intramuskularnoj primjeni. Ima brzo, kratko, djelovanje za snižavanje šećera, primjenjuje se 15-20 minuta prije jela nekoliko puta / dnevno. Efekat se javlja za pola sata, maksimalno - za dva sata, samo oko šest sati.
- Dugo ili dugotrajno djelovanje - ima učinak u trajanju od 10-36 sati, može smanjiti dnevni broj injekcija. Suspenzije se daju intramuskularno ili subkutano, ali ne intravenski.
Špricevi se koriste za lakše umetanje i usklađivanje s dozama. Jedna podjela odgovara određenom broju jedinica. Pravila za terapiju insulinom:
- preparate držite u hladnjaku, a one započete na sobnoj temperaturi, ugrijte proizvod prije nego što uđete jer je onaj hladniji slabiji,
- bolje je ubrizgati hormon kratkog djelovanja ispod kože trbuha - ubrizgan u bedro ili iznad stražnjice djeluje sporije, još gore - u rame,
- lijek dugog djelovanja ubrizgava se u lijevo ili desno bedro,
- radite svaku injekciju u drugoj zoni,
- pomoću injekcija insulina, snimite cijelo područje dijela tijela - kako biste izbjegli bol i pečate,
- odmaknuti od zadnje injekcije najmanje 2 cm,
- ne tretirati kožu alkoholom, uništava inzulin,
- ako tečnost istječe, igla je umetnuta pogrešno - morate je držati pod kutom od 45-60 stepeni.
Nuspojave
Uz potkožno davanje lijekova, moguć je razvoj lipodistrofije na mjestu uboda. Vrlo rijetko, ali postoje pojave alergijskih reakcija. Ako se pojave, potrebna je simptomatska terapija i nadomjesno sredstvo. Kontraindikacije za prijem su:
- akutni hepatitis, ciroza, žutica, pankreatitis,
- nefritis, urolitijaza,
- dekompenzirane srčane mane.
Cijena insulina
Trošak inzulina ovisi o vrsti proizvođača, vrsti lijeka (kratko / dugo trajanje djelovanja, sirovini) i količini pakiranja. Cijena 50 ml lijeka Insulinum iznosi oko 150 rubalja u Moskvi i Sankt Peterburgu. Insuman s olovkom za špriceve - 1200, suspenzija Protafan ima cijenu od oko 930 rubalja. Razina farmacije također utječe na to koliko košta inzulin.
Nakon dobivanja visoko pročišćenog inzulina, postavilo se pitanje o imunogenosti inzulina vrste. U procesu primjene metoda za određivanje količine inzulina u krvi otkrivena su antitijela na inzulin. Studije su pokazale da su pacijenti koji su koristili kombinovani goveđi / svinjski inzulin imali više antitijela nego koji su koristili samo svinjski inzulin.
Ta antitijela mogu biti inzulinski vezujuća, što može izazvati otpornost na inzulin, a spontanim oslobađanjem inzulina, nemotivirana hipoglikemija. Došlo je vrijeme da se goveđi inzulin zamijeni svinjskim, ali pacijenti u nekim zemljama su od vjerskih razloga odbili koristiti svinjski inzulin.
Ovaj problem postao je osnova za razvoj "ljudskog inzulina". 1963. godine započela je era "ljudskog insulina" nakon ekstrakcije Mirskog s kolegama insulina iz pankreasa ljudskog leša, a od 1974., nakon otkrića hemijske sinteze iz aminokiselina, pojavila se mogućnost potpune hemijske sinteze molekule ljudskog insulina.
1979-1981 Razvijena je biosintetska tehnologija DNK i polusintetički put za proizvodnju inzulina enzimskom zamjenom aminokiseline u molekuli (Markussen). Polintetički ljudski inzulin bio je napravljen od svinjskog mesa, njegov tačan naziv je enzimski modificirani svinjski inzulin. Trenutno se rijetko koristi.
Niz aminokiselina u molekuli svinjskog i humanog inzulina je identičan, s izuzetkom konačne aminokiseline lanca B: u svinjskom inzulinu - alanin, u ljudskom - treonin. Polusintetička metoda je katalitičko cijepanje alanina i zamjena treoninom. U posljednjem desetljeću polusintetička metoda proizvodnje inzulina gotovo je zamijenjena biosintetskom. Biosintetska metoda (genetskog inženjeringa) za proizvodnju humanog inzulina je proces promjene kodiranih nasljednih informacija živih mikroorganizama za sintezu stranih proteina.
Biosintetski ljudski inzulin se proizvodi rekombinantnom DNK tehnologijom.
Postoje dve glavne metode.
1. Odvojena sinteza primjenom genetski modificiranih bakterija.
2. Iz proinzulina sintetiziranog genetski modificiranom bakterijom.
Fenol ili metakrezol koriste se kao konzervans za očuvanje antimikrobnog stanja inzulina za kratke insuline i izofane, a paraben (metil parahidroksibenzoat) koristi se za inzulin tipa „Lente“. Ovisno o prirodi tijeka dijabetesa, terapija inzulinom indicirana je u otprilike 30-35% bolesnika. Riječ je o pacijentima s dijabetesom tipa 1, koji čine 10-15% svih bolesnika s dijabetesom, kao i pacijentima s dijabetesom tipa 2, podtipom koji konzumira inzulin, koji čine 15-25% svih bolesnika s dijabetesom tipa 2.
Do danas, terapija inzulinom ostaje jedina patogenetska metoda kojom se čuva život i sposobnost rada pacijentima sa dijabetesom tipa 1.
Stoga terapija inzulinom ostaje cjeloživotna, što, naravno, pacijentu stvara određene poteškoće zbog potrebe za održavanjem stanja metabolizma ugljikohidrata bliskog onom zdrave osobe. Ne postoji alternativa supkutanoj nadomjesnoj terapiji inzulinom, iako je to samo imitacija fizioloških učinaka inzulina. U normalnim uvjetima, inzulin ulazi odmah u sistem portalnih vena, zatim u jetru, gdje je napola inaktiviran, ostatak je na periferiji. Sve se to događa tako brzo da se razina glikemije može održati u prilično uskom rasponu čak i nakon obroka. Primijećen je drugačiji put inzulina koji se ubrizgava pod kožu: on kasni u krvotok, a još više u jetri, nakon čega koncentracija inzulina u krvi dugo ostaje nefiziološki povećana. Ali moderna strategija i taktike terapije inzulinom omogućavaju način života pacijenata s dijabetesom tipa I vrlo blizu normalnim. To se može postići samo edukacijom pacijenata sa dijabetesom.
Potreba za primjenom programa obuke za dijabetes odavno je prepoznata. Već 1925. jedan od pionira inzulinske terapije, E. Joslin, podučavao je pacijente onome što su smatrali glavnim za uspjeh liječenja: svakodnevno trostruko određivanje glikozurije i promjenu doze inzulina na osnovu dobivenih podataka. Potreba za bolničkim liječenjem bila je rijetka. No s pojavom dugotrajnih inzulinskih pripravaka, razvoj terapije inzulinom krenuo je drugim putem. Pacijentima je bilo zabranjeno da samostalno mijenjaju dozu inzulina, ubrizgavali su mu dugotrajno djelujući inzulin samo 1 put dnevno, a dugi niz godina morali su zaboraviti na normalnu prehranu, izdržali s povećanim rizikom od hipoglikemije i potrebom čestih hospitalizacija.
Početkom 80-ih godina dijabetolozi su imali visoko pročišćene inzulinske pripravke, ljudski inzulin, poboljšana sredstva za primjenu inzulina (jednokratne inzulinske šprice i šprice za olovke) i metode za eksplicitnu analizu glikemije i glikozurije pomoću test traka. Suprotno očekivanjima, sama njihova upotreba nije dovela do smanjenja broja kasnih komplikacija dijabetesa i upornog poboljšanja kompenzacije metabolizma ugljikohidrata. Prema jednoglasnom zaključku stručnjaka, potreban je novi pristup koji bi omogućio efikasno upravljanje ovom složenom hroničnom bolešću uključivanjem samog pacijenta u aktivnu kontrolu dijabetesa i njegovo liječenje. Trenutno je termin „terapijska edukacija“ službeno priznata od strane Svetske zdravstvene organizacije, i predstavlja ključni deo lečenja bilo koje vrste dijabetesa. U odnosu na bolesnike s dijabetesom tipa 1, to prvenstveno znači da pacijent mora postati kompetentni inzulinski terapeut.
Ciljevi terapije insulinom kod pacijenata sa dijabetesom tipa 1:
1) za normalizaciju metabolizma glukoze (u idealnom slučaju da se normalizira glukoza u krvi natašte, da se spreči njegovo prekomerno povećanje, hiperglikemija, glikozurija i hipoglikemija nakon jela, zadovoljavajuće - da se eliminišu klinički simptomi dijabetesa, ketoze, prekomerne hiperglikemije, koji su izraženi, često se javljaju ili nisu dijagnosticirani hipoglikemija)
2) optimizirati način ishrane i održavati normalnu tjelesnu težinu pacijenta,
3) normalizovati metabolizam masti (u smislu ukupnog holesterola, L PNP, L PVP, triglicerida u serumu krvi),
4) poboljšati kvalitetu života i postizanje normalnog i slobodnog načina života pacijenta,
5) za sprečavanje razvoja ili minimiziranje vaskularnih i neuroloških komplikacija dijabetesa.
Ljudski pankreas, iz različitih razloga, često ne može proizvesti inzulin. Tada morate koristiti genetski modificirani inzulin koji zamjenjuje ljudski inzulin.
Ljudski oblik inzulina dobija se ili u sintezi Escherichia coli, bilo iz svinjskog inzulina zamjenom jedne aminokiseline.
Da bi se simulirao normalan rad ljudskog pankreasa, izvode se injekcije inzulina. Vrsta inzulina bira se na osnovu vrste bolesti i dobrobiti pacijenta. Insulin se može davati intravenski ili intramuskularno. Za cjeloživotnu i dugotrajnu terapiju najčešće se koriste potkožne injekcije.
Karakteristike inzulina
Šećerna bolest ovisna o inzulinu zahtijeva cjeloživotno liječenje. Život osobe ovisi o prisutnosti inzulina. Bolest je prepoznata kao nezarazna epidemija i zauzima treće mjesto po prevalenciji u svijetu.
Prvi put je inzulin stvoren iz pseće gušterače. Godinu dana kasnije, lek je uveden u široku upotrebu. Nakon 40 godina, postalo je moguće sintezu hormona na kemijski način.
Nakon nekog vremena izumljene su vrste inzulina sa visokim stepenom pročišćavanja. U toku je i rad na sinteziranju ljudskog insulina. Od 1983. godine ovaj hormon je počeo da se oslobađa u industrijskom obimu.
Prije toga dijabetes se liječio lijekovima koji se proizvode od životinja. Sada su takvi lijekovi zabranjeni. U ljekarnama možete kupiti samo alate za genetski inženjering, stvaranje ovih lijekova temelji se na transplantaciji genskog proizvoda u ćeliju mikroorganizma.
U tu svrhu koristi se kvasac ili nepatogena vrsta bakterije E. coli. Kao rezultat toga, mikroorganizmi počinju proizvoditi hormon inzulin za ljude.
Savremeni inzulin za lijekove je različit:
- vrijeme izlaganja, postoje kratke, ultra kratke i dugo djelujuće insuline,
- niz aminokiselina.
Postoje i kombinirani lijekovi koji se nazivaju mješavine. U sastavu takvih sredstava nalazi se inzulin dugog djelovanja i kratkog djelovanja.
Dobijanje inzulina može se naznačiti kod dijagnoza kao što su:
- Mliječna kiselina, dijabetička i hipersmolarna koma,
- Šećerna bolest dijabetesa tipa 1
- Uz infekcije, hirurške intervencije, pogoršanja hroničnih oboljenja,
- Dijabetička nefropatija i / ili oslabljena funkcija jetre, trudnoća i porođaj,
- Šećerna bolest tipa 2 rezistentna na antidijabetičke oralne agense,
- Distrofične lezije kože,
- Jaka astenizacija kod različitih patologija,
- Dug zarazni proces.
Trajanje inzulina
Po trajanju i mehanizmu delovanja, insulin se razlikuje:
- ultra kratka
- kratak
- srednje trajanje
- dugotrajno djelovanje.
Ultra kratki inzulini djeluju odmah nakon injekcije. Maksimalni učinak postiže se nakon sat i po.
Trajanje akcije dostiže 4 sata. Ova vrsta inzulina može se davati bilo prije jela, bilo odmah nakon obroka. Da bi se dobio ovaj inzulin ne moraju biti pauze između injekcija i hrane.
Ultra kratki inzulin ne zahtijeva dodatni unos hrane na vrhuncu djelovanja, što je prikladnije od drugih vrsta. Takav insulin uključuje:
Kratke uvrede počinju djelovati nakon pola sata. Vrhunac akcije počinje nakon 3 sata. Akcija traje otprilike 5 sati. Ova vrsta inzulina daje se prije jela, trebate održavati pauzu između injekcije i hrane. Jelo je dozvoljeno nakon 15 minuta.
Koristeći inzulin kratkog djelovanja, potrebno je da doručkujete nekoliko sati nakon injekcije. Vrijeme obroka trebalo bi se podudarati s vremenom vršnog djelovanja hormona. Kratke insuline su:
- Himulin Regular,
- Actrapid
- Monodar (K50, K30, K15),
- Insuman Rapid,
- Humodar i drugi.
Insulini srednjeg trajanja su lijekovi čije djelovanje traje 12-16 sati. Kod dijabetesa tipa 1, humani inzulin koristi se kao pozadinski ili bazalni. Ponekad trebate raditi injekcije 2 ili 3 puta dnevno ujutro i navečer s razmakom od 12 sati.
Takav inzulin počinje djelovati nakon 1-3 sata, dostižući vrhunac nakon 4-8 sati. Trajanje je 12-16 sati. Lijekovi srednjeg trajanja uključuju:
- Humodar br
- Protafan
- Humulin NPH,
- Novomiks.
- Insuman Bazal.
Insulini dugog djelovanja su pozadinski ili bazni inzulin. Osobi će možda trebati jedna ili dvije injekcije dnevno. Primjenjuju se u liječenju dijabetesa tipa 2.
Lijekove karakterizira kumulativni učinak. Učinak doziranja maksimalno se manifestuje nakon 2-3 dana. Insulini dugog djelovanja djeluju 4-6 sati nakon injekcije. Njihovo vršno delovanje dešava se za 11-14 sati, sama akcija traje oko jedan dan.
Među tim lijekovima postoje inzulini koji nemaju vršno djelovanje. Takva sredstva djeluju nježno i većim dijelom oponašaju učinak prirodnog hormona kod zdrave osobe.
Te uvrede uključuju:
- Lantus
- Monodar Long,
- Monodar ultralong,
- Ultralente
- Ultralong,
- Humulin L i drugi,
- Lantus
- Levemir.
Važna uputstva za upotrebu
Žene sa dijabetesom trebale bi obavijestiti svog davatelja zdravstvenih usluga o planiranju ili početku trudnoće. Ova kategorija žena često s dojenjem zahtijeva promjenu doze, kao i dijetalnu prehranu.
Proučavajući toksičnost inzulinskih preparata, naučnici nisu pronašli mutageni učinak.
Vrijedno je napomenuti da se potreba za hormonom može smanjiti ako osoba ima zatajenje bubrega.Osoba može biti prebačena na drugu vrstu inzulina ili na lijek različitog robnog znaka samo pod budnim medicinskim nadzorom.
Doziranje se mora prilagoditi ako se promijeni aktivnost inzulina, njegova vrsta ili vrsta. Potreba za insulinom može se smanjiti sa sledećim bolestima:
- Neadekvatna funkcija nadbubrežne žlijezde, štitnjače ili hipofize,
- Zatajenje jetre i bubrega.
S emocionalnim stresom ili određenim bolestima povećava se potreba za inzulinom. Promjena doze je također potrebna s povećanim fizičkim naporom.
Simptomi hipoglikemije, ako se daje humani inzulin, mogu biti manje izraženi ili se razlikovati od simptoma koji su imali sa uvođenjem inzulina životinjskog porijekla.
Na primjer, normalizacijom šećera u krvi, kao rezultat intenzivnog liječenja inzulinom, mogu nestati sve ili neke manifestacije hipoglikemije o kojima bi ljudi trebali biti obaviješteni.
Prekursori hipoglikemije mogu se promijeniti ili biti blagi kod produljenog liječenja dijabetesa ili s primjenom beta blokatora.
Lokalna alergijska reakcija može biti uzrokovana razlozima koji nisu povezani s učinkom lijeka, na primjer, iritacijom kože kemikalijama ili nepravilnim ubrizgavanjem.
U nekim je slučajevima potrebno stvaranje stalne alergijske reakcije, hitna terapija. Takođe se može zahtijevati desenzibilizacija ili promjena inzulina.
Uz hipoglikemiju kod ljudi može se smanjiti koncentracija pažnje i brzina psihomotorne reakcije. Ovo može biti opasno u slučajevima kada su ove funkcije od vitalnog značaja. Primjer je vožnja automobila ili različitih mehanizama.
Ovo je izuzetno važno za ljude koji imaju izražene simptome, a to je preteča hipoglikemije. U tim slučajevima liječnik mora procijeniti potrebu za samostalnom vožnjom pacijenta. Video u ovom članku govorit će o vrstama inzulina.
Ljudski inzulin odnosi se na hormone koji nastaju u gušterači. Koristi se za liječenje dijabetesa. Da bi simulirao normalnu aktivnost pankreasa, pacijentu se ubrizgava insulin:
- kratak uticaj
- trajni uticaj
- prosječno trajanje akcije.
Vrsta lijeka određuje se na osnovu dobrobiti pacijenta i vrste bolesti.
Vrste inzulina
Insulin se prvo napravio od pankreasa pasa. Godinu dana kasnije, hormon je već stavljen u praktičnu upotrebu. Prošlo je još 40 godina i postalo je moguće hemijski sintetizirati inzulin.
Nakon nekog vremena napravljeni su proizvodi visokog pročišćavanja. Nakon još nekoliko godina, stručnjaci su započeli razvoj sinteze ljudskog inzulina. Od 1983. godine, inzulin se počeo proizvoditi u industrijskim razmjerima.
Prije 15 godina dijabetes je liječen proizvodima od životinja. Danas je to zabranjeno. U ljekarnama možete naći samo pripravke genetskog inženjeringa, proizvodnja ovih sredstava temelji se na transplantaciji genskog proizvoda u ćeliju mikroorganizma.
U tu svrhu koriste se kvasac ili nepatogena vrsta bakterija Escherichia coli. Kao rezultat toga, mikroorganizmi počinju proizvoditi inzulin za ljude.
Razlika između svih danas dostupnih medicinskih proizvoda je:
- u vremenu izlaganja, dugotrajno delujući, ultra-kratkodelujući inzulini i kratko delujući inzulin.
- u nizu aminokiselina.
Postoje i kombinovani lekovi koji se nazivaju „miksevi“, koji sadrže i dugo delujući i kratko delujući inzulin. Svih 5 vrsta inzulina koristi se po svojoj namjeri.
Inzulin kratkog djelovanja
Insulini kratkog djelovanja, ponekad i ultrazvučni, su otopine kristalnog cinkovog inzulina u kompleksu s neutralnim pH-tipom. Ova sredstva imaju brzi učinak, međutim, učinak lijekova je kratkotrajan.
U pravilu se takvi lijekovi primjenjuju supkutano 30-45 minuta prije jela. Slični lijekovi se mogu davati i intramuskularno i intravenski, kao i inzulin dugog djelovanja.
Kad ultrazvočni agent uđe u venu, nivo šećera u plazmi naglo opada, efekat se može primijetiti nakon 20-30 minuta.
Ubrzo će krv biti pročišćena od lijeka, a hormoni poput kateholamina, glukagona i STH povećaće količinu glukoze na prvobitnu razinu.
U slučaju kršenja u proizvodnji kontra-hormonskih hormona, nivo šećera u krvi ne povećava se nekoliko sati nakon ubrizgavanja medicinskog proizvoda, jer on ima učinak na tijelo i nakon uklanjanja iz krvi.
Hormon kratkog dejstva mora se ubrizgati u venu:
- tokom intenzivne nege i intenzivne nege,
- pacijenti sa dijabetičkom ketoacidozom,
- ako tijelo brzo promijeni svoju potrebu za inzulinom.
U bolesnika sa stabilnim tokom šećerne bolesti takvi se lijekovi najčešće uzimaju u kombinaciji s dugoročnim učincima i srednjim trajanjem djelovanja.
Ultra kratko djelujući inzulin izuzetan je lijek koji pacijent može imati sa sobom u posebnom uređaju za izdavanje.
Za punjenje dozatora koriste se puferirani proizvodi. To ne dozvoljava da se inzulin kristalizira pod kožom u kateteru za vrijeme prilično sporog davanja.
Danas je hormon kratkog utjecaja predstavljen u obliku heksamera. Molekuli ove supstance su polimeri. Heksameri se polako apsorbuju, što ne dozvoljava dostizanje nivoa koncentracije inzulina u plazmi zdrave osobe nakon jela.
Ova okolnost bila je početak proizvodnje polusintetičkih preparata koji predstavljaju:
Provedena su mnoga klinička ispitivanja, što je rezultiralo najefikasnijim alatima, imenima najpoznatijih
Ove se vrste inzulina apsorbiraju iz kože ispod 3 puta brže u usporedbi s ljudskim inzulinom. To dovodi do činjenice da se najviši nivo inzulina u krvi postiže brzo, a lijek za snižavanje glukoze je brži.
Uz unošenje semisintetskog preparata 15 minuta prije obroka, efekat će biti isti kao kod ubrizgavanja inzulina za osobu 30 minuta prije obroka.
Ti hormoni preteranog uticaja uključuju lispro-inzulin. To je derivat ljudskog inzulina dobiven izmjenom prolina i lizina u lancima 28 i 29 B.
Kao i u ljudskom inzulinu, i u proizvedenim preparatima lispro-inzulin postoji u obliku heksamera, međutim, nakon što sredstvo prodre u ljudsko tijelo, pretvara se u monomere.
Iz tog razloga, lipro-insulin ima brzi efekat, ali efekat traje kratko. Lipro-inzulin pobjeđuje u usporedbi s drugim lijekovima ove vrste zbog sljedećih faktora:
- omogućuje smanjenje prijetnje hipoglikemije za 20-30%,
- u stanju da smanji količinu glikoziliranog hemoglobina A1c, što ukazuje na efikasno lečenje dijabetesa.
U stvaranju aspart inzulina važan je dio supstituciji kada asparaginsku kiselinu zamijeni Pro28 u B lancu. Kao i u lizpro-insulinu, i ovaj lijek, prodireći u ljudsko tijelo, uskoro se dijeli na monomere.
Farmakokinetička svojstva inzulina
Kod dijabetes melitusa farmakokinetička svojstva inzulina mogu biti različita. Najpopularnije vrijeme inzulina u plazmi i najveći učinak snižavanja šećera mogu varirati za 50%. Neka veličina takvih fluktuacija ovisi o različitoj brzini asimilacije lijeka iz potkožnog tkiva. Ipak, vrijeme za dugi i kratki inzulin je previše različito.
Najjači efekti su hormoni srednjeg i dugoročnog učinka. Ali nedavno su stručnjaci otkrili i da lijekovi kratkog djelovanja imaju ista svojstva.
Ovisno o inzulinu, potrebno je redovno ubrizgati hormon u potkožno tkivo. Ovo se odnosi i na one pacijentice koje nisu u stanju smanjiti količinu glukoze u plazmi zbog dijeta i lijekova koji snižavaju šećer, kao i na žene oboljele od dijabetesa tokom trudnoće, pacijente koji imaju bolest nastalu na osnovu pareatreatomije. Ovdje možemo reći da oni ne daju uvijek očekivani efekt.
Liječenje inzulinom je neophodno za bolesti poput:
- hiperosmolarna koma,
- dijabetička ketoacidoza,
- nakon operacije za pacijente sa dijabetesom,
- dok tretman inzulinom pomaže normalizaciji količine šećera u plazmi,
- eliminacija drugih metaboličkih patologija.
Najbolji rezultat može se postići složenim metodama liječenja:
Dnevna potreba za insulinom
Osoba dobrog zdravlja i normalne tjelesne građe proizvodi 18-40 jedinica dnevno, odnosno 0,2-0,5 jedinica / kg dugoročnog inzulina. Otprilike polovina ovog volumena je izlučivanje želuca, ostatak se izlučuje nakon jela.
Hormon se proizvodi 0,5-1 jedinica na sat. Nakon što šećer uđe u krv, brzina izlučivanja hormona povećava se na 6 jedinica na sat.
Ljudi koji imaju prekomjernu težinu i imaju otpornost na inzulin koji ne pate od dijabetesa imaju 4 puta bržu proizvodnju inzulina nakon jela. Postoji povezanost hormona koji nastaje portalnim sistemom jetre pri čemu se jedan dio uništava i ne dopire do krvotoka.
U bolesnika sa šećernom bolešću tipa 1, dnevne potrebe za hormonom inzulinom su različite:
- U osnovi, ovaj pokazatelj varira od 0,6 do 0,7 jedinica / kg.
- Uz puno težine, povećava se potreba za inzulinom.
- Kada čovjeku dnevno treba samo 0,5 jedinica / kg, ima dovoljnu proizvodnju hormona ili odličnu fizičku kondiciju.
Potreba za hormonom insulinom je 2 vrste:
Otprilike polovina dnevne potrebe pripada bazalnom obliku. Ovaj hormon je uključen u sprečavanje raspada šećera u jetri.
U obliku post-prandial, svakodnevna potreba osigurava se injekcijama prije jela. Hormon sudjeluje u apsorpciji hranljivih sastojaka.
Jednom dnevno pacijentu se daje injekcija inzulina sa prosječnim trajanjem djelovanja ili se daje kombinirano sredstvo koje kombinira inzulin kratkog trajanja i srednje dug hormon. Da biste održali glikemiju na normalnom nivou, to možda nije dovoljno.
Tada je režim liječenja složeniji, gdje se koristi u kombinaciji s inzulinom srednjeg trajanja s inzulinom kratkog trajanja ili inzulinom dugog trajanja s inzulinom kratkog trajanja.
Često se pacijent liječi prema režimu mješovite terapije, kada primjenjuje jednu injekciju za vrijeme doručka, a jednu za vrijeme večere. Hormon se u ovom slučaju sastoji od inzulina kratkog i srednjeg trajanja.
Prilikom primanja večernje doze hormona NPH ili inzulina, traka ne daje potrebnu razinu glikemije noću, tada se injekcija dijeli na 2 dijela: prije večere pacijentu se ubrizgava inzulinu kratkog djelovanja, a prije spavanja primjenjuju se NPH inzulin ili inzulinska traka.
Trgovačka imena
Naslov | Vrijednost Wyszkowski indeksa ® |
Inzulin je vitalni lijek, revolucionirao je živote mnogih ljudi koji imaju dijabetes.
U čitavoj istoriji medicine i farmacije 20. veka možda se može razlikovati samo jedna grupa lekova istog značaja - to su antibiotici. Oni su, poput inzulina, ušli u medicinu vrlo brzo i pomogli su da se spasu mnogi ljudski životi.
Dan dijabetesa obilježava se svake godine na inicijativu Svjetske zdravstvene organizacije, počevši od 1991. godine na rođendan kanadskog fiziologa F. Buntinga, koji je otkrio hormon inzulin kod J. J. Macleoda. Pogledajmo kako se stvara ovaj hormon.
Kakva je razlika između inzulinskih preparata jedan od drugog
- Stepen pročišćavanja.
- Izvor primanja je svinjski, goveđi, humani inzulin.
- Dodatne komponente uključene u otopinu lijeka su konzervansi, produžitelji djelovanja i drugi.
- Koncentracija.
- pH rastvora.
- Mogućnost miješanja lijekova kratkog i dugog djelovanja.
Inzulin je hormon koji stvaraju posebne ćelije u gušterači. To je dvolančani protein, koji uključuje 51 aminokiselinu.
U svijetu se godišnje potroši oko 6 milijardi jedinica inzulina (1 jedinica je 42 mikrograma tvari). Proizvodnja inzulina je visokotehnološka i provodi se samo industrijskim metodama.
Izvori inzulina
Trenutno su, ovisno o izvoru proizvodnje, izolirani svinjski inzulin i pripravci humanog inzulina.
Svinjski inzulin sada ima vrlo visok stupanj pročišćenja, ima dobar hipoglikemijski učinak i na njega praktično nema alergijskih reakcija.
Pripravci humanog inzulina u potpunosti su u kemijskoj strukturi s ljudskim hormonom. Obično se proizvode biosintezom koristeći tehnologije genetskog inženjeringa.
Veliki proizvođači koriste takve načine proizvodnje koji garantuju da njihovi proizvodi zadovoljavaju sve standarde kvalitete. Nisu utvrđene značajne razlike u djelovanju humanog i svinjskog monokomponentnog inzulina (tj. Visoko pročišćenog); u odnosu na imunološki sustav, prema mnogim istraživanjima, razlika je minimalna.
Pomoćne komponente koje se koriste u proizvodnji inzulina
U bočici s lijekom se nalazi otopina koja sadrži ne samo hormon inzulin, nego i druge spojeve. Svaki od njih igra specifičnu ulogu:
- produženje delovanja leka,
- dezinfekcija rastvora
- prisustvo svojstava pufera rastvora i održavanje neutralnog pH (acidobazna ravnoteža).
Proširenje inzulina
Da bi se stvorio inzulin produženog dejstva, otopini konvencionalnog insulina dodaje se jedno od dva jedinjenja, cink ili protamin. Ovisno o tome, sve insuline možemo podijeliti u dvije grupe:
- protaminski insulini - protafan, insuman bazalni, NPH, humulin N,
- cink-insulini - suspenzije mono-traka, traka, humulin-cink, suspenzije od insulina-cinka.
Protamin je protein, ali nuspojave u obliku alergije na njega su veoma rijetke.
Za stvaranje neutralnog okruženja otopine dodaje se fosfatni pufer. Treba imati na umu da je strogo zabranjeno kombiniranje inzulina koji sadrži fosfate sa suspenzijom inzulin-cink (ICS), jer se u ovom slučaju taloži cink fosfat, a djelovanje cink-inzulina se skraćuje na najnepredvidiviji način.
Komponente za dezinfekciju
Neki od spojeva koji se, prema farmakološkim i tehnološkim kriterijima, trebaju uvesti u pripravak, imaju dezinfekcijsko djelovanje. Tu spadaju krezol i fenol (oba imaju specifičan miris), kao i metil parabenzoat (metil paraben), koji nema mirisa.
Uvođenje bilo kojeg od ovih konzervansa izaziva specifičan miris nekih inzulinskih pripravaka. Svi konzervansi u količini u kojoj se nalaze u pripravcima s inzulinom nemaju negativan učinak.
Protaminski insulini obično uključuju krezol ili fenol. Fenol se ne može dodati u ICS rješenja jer mijenja fizička svojstva čestica hormona. Ovi lijekovi uključuju metil paraben. Takođe, ioni cinka u otopini imaju antimikrobni učinak.
Zahvaljujući ovoj višestepenoj antibakterijskoj zaštiti, konzervansi se koriste za sprečavanje razvoja mogućih komplikacija koje bi mogle prouzrokovati bakterijskom kontaminacijom kada se igla više puta ubaci u bočicu sa otopinom.
Zbog prisustva takvog mehanizma zaštite, pacijent može koristiti istu štrcaljku za potkožne injekcije lijeka 5 do 7 dana (pod uvjetom da samo on koristi štrcaljku). Štoviše, konzervansi omogućuju da se ne koristi alkohol za liječenje kože prije injekcije, ali opet samo ako pacijent sam napravi injekciju špricom sa tankom iglom (inzulinom).
Kalibracija šprice za inzulin
U prvim inzulinskim preparatima samo je jedna jedinica hormona bila sadržana u jednom ml rastvora. Kasnije je koncentracija povećana. Većina preparata inzulina u bocama koje se koriste u Rusiji sadrže 40 jedinica u 1 ml otopine. Bočice su obično označene simbolom U-40 ili 40 jedinica / ml.
Namijenjeni su širokoj upotrebi, upravo za takav inzulin i njihovo kalibriranje se vrši po sljedećem principu: kada se šprica napuni s 0,5 ml otopine, osoba dobije 20 jedinica, 0,35 ml odgovara 10 jedinica i tako dalje.
Svaka oznaka na štrcaljki jednaka je određenoj zapremini, a pacijent već zna koliko jedinica sadrži u ovom volumenu. Dakle, umjeravanje šprica je stupanj s volumenom lijeka, izračunato na upotrebu inzulina U-40. 4 jedinice inzulina sadržane su u 0,1 ml, 6 jedinica - u 0,15 ml lijeka i tako dalje do 40 jedinica, što odgovara 1 ml otopine.
Neki mlinovi koriste inzulin, od kojih 1 ml sadrži 100 jedinica (U-100). Za takve lijekove proizvode se posebne inzulinske šprice, koje su slične onima koje smo gore razmatrali, ali imaju primijenjenu drugačiju kalibraciju.
U obzir se uzima ta posebna koncentracija (2,5 puta veća od standardne). U tom slučaju, doza inzulina za pacijenta, naravno, ostaje ista jer zadovoljava potrebe tijela za specifičnom količinom inzulina.
To jest, ako je prethodno pacijent koristio lijek U-40 i ubrizgavao 40 jedinica hormona dnevno, tada bi trebao primiti istih 40 jedinica kad ubrizgava inzulin U-100, ali ubrizgava ga u količini 2,5 puta manjoj. Odnosno, istih 40 jedinica bit će sadržano u 0,4 ml otopine.
Nažalost, ne znaju svi ljekari a pogotovo oni koji imaju dijabetes. Prve poteškoće počele su kada su neki od pacijenata prešli na upotrebu injektora inzulina (olovke za špriceve), koji koriste olovke (posebne patrone) koje sadrže inzulin U-40.
Ako u špricu napunite, primjerice, otopinu s oznakom U-100, do 20 jedinica (tj. 0,5 ml), tada će ovaj volumen sadržavati čak 50 jedinica lijeka.
Svaki put kada napuni štrcaljke U-100 običnim štrcaljkama i pregledava odsječene jedinice, osoba će dobiti dozu 2,5 puta veću od one prikazane na nivou ove oznake. Ako ni liječnik ni pacijent na vrijeme ne primijete ovu pogrešku, vjerojatnost za razvoj teške hipoglikemije je velika zbog stalnog predoziranja lijeka, što se u praksi često događa.
S druge strane, ponekad se nalaze inzulinske šprice kalibrirane posebno za lijek U-100. Ako se takva štrcaljka pogrešno napuni uobičajenom otopinom mnogih U-40, tada će doza inzulina u štrcaljki biti 2,5 puta manja od one koja je napisana blizu odgovarajuće oznake na štrcaljki.
Kao rezultat toga, na prvi je pogled moguće neobjašnjivo povećanje glukoze u krvi. Zapravo, naravno, sve je sasvim logično - za svaku koncentraciju lijeka potrebno je upotrijebiti prikladnu štrcaljku.
U nekim zemljama, na primjer, Švicarska, pomno je razmišljen plan, prema kojem je napravljen kompetentan prijelaz na pripravke s inzulinom s oznakom U-100. Ali to zahtijeva bliski kontakt svih zainteresiranih strana: ljekara mnogih specijalnosti, pacijenata, medicinskih sestara sa bilo kojeg odjela, ljekarnika, proizvođača, vlasti.
U našoj zemlji vrlo je teško prebaciti sve pacijente na uporabu inzulina U-100, jer će, najvjerovatnije, to dovesti do povećanja broja pogrešaka u određivanju doze.
Kombinovana upotreba kratkog i produženog inzulina
U modernoj medicini liječenje dijabetesa, posebno prvog tipa, obično se događa kombinacijom dvije vrste inzulina - kratkog i produženog djelovanja.
Pacijentima bi bilo mnogo povoljnije kada bi se lijekovi različitog trajanja djelovanja mogli kombinirati u jednoj špricu i primjenjivati istovremeno kako bi se izbjeglo dvostruko probijanje kože.
Mnogi doktori ne znaju šta određuje sposobnost miješanja različitih inzulina. Osnova toga je kemijska i galenska (određena sastavom) kompatibilnost produženih i kratko djelujućih inzulina.
Vrlo je važno da se prilikom miješanja dvije vrste lijekova brzi početak djelovanja kratkog inzulina ne proteže ili nestane.
Dokazano je da se lijek kratkog djelovanja može kombinirati u jednoj injekciji s protamin-inzulinom, dok početak inzulina kratkog djelovanja ne kasni, jer se topljivi inzulin ne veže na protamin.
U ovom slučaju, proizvođač lijeka nije bitan. Na primjer, može se kombinirati s humulinom H ili protafanom. Štaviše, smeše ovih preparata se mogu čuvati.
Što se tiče preparata cink-inzulin, odavno je utvrđeno da suspenzija inzulin-cink (kristalna) ne može biti kombinovana s kratkim inzulinom, jer se veže za suvišne ione cinka i pretvara se u produženi inzulin, ponekad djelomično.
Neki pacijenti prvo primjenjuju lijek kratkog djelovanja, zatim, bez uklanjanja igle ispod kože, malo promijene smjer i kroz njega se ubrizgava cink-inzulin.
Prema ovoj metodi primjene, provedeno je dosta znanstvenih istraživanja, pa se ne može isključiti da se u nekim slučajevima ovom metodom ubrizgavanja može stvoriti kompleks cinko-inzulina i lijeka kratkog djelovanja ispod kože, što dovodi do poremećaja apsorpcije potonjeg.
Stoga je bolje davati kratki inzulin potpuno odvojeno od cinkovog inzulina, napraviti dvije odvojene injekcije u područja kože koja su udaljena najmanje jedan cm jedan od drugog. To nije prikladno, a da ne spominjemo standardnu dozu.
Kombinovani inzulin
Sada farmaceutska industrija proizvodi kombinirane pripravke koji sadrže inzulin kratkog djelovanja zajedno s protamin-inzulinom u strogo definiranom omjeru postotaka. Ovi lijekovi uključuju:
Najefikasnije kombinacije su one u kojima je odnos kratkog i produženog inzulina 30:70 ili 25:75. Taj je omjer uvijek naveden u uputama za uporabu svakog određenog lijeka.
Ovakvi lijekovi su najprikladniji za ljude koji prate stalnu dijetu, uz redovne fizičke aktivnosti. Na primjer, često ih koriste stariji pacijenti s dijabetesom tipa 2.
Kombinirani inzulini nisu prikladni za primjenu takozvane "fleksibilne" terapije inzulinom kada je nužno stalno mijenjati dozu inzulina kratkog djelovanja.
Na primjer, to treba učiniti pri promjeni količine ugljikohidrata u hrani, smanjenju ili povećanju tjelesne aktivnosti itd. U ovom slučaju doza baznog inzulina (produžena) je praktično nepromijenjena.
Ljudski inzulin odnosi se na hormone koji nastaju u gušterači. Koristi se za liječenje dijabetesa. Da bi simulirao normalnu aktivnost pankreasa, pacijentu se ubrizgava insulin:
- kratak uticaj
- trajni uticaj
- prosječno trajanje akcije.
Vrsta lijeka određuje se na osnovu dobrobiti pacijenta i vrste bolesti.
Pripravci dobiveni od sirovina životinjskog porijekla
Dobivanje ovog hormona iz gušterače svinja i goveda stara je tehnologija koja se danas rijetko koristi. To je zbog niskog kvaliteta primljenog lijeka, njegove sklonosti izazivanju alergijskih reakcija i nedovoljnog stepena pročišćavanja. Činjenica je da se, pošto je hormon proteinska supstanca, sastoji od određenog niza aminokiselina.
Insulin proizveden u organizmu svinje razlikuje se u sastavu aminokiselina od humanog inzulina za 1 aminokiselinu, a goveđeg insulina za 3.
Početkom i sredinom 20. stoljeća, kada slični lijekovi nisu postojali, čak je i takav inzulin bio proboj u medicini i omogućio je liječenje dijabetičara na novi nivo. Hormoni dobiveni ovom metodom smanjili su šećer u krvi, međutim oni su često izazivali nuspojave i alergije. Razlike u sastavu aminokiselina i nečistoća u lijeku utjecale su na stanje pacijenata, posebno kod ranjivijih kategorija bolesnika (djece i starijih osoba). Još jedan razlog loše tolerancije takvog inzulina je prisustvo njegovog neaktivnog prekursora u lijeku (proinsulin), kojeg se nije bilo moguće riješiti u ovoj varijaciji lijeka.
Danas postoje napredni svinjski inzulini koji su lišeni tih nedostataka. Dobivaju se iz gušterače svinje, ali nakon toga podvrgavaju se dodatnoj obradi i pročišćavanju. Višekomponentne su i sadrže pomoćne tvari.
Modificirani svinjski inzulin praktično se ne razlikuje od ljudskog hormona, tako da se još uvijek koristi u praksi
Takve lijekove pacijenti tolerišu puno bolje i praktički ne uzrokuju neželjene reakcije, ne inhibiraju imunološki sustav i efikasno smanjuju šećer u krvi. Goveđi inzulin danas se ne koristi u medicini, jer zbog svoje strane strukture negativno utječe na imuni i ostale sisteme ljudskog tijela.
Genetski inzulin inzulin
Ljudski inzulin, koji se koristi za dijabetičare, u industrijskoj se mjeri dobiva na dva načina:
- koristeći enzimski tretman svinjskog inzulina,
- primjenom genetski modificiranih sojeva Escherichia coli ili kvasca.
S fizikalno-hemijskom promjenom, molekuli svinjskog inzulina pod djelovanjem posebnih enzima postaju identični ljudskom inzulinu. Aminokiselinski sastav rezultirajućeg pripravka ne razlikuje se od sastava prirodnog hormona koji se proizvodi u ljudskom tijelu. Tijekom procesa proizvodnje lijek se podvrgava visokom pročišćavanju, stoga ne izaziva alergijske reakcije ili druge nepoželjne manifestacije.
Ali najčešće se inzulin dobija pomoću modificiranih (genetski modificiranih) mikroorganizama. Korištenjem biotehnoloških metoda, bakterije ili kvasci modificiraju se na takav način da sami mogu proizvesti inzulin.
Pored same proizvodnje inzulina, njegovo pročišćavanje igra važnu ulogu. Kako lijek ne izaziva nikakve alergijske i upalne reakcije, u svakoj fazi potrebno je pratiti čistoću sojeva mikroorganizama i svih otopina, kao i korištenih sastojaka.
Postoje dvije metode za takvu proizvodnju inzulina. Prvi od njih temelji se na korištenju dva različita soja (vrste) jednog mikroorganizma. Svaki od njih sintetizira samo jedan lanac molekule hormona DNA (postoje ih samo dva i spiralno su upleteni zajedno). Tada se ti lanci povezuju, a u rezultirajućem rješenju je već moguće odvojiti aktivne oblike inzulina od onih koji nemaju biološki značaj.
Drugi način dobivanja lijeka pomoću Escherichia coli ili kvasca temelji se na činjenici da mikrob prvo proizvodi neaktivni inzulin (to jest, njegov prethodnik je proinsulin). Tada se pomoću enzimskog liječenja ovaj oblik aktivira i koristi u medicini.
Osoblje koje ima pristup određenim proizvodnim pogonima uvijek treba biti obučeno u sterilno zaštitno odijelo kojim se eliminira kontakt lijeka s ljudskim biološkim tekućinama.
Svi su ti procesi obično automatizirani, zraka i sve površine u kontaktu s ampulama i bočicama su sterilne, a linije s opremom hermetički su zatvorene.
Biotehnološke metode omogućavaju naučnicima da razmišljaju o alternativnim rješenjima za dijabetes. Na primjer, do danas se provode predklinička ispitivanja proizvodnje umjetnih beta ćelija gušterače, koja se mogu dobiti metodama genetskog inženjeringa. Možda će ih u budućnosti koristiti za poboljšanje funkcionisanja ovog organa kod bolesne osobe.
Proizvodnja savremenih je složen tehnološki proces, koji uključuje automatizaciju i minimalnu ljudsku intervenciju
Dodatne komponente
Proizvodnja inzulina bez pomoćnih sastojaka u modernom svijetu gotovo je nemoguće zamisliti, jer oni mogu poboljšati njegova kemijska svojstva, produžiti vrijeme djelovanja i postići visoki stupanj čistoće.
Svi dodatni sastojci se prema svojim svojstvima mogu podijeliti u sljedeće klase:
- sredstva za produženje (tvari koje se koriste da osiguraju duže trajanje djelovanja lijeka),
- komponente za dezinfekciju
- stabilizatori, zbog kojih se u otopini lijeka održava optimalna kiselost.
Dodaci za produženje
Postoje inzulini dugog djelovanja čija biološka aktivnost traje 8 do 42 sata (ovisno o skupini lijeka). Taj se učinak postiže dodatkom posebnih tvari - produživača otopini za ubrizgavanje. U ovu svrhu se najčešće koristi jedno od sledećih jedinjenja:
Proteini koji produžuju djelovanje lijeka podvrgavaju se detaljnom pročišćavanju i nisko su alergeni (na primjer, protamin). Cink soli takođe ne utiču negativno na aktivnost inzulina niti na dobrobit ljudi.
Kako koristiti ljudski inzulin za dijabetes
Ljudski inzulin je efikasno sredstvo dizajnirano za liječenje bolesnika koji su prvi i drugi tipovi dijabetesa. To je proizvod genetski inženjering koji je visoko topiv u tekućinama. Odobreno za upotrebu čak i tokom trudnoće.
Farmakološko djelovanje
Ovaj lijek odnosi se na kratko djelujući inzulin. Specifični kompleks inzulinskog receptora formira se na površini membrane mnogih ćelija, što se pojavljuje nakon interakcije izravno s površinom stanične membrane. Povećava se sinteza ciklooksigenaze unutar ćelija jetre i masnih struktura.
Inzulin je sposoban da prodre direktno u mišićne stanice. U ovom slučaju se stimulišu svi procesi koji se odvijaju u ćelijama. Sinteza važnih enzima hekokinaze i glikogen sintetaze također je bolja.
Koncentracija glukoze u krvotoku opada zbog njegove brze raspodjele unutar stanica. Izvodi se dobra asimilacija svih tjelesnih tkiva. Postoji stimulacija procesa glikogenogeneze i ćelijske lipogeneze. Proteinske strukture se sintetiziraju brže. Brzina proizvodnje potrebne glukoze u stanicama jetre značajno se smanjuje smanjenjem razgradnje vlakana glikogena.
Farmakokinetika
Brzina apsorpcije inzulina često ovisi o načinu primjene aktivne tvari. Mnogo je posljedica konačne doze, ukupne koncentracije inzulina u otopini za ubrizgavanje i na mjestu neposredno ubrizgavanja. Tkivo je raspoređeno neravnomerno.Inzulin ne može probiti zaštitnu barijeru placente.
Inzulin ne može probiti zaštitnu barijeru placente.
Može ga djelomično uništiti specifična insulinaza direktno u jetri. Izlučuje se uglavnom bubrežnom filtracijom. Poluvrijeme eliminacije ne prelazi 10 minuta. Maksimalna količina čistog inzulina u krvi opaža se unutar jednog sata nakon njegove direktne primjene. Efekat može trajati i do 5 sati.
Kako uzimati ljudski inzulin
Doziranje i put izravne primjene određuje se isključivo na osnovu prosječnog šećera u krvi na brzinu, a zatim 2 sata nakon obroka. Osim toga, prijem ovisi o težini razvoja glukozurije.
Najčešće, potkožno davanje. Učinite to 15 minuta prije glavnog obroka. U slučaju dijabetičke akutne ketoacidoze ili kome, injicirani inzulin ubrizgava se mlazom, uvijek intravenski ili u gluteusni mišić, prije nego što se izvodi bilo koji operativni zahvat.
Preporučuje se davanje lijeka najmanje 3 puta dnevno. Da biste izbjegli akutnu lipodistrofiju, ne možete stalno uboditi lijek na isto mjesto. Tada se ne opaža distrofija potkožnog masnog tkiva.
Prosječna dnevna doza za odrasle je 40 jedinica, a za djecu 8 jedinica. Norma davanja je 3 puta dnevno. Ako postoji takva potreba, tada možete dobiti inzulin do 5 puta.
Prosječna dnevna doza inzulina za odrasle osobe je 40 jedinica.
Posebna uputstva
Prije nego što prikupite rješenje izravno iz boce, morate ga sigurno provjeriti na prozirnost. Ako se pojavi talog, takav lijek se ne smije uzimati.
Doza inzulina je prilagođena za takve patologije:
- zarazne bolesti
- kvarovi štitne žlijezde,
- Addisonova bolest
- hipopituitarizam,
- dijabetes u starijih osoba.
Često se razvijaju manifestacije akutne hipoglikemije. Sve njih može potaknuti predoziranje, oštra zamjena inzulina istog podrijetla s ljudskim, gladovanje, kao i proljev, povraćanje i drugi simptomi intoksikacije. Blaga hipoglikemija može se zaustaviti uzimanjem šećera.
Doza inzulina je prilagođena za dijabetes u starijih osoba.
Ako se pojave i najmanji znakovi hipoglikemije, odmah trebate kontaktirati stručnjaka. U blagim slučajevima prilagođavanje doze može pomoći. U težim situacijama treba koristiti simptomatsku detoksikacijsku terapiju. Ponekad je potrebno potpuno povlačenje lijekova ili zamjenske terapije.
Mora se imati na umu da se u području izravne primjene može pojaviti distrofija potkožnog masnog tkiva. Ali to se može izbeći promenom mesta za injekcije.
Upotreba tokom trudnoće i dojenja
Važna je kontrola razine šećera u tijelu trudnice. U prvom tromjesečju potreba za čistim inzulinom lagano opada, a na kraju termina se povećava.
Tijekom dojenja, ženi će možda trebati neko prilagođavanje doze inzulina i posebna dijeta.
MP nema mutagene i genetski toksične efekte na organizam.
Primjena za oslabljenu funkciju jetre
Uz oprez, osobe s patologijama jetre trebaju uzimati lijek. Pri najmanjim promjenama uzoraka jetre, preporučuje se podešavanje doziranja.
Uz oprez, treba uzimati inzulin za osobe s patologijama jetre.
Predoziranje
Simptomi predoziranja mogu se često pojaviti:
- hipoglikemija - slabost, pretjerano znojenje, blijeda koža, drhtanje ekstremiteta, drhtanje jezika, glad,
- hipoglikemijska koma sa konvulzivnim sindromom.
Liječenje je uglavnom simptomatsko. Blaga hipoglikemija može proći nakon konzumiranja hrane bogate šećerom ili ugljikohidratima.
Čisti glukagon ubrizgava znakove teškog predoziranja. U slučaju naglog razvoja kome, do 100 ml razrijeđene otopine dekstroze ubrizgava se kap po kap dok teško bolesni pacijent ne izađe iz kome.
Interakcija s drugim lijekovima
Rješenje sintetiziranog inzulina strogo je zabranjeno kombinirati s drugim otopinama za ubrizgavanje. Glavni hipoglikemijski učinak povećava se samo ako se koristi zajedno s određenim sulfonamidima, MAO inhibitorima i anaboličkim steroidima. Androgeni, tetraciklini, bromokriptin, etanol, piridoksin i neki beta blokatori takođe pojačavaju efekat upotrebe leka.
Hipoglikemijski učinak je oslabljen ako se uzima sa glavnim štitnjačnim hormonima, kontraceptivima, glukagonom, estrogenima, heparinom, mnogim simpatomimeticima, nekim antidepresivima, antagonistima kalcijuma, morfija i nikotina.
Dvoumno utječe na inzulin na apsorpciju beta blokatora glukoze, rezerpina i pentamidina.
Antimikrobni sastojci
Dezinficijensi u sastavu inzulina potrebni su kako se mikrobna flora ne razmnožava tokom skladištenja i upotrebe u njoj. Ove tvari su konzervansi i osiguravaju očuvanje biološke aktivnosti lijeka. Uz to, ako pacijent primjenjuje hormon iz jedne bočice samo u sebe, lijek može trajati nekoliko dana. Zbog visokokvalitetnih antibakterijskih komponenti neće imati potrebu bacati neiskorišteni lijek zbog teorijske mogućnosti reprodukcije u otopini mikroba.
Sledeće tvari se mogu koristiti kao dezinficijensi u proizvodnji inzulina:
Ako otopina sadrži cinkove ione, oni djeluju i kao dodatni konzervans zbog svojih antimikrobnih svojstava
Za proizvodnju svake vrste inzulina pogodne su određene komponente za dezinfekciju. Njihova interakcija s hormonom mora se istražiti u fazi predkliničkih ispitivanja, jer konzervans ne smije poremetiti biološku aktivnost inzulina ili na drugi način negativno utjecati na njegova svojstva.
Upotreba konzervansa u većini slučajeva omogućava davanje hormona ispod kože bez prethodnog tretmana alkoholom ili drugim antisepticima (proizvođač to obično navodi u uputama). To pojednostavljuje primjenu lijeka i smanjuje broj pripremnih manipulacija prije same injekcije. Ali ova preporuka djeluje samo ako se otopina primjenjuje pomoću pojedinačne inzulinske šprice s tankom iglom.
Stabilizatori
Stabilizatori su potrebni tako da se pH rastvora održava na zadanom nivou. Očuvanje lijeka, njegovo djelovanje i stabilnost hemijskih svojstava ovise o razini kiselosti. U proizvodnji hormona ubrizgavanja za pacijente s dijabetesom u ovu se svrhu obično koriste fosfati.
Za inzulin sa cinkom nisu uvijek potrebni stabilizatori rastvora, jer ioni metala pomažu u održavanju potrebne ravnoteže. Ako se ipak koriste, tada se umjesto fosfata koriste drugi kemijski spojevi, jer kombinacija tih tvari dovodi do taloženja i nepodobnosti lijeka. Važno svojstvo koje je pokazano svim stabilizatorima je sigurnost i nemogućnost ulaska u bilo kakve reakcije na inzulin.
Nadležni endokrinolog treba se baviti odabirom lijekova za ubrizgavanje dijabetesa za svakog pojedinog pacijenta. Zadatak inzulina nije samo da održava normalnu razinu šećera u krvi, već i da ne nanosi štetu drugim organima i sistemima. Lijek treba biti hemijski neutralan, slabo alergen i po mogućnosti dostupan. Također je prikladno ako se odabrani inzulin može miješati sa ostalim njegovim verzijama prema trajanju djelovanja.
Kompatibilnost s alkoholom
Uzimanje inzulina nije kompatibilno s pijenjem alkohola. Znakovi intoksikacije su sve veći, a efekat lijeka je uveliko smanjen.
Uzimanje inzulina nije kompatibilno s pijenjem alkohola.
Postoji nekoliko osnovnih analoga:
- Berlinsulin N Normal,
- Diarapid CR,
- Nevažeći
- Insulin Actrapid,
- Insuman Rapid,
- Intralno
- Pensulin,
- Humodar.
Prije nego što odaberete lijek koji će zamijeniti lijek, potrebno je konzultirati stručnjaka. Iako su neke države članice jeftinije, one mogu imati drugačiji efekat. Svi lijekovi djeluju različito na receptivne receptore. Dakle, nivo glukoze ne ovisi samo o aktivnoj tvari, već i o njezinoj sposobnosti da se veže na receptorski kompleks. Osim toga, svaka tvar ima svoje karakteristike i kontraindikacije, tako da ih liječnik odabire pojedinačno.
Uvjeti skladištenja lijeka
Čuva se na temperaturi koja ne prelazi + 25 ° C na najzaštićenijem mjestu od male djece. Preporučljivo je izbjegavati direktno sunčevo svjetlo.
Humani inzulin se čuva na temperaturi koja ne prelazi + 25 ° C.
Potrebno je osigurati da otopina ne izgubi prozirnost, a na dnu se ne formiraju sedimenti. Ako se to dogodilo, onda se lijek ne može koristiti.
Proizvođač
Postoji nekoliko organizacija koje proizvode humani inzulin:
- Sanofi (Francuska),
- NovoNordisk (Danska),
- EliLilly (SAD),
- Pharmstandard OJSC (Rusija),
- Nacionalna biotehnologija OJSC (Rusija).
Oksana, 48 godina, Rostov na Donu: „Nedavno mi je dijagnosticiran dijabetes tipa 1. Dodijeljeno za liječenje inzulinom. Prodaje se u bocama, jedna je dovoljna na duži period. Ovo je jedan od pluseva. Trošak nije previsok. Zadovoljan sam učinkom lijeka. Za nekoliko dana nivo šećera u krvi bio je gotovo normalan. Jedino je što se mora izabrati doza ovisno o promjenama razine glukoze. A to bi trebao učiniti samo liječnik, jer su simptomi predoziranja opasni po život.
Stalno radim injekcije, ali najmanje 3 puta na dan, jer efekat leka nije predug, nije dovoljan ceo dan. "
Aleksandar, 39 godina, Saratov: „Dugo bolujem od dijabetesa. Kod mene se leče uz pomoć olovke za špriceve, što je prilično zgodno za upotrebu. Na samom početku primjene bilo je nekih lokalnih reakcija u obliku hematoma u području primjene lijeka. Ali tada je doktor rekao da je preporučljivo davati injekcije na različitim mestima kako bi se izbegla infiltracija potkožnog tkiva. Kad je počeo to raditi, hematomi se više nisu formirali. Jedina mana je kratko djelovanje lijeka. Traje maksimalno 5 sati. I tako - efekat je predivan. "
Nuspojava
Hipoglikemija (nešto češće nego kada koristite inzulinske pripravke životinjskog porijekla), AR - znatno rjeđe. Prolazne refrakcijske pogreške - obično na početku terapije inzulinom.
Ljudski inzulin je efikasno sredstvo dizajnirano za liječenje bolesnika koji su prvi i drugi tipovi dijabetesa. To je proizvod genetski inženjering koji je visoko topiv u tekućinama. Odobreno za upotrebu čak i tokom trudnoće.
Actrapid, Humulin, Insuran.
INN: Polusintetični rastvorljivi humani inzulin.