Kako odrediti koji su znakovi dijabetesa kod muškaraca
Dijabetes melitus kod muškaraca manifestira se već u fazi kada je tijelo primilo nepopravljive promjene. Jači spol rijetko posjećuje liječnike, praktički nema vremena za sebe. Ali, dijagnosticirana dijabetes na vrijeme, može spriječiti razvoj komplikacija i poboljšati život.
Na koje se znakove dijabetesa kod muškaraca treba obratiti i kako prepoznati opasnu bolest, opisat ćemo u nastavku.
Uzroci bolesti
Nemoguće je utvrditi tačan uzrok dijabetesa kod muškaraca. Za razliku od žena, jaka polovina ne doživljava trajne hormonske poremećaje.
U muškaraca koji pate od tipa 2, prekomjerna tjelesna težina i pogrešan način života dodaju se genetskoj predispoziciji. Potpunost se pripisuje drugom vodećem razlogu. Druga vrsta bolesti ima ležeće simptome i razvija se sporo. Muškarac otkriva da je ozbiljno bolestan slučajno, podvrgavajući se pregledu kod ljekara iz drugog razloga.
A među uzrocima razvoja bolesti kod muškaraca razlikuju se sljedeći:
- Različiti hormonalni poremećaji povezani sa genetskim faktorima,
- Prošle bolesti koje pogađaju gušteraču,
- Dugotrajna upotreba hemikalija, lijekova,
- Promjena receptora i normi inzulina u tijelu,
- Stres koji je doveo do neravnoteže nervnog sistema,
- Starost pacijenta. Smatra se da se na svakih 10 godina života dodaje 5% rizik od dijabetesa.
U ranoj dobi dijabetes se može razviti na pozadini zarazne bolesti. Uz bolest, stvaraju se antitijela koja mogu usmjeriti svoje negativne efekte na gušteraču.
Bolesti koje povećavaju rizik od dijabetesa uključuju:
Kod muškaraca, na pozadini šećerne bolesti, manifestuje se impotencija, sučiva i mrežnica oka. Zanemarujući simptome, pacijent ne prima potrebnu potpornu njegu.
Primarni simptomi ovisno o vrsti bolesti
Endokrine patologije razvijaju se sporo i nemaju izražene simptome. Ovo se posebno odnosi na dijabetes tipa 2, kada je uzrok bolesti prekomjerna težina i nepravilan način života.
Postoji nekoliko vrsta dijabetesa kod muškaraca:
- 1 tip. Bolest je urođena i manifestuje se u ranoj dobi. Zbog patologije u gušterači. Inzulin se proizvodi u nedovoljnim količinama i ćelije počinju gladovati, a iscrpljenost se javlja. Kod bolesti tipa 1 primarni su znakovi letargija i stalna žeđ, koju čovjek iskusi zbog suhe sluznice. Pacijenti tipa 1 ovise o insulinu.
- 2 tipa. Stečen dijabetes. Bolest se pojavljuje nakon 50 - 60 godina. Čovjek dugo vremena ne primjećuje simptome, povezujući ga s drugim popratnim bolestima. Kod drugog tipa, gušterača djeluje pravilno i proizvodi potrebnu količinu inzulina. Ali ćelije ne opažaju hormon, a glukoza i inzulin se akumuliraju u tijelu. Ali istovremeno, tkiva doživljavaju glad, gube svoju funkcionalnost.
A također razlikovati latentni autoimuni dijabetes kod muškaraca. LADA dijabetes karakterizira proizvodnja antitijela u muškom tijelu koja se bore protiv ćelija inzulina. Proces je sličan prvoj vrsti dijabetesa, ali je vrlo spor. Simptomi su slični bolesti tipa 2. Muškarac može dobiti na težini, pojavljuje se oticanje ekstremiteta.
Manje uobičajen je MODY oblik bolesti. Bolest se razvija kod mladića, ali ima sve simptome tipa 2. To je uzrokovano bolešću s malim brojem beta ćelija u tijelu pacijenta.
Kod dijabetesa tipa 1 i 2, simptomi su spori, a kada pacijent ode liječniku otkriva se čitava gomila popratnih patologija. Ali ako pažljivo obratite pažnju na svoje tijelo, možete primijetiti primarne znakove koji se pojavljuju i s dijabetesom tipa 1 i tipa 2:
- Suha usta i stalna žeđ. Simptom se pogoršava ujutro kada je oralna sluznica posebno suva,
- Česti nagon za mokrenjem, pojava inkontinencije javlja se u zanemarenom obliku,
- Primjećuje se upala i svrbež sluznice, kožnice prepucija i prepona, crvenilo,
- Na pozadini mikro pukotina, sluznica djeluje na gljivične bolesti,
- Na koži se pojavljuju lezije: pilingi, hidradenitis, karbuneli,
- Uz tip 1, težina naglo pada, sa tipom 2 čovjek se deblja,
- Kapi performansi, umor, pospanost,
- Mišići gube ton.
Ako muškarac odjednom ima jedan ili više primarnih simptoma, potrebno je podvrći se pregledu i proći analizu na šećer u krvi. Ako je razina glukoze povećana, specijalista će propisati dodatni pregled gušterače.
Sekundarni simptomi za prvi i drugi tip
Većina muškaraca ne žuri da se testira, pripisujući to nedostatku vremena. Početni znakovi dijabetesa prolaze nezapaženo. Bolest napreduje i pogađa vaskularni sistem, organe genitourinarnog sistema, gastrointestinalnog trakta i kožu.
Sekundarni simptomi se dodaju primarnim znakovima kod muškaraca:
- Peckanje stopala, noge često otupljuju,
- Stopala zamrače, dio osjetljivosti je izgubljen,
- Kapi vida, pacijent se žali na sive mrlje pred očima, privremene crnke,
- Na stopalima se pojavljuju rane koje dugo ne zarastaju. Pogođena područja počinju truliti, okolo se formiraju pukotine
- Krajnosti nabreknu, boli. Edemi ne nestaju čak ni nakon više sati odmora,
- Oštećena je seksualna funkcija.
Odnos nemoći i bolesti
U početnoj fazi bolesti muškarac ne doživljava probleme sa genitourinarnim sistemom. Na dijelu bubrega pojavljuju se prvi znakovi:
- Oticanje nogu uveče,
- Česta mokrenja.
Kod osobe koja boluje od drugog tipa dijabetesa, impotencija se može naglo manifestirati, do određenog trenutka, čovjek nije imao problema u genitalnom području. Kod tipa 1 pacijenti su skloni impotenciji, ali ako se slijede preporuke specijalista onda se mogu izbjeći neprijatni problemi.
Uzrok seksualne disfunkcije je visoki šećer u krvi.
Ako ne kontrolirate razinu glukoze, tada slijede sljedeći procesi u genitourinarnom sustavu:
- Glukoza uništava nervne završetke koji su odgovorni za potenciju. Erekcija se odvija sporo ili se uopće ne javlja. Potpuni seksualni odnos ne funkcionira.
- Nepoznata za čoveka, bolest pogađa vaskularni sistem. Kod pacijenta se ateroskleroza pogoršava. Plasti holesterola nastaju u vaskularnom sistemu genitalija. Prekrivajući dio lumena, plak ne dopušta da krv teče u potpunosti. Nemoguće je napuniti kavernozna tijela krvlju, ne dolazi do erekcije.
Psihološki problemi povezani s erektilnom disfunkcijom
Probleme s potencijom kod muškaraca izazivaju različiti psihološki kompleksi. Pada samopoštovanje, gubi se samopouzdanje. To je štetno za seksualnost. U muškarcu privlačnost opada, seksualni život ide usput.
Na pozadini psiholoških problema pojavljuju se simptomi:
- Razdražljivost
- Anksioznost
- Napetost mišića
- Napadi pritiska,
- Bobice psihogene mučnine
- Poremećaji spavanja
- Srčana palpitacija.
Pri prvim znakovima disfunkcije pacijent se mora posavjetovati s endokrinologom i psihologom. Samo donoseći zajednički zaključak, lekari će utvrditi pravi uzrok impotencije. Ne odgađajte posjetu ljekaru, jer su neki procesi u tijelu muškarca nepovratni.
Liječenje i prevencija
Nemoguće je izliječiti bolest tipa 1 i 2, stoga nakon dijagnoze liječnik propisuje terapiju za održavanje i preventivne mjere. Prevencija pomaže u izbjegavanju komplikacija i pridruženih bolesti. Ovo će značajno povećati životni standard muškaraca.
- Pacijent sa bolešću tipa 1 zahteva stalnu upotrebu lekova koji sadrže insulin.
- Nivo šećera u krvi se stalno prati. Praćenje je lakše uz pomoć mjerača glukoze u krvi i posebnih test traka.
- Isključivanje namirnica koje sadrže šećer iz hrane, smanjuje konzumiranje hrane koja sadrži ugljikohidrate.
- Aktivnost i fizička aktivnost.
- Gubitak kilograma, napuštanje loših navika: pušenje, pijenje alkohola.
Nivo glukoze u krvi prati se nekoliko puta dnevno. Danju se smatra normom od 4,5–6,7 mmol / L, a uveče 5,6–7,5 mmol / L.
Uz drugu vrstu dijabetesa dovoljno je da čovjek smrša i normalizira prehranu. Ako dijeta nije efikasna, tada se propisuju lijekovi.
Umjesto zaključka
Znakovi dijabetesa kod muškaraca prolaze nezapaženo, a u prvoj fazi lagano nelagoda i suha usta ne izazivaju želju za posjetom stručnjaku. Ali visoka glukoza u krvi utječe na kardiovaskularni, genitourinarni i drugi tjelesni sistem.
Dijabetes melitus kod muškaraca, što je opasnije, jer se već u ranoj dobi može razviti erektilna disfunkcija, a na njenoj pozadini razvija se psihološki poremećaj.
Nemoguće je izliječiti dijabetes kod muškaraca tipa 1 i tipa 2, ali ako na vrijeme dijagnosticirate bolest i propisujete terapiju za održavanje, moguće je održati kvalitetu života.
Prvi znakovi dijabetesa
Liječnici često dijabetes nazivaju "tihim ubojicom" - bolest se može pojaviti dugo vremena bez ikakvih znakova ili se prerušiti u druge bolesti. Glavni uzrok bolesti tipa 1 je smanjenje sinteze hormona inzulina koji proizvodi gušterača. Ovo je tijelo osjetljivo na stresne situacije, živčane šokove, višak kilograma.
Kako prepoznati bolest u ranoj fazi:
- oštra promjena u težini prema gore ili dolje - ugljikohidrati prestaju sudjelovati u metaboličkim procesima, sagorijevanje masti i proteina se ubrzava,
- stalni osjećaj gladi, koji ne nestaje ni nakon jela - ćelije ne mogu apsorbirati glukozu iz krvi u nedostatku inzulina, što dovodi do povećanja apetita,
- žeđ, učestalo mokrenje noću - tijelo pokušava ukloniti višak šećera u urinu,
- umor, pospanost - tkiva pate od nedostatka energije.
Dijabetičari pate od prekomjernog znojenja u bilo koje doba godine. S visokim udjelom šećera, vid često pati - vid se počinje udvostručiti, slika postaje mutna. Kod muškaraca, dijabetes melitus ponekad uzrokuje neplodnost i impotenciju, problemi mogu početi rano, do 30. godine.
Važno! Vanjski znakovi dijabetesa kod muškaraca u početnoj fazi rijetko se manifestiraju - bolest počinje uništavati unutrašnje organe.
Znakovi dijabetesa tipa 1
Kod dijabetesa tipa 1, gušterača prestaje sintetizirati inzulin, pa je čovjeku neophodno ubrizgati hormon nekoliko puta dnevno prije svakog obroka. U suprotnom, može doći do hiperglikemijske kome i smrti.
Bolest ima nasljedni faktor, prisutnost dijabetičara u rodu povećava vjerovatnost razvoja bolesti. Ostali uzroci bolesti su uporno emocionalno preopterećenje, virusne patologije, traumatične ozljede mozga, pretjerana strast za slatkom hranom.
Simptomi šećerne bolesti ovisne o insulinu kod muškaraca:
- stalna i intenzivna žeđ - osoba pije više od 5 litara vode dnevno,
- svrbež
- učestalo mokrenje, posebno tokom noćnog odmora,
- hronični umor
- gubitak težine usred povećanog apetita.
Kako se bolest razvija, apetit nestaje, pojavljuje se specifičan miris iz usta, počinju problemi s potencijom. Često bolest prate mučnina, povraćanje, nelagoda u crijevu.
Važno! Inzulinski ovisan oblik dijabetesa češće se dijagnosticira kod mladih muškaraca. Prvi simptomi mogu se pojaviti u dobi od 35 godina, a nakon 40 godina osoba više ne može bez injekcija inzulina.
Znakovi dijabetesa tipa 2
Kod dijabetesa tipa 2, inzulin se proizvodi u tijelu, ali je njegova interakcija sa ćelijama narušena, uslijed čega stanice glukoze ne apsorbiraju. Potrebno je revidirati prehranu, odustati od loših navika, uzimati lijekove koji smanjuju šećer. Glavni uzroci bolesti su nasljedni faktor, pretilost, loše navike.
Znakovi dijabetesa tipa 2:
- rane i ogrebotine dugo zarastaju, često se počinju gnojiti,
- postoje problemi sa vidom, nakon 60 godina dijabetičari gotovo uvijek dijagnosticiraju kataraktu,
- slabost, pospanost,
- slabljenje memorije
- gubitak kose
- pojačano znojenje.
Kod dijabetesa patološki procesi se javljaju u malim zglobovima - to utiče na fleksibilnost prstiju i nožnih prstiju. Dijabetičaru je teško podići nožni prst pod kutom od 45 stepeni prema površini. Prsti na rukama se ne ispružuju u potpunosti, pa prilikom spajanja dlanova ostaju praznine.
Važno! Dijabetes tipa 2 češće se dijagnosticira kod muškaraca nakon 50. godine života, razvija se mnogo sporije od oblika ovisnog o insulinu.
Posljedice
Dijabetes melitus je opasna patologija, ignorisanje alarmantnih simptoma može dovesti do potpune bubrežne disfunkcije, srčanog udara, gubitka vida, smrti.
Koja je bolest opasna:
- Oštećenje vida. Na pozadini visokih vrijednosti šećera, u malim posudama fundusa i mrežnice javljaju se patološke promjene, a krvotok krvi u tkivima se pogoršava. Posljedice su zamagljivanje leće (katarakta), odvajanje mrežnice.
- Patološke promjene u bubrezima. Uz dijabetes utječu bubrežni glomeruli i tubuli - dijabetička nefropatija, razvija se bubrežni zastoj.
- Encefalopatija - usljed kršenja opskrbe krvlju dolazi do smrti nervnih ćelija. Bolest se manifestuje u obliku čestih glavobolja, oštećenja vida, oslabljene pažnje i lošeg kvaliteta sna. Kako se bolest razvija, osoba počinje osjećati vrtoglavicu, poremećena je koordinacija.
- Dijabetičko stopalo. Zbog oštećenja perifernih žila i živaca, poremeti se dotok krvi i inervacija donjih ekstremiteta. Stopalo postepeno gubi osjetljivost, paresteziju (osjećaj trčanja "guske izbočine"), česti grčevi. S naprednim oblikom pojavljuju se nezdravljivi čirevi, može se razviti gangrena, noga će morati amputirati.
- Kardiovaskularna patologija. Dijabetes i bolesti srca i krvnih žila usko su povezani. Dijabetičari razvijaju aterosklerozu, anginu pektoris, srčani udar, porast krvnog pritiska i često nastaju patologije za koje je potrebna hirurška intervencija.
Kod muškaraca koji imaju dijabetes smanjuje se sinteza testosterona - seksualna želja izblijedi, nastaju problemi s potencijom. Kako bolest napreduje, smanjuje se količina i kvaliteta sperme, razvija se neplodnost.
Važno! Pravovremenom dijagnozom, pravilnim liječenjem i ishranom, može se postići relativno visoki kvalitet života i dovoljan životni vijek.
Dijagnoza i liječenje
Ako postoje znakovi dijabetesa, morate proći ljekarski pregled. Dijagnostičke metode - ispitivanja krvi i urina za provjeru razine glukoze, određivanje količine glikoziliranog hemoglobina, test tolerancije na glukozu, otkrivanje specifičnih peptida i inzulina u plazmi.
Stopa šećera u krvi na glavi je 3,3 - 5,5 mmol / l, 2 sata nakon obroka nivo šećera može porasti na 6, 2 jedinice. Mogući razvoj dijabetesa naznačen je vrijednostima 6,9–7, 7 mmol / L.Dijagnoza dijabetesa postavlja se kada su vrijednosti prekoračene 7,7 jedinica.
U starijih muškaraca pokazatelji šećera nešto su viši - 5,5–6 mmol / l smatraju se gornjom normom, pod uslovom da se krv isporučuje na prazan stomak. Domaći mjerač glukoze u krvi pokazuje nešto nižu razinu šećera u krvi, odstupanja od laboratorijskih rezultata otprilike su 12%.
Za liječenje dijabetesa tipa 1 koriste se samo injekcije inzulina. Pilule i druge metode terapije neće pomoći kod ovog oblika bolesti. Dijabetičari se moraju pridržavati dijeta, redovno obavljati pojedinačne fizičke aktivnosti.
Osnova za liječenje bolesti tipa 2 je pravilna prehrana, koja pomaže u održavanju normalne razine šećera. Uz to, liječnik propisuje tablete koje smanjuju šećer u krvi - Siofor, Glucofage, Maninil. Upotreba u terapiji i agonistima lijekova GLP-1 receptora - Viktoza, Bayeta. Lijekovi se oslobađaju u obliku šprice, injekcije se moraju obaviti prije svakog obroka ili jednom dnevno, sva pravila za prijem navedena su u uputama.
Metode prevencije
Lako je spriječiti pojavu dijabetesa - trebalo bi početi s promjenom životnog stila i prehrane. Treba se napustiti loše navike, smanjiti konzumaciju čaja, kafe, gaziranih pića, svježe cijeđenih sokova.
- U ishrani bi trebalo biti više prirodne hrane bogate vlaknima. Konzumiranje namirnica koje sadrže veliku količinu ugljenih hidrata treba svesti na najmanju moguću mjeru.
- Održavanje vodene ravnoteže jedna je od glavnih preventivnih mjera za dijabetes. Sa nedostatkom tečnosti poremećena je sinteza inzulina, započinje dehidracija, organi ne mogu neutralizirati sve prirodne kiseline.
- Redovna tjelesna aktivnost - ljekari ovu preventivnu mjeru nazivaju najefikasnijim načinom za sprečavanje nastanka dijabetesa. Tokom treninga aktiviraju se svi metabolički procesi u organizmu.
Dijabetes je hronična bolest u kojoj se razvijaju različite popratne patologije. Najbolja prevencija je pravovremena dijagnoza, muškarci nakon 40 godina trebaju provjeravati razinu šećera u krvi jednom u 6 mjeseci. Uz genetsku predispoziciju za dijabetes, potrebno je smanjiti unos hrane s visokim stupnjem ugljikohidrata - oni opterećuju gušteraču.